
Wypadanie włosów może dotyczyć w zasadzie każdej grupy ludzi – obu płci, młodszych czy starszych. Jednak zostało przyjęte, że osoby starsze i łysiejące to coś bardziej powszechnego, aniżeli młodzi.
Tymczasem aż 5-8 mężczyzn na 10 może w którymś momencie życia mieć problemy z wypadającymi włosami! Ponadto styl życia, jaki obecnie prezentują młodzi ludzie – intensywny, pełen stresu – dodatkowo nie wspomaga kondycji włosów.
Łysienie u młodych mężczyzn najczęściej zaczyna się przerzedzaniem włosów nad czołem, wskutek czego tworzą się tak zwane zakola.
Wraz z wiekiem one się poszerzają, aż w końcu dochodzi tez do łysienia na czubku głowy.
Niestety zazwyczaj w sytuacji, gdy dochodzi do łysienia u młodych ludzi, ma to związek z hormonami i genetyką, a wypadanie włosów ma charakter ciągły i nieodwracalny, gdyż uszkodzeniu ulegają tez mieszki włosowe.
Przyczyny wypadania włosów w młodym wieku
Najpopularniejszym typem łysienia, do którego dochodzi w młodym wieku, jest łysienie androgenowe. Jest ono typowo związane z genetyką oraz układem hormonalnym, a wiadomo przecież, że wiek nastoletni charakteryzuje się ogromnymi zmianami hormonalnymi.
Niestety dla nastolatków predysponowanych do łysienia te zmiany hormonalne skutkują także wypadaniem włosów, zwłaszcza typu androgenowego. Mechanizm tego rodzaju łysienia polega na tym, że męskie hormony płciowy, czyli androgeny, oddziałują na mieszki włosowe.
Dokładniej odpowiada za to dihydrotestosteron, aktywna forma testosteronu, która jest kilkukrotnie bardziej aktywna od samego testosteronu.
U osób wrażliwych na dihydrotestosteron, w zetknięciu tego hormonu z receptorami obecnymi w skórze głowy, dochodzi do oddziaływania na mieszki włosowe, a następnie do ich osłabiania, co w konsekwencji prowadzi do wypadania włosów.
Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie ryzyka wypadania włosów w młodym wieku, jest stres i higiena życia. Czy stres powoduje wypadanie włosów? Jak najbardziej.
Oczywiste jest, że młodzi ludzie borykają się z wieloma problemami, które wystawiają młody organizm na działanie silnego stresu. Może to prowadzić również do osłabienia stanu włosów i wypadania ich. Zwane jest to łysieniem psychogennym.
Czasami oddziaływanie stresu na ludzki organizm przeradza się w nieuświadomione manie i nawyki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Takim niezdrowym nawykiem związanym jednocześnie ze stresem i włosami jest zaburzenie zwane trichotillomanią, w którym to osoba poddawana silnemu stresowi z nadmiaru emocji wyrywa sobie włosy z głowy. Same włosy w tym zaburzeniu mają dobrą kondycję, ale ulegają przerzedzeniu właśnie z uwagi na – często nieświadome – działanie osób z tym zaburzeniem.
Kolejną przyczyną, dlaczego łysienie w wieku 20 lat czy nawet u młodszych osób występuje, jest nieprawidłowa dieta. Młodzi ludzie często niestety nie dbają o to, co spożywają i co piją.
Nierzadko ich jadłospis pełen jest słodyczy, produktów wysoko przetworzonych, słonych przekąsek, a także kawy czy napojów wysokoenergetycznych. Takie zestawienie produktów w menu niestety nie sprzyja dostarczaniu organizmowi odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych.
Wręcz przeciwnie, regularne jedzenie żywności przetworzonej koreluje z występowaniem wielu niedoborów żywieniowych. Zwłaszcza w młodym wieku, kiedy organizm cały czas jeszcze rośnie, wszelkie niedobory mogą być szkodliwe dla zdrowia i prowadzić do rozwoju różnorodnych dolegliwości.
W kontekście kondycji włosów, najistotniejszymi składnikami odżywczymi, na jakie trzeba zwrócić uwagę są: witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, a także cynk, magnez, miedź, żelazo i wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3.
Aby je sobie dostarczyć, warto spożywać na co dzień takie produkty, jak: różnorodne owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuste ryby morskie, orzechy i nasiona, a także nabiał i chude mięsa (nieprzetworzone!).
Stosowanie używek do kolejna z przyczyn nadmiernego wypadania włosów w młodym wieku. Nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów, a co gorsza stosowanie narkotyków – niestety także i na włosach odbija się niebywale negatywnie.
Jeśli młoda osoba korzysta z używek, to pogarsza funkcjonowanie układu hormonalnego i odpornościowego, a także zwiększa ryzyko występowania różnorodnych niedoborów w organizmie. Taka sytuacja, zwłaszcza ze współobecnością nieprawidłowej diety, może odbić się między innymi na kondycji włosów.
Dodatkowo warto podkreślić, że używki, zwłaszcza nikotyna, powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych i ich obkurczanie. Wskutek tego przez żyły i tętnice przepływa mniej krwi, dzieje się to wolniej, a przez to organizm staje się mniej dotleniony, a do komórek nie są wydajnie dostarczane składniki odżywcze.
„Niedokarmione” komórki powoli więc obumierają. Mieszki włosowe także zostają wtedy uszkodzone i nie są w stanie rodzić nowych włosów.
Jak radzić sobie z łysieniem w młodym wieku?
Nadmierne wypadanie włosów w młodym wieku to z pewnością nie fizjologiczna i naturalna sytuacja. Niestety zdecydowana większość przypadków łysienia w wieku 20 lat i niżej, jest wiązana ze zmianami genetycznymi i hormonalnymi. Oznacza to, że możemy jedynie spowalniać taki proces łysienia, ale nie jest możliwe jego całkowite zatrzymanie.
