Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

Skip to content Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Obecnie dotyka osób w różnym wieku, nawet 40 i 50 – latków. Specjaliści z kliniki Projekt Skóra mierzą się z nim bardzo często w swojej praktyce dermatologicznej i pomogą Ci w osiągnięciu najlepszych rezultatów przy użyciu technik mieszanych. 

Ta choroba skóry może trwać latami. Jeśli Twoi rodzice także mieli podobny problem, bądź wcześnie doszło u Ciebie do pojawienia się pierwszych zmian trądzikowych, istnieje duża szansa na długi przebieg schorzenia. Jako choroba zapalna trądzik może powodować przebarwienia i blizny. Walka z nimi jest często trudniejsza niż z samym trądzikiem.

 • Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.
 • Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.
 • Naszym nadrzędnym celem jest:
 • prewencja,
 • regeneracja
 • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy zzaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

Istnieje szereg terapii, które najłatwiej podzielić na miejscowe, czyli stosowane zewnętrznie oraz na doustne. Sposób leczenia nasi dermatolodzy dobierają indywidualnie w zależności od nasilenia choroby, wieku i Twojego stanu oraz powikłań potrądzikowych. Wiedz, że czasem stan skóry wymaga rozpoczęcia terapii antybiotykiem lub izotretinoiną – pochodną witaminy A.

Leczenie trądziku jest procesem złożonym, w którym ważną rolę odgrywa dobra współpraca z dermatologiem. Terapia jest zwykle długotrwała z uwagi na charakter choroby. Wymaga od pacjenta cierpliwości, systematyczności i konsekwencji.

Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

Konsultacja dermatologiczna (20 min.) od 180 zł

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą aparatu włosowo-łojowego, której przyczyną jest dysfunkcja gruczołów łojowych w nadmiarze wydzielających sebum. Zatyka on pory skóry, doprowadzając tym samym do powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych głównie na twarzy i plecach.

Na trądzik młodzieńczy choruje ponad 80 proc. młodych ludzi między 12. a 24. rokiem życia, coraz częściej pojawia się także u osób powyżej 30 lat.

Trądzik na twarzy pojawia się głównie w tzw strefie T, która obejmuje okolice brody, nosa oraz czoła. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się również na plecach, ramionach, szyi lub dekolcie.

To choroba przewlekła, która prowadzi do łojotoku – nadmiar sebum staje się bowiem przyczyną licznych stanów zapalnych. 

Sebum pełni rolę naturalnej bariery ochronnej skóry którą natłuszcza i nawilża oraz blokuje szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jednakże, jeśli gruczoły produkują go za dużo, zaczyna on zatykać pory, blokuje aparat włosowo-łojowy, w zamkniętym przejściu zaczynają gromadzić się bakterie, a ujścia mieszków włosowych ulegają rogowaceniu.

Problem dotyczący tylko młodzieży?

Chociaż trądzik kojarzy się głównie z nastolatkami, coraz częściej słyszy się, że występuje również u dorosłych. Okazuje się, że trądzik u dorosłych  występują aż u ponad 54 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn po 25 roku życia.

Problem z wypryskami na skórze może dotyczyć, nawet tych, którzy  w wieku nastoletnim nie przechodzili trądziku lub przebiegał on u nich łagodnie. Wykwity w postaci grudek, krostek i zaskórników przeważnie umiejscowione są u nich  w dolnej części twarzy, na brodzie żuchwie i szyi.

Często pojawiają się także duże, bolesne, czerwone zmiany zapalne. Objawom trądziku u dorosłych towarzyszy wzmożona produkcja sebum i łoju, które są pożywką dla bakterii.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity nazywany jest także trądzikiem młodzieńczym, występuje w okresie pokwitania. Ze względu na różny typ zmian skórnych wyróżnia się trądzik:

 • zaskórnikowy – obecność jedynie zaskórników otwartych i zamkniętych,
 • grudkowo-krostkowy,
 • guzkowo-cystowy, 
 • piorunujący – oprócz zmian trądzikowych występują objawy ogólne, dotyczące całego organizmu.

Trądzik zaskórnikowy

Jest to najczęściej występująca postać trądziku. Choroba w tej postaci przeważnie obejmuje nos, czoło i brodę. Zaskórniki to wykwity o średnicy 1-3 mm, które pojawiają się na skórze albo pod nią. Trądzik zaskórnikowy zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku latach, mniej więcej w momencie wejścia w dorosłość.

Trądzik ropowiczy

Na twarzy osoby cierpiącej na ten rodzaj trądziku pojawiają się torbiele ropne, które gojąc się, pozostawiają szpecące blizny. 

Trądzik skupiony

Jest on domeną mężczyzn, Na skórze oprócz zmian typowych dla trądziku pospolitego, pojawiają się torbiele ropne i głębokie nacieki, które mogą się ze sobą zlewać i pozostają po nich duże, nierówne blizny. Oprócz skóry twarzy, pojawiają się pod pachami lub w okolicy pachwin czy pośladków.

Trądzik różowaty

Rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż mężczyzn, między 40 a 60 rokiem życia.

Cechą odróżniającą trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników. Wyostrzenie zmian przede wszystkim spowodowane jest stresem oraz ekspozycją na słońce.

Wpływ mogą mieć także ciężkostrawne potrawy oraz alkohol, a także zaburzenia endokrynologiczne.

Trądzik wywołany

Rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż mężczyzn, między 40 a 60 rokiem życia.

Cechą odróżniającą trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników. Wyostrzenie zmian przede wszystkim spowodowane jest stresem oraz ekspozycją na słońce.

Wpływ mogą mieć także ciężkostrawne potrawy oraz alkohol, a także zaburzenia endokrynologiczne.

Trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy polega na tworzeniu się na skórze grudek, wypukłości o stałej konsystencji i wielkości powyżej 1 centymetra. Są one widoczne gołym okiem i wyczuwalne pod palcem podczas dotyku.

mogą być rozmieszczone na skórze twarzy i ciała, a szczególnie strefie T i plecach; są trudne do usunięcia i sprawiają, że ich posiadacz odczuwa ogromny dyskomfort a skóra pokryta grudkami swędzi.

