Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego

Opublikowane przez Jakub Hofmann w dniu 10/05/2021

Drętwienie dłoni, wrażenie osłabienia, czy w końcu wypadanie przedmiotów z rąk to nic przyjemnego. Na początku nie interesuje nas jednak, jaka jest przyczyna naszych dolegliwości. Zaczynamy czytać dopiero wówczas, gdy problem daje nam porządnie w kość.

Nadeszła więc doskonała okazja, by przekonać się na czym polega porażenie nerwu łokciowego. Nie daj się zwariować i pozwól, że zabiorę Cię na kolejną przejażdżkę szlakami splotu ramiennego.

Wszystkie drogi prowadzą do… kręgosłupa

Jeżeli chcesz poznać jakie sekrety skrywa przed tobą nerw łokciowy to jesteś we właściwym miejscu. Nerw łokciowy opuszcza jamę pachową jako przedłużenie pęczka przyśrodkowego (C8-Th1) splotu ramiennego.

Ale nie tak szybko! Mało brakowało a przeoczylibyśmy ważny punkt wycieczki. W jamie pachowej nerw łokciowy biegnie w towarzystwie tętnicy oraz żyły pachowej. Pęczek przyśrodkowy swoją nazwę zawdzięcza umiejscowieniu właśnie względem tej struktury.

Początki zawsze są trudne

Po opuszczeniu jamy pachowej dzieje się znacznie więcej.  Nerw łokciowy razem z tętnicą ramienną przechodzi na ramię oddalając się od niej coraz bardziej ku tyłowi.

Teraz to już z górki! Trzymając się nerwu biegniemy w dół, w bruździe przyśrodkowej mięśnia dwugłowego, gdzie w 1/3 długości ramienia wciskamy  się między mięsień trójgłowy i ramienny, przebijając tym samym przegrodę międzymięśniową przyśrodkową ramienia.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego

Skup się, bo to ważne!  Dalej nerw łokciowy prowadzi nas do tyłu od stawu łokciowego po jego stronie przyśrodkowej, biegnąc niczym w korycie rzeki w bruździe nerwu łokciowego. W bruździe tej zawija się dookoła nadkłykcia przyśrodkowego, przebiegając powierzchownie, przykryty tylko skórą i pasmem ścięgnistym powięzi.

Dalszy przebieg nerwu łokciowego

Podążając dalej za nerwem łokciowym będziemy musieli przecisnąć się między głowami (głową ramienną i łokciową) mięśnia zginacza łokciowego. Dopiero wówczas uda nam się przejść na stronę mięśni zginaczy przedramienia.

To już ostatnia prosta. Trzymając się nerwu pędzimy dalej w dół otuleni tkanką łączną m. zginacza głębokiego palców, leżąc na jego przedniej powierzchni.

Cała ta trasa przebiega w towarzystwie wcześniej wspomnianego zginacza łokciowego.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego

Po nitce do kłębka

W obrębie nadgarstka gałąź dłoniowa, będąca przedłużeniem nerwu łokciowego przechodzi wspólnie z tętnicą łokciową w kanale nerwu łokciowego, czyli kanale Guyona.

Biegnie on na troczku mięśni zginaczy, gdzie ograniczony jest przez kość grochowatą, haczyk kości haczykowatej oraz więzadło dłoniowe nadgarstka i mięsień dłoniowy krótki. Na tym odcinku leży dość powierzchownie, więc jest o wiele bardziej narażony na wszelkie uszkodzenia.

Za kanałem, na powierzchni dłoniowej nasza wycieczka powoli zmierza ku końcowi, ponieważ nerw dzieli się tu na gałąź głęboką i powierzchowną.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego

Nie daj się wpuścić w maliny!

Tak jak w przypadku nerwu pośrodkowego, również nerw łokciowy oferuje nam niesamowite możliwości co zmiany kierunku. W obrębie ramienia jednak raczej ciężko jest nam zboczyć z trasy, ponieważ ilość odgałęzień jest tam znikoma. Sytuacja zmienia się diametralnie w chwili, gdy dostaniemy się na przedramię lub okolice nadgarstka.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego Wśród licznych odgałęzień nerwu łokciowego na szczególne wyróżnienie zasługuje gałąź naczyniowa do tętnicy łokciowej zwana nerwem Henlego. Towarzyszy ona tętnicy łokciowej unerwiając ją na dość znacznej długości. Odpowiada za unerwienie sympatyczne, powodując między innymi zwężanie naczyń krwionośnych , a więc wzrost ciśnienia tętniczego krwi w sytuacji, kiedy do którejś ze struktur przedramienia dopływa jej zbyt mało.

Miarą prawdziwego bohatera nie jest siła mięśni!

Nerw łokciowy wspólnie z nerwem pośrodkowym odpowiada za unerwienie zginaczy przedramienia i mięśni ręki. Wśród nich wyróżniamy takie, które unerwione są bezpośrednio z nerwu łokciowego, z jego gałęzi powierzchownej lub głębokiej.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego

Czym różni się neuropatia od neuralgii?

