Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

Suchy kaszel u dzieci — jakie są jego przyczyny, sposoby leczenia np. syropy przeciwkaszlowe i rodzaje

SPIS TREŚCI

█ Kaszel suchy u dziecka — czym jest i co mu towarzyszy?

Warto zauważyć, że nasz organizm posiada pewne mechanizmy obronne, jakim są kichanie i kaszel. Pozwalają one uwolnić się układowi oddechowemu od różnych zanieczyszczeń m.in. z drzewa oskrzelowego.

Nie należy w związku z tym nadużywać leków przeciwkaszlowych, które blokują samooczyszczanie się dróg oddechowych. Odmienna jest sytuacja, gdy kaszel przybiera duszący i uciążliwy charakter, czy wybiega poza zwykłe “pokasływanie”.

Dodatkowo równolegle z suchym kaszlem może wystąpić drapanie w gardle, spływanie flegmy po tylnej ścianie gardła z zatok. Niekiedy oprócz dolegliwości gardłowych może pojawić się gorączka i inne symptomy świadczące o infekcji wirusowej.

Niekiedy kaszel może być na tyle silny, że skurcze mięśni oddechowych mogą wywołać wymioty na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (szczególnie u dzieci).

█ Suchy kaszel u dziecka — przyczyny

Najczęściej suchy kaszel ma podłoże infekcyjne, czyli wirusy (wirusy paragrypy, rinowirusy, adenowirusy) i zwykle przybiera ostry charakter. Mogą one powodować dolegliwości nie tylko jak gorączka czy nieżyt błony śluzowej nosa (katar).

Wśród dzieci częstą przyczyną są alergeny, na które oskrzela reagują skurczem, niekiedy trudnościami w oddychaniu i uczuciem duszności.

Leczenie kaszlu alergicznego często wymaga leków rozszerzających oskrzela, które również używa się w kaszlu astmatycznym. Niekiedy występuje również postać przewlekła, która może towarzyszyć zapaleniu zatok czy astmie.

Warto również zauważyć, że występowanie nieproduktywnego kaszlu u dzieci może być spowodowane aspiracją ciała obcego do oskrzeli.

Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

Jaka jest przyczyna suchego kaszlu?

Można również znaleźć bardziej błahe powody jak suche powietrze związane z okresem grzewczym. Zdarza się jednak, że kaszel może mieć zaskakujące jedzeniowe podłoże. Co to oznacza? Refluks (GERD) jest niekiedy przyczyną kaszlu.

Cofająca się kwaśna treść pokarmowa może drażnić drogi oddechowe i stymulować odruch kaszlowy, szczególnie w porze nocnej.

Niekiedy może wystąpić również kaszel polekowy — jest on raczej rzadki u dzieci — może wystąpić po lekach jak inhibitory ACE (konwertazy angiotensynowej) stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dzieci. Więcej informacji o suchym kaszlu i jego przyczynach tutaj.

█ Rodzaje kaszlu suchego u dzieci

Większość z nich można opisać jako męczący kaszel. Niektóre mogą wywoływać uczucie duszenia się.

Część z nich może być związane z podłożem infekcyjnym, ale nie tylko wirusowym — kluczowe mogą okazać się bakterie jak pałeczki krztuśca (Bordetella pertusis), które wywołują krztusiec (koklusz). Możliwy jest również tzw.

krup o podłożu bakteryjnym (jedna z postaci błonicy) lub najczęstszy krup wirusowy, który wywołuje ostre zapalenie krtani i tchawicy lub podgłośniowe zapalenie krtani. Nie można wykluczyć podłoża uczuleniowego, zapalnego czy nawet psychicznego.

Kaszel szczekający i krtaniowy tzw. kaszel Kruppa

Szczękającemu kaszlowi towarzyszy najczęściej gorączka (wysoka), chrypka i charakterystyczne objawy oddechowe jak duszność wdechowa i kaszel krtaniowy (szczękający).

Kolejnym etapem choroby może być afonia (bezdźwięczność) i pogłębiająca się duszność wdechowo-wydechowa. Choroba ta ma najczęściej podłoże wirusowe (wirus RSV, grypy typ A i B, wirusy paragrypy).

Często towarzyszy chorobie tzw. “stridor” — świst krtaniowy.

Kaszel infekcyjny i poinfekcyjny u dziecka

Suchy, męczący kaszel u dziecka występuje oczywiście w trakcie infekcji. Jedną z nich jest krztusiec. Wyróżnia się w nim środkową fazę, która trwa zwykle ok. 10 tygodni i jest fazą napadowego kaszlu.

Suchy kaszel może trwać kilka tygodni (3-8) od zakończonej infekcji. Badania RTG klatki piersiowej przy tej dolegliwości cechują się prawidłowym obrazem. Niekiedy w diagnostyce suchego kaszlu wykorzystuje się spirometrię.

Kaszel alergiczny

To jeden z częstszych objawów alergii oddechowej. Sam w sobie jest objawem i efektem wystąpienia reakcji alergicznej w organizmie. Może nasilać się w porze nocnej — ma charakter napadowy. Nie towarzyszy mu wydzielane flegmy z dróg oddechowych.

W jego łagodzeniu stosuje się leki przeciwalergiczne i przeciwkaszlowe bez środków sekretolitycznych, wykrztuśnych czy mukolitycznych.

