Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci

fot. AdobeStock

Zapalenie spojówek u dzieci

fot. AdobeStock

Zapalenie spojówek u dzieci może zaczynać się nagle – jeszcze wczoraj maluch był zdrowy, a dziś obudził się z zaczerwienionymi, ropiejącymi oczami. Przyczyny mogą być różne: od długiego czasu spędzanego przed monitorem aż po infekcję wirusową. Dowiedz się, jakie są rodzaje zapalenia spojówek i jak możesz pomóc dziecku.

Spis treści:

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej, która znajduje się od wewnętrznej strony powieki i na części gałki ocznej. W wyniku powstania stanu zapalnego, oczy dziecka stają się mocno zaczerwienione. O chorobie świadczą też inne objawy.

Zapalenie spojówek u dzieci – objawy

Zapalenie spojówek dość łatwo można rozpoznać, ponieważ daje ona wyraźne uciążliwe objawy, takie jak:

 • zaczerwienienie oka
 • swędzenie oka
 • pieczenie oka.

W ostrym przebiegu zapalenia spojówek pojawiają się też:

 • powiększenie węzłów chłonnych
 • obrzęki na powiekach
 • światłowstręt
 • ropiejące oczy.

Bakteryjne zapalenie spojówek cechuje wydzielina w kolorze zielonkawym, wirusowe – wydzielina wodnista, bezbarwna, a alergiczne – biała i lepka.

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Powodów tej dolegliwości może być bardzo wiele.

Wśród nich wymienić należy:

 • alergie na pyłki, kurz, pleśń,
 • infekcję wirusową, bakteryjną,
 • działanie silnego wiatru lub słońca,
 • długie przebywanie przed monitorem komputera,
 • przebywanie w zadymionym pomieszczeniu,
 • narażenie oka na suche, gorące powietrze,
 • kontakt z silnie zanieczyszczonym powietrzem,
 • stosowanie kropli do oczu zawierających konserwanty,
 • dostanie się ciała obcego do oka. 

Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci

W większości przypadków stan zapalny w oku objawia się podobnie. Jednak są pewne cechy charakterystyczne, związane z konkretnym rodzajem zapalenia. Możemy wyróżnić:

 • alergiczne zapalenie spojówek
 • bakteryjne zapalenie spojówek
 • wirusowe zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Dziecko uczulone na sierść zwierząt, kurz lub pyłki roślin jest znacznie bardziej narażone na zapalenie spojówek. Alergiczne zapalenie spojówek może być sezonowe (np. w okresie pylenia traw), całoroczne lub ostre (gdy alergen w dużej ilości dostanie się do oka).

Bakteryjne zapalenie spojówek

Charakteryzuje je ropna wydzielina oraz przekrwienie oczu. Poza tym chory może odczuwać bóle głowy, senność, brak apetytu. Dodatkowym problemem przy bakteryjnym zapaleniu spojówek jest nadmierna wrażliwość na światło.

Wirusowe zapalenie spojówek

Szczególną uciążliwością w tym przypadku jest uczucie, jakby w oku znajdowało się jakieś ciało obce, np., ziarenko piasku. Chore oko dodatkowo mocno łzawi. Wirusowe zapalenie spojówek daje poza tym objawy przypominające przeziębienie. Może również towarzyszyć mu ból ucha lub gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Zapalenie spojówek u dziecka: zdjęcia

Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek pojawi się, żółta wydzielina. Zapalenie spojówek u dzieci fot. Adobe Stock

Zapalenie spojówek może objąć zarówno jedno jak i dwoje oczu.Zapalenie spojówek u dziecifot. Adobe Stock

Zaczerwienienie i pieczenie to główne objawy zapalenia spojówek.

Zapalenie spojówek u dziecifot. Adobe Stock

Ile trwa zapalenie spojówek u dziecka?

Czas trwania zapalenia spojówek zależy od tego, co wywołało zapalenie i niestety trzeba się liczyć, z tym że leczenie u dziecka będzie trwało dłużej niż u dorosłego.

Bakteryjne zapalenia spojówek, przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia, będzie trwało około 5-7 dni. Natomiast przy wirusowym zapaleniu spojówek, trzeba się liczyć nawet z 3-tygodniową kuracją.

W przypadku alergicznego zapalania reakcja będzie się nasilała zawsze, gdy dziecko będzie miało kontakt z alergenem. 

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Choć stan zapalny zazwyczaj mija po około 7 dniach, nie należy go bagatelizować z uwagi na możliwe powikłania. Poza tym objawy zapalenia są tak uciążliwe, że warto starać się je łagodzić, by przynieść ulgę maluchowi.

 W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz może zalecić stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem.

 Na alergiczne zapalenie spojówek konieczne bywa natomiast przyjmowanie leków przeciwhistaminowych oraz unikanie kontaktu z alergenem.

Co na zapalenie spojówek u dziecka – domowe sposoby

Większość metod, które możesz wypróbować to domowe sposoby. Jak zniwelować nieprzyjemne objawy zapalenia spojówek:

 • przemywać oczy gazikiem nasączonym ciepłą wodą (by usunąć wydzielinę),
 • stosować kompresy z roztworu soli,
 • zakraplać oczy solą fizjologiczną.