Z terminu „neuropatia” korzystamy najczęściej w sytuacji, kiedy dojdzie do utraty funkcji nerwu, co potwierdzają objawy takie jak osłabienie czucia czy siły mięśniowej, często z towarzyszeniem nieprzyjemnych dolegliwości. Neuralgią natomiast nazywamy wyłącznie występowanie bólu wzdłuż przebiegu nerwu, z zachowaniem funkcji kończyny.

Jak dochodzi do uszkodzenia nerwu łokciowego?

Bezpośrednią przyczyną neuropatii uciskowych są najczęściej wszelkie nieprawidłowości i zaburzenia naczyń krwionośnych, czego następstwem jest obrzęk i utrata funkcji nerwu.

Wiąże się to z zaburzeniem ślizgu i stosunków anatomicznych względem tkanek otaczających nerw.

Uszkodzenie takie objawia się najpierw bólem i parastezjami w obszarze zaopatrywanym przez dany nerw, następnie osłabieniem czucia powierzchownego, a w zaawansowanych przypadkach także niedowładami i zanikami mięśni.[2]

Porażenie nerwu łokciowego w obrębie łokcia

Elektryzujący punkt w łokciu

Jak już wiemy w bruździe nerwu łokciowego nerw przebiega powierzchownie.

Bezpośredni cios w wewnętrzną stronę łokcia może spowodować ból, uczucie porażenia prądem oraz drętwienie palców małego i serdecznego.

Brzmi to dość znajomo, prawda? Podobna, choć mniej drastyczna sytuacja ma miejsce przy nawykowym opieraniu łokcia podczas pracy biurowej, czy jazdy samochodem, kiedy nasz łokieć oparty jest o boczną szybę auta. [2][3]

Zespół rowka nerwu łokciowego

W trakcie zginania stawu łokciowego zwiększa się ciśnienie wewnątrz nerwu. Ulega on wtedy rozciągnięciu i kompresji.

Przewlekły ucisk na nerw łokciowy w bruździe nerwu łokciowego, spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, zapalnymi lub powtarzającymi się ruchami zgięcia i wyprostu nie może skutkować niczym innym, jak jego uszkodzeniem.

Sytuację taką określamy mianem zespołu bruzdy lub rowka nerwu łokciowego.[4]

Ciasny, ale własny

Założenie ulubionych spodni po świątecznym maratonie obżarstwa na pewno sprawi nam trochę trudności. Takie trudności może napotkać również nerw łokciowy między głowami mięśnia zginacza nadgarstka łokciowego. Dzieje się to w przypadku ich nadmiernego napięcia ,co skutkuje uciskiem nerwu między nimi a pasmem tkanki łącznej zwanej więzadłem Osborne’a.[5]

Porażenie nerwu łokciowego w obrębie nadgarstka i dłoni

Kanał Guyona

Wiemy już, że przestrzeń, przez którą nerw łokciowy przechodzi z przedramienia na dłoń to kanał Guyona. Zwężenie kanału w większości przypadków związane jest z obecnością jakiejś przeszkody.

Na przepływ informacji mogą wpłynąć zatem urazy, w tym złamanie kości okolicy przedramienia i nadgarstka oraz obecność nieprawidłowych mas tkankowych. Mogą to być przerośnięte tkanki miękkie jak guzy, torbiele (gangliony) czy tłuszczaki.

Do zwężenia światła dochodzi również w przypadku zmian naczyniowych tętnicy łokciowej z tętniakami i zmianami miażdżycowymi na czele.

Dałbym sobie rękę uciąć…

W wyniku długotrwałego nacisku od strony dłoniowej często dochodzi do uszkodzenia gałęzi głębokiej nerwu łokciowego.

Sytuacja ta pojawia się dość często przy nawykowym opieraniu kłębika o kierownicę roweru, wypadkach samochodowych, kiedy na tę okolicę zadziała znaczna siła lub w przypadku pracy z maszynami, jak młot pneumatyczny, które wytwarzają znaczne przeciążenia.

[6][7] Należy podkreślić jednak, że w tym przypadku czucie nagrzbietowejpowierzchni ręki pozostaje prawidłowe, a ma to związek z tym, że gałązka powierzchowna unerwiająca tę okolicę odchodzi jeszcze w obrębie przedramienia.

Objawy uszkodzenia nerwu łokciowego

Porażenie nerwu łokciowego manifestuje się charakterystycznym zespołem objawów, określanym jako ręka szponiasta. Spowodowane jest to zajęciem wszystkich mięśni międzykostnych i bocznych mięśni glisowatych.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zatrucia Bakterią E Coli?

Ich wspólna czynność polega na zginaniu w stawach śródręczno-paliczkowych z jednoczesnym prostowaniem w stawach międzypaliczkowych.