Oprócz tego towarzyszyć kaszlowi alergicznemu może lejący się i wodnisty katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu, a niekiedy również wysypka.

Kaszel psychogenny

Suchy kaszel u dziecka na tle nerwicowym może towarzyszyć okresu szkolnemu. To często efekt niepokoju, strachu.

Występuje zwykle za dnia i cechuje się brakiem reakcji na typowe leki przeciwkaszlowe, które hamują ośrodek kaszlu w OUN lub działanie obwodowe jak w przypadku leku Supremin czy Sinecod.

Co jest jeszcze charakterystyczne dla kaszlu psychogennego? Napady suchego kaszlu psychogennego nie występują np. podczas mówienia.

Kaszel astmatyczny — astma kaszlowa (zespół Corrao)

W tej przypadłości dominuje przewlekły kaszel, który jest swego rodzaju wariantem astmy oskrzelowej. Występuje zarówno w dzień, jak i w nocy.

Może pojawić się w wyniku nagłej zmiany temperatury (przejście z ciepła do zimnego miejsca) czy na skutek silnych i intensywnych zapachów. Obecność infekcji również może go dodatkowo wzmagać.

W jego przebiegu nie występują objawy jak duszność czy świszczący oddech.

█ Co na suchy kaszel u dziecka?

Lekami z wyboru są preparaty przeciwkaszlowe o różnym składzie. Co zatem zawiera syrop na suchy kaszel u dziecka? W jego składzie może wystąpić wspomniany:

 • butamirat o obwodowym działaniu na oskrzela,
 • lewodropropizyna (syrop Levopront), który ułatwia oddychanie przez wpływ rozkurczający na oskrzela,
 • dekstrometorfan (o ośrodkowym działaniu).
 • Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?
 • Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?
 • Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?
 • Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?
 • Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?
 • Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?
 • Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

Inne alternatywy to syrop prawoślazowy, który nawilża drogi oddechowe i łagodzi podrażnienia, a także chroni przed czynnikami drażniący błonę śluzową gardła. Jakie są inne preparaty na kaszel u dziecka? Może być to syrop na bazie porostu islandzkiego, który można podawać już małym dzieciom jak niemowlęta.

Co podać na suchy kaszel u dziecka w nocy? Najlepiej byłoby podać środek, który zadziała jak najszybciej i przywróci dziecku swobodę w oddychaniu oraz spokojny sen. Z tego względu można pokusić się o podanie np. syropy Sinecod lub kropli.

Część rodziców stosuje u dzieci z suchym kaszel syropy homeopatyczne jak Drosetux czy Stodal.

█ Kaszel suchy u dziecka — domowe sposoby

Jak złagodzić suchy kaszel u dziecka domowymi sposobami? Warto pamiętać o nawilżeniu powietrza w domu. Suche powietrze może stymulować odruch kaszlu. Dlatego pomocne są nawilżacze powietrza. Niektóre z nich mają opcję jonizacji powietrza, co można odczuć jako “powietrze po burzy”.

Można pokusić się o domowy syrop z cebuli czy ziołowe napary z surowców śluzowych jak lipa, która jest stosowana w nieżytach dolnych dróg oddechowych. Pomocna może okazać się również nebulizacja z soli fizjologicznej lub innych mieszanek wziewnych np. z kwasem hialuronowym.

Więcej informacji na temat domowej inhalacji i nebulizacji znajdziecie na blogu!

█ Kaszel suchy u dziecka — w pytaniach i odpowiedziach

Masz pytania związane z suchym kaszlem u dzieci — jego przyczynami, sposobami leczenia? Napisz pytanie w komentarzu, a my postaramy się znaleźć odpowiedź na temat suchego kaszlu!

Jak pomóc, gdy występuje uporczywy kaszel u dziecka?

Rozwiązaniem tymczasowym i objawowym jest stosowanie leków przeciwkaszlowych oraz uzupełniająco inhalacje np. z solą fizjologiczną (0,9% NaCl w ampułkach). Niekiedy pomocne jest stosowanie leków przeciwalergicznych, jeśli podłoże jest wywołane alergenem.

Czy suchy kaszel może występować bez innych objawów? Np. bez kataru, bez gorączki?

Suchy kaszel jest jednym z objawów, jaki może zwiastować np. przeziębienie o podłożu wirusowym, podrażnienie dróg oddechowych na skutek aspiracji pyłu czy ciała obcego.

Możliwe jest zatem, że kaszel może występować bez podłoża infekcyjnego, więc gorączka czy podwyższona temperatura mogą nie wystąpić.

Podobnie w przypadku kataru, gdy kaszel przebiega bez infekcji zatok czy jamy nosowej.

Co zrobić, gdy suchy kaszel występuje bez przerwy u dziecka?

Występowanie kaszlu u dziecka powyżej 21 dni powinno zaniepokoić rodziców i skłonić ich do konsultacji z lekarzem. Jeśli w dalszym ciągu konieczne jest podawanie leków przeciwkaszlowych, należy iść do lekarza.

Co podać, gdy suchemu kaszlu towarzyszą wymioty u dziecka?

Oznacza to, że wymioty u dziecka są bardzo silne i podanie leku przeciwkaszlowego powinno pomóc. Dzięki temu zmniejszy się ciśnienie w jamie brzusznej, nie będzie ścisku w obrębie przewodu pokarmowego i ryzyka cofnięcia się treści pokarmowej z żołądka.