W tym celu warto przede wszystkim skorzystać z konsultacji z endokrynologiem oraz trychologiem. Odpowiednie leczenie pod kątem hormonalnym, a także zabiegi trychologiczne i właściwie dobrana pielęgnacja – te działania mogą z pewnością spowodować, że młody mężczyzna będzie cieszył się włosami dłużej, niż pozwala na to jego genetyka i zdrowie.
Jednym z najpopularniejszych leków stosowanych w łysieniu młodych mężczyzn jest minoksydyl. Badania wykazały, że już po około pół roku stosowania nawet połowa leczonych zauważa znaczne pogrubienie struktury włosa i jego dłuższy cykl życia.
Przez to wydaje się, że proces łysienia jest nieco wyhamowany, jednak trzeba podkreślić, że efekt ten utrzymuje się tylko tak długo, jak długo stosowany jest lek.
Dodatkowo u 1 na 10 pacjentów stosujących minoksydyl dochodzi do podrażnienia skóry głowy i świądu – a więc nie jest to zupełnie pozbawiony efektów ubocznych lek, jednocześnie nie charakteryzuje się pełną skutecznością.
Doustnie stosuje się także środek zwany finasterydem. Ten jest skuteczniejszy, niż minoksydyl, gdyż nawet 9 na 10 leczonych odczuwa poprawę w postaci zatrzymania wypadania włosów i polepszenia kondycji włosów. Poprawa jest jednak najbardziej zauważalna w ciągu dwóch pierwszych lat leczenia, potem efekty są już słabsze.
Coraz popularniejsze jest tez przeszczepianie włosów, czyli inwazyjna operacja, która jest kosztowna, ale daje dość naturalne i co ważne stałe efekty.
Fototerapia to kolejny sposób na odrost włosów, jednak trzeba podkreślić, że w łysieniu młodych osób nie jest ona często zalecana. Najbezpieczniej stosować ją co najmniej u ludzi, którzy ukończyli 15 lat, a jeszcze lepiej poczekać jeszcze dłużej.
Co można jeszcze zrobić? Ważne jest zadbanie o dietę i włączenie do niej wymienionych już wcześniej składników – źródeł witamin A, C, E, B, a także żelaza, miedzi, cynku, kwasów omega-3.
Czasami potrzebna może być dodatkowa suplementacja niektórych składników, zwłaszcza witaminy D albo u wegetarian/wegan kwasów omega-3 i witaminy B12.
Jest to jednak kwestia indywidualna i też w razie problemów warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem, który dopasuje zalecenia i jadłospis do konkretnego przypadku.
Ponadto redukcja stresu (zobacz: Czy stres powoduje wypadanie włosów?), zwiększenie aktywności fizycznej, wyłączenie ze stosowania używek – to kolejne istotne aspekty, nad którymi warto pracować, jeśli zależy nam na zniwelowaniu, spowolnieniu nadmiernego wypadania włosów pojawiającego się już w młodym wieku. Jak więc widać, łysienie w młodym wieku to sytuacja, z którą boryka się stosunkowo niewiele osób – najczęściej do łysienia dochodzi jednak w starszym wieku, co najmniej między 25 a 40 rokiem życia. Jednak jest to problem na tyle pogarszający zadowolenie z życia, że może być ogromną traumą, zwłaszcza dla młodych ludzi. W związku z tym, gdy zauważymy pogorszenie stanu skóry głowy i kondycji włosów w wieku kilkunastu lat – warto zaufać specjalistom i powziąć kroki, które będą miały na celu zniwelowanie tempa łysienia w młodym wieku.
Wypadanie włosów u mężczyzn. Co stosować na porost włosów i jak przyspieszyć ten proces?
fot. Getty Images
Wypadanie włosów u mężczyzn jest zazwyczaj spowodowane nadmierną ilością testosteronu w organizmie. Jednak czasami to nie jedyny powód.
Jeśli zastanawiasz się, jak przyśpieszyć porost włosów u mężczyzn to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Poznasz w nim przyczyny ich wypadania u mężczyzn, sposoby leczenia, a także dowiesz się, co współczesna medycyna oferuje mężczyznom zmagającym się z łysieniem.
Wypadanie włosów u mężczyzn jest naturalnym zjawiskiem. Istnieje jednak wiele czynników powodujących przedwczesną i nadmierną ich utratę. Głównymi przyczynami wypadania włosów u mężczyzn są czynniki genetyczne, przewlekłe choroby, niewłaściwa dieta i stres oraz negatywne działanie leków.
Wypadanie włosów a czynnik genetyczny
Niektórzy mężczyźni rodzą się z tzw. genem łysienia. Łysienie u mężczyzn zazwyczaj zaczyna się od okolic skroniowo-czołowych, gdzie na początku tworzą się zakola.
Włosy mogą się także przerzedzać na szczycie głowy, podczas gdy na jego obwodzie nie dochodzi do zauważalnych zmian. Oczywiście, jak to bywa z czynnikiem genetycznym, u każdego mężczyzny proces łysienia przebiega w innym tempie. W postaci tzw.
ciężkiej proces ten następuje już w wieku 16-18 lat, natomiast w lekkiej – ok. 40 roku życia mężczyzny.
Wypadanie włosów a choroby przewlekłe
Wypadanie włosów może być objawem przewlekłej choroby, takiej jak niedoczynność tarczycy lub toczeń rumieniowaty układowy. Co prawda mężczyźni znacznie rzadziej zapadają na powyższe choroby niż kobiety, jednak mogą mieć one wpływ na utratę włosów.
Wypadanie włosów a niewłaściwa dieta i stres
To, co trafia do naszego żołądka istotnie wpływa na nasze zdrowie – zasada ta dotyczy również naszych włosów. Niedobór białka, witaminy B12 czy żelaza może prowadzić to nadmiernego ich wypadania.
Dlatego ważne, aby składniki, które je odżywiają, znalazły się w codziennym jadłospisie. Utrata włosów może być również spowodowana nagłym lub przewlekłych stresem związanym z życiem osobistym czy zawodowym.