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

To czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe, zależy od czynnika, które wywołał ten stan. Alergia, czy czynniki mechaniczne są sprawą indywidualną, natomiast jeśli zapalenie wywołały wirusy lub bakterie może dość do zarażenia innych członków rodziny.

Jak można się zarazić zapaleniem spojówek? Do zarażenia może dojść drogą kropelkową przez kontakt z wydzieliną chorej osoby, ale należy pamiętać, że drobnoustroje przenoszą się także przez przedmioty, których chory dotykał.

Osoba chora powinna mieć zminimalizowany kontakt z innymi domownikami, należy także szczególnie zadbać o higienę: dokładne mycie rąk mydłem jest niezbędne! Zadbaj także o klamki i włączniki światła, czy inne rzeczy, które może dotykać chory.  W przypadku zapalenia spojówek chory powinien używać także oddzielnego ręcznika.

Maluch nie powinien także przebywać w pomieszczeniach zamkniętych, w których znajdują się inne dzieci – tak więc zapalenie spojówek a przedszkole się wykluczają. Pozostaw dziecko w domu na kilka dni, aby na pewno nie zaraziło nikogo z kolegów.

Zapalenie spojówek u dziecka – czy można wychodzić na dwór?

Nie ma bezwzględnego zakazu wychodzenia na dwór przy tej dolegliwości, jednak należy pamiętać o tym, że słońce i wiatr mogą dodatkowo wzmocnić objawy. Jeśli więc dziecko musi wyjść z domu, powinno mieć osłonięte oczy czapką z daszkiem i okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.  Ważne jest, by dziecko nigdy nie dotykało okolic oczu brudnymi rękami, gdy przebywa np. na sali zabaw, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo może nabawić się zapalenia spojówek. Zobacz też:

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dziecka – jakie są objawy i jak leczyć zapelenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dzieci Autor: Getty images

Zapalenie spojówek wystąpić może w dowolnym wieku. Jednak u dzieci, a szczególnie u noworodków problem ten bywa bardzo poważny. W niektórych przypadkach zaniechanie leczenia może doprowadzić nawet do trwałych zaburzeń widzenia. Jakie są przyczyny i na czym polega leczenie zapalenia spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek u dziecka nigdy nie powinno być bagatelizowane, bo może ono doprowadzić nawet do trwałych powikłań dotyczących czynności narządu wzroku.

Spojówka to przezroczysta błona pokrywająca gałkę oczną oraz powieki. Jej rolą jest ochrona delikatnych struktur narządu wzroku, zmniejszanie tarcia pomiędzy rogówką a powiekami oraz odżywianie rogówki. Ze względu na to, że to właśnie spojówka jest częścią oka stykającą się ze środowiskiem zewnętrznym, dość łatwo dochodzić może do jej podrażnień czy zakażeń.

Skutkiem tego może być dość uciążliwy problem, którym jest zapalenie spojówek u dziecka. Schorzenie to występuje stosunkowo często i zwykle jest niegroźne, sytuacja jest jednak inna w pewnej konkretnej grupie wiekowej. Mowa tutaj o najmłodszych.

Spis treści:

Przyczyny zapalenia spojówek u noworodków

Zapalenie spojówek u dzieci, które dopiero co przyszły na świat, jest problemem szczególnym. Po pierwsze jest tak dlatego, że zwykle poza dolegliwościami ze strony gałek ocznych u noworodka pojawiają się odchylenia ze strony innych narządów, takie jak np. zapalenie płuc, stawów czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zapalenie spojówek u noworodków jest poważne również z tego powodu, że to u nich najczęściej pojawiają się przewlekłe powikłania – m.in. trwałe pogorszenie ostrości wzroku, a nawet całkowita ślepota.

Do wystąpienia tego schorzenia u najmłodszych dzieci doprowadzić mogą:

 • zabiegi profilaktyczne (mowa tutaj głównie o zabiegu Credego – polega on na aplikowaniu do oczu specjalnych kropli i ma na celu zapobieganie wystąpieniu u noworodka m.in. infekcji rzeżączkowej – w takim przypadku u dziecka rozwijać się może chemiczne zapalenie spojówek),
 • infekcje, którymi dziecko zaraża się w trakcie porodu, podczas przechodzenia przez kanał rodny (w tym przypadku zapalenie spojówek u dziecka spowodowane może być m.in. zakażeniem dwoinką rzeżączki, wirusem opryszczki zwykłej czy chlamydią),
 • przeniesienie bakterii do gałek ocznych dziecka (np. drogą nieumytych rąk rodzica w czasie chociażby zabawy z maluchem),
 • niedrożność przewodu nosowo-łzowego (jest to wada, w której przebiegu łzy nie mogą prawidłowo uchodzić do nosa – przez to łzy gromadzą się wtedy w worku łzowym i tam dochodzi do namnażania się w tym płynie bakterii, które później mogą przechodzić na przednią powierzchnię gałki ocznej i ostatecznie wywoływać zapalenie spojówek u dziecka).
Leia também:  Jakie Są Objawy Uczulenia Na Świnkę Morską?

