Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Wiosna i lato to pory roku, w których uwielbiamy odkrywać nasze ciało. Biorąc pod uwagę piękną, ciepłą pogodę, fakt ten nikogo nie dziwi. Jednak gołe ciało może być muskane nie tylko przez promienie słoneczne, jest także doskonałym celem czyhających na nas insektów.

Na użądlenia i ukąszenia przez owady jesteśmy szczególnie narażeni właśnie podczas nadchodzących wiosennych i letnich miesięcy. Zagrożenie ze strony tych małych latających stworzeń może na nas czyhać nie tylko poza miastem, w górach i na łąkach, lecz także w ogrodzie, na balkonie i na placu zabaw.

Lubicie otwierać okna? Owady nie znają prawa o naruszeniu miru domowego. Chętnie zaatakują także w waszych czterech ścianach. Upewnijmy się więc, że wiemy, jak postępować w razie ugryzienia, aby móc udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.

Nie zapominajmy, że szczególne znaczenie ma ona wówczas, gdy osoba użądlona przez owada cierpi na alergię – taka sytuacja wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji.

– CZYTAJ TAKŻE –

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Na jakie użądlenie przez owady jesteśmy narażeni w Polsce?

Najbardziej narażonymi na użądlenie osobami są te, które zamieszkują ciepłe, egzotyczne rejony jak Australia, Afryka czy Ameryka Południowa. Jednak w Polsce też nie jesteśmy do końca bezpieczni. Najczęściej możemy zostać użądleni przez:

 • osy,
 • pszczoły,
 • szerszenie,
 • trzmiele.

Pszczoła miodna (robotnica) może użądlić w swoim życiu tylko raz. Osy, a wśród nich te  największe i wzbudzające największy strach – szerszenie, mogą żądlić człowieka wielokrotnie, aż do całkowitego wyczerpania się zapasu jadu. W Polsce spotyka się również użądlenia przez trzmiela, chociaż o wiele rzadziej.

Szerszeń może osiągać 3,5 cm długości. Jego tułów jest czarny, a na żółtym odwłoku zauważyć można czarnobrunatny rysunek. Szerszenie spotykane są na terenie całej Europy Środkowej.

Budzi postrach nie tylko wśród ludzi, ale także w świecie insektów jest znanym drapieżnikiem napadającym na inne owady. Użądlenie przez samicę szerszenia jest bardzo bolesne, ale także  niebezpieczne dla człowieka.

Nie musimy zaś obawiać się samców, które są są zupełnie niegroźne – nie posiadają bowiem żądła. Rozpoznaje się je po długich czułkach, których samice są pozbawione.

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Pszczoła robotnica wyposażona jest w żądło o długości 2,5 mm, które znajduje się na końcu jej odwłoka. Żądło to jest połączone z woreczkiem jadowym, zlokalizowanym u jego nasady, wbite w skórę ludzką więźnie w niej przez włosowate wypustki znajdujące się na końcu żądła.

Przy próbie ucieczki pszczoły zostaje ono wyrwane wraz z pęcherzykiem jadowym i kończy się śmiercią tego owada. Usuwanie żądła pszczoły powinno przebiegać z zachowaniem dużej dozy ostrożności, ponieważ podczas nieostrożnego wyciągania jad może zostać całkowicie wyciśnięty z woreczka jadowego i wciśnięty w skórę człowieka.

Nie trzeba obawiać się pszczoły matki i samców, zwanych trutniami – nie posiadają one bowiem żądła.

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Objawy użądlenia przez owady

Użądlenie przez owady błonkoskrzydłe może wywoływać dwa typy objawów:

 • odczyny miejscowe typu toksycznego i alergicznego – ból, obrzęk,
 • uogólnione – lęk, biegunka, duszność, zapaść.

Jad owadów błonkoskrzydłych posiada w zasadzie bardzo podobny skład: skład: silne enzymy typu hialuronidazy, fosfolipaz oraz wiele peptydów, takich jak mellityna, acetylocholina,  apamina, histamina. Jad działa w miejscu użądlenia, pod wpływem jego obecności w skórze dochodzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń i miejscowej reakcji zapalnej, która objawiać się może jako:

 • ból,
 • pieczenie,
 • swędzenie,
 • napięcie i zaczerwienienie skóry,
 • rumień, obrzęk, pokrzywka,
 • pokrzywka uogólniona
 • obrzęk śluzówki jamy ustnej, gardła, krtani oraz nosa.

Peptydy znajdujące się w jadzie przy pojedynczych użądleniach przez ich niewielką objętość nie mają w zasadzie większego znaczenia w zdrowym organizmie. Ale w większych dawkach, np. przy użądleniach wielu owadów, działają silnie toksycznie na krwinki czerwone, komórki nerwowe i mięsień sercowy.

Najczęściej do użądleń gromadnych dochodzi podczas nieumiejętnego usuwania gniazd jadowitych insektów. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się ich usuwać na własną rękę.

Jeśli zauważycie w waszej okolicy gniazdo szerszeni czy os wystarczy zadzwonić na straż pożarną, która posiada niezbędne wyposażenie do zajęcia się takim problemem przy niższym ryzyku użądlenia!

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Choć po użądleniu przez owada dochodzi najczęściej jedynie do reakcji miejscowej w postaci bolesnego i widocznego bąbla otoczonego rumieniem, to niekiedy może towarzyszyć jej także świąd, obrzęk naczynioruchowy oraz obrzęk stawów – objawy te dotyczą zwykle całej skóry. Wystąpienie gwałtownych reakcji ma związek z nadwrażliwością i alergią na jad owada.

