Zatrucie alkoholem – jakie są objawy zatrucia alkoholem etylowym?

Zdarzyło się kiedyś, że źle czułeś się po wypiciu większej ilości alkoholu? Zatrucie organizmu alkoholem nie należy do przyjemnych – niestety, często niosąc za sobą dość poważne skutki uboczne.

Należy pamiętać jednak, że zatrucie alkoholowe nie jest tym samym, co kac bądź nietrzeźwość! Czym więc jest zatrucie alkoholowe, jakie są objawy zatrucia alkoholem, a także jakie podjąć leczenie, kiedy zatrujesz się alkoholem etylowym? Pierwsza pomoc okazuje się w większości przypadków zatrucia alkoholem… naprawdę niezbędna!

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.

Zatrucie alkoholem – jakie są objawy zatrucia alkoholem etylowym?

Zatrucie alkoholowe

Czy zatrucie alkoholem jest groźne?

Oczywiście, że tak! Jego objawy bardzo często są jednak mylone z kacem bądź stanem nietrzeźwości. Stan upojenia alkoholowego to pojawiające się zaburzenia świadomości – zwłaszcza, gdy przedawkuje się alkohol.

Kac jest zaś złym samopoczuciem, jakie pojawia się na drugi dzień po „suto zakrapianej imprezie” – zatem, boli głowa i organizm jest osłabiony.

Zatrucie winem czy innym alkoholem jest to z kolei stan, gdy oprócz objawów upojenia pojawiają się też… zupełnie inne symptomy! Zatrucie alkoholem czy etanolem zależy w dużej mierze od:

 • wieku osoby oraz jej masy ciała i płci,
 • ilości zjedzonego wcześniej pożywienia,
 • rodzaju wypitego alkoholu,
 • szybkości spożycia alkoholu,
 • chorób „pobocznych” poszkodowanego.

Jeśli nie masz zatrucia, a po prostu źle się czujesz po alkoholu, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaca.

Objawy zatrucia alkoholem

Zanim podejmiesz leczenie, należy prawidłowo rozpoznać objawy zatrucia się alkoholem. A więc, można podzielić je na poszczególne etapy:

 • I stopień – zatrucie alkoholowe można rozpoznać po nadpobudliwości ruchowej danej osoby, a także zaburzeniach mowy i ciała bądź dziwnych zachowaniach,
 • II stopień – przyspieszona akcja serca, zaburzenia świadomości, osłabienie organizmu i chwiejne ruchy,
 • III stopień – brak kontroli nad zachowaniem czy fizjologią, utrata świadomości,
 • IV stopień – śpiączka, hipotermia, problemy z oddychaniem.

Należy pamiętać, że pozornie lekki stan upojenia alkoholowego szybko może zmienić się w zatrucie alkoholowe. A to z kolei często prowadzi np. do niewydolności oddechowej, co skończyć się może nawet… śmiercią.

Zatrucie organizmu alkoholem często bywa przyczyną śmierci również przez niewydolność krążenia, która się wówczas zdarza. Pojawia się często również hipotonia, czyli obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Z powodu zatrucia alkoholem najczęściej umierają… mężczyźni w wieku średnim.

A więc, jak widzisz, skutki nadmiernego spożywania alkoholu bywają okropne – dlatego tak ważna jest świadomość oraz… pierwsza pomoc!

Zatrucie alkoholem etylowym – co robić?

Zatrucie alkoholowe – co powinno wzbudzić niepokój?

Aby nie pomylić zatrucia alkoholowego ze stanem upojenia, warto przyjrzeć się osobie, której może dotyczyć zatrucie winem bądź innego rodzaju alkoholem. Zachowania, jakie powinny wzbudzić czujność, to:

 • dezorientacja i zmieszanie,
 • bladość skóry związana ze spadkiem temperatury ciała,
 • odrętwienie,
 • brak reakcji na bodźce,
 • senność,
 • wymioty,
 • zaburzenia oddychania albo przerwy między oddechem jednym a drugim.

Zatrucie alkoholem – jakie są objawy zatrucia alkoholem etylowym?

Zatrucie alkoholem etylowym należy do dość często pojawiających się zatruć.

Alkohol etylowy, czyli inaczej etanol, to organiczny związek chemiczny, jaki stanowi główny składnik czystego… spirytusu oraz wódki.

Zostaje on szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego – i to już nawet kilka minut po jego spożyciu! Etanol wykazuje silne oddziaływanie na organizm, zmniejszając jego odporność i zwiększając ryzyko:

 • nowotworu wątroby,
 • nowotworu krtani,
 • nowotworu przełyku.

Alkohol etylowy jest środkiem psychoaktywnym, jaki powoduje trwałe zmiany w mózgu. W wysokich dawkach może spowodować porażenie ośrodka oddechowego bądź naczynioruchowego, a następnie… śmierć.

Zatrucie etanolem – jak postępować?

Jeżeli zatrucie alkoholowe jest mocne, należy ułożyć zatrutą osobę w bezpiecznej pozycji bocznej i bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe! Dzięki odpowiedniemu ułożeniu osoby, jaka zatruła się alkoholem, ułatwisz jej oddychanie czy wymiotowanie.

