Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

Najczęstszą formą sezonowej alergii błony śluzowej nosa jest tzw. katar sienny. Okres jego występowania związany jest z kalendarzem pylenia traw, chwastów, zbóż, pleśni i drzew. Przedwiośnie i wiosna w Polsce to czas największego pylenia leszczyny i olchy (od końca stycznia do marca) oraz topoli i brzozy (w kwietniu).

Objawy choroby pojawiają się zazwyczaj nagle pod postacią: napadów kichania, wodnistej wydzieliny z nosa, uczucia zatkania nosa, świądu nosa.

Z reguły towarzyszą im: zaburzenia węchu, łzawienie, świąd i przekrwienie spojówek, czasem ciemno podkrążone oczy. Mogą też pojawiać się niespecyficzne objawy astmy w postaci kaszlu lub napady duszności.

Nierzadko osoby uczulone skarżą się na swędzącą wysypkę – kontaktową alergię (np. po spacerze po łące), szczególnie na odsłoniętych częściach ciała.

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

Przebieg uczulenia na wszystkie drzewa wcześnie pylące jest zbliżony i na podstawie samych objawów klinicznych bardzo trudno jest ustalić, które z nich uczula. Jednym ze sposobów oznaczania substancji uczulających jest wykonanie testów skórnych. W Polsce za najważniejsze alergeny wczesnowiosennego okresu pylenia drzew liściastych uznawane są pyłki brzozy.

Wielu alergologów wśród pyłków roślin najczęściej uczulających na pierwszym miejscu wymienia trawy. Jak to określają, są one antygenem najbardziej złośliwym, czyli najczęściej wywołują najsilniejsze objawy alergii pyłkowej. Wśród innych sezonowych alergenów wziewnych znajdują się pyłki bylicy, piołunu, babki, komosy, pokrzywy, lipy, topoli, wierzby.

Dla alergii wziewnych zasadnicze znaczenie ma sezonowość występowania i ścisły związek z okresami pylenia poszczególnych roślin. Trwają one zazwyczaj 2-6 tygodni, potem ustępują bez śladu, aby pojawić się za rok o tej samej porze.

Jeszcze do niedawna sądzono, że na alergię pyłkową chorują dzieci dopiero od 7. r.ż., i to te, które w dzieciństwie ujawniały objawy alergii pokarmowej, po czym w okresie młodzieńczym objawy stopniowo ustępują, aby zaniknąć całkowicie w dorosłym życiu.

Najnowsze badania wskazują jednak, że objawy pyłkowicy mogą się zacząć zarówno około 3. r.ż., jak i w późniejszym okresie życia, nawet po 50. r.ż.

Przebieg alergii może się także z wiekiem zmieniać – objawy mogą ulegać wyciszeniu bądź nasileniu, mogą dołączać się nowe alergeny, czy nawet może zwiększać się rodzaj alergicznej nadwrażliwości.

Możliwości leczenia

Leczenie pyłkowic jest żmudne i trwa bardzo długo. Na razie istnieją dwie możliwości terapii – albo stosowanie doraźnie leków antyalergicznych w czasie pylenia roślin, albo przeprowadzenie immunoterapii przed sezonem pylenia i ewentualne stosowanie leków w sezonie.

W przypadku podejrzeniu alergii na pyłki pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza alergologa. W przypadku leczenia w państwowej służbie zdrowia należy zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który dopiero skieruje chorego do właściwej poradni alergologicznej.

W gabinecie prywatnym lekarza alergologa natomiast wizyta będzie kosztować min. 60 zł. Zanim jednak lekarz wraz z pacjentem podejmą decyzję o tym, który sposób leczenia będzie najlepszy, są konieczne jeszcze dodatkowe badania.

Leczenie bowiem zawsze powinno się zacząć od wykonania testów, które potwierdzają alergiczny mechanizm choroby.

Testy takie potocznie nazywa się testami z krwi, a polegają one na pobraniu krwi pacjentowi tak jak w przypadku badania ogólnego krwi i jej odpowiednim laboratoryjnym zbadaniu. W zależności od wybranej metody różna będzie cena badania.

W przypadku leczenia w państwowej służbie zdrowia bezpłatnie można jedynie wykonać testy skórne, za testy z krwi natomiast – jeżeli będą wymagane – trzeba będzie zapłacić. W gabinecie prywatnym test skórny na jeden alergen kosztuje ok.

5 zł, a koszt badania poziomu przeciwciał klasy IgE całkowitego – około 100 zł.

Leczenie w czasie pylenia roślin

Dopiero gdy mechanizm choroby alergicznej jest potwierdzony badaniami, można rozpocząć leczenie. Leki stosowane w leczeniu pyłkowicy mają za zadanie zmniejszyć (niekoniecznie zlikwidować !!!) przykre objawy – kichanie, świąd, obrzęk.

Powinny być przyjmowane według ścisłych zaleceń lekarza i pod jego kontrolą. W leczeniu zazwyczaj zaleca się następujące leki:

 • leki antyhistaminowe stosowane ogólnie;
 • miejscowo stosowane krople glikokortykosteroidowe do oczu i nosa;
 • leki miejscowo obkurczające błonę śluzową nosa. Ale uwaga – niektóre można używać tylko do 7 dni. Dalsze stosowanie tego rodzaju leków może nasilić objawy blokady nosa i doprowadzić do utrwalenia choroby.