Szponiastość ręki staje się bardziej wyrażona jednak dopiero po pewnym czasie, gdy objawom osłabienia towarzyszy zanik mięśni międzykostnych.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowegoSzponiastość jest najwyraźniej zaznaczona w stosunku do palców V i IV, w przeciwieństwie do palców II i III, których mięśnie glisowate unerwione zwykle przez nerw pośrodkowy.

Objaw Fromenta

Ruchy kciuka przy uszkodzeniu nerwu łokciowego w pewnym stopniu również są utrudnione. Dotyczy to zwłaszcza ruchu przywodzenia w związku z porażeniem m. przywodziciela kciuka.

Przy badaniu stwierdza się wówczas, problem z utrzymaniem cienkich przedmiotów, jak kartka papieru, między kciukiem a wskazicielem. By utrzymać kartkę, chory często zmuszony jest zgiąć kciuk stawie międzypaliczkowym wykorzystując mięsień zginacz długi kciuka.

Występowanie takiej sytuacji określa się mianem objawu Fromenta.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowegoObjaw Fromenta

Unerwienie czuciowe

Zaburzenia czucia są zależne od miejsca uszkodzenia nerwu łokciowego. Nerw łokciowy unerwia skórę ręki i palców po stronie przyśrodkowej. W przypadku powierzchni dłoniowej jest to palec mały i połowa palca serdecznego. Po stronie grzbietowej unerwienie sięga aż do połowy paliczka bliższego i połowy paliczka środkowego palca III.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowegoZaburzenia czucia często wiążą się dodatkowymi dysfunkcjami troficznymi. Skóra staje się wtedy sucha, sina i odbarwiona. Pojawia się również rogowacenie skóry po stronie łokciowej ręki, jak i zmiany paznokcia palca małego.

Przede mną nic się nie ukryje!

Porażenie nerwu łokciowego może wystąpić na wielu poziomach, nie tylko w obrębie kończyny górnej.

Dokładny wywiad i badanie neurologiczne, wykonane przez fizjoterapeutę, pozwoli określić dokładną lokalizację uszkodzenia oraz ocenić stopień zaawansowania deficytu.

Pomoże to w sposób celowany przeprowadzić odpowiednią terapię lub gdy to konieczne odesłać pacjenta do lekarza specjalisty. 

Bibliografia:

Operacja zespołu rowka nerwu łokciowego

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego

Objawy i symptomy Objawy zespołu rowka n. łokciowego pojawiają się zwykle stopniowo, dochodząc do punktu, w którym pacjent zwraca się o pomoc lekarską. Nieleczony zespół rowka łokciowego może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów w dłoni. Powszechnie zgłaszane objawy związane z zespołem n. łokciowym obejmują okresowe drętwienie, mrowienie i ból małego palca, palca serdecznego i wewnętrznej strony ręki. Objawy te występują częściej w nocy, z ugięciem łokcia lub przy długotrwałym spoczynku na łokciu.

Przyczyny Urazy w obrębie łokcia, takie jak złamania, zwichnięcia lub bezpośredni cios mogą powodować obrzęk tkanki, który może ściskać nerw łokciowy w obrębie tunelu łokciowego.

Uważa się, że osoby, które wykonują powtarzalne ruchy zgięciowe łokcia podczas pracy lub zabawy, są narażone na duże ryzyko rozwoju zespołu rowka n. łokciowego. Wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia może drażnić i rozpłaszczać nerw łokciowy.

Opieranie się na łokciu przez dłuższy czas, na przykład podczas pracy przy biurku, może również powodować podrażnienie nerwu łokciowego. Kostne ostrogi, torbiele zwojowe lub nowotwory mogą prowadzić do nacisku i podrażnienia nerwu łokciowego.

Twój lekarz zaleci początkowo leczenie zachowawcze, aby leczyć objawy zespołu rowka kubitalnego, chyba że wystąpi zanik mięśni lub uszkodzenie nerwów.

Konserwatywne opcje leczenia mogą obejmować noszenie ortezy lub szyny w nocy podczas snu, aby utrzymać łokieć w wyprostowanej pozycji. Na początku można również ostrzyknąć okolice rowka n. łokciowego sterydem.

Jeśli leczenie zachowawcze nie rozwiąże problemu lub jeśli wystąpi zanik mięśni lub silny ucisk na nerw, może bić wymagany zabieg oeracyjny.

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowegoLeczenie chirurgiczne

Operacja polega na odbarczaniu n. łokciowego w kanale n. łokciowego. Wykonuje się nacięcie w przyśrodkowej cz. stawu łokciowego. Przecina się skórę, tkankę podskórną, powięź, rozwarstwia się mięśnie. Uwalnia się nerw łokciowy od otaczających tkanek miękkich i kości, przywraca mu się pełną mobilność. Skórę zaszywa się szwem skórnym adaptującym.