Czy suchy kaszel u dzieci jest zakaźny?

Zależy od podłoża choroby — kaszlem alergicznym nie można się zarazić. W przypadku kaszlu wywołanego infekcją wirusową można “złapać” przeziębienie, którego efektem może być wspomniany kaszel.

Czy suchy kaszel u dziecka zależy od pozycji ciała?

W pozycji leżącej dochodzi do zalegania substancji / składników, które mogą drażnić zakończenia nerwowe i wywoływać odruch kaszlu. Jest to szczególnie nasilone w przypadku wersji produktywnej (patrz kaszel mokry).

Leia também:  Jakie są najczęstsze przyczyny nadpotliwości? Jak sobie z nią radzić?

Jak długo może trwać kaszel suchy u dziecka czy dorosłego?

Wyróżnia się następujący podział — kaszel ostry (do 3 tygodni), przewlekający się (powyżej 3 tygodni do 8 tygodni — w większości przypadków infekcyjny), przewlekły (powyżej 8 tygodni).

Kiedy pójść do lekarza, gdy dziecko ma suchy kaszel?

Do specjalisty na konsultację należy udać się, gdy kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie, zaczynają współistnieć inne objawy zagrażające oddychaniu jak uczucie duszności, trudność w złapaniu tchu, gorączka.

Przewlekły kaszel u dziecka – nie lekceważ go!

Trwający kilka tygodni kaszel u dziecka często budzi niepokój wśród rodziców. Jakie mogą być jego przyczyny? Co na kaszel dla dziecka będzie skuteczne? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna –podpowiada ekspert allecco.pl.

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Pozwala oczyścić drogi oddechowe z cząsteczek dymu, kurzu i wielu innych zanieczyszczeń. Sam w sobie nie jest chorobą, lecz może być jej objawem.

 • Z poradnika allecco.pl dowiesz się:
 • – kiedy kaszel jest przewlekły?
 • – jakie mogą być przyczyny przewlekłego kaszlu?

– o czym może świadczyć przewlekły mokry kaszel, a o czym suchy?- kiedy kaszel u dziecka powinien cię zaniepokoić? – kiedy pilnie zgłosić się do lekarza?- co stosować na kaszel u niemowląt, a co u starszych dzieci?

– jak domowymi sposobami poradzić sobie z długotrwałym kaszlem u dziecka?

Przewlekły kaszel – przyczyny

 

O przewlekłym kaszlu u dziecka lub osoby dorosłej mówimy wtedy, gdy trwa on dłużej niż osiem tygodni. Nie zawsze świadczy on o chorobie – zdrowe dzieci mogą pokasływać nawet kilkanaście razy na dobę. U niektórych z nich kaszel może pojawiać się regularnie także w nocy.

Jednak w większości przypadków, przewlekły kaszel u dziecka jest objawem choroby. Jeśli utrzymuje się powyżej ośmiu tygodni, wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Możliwe przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka to:

 • infekcje górnych dróg oddechowych i związane z nimi spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wyzwalające odruch kaszlu – najczęstsza przyczyna tego problemu;
 • choroby oskrzeli lub płuc;
 • refluks żołądkowo – przełykowy;
 • bierne lub czynne narażenie na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia, w tym również smog;
 • alergia;
 • astma;
 • obecność ciała obcego w drogach oddechowych.

Przewlekły kaszel u dziecka może mieć również podłoże psychiczne. Mamy wówczas do czynienia z tzw. kaszlem psychogennym. Może do niego dojść, kiedy dziecko jest narażone na silny stres, z którym nie umie sobie poradzić  (przemoc w rodzinie, zaniedbanie lub problemy w szkole). 

Kaszel psychogenny jest suchy, czyli nie dochodzi do odkrztuszania żadnej wydzieliny. Poza tym nie pojawia się w nocy. Zwykle nasila się wtedy, gdy dziecko po raz kolejny doświadcza stresu i lęku, np.

spotykając się lub rozmawiając z osobą, z którą ma zły kontakt, podczas zajęć w szkole lub nauki. Ten rodzaj kaszlu diagnozuje się, gdy lekarz wykluczy inne – organiczne przyczyny.

W leczenie należy wówczas włączyć psychologa.

Przewlekły kaszel u dziecka – suchy czy mokry?

Aby dowiedzieć się, co może być przyczyną przewlekłego kaszlu u naszej pociechy, warto zwrócić uwagę na to, jaki charakter ma kaszel, a także o jakiej porze dnia i nocy występuje.

Przewlekły kaszel jako objaw przebytej infekcji

Przewlekły suchy kaszel (inaczej zwany nieproduktywnym, ponieważ nie odkrztuszamy wydzieliny) może być wynikiem przebytej kilka tygodni wcześniej infekcji. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny.  Mimo wyzdrowienia kaszel może się jeszcze długo utrzymywać.

Przewlekły kaszel jako objaw alergii

Kaszel związany z alergią również jest suchy. Towarzyszą mu jednak inne objawy, takie jak wodnisty katar, swędzenie nosa, oczu, łzawienie lub kichanie. Ten rodzaj kaszlu nasila się przy każdym kontakcie z alergenem.

Kaszel alergiczny najczęściej pojawia się w okresie wiosenno-letnim, kiedy rozpoczyna się intensywne pylenie roślin. Może jednak wystąpić również w innych porach roku.

