Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Znajdź lekarza w okolicy

Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Wybierz termin i godzinę

Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Zarezerwuj wizytę

Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Puls, inaczej tętno, jest rytmicznym ruchem ścian tętnicy, wywołanym przez skurcze mięśnia sercowego. Prawidłowy puls u osoby dorosłej mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń serca na minutę.

Po wysiłku fizycznym lub w wyniku stresu częstotliwość tętna może być wyższa, jednak jest to zjawisko naturalne. Puls najczęściej sprawdza się na tętnicy promieniowej, czyli tej znajdującej się na przedramieniu.

Można go zbadać także na tętnicy szyjnej zewnętrznej, ramiennej, czy udowej.

Wartości prawidłowego pulsu są zmienne w zależności od wieku:

 • puls u niemowląt – około 130 uderzeń na minutę,
 • puls u dzieci – około 100 uderzeń na minutę,
 • puls u młodzieży – około 85 uderzeń na minutę,
 • puls u dorosłych – około 70 uderzeń na minutę,
 • puls u osób starszych – około 60 uderzeń na minutę.

Prócz wieku istotna jest również kondycja fizyczna. Osoby regularnie uprawiające sport i będące w dobrej kondycji mają niższy puls niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.

W przypadku udzielania pierwszej pomocy należy pamiętać, by sprawdzać tętno na tętnicach szyjnych. Zalecenie to jest zgodne z rekomendacją Europejskiej Rady Resuscytacji.

ZOBACZ TEŻ: Tachykardia – na czym polega i czy jest groźna dla zdrowia?

Wysoki puls – kiedy występuje?

Przyspieszona akcja serca określana jest mianem tachykardii, inaczej częstoskurczu. Przyczyny tachykardii bywają prozaiczne.

Najczęściej jest ona wynikiem intensywnego wysiłku fizycznego, który zwiększa zapotrzebowanie metaboliczne organizmu, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca.

Innym czynnikiem może być silny stres lub wyjątkowo emocjonujące przeżycia. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w ciągu dnia wypijamy dostateczną ilość wody, ponieważ odwodnienie może objawiać się szybszym biciem serca.

Podwyższeniu tętna sprzyja również palenie papierosów, picie alkoholu lub zbyt dużych ilości kawy, a także podwyższony poziom glukozy we krwi. Warto też sprawdzić ulotki stosowanych leków, ponieważ niektóre z nich mogą wywoływać częstoskurcz.

Powyższe czynniki stosunkowo łatwo można rozpoznać i zmodyfikować je tak, by epizody wysokiego pulsu ograniczyć. Zdarza się jednak, że pomimo ich ograniczenia i modyfikacji nawyków, tachykardia nawraca. Może to świadczyć o następujących chorobach:

 • nadczynność tarczycy,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • anemia,
 • niedocukrzenie,
 • niewydolność serca.

Przyczyny mogą być różne, dlatego najlepiej zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad medyczny, zleci podstawowe badania diagnostyczne, a w razie czego, skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Na wizytę do lekarza rodzinnego najszybciej zapiszemy się przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, który umożliwia zarezerwowanie terminu prywatnie lub na NFZ.

Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Umów wizytę u kardiologa

Jak obniżyć tętno?

Jeżeli wysoki puls nie jest przyczyną współwystępującego schorzenia, możemy próbować obniżyć go samodzielnie. Zwróćmy uwagę na to, by oddech był równomierny i spokojny.

W razie potrzeby przewietrzmy mieszkanie i weźmy kilka głębszych oddechów, aby uspokoić pracę serca. Warto zapoznać się z różnymi technikami relaksacyjnymi i ćwiczeniami, które pozwolą unormować tętno.

Lepiej też unikać kawy i napojów energetycznych, które stymulują pracę serca. Można zastąpić je np. naparem z melisy, która wykazuje właściwości uspokajające.

Wysoki puls bez wyraźniej przyczyny to stan wymagający konsultacji lekarskiej. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem rodzinnym.

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Niskie ciśnienie i wysoki puls

Tętno określa częstotliwość, z jaką kurczą się komory serca w danej jednostce czasu. Ciśnienie tętnicze krwi określa siłę nacisku, jaką przepływająca krew wywiera na ściany tętnic. Zarówno puls, jak i ciśnienie krwi są ze sobą powiązane.

Jeżeli ciśnienie spada, mniejsza objętość krwi jest pompowana przez serce. W takiej sytuacji organizm aktywuje mechanizmy, które mają zapewnić prawidłowy przepływ krwi przez tkanki i organy. Wówczas właśnie mamy do czynienia z niskim ciśnieniem i wysokim pulsem.

Stan ten jest charakterystycznym objawem m.in. odwodnienia i u osób zdrowych nie powinien wzbudzać niepokoju.

Zaburzenia tętna i ciśnienia mogą się pojawiać także w przebiegu nerwicy, chorób tarczycy lub kory nadnerczy i różnych schorzeniach kardiologicznych, w tym niewydolności serca, czy wadach zastawkowych.

Zdarza się też, że niskie ciśnienie i podwyższony puls występują przy przyjmowaniu niektórych leków np. przeciwnadciśnieniowych, moczopędnych, nasennych. Stan ten należy omówić z lekarzem rodzinnym.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest miażdżyca i dlaczego jest groźna dla naszego zdrowia?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Tagi:  wysoki puls wysokie tętno jak obniżyć wysoki puls niskie ciśnienie wysoki puls

Więcej artykułów

Co oznacza podwyższony puls? Pomiar, przyczyny i objawy wskazujące na wysoki puls – Kredos Sklep Medyczny

Norma bicia serca w spoczynku jest sprawą indywidualną. Wartość ta jest bowiem zależna od takich czynników jak wiek czy też współistniejące jednostki chorobowe.

Ogólnie przyjmuje się, iż prawidłowy puls w spoczynku dla poszczególnych grup wiekowych wynosi:

 • Niemowlę: 130 uderzeń/ minutę
 • Małe dziecko: 100 uderzeń/ minutę
 • Nastolatek: 85 uderzeń/ minutę
 • Dorosły: 70 uderzeń/ minutę
 • Osoba starsza: 60 uderzeń/ minutę

Wysoki puls spoczynkowy, czyli wykraczający poza podane normy może wskazywać na nadmierną ilość cukru w organizmie, problemy z nadciśnieniem, choroby serca, a nawet anemię.

Puls dorosłego człowieka może zostać dodatkowo podwyższony poprzez stosowanie używek takich jak papierosy, alkohol, czy kawa w nadmiernych ilościach. Warto pamiętać, iż na wysoki puls u dorosłego człowieka istotnie wpływa także stres oraz stany nerwicowe.

Powtarzające się gwałtowne przyspieszenie tempa bicia serca, a zwłaszcza wysokie tętno w spoczynku wraz z towarzyszącym bólem mostka oraz zawrotami głowy jest sygnałem do przeprowadzenia badań w kierunku zaburzeń rytmu serca.

Objawy te mogą bowiem świadczyć o rozwijającej się tachykardii, która nieleczona często kończy się poważnymi powikłaniami w postaci udaru mózgu lub migotaniem przedsionków.

Norma uderzeń serca na minutę powinna być przestrzegana także u dzieci oraz osób starszych. Wysoki puls u dziecka połączony z kołataniem serca oraz omdleniem powinien skłonić rodziców do pilnej konsultacji lekarskiej. Natomiast w przypadku towarzyszących problemów z oddychaniem konieczne jest niezwłoczne wezwanie pogotowia.

Podobnie jak u dzieci wysoki puls w starszym wieku może doprowadzić do poważnych komplikacji. Tym bardziej, iż osoby z tej grupy wiekowej obciążone są dodatkowo licznymi schorzeniami, które mogą spowodować niewydolność organizmu, a nawet przyczynić się do zgonu.

Warto zatem zwracać uwagę na prawidłowy puls serca i poznać wartości oraz objawy, które wskazują na powstawanie jego zaburzeń.

Jak zmierzyć sobie puls?

Prawidłowy pomiar ciśnienia oraz pulsu ma ogromne znaczenie w diagnostyce zaburzeń spowodowanych przekroczeniem normalnego rytmu pracy serca.

Osoby borykające się z nadciśnieniem, chorobami tarczycy czy też serca często posiadają odpowiednie wyposażenie przeznaczone do tego celu oraz doskonale wiedzą jak zmierzyć puls.

Natomiast przed wykonaniem takiego pomiaru po raz pierwszy warto zapoznać się z metodą badania krok po kroku.

Jak zmierzyć puls zegarkiem?

Pomiar pulsu powinien być wykonany po kilkuminutowym odpoczynku. Badanie można wykonać wykorzystując do tego celu specjalny zegarek co mierzy puls lub porosty, zwykły zegarek z sekundnikiem.

W tym celu należy położyć palec wskazujący oraz środkowy na wewnętrznej stronie ręki w okolicy nadgarstka na przebiegu tętnicy promieniowej. Następnie trzeba ucisnąć to miejsce w celu wyczucia pulsującego miejsca i policzyć ilość uderzeń przez 15 sekund.

W celu otrzymania wartości pulsu wystarczy pomnożyć ilość uderzeń serca przez cztery.

Warto wiedzieć, iż w warunkach domowych można sprawdzić puls w spoczynku także za pomocą automatycznego ciśnieniomierza podającego wartość tętna lub wykorzystując w tym celu pulsometr.

 Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Co jest przyczyną wysokiego pulsu?

Czym jest tętno i o czym świadczą jego nieprawidłowości?

Istnieje wiele parametrów, określających wydolność układu krążenia. Jednym z nich jest tętno, czyli pulsujący ruch ścian tętnic, który powstaje na skutek wyrzutu krwi w trakcie skurczu komór serca. Parametr ten zależy od częstości akcji serca oraz elastyczności naczyń krwionośnych i jest jedną z wartości kluczowych dla oceny układu sercowo-naczyniowego. 

Jak bada się tętno? 

Tętno najczęściej bada się na tętnicach: 

 • szyjnych,  
 • promieniowych,  
 • ramiennych,  
 • udowych,  
 • podkolanowych,  
 • piszczelowych tylnych, 
 • grzbietowych stopy.  

Wynika to z faktu, że naczynia te położone są blisko skóry, dzięki czemu można z łatwością wyczuć ich tętnienie.

Lekarz dokonuje oceny tętna poprzez oglądanie okolicy naczyń (ich silne tętnienie bywa widoczne gołym okiem), osłuchiwanie ich oraz badając je palpacyjnie, czyli przy pomocy dotyku.

Najczęściej badanie tętna wykonuje się równolegle z osłuchiwaniem klatki piersiowej, co pozwala najlepiej ocenić jego korelację z akcją serca. Następnie ocenia się symetrię, częstotliwość, amplitudę oraz miarowość tętna, a także czas trwania fali skurczowej oraz obecność szmerów nad tętnicami. 

Osłabienie tętna lub jego brak może świadczyć o zwężeniu światła naczynia, co może być spowodowane miażdżycą lub zatorem. Jeśli tętnica jest zwężona o ponad 50%, wówczas podczas osłuchiwania można usłyszeć charakterystyczny szmer.

Niesymetryczne tętno na kończynach może być natomiast skutkiem takich schorzeń, jak tętniaki aorty czy choroby naczyń krwionośnych.