Objawy na tego rodzaju alergie przybierają gwałtowną postać, która może doprowadzić do duszności w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, co z kolei znacznie pogarsza samopoczucie i stan psychiczny poszkodowanego.

Szczególnie niebezpieczny jest wstrząs anafilaktyczny, będący ostrą i zagrażającą życiu reakcją uczuleniową, która charakteryzuje się:

 • bladością lub sinicą;
 • dreszczami;
 • drgawkami;
 • obrzękiem błon śluzowych;
 • przyspieszeniem tętna;
 • spadkiem ciśnienia;
 • utratą przytomności.

Należy pamiętać, że im szybciej po użądleniu pojawią się niepokojące symptomy ogólne, tym szybszej interwencji wymaga sytuacja. 

– CZYTAJ TAKŻE –

Pierwsza pomoc przy użądleniu przez owada

Jeśli doszło do użądlenia przez owada, należy w pierwszej kolejności usunąć żądło, a miejsce użądlenia obłożyć okładem z lodu lub opłukać je zimną wodą, co zmniejszy nieco ból oraz obrzęk.

Można także zastosować balsam kojący po ukąszeniach i poparzeniach Mugga, dostępny w naszym sklepie e-Horyzont, który szybko znosi ból i swędzenie skóry wywyołane ukąszeniem owadów. W następnej kolejności nałóżmy opaskę uciskową, a zranione miejsce posmarujmy maścią przeciwhistaminową.

Możemy także podać poszkodowanemu doustny lek przeciwhistaminowy, który zmniejszy odczyn alergiczny. Jeśli dojdzie do gwałtownej reakcji alergicznej w postaci obrzęku krtani, języka lub ust bądź wystąpi wstrząs anafilaktyczny, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe lub przewieźć poszkodowanego do szpitala.

Pojawienie się tych reakcji wymaga zastosowania specjalistycznego leczenia, na które składa się podanie adrenaliny, kortykosteroidów, leków przeciwhistaminowych, leków rozszerzających oskrzela oraz przetaczania płynów. W większości przypadków konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja.

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Uczulenie na jad owadów

Osoby, które są uczulone na jad owadów, powinny mieć zawsze ze sobą zestaw pierwszej pomocy – szczególną czujność należy zachować w okresie wiosenno-letnim, gdy owady są najaktywniejsze.

W takim zestawie powinny znaleźć się pęseta, opaska uciskowa oraz leki: lek przeciwhistaminowy, hydrokortyzon oraz adrenalina w specjalnie do tego przygotowanej jednorazowej strzykawce z odmierzoną fabrycznie dawką.

Środki mogą zostać przepisane przez lekarza osobie, która jest zagrożona wystąpieniem groźnych objawów alergii.

Profilaktyka użądleń przez owady

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Ze względu na możliwość wystąpienia reakcji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu, ważne jest przeciwdziałanie i minimalizowanie ryzyka użądleń przez owady. W tym celu należy pamiętać o nienoszeniu odzieży w barwnych odcieniach, niechodzeniu boso i noszeniu nakrycia głowy. Jeśli istnieje podejrzenie, że możemy być uczuleni na jad owadów, warto wykonać skórne testy alergiczne lub sprawdzić poziom swoistych przeciwciał IgE, a następnie skonsultować się z alergologiem. W przypadku podejrzenia alergii możemy rozważyć rozpoczęcie odczulania przeciwko jadom owadów, które w wielu przypadkach przynoszą znakomite rezultaty. Wyjeżdżając na biwak do lasu lub inne miejsce, gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na użądlenia, warto zaopatrzyć się w moskitierą, taką jak na przykład dwuosobowa moskitiera Sea to Summit Mosquito pyramid, dzięki której będziecie mogli wypoczywać na świeżym powietrzu bez obaw o ukąszenia przez owady. Dzięki niewielkiej wadze możecie zabrać ją ze sobą w zasadzie w każdą podróż. Jest ona nasączona specjalnym środkiem, mającym za zadanie odstraszenie owadów. Ponadto siatka o gęstości  80 oczek na cm kwadratowy bardzo dobrze sprawdza się jako dodatkowa ochrona przed niepożądanymi owadami. Moskitiera jest także wyposażona w elastyczną linkę do zawieszenia oraz elastyczny ściągacz utrzymujący siatkę pod materacem. W zestawie z moskitierą jest pokrowiec, w który można łatwo ją spakować i chroniący siatkę w podróży przed zniszczeniem. Ponadto w celu zminimalizowania ryzyka użądlenia, stosujcie się do następujących zasad:

 • unikajcie jedzenia słodkich owoców, lodów, napojów oraz innych słodyczy podczas przebywania poza domem,
 • unikajcie przebywania na łąkach lub sadach, gdy na ziemi znajdują się dojrzałe owoce,
 • uszczelnijcie kubły ze śmieciami czy resztkami żywności, w których uwielbiają bytować insekty,
 • nie używajcie latem silnych zapachy perfum
 • używajcie antyperspirantów – zapach potu przyciąga owady,
 • gdy pszczoła lub osa użądli kogoś w twoim otoczeniu, oddalcie się razem o co najmniej na 50 metrów, ponieważ mogą pojawić się inne owady,
 • w przypadku ewentualnego ataku owadów przede wszystkim chrońcie głowę.

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Moskitiera Nano Head Net Permethrin produkcji Sea To Summit

(zdjęcie producenta)

Szukasz odzieży turystycznej lub butów trekkingowych dobrej jakości? Potrzebujesz repelentów przeciw owadom? Zajrzyj do sklepu internetowego e-Horyzont, w którym znajdziesz produkty od znanych i renomowanych producentów!