Wykonanie testów alergicznych pomoże znaleźć konkretne alergeny, które powodują objawy.

.

.

Przewlekły kaszel jako objaw astmy

Dzieci chorujące na astmę mają suchy kaszel, choć czasem może dojść do odkrztuszenia śluzu. Rzadko zdarza się jednak, aby kaszel był jedynym objawem astmy. Najczęściej dochodzi też uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i duszność. 

Przy tej chorobie, charakterystyczny jest kaszel nad ranem i podczas snu – może wybudzać chorego. Poza tym, zarówno kaszel jak i pozostałe objawy astmy mają charakter napadowy. Większość chorych dzieci między kolejnymi atakami nie skarży się na te dolegliwości.

Przewlekły kaszel jako objaw refluksu żołądkowo-przełykowego

Przewlekły suchy kaszel może również doskwierać przy refluksie żołądkowo – przełykowym.

Na tę chorobę wskazuje jednoczesne pojawienie się chrypki, drapania lub pieczenia w gardle, nieprzyjemny zapach z ust lub odbijanie.

Kaszel pojawia się często po jedzeniu i w pozycji leżącej, która sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Refluks jest coraz częściej diagnozowany u chorych cierpiących na przewlekły kaszel.

Przewlekły kaszel jako objaw toczącej się infekcji 

Przewlekły mokry kaszel, czyli przebiegający z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, może pojawić się podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Przy typowej infekcji, początkowo kaszel jest suchy.

Później może przekształcić się w mokry, a następnie znów wrócić do suchego. U dzieci, szczególnie młodszych, uczęszczających do żłobka lub przedszkola, zdarzają się kolejne, następujące po sobie zakażenia.

W konsekwencji kaszel może utrzymywać się przez wiele tygodni.

Przewlekły kaszel będący skutkiem zanieczyszczenia środowiska

W społeczeństwie rośnie świadomość na temat tego, jak negatywnie na organizm wpływa narażenie na dym papierosowy i zanieczyszczenia środowiska, a w tym także smog.

Szczególnie dokucza on małym dzieciom, których organizm dopiero się rozwija. Cząsteczki szkodliwych zanieczyszczeń dostają się do ich układu oddechowego i działają na niego drażniąco.

Oddechy u maluchów są też częstsze niż u osób dorosłych, w konsekwencji czego wdychają one więcej niebezpiecznych substancji. 

W miastach, w których jakość powietrza jest zła, odsetek alergików i astmatyków jest proporcjonalnie większy. Smog wpływa niekorzystnie nie tylko na układ oddechowy, ale także nerwowy, krwionośny czy odpornościowy.

Nie tylko smog może powodować u dziecka przewlekły kaszel. Podobnie działa też narażenie na dym papierosowy. Warto o tym pamiętać, jeśli kaszel utrzymuje się kilka tygodni, a któryś z domowników jest palaczem.

Za pomocą kaszlu, organizm próbuje pozbyć się szkodliwych cząsteczek.

Przewlekły kaszel jako objaw zapalenia oskrzeli lub chorób płuc

Mokry kaszel może również pojawić się przy chorobach oskrzeli i płuc. Przewlekłe zapalenie oskrzeli często wiąże się z odkrztuszaniem dużej ilości białej, gęstej wydzieliny w godzinach porannych. O chorobie oskrzeli lub płuc może też świadczyć odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią.

Powyżej zostały wymienione najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka. Receptory znajdujące się w organizmie, których podrażnienie prowadzi do odruchu kaszlu, znajdują się nie tylko w obrębie układu oddechowego, ale także m.in.

w żołądku, przeponie czy błonie bębenkowej. To powoduje, że czasem kaszel może mieć nietypową przyczynę, którą trudno skojarzyć z tym objawem. Może to być chociażby choroba serca lub uraz żeber.

Dlatego w każdym przypadku, przewlekły kaszel wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej diagnostyki.

Przewlekły kaszel u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli kaszel pojawia się u niemowląt, zawsze należy udać się do lekarza, aby osłuchał dziecko. Warto również się do niego zgłosić, jeśli:

 • kaszel nie ustępuje po leczeniu lub się nasila;
 • pojawiły się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, brak apetytu, duszności lub świszczący oddech, łzawienie oczu, wodnisty katar;
 • kaszel pojawia się zwykle po jedzeniu lub położeniu się, a dodatkowo dziecko skarży się na pieczenie w gardle lub ma chrypkę;
 • w odkrztuszanej wydzielinie pojawia się krew;
 • dziecko wymiotuje.

W każdym przypadku, kaszel utrzymujący się ponad 8 tygodni, wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Co na kaszel dla dziecka? Co na kaszel dla niemowlaka?

Wybierając odpowiedni preparat na kaszel dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek i rodzaj kaszlu. Pamiętajmy jednak, aby u niemowląt nie podawać żadnego leku przed skonsultowaniem tego z lekarzem.

Leia também:  Jakie Objawy Powoduje Brak Żelaza?

Podkreślę jeszcze raz, że w przypadku kilkutygodniowego kaszlu, należy udać się do lekarza. Stosowanie na własną rękę leków może maskować objawy. Choroba będzie rozwijać się dalej i minie więcej czasu do postawienia odpowiedniej diagnozy.