Przyczyny zapalenia spojówek u starszych dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci starszych również może być wywołane przez infekcję chlamydiami czy wirusem opryszczki zwykłej, w tej jednak grupie wiekowej spotykane są częściej inne przyczyny tego schorzenia. Otóż w przypadku starszych dzieci zazwyczaj dochodzi do:

 • bakteryjnego zapalenia spojówek (u starszych pociech dominują infekcje spojówek spowodowane przez takie bakterie, jak np. paciorkowce i gronkowce),
 • alergicznego zapalenia spojówek (charakterystyczną cechą tego schorzenia jest to, że u dziecka występują również i inne problemy alergiczne, takie jak np. katar sienny czy alergie skórne),
 • wirusowego zapalenia spojówek (czasami zwanego również epidemicznym – wywoływane ono jest przez adenowirusy i bardzo łatwo szerzy się pomiędzy ludźmi).
 • Czytaj:
 • Jak rozwija się wzrok u dziecka w pierwszych latach życia?
 • Wzrok dziecka: jak uaktywnić leniwe oko

Jakie są objawy zapalenia spojówek u dziecka?

Biorąc pod uwagę to, jak wiele jest przyczyn schorzenia, zapewne nie dziwi to, że objawy zapalenia spojówek u dziecka mogą być bardzo różne.

Przykładowo uczucie świądu w obrębie gałek ocznych jest charakterystyczną cechą alergicznej postaci tej choroby, z kolei obecność wydzieliny o charakterze ropnym pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy za zapalenie spojówek odpowiedzialne są bakterie.

Ogólnie jednak wśród możliwych objawów zapalenia spojówek u dziecka wymienić można:

 • podrażnienie gałek ocznych (starsze dzieci mogą np. skarżyć się na uczucie posiadania piasku pod powiekami),
 • zaczerwienienie spojówek,
 • obrzęk powiek,
 • światłowstręt,
 • uczucie pieczenia,
 • występowanie różnego rodzaju wydzieliny w obrębie oczu (przykładowo przy wirusowych czy alergicznych zapaleniach spojówek jest ona zwykle wodnista, z kolei przy infekcjach bakteryjnych bywa już ropna).

Rozpoznanie zapalenia spojówek u dziecka

Większość przypadków zapalenia spojówek można rozpoznać już na pierwszy rzut oka – objawy tej choroby są w końcu dość charakterystyczne. Diagnoza na podstawie samych oględzin oka stawiana jest jednak tylko u starszych dzieci – u noworodków, u których choroba może mieć poważniejsze przyczyny, zazwyczaj zlecane są dodatkowe badania.

Tak bywa chociażby przy podejrzeniu rzeżączkowego zapalenia spojówek – aby potwierdzić, że rzeczywiście to ta bakteria wywołała chorobę, pobierane od dziecka mogą być wymazy ze spojówek, które później przekazywane są do analiz mikrobiologicznych.

Nawet jeżeli od razu widać, że dziecko zgłaszane jest do lekarza z zapaleniem spojówek, konieczna jest dokładna ocena jego oczu, jak i zebranie wywiadu z nim oraz z jego opiekunami.

Charakter istniejących w obrębie spojówek zmian, a także pojawianie się u małego pacjenta innych dolegliwości (takich jak np.

świąd powiek, nieżyt nosa czy powiększenie szyjnych węzłów chłonnych) mogą wskazywać na to, jaki dokładnie typ choroby rozwinął się u dziecka.

Rozpoznanie konkretnej postaci zapalenie spojówek jest zaś kluczowe z tego powodu, że w różnych typach tego schorzenia chorym zalecane jest odmienne leczenie.

Leczenie zapalenia spojówek u dziecka

Najważniejsze jest właściwe leczenie zapalenia spojówek u noworodków, ponieważ u nich istnieje największe ryzyko tego, że schorzenie doprowadzi do powikłań (takich jak m.in. perforacja rogówki). Chemiczne zapalenie spojówki jest raczej niegroźne – szybko, bo w ciągu 2-3 dób, ustępuje.

Inaczej jest już w innych postaciach tej choroby u najmłodszych. Rzeżączkowe zapalenie spojówek wymaga podawania antybiotyków (i to zarówno bezpośrednio do oka, jak i dożylnie czy domięśniowo).

W przebiegu opryszczkowego zapalenia spojówek u noworodka wykorzystywane są leki przeciwwirusowe (takie jak np. acyklowir czy gancyklowir).

W spowodowanych przez inne niż rzeżączka bakterie zapaleniach spojówek małym pacjentom zalecane są antybiotyki o szerokim spektrum działania (w ich przypadku choroba ustępować może nawet samoistnie, aczkolwiek antybiotykoterapia pozwala zwykle skrócić czas utrzymywania się nieprzyjemnych objawów).

Wtedy zaś, gdy zapalenie spojówek pojawia się w związku z niedrożnością przewodu nosowo-łzowego, rodzicom polecane może być masowanie woreczka łzowego (już sam ten manewr nierzadko udrażnia tę strukturę), a kiedy takie postępowanie nie przynosi rezultatu, przeprowadzany może być zabieg sondowania przewodów łzowych.

U starszych dzieci zapalenie spojówek wzbudza zwykle mniej obaw, nie mniej jednak i im proponowane jest leczenie odpowiednie do rodzaju schorzenia. W bakteryjnych zapaleniach spojówek, które podobnie jak choroby te u noworodków, mogą przemijać samoistnie – w celu przyspieszenia ustępowania objawów wykorzystywane są antybiotyki.

