Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Organizm człowieka jest skomplikowaną materią, a na jego prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie zdrowia poszczególnych układów wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych elementów organizmu, który decyduje o sprawności i kondycji fizycznej jest aparat ruchu.

Na jego budowę składają się układ kostny, mięśniowy oraz stawowy, który odgrywa ważną rolę i umożliwia sprawne wykonywanie ruchu w różnym zakresie.

Stawy często w wyniku różnych czynników są przeciążane, a troska o ich dobrą formę często jest pomijana w holistycznym podejściu do zdrowia. Jedną z dolegliwości, która budzi niepokój u wielu pacjentów jest strzelanie lub strzykanie w ich obrębie podczas poruszania się.

Warto dowiedzieć się, co może oznaczać strzykanie w stawach? Jakie są przyczyny takiego zjawiska? Czy istnieją sprawdzone sposoby na przeskakiwanie stawów?

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Staw jest częścią aparatu ruchu człowieka, którego zadaniem jest łączenie minimum dwóch kości i umożliwienie im poruszania się względem siebie. To połączenie ruchome, które wyróżnia się skomplikowaną budową, a każdy jego element jest niezbędny do utrzymania prawidłowej postawy ciała i wykonywania prostych zakresów ruchu. 

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

 • torebki stawowej – jej rolą jest stabilizacja całego stawu i ochrona przed wydostawaniem się mazi stawowej oraz jej zakażeniem przez patogeny,
 • błony maziowej – to wewnętrzna warstwa torebki stawowej, która jest odpowiedzialna za produkcję mazi stawowej,
 • jamy stawowej – to obszar stawu zlokalizowany między kośćmi, który w całości wypełnia maź stawowa,
 • powierzchni stawowej – to element stawu składający się z wypukłej główki oraz wklęsłej panewki,
 • chrząstka stawowa – to szklista chrząstka, która pokrzywa powierzchnię stawową. Jej zadaniem jest osłona części odpowiedzialnej za łączenie dwóch lub więcej kości.

Prawidłowe funkcjonowanie stawu wymaga sprawności wszystkich elementów, które składają się na jego budowę. Ich dysfunkcja może prowadzić do przewlekłych chorób aparatu stawowego, w tym strzykania i strzelania.

Co oznacza strzelanie w stawach?

Strzelające stawy są często spotykanym zjawiskiem, które u wielu ludzi wywołuje strach, niepokój i obawę przez rozwojem choroby tego narządu.

To przypadłość, która określana jest jako chrupanie, trzaskanie, strzelanie lub przeskakiwanie w stawie, a najczęściej pojawia się podczas rozpoczęcia ruchu po dłuższym momencie unieruchomienia, na przykład podczas podnoszenia się z krzesła czy wstawania z łóżka.

Choć strzelanie w stawach w większości przypadków jest zjawiskiem fizjologicznym, nasilenie objawów, a także pojawienie się innych dolegliwości, jak ból, obrzęk lub zaczerwienienie skóry może świadczyć o dysfunkcji ich pracy lub rozwoju choroby.

Etiologia strzykania i przeskakiwania aparatu stawowego jest wieloczynnikowa.

Powodem pojawienia się tej dolegliwości mogą być zwyrodnienia, niski poziom nawodnienia organizmu, uwarunkowania genetyczne, a także niedobór najważniejszych witamin i minerałów, które są niezbędne do ich prawidłowej pracy i funkcjonowania.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Strzykanie i przeskakiwanie w stawie nie zawsze jest objawem rozwijającej się choroby tego narządu. Trzaskanie i odgłosy podczas rozpoczęcia ruchu mogą być efektem zjawiska, które określane jest hasłem kawitacji.

 To fizjologiczny proces, podczas którego na skutek zmiany położenia powierzchni stawowej następuje nagła, gwałtowna zmiana ciśnienia płynu, który wypełnia jamę stawową.

Skok ciśnienia prowadzi do pojawienia się bąbelków gazu, które na skutek pękania prowadzą do powstania odgłosu, który nazywany jest strzykaniem. 

Niemniej jednak, gdy zjawisku strzykania towarzyszą inne, niepokojące objawy, jak ból, obrzęk stawu, zaczerwienienie naskórka, uczucie gorąca, sztywności oraz problemy z poruszaniem się może to świadczyć o rozwoju choroby stawów. Głównymi przyczynami strzykania aparatu stawowego są:

1. Genetyczne uwarunkowania w budowie stawu

Pierwszą przyczyną strzykania w stawach są uwarunkowania genetyczne. Ich podstawą jest luźniejsza budowa połączenia kości, czego konsekwencją jest charakterystyczne strzelanie podczas wykonywania gwałtownego lub nagłego ruchu. Jeśli dolegliwości nie towarzyszą inne objawy, to osoba, która przewlekle doświadcza przeskakiwania nie ma powodów do obaw.

2. Zbyt niska podaż składników budujących maź i chrząstkę stawową

Do prawidłowego działania aparatu stawowego niezbędne jest dostarczanie składników odżywczych, które wspierają prawidłową budowę mazi i chrząstki stawowej.

Należą do nich przede wszystkim wapń, kwasy omega-3, białko oraz witaminy z grupy B i C.

Niedobór składników odżywczych i witamin prowadzi do obniżonej zdolności regeneracyjnej mazi i chrząstki stawowej, czego skutkiem są dysfunkcje w pracy tych organów.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Przyjmowanie zbyt małej ilości wody prowadzi do odwodnienia organizmu, co znacznie obniża jego funkcjonowanie i odbija się na pracy stawów.