Jeśli natomiast przyczyną długotrwałego kaszlu są nawracające infekcje dróg oddechowych, można sięgnąć po preparaty, które pomogą odkrztusić zalegającą wydzielinę lub zahamują męczący kaszel.

W przypadku kaszlu mokrego, odkrztuśnie i jednocześnie rozkurczowo na mięśnie oskrzeli działa wyciąg z bluszczu. Syropy na kaszel dla dzieci z tym składnikiem to np. Prospan, Hederasal i Hedelix.

Z mokrym kaszlem dobrze radzi sobie też popularna Flegamina, Mucosolvan i ACC.  U młodszych dzieci lepiej sprawdzają się syropy i kropelki – jest to dla nich bezpieczniejsza forma. Natomiast u starszych, które radzą sobie z połykaniem tabletek, można sięgnąć po taką właśnie formę – ACC lub Flegamina.

Wśród syropów na suchy kaszel dla dzieci można wymienić Supremin, Atussan i Maxipulmon. Leki te hamują odruch kaszlu. Są też bezpieczniejsze niż substancje opioidowe, zastosowane w takich preparatach jak Dexa Pico lub Acodin.

Pamiętajmy, aby nie stosować leków hamujących kaszel, jeśli słychać odrywającą się wydzielinę. W ten sposób przeszkadzamy organizmowi w pozbyciu się jej i pozwalamy, aby choroba dalej się rozwijała.

Czasem lekarz może zalecić podanie dziecku syropu ułatwiającego odkrztuszenie wydzieliny w ciągu dnia, a drugiego – hamującego kaszel – na noc.

Takie postępowanie jest jednak zalecane tylko wtedy, gdy kaszel jest bardzo męczący dla dziecka i zaburza mu spokojny sen.

Więcej na temat preparatów na kaszel dla dzieci pisaliśmy w artykule Co na kaszel dla dzieci? Jak wybrać skuteczny lek?

Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

Podstawą przy pojawieniu się kaszlu u dziecka jest jego nawadnianie, a w przypadku maluchów karmionych piersią – częstsze przystawianie. Bez przyjmowania dużej ilości płynów, skuteczność syropów na mokry kaszel będzie mniejsza. Również przy suchym kaszlu jest to ważne, ponieważ nawilżona zostaje śluzówka gardła. W efekcie tego – łagodzimy kaszel, a poza tym hamujemy rozwój infekcji. 

W nawilżaniu śluzówki, dobrze sprawdza się też miód. Dzięki temu, że jest gęsty, pozostawia na niej delikatną warstwę. Zmniejsza również częstotliwość suchego kaszlu. Istnieją badania, potwierdzające podobną skuteczność miodu i substancji stosowanej w lekach hamujących kaszel. Warto pamiętać, aby miodu nie podawać maluchom przed ukończeniem 1-ego roku życia.

Innym sposobem są inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel. Jednak u niemowląt również lepiej je przeprowadzać dopiero po uzgodnieniu z lekarzem. Inhalacje nawilżą śluzówkę, rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią pozbycie się jej. O tym, jak prawidłowo wykonać inhalacje na kaszel u dziecka, dowiecie się z tego artykułu>>.

Warto również pomyśleć o nawilżaczu i oczyszczaczu powietrza. Szczególnie jeśli mieszkamy na terenie, na którym występuje duże zanieczyszczenie powietrza. Oczyszczasz filtruje powietrze i usuwa z niego różnorodne zanieczyszczenia. Dzięki temu nie drażnią one niepotrzebnie układu oddechowego dziecka. Smog może powodować nie tylko kaszel, ale i wiele innych dolegliwości.

W czasie sezonu zimowego ogrzewamy mieszkania, przez co powietrze w nich staje się bardziej suche. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą śluzówkę, która w takich warunkach nie jest w stanie sprawnie funkcjonować.

Przez to jest bardziej podatna na wszelkie niepożądane substancje i drobnoustroje. Aby temu zapobiec, możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Innym sposobem jest umieszczanie mokrego ręcznika na pracującym grzejniku, choć wiąże się to z mniejszą wydajnością i nierównomiernym nawilżaniem powietrza w pomieszczeniu.

Przewlekły kaszel u niemowląt i starszych dzieci, wymaga zgłoszenia się do lekarza. Najczęściej jest on wynikiem infekcji dróg oddechowych, choć może mieć też poważniejsze przyczyny.

Zanim podamy syrop na kaszel, upewnijmy się, że nie zamaskuje on jedynie objawów rzeczywistej choroby. Możemy pomóc dziecku również poprzez zadbanie o jego nawodnienie, wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej lub nawilżanie powietrza w domu.

Są to dodatkowe metody, które mogą przyspieszyć powrót malucha do zdrowia.

Kaszel

Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu?

1. Dlaczego kaszlemy?

Kaszel jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych układu oddechowego. To fizjologiczny odruch bezwarunkowy pozwalający na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Objawia się on gwałtownym wyrzucaniem powietrza z dróg oddechowych, połączonym z głośnym chrząknięciem.

Jego przyczyny są uzależnione od czasu trwania oraz wieku pacjenta. Kaszel ostry to taki, który trwa 8 tygodni. Do najczęstszych przyczyn kaszlu ostrego zaliczamy zakażenia (zwykle wirusowe) górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli czy alergię.

Najczęstsze powody kaszlu przewlekłego to spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, astma oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

2. Dlaczego kaszel nasila się wieczorem i w nocy?

Nocny kaszel jest stosunkowo często spotykaną dolegliwością, która może mieć bardzo wiele przyczyn. Nie musi to być objaw choroby. Jednym z łatwiejszych do eliminacji czynników jest suche powietrze w pomieszczeniu, w którym zasypiamy, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy w mieszkaniu włączone są kaloryfery, a okna nie są regularnie uchylane.

Powoduje to wysuszanie śluzówek dróg oddechowych z następczym kaszlem. Kolejnym czynnikiem nasilającym suchość powietrza jest klimatyzacja. To także źródło bakterii, grzybów oraz roztoczy podrażniających drogi oddechowe, dlatego nie powinno się z niej korzystać w nocy.

Należy również wietrzyć miejsce, w którym śpimy, oraz dbać o prawidłowe nawilżenie powietrza.

Kaszel nasilający się w nocy, zwłaszcza po przyjęciu pozycji leżącej, jest charakterystyczny dla chorób, które wiążą się z gromadzeniem wydzieliny w oskrzelach (np. ostrego zapalenia oskrzeli). Bywa charakterystyczny dla zapaleń krtani czy tchawicy.

Często napady suchego kaszlu pojawiające się w nocy są objawem źle kontrolowanej lub rozpoczynającej się astmy oskrzelowej. Uporczywy, produktywny kaszel najbardziej nasilony rano może świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Poza chorobami układu oddechowego męczący i duszący kaszel w nocy bywa następstwem chorób układu krążenia lub przewodu pokarmowego.

Lewokomorowa niewydolność serca powoduje zastój krwi w krążeniu płucnym, co wywołuje suchy kaszel. W tej sytuacji ulgę przynosi zmiana pozycji ciała na półsiedzącą. W miarę postępu choroby może dojść do odkrztuszania pienistej, podbarwionej krwią wydzieliny.

Stosunkowo często spotykaną przyczyną nocnego kaszlu jest także refluks żołądkowo-przełykowy. Kaszel jest wtedy powodowany podrażnianiem ścian dróg oddechowych przez cofającą się treść żołądkową. Objawy nasila dodatkowo pozycja leżąca.

Towarzyszą im wówczas często puste odbijanie, uczucie pieczenia za mostkiem, a także chrypka.

3. Kiedy kaszel powinien niepokoić?

Kaszel trwający 3 tygodnie, jeżeli nie jest objawem infekcji dróg oddechowych ze współistniejącymi dreszczami czy gorączką, powinien nas zaniepokoić.

Zmiana jego charakteru oraz obecność dodatkowych objawów, takich jak: chudnięcie, osłabienie, złe samopoczucie, nadmierna potliwość, plucie krwią, wymagają szczegółowej diagnostyki, gdyż mogą być objawem nowotworu płuc.

Dlatego kaszel, który nie ma ewidentnej przyczyny, a przewleka się, nie powinien być przez pacjenta lekceważony.

4. Na czym polega diagnostyka przewlekłego kaszlu?

Podstawą diagnostyki jest oczywiście szczegółowo zebrany wywiad lekarski dotyczący charakteru kaszlu, czynników, które mogą go łagodzić lub zaostrzać, chorób współistniejących. Poza wnikliwym badaniem lekarskim wskazane jest prześwietlenie klatki piersiowej (zdjęcie rentgenowskie).

 W określonych sytuacjach lekarz może zlecić także badania laboratoryjne (morfologię krwi, CRP, OB, gazometrię). Kolejnym etapem w zależności od wywiadu i uzyskanych wyników badań może być wykonanie spirometrii (pozwalającej wykryć astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Ważna jest tutaj także ocena laryngologiczna.

 W przypadku wątpliwości co do wyniku zdjęcia rentgenowskiego, a także w celu dokładniejszej oceny płuc może być wykonana tomografia komputerowa płuc. Czasem należy zastosować testy alergiczne, jeżeli podejrzewa się udział alergenów w powstawaniu kaszlu.

Jeżeli lekarz uzna, że kaszel ma podłoże kardiologiczne lub gastrologiczne, diagnostyka zostaje poszerzona o badania niezbędne do wykrycia jego przyczyny.

5. Jak zwalczać kaszel?

Kaszel należy do naturalnych odruchów obronnych organizmu człowieka. Jest pomocny w oczyszczaniu dróg oddechowych z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Jeżeli trwa zbyt długo, a jego przyczyna nie jest jasna, powinien być traktowany jako objaw niepokojący, który wymaga szybkiej diagnostyki.

Eliminacja kaszlu to przede wszystkim dążenie do usunięcia środowiskowych czynników mogących powodować przewlekłe schorzenia dróg oddechowych. Należy zaprzestać palenia tytoniu, unikać miejsc zadymionych oraz o dużym stężeniu gazów drażniących drogi oddechowe. Osoby z alergią powinny świadomie zredukować stężenie alergenów w swoim otoczeniu (np.

zmienić otaczającą roślinność, usunąć przedmioty gromadzące kurz, unikać ekspozycji w okresie pylenia roślin uczulających).

Kaszel u dziecka w nocy – jakie są przyczyny i co robić, kiedy dziecko kaszle w nocy?

