Regeneracja wątroby po alkoholu

>

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Odpowiada przede wszystkim za detoksykację ustroju ze szkodliwych substancji i produktów przemiany materii. Uczestniczy również w metabolizmie białek, tłuszczów, węglowodanów. Bierze udział w wytwarzaniu hemoglobiny, będącej istotnym składnikiem krwi. Dodatkowo pełni funkcje magazynujące i termoregulacyjne. Wszystkie te procesy mogą zostać zaburzone na skutek uszkodzenia wątroby w wyniku nadmiernego sięgania po alkohol.

Wątroba poddana toksycznemu działaniu etanolu może dawać różne objawy. Jednym z nich jest tzw. ból wątroby wynikający z powiększenia tego organu. W niniejszym artykule omówiono wpływ alkoholu etylowego na wątrobę oraz wyjaśniono jak złagodzić ból wątroby po przepiciu.

Alkohol a wątroba

Jak długo wątroba trawi alkohol

Jak wiadomo, alkohol jest dla organizmu substancją toksyczną, którą należy zneutralizować i usunąć. Głównym narządem odpowiedzialnym za detoksykację alkoholu jest wątroba. Komórki wątrobowe (hepatocyty) wytwarzają specjalny enzym – dehydrogenazę alkoholową (ADH, ang. alcohol dehydrogenase), która rozkłada alkohol z prędkością ok.

0,015 g/100 ml krwi/godzinę. Ile czasu wątroba trawi alkohol? W uproszczeniu można powiedzieć, że wątroba człowiekametabolizuje 1 standardową porcję alkoholu (drink) w ciągu 1 godziny. Przyjmuje się, że wątroba usuwa ok. 95% spożytego alkoholu. Pozostała część jest wydalana z moczem, potem, kałem i przez płuca wraz z wydychanym powietrzem.

Niestety tempa detoksykacji nie można przyspieszyć. Z drugiej strony, tempo metabolizmu alkoholu może być ograniczone przez stosowanie niektórych leków, jak również uszkodzenie wątroby. Warto też wspomnieć, że na tempo wydalania alkoholu z ustroju ma wpływ wiele różnych czynników genetycznych i środowiskowych:

 • Płeć – kobiety szybciej eliminują alkohol, jeżeli pod uwagę weźmiemy beztłuszczową masę ciała; jednakże gdyby wyniki podać w przeliczeniu na gram na godzinę lub gram na litr objętości wątroby to można stwierdzić, że mężczyźni i kobiety mają na ogół podobne tempo usuwania etanolu; można też zauważyć, że podana, ta sama doustna dawka alkoholu może powodować wyższe stężenie etanolu we krwi kobiet niż mężczyzn.
 • Wiek – jak można się spodziewać, noworodki i dzieci mają niski poziom eliminacji alkoholu; wątroba u rozwijającego się płodu ma bardzo słabą zdolność usuwania etanolu, co na skutek picia alkoholu przez kobiety ciężarne bardzo często wiąże się z wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (FAS, ang. fetal alhocol syndrome); trzeba też wspomnieć, że zdolność organizmu do metabolizowania alkoholu zmniejsza się z wiekiem.
 • Rasa – wiele badań naukowych potwierdziło (choć nie wszystkie), że rdzenni Amerykanie wykazują szybszą eliminację alkoholu niż rasa biała; wykazano też, że tempo eliminacji alkoholu przez Chińczyków jest podobne do wskaźników charakterystycznych dla rasy białej; wydaje się, że różnice etniczne w metabolizowaniu alkoholu mogą wynikać z odmiennej masy wątroby.
 • Dieta – przetwarzanie alkoholu jest wyższe u osób po spożyciu posiłku, w porównaniu do stanu na czczo; wynika to z faktu, że wówczas poziom dehydrogenazy alkoholowej jest wyższy. Dodatkowo sugeruje się, że spożyty pokarm może powodować zwiększony przepływ krwi w wątrobie. Co ciekawe, fruktoza (cukier owocowy) nasila metabolizm alkoholu. Wydaje się jednak, że na szybkość eliminacji alkoholu nie ma istotnego wpływu to, z jakich makroskładników (białka, tłuszczów lub węglowodanów) głównie składał się posiłek.
 • Stosowane leki – wszelkie środki hamujące aktywność dehydrogenazy alkoholowej (pirazole, izobutyramid), a także hamujące mitochondrialny łańcuch oddechowy zmniejszają tempo eliminacji alkoholu.
 • Alkoholizm – nadmierne piciealkoholu zwiększa szybkość jego metabolizowania.