Wypadanie włosów a negatywne działanie leków
Przyjmowanie leków powoduje określone niepożądane konsekwencje. Jedną z nich może być utrata włosów na skutek osłabiania ich cebulek.
Zaliczają się do nich leki przeciwdepresyjne, środki stosowane podczas chemioterapii, leki przeciwreumatyczne, leki przeciwgrzybicze czy antybiotyki. Jak widać, problem utraty włosów może być nieco bardziej złożony.
Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje mnóstwo środków na łysienie dla mężczyzn ukierunkowanych na każdą przyczynę. Co zatem stosować na wypadanie włosów dla mężczyzn, aby ten proces spowolnić a może nawet zawrócić?
Łysienie na czubku głowy u mężczyzn jest nieco innym problemem niż naturalne wypadanie włosów. Mężczyzna dotknięty takim łysieniem musi się przygotować na wieloletnie leczenie, ponieważ jest ono związane z zaburzeniami hormonalnymi. Z tego względu łysienie męskie jest nazwane androgenowym.
Przyczyną problemu jest nadmierne wydzielanie męskiego hormonu o nazwie dilhydrotestosteron. Objawy mogą się także nasilać z powodu ubogiej diety czy przewlekłego stresu. Problem łysienia na czubku dotyka zazwyczaj mężczyzn po 50. roku życia.
Przed podjęciem samodzielnych kroków ważne jest, aby udać się w pierwszej kolejności do trychologa – specjalisty zajmującego się kondycją włosów. Podczas wizyty u trychologa zidentyfikuje on przyczynę problemu i dobierze odpowiedni środek na łysienie.
W tym przypadku, trycholodzy na łysienie zalecają tabletki na porost włosów dla mężczyzn na bazie finasterydu lub dutasterydu, czyli substancji regulujących wydzielanie dilhydrotestosteronu. Przepisany środek na porost włosów dla mężczyzn, który zawiera powyższe substancje, skutecznie rozwiązuje problem łysienia na czubku głowy.
Szampon dla mężczyzn na wypadanie włosów
Aby zwalczyć wypadające włosy u mężczyzn w pierwszej kolejności warto postawić na szampon. Lecznicze szampony zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w drogeriach składem, a także działaniem ukierunkowanym na ich odbudowę i wzmocnienie cebulek. Szampony przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn zazwyczaj zawierają:
- botaniczne komórki macierzyste
- glukonian cynku
- nanopeptydy miedzi
- witaminy z grupy B
Jeśli chcemy szybko rozwiązać swój problem, powinniśmy liczyć się z nieco większym wydatkiem, ponieważ dobry szampon na porost włosów dla mężczyzn kosztuje nawet 150 zł. Jednak przed jego zakupem należy zgłosić się do trychologa na konsultację, ponieważ tańszy szampon dla mężczyzn na wypadanie włosów w danym przypadku może okazać się skuteczniejszy.
Jak przyspieszyć porost włosów u mężczyzn?
Przyjmuje się, że ludzkie włosy rosną około 1 cm w ciągu miesiąca. Jeśli w Twoim przypadku to stanowczo za wolno i zastanawiasz się jak zagęścić włosy, poniżej przedstawiamy sprawdzone zabiegi i metody na ich szybszy porost.
Jednym ze sposobów pozwalających na przyśpieszenie porostów jest mezoterapia igłowa skóry głowy.
Zabieg ma na celu zahamowanie wypadania włosów, dzięki nastrzykiwaniu głowy małymi igiełkami, przez które aplikowana jest substancja odżywcza.
W ostatnich latach popularną metodą jest inwersja polegająca na wcieraniu podgrzanej oliwy z oliwek w skórę głowy, a następnie na jej opuszczeniu w celu pobudzenia pracy cebulek włosów.
Przyjemnym sposobem na porost włosów jest też peeling skóry głowy. Stosowanie peelingu pozwala na usunięciu martwego naskórka oraz pomaga dotlenić zniszczone cebulki. Dodatkową korzyścią z tego zabiegu jest mocniej dokrwiona głowa, która poprawia nasze ogólne samopoczucie.
Odżywka na porost włosów dla mężczyzn
Odżywka na porost włosów u mężczyzn jest kołem ratunkowych w sytuacji, gdy leczniczy szampon zawiedzie. Jednak pragniemy zwrócić uwagę, że szampon i odżywka to dwa różne preparaty.
Głównym zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy, natomiast odżywki mają na celu pomóc w konkretnym przypadku.
Właściwa odżywka na wypadanie włosów dla mężczyzn powinna zawierać ekstrakty z roślin i owoców bogatych w witaminy, aminokwasy oraz minerały.
Witaminy na porost włosów dla mężczyzn
Zanim sięgniemy po silny środek na porost włosów u mężczyzn, warto zacząć walkę z problemem od środka. Chodzi oczywiście o witaminy na porost włosów dla mężczyzn. Dostarczanie odpowiednich witamin na porost włosów dla mężczyzn jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem, ponieważ można je zapewnić poprzez pokarm lub w formie suplementu diety.
Uznanym środkiem na ich porost jest biotyna, znana także jako witamina B7. Występuje ona w formie tabletek, kapsułek a nawet żelków! Można ją także dostarczyć w codziennej diecie. Duże ilości biotyny znajdują się w mleku, żółtkach jajek, pomidorze, kalafiorze, podrobach czy rybach.
Skuteczna na porost włosów jest także witamina A zapewniająca prawidłowy metabolizm zrogowaciałych komórek macierzy.
Sama witamina jest bardzo ważna nie tylko w procesie leczenia, ale również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ich gęstości – jej niedobór powoduje przerzedzone włosy u mężczyzn.
Witaminę A można suplementować lub zapewnić w diecie spożywając podroby, tran, mleko, masło czy żółty ser.
Preparaty na porost włosów dla mężczyzn
Specjaliści są zgodni, że najskuteczniejsze preparaty na porost włosów dla mężczyzn zawierają amineksil oraz minoksidil. Dzięki preparatom zawierających te substancje wydłuża się faza wzrostu i spoczynku, natomiast skraca się faza wypadania włosów.