Leia também:  Como amenizar sintomas de síndrome do túnel do carpo na gravidez

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Nie da się ukryć, że lato to czas kiedy najczęściej zmagamy się z ukąszeniem, ugryzieniem czy użądlenie przez owady. Ciepłe pory roku to czas największych aktywności insektów i czas kiedy spędzamy więc czasu na świeżym powietrzu, otwieramy okna i tarasy.

Niestety ukąszenia owadów są bardzo nieprzyjemne i mogą uprzykrzyć nawet najprzyjemniejszy wypoczynek. I wbrew pozorom to nie tylko kleszcze są naszymi największymi prześladowcami, choć według statystyk, to ich się najbardziej boimy. Dołączają do nich komary (których w tym roku zdecydowanie nie brakuje), meszki, pszczoły, osy, szerszenie, a nawet  mrówki.

Z jakimi dolegliwościami możemy się spotkać po ugryzieniu przez owada i co możemy zrobić, kiedy już nas zaatakuje?

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Co zrobić, gdy ukąsi nas owad?

Większość owadów zostawia zauważalny ślad na skórze. Może to być zaczerwienienie, obrzęk, opuchlizna, żądło, a w przypadku kleszczy – one same. Często ugryzieniu czy ukąszeniu towarzyszy swędzenie lub ból w zaatakowanym przez owada miejscu.

Jeśli te dolegliwości mijają po kilku godzinach, to z reguły nie ma powodu do zmartwienia. Gorzej jest, jeśli problem nie mija, a nasila się. Dotyczy to najczęściej osób uczulonych na owady i substancje jakie dostarczają do naszego organizmu.

Dla nich ukąszenia wszystkich owadów mogą wiązać się z niebezpieczeństwem. Objawami alergii może być nie tylko zaczerwienienie, obrzęk i opuchlizna (obejmująca ciało, twarz, powieki, usta), ale co gorsza również duszność utrata przytomności.

Należy też wiedzieć, że uczulenie na jad nie zawsze objawia się przy pierwszym ukąszeniu lecz może wystąpić przy każdym kolejnym.

Najbardziej niebezpieczną sytuacją jaka może wystąpić po użądleniu, ugryzieniu czy ukąszeniu jest wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu.

Dochodzi do niego w wyniku reakcji uczuleniowej na jad owada.

Efektem tego jest nieszczelność naczyń krwionośnych, ich rozszerzenie i gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, który może prowadzić do zaburzeń pracy układu krwionośnego, utraty przytomności, a nawet utraty oddechu!

Udzielenie pomocy osobie we wstrząsie anafilaktycznym opiera się przede wszystkim na jak najszybszym wezwaniu karetki pogotowania. Czekając na pomoc powinniśmy usunąć żądło i stale kontrolować stan poszkodowanego. Pomocne mogą się okazać zimne okłady (np. z lodu), które obkurczą naczynia krwionośne, sprawiając, że mniej jadu i toksycznych substancji trafi do krwi.

Jeśli poszkodowany przestanie oddychać, należy jak najszybciej rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (często nazywaną masażem serca).

Atak kleszcza

Jedną z najcięższych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza. Aż 30% tych pajęczaków przenosi boreliozę, która nieleczona może doprowadzić m.in. do uszkodzeń stawów, mięśni, układu nerwowego, a nawet zapalenia opon mózgowych.

Poza tym kleszcze przenoszą również inne choroby wśród, których można wyróżnić takie jak: bartonella, anaplozmoza granulocytarna, babeszjoza, gorączka Q, gorączka plamista Gór Skalistych, tularemia, tibola, dur powrotny, kleszczowe zapalenie mózgu.

Co należy zrobić po ugryzieniu przez kleszcza?

 • Kleszcza należy ostrożnie usunąć w całości. Warto do tego użyć nowoczesnych, dostępnych w aptekach i sklepach gadżetów takich jak: pęsety, lassa, przyssawki czy specjalne długopisy.
 • Miejsce po wbiciu się kleszcza należy uważnie obserwować. Jeśli pojawi się wokół niego rumień (tzw. rumień wędrujący), bądź wystąpią inne niepokojące nas objawy (np. gorączka, zmiany skórne, objawy grypopodobne), należy jak najszybciej udać się do lekarza.
 • Usuniętego kleszcza można umieścić w szczelnym pojemniku, a następnie oddać go (lub jego fragmenty) do laboratorium w celu wykonania badania genetycznego., które potwierdzi czy pajęczak był nosicielem boreliozy czy nie.
  Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?Kleszcz, borelioza – jakie badania zrobić?
 • Możemy wykonać badanie serologiczne w kierunku przeciwciał IgG i IgM, które pojawiają się w organizmie po kontakcie z bakterią przenoszoną przez kleszcze.

Badania przeciwciał IgG i IgM można zakupić w naszym sklepie internetowym sklep.etermed.pl

 • Kleszcza nie należy niczym smarować ani nie wolno go dusić (jak często podają stare podręczniki).

Ukąszenie przez meszki

Wydawałoby się, że te maleńkie owady nie są w stanie nam nic wielkiego zrobić. Jak się jednak okazuje jest zupełnie inaczej.

Bolimuszki, czyli meszki nacinają skórę swojej ofiary i zlizują wydobywającą się spod niej krew.