Zagrożenia i komplikacje Większość pacjentów nie cierpi na żadne powikłania po zabiegach chirurgicznych w obrębie tunelu, jednak po operacji w obrębie łokcia mogą wystąpić powikłania takie jak:

 • Infekcja
 • Uszkodzenie nerwu co powoduje trwałe obszary drętwienia wokół łokcia na dłoni i w przedramieniu
 • Niestabilność łokcia
 • Przykurcz zgięciowy
 • Ból w miejscu blizn
 • Objawy nie ulegną poprawie

Fizjoterapia w porażeniu nerwu łokciowego

Nerw łokciowy należy do nerwów splotu łokciowego oraz obejmuje unerwienie ruchowe  i czuciowe. Dlatego wskutek jego porażenia, dochodzi do zaburzenia czucia i ruchu, a u pacjentów występuje tzw. ręka szponiasta. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia? W jaki sposób przebiega leczenie?

Uszkodzenie i porażenie nerwu łokciowego

Przyczyny porażenia nerwu łokciowego

Przyczyną porażenia nerwu łokciowego najczęściej są urazy kości ramiennej oraz stawu łokciowego – złamanie lub zwichnięcie. Dochodzi do nich wskutek upadku, a symptomy uszkodzenia mogą wystąpić tuż po urazie lub po upływie kilku lat.

Bezpośrednią przyczyną jest ucisk kostniny na nerw łokciowy. Natomiast uszkodzenie nerwu może być wywołane także stanem zapalnym lub działaniem toksycznych substancji.

Schorzenie pojawia się u osób, które często wspierają się na łokciu oraz wykonują niektóre zawody, np. zegarmistrz lub pozostają w długotrwałym ucisku wywołanym opatrunkiem gipsowym. Inną przyczyną porażenia jest tzw.

zespół rowka nerwu łokciowego – to skutek przeciążania kończyny dominującej.  Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia, tworzą zmiany bliznowate, które tworzą ucisk na nerw.

Objawy porażenia nerwu łokciowego

Porażenie nerwu łokciowego wywołuje problemy z ruchem stawu promieniowo-nadgarstkowego oraz palców. Pacjent nie może samodzielnie zgiąć ręki w nadgarstku w pełnym zakresie ruchu. Następuje zmniejszenie siły zgięcia palców oraz niemożność ich rozstawienia i zestawienia.

Osłabieniu ulega ruch przywodzenia kciuka.  W początkowym stadium, charakterystycznym objawem porażenia nerwu łokciowego jest tzw. ręka szponiasta.

Nazwa wzięła się stąd, że palce (w szczególności 4 i 5) w stawach śródręczno-paliczkowych, stają się nadmiernie proste i jednocześnie zgięte w stawach międzypaliczkowych – przypominają szpony. Dochodzi do przykurczów oraz zaniku mięśni międzykostnych i kłębu.

Pojawia się zaburzenie krążenia w tkance dłoni, które powoduje, że skóra staje się sina i chłodna. U pacjentów z porażeniem, często współistnieje uszkodzenie innych nerwów w obrębie kończyny.

Leczenie porażenia nerwu łokciowego

Po zdiagnozowaniu porażenia nerwu łokciowego, stosowane jest leczenie zachowawcze(tylko w przypadku, gdy włókna ruchowe nie są zajęte). Kluczową rolę odgrywa fizjoterapia. W początkowym etapie z pacjentem wykonuje się codzienne ćwiczenia bierne z uciskiem na powierzchnie stawowe, których celem jest przyspieszenie regeneracji.

Jeśli pacjent odzyskuje sprawność kończyny,  po pewnym czasie wykonywane są ćwiczenia izometryczne i synergistyczne oporowe. Ich celem jest zwiększenie siły zgięcia ręki w nadgarstku oraz palcach. W ostatnim etapie rehabilitacji, zostają wprowadzone ćwiczenia czynne w odciążeniu. Pomocna jest także fizykoterapia, np.

laseroterapia, ultradźwięki, itd.

Porażenie nerwu łokciowego to częsty skutek urazu lub stanu zapalnego. Natomiast wcześnie rozpoczęte leczenie, pozwala odzyskać pacjentowi sprawność ruchową ręki oraz zapobiega powikłaniom.

USZKODZENIE NERWU ŁOKCIOWEGO

Wśród mononeuropatii kończyny górnej neuropatia nerwu łokciowego jest drugą co do częstości występowania ustępując miejsca jedynie zespołowi cieśni nadgarstka. Uszkodzenia nerwu łokciowego częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet pomiędzy 40 a 65 r.ż. Ale zdarzają się też w o wiele młodszych grupach wiekowych.

Leia também:  Jakie Są Obecnie Objawy Koronawirusa?

Czynnikami ryzyka predysponującymi do uszkodzenia nerwu łokciowego są: cukrzyca,mocznica, endokrynopatie, choroby układowe, zmiany chorobowe w obrębie stawu łokciowego i kości ramiennej. Pierwszymi objawami neuropatii nerwu łokciowego, które zauważa pacjent jest drętwienie i mrowienie w obrębie IV i V palca dłoni.

W późniejszym etapie do objawów tych może dołączyć się osłabienie siły mięśniowej i czucia powierzchownego w okolicy V oraz połowy IV palca oraz zanik mięśni kłębika. Charakterystyczny układ dłoni przy znacznego stopnia uszkodzeniu nerwu łokciowego nazywany jest „ ręką szponiastą”.

Pogorszenie sprawności wykonywania ruchów precyzyjnych powoduje, ż pacjenci często podają skargi na trudności w zapinaniu guzików,pisaniu czy przekręcaniu klucza w zamku. Neuropatia nerwu łokciowego jest najczęściej związana z uszkodzeniem tego nerwu na poziomie stawu łokciowego i ma charakter idiopatyczny.

Zarówno uszkodzenia proksymalne na kości ramiennej, jak i dystalne w kanale Guyona widywane są o wiele rzadziej.

Anatomia nerwu łokciowego

Nerw łokciowy powstaje z segmentów C8 i Th1 rdzenia kręgowego i biegnie w dolnym pniu a potem w pęczku przyśrodkowym splotu barkowego. Na ramieniu przebiega w przyśrodkowej bruździe mięśnia dwugłowego ramienia razem z tętnicą pachową.

Do kanału łokciowego, który tworzy rozcięgno łącznotkankowe łączące oba przyczepy mięśnia zgnianacza łokciowego nadgarstka wchodzi 1-2 cm poniżej nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Owo łącznotkankowe rozcięgno niekiedy ulega pogrubieniu i przebudowie i może uciskać nerw łokciowy powodując jego uszkodzenie.

U około 10-20% osób tuż poniżej nadkłycia przyśrodkowego kości ramieniowej, nerw może być uciskany przez szczątkowy mięsień anconeus epitrochlearis.

Miejsce, w którym nerw łokciowy opuszcza mięsień zginacz łokciowy nadgarstka jest zlokalizowane ok 4-6 cm poniżej nadkłykcia przyśrodkowego stanowi anatomiczne przewężenie zwane cieśnią.

Czuciowa gałąź grzbietowa nerwu łokciowego w połowie przedramienia przechodzi na jego grzbietową powierzchnię i zaopatruje część łokciową grzbietowej powierzchni ręki. Główna część pnia nerwu łokciowego dociera do nadgarstka po stronie dłoniowej w kanale Guyona, gdzie dzieli się dalej na gałąź powierzchowną, czuciowe gałązki dłoniowe oraz gałąź głęboką ruchową.

Uszkodzenia nerwu łokciowego

Należy pamiętać że nerw łokciowy może być uszkodzony zarówno na ramieniu, w stawie łokciowym jak i dystalnie (choć rzadziej) w okolicy nadgarstka. Uszkodzenia zlokalizowane na ramieniu zdarzają się stosunkowo rzadko w porównaniu do uszkodzeń w innej lokalizacji i powodowane są głównie przez lokalne zmiany chorobowe lub urazy.

Uszkodzenia na poziomie stawu łokciowego stanowią zdecydowaną większość neuropatii nerwu łokciowego.

Umownie można je podzielić na „ prawdziwy” zespół cieśni rowka łokciowego wynikający z uszkodzenia nerwu łokciowego poprzez ucisk przez rozcięgno mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka (zespół kanału łokciowego) oraz uszkodzenia nerwu łokciowego zlokalizowane ksobnie w stosunku do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramieniowej.

Uszkodzenia nerwu łokciowego zlokalizowane poza nadkłykciowo są głównie związane z powtarzającym się urazem okolicy łokcia. Należy pamiętać, że samo zgięcia kończyny w stawie łokciowym stwarza ogromnie ciśnienie (powyżej 200 mmHg) wywierane na strukturę nerwu.

Powtarzające się epizody tak dużego lokalnego wzrostu ciśnienia w stawie powodują niedokrwienie nerwu łokciowego z następczym jego uszkodzeniem.Porażenie nerwu łokciowego spowodowane jest uszkodzeniem nerwu łokciowego, co jest zwykle wynikiem choroby, urazu lub nadmiernego nacisku. Choroby to głównie choroby stawów, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenia stawów ale również cukrzyca, alkoholizm, zatrucia chemiczne, zapalenia wirusowe lub bakteryjne, zaburzenia hormonalne, niektóre leki, niedobór witamin.Urazy stawu łokciowego:

 • złamania i kontuzje (nadgarstka, łokcia),
 • przeciążenia (praca przy komputerze, długotrwałe korzystanie z telefonu, ćwiczenia na przyrządach, squash, tenis, golf),
 • blizny pourazowe.

