Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

1. Wskaż, gdzie jesteś

Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

2. Znajdź potrzebny lek

Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

3. Zarezerwuj on‑line

Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Laktoza to cukier mleczny, składający się z glukozy i galaktozy. Jest obecna zarówno w mleku, jak i wszystkich jego przetworach. O nietolerancji tego cukru mówimy wówczas, gdy nasz organizm ma problemy z jego trawieniem.

Winę za ten stan rzeczy ponosi niewystarczająca aktywność laktazy– enzymu trawiennego odpowiedzialnego za rozkład laktozy. Gdy jest go zbyt mało, laktoza nie zostaje prawidłowo rozłożona i wchłonięta.

Ulega wówczas fermentacji bakteryjnej, co daje następujące dolegliwości: 

 • bóle brzucha,
 • wzdęcia i nudności,
 • biegunki,
 • uczucie pełności i napięcia brzucha,
 • charakterystyczne “przelewanie” i słyszalne ruchy perystaltyczne jelit. 

Objawy te mogą pojawić się nawet do kilku godzin po posiłku, dlatego często nie dostrzegamy związku między spożywaniem produktów mlecznych a nieprzyjemnymi dolegliwościami. 

ZOBACZ TEŻ: Alergio, ach to TY!

Co może być przyczyną nietolerancji laktozy?

Jedną z przyczyn nietolerancji laktozy jest pierwotny niedobór laktazy (hipolaktazja dorosłych), który wynika ze stopniowej, postępującej wraz z wiekiem, zmniejszającej się aktywności tego enzymu.

Objawy tego rodzaju nietolerancji laktozy zwykle dotyczą osób w wieku dojrzewania oraz dorosłych, rzadziej dzieci. Proces ten jest uwarunkowany genetycznie oraz zależy od kolory skóry i pochodzenia etnicznego.

Szacuje się, że w Polsce hipolaktazja występuje u 17-37% dorosłych

Nietoleracja laktozy może mieć także charakter wtórnego, przejściowego lub trwałego niedoboru laktazy. Przyczyną mogą być współistniejące choroby, które powodują uszkodzenie powierzchni błony śluzowej jelita, odpowiedzialnej za wytwarzanie laktazy. Wśród tych chorób wyróżniamy m.in.: 

 • celiakię,
 • zespół Leśniowskiego-Crohna,
 • chorobę Whipple’a,
 • pasożyty w przewodzie pokarmowym,
 • martwicze zapalenie jelita,
 • alergie pokarmowe (np. na białko mleka krowiego),
 • infekcje żołądkowo-jelitowe o ostrym przebiegu (przewlekłe biegunki),
 • zespół krótkiego jelita,
 • mukowiscydozę. 

Do uszkodzenia śluzówki jelita może przyczynić się również nadmierne spożywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków, w tym antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ten rodzaj niedoboru laktazy zazwyczaj jest przejściowy i zmniejsza się po regeneracji śluzówki jelit

Nietolerancję laktozy może powodować również alaktazja, czyli wrodzony niedobór laktazy w błonie śluzowej jelita cienkiego. Jest to zaburzenie rzadkie, uwarunkowane genetycznie, które objawia się już u noworodków przy pierwszym karmieniu. 

Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy nietolerancji laktozy, powinniśmy podjąć kroki, które pozwolą potwierdzić nasze przypuszczenia. Lekarz może zlecić następujące badania:  

 • Wodorowy test oddechowy – pacjentowi (na czczo) podaje się wodny roztwór laktozy, a następnie w równomiernych odstępach czasu mierzy się stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. U osób, które cierpią na nietolerancję laktozy, poziom wodoru jest podwyższony.
 • Test zmian poziomu glukozy w surowicy krwi – pacjentowi będącemu na czczo podaje się wodny roztwór laktozy, a następnie oznacza zawartość glukozy we krwi. W przypadku nietrawienia laktozy, poziom cukru we krwi nie wzrasta. Tego testu nie stosuje się u chorych na cukrzycę i cierpiących na zespół złego wchłaniania.
 • Badanie pH stolca – kwaśne pH stolca oznacza nietolerancję pokarmową, ponieważ niestrawiona laktoza zakwasza kał.
 • Badanie moczu – po podaniu pacjentowi roztworu laktozy z etanolem, pobiera się próbkę moczu i vada poziom galaktozy.
 • Próba eliminacyjna – pacjent na okres dwóch tygodni całkowicie wyklucza laktozę z diety. Jeżeli w tym okresie objawy ustąpią, a następnie powrócą po ponownym spożyciu tego cukru, można podejrzewać nietolerancję laktozy.
 • Testy genetyczne – diagnostykę wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia mutacji w genie kodującym laktazę, która występuje przy pierwotnym niedoborze laktazy.
 • Badanie endoskopowe – najbardziej inwazyjna metoda diagnostyczna, w trakcie której pobiera się wycinek jelita cienkiego do analizy, w celu określenia zawartości laktazy.