Preparaty przeciwdziałające wypadaniu włosów powinny być stosowane u mężczyzn przed 40. rokiem życia. Efekty są widoczne po około 4. miesiącach.
Przypominamy jednak, że konkretny preparat na porost włosów dla mężczyzn powinien zostać dobrany na podstawie przeprowadzonego wywiadu u specjalisty.
Łysienie u mężczyzn – dostępne metody leczenia (Informacje)
Łysienie u mężczyzn to powszechny problem – według danych statystycznych nadmierna utrata włosów dotyczy 40% panów w wieku 35 lat i już 70% 80-latków. Co więcej, według badań kanadyjskich antropologów fizycznych, Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, których mieszkańcy najszybciej tracą włosy. Na szczęście leczenie łysienia u mężczyzn może być skuteczne.
Co istotne, nadmierna utrata włosów wpływa nie tylko na wygląd, ale i na samopoczucie mężczyzn: na podstawie badań OBOP można stwierdzić, że ponad połowa mężczyzn jest zdania, że łysina ich postarza – nawet młodzi mężczyźni, zmagający się z problemem łysienia, czują się starsi niż w rzeczywistości. I odwrotnie: panowie w starszym wieku, ale obdarzeni bujną, gęstą czupryną, mają poczucie, że wyglądają młodziej. Podobnie prezentują się wyniki badania, przeprowadzonego w 2010 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Odtwórczej Włosa (International Society of Hair Restoration Surgery, ISHRS): ¼ badanych czuje się mniej atrakcyjna z powodu utraty włosów, a aż połowa respondentów, gdyby miała wybierać pomiędzy większą ilością pieniędzy a większą ilością włosów, wybrałaby to drugie.
Leczenie łysienia – znajdź klinikę
Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 88 placówek posiadających zabiegi z zakresu leczenie łysienia:
Leczenie łysienia u mężczyzn – farmakoterapia
Nie dziwi więc, że techniki leczenia problemu nadmiernego wypadania włosów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem pacjentów. A jest w czym wybierać: łysienie można leczyć i farmakologicznie, i zabiegowo.
W farmakologicznym leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) stosowane są obecnie dwie substancje, których skuteczność została poparta badaniami naukowymi – finasteryd i midoksydyl.
Pierwsza z nich, dostępna w formie tabletek doustnych, hamuje powstawanie DTH (aktywna forma testosteronu, powodująca obkurczanie mieszków włosowych), eliminując jedną z głównych przyczyn powstawania łysienia męskiego – powstrzymuje dalsze wypadanie włosów, jednak nie powoduje ich odrostu w tych partiach skóry, gdzie uległy już przerzedzeniu.
Druga z kolei, dostępna w preparatach do miejscowego stosowania na skórę głowy, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i miejscową poprawę ukrwienia skóry, hamując postęp łysienia i umożliwiając częściowy odrost włosów. Niestety, efekty kuracji są najczęściej krótkotrwałe, a wypadanie włosów zaczyna ponownie postępować po odstawieniu preparatów.
Łysienie u mężczyzn – leczenie mezoterapią
Współcześnie dostępny jest szereg zabiegów, mających poprawić kondycję skóry głowy i włosów (m.in. mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym). Warto jednak pamiętać, że pierwszym krokiem zawsze powinna być specjalistyczna konsultacja z dermatologiem lub trychologiem oraz diagnostyka, która pozwoli ustalić przyczyny łysienia oraz dobrać najodpowiedniejszą dla danego pacjenta formę terapii. Z kolei w zabiegowym leczeniu łysienia u mężczyzn i kobiet zastosowanie ma zabieg mezoterapii skóry głowy z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego – preparatu, wytwarzanego z krwi pacjenta. Podanie preparatu osocza bogatopłytkowego do skóry głowy stymuluje w niej procesy regeneracyjne, aktywując czynniki wzrostu, które oddziałują na mieszki włosowe. Terapia poprawia także ukrwienie skóry i stymuluje powstawanie nowych mieszków włosowych, dzięki czemu nie tylko spowalnia zachodzące już procesy łysienia, ale też może przyspieszać odrastanie włosów.
Łysienie u mężczyzn a przeszczep włosów
Choć małoinwazyjne metody leczenia łysienia zyskują na popularności, wciąż najskuteczniejszą techniką walki z tym problemem pozostają zabiegi transplantacji włosów.
Z uwagi na zadowalające efekty, możliwość wyleczenia nawet bardzo zaawansowanego łysienia oraz wysoką skuteczność zabiegu, coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie łysienia przeszczepem włosów.
Tę tendencję odzwierciedlają dane ISHRS: według opublikowanych przez Towarzystwo statystyk, w 2014 roku w samych Stanach Zjednoczonych wykonano aż o 27% więcej zabiegów chirurgicznego odtworzenia włosów, niż w roku 2012, a niemal 85% wszystkich pacjentów, korzystających z transplantacji włosów, stanowili mężczyźni.
Metody przeszczepiania włosów
Transplantacja włosów to zabieg chirurgiczny, który może być przeprowadzony różnymi technikami, ale zasadniczo sprowadza się do pobrania mieszków włosowych (pojedynczo w technice FUE, lub na pasku skóry – metoda FUT) z tych miejsc na głowie, gdzie włosy nie uległy przerzedzeniu (na ogół mieszki pobiera się z części potylicznej), i umiejscowieniu ich na obszarze głowy, pozbawionym włosów. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj kilka godzin – czas trwania uzależniony jest od ilości przeszczepianych mieszków włosowych. Efekty przeszczepu włosów oceniane są jako bardzo dobre i pozwalają odtworzyć włosy nawet przy bardzo rozległych ubytkach – obecnie, oprócz pobierania mieszków z okolicy potylicznej, istnieje także możliwość przeszczepiania włosów z innych miejsc na ciele (np. klatka piersiowa, czy broda – technika BHT, Body Hair Transplant).