Leia também:  Bezdech senny – leczenie

Z kolei osłabienie tętna na kończynach dolnych przy wyraźnie wyczuwalnym tętnie na tętnicach szyjnych nasuwa podejrzenie koarktacji aorty.

Słabo wyczuwalne tętno na wielu tętnicach w obrębie różnych części ciała może świadczyć o niewydolności serca lub zwężeniu zastawki aortalnej, zaś silne tętnienie może być skutkiem niedomykalności zastawki aortalnej, niedokrwistości lub niektórych wad serca.  

Tętno – normy 

Częstotliwość fali tętna to jedna z podstawowych wartości ocenianych podczas jego badania, do oszacowania której nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi. Wystarczy ucisnąć tętnicę palcami, wyczuć puls i obliczyć, ile uderzeń fali tętna poczuliśmy w ciągu minuty.

Wyliczona wartość zwykle odpowiada częstotliwości bicia serca, choć u osób chorujących na migotanie przedsionków liczby te mogą się od siebie różnić. Wynika to z faktu, że nie każdy skurcz komór powoduje wyrzut takiej ilości krwi, która wygeneruje wyczuwalną falę tętna.

Zjawisko to określa się mianem deficytu tętna

Częstotliwość fali tętna wynosi zwykle od 50 do 100/minutę – wówczas możemy mówić o prawidłowym tętnie. Wartości powyżej 100 świadczą o tachykardii, czyli zbyt szybkiej akcji serca, zaś poniżej 50 o bradykardii, czyli zbyt wolnej akcji serca. 

Średnie wartości tętna odnotowywane u osób dorosłych w czasie spoczynku, zapewniające wydolność układu krążenia, określa się mianem tętna spoczynkowego. Jego wysokość zależy przede wszystkim od wieku i wytrenowania organizmu i zwykle mieści się w wyżej podanym zakresie.  

Wymienione normy dotyczą jedynie osób dorosłych. Tętno u dziecka ocenia się w oparciu o normy zależne od wieku. W pierwszych trzech miesiącach życia jest ona najwyższa i wynosi od 80 do 205 uderzeń na minutę. W kolejnych miesiącach spada do 75-190, a w wieku 2-10 lat – 60-140 uderzeń na minutę. Powyżej 10 roku życia przyjmuje się normy ustalone dla osób dorosłych.  

Warto dodać, że częstotliwość akcji serca zmienia się w zależności od rytmu dobowego – niższa jest w czasie snu, wyższa zaś w czasie czuwania. 

Wysoki puls – przyczyny 

Zbyt wysokie tętno, osiągające częstotliwość powyżej 100 na minutę, może być spowodowane przez wiele czynników, zarówno fizjologicznych, jak i chorobowych. Wśród przyczyn można wymienić np.  

 • wysiłek fizyczny,  
 • stres,  
 • gorączkę,  
 • nadczynność tarczycy,  
 • niedokrwistość, 
 • przyjmowane leki.  

Przy towarzyszącym niskim ciśnieniu wysoki puls może świadczyć o zbyt małej ilości krwi krążącej w organizmie, co może być wynikiem krwawienia lub utraty dużej ilości płynów. Wysokie tętno może być również objawem zaburzeń rytmu serca o charakterze tachyarytmii, w tym migotania przedsionków.  

Objawy towarzyszące zbyt wysokiej akcji serca mogą być bardzo zróżnicowane. Mogą to być między innymi: 

 • uczucie kołatania serca,  
 • zawroty głowy,  
 • omdlenia oraz ból w klatce piersiowej. 

Tachykardia może przyjmować również postać bezobjawową. 

Wysokie tętno – co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?

Jak obniżyć puls? 

Sposób obniżania tętna zależy przede wszystkim od przyczyny tachykardii i polega na diagnozowaniu i usunięciu przyczyny dolegliwości. Ponadto stosowane są leki antyarytmiczne, które zmniejszają częstość akcji serca. Przy nawracających i uciążliwych dolegliwościach konieczna może być tzw. ablacja, czyli usunięcie źródła arytmii przy użyciu prądu. 

Niski puls – przyczyny 

Zbyt wolna akcja serca, zwana inaczej bradykardią, to rytm serca poniżej 50 uderzeń na minutę. Najczęściej wynika z choroby węzła zatokowego, która zazwyczaj jest wtórna do procesów starzenia lub chorób serca, np. przebytego zawału, kardiomiopatii czy chorób tkanki łącznej. Innymi przyczynami występowania bradykardii mogą być: 

 • stosowanie leków zwalniających akcję serca,  
 • zaburzenia gospodarki elektrolitowej,  
 • choroby neurologiczne,  
 • niedoczynność tarczycy, 
 • zaburzenia przewodnictwa w obrębie mięśnia sercowego.  

Poza tym niskie tętno może wystąpić również u osób uprawiających sport jako wynik adaptacji do wysiłku. U chorych z niską częstotliwością rytmu serca mogą pojawić się takie objawy jak: 

 • znużenie,  
 • zmęczenie,  
 • uczucie osłabienia,  
 • spadek koncentracji,  
 • zawroty głowy,  
 • omdlenia, 
 • zmniejszona tolerancja wysiłku.  

Leczenie bradyarytmii polega przede wszystkim na terapii przyczynowej i odstawieniu lub zmniejszeniu dawki leków, które ją powodują. W przypadku, gdy zaburzenia rytmu są uciążliwe i powodują liczne objawy utrudniające normalne funkcjonowanie, konieczne może być wszczepienie układu stymulującego, powszechnie zwanego rozrusznikiem

Co zrobić, gdy wystąpi nieprawidłowe tętno? 