ZOBACZ TEŻ: Objawy niedoboru potasu

Leczenie nietolerancji laktozy

Obecnie jedynym sposobem radzenia sobie z nietolerancją laktozy jest eliminacja z diety produktów, które ją zawierają. W zależności od nasilenia objawów, należy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z produktów zawierających laktozę.

Pamiętajmy jednak, że laktoza może być obecna nie tylko w mleku i przetworach mlecznych. Należy uważnie sprawdzać skład produktów spożywczych, bowiem często dodaje się do nich różne źródła laktozy.

Czytajmy także składy leków! Jeżeli  nie mamy pewności, czy lek zawiera laktozę, możemy to sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl, dzięki któremu z łatwością zamówimy preparat do najbliższej apteki. 

A co, jeśli zależy nam na obecności produktów mlecznych w diecie? Możemy stosować preparaty zawierające farmakologiczne postacie laktazy, jak Lacidar Laktaza, Lactocontrol czy Lactaza PREBI. 

Dieta eliminacyjna i produkty zastępcze

Musimy pamiętać, że mleko oraz produkty mleczne są wartościowym źródłem białka, wapnia oraz witamin z grupy B. Wyeliminowanie produktów zawierających laktozę może prowadzić do niebezpiecznych niedoborów. Aby tego uniknąć, warto skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem, który pomoże ułożyć pełnowartościową dietę, bogatą w niezbędne witaminy i minerały.

ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć z zaparciami?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie Odżywianie i Diety

Tagi:  nietolerancja laktozy objawy nietolerancji laktozy jak rozpoznać nietolerancję laktozy nietolerancja laktozy jak leczyć zdrowa dieta nietolerancja laktozy czego nie jeść

Więcej artykułów

Nietolerancja laktozy – objawy. Czym się różni nietolerancja laktozy od alergii na mleko?

Wzdęcia, bóle brzucha, nadmierne wytwarzanie gazów, przelewanie, uczucie napięcia i pełności w żołądku pojawiające się po zjedzeniu produktów mlecznych to typowe objawy nietolerancji laktozy.

 Wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny (laktazy) zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego nieprzyjemne objawy nietolerancji mleka i jego przetworów często pojawiają się u seniorów.

Jak im zaradzić?

Szacuje się, że co trzeci Polak cierpi z powodu nietolerancji laktozy. Znalezienie się w tej grupie nie jest więc takie trudne, zwłaszcza, gdy jest się seniorem albo po prostu osobą dojrzałą.

Przyczyny niepożądanych reakcji organizmu po zjedzeniu pożywienia zawierającego laktozę mogą być trojakie. Wyróżniamy:

 • wrodzony niedobór laktozy – w tym przypadku mamy do czynienia z alaktazją uwarunkowaną genetycznie – jej objawy pojawiają się już w okresie noworodkowym, a jedyną metodą leczenia jest eliminacja laktozy z diety do końca życia;
 • hipolaktazję pierwotną typu dorosłych – niedobór laktazy wynika w tym przypadku z sukcesywnego fizjologicznego spadku jej aktywności;
 • wtórny niedobór laktazy – powstaje w wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych i może prowadzić do ograniczenia lub całkowitej utraty czynności tego enzymu.

Laktoza – cukier z mleka

Laktoza to cukier, a dokładniej dwucukier, znajdujący się w mleku. Znajdziemy ją więc w przetworach mlecznych oraz w samym mleku i to nie tylko krowim, ale też w kozim, owczym oraz w produktach, w których się jej zupełnie nie spodziewamy.

Może kogoś to zdziwi, ale producenci dodają mleko pod różną postacią – mleko, mleko w proszku, serwatka z mleka, białka mleka z laktozą – prawie wszędzie: do pieczywa (zwłaszcza pszennego), do wędlin, płatków śniadaniowych, ciastek, cukierków, gotowych dań typu krokiety, pierogi, pulpety oraz do sosów, pasztetów a nawet chrzanu i lodów sorbetowych, nie mówiąc już o zwykłych lodach i np. czekoladzie.

Leia também:  Kłucie w prawym boku

Osoby, które borykają się z nietolerancją laktozy muszą więc wykazać się nie lada czujnością.

Laktaza – enzym trawiący laktozę

Nietolerancja laktozy to dysfunkcja organizmu polegająca na trudności w trawieniu tego cukru mlecznego.

Po zjedzeniu np.

sera żółtego, który jest przetworem mlecznym, laktoza nie jest rozkładana tak jak być powinna w jelicie cienkim na dwa cukry proste glukozę i galaktozę, a co za tym idzie, nie może zostać wchłonięta przez komórki śluzówki. Niestrawiona dopiero w jelicie grubym rozkładana jest przez florę bakteryjną do kwasu mlekowego, dwutlenku węgla, wodoru, metanu i wodorotlenków, co wywołuje różne jelitowe dolegliwości.

Enzym trawiący laktozę to laktaza. Nietolerancja laktozy może być spowodowana albo upośledzonym wydzielaniem tego enzymu, albo jego całkowitym zanikiem, spowodowanym np. chorobą. Z wiekiem problem nietolerancji laktozy może się pogłębiać.

Objawy nietolerancji laktozy

Objawami nietolerancji laktozy są:

 • wzdęcia,
 • bóle brzucha,
 • nadmierne wytwarzanie gazów spowodowane pracą bakterii w jelicie grubym,
 • kruczenie czyli słyszalne ruchy perystaltyczne jelit,
 • przelewanie,
 • uczucie napięcia i pełności,
 • biegunki.

Dolegliwości pojawiają się w czasie od 30 minut do 2 godzin od spożycia pokarmu z laktozą i nie u wszystkich osób występują tak samo intensywnie. Wszystko zależy od stopnia niedoboru laktazy i ilości spożytego cukru. A dokładniej?

Część osób jest w stanie spożywać niewielkie ilości produktów zawierających laktozę, nie ryzykując przykrych dolegliwości, inne nie. Albo inaczej: u części osób po zjedzeniu produktów zawierających laktozę objawy są wyjątkowo silne, u innych nieznaczne.

Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy Osoby walczące z nietolerancją laktozy mogą wspomagać się preparatami farmaceutycznymi zawierające laktazę – enzym trawiący laktozę. Występują one w formie tabletek lub płynnej. Tabletki zwykle zażywa się pół godziny przed posiłkiem, farmaceutyki płynne miesza się z jedzeniem przed spożyciem.

Jaka dieta przy nietolerancji laktozy?

W przypadku nietolerancji laktozy powinno się przejść na dietę bezlaktozową, co oznacza eliminację z codziennego menu mleka i jego przetworów oraz produktów, w których składzie jest laktoza, czyli np. większości wędlin i słodyczy.

Należy też, i to bezwzględnie, czytać etykiety zamieszczane na produktach, nawet te na łososiowej paście do chleba czy na konserwach rybnych, np. na zamkniętych w puszkach szprotach w sosie pomidorowym, mimo że wydawałoby się, że w tych produktach mleka nie będzie.

I mimo, że wydaje się to arcytrudne, można takie bezlaktozowe odżywianie się doprowadzić do perfekcji. Tym bardziej, że producenci coraz częściej myślą o osobach mających problem z trawieniem cukru mlecznego i specjalnie dla nich tworzą produkty bez laktozy albo typowo mleczne oczyszczają z problematycznego cukru. Mamy więc masło bez laktozy, ser żółty a nawet mleko.

Eliminacja produktów mlecznych będących głównym źródłem wapnia w diecie wymaga zastąpienia ich innymi produktami bogatymi w ten pierwiastek.

Produkty bogate w wapń, zalecane przy diecie bezlaktozowej to:

 • fasola,
 • soja,
 • liście pietruszki,
 • kapusta,
 • szczaw,
 • jarmuż,
 • figi,
 • morele suszone,
 • migdały,
 • orzechy laskowe,
 • sezam,
 • słonecznik,
 • mak,
 • sardynki ,
 • amarantus,
 • glony (zwłaszcza odmiany hijiki i wakame).

Warto też spożywać mleko roślinne np. mleko sojowe lub ryżowe wzbogacone o wapń.

Pułap nietolerancji na laktozę

Zanim też całkowicie się wyeliminuje produkty z laktozą, warto sprawdzić swój pułap nietolerancji.

Niektóre osoby nietolerujące laktozy mogą bez problemów pić fermentowane produkty mleczne, inne nie. Jelita jednych dobrze zareagują na czekoladę, która ma 70 proc.

zawartości ziaren kakaowca, jelita innych „nie walczą” dopiero przy 90 proc. (im więcej kakao, tym mniej laktozy w czekoladzie).