W alergicznych zapaleniach spojówek wykorzystanie znajdują środki przeciwalergiczne – w łagodniejszych postaciach tych schorzeń środki przeciwhistaminowe, a w cięższych leki z grupy glikokortykosteroidów.

Epidemiczne zapalenie spojówek można z kolei leczyć z wykorzystaniem przeciwwirusowego gancyklowiru, podkreśla się jednak tutaj, że nie wszystkie typy wirusów, które wywołują tę chorobę, są wrażliwe na wymieniony środek (ogólnie jednak jednostka ta zwykle ustępuje w ciągu 2-3 tygodni).

Zapobieganie zapaleniu spojówek u dziecka

Profilaktyka zakażeń spojówek opiera się przede wszystkim na właściwej higienie.

Chociażby ryzyko epidemicznego zapalenia spojówek można ograniczać poprzez jak najczęstsze mycie rąk, a także próby unikania dotykania gałek ocznych palcami.

Nie jest to łatwe – każdemu z nas zdarza się chociażby pocierać co jakiś czas swoje oczy – jednakże unikając tego w trakcie pobytu poza domem, znacząco zmniejszamy ryzyko zachorowania.

W sytuacji, gdy mamy w domu dziecko z zapaleniem spojówek, właściwa higiena również jest wyjątkowo ważna. Ręce należy w tym przypadku myć po każdym kontakcie z dzieckiem, również i maluchowi należy powiedzieć o tym, że musi zdecydowanie częściej niż zwykle korzystać z umywalki.

W przypadku zapaleń spojówek u noworodków, ich profilaktyka opiera się przede wszystkim na wczesnym wykrywaniu i leczeniu schorzeń występujących u matki (takich jak rzeżączka, opryszczka zwykła czy chlamydioza).

Zapalenie spojówek u dzieci lek. Tomasz Nęcki

Zapalenie spojówek

2012-10-28

Zapalenie spojówek u dzieci

Jesień w pełni, sezon przeziębień trwa w najlepsze – a razem z nim zwiększona podatność na zapalenie spojówek. Jak rozpoznać tę przypadłość u dziecka i jak reagować?

Spojówka to błona śluzowa pokrywająca wewnętrzną część powiek (tzw. spojówka powiek) i zewnętrzną przednią część twardówki (spojówka gałki ocznej). Obie stykają się, tworząc sklepienie spojówki.

Między nimi znajduje się nawilżany śluzem i łzami worek spojówkowy. Spojówki chronią nasze oczy przed wysychaniem i ciałami obcymi.

Są jednak bardzo wrażliwe na podrażnienia – na ostre światło lub tarcie brudnymi rękami, a o to łatwo w przypadku małych dzieci. Podrażnienia te mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Czerwone? To nie zawsze stan zapalny

Małe dzieci często trą oczy rękami. Może się zdarzyć, że zaobserwujemy potem zaczerwienienie spojówek. Dopóki zaczerwienienie nie jest intensywne i szybko ustępuje, nie towarzyszy mu wydzielina sącząca się z oczu ani światłowstręt, a dziecko nie skarży się na pieczenie oczu – mamy do czynienia z drobnym podrażnieniem mechanicznym. Skontrolujmy, czy oka dziecka nie drażni jakieś drobne ciało obce. Jeśli tak – usuńmy je delikatnie czystą np. chusteczką, i przemyjmy oko dziecka solą fizjologiczną.

Wirus? Bakteria? A może alergia?

Jeśli zaczerwienienie spojówek utrzymuje się, a dodatkowo pojawiła się wydzielina, czasami tak gęsta i obfita, że po drzemce dziecko nie może rozewrzeć sklejonych powiek, najprawdopodobniej mamy już do czynienia z zapaleniem spojówek. Zapalenie spojówek spowodowane przez wirusy łatwo poznać po przejrzystej wydzielinie, oczy dziecka łzawią przy tym bardzo obficie. Ten rodzaj zapalenia spojówek często towarzyszy przeziębieniom. Jeśli wydzielina z oczu jest gęsta, żółta i nieprzejrzysta, źródłem problemu są bakterie, a samo zapalenie tego rodzaju występuje często przy długim katarze oraz stanach zapalnych gardła.Zapalenie spojówek może mieć także podłoże alergiczne. Obserwuje się wówczas wysięk śluzowej, białej i lepkiej w dotyku wydzieliny z oczu. Najczęściej doskwiera w okresach pylenia drzew i traw, a więc wiosną i latem. Może jednak zdarzyć się w dowolnym momencie w roku, jeśli dziecko jest uczulone na kurz, sierść zwierząt, pleśń czy pierze.

 • Jak opiekować się dzieckiem?
 • Koniecznie do lekarza
 • oprac. Dagmara Adwentowska

Czy zapalenie spojówek u dziecka jest groźne?

Wzrok odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, dlatego trzeba o niego odpowiednio dbać.

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne infekcje oczu, w tym na zapalenia spojówek.

W przypadku najmłodszych jest to jedna z dolegliwości, z którą rodzice najczęściej zgłaszają się do specjalisty. Zastanawiasz się, czy może być groźna dla Twojego malucha? Dowiedz się więcej.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Nerwicy Zoladka?