Zwykle nieprawidłowe tętno wykrywane jest podczas rutynowego pomiaru ciśnienia w domu chorego. Najczęściej tętno jest zbyt wysokie, co budzi niepokój pacjenta i dodatkowo nasila dolegliwości. W przypadku zaburzeń tętna warto skonsultować się z lekarzem, który wykona ogólne badanie z oceną układu krążenia, w tym pomiarem ciśnienia oraz osłuchiwaniem klatki piersiowej.

Podczas wizyty należy poinformować lekarza o objawach towarzyszących oraz w jakich sytuacjach obserwujemy wysokie tętno. Konieczne może okazać się również wykonanie badań dodatkowych, takich jak EKG, badania laboratoryjne, USG naczyń czy ECHO serca. W oparciu o uzyskane informacje możliwe będzie postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia.

  

Bardzo istotne jest, aby w przypadku wystąpienia bólu w klatce piersiowej, nie zwlekać z wizytą u lekarza. Ból w tej lokalizacji może być bowiem objawem wielu poważnych schorzeń, w tym zawału mięśnia sercowego.  

Ocena tętna to jedno z podstawowych badań podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Mimo to warto je monitorować samodzielnie w warunkach domowych. Choć samo wykrycie zaburzeń tętna nie pozwala na zdiagnozowanie choroby, to często bywa cenną wskazówką dla lekarza, skłaniającą do wykonania dokładniejszych badań i pogłębienia diagnostyki. 

Źródła: 

 • Interna Szczeklika; Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski; wyd. 10; Kraków 2019,
 • Kardiologia podręcznik oparty na zasadach EBM; Andrzej Szczeklik, Michał Tendera; Kraków 2009, 
 • Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące diagnostyki i leczenia chorych z częstoskurczem nadkomorowym (2019).

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?

Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca.

Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka.

Każde odchylenie od normy wymaga diagnostyki, ponieważ zaburzenia tętna mogą być objawem chorób układu krążenia i nie wolno ich lekceważyć. Tętno zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wieku.

Jaki jest prawidłowy puls i normy tętna?

Prawidłowy puls u dorosłego, zdrowego człowieka powinien mieścić się w zakresie między 60, a 100 uderzeń na minutę. Jeśli jest zbyt niski, nosi nazwę bradykardii, gdy zaś przekracza 100 uderzeń na minutę, oznacza tachykardię, inaczej częstoskurcz. Ogólne normy tętna obejmują różne grupy wiekowe i jak podają źródła, wynoszą:

 • u płodu: 110-115 uderzeń na minutę,
 • u niemowląt: ok. 130 uderzeń na minutę,
 • u dzieci: ok. 100 uderzeń na minutę,
 • u młodzieży: ok. 85 uderzeń na minutę,
 • u dorosłych: ok. 70 uderzeń na minutę,
 • u osób w podeszłym wieku: ok. 60 uderzeń na minutę.

Na wartość tętna ma wpływ nie tylko wiek, ale również stan zdrowia i styl życia. Częstotliwość pulsu nie jest jedynym wskaźnikiem decydującym o stanie zdrowia pacjenta. Przy prawidłowej wartości tętna mogą występować różne zaburzenia pulsu, uzależnione od skurczów serca i sprężystości tętnic.

Puls może być niemiarowy (mogą występować różne odstępy pomiędzy skurczami serca i siłą uderzeń), może mieć różne napięcie (puls miękki i twardy), może być też różna wysokość fali tętna (puls wysoki, mały, nierówny, nitkowaty, naprzemienny), a także niesymetryczny, czyli jego wartość może być inna po lewej i po prawej stronie ciała.

O tym, czy puls jest prawidłowy dla danego pacjenta, powinien oceniać lekarz, który się nim opiekuje. Zaburzenia tętna diagnozuje się za pomocą badania EKG (elektrokardiogram). Dzięki niemu monitoruje się przebieg pracy serca, a wynik otrzymuje się w postaci wydruku. Nie zawsze jednak badanie to może zostać przeprowadzone.

Jeśli zmiana rytmu serca występuje napadowo i epizodycznie, stosuje się zapis Holtera EKG, który polega na 24-godzinnym rejestrowaniu pracy serca. Jeśli napady mają przebieg groźny dla zdrowia i kończą się np. omdleniami, stosuje się także metody stałej rejestracji. Mogą one obejmować nawet kilka miesięcy, dzięki wszczepionym do ciała pacjenta rejestratorom pętlowym.

W razie potrzeby można też wykonać echo serca. Diagnozę przeprowadza się na podstawie wyników badań serca oraz pełnej morfologii krwi, ponieważ dosyć często tachykardia spowodowana jest niedoborem witamin i minerałów lub anemią.

Zanim poznamy sposoby, jak obniżyć tętno warto dowiedzieć się, jak je prawidłowo zmierzyć. Tętno można zmierzyć dłonią na tętnicy promieniowej, czyli jednej z większych tętnic przedramienia. Znacznie wygodniej jest jednak skorzystać z aparatu do mierzenia ciśnienia tętniczego.

Pomiar najlepiej wykonać w domu, rano, niedługo po przebudzeniu, kiedy organizm jest wypoczęty i nie znajduje się w stanie silnych emocji, ani też po wysiłku fizycznym, ponieważ sytuacje takie wpływają na znaczne podniesienie tętna. Najwygodniejsze są aparaty automatyczne.

Nie zawsze jednak sprawdzają się ciśnieniomierze nadgarstkowe, ponieważ są mało dokładne. Zarówno tętno, jak i ciśnienie mierzy się w pozycji siedzącej, po kilkuminutowym odpoczynku. Ręka powinna być swobodnie (bez napinania mięśni) oparta na stole, a ramię znajdować się na wysokości serca. Mankiet aparatu musi być założony ok.

3 cm nad zgięciem łokciowym. Po włączeniu ciśnieniomierza odczytujemy wyniki pomiarów na wyświetlaczu. Warto po kilku minutach pomiar powtórzyć. Aby zmierzyć tętno ręcznie, należy ucisnąć palcami tętnicę pod nadgarstkiem lub w zagłębieniu na szyi pod żuchwą, aby wyczuć puls.

Leia também:  Zespół suchości (zespół Sjögrena)

Wtedy zliczamy uderzenia serca, patrząc na sekundnik zegarka, przez 10 sekund i wynik mnożymy przez 6. Można również liczyć przez 15 sek. i wynik pomnożyć przez 4. Pomiar można ponadto wykonać na tętnicy ramieniowej, udowej, podkolanowej lub grzbietowej stopy.

Kiedy występuje wysoki puls?

Zdarzają się sytuacje, w których u zdrowego człowieka puls staje się wysoki. Należą do nich np.: wysiłek fizyczny, spożycie alkoholu, kawy, zielonej herbaty, emocje lub stres.

Tętno może wtedy osiągnąć wartość nawet 180-200 uderzeń na minutę. Jest to naturalna i prawidłowa reakcja organizmu, która wynika z zapotrzebowania metabolicznego. Nosi ona nazwę tachykardii zatokowej.

Za wysoki puls może jednak odpowiadać choroba układowa.

Wysoki puls – objawy, przyczyny. Jak prawidłowo zmierzyć puls w domu?

Wysoki puls pojawia się przy szybszej pracy serca. Przeprowadzając badanie, sprawdzamy czy układ krwionośny w postaci żył i tętnic pracuje prawidłowo, pompując krew do serca.

Prawidłowy puls uzależniony jest od wieku osoby, ale również od kondycji fizycznej.

Warto wiedzieć, że tętno dziecka będzie wyższe, niż u osoby dorosłej, a puls u osoby, która regularnie uprawia sport, będzie niższe.

Czy twoje objawy wymagają konsultacji medycznej? Sprawdź sam w krótkim wywiadzie medycznym.

Pomiar pulsu powinien zawsze odbywać się w stanie spoczynku. Nie powinniśmy być zdenerwowani, w silnym stresie, po nadmiernym wysiłku fizycznym. Oddech powinien być spokojny. Dopiero wówczas możemy przeprowadzić badanie. Zazwyczaj używamy do tego celu ciśnieniomierza.

Możemy jednak określić pomiar pulsu samodzielnie za pomocą zegarka. W tym celu wystarczy odnaleźć tętnicę szyjną lub na nadgarstku, ułożyć zegarek z sekundnikiem w widocznym miejscu i zmierzyć ilość uderzeń w ciągu dwudziestu sekund.

Uzyskany wynik mnożymy przez trzy i otrzymujemy ilość uderzeń serca na minutę.

Możesz też skorzystać z urządzeń, które mierzą tętno, puls, a nawet saturację. Na Medonet Market znajdziesz m.in.. Pulsoksymetr Vitammy o2 connect z Bluetooth, który aktualnie jest dostępny w promocyjnej cenie.

Niekiedy może nam się wydawać, że mamy wysoki puls, albo obawiać się, że tętno jest znacznie podwyższone u naszego dziecka. Wówczas warto przeanalizować wynik z prawidłowymi normami dla tętna.

U osoby dorosłe będą one wynosiły od 64 do 90 uderzeń serca na minutę, u osób starszych prawidłowe tętno wynosi od 55 do 60 uderzeń na minutę, a u dzieci 100 uderzeń na minutę.

Prawidłowy puls u młodzieży to około 85 uderzeń na minutę.

Jeżeli wynik przekracza te skale, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż nieprawidłowy puls może być objawem groźnych schorzeń.

Wysoki puls najczęściej jest spowodowany wywołanym stresem, wysiłkiem fizycznym, czy strachem. Wystarczy naprawdę niewiele, aby bicie serca przyspieszyło.

Może to być niepokojący film w telewizji, krótki bieg do autobusu, ale również palenie papierosów, co nie dla każdego palacza jest oczywiste.

Wysoki puls może powodować także picie alkoholu, mocna kawa, wysoki cholesterol oraz podwyższony poziom cukru we krwi.

Z pewnością niepokojącym objawem może być wysoki puls rano, gdy jesteśmy w stanie spoczynku. Rano powinniśmy być wypoczęci i spokojni, a wszelkie zmiany w podwyższonym tętnie, powinny nas zaniepokoić.

Utrzymujące się przyspieszone bicie serca, a także powtarzające, gdy nie wystąpiły żadne z powyższych przyczyn – takie jak stres, nadmierny wysiłek, czy też na przykład lęk – może być sygnałem, aby zgłosić się do lekarza.

Należy także pamiętać, że ciśnienie powinniśmy badać codziennie, aby stale kontrolować pomiar tętna. Warto także zapisywać wyniki, co może być pomocne przy wizycie lekarskiej.

Monitoruj na bieżąco stan swojego zdrowia i w razie wszelkich wątpliwości kontaktuj się z lekarzem. Możesz skorzystać z opcji wizyty online i bez wychodzenia z domu porozmawiać ze specjalistą.

Wysokie tętno – co może być przyczyną? Jak obniżyć wysokie tętno?

Tętno nazywane potocznie pulsem, jest rytmicznym ruchem naczyń krwionośnych, które odzwierciedla częstość skurczów serca. Wyróżniamy tętno spoczynkowe oraz maksymalne.