Leczenie łysienia
– sprawdź ceny w 88 klinikach!
Oceń artykuł: 4.1/5 (opinie 13)
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i leczenie wypadania włosów
Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn – ocenia się, że stanowi około 95% wszystkich przypadków łysienia. Dolegliwość ta występuje u ponad połowy panów w 50. roku życia. U około 1/4 pacjentów proces chorobowy rozpoczyna się już w wieku 20-25 lat, a następnie powoli postępuje przez kilka następnych dekad.
Łysienie androgenowe
Znane też pod nazwą łysienia typu męskiego. Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Łysienie zlokalizowane jest przede wszystkim na przodzie (słynne zakola) i na czubku głowy.
Za główną przyczynę łysienia androgenowego uznaje się toksyczne dla mieszków włosowych działanie aktywnej formy hormonu męskiego – dihydrotestosteronu (DHT).
Zahamowanie syntezy tego związku jest głównym mechanizmem działania finasterydu (Propecia), jedynego doustnego leku na receptę zarejestrowanego w leczeniu łysienia androgenowego.
Wbrew ogólnie przyjętej opinii, dla większości panów łysienie jest bardzo istotnym problemem.
Choroba odbija się zarówno na życiu towarzyskim, jak i zawodowym, dlatego pacjenci chwytają się najróżniejszych sposobów poradzenia sobie z tym schorzeniem.
Niestety w poszukiwaniu leczenia często padają ofiarami nieuczciwych praktyk ze strony producentów kosmetyków i preparatów na porost włosów, którzy reklamują jako „cudowny środek” produkty, które nie zostały przetestowane klinicznie.
Jak rozpoznać łysienie androgenowe?
Łysienie typu męskiego ma charakterystyczne rozmieszczenie, półżartem określane „wieńcem Hipokratesa”. Wypadanie włosów jest zlokalizowane z przodu (gdzie powoduje cofanie się linii włosów, tzw. zakola) oraz na czubku głowy. Owłosienie po bokach oraz z tyłu głowy pozostaje bez zmian.
Powoduje to ułożenie linii włosów najpierw w kształt litery M, a następnie, w ostatniej fazie choroby, w kształt podkowy. Łysienie androgenowe tylko w bardzo nielicznych przypadkach powoduje całkowitą utratę włosów.
Charakterystyczny wzorzec wypadania włosów oraz wysoka częstość występowania sprawia, że rozpoznanie łysienia androgenowego nie nastręcza żadnych trudności.
Jakie są przyczyny łysienia?
Przede wszystkim wymienia się czynniki genetyczne (determinowana genami wrażliwość na działanie dihydrotestosteronu lub zwiększona produkcja tego hormonu), w mniejszym stopniu znaczenie mają czynniki środowiskowe.
Stąd występowanie łysienia często obserwuje się z pokolenia na pokolenie („dziadek miał zakola, ojciec miał zakola i ja również mam zakola…”).
Badania wykazały, że mężczyźni, u których dochodzi do wypadania włosów mają często podwyższony poziom dihydrotestosteronu (DHT), aktywnej formy męskiego hormonu płciowego, testosteronu. Zazwyczaj jest to spowodowane nadmierną aktywnością 5-alfa-reduktazy, enzymu produkującego DHT.
Choć związek ten stymuluje porost włosów w określonych częściach ciała, szczególnie w okresie dojrzewania, to jednocześnie ma zdolność jego hamowania w rejonach odpowiadających obrazowi klinicznemu łysienia androgenowego. To zjawisko określane jest mianem „paradoksu androgenowego”.
U osób obciążonych genetycznie, pojawienie się łysienia androgenowego jest nieuchronne, lecz proces ten może zostać opóźniony przez utrzymywanie zdrowego dla włosów trybu życia (więcej o tym poniżej).
Czy łysienie typu męskiego to tylko problem mężczyzn?
Wbrew nazwie, łysienie o podłożu androgenowym dotyka także kobiet, choć występuje u nich znacznie rzadziej (około 1/4 kobiet po menopauzie). Objawy opierają się w większym stopniu na utracie prawidłowej struktury włosa niż na ich wypadaniu.
Czy łysienie u mężczyzn może być spowodowane także innymi czynnikami?
- Rzecz jasna, przyczyny łysienia są różne. Mimo że najczęściej spotykane jest łysienie typu męskiego, to wypadanie lub zaburzenie struktury włosów może być wynikiem:
- – zaburzenia równowagi hormonalnej,
- – niedoboru ważnych makro- i mikroelementów (witamin oraz minerałów),
- – nadmiaru stresu emocjonalnego,
- – choroby autoimmunologicznej (łysienie plackowate),
- – grzybicy skóry głowy (tinea capitis),
- – stosowania leków (takich jak fibraty czy leki cytostatyczne).
Objawy w wyżej wymienionych przypadkach zazwyczaj odbiegają od klasycznej, łatwo rozpoznawalnej postaci łysienia androgenowego. Łysieniu mogą także towarzyszyć inne objawy np. atopowe zapalenie skóry.
Jak zapobiec łysieniu?
Choć łysienie to głównie kwestia genów, nie oznacza to, że nic nie można z tym zrobić. Istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym można opóźnić i spowolnić proces wypadania włosów:
- prawidłowa, zbilansowana dieta, polegająca na dostarczeniu wysokiej ilości białka (ważnego budulca mieszków włosowych), zmniejszeniu zawartości cholesterolu (którego podwyższone stężenie koreluje z występowaniem łysienia androgenowego) oraz zapobieganiu niedoborom ważnych minerałów (takich jak wapń, cynk i krzem). W zrealizowaniu ostatniego punktu mogą pomóc liczne suplementy diety dostępne w aptece;
- zrezygnowanie z kosmetyków, szamponów opartych na drażniących chemikaliach i wybór odpowiednich produktów zaprojektowanych z myślą o wzmacnianiu struktury włosa i odżywianiu mieszków włosowych;
- unikanie stresu emocjonalnego, który przyspiesza starzenie całego organizmu;
- zwiększenie aktywności fizycznej. Niektóre badania znalazły dowody na powiązanie siedzącego trybu życia z przyspieszonym procesem wypadania włosów;
- zapewnienie odpowiedniej ilości snu (standardowe 8 godzin dziennie).