W przypadku małej podaży wody organizm zaczyna ograniczać jej dostarczanie, a przekierowuje ją do najważniejszych organów, jak serce czy mózg.

 Niska ilość dostarczanej wody do stawów prowadzi do wzmożonego tarcia jego elementów, czego objawem jest właśnie strzelanie i strzykanie.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Brak ruchu i pasywny tryb życia w dużej mierze przyczyniają się do obniżenia ruchomości stawów. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności pomaga zachować zdrowe stawy, których prawidłowa praca uniemożliwia strzykanie czy przeskakiwanie.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Rozmiękczenie chrząstki stawowej prowadzi do zmian w jej budowie. Chrząstka staje się znacznie cieńsza, a jej powierzchnia zmienia swoją strukturę na włóknistą. Dodatkowo, na jej powierzchni pojawiają się drobne szczeliny, które są głównym powodem pojawienia się bólu i strzelania stawu.

6. RZS – reumatoidalne zapalenie stawu

Mimo, że najczęściej strzelanie stawu jest zjawiskiem fizjologicznym, w niektórych przypadkach może świadczyć o rozwoju poważnych dolegliwości. Jednym z nich jest reumatoidalne zapalenie stawu, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym. W takim wypadku trzaskom i przeskakiwaniu towarzyszy ból, który może świadczyć o rozwijaniu się stanu zapalnego.

7. Otyłość i nadwaga

Zbyt duża masa ciała często jest główną przyczyną pojawienia się chorób stawu i strzykania w ich okolicy. Nadwaga prowadzi do przeciążenia aparatu stawowego, czego konsekwencją są dolegliwości bólowe, ograniczona ruchomość i strzelanie.

Wszelkie objawy utrudniające ruch i powodujące ból stawu powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Odpowiednia diagnostyka pomoże ustalić przyczynę pojawienia się zjawiska oraz wdrożyć leczenie, które wpłynie na poprawę jakości życia.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Pierwszym krokiem w znalezieniu skutecznego sposobu na trzaskające stawy jest znalezienie przyczyny dolegliwości. Jedynie trafna diagnoza jest w stanie dobrać terapię, która pozwala na efektywne usunięcie dolegliwości i zahamowanie rozwoju choroby narządu.

Niemniej jednak, jeżeli strzykanie w stawach nie jest uwarunkowane przewlekłą chorobą warto zadbać o ich kondycję stosując suplementy diety, które bogate są w składniki poprawiające ich funkcjonowanie oraz wspierające budowę poszczególnych elementów stawu.

Preparaty powinny wyróżniać się recepturą bogatą w kolagen rybi, witaminę C oraz B, magnez, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne oraz substancje przeciwzapalne, które uzupełnią niedobory w organizmie i poprawią funkcjonowanie mazi stawowej oraz chrząstki.

Dodatkowo, świetnym sposobem na niwelowanie strzykania w stawie jest aktywność fizyczna, która poprawi ich ruchomość. Regularne uprawianie sportu znacznie przyczynia się do utrzymania aparatu stawowego w dobrej formie, czego efektem będzie brak strzykania, przeskakiwania i strzelania w obrębie stawów. 

Zdrowe stawy są bardzo ważne w trosce o utrzymanie sprawności fizycznej i ruchomości organizmu. Strzelanie nie zawsze jest powodem do niepokoju, a uzupełnianie niedoborów witaminowych i mineralnych w wielu przypadkach pomaga rozwiązać problem.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Co zrobić, jak „strzela Ci w stawie”?- czyli o zaburzeniach czynnościowych narządu żucia » Veronadent Kraków

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Zaburzenia czynnościowe narządu żucia to jeden z podstawowych problemów współczesnej stomatologii (zaraz po próchnicy i paradontozie). Są to zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żwaczowych. Objawiają się między innymi ograniczoną ruchomością żuchwy, dolegliwościami bólowymi i szeregiem objawów akustycznych. Jedną z głównych przyczyn powstawania zaburzeń czynnościowych jest stresujący tryb życia – zaniedbywanie odpoczynku, tłumienie złości w sobie oraz długotrwałe napięcie psychiczne. Objawy dysfunkcji występują u ok. 50% populacji.

Stawy skroniowo – żuchwowe to stawy łączące żuchwę, czyli dolną szczękę z górną szczęką. Wykonują ogromną pracę w ciągu dnia – są odpowiedzialne za około 1800 ruchów otwierania i zamykania jamy ustnej. Stawy te biorą czynny udział w procesach jedzenia, mówienia i ziewania.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

W okolicach stawu przebiegają liczne nerwy i naczynia krwionośne. Stawy są również powiązane funkcjonalnie z odcinkiem szyjnym kręgosłupa poprzez otaczające je mięśnie i więzadła.

Te związki stawów z innymi elementami ciała sprawiają, że w przypadku zaburzonego działania jednego lub obu stawów pojawiają się rozmaite dolegliwości.

