Sposoby na częste i uciążliwe zaparcia

< powrót do listy artykułów Sposoby na częste i uciążliwe zaparcia

Bardzo często ludzie nie zwracają uwagi na objawy niezwiązane z bólem, błędnie wierząc, że organizm poradzi sobie sam, a stan zdrowia stopniowo unormuje się. Na przykład takie symptomy, jak wzdęcia i zaparcia, mogą wystąpić z wielu przyczyn i na tle różnych niekorzystnych czynników.

Błędy żywieniowe: niezrównoważona dieta, systematyczne objadanie się, nadmierne spożywanie tłustych i pikantnych potraw. Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego takie jak: – Zapalenie błony śluzowej żołądka może występować w postaci ostrej i przewlekłej. Główne objawy to ból w nadbrzuszu, odbijanie się, mdłości, wymioty. – Zapalenie trzustki przejawia się to przez bardzo silny ból w okolicy nadbrzusza z promieniowaniem w dolnej części pleców, nudnościami, utrzymującymi się wymiotami. – Zapalenie okrężnicy jest chorobą związaną ze stanem zapalnym błony śluzowej. – Zapalenie jelit jest procesem zapalnym w jelicie cienkim, zwykle o przebiegu ostrym z objawami podobnymi do infekcji jelit. – Zapalenie wątroby, zakaźne lub niezakaźne, powodujące zaburzenia związane z niestrawnością. Naruszenie struktury bakteryjnej mikroflory (dysbakterioza) jelit jest złożoną, wieloobjawową chorobą, charakteryzującą się zmniejszeniem liczby pożytecznych bakterii i wzrostem szkodliwej mikroflory. Objawy są bardzo zróżnicowane: zaparcia, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty, słaby apetyt, wahania masy ciała i inne. – Zakażenie robakami jelitowymi to choroby związane z przedostaniem się pasożytów wielokomórkowych do organizmu człowieka.

– Stresujące sytuacje.

Wszystkie powyższe przyczyny mogą prowadzić do rozwoju zespołu jelita drażliwego lub nadwrażliwego. W drugim przypadku oprócz wzdęcia i zaparć mogą pojawić się bóle w okolicy pępka i podbrzuszu oraz biegunka.

Zaparcia i wzdęcia mogą również wystąpić u zdrowych ludzi. Czynników, które przyczyniają się do tego, jest dużo. Tak, więc wzdęcia często występują z powodu niewłaściwego odżywiania, jedzenia pokarmów, mocno przetworzonych, picia napojów gazowanych. – Pochłanianie zbyt dużej ilości powietrza przy jedzeniu, które wchodzi do żołądka, gromadząc się, powoduje ekspansję ścian narządu. Przejadanie się negatywnie wpływa na układ trawienny, ponieważ przyczynia się do powstawania wzdęć. Przyczyną wzdęcia może być także spożywanie tłustych pokarmów. Trawienie zajmuje dużo czasu, a żołądek musi ciężko pracować. – W tym samym czasie mogą pojawić się zaparcia lub wzdęcia. W pierwszym przypadku gromadzą się masy stolca. Prowadzi to do nieprzyjemnych wrażeń i dyskomfortu. Proces opróżniania nie jest przeprowadzany całkowicie, w wyniku, czego jelita i żołądek również nie radzą sobie z zadaniami.

– Leczenie odbywa się za pomocą węgla aktywowanego, poprzez przyjęcie 1 tabletki na 10 kg masy ciała, najpierw należy zgłosić się do lekarza, zwłaszcza, jeśli problem dotyczy małych dzieci.

Kiedy trawienie jest zaburzone, rozwijają się różnego rodzaju dolegliwości, prowadzące do nieprawidłowego przebiegu tej funkcji.

Niestrawność żołądka charakteryzuje się upośledzeniem trawienia, osoba po jedzeniu odczuwa nieprzyjemny zapach z ust, nieprzyjemny posmak, uczucie ciężkości w żołądku. W górnej części brzuch jest spuchnięty.

Ponieważ głównym czynnikiem wywołującym pojawienie się tych objawów są zaburzenia w diecie, każda osoba musi przejść na zrównoważoną dietę. Z diety należy wykluczyć produkty, które zwiększają wytwarzanie gazu lub są trudne do strawienia.

Tylko te pokarmy, które są dietetyczne i zawierają dużą ilość białek powinny być spożywane, nasycone niezbędnymi mikroelementami i witaminami. Osobliwością diety dla zaparć i wzdęć jest to, że ludzie nie powinni w żadnym przypadku spożywać produktów słonych, marynat i produktów wędzonych, a z menu powinni całkowicie wyeliminować czekoladę i kakao.

Ograniczenia dotyczą chleba żytniego lub smażonych potraw. Ale żywność roślinna z grubymi włóknami i rozpuszczalnym błonnikiem jest potrzebna w dość dużych ilościach. Substancje te są balastem i służą, jako doskonały wypełniacz dla narządów trawiennych.

Pochłaniają dużą ilość wody, więc ich stosowanie jest konieczne nie tylko podczas leczenia, ale także w celu zapobiegania zaparciom i wzdęciom. Należy pamiętać, że jedzenie z tą patologią jest konieczne często i w małych porcjach.