Trzeba wykluczyć też narażenie osoby leżącej na wszelakie wstrząsy czy urazy głowy. Nie ma tu miejsca na domowe sposoby, jakie stosuje się na kaca czy zwykłe osłabienie organizmu w stanie nietrzeźwości.

Tu konieczny jest wyłącznie kontakt z lekarzem! Alkohol w dużej mierze przyczynia się bowiem do silnego odwodnienia – a więc, trzeba będzie pacjenta nawodnić. Zazwyczaj robi się to dożylnie, w szpitalu.

Mało tego, etanol wypłukuje elektrolity oraz witaminy – lekarz będzie musiał uzupełnić więc zarówno wydaloną z niego glukozę, jak i resztę cennych składników.

Poszkodowany musi być przez cały czas monitorowany – sprawdzanie oddechu to ważna czynność w przypadku zatrucia się alkoholem. Często lekarze przeprowadzają również płukanie żołądka, z kolei swego rodzaju „odtrutką” jest zaś fizostygmina.

W skrajnych przypadkach, jeżeli lekarze uznają, że istnieje ryzyko zatrzymania się oddechu, mogą umieścić oni rurkę intubacyjną w drogach oddechowych poszkodowanej osoby.

To zapewni zastępczą wentylację płuc – którą często wykonuje się również z użyciem respiratora.

A więc, w przypadku zatrucia alkoholem najważniejsze jest umieszczenie osoby poszkodowanej w szpitalu – tylko tak można będzie bowiem uzupełnić niezbędne elektrolity i przywrócić życiowe funkcje.

Należy również pamiętać o tym, że nie wolno u pacjenta stosować leków psychotropowych – to grozi bowiem pogłębieniem się objawów, jakie zagrażają życiu.

Jeżeli zatrucie alkoholowe będzie nieco lżejsze, a osoba jest przytomna, ważne będzie szybkie podanie glukozy i elektrolitów – ważne będzie także nawodnienie osoby upojonej alkoholem i udzielenie pierwszej pomocy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, że…

Wypicie tylko 300 ml alkoholu etylowego w ciągu jednej godziny odpowiada aż… 0,7 l wódki! A więc, jest to śmiertelna dawka etanolu. Pamiętaj także o tym, że picie alkoholu w ciąży jest bezwzględnie zabronione – i to nawet w niewielkich ilościach. Niestety, ale nawet minimalna dawka może doprowadzić bowiem do… alkoholowego zespołu płodowego!

Zatrucie alkoholowe: objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Zatrucie alkoholem – jakie są objawy zatrucia alkoholem etylowym?
fot. Adobe Stock

Zatrucie alkoholowe jest skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu (etanolu). Często przytrafia się osobom młodym, a także biesiadnikom, który w czasie imprezy przesadzili z trunkami.

Po wypiciu kilku drinków za dużo, stężenie alkoholu we krwi robi się tak wysokie, że staje się toksyczne. Pojawiają się: złe samopoczucie, wymioty, dreszcze i dezorientacja.

Taki stan – w skrajnych przypadkach – może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia.

Spis treści:

Zatrucie alkoholowe – objawy

Zatrucie alkoholowe należy jednoznacznie rozróżnić od upojenia alkoholowego i kaca. O upojeniu alkoholowym mówimy w sytuacjach, kiedy po spożyciu alkoholu, dochodzi do zaburzeń świadomości. Inne skutki picia alkoholu w zbyt dużej ilości to m.in. problemy zachowaniem równowagi. Bywa, że pojawia się ból głowy, który może świadczyć o nietolerancji alkoholu.

Kac, potocznie nazywany zespołem dnia następnego, to złe samopoczucie, które pojawia się na drugi dzień po spożyciu alkoholu. Zwykle objawia się nadmiernym pragnieniem, bólem głowy i ogólnym osłabieniem.

Zatrucie alkohole to stan, który pojawia się bezpośrednio po wypiciu dużej ilości alkoholu. Jego objawy mogą być niebezpiecznie dla zdrowia i życia, są to m.in.:

 • wymioty,
 • dreszcze,
 • drgawki,
 • przyspieszona akcja serca,
 • nadmierna potliwość,
 • odwodnienie,
 • bladość skóry,
 • spadek temperatury ciała,
 • dezorientacja,
 • senność.

Należy pamiętać, że objawy zatrucia alkoholowego mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi osobami. Czynniki, które na nie wpływają to: wiek, płeć (kobiety częściej ulegają zatruciu alkoholem), waga, choroby przewlekłe, rodzaj oraz ilość wypitego alkoholu, ilość i rodzaj jedzenia, które było spożywane wcześniej.

Ostre zatrucie alkoholowe

Należy pamiętać, że stężenie alkoholu we krwi może rosnąć jeszcze po około 30-40 minutach po zakończeniu picia.

Zdarza się, że dochodzi do stanów ostrych które mogą prowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej, a w konsekwencji do śmierci.

W poważnych stanach zatrucia alkoholowego może dojść do: zadławienia wymiocinami, problemów z oddychaniem, zawału serca, hipotermii, uszkodzenia mózgu lub śpiączki.