Alkohol, wątroba – regeneracja

Jak wcześniej wspomniano, alkohol jest toksyczny dla naszych narządów wewnętrznych. Przede wszystkim dla wątroby, ponieważ tutaj jest on w zdecydowanejwiększości metabolizowany. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju alkoholowego uszkodzenia wątroby. Wymienia się takie jednostki chorobowe jak:

 • Alkoholowa maskość wątroby
 • Alkoholowe stłuszczenie wątroby
 • Alkoholowe zapalenie wątroby

Uważa się, że dawki etanolu rzędu 80 g/dzień mogą istotnie przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wspomnianych chorób wątroby. Taką ilość alkoholu etylowego mogą dostarczyć2l piwa lub ok. 5 drinków.

Oczywiście przy regularnym sięganiu po alkohol, również znacznie mniejsze ilości etanolu będą niebezpieczne dla zdrowia naszego najważniejszego organu detoksykującego.

Przyjmuje się, że już 30 g czystego etanolu (w przypadku mężczyzn) i 20 g (w przypadku kobiet) spożywanego na co dzień jest toksyczne dla wątroby.

Czy istnieje zatem skuteczny sposób na regenerację wątroby? Oczywiście. Należy przede wszystkim porzucić dalsze picie alkoholu. Nasza wątroba wykazuje wysoką zdolność dosamoregeneracji. Grunt to jej nie przeszkadzać w tym. Regenerację wątroby mogą wspomóc też niektóre składniki diety, takie jak np.

ostropest plamisty, cholina, mniszek lekarski, karczoch. Warto pamiętać, że przy znacznych problemach z wątrobą zaleca się stosować dietę bogatobiałkową, o obniżonej zawartości tłuszczu. Produkty i potrawy tłuste, smażone oraz ciężkostrawne powinny zostać wyeliminowane z codziennego menu.

Dodatkowo zaleca się znaczące ograniczenie spożycia cukrów prostych, których głównym źródłem są słodycze i produkty wysokoprzetworzone. Oczywiście jeżeli nie odstawimy alkoholu, wszelkie próby regeneracji wątroby będą nieskuteczne.

Czas, jaki będzie potrzebować wątroba do powrotu do pełnej funkcjonalności zależy przede wszystkim od ilości spożywanego alkoholu. Jeżeli jednorazowo przesadziliśmy z ilością wypitego alkoholu, to do pełnego „ozdrowienia” wątroby wystarczą 1-2 dni.

Jeżeli jednak od dłuższego czasu, regularnie nadużywamy alkoholu, okres potrzebny do zregenerowania może wynieść nawet kilka miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że całkowite wyleczenie nie zawsze jest możliwe.

Pewne zmiany klinicznie można odwrócić na skutek abstynencji alkoholowej w przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby lub łagodnego i umiarkowanego zapalenia wątroby. Niestety ciężkie zapalenie wątroby i marskość wątroby są stanami nieodwracalnymi. Wówczas można jedynie zahamować postęp choroby, ale w większości przypadków nie jest możliwe całkowite zregenerowanie wątroby.

Regeneracja wątroby po alkoholu

Ból wątroby po piciu alkoholu

Jednorazowe przyjmowanie nawet stosunkowo wysokich dawek etanolu nie wywołuje poważniejszych objawów ze strony wątroby. Nawet regularne sięganie po alkohol (do pewnego momentu) nie powoduje widocznych skutków ubocznych. A to za sprawą tego, że wątroba sama w sobie nie jest dobrze unerwiona.

Stąd ból wątroby po piciu alkoholu zwykle nie występuje. Nie oznacza to jednak, że choroba w tym czasie się nie rozwija. Rozwija się, ale podstępnie. Gdyda o sobie znać, to ma to miejsce już w dalszym jej stadium.

Gdy zostanie poważnie zaburzone funkcjonowanie wątroby na skutek zatrucia alkoholem, dochodzi wówczas do powiększenia wątroby. Uciska ona wtedy na błonę surowiczą (otrzewną), która w odróżnieniu od wątroby jest bardzo dobrze unerwiona. W efekcie odczuwamy ból.

Jednak nie jest to ból wątroby, a ból otrzewnej. Dodatkowo mogą wystąpić inne objawy związane z alkoholowym uszkodzeniem wątroby. Są to m.in.:

 • Ogólne złe samopoczucie
 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Osłabiony apetyt

Ból wątroby po odstawieniu alkoholu

Jak już wiadomo, odstawienie alkoholu jest niezbędne dla zregenerowania uszkodzonej wątroby i złagodzenia lub wyeliminowania bólu powstałego na skutek ucisku powiększającej się wątroby na otrzewną.

Jednakże ból wątroby po odstawieniu alkoholu może się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas.

To, jak długo będziemy odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej jest uzależnione od stopnia uszkodzenia tego narządu, jak również od przestrzegania zasad diety przyspieszającej regenerację wątroby.

Ból wątroby po alkoholu – leczenie

Dolegliwości bólowe pojawiają się w przypadku zaawansowanego stadium choroby wątroby. Są alarmujące i dlatego należy wówczas zgłosić się do lekarza celem wykonania badań diagnostycznych, np. obrazowych (USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego).