Czym są zaburzenia stawu skroniowo – żuchwowego?
Zaburzenia te to po prostu stan odmienny od prawidłowego, dlatego jeśli zauważysz u siebie poniższe dolegliwości, może to oznaczać, że cierpisz na zaburzenia czynnościowe narządu żucia:
• Ból podczas mówienia i spożywania posiłków
• Powtarzające się bóle głowy, oczu i karku
• Nietypowe doznania akustyczne – trzaski przy szerokim otwieraniu ust, na przykład podczas ziewania
• Uczucie szumu w uszach
• Starcie zębów – spowodowane zaciskaniem szczęk lub zgrzytaniem zębami w nocy
• Uczucie napięcia w okolicy żuchwy
• Drętwienie lub mrowienie w okolicy ust
• Zmęczony wyraz twarzy
• Łzawienie oczu
Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa specjalizującego się w zaburzeniach stawów skroniowo-żuchwowych. W Centrum Stomatologii Veronadent problemami tego typu zajmuje się dr Ewa Ferendiuk.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Nadżerek Żołądka?

Odpowiednio dobrane leczenie uwalnia pacjenta od bólu i nieprzyjemnych doznań, a także zapobiega dalszym spustoszeniom, jakie powodują zaburzenia czynnościowe: przewlekłe bóle głowy, zaburzenia snu, depresja, zaburzenia czucia twarzy, nieustające szumy i piski w uszach, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi , omdlenia. Nieleczone zaburzenia prowadzą do pionowych pęknięć zębów, rozchwiania, pojawiają się liczne ubytki przyszyjkowe a wypełnienia częściej wypadają przez niekorzystne warunki zgryzowe.

Przyczyny powstawania zaburzeń czynnościowych:
• Stresujący tryb życia
• Bezsenność
• Wady zgryzu, głównie zgryz głęboki
• Wady zębowe: przechylenie górnych zębów ku tyłowi
• Braki w uzębieniu – szczególnie szkodliwy dla stawów jest brak zębów trzonowych
• Złe nawyki: zgrzytanie zębami, przygryzanie końcówki ołówka, policzków lub warg, obgryzanie paznokci, nieprawidłowa postawa ciała
• Urazy głowy lub szczęki
Metody leczenia zaburzeń czynnościowych:

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i badanie manualne, które pozwalają określić objawy i przyczyny dolegliwości. Najczęściej zaburzenia leczy się poprzez specjalne aparaty okluzyjne (inaczej szyny zgryzowe).

Aparaty te mają za zadanie zniwelować ból towarzyszący zaburzeniom stawów skroniowo – żuchwowych i mięśni żwaczowych oraz odciążenie układu mięśniowego poprzez przywrócenie symetrycznego napięcia mięśni.

Szyna wykonywana jest w laboratorium protetycznym, indywidualnie dopasowana do każdego pacjenta.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Leczenie szyną zgryzową przywraca prawidłowe warunki w stawach skroniowo- żuchwowych oraz prawidłową czynność mięśni żujących, powodując ich rozluźnienie i redukcję dolegliwości.

Bardzo często lekarz prowadzący zleca także zabiegi fizjoterapeutyczne (polegające na zwiększeniu ruchomości w stawach skroniowo-żuchwowych poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń) a także laseroterapię, elektrostymulację lub jonofrezę jako zabiegi dodatkowe.

Aby leczenie zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego było efektywne, po przywróceniu równowagi mięśniowej, konieczna jest odbudowa prawidłowych warunków zgryzowych, tj. uzupełnienie braków zębowych (np. z użyciem implantów), odbudowa startych powierzchni zębów, wyleczenie wad zgryzu – w przeciwnym razie problem zaburzeń czynnościowych będzie powracał.

Leczenie zaburzeń czynnościowych jest skomplikowane, wymaga kompleksowego podejścia do problemu: leczenia stomatologicznego, fizjoterapeutycznego a często także psychologicznego.

Dlatego nawet przy zastosowaniu się do wszystkich zaleceń lekarza, wyleczenie w stu procentach może nie być możliwe – z pewnością jednak złagodzi objawy i zapobiegnie niszczącym skutkom zaburzeń.

Przeskakiwanie w kolanie – co oznacza i jak sobie z nim radzić?

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach? 15 listopada 2019Ortopedia

Przeskakiwanie w kolanie przy zginaniu nogi czy chodzeniu to uciążliwy objaw, którego nie należy lekceważyć. Jeśli w kolanie coś przeskakuje, staw chrupocze i trzeszczy, a dodatkowo pojawia się opuchlizna i ból, należy bezzwłocznie ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przeskakiwanie w kolanie – trzaski, strzelanie, chrupot w kolanie

Przeskakiwanie w kolanie nie zawsze musi mieć podłoże chorobowe. Uczucie przeskoku z towarzyszącym chrupotem często występuje fizjologicznie jako efekt ocierania się o siebie powierzchni stawowych.

Staw kolanowy wypełnia płyn maziowy, przemieszczający się w jamie stawowej podczas wykonywania ruchów. Działające na niego ciśnienie powoduje wytwarzanie pęcherzyków gazu, które pękają, dając charakterystyczny, głośny trzask w kolanie, np.

 podczas prostowania kończyny. Zjawisko to określamy mianem kawitacji. Może ono wystąpić w obrębie każdego stawu w ciele. Zwykle nie towarzyszy mu ból, a jedynie umiarkowany dyskomfort.

W takiej sytuacji leczenie przeskakującego kolana nie jest konieczne.

Dowiedz się, jakie są przyczyny bólu piszczeli 

Przeskakiwanie w kolanie – przyczyny

Jeśli masz wrażenie, że w kolanie coś przeskakuje, a dodatkowo pojawiają się dolegliwości bólowe i obrzęk, konieczna jest konsultacja ze specjalistą i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Jednym z częstych powodów uczucia przeskakiwania w stawie kolanowym jest chondromalacja rzepki.

Na skutek mikrourazów i przeciążeń dochodzi do naruszenia prawidłowej struktury chrząstki stawowej, przez co przestaje ona prawidłowo pełnić swoje funkcje ochronno-amortyzujące.

Pojawia się niestabilność i ból kolana z przodu, nasilający się podczas kucania czy klęczenia. Typowe jest przeskakiwanie w kolanie przy wyproście kończyny z towarzyszącym słyszalnym odgłosem chrupotu.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Przeskakiwanie w kolanie może wymagać leczenia i fizjoterapii

Przeskakiwanie w kolanie po urazie

Ból i przeskakiwanie w kolanie po uderzeniu bądź upadku mogą wskazywać na mechaniczne uszkodzenie stawu. Objawy, takie jak przeskakujące kolano, wzmożona tkliwość, obrzęk oraz problemy z ruchomością sugerują skręcenie stawu kolanowego bądź uraz rzepki i wymagają pilnej interwencji lekarskiej.

Naciągnięcie, naderwanie, zerwanie więzadła

Jeżeli powyższym dolegliwościom towarzyszy dodatkowo uczucie niestabilności („uciekanie kolana”), zależnie od stopnia nasilenia objawów można podejrzewać naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie więzadła. Przeskok w kolanie jest dość nieprzyjemny, pacjenci opisują towarzyszące mu uczucie jako wyskakiwanie części kolana na zewnątrz.

Zwichnięcie rzepki

Przyczyną przeskakiwania kolana bywa również zwichnięcie rzepki. Zazwyczaj dochodzi do niego na skutek nagłego urazu. Rzepka ulega przemieszczeniu, które, sporadycznie, staje się nawykowe. Zmiana pozycji rzepki jest zwykle widoczna gołym okiem. Kolano puchnie i boli, a poruszane stawem sprawia dużą trudność.

Przeskakujące kolano a niedobory żywieniowe

Przeskakiwanie w kolanie przy prostowaniu lub zginaniu kończyny może być skutkiem braku dostatecznej ilości określonych substancji odżywczych w chrząstce lub mazi stawowej. Aby zapewnić optymalny poziom nawilżenia stawu, konieczna jest prawidłowa podaż wapnia, magnezu, krzemu, żelaza, kwasów omega 3, witaminy D oraz witamin z grupy B.

Najlepiej przyjmować je wraz z dietą, jeśli jednak naturalne źródła okażą się niewystarczające, zaleca się suplementację preparatami aptecznymi.

Przeczytaj, jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne 

Co robić, kiedy coś przeskakuje w kolanie?

Gdy kolano przeskakuje, a dodatkowe dolegliwości utrudniają sprawne funkcjonowanie, konieczne jest podjęcie odpowiedniej terapii. Zaniedbanie leczenia doprowadzi do nasilenia objawów i rozwoju groźnych zmian zwyrodnieniowych.

Podstawą jest ustalenie przyczyny występowania niepokojących objawów. Diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych – konieczne może być wykonanie RTG lub USG kolana.

Leki

Na ból kolana stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – zwykle są to aplikowane miejscowo maści i żele. Przy znacznie nasilonych, chronicznych objawach lekarz może zdecydować o wykonaniu iniekcji (zastrzyków) steroidowych bezpośrednio do stawu kolanowego. Zastrzyki ze sterydów znoszą stan zapalny, dzięki czemu znacznie łagodzą dolegliwości bólowe.

Rehabilitacja i ćwiczenia

Skutecznym sposobem leczenia przeskakiwania w kolanie jest fizjoterapia, która przyspiesza regenerację uszkodzonych struktur i sprzyja ich wzmocnieniu.

Ważną rolę odgrywają zbiegi, takie jak krioterapia, laseroterapia czy pole magnetyczne, które pomagają zniwelować obejmujący tkanki proces zapalny.

W terapii wykorzystuje się ponadto kinestiotaping, masaż, terapię manualną oraz ćwiczenia – zależnie od potrzeb – rozciągające, stabilizujące, wzmacniające lub poprawiające propriocepcję, czyli czucie głębokie.

Orteza na przeskakujące kolano

Na przeskakującą rzepkę stosuje się także stabilizatory lub ortezy stawu kolanowego. Decyzję o wykorzystaniu tego typu zaopatrzenia medycznego zawsze podejmuje lekarz – nie należy robić tego na własną rękę.

Rolą ortezy jest odciążenie chorego kolana i jego ustabilizowanie. Jest to niezbędne dla prawidłowego gojenia zmian chorobowych. Nogi nie należy forsować – zaleca się odpoczynek i unikanie wykonywania ruchów wywołujących dyskomfort.

Zabieg operacyjny

Operację kolana przeprowadza się w przypadku najbardziej zaawansowanych uszkodzeń w postaci złamań, zwichnięć czy skręceń. Zabieg jest metodą inwazyjną, wymagającą następczego zabezpieczenia stawu kolanowego w gipsie bądź przy użyciu stabilizatora. Konieczna jest także rehabilitacja przeprowadzona pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Czy wiesz, jak wybrać wkładki ortopedyczne?

Strzelające stawy i kości – co musisz wiedzieć?

„Strzela mi coś kręgosłup”, „klika mi w kolanie”, „trzaskają mi palce” – to częste wyznania pacjentów w gabinecie fizjoterapeuty. Czy strzelające stawy i kości są powodem do zmartwień?

