Rehabilitacja Kolana Jakie Zabiegi?

Zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak: ultradźwięki, pole magnetyczne, pole elektromagnetyczne, leczenie zimnem, hydroterapia, laseroterapia i elektroterapia stanowią cenne uzupełnienie terapii manualnej i ćwiczeń wykonywanych przez fizjoterapeutę w procesie rehabilitacji stawu kolanowego.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne na kolano?

Najczęściej wykonywane zabiegi w chorobie zwyrodnieniowej kolana to: artroskopia kolana, osteotomia i endoproteza stawu kolanowego. Artroskopia – małoinwazyjny zabieg endoskopowy. Umożliwia bezpieczną naprawę większości struktur wewnątrzstawowych.

Jakie zabiegi na zwyrodnienie?

Wśród zabiegów na stawy ordynuje się m.in. elektroterapię, magnetoterapię, okłady fango, galwanizację, jonoforezę, laseroterapię czy ultradźwięki. Szerokie zastosowania w leczeniu i rehabilitacji schorzeń stawów mają też zabiegi wodne, takie jak kąpiele, natryski i masaże.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne na kolano po artroskopii?

Ćwiczenia prowadzone z wykwalifikowanym fizjoterapeutą polegają wówczas na rozciąganiu, masażu czy manualnej aktywizacji mięśni zginaczy. Zastosowanie znajdują również zabiegi elektrostymulacji mięśni oraz krioterapii. Nie jest jednak wskazane nadmierne forsowanie kończyny i wykonywanie gwałtownych ruchów.

Jakie zabiegi na stłuczone kolano?

Aby uśmierzyć ból i przyspieszyć regenerację, trzeba szybko interweniować. Bezcennym zabiegiem jest zimny kompres. Schładzanie zmniejsza opuchliznę i łagodzi stan zapalny. Okład może być wykonany przy pomocy żelowych woreczków, mrożonki i lodu.

Jaka rehabilitacja po urazie kolana?

Rehabilitacja trwa średnio 12-15 tygodni, a pełen zakres ruchu odzyskuje się po około 6 tygodniach. Służą temu bierne ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach kinematycznych, terapia manualna na tkankach miękkich oraz poprawiające sprawność motoryczną ćwiczenia na niestabilnym podłożu. Należy natomiast unikać biernego oporu.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne na staw biodrowy?

W rehabilitacji zwyrodnienia stawu biodrowego pomocne mogą okazać się również masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak:

 • pole magnetyczne,
 • laser,
 • prądy TENS,
 • fonofreza,
 • lampa sollux,
 • krioterapia.
 • Czy jest coś co pomaga przy zwyrodnieniu stawów?

  Najprostszym domowym sposobem na ból stawów i kości są ciepłe bądź zimne okłady. Trzeba samemu zaobserwować, co przynosi większą ulgę. Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy, także zakupione w aptece okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie.

  Leia também:  Ile Kosztuje Leczenie Kanałowe 2?

  Jak leczyć zwyrodnienie?

  Leczenie farmakologiczne – dobranie leków na zwyrodnienie stawów wiąże się z nasileniem dolegliwości bólowych. Pacjenci chorzy na artrozę stosują paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy opioidy. Z kolei mniejszy ból można złagodzić preparatami w formie maści czy żelu.

  Jakie zabiegi na zwyrodnienie stawu skokowego?

  Objawy choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego

  W celu zniwelowania bólu stosuje się zabiegi fizykoterapii (krioterapię, pole magnetyczne, ultradźwięki, laseroterapię). Dodatkowo zaleca się kinezyterapię czyli ćwiczenia lecznicze aby usprawnić chory staw.

  Jak dlugo po artroskopii kolana?

  Zwykle okres rekonwalescencji zajmuje od 1,5 do nawet 3 miesięcy. Dopiero po tym czasie pacjent może stwierdzić, że jego staw kolanowy jest w pełni sprawny i gotowy na znoszenie normalnych obciążeń.

  Czy można zginac kolano po artroskopii?

  W kolejnych tygodniach po artroskopii zaleca się intensyfikację wykonywanych ćwiczeń. Trening powinien już obejmować zginanie kończyny aż do pełnego zakresu. Pacjent powinien wykonywać ćwiczenia zarówno samodzielnie w domu każdego dnia, jak i pod okiem fizjoterapeuty.

  Jaka rehabilitacja po artroskopii barku?

  Oprzyj operowany bark o ścianę, przy jej narożniku, zginając łokieć pod kątem 90 stopni. Przyciskaj ramię do ściany. Utrzymaj przez 5 sekund, potem rozluźnij mięśnie. Powtórz 10 razy.

  Jak się leczy stłuczone kolano?

  Ulgę w bólu przyniesie zimny okład, który dodatkowo niweluje opuchliznę i zapobiega rozszerzaniu się podskórnego krwiaka. Należy jednak pamiętać, by zimnego okładu nie przykładać bezpośrednio do skóry. Kostki lodu lub specjalny żelowy okład chłodzący należy owinąć w ściereczkę i tak przykładać do opuchniętego miejsca.

  Jak długo trwa leczenie stłuczenia kolana?

  Kiedy do lekarza? Stłuczenie mięśnia goi się zwykle około 5-10 dni i w tym czasie obszar urazu może zmieniać się kolorystycznie aż do stopniowego zaniku.

  Co na stłuczone kolano domowe sposoby?

  Jakie okłady są dobre po stłuczeniu kolana?

  1. Przygotuj kostki lodu – dokładnie takie same, jakie wrzucasz do napojów w gorące dni. Spokojnie wystarczą dwie szklanki.
  2. Zawiń woreczek z mrożonką w ręcznik i umieść w formie okładu na kolano.
  3. Pozostaw chłodne okłady na kolanie przez około 15-20 minut.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *