Torbiel boczna szyi (torbiel skrzelopochodna)

13 września 2016Promed-admin Torbiel boczna szyi (torbiel skrzelopochodna)

W wielu sytuacjach niezbędnym elementem leczenia jest zabieg chirurgiczny. W Centrum Medycznym PROMED zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem między innymi takich problemów jak: torbiele środkowe szyi, przetoki środkowe i boczne szyi, kłębczak szyi (paraganglioma), diagnozowanie węzła szyjnego, czy układu chłonnego szyi.

Jedną z najczęściej występujących wrodzonych wad w obrębie szyi, które koniecznie muszą być leczone operacyjnie jest jest torbiel szyi. U kilkuletnich dzieci, choć czasem także u dorosłych pojawiają się torbiele środkowe, zaś u nastolatków występują torbiele boczne.

Biorąc pod uwagę miejsce występowania wyróżnia się cztery typy torbieli: powierzchowne – pod powięzią szyi, na pęczku naczyniowo-nerwowym, sięgające do podstawy czaszki między tętnicą szyjną zewnętrzną a wewnętrzną, i przyśrodkowo od tętnicy szyjnej wewnętrznej wzdłuż ściany bocznej gardła.

Objawy torbieli

Objawem może być ból głowy i ucha, wymioty, kołatanie serca, uczucie niepokoju, oraz dysfagia (zaburzenia połykania), duszność i trudności w mówieniu. Widoczne jest też zgrubienie (gładki, niebolesny, sprężysty guz) w górnej części szyi.

Wielkość torbieli może ulegać zmianom, nawet w krótkich odstępach czasu. O stanie zapalnym świadczy szybkie powiększanie się torbieli, pojawienie się bólu uciskowego, a następnie samoistnego i gorączki.

Objawem charakterystycznym dla torbieli szyi środkowej jej poruszanie się ku górze podczas wysuwania języka i połykania.

Przebieg zabiegu i hospitalizacja

Przed zabiegiem powinno wykonać się badania diagnostyczne takie jak: usg, kt, mri, biopsja cienkoigłowa, angiografia. W wypadku podejrzenia torbieli środkowej szyi należy wykonać diagnostykę gruczoła tarczowego, aby upewnić się, czy torbiel nie jest jedyną aktywną hormonalnie tkanką tarczycową.

Operacja wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym i polega na przecięciu powierzchni szyi i usunięciu torbieli. Całość trwa około 2-3 godzin. Wycięta tkanka wysyłana jest do badania histopatologicznego.

Szwy są usuwane po 7 dniach. W niektórych przypadkach na 2-3 dni po zabiegu zakładny jest drenaż do rany pooperacyjnej.

Mogą wystąpić powikłania: krwiak i infekcja w ranie pooperacyjnej, długie gojenie rany, możliwe nadkażenie rany, bliznowiec.

Są one bardziej prawdopodobne, w wypadku wcześniejszego częstego nakłuwania trobieli w celu spuszczenia płynu, lub gdy była w stanie zapalnym, bądź w przypadku reoperacji.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Torbiel skrzelopochodna – objawy, diagnoza, leczenie

Torbiel boczna szyi (torbiel skrzelopochodna)Starsza kobieta w szpitalu

Torbiel skrzelopochodna, inaczej torbiel bronchogenna, torbiel boczna szyi (branchial cleft cyst) zaliczana jest do wad rozwojowych. Powstaje ona w wyniku niewłaściwego zamykania się kieszonek skrzelowych w okresie embriogenezy. Wywodzi się ona z pozostałości łuków skrzelowych. Dokładna lokalizacji torbieli jest związana z tym, z której kieszonki skrzelowej (pięć par kieszonek skrzelowych) się wywodzi. Jakie objawy daje torbiel skrzelopochodna? Jak się ją diagnozuje i leczy?

Objawy torbieli skrzelopochodnej są bardzo różne. Związane są z miejscem jej położenia oraz sposobem w jakim doszło do jej uaktywnienia bądź zakażenia.

Najczęściej spotykanymi objawami są:

 • problemy z oddychaniem,
 • dysfagia (na skutek nacisku na przełyk),
 • problemy z pobieraniem pokarmów,
 • gorączka,
 • odczuwanie bólu na szyi w miejscu położenia torbieli.