Nietolerancja laktozy a alergia

Mleczni alergicy uczuleni są najczęściej nie na samo mleko, lecz na białko mleka krowiego. Osoby takie – w przeciwieństwie do osób nietolerujących laktozy, która jest przecież cukrem występującym w mleku wszystkich ssaków – nie będą więc miały przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu np. sera koziego.

Uczulenie na laktozę. Objawy i leczenie nietolerancji laktozy

Bardzo popularną oraz dokuczliwą dolegliwością, z którą zmaga się w ostatnim czasie wiele osób jest nietolerancja laktozy.

Dochodzi do niej w przypadku, gdy w naszym organizmie brakuje laktazy, czyli enzymu, który odpowiedzialny jest za rozkład laktozy.

Po spożyciu produktów mlecznych lub jego przetworów skarżymy się na szereg dokuczliwych objawów. Czym właściwie jest uczulenie na laktozę?

Jakie są przyczyny i objawy nietolerancji laktozy? Poniżej wiele cennych i ważnych informacji na temat nietolerancji laktozy zarówno u dorosłych, jak i noworodków oraz niemowląt. Ponadto przydatne i praktyczne porady, jak prawidłowo ją zdiagnozować oraz jak leczyć? W artykule również przykładowa dieta eliminująca laktozę.

Nietolerancja laktozy to nieprawidłowa reakcja naszego organizmu po spożyciu produktów, które zawierają laktozę (inaczej cukier mleczny). Może to być spowodowane niedoborem lub całkowitym brakiem enzymu trawiennego – laktazy, który powoduje rozkład laktozy na cukry proste – glukozę i galaktozę.

Jeśli w naszym organizmie nie ma wystarczającej ilości tego enzymu, wtedy nierozłożona laktoza fermentuje w jelicie grubym pod wpływem bakterii. To z kolei powoduje powstawanie kwasów i gazów powodujących nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego.

Nietolerancji nie należy mylić z alergią na białka mleka krowiego, której przyczyną jest nadwrażliwość układu odpornościowego na białko (czynnik alergizujący).

Nietolerancja laktozy – przyczyny i objawy

Przyczyną uczulenia na laktozę może być pierwotny niedobór laktazy (genetyczny) zwany inaczej hipolaktazją – choroba ta dziedziczona jest recesywnie. Postępuje od 2.

roku życia i objawia się ciągłym zmniejszaniem się aktywności enzymu laktazy. Osoby dorosłe z hipolaktazją mają najwyżej 5 % laktazy w organizmie w porównaniu do osób zdrowych.

 Objawy pierwotnego niedoboru laktazy (polimorfizmu genu laktazy) pojawiają się najczęściej w wieku dojrzewania lub dopiero u osób dorosłych.

Wyróżniamy również wrodzony niedobór laktazy (alaktazja), której przyczyną jest genetyczny wrodzony defekt metaboliczny. W wyniku tego defektu organizm nie wytwarza laktazy. W tym przypadku zauważamy objawy nietolerancji laktozy u noworodka już od momentu podania mleka matki lub mleka modyfikowanego.

Nietolerancja laktozy spowodowana może być również wtórnym niedoborem laktazy (nabytym). Może mieć on charakter przejściowy lub utrwalony. W wyniku uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych produkcja laktazy zostaje zahamowana.

Przyczyną tego typu nietolerancji mogą być np. częste infekcje żołądkowo-jelitowe (przewlekłe biegunki spowodowane m. in. rotawirusami), celiakia (nietolerancja glutenu), mukowiscydoza, martwicze zapalenie jelita lub alergie pokarmowe.

 Zniszczenie nabłonka i kosmków jelitowych może być spowodowane również stosowaniem niektórych leków, antybiotyków oraz nadmiernym spożyciem alkoholu. Tymczasowa nietolerancja laktozy występować może u wcześniaków urodzonych przed 34.

tygodniem, ponieważ ich organizm nie jest jeszcze w stanie wytwarzać laktazy. Z czasem problem ustępuje, gdy w jelitach zaczyna się proces wytwarzania laktazy. 

Stosowanie przez dłuższy okres diety bezmlecznej może również powodować nietolerancje laktozy w wyniku spadku aktywności wydzielania przez nasz organizm laktazy. 

Nietolerancja laktozy u noworodka – czy jest groźna?

Jeśli rodzice w porę nie zareagują na niepokojące symptomy to długotrwała nietolerancja pokarmowa może doprowadzić do odwodnienia dziecka. Jest to bardzo groźne dla noworodka czy niemowlęcia i może doprowadzić do śmierci.

Wymienione wyżej objawy (m. in. wymioty, kwaśne stolce, kolki, bóle brzucha) mogą doprowadzić do niedożywienia, co niekorzystnie wpłynie na jego prawidłowy rozwój.