Ich ślina jest bogata w substancje drażniące, które wraz z krwią roznoszą się po całym organizmie człowieka, co może doprowadzić nie tylko do zaczerwienienia, ale także wystąpienia odczynów zapalnych i zakażeń.

Ukąszenie przez jedną meszkę może nie być takie niebezpieczne, ale jeśli zaatakuje nas więcej owadów, bądź jeśli jesteśmy uczuleni na jad meszek, może dojść do bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego, który powoduje spadek ciśnienia, obrzęk błon śluzowych, a w efekcie uduszenie i śmierć. Reakcja uczuleniowa może wystąpić w kilka minut po ukąszeniu lub nawet kilka godzin po zaatakowaniu przez meszki.

Co należy zrobić po ugryzieniu przez meszki?

 • Przede wszystkim nie należy drapać pokąsanego miejsca, gdyż może to doprowadzić do trudno gojących się, ropiejących ran, a w efekcie tego sinoczerwonych znamion i blizn.
 • Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować,
 • Miejsce po ukąszeniu można posmarować preparatem chłodzącym lub przyłożyć do niego kostki lodu,
 • Pomocny może być okład z wapna (rozpuszczone wapno na kawałku gazy), który zmniejszy obrzęk i zaczerwienienie,
 • W celu złagodzenia stanu zapalnego skóry warto zastosować preparat przeciwhistaminowy.
 • W przypadku osób uczulonych na jad meszek, bądź przy wystąpieniu niepokojących objawów, należy jak najszybciej wezwać pomoc lekarską.

Użądlenie przez osę, pszczołę lub szerszenia

Użądlenie przez pszczołę, osę czy szerszenia, czyli owady błonkoskrzydłe należy do najbardziej niebezpiecznych ukąszeń przez owady.

Ich jad jest toksyczny, wywołuje ból i obrzęk, które mogą utrzymywać się na skórze przez kilka dni. Miejscami, które są najbardziej zagrożone wystąpieniem poważnych konsekwencji po użądleniu są: usta, krtań, gardło, język.

Użądlenie przez te owady jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i osób uczulonych na ich jad.

Co należy zrobić po użądleniu przez owady błonkoskrzydłe?

 • Należy usunąć żądło, ale nie wyciskać go!
 • Miejsce, w którym było żądło należy zdezynfekować,
 • W celu uśmierzenia bólu i zmniejszenia obrzęku można zastosować: okład z lodu, okład z octu lub maść z hydrokortyzonem,
 • Jeśli użądleniu towarzyszy uporczywy ból, można podać lek przeciwbólowy,
 • Jeśli obrzęk jest duży, a dodatkowo towarzyszą mu dreszcze, gorączka, bóle i zawroty głowy, nudności lub wymioty, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, który być może zaproponuje lek antyhistaminowy.
 • W przypadku osób uczulonych na jad owadów należy podać lek przeciwuczuleniowy. Osoby, które już wiedzą, że są alergikami zazwyczaj mają przy sobie taki lek. Jeśli reakcja uczuleniowa wystąpiła po raz pierwszy, bądź po użądleniu występują niepokojące objawy, należy jak najszybciej wezwać pomoc lekarską.
 • Osoby, które są uczulone na jad owadów zawsze powinny mieć przy sobie leki przepisane przez lekarza! W wielu przypadkach są to leki sterydowe, adrenalina, zastrzyki domięśniowe (które osoba uczulona może sobie sama wstrzyknąć).

Ukąszenie komara

Ukąszenia i użądlenia przez owady – jak sobie z nimi radzić?

Ukąszenie komara

To jedno z najczęściej występujących ukąszeń i chyba nie ma osoby, która nigdy nie została zaatakowana przez tego owada. Powszechnie wiadomo, że to nie komary gryzą, a ich samice, czyli komarzyce, które potrzebują krwi, aby móc złożyć jaja. Po ukąszeniu przez komara na skórze natychmiast pojawiają się czerwone i uporczywie swędzące bąble.

Co należy zrobić po ukąszeniu przez komara?

 • Przede wszystkim nie należy drapać swędzącego miejsca,
 • Bąble można posmarować żelem typu Dapis, Fenistil czy innym na ukąszenia owadów,
 • Jeśli poza niewielkim bąblem występuje opuchlizna lub obrzęk, można zastosować maść z hydrokortyzonem.

Ugryzienie przez mrówkę

Mrówki po ugryzieniu człowieka wprowadzają do jego organizmu kwas mrówkowy, który wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: zaczerwienienie, pęcherzyki zmieniające się później w krosty, „pokrzywkę”, ból, swędzenie i pieczenie. Pomimo tego, że objawy są dokuczliwe, to w przypadku zdrowych, nie uczulonych osób zazwyczaj są krótkotrwałe.

Co należy zrobić po ugryzieniu przez mrówkę?

 • Można zastosować zimny okład,
 • Pomocna może być maść antyhistaminowa lub żel na ugryzienia owadów,
 • Jeśli po ugryzieniu pojawią się niepokojące dolegliwości (np. gorączka, wymioty, ból głowy, spadek ciśnienia) należy jak najszybciej udzielić pomocy lekarskiej, gdyż objawy te mogą sugerować sepsę.

Użądlenia owadów — jak sobie z nimi radzić?

Użądlenia owadów, mimo że często bolesne, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia. Niemniej, istnieją wśród nas osoby cierpiące na alergię na jad owadów.

U takich osób użądlenie lub ukąszenie może mieć bardzo poważne konsekwencje, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Pozostała część społeczeństwa, poza miejscowym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem, nie zmaga się z innymi ciężkimi skutkami.