Trądzik torbielowaty

Trądzik torbielowaty objawia się zmianami skórnymi nazywanymi cystami. Można je rozpoznać po tym, że są wypełnione ropą, a zdarza się, że również i krwią. Pozostawia on nieestetyczne ślady na skórze w postaci blizn, plam i przebarwień. 

Trądzik hormonalny

Zbliżony charakterem do trądziku pospolitego, jest trądzik hormonalny. Występuje on u osób po 25-roku życia I najczęściej ma podłoże hormonalne, związany jest z nadprodukcją i nadaktywnością męskich lub żeńskich hormonów płciowych.

Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy może występować w okresie pierwszych 4-6 tygodni życia i dotyka aż 20 proc. noworodków. Zmiany skórne mają postać małych grudek zlokalizowanych na czole, policzkach oraz nosie, a takim objawom towarzyszy zazwyczaj przerost gruczołów łojowych. Przebieg trądziku u noworodka jest zazwyczaj łagodny i nie wymaga leczenia, a jedynie odpowiedniej pielęgnacji.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy może mieć bardziej nasilony przebieg niż noworodkowy. Do głównych jego objawów możemy zaliczyć: grudki, krosty i torbiele. Trądzik niemowlęcy pojawia się zwykle na twarzy – na policzkach. Jego przyczyną są zazwyczaj zaburzenia endogennego wydzielania androgenów, np. DHEA, przez korę nadnerczy u dzieci. Pojawia się głównie u chłopców. 

Trądzik odwrócony

Trądzik odwrócony to przewlekła choroba zapalna, która głównie dotyka mężczyzn po okresie pokwitania.

Guzki, które pojawiają się w przypadku tego schorzenia, często lokalizują się w nietypowych miejscach, takich jak okolice odbytu czy narządy płciowe Początkiem tej choroby najczęściej jest zapalenie mieszków włosowych a następnie stan zapalny wywołany infekcją gruczołów apokrynowych.

Ocenia się, że trądzik odwrócony dotyka około 2 proc. ludzkiej populacji. Wśród czynników ryzyka pojawienia się tego schorzenia szczególną uwagę poświęca się otyłości i nałogowemu paleniu papierosów. 

Trądzik neuropatyczny

Trądzik neuropatyczny Może dotyczyć zarówno twarzy, jak i ciała i może występować w postaci wągrów krost i wykwitów. Podstawową cechą charakterystyczną trądziku neuropatycznego jest rozdrapywanie wszelkich zmian na skórze w celu ich eliminacji i uzyskania idealnej skóry.

Trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne, i jest określany jako problem psychologiczny. Wśród podstawowych przyczyn trądziku neuropatycznego wyróżnia się przede wszystkim nieustanne dążenie do perfekcji, nerwice i przekonanie, że usuwanie zmian skórnych na własną rękę jest jedynym skutecznym rozwiązaniem i stanowi najważniejszy element pielęgnacji twarzy.

Trądzik na plecach

Trądzik jest chorobą, która daje objawy nie tylko na skórze twarzy, ale może występować także na plecach. Z powodu umiejscowienia zmian skórnych, leczenie trądziku na plecach i ramionach jest trudniejsze, ale wykonalne. Odpowiednie leki i pielęgnacja pomogą pozbyć się wyprysków, blizn i przebarwień.

Jedną z głównych przyczyn schorzenia są zaburzenia hormonalne bądź też genetyczne skłonności do występowania trądziku. Do przyczyn jego powstawania należą również:

 • nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych,
 • namnażanie bakterii,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nieprawidłowa dieta,
 • czynniki psychologiczne.

Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

W leczeniu cięższych postaci trądziku zastosowanie mają leki zarówno przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, keratolityczne jak i przeciwzapalne.W zmianach zaskórnikowych i grudkowych zaleca się stosowanie kwasu witaminy A.

W zmianach zaskórnikowych, grudkowych i krostkowych stosuje się nadtlenek benzoilu, aerozole lub roztwory zawierające antybiotyki. Korzystne jest łączenie preparatów zawierających kwas salicylowy i cynk z erytromycyną.

 W nasilonym trądziku, zaleca się podawane doustnie tetracykliny działające przeciwbakteryjnie. Skuteczny lek na trądzik to także duże dawki witamin z grupy B oraz witaminy działające przeciwłojotokowo: witamina PP, witamina C.

Leia também:  Gwałt - czy zgłaszać go na policję?

Do oczyszczania skóry używa się różnych roztworów i żeli oczyszczających oraz roztworów spirytusowych z dodatkiem 1 proc. tymolu lub mentolu, 2-3 proc. kwasu salicylowego.

Istnieją leki w postaci żeli na trądzik, kremów na trądzik i roztworów na skórę, zawierających erytromycynę bądź metronidazol

Leczenie hormonalne trądziku ograniczone jest do terapii dziewcząt i kobiet, które borykają się z objawami nadmiaru męskich hormonów. Preparaty hormonalne zawierające estradiol – mają działanie przeciwbakteryjne, hamują wydzielanie gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie.

Dla tych, którzy zastanawiają się jak wyleczyć trądzik o niewielkim lub średnim nasileniu wystarcza leczenie miejscowe – aerozole, zawiesiny, pudry, pasty.

Do preparatów złuszczających zaliczamy pochodne retinoidów, nadtlenek benzoilu, kwas azalainowy i salicylowy. Na rynku dostępne są także preparaty na trądzik bez recepty. Ich formuła opiera się o naturalne składniki.

Tabletki na trądzik bez recepty oczyszczają, działają antyoksydacyjnie i chronią skórę.

A co na trądzik będzie najlepsze z leków naturalnych? Otóż, pewnie nie wszyscy wiedzą, że jedną ze skuteczniejszych naturalnych substancji, która stosowana jest jako składnik maści, kremów na trądzik, a także będąca w składzie suplementów jest cynk. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu węglowodanów, syntezie DNA i białka. 