To pierwsze określamy, gdy organizm przebywa w neutralnym otoczeniu, bez wysiłku fizycznego i gdy nie znajduje się pod wpływem emocji ani stresu. Prawidłowa wartość tętna jest zmienna i dostosowana do potrzeb organizmu.

W czasie snu charakteryzuje się niższymi parametrami, ponieważ organizm znajduje się w spoczynku i potrzebuje mniejszą ilość tlenu niż w przypadku wysiłku fizycznego. W przypadku silnych emocji lub stresu przygotowuje się aby być w gotowości dlatego wartość tętna jest wyższa.

Pulsoksymetr napalcowy potrafi w kilka sekund dokonać prawidłowego pomiaru tętna i saturacji. Aby otrzymać miarodajny wynik tętna należy dokonać jego pomiaru w neutralnych okolicznościach, w stanie spoczynku. 

ZOBACZ TEŻ: Co obniża ciśnienie? Naturalne sposoby

Zakres prawidłowego tętna

Zakres prawidłowego tętna uzależniony jest od takich wartości jak:

 • wiek;
 • płeć;
 • kondycja organizmu.

Mężczyźni mają stosunkowo niższe tętno niż kobiety. Osoby uprawiające sport mogą charakteryzować się niższymi wartościami tego parametru. U noworodków prawidłowy przedział to 99-146 uderzeń na minutę, a od 3 do 6 miesiąca życia 89-119. Roczne dziecko mieści się w zakresie 79 do 119. Dla ludzi dorosłych prawidłowe wartości tętna to 60 do 100 uderzeń na minutę.

ZOBACZ TEŻ: Nadciśnienie a dieta. Co jeść przy nadciśnieniu?

Tachykardia czyli zbyt wysokie tętno

Gdy wartości tętna przekraczają 100 uderzeń na minutę mówimy o tachykardii. Jednorazowo może się zdarzyć pod wpływem silnych emocji lub wysiłku fizycznego. Jednak utrzymujące się zbyt wysokie wartości mogą być przyczyną zawału serca mięśniowego.

Aby prawidłowo kontrolować wartości tętna najlepiej użyć pulsoksymetru. Na rynku dostępne są takie urządzenia jak: Pulsoksymetr Microlife OXY 300 na palec, Pulsoksymetr Novama Oxipulso, Garatherm oxy control. Gdy nasze tętno mieści się poniżej 50 uderzeń na minutę mamy do czynienia z bradykardią.

Może objawiać się zmęczeniem, zawrotami głowy czy omdleniami. 

Dostępność tych oraz wielu innych urządzeń i preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Czym może być spowodowane wysokie tętno?

Wysokie tętno może być krótkotrwałe spowodowane czynnikami naturalnymi w naszym życiu. Może być również skutkiem stanu chorobowego rozwijającego się w organizmie. 

Do czynników naturalnych zalicza się:

 • wysiłek fizyczny;
 • stres;
 • silne emocje;
 • nikotynę, kofeinę.

Czynniki patologiczne:

Jeżeli wysokie tętno jest częstym zjawiskiem należy udać się do lekarza aby postawił odpowiednią diagnozę.

ZOBACZ TEŻ: Jakie są objawy nadciśnienia?

Sposoby na obniżenie wysokiego tętna

Często zdarza się, że wartości pulsu zwiększają się pod wpływem jednorazowych incydentów dlatego warto je obniżyć aby zapobiegać zawałom serca. 

Aby naturalnie obniżyć wartości wysokiego tętna należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Pomocna może okazać się zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. Warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę dostosowaną do występującej w organizmie jednostki chorobowej.

Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, zadbaj aby w każdym posiłku znajdowały się warzywa lub owoce, zjadaj chude mięso i nabiał. Ogranicz spożywanie przetworzonej  żywności z dużą zawartością cukru i soli. Należy wyeliminować używki takie jak nikotyna oraz alkohol. Dobrym sposobem na obniżenie pulsu jest unikanie powtarzających się sytuacji stresowych.

Warto zadbać o odpowiednią proporcję między pracą a odpoczynkiem. Dobrym wyborem będą zioła działające uspokajająco takie jak kozłek lekarski, melisa lekarska, męczennica cielista, serdecznik pospolity czy lawenda lekarska. Pomocne mogą okazać się różne techniki relaksacyjne, np joga.

Odpowiednia dobrana regularna aktywność fizyczna pozwala także wyregulować tętno spoczynkowe. 

Okazuje się że zarówno zbyt niskie jak i wysokie tętno może być przyczyną poważnej choroby. Nie lekceważ tego parametru. Gdy martwią Cię odchylenia od norm udaj się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

ZOBACZ TEŻ: Na czym polega dieta DASH? Efekty diety DASH i przykładowy jadłospis

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Wysoki puls – czym grozi i jak go obniżyć? Przyczyny i objawy

Czujesz, że serce kołacze Ci w piersi? Nagle przyspiesza Ci puls? Jak rozpoznać czy nasze szybko bijące serce to nie stan przejściowy tylko tachykardia? Jakie jest prawidłowe tętno? Jak obniżyć wysoki puls i do jakich powikłań może doprowadzić?

Źródło: 123RF

Badając i obserwując pracę serca zamiennie możemy używać terminów tętno i puls. Oba oznaczają sposób, w jaki pracują naczynia krwionośne – żyły i tętnice – napędzane przez serce, które pompuje do nich krew. Prawidłowy puls serca zależy również od tego, jak elastyczne są tętnice.

Jaki jest prawidłowy puls? Powinno się je obliczać biorąc pod uwagę kondycję i wiek badanej osoby, ponadto tętno powinno być badane w stanie spoczynku, przy uspokojonym sercu, oddechu i organizmie i jest to tzw. tętno spoczynkowe.