Poza lekami i dietami można pozbyć się nieprzyjemnych objawów związanych z zaburzeniami stolca i brzucha, stosując metody domowe. Najlepszym czasem do stymulacji pracy przewodu pokarmowego jest poranek. To wtedy jego aktywność jest największa. Co można zrobić samemu, aby powstrzymać wzdęcia i zaparcia? Aby znormalizować pracę narządów trawiennych, każdego ranka należy rozpocząć od aktywności fizycznej. – Ćwiczenia fizyczne, które muszą być wykonywane codziennie, pomogą utrzymać prawidłowe napięcie przewodu pokarmowego i regulować pracę perystaltyki. – Należy rozpocząć stosowanie w czasie posiłków sorbentów (np. węgiel aktywowany), które pomagają usunąć nadmiar gazów z przewodu pokarmowego i zapobiec wzdęciom, które rozwijają się na tle zaparć. – Dobre referencje otrzymały herbatki ziołowe. Najlepiej jest pić herbatki z kopru, rumianku lub mięty pieprzowej. – Podczas posiłku należy bardzo ostrożnie żuć jedzenie. W tym przypadku nie ma nadmiernego spożycia powietrza, a proces trawienia rozpoczyna się w jamie ustnej za pomocą enzymów śliny. – Jeśli obrzęk i zaparcia są związane ze skurczami brzucha, trzeba zacząć spożywać dużą ilość błonnika pokarmowego, który pomaga zmiękczyć zawartość narządów trawiennych i zatrzymać wzdęcia.

Te wskazówki są odpowiednie zarówno dla dorosłych pacjentów, jak i dzieci. Ale należy również pamiętać, że wszystkie środki terapeutyczne  są stosowane tylko po odpowiedniej diagnozie, która ujawni prawdziwe przesłanki jej rozwoju a następnie usunie je. Tylko w tym przypadku nie będzie powtarzających się objawów, a osoba odzyska zdrowie.

W przypadku zaparć prawidłowe odżywianie i normalizacja diety są dobre. Powinno to obejmować spożywanie jęczmienia perłowego, prosa, kaszy gryczanej. Konieczne jest wyłączenie herbaty, białego chleba, makaronu, czekolady.

Owoce i warzywa są bardzo przydatne, ponieważ są bogate w błonnik, który ma korzystny wpływ na trawienie. Należy jednak wykluczyć produkty takie jak granat, borówka czarna czerwona oraz pigwa. Mają one działanie ściągające, więc spożywanie ich jest niepożądane.

W przypadku zaparć pomaga jedzenie kapusty i jabłek.

Najczęściej lekarze w przypadku braku czynnika zakaźnego, który spowodował wzdęcia podczas zaparć, przepisują następujące bezpieczne i skuteczne leki na wzdęcia i zaparcia w aptece internetowej: – Leki enzymatyczne, który stymulują trzustkę, normalizują proces trawienia i są łagodne dla osoby z nieprzyjemnymi objawami. – Leki bez recepty zmniejszające tworzenie się gazów, eliminujące wzdęcia i zaparcia.

– Prebiotyki sprawią, że praca przewodu pokarmowego będzie bezproblemowa. Przyczyniają się do przywrócenia użytecznej mikroflory w narządach trawiennych i pomagają wyeliminować obrzęki i zaparcia.

Gdy występują wzdęcia i zaparcia, lekarze mogą przepisać pacjentowi środki przeczyszczające. Są one podzielone na 4 grupy: – Leki, które mają efekt przeczyszczający z powodu podrażnienia receptorów jelita grubego. Po zażyciu takich leków efekt terapeutyczny rozpoczyna się po 6 godzinach. Pacjent ma jedną defekację. – Leki, które zatrzymują wodę w jelitach i zmiękczają zawartość jelita grubego. – Leki, które mogą zwiększać zawartość jelit

– Różne oleje, które mają działanie przeczyszczające. Olejek z dyni jest bardzo popularny.

Często lekarze zalecają fizjoterapeutyczne metody leczenia w celu leczenia powyższych objawów. – Masaż. Tylko doświadczony fizjoterapeuta może wykonać taki masaż. – Elektrostymulacja jelita. W tym przypadku naturalny impuls nerwowy powodujący perystaltykę jest zastępowany sygnałem elektrycznym. Ta procedura poprawia ukrwienie i funkcje motoryczne jelita.

– Płukanie jelit. Ta procedura jest często połączona z procesem przyjmowania bifidobakterii.

. W codziennej diecie chorej osoby nie można zapominać też pić w ciągu dnia, co najmniej 2 litry czystej wody niegazowanej.  

Wielu ludzi, w obliczu powyższego problemu, woli walczyć z nim za pomocą tradycyjnych receptur medycyny. I nie jest to zaskakujące, ponieważ domowe środki zaradcze są nie tylko bardzo skuteczne, ale także są znacznie tańsze niż wiele leków. Poza tym środki ludowe nie uzależniają. W domu zaparcia i wzdęcia można leczyć za pomocą recept, których głównym składnikiem są zioła i rośliny lecznicze. – 1 łyżkę nasion kopru należy zaparzać w 1 szklance wrzącej wody, przez co najmniej 60 minut. Otrzymaną ciecz należy przyjmować doustnie w równych częściach przez cały dzień. – 2 łyżki rumianku, 1 łyżką zmielonego kozłka lekarskiego i taką samą liczbą kwiatów nagietka i liści mięty pieprzowej zmieszać. 1 Łyżkę takiej kolekcji należy zalać 250 ml wrzącej wody, wlać do termosu i zaparzać przez całą noc. W ciągu dnia jedna filiżanka takiego naparu powinna zostać wypita po posiłku. – 1 łyżka susz wiśniowego musi być zalana 250 ml wrzącej wody a następnie gotowania na małym ogniu przez 15 minut, pozostawić na pół godziny, wymieszać z 30 kroplami nalewki propolis (20%). Taki płyn terapeutyczny powinien wynosić 100 ml i zostać spożyty przed posiłkami. – 3 łyżki soku z aloesu należy wymieszać z 1 łyżeczką naturalnego miodu. Otrzymany środek należy przyjmować doustnie po 1 łyżce na pusty żołądek i przed pójściem spać. – Specjalnie przygotowana pasta przeczyszczająca. W celu przygotowania 400 g suszonych śliwek należy zmieszać z 250 g miodu, 250 g fig i 20 g pokruszonego senesu. Wszystkie składniki muszą być dokładnie wymieszane i zmielone w maszynce do mięsa. Otrzymaną mieszaninę należy przyjmować doustnie 1 łyżeczkę dwa razy dziennie. Przechowywać ten produkt powinien znajdować się w lodówce. – Nie mniej skuteczna jest kojąca pasta, składająca się ze 100 g miodu, rodzynków i oleju roślinnego. Wszystkie składniki należy mieszać, kruszyć i mieszać z 40 gramami siana i 2 łyżkami nasion lnu. Ten lek należy przyjmować doustnie 1 łyżeczkę trzy razy dziennie.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Uszkodzonej Karty Graficznej W Laptopie?