Bardzo często tym objawom towarzyszy zaczerwienienie oraz obrzęk. Do jej zdiagnozowania konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, jego dokładne zbadanie oraz wykonanie dodatkowych badań takich jak: USG szyi oraz tomografia komputerowa. Bardzo często wykonywane jest także badanie histopatologiczne (widoczna jest struktura wypełniona treścią ślinową i pokryta urzęsionym nabłonkiem).

Torbiel skrzelopochodna – Leczenie

Leczenie związane jest z zabiegiem operacyjnym mającym na celu całkowite usunięcie torbieli. Nawroty zdarzają się bardzo sporadycznie, wtedy gdy nie została ona całkowicie usunięta.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

 • Tagi: 
 • torbiel skrzelopochodna,
 • objawy torbieli skrzelopochodnej
 • Zapalenie krtani u dzieci
 • Krótkie wędzidełko języka – objawy, diagnoza, leczenie
 • Obturacyjny bezdech senny
 • Chrapanie – jak leczyć?
 • Na czym polega zabieg tracheotomii?
 • Przewlekłe zapalenie krtani – objawy, diagnoza, leczenie
 • Bezdech nocny – objawy, diagnoza, leczenie
 • Zapalenie języka – objawy, diagnoza, leczenie
 • Halitoza – czy i Ciebie dotyczy ten problem?
 • Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej – objawy, diagnoza, leczenie

Co mają wspólnego skrzela i guz szyi?

Torbiel boczna szyi (torbiel skrzelopochodna)

Torbiel skrzelopochodna jest to wada rozwojowa powstająca w wyniku nieprawidłowego zamknięcia się kieszonek skrzelowych podczas rozwoju embrionalnego. Jest ona pozostałością łuków skrzelowych, odpowiedzialnych za rozwój skrzel u ryb i płazów.

Natomiast u zarodka ludzkiego z łuków skrzelowych wykształcają się struktury głowy, szyi i klatki piersiowej. Lokalizacja torbieli jest uzależniona od tego, z której kieszonki skrzelowej się wywodzi. Torbiel boczna szyi powstaje z pozostałości I lub II łuku skrzelowego.

Lokalizuje się na bocznej powierzchni szyi, tuż pod kątem żuchwy lub niżej, w okolicy mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Zwykle jest pojedyncza, rzadko występuje obustronnie.

Przeczytaj: Wyczułeś guz na szyi – i co dalej?

Objawy torbieli

Torbiel boczna szyi jest zmianą wrodzoną, ale może nie dawać objawów aż do okresu wczesnej dorosłości. Wyczuwalny może być jedynie niebolesny, ruchomy guz.

Dolegliwości związane z obecnością torbieli bocznej szyi pojawiają się zwykle przy okazji infekcji górnych dróg oddechowych. Pacjent skarży się wówczas na ból i gorączkę. Guz wyraźnie się powiększa a skóra nad nim jest zaczerwieniona.

W sytuacji pęknięcia torbieli na powierzchnię skóry lub do gardła wydobywa się treść ropna. Dotykanie guza jest bolesne.

Badania dodatkowe

Przydanym badaniem wykonywanym w celu określenia charakteru guza jest USG. Tomografię komputerową szyi wykonuje się zwykle przed planowaną operacją w celu określenia stosunku torbieli do struktur sąsiednich.

Biopsja cienkoigłowa jest pomocna w różnicowaniu torbieli bocznej szyi i guza o złośliwym charakterze. W przypadku torbieli szyi zawsze należy wykluczyć możliwość torbielowatych przerzutów do węzłów chłonnych.

Gdy wewnątrz cysty obecna jest ropna wydzielina, można również wykonać posiew z pobranego materiału i antybiogram.

Polecamy: Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?

Sposób leczenia

W przypadku zakażonej torbieli wskazane jest leczenie antybiotykiem. Nacięcie cysty i drenaż wykonuje się, kiedy wytworzył się ropień. Ostateczną operację torbieli bocznej szyi wykonuje się po ustąpieniu objawów ostrej infekcji.

Polega ona na doszczętnym wycięciu torbielowatej zmiany. W sytuacji, gdy zmiana nie została usunięta doszczętnie, może dochodzić do nawrotów. Nieleczona torbiel skrzelopochodna jest podatna na nawracające infekcje.

Tworzące się w związku z zakażeniami ropnie mogą prowadzić do powstawania blizn.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Torbiel skrzelopochodna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Torbiel skrzelopochodna (torbiel boczna szyi, torbiel branchiogenna), łac. cystis branchiogenes, ang. branchial cleft cyst) – wada rozwojowa powstająca na skutek nieprawidłowego zamykania się kieszonek skrzelowych podczas embriogenezy.