Leia também:  Como aumentar os graves em um computador com windows

Niezdiagnozowana w porę nietolerancja laktozy może spowodować uszkodzenia tkanek jelit.

Nietolerancja laktozy u niemowląt – objawy

W przypadku alergii na laktozę u niemowląt występują podobne objawy jak u dorosłych. Najczęstszymi objawami są skurcze i bóle brzucha, wodniste stolce o kwaśnym i nieprzyjemnym zapachu oraz wzdęcia.

 Dokuczają Ci wzdęcia? Wtedy warto zapoznać się z artykułem: Jeśli masz ciągłe wzdęcia? Poznaj ich przyczynę, być może uda się ich łatwo uniknąć. Zauważyć można również nadmierne występowanie gazów, odgłosów przelewania się w brzuchu oraz nudności i wymioty.

Nasilenie objawów zależy od dawek mleka, jakie przyjmuje dziecko.

Ważne, aby dokładnie obserwować dziecko, ponieważ przyczyną powyższych objawów mogą być również inne aspekty, które dają objawy podobne do nietolerancji laktozy np.

nieprawidłowe “przystawianie” dziecka, stres podczas jedzenia, trudności w relacji matka–dziecko, która na początku dopiero się buduje. Po bardzo dokładnym przeanalizowaniu wszystkich przyczyn można rozszerzać diagnostykę i wprowadzić odpowiednią dietę.

 W celu prawidłowej oceny objawów nietolerancji laktozy u niemowląt oraz zdiagnozowania nietolerancji laktozy wykonuje się najczęściej test oddechowy laktozy. 

Istnieje wiele inwazyjnych i nieinwazyjnych testów na nietolerancję laktozy, a wśród nich możemy wyróżnić następujące testy:

1. Wodorowy test oddechowy – pacjentowi na czczo podaje się odpowiednią dawkę laktozy. Następnym krokiem jest zmierzenie stężenia wodoru w wydychanym powietrzu.

W przypadku nietolerancji laktozy pacjent ma przekroczone normy wodoru w wydychanym powietrzu – laktoza nie jest strawiona, ulega fermentacji, dlatego wydzielają się nadmierne ilości wodoru usuwane przez drogi oddechowe.

Wodorowy test jest nieinwazyjny i często używany w diagnostyce nietolerancji laktozy. 

2. Badanie krwi – nieinwazyjna i bezpieczna metoda pomocna przy wykrywaniu nietolerancji laktozy.

3. Próba eliminacyjna – pacjent eliminuje ze swojej diety laktozę na okres 2 tygodni. Podczas próby uważnie obserwuje swój organizm – czy objawy znikają, czy jest widoczna poprawa, czy po spożyciu laktozy objawy się nasilają. 

4. Analiza pH stolca – z racji tego, że niestrawiona laktoza powoduje zakwaszenie stolca pomocną metodą jest zbadanie jego pH. W przypadku kwaśnego pH możemy podejrzewać nietolerancję laktozy.

5. Test tolerancji laktozy – lekarz przed badaniem bada stężenie glukozy we krwi, następnie pacjent na czczo dostaje doustnie prowokacyjne dawki laktozy i ponowne badanie na stężenie glukozy we krwi.

6. Endoskopia – metoda inwazyjna, ale najbardziej skuteczna. Badanie endoskopowe polega na pobraniu wycinka jelita i oznaczeniu w nich zawartości laktozy.

Wyróżniamy również badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy (diagnostyka hipolaktazji u dorosłych) oraz testy genetyczne. 

Dieta przy alergii na laktozę

W przypadku zdiagnozowania wrodzonego niedoboru laktazy należy dożywotnio wyeliminować z diety produkty zawierających laktozę. Można również zastosować laktazę w tabletkach, która wspomaga trawienie pokarmów mlecznych.

 Natomiast w przypadku pierwotnego niedoboru laktazy wprowadza się dietę, która polega na całkowitej eliminacji produktów z laktozą lub tylko zmniejszeniu ich ilości (również przez całe życie). Przy wtórnej nietolerancji laktozy okresowo eliminujemy produkty zawierające laktozę.

Dietę należy stosować do czasu wyleczenia choroby, która uszkodziła kosmki jelita – po wyleczeniu można powoli powrócić do normalnej diety. U noworodków i niemowląt zaleca się stosowanie mieszanek mlecznych bezlaktozowych.

Niestety nietolerancji laktozy nie da się całkowicie wyleczyć. Przestrzeganie diety bez laktozy zmniejszy dokuczliwość objawów i dyskomfort, jaki odczuwaliśmy po spożyciu mlecznych produktów. Dieta musi być dostosowana do stopnia nasilenia objawów. 