Zapalenie spojówek u dzieci

Twoje niemowlę ma czerwone i nabrzmiałe oczy, z których sączy się wydzielina? To może być zapalenie spojówek – infekcja, która może mieć poważne konsekwencje. Dowiedz się, jakie są przyczyny zapalenia, jak mu zapobiegać i jak leczyć.

Czy wiesz, że zapalenie spojówek u dzieci stanowi 15% dolegliwości, z którymi chorzy odwiedzają okulistę? To jedna z najczęściej występujących chorób wzroku u najmłodszych! Wystarczy zanieczyszczone powietrze, różnica temperatur, alergia na pyłki traw lub drzew, nadwrażliwość na nadmierne światło słoneczne[1], aby oczy zaczęły piec i łzawić. A stąd prosta droga do rozwoju stanu zapalnego wywołanego najczęściej przez bakterie lub rzadziej wirusy czy pierwotniaki[2].

Wyróżnia się cztery rodzaje infekcji:

 • bakteryjne – do zakażenia najczęściej dochodzi przez wprowadzenie bakterii do worka spojówkowego przez np. tarcie oczu lub uraz albo przez niedrożność przewodu nosowo-łzowego,
 • wirusowe – towarzyszy zazwyczaj ogólnoustrojowej infekcji np. przeziębieniu lub grypie,
 • alergiczne – powstaje w wyniku reakcji obronnej organizmu na alergeny,
 • proste – zakażenie spojówek powoduje kontakt oczu z pyłem, ostrym światłem, dymem papierosowym, morską lub chlorowaną wodą[3].

Najczęściej wystarczy kontakt oczu z czynnikiem drażniącym, np. przez pocieranie lub podmuch wiatru. Poza tym drobnoustroje mogą przedostać się do worka spojówkowego także podczas np. porodu lub w wyniku niewłaściwej higieny.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać zapalenie spojówek u dziecka? Objawy tej infekcji to:

 • zaczerwienione i obrzęknięte gałki oczne,
 • świąd, pieczenie i wrażliwość na światło,
 • pocieranie gałek piąstkami i zakrywanie oczu np. po wyjściu na zewnątrz,
 • rozdrażnione, płaczliwe i niespokojne dziecko,
 • łzawienie i sączenie się wydzieliny.

Zwróć uwagę na charakter płynu. Przy zapaleniu bakteryjnym wydzielina na początku choroby jest wodnista, śluzowo-ropna a po paru dniach gęstnieje. Zdarza się, że skleja powieki np. po nocy. W przypadku infekcji wirusowej wydzielina będzie cały czas przejrzysta i surowicza[4].

Jeśli u malucha wystąpi jakikolwiek objaw zapalenia spojówek, to trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza pediatry. Odpowiednio wczesna interwencja może zapobiec rozwojowi infekcji i poważnym powikłaniom.

Choć zapalenie spojówek u malucha można rozpoznać samodzielnie, właściwą diagnozę musi postawić lekarz specjalista. To on decyduje także o konieczności i sposobie leczenia. W przypadku nawracających infekcji należy niezwłocznie skonsultować stan zdrowia malucha z okulistą[5].

Aby wspomóc leczenie i zmniejszyć dolegliwości, można doraźnie:

 • przemywać oczy,
 • usuwać zaschniętą wydzieliną wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym, np. marki Canpol,
 • płukać worek spojówkowy kilkoma kroplami soli fizjologicznej,
 • używać naparu z rumianku, świetlika lub czarnej herbaty, tylko jeśli dziecko nie ma uczulenia na składniki aktywne[6].

Niezbędne jest także stosowanie przepisanych leków i maści. Na bakteryjne zapalenie spojówki stosuje się antybiotyki i fluorochinolony w postaci kropli aplikowanych miejscowo. Jeśli infekcja wynika z zatkanych kanalików, zalecany jest masaż worka łzowego, a w przypadku braku poprawy – sondowanie dróg łzowych[7].

Wirusowe zapalenie spojówki jest leczone produktami ze składnikami, które wspierają działania wirusobójcze. W przypadku alergii postępowanie jest niespecyficzne. Zaleca się leki antyhistaminowe i zmniejszające przekrwienie, unikanie ekspozycji na alergeny oraz płukanie worka spojówkowego tzw. sztucznymi łzami.

Pamiętaj o tym, żeby nie podawać leków samodzielnie, tylko po konsultacji z lekarzem. Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie może powodować czasową lub trwałą utratę wzroku[8].

Najlepszym sposobem na zapalenie spojówek u malucha jest profilaktyka. W tym celu należy:

 • dbać o higienę – często myć ręce dziecka, a także dokładnie przemywać jego twarz. Przed wzięciem niemowlaka na ręce postaraj się o to, żeby Twoje dłonie były czyste,
 • uczyć dziecko niedotykania rączkami oczu i niepocierania ich.

Zwróć także uwagę na sposób czyszczenia twarzy i oczu malucha. Podczas codziennej pielęgnacji do przemywania gałek ocznych stosuj jałowe gaziki, sterylną sól fizjologiczną lub świeżo przegotowaną, letnią wodę.

Jednym wacikiem przemywaj tylko jedno oko, po to, aby nie przenieść bakterii z jednego worka spojówkowego do drugiego.

Kiedy myjesz, kieruj wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka i nie pocieraj, aby drobnoustroje nie przedostały się do organizmu[9].