Leia também:  Jakie Są Pierwsze Objawy Miażdżycy?

Etiologia

Torbiel skrzelopochodna wywodzi się z pozostałości łuków skrzelowych. U 6-tygodniowego ludzkiego zarodka obecnych jest pięć par kieszonek skrzelowych, z których następnie rozwijają się narządy głowy, szyi i klatki piersiowej.

Wywodzące się z ich pozostałości torbiele leżą na przednio-bocznej powierzchni szyi (torbiel boczna szyi – cystis colli lateralis) lub w śliniance przyusznej. Dokładna lokalizacja torbieli zależy od kieszonki skrzelowej, z której dana torbiel się wywodzi.

Torbiele wywodzące się z I kieszonki znajdują się w okolicy przedusznej lub poza tylną połową żuchwy; mogą mieć połączenie
z przewodem słuchowym zewnętrznym. Torbiele z II kieszonki występują na przednim brzegu i w połowie długości mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i niekiedy łączą się drożnym przewodem z gardłem. Torbiele z III i IV kieszonki znajdują się nad mostkiem lub obojczykiem.

Pozostałości przetrwałego ciałka pozaskrzelowego (ultimobranchial body) z kieszonki IV – V (według niektórych autorów u człowieka V para kieszonek nie występuje, obecna jest w postaci szczątkowej lub stanowi część IV pary) znajdywane są w tarczycy w postaci fragmentów chrząstki lub tkanki grasicy.

Obustronne wrodzone przetoki skrzelopochodne fistulografia strona prawa
Strona lewa
Śródoperacyjnie

Objawy i przebieg

Objawy zależą do położenia torbieli i od jej ewentualnego zakażenia. U niemowląt objawami są zaburzenia oddychania i stridor przy ucisku na oskrzela i tchawicę, i (lub) dysfagia przy ucisku na przełyk.

Torbiel skrzelopochodna oprócz samej obecności guza na szyi nie daje innych objawów. Objawy zakażenia torbieli to gorączka, ból, zaczerwienienie i obrzęk skóry szyi nad torbielą. Rzadko występuje kaszel.

Diagnostyka

W badaniu histopatologicznym, torbiel skrzelopochodna wysłana jest urzęsionym nabłonkiem i wypełniona bogatą w białko treścią śluzową. Przy współistniejącym wtórnym zakażeniu w świetle torbieli stwierdza się treść ropną.

W tych przypadkach skóra szyi nad torbielą ulega obrzękowi i zaczerwienieniu. Czasami torbiel może przebić się na zewnątrz- na powierzchnię skóry szyi.

Torbiele wyścielone są nabłonkiem wielowarstwowym płaskim rogowaciejącym (miejscowo niekiedy nabłonkiem walcowatym migawkowym), pod którym widoczny jest gęsty naciek z limfocytów z ośrodkami rozmnażania grudek chłonnych.

Badania obrazowe pomocne w diagnostyce torbieli skrzelopochodnej to: USG szyi oraz TK, w której torbiel ma postać cienia okrągłego, wewnątrz znajduje się płyn o gęstości odpowiadającej wydzielinie śluzowej.

Różnicowanie

Diagnostyka różnicowa torbieli obejmuje przede wszystkim przerzuty wysokodojrzałego raka płaskonabłonkowego do węzłów chłonnych, ze zmianami martwiczo-torbielowatymi.

Szczególnie w materiale z biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (która powinna być wykonana w każdym przypadku zmiany torbielowatej szyi) komórki wysokodojrzałego rogowaciejącego raka płaskonabłonkowego mogą być łudząco podobne do komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego złuszczonego ze ściany torbieli.

Przerzuty torbielowate do węzłów chłonnych szyi pochodzą najczęściej z raka migdałka podniebiennego i raka tarczycy.
Przypadki pierwotnego raka płaskonabłonkowego który rozwinął się w torbieli skrzelopochodnej są niezwykle rzadkie.

Dlatego w każdym przypadku raka płaskonabłonkowego stwierdzonego w torbielowatej zmianie na szyi, należy drobiazgowo poszukiwać punktu wyjścia, którym może być m.in. drobne utajone ognisko w migdałku lub w nosogardle. W tych przypadkach oprócz samej resekcji torbieli wykonuje się także rutynowo tonsilektomię.