Jakie leki na wypadanie włosów może przepisać lekarz?
Dwie substancje lecznicze są zaaprobowane w Polsce do leczenia łysienia androgenowego: finasteryd (nazwa handlowa: Propecia) i minoksydyl (Loxon). W Stanach Zjednoczonych i w innych krajach stosuje się także dutasteryd (pochodną finasterydu). Zarówno finasteryd, jak i minoksydyl posiadają udowodnioną klinicznie skuteczność.
Finasteryd (Propecia) to lek na wypadanie włosów hamujący wytwarzanie dihydrotestosteronu (DHT). Stosuje się go doustnie raz dziennie w dawce 1 mg. Środek ten używany jest także w przeroście gruczołu krokowego, gdzie zalecana dawka dobowa wynosi 5 miligramów.
Finasteryd nie tylko zwalnia postęp choroby, ale powoduje również zwiększony porost włosów w rejonach dotkniętych łysieniem androgenowym. Przy długotrwałym stosowaniu u prawie 60% pacjentów następuje zdecydowana poprawa. Działania niepożądane występują rzadko (zazwyczaj doświadcza ich mniej niż 5% pacjentów) i wynikają ze specyfiki działania leku.
Należą do nich zmniejszenie libido, odwracalna impotencja, ginekomastia (powiększenie piersi) i osłabienie. Propecia jest dostępna tylko na receptę.
Minoksydyl (Loxon) to lek zewnętrzny występujący w postaci płynu o dwóch stężeniach: 2 i 5%. Mniejsza dawka dostępna jest bez recepty. Loxon może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety.
Mimo iż preparat jest mniej skuteczny niż finasteryd to po pół roku u 40% panów następuje wyraźne zwiększenie liczby włosów. Niewielki odsetek pacjentów może doświadczyć podrażnienia skóry podczas stosowania tego leku.
Ponieważ minoksydyl był niegdyś używany jako środek na nadciśnienie, u pacjentów chorych na serce zaleca się zachowanie ostrożności.
W aptece dostępna jest również ogromna ilość suplementów diety z kategorii „na włosy, skórę i paznokcie”, lecz ich skuteczność jest wysoce dyskusyjna.
Mimo iż wymienione wyżej środki są bardzo skuteczne, to u części pacjentów nie dochodzi do wyraźnej poprawy. W takich przypadkach można zastosować bardziej inwazyjne terapie jak np. przeszczep włosów.
Czytaj także:
Wypadanie włosów u mężczyzn – jaka jest tego przyczyna?
Wypadanie włosów u mężczyzn, czyli tzw. męskie łysienie, to bardzo popularna przypadłość. Dowiedz się, jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn i w jaki sposób to przebiega.
Wypadanie włosów u mężczyzn bardzo często jest przypadłością dziedziczną.
Mieszki włosowe skóry głowy wykazują wówczas zwiększoną wrażliwość na męskie hormony (dihydrotestosteron), a to w rezultacie powoduje wypadanie włosów.
Tylko włosy z tyłu i z boków głowy są odporne na działanie metabolitu testosteronu, dlatego to właśnie one są wykorzystywane przy chirurgicznym leczeniu łysienia u mężczyzn, nawet w zaawansowanych stadiach.
Dihydrotestosteron, czyli największy wróg mieszków włosowych
Codziennie mężczyźni tracą do 100 włosów i jest to zjawisko naturalne. Zazwyczaj 90% włosów znajdujących się na skórze ich głowy rośnie i jest w tzw. fazie anagenowej, czyli – w uproszczeniu – fazie wzrostu. Pozostałe 10% włosów przechodzi w fazę spoczynku (fazę telogenu). To właśnie około 100 włosów telogenowych wypada każdego dnia i ustępuje miejsca nowym.
Dihydrotestosteron jest aktywną formą testosteronu – powstaje w wyniku konwersji testosteronu, na który niektóre mieszki włosowe są wyjątkowo wrażliwe.
Przez negatywne działanie wyżej wymienionego hormonu z mieszków włosowych wyrasta mniej włosów, a te, które się pojawią, są drobniejsze, delikatniejsze i spada ich żywotność (skraca się faza anagenowa).
Ostatecznie wzrost może całkowicie zaniknąć, a to spowoduje trwałą utratę mieszków włosowych – łysinę.
Wzory wypadania włosów w łysieniu typu męskiego
Wypadanie włosów postępuje wraz z wiekiem, a wzór wypadania uzależniony jest od naszych genów. Odpowiedzi na pytanie, jaki kształt przyjmie schemat wypadania włosów na naszej głowie i przede wszystkim, jak bardzo będzie on rozległy, doszukiwać możemy się w historii naszej rodziny.
Łysienie typu męskiego jest najczęstszym rodzajem wypadania włosów. W niektórych przypadkach zaczyna się już po 20. roku życia, jednak najczęściej pierwsze jego oznaki mężczyźni zauważają zaraz po trzydziestce. Typowym schematem wypadania włosów u mężczyzn jest podwyższenie linii włosów, z biegiem lat doprowadzającym do całkowitej łysiny z przodu głowy.
W tego typu łysieniu może pojawić się również łysy punkt w tylnych partiach głowy – nazywanych koroną lub po prostu wierzchołkiem głowy. Jeśli wypadanie włosów przejdzie do zaawansowanego etapu, te dwa obszary (przód i wierzchołek) mogą się połączyć, pozbawiając włosów większą część głowy pacjenta.
W takiej sytuacji pozostałe na głowie włosy zwykle przyjmują kształt podkowy.