Do leczenia lżejszych postaci trądziku oraz blizn powstałych po przebyciu postaci ciężkiej stosuje się również Alfa-hydroksykwasy (AHA) – są to związki organiczne pochodzące z naturalnych źródeł lub otrzymywane chemicznie.

Przy lżejszych postaciach trądziku stosować można również zioła. Do grupy ziół o działaniu oczyszczającym i ściągającym należą: korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, natka pietruszki, nawłoć, zielona herbata, bazylia, kwiat bzu czarnego, bratek polny.

Z kolei zioła łagodzące podrażnienia to: nagietek, liść babki lancetowatej, liść żywokostu, lipa i aloes. Inną grupą ziół stosowanych przy leczeniu trądziku są zioła o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych, takie jak: tymianek, rozmaryn, szałwię, lawendę, oczar wirginijski oraz arnika.

Inne sposoby na trądzik to picie napoju z drożdży lub stosowanie maseczek płatków owsianych, mleka i miodu, albo z surowego ogórka.

Dieta stosowana przy trądziku pospolitym oraz różowatym przede wszystkim powinna bazować na posiłkach niskoprzetworzonych i nie powodujących stanów zapalnych w organizmie Powinny się w niej znaleźć się przede wszystkim duże ilości świeżych warzyw i owoców. Warto sięgnąć także po produkty zmniejszające zmiany trądzikowe, takie jak: 

 • cynk owoce morza, ryby, 
 • błonnik i witaminy z grupy B: pełnoziarniste pieczywo, makarony, 
 • witaminy z grupy B: rośliny strączkowe, orzechy i pestki, 
 • kwasy omega 3 oraz witaminę E: orzechy i nasiona,olej rzepakowy lub lniany, 
 • beta-karoten: papryka, pomidor, marchew, natka pietruszki, szpinak, jarmuż.

Do tej pory nie stwierdzono związku między spożyciem czekolady a nasileniem trądziku. Niemniej jednak część pacjentów obserwuje zaostrzenie choroby w wyniku stosowania diety bogatowęglowodanowej, w której skład wchodzą słodycze i słodkie napoje. 

Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

Stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz jednak dokonać zmiany ustawień przeglądarki.. Akceptuję

Polityka Prywatności

Leczenie trądziku Warszawa | Dermatolog | Trądzik różowaty

Zabiegowe leczenie trądziku pospolitego

Leczenie trądziku młodzieńczego i różowatego to zazwyczaj kilkumiesięczna, złożona kuracja, wymagająca stosowania zarówno wielopłaszczyznowej farmakoterapii, niejednokrotnie połączonej z zabiegami dermatologicznymi i odpowiednio dopasowaną domową pielęgnacją.  Terapia wymaga ogólnoustrojowego i behawioralnego spojrzenia na pacjenta. Trądzik dojrzały i trądzik różowaty to  problem interdyscyplinarny w którym wiele czynników odgrywa istotną rolę. Leczenie trądziku pospolitego oraz trądziku różowatego wymaga zindywidualizowanego podejścia. Trądzik hormonalny to nie tylko problem kliniczny, często duży i trudny do zaakceptowania defekt estetyczny mogący prowadzić do zaburzeń psychicznych, emocjonalnych utrudniających prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników i społeczeństwie. Problemy trądzikowe są często bagatelizowane przez rodziców. Panuje przekonanie że trądzik jest w stanie sam ustąpić, a leczenie to tylko fanaberia wieku dorastania. Dlatego tak istotna jest dogłębne zapoznanie się z możliwymi przyczynami, zrozumienie indywidualnych potrzeb, oraz przyjazna współpraca lekarza z pacjentem.

Leczenie trądziku hormonalnego i u dorosłych – Warszawa

Bardzo często w przebiegu dochodzi do nałożenia wpływu wielu problemów typu:

 • zmian hormonalnych,
 • współistniejących chorób internistycznych,
 • nieprawidłowego odżywiania,
 • czynników psychogennych,
 • stosowania leków i używek,
 • indywidualnych predyspozycji rodzinnych
 • nagminne stosowanie złej pielęgnacji skóry

Wszystkie one mogą indukować rozwój charakterystycznych zmian skórnych jak rumień, zaskórniki, grudki, krostki, czy głębokie nacieki zapalne. Wykwitom trądzikowym niejednokrotnie współtowarzyszą objawy łojotokowego zapalenia skóry.

Leczenie trądziku – dermatolog Warszawa

Klinika Krajewski od 2002 r. specjalizuje się w skutecznym dermatologicznym leczeniu trądziku pospolitego i trądziku różowatego oraz rozwiązywaniu konsekwencji z nimi związanych po zakończeniu leczenia.

Klinika Krajewski korzysta z uznanych metod farmakologicznych i  najskuteczniejszych technologii w dermatologii, bardzo popularnych w USA i krajach Europy zachodniej.

  W ciągu tych osiemnastu lat staliśmy się jednym z najpopularniejszych ośrodków nie tylko na Mazowszu, ale znanym pacjentom praktycznie w całej Polsce i nie tylko.

Skuteczna terapia leczenia trądziku

Wybór terapii musi być indywidualnie dobrany w zależności od wieku, dynamiki aktywności i stopnia zaawansowania zmian oraz ryzyka rozwoju zmian niepożądanych, takich jak przebarwienia pozapalne tzw.

PIH (post inflamatory hiperpigmentation), oraz różnego rodzaju szpecące blizny.

Klasyczna farmakoterapia trądziku opiera się na leczeniu komedolitycznym preparatami zewnętrznymi, bardzo często kojarzonym z doustnym leczeniem przeciwbakteryjnym i przeciwłojotokowym.

W zależności od obrazu klinicznego skóry stosujemy antybiotyki, środki keratolityczne i leki wpływające na naprawę funkcji gruczołów łojowych.

Całemu leczeniu musi dodatkowo towarzyszyć skrupulatne stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz zaniechanie uszkadzania skóry przez samodzielne, manualne opróżnianie zmian zapalnych.

Blizny powstają dość często i mogą występować nawet w łagodnych postaciach trądziku.

Do głównych działań niepożądanych preparatów zewnętrznych i doustnych należą suchość i podrażnienia, złuszczanie i zaczerwienienie skóry, dość często dołączają się problemy gastryczne z nietolerancją przewodu pokarmowego na zastosowane leki i zmiany grzybicze.

Wadą klasycznego leczenia trądziku jest często bardzo długi okres terapii, a pojawienie się korzystnych objawów w cofaniu się zmian wymaga dużej cierpliwości ze strony pacjenta.

Długofalowe stosowanie monoterapii prowadzi do lekooporności co wpływa na niezadowolenie pacjentów ze względu  na niedostateczne efekty lub brak rezultatów klinicznych i przedłużenie leczenia.

Dlatego coraz częściej stosowane są metody łączone. Polegają one na zastosowaniu konwencjonalnej terapii połączonej z zabiegami dermatologicznymi i z powodzeniem stosujemy je w Klinice Krajewski w Warszawie.

Terapie łączone w leczeniu trądziku

 • Ogromną zaletą terapii łączonych w leczeniu trądziku pospolitego i trądziku różowatego jest wielokierunkowość działania, uzyskanie szybkiej tendencji normalizacji objawów skórnych, uniknięcie terapii doustnych lub w przypadku konieczności ich podawania, zastosowanie niższych dawek leków a w związku z tym osiągnięcie lepszej tolerancja i znacznie rzadsze występowanie efektów ubocznych.
 • Dodatkową zaletą nowej generacji zabiegów przeciwtrądzikowych jest możliwość stosowania ich także latem, co w połączeniu z odpowiednio dobranymi lekami i pielęgnacją daje szansę bezpiecznego prowadzenia leczenia, niezależnie od intensywności promieni słonecznych.
 • W zależności od wyboru rodzaju technologii, efekty zabiegów są związane z:
 • normalizacją procesów rogowacenia naskórka,
 • zmniejszeniem stanu zapalnego,
 • odbudową bariery skórnej,
 • redukcją flory bakteryjnej,
 • poprawą funkcjonowania gruczołów łojowych,
 • poprawą transportu substancji aktywnych do skóry,
 • redukcją rumienia,
 • naprawą struktury skóry.

Zaletą terapii łączonych jest nie tylko przywrócenie fizjologicznych funkcji skóry, ale także nieosiągalny w inny sposób stopień poprawy estetycznej dla większości pacjentów będących spełnieniem  marzeń o pięknym wyglądzie skóry.

Nad skutecznością i naszych terapii leczenia trądziku różowatego oraz trądziku pospolitego czuwa dermatolog, Dr n. med. Maciej Krajewski

W Klinice Krajewski trądzik leczymy od 2002 r.. Dla najlepszych rezultatów dysponujemy kilkunastoma różnymi zabiegami laserowymi najnowszej generacji zalecanymi w leczeniu trądziku pospolitym i trądziku różowatym. Zabiegi dobierane są w zależności od problemu, charakteru i zaawansowania zmian, oraz typu skóry pacjenta.

Leczenie trądziku i trądziku różowatego opiera się o:

 • diagnostykę laboratoryjną problemów ogólnoustrojowych,
 • dermatologiczne leczenie przeciwzapalne,
 • leczenie przyczyn hormonalnych,
 • dermatologiczne leczenie przeciwłojotokowe,
 • laseroterapię zmian naczyniowych,
 • naprawę i regenerację struktury skóry (laseroterapia).

W zależności od wybranej metody stosujemy od 1 do 2-3 zabiegów.

U większości pacjentów wystarczy jeden zabieg.

Aby odpowiednio zaplanować terapię leczenia trądziku wymagana jest wizyta u specjalisty – lekarza dermatologa. Najlepiej na wizytę stawić się bez makijażu i ograniczyć w dniu wizyty intensywne zabiegi pielęgnacyjne, aby lekarz mógł ocenić stan skóry w jej jak najbardziej naturalnej formie.

Należy również przygotować listę przyjmowanych leków i ziół, aby ograniczyć ryzyko powikłań. Jeśli pacjent posiada aktualne wyniki badań krwi, bardzo prosimy o wzięcie ich ze sobą na wizytę. Wraz z decyzją o podjęciu leczenia zalecamy zaniechać ekspozycji na promienie słoneczne (opalanie).

W Klinice Krajewski tradycyjne metody leczenia trądziku wspierają specjalistyczne zabiegi o różnym spectrum działania. Dopasowujemy je indywidualnie do problemu, stopnia zaawansowania, albo w profilaktyce lub utrzymaniu efektów leczenia.