Leczenie

Leczeniem z wyboru jest operacyjne wycięcie torbieli. Nawroty torbieli zdarzają się i są wynikiem jej niedoszczętnego usunięcia[1]. Nie operuje się torbieli w ostrym stanie zapalnym. Po leczeniu antybiotykiem i ustąpieniu objawów zapalenia przystępuje się do resekcji torbieli.

Przypisy

 1. ↑ Waldhausen JH. Branchial cleft and arch anomalies in children.. „Seminars in pediatric surgery”. 2 (15), s. 64–9, maj 2006. DOI: 10.1053/j.sempedsurg.2006.02.002. PMID: 16616308. 

Bibliografia

 • Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2005. ISBN 83-7430-031-0.
 • Jerzy Stachura, Wenancjusz Domagała: Patologia znaczy słowo o chorobie. T. 2.. Kraków: Wydawnictwo PAU, 2003. ISBN 83-88857-65-7.

Linki zewnętrzne

 • Torbiel skrzelopochodna – obraz TK, zdjęcia torbieli i zdjęcia śródoperacyjne
 • Torbiel skrzelopochodna – zdjęcia

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Źródło: „https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Torbiel_skrzelopochodna&oldid=52748913”

Co to jest torbiel boczna szyi? (Informacje)

Torbiele boczne szyi to zmiany, które – ze względu na możliwość stopniowego wzrostu – zdecydowanie mogą budzić niepokój u pacjentów, mają one jednak charakter nienowotworowy. Co ciekawe, zmiany te powstają jeszcze w łonie matki, a mimo to rozpoznawane mogą one być nawet dopiero na etapie wczesnej dorosłości.

Natura dość precyzyjnie zaplanowała rozwój ludzkich zarodków – do każdego wydarzenia dochodzi w zasadzie w ściśle określonym czasie. Przykładowo, około 21. dnia ciąży zaczyna pracować serce, w 3. miesiącu życia płodowego swoją czynność podejmują nerki. W trakcie dziewięciu miesięcy rozwoju u dziecka zachodzą wszelkie procesy, które mają uczynić je zdolnym do życia poza organizmem matki. 

Operacja usunięcia torbieli bocznej szyi – znajdź klinikę

 • Warszawa
 • Kraków
 • Łódź
 • Wrocław
 • Gdańsk
 • Sopot
 • Gdynia
 • Lublin
 • Białystok
 • Lubin

Czasami jednak w trakcie procesów rozwojowych dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń. U ich podłoża mogą leżeć m.in. uwarunkowania genetyczne czy też stosowanie niektórych leków w czasie ciąży. Skutkiem tego rodzaju zaburzeń bywają wrodzone wady u dziecka – jedną z nich jest torbiel boczna szyi.

Torbiel boczna szyi – co to takiego?

Torbiel boczna szyi bywa określana również mianem torbieli skrzelopochodnej lub brachiogennej. Nazwa związana jest z tym, z jakich struktur powstaje ten twór. Z tzw. łuków skrzelowych rozwijają się różne narządy, m.in. te zlokalizowane w obrębie głowy i szyi. Pozostałości wspomnianych struktur prawidłowo zanikają około 7.

tygodnia rozwoju płodu, kiedy jednak nie dochodzi do tego zjawiska, pojawiać się może patologia pod postacią opisywanej torbieli. Prawdopodobnie w patogenezie zmiany udział mają czynniki genetyczne – mogą one bowiem występować rodzinnie.

Torbiel boczna szyi jest zmianą nienowotworową, która jest wysłana nabłonkiem i w swoim wnętrzu zawiera głównie śluz.

Dokładna lokalizacja torbieli bocznej szyi zależna jest od tego, z której kieszonki skrzelowej pochodzi dany twór. Najczęstsze (stanowiące, według medicine.yale.edu, 90% przypadków problemu) są zmiany powstające z II kieszonki. Zlokalizowane są one w dolnej części szyi, w sąsiedztwie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i mogą być połączone z gardłem.

Inne postacie torbieli bocznej szyi pojawiają się m.in. w okolicy obojczyka i żuchwy. W dotyku są one elastyczne, wyraźnie odgraniczone oraz ruchome względem pozostałych struktur znajdujących się w ich pobliżu. Omawiane zmiany są głównie jednostronne: jak podaje emedicine.medscape.com, torbiele po obu stronach szyi widuje się u około 2 do 3% pacjentów z opisywanym zaburzeniem.