W celu stosowania się do zaleceń lekarza i przestrzegania diety należy uważnie czytać wszystkie etykiety produktów, ponieważ laktoza dodawana jest do wielu artykułów.

Uczulenie na laktozę – przykładowy jadłospis

Po usłyszeniu diagnozy wielu z nas nie wyobraża sobie komponowania posiłków bez laktozy. Wielu z nas się zastanawia, jaka jest dieta bez laktozy, co jeść? Przykładowy jadłospis w diecie bezmlecznej:

1. Śniadanie I – jaglanka na mleku roślinnym z daktylami i orzechami, owsianka na wodzie lub mleku roślinnym z owocami, kanapka (chleb bez dodatku mleka w proszku lub serwatki) z warzywami oraz pasztetem, jajecznica z grzankami. 

2. Śniadanie II/przekąska/podwieczorek – koktajl (np. szpinak, banan, gruszka i seler), koktajl truskawkowy lub malinowy na mleku roślinnym, sałatka ze świeżych warzyw z tofu, garść suszonych owoców lub orzechów, wafle ryżowe. 

3. Obiad – roladki z piersi kurczaka lub indyka z papryką, cebulą i ogórkiem kiszonym, sznycle z piersi kurczaka w panierce z płatków owsianych, łosoś z warzywami na parze i kaszą jaglaną. 

4. Kolacja – zupy warzywne, sałatka z łososiem na parze, tortilla warzywna, papryka faszerowana.

????⚠Nietolerancja laktozy u dorosłych ???? objawy i leczenie

Nietolerancję laktozy (cukru mlecznego) ma nawet co 3 Polak (37% populacji). Nie wystarczy jednak odstawić mleko i jego przetwory, aby powrócić do pełni zdrowia. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny nietolerancji laktozy.

Często choroba ta jest spowodowana zmianą w genie odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę. Może jednak być również objawem innej choroby np. celiakii.

W zależności od tego, jaka jest przyczyna nietolerancji laktozy różne będzie postępowanie.

Spis treści:

Nietolerancja laktozy objawy skórne – wraz z objawami gastrycznymi mogą świadczyć o chorobie

Wczesne wykrycie nietolerancji laktozy jest niezwykle ważne. Jednym z najczęstszych objawów nietolerancji laktozy są zmiany skórne: pokrzywka lub atopowe zapalenie skory. U osoby chorej objawy skórne pojawiają się zazwyczaj bardzo szybko po spożyciu produktów z laktozą i są one uciążliwe.

Nietolerancja laktozy powoduje także poważne objawy gastryczne – biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha. Przyczynia się też do bardzo groźnych powikłań takich jak np.

osteoporoza i osłabienie kości, zespół jelita nadwrażliwego, astma, egzema, zapalenie zatok, ból stawów i kości oraz zaburzeń koncentracji. Jeśli więc zauważyłeś u siebie objawy nietolerancji laktozy wykonaj badanie genetyczne. Dzięki temu możesz się przed nimi ustrzec. .

Zdiagnozowanie i leczenie nietolerancji laktozy jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży. Organizm potrzebuje wówczas wapnia dla budowania kości i zębów maluszka.

Jeśli nie dostarczamy go z pożywieniem (lub też dostarczamy ale organizm nie wchłania go prawidłowo na skutek nietolerancji laktozy) wówczas przyszła mama jest narażona na poważne komplikacje zdrowotne – osłabienie kości a nawet osteoporozę.

Objawy nietolerancji laktozy – sprawdź czy masz genetyczną nietolerancję laktozy czy nabytą.

Stwierdzenie czy biegunki, wzdęcia, bóle brzucha itp. po spożyciu pokarmów mlecznych są spowodowane nietolerancją laktozy uwarunkowaną genetycznie czy też alergią lub są efektem ubocznych innych chorób prowadzących do uszkodzenia błony śluzowej jelita jest niezwykle istotne.

Nietolerancja laktozy u dorosłych – pamiętaj, że jeśli Twoja nietolerancja laktozy nie jest spowodowana mutacją w genie odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę być może jest odwracalna. Przy nabytej nietolerancji laktozy wystarczy np.

wyleczyć infekcję bakteryjną, by móc powrócić do spożywania mleka. Złe rozpoznanie przyczyny problemu może prowadzić do niepotrzebnej eliminacji z diety produktów mlecznych.

> Z drugiej strony jeśli nie masz zmian w genach związanych z nietolerancją laktozy a masz problem z trawieniem tego cukru mlecznego może to być objaw innej choroby np. celiakii. Dlatego tak ważne jest ustalenie jej przyczyny.