 • AquaPure – nowoczesna pielęgnacja twarzy, bezbolesne oczyszczanie połączone z pielęgnacją skóry, poprawa elastyczności i nawodnienia, hydropeeling z vacum, usuwanie zaskórników, zabieg wspomagający leczenie trądziku, przygotowanie do zabiegów laserowych, komfortowa i wysoce skuteczna procedura na każdą porę roku, bez okresu rekonwalescencji
 • peeling Jessnera – zabieg na regenerację naskórka, usuwanie głębokich zaskórników, poprawa kolorytu, wspomaganie średnio nasilonego  leczenia trądziku, rekonwalescencja po zabiegu od 3 do 6 dni
 • peeling migdałowy – redukcja powierzchownych przebarwień dla osób przed 25 rokiem życia, zabieg całoroczny, bez okresu rekonwalescencji
 • zabieg GeneO – zabieg odświeżający skórę, komfortowy, poprawiający kondycję skóry natychmiast po zabiegu, ze specjalnymi kapsułkami dedykowanymi problemom skóry, umożliwia wspomaganie terapii trądziku zewnętrznie
 • peeling laserowy RevLite – małoinwazyjne leczenie i usuwanie przebarwień potrądzikowych, doskonałe rozwiązanie na pierwszy zabieg odmładzający, bardzo krótka rekonwalescencja lub jej brak
 • terapia LED – niezbędna terapia wspomagająca leczenie farmakologiczne oraz wszystkie zabiegi leczenia trądziku, umożliwia szybką poprawę i skrócenie okresu rekonwalescencji po inwazyjnych zabiegach, komfortowa poprawa stanu skóry, wymagająca regularności, jednak całkowicie bezinwazyjna i nie wymagająca okresu rekonwalescencji
 • peeling TCA – średnio inwazyjny zabieg, do leczenie zmian po trądzikowych, skuteczny w pierwszej fazie leczenia blizn tzw. ice pick
 • Acne Harmony – średnio zaawansowany zabieg laserowy na skojarzone leczenie trądziku, wymaga rekonwalescencji po zabiegu zazwyczaj około 3-4 dni
 • laser Starlux – zaawansowane leczenie zmian trądzikowych, naprawa struktury skóry, zapobieganie przebarwieniom i bliznom potrądzikowym, uniwersalny zabieg odmładzający, wymaga rekonwalescencji około 4 dni
 • laser ICON – zaawansowane leczenie trądziku, prewencja i leczenie blizn potrądzikowych, głębokie oczyszczanie twarzy, zabieg służy do głębokiej regeneracji skóry, naprawy funkcji gruczołów łojowych, ma silne działanie przeciwzapalne, rekonwalescencja w zależności od opcji od 3 – 4 dni do tygodnia
 • zabieg Max G – najlepszy zabieg do leczenia rumienia skóry twarzy, skuteczny na bardzo drobne naczynka, zwłaszcza w trądziku różowatym
 • zabieg DyeVL – zabieg do fotoodmładzania skóry, umożliwia także leczenie powierzchownych zmian naczyniowych o niewielkiej średnicy
 • laser VariLite – usuwanie zmian naczyniowych na twarzy o dużej średnicy, ma szczególne zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego
 • laser ICON 1064 – usuwanie teleangiektazji twarzy oraz wenektazji kończyn dolnych, wspomaga leczenie zaawansowanych zmian w przebiegu trądziku różowatego
 • laser Discovery Pico – zaawansowane leczenie i usuwanie zmian potrądzikowych, typu przebarwienia i blizny zanikowe
 • laser Pixel CO2  – jeden z dwóch najskuteczniejszych zabiegów do końcowej poprawy struktury skóry z dużymi bliznami potrądzikowymi, skuteczna redukcja zaawansowanych objawów fotostarzenia
 • laser Fraxel Dual – klasyczny zabieg regenerujący na trądzik różowaty, wymaga rekonwalescencji po zabiegu od 4 do 7 dni
 • laser Fraxel Re:Pair – klasyczny, najskuteczniejszy zabieg na zaawansowane blizny potrądzikowe, również na zaawansowane fotostarzenie, wymaga rekonwalescencji od 7 do 14 dni
Leia também:  Wahania nastroju – co oznaczają, czy mogą być objawem choroby?

Ważne jest aby przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza prowadzącego i personelu pomocniczego, by uzyskać jak najszybsze i optymalne efekty, bez ryzyka powikłań. Rezultatem terapii jest pozbawiona zmian trądzikowych skóra.

Dla pełni sukcesu możemy również przeprowadzić doskonałą terapię redukującą blizny powstałe przed okresem leczenia i które nie zniknęły w samym procesie leczenia, gdyż wymagają znacznie zintensyfikowanych zabiegów.

O kolejnych krokach warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

 • teleangiektazje,
 • każda postać trądziku,
 • rumień,
 • rumieniec policzków,
 • zaburzenia pigmentacji skóry,
 • rozszerzone pory,
 • redukcja blizn potrądzikowych.
 • ciąża,
 • intensywna opalenizna,
 • stosowanie samoopalaczy lub kremów z retinolem
 • zażywanie aspiryny lub leków i ziół fotouczulających,
 • infekcje bakteryjne i wirusowe skóry,
 • nowotwory.

W leczeniu trądziku nasza klinika specjalizuje się od wielu lat – możemy pochwalić się skutecznym wdrażaniem terapii łączonych, które zapewniają satysfakcjonujące, szybkie i długotrwałe efekty.

Staramy się otaczać naszych pacjentów pełną opieką, skupiając się nie tylko na objawach i stanie skóry, lecz także poszukując przyczyn i likwidując problemy skórne powstałe w wyniku stosowania niektórych leków, a także proponując zabiegi likwidujące przebarwienia potrądzikowe.

Leczenie trądziku to przede wszystkim indywidualna terapia – w Klinice Krajewski nie ma miejsca na schematyczne działanie. Przeprowadzamy pacjentów przez cały proces, a innowacyjne technologie zabiegowe połączone z wiedzą i doświadczeniem dr. n. med.

Macieja Krajewskiego są gwarancją skuteczności leczenia trądziku.

Leczenie trądziku – niefarmakologiczne sposoby

Leczenie trądziku bywa procesem długotrwałym, a dolegliwość ma tendencję do nawrotów – najskuteczniejszym remedium jest połączenie metod farmakologicznych z niefarmakologicznymi, w tym zabiegami poprawiającymi ogólną kondycję skóry.

W niniejszym tekście prezentujemy skuteczne zabiegi walki z trądzikiem, które można zrealizować w Centrum Kosmetologii Medical Clinic Podhale. Zabiegi podzieliliśmy ze względu na inwazyjność. Prezentowane metody to niefarmakologiczne alternatywy leczenia trądziku. Najwytrwalszych pod koniec artykułu czeka specjalna niespodzianka.

Przedstawiamy rozwiązanie oparte na wielofunkcyjnym urządzeniu Alma Harmony XL Pro. Laser ten niweluje problemy dotyczące skóry tłustej i umożliwia leczenie różnych rodzajów trądziku.

 • Liczba zabiegów do uzyskania efektu: 4 zabiegi, 1 zabieg w miesiącu.
 • Efekty: trwałe rezultaty dla trądziku pospolitego.
 • Wskazania do zabiegu: nadmiar sebum, trądzik pospolity.
 • Przeciwwskazania: nowotwory skóry, łuszczyca, bielactwo, świeża opalenizna, ciąża, terapia witaminą A, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, bliznowce, cukrzyca, infekcje skórne.