Mimo, że do powstania torbieli dochodzi już na etapie życia płodowego, to ich obecność może być zdiagnozowana nawet dopiero po osiągnięciu przez pacjenta dorosłości. Związane jest to choćby z przyjmowaniem przez tego typu zmiany rozmaitego wyglądu (przybierać mogą one postać zarówno uwypukleń, jak i zagłębień). Oprócz tego zazwyczaj torbiele boczne szyi są niebolesne.

Leia também:  Jakie Są Objawy Helikobakter?

W przypadku połączenia torbieli z jakąś inną strukturą (np. gardłem czy uchem środkowym), zbierać się w niej może płyn, co skutkować może powolnym zwiększaniem się jej wymiarów.

Jeżeli znajduje się ona w okolicy przełyku, może to skutkować utrudnionym połykaniem, z kolei powiększanie się torbieli sąsiadującej z tchawicą może być przyczyną problemów z oddychaniem.

Torbiel boczna szyi może być związana z dolegliwościami bólowymi, jednak dochodzi do nich dopiero wtedy, kiedy rozwinie się zakażenie tej struktury. Problem ten zazwyczaj jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych, poza bolesnością występować może także drażliwość tkanek szyi oraz obrzęk tej okolicy.

Przy zakażeniu torbieli bocznej szyi pacjentom podawane są antybiotyki.

Dopiero po opanowaniu infekcji możliwe jest usunięcie zmiany, można to jednak wykonać również w okresie bezobjawowym – jeżeli tylko zostanie ona wcześniej zdiagnozowana.

Operacyjne usunięcie torbieli bocznej szyi jest postępowaniem z wyboru – związane jest to z tym, że jeżeli tylko patologiczne tkanki zostaną całkowicie usunięte, to nie dochodzi do nawrotów problemu.

Źródła: www.emedicine.medscape.com; www.medicine.yale.edu; www.medlineplus.gov

Operacja usunięcia torbieli bocznej szyi

– sprawdź ceny w 14 klinikach!

Oceń artykuł: 4.0/5 (opinie 48)

Szyja

Klinika Optimum jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce specjalizującym się w chirurgicznym leczeniu schorzeń obszaru głowy i szyi takich jak:

 • guzy nowotworowe i zapalne szyi
 • torbiele szyi oraz górnego odcinka dróg oddechowych
 • torbiele zatoki szczękowej i innych zatok przynosowych
 • polipów jam nosa i zatok przynosowych
 • polipów krtani
 • patologicznych węzłów chłonnych szyi
 • guzów ślinianek
 • przetoki zębowej (ustno-zatokowej)

Zapraszamy pacjentów z całej Polski. Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać w pierwszej konsultacji on-line z naszymi chirurgami głowy i szyi to jest taka możliwość, żeby na podstawie przesłanych wyników badań diagnostycznych, lekarz wstępnie ocenił możliwości dalszego leczenia w Klinice Optimum w Warszawie.

Dla pacjentów posiadających kartę DILO Klinika oferuje 10% zniżki od ceny zabiegu chirurgicznego.  

Usuwanie torbieli bocznej szyi

Torbiel boczna szyi jest wadą wrodzoną i w większości przypadków jest to niebolesny sprężysty guz na bocznej powierzchni szyi. Powikłaniem jej naturalnego przebiegu może być nagły, szybki wzrost lub stan zapalny, obejmujący wszystkie sąsiednie tkanki. Leczenie torbieli polega na chirurgicznym usunięciu.

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Cięcie skórne na szyi jest poziome, wielkość zależy od wielkości torbieli. Liczba powikłań przy operacji jest znacząco większa, gdy torbiel była często nakłuwana w celu odprowadzenia płynu, była w stanie zapalnym i w przypadkach reoperacji. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia.

Nie ma alternatywnej metody leczenia.

 

Leczenie torbieli środkowej szyi

Torbiel środkowa szyi jest wadą wrodzoną i w większości przypadków jest to niebolesny sprężysty guz na przedniej powierzchni szyi, tuż powyżej krtani. Okresowo może pojawiać się nagły, szybki wzrost lub stan zapalny, obejmujący wszystkie sąsiednie tkanki. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu.

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Usuwany jest fragment kości gnykowej. Cięcie skórne jest poziome, w linii środkowej szyi. Liczba powikłań przy operacji jest znacząco większa, gdy torbiel była nakłuwana w celu odprowadzenia płynu, była w stanie zapalnym i w przypadkach reoperacji. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia.

Nie ma alternatywnej metody leczenia.

 

Operacja układu chłonnego szyi

 • Usunięcie pojedynczego węzła szyjnego (biopsja węzła chłonnego)
 • W znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym nacięcie skóry, odszukanie węzła i wycięcie go do badania pod mikroskopem, zwłaszcza przy podejrzeniu nowotworów. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia. Nie ma alternatywnej metody leczenia.
 • Selektywne lub radykalne usunięcie węzłów chłonnych szyi

Operacja układu chłonnego szyi odbywa się w znieczuleniu ogólnym, prowadzona jest z rozległego, długiego cięcia na powierzchni bocznej szyi, od obojczyka do kąta żuchwy i ma na celu usunięcie węzłów chłonnych przy podejrzeniu występowania w nich przerzutów lub gdy istnieje pewność, że w powiększonych węzłach są już przerzuty nowotworu. Rozległość zabiegu i liczba dodatkowo usuniętych struktur anatomicznych zależą wyłącznie od wielkości guza przerzutowego i od naciekania przez nowotwór mięśni, naczyń i nerwów.

 • Selektywna operacja węzłowa jest wykonywana przy małych nowotworach i obejmuje wybrany fragment szyi.
 • Radykalna operacja węzłowa jest wykonywana przy bardziej rozległych nowotworach i obejmuje całą szyję.
 • Radykalna operacja węzłowa może być poszerzona o mięśnie, żyłę, tętnicę, nerwy, fragment skóry, śliniankę podżuchwową, dolny biegun ślinianki przyusznej.

Operację często trzeba przeprowadzić po obu stronach szyi. Często wymaga przetoczenia krwi.

Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia.

W niektórych przypadkach alternatywną metodę leczenia może stanowić radiochemioterapia.

Guz pojawiający się na szyi może być anomalią rozwojową, następstwem urazu, wynikiem stanu zapalnego lub nowotworem. Wybór metody leczenia zależy od rozpoznania natury guza.

Leczenie zachowawcze stosuje się w przypadkach guzów zapalnych, leczenie operacyjne w przypadkach anomalii rozwojowych, pierwotnych guzach nowotworowych, a także w przerzutach nowotworowych do węzłów chłonnych.

W zależności od natury, położenia i wielkości guza operację przeprowadza się albo w znieczuleniu miejscowym, albo w znieczuleniu ogólnym. Również rodzaj cięcia skórnego zależy od wymienionych czynników.

Sprawdźcie również, w jaki sposób leczyć choroby krtani i usuwać migdałki!

LECZENIE TORBIELI SZYI I PRZETOK WRODZONYCH

Działalność leczniczaZabiegi podstawowe w OtorynolaryngologiiLECZENIE TORBIELI SZYI I PRZETOK WRODZONYCH

Wszystkie guzy na szyi wymagają wnikliwej analizy przez doświadczony zespół otorynolaryngologiczny dysponujący równocześnie niezbędną bazą do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Istnieje reguła trzech siódemek: zmiana, która pacjent wyczuwa od siedmiu dni to zmiana zapalna, zmiana istniejąca od siedmiu miesięcy jest potencjalną zmianą nowotworową, a zmiana na szyi od siedmiu lat jest zmianą wrodzoną. Oczywiście jest to tylko teoretyczne sformułowanie pewnej reguły, natomiast każdy pacjent, który wyczuje na szyi guz czy to miękki czy twardy winien bezzwłocznie zgłosić się do laryngologa. Dopiero dokładne badanie otolaryngologiczne połączone z niezbędną diagnostyką radiologiczną, nierzadko połączone z badaniem histopatologicznym pozwala nam ustalić postępowanie.

Torbiel boczna i środkowa szyi

Są to wrodzone anomalie na szyi istniejące u pacjenta od urodzenia, które ujawniają się często w późniejszych latach, także u dorosłych. Na pierwszym miejscu należy upewnić się , że mamy do czynienia z torbielą.

Służy temu dokładne badanie, poparte badaniem ultrasonograficznym. Zespół Kliniki zaleca usuwanie wszystkich zmian o charakterze torbieli chirurgicznie. Dopiero jej usunięcie połączone z badaniem histopatologicznym pozwala nam ustalić rozpoznanie ostateczne choroby.