– Częste na zaparcia, lekarze zalecają pić przed jedzeniem pół szklanki płynu składającej się z równych ilości soku z buraków, miód, sok z marchwi i koniaku. Gotowy produkt należy przechowywać w lodówce.

Przed rozpoczęciem leczenia w domu na zaparcia i wzdęcia, najpierw trzeba znaleźć przyczyny tych nieprzyjemnych objawów. Dlatego bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem na czas i rozpocząć właściwe leczenie. Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem. Źródła:

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-w-nadbrzuszu-a-trzustka https://www.leki-informacje.pl/content/zaparcia-–-przyczyny-powstawania-i-leczenie poradyzdrowotne.blogspot.com/2012/04/zaparcia-leki-roslinne.html < powrót do listy artykułów

Biblioteka Zdrowia

Zaparcia to zbyt rzadkie wypróżnienia, czyli 2 razy w tygodniu lub rzadziej. Stolce są wtedy twarde, oddawane z wysiłkiem i często towarzyszącym uczuciem niepełnego wypróżnienia. Problem ten dotyczy 20-30% populacji i zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Na zaparcia cierpią głównie osoby starsze i pacjenci z ograniczoną zdolnością do poruszania się oraz osoby stosujące leki, które zwalniają perystaltykę jelit – np. morfinę.

Podział zaparć

Zaparcia można podzielić na trzy grupy, w zależności od przyczyny:

 • zaparcia czynnościowe, inaczej nazywane nawykowymi
  • atoniczne – ich przyczyną jest zwolnienie perystaltyki jelit, w wyniku czego dochodzi do nadmiernego wchłaniania wody w jelicie grubym i zagęszczenia mas kałowych. Stają się one zbite i twarde, a stolec oddawany jest w postaci suchych wałków.
  • spastyczne – ich przyczyną jest zaciskanie się jelita wokół mas kałowych. Prowadzi to do stanów zapalnych błony śluzowej, a w wyniku tego zaparcia mogą występować naprzemiennie z wolnymi stolcami. Kał oddawany jest w postaci małych grudek lub cienkiego ołówka.
 • zaparcia organiczne – ich przyczyną są fizyczne utrudnienia w przejściu stolca np. w zwężeniu światła jelita przez guz nowotworowy.
 • zaparcia idiopatyczne – ich podłoże nie jest znane. Jest to najczęstszy typ zaparć, występuje u ponad 90% chorych zgłaszających się z tym problemem do lekarza. Występuje u ludzi w każdym wieku, ale wyraźnie częściej diagnozuje się go u kobiet i osób powyżej 65. roku życia.

Przyczyny zaparć

Główne przyczyny zaparć to m.in.:

 • nieregularne odżywianie
 • nieprawidłowa dieta – o dużej zawartość tłuszczów i węglowodanów prostych, z małą zawartością błonnika
 • mała ilość wypijanych płynów
 • siedzący tryb życia
 • mała aktywność fizyczna
 • częste powstrzymywanie potrzeby wypróżnienia
 • niefizjologiczna pozycja defekacyjna (wypróżniać się powinno w pozycji kucznej, a nie siedzącej)
 • nadużywanie środków przeczyszczających
 • ciąża
 • niektóre leki, np. opiaty
 • niektóre choroby – np. choroba Hirschprunga, w której brak jest zwojów nerwowych w ścianie jelita; hemoroidy; rak jelita grubego; choroba uchyłków1; niedoczynność tarczycy; cukrzyca; choroba Leśniowskiego-Crohna2; depresja; guzy jajnika i macicy; endometrioza

Objawy zaparć 

Zmiana rytmu wypróżnień u osoby, która dotychczas nie miała problemów z oddawaniem stolca, może być ważnym sygnałem alarmowym organizmu i objawem wielu różnych chorób. Do kontroli lekarskiej powinno skłonić cię szczególnie:

 • wystąpienie objawów ogólnych – niezamierzona utrata ponad 10% masy ciała w ciągu 3-6 miesięcy, osłabienie, gorączka
 • wystąpienie objawów świadczących o utracie krwi – niedokrwistość, smoliste stolce, dodatni wynik testu na krew utajoną w stolcu
 • gdy w twojej rodzinie występował rak jelita grubego
 • gdy masz więcej niż 45 lat

Rozpoznanie zaparć 

Diagnostyka zaparć i ich przyczyny opiera się na:

 • dokładnej rozmowie, podczas której lekarz spyta o częstotliwość wypróżnień, wygląd stolca, czas trwania zaparcia, objawy towarzyszące i stan psychiczny
 • badaniu przedmiotowym, nazywanym badaniem fizykalnym
 • badaniu proktologicznym, czyli badaniu palcem per rectum (przez odbyt)
 • badaniach laboratoryjnych – przede wszystkim morfologii krwi, ale czasami również stężeniu glukozy, wapnia i TSH we krwi
 • badaniu endoskopowym jelita grubego – kolonoskopia jest niezbędna u osób powyżej 50. roku życia lub młodszych, jeżeli występują u nich objawy mogące wskazywać na raka jelita grubego lub inną poważną chorobę jelit

Zaparcia idiopatyczne można rozpoznać u chorego, który nie zgłasza objawów alarmowych i wykluczono u niego przyczyny organiczne.