Czy sam fakt, że w czasie ruchu słyszymy dźwięki z naszych stawów wskazuje na problem? Odpowiedź jest prosta: nie. W świecie medycyny mówi się, że sam dźwięk słyszany w czasie ruchu w stawie jest „niemy diagnostycznie”, innymi słowy – nie jest objawem tego, czy rozwija się jakieś schorzenie.

Aby strzelające stawy i strzelające kości mogły wzbudzać uzasadniony niepokój, muszą łączyć się z innymi objawami.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Płaskostopia?

Do innych objawów zaliczamy:

 • ból
 • zaczerwienienie
 • podwyższenie ciepłoty pobliskich tkanek
 • zmianę koloru skóry w okolicy stawu

Dopiero pojawienie się któregoś z tych symptomów może zwiastować chorobę.

Czy suplementy wapnia są zdrowe?

Czy można strzelać palcami?

Skoro w świetle nauki sam dźwięk dobiegający z naszych stawów nie stanowi powodu do niepokoju, często słyszaną przestrogę „nie strzelaj palcami! Dziadek strzelał i miał artretyzm!” – możemy włożyć między bajki.

Obecnie wiadomo, że strzelanie palcami nie wpływa negatywnie na kondycję stawów. Związek między „strzelaniem w kościach” a występowaniem reumatyzmu jest przypadkowy i nie potwierdzają go istotne statystycznie badania.

Reumatyzm – jak leczyć i jak mu zapobiec?

Sytuację świetnie obrazuje historia dr. Donalda Ungera, który w 2009 dostał Ig-Nobla za badania nad trzaskaniem palcami (Ig-Noble to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla za prace naukowe, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane, przyznawane przez czasopismo Annals of Improbable Research, Wikipedia).

Ten lekarz z Kalifornii przez 50 lat specjalnie trzaskał i wyłamywał palce tylko jednej dłoni. Naukowiec wyliczył, że w czasie trwania eksperymentu trzasnął palcami lewej dłoni ok 36,5 tys. razy. Wykonano badania obrazowe obydwu dłoni i nie znaleziono żadnych istotnych różnic między nimi. Nie znaleziono również zmian w kierunku artretyzmu bądź innych zaburzeń lub uszkodzeń.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Strzykanie w stawach – dlaczego trzeszczy i stuka?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o źródło odgłosów płynących ze stawów. Owszem, dźwięki w stawie mogą pochodzić z ocierania się od siebie powierzchni stawowych lub kostnych, szczególnie jeśli wiadomo, że mamy do czynienia z sytuację patologiczną. Nie jest to jednak reguła i nie warto każdego chrupania w kolanie kojarzyć z degeneracją stawu.

Szukając odpowiedzi na pytanie o źródło strzykania w stawach, nauka przygląda się teorii związanej z pęcherzykami gazów. W mazi stawowej, w wyniku przesuwania się płynu, regularnie powstają pęcherzyki z gazem. Jedna z teorii zakłada, iż charakterystyczny dźwięk wydobywa się wtedy, kiedy pęcherzyk z gazem zapada się (zostaje zgnieciony podczas wzrostu ciśnienia w jamie stawu).

Kręgosłup – co zrobić, by nie bolał podczas długotrwałego siedzenia?

Najnowsze badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego wskazują jednak, że słyszalny trzask powstaje wcześniej – już w momencie powstawania pęcherzyka. Rozciągana maź stawowa pęka i w miejscu szczeliny z trzaskiem powstaje pęcherzyk. Zjawisko to określa się mianem kawitacji. Trzaski związane z kawitacją kojarzą się głównie z palcami, ale występują również w kolanie.

Staw kolanowy wypełnia lepka maź stawowa. W trakcie ruchu powierzchnie stawowe przemieszczają się względem siebie, wskutek czego powstaje różnica ciśnień w przedziałach stawu kolanowego. Obszary o niższym ciśnieniu zasysają maź, która zanim zdąży się przemieścić, zostaje rozciągnięta.

W ten sposób powstaje pęcherzyk powietrzny oraz słyszalny trzask. Jest to normalne zjawisko, szczególnie po dłuższym okresie bezruchu i nie trzeba się go obawiać.

Staw kolanowy – jakie możesz mieć z nim problemy?

Strzykanie w kościach: klika, pyka, nie boli… ale przeszkadza

Pomimo tego, iż od strony medycznej problem bezbolesnych dźwięków w stawach nie istnieje, dla niektórych osób wciąż stanowi on nieprzyjemne doznanie. Podejmując próbę rozwiązania problemu warto działać racjonalnie i podejść do problemu na kilku polach, zaczynając od najważniejszych.

Chcąc pozbyć się trzasków w stawach, warto spróbować poprawić ich kondycję. Pierwszą rzeczą o jakiej należy pomyśleć jest właściwe odżywienie powierzchni stawowych. Stawy nie są odżywiane przez układ krwionośny, natomiast posiadają proteoglikany, czyli komórki które działają ja gąbka.

Dzięki proteoglikanom regeneracja i odżywienie stawów odbywa się przez zasysanie płynu z mazi stawowej. Najlepszym sposobem na zwiększenie produkcji mazi stawowej jest aktywność fizyczna. Dlatego pierwszym krokiem w naszym działaniu powinno być ustalenie właściwego poziomu aktywności fizycznej.