Leia também:  Jakie Są Objawy Delirki?

Zatrucie alkoholowe – leczenie

W stanach łagodnego zatrucia alkoholem można zastosować domowe metody, które pomogą poprawić samopoczucie chorego. Warto zadbać o komfort termiczny, dostarczyć ciepłe ubrania lub koc. Ważne jest nawadnianie wodą lub wodą z cukrem (by podnieść poziom glukozy we krwi). Należy odpoczywać, a następnego dnia – spożywać pokarmy lekkostrawne.

Zatrucie alkoholowe – pierwsza pomoc

Jeśli podejrzewamy, że doszło do ostrego zatrucia alkoholem, należy wezwać lekarza. Gwarancją bezpieczeństwa chorego do czasu przyjazdu medyka, będzie pozycja boczna ustalona.

Będzie ona zabezpieczała przed ewentualnym zachłyśnięciem wymiocinami. Leżącą osobę trzeba przykryć kocem, żeby się nie wychłodziła. Niezbędna stała jest obserwacja stanu chorego, do przyjazdu karetki.

Leczenie szpitalne polega na nawadnianiu, podawaniu glukozy, elektrolitów i witamin, a także obserwacji oddechu chorego. W skrajnych przypadkach może być potrzebna intubacja.

Śmiertelna dawka alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do śmierci. Śmiertelna dawka alkoholu to około 300 ml czystego alkoholu etylowego wypitego w ciągu godziny. Odpowiada to około 0,7 litra wódki.

Zatrucie alkoholem metylowym

Najgroźniejszym przypadkiem zatrucia alkoholowego jest zatrucie alkoholem metylowym (metanolem). Pierwsze objawy zatrucia metanolem są podobne to symptomów zatrucia alkoholem etylowym.

Po kilku godzinach chory zaczyna odczuwać silne bóle brzucha, spada ciśnienie krwi, oczy stają się przekrwione.

W kolejnym etapie dochodzi do zaburzeń neurologicznych, śpiączki, a nawet śmierci.

W przypadkach zatrucia alkoholem metylowym niezbędna jest szybka interwencja lekarza. Odtrutką jest kroplówka z alkoholu etylowego.

Więcej o wpływie alkoholu na zdrowie:Sposoby na kaca – jak radzić sobie z zatruciem alkoholowymDlaczego nie wolno łączyć leków z alkoholem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Alkoholizm Warszawa

pierwszy krok w stronę trzeźwości!

Zatrucie alkoholem – jakie są objawy zatrucia alkoholem etylowym?

Alkoholizm to niezwykle ciężkie schorzenie, które przynosi cierpienie nie tylko osobie uzależnionej, ale także całemu jej otoczeniu. Choroba alkoholowa wiąże się z uzależnieniem psychicznym, fizycznym, a także ze zjawiskiem tolerancji, czyli nieustannego zwiększania dawki przyjmowanego alkoholu, mającego na celu uzyskanie identycznego efektu odurzenia.

Alkoholizm to także bardziej rozległy problem, dotyczący otoczenia społecznego alkoholika.

Stopniowo nadużywanie alkoholu doprowadza do szeregu zaburzeń somatycznych, psychicznych i społecznych. Są to m.in.:

 • defekty neurologiczne,
 • uszkodzenia i schorzenia wątroby,
 • rozdrażnienie,
 • stany depresyjne i niepokój,
 • rozpad więzi społecznych,
 • pogorszenie sytuacji materialnej,
 • demoralizacja.

Leczenie alkoholizmu w dużej mierze jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej.

Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod jest terapia alkoholowa, która pozwala przede wszystkim pokazać pacjentowi, na czym polega uzależnienie. Leczenie choroby alkoholowej może również wiązać się z detoksykacją organizmu.

Wówczas stosuje się detox alkoholowy, którego celem jest stopniowe odzwyczajanie organów wewnętrznych od toksycznej trucizny odłożone w ciele alkoholika.

W ten sposób przeprowadzone leczenie alkoholika przynosi widoczne skutki, jednak w celu osiągnięcia zadowalających efektów trzeba pamiętać, że terapia alkoholowa najskuteczniejsza jest wówczas, gdy pacjent ma pełne wsparcie ze strony rodziny. Należy być także przygotowanym na długie leczenie choroby alkoholowej. Samo zakończenie picia nie oznacza wyleczenia alkoholizmu. Istotne jest, aby leczyć i korygować postawy, odnaleźć cele czy utrwalić zdrowe relacje.

Naszych pacjentów kierujemy do jednego z Warszawskich ośrodków w których mogą uzyskać fachową poradę i pomoc specjalistów.

ym (benzodiazepin).

Spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości a także w mniejszych ilościach ale przez dłuższy czas może doprowadzić do efekt ciężkiego upojenia.

Do objawów zatrucia alkoholowego zalicza się między innymi: spadek temperatury ciała, obniżenie ciśnienia tętniczego, spłycenie i przyśpieszenie ilości oddechów, drgawki i dreszcze, wymioty oraz wzmożoną potliwość.

Jednorazowe zatrucie nie oznacza od razu choroby alkoholowej ale może być oznaką lekkiego zatrucia alkoholem. Jednym z najpowszechniejszych objawów nadużywania alkoholu jest kac, lecz nie jest on równoznaczny z zatruciem.

Objawy upojenia i nadużywania alkoholu?

Alkohol spożywany w dużych ilościach przez dłuższy czas może okazać się silnie toksyczny. Zatrucie alkoholem to stan, w którym oprócz typowych objawów upojenia występują dodatkowe symptomy ze strony organizmu, takie jak:

 • wzmożona potliwość,
 • drgawki i dreszcze,
 • wymioty,
 • hipotermia,
 • spłycenie i przyspieszenie oddechu,
 • utrata przytomności.

Objawów zatrucia alkoholem nie powinno się nigdy ignorować.

Nigdy nie można przewidzieć, jak dany organizm zareaguje na działanie etanolu i jaka jego ilość okaże się toksyczna. Zatrucie alkoholem etylowym może wystąpić u każdej osoby spożywającej alkohol i jest uzależniona od czynników takich jak

 • masa ciała,
 • płeć
 • wiek,
 • stan organizmu (osoby chore i wyniszczone mają mniejszą tolerancję alkoholu),
 • sposób odżywienia, rodzaj i ilość spożytego posiłku przed piciem alkoholu,
 • ilość i rodzaj spożytego alkoholu,
 • predyspozycje genetyczne (ilość enzymu metabolizującego alkohol dziedziczymy; jego ilość zależy też od rasy),
 • aktualnie przyjmowane leki.

Alkohol etylowy bardzo łatwo wchłania się do organizmu przez błony śluzowe przewodu pokarmowego, skąd następnie trafia do krwi i kolejno do wszystkich narządów i tkanek. Następnie wątroba metabolizuje alkohol etylowy, a uboczne produkty  tej przemiany wywołują nieprzyjemne objawy w kilka lub kilkanaście godzin po jego spożyciu , określane jako kac.

Zwykły kac wymaga zastosowania kilku prostych domowych sposobów – nawodnienia, odpoczynku, uzupełnienia elektrolitów i glukozy. W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem oceniamy chorego i w razie potrzeby kierujemy chorego do najbliższego Szpitala.

Do czasu przyjazdu karetki osobę zatrutą alkoholem należy ułożyć w pozycji bezpiecznej bocznej – zatrucie alkoholem często wywołuje wymioty i jednocześnie obniżenie napięcia mięśniowego, co razem może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego zachłyśnięcia się treścią żołądka ze wszystkimi konsekwencjami (uduszenie, zachłystowe zapalenie płuc).

Stan osoby zatrutej etanolem wymaga monitorowania (należy sprawdzać, czy chory oddycha). Należy zabezpieczyć osobę, u której podejrzewamy zatrucie, przed utratą ciepła (zatrucie alkoholem powoduje hipotermię).

Dalsze leczenie zatrucia alkoholem etylowym jest zazwyczaj prowadzone w warunkach szpitalnych, gdzie osobie zatrutej podaje się dożylnie płyny, elektrolity, witaminy i glukozę.

Gdy występują zaburzenia oddychania, czasami następuje konieczność zaintubowania chorego (czyli umieszczeniu w drogach oddechowych specjalnej rurki) i prowadzenia sztucznej wentylacji. Nie powinno się podawać leków stosowanych przy majaczeniu alkoholowym (benzodiazepin).

Spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości a także w mniejszych ilościach ale przez dłuższy czas może doprowadzić do efekt ciężkiego upojenia.

Do objawów zatrucia alkoholowego zalicza się między innymi: spadek temperatury ciała, obniżenie ciśnienia tętniczego, spłycenie i przyśpieszenie ilości oddechów, drgawki i dreszcze, wymioty oraz wzmożoną potliwość.

Jednorazowe zatrucie nie oznacza od razu choroby alkoholowej ale może być oznaką lekkiego zatrucia alkoholem. Jednym z najpowszechniejszych objawów nadużywania alkoholu jest kac, lecz nie jest on równoznaczny z zatruciem.

Objawy upojenia i nadużywania alkoholu?

Alkohol spożywany w dużych ilościach przez dłuższy czas może okazać się silnie toksyczny. Zatrucie alkoholem to stan, w którym oprócz typowych objawów upojenia występują dodatkowe symptomy ze strony organizmu, takie jak:

 • wzmożona potliwość,
 • drgawki i dreszcze,
 • wymioty,
 • hipotermia,
 • spłycenie i przyspieszenie oddechu,
 • utrata przytomności.

Objawów zatrucia alkoholem nie powinno się nigdy ignorować.

Nigdy nie można przewidzieć, jak dany organizm zareaguje na działanie etanolu i jaka jego ilość okaże się toksyczna. Zatrucie alkoholem etylowym może wystąpić u każdej osoby spożywającej alkohol i jest uzależniona od czynników takich jak

 • masa ciała,
 • płeć
 • wiek,
 • stan organizmu (osoby chore i wyniszczone mają mniejszą tolerancję alkoholu),
 • sposób odżywienia, rodzaj i ilość spożytego posiłku przed piciem alkoholu,
 • ilość i rodzaj spożytego alkoholu,
 • predyspozycje genetyczne (ilość enzymu metabolizującego alkohol dziedziczymy; jego ilość zależy też od rasy),
 • aktualnie przyjmowane leki.

Alkohol etylowy bardzo łatwo wchłania się do organizmu przez błony śluzowe przewodu pokarmowego, skąd następnie trafia do krwi i kolejno do wszystkich narządów i tkanek. Następnie wątroba metabolizuje alkohol etylowy, a uboczne produkty  tej przemiany wywołują nieprzyjemne objawy w kilka lub kilkanaście godzin po jego spożyciu , określane jako kac.

Leia também:  Chore Jajniki Jakie Objawy?

Zgodnie z definicją, stan po spożyciu alkoholu to taki stan, w którym stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2–0,5 promila. Gdy przekracza 0,5 promila, wówczas stwierdza się stan nietrzeźwości.

Możemy wyróżnić kilka etapów podzielonych ze względu na jego stężenie we krwi. To podział umowny, a objawy zatrucia mogą pojawić się niemal w każdym momencie.

Etap I – stężenie etanolu we krwi wynosi pomiędzy 0,3 a 0,4 promila. Nastrój osoby spożywającej alkohol zwykle się polepsza, nasila się wesołkowatość, zwiększa się pewność siebie i obniża krytycyzm (dlatego tak ważne jest, by nie prowadzić samochodu po spożyciu etanolu). Następują pierwsze objawy zaburzeń koordynacji.

Etap II – jest on początkiem stanu nietrzeźwości (0,5–0,6 promila). Dochodzi do dalszej utraty krytycyzmu, mówi się często rzeczy, których bez stanu upojenia nie chciałoby się powiedzieć. Może nastąpić słowotok i ogólne spowolnienie reakcji.

Etap III – stężenie etanolu we krwi mieści się w szerokim spektrum od 0,7 do 2 promili. Pojawiają się pierwsze objawy fizyczne w postaci podwyższenia tętna i ciśnienia tętniczego krwi.

Człowiek staje się drażliwy, łatwo go sprowokować, a obniżona wrażliwość na ból może prowadzić do groźnych sytuacji.

W dalszym ciągu następuje pogarszanie koordynacji, czasu reakcji na bodźce, dochodzi do zaburzeń w logicznym myśleniu.

Etap IV – stężenie etanolu we krwi mieści się pomiędzy 2 a 3 promilami. Większość ludzi staje się senna, z trudem utrzymują równowagę, mowa staje się niewyraźna. Mogą pojawiać się objawy zatrucia alkoholem.

Etap V – stężenie alkoholu zaczyna wchodzić w niebezpieczne wartości – rzędu 3–4 promili. Rozwijają się pełne objawy zatrucia etanolem – upośledzone jest odczuwanie bólu, spadają parametry fizjologiczne (temperatura ciała, ciśnienie tętnicze krwi, częstość oddechów), mogą pojawić się arytmie. Istnieje ryzyko wejścia w stan śpiączki.

Etap VI – stężenie etanolu we krwi przekracza 4 promile. Nasilają się wszystkie objawy zatrucia z etapu V. Stan taki może zagrażać życiu człowieka.

Zwykły kac, czy już zatrucie alkoholowe?

Osoby cierpiące na syndrom dnia następnego bardzo często twierdzą, że zatruły się alkoholem. Nie można jednak przyrównać objawów kaca do zatrucia z punktu widzenia toksykologa. Reakcja organizmu na picie i nadużywanie alkoholu jest bardzo osobnicza i zależy od wielu wspomnianych już warunków. Można przyjąć, że kac to objawy nadużycia alkoholu, ale nie zawsze zatrucia.

Kac jest pojęciem subiektywnym. Nazywany też kociokwikiem, jest najczęstszym objawem pojawiającym się po uprzednim nadużyciu alkoholu. Jest wynikiem ustania narkotycznego działania alkoholu etylowego na ośrodkowy układ nerwowy.

W powstawaniu kaca bierze udział kilka czynników. Po pierwsze, wpływa na niego powstający aldehyd octowy (efekt przemian alkoholu).

Po drugie, potęgują go substancje chemiczne zawarte w alkoholach obok etanolu – im więcej tego typu związków, tym intensywniejsze objawy zatrucia (teoretycznie po czystej, wysokogatunkowej wódce objawy kaca powinny być mniejsze).

Na pojawienie się objawów kaca wpływa także towarzyszące upojeniu odwodnienie oraz zaburzenia biochemiczne opisane powyżej.

Typowe objawy kaca to:

 • złe samopoczucie,
 • nadwrażliwość na różne bodźce – zapachowe, dźwięk, oświetlenie,
 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • nudności,
 • bóle głowy,
 • brak apetytu,
 • drżenie rąk.

W Rad Med Warszawa oferujemy usługi odtruwania oraz zaszycia wszywki alkoholowej Esperal.

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

Ostre zatrucie alkoholowe – zagrożenie, którego nie można bagatelizować!

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z innymi stanami, wynikającymi z nadmiernego spożycia alkoholu. Dolegliwość ta, podobnie jak alkoholowy zespół odstawienny, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a także życia osoby. W dzisiejszym artykule przybliżymy objawy zatrucia alkoholowego oraz sposoby na bezpieczne wyjście z tego stanu.

Czym jest zatrucie alkoholowe?

Jest to stan występujący bezpośrednio po spożyciu alkoholu, wynikający z jego niekorzystnego działania na ośrodkowy układ nerwowy.

Choć zatrucie najczęściej wywołane jest przez alkohol etylowy, może do niego doprowadzić również alkohol metylowy czy glikol etylenowy. Pojęcie ostrego zatrucia alkoholowego bywa stosowane zamiennie ze stanem nietrzeźwości.

W rzeczywistości, stany te zazwyczaj współistnieją ze sobą, co często jest przyczyną bagatelizowania stanu osoby dotkniętej zatruciem.

Objawy zatrucia alkoholowego zależą od ilości spożytego alkoholu

Przede wszystkim należy pamiętać, że wpływ alkoholu na organizm jest mocno osobniczy i zależy między innymi od płci, wieku, stosunku tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej czy obecności chorób przewlekłych. Oznacza to, że objawy zatrucia alkoholowego u niektórych osób mogą pojawić się po dawce trunku, która dla innych będzie wydawała się niewielka.

Pierwsze symptomy zatrucia alkoholowego mogą pojawić się, gdy stężenie alkoholu we krwi osiągnie 0,3 promila. Do lekkich, stosunkowo niegroźnych objawów zalicza się:

 • euforię i zwiększoną pewność siebie;
 • wydłużony czas reakcji i pogorszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
 • pobudzenie psychoruchowe.

Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 3 promile. Sygnałem alarmowym, którego nie należy bagatelizować, jest między innymi:

 • obniżenie temperatury ciała;
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
 • problemy z oddychaniem;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • utrata świadomości lub przytomności;
 • drgawki;
 • brak reakcji na bodźce.

Jak postępować w przypadku osoby z zatruciem alkoholowym?

Wbrew pozorom, zatrucie alkoholowe nie występuje jedynie u osób zmagających się z chorobą alkoholową. Ciężkie stany odnotowuje się praktycznie w każdej grupie wiekowej.

Zdarza się, że z powodu ostrego zatrucia alkoholem na oddziały intensywnej terapii przyjmowana jest młodzież, a nawet dzieci.

Należy przede wszystkim pamiętać, że szybkie spożycie nadmiernej ilości alkoholu może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego nie należy bagatelizować niepokojących objawów.

W przypadku zaawansowanych etapów zatrucia, w którym odnotowuje się takie objawy jak utrata przytomności czy drgawki, należy ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej i powiadomić pogotowie ratunkowe.

Uwaga na zatrucie alkoholem metylowym!

Choć obecnie największy odsetek ostrych zatruć alkoholowych wywołany jest etanolem, nie można zapominać o wyjątkowo groźnym zatruciu metanolem.

Jest to silnie toksyczna substancja, której dawka śmiertelna to zaledwie 30 ml, co odpowiada jednemu kieliszkowi wódki.

Co istotne, metanol i etanol mają taki sam smak i zapach, przez co tych dwóch substancji nie można odróżnić organoleptycznie. Do zatrucia metanolem najczęściej dochodzi poprzez spożycie:

 • skażonego alkoholu z niewiadomego źródła;
 • denaturatu;
 • płynu do spryskiwaczy.

Alkohol metylowy jest w organizmie bardzo szybko metabolizowany do formaldehydu i aldehydu mrówkowego ‒ niezwykle szkodliwych związków, które są odpowiedzialne za uszkodzenia wielu tkanek.

Najbardziej narażony jest narząd wzroku, ponieważ dochodzi do nieodwracalnego urazu nerwu wzrokowego i siatkówki, co może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Z kolei rozległe uszkodzenia wątroby, nerek i mięśnia sercowego stanowią bezpośrednie zagrożenie życia zatrutej metanolem osoby.

Co pomaga na zatrucie alkoholowe?

W razie lekkich objawów zatrucia alkoholowego, podobnie jak w przypadku leczenia kaca, należy przede wszystkim zadbać o uzupełnienie elektrolitów i intensywne nawodnienie organizmu.

Niestety, domowe sposoby radzenia sobie z zatruciem nie zawsze są skuteczne ‒ warto wtedy sięgnąć po profesjonalną pomoc.

Uzupełnienie substancji odżywczych za pomocą kroplówek pomaga nie tylko polepszyć samopoczucie, ale przede wszystkim redukuje negatywne oddziaływanie alkoholu na organizm.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie ‒ szybka metoda na detoks organizmu

Detoks alkoholowy za pomocą kroplówek to zarówno metoda leczenia kaca, jak i sposób na wypłukanie z organizmu alkoholu i jego metabolitów.

Podanie elektrolitów i glukozy we wlewie dożylnym skutecznie niweluje skutki nadmiernego spożycia alkoholu, a dodatek witamin czy antyoksydantów sprzyja regeneracji wątroby i układu nerwowego.

Leia também:  Jakie Są Początkowe Objawy Ciąży?