Czas wypadania włosów, czyli jak szybko możemy łysieć
Trudno jest przewidzieć czas, w jakim przebiegnie cały proces wypadania włosów u mężczyzn. U niektórych osób włosy wypadają stosunkowo wolno (w ciągu 15-25 lat), u innych w zdecydowanie szybszym tempie – nawet w ciągu 5 lat.
Osoby, które zostały dotknięte problemem łysienia, powinny skontaktować się z lekarzem, aby jak najszybciej zahamować proces wypadania włosów. Niektóre kliniki prowadzą bezpłatne konsultacje online – wystarczy przesłać zdjęcie głowy.
Na ich podstawie pacjent uzyska informację, czy jego przypadek kwalifikuje się np. do leczenia farmakologicznego lub przeszczepu włosów metodą FUE.
Dr Artur Kierach jest założycielem Kliniki HairCenter Kierach, w której wykonuje się m.in. przeszczepy włosów metodą FUE.
wypadanie-wlosow-u-mezczyzn-kobiet-przyczyny-zalecenia
Wypadanie włosów jest częstym problemem u pacjentów zgłaszających się do dermatologa. Może pojawiać się w różnym wieku, mieć różne przyczyny, różną intensywność, a wreszcie różną reakcję na stosowane leczenie.
Wypadanie włosów u mężczyzn
Główną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest predyspozycja genetyczna i poziom androgenów.
Pod wpływem tych hormonów mieszki włosowe ulegają tzw miniaturyzacji, faza wzrostu włosa czyli anagenu ulega skróceniu, więcej włosów znajduje się w fazie telogenu czyli spoczynku. Włosy stają się słabsze, cieńsze, mniej wybarwione.
Zwykle im wcześniej zaczyna się proces łysienia tym szybciej postępuje. U mężczyzn proces ten zachodzi gwałtownie i często we wczesnej młodości. Zmiany obejmują zwykle okolicę czołowo-skroniową, a następnie szczyt głowy.
Problem wypadania włosów u kobiet
U kobiet problem wypadania włosów najczęściej pojawia się w okolicach czoła i na skroniach, czyli miejscach, w których skóra jest mocno unaczyniona. W tym wypadku dochodzi do znacznego skrócenia fazy wzrostu włosa i jego szybszego przejścia w fazę telogenu oraz związanej z tym miniaturyzacji mieszka.
U kobiet łysienie androgenowe zachodzi na skutek braku równowagi androgenowo-estrogenowej, rzadko jednak prowadząc do całkowitego wyłysienia. Przy wskazanym schorzeniu u kobiet, włosy mogą jednak ulec znacznemu przerzedzeniu, głównie w okolicy ciemieniowo-szczytowej, stanowiąc poważny problem estetyczny. Wypadanie włosów może nasilić się po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych.
Fizjologicznie może wypaść do 100 włosów w ciągu dnia, nieco więcej jesienią i zimą.
Rozwiązanie na wypadanie włosów
Towarzyszącym objawem nasilonego wypadania włosów jest trychodynia, czyli ból skóry owłosionej.
Przy zaobserwowaniu pierwszych objawów wypadania włosów, zarówno wynikającego ze stresu, przemęczenia, pory roku, a także powstającego pod wpływem innych niezależnych czynników warto podjąć kurację pielęgnacyjną, która pozwoli zahamować utratę włosów i jednocześnie pobudzi wzrost nowych włosów.
Składniki aktywne ukierunkowane są na zahamowanie działania androgenów na mieszki włosowe, poprawę ukrwienia mieszków włosowych, przedłużenie fazy wzrostu włosa.
Warto szukać preparatów, które zarówno zatrzymają okresowe i przedwczesne wypadanie włosów, jak i będą działały stymulująco na komórki mieszków włosowych pobudzając włosy do odrastania i ich zagęszczenia, takie jak kofeina, czynniki wzrostu, peptydy, które wydłużają aktywność życiową mieszków włosowych, wzmacniając je oraz zmniejszając tendencje do ich wypadania i przerzedzenia. W bardziej nasilonych przypadkach lekarz wypisze środki hamujące wypadanie włosów takie jak minoxidil, aminexil,finasteryd czy dutasteryd.
U kobiet poprawę przynoszą tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogenowym i spironolakton. W przypadkach ostrego telogenowego wypadania stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy. Warto zwrócić uwagę na dietę, ogólny stan zdrowia i uzupełnić niedobory np. witaminy D3 i żelaza.
Wypadanie włosów – przyczyny, rodzaje i leczenie
Rodzaje wypadania włosów
Najważniejszy podział rodzajów łysienia obejmuje łysienie telogenowe i anagenowe, co ma związek z fizjologicznym cyklem wzrostu włosa. Anagen to faza wzrostu włosa trwająca od 3 do 6 lat, zaś telogen – faza wypadania trwająca kilka miesięcy i obejmująca około 10 – 20% włosów.
O łysieniu telogenowym mówimy wówczas, gdy ponad 50% włosów znajduje się w fazie telogenu. Z kolei łysienie anagenowe polega na zahamowaniu fazy wzrostu włosów i najczęściej spowodowane jest stosowaniem chemioterapeutyków, zatruciem metalami ciężkimi, promieniowaniem jonizującym czy schorzeniami autoimmunologicznymi.
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate to utrata włosów o bardzo charakterystycznym przebiegu – obszary wyłysienia mają postać okrągłych ognisk o średnicy 5 – 10 cm. Wokół tego ogniska zauważalne jest występowanie charakterystycznych włosów wykrzyknikowych – krótkich włosów, ciemniejszych i grubszych niż pozostałe włosy. Schorzenie to wywołane jest przez stan zapalny lub proces autoimmunologiczny.
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn, ale dotyczy także kobiet. U jego podstaw leży niekorzystny wpływ nadmiaru męskich hormonów płciowych – androgenów na włosy.
U mężczyzn androgeny syntetyzowane są w dużych ilościach przez jądra i korę nadnerczy, zaś u kobiet niewielkie ilości testosteronu syntetyzują jajniki i nadnercza.