Chorzy na nietolerancję laktozy typu dorosłego nie przyswajają też często wapnia pomimo, że jest on dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. To prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych takich jak osteoporoza, bóle stawów i kości itp. Można im zapobiec stosując właściwą dietę.

Leia também:  Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Nietolerancja laktozy objawy – na co zwrócić szczególną uwagę?

Nietolerancja laktozy – objawy mogą być związane nie tylko z układem pokarmowym. Do najczęstszych możemy zaliczyć:

 • wzdęcia,
 • uczucie przelewania się w jelitach,
 • oddawanie dużej ilości gazów połączone z napadowymi, kolkowymi bólami brzucha,
 • biegunki
 • odbijanie
 • nudności i wymioty
 • zapalenie zatok
 • astma
 • bóle kości i stawów
 • osteoporoza
 • brak koncentracji
 • zespół jelita nadwrażliwego
 • egzema
 • u małych dzieci objawy nietolerancji laktozy to: wzdęcie, ból brzucha, uczucie przelewania w jelitach, oddawanie luźniejszych, pienistych, kwaśnych stolców. Są to tzw. stolce fermentacyjne – często silnie drażnią one skórę okolicy odbytu bardzo szybko powodując odparzenia.

Wszystkie te dolegliwości mogą doprowadzić do zaburzeń snu oraz uczucia chronicznego zmęczenia. Pamiętaj, że laktoza zawarta jest nie tylko w mleku! Znajdziesz ją też w słodyczach, frytkach, pieczywie oraz wielu innych produktach dostępnych w sklepach.

Nietolerancja laktozy u dorosłych – ciekawe przypadki

53 letnia pacjentka z zespołem jelita nadwrażliwego, 10 letnim przebiegiem astmy, egzemą, zapaleniem zatok, bólami stawów i kości oraz zaburzeniami koncentracji.

Pacjentka została wpisana na listę oczekujących na zabieg protezowania kolana. W wywiadzie podawała częste biegunki i bóle brzucha oraz przyjmowanie licznych leków.

Z powodu licznych dolegliwości pacjentka została poddana badaniu na nietolerancję laktozy, które wskazało na występowanie tej choroby. Miesiąc po całkowitym wykluczeniu laktozy z diety u pacjentki ustąpiły objawy egzemy, astma i zapalenie zatok.

Pacjentka została również wykreślona z listy oczekujących na operacje stawu kolanowego.

Autorzy BM zaznaczają również zdecydowany związek pomiędzy obniżeniem gęstości kości i częstością złamań bioder u kobiet w wieku pomenopauzalnym a nietolerancją laktozy, powodowaną nietolerancją laktozy na skutek mutacji w genie LCT.

Jak wykazały badania osoby nie tolerujące mleka oraz jego przetworów, wykazują niedobory wapniowe, mimo że spożywają znaczne jego ilości. Ich organizm z powodu nietolerancji nie potrafi wykorzystać tego składnika.

Autorzy we wnioskach podkreślają znaczenie prostego badania genetycznego w ocenie ryzyka złamań.

Zamów badanie na nietolerancję laktozy lub umów się w placówce.

.

Całkowity koszt badania: 347,-

Twoje próbki zostaną objęte bezpłatną gwarancją na wypadek nieprawidłowego pobrania – 100% bezpieczeństwo.

Badanie obejmuje:Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.

5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię –Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy –PisemneZalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii

Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych

Dowiedz się więcej: Pakiet zdrowe jelita

Nietolerancja laktozy u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży: objawy, przyczyny i leczenie

Na czym polega nietolerancja laktozy? Część osób myli nietolerancję laktozy z alergią na mleko. Jednak w większości przypadków osoby, które nie trawią mleka krowiego, nie są na nie uczulone. Przyczyną ich dolegliwości jest zbyt mała produkcja enzymu zwanego laktazą, odpowiedzialnego za rozkład głównego cukru zawartego w mleku (czyli laktozy).

Laktoza to cukier mleczny, składający się z cząsteczki glukozy oraz galaktozy. W naturalnej postaci występuje wyłącznie w mleku ssaków. Organizm, który nie produkuje laktazy, nie potrafi samodzielnie rozłożyć laktozy, co prowadzi do fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym, powodując nieprzyjemne dolegliwości w układzie pokarmowym.