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

Metodą leczenia alergii pyłkowej jest również immunoterapia. Wśród specjalistów zdania na temat jej stosowania są podzielone. Niektórzy lekarze uważają, że jest ona wskazana tylko wówczas, gdy pyłkowy nieżyt nosa i spojówek nie poddaje się leczeniu za pomocą leków. Zalecana jest również u pacjentów wymagających codziennego stosowania leków – w przypadku bardzo nasilonych objawów.

W miarę możliwości immunoterapia powinna się odbywać także na początku procesu chorobowego w celu zapobieżenia rozwinięciu się choroby.

Wiadomo też, że jej korzystny efekt można stwierdzić dopiero po dłuższym czasie – po rocznej kuracji objawy ustępują jedynie w 50%, dopiero po zakończeniu 4-5 – letniej kuracji objawy ulegają zdecydowanej redukcji (80-90%), co często nie uwalnia jednak pacjenta od przyjmowania niewielkiej ilości leków w sezonie.

Immunoterapia jednak nie jest panaceum na pyłkowicę – jest leczeniem swoistym, czyli zmniejsza objawy jedynie na alergen zawarty w składnikach podawanej szczepionki. Nie zlikwiduje całkowicie skłonności alergicznej. Pacjent może więc uczulić się na nowe alergeny, jeżeli będzie poddany długiej i silnej ekspozycji na pewien antygen.

Decyzja o podjęciu tego rodzaju leczenia powinna być więc podjęta świadomie i roztropnie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Przyjmowanie przez kilka lat serii szczepionek przed okresem pylenia, jest poważną decyzją – przerwanie odczulania po 1. czy 2. roku stopniowo prowadzi bowiem do całkowitego powrotu objawów.

Jak przebiega immunoterapia?

Terapia immunologiczna obejmuje najczęściej 7-10 zastrzyków raz w tygodniu, przed okresem pylenia określonej rośliny. Dokładny termin szczepień ustalany jest zawsze z lekarzem prowadzącym.

Szczepionki także dobiera się na podstawie wyników testów alergicznych – do dyspozycji są albo indywidualne, albo standardowe szczepionki, które można dostać w aptece – tylko na receptę wypisaną przez lekarza.

Cena szczepionek waha się od 50-500 zł. Tylko niektóre z nich są objęte 50% zniżką.

Jak żyć z alergią?

Ze względu na charakter choroby bardzo duże znaczenie w zmniejszeniu objawów ma nie tylko leczenie, ale i zorganizowanie życia alergikowi tak, aby zminimalizować ekspozycję na alergen, a tym samym zmniejszyć częstotliwość i ostrość występowania napadów alergii.

Czas pylenia pyłków warto więc poznać i śledzić dzięki kalendarzowi pylenia oraz codziennie podawanym informacjom o stężeniu pyłków. Dzięki tym informacjom możliwe jest unikanie ekspozycji na alergen – m.in. zaniechanie w czasie pylenia wyjazdów w miejsca nasilonego występowania alergizującej rośliny, unikanie spacerowania po łąkach i polach.

Przy nasilonych objawach zdecydowaną ulgę może przynieść zainstalowanie oczyszczacza powietrza. Przykładem idealnego rozwiązania dla ochrony przed alergenami są inteligentne oczyszczacze powietrza Sharp z technologią Plasmacluster i funkcją przeciwpyłkową POLLEN.

Urządzenia te wykorzystują równolegle dwa systemy oczyszczania powietrza:   Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

 • pasywny – poprzez wysokowydajny system filtrów o żywotności nawet do 10 lat. Filtry zatrzymują 100% alergenów o wielkości powyżej 1 mikrona
 • aktywny – technologia Plasmacluster generuje klastry jonowe wydmuchiwane w całą kubaturę pomieszczenia wraz z oczyszczonym powietrzem. Dzięki nim dezaktywowane są najmniejsze i najgroźniejsze alergeny, które jest najtrudniej zassać do wnętrza oczyszczacza. Alergeny takie potrafią wnikać głęboko w drogi oddechowe i powodować groźne schorzenia jak np. astma oskrzelowa.

Dzięki hybrydowemu i niezwykle skutecznemu systemowi oczyszczania alergicy wziewni nie muszą unikać wietrzenia pomieszczeń tak istotnego w wymianie tlenu i dwutlenku węgla.

Nasycone jonami Plasmacluster powietrze stanowi skuteczne antidotum na alergizujące białka zawarte w nasionach roślin pylących. Sam oczyszczacz jest całkowicie bezobsługowy i wyposażony w serię czujników sterujących jego pracą.

Zaawansowana funkcja POLLEN odpowiada za wykrycie w powietrzu pyłków i ich dezaktywację. Ich obecność dla Użytkownika sygnalizuje specjalny wskaźnik. Urządzenie może pracować 24h na dobę monitorując jakość powietrza i aktywując się automatycznie po wykryciu zanieczyszczeń.

Tego typu profilaktyka i pełne zabezpieczenie pomieszczenia kosztuje 2799pln (najwydajniejszy obecnie model Sharp KC-A60EUW), co w skali 10 lat (żywotność filtrów) daje koszt  tylko 0,77pln dziennie.

Tutaj znajdziesz opis rozwiązań zastosowanych w Inteligentnych oczyszczaczach powietrza Sharp Plasmacluster.

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie  Dla Alergików z ograniczonym budżetem godnym polecenia może być najlepszy w swojej klasie cenowej Sharp FU-Y30E.  Wyposażony również w technologię Plasmacluster i kosztujący jedynie 599pln.