Co ważne, efekty odtruwania alkoholowego odczuwalne są praktycznie natychmiast ‒ samopoczucie pacjentów poprawia się jeszcze w trakcie wykonywania kroplówki.

Dlaczego w przypadku detoksu alkoholowego warto skorzystać właśnie z naszych usług? KacDoktor to zespół doświadczonych profesjonalistów ‒ lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z długoletnim stażem.

Zyskujesz dzięki temu pewność, że procedura wykonania kroplówki przeprowadzona będzie z zachowaniem wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że jeśli chodzi o zdrowie, nie warto decydować się na niejasne usługi o wątpliwej jakości.

Oferujemy odtrucie alkoholowe na terenie Warszawy ‒ dojeżdżamy pod wskazany przez pacjenta adres już w 45 minut.

Nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia ‒ wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub poprzez formularz na stronie internetowej.

Jesteś po mocno zakrapianej imprezie lub weekendowym wyjeździe, a musisz szybko wrócić do swoich codziennych obowiązków? Nasz detoks alkoholowy to prawdopodobnie jedyny skuteczny sposób na wyleczenie kaca!

Zatrucie alkoholem – jak uniknąć błędów w diagnostyce i leczeniu?

 • • Objawy zatrucia etanolem u osób nieuzależnionych i uzależnionych od alkoholu
 • • Różnicowanie z innymi stanami przypominającymi ostre zatrucie alkoholem
 • • Pacjent z podejrzeniem ostrego zatrucia alkoholem – zasady postępowania na szpitalnym oddziale ratunkowym

W języku potocznym nazwa „alkohol” jest używana jako synonim etanolu (alkoholu etylowego).

Wyraz ten pochodzi od arabskiego „al-ghoul”, czyli zły duch. Chociaż toksykolodzy określają etanol mianem alkoholu spożywczego (w odróżnieniu od niespożywczych, np. metanolu czy glikolu etylenowego), to jest on toksyczną substancją psychoaktywną (tab. 1), wyrządzającą ogromne szkody zdrowotne. Problematyka nadużywania i zatruć alkoholem jest jak zły duch dla polskiego systemu ochrony zdrowia.

Ostre zatrucie alkoholem

Ostre zatrucie alkoholem etylowym to stan zagrożenia zdrowia i/lub życia po spożyciu jego znacznej ilości w krótkim czasie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szkodliwe skutki alkoholu przy jednorazowym spożyciu (tj. podczas jednej okazji) występują po przekroczeniu dawki:

 • 6 standardowych porcji alkoholu u mężczyzn (1,5 l piwa, 0,6 l wina, 180 ml wódki)
 • 4 porcji standardowych u kobiet (1 l piwa, 0,4 l wina, 120 ml wódki)1.

Za dawkę śmiertelną czystego alkoholu dla dorosłych uważa się co najmniej 5 g/kg, a u dzieci 3 g/kg2. Dla osoby o masie ciała 70 kg potencjalnie śmiertelne jest spożycie 350-560 g, czyli 420-1070 ml czystego etanolu. Na rycinie 1 przedstawiono przeliczenie tej dawki na ilość popularnych napojów alkoholowych.

Czynniki warunkujące reakcję na etanol

Masa ciała, wiek, płeć

Oczywiście spożyta dawka nie jest jedynym czynnikiem warunkującym reakcję na etanol, znaczenie ma m.in. masa ciała. Wypicie alkoholu w ilości zawartej w produktach takich jak kosmetyki czy płyny do higieny jamy ustnej, która dorosłemu nie wyrządziłaby większej krzywdy, u małych dzieci stwarza istotne zagrożenie zdrowotne.

Osoby o małej masie ciała osiągają podobne stężenie alkoholu we krwi po spożyciu mniejszej ilości alkoholu niż osoby o większej masie. Istotne znaczenie ma również płeć pijącego.

Kobiety o takiej samej wadze jak mężczyźni i po spożyciu identycznej ilości alkoholu osiągną dużo wyższe stężenie we krwi (nawet o 40%). Oprócz mniejszej zawartości wody w organizmie kobiet istotną rolę odgrywa również wpływ estrogenów powodujący większą intensywność wchłaniania alkoholu.

 U kobiet istotna jest także niższa aktywność żołądkowego izoenzymu dehydrogenazy alkoholowej (ADH – alcohol dehydrogenase; enzym metabolizujący etanol), odpowiadającej za metabolizm pierwszego przejścia etanolu.

Niezależnie od płci do zmniejszenia aktywności metabolicznej żołądkowego izoenzymu ADH przyczynia się przewlekłe nadużywanie alkoholu oraz stosowanie antagonistów receptorów histaminowych H2, tj. cymetydyny i ranitydyny2.

Czym jest zatrucie alkoholowe?

Alkohol
etylowy
(etanol) jest jednym z najczęściej używanych środków
odurzających.

Jego nadmierne spożywanie prowadzi do upojenia alkoholowego, kaca
lub do zatrucia alkoholowego.

Etanol
jest organicznym związkiem chemicznym, który wchodzi w skład czystego spirytusu
lub wódki. Charakteryzuje się szybkim wchłanianiem z przewodu pokarmowego, nawet
w ciągu kilku minut po jego spożyciu.