W organizmie osób, które nie tolerują laktozy, pojawiają się charakterystyczne objawy, występujące zazwyczaj po spożyciu produktów mlecznych. Są to m.in.:

 • mdłości, a niekiedy wymioty,
 • ból brzucha,
 • wzdęcia,
 • wodniste biegunki,
 • bolesne kolki,
 • uciążliwe gazy,
 • uczu-cie przelewania się w jelitach,
 • nieprzyjemne odbijanie,
 • zapale-nie zatok,
 • astma,
 • bóle kości i stawów,
 • osteoporoza,
 • problemy z koncentracją,
 • zespół jelita nadwrażliwego,
 • egzema.

Nietolerancja laktozy może  wynikać z różnych powodów, zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak i poważnych chorób, wymagających zmiany dotychczasowej diety, jak np. celiakia. Ustalając przyczynę dolegliwości, pomoże podjąć odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyny, wymienia się cztery różne typy nietolerancji laktozy:

 1. opisane wyżej zaburzenia przyswajania i trawienia laktozy. Sytuacja, w której jedzenie produktów mlecznych wykracza poza możliwości strawienia cukru mlecznego w jelicie.
 2. pierwotny niedobór laktazy – to najczęstsza przyczyna nietolerancji laktozy. Ten typ zaburzeń rzadko pojawia się u niemowląt i małych dzieci, zazwyczaj uaktywnia się u młodzieży i dorosłych. Najprawdopodobniej jest dziedziczny. W tym przypadku objawy nasilają się stopniowo, wraz z upływem lat.
 3. wtórny niedobór laktazy, spowodowany uszkodzeniem błony śluzowej jelita w wyniku przebytych infekcji, wirusów, pasożytów, celiakii (czyli choroby trzewnej), alergii pokarmowej, choroby Leśniowskiego-Crohna, chemioterapii czy nadużywania alkoholu, niektórych leków lub antybiotyków. Ten rodzaj dolegliwości może zostać wyeliminowany, jeśli możliwe jest leczenie błony śluzowej jelita – w przypadku celiakii można przejść na dietę bezglutenową, która znacznie łagodzi objawy choroby.
 4. wrodzona nietolerancja laktozy czyli tzw. alaktazja – jest to rzadko występujący defekt metaboliczny, w wyniku którego organizm nie wytwarza laktazy. Ponieważ jest wrodzony, dotyka niemowląt, które mają problemy z trawieniem mleka matki i mleka modyfikowanego, zawierającego laktozę.

Wrodzona nietolerancja laktozy zdarza się bardzo rzadko, ale takie przypadki również trzeba brać po uwagę. U noworodka urodzonego z brakiem enzymu laktazy mogą pojawić się takie objawy, jak: biegunka, bóle brzucha, płaczliwość, bardzo słaby przyrost masy.

  W takim przypadku najczęściej pomaga mieszanka z niską zawartością laktozy, lub zupełnie jej pozbawiona.

Wrodzona nietolerancja laktozy nie jest stanem przejściowym, dzieci dotknięte tą dolegliwością najprawdopodobniej będą zmagały się z nią do końca życia, stosując odpowiednią dietę eliminacyjną.

Nietolerancja laktozy spędza sen z powiek przyszłym mamom. Kobieta w ciąży potrzebuje bowiem wapnia, którego jednym ze źródeł są produkty mleczne. Jeśli jednak picie mleka skutkuje dla kobiety w ciąży nieprzyjemnymi dolegliwościami, nie musi tego robić. Jest wiele zamienników, które równie skutecznie co mleko uzupełnią zapotrzebowanie organizmu –  np. soki wzbogacone wapniem.

Niektóre kobiety, nietrawiące mleka, są w stanie spożywać inne produkty pochodzenia mlecznego, np. jogurty czy sery. Obecnie na rynku dostępne jest także mleko bez laktozy, bardzo często wzbogacone wapniem. Poza tym w aptece są do kupienia specjalne tabletki z laktazą, których zażycie przed spożyciem przetworów mlecznych wpływa na właściwe trawienie.

Zdarza się również tak, że kobiety cierpiące na nietolerancję laktozy widzą ogromną poprawę w trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko najbardziej potrzebuje wapnia. Jeśli taka sytuacja pojawia się u ciebie, mimo wszystko nie przesadzaj i zachowaj umiar w jedzeniu mlecznych przekąsek.

Jeśli jednak okazałoby się, że samą dietą nie jesteś w stanie zapewnić odpowiedniej dawki wapnia, lekarz może zalecić odpowiednią suplementację wapniem. Należy pamiętać, by przyjmować też witaminę D, która zwiększa przyswajalność wapnia. Największą zawartość laktozy posiada mleko owcze (5,1 g na 100 g) oraz mleko krowie (od 4,6 do 4,9 g w 100 gramach).

To także może cię zainteresować:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*