Przebieg zabiegu: laser, wnikając w skórę, powoduje uszkodzenie gruczołów łojowych. Wiązka światła laserowego oddziałuje na głębokie partie skóry i zapobiega powstawaniu trądziku w głębszych warstwach. Ponadto działanie laserem ogranicza rozsiewanie trądziku po innych partiach skóry.

Sebacia to jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających zwalczyć zmiany trądzikowe. Co najważniejsze – nie wymaga korzystania z farmakoterapii. Leczenie jest skoncentrowane na przyczynie trądziku, czyli gruczołach łojowych. Zabieg powoduje niszczenie drobnoustrojów odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.

 1. Liczba zabiegów do uzyskania efektu: 3 zabiegi w odstępie tygodnia, faktyczny efekt po około 6-8 tygodniach.
 2. Efekty: wyraźnie widoczna eliminacja trądziku.
 3. Wskazania do zabiegu: trądzik wynikający związany z nadprodukcją gruczołów łojowych, trądzik pospolity,  zanieczyszczone i zatkane pory.
 4. Przeciwwskazania: infekcje grzybicze i wirusowe skóry, nowotwory skóry, świeża opalenizna.

Przebieg zabiegu: pierwszy etap polega na nasmarowaniu skóry preparatem z mikrocząsteczkami złota, które posiada właściwości antyseptyczne – skutecznie eliminuje bakterie. Drugi etap to zastosowanie lasera, którego promieniowanie wnika w tkanki i powoduje zwiększenie ich temperatury.

Kwasy powodują osłabienie wiązań martwego naskórka i skóry właściwej. Efektem staje się złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka zapewniają również wysokie, stopniowe i narastające efekty w procesie leczenia trądziku.

Retinol to po prostu najczystsza forma witaminy A. Wykazuje efektywne działanie na komórki naskórka. Przyspiesza złuszczanie komórek naskórka.

 • Liczba zabiegów do uzyskania efektu: 4 zabiegi.
 • Efekt: redukcja przebarwień, regulacja pracy gruczołów łojowych, ściągnięcie porów, nawilżenie skóry.
 • Wskazania: trądzik pospolity, łojotok, zaskórniki, rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, przebarwienia.
 • Przeciwwskazania: stany zapalne skóry, trądzik różowaty, trądzik ropny, łuszczyca, infekcje skóry, znamiona, nowotwory skóry, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia psychiczne.

Przebieg zabiegu: przed nałożeniem preparatu należy skórę oczyścić i odtłuścić. Kolejno dobierany jest odpowiedni rodzaj peelingu o określonym stężeniu. Substancje przenikają w głąb skóry, generują jej przebudowę i pracę gruczołów łojowych. Po określonym czasie należy zneutralizować kwas zasadą.

Przedstawiamy urządzenie, które podczas zabiegu daje efekt odmłodzenia i oczyszczenia. Zabieg z wykorzystaniem hydropeelingu Aquapure usuwa martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia.

 1. Liczba zabiegów do uzyskania efektu: natychmiast.
 2. Trwałe utrzymanie efektu: 6 do 10 zabiegów.
 3. Efekty: odmłodzona, nawilżona i oczyszczona skóra, wygładzanie i rozjaśnienie skóry, ujędrnienie skóry.
 4. Wskazania do zabiegu: łojotok, zmiany potrądzikowe.
 5. Przeciwwskazania: stany zapalne skóry, otwarte rany, infekcje skóry, nowotwory skóry, znamiona.

Przebieg zabiegu: procedura to kilka etapów. W pierwszej fazie oczyszczamy skórę używając odpowiednich substancji złuszczających.

W drugim etapie nanosimy preparaty zawierające substancje aktywne, które zawierają przeciwutleniacze oraz inne składniki: przeciwzapalne i nawilżające.

W ostatnim etapie wykonujemy masaż skóry końcówkami urządzenia – uzyskujemy dzięki temu efekt widocznego wygładzenia skóry.

Jest metodą mikropeelingu. Zabieg ten można wykonać różnymi metodami. W Medical Clinic Podhale do złuszczania naskórka używamy głowic diamentowych, które różnią się średnicą i średnicą ziaren diamentu.

 • Liczba zabiegów do uzyskania efektu: od 2 do 10 zabiegów.
 • Efekty zabiegu: regeneracja skóry, usunięcie zaskórników, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek.
 • Wskazania do zabiegu: trądzik pospolity, łojotok, zaskórniki, rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, przebarwienia.
 • Przeciwwskazania: stany zapalne skóry, trądzik różowaty, trądzik ropny, łuszczyca, infekcje skóry, znamiona, nowotwory skóry, przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Przebieg zabiegu: czas trwania zabiegu to około 20-30 minut. Osoba wykonująca zabieg przesuwa głowicę po skórze. Dochodzi do ścierania naskórka, który zostaje zassany przez pompę. Mikrodermabrazja nie jest bolesna – nie wymaga znieczulenia. Zabieg można wykonywać co 2 tygodnie.

W Medical Clinic Podhale posiadamy w sprzedaży kosmetyki firmy Medik8, które pomagają w leczeniu niedoskonałości skóry. Linię Medik8 można określić jako system, który pomaga w pielęgnacji skóry problematycznej. Kosmetyki Medik8 są wzbogacone składnikami zwalczającymi niedoskonałości, nawadniającymi i odżywczymi.

Efekty: minimalizacja wyprysków, redukcja blizn.

W naszej ofercie posiadamy:

 • Medik8 Clarifying Foam – pianka oczyszczającą z kwasami,
 • Medik8 Blemish Control Pads – płatki złuszczające,
 • Medik8 Breakout Defence + Afe Repair – serum o działaniu antyoksydacyjnym.
 • Medik8 Blemish SOS – punktowy żel do niedoskonałości.
 • Medik8 – Natural Clay Mask – maska oczyszczająca.