Tutaj znajdziesz porównanie modelu Sharp FU-Y30EUW z innymi popularnymi oczyszczaczami powietrza.

Alergia na pyłki – objawy i leczenie alergii na pyłki

Alergia na pyłki to najpowszechniejsza choroba alergiczna układu oddechowego. Na jej objawy, z których najczęstszym jest katar sienny, uskarża się 10–20% populacji. Występowanie symptomów tej alergii jest ściśle związane z kalendarzem pylenia uczulających roślin. Sprawdź, co najczęściej wywołuje uczulenie, jak leczyć alergię wziewną na pyłki oraz kiedy wykonać testy alergiczne.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Zepsutego Termostatu?

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie Spis treści:

Co to jest alergia wziewna

Alergia (uczulenie, nadwrażliwość) to nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynnik zwany alergenem. Alergen jest nieszkodliwym dla osób zdrowych bodźcem, jednak u osób uczulonych prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. Najczęstszym powodem nadwrażliwości są tzw. alergeny wziewne, które dostają się do organizmu głównie drogami oddechowymi.

Alergia wziewna może występować całorocznie lub sezonowo. Ten drugi typ to alergia na pyłki roślin (pyłkowica), której objawy występują co roku w okresie pylenia uczulających roślin.

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

Objawy alergii na pyłki

Do najczęstszych objawów alergii na pyłki zalicza się:

 • Wodnisty katar
 • Salwy kichania
 • Zatkany nos
 • Swędzenie gardła
 • Zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu
 • Kaszel
 • Świszczący oddech.

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

Alergia na pyłki – co uczula

Objawy alergii na pyłki pojawiają się podczas kwitnienia uczulających roślin.

W Polsce główne przyczyny alergii wziewnej na pyłki to:

 • Pyłki drzew – najczęściej uczula pyłek brzozy, olchy (olszy), leszczyny, topoli i dębu. Sezon alergiczny rozpoczyna kwitnienie leszczyny. W niektórych latach może ona pylić już w styczniu. Pyłki drzew obecne są w powietrzu do maja.
 • Pyłki traw – w naszym kraju są najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) i atopowej astmy pyłkowej. Z uwagi na niemal identyczną budowę alergenów, różne gatunki traw traktowane są jako jedna grupa. Zalicza się do niej również zboża. W Polsce objawy związane z uczuleniem na trawy pojawiają się najczęściej pod koniec maja. Pyłki traw znajdują się w powietrzu do września.
 • Pyłki chwastów – uczulenie najczęściej wywołuje bylica, komosa, szczaw, babka, pokrzywa, ambrozja i parietaria. Chwasty kwitną od maja do września.
 • Zarodniki grzybów pleśniowych – ta alergia może występować sezonowo lub całorocznie. Powodem alergii sezonowej są grzyby tzw. zewnątrzdomowe. Należą do nich pleśnie z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Zarodniki grzybów pleśniowych obecne są w powietrzu od kwietnia do września.

Leczenie alergii na pyłki

Leczenie alergii na pyłki polega na unikaniu alergenów (tu chorym pomaga kalendarz alergika, czyli wiedza „co teraz pyli”) i leczeniu farmakologicznym.

W farmakoterapii najczęściej stosuje się:

 • leki antyhistaminowe (tabletki na alergie dostępne są również bez recepty),
 • leki obkurczające naczynia nosa,
 • kromony,
 • kortykosteroidy.

Alergia na pyłki odczulanie

Metodą leczenia, z powodzeniem stosowaną w terapii alergii wziewnej na pyłki, jest też odczulanie. Polega ono na podawaniu coraz większych dawek konkretnego alergenu. Prowadzi do złagodzenia lub ustąpienia objawów alergii i może zapobiegać astmie oskrzelowej.

Alergia na pyłki testy alergiczne

By leczenie alergii pyłkowej skierowane było przeciwko konkretnym alergenom, w diagnostyce stosuje się testy alergiczne –  testy skórne i/lub testy z krwi. Te drugie są wykonywane zwłaszcza u dzieci do 4. roku życia i u osób stale stosujących leki, które mogłyby wpłynąć na wynik testów z krwi.

 • W przypadku alergii pyłkowej, testy alergiczne wykonuje się zazwyczaj od października do grudnia.
 • Sprawdź także: 
 • Testy alergiczne – kiedy zrobić testy alergiczne?Alergia na zwierzęta – objawy i leczenie alergii na zwierzęta

Dowiedz się więcej:

“Pyłek traw”http://www.moj.alergie.pl/library/aai_volume-3_issue-4_article-191.pdf

“Uczulenia poliwalentne i monowalentne na alergeny pyłku roślin u chorych z alergią”http://alergie.pl/library/aai_volume-12_issue-2_article-698.pdf

Alergia wziewna – czym jest, objawy i leczenie

To, co dla osób zdrowych jest niegroźne, a nawet niezauważane, dla alergika jest wyzwaniem, z którym jego układ odpornościowy toczy nieustanną walkę. Szacuje się, że z alergią wziewną zmaga się nawet 40 proc. ludzi. Cierpią na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Dowiedz się, jak diagnozować i leczyć alergię wziewną!

Co to jest alergia wziewna?

Alergia wziewna to nieprawidłowa odpowiedź tkanek na oddziaływanie obcych substancji, zwanych alergenami. Jej podstawą jest reakcja immunologiczna doprowadzająca to powstania stanu zapalnego. W przypadku alergii wziewnej alergenami są białka, które przedostają się do organizmu przez układ oddechowy. Substancje te znajdują się w otaczającym nas środowisku sezonowo bądź przez cały rok.