Leia também:  Depresja – przyczyny, objawy, jakie są sposoby leczenia?

Jakie są odpowiednie normy dla tętna? Wartości te podaje się jako liczbę uderzeń na minutę. Oto uśrednione pomiary tętna, które u zdrowych osób są w tzw. normie:

 • płód – 110-150/min,
 • niemowlęta – 130/min,
 • dzieci – 100/min,
 • młodzież – ok. 85/min,
 • dorośli – 64-90/min,
 • osoby starsze – 55-60/min.

Co wziąć pod uwagę mierząc tętno?

Jakie powinno być tętno? Oprócz ogólnie przyjętych norm w prawidłowym obliczaniu tętna należy wziąć pod uwagę również:

 • wiek – tętno spoczynkowe u niemowląt i dzieci będzie wyższe, niż u osób dorosłych i starszych,
 • kondycję – jest równie ważnym czynnikiem, osoby wysportowane lub regularnie ćwiczące będą mieć niższy puls niż osoby prowadzące statyczny tryb życia i unikające wysiłku fizycznego.

Wiele nowoczesnych aparatów do pomiaru ciśnienia podaje również wynik tętna. Jednak co zrobić, gdy nie dysponujemy ciśnieniomierzem sprawdzającym również puls? Jak go zmierzyć w domowych warunkach? Co należy przygotować?

 1. Przygotuj zegarek z sekundnikiem lub stoper, połóż go w miejscu, w którym będzie dla Ciebie doskonale widoczny i w zasięgu ręki.
 2. Poszukaj na ciele miejsca, w którym z łatwością wyczujesz puls, najlepsza będzie do tego tętnica na szyi lub tętnica na nadgarstku.
 3. Po wybraniu miejsca przyłóż do niego dwa palce lub opuszki (pamiętaj, aby nie zacisnąć palców zbyt mocno).
 4. Gdy wyczujesz puls zacznij odmierzać na zegarku lub stoperze czas. Potrzebujesz 20 sekund. W tym czasie dokładnie policz wszystkie uderzenia jakie poczujesz. Uzyskaną liczbę pomnóż przez 3.

Jakie są przyczyny wysokiego pulsu?

Wysokie tętno to stan, w którym bicie naszego serca przyspiesza ponad normę w medycynie określa się mianem tachykardii. Niestety, aby nasze tętno podskoczyło potrzeba naprawdę niewiele.

Najczęstszymi i jednocześnie najbardziej bagatelizowanymi przyczynami wysokiego pulsu są:

 • stres,
 • strach,
 • palenie papierosów,
 • gorączka,
 • picie alkoholu,
 • wypicie zbyt mocnej kawy (za dużo kofeiny),
 • zbyt wysoki poziom cukru we krwi,
 • za wysoki cholesterol.

Wysoki puls w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, jej organizm poddany jest wtedy obciążeniu, które ma wpływ na wiele funkcji organizmu, dochodzi do wielu zmian w organizmie, obciążony jest m.in.

układ hormonalny czy sercowo-naczyniowy. Ciało kobiety przez 9 miesięcy odpowiedzialne jest za utrzymacie w dobrej kondycji i dobrym zdrowiu nie tylko przyszłej mamy, ale również i rozwijającego się płodu.

Właśnie dlatego tętno u kobiet ciężarnych jest podwyższone.

Puls u zdrowiej, młodej i średnio wysportowanej kobiety powinien wynosić +/- 70/min. Natomiast tętno u ciężarnej może sięgać nawet 80-90 uderzeń na minutę. Zatem za wysoki puls to ten powyżej 90-100/min.

Co oznacza wysoki puls?

Czym grozi wysoki puls? Kiedy wyczuwamy u siebie przyspieszoną pracę serca (co oznacza podwyższony puls), a żadna z wymienionych wyżej przyczyn nie wystąpiła, w dodatku kołatania powracają, warto udać się do lekarza i wykluczyć następujące choroby:

Jak obniżyć puls?

Jak obniżyć tętno? Sposobów na obniżenie pulsu i uspokojenie kołatającego serca jest kilka. Warto pamiętać o równomiernym oddechu, napiciu się zimnej wody i zaczerpnięciu świeżego powietrza. Najlepiej jednak połączyć te sposoby, krok po kroku:

 • otwórz okno i zaczerpnij świeżego powietrza, weź kilka głębokich wdechów,
 • wypij duszkiem szklankę zimnej wody,
 • nabierz powietrza w płuca,
 • napnij mięśnie brzucha,
 • odczekaj chwilę, jeśli po upływie paru chwil dolegliwości nie zelżeją należy wezwać lekarza.

Podwyższone tętno: na co dzień warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą kontrolować puls na co dzień:

 • codzienny umiarkowany ruch lub wysiłek fizyczny,
 • zdrowe, racjonalne i regularne odżywianie się,
 • całkowicie zrezygnuj z używek: alkoholu, papierosów,
 • w razie potrzeby pij zioła na uspokojenie.

Bibliografia

 • Maria Sałamacha, Jaki powinien być prawidłowy puls (tętno) i ciśnienie, http://sp2.edulomianki.pl/data/upload_files/files/Dokumenty/rok%20szkolny%202019_20/Szko%C5%82a/Piel%C4%99gniarka/Prawid%C5%82owe%20t%C4%99tno.pdf, data dostępu: 27.07.2021
 • Dr n. med. Magdalena Kłosińska, Prof. dr hab. med. Jarosław D. Kasprzak, Życie z niewydolnością serca, Warszawa 2013
 • Claudia Galler, Choroby serca i układu krążenia, Wydawnictwo Medpharm, 2011, ISBN:9788362283736
 • Sebastian Stec, Zaburzenia rytmu serca – zaburzenia rytmu życia, 2014, ISBN: 978-83-7430-415-3

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Jak obniżyć wysoki puls? Przyczyny wysokiego pulsu

Podwyższony puls zazwyczaj pojawia się w związku z aktywnością fizyczną, a także z powodu skrajnych emocji, w tym również strachu. Zdarza się też, że doprowadzają do niego zaburzenia pracy serca, choć warto wiedzieć, że nie zawsze wysoki puls jest przyczyną choroby. Jak obniżyć tętno, a także jakie są normy pulsu u człowieka?

24 czerwca 2020

Spis treści

Tętno prawidłowe – norma pulsu u człowieka Puls w ciąży Wysoki puls w spoczynku Podwyższony puls a choroby współistniejące Niskie ciśnienie i wysoki puls Czym grozi wysoki puls? Jak obniżyć tętno?

Prawidłowy puls różni się w zależności od kondycji badanej osoby oraz od jej wieku. Dodatkowo ważny jest sposób jego mierzenia i powinno się to robić tylko w spoczynku, przy spokojnym oddechu.

Jakie są więc normy pulsu w różnych grupach wiekowych? Lekarze wskazują, że prawidłowe parametry to dla:

 • płodu – od 110 do 115 uderzeń na minutę,
 • niemowląt – około 130 uderzeń na minutę,
 • dzieci – około 100 uderzeń na minutę,
 • młodzieży – około 85 uderzeń na minutę,
 • osób dorosłych – od 65 do 90 uderzeń na minutę,
 • seniorów – od 55 do 60 uderzeń na minutę.

Normy jeśli chodzi o prawidłowe bicie serca różnią się też w przypadku kobiet w ciąży. W tym przypadku tętno w ciąży powinno wynosić od 80 do 90 uderzeń na minutę. Wzrost ten wynika ze szczególnego stanu w którym znajduje się kobieta, wzrasta bowiem objętość krążącej krwi, która musi docierać też do płodu. Właśnie to sprawia, że puls w ciąży jest wyższy.

Kiedy jednak jest on ponad normę? Wysoki puls w ciąży jest rozpoznawany wtedy, gdy przekracza 90 uderzeń na minutę. Jeśli kobieta zauważy u siebie taki problem, powinna zgłosić się po poradę ginekologiczną lub umówić na e-Wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie postępowanie.

W przypadku wysokiego pulsu w ciąży zazwyczaj jednak nie ma większych powodów do obaw, a lekarz zaleci odpoczynek, lekką i relaksującą aktywność fizyczną, a także regularne nawadnianie organizmu.

Jeśli pacjent zauważa u siebie zbyt wysoki puls i to bez związku np. z aktywnością fizyczną, wówczas może to wskazywać na tzw. tachykardię. Jest to częstoskurcz i przypadłość tę zalicza się do zaburzeń pracy serca.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i nie zawsze jest to choroba. Bardzo często powód wysokiego pulsu jest dość prozaiczny i wynika z odwodnienia organizmu, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie jest większe, czyli latem oraz w czasie ciąży.

Przyczyną podwyższonego pulsu może być również nerwica serca. Niestety jej powodem jest przewlekły stres oraz stany lękowe, którym dodatkowo mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak bóle w klatce piersiowej.

 • Jeśli przewlekły stres jest dużym problemem, pacjent powinien skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry online, by nauczyć się nim lepiej zarządzać, co w dłuższym okresie czasu pozwoli na obniżenie wysokiego pulsu oraz poprawi zdrowie ogólne całego organizmu.
 • Wysoki puls może być też oczywiście oznaką chorób współistniejących. Do najczęstszych zalicza się choroby takie jak:
 • Zdarza się też, że podwyższony puls pojawia się w skutek anemii, czyli gdy liczba czerwonych krwinek jest zbyt mała, by móc efektywnie transportować krew.
 • Ciśnienie oraz puls u człowieka są ze sobą powiązane, dlatego też jeśli pierwszy parametr jest niski i towarzyszy mu podwyższony puls, wówczas także może wynikać to z odwodnienia organizmu.

Zdarza się ponadto, że symptomy wskazują na dolegliwości serca takie jak jego zapalenie mięśnia oraz zawał. Mogą towarzyszyć ponadto chorobom tarczycy oraz stosowaniu niektórych leków. Jeśli więc pacjent jakiekolwiek preparaty przyjmuje regularnie, powinien poinformować o tym lekarza.

Podwyższony puls spowodowany okazjonalnym stresem czy zbyt dużą ilością wypitej kawy nie jest niebezpieczny. Może być jednak przyczyną poważniejszych chorób, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem. Pacjenci mają możliwość zrobienia tego również online poprzez platformę haloDoctor.pl.

Istnieje kilka, bardzo skutecznych metod na obniżenie tętna. Absolutną postawą jest upewnienie się, że organizm jest nawodniony, a także zadbanie o prawidłowy i miarowy oddech. Pomóc może również zaczerpnięcie świeżego powietrza, a także spróbowanie zrelaksowania się.

Aby obniżyć zbyt wysoki puls wiele osób stosuje techniki relaksacyjne takie jak medytacja. Sprawdzi się też spokojna muzyka, np. klasyczna.

Oczywiście jeśli metody te nie pomagają i tętno wciąż nie jest prawidłowe, wówczas należy zgłosić się po poradę medyczną.

Prawidłowe bicie serca jest oznaką zdrowia i puls będzie różnić się głównie w zależności od tego, w jakiej grupie wiekowej znajduje się pacjent. Jeśli jednak podwyższony puls pojawia się często i bez wyraźnej przyczyny, wówczas niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, który wykluczy poważne choroby i zaleci odpowiednie postępowanie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*