Leczenie zaparć

Głównym sposobem leczenia zaparć jest zmiana diety – w zależności od rodzaju zaparcia obejmuje ona różne produkty. Jeżeli zmiana diety i stylu życia (zwiększenie wysiłku fizycznego i dbanie o regularne wypróżnienia) nie daje efektów to do leczenia zaparć włącza się leki. W rzadkich przypadkach stosuje się również treningi defekacyjne i leczenie operacyjne.

Dieta przy zaparciach atonicznych

Podstawową rzeczą jest zwiększenie spożycia błonnika do 40-50 g dziennie oraz wypijanie 2,5–3 l płynów, najlepiej wody. Dobrze działa również wypijanie szklanki ciepłej wody rano, na czczo.

Dieta powinna zawierać:

 • pieczywo żytnie, grube kasze, makaron razowy, brązowy ryż, otręby pszenne, siemię lniane
 • dużo, nawet 1 kg dziennie, warzyw i owoców ze skórką i jadalnymi pestkami, surówki, suszone owoce – śliwki, rodzynki, figi
 • miód
 • jogurt, kefir, 1-dniowe mleko ukwaszone, śmietanka
 • prawdziwa kawa, woda gazowana, kompot z suszonych śliwek, soki owocowe zawierające kwasy organiczne
 • masło, oliwa, oleje
 • bulion, rosół
 • potrawy ostro przyprawione

Produkty, których należy unikać, to m.in.:

 • kluski, białe pieczywo, biały ryż, kasza manna, mąka ziemniaczana, ciasta z kremem
 • banany, suszone czarne jagody
 • mocna herbata, wytrawne czerwone wino
 • pokarmy powodujące wzdęcia – groch, fasola, bób, warzywa kapustne

Dieta przy zaparciach spastycznych

Jest to przeciwieństwo diety w zaparciach atonicznych. Dieta ta powinna być łatwostrawna, żeby nie drażnić przewodu pokarmowego. Błonnik powinien pochodzić z warzyw i owoców gotowanych i rozdrobnionych. Jedzone potrawy nie powinny być gorące.

Dieta ta powinna zawierać:

 • produkty z mąki pszennej, drobne kasze
 • cukier buraczany i cukier mleczny
 • woda z miodem, soki owocowe i warzywne, zsiadłe mleko, jogurt, kefir, wody mineralne
 • masło, oliwa, olej, suszone śliwki namoczone w wodzie – jedzone na czczo

Sposoby na częste i uciążliwe zaparcia

Produkty, których należy unikać to m.in.:

 • białka zwierzęce
 • pieczywo razowe, grube kasze
 • warzywa i owoce powodujące wzdęcia (nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne i cebulowe, ogórki, czereśnie) oraz niedojrzałe owoce ze skórką
 • sery dojrzewające
 • potrawy smażone, pieczone i ostro przyprawione

Leki dostępne bez recepty

Leki pomocne w leczeniu zaparć to: 

 • Preparaty ziołowe z liśćmi senesu – działanie przeczyszczające liści senesu polega na pobudzaniu perystaltyki jelit oraz hamowaniu wchłaniania wody w jelicie grubym, co zmiękcza i ułatwia wydalanie stolca. Preparaty te przyjmuje się doustnie, najczęściej w formie herbatek. Poza działaniem przeczyszczającym liście senesu powodują silne skurcze brzucha, dlatego nie powinny przyjmować ich kobiety w trakcie miesiączki i kobiety w ciąży. Ponadto nie zaleca się ich dzieciom poniżej 12. roku życia oraz kobietom karmiącym piersią. Nie przekraczaj maksymalnej dawki dziennej (30 mg), ponieważ nie zwiększy to skuteczności terapii, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Czas stosowania preparatu nie powinien przekraczać 10 dni. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku to przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z farmaceutą.
 • Preparaty z laktulozą – laktuloza to rodzaj cukru (a dokładnie połączenie dwóch różnych cukrów – galaktozy i fruktozy). Jej działanie przeczyszczające polega na zwiększeniu ilości wody w jelicie grubym, pobudzeniu jego perystaltyki oraz zmiękczeniu kału. Preparaty te stosuje się doustnie, najczęściej w formie syropu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku to przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z farmaceutą.
 • Preparaty z makrogolami – zwiększają one ilość wody w jelicie grubym oraz upłynniają masy kałowe. Preparaty te stosuje się doustnie, najczęściej w formie roztworu do picia. Leku nie powinny stosować dzieci poniżej 8. roku życia i kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku to przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z farmaceutą.
 • Preparaty z bisakodylem – ich działanie przeczyszczające polega na pobudzeniu perystaltyki jelit i zwiększeniu zawartości wody w kale, co ułatwia oddanie stolca. Preparaty te stosuje się doustnie (w formie tabletek) lub doodbytniczo (w formie czopków). Bisakodylu nie można stosować u niemowląt i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Należy również unikać długotrwałego i regularnego ich stosowania, ponieważ prowadzi to do nasilenia zaparć. Nie powinno się popijać tych leków mlekiem, ponieważ osłabia ono ich działanie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku to przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z farmaceutą.
 • Preparaty z gliceryną – stosować je można doustnie lub doodbytniczo (w formie czopków). Czopki pobudzają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnienie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku to przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z farmaceutą.

Rokowanie i powikłania zaparć

Niektórzy ludzie całe życie zmagają się z zaparciami i u nich nie jest to stan chorobowy.

Długotrwałe zaparcia nie tylko są uciążliwe i sprawiają dyskomfort, ale mogą też zwiększać ryzyko zachorowania np. na raka jelita grubego.

Zapobieganie zaparciom

Profilaktyką zaparć jest codzienna dbałość o zdrową dietę, włączanie do niej pokarmów zawierających błonnik (np. otręby pszenne) i picie dużej ilości płynów.