Leia também:  Como aparar o bigode: 11 passos (com imagens)

Zazwyczaj tego rodzaju objawy są możliwe do złagodzenia w prosty i dostępny dla wszystkich sposób (czytaj także: Ukąszenia owadów — 5 faktów i mitów!).

Komary — czy to musi tak swędzieć?

Komary to niemal nieodłączny element wakacji. Latają nad uchem, nie pozwalając nam zasnąć. Gryzą, gdy chcemy w spokoju cieszyć się wolnym czasem na świeżym powietrzu.

Siadają na naszym ciele, gdy rozkoszujemy się pysznym jedzeniem z grilla. Naprawdę są świetne w uprzykrzaniu nam życia. Wabi je do nas wydychany przez nas dwutlenek węgla i zapach naszego potu.

Co gorsza, kąsający komar wydziela specyficzne substancje, które wabią kolejne komary!

Za swędzące i zaczerwienione bąble po ugryzieniu komara odpowiedzialna jest ich ślina. Posiada ona związki, które zapobiegają krzepnięciu naszej krwi — to ułatwia im jej wypicie. Co więcej, wyposażone są one również w antygen, który powoduje bardzo silne reakcje nadwrażliwości. Jak sobie z nimi radzić?

 1. Ugryzione miejsce należy schłodzić, np. przykładając zimny okład lub zawiniętą w ściereczkę kostkę lodu. Ważne, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę.
 2. Gdy świąd jest wyjątkowo uporczywy, można zastosować miejscowe leki o działaniu przeciwhistaminowym (Fenistil) lub hydrokortyzon w maści [1] (Czytaj także: Leki na alergię – podział i przegląd leków przeciwhistaminowych).

Użądlenia pszczoły

Pszczoła nie jest agresywnym owadem. Użądlenie jest dla niej równoznaczne ze śmiercią, dlatego żądli jedynie w ostateczności. Po wbiciu się w powłoki skórne zostawia w nich żądło wraz z pęcherzykiem zawierającym jad, a następnie ginie. Pojedyncze użądlenie bywa bardzo bolesne, ale nie jest niebezpieczne. Można sobie z nim radzić w następujący sposób:

 1. Bezwzględnie i niezwłocznie należy usunąć wystające żądło — ograniczy to dalszy wypływ jadu z pęcherzyka. Żądła nie należy usuwać chwytem pęsetkowym, gdyż może to spowodować ściśnięcie pęcherzyka i wyciśnięcie jeszcze większej ilości jadu. Żądło należy podważyć i w ten sposób usunąć.
 2. Na obrzęknięte miejsce warto położyć chłodny kompres — obkurczy to naczynia krwionośne i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się jadu po całym organizmie (Czytaj także: Wapno na alergię – dlaczego nie warto go stosować?).
 3. Przy mocno dokuczliwych objawach można zastosować miejscowe leki przeciwhistaminowe (Fenistil) lub maści z hydrokortyzonem [1].

Sposoby na użądlenia osy

Osa ma tę przewagę nad pszczołami, że może żądlić wielokrotnie w ciągu swojego życia. Wynika to z faktu, iż nie zostawia ona żądła w skórze człowieka po użądleniu. Osy żądlą, gdy czują niebezpieczeństwo dlatego, gdy zauważymy je w pobliżu, warto zachować zimną krew i nie panikować. Wszelkie nerwowe ruchy mogą sprawić, że osa poczuje się zagrożona i wówczas może zaatakować.

Użądlenie osy jest zazwyczaj bardziej bolesne niż pszczoły, ale nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. W celu złagodzenia przykrych objawów można stosować:

 1. Zimny okład np. z kostek lodu. Należy pamiętać, że nie wolno przykładać lodu bezpośrednio do powierzchni skóry. Należy go zawinąć w ściereczkę lub chusteczkę o dopiero w takiej formie przykładać na obolałe miejsca.
 2. Leki przeciwhistaminowe, zwłaszcza miejscowe, oraz hydrokortyzon w maści [1].

Użądlenia przez szerszenia

Użądlenie przez szerszenia jest najgroźniejsze ze wszystkich opisanych powyżej. Wynika to z ilości wstrzykiwanego przez szerszenia jadu. Objętość ta jest istotnie większa niż w przypadku osy lub pszczoły.

Dlatego nawet pojedyncze użądlenie może spowodować ciężką reakcję organizmu (czytaj także: Alergia na jad owadów — jak się uchronić przed konsekwencjami?). Chociaż skład jadu szerszenia jest zbliżony do jadu osy, to stężenie toksyn jest kilkukrotnie wyższe.

Co więcej, żądło szerszenia jest zdecydowanie dłuższe, w związku z czym może się wbić w ciało dużo głębiej. Metody na łagodzenie uciążliwych dolegliwości po użądleniu szerszenia są jednak takie same:

 1. chłodzenie użądlonego miejsca zimnym kompresem lub lodem;
 2. smarowanie maścią z hydrokortyzonem lub lekiem przeciwhistaminowym [1].

Ugryzienie meszek 

Meszki to bardzo niepozorne stworzenia, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak muszki owocówki. Mimo swoich drobnych rozmiarów bywają wyjątkowo męczące, dokuczliwe, a niekiedy nawet niebezpieczne.

Ich aktywność jest największa na przełomie maja i czerwca, zwłaszcza w ciepłe i bezwietrzne popołudnia. W przeciwieństwie do os, pszczół lub szerszeni, meszki atakują zazwyczaj całymi dużymi grupami. Ich ugryzienia są bardzo charakterystyczne.