Po wszystkich z wymienionych zabiegach zalecamy nałożenie nawilżającej maski w postaci płatu kolagenowego.

Leia também:  Como aliviar o ingurgitamento mamário (com imagens)

Na hasło WALCZZTRADZIKIEM zawsze -10% zniżki na zabiegi przeciwtrądzikowe

Laserowe leczenie trądziku

By skutecznie wyleczyć to schorzenie, należy podejść do tego schorzenia w sposób kompleksowy. Niezwykle ważne jest, by lekarz najpierw poznał nasz styl życia, dietę, codzienną pielęgnację skóry i ogólny stan zdrowia, a dopiero potem decydował o tym, którą metodę terapeutyczną wybrać, by wyleczyć trądzik. Jaką gamę zabiegów mamy do wyboru?

W przypadku trądziku pospolitego za najskuteczniejsze zabiegi uważa się te z wykorzystaniem lasera (np. laser Fotona czy Alma Harmony XL), w tym także mikrodermabrazję laserową, oraz peelingi chemiczne.

Głównym celem zabiegów jest złuszczenie zrogowaciałego naskórka, odblokowanie porów, zredukowanie wydzielania sebum i pobudzenie naturalnych procesów odnowy skóry.

Jeszcze lepsze efekty przynosi połączenie zabiegów laserowych z terapią dermokosmetykami zawierającymi substancje bakteriobójcze, oczyszczające, kojące i regenerujące skórę, jak np. Dermalogica Medibac.

Zabiegi przeprowadzane przy użyciu lasera mogą działać na naszą skórę w dwojaki sposób. Laser ablacyjny, wykorzystywany podczas mikrodermabrazji, złuszcza naskórek warstwowo.

Promieniowanie lasera podzielone jest na tysiące bardzo małych strumieni, które w zetknięciu ze skórą sprawiają, że naskórek odparowuje.

W ten sposób tworzą się mikroskopijne otworki w skórze – uszkodzenia, które wymagają od organizmu uruchomienia naturalnych procesów regeneracji.

Druga metoda laserowego leczenia trądziku polega na wytwarzaniu w skórze mikrouszkodzeń, ale bez naruszania zewnętrznej warstwy skóry i dlatego nazywa się metodą nieablacyjną. Jak jednak wykazały badania – skóra goi się dużo szybciej, jeśli zostanie usunięty również naskórek.

Z tego powodu obecnie najczęściej łączy się obie te metody, a więc korzysta zarówno z lasera frakcyjnego, który dociera w głębsze warstwy skóry, jak i lasera ablacyjnego, który złuszcza naskórek. Dzięki temu do odnowy pobudzana jest skóra właściwa i naskórek.

W efekcie usuwane są bakterie, które wywołują trądzik, a uszkodzone gruczoły łojowe produkują mniejsze ilości sebum.

By pożegnać się z tym schorzeniem, możemy również zadziałać na skórę kwasami, czyli zdecydować się na peeling chemiczny. Do wyboru mamy sporo rodzajów peelingów, np. glikolowy, migdałowy, Yellow Peel czy TCA, czyli peeling kwasem trójchlorooctowym. O wyborze peelingu zdecyduje lekarz, gdy dokładnie zbada stan skóry i ustali jej potrzeby.

Aby dowiedzieć się więcej o tradycyjnych metodach leczenia trądziku, czyli preparatach miejscowych i farmakoterapii, przejdź tutaj.

Leczenie trądziku – zabiegi | Dermatolog Kraków Renata Budzicz

09.09.2019

Coraz częściej do gabinetu lekarskiego zgłaszają się osoby, które zmagają się z trądzikiem.

Kilka słów o tym, czym jest trądzik

Trzeba uświadomić sobie to, iż trądzik to choroba skóry obfitująca w gruczoły łojowe. Podstawowym objawem trądziku są czarne zaskórniki. Ciemne zabarwienie zaskórników jest skutkiem utlenienia tłuszczów znajdujących się w wydzielinie gruczołów łojowych.

Zdarza się, że powstają również zaskórniki białe, w których nie nastąpił proces utlenienia. Te zmiany mogą ulec zapaleniu. Powstają wówczas bolesne grudki, krosty i nacieki zapalne.

W ciężkich przypadkach trądziku występują guzki wypełnione płynem lub torbiele, a nawet twarde zgrubienia pod powierzchnią skóry.

Kiedy pojawia się trądzik?

Trądzik pospolity pojawia się wraz ze wzrostem wytwarzania hormonów u nastolatków. U dziewcząt i chłopców zaczyna się wzmożona produkcja androgenów, które zwiększają wytwarzanie łoju i keratyny- która jest odpowiedzialna za zachowanie wilgoci w skórze.

Czynnikami wpływającymi na rozwój zmian trądzikowych są predyspozycje genetyczne, długotrwały stres oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i kortykosteroidów. Pojedyncze krostki nie wymagają leczenia.

Jedynie w przypadku długo utrzymujących zmian o dużym nasileniu konieczna jest wizyta u specjalisty dermatologa.

Jak pozbyć się trądziku?

W terapii trądziku stosuje się leczenie farmakologiczne (doustne i miejscowe), lekarz dermatolog może dołączyć również zabiegi lecznicze np. peelingi medyczne oraz odpowiednią pielęgnację domową, jako terapię wspomagającą.

Peelingi medyczne polegają na kontrolowanym uszkodzeniu skóry powodującym złuszczenie części naskórka lub skóry właściwej, następnie dochodzi do regeneracji, która prowadzi do poprawy kondycji skóry.

Odpowiednio dobrany peeling likwiduje zaskórniki i przebarwienia można również leczyć blizny potrądzikowe. Peelingi różnią się rodzajem użytej substancji złuszczającej. O wyborze odpowiedniego preparatu złuszczającego oraz głębokości peelingu decyduje lekarz.

Peelingi kwasowe oczyszczają skórę, działając odkażająco, bakteriobójczo, zmniejszając stany zapalne, a także rozjaśniając przebarwienia.