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

Alergie wziewne – rodzaje alergenów

Do alergenów wziewnych zaliczamy:

Pyłki roślin wiatropylnych:

Pyłki drzew (leszczyny, olchy, brzozy), traw (tymotki, rajgrasu, kupkówki, wyczyńca), zbóż (zwłaszcza żyta) i chwastów (bylicy, komosy, babki lancetowatej, szczawiu). Alergeny te występują sezonowo, a ich natężenie zależy od pory roku/miesiąca i regionu kraju.

Zarodniki grzybów pleśniowych

Zarodniki grzybów mogą dawać objawy praktycznie cały rok, ale najbardziej uciążliwe są jesienią ze względu na dużą wilgotność powietrza w czasie tej pory roku. Pleśnie mogą występować m.in. w zbutwiałych szczątkach roślin, spleśniałych produktach spożywczych, glebie, wilgotnych i niewietrzonych pomieszczeniach.

Sierść i alergeny zwierząt domowych oraz hodowlanych

Alergeny mogą się znajdować np. w sierści, piórach, naskórku, ślinie, moczu (nie tylko kotów czy psów, ale także np. gryzoni).

Roztocza kurzu domowego:

Alergię wziewną wywołują odchody tych maleńkich pajęczaków mieszkających m.in. w materacach, pościeli, tapicerce, dywanach. Niestety mogą powodować alergię przez cały rok, szczególnie wtedy gdy rzadziej wychodzimy na zewnątrz, czyli zimą.

Jakie są objawy alergii wziewnej?

Warto pamiętać, że alergia może pojawić się w każdym wieku. To, że nigdy jej nie miałeś, nie musi oznaczać, że nigdy już nie będziesz na nic uczulony. Objawy alergii wziewnej mogą przypominać objawy przeziębienia. Choroba manifestuje się najczęściej objawami ze strony układu oddechowego, czyli nawracającym katarem, suchym, męczącym kaszlem, swędzeniem w gardle.

W przebiegu alergii wziewnej często dochodzi również do zapalenia spojówek oraz problemów skórnych, takich jak: nasilenie atopowego zapalenia skóry, pokrzywka, świąd. Pojawić się może ból głowy oraz zmęczenie, uczucie rozbicia, problemy z koncentracją, rozdrażnienie.

U niektórych osób pojawiać się mogą objawy ze strony układu pokarmowego (gdy dojdzie do uczulenia krzyżowego).

Nie bagatelizuj powyższych objawów. Alergia wziewna jest groźniejsza niż myślisz: utrudnia normalne funkcjonowanie, zaburza sen, zmusza do rezygnacji z wielu aktywności i planów. Nieleczona może skutkować powikłaniami z ubytkiem słuchu i rozwojem astmy włącznie. Diagnozuj i lecz alergię, zgłoś się do Poradni Alergologicznej Salve!

Alergie wziewne u dzieci i niemowląt

W dzieci alergia wziewna pojawia się zazwyczaj powyżej 2. roku życia, choć zdarzają się przypadki alergii wziewnej już u niemowląt. Trudność sprawia często niestety sama diagnoza, ponieważ objawy są takie same jak przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Najbardziej charakterystycznymi objawami są: nawracające zapalenie spojówek, zaczerwienie i bolesność gardła, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, kichanie, przewlekły, wodnisty katar, suchy kaszel, niekiedy prowadzący do wymiotów.

Rodzice nie powinni bagatelizować tych objawów, bowiem nieleczona alergia wziewna stanowi najczęstszą przyczynę rozwoju astmy oskrzelowej u dzieci.

Jak diagnozować alergię wziewną?

Objawy alergii wziewnej nie zawsze są jednoznaczne i mogą być mylone np. z przeziębieniem. Podstawą rozpoznania alergii wziewnej jest zabranie przez lekarza szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz przeprowadzenie testów skórnych i /lub badań z krwi polegających na oznaczeniu stężenia swoistych IgE.

Leczenie alergii wziewnej, czyli jak sobie radzić z alergią

Podstawą leczenia alergii wziewnej jest prawidłowa diagnoza. Postępowanie i leczenie zależy bowiem od tego, na który alergen jesteśmy uczuleni. Należy zastosować szereg działań, które zminimalizują kontakt z alergenem. I tak np.

jeśli w wyniku przeprowadzonych testów okaże się, że uczula nas np. sierść zwierząt, konieczne będzie trzymanie czteronożnych futrzaków na dystans.

Wielu alergenów wziewnych trudno jednak całkowicie unikać – dotyczy to szczególnie pyłków roślin.

O rodzaju leczenia zawsze decyduje lekarz. Zwykle w ciężkich przypadkach alergię wziewną leczy się poprzez odczulanie (immunoterapia swoista). W łagodniejszych przypadkach wystarczy skutecznie ją kontrolować przy pomocy leków powodujących ustępowanie męczących objawów i hamowanie postępów choroby. W zapobieganiu objawom alergii stosuje się:

Leki antyhistaminowe

Leki te blokują uwalnianie histaminy – substancji produkowanej przez organizm w kontakcie z alergenem, która pośrednio wyzwala reakcję alergiczną. W zależności od potrzeby leki tego rodzaju mogą być podawane doustnie, donosowo, na skórę, do worka spojówkowego. Uwaga: leki antyhistaminowe nowej generacji nie powodują senności.