W przypadku potwierdzenia torbieli zabieg chirurgiczny kończy leczenie. W przypadku innego charakteru zmiany, także w czasie trwania zabiegu konieczne jest poszerzenie skali zabiegu przez zespół onkologiczny.

Sugerujemy tutaj badanie śródoperacyjne, które w o wiele większym stopniu niż badania przed właściwą operacją pozwala ocenić charakter zmiany.

Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Psychiatryczne?

INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PACJENTA

Zespół Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej CM UM usuwa wszelkie zmiany na szyi, także torbiele. W przypadku wykrycia zmian nowotworowych istnieje możliwość dalszej diagnostyki i leczenia.

Przetoki wrodzone na szyi

Są to zmiany wrodzone pojawiające się w związku z nieprawidłowym rozwojem we wczesnych fazach życia.

Niezwykle istotną sprawą jest radiologiczna ocena zasięgu przetoki i jej przebiegu na drodze ważnych z punktu funkcjonowania organizmu struktur. Po zaplanowaniu zabieg polega na izolacji kanału przetoki i jej wycięciu.

Prostota opisu procedury absolutnie nie koreluje z łatwością jej wykonania i jest możliwa w ręku doświadczonych laryngologów.

INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PACJENTA

W Klinice Otolaryngologii przeprowadzamy niezbędne badania radiologiczne

ZnamLek.pl – Encyklopedia leków

Torbiel określana także jako torbiel boczna szyi to wada rozwojowa, która stanowi wynik nieprawidłowego zamykania się kieszonek skrzelowych podczas pierwszych etapów rozwoju zarodka.

Przyczyny powstawania torbieli bocznej szyiW trakcie pierwszych tygodni rozwijania się zarodka w organizmie zapłodnionej kobiety, czyli mniej więcej w 6. tygodniu, w ludzkim zarodku rozwija się pięć par kieszonek skrzelowych.

Kieszonki takie później rozwiną się do postaci narządów szyi, klatki piersiowej czy głowy.

Z pozostałości tych kieszonek powstają torbiele, które lokalizują się na przednio-bocznej powierzchni szyi. W niektórych przypadkach znajdują się także w śliniance przyusznej. Konkretne miejsce ich położenia zależne jest od kieszonki skrzelowej. Kieszonek jest pięć, więc z każdej kieszonki wywodzić się będzie inny torbiel w innym miejscu.

Torbiele, które wywodzą się z kieszonki I, umiejscowione są w okolicach lub poza tylną połową żuchwy. Zdarzają się sytuacje w których te torbiele mogą być połączone ze słuchowym przewodem zewnętrznym. W przypadku torbieli z II kieszonki pojawiają się na przednim brzegu lub w połowie mięśnia -obojczykowo-sutkowego.

Istnieją przypadki, że połączone są z drożnym przewodem i z gardłem. Natomiast torbiele z kieszonki III i IV zlokalizowane są nad obojczykiem lub mostkiem.

Część IV znajduje się zazwyczaj w tarczycy jako postać chrząstki lub tkanki. Gdy mowa o kieszonce V to istnieje wiele spekulacji, które mówią nawet, że V para nie występuje.

Jednak przyjmuje się, że znajdywana jest w miejscach gdzie kieszonka IV.

Diagnostyka torbieli Diagnostyka oparta jest na wynikach badania histopatologicznego. W badaniach stwierdza się treść ropną, a w wielu przypadkach skóra w miejscu gdzie znajduje się torbiel, ulega zaczerwienieniu i obrzękowi.

Mają miejsce także przypadki w których torbiel przebija się na zewnątrz, czyli przebija powierzchnię skóry. Powierzchnię takiej torbieli pokrywa wielowarstwowy płaski nabłonek. Momentami walcowatym nabłonkiem migawkowym.

Pod tym nabłonkiem widoczny jest naciek z limfocytów z ośrodkami rozmnażania grudek chłonnych.

Poza samym badaniem obrazowym pomocne okazują się także badania takie jak USG i tomografia komputerowa. W nich można zdiagnozować torbiel jako półokrągły cień, wewnątrz którego można znaleźć płyn, bardzo przypominający śluzowe wydzieliny.