 • Dbaj o codzienną higienę, a z pewnością unikniesz zapalenia spojówek u swojego malucha.
 • Źródła:
 • [1] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci

[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/oczy/78910,zapalenia-spojowek-u-dzieci

[3] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci

[4] https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/127099,zapalenie-i-zakazenie-spojowek,1

[5] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.4.1.28.

[6] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci

[7] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/oczy/78910,zapalenia-spojowek-u-dzieci

[8] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek

[9] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci

Objawy i leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych dolegliwości oczu u dzieci i niemowląt. Choroba pojawia się zazwyczaj nagle. Gdy ma podłoże wirusowe lub bakteryjne może być zaraźliwa. Dowiedz się, co ją może wywołać oraz jak przebiega leczenie.

Jaki są przyczyny zapalenia spojówek u dzieci?

Przyczyną zapalenia spojówek najczęściej są bakterie oraz wirusy. Infekcję oka wywołuje również alergia, suche i zanieczyszczone powietrze, ekspozycja na dym, wiatr i światło. Chorobę może także powodować zespół suchego oka lub nieprawidłowo wrastające rzęsy.

Jak długo trwa zapalenie spojówek u dzieci i czy jest zaraźliwe?

W zależności od przyczyny zapalenia spojówek infekcja może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Zazwyczaj konieczna jest wizyta u lekarza, który najlepiej oceni stan oka i wybierze odpowiednią formę leczenia.

Zapalenie spojówek wywołane przez bakterie lub wirusy jest zaraźliwe i może się z łatwością przenosić z dziecka na inne dzieci czy osoby dorosłe. Szczególnie zakaźne jest zapalenie wirusowe, które zostało wywołane przez adenowirusy.

Jak są charakterystyczne objawy zapalenia spojówek u dzieci?

W zależności od przyczyny, objawy infekcji mogę się nieco różnić. Możemy jednak wyróżnić kilka typowych objawów zapalenia spojówek u dzieci:

 • łzawienie;
 • świąd spojówek;
 • przekrwienie oka;
 • obrzęk i zaczerwienienie powieki i spojówki;
 • wydzielina – w przypadku bakteryjnego zapalenia może to być ropa.

Zapaleniu spojówek często towarzyszy katar, a także powiększają się węzły chłonne za uszami.

Rodzaje zapalenia spojówek?

Wyróżniamy zapalenie spojówek infekcyjne i nieinfekcyjne. Dzielimy je ze względu na czynnik wywołujący chorobę.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek nazywane jest inaczej ropnym zapaleniem spojówek. Infekcja może pojawić się w każdym okresie życia dziecka, nawet u noworodków. Najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia spojówek są gronkowce i paciorkowce. Przedostają się do worka spojówkowego z powieki, rąk lub podczas urazu oka.

Charakterystycznym objawem bakteryjnego zapalenia spojówek jest lepka, ropna wydzielina. Zwykle ma kolor żółtawy bądź zielonkawy. Po przebudzeniu uniemożliwia otworzenie dziecku oczu, ponieważ zaschnięta ropa zlepia powieki.

Pamiętaj! Nie otwieraj dziecku na siłę oczu. Nie odrywaj również zaschniętej wydzieliny. Należy ją najpierw zmiękczyć. Użyj do tego wacików nasączonych solą fizjologiczną.

Wystarczy przyłożyć je na powieki malca i odczekać chwilę. Potem przemyj oczy dziecka czystymi wacikami nasączonymi solą fizjologiczną.

Pamiętaj, by oczy przemywać w odpowiednim kierunku – od zewnętrznej strony kącików, w stronę nosa.

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek konieczny jest antybiotyk. Z reguły stosuje się go bezpośrednio na oczy, w postaci kropli lub maści. Choroba zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni, jednak trzeba zachować w tym okresie szczególną higienę i ściśle trzymać się zaleceń lekarza.

Wirusowe zapalenie spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez adenowirusy bądź wirusy opryszczki, półpaśca czy ospy wietrznej.

Typowym objawem dla tego rodzaju infekcji jest wydzielina, ale zupełnie inna niż w przypadku bakteryjnego zakażenia. Przy wirusowym zapaleniu spojówek jest przezroczysta o wodnistej konsystencji. Oprócz tego dziecko może mieć poczucie swędzenia i kucia, jakby w oku było ciało obce.

W przypadku wirusowego zapalenia spojówek nie stosuje w leczeniu antybiotyków, ponieważ są nieskuteczne. Chorobę należy przeczekać, łagodząc przykre objawy i dbając w tym okresie szczególnie o oczy dziecka.

Należy je regularnie oczyszczać wacikami nasączonymi solą fizjologiczną. Lekarz może dodatkowo zlecić stosowanie specjalnych kropel do oczu, które mają działanie przeciwświądowe oraz zmniejszają poczucie suchości.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek wywołują różne alergeny. To mogą być pyłki traw i drzew, roztocza, ale również niewłaściwie dobrane kosmetyki. Szczególnie narażone są dzieci, u których występują choroby alergiczne jak astma oskrzelowa czy atopowe zapalenie skóry.