 • Zatrucie
  alkoholowe
  często myli się z upojeniem alkoholowym i kacem,
  jednak jest ono znacznie poważniejsze i może doprowadzić do śmierci.
 • Nietrzeźwość, czyli upojenie alkoholowe,
  występuje po zbyt dużej ilości wypitego alkoholu i powoduje zaburzenia
  świadomości, zaś kac pojawia się dzień po wypiciu większej ilości alkoholu, a jego
  objawem jest złe samopoczucie.
 • Zatrucie alkoholowe to stan, w którym
  oprócz typowych objawów upojenia alkoholowego, występują dodatkowe poważniejsze
  objawy, takie jak:
 • wymioty,
 • drgawki,
 • hipotermia,
 • utrata przytomności.

Zatrucie alkoholowe może nastąpić po
spożyciu 1-1,5 ml etanolu na kilogram masy, czyli 200-300 ml wódki. Dawka
śmiertelna dla osoby dorosłej wynosi 5-8 ml na kilogram masy. Spożycie 300 ml
alkoholu etylowego w ciągu godziny odpowiada wypiciu 0,7 litra wódki. Taką
ilość wypitego alkoholu uznaje się za dawkę śmiertelną.

Przyczyny zatrucia

Przyczynami zatrucia jest ogólnodostępny alkohol
etylowy (etanol), ale też alkohol
metylowy (metanol)
, nie nadający się do spożycia, używany w przemyśle. Na
podstawie smaku i zapachu nie można odróżnić metanolu od alkoholu etylowego.

Zatrucie
alkoholem metylowym może być umyślne – poprzez świadome wypicie lub przypadkowe
– wdychanie oparów podczas pracy. Etanol zaś jest chętnie używany przez ludzi,
świadomie, w różnych ilościach. Najczęstszą przyczyną zatrucia alkoholem jest
upijanie się do nieprzytomności oraz wypijanie zbyt dużej ilości alkoholu w
bardzo krótkim czasie.

Wtedy stężenie alkoholu we krwi rośnie bardzo szybko i
może osiągnąć poziom prowadzący do zatrucia.

Objawy i skutki zatrucia etanolem

Ludzki organizm w różny sposób reaguje na
spożycie alkoholu etylowego w dużych ilościach. Za rozkład etanolu w organizmie
człowieka odpowiada wątroba. Posiada ona odpowiedni enzym – dehydrogenazę
alkoholową, dzięki której alkohol ulega przemianie w aldehyd octowy.

Następnie
zostaje on rozłożony przez inne enzymy do octanu i ostatecznie do dwutlenku
węgla i wody, które są wydalane z organizmu.

W przypadku zatrucia organizm
ludzki nie radzi sobie z rozkładem nadmiernej ilości alkoholu, a produkty z
jego rozkładu zaczynają negatywne oddziaływać na człowieka.

Objawy zatrucia nie są dla każdego
przypadku takie same i powodowane są przez wiele czynników. Zaliczamy do nich: wiek,
płeć, masę ciała, rodzaj i stan wypełnienia żołądka treścią pokarmową, choroby
przewlekłe, ilość spożytego alkoholu, sposób spożywania alkoholu (szybki czy
rozłożony w czasie).

Objawy zatrucia alkoholem

Mimo wielu różnych czynników można
wyróżnić cztery podstawowe etapy
(objawy) upojenia  etanolem
, które
prowadzą do zatrucia alkoholem:

 • I stopień zatrucia (pobudzenie – stężenie etanolu we krwi wynosi pomiędzy 0,3 a 0,4 promila) – nadpobudliwość, zapach alkoholu z ust, problemy z mówieniem, z chodzeniem, dziwne zachowanie,
 • II stopień zatrucia (początek stanu nietrzeźwości – stężenie wynosi od 0,5 do 0,6 promila) – senność, osłabienie, tachykardia (przyspieszona akcja serca), problemy ze świadomością, słowotok, chwiejność ruchów,
 • III stopień zatrucia (zamroczenie – od 0,7 do 2 promili) – pierwsze objawy wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie, utrata świadomości, brak kontroli nad zachowaniem i fizjologią, mniejsza wrażliwość na ból,
 • IV stopień zatrucia (zamartwica – od 2 do 3 promili) – wychłodzenie organizmu (hipotermia), niewyraźna mowa, problemy z utrzymaniem równowagi, śpiączka, problemy z oddychaniem, brak reakcji na bodźce, pojawiają się objawy zatrucia alkoholem.

Ponadto można też
wyróżnić V i VI stopień:

 • V stopień (3-4 promile) – pełnoobjawowe zatrucie alkoholem, spadek temperatury ciała, częstości oddechów oraz ciśnienia tętniczego krwi,
 • VI stopień – ilość etanolu we krwi przekracza 4 promile, dochodzi do zagrożenia życia człowieka.

Zatrucie alkoholowe może doprowadzić do
śmierci poprzez:

 • niewydolność oddechową – niedrożność dróg oddechowych (np. zatkanie wymiocinami lub zapadającym się językiem),
 • niewydolność krążenia połączona z obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi (hipotonią), nieregularnym biciem serca, a nawet zatrzymaniem jego pracy.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*