Meszki zostawiają na skórze krwawiące ślady. Wynika to z faktu, iż rozrywają naczynia włosowate człowieka w momencie ugryzienia. Takie pogryzione miejsca mogą bardzo swędzieć i boleć.

U małych dzieci, które nie są w stanie chronić się same przed chmarą meszek, takie ugryzienia mogą okazać się nawet niebezpieczne dla ich zdrowia. Sposób postępowania po ugryzieniu meszek jest następujący:

Jak chronić się przed użądleniami?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Poniżej znajduje się lista 9 zasad, których warto przestrzegać, aby uchronić się przed użądleniami i ukąszeniami przez owady.

 1. W miejscach o dużej ekspozycji na owady należy zakładać długie spodnie, bluzki z długim rękawem oraz czapkę/kapelusz, aby ochronić jak największą powierzchnię skóry.
 2. Biel, beż i zieleń to najbezpieczniejsze kolory ubrań. Wszelkie jaskrawe barwy są imitacją intensywnych, kwiatowych barw — przyciągają zatem wszelkie owady.
 3. Silny zapach perfum, wszelkich dezodorantów, jak również potu, zwabiają owady — należy ich unikać.
 4. Warto unikać przebywania wśród kwitnących roślin — są one skupiskiem pszczół i os.
 5. Wszelkie pojemniki na śmieci, odpadki i resztki żywności powinny być szczelnie zamykane.
 6. Nie należy jeść słodkich pokarmów (owoców, dżemów itp.) na świeżym powietrzu.
 7. Warto pamiętać, że chodzenie boso zwiększa ryzyko użądlenia.
 8. W sytuacji, gdy owad użądlił osobę w naszym otoczeniu, należy oddalić się od niej na minimum 50 metrów — mogą bowiem przylecieć inne owady.
 9. W razie ataku owadów należy bezwzględnie chronić głowę [1].

Sposób postępowania po ukąszeniu i użądleniu jest niemal taki sam, niezależnie od owada. Warto się jednak z nim zapoznać, zanim na dobre rozpocznie się sezon obfitujący w komary, osy, pszczoły i meszki. Osoby szczególnie wrażliwe powinny zaopatrzyć się w odpowiednie leki przeciwhistaminowe lub maści z hydrokortyzonem, aby w razie pilnej potrzeby, mieli je zawsze pod ręką.

Jak uchronić i radzić sobie z ukąszeniami i użądleniami u dziecka?

 • Zdrowie i rozwój
 • 1 czerwca 2020
 • NR 13 (Czerwiec 2020)

Joanna Święcicka

Każda pora roku ma swoje plusy i minusy, czymś zachwyca, przyciąga, a czymś innym odstrasza, zniechęca. Ostatnimi czasy zima to raczej późna jesień, ciepła i bez śniegu. Wiosna zachwyca budzącym się do życia światem. Lato zachęca aktywnych do odpoczynku na łonie natury. Nadchodzące ciepłe miesiące to czas, kiedy dzieci mogą beztrosko bawić się na świeżym powietrzu, ale czy są bezpieczne?

Wiosną, a już latem na pewno należy się chronić przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, lecz w obecnych czasach także przed plagą atakujących znienacka owadów, takich jak komary, meszki, osy, pszczoły i bardzo groźne kleszcze.

Jak bezpiecznie chronić nasze pociechy przed nieproszonymi gośćmi? Czasami aż ciężko o odprężenie i odpoczynek, kiedy człowiek żyje w stresie, obawiając się o swoje dziecko.

Do tego wszystkiego nie sposób uniknąć miejsc wolnych od owadów, są zawsze i wszędzie, kiedy nadchodzą ciepłe miesiące – i żyją z nami nawet do pierwszych przymrozków.

Meszki, komary i szerszenie

Meszki i komary można spotkać przede wszystkim nad wodą. Owady te składają tam jaja. Larwy meszek rozwijają się w wodach płynących, a komary upodobały sobie płytkie zbiorniki wodne.

Kleszcze przepadają za gęstymi lasami, szczególnie mieszanymi liściasto-iglastymi i wysokimi trawami, choć można spotkać je również w przydomowym ogródku, parku czy na placu zabaw. Warto porządnie rozejrzeć się, czy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania nie ma gniazda os lub szerszeni.

Osy lecą zawsze do słodkiego. Jedzenie lodów czy pączków bywa niebezpieczne w starciu z przebiegłą osą. Użądlenie w okolice ręki czy nogi nijak nie ma się do użądlenia w jamie ustnej. W połączeniu z ewentualnym uczuleniem może doprowadzić nawet do śmierci.

Trzeba być czujnym, chronić nasze pociechy i nas samych, bo nie warto kusić losu, niektóre nieleczone choroby przenoszone przez owady mogą być nieuleczalne – borelioza – lub nawet w konsekwencji śmiertelne. Niewielkie meszki także bywają bardzo uciążliwe.

Są to owady, których ukąszenia pozostawiają małe otwarte rany, narażając malca na przedostanie się przez nie do organizmu różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Występują w dużych ilościach, zazwyczaj pozostawiają na ciele bardzo dużą ilość użądleń.

Szerszeń natomiast pochodzi z rodziny osowatych, jest duży, osiąga nawet 5 cm długości. Charakteryzuje się głośnym dźwiękiem wydobywanym w trakcie lotu. Szerszeń zaatakuje tylko prowokowany. Jego użądlenie jest bardzo bolesne i pieczące.

Leia também:  Amnezja (niepamięć) – rodzaje, przyczyny, leczenie

Kleszcze – zmora XXI wieku!