W przypadku tego rodzaju zapalenia może wystąpić obfita wydzielina z oka. Zwykle jest przejrzysta, ale zdarza się, że może być biała o konsystencji kremu. Chorobie towarzyszy często nieprzyjemny świąd oka, zaczerwienienie, obrzęk, łzawienie. Zdarza się, że dziecko ma również światłowstręt i zaburzenia widzenia. Wszystko zależy od stopnia narażenia na alergen.

Leia também:  Leczenie Szpitalne Jaki Procent Wynagrodzenia?

Alergiczne zapalenie spojówek leczy się zazwyczaj lekami przeciwalergicznymi. Lekarz może również zalecić przepłukiwanie dziecku worka spojówkowego roztworem soli fizjologicznej, aby wypłukać alergen.
 

Zapalenie spojówek u dziecka. Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie spojówek u dziecka, czyli stan zapalny błony śluzowej, to jedna z najczęstszych zmian chorobowych, które dotyczą narządu wzroku i częsty powód wizyt u okulisty. Problem dotyczy dzieci w każdym wieku, nawet noworodków.

U noworodków zapalenie spojówek pojawia się nierzadko. Do zakażenia dochodzi w czasie porodu, w trakcie przechodzenia dziecka przez drogi rodne matki. Przyczynami mogą być związki chemiczne (zabieg Credego), bakterie pochodzące z dróg rodnych kobiety (szczególnie niebezpieczna jest dwoinka rzeżączki), wirusy (na przykład opryszczki). Inną przyczyną jest niedrożność przewodu nosowo-łzowego.

Z zapaleniem spojówek u noworodków wiążą się ciężkie powikłania, takie jak zmiany w rogówce czy gałce ocznej, ale i zapalenie płuc czy ucha. Z kolei zapalenie spojówek u niemowlęcia czy starszego dziecka zwykle nie jest groźne, nie towarzyszą mu komplikacje. Bez względu na to ono także wymaga konsultacji okulistycznej i działania, by nie dopuścić do powikłań (np. uszkodzenia rogówki).

Zapalenie spojówek u dziecka może mieć różne przyczyny, najczęściej odpowiadają za nie bakterie i choroby alergiczne. Inne mikroorganizmy, takie jak choćby wirusy, stany zapalne wywołują znacznie rzadziej.

Ponieważ zapalenie spojówek pojawia się u dziecka pod wpływem podrażnienia oka, nie bez znaczenia jest także powietrze (gorące, suche bądź zanieczyszczone), ostre światło, wiatr, długotrwałe patrzenie w ekran komputera, kurz czy ciała obce.

Zapalenie spojówek u dziecka, niezależnie od tego, czy jest wirusowe, bakteryjne czy alergiczne, ma zwykle podobny przebieg i wywołuje typowe objawy. Dziecko, które ma zapalenie spojówek trze zaczerwienione oczy oraz skarży się na ich świąd i pieczenie. Przy ostrym zapaleniu spojówek może się pojawić się:

 • świąd i pieczenie oczu,
 • drażniące uczucie obecności ciała obcego (“piasek w oczach”),
 • wrażliwość na światło,
 • obrzęk powieki,
 • przekrwienie spojówek,
 • nadmierne łzawienie,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • uczucie zmęczenia i rozbicia,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia snu.

Zdarza się, że w zainfekowanym oku pojawia się wydzielina. Jej kolor może wskazywać na charakter zakażenia. I tak wydzielina, która jest wodnista i przezroczysta, cechuje wirusowe zapalenie spojówek. Wydzielina, która ma kolor zielonkawy może świadczyć o podłożu bakteryjnym przypadłości. Z kolei wydzielina biała i lepka może zdradzać jej alergiczny charakter.

Zapalenie spojówek u starszych dzieci często ma charakter alergiczny, a schorzenie może mieć charakter ostry, sezonowy bądź całoroczny. Jest konsekwencją uczulenia na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt bądź inne alergeny. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek występuje katar, kichanie czy swędzenie nosa.

Zdarza się, że zapalenie spojówek u dzieci mija samoistnie w ciągu kilku dni, jednak nigdy nie można go bagatelizować. Długotrwała infekcja nie tylko uprzykrza życie i utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale i grozi poważnymi powikłaniami. Co robić, gdy dziecko ma zapalenie spojówek?

W celu łagodzenia dolegliwości można stosować kompresy na oczy ze świetlika, bławatka czy nagietka, a także przemywać oczy solą fizjologiczną, zwłaszcza jeśli pojawiła się wydzielina. Tę trzeba wycierać, używając czystej chusteczki higienicznej bądź jałowego gazika. Nie jest wskazane stosowanie herbaty lub rumianku, ponieważ mogą nie tylko uczulić dziecko, ale i podrażnić spojówkę.

Innym uniwersalnym wskazaniem jest chronienie oczu dziecka przed światłem. Aby nie potęgować dolegliwości, warto zasłonić zasłony w pokoju, a wychodząc na dwór założyć dziecku okulary przeciwsłoneczne.

Leczenie zapalenia spojówek w dużej mierze zależy od przyczyny. Jeśli ma ono podłoże alergiczne, należy podawać leki przeciwalergiczne lub sterydowe. Jeśli dolegliwość wywołały bakterie, lekarz z pewnością przepisze antybiotyki (krople lub maść).

Co ważne nawet jeśli stan zapalny objął wyłącznie jedno oko, z czasem może rozprzestrzenić się na oboje oczu. Gdy pojawi się silny ból oka, być może stan zapalny objął też rogówkę.