Mikro-nakłuwanie dzięki wielu zastosowaniom terapeutycznym również daje zadowalające efekty. Nakłuwając skórę, powodujemy mikro uraz, który stymuluje ją do uruchamiania procesów regeneracyjnych.

Trzeba pamiętać, aby leczenie trądziku przyniosło pozytywne rezultaty wymaga miesięcy czasem nawet lat współpracy z dermatologiem. Pacjent musi uświadomić sobie konieczność nieprzerwanego stosowania leków i stosowania się do zaleceń lekarza.

W trakcie terapii może również dojść do krótkotrwałego pogorszenia się zmian, zanim będzie widoczna poprawa skóry.

Jest wiele skutecznych terapii przeciwtrądzikowych, jednak musimy uświadomić sobie fakt, że każdy przypadek trądziku jest inny i to lekarz ustali indywidualnie leczenie dobrane do danego problemu.

Skuteczne leczenie trądziku pospolitego

05 października 2012

przez: Admin

Jesień to najlepszy czas na podejmowanie działań zmierzających do wyleczenia trądziku pospolitego. Skuteczność prowadzonej przez nas terapii zależy jednak nie tylko od właściwie dobranych zabiegów, ale przede wszystkim od wyeliminowania przyczyn powstających zmian, o których, dzięki rozwojowi dermatologii i kosmetologii, wiemy coraz więcej.

Planując postępowanie zabiegowe nie wolno zapominać o holistycznym podejściu do kwestii zdrowia skóry. Pamiętajmy o tym, że na jej wygląd nie wpływają jedynie wykonane w gabinecie zabiegi, ale także stan zdrowia pacjenta, kondycja jego psychiki czy nawyki żywieniowe.

Towarzyszace jesieni umiarkowane temperatury i docierająca do powierzchni ziemi mniejsza dawka promieniowania UV stwarzają korzystne warunki do wykonywania praktycznie wszystkich zabiegów gabinetowych bez ryzyka powstania uszkodzeń skóry czy wywołania reakcji nadwrażliwości. Musimy jednak pamiętać o tym, aby leczenie prowadzone przez kosmetologa i dermatologa nie było jedynie terapią objawową. Powinno opierać się przede wszystkim na dokładnym zbadaniu przyczyn niepokojących zmian i ich skutecznym eliminowaniu.

Obraz kliniczny trądziku

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to choroba o przewlekłym przebiegu, występująca najczęściej u osób młodych. Trądzik pospolity dotyczyć może także osób dorosłych – kobiet po okresie pokwitania. Ma on wówczas łagodniejszy przebieg, a jego powstawanie jest związane głównie ze stresem oraz zanieczyszczeniem środowiska i zmianami hormonalnymi poprzedzającymi krwawienie miesiączkowe.

Trądzik pospolity charakteryzuje się występowaniem łojotoku i charakterystycznych wykwitów,  najczęściej na obszarach skóry obfitujących w gruczoły łojowe, takich jak środkowa część twarzy – strefa T (czoło, nos, broda) oraz rynna potowa przednia i tylna.

Zmiany rozwijają się na podłożu łojotoku oraz nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych, co prowadzi do powstania wykwitu pierwotnego, jakim jest zaskórnik. Tworzy się on w wyniku nagromadzenia mas rogowo-łojowych w obrębie mieszka włosowego, które może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Treść rogowo-łojowa stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i zmian o charakterze krost oraz ropnych torbieli.

Etiopatogeneza trądziku

Geny

Etiopatogeneza trądziku pospolitego jest złożona i nie została jeszcze do końca poznana.

Rolę w jego powstawaniu przypisuje się czynnikom genetycznym – genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadprodukcji łoju oraz nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych.

Dotychczas nie znaleziono jednak konkretnego genu odpowiedzialnego za powstawanie trądziku. Udowodniono, ze predyspozycje genetyczne mają związek z dziedziczeniem wieloczynnikowym.

Bakterie beztlenowe

Kolejną przyczyną powstawania zmian charakterystycznych dla trądziku pospolitego są bakterie beztlenowe – Propionibacterium acnes.  Uczestniczą one w reakcjach immunologicznych, których konsekwencją jest niszczenie ściany mieszka włosowego, co stanowi przyczynę stanu zapalnego.

Hormony

Istotną rolę w etiopatogenezie trądziku odgrywają czynniki hormonalne, zwłaszcza hormony płciowe – androgeny i progesteron.

Androgeny, a szczególnie testosteron i jego najbardziej aktywna postać – dihydrotestosteron, powodują powiększenie gruczołów łojowych i stymulują je do produkcji łoju. Androgeny pobudzają ponadto rogowacenie ujść mieszków włosowych, co sprzyja tworzeniu się zaskórników.

Znaczenie w powstawaniu trądziku ma zatem podwyższone stężenie androgenów we krwi. Udowodniono, iż trądzik pojawia się także u osób z prawidłowym stężeniem androgenów w surowicy krwi.

Jednocześnie u tych pacjentów stwierdzono podwyższoną aktywność 5α-reduktazy, co wiąże się ze zwiększonym wytwarzaniem dihydrotestosteronu, który silnie stymuluje gruczoły łojowe.

Związek z powstawaniem trądziku może mieć również nie tylko podwyższone stężenie androgenów we krwi, czy w skórze, ale również zwiększona wrażliwość tkanek na krążące we krwi androgeny. Nadwrażliwość na androgeny wiąże się ze zwiększeniem liczby receptorów androgenowych w gruczołach łojowych.  

Rolę w powstawaniu trądziku przypisuje się także progesteronowi.

Może on powodować zatrzymanie znacznych ilości wody, prowadząc do obrzęku naskórka, co prowadzi do zablokowania przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i tworzenia się zaskórników.

Zjawisko to wiąże się z nasileniem zmian trądzikowych w okresie przedmiesiączkowym, kiedy to dochodzi do zwiększonego wydzielania progesteronu.

Kolejną hormonalną przyczyną trądziku może być nadprodukcja prolaktyny (hiperprolaktynemia), zespół Cushinga czy nowotwory hormonozależne.

Nawyki żywieniowe

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*