Glikortykosteroidy

Leki o silnym działaniu przeciwzapalnym stosowane najczęściej w postaci preparatów wziewnych, maści i kremów. Ich długotrwałe używanie może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Zawsze powinny być stosowane pod nadzorem lekarza.

Kromony

Charakteryzuje je słabe działanie przeciwzapalne i ograniczona skuteczność, ale są za to bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Znajdują zastosowanie w leczeniu alergicznego nieżytu nosa (w postaci donosowej) oraz alergicznego nieżytu spojówek (w postaci kropel).

Leia também:  Como calcular a resolução de uma câmera digital a partir da contagem de pixels

Uczulenie na trawy – jak rozpoznać? Z poradnika alergika

Alergia na trawy to coraz bardziej rozpowszechniona choroba, której pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj wczesną wiosną i mogą trwać do późnej jesieni.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, alergia na pyłki traw i roślin to jedna z najczęstszych postaci alergii w naszym kraju, cierpi na nią ponad 12% populacji w Europie Północnej i Wschodniej, w Europie Zachodniej – nawet 20%.

Alergia na pyłki traw – jak sobie radzić?

Alergia na pyłki traw – objawy

Alergia na określone alergeny może rozwinąć się w każdym wieku i nie zawsze dawać jednoznaczne objawy. Zgodnie z najnowszymi badaniami, w ostatnich kilku latach liczba chorujących z powodu alergii wzrosła niemal dwukrotnie.

Naukowcy informują, że przyczyną nie jest zwiększenie ilości alergenów naturalnych, w tym pyłków traw, lecz zwiększenie liczby uczulających substancji chemicznych. Cząsteczki pyłu, zawieszone w powietrzu, sklejają się z pyłkami roślin i potęgują alergię.

Badania epidemiologiczne ECAP pokazują, że z tego powodu  o wiele więcej przypadków alergii obserwuje się w miastach, niż na terenach wiejskich.

Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego? Alergia na trawy i inne alergeny naturalne objawia się najczęściej wodnistym, przezroczystym katarem, któremu mogą towarzyszyć kichanie, kaszel, suchość gardła i podrażnienie dróg oddechowych, łzawienie, zaczerwienienie i swędzenie oczu, a także wysypka na skórze, zaczerwienienie skóry i uogólniony świąd skóry. W określonych sytuacjach chory może uskarżać się na problemy z oddychaniem, duszność, osłabienie lub pogorszenie widzenia.

Na to, jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego, jest kilka sposobów. Większość pacjentów uważa, że ropna, gęsta wydzielina o zielonym lub żółtym kolorze z nosa oznacza infekcję bakteryjną, jednak alergia również może przyczyniać się do zmiany konsystencji i koloru kataru.

Katarowi alergicznemu niezwykle rzadko towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Większość objawów zmniejsza się lub zupełnie znika, gdy przebywasz w mieszkaniu, a obserwując kalendarz występowania alergii unikasz w określonych tygodniach lub miesiącach częstego wietrzenia mieszkania, długich spacerów wśród łąk i w lesie, a po powrocie do domu z pracy lub treningu bierzesz prysznic.

Dzięki temu usuwasz ze swojego ciała potencjalne alergeny. Pomocne jest także płukanie nosa z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Objawy alergii mogą wpływać na przebieg leczenia grypy i przeziębienia, intensyfikować objawy astmy, POChP i innych przewlekłych chorób układu oddechowego.

Alergia na pyłki traw – jak sobie radzić?

Gdy podejrzewasz, że dokucza Ci alergia na pyłki traw, objawy są podobne, jak te wymienione powyżej, warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania. Najważniejszym zalecanym badaniem są testy alergiczne z krwi.

Pozwalają one wykryć we krwi pacjenta specyficzne przeciwciała klasy IgE, których stwierdzenie w zestawieniu z objawami klinicznymi potwierdza obecność alergii. Badanie to można przeprowadzić w postaci tzw.

panelu i jednocześnie uzyskać informację na temat uczuleń na inne alergeny wziewne, a także alergeny zwierzęce i pokarmowe.

Alergia na trawy – które trawy uczulają?

Na pojawienie się objawów związanych z alergią bezpośredni wpływ ma czas kwitnienia i pylenia poszczególnych roślin, który precyzuje kalendarz występowania alergii. W Polsce szczyt nasilenia objawów przypada na okres od czerwca do sierpnia. Pierwsze objawy kliniczne występują zazwyczaj u chorego po osiągnięciu stężenia ok. 20 ziaren pyłku traw w 1 m3 powietrza.

Trawy to rośliny zielne, znanych jest ok. 10 tys. gatunków. W różnych obszarach geograficznych Europy występują różnice w długości sezonu pylenia. Wśród zbóż w powietrzu obecny jest wyłącznie pyłek żyta (przez maksymalnie dwa tygodnie). Do najpopularniejszych traw należy pyłek tymotki łąkowej.

Poszczególne gatunki traw są tak mocno ze sobą spokrewnione, że ich alergeny mają niemal identyczną budowę, przez co badania obejmują zwykle całą grupę traw. W związku z tym nie ma dużego znaczenia, którą trawę wykorzystamy do obsadzenia trawnika, liczy się częste koszenie i regularna pielęgnacja, by zapobiec lub ograniczyć kwitnienie roślin.

Panele testów alergicznych uwzględniają zazwyczaj również badania pod kątem alergii na zboża, których pyłki zwykle nie unoszą się w powietrzu, takie jak owies lub kukurydza, a mimo to u pacjenta i tak uzyskuje się na nie silny odczyn dodatni. Jest to spowodowane obecnością zbliżonych alergenów u wszystkich gatunków traw.