Ponieważ stanowi to zagrożenie dla wzroku, konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Wizyta u lekarza jest wskazana również w sytuacji, gdy u dziecka pojawi się gorączka, objawy nie ustąpią w przeciągu trzech dni, są bardzo uciążliwe lub się nasilają.

Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, jak długo trwa

Zapalenie spojówek u dzieci jest stosunkowo częstym schorzeniem.

W przypadku dzieci starszych, etiologia zmian zapalnych jest podobna jak u dorosłych – objawy mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie czy alergeny.

Warto jednak pamiętać, że dzieci zupełnie inaczej reagują na wszelkie niedogodności i nawet najmniejsze dolegliwości powodują rozdrażnienie i złe samopoczucie małych pacjentów.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

Bakterie, które są najczęściej odpowiedzialne za rozwój zapalenia spojówek to gronkowce i paciorkowce. Z uwagi na objawy jakie powodują, choroba jest nazywana także ropnym zapaleniem spojówek.

Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci

Za wirusowe zapalenie spojówek odpowiadają najczęściej adenowirusy, które powodują także inne rodzaje infekcji – zapalenie dróg oddechowych. Choroba cechuje się dużą zakaźnością i często występuje epidemicznie – w przedszkolach, szkołach czy też internatach. Do zakażenia często dochodzi przez kontakt ze  skażonymi przedmiotami.

Zapalenie spojówek u dzieci objawy

Objawy zapalenia spojówek u dziecka zależą od czynnika, który jest odpowiedzialny za ich wywołanie. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek występuje ropna wydzielina z oka, która skleja powieki (szczególnie widoczne jest to po nocy).

Oko jest przekrwione, a powieki obrzęknięte. Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci cechuje się nieco innymi objawami w porównaniu do choroby o etiologii bakteryjnej. Dzieci skarżą się na uczucie swędzenia i pieczenia, występuje także światłowstręt.

U większości małych pacjentów można zaobserwować także powiększenie, tkliwość przedusznych, lub podżuchowowych węzłów chłonnych. Co ciekawe, wirusowe zapalenie spojówek często współwystępuje z innymi schorzeniami – na przykład infekcjami układu oddechowego.

Charakterystyka objawów jest bardzo ważna w diagnostyce różnicowej.

Zapalenie spojówek u dzieci – leczenie

Objawy, które powodują znaczny dyskomfort u dzieci mogą wzbudzać duży niepokój – szczególnie wśród niedoświadczonych rodziców. Znajomość symptomów, pozwala na podjęcie decyzji o ewentualnej konieczności wizyty u lekarza specjalisty.

Leczenie – podobnie jak objawy – zależy od czynnika etiologicznego odpowiedzialnego za wystąpienie choroby. Od razu warto zaznaczyć, że nie istnieją uniwersalne krople do oczu dla dzieci na zapalenie spojówek.

W przypadku etiologii bakteryjnej stosuje się krople z antybiotykiem o szerokim spektrum działania (tzn. mającym powinowactwo do wielu szczepów bakterii, które mogą powodować dokuczliwe objawy).

W pewnym stopniu, zapalenie spojówek ma charakter samoograniczający się, jednak zastosowanie właściwego leczenia zmniejsza czas trwania choroby, oraz przyspiesza powrót do codziennych obowiązków. Szybsze wyleczenie to także zmniejszenie ryzyka zakażenia innych osób.

Rodzice mogą także zapytać co podawać na wirusowe zapalenie oczu u dziecka (mając na myśli oczywiście wirusowe zapalenie spojówek). Niestety jak na razie nie jest możliwe prowadzenie leczenia przyczynowego, chyba że jest to zapalenie o podłożu herpetycznym. Stosuje się leczenie objawowe zmniejszające dokuczliwe objawy.

Ile trwa zapalenie spojówek u dzieci?

Dzieci chorują zupełnie inaczej niż dorośli – chociaż wiele infekcji  spowodowanych jest przez te same patogeny, to jednak właśnie najmłodszym pacjentom walka z objawami sprawia znaczne trudności. Dla rodzica z kolei nie ma nic bardziej przejmującego niż cierpienie swojego dziecka.

Po raz kolejny należy zaznaczyć, że czas trwania zapalenia spojówek zależy od czynnika sprawczego. Bakteryjne zapalenie trwa około 5 – 7 dni (przy zastosowaniu właściwych kropli z antybiotykiem). Wirusowe zapalenie spojówek może trwać nawet 3 tygodnie.

Alergiczne zapalenie spojówek ma nawrotowy charakter i występuje w chwili ekspozycji na alergen.

Bibliografia:

 1. Teoh D.L., Reynolds S. Diagnosis and management of pediatric conjunctivitis. Pediatr Emerg Care. 2003 Feb; 19(1): 48-55. doi: 10.1097/00006565-200302000-00014. PMID: 12592117.
 2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M. Pediatria TOM II. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
 3. Dobrzańska A., Ryżko J. Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego. Urban&Partner. Wrocław 2014, ​ISBN 978-83-7609-855-5​.
 4. https://podyplomie.pl/okulistyka/30668,farmakoterapia-bakteryjnych-schorzen-narzadu-wzroku?page=2

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*