Zalecane postępowanie w zaparciach 

 • Jedz regularnie i dopasuj dietę do przyczyny zaparć, na jakie cierpisz.
 • Pij dużo płynów, nawet 2,5-3 l dziennie.
 • W wolnym czasie ruszaj się, ćwicz, uprawiaj sporty, bądź aktywny.
 • Nie powstrzymuj niepotrzebnie potrzeby wypróżnienia.
 • Podczas wypróżniania staraj się przyjąć jak najbardziej kuczną pozycję (siedząc na muszli klozetowej możesz podstawić sobie pod stopy niski stołeczek).
 • Nie używaj zbyt często środków przeczyszczających.
Leia também:  Jakie Sa Objawy Zaczynajacego Sie Porodu?

Źródła: 

Zaparcia – uciążliwa dolegliwość w każdym wieku

16.03.2021

Siedzący tryb życia, praca w domu, mało aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik i zdrowe płyny – to najczęstsze przyczyny zaparć. To problem dotykający osób w każdym wieku, w większości przypadków wynikający z niewłaściwego stylu życia. Jak domowymi sposobami poradzić sobie z przejściowymi zaparciami? Podpowiadamy.

Zatwardzenia określane jako przypadkowe i krótkotrwałe przytrafiają się niemal każdemu z nas. Podróż, nagła zmiana nawyków żywieniowych czy niedostateczna ilość płynów – te czynniki mogą spowodować jednorazowe problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Gdy dolegliwość zaczyna się przedłużać do kilku dni i nawraca okresowo, wówczas mówi się o zaparciach krótkotrwałych.

Gdy objawy zaczynają pojawiać się z pewną regularnością, warto zwrócić się do lekarza po konsultację i wykonać dodatkowe badania.

W takich sytuacjach zaparcia mogą wynikać z nieprawidłowej diety, ale mogą też być związane z poważniejszą chorobą. To ważny sygnał alarmowy, nie należy go lekceważyć.

Czym jest zaparcie?

Najprościej mówiąc, zaparcie pojawia się w sytuacji, kiedy częstość wypróżnień jest mniejsza niż zwykle. Wypróżnienia 2 razy w tygodniu lub rzadziej to już poważny sygnał, że w jelitach dzieje się coś niedobrego.

Przy rzadszym oddawaniu stolca jest on twardy, oddawany z wysiłkiem, czasami nawet z bólem. Pojawia się uczucie pełnego i twardego brzucha i niepełnego wypróżnienia.

Problem, choć często bagatelizowany, dotyczy aż do trzeciej osoby, częściej kobiet niż mężczyzn.

Motoryka jelit zwalnia z wiekiem. To dlatego wiele starszych osób skarży się na problemy z wypróżnianiem. Ale jak pokazuje praktyka, coraz częściej na zatwardzenia skarżą się osoby w każdym wieku.

Jakie są przyczyny zaparć?

Problemy z regularnym wypróżnianiem mogą wynikać z wielu przyczyn. Większość dolegliwości o charakterze tymczasowym wynika z błędów żywieniowych, najczęstsze przyczyny to m.in.:

 • dieta o dużej zawartości węglowodanów prostych i tłuszczów
 • posiłki ubogie w błonnik
 • mało owoców i warzyw, które są nie tylko źródłem błonnika, ale też witamin i składników mineralnych
 • nieregularne posiłki
 • spożywanie zbyt późno ostatniego posiłku – treść pokarmowa zalega w jelitach, spowolniona jest perystaltyka
 • mała ilość wypijanych zdrowych płynów.

Zaparcia często pojawiają się w podróży, kiedy organizm zmuszony jest zmienić nieco swój metabolizm, ponadto zwykle wiąże się to ze zmianą nawyków żywieniowych i nieco zmodyfikowanym składem posiłków.

Wśród innych przyczyn zatwardzeń krótkotrwałych wymienia się:

 • siedzący tryb życia
 • mała aktywność fizyczna
 • nadużywanie środków przeczyszczających
 • przetrzymywanie potrzeby wypróżnienia
 • stosowanie niektórych leków.

Edukacja i praca z domu oraz ograniczenie przemieszczania się związane z pandemią koronawirusa i ochroną przed zakażeniem sprawiły, że problem zaparć nawet u młodych osób zaostrzył się. Obfita dieta połączona z małą ilością ruchu sprawiają, że dużym zagrożeniem staje się nadwaga i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym zaparcia i niestrawność.

Domowe sposoby na zaparcia – co zrobić, gdy przytrafi nam się zatwardzenie?

Przy incydentalnych dolegliwościach warto w pierwszej kolejności spróbować domowych metod na zaparcia, które w większości przypadków są skuteczne i pozwalają na powrót do zwykłej częstości wypróżnień.

Gdyby jednak okazały się nieskuteczne lub objawy nie ustępowały do pewnym czasie, warto skierować swoje kroki do specjalisty i wykonać badania diagnostyczne.

To pozwoli mieć pewność, że za przejściowym zaparciem nie kryje się rozwijająca się poważna choroba.

Przy sporadycznie występujących zaparciach warto sięgnąć po preparaty na trawienie oraz po leki na zaparcia dostępne w aptece bez recepty. Alax (https://www.herbapol.poznan.pl/pl/produkty/alax) to ziołowy lek OTC, który zawiera w składzie sproszkowany sok z liści aloesu i wyciąg suchy z kory kruszyny. Obie te substancje czynne zawierają związki antranoidowe o łagodnych właściwościach przeczyszczających. Lek przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występujących zaparciach.

Gdy problemy z jelitami i zatwardzenia mają charakter nawracający, wówczas warto zmodyfikować nieco swoje nawyki, aby uniknąć zaparć.

Co pomoże zapobiec zatwierdzeniom?