Kaszel jest objawem występującym powszechnie, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest on naturalnym odruchem obronnym organizmu, dlatego, kiedy dziecko kaszle, nie zawsze należy się niepokoić.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Złamanego Obojczyka?

Pozwala na usunięcie z dróg oddechowych niepożądanych czynników zewnętrznych (np. ciała obce) i wewnętrznych (zalegająca wydzielina).

Powstaje w wyniku drażnienia receptorów kaszlowych zlokalizowanych nie tylko w drogach oddechowych, ale także w przewodzie słuchowym zewnętrznym czy opłucnej.

Kaszel z reguły jest zjawiskiem korzystnym, w niektórych jednak przypadkach suchy, męczący kaszel u dziecka nie przynosi ulgi i jest szczególnie uciążliwy dla chorego dziecka.

Czas i okoliczności powstania, mogą sugerować jego przyczynę. Występowanie kaszlu w nocy zdarza się dość często zwłaszcza u dzieci.

Biorąc pod uwagę charakter, a także objawy towarzyszące, można wnioskować o przyczynie nocnego kaszlu u dziecka.

 

Co oznacza nocny kaszel u dziecka bez innych objawów?

Ważne jest uświadomienie sobie, że kaszel, mimo iż często jest objawem choroby, może być również zjawiskiem fizjologicznym. U kilku procent zdrowych dzieci kaszel pojawia się regularnie w nocy i jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Jeśli nie jest zbyt nasilony, ani nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, a dziecko jest w dobry stanie ogólnym, nie wymaga on żadnej diagnostyki.

Może też zdarzać się, że przyczyna nocnego kaszlu tkwi w otoczeniu dziecka – czynnikami wywołującymi kaszel może być niedostateczna wilgotność powietrza w pomieszczeniu czy palenie tytoniu przez rodziców. Najczęstszą przyczyna kaszlu jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

  

Mokry kaszel u dziecka w nocy – jakie ma przyczyny?

Kaszel mokry to kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Może być ona przejrzysta, śluzowa, śluzowo-ropna, lub ropna, gęsta, żółto-zielona. Najbardziej typowe jest występowanie kaszlu mokrego rano, do czego przyczynia się nagromadzenie w czasie snu dziecka wydzieliny w oskrzelach. 

Przyczyną mokrego kaszlu u dziecka w nocy często jest infekcja dróg oddechowych.

Zapaleniu towarzyszą z reguły dodatkowe objawy, charakterystyczne dla miejsca, w którym rozwija się infekcja.

W przypadku stanu zapalnego nosa, zatok przynosowych, gardła czy uszu u dzieci występuje dodatkowo ból gardła, pulsujący ból ucha czy ból głowy, wydzielina z nosa lub/oraz uczucie jego zatkania.

Zapaleniu oskrzeli u dziecka towarzyszy odkrztuszanie śluzowej, śluzowo-ropnej lub ropnej żółtawej wydzieliny, może wystąpić ból głowy, świszczący oddech czy gorączka. W zapaleniu płuc u dziecka objawy są bardziej nasilone, dziecko ma wysoką gorączkę, czasem dreszcze i poty, kaszel z krwią w odkrztuszanej wydzielinie. Czasami występują problemy z oddychaniem.

Przyczyną mokrego kaszlu w nocy i nad ranem, i odkrztuszania dużej ilości wydzieliny „pełnymi ustami”, mogą być też rozstrzenie oskrzeli. Jest to patologiczne rozszerzenie oskrzeli, które może prowadzić nadkażenia bakteriami i ich zniszczenia.

  

Dlaczego dziecko ma suchy kaszel w nocy? 

Suchy kaszel przebiega bez odkrztuszania wydzieliny. Jakie są główne przyczyny suchego kaszlu w nocy u dziecka

 • Nagłe napady duszącego kaszlu w nocy mogą wskazywać na astmę. Kaszel jest z reguły suchy, wyjątkowo zdarza się pojawienie się plwociny. Zwykle występują też inne objawy, takie jak duszność, świszczący oddech czy uczucie ściskania w klatce piersiowej. Nocne ataki kaszlu mogą przebiegać jednak również bez innych dolegliwości i być jedynym objawem świadczącym o chorobie (tzw. kaszlowy wariant astmy).
 • Kaszel w nocy u dziecka może być również wynikiem niewydolności lewokomorowej oraz wad serca. Oprócz tego że dziecko kaszle nocą pojawiają się zwykle dodatkowe objawy, jest ono męczliwe, przy wysiłku ma trudności z oddychaniem, w odkrztuszanej plwocinie czasem znajduje się krew. W niewydolności serca u dziecka z reguły występuje napadowy suchy kaszel.
 • Kolejna przyczyną suchego kaszlu u dzieci może być choroba refluksowa przełyku. Występuje kaszel u dziecka bez gorączki, zwykle pojawia się też świszczący oddech, chrypka, uczucie pieczenia za mostkiem oraz ból w klatce piersiowej.
 • Suchy kaszel wybudzający dziecko ze snu powodują również infekcje dróg oddechowych, głównie te wywołane przez wirusy. Warto pamiętać, że nawet po ustąpieniu choroby kaszel może trwać u dziecka jeszcze przez kilka tygodni. Nie powinien on być wówczas powodem do niepokoju.