Uszkodzeniom nerwu łokciowego sprzyja długotrwałe opieranie się na zgiętym łokciu.Objawy uszkodzenia nerwu łokciowego mogą pojawiać się po urazie ale również nawet po upływie dłuższego czasu od urazu, nawet kilka lat po nim.Pierwsze objawy uszkodzenia nerwu łokciowego  to:

  • odczuwanie mrowienia, drętwienie lub ból w czwartym i piątym palcu,
  • utrata czucia i osłabienie dłoni,
  • wrażliwość dłoni na zimno,
  • utrudnienia zgięcia ręki w nadgarstku, podobnie jak zgięcie palców IV i V,
  • niemożliwe zaciśnięcie dłoni w pięść.

Badanie EMG nerwu łokciowego

Badanie elektrofizjologiczne (EMG) uszkodzenia nerwu łokciowego na wysokości rowka nerwu łokciowego opiera się na stwierdzeniu zwolnienia szybkości przewodzenia, stwierdzeniu obecności bloku przewodzenia,a także nieprawidłowej dyspersji odpowiedzi mięśniowej z nerwu łokciowego przy zachowanym prawidłowym przewodzeniu powyżej i poniżej badanego miejsca. Ze względu na dużą rozpiętość w wartościach szybkości przewodzenia w badaniu nerwu łokciowego na wysokości stawu łokciowego, zaleca się wykonywanie badania elektrofizjologicznego w wybranej, stałej pozycji i korzystanie z wartości referencyjnych uzyskanych przy takim sposobie badania. Badanie EMG nerwu łokciowego ma charakter również prognostyczny. Obecność bloku przewodzenia czy zwolnienia szybkości przewodzenia w odcinku przez łokieć rokuje znacznie lepiej niż stwierdzenie aksonalnego charakteru uszkodzenia. Dość ciekawą metodą badania elektrofizjologicznego, bardzo przydatną w lokalizacji uszkodzenia nerwu łokciowego jest metoda krótkich segmentów (inching). Badanie wykonywane jest na wysokości stawu łokciowego, z kończyną zgiętą pod kątem 90 stopni w centymetrowych odcinkach stymulacyjnych. Ze względu na swoją wysoką czułość diagnostyczną oraz możliwość precyzyjnej lokalizacji nawet podklinicznych uszkodzeń nerwu łokciowego metoda ta ma coraz więcej zwolenników. Badanie EMG włókien czuciowych nerwu łokciowego nastręcza nieco trudności. Samo obniżenie amplitudy potencjału czuciowego czy zwolnienie szybkości przewodzenia nie pozwala na dokładną lokalizację miejsca uszkodzenia. W różnicowaniu uszkodzeń w rowku nerwu łokciowego i uszkodzeń dystalnych pomaga badanie czuciowej gałęzi grzebietowej n.łokciowego. Gałąź ta jest zaoszczędzona w odsiebnych uszkodzeniach n.łokciowego.

Podsumowanie

Uszkodzenia nerwu łokciowego są drugą co do częstości mononeuropatią kończyny górnej.

Najczęstszą lokalizacją uszkodzenia nerwu łokciowego jest staw łokciowy, gdzie zarówno sprzyjające warunki anatomiczne jak i częsty związany z ruchem kończyny wzrost ciśnienia w stawie powodują niedokrwienie i uszkodzenie nerwu.

Kliniczne podejrzenie neuropatii nerwu łokciowego wymaga badania EMG (elektrofizjologicznego-neurograficznego). Badanie to musi zawsze odbywać się w standaryzowane pozycji i musi być interpretowane na podstawie watości referencyjnych otrzymanych w ten sam sposób.

 

Odbarczenie zespołu uciskowego nerwu łokciowego w rowku nerwu łokciowego

Zespoły uciskowe nerwów obwodowych rozwijają się na skutek przewlekłego drażnienia i ucisku pnia nerwu przez okoliczne tkanki w miejscu przechodzenia nerwu przez kanały kostno-więzadłowe. Nerwy są bardzo wrażliwe na urazy. W miejscach o dużej ruchomości (stawy) lub narażonych na częste niewielkie urazy (np.

łokieć) nerwy są chronione we wspomnianych kanałach kostno-więzadłowych. W tych strefach występuje ograniczona ilość wolnej przestrzeni i wszystkie choroby powodujące zmniejszenie tej przestrzeni wywołują objawy ucisku nerwu (np.

niedoczynność tarczycy), zmiany zwyrodnieniowe (praca z urządzeniami powodującymi wibracje), przebyte urazy (ostre – złamania bądź przeciążeniowe – podnoszenie wielkich ciężarów lub wielogodzinne powtarzanie tych samych ruchów np. korzystanie z myszki komputera).

Objawy kliniczne ucisku nerwu są podobne we wszystkich zespołach uciskowych różnią się jedynie: umiejscowieniem  bólu, intensywnością zaburzeń czucia i stopniem osłabienia funkcji innych grup mięśniowych.