Uczulenie na pyłki – objawy i leczenie

Jak chronić się przed alergenami?

W przypadku występowania alergii wziewnej kluczowe jest rozpoznanie przyczyny choroby i unikanie alergenów. W okresie intensywnego pylenia warto ograniczyć spacery, często się kąpać i zmieniać ubranie po powrocie do domu.

Powinniśmy unikać pocierania oczu i okolic twarzy oraz regularnie nawilżać śluzówkę nosa. Alergicy nie powinni samodzielnie kosić trawnika i mieć długiego kontaktu z sianem, nawet gdy jest ono zupełnie suche.

Wykonanie odpowiednich tekstów alergicznych pomoże w walce z chorobą i pozwoli na komfortowe codzienne funkcjonowanie w okresie najintensywniejszego pylenia traw.

Bibliografia:

Alergia na pyłki – objawy i leczenie sezonowego uczulenia

Kłopoty z alergią?

Sprawdź konsultacje

Alergia na pyłki stanowi podstawowy czynnik ryzyka w przypadku takich schorzeń, jak katar sienny, czy astma oskrzelowa. To sprawia, że każdego roku miliony osób na całym świecie z obawą myślą o nadchodzącej wiośnie i rozpoczynającym się okresie pylenia traw, krzewów i drzew.

Alergia na pyłki

Uczulenie na pyłki jest jedną najpowszechniej występujących w Polsce alergii wziewnych i jedną z podstawowych przyczyn alergicznego nieżytu nosa oraz astmy alergicznej.

Objawy alergii na pyłki występują okresowo, w okresie kwitnienia określonych roślin, a więc od wiosny do lata (dlatego określana jest ona często mianem uczulenia sezonowego).

W polskich realiach wśród roślin o działaniu najsilniej alergizującym, wymienić można przede wszystkim trawy, których pyłki odpowiadają za 30 do 50 procent wszystkich tego typu niepożądanych odczynów.

Istotne epidemiologiczni znacznie mają też brzozy, w mniejszym zaś stopniu między innymi bylice, leszczyny, olsze, klony.

Najwyższy odsetek osób ze stwierdzoną alergią na pyłki roślinne notuje się w dużych miastach, jak choćby w Łodzi czy Wrocławiu.

Przy czym obserwowane jest bardzo silne lokalne zróżnicowanie, którego powodem jest występowanie określonych alergenów w danych lokalizacjach oraz ich swoisty mix z innymi czynnikami środowiskowymi (np.

zanieczyszczeniem środowiska, czy średnim wiekiem danej populacji).

Alergia na pyłki traw

Podstawowym czynnikiem alergizującym, zawartym w pyłkach traw, są białka.

U osób uczulonych wywołują one powstanie typowego mechanizmu alergicznego, którego istotą jest reakcja układu immunologicznego, stymulującego organizm do produkcji przeciwciał klasy IgE.

Pyłki traw utrzymują się w powietrzu kilka miesięcy, począwszy od końca kwietnia, nawet do połowy września, w zależności od regionu Polski.

Monitorujący pylenie roślin Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, na podstawie wieloletnich obserwacji podaje, że najwyższe stężenie pyłków traw utrzymuje się w przeważającej części kraju od 3 dekady maja do mniej więcej połowy lipca.

Wyjątkiem są chłodniejsze rejony Mazur, Sudetów oraz Karpat, gdzie okres ten przesunięty jest o 1 tydzień. Pamiętać należy, że trawy są nieróżnorodną kategorią, w obrębie której wyróżniamy kilka tysięcy gatunków.

Trawy to nie tylko zieleń porastająca miejskie parki czy wiejskie pastwiska, ale też między innymi zboża (żyto, pszenica etc.).

Alergia na pyłki brzozy

Drugim najpowszechniej występującym alergenem roślinnym w Polsce są pyłki brzóz. W odróżnieniu od traw utrzymują się one w powietrzu znacznie krócej, za to w większych stężeniach. Alert dla alergików rozpoczyna się zazwyczaj wraz z nadejściem trzeciej dekady marca i kończy w pierwszych dniach maja.

Apogeum zagrożenia przypada zaś na 3 dekady kwietnia.

Także i w tym przypadku znaczne większy odsetek osób wykazujących alergię na pyłki odnotowywany jest w środowiskach miejskich, szczególnie w zatłoczonych centrach dużych aglomeracji.

Przypisać to można kilku czynnikom. Pierwszym z nich jest minimalna rotacja powietrza w warunkach gęstej zabudowy. Drugi podstawowy powód to zanieczyszczenie powietrza.

Badania już dawno wykazały, że określone substancje chemiczne zwiększają podatność na alergeny wziewne, prowadzą też do niekorzystnych modyfikacji zawartych w nich białek. W szczególności wymienia się w tym kontekście dwutlenek azotu (NO2), znajdujący się w dużych ilościach w samochodowych spalinach, a także O3, czyli ozon.