Szczególnym rodzajem zapalenia, głównie wirusowego, jest podgłośniowe zapalenie krtani, często określane, jako „krup”. Występuje tutaj charakterystyczny szczekający kaszel u dziecka podczas snu.

Objawy tej choroby pojawiają się nagle, najczęściej w nocy lub nad ranem, oprócz kaszlu występuje świst krtaniowy, chrypka oraz nasilająca się duszność.

Mogą mieć one różne nasilenie od łagodnych, do poważnych, wyraźnie utrudniających dziecku oddychanie i wymagających wezwania pogotowia ratunkowego.

  

Jak pomóc, kiedy dziecko kaszle podczas snu? 

Do dyspozycji mamy wiele sposobów na kaszel u dziecka. Jednak przed samodzielnym podjęciem leczenia warto zasięgnąć porady lekarskiej. Na kaszel w nocy u dziecka stosuje się dwa rodzaje leków: wykrztuśne lub przeciwkaszlowe.

Aby wybrać odpowiednie leki, należy przede wszystkim określić rodzaj kaszlu – czy jest to kaszel suchy, czy mokry. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku kaszlu mokrego stosuje się leki wykrztuśne, a jeśli dziecko ma nocny kaszel suchy, można zastosować środki przeciwkaszlowe.

W żadnym natomiast przypadku nie wolno stosować tych leków odwrotnie.

Ulgę może przynieść tez kilka domowych zabiegów. Domowe sposoby na kaszel u dziecka to m. in. nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (nawilżacz pokojowy) oraz nawilżanie błony śluzowej nosa poprzez inhalacje folą fizjologiczną (z izotonicznego roztworu chlorku sodu do nabycia w aptece).

Korzyści w usuwaniu wydzieliny w przypadku kaszlu mokrego, może przynieść oklepywanie plecków dziecka. Można zastosować też miód, czy syrop na kaszel dla dziecka.

W związku z tym, że kaszel jest jednak jedynie objawem choroby, jego leczenie powinno być prowadzone łącznie z leczeniem choroby, która go wywołuje.

Bibliografia:

 1. Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria T.1, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.
 2. Interna Szczeklika Podręcznik chorób wewnętrznych 2016, zespół red. P. Gajewski [i in.], Kraków: Medycyna praktyczna 2016.

Dokuczliwy i duszący kaszel podczas snu – Sembella

Zasypiasz wieczorem, a już za chwilę zaczyna Cię dręczyć uporczywy kaszel, który nie daje spać przez całą noc? Rano budzisz się zmęczony i niewyspany, a po całonocnym ataku bolą Cię od wysiłku gardło i oskrzela. Jak załagodzić kaszel? Dowiesz się w tym artykule.

Nawilżanie powietrza

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest nawilżanie powietrza w domu. Jeżeli nie posiadasz specjalnego nawilżacza powietrza, wystarczą… mokre ręczniki. Wystarczy powiesić je na kaloryferze. Prosta metoda, a jaka skuteczna!

Nawilżanie błon śluzowych

Przed snem warto nawilżyć błony śluzowe, co powinno załagodzić objawy kaszlu.

Tak naprawdę wystarczy sama woda, ale dodatkowe właściwości kojące posiadają miód i maliny (syrop), wiec warto dodać je do przyjmowanych płynów. Zaleca się także przyjmowanie siemienia lnianego.

Wszystkie napoje powinny być przyjmowane często i mieć temperaturę pokojową lub nieco wyższą. Pomoże również sam miód – 1-2 łyżeczek bezpośrednio przed snem.

Naturalne leki

Doskonale sprawdzają się tabletki do ssania lub syropy na bazie propolisu lub syropu sosnowego. Zdecydowanie bardziej przyda się syrop sosnowy (który hamuje kaszel), propolis działa antywirusowo i blokuje ich rozprzestrzenianie. Warto sięgnąć także po podbiał lekarski lub syrop z babki lancetowatej, które mają właściwości powlekające, łagodzące ataki kaszlu.

Aromaterapia

Zdecyduj się na aromaterapię! Nie tylko pomoże załagodzić męczący kaszel, ale i wprowadzi cię w stan relaksu i odprężenia. Zastosuj inhalację z parą wodną i olejkami. Pomoże olejek szałwiowy, miętowy i terpentynowy, które wykazują właściwości dezynfekujące.

Zmiana pozycji podczas snu

Jeśli często dręczy Cię kaszel, zdecyduj się na wysokie ułożenie poduszki. Zmień pozycję zasypiania na półsiedzącą.

Pomoże w tym także stelaż do materaca, sterowany elektrycznie, którego użycie pozwala Ci na szybką regulację pozycji w czasie snu (górnej i dolnej partii ciała).

Kaszel intensyfikuje się w nocy, ponieważ podczas spoczynku w pozycji leżącej wzdłuż dróg oddechowych wydziela się śluz, który podrażniając je wywołuje w efekcie kaszel. Pamiętaj, im mniej płaska pozycja, tym mniej będzie dręczył Cię kaszel!

Co wywołuje kaszel?

Czynników jest wiele – bardzo ważne jest jak najszybsze zidentyfikowanie źródła choroby, aby skutecznie jej zaradzić. Najczęściej należą do nich: infekcja wirusowa, alergie, astma, palenie papierosów lub wdychanie papierosowego dymu, niektóre leki, kaszel wywoływany chorobami psychicznymi takimi jak nerwice.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*