Dolegliwości najczęściej zaczynają się od drętwienia palców podczas wykonywania danej czynności. Zaprzestanie jej wykonywania, wstrząśnięcie ręką lub stopą, powoduje ustąpienie dolegliwości.  Wraz z nasilaniem się choroby objawy zaostrzają się.

Pojawiają się bóle nocne z zaburzeniem czucia palców w zakresie unerwianym przez nerw, ból uciskowy w miejscu ucisku nerwu, zaniki mięśni i osłabianie ich siły. W zaawansowanych stanach ból może przenosić się na bliższe elementy kończyny.

Leia também:  Jakie Objawy Ciąży W Dniu Spodziewanej Miesiączki?

Możemy odczuwać nawet ból barku przy istnieniu zespołu uciskowego w nadgarstku.

Najczęściej zespoły uciskowe dotyczą nerwów kończyny górnej, głównie nerwu pośrodkowego na poziomie kanału nadgarstka i nerwu łokciowego w rowku nerwu łokciowego na poziomie łokcia, oraz nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka w kanale Gyona.

Najważniejsze różnice dotyczące zespołów uciskowych:

 • ucisk nerwu pośrodkowego powoduje drętwienie I, II i III palca ręki oraz zanik kłębu kciuka;
 • ucisk nerwu łokciowego powoduje drętwienie palca V i IV oraz zanik mięśni kłębiku,
 • w długotrwałym ciężkim ucisku na poziomie łokcia dodatkowo dochodzi do osłabienia mięśni odpowiedzialnych za zgięcie palców i dolegliwości bólowych przedramienia.

Uszkodzenie nerwu łokciowego: diagnostyka

Najważniejsze jest badanie lekarskie i dokładny wywiad odnośnie rozwoju choroby. Badania dodatkowe umożliwiające potwierdzenie rozpoznania to:

 • EMG (elektromiografia) – badanie przewodnictwa nerwowo mięśniowego wskazujące miejsce osłabionego przewodzenia impulsów elektrycznych w nerwie;
 • USG miejsca podejrzanego o ucisk – pozwala określić obrzęk nerwu i miejsce jego ucisku  przez otaczające tkanki.

Zespoły uciskowe nerwów obwodowych należy odróżnić od zespołów korzeniowych powstałych na skutek ucisku korzeni nerwowych na wysokości kręgosłupa związanych z dyskopatią i zmianami zwyrodnieniowymi oraz przewlekłymi chorobami tkanki nerwowej powodującymi zwolnienie przewodzenia impulsów elektrycznych przez nerw. Do diagnostyki różnicowej wykorzystuje się badania rezonansu magnetycznego właściwego odcinka kręgosłupa oraz badanie EMG korzeni nerwowych.

Leczenie

 • Wykluczenie przyczyn wywołujących chorobę:
  • zmiana przyzwyczajeń,
  • zmiana sposobu wykonywania pracy i spędzania czasu wolnego (np.  jazda na rowerze sprzyja wywołaniu objawów zespołu uciskowego nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka),
  • diagnostyka i ewentualne leczenie chorób powodujących obrzęk bądź rozrost tkanki łącznej (np. niedoczynność tarczycy),
  • prawidłowe zaopatrzenie urazów w okolicy przebiegających nerwów (anatomiczne nastawienie złamań i właściwa rehabilitacja).
 • Fizykoterapia w połączeniu z lekami przeciw zapalnymi podawanymi ogólnie i miejscowo.
 • Leczenie operacyjne polegające na usunięciu tkanek wywołujących ucisk nerwu.

Odbarczenie zespołu uciskowego nerwu łokciowego: opis zabiegu

Operację wykonuje się w polu niedokrwionym uzyskanym przez założenie opaski uciskowej na ramię.

Zabieg polega na odsłonięciu nerwu łokciowego na wysokości łokcia i przecięciu oraz częściowym usunięciu tkanek powodujących ucisk nerwu.

Wykonanie operacji nie gwarantuje ustąpienia dotychczasowych dolegliwości.

Ostateczny efekt leczenia jest ściśle powiązany z przestrzeganiem zaleceń lekarskich i wykonaniem pełnego cyklu zabiegów rehabilitacyjnych indywidualnie dostosowanych dla każdego pacjenta. 

Skutki uboczne i powikłania po operacji nerwu łokciowego

Przeprowadzenie każdej interwencji lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych oraz działań niepożądanych.

Po operacji nerwu łokciowego może dojść do wzrostu temperatury ciała, do podwyższenia temperatury operowanej okolicy, zaczerwienienia skóry stawu i okolicy rany pooperacyjnej z towarzyszącym obrzękiem oraz rozejścia się rany, co wiąże się z przedłużeniem gojenia.

Najczęściej spotykanym powikłaniem są utrzymujące się przez kilka tygodni dolegliwości bólowe łokcia, utrudniające rehabilitację. Kolejnym, pod względem częstotliwości występowania, powikłaniem jest obrzęk łokcia lub sporadycznie całej  kończyny.