 • Zmiana diety. Uregulowanie pór posiłków, jedzenie mniejszej ilości, ale częściej i o określonych porach, unikanie późnych kolacji i podjadania w nocy – posiłki powinny być lekkostrawne i spożywane o konkretnych porach. Z jadłospisu należy wykluczyć pokarmy ciężkostrawne, bogate w tłuszcze i proste węglowodany. W zamian posiłki warto oprzeć na produktach z pełnego ziarna, warzywach i owocach. By uregulować częstość wypróżnień, dobrze jest przyjmować codziennie naturalne siemię lniane.
 • Więcej zdrowych płynów. Woda mineralna niegazowana, świeżo wyciskane soki warzywne, herbaty ziołowe – popijane małymi łykami przez cały dzień znaczącą zmniejszają ryzyko pojawienia się zaparcia. Rozrzedzają i nawadniają treść pokarmową w jelitach, usprawniają przesuwanie się jej i wchłanianie. Ułatwiają też wypróżnianie. Aby rano pobudzić układ pokarmowy do działania warto zaraz po przebudzeniu wypijać szklankę letniej wody z dodatkiem soku z cytryny, kefir, sok z kiszonej kapusty lub napój z miodu zalanego poprzedniego wieczora letnią wodą.
 • Regularna aktywność fizyczna. Codzienne dawki ruchu pobudzają metabolizm i usprawniają perystaltykę jelitową. Wystarczy codzienny spacer, jazda na rowerze lub nawet zestaw domowych ćwiczeń by „rozruszać” organizm. Aktywność nie musi być forsująca i intensywna, wystarczy, by angażowała wiele partii mięśni i by wykonywać ją regularnie.
 • Uregulowanie trybu życia. Rutyna, brak stresu i codzienny wypoczynek są sprzymierzeńcami prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Warto o nie zadbać, nie tylko w kontekście profilaktyki zaparć.

Udostępnij

Co na zaparcia – domowe spoosoby leczenia zaparć – KORE Fizjoterapia

Czym są zaparcia?

Czy wiedziałeś, że liczba osób borykających się z zaparciami stale wzrasta? Zaparcia są jednym z najczęstszych problemów trawiennych w Polsce.  W szczególności u osób w podeszłym wieku dolegliwość ta występuje dosyć często, zaburzenie to znacznie wpływa na jakość życia. Ale zacznijmy od początku czym tak właściwie są zaparcia.

Zaparciem nazywamy zbyt małą częstotliwość wypróżnień w ciągu tygodnia, zalegająca treść jelitowa w przewodzie pokarmowym a właściwie w jelicie grubym utrudnia codzienne funkcjonowanie ponieważ osoba cierpiąca na tę przypadłość ma problem z oddawaniem stolca, wymaga to dużego wysiłku a często brakuje rezultatu.

➢ krew na kale

Przyczyny zaparć – co powoduje zaparcia?

Głównym zadaniem jelita grubego jest wchłanianie wody z resztek pokarmu podczas przechodzenia przez układ trawienny. Następnie jelito formuje stolec. Mięśnie okrężnicy wypychają stolec przez odbyt, aby zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii zostały wyeliminowane z organizmu.

Jeśli stolec pozostaje w okrężnicy zbyt długo, może stać się bardzo twardy i trudny do przejścia.

Zła dieta często powoduje zaparcia. Błonnik pokarmowy i odpowiednie spożycie wody są niezbędne, aby stolec był miękki.

Pokarmy bogate w błonnik są zazwyczaj wytwarzane z roślin. Błonnik występuje w postaci rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej . Rozpuszczalny błonnik może rozpuszczać się w wodzie i podczas przechodzenia przez układ pokarmowy tworzy miękki, podobny do żelu materiał.

Błonnik nierozpuszczalny zachowuje większość swojej struktury, przechodząc przez układ pokarmowy. Obie formy włókna łączą się ze stolcem, zwiększając jego wagę i rozmiar, jednocześnie go zmiękczając. Ułatwia to przejście przez odbytnicę.

Stres , zmiany w rutynie i stany, które spowalniają skurcze mięśni okrężnicy lub opóźniają chęć pójścia do toalety, mogą również prowadzić do zaparć.

Najczęstsze przyczyny zaparć to:

 • dieta uboga w błonnik , szczególnie dieta bogata w mięso, mleko lub ser
 • odwodnienie
 • opóźnianie impulsu do wypróżnienia
 • podróż lub inne zmiany w rutynie
 • niektóre leki, takie jak leki zobojętniające wapń i leki przeciwbólowe
 • ciąża

Co na zaparcia u dzieci?

Ocenia się, że nawet do 10% dzieci  cierpi z powodu przewlekłych zaparć.  Dolegliwość ta najczęściej dotyczy dzieciw wieku od 2–4 lat (okres nauki kontroli wypróżnień) i nieznacznie częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek.

Zaparcie czynnościowe wykazuje podobieństwo u dzieci i dorosłych jednakże istnieją pewne różnice w zakresie epidemiologii, symptomatologii (jest to nauka zajmująca się opisem i grupowaniem objawów choroby), patofizjologii( jest to nauka zajmująca się badaniem zaburzeń czynności chorego ustroju, jego narządów i tkanek), badań diagnostycznych i postępowania terapeutycznego. Warto dodać, że zaparcia występują po spożyciu niektórych leków, często są to preparaty żelaza.

Jak leczyć zaparcia u dzieci? U dzieci początkowe kroki terapeutyczne obejmują trening korzystania z toalety, aby ułatwić rozluźnienie mięśnia łonowo-odbytniczego można podstawić stołeczek pod stopy, aby pozycja toaletowa była jak najbardziej zbliżona do pozycji kucznej.

Co na zaparcia w ciąży?

Zaparcia w ciąży dotyczą ponad połowy kobiet potrafią mocno dać się we znaki. Aby wyeliminować problem zaparć w ciąży potrzeba wiele uporu i zastosowanie kilku sposobów leczenia zaparć. y.

Choć główną przyczyną zaparć w ciąży jest wysoki poziom progesteronu oraz ucisk macicy na jelita, to sprzyja im również niewłaściwy sposób odżywiania.