Bolą cię plecy? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie dysków

Jednocześnie warto pamiętać o odpowiedniej regeneracji i dostosowaniu treningu do swoich potrzeb. Jeżeli naszym priorytetem jest zdrowie, powinniśmy dobrać ilość godzin spędzonych na trenowaniu do naszych indywidualnych potrzeb. Niestety możliwa jest także odwrotna sytuacja – kiedy trenujemy za dużo, nasze stawy narażone są na kontuzję.

Właściwe programowanie treningu powinno polegać na obserwacji swojego ciała i stopniowym wprowadzaniu małych zmian. Jeżeli trudno nam podjąć decyzję o wyborze formy bądź intensywności ruchu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub trenerem osobistym.

Jeżeli zadbaliście o regularny ruch, warto przyjrzeć się swojemu nawodnieniu i odżywaniu. Mimo, że jest to oczywiste, wiele osób zapomina o właściwym nawodnieniu w ciągu dnia. Dla prawidłowego funkcjonowania stawów należy zadbać odpowiednią podaż wody. Optymalna ilość spożywanej dziennie wody jest indywidualna dla każdego człowieka i zależy od szeregu czynników.

Ile wody pić latem?

Nasze zapotrzebowanie na wodę w dużej mierze reguluje pragnienie, dlatego z praktycznego punktu widzenia należy wyposażyć się w butelkę i mieć ją zawsze pod ręką. Jeżeli mamy jakiekolwiek problem ze zdrowiem, warto wykonać podstawowe badania w porozumieniu z dietetykiem, a następnie uzupełnić naszą dietę o konieczne mikro i makro składniki i ewentualnie pomyśleć o suplementacji.

Na samym końcu naszych działań powinno znaleźć się przyjmowanie preparatów farmakologicznych mających poprawić kondycję powierzchni stawowych – zawsze w porozumieniu z lekarzem.

Strzelające stawy – jakie są przyczyny trzasków w stawach?

Strzelające stawy: klika, pyka i czasem boli

Jeżeli dźwiękom wydawanym przez stawy towarzyszy jednocześnie ból, warto skonsultować się ze specjalistą. W zależności od sytuacji możemy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.

 • DO LEKARZA. Jeżeli okolica stawu jest cieplejsza niż reszta ciała, czerwona, spuchnięta a ruchom towarzyszy ból, należy spotkać się z lekarzem. Prawdopodobnie, z jakiegoś powodu w obrębie bolącego stawu występuje stan zapalny i warto wykonać szerszą diagnostykę. Ortopeda pomoże również wyjaśnić, czy nasze dolegliwości dotyczą jednego stawu, czy problem ma charakter reumatyczny i wymaga leczenia.
 • DO FIZJOTERAPEUTY. Jeżeli nasze dolegliwości trwają dłużej i ból występuje przy konkretnej czynności np. podczas biegania, albo w czasie jakiegoś ćwiczenia na siłowni, bądź gdy wykonujemy dany ruch w pracy, swoje kroki skierujmy do fizjoterapeuty. Jako specjalista od ruchu fizjoterapeuta oceni, czy dźwięk i ból wynikają np. z ocierania struktury ścięgnistej o strukturę kostną.

Ćwiczenia przy biurku – jak je wykonać?

Zespół trzaskającego biodra

Świetnym przykładem takiej sytuacji jest  tzw. zespół trzaskającego biodra. Trzask pojawiający się w okolicy pachwiny może być spowodowany przez przesuwanie się mięśnia biodrowo-lędźwiowego po krętarzu kości udowej. W wyniku ciągłego tarcia może dochodzić do podrażnienia kaletki biodrowo-grzebieniowej.

Kaletki to struktury, które przypominają poduszeczki wypełnione płynem, których zadaniem jest oddzielanie od siebie warstw tkanek i umożliwienie im ślizganie się.

Drugą sytuacją, w której powstaje charakterystyczny dźwięk jest przeskakiwanie napinacza powięzi szerokiej nad wyniosłością biodrowo – udową. Przeciążenie w tym rejonie może doprowadzić do bólu w kaletce krętarzowej.

Strzelanie w kostce – co może oznaczać?

Trzaski w stawach dotyczą wielu osób w różnym wieku. Najczęściej dokuczają osobom intensywnie ćwiczącym oraz osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Może je także powodować nadwaga oraz otyłość.

Trzaski w stawie skokowym

Strzelanie w kostce jest dość powszechnym problemem i nie dotycz tylko osób starszych.

Problemy ze stawami stają się coraz częstszym powodem wizyty u ortopedy i mogą wymagać wdrożenia odpowiedniego leczenia, które jest niezbędne w przypadku, gdy charakterystycznym odgłosom podczas poruszania stopą towarzyszy obrzęk kostki, a także ból i stan zapalny, który można zdiagnozować na podstawie wykonanych badań.

Trzaski w stawie skokowym oraz np.

w kolanie, palcach u dłoni, a także stawie biodrowym zawsze wymagają konsultacji ze specjalistą, bo mogą świadczyć o postępującym procesie zwyrodnieniowym, a także niedoborach żywieniowych, które wpływają na chrząstkę stawową oraz maź stawową. Trzaski w stawach po dłuższym przebywaniu w bezruchu są całkowicie naturalne i najczęściej nie wymagają leczenia, o ile nie towarzyszą im inne dolegliwości zdrowotne.