Mówiąc o różnych owadach, które uprzykrzają nam i naszym dzieciom życie latem, warto pochylić się nad małymi, na pozór niegroźnymi pajączkami, jakimi są kleszcze. To prawdziwa epidemia. W ich ślinie mogą znajdować się substancje wywołujące boreliozę oraz wirusy kleszczowego zapalenia mózgu. Przyciąga je, podobnie jak komory, jaskrawy kolor ubrań i pot ludzki.

Kleszcza należy jak najszybciej usunąć, a powstałą rankę zdezynfekować. Najlepiej sprawdzają się do tego różnego rodzaju sprzęty do usuwania kleszczy, pętelki, lassa, pompki itp., dostępne w każdej aptece. Można też użyć pęsety i wyciągnąć intruza jednym, prostym i zdecydowanym ruchem do góry.

Im kleszcz dłużej przebywa w ciele ludzkim, tym głębiej się w niego zatapia, pęcznieje od krwi, mocniej się trzyma i upuszcza szkodliwe substancje. Szczęśliwie, nie wszystkie kleszcze są zarażone, tym lepiej dla nas. Trzeba zawsze się upewnić, czy cały odwłok wyszedł razem z łbem i wszystkimi nóżkami – to bardzo ważne.

Jeżeli nie czujemy się na siłach umiejętnie wyciągnąć kleszcza, należy udać się do najbliższej przychodni zdrowia, tam specjaliści zrobią to fachowo i od razu na nasze życzenie mogą oddać kleszcza do badania, czy jest nosicielem, czy też nie. Jeżeli po usunięciu kleszcza po pewnym czasie nie powstanie rumień, to możemy być pewni, że my i nasze dziecko jesteśmy zdrowi.

W przeciwnym przypadku należy natychmiast udać się do lekarza na długotrwałe leczenie. Najgorsze jest to, że wbicie się kleszcza jest całkowicie bezbolesne, nie czujemy go, więc nie wiemy, że go mamy. Jego ślina ma substancje znieczulające i przeciwzakrzepowe. Należy zatem codziennie się oglądać i brać prysznic.

Pierwsze objawy boreliozy to stan ogólnego osłabienia, stan grypopodobny, gorączka, dreszcze, poty, zmęczenie, bóle stawów, kołatanie serca i skoki ciśnienia. Szybko zdiagnozowana i leczona antybiotykami daje dobre rokowania.

Profilaktycznie przed każdym spacerem można zawsze skropić dziecko bezpiecznymi środkami przeciwkleszczowymi lub olejkami: cytrusowym, lawendowym lub eukaliptusowym – ich zapach odstrasza pajączki.

Przed kleszczowym zapaleniem mózgu chronią płatne szczepienia, które podaje się w trzech dawkach; już druga dawka chroni przed wirusem.  

Można rozważyć taką ewentualność i cieszyć się beztroskim czasem spędzanym w gronie rodziny na łonie natury.

Ugryzienie komara – co zrobić?

Po ukąszeniu na skórze dziecka powstaje zapalny odczyn, który wywołuje obrzęk i zaczerwienienie w okolicy miejsca ukąszenia. Malec czuje, że zaatakowane miejsce zaczyna go swędzieć i, niestety, odruchowo zaczyna się drapać. Im dłużej drapie, tym bardziej rozdrapuje to miejsce, więc swędzi jeszcze bardziej – i koło się zamyka.

W najgorszym przypadku może dojść do infekcji, do ropnego zapalenia, gorączki. Swędzące bąble dokuczają zwłaszcza małym dzieciom, ponieważ ich delikatna skóra ma cieńszą warstwę rogową niż dorosłego człowieka i dlatego reakcja jest silniejsza. Działać należy natychmiast, przede wszystkim przypominać pociesze, aby się nie drapała.

Podrażnione miejsce należy przemyć zimną, bieżącą wodą, przyłożyć można nawet na jakiś czas zimny okład lub od razu posmarować obolałe miejsce preparatem zawierającym składniki przynoszące ukojenie, czyli przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwbólowe i przeciwświądowe.

Na rynku dostępnych jest dużo bezpiecznych dla dzieci preparatów, przebadanych dermatologicznie, z potrzebnymi atestami, w postaci maści lub sprayu. Podobnież czystek i witamina B również odstraszają komary – warto spróbować.

Jak chronić się przed ukąszeniem komara?

 1. Owady te boją się, lub przynajmniej unikają ich, ludzi wyperfumowanych i spoconych, dlatego można delikatnie wyperfumować swoją pociechę. Nie zrobią nam nic, jeżeli będziemy ubrani w bluzy z długimi rękawami i spodnie z nogawkami, ubrania zakrywające jak największą powierzchnię ciała.

  Dla dzieci będących latem ciągle w ruchu może to być nie do przejścia, ale warto spróbować.

 2. Skuteczne są też preparaty odstraszające komary, stosowane na ubrania i włosy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i środków przeciw komarom. Jedne działają bardzo krótko, inne nawet do kilku godzin.

  Są spraye przeciwko komarom, roll-ony, żele, sztyfty lub krople do popicia. Należy dokładnie czytać ich ulotki, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Trzeba też zwrócić uwagę na skład produktu.

  Najlepiej, gdyby preparat był jak najbardziej naturalny, czyli nie powinien zawierać barwników, parabenów, zwłaszcza DEET, który jest dość popularnym środkiem natury chemicznej i został uznany za środek niedozwolony dla dzieci poniżej 2. roku życia i kobiet ciężarnych.