Objawy alergii na pyłki

Wśród objawów alergii na pyłki wymienia się przede wszystkim symptomy dwóch schorzeń. Są to:

 • alergiczny nieżyt nosa (ANN) – zwany też katarem siennym, który przynosi objawy przypominające lekkie przeziębienie, w tym między innymi:
  • wyciek rzadkiej wydzieliny z nosa,
  • częste kichanie,
  • niedrożność nosa,
  • zaczerwienienie, szczypanie, łzawienie oczu, ból powiek,
  • lekki ale nieprzyjemny świąd w gardle i uszach,
  • sporadycznie cięższe objawy: ból głowy, nudności, bezsenność, drażliwość, uczucie zmęczenia i suchości w ustach.
 • astma oskrzelowa alergiczna – przewlekła choroba o charakterze zapalnym, której istotą jest nadreaktywność oskrzeli, powodująca:
  • silny, suchy, męczący kaszel, nasilający się nocą, a także w wyniku wysiłku fizycznego oraz w sytuacjach stresujących,
  • duszność, ucisk w klatce piersiowej,
  • świszczący oddech.
Leia também:  Jak Długo Utrzymują Się Objawy Wstrząsu Mózgu?

Oprócz tego możliwe jest wystąpienie mniej charakterystycznych i złożonych objawów, jak choćby wysypka na skórze (w szczególności na łokciach, dłoniach, plecach).

Leczenie alergii na pyłki

Leczenie alergii na pyłki ma zróżnicowaną formę. Jeśli chodzi o terapię czysto objawową, stosuje się typowe środki przeciwalergiczne, czyli na przykład leki antyhistaminowe.

Są to środki doustne, blokujące tzw. receptory histaminowe. Hamują one proces zapalny i łagodzą objawy alergii. Bardzo często stosuje się je w przypadku np. kataru siennego.

Pamiętać jednak należy, że w żaden sposób nie eliminują one przyczyn alergicznego odczynu.

Jeśli chodzi o leczenie przyczynowe, osoby cierpiące na alergię mogą zostać podane immunoterapii, czyli odczulaniu.

Polega ona na wprowadzaniu do organizmu pacjenta coraz większych dawek substancji alergizujących, tak by zwiększyć jego tolerancję. Jest to więc rodzaj szczepionki, bynajmniej jednak nie jednorazowej.

Tego typu terapię rozpisuje się nawet na 3-5 lat.

Domowe sposoby przeciw alergii na pyłki

Trzeci sposób na pyłki, to profilaktyka. W dużej mierze sprowadza się ona do eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynnik uczulający. Możliwe do zastosowania działania to:

 • ograniczanie czasu spędzonego na świeżym powietrzu w okresie pylenie, z uwzględnieniem lokalnych danych dotyczących stężenia pyłków;
 • szczelne zamykanie okien w okresie pylenia;
 • natychmiastowa zmiana ubrań po powrocie do domu; częste pranie nakryć wierzchnich.
 • Autor: Piotr Brzózka
 • Czytaj też:
 • Bibliografia:
 • Barbara Majkowska-Wojciechowska, Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce¸ Alergia, Astma, Immunologia 21(1), marzec 2016
 • Kalendarz pylenia roślin, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, www.alergen.info.pl
 • B. Samoliński, F. Raciborski, A. Lipiec, A. Tomaszewska, E. Krzych-Fałta, P. Samel-Kowalik, A. Walkiewicz, A. Lusawa, J. Borowicz, J. Komorowski, U. Samolińska-Zawisza, A. J. Sybilski, B. Piekarska, A. Nowicka, Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP), Alergologia polska- Polish journal of allergology 1 (2014) 10–18

Masz napady kichania, kaszlu i kataru po wyjściu na zewnątrz? To może być alergia na pyłki

Wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików. Załzawione oczy, męczący kaszel, zatkany nos i serie męczących kichnięć to codzienność osób uczulonych na pyłki roślin. Dowiedz się, jak łagodzić objawy alergii na pyłki. Sprawdź kalendarz pylenia roślin, by ocenić, kiedy objawy alergii mogą być najsilniejsze.

Alergia na pyłki – na skróty:

Alergia na pyłki – na czym polega?

Alergia na pyłki roślin to najczęstsza przyczyna okresowego kataru alergicznego, kataru siennego, a nawet atopowej astmy pyłkowej. Pylenie roślin zaczyna się już w lutym i trwa do końca września, a nawet początków października.

Choć najgorsze warunki panują dla alergików w czerwcu i lipcu, gdy stężenie pyłków jest największe, to objawy uczulenia można odczuwać znacznie wcześniej. Nie sposób uniknąć kontaktu z alergenami, jakimi są pyłki roślin. Wiosną i latem unoszą się one w powietrzu.

Są bardziej uciążliwe w czasie, gdy panuje dobra pogoda, świeci słońce i jest ciepło. Na stężenie pyłków ma również wpływ łagodna zima, która zapewnia dobre warunki roślinom.

Rośliny wiatropylne mają w zwyczaju rozsiewać w powietrzu miliardy męskich komórek rozrodczych, z których tylko niektóre trafiają do komórek żeńskich. Rośliny działają zatem na zasadzie prawdopodobieństwa. Im więcej pyłków rozsieją, tym większa szansa na to, że dojdzie do zapylenia. Pyłek roślin roznoszony jest przez wiatr lub owady.

Unosi się w powietrzu przez cały okres wiosenny i letni, powodując u alergików katar, kaszel, kichanie i łzawienie oczu. Osoby uczulone powinny zatem unikać mieszkania i przebywania w pobliżu drzew, które pylą najmocniej, a należą do nich na przykład: sosna, dąb, olcha, brzoza, klon i jesion.

Alergicy mogą być uczuleni na pyłki przeróżnych roślin, zazwyczaj są to trawy i duże drzewa.