Powikłania i leczenie torbieli bocznej szyiW związku z tym, że torbiel bocznej szyi pojawia się już w 6. tygodniu rozwoju zarodka, to konieczne jest szybkie leczenie nowo narodzonego człowieka.

Do zagrożeń jakie niesie torbiel, zalicza się możliwość wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych, gdzie dodatkowo mogą pojawić się zmiany martwiczo-torbielowate. Tego typu przerzuty mogą powodować powstanie raka migdałka podniebiennego lub raka tarczycy.

Przypadki rozwoju raka w torbieli są jednak bardzo rzadkie.

W leczeniu najczęściej stosuje się zabieg chirurgiczny, w którego trakcie wycina się torbiel. Jeżeli torbiel nie zostanie całkowicie usunięta, to istnieje możliwość nawrotu choroby. Torbiele, które są w stanie zapalnym, nie są operowane. Wymagają najpierw leczenia farmakologicznego i dopiero po ustąpieniu objawów stanu zapalnego, można przystąpić do dalszego leczenia.

Powrót do listy

Torbiel szyi

Torbiel boczna na szyi to schorzenie, które może być zarówno wrodzone, jak i pojawić się wraz z wiekiem. Jest to zgrubienie, które nieleczone może powodować szereg przykrych objawów, w tym przemianę go z postaci łagodnej w złośliwą. Czym charakteryzuje się torbiel na szyi, jaka jest jej etiologia i jak się ja leczy?

Torbiel na szyi – boczna i środkowa

Torbiel boczna szyi, inaczej zwana skrzelopochodną, może być zaliczona do jednej z częściej występujących schorzeń, których nie powinno się bagatelizować. Torbiele boczne najczęściej obserwuje się u dzieci – uznawane są bowiem za wadę wrodzoną, chociaż nie jest to zasadą.

Torbiel boczna i środkowa nie są bolesne w dotyku. Często diagnozuje się je dopiero po osiągnięciu dorosłości tj. po ukończeniu 20 roku życia. Co ciekawe, torbiel boczna przez długi czas może być niewidoczna dla pacjenta i nie dawać żadnych wyraźnych objawów.

Może zdarzyć się, że torbiel boczna szyi pojawia się po przejściu przez infekcję górnych dróg oddechowych, lub po wytężonym wysiłku np. po dźwignięciu dużego ciężaru, a w przypadku kobiet po porodzie siłami natury.

Torbiel środkowa szyi nazywana jest również torbielą przewodu tarczowo-językowego i ma w zasadzie podobną do wyżej opisanego przypadku etiologię a także zbliżony proces diagnostyki i leczenia, różni ją natomiast umiejscowienie.

Jak wygląda torbiel boczna szyi?

Torbiel szyi to narośl wypełniona płynem, ropą, śluzem. Może pojawić się po lewej lub prawej stronie ciała, Charakteryzuje ją ruchomość, którą można wyczuć po kontakcie palpacyjnym. Rośnie  stopniowo. Początkowo może mieć postać niewielkiego guzka, ale zdarzają się również torbiele na szyi dużo większych rozmiarów.

Torbiel na szyi diagnostyka

Z uwagi na w zasadzie brak dolegliwości, diagnostyka torbieli na szyi na wczesnym etapie jej powstania jest bardzo trudna. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza w momencie, kiedy torbiel zaczyna być bardziej widoczna i wyczuwalna.

Sam proces stawiania diagnozy również nie należy do tak prostych i oczywistych, jakby mogło się zdawać. Zdarza się, że w okolicy torbieli znajdują się podobne zmiany o różnej etiologii.

To właśnie dlatego istotne jest wybranie doświadczonego specjalisty, który zleci wszystkie niezbędne badania i dopiero na ich podstawie podejmie decyzję co do dalszego leczenia.

Torbiel boczna szyi – leczenie

W CERTUS mamy doświadczenie w leczeniu tego typu schorzeń. Oferujemy kilka wyspecjalizowanych placówek diagnostycznych dla dzieci i dorosłych takich jak np.:

Torbiel na szyi wymaga usunięcia. Nie warto z tym zwlekać – nieusunięta może bowiem zmienić się w zmianę złośliwą.  Interwencja doświadczonego chirurga jest zatem zwykle konieczna.

Usunięcie torbieli może odbywać się w trybie chirurgii jednodniowej w naszym prywatnym szpitalu CERTUS w Poznaniu.

Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek medyczny jest inny i pobyt w szpitalu po operacji może się wydłużyć.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*