Testosteron oraz jego pochodna – dihydrotestosteron, wywierają szereg niekorzystnych wpływów na włosy:
- powodują znaczne ścieńczenie włosów
- prowadzą do zaniku mieszków włosowych, a zatem – wypadania włosów
- skracają cykl wzrostu włosa
- wydłużają okres, w którym mieszki włosowe wytwarzają nowe włosy.
Łysienie androgenowe u kobiet
U kobiet podłożem łysienia androgenowego jest nadmiar androgenów z często współtowarzyszącym niedoborem estrogenów. Takie zmiany hormonalne towarzyszą m. in. zespołowi policystycznych jajników, zespołowi Cushinga, menopauzie, guzom jajników i nadnerczy oraz stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.
W przebiegu łysienia androgenowego u kobiet dochodzi do przerzedzenia włosów na szczycie głowy, nie jest natomiast obserwowane całkowite wyłysienie. Ponadto u kobiet zauważalny jest wzmożony łojotok, trądzik, nadmierne owłosienie na twarzy i całym ciele (hirsutyzm) oraz zaburzenia miesiączkowania, a nawet płodności.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
U mężczyzn najczęściej łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, wynika z mutacji regulujących metabolizm androgenów i zakres ich działania na tkanki, wynikających z nadmiernej konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu oraz zwiększonej wrażliwości włosów na ich działanie.
Efektem takich niekorzystnych zmian jest u mężczyzn utrata włosów na obszarze czołowo – skroniowy i na czubku głowy. Najpierw pojawia się przerzedzenie fryzury, a następnie całkowita utrata włosów. W związku z genetycznym podłożem łysienia androgenowego u mężczyzn, pierwsze niepokojące symptomy pojawiają się dość wcześnie – niekiedy zaraz po zakończeniu dojrzewania płciowego.
Nierzadko bywa tak, że już 20 – 30 – latkowie borykają się z problemem znacznego przerzedzenia fryzury.
Łysienie telogenowe
Polega ono na wydłużeniu się fazy spoczynku włosów, co prowadzi do zaburzenia proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku.
Telogen to ta faza cyklu życiowego włosa, w której dochodzi do osłabienia wzrostu, zahamowania jego wzrostu oraz – w konsekwencji – jego wypadania.
W związku z tym, że faza telogenowa trwa około kilku miesięcy, pierwsze objawy łysienia telogenowego zauważalne są po około 3 miesiącach od zadziałania czynnika sprawczego. A może nim być stosowanie leków, stres, infekcje czy niedobory pokarmowe.
Ile trwa łysienie telogenowe?
Czas trwania łysienia telogenowego jest uwarunkowany charakterem czynnika wywołującego. W przypadku jednorazowego bodźca, takiego jak silny stres czy uraz łysienie telogenowe utrzymuje się średnio 3 do 6 miesięcy. Jeśli jednak czynnik wywołujący oddziałuje dłużej – łysienie może utrzymywać się przez wiele miesięcy.
Łysienie bliznowaciejące
Łysienie bliznowaciejące to rzadka postać łysienia, prowadząca do nieodwracalnej utraty włosów. Przyczyną mogą być schorzenia genetyczne, nowotwory, infekcje, które prowadzą do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych i permanentnej utraty włosów.
Łysienie u dzieci
Nadmierna utrata włosów u dzieci może być spowodowana grzybicą skóry głowy, trichotillomanią (wyrywaniem włosów), procesami autoimmunologicznymi (łysienie plackowate). Zdarza się także łysienie telogenowe spowodowane urazem, silnym stresem, wysoką gorączką czy stosowaniem niektórych leków.
Zapalenie mieszka włosowego – podstawowe informacje
Zapalenie mieszków włosowych to częsty problem dermatologiczny i ma charakter infekcyjny. Zapalenie mieszków włosowych ma zazwyczaj charakter bakteryjny, a czynnikiem chorobotwórczym jest gronkowiec złocisty Staphylococcus aureus, rzadziej zapalenie ma podłoże wirusowe czy grzybicze.
U podłoża zapalenia mieszków włosowych może także leżeć długotrwałe podrażnianie skóry, np. na drodze jej mechanicznego pocierania. Inne czynniki ryzyka rozwoju choroby to stosowanie glikokortykosteroidów, cukrzyca czy nadmierna potliwość.
Ponadto choroba rozwija się u osób, które często golą włosy.
Jakie są objawy zapalenia mieszków włosowych? Schorzenie to manifestuje się pod postacią drobnych krostek z żółtawym, ropnym centrum i zaczerwienieniem wokół, a cechą charakterystyczną jest występowanie włoska na szczycie zmiany skórnej. Takie ropne wykwity mogą wystąpić wszędzie w obrębie skóry owłosionej, a najczęściej lokalizują się na tułowiu (plecach i karku), kończynach dolnych i twarzy.
Leczenie zapalenia mieszka włosowego
Zapalenie mieszków włosowych to schorzenie dermatologiczne, które można z powodzeniem leczyć. Podstawą terapii jest stosowanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych.
Równie ważna jest profilaktyka – można zrobić wiele, aby zapalenie mieszków włosowych nie nawracało.
W tym celu należy zadbać o odpowiednią higienę skóry, a także unikać podrażniania skóry; dobrze jest unikać obcisłych ubrań oraz syntetycznych materiałów, a także golenia włosów maszynką elektryczną – lepiej jest używać maszynek jednorazowych.
Leki stosowane w zapaleniu mieszka włosowego
W zapaleniu mieszków włosowych stosowane są miejscowo antybiotyki, które należy stosować przez okres około dwóch tygodni. Zazwyczaj stosowane są takie antybiotyki jak neomycyna, mupirocyna oraz kwas fusydowy.
Dobór antybiotyku uzależniony jest od wyniku posiewu wymazu ze zmiany skórnej oraz antybiogramu.
Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi zadowalających efektów, wówczas wskazana jest antybiotykoterapia doustna i wtedy przez około tydzień stosowane są makrolidy.
Faça um comentário