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik (alergen). Układ odpornościowy traktuje niegroźne substancje jako elementy zagrażające zdrowiu, co wywołuje reakcje mające na celu wydalenie ich z organizmu.

Jakie są objawy alergii na pyłki roślin?

Wiosną pyli wiele roślin: drzewa, trawy, chwasty. Właściwie od późnej zimy do późnej jesieni alergicy są podatni na alergeny. Lista pojawiających się wtedy uciążliwych objawów jest długa.

Choć nie zawsze łatwo odróżnić, czy mamy do czynienia z alergią, czy z przeziębieniem, warto spojrzeć nieco wstecz.

Jeśli podobne objawy pojawiają się co roku mniej więcej w tym samym czasie i znikają samoistnie na przestrzeni wiosny lub lata, to można zwykle stwierdzić, że jest to alergia na pyłki roślin.

Charakterystyczne dla alergii na pyłki roślin jest występowanie objawów wyłącznie w okresie pylenia. Do najczęstszych należą zazwyczaj katar (nieżyt nosa), zaczerwienienie spojówek, kichanie i kaszel. Jednak lista jest długa, bo objawy mogą słabnąć i nasilać się, a także powodować zapalenie zatok lub spojówek.

Objawy alergii na pyłki roślin:

 • katar – wyciek bezbarwnej i wodnistej wydzieliny z nosa;
 • swędzenie i zaczerwienienie nosa;
 • swędzenie i zaczerwienienie spojówek i uszu;
 • drapanie w gardle, suchy i męczący kaszel;
 • suchość w jamie ustnej;
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
 • podwyższona temperatura;
 • napady kichania w seriach;
 • trudności z zasypianiem i koncentracją;
 • złe samopoczucie.

Alergia na pyłki – jak się ją diagnozuje?

Aby potwierdzić alergię na pyłki, należy zgłosić się na wizytę do lekarza alergologa, który oceni sytuację pacjenta na podstawie zebranego wywiadu i opisu towarzyszących objawów.

Podstawową metodą diagnozowania alergii jest punktowy test skórny.

Oprócz tego lekarz bada nos pacjenta za pomocą rynoskopu, dzięki czemu może ocenić, czy widoczny jest obrzęk błony śluzowej pokrytej wodnistą wydzieliną.

Kalendarz pylenia roślin w Polsce

Co zrobić, by uniknąć natężenia objawów alergii? Najlepiej regularnie śledzić kalendarz pyleń i unikać kontaktu z konkretnymi roślinami w czasie, gdy pylą najmocniej. Kalendarz pozwala również na ocenę ryzyka. Warto przygotować się do okresu pylenia i kupić odpowiednie leki łagodzące objawy lub maseczkę okrywającą nos i usta.

Źródło: PTA – Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki roślin?

Istnieje kilka sposobów na łagodzenie objawów alergii na pyłki. Oprócz leków warto sięgnąć po herbatki ziołowe, które wzmacniają odporność, np. z łopianu, jeżówki czy mlecza. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku alergików każdy tego typu preparat należy skonsultować z lekarzem alergologiem.

Przebywanie na świeżym powietrzu bywa udręką dla alergika, ale nie da się tego uniknąć. Warto jednak zaraz po przyjściu do domu zmienić ubranie i wziąć prysznic, by zmyć z siebie pyłki.

Dzięki tym czynnościom objawy alergii uda się zminimalizować. W okresie dużego natężenia pyłków można pomagać sobie, nosząc maseczkę chroniącą usta i nos, a także okulary zabezpieczające oczy.

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w przypadku silnej alergii bywa pomocne.

W łagodzeniu objawów alergii może również pomóc dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz białka. Te składniki wzmacniają układ odpornościowy i w ten sposób pomagają z łagodzeniu objawów uczulenia.

W okresie pylenia warto pamiętać o tym, by wietrzyć pomieszczenia nocą, gdy stężenie pyłków jest niewielkie i zamykać okna w ciągu dnia. Można także zasuwać zasłony i firany, które będą zatrzymywać unoszące się w powietrzu pyłki.

Także miejsce urlopu należy wybierać z rozwagą. Alergicy powinny unikać łąk, pól i lasów w okresach silnego pylenia. Doskonałym rozwiązaniem są natomiast wysokie góry i morze, gdzie stężenie pyłków jest niższe.

Jakie leki pomagają w łagodzeniu objawów alergii na pyłki?

Przy bardzo silnych objawach alergii konieczne jest przyjmowanie leków antyhistaminowych. Warto też stosować preparaty zawierające wapń oraz kwercetynę. Ta ostatnia substancja jest bardzo ważnym elementem terapii alergicznej.

Badania udowodniły, że podczas jej stosowania znacznie zmniejsza się częstotliwość występowania ataków alergicznych. To dlatego, że ma ona działanie antyhistaminowe. Hamuje wyrzuty histaminy, która aktywuje reakcje alergiczne i stany zapalne.

Kwercetyna wzmacnia też naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo oraz, tak jak selen, ma właściwości przeciwutleniające.

Silne objawy alergii leczy się zazwyczaj preparatami sterydowymi, stosowanymi donosowo. Są to jednak leki stosunkowo silne, dlatego nie wolno z nich korzystać przez dłuższy okres. O metodach leczenia alergii na pyłki warto rozmawiać z lekarzem alergologiem, który po wykonaniu niezbędnych badań oceni stan zdrowia pacjenta i zdecyduje o wdrożeniu skutecznej terapii.

Źródło: alergia.pta.med.pl; wylecz.to/pl/choroby/alergie; alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*