I jeśli masz problem z zatwardzeniem  w ciąży, przede wszystkim należy skupić się na zmodyfikowaniu swojej diety.

Leczenie zaparć – na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy też aby uważać na środki które drażnią jelito czyli herbaty, leki na przeczyszczenie. Należy również napomknąć iż olbrzymią rolę przy zaparciach odgrywa mikroflora przewodu pokarmowego (czyli to jakie mamy bakterie, nasze bakterię żywią się tym co jemy, produkują substancje dzięki którym pobudzana jest perystaltyka.

Leia também:  Nerwica lękowa – objawy i leczenie nerwicy lękowej

Leczenie zaparć generalnie należy rozpocząć od suplementacji błonnikiem pokarmowym i odpowiednio pobudzającymi i/lub osmotycznymi środkami przeczyszczającymi, a następnie, jeśli to konieczne, środkami pobudzającymi wydzielanie jelit i/lub prokinetycznymi.

 Odpowiednia dieta bogata w błonnik pokarmowy i środki przeczyszczające z kolei u dorosłych skupia się uwagę na wykluczeniu podstawowej przyczyny i rozróżnieniu podtypów zaparć czynnościowych: zaparcie przypadkowe, zaparcie krótkotrwałe, zaparcie przewlekłe.

Domowe sposoby na zaparcia – jak leczyć zaparcia?

Aby wspomóc leczenie zaparć czynnościowych u dorosłych należy zwrócić szczególną uwagę na styl życia. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zaparcia to koniecznie trzeba zacząć od zwiększenia aktywności fizycznej oraz zmodyfikowania nawyków żywieniowych. 

Do diety warto włączyć:

 • śliwki, rodzynki, daktyle,
 • kiwi, siemię lniane lub kisiel z siemienia lnianego,
 • kiszonki (kapusta kiszona, ogórki małosolne – korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową),
 • wybierać należy też pełnoziarniste produkty (pieczywo razowe, graham, kasze gruboziarniste, makarony razowe),
 • kefiry, jogurty,
 • sięgajmy również po oliwę z oliwek czy olej rzepakowy ale także nasiona i pestki (słonecznika, dyni, nasion chia),
 • należy wypijać co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie,
 • ewentualnie mogą nam również w tym pomóc lewatywy.

Produkty bogate w błonnik pokarmowy są doskonałe na problemy z zaparciami. Możemy prawidłowo i zdrowo się odżywiać jednak to nie wszystko, szczególną uwagę należy zwrócić na to iż żyjemy w ciągłym napięciu, stresie, często też ludzie borykają się z depresją co również może prowadzić do zaparć dlatego warto skupić się też na tym aby unikać sytuacji stresowych.

Zdarza się, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym lub kaszkami ryżowymi mogą cierpieć na zaparcia zaparciami i bóle brzucha. Problem zaparć dotyczy nie tylko niemowląt, ale również starsze dzieci coraz częściej cierpią na nawracające zaparcia.

Oliwa z oliwek jest domowym środkiem na zaparcia. W Hiszpanii jest to jeden z bardziej znanych domowych sposobów na zaparcia. Jest tam stosowany zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Hiszpanie podają dzieciom odrobinę oliwy, dodając ją do przygotowywanego posiłku. Zastosowanie oliwy z oliwek na zaparcia u dzieci może być także sposobem na inne dolegliwości o obrębie układu pokarmowego. Oliwa z oliwek ma działanie wspomagające  perystaltykę jelit, zapobiega powstawaniu nawracających zaparć oraz poprawia trawienie.

Należy jednak pamiętać, że oliwa z oliwek, choć pomocna w łagodzeniu objawów zaparć nie jest środkiem za zaparcia do długiego stosowania. W przypadku uporczywych i ciągłych dolegliwości należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

W przypadku łagodnych zaparć oliwa z oliwek może być rozwiązaniem o którym warto pomyśleć.

Należy też dodać, że American Academy of Pediatrics (AAP) nie zaleca oliwy z oliwek na zaparcia u małych dzieci. Zamiast oliwy z oliwek AAP zaleca małą ilość soku jabłkowego lub gruszkowego, syropu Karo lub suszonych śliwek.

Co jeszcze na zaparcia u dzieci?

Gdy dziecko cierpiące na zaparcia, je już pokarmy stałe, można uzupełnić dietę o świeże oraz suszone owoce i warzywa.

Przy zaparciach u dzieci warto zaproponować:

 • tarte jabłka,
 • gruszki
 • suszone śliwki
 • morele wzbogacone siemieniem lnianym.

Na zaparcia warto zaproponować też:

 • gruboziarniste kasz
 • płatki owsiane
 • pieczywo razowe, pełnoziarniste
 • przetwory mleczne typu: maślanka, kefir czy zsiadłe mleko.
 • do zupek można dodać troszkę oliwy z oliwek.

Leki na zaparcia

Warto wspomnieć, że często sama dieta, świadomość żywieniowa, aktywność fizyczna nie wystarczy aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z zaparciami. Nowe leki, w tym prokinetyczne i prosekrecyjne oraz strategie chirurgiczne, takie jak stymulacja nerwów krzyżowych, mają potencjał leczenia dzieci i dorosłych z  czynnościowymi zaparciami.

Co na zaparcia? A może fizjoterapia?

Innym sposobem, który w znacznym stopniu pomoże Ci uporać się z zaparciami jest wizyta u fizjoterapeuty trzewnego. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę jak wielkie postępy w ostatnich latach poczyniła fizjoterapia.

Jeśli chodzi o temat zaparć możemy się udać do wyspecjalizowanej kliniki fizjoterapii, która ułoży schemat postępowania. W centrum KORE tematem zaparć stykamy się od wielu lat.