Trzaski w stawach – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn strzelania w stawach. Najczęściej problem spowodowany jest:

 • kawitacją, czyli w pełni naturalnym zjawiskiem, które ma związek z różnicą ciśnień w obrębie poszczególnych przedziałów stawów,
 • niedoborem witamin oraz podstawowych substancji odżywczych, które są niezbędne do odbudowy chrząstki stawowej i tworzenia odpowiedniej ilości mazi stawowej,
 • przebytymi urazami,
 • nadmiernym obciążaniem stawów,
 • schorzeniami o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym,
 • konfliktem tkanek miękkich z kostnymi elementami stawu,
 • rozmięknieniem chrząstki stawowej.
Leia também:  Ile Kosztuje Leczenie Sepsy?

Strzelanie w stawach może też być objawem odwodnienia, które dotyczy coraz większej liczby osób. Brak odpowiedniej ilości płynów w diecie powoduje m.in. ograniczenie ruchomości stawów oraz przyczynia się do powstawania problemów z chrząstką stawową i zmniejszenia produkcji mazi stawowej, bez której „mechanizm” stawu nie może prawidłowo funkcjonować.

Warto wiedzieć, że strzelanie w kostce może być też związane z płaskostopiem, chodzeniem w niedopasowanym obuwiu oraz nadmiernym obciążaniem stawu skokowego, które związane jest z chodzeniem na wysokich obcasach oraz w butach na płaskiej podeszwie np. w balerinach. Problem ten obserwują także osoby chodzące na bosaka po twardych posadzkach.

Trzaski stawowe a siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia sprzyja degradacji stawów, dlatego trzaski i strzelanie w stawach obserwowane są coraz częściej przez osoby, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej.

W tym przypadku mają bezpośredni związek z kawitacją, jednak nie można bagatelizować odgłosów, które dobiegają z zastanych stawów, bo mogą być one pierwszym sygnałem, który powinien nas skłonić do zmiany trybu życia i zadbania o codzienną aktywność fizyczną.

Strzelanie w stawach a dieta

Nieprawidłowo skomponowana dieta wpływa na cały organizm, więc ma negatywy wpływ także na nasze stawy. Najważniejsze dla zachowania zdrowia stawów jest spożywanie posiłków bogatych w kwasy Omega-3, witaminę C, witaminy z grupy B, białko, które jest podstawowym budulcem organizmu oraz wapń i witaminę D.

Podsumowując, strzelanie w kostce podczas chodzenia oraz ruchów stopą nie musi być wynikiem choroby, jednak warto zawsze skonsultować swoje dolegliwości zdrowotne ze specjalistą.

Niepokojące powinno stać się strzelanie w kostce, któremu towarzyszy ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry, a także ograniczenie ruchomości stawu oraz nadmierne ocieplenie skóry i gorączka.

W takim przypadku niezbędna jest niezwłoczna wizyta u lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych, które pomogą wykryć przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czytaj też:Morsowanie, czyli co warto wiedzieć o najnowszej ulubionej zimowej rozrywce Polaków

Trzaski, trzeszczenia i strzelanie stawów

Charakterystyczny dźwięk strzelających stawów dla niektórych jest trudny do zniesienia, nawet jeśli są tylko biernymi obserwatorami.

Inni natomiast nie wyobrażają sobie dnia bez „strzelania” stawami palców lub kręgosłupa.

Większość z nas, jeśli zdarzyło nam się wywołać charakterystyczny dźwięk w obecności innych osób, słyszała żeby nie strzelać stawami, bo prowadzi to do zmian zwyrodnieniowych. Ile jest w tym prawdy?

Znalezienie badań naukowych na ten temat nie jest proste, pojedyncze publikacje raczej nie potwierdzają teorii o negatywnym wpływie strzelania palcami na stawy rąk. Ciekawostką wśród badań dotyczących tego zagadnienia jest eksperyment przeprowadzony przez Donalda L. Unger’a, zakończony w 1998 roku.

Przez 50 lat Donald L. Unger strzelał wyłącznie palcami lewej ręki przynajmniej dwa razy dziennie, prawa ręka, której stawami nie strzelał, stanowiła grupę kontrolną. Zmiany zwyrodnieniowe nie występowały w jego przypadku w żadnej z dłoni, co istotne, nie było też różnic między jedną a drugą ręką.

Choć z punktu widzenia EBM (Evidence Based Medicine) trudno uznać takie badania za rzetelne i jednoznaczne rozstrzygające problem, na pewno jest to ciekawostka, której popularność świadczy o tym, że temat jest interesujący dla wielu osób i może stanowić punkt wyjścia do dalszego zgłębiania tematu.

Dla osób strzelających „nałogowo” jednym z rozwiązań, które wydaje się bezpieczniejsze dla stawów jest zastąpienie go trakcją, czyli biernym odciągnięciu od siebie powierzchni stawowych z zachowaniem osi stawu. W skrócie – nie zginamy palca przed strzeleniem, tylko „wyciągamy” go ze stawu wzdłuż.

Skoro samo strzelanie palcami prawdopodobnie nie jest szkodliwe, to czym tak naprawdę jest dźwięk, który słyszymy? Staw znajduje się pomiędzy elementami kostnymi. Przestrzeń w stawie wypełniona jest płynem, który spełnia funkcję podobną do smaru, dzięki  niemu ruchy zachodzące w stawie są bezbolesne i płynne.

Całość stawu otoczona jest torebką stawową, zapobiegającą wydostawaniu się płynu. Zmiana ciśnienia wywołana przez oddalanie od siebie kości powoduje zapadanie się pęcherzyków gazu obecnych w płynie stawowym, co wywołuje charakterystyczny dźwięk. Zjawisko to nazwane jest kawitacją.

Jednak nie wszystkie trzaski i trzeszczenia w naszym organizmie są równie niegroźne, jak te wynikające ze zjawiska kawitacji. Gdyby tak było, prawdopodobnie nie wzbudzałyby negatywnych skojarzeń. Dźwięki wydawane przez stawy, chociaż brzmią podobnie, mogą mieć różne podłoże, na przykład:

 • Zmian degeneracyjnych
 • Konfliktu tkanek miękkich (np. ścięgien) z elementami kostnymi
 • Obecności wolnych ciał w stawie.

Aby dowiedzieć się, czy występujące w naszym ciele strzelanie jest groźne, czy tez nie, najlepiej spokojnie zastanowić się nad okolicznościami, w jakich trzaski w naszych stawach występują. Jeśli zdarza się to sporadycznie, np.

po długim bezruchu, a staw nie powoduje na co dzień dolegliwości bólowych i nie pojawia się w  nim obrzęk, to można podejrzewać, że dźwięk wynika ze zjawiska kawitacji i nie powinien wzbudzać naszego niepokoju. Jeśli trzaski i trzeszczenia występują często (np.

za każdym razem podczas wykonywania określonego ruchu), a dodatkowo odczuwalny jest dyskomfort w okolicy stawu, warto skonsultować się ze specjalistą.

Może to być objaw poważniejszej dolegliwości, której nie należy bagatelizować, specjalista oceni, czy przyczyna trzasków jest poważna i wymaga interwencji (fizjoterapii, leczenia farmakologicznego, operacyjnego), czy też nie powinna budzić niepokoju.

Strzelanie stawów – błaha czy poważna choroba?

Przyczyna strzelających stawów może być banalna. Konstrukcja połączeń między kośćmi jest u niektórych ludzi po prostu luźniejsza. Nie trzeba się tym wtedy zbytnio przejmować. Jednak kiedy stawy „trzaskają” od dłuższego czasu i towarzyszy temu ból, wymagana jest konsultacja u specjalisty.

Czy strzelające stawy to coś poważnego? Kiedy strzelające stawy zaczynają boleć, a rano doskwiera uczucie „zardzewienia” i bez porządnego rozruchu nie możesz wyjść z domu? Może być to stan zapalny.

Strzelające stawy mogą okazać się poważną, męczącą dolegliwością, którą trzeba leczyć.

Oczywiście charakterystyczny trzask w kolanie lub biodrze może być związany z po prostu taką budową stawów, najczęściej już genetyczną, jednak aby spać spokojnie warto wybrać się do lekarza.

Z tego artykułu dowiesz się:

Pstryk w kolanie

Pacjenci najczęściej skażą się na trzaski w kolanie, trzaski w biodrze i trzaski w łopatce.Stan zapalny w stawach wymaga konsultacji u reumatologa. Natomiast trzaski w stawie kolanowym powinien zdiagnozować ortopeda.

Przyczyną bólu w tym miejscu może być uszkodzenie chrząstki stawowej (mikrouraz), niewłaściwe ustawienie kości tworzących staw, np. z powodu koślawego chodu. Wówczas ból pojawia się po dłuższym chodzeniu, przy wchodzeniu po schodach, a nawet w nocy. Może pojawić się wtedy uczucie „blokowania” się kolana, czyli opór przy prostowaniu stawu.

Powodem trzasków mogą być też zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej, które określane są jako chondromalacja lub ubytek w chrząstce stawowej.

Jeżeli w organizmie pacjenta stwierdzono niedobór niektórych składników odżywczych takich jak: białko, wapń, witaminy z grupy B lub kwasy tłuszczowe omega-3, może mieć to wpływ na stan zapalny, który zrodził się w stawach. Warto przypomnieć, że wyżej wymienione składniki są budulcem chrząstki oraz mazi stawowej.

Trzaski w biodrze i łopatce

Trzaski w stawie biodrowym, tzw. „ przeskakiwanie” są objawem pozastawowym, a skutkiem – konflikt tkanek miękkich z wystającymi elementami kostnymi. Najczęściej przeskakiwanie ma miejsce na bocznej powierzchni stawu lub w rejonie pachwinowym.

Przypadłość ta jest dosyć powszechna i określana jako zespół trzaskającego biodra (SHS). Przyczyną tego schorzenia może być związek z przebytymi urazami lub przeciążeniami stawu.Chrobotania w okolicy łopatki określane są potocznie zespołem trzaskającej łopatki.

Dzieje się tak w wyniku zaburzeń biomechaniki ruchu łopatki na skutek przeciążeń mięśniowych lub aktywności sportowych typu piłka ręczna, siatkówka czy tenis.

Rekonwalescencja

Leczenie tej dolegliwości wymaga od pacjenta sporo dyscypliny. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym pewniejsze jest uniknięcie operacji.

W większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na przyjmowaniu leków, stosowaniu rehabilitacji, czyli usprawnianiu leczniczym, fizykoterapii. Pacjenci po przebytym leczeniu, są zwykle zadowoleni z efektów.

Czasem trzeba korzystać ze sprzętu ortopedycznego w postaci stabilizatorów stawu kolanowego. Kiedy zwyrodnienia nie są zbyt poważne, lekarz może polecić noszenie specjalnych wkładek do butów umożliwiających prawidłowe stąpanie oraz kul łokciowych.

Tagi artykułu reumatyzm stawy bóle reumatyczne bół stawów trzaski w stawach

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*