Niekiedy dochodzi do wytworzenia grubej blizny w miejscu rany pooperacyjnej i mogą się pojawiać w tej okolicy dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia. Do rzadkich powikłań należy uszkodzenie naczyń lub nerwów operowanej kończyny.

Zakażenie rany pooperacyjnej występuje bardzo rzadko.

Do tzw. powikłań późnych należy powstanie zmian bliznowatych w obrębie rany pooperacyjnej skórnej i głęboko w tkankach. Mogą one powodować dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości łokcia. W skrajnych przypadkach, łącznie z nieprzestrzeganiem zaleceń odnośnie oszczędzania łokcia, może dojść do nawrotu pełnoobjawowej choroby będącej przyczyną wykonania operacji.

Ryzyko wystąpienia powikłań wielokrotnie wzrasta w przypadku pacjentów wyniszczonych lub otyłych.

Leczenie alternatywne

 • farmakoterapia: leki poprawiające funkcjonowanie nerwów, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane w formie ogólnej (tabletki, czopki, iniekcje domięśniowe) lub miejscowo w postaci maści i żelów oraz iniekcji miejscowych;
 • fizykoterapia – jonoforeza.
 • rehabilitacja – kinezyterapia, fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna.
 • elektrostymulacja uszkodzonego nerwu.

Sprawdź również inne zabiegi dostępne w naszej ofercie, takie jak operacja haluksów czy leczenie palca trzaskającego.

Nerw Łokciowy – cztery proste ćwiczenia !!!

Witajcie FizjoManiacy ????

Miewacie nieprzyjemne odczucia w palcach ręki podczas wykonywania czynności dnia codziennego, budzicie się z mrowieniem, dziwnymi odczuciami w palcu wskazującym i małym. Podczas dłuższej rozmowy przez telefon macie nieprzyjemne odczucia w wymienionych palcach, albo odczuwacie dyskomfort w okolicy łokcia od wewnętrznej Stony?

Może to objawy z nerwu łokciowego i jego ucisku !!

W dzisiejszym materiale mamy dla Was ćwiczenia do automobilizacji nerwu łokciowego. Na początku materiału jest krótkie omówienie nerwu, jego przebiegu anatomicznego i potencjalne miejsca ucisku.

Zawarta jest też szybka diagnostyka mówiąca o tym czy problem mamy właśnie z nerwem łokciowym. Bardzo przystępny materiał z omówieniem przebiegu nerwu łokciowego, jego unerwieniu ruchowego i czuciowego.

Oprócz 4 prostych i bezpiecznych ćwiczeń które można wykonać w każdym miejscu i o każdej porze przedstawiamy szybki test diagnozujący problem z nerwem łokciowym.

Test diagnostyczny dla nerwu łokciowego

Mówi nam , że może być problem z nerwem ale nie wskazuje dokładnego miejsca uszkodzenia czy ucisku. Test bardziej jest nastawiony na ocenę przesuwalności nerwu. Jeśli macie problemy z mrowieniem, drętwieniem V i częściowo IV palca dłoni to te ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu tych przykrych objawów.

Idź do specjalisty – lekarza, fizjoterapeuty, terapeuty manualnego jeśli…

Oczywiście jeśli problem jest bardziej złożony i wiąże się z uszkodzeniem, uciskiem korzenia nerwowego na wysokości odcinka szyjnego np dużej przepukliny to ćwiczenia mogą nie wystarczyć. Warto wtedy udać się do dobrego fizjoterapeuty  lub terapeuty manualnego. Pamietajcie, że są to przykładowe ćwiczenia a nie złoty środek na rozwiązanie problemu.

Uwaga !!!

Przedstawione ćwiczenia powinny być wykonywane delikatnie i w żadnym wypadku nie powinny powodować nasilenia objawów bólowych. Nie starajcie się robić tych ćwiczeń również zbyt często bo zamierzany efekt może być odwrotny.

Jeśli zauważysz, że przy systematycznym wykonywaniu twoje objawy znikają to bardzo dobrze. W przypadku nasilenia objawów zalecamy przerwanie stosowania przedstawionych ćwiczeń i skonsultowanie się ze specjalistą.

Również dłuższy czas braku efektów powinien być sygnałem do wizyty u fizjoterapeuty czy terapeuty manualnego aby dodiagnozować Twój problem.

 • Może będzie potrzebna konsultacja z lekarzem i skierowanie na specjalistyczne badania diagnostyczne takie jak Rezonans Magnetyczny czy EMG.
 • Masz jakieś pytania dotyczące materiałów lub chcesz umówić się na konsultację – śmiało zapraszamy do kontaktu [KONTAKT]
 • Serdecznie zapraszamy również do odwiedzania naszego kanału na YouTube i Instagram
 • Pozdrawiamy FizjoTerapia HD

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*