Zwróćmy uwagę na sytuację w której pacjent ma zaparcia i w dodatku bolą go plecy. Najprawdopodobniej przyczyną bólu pleców jest fakt, iż jelito grube napina się podczas zaparć przez co wpływa na ustawienie kręgosłupa i odczuwamy wtedy dyskomfort.

Fizjoterapeuta zaczyna od tak zwanego masażu wisceralnego, czyli używając swoich dłoni zbada Twój brzuch i wyczuje w których konkretnie miejscach przydałby się masaż rozluźniający.

Jeżeli podłożem problemów jest nieprawidłowe napięcie mięśni dna miednicy również należy je rozluźnić ponadto nauczysz się relaksacji która przybliży Cię do braku zaparć. Zostaniesz również przeszkolony jak wygląda prawidłowa postawa, sposób siedzenia czy też stania, ponieważ to również może mieć wpływ na utrwalanie napięcia.

Współpraca: Karolina Kin – dietetyk

 • Zadzwoń – zapytaj:
 • Tel: 503-733-127
 • OPINIE O NAS:

Zaparcia – co robić, by uporać się z problemem?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są zaparcia. To rodzaj problemów trawiennych, wpływających na zaburzenie prawidłowego rytmu wypróżniania. Za normę uznaje się od 2 wizyt w toalecie dziennie do 5-7 w tygodniu, przy czym niewielkie odstępstwa nie powinny niepokoić.

O problemach z wypróżnianiem mówimy dopiero w momencie, gdy dochodzi do niego rzadziej niż 3 razy w ciągu tygodnia.  Konsystencja stolca jest przy tym inna niż zwykle, najczęściej jest on twardy i sprawia trudności w wydalaniu.

Z kolei brak regularności może prowadzić nawet do pojawienia się dolegliwości bólowych.

W jaki sposób rozpoznać dolegliwość?

Trudność z wypróżnianiem wynikają przede wszystkim z konsystencji stolca – podczas zatwardzenia jest on twardy i suchy. Możemy przy tym odczuwać dyskomfort – stwardniała masa wolniej przemieszcza się w jelitach, co potęguje jeszcze uczucie ciężkości. Same próby wydalenia go mogą także sprawiać ból.

Jakie objawy towarzyszą zaparciom?

 • Suchy i twardy stolec.
 • Ból brzucha i uczucie ciężkości.
 • Wzdęcia.
 • Bóle odbytu towarzyszące wizytom w toalecie.

W niektórych przypadkach zatwardzeniu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy takie jak nudności, bóle głowy, wymioty. Co robić, gdy zaparcia są tak uciążliwe? W takiej sytuacji należy upewnić się, czy problemy nie są spowodowane przez inne dolegliwości. Jeżeli objawy nie ustępują, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Zaparcia – co jest przyczyną problemów?

Układ trawienny to system, który szybko reaguje na to, co dzieje się w naszym organizmie. Wszystkie nasze codzienne aktywności i decyzje w kwestii żywienia szybko odbijają się na jego kondycji. By móc precyzyjnie określić, co pomoże na zaparcia, musimy najpierw poznać możliwą przyczynę dolegliwości. Najczęstsze przyczyny zaparć to:

 • odwodnienie;
 • kłopoty trawienne mogą być efektem wprowadzenia do jadłospisu nowych produktów spożywczych. Zaparcia są więc reakcją układu pokarmowego na nieznajomy składnik;
 • brak ruchu i aktywności fizycznej;
 • długotrwałe leżenie w bezruchu spowodowane chorobą;
 • menstruacja lub ciąża;
 • niedobór błonnika w codziennej diecie;
 • zaburzenia w funkcjonowaniu nerwów i mięśni w jelitach;
 • leki zaburzające proces trawienia;
 • stan pooperacyjny;

Zaparcia – co robić?

Co pomaga na zaparcia i w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić? Jak pokazują powyższe przykłady, źródłem problemu bardzo często są złe nawyki – czasem wystarczy zrezygnować z niezdrowych przyzwyczajeń, by pobudzić jelita do prawidłowej pracy.

Podstawą będzie oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecane dzienne spożycie wody dla osoby dorosłej wynosi od 2 do 2,5 l.

Woda nie tylko dotleni organizm i poprawi przebieg procesów trawiennych, ale wpłynie także na konsystencję stolca – dzięki niej będzie miękki, co ułatwi wypróżnianie.

W takiej sytuacji warto też przyjrzeć się bliżej codziennej diecie. Zaparcia mogą wynikać także z nagłej zmiany w jadłospisie lub niedoborów konkretnych składników odżywczych. Za regulację wypróżniania odpowiada m.in. błonnik.

Znajdziemy go m.in. w warzywach, owocach, chlebie razowym, chrupkim pieczywie oraz kaszy.

A jeśli sama dieta nie wystarczy, możemy sięgnąć po suplementy – Colon C zawiera łupinę nasienną babki jajowatej, która jest naturalnym źródłem błonnika pokarmowego.

W przypadku zażywania leków warto skonsultować się z lekarzem – niektóre specyfiki mogą być przyczyną problemów trawiennych.

Co robić by zaparcia ustąpiły? Dobrym sposobem na pobudzenie jelit do pracy jest aktywność fizyczna. Sport i ruch stymulują pracę układu trawiennego i ułatwiają wypróżnianie.

Pamiętajmy też o tym, by nie wstrzymywać się z wizytami w toalecie. Stolec, który zatrzyma się w jelicie grubym, może stwardnieć i spotęgować problem.

W uporaniu się z problemem pomaga także odpowiednia pozycja w toalecie – nogi najlepiej postawić na podwyższeniu.

Układ trawienny reaguje na nasz styl życia – jeśli będzie on chaotyczny, pełen stresu, problemy z trawieniem będą pojawiać się częściej. To także warto wziąć pod uwagę. Regularne zatwardzenia mogą z czasem przerodzić się w poważniejsze dolegliwości.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*