  Zawsze należy upewnić się, czy preparat chemiczny nie dostał się do buzi lub oczu dziecka i czy nie ma go na paluszkach, które zawsze mogą zawędrować do buzi. Rozpylamy preparat tylko na ubranie dziecka i ewentualnie na włosy, smarujemy ręce i nogi, ale bez paluszków u rąk, aby były czyste od chemii.

 3. Jeszcze innym sposobem jest zakup urządzeń ultradźwiękowych wkładanych do kontaktu lub na baterie. Dość skutecznie odstraszają one komary na zasadzie emitowania ultradźwięków, które nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie i życie.

  Te do kontaktu sprawdzają się w nocy – rodzina może dzięki nim spokojnie spać, nie przejmując się latającymi komarami w sypialni. Zawsze jednak przed pójściem spać należy się upewnić, czy nie ma w pomieszczeniu, w którym śpimy, żadnego nieproszonego owada. Z kolei urządzenia na baterie są małe, kompaktowe, więc dobrze sprawdzają się przypięte do wózka dziecięcego lub do paska, aby chroniły na bieżąco.

Bądź ostrożny, chroń dzieci!

Użądlenie osy może być szczególnie niebezpieczne dla małego dziecka, przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie wiemy, czy pociecha nie jest uczulona.

Użądlenie w okolicy jamy ustnej, przełyku i gardła może spowodować tak silny obrzęk, że malec może mieć poważne kłopoty z oddychaniem. Zatem, jeżeli malec je coś szczególnie słodkiego na świeżym powietrzu, upewnij się, czy w pobliżu nie znajduje się osa lub pszczoła.

Kleszcze natomiast przenoszą groźne dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego choroby, takie jak: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Komary i meszki też są bardzo natarczywe, choć skutki ich ugryzienia nie są tak groźne jak skutki ukąszeń os lub kleszczy.

Szczególnie meszki atakują chmarami, z łatwością wpadają do otwartych ust i oczu. Ich ukąszenie jest bardzo bolesne, a rozdrapywane goi się bardzo długo.

Ugryzienie owadów – co zrobić, jak postępować?

Po ukąszeniu na skórze dziecka powstaje odczyn, który wywołuje obrzęk i zaczerwienienie w okolicy ukąszenia lub użądlenia. Działać należy natychmiast, przede wszystkim przypominać dziecku, aby się nie drapało. Przede wszystkim należy obserwować pociechę, czy nie jest uczulona np. na jad osy.

Przy pierwszorazowym użądleniu, kiedy nie wiemy, jaka będzie reakcja organizmu, można od razu profilaktycznie podać dziecku tabletkę na alergię w dawce odpowiedniej do wieku pociechy. A jeśli cokolwiek niepokoi nas w funkcjonowaniu dziecka, należy od razu jechać do lekarza.

Sprawdzone, domowe sposoby na ukąszenie owadów:

 • Soda oczyszczona lub mocny roztwór soli (1 łyżeczka soli na jedną szklankę wody) – taki roztwór można przyłożyć na miejsce ukąszenia. Natomiast sodę należy rozmieszać z wodą tak, aby powstała konsystencja papki – taką miksturę można pozostawić na miejscu ukąszenia aż do zaschnięcia.
 • Twaróg – w miejsce ukąszenia można przykładać kompres ze świeżego twarogu zawiniętego w bawełnianą ściereczkę.
 • Biała kapusta – miejsce ukąszenia można obłożyć kawałkami świeżo rozgniecionych liśćmi kapusty. To cudowne warzywo ma działanie przeciwzapalne i dodatkowo uśmierza ból.
 • Cytryna – można natrzeć obolałe miejsce sokiem z tego owocu, a na koniec położyć na nim na jakiś czas gruby plaster tego owocu.
 • Natka pietruszki, szałwia, liście babki lancetowatej, przekrojona cebula – te warzywa tudzież świeże zioła też świetnie sprawdzają się jako naturalne okłady przeciwzapalne.
 • Lód – zimy okład z kostek lodu dobrze znieczula i zmniejsza obrzęk. Szczególnie przy ukąszeniu przez osę w newralgicznym miejscu, jakim jest jama ustna małego dziecka, ssanie kostek lodu bardzo dobrze się sprawdza.
 • Ocet – wiele, szczególnie starszych osób stosuje ocet lub nawet alkohol czy spirytus jako środek neutralizujący jad, ale to temat dyskusyjny, szczególnie w stosunku do najmłodszych.
 • Węgiel aktywny – można również rozpuścić w wodzie kilka tabletek węgla, wymieszać i przyłożyć do miejsca ukąszenia.

Zatem, jak zawsze, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Miło i aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu to coś niezastąpionego w budowaniu silnych relacji z najbliższymi, w gronie rodzinnym.

Niestety, z tyłu głowy trzeba mieć kilka ważnych informacji i przekazywać je milusińskim jak mantrę na okrągło: „Nie zbliżaj się bez opieki dorosłego do gniazd owadzich i mrowisk! Kiedy owad na Tobie usiądzie, nie panikuj, nie podskakuj, nie wykonuj gwałtownych ruchów, pamiętaj, aby buzia była zawsze zamknięta. Pozostań w bezruchu i poczekaj, aż owad odleci, lub delikatnie go strzep. Podczas picia napojów na powietrzu zawsze upewnij się, czy do kubeczka nie wleciał owad. Nie chodź gołymi stopami po łące czy polu!”. Garść rodzicielskiej retoryki to działania profilaktyczne, bo zawsze lepiej zapobiegać niż później leczyć – prawda?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*