Pocieszający jest fakt, że ból wątroby po alkoholu można złagodzić lub całkowicie wyleczyć. Pierwszym krokiem jest bezwzględne wyeliminowanie alkoholu. Nawet okazjonalne sięgnięcie po piwo, wino lub drinka może zniweczyć wszystkie korzystne efekty leczenia. Elementem terapii powinno być również wprowadzenie odpowiedniej interwencji żywieniowej.

Jak wspomniano, osoby uskarżające się na ból wywołany powiększeniem wątroby powinny stosować dietę o wysokiej zawartości pełnowartościowego białka, która przyspieszy regenerację wątroby. Dodatkowo uchroni wątrobę przed odkładaniem się w niej tłuszczu. Źródłem białka powinny być chude gatunki mięsa (np. drób), ryby, chude produkty mleczne (np.

chude twarogi, jogurty naturalne, kefiry). Jednocześnie należy ograniczyć spożycie tłuszczu i produktów ciężkostrawnych. Dopuszczalne jest spożywanie masła i olejów roślinnych (np. oleju lnianego, oliwy z oliwek, oleju rzepakowego). Ważne jest również uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, które mogą wystąpić na skutek nadużywania alkoholu.

Dlatego też istotne jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminę A, D, K i witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, kwas foliowy).

Podsumowanie

Skutkiem częstego sięgania po różnego rodzaju napoje wyskokowe jest powiększona wątroba. Alkohol może powodować rozwój wielu schorzeń wątroby, które nieleczone mogą prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Niestety choroby wątroby rozwijają się podstępnie, początkowo bezobjawowo, dlatego jeżeli regularnie pijesz alkohol, monitoruj swój stan zdrowia.

Wykonaj badania krwi (pomiar stężenia enzymów wątrobowych) i sprawdź obraz swojej wątroby w badaniu USG.

Literatura

1. Massey V.L., Arteel G.E.: Acute Alcohol-Induced Liver Injury. Frontiers in Physiology, 2013, 3. 2. Osna N.A. i wsp.: Alcoholic Liver Disease: Pathogenesis and Current Management. Alcohol Research, 2017, 38, 147-161. 3. Szabo G., Mandrekar P.: Focus On: Alcohol and the Liver.

Alcohol Research. Current Reviews, 2010, 33, 1-2, 87-96. 4. Frazier TH.: Treatment of alcoholic liver disease. Therapeutic Advances in Gastroenterology, 2011, 4, 1, 63-81. 5. Torruellas C. i wsp.: Diagnosis of alcoholic liver disease.

World Journal of Gastroenterology, 2014, 20, 33, 11684-11699.

Leia também:  Ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina) – objawy, przyczyny, rokowania, przerzuty

Popularne Tagi: ból wątroba alkohol Bartek Kulczyński

 • Bardzo dobry artykuł. Nie ma żadnych magicznych sposobów. Po prostu alkohol musi zostać wyeliminowany z życia i dobra dieta. Ja odkąd właśnie zaczęłam zdrowiej żyć to piję również zioła, według mnie to też dokłada cenną cegiełkę do całości. Świetnie się u mnie sprawdza ostropest, babka płesznik i czarnuszka
 • No niestety. Jedynym rozwiązaniem na problemy z wątrobą jest często zmienienie trybu życia, bo nie ważne co zrobimy problem wróci. Najlepiej jeść zdrowo, bez przesady nie trzeba być na dietach, ale mieć umiarkowanie i ćwiczyć. Ja dodatkowo jeszcze piję ziołowe herbatki, które działają fajnie osłonowo.
 • Tabletka “dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się tuż po stosunku w momencie, gdy nie nastąpiło jeszcze zapłodnienie lub zagnieżdżenie zarodka w macicy. Sięga się po nią zazwyczaj wtedy, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. Wśród takich sytuacji wymienia się np. pęknięcie prezerwatywy, wypadnięcie krążka domacicznego, czy też odklejenie się plastra antykoncepcyjnego. Tabletki dzień po są również stosowane w przypadku gwałtu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak działa tabletka dzień po oraz jakie są skutki uboczne wynikające z jej stosowania.
 • Podstawową funkcją zębów jest udział w początkowym etapie trawienia, rozdrabniania oraz przygotowywania pokarmu do dalszych etapów procesu trawienia. Mają także wpływ na prawidłową wymowę. Zęby spełniają też funkcję estetyczną. Nie ulega więc wątpliwości, że zdrowe i pełne uzębienie odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak wygląda pełne uzębienie człowieka i za co odpowiadają poszczególne zęby?
 • Kangurowanie to metoda trzymania dziecka polegająca na kontakcie skóry dziecka ze skórą rodzica. Dziecko, które jest zazwyczaj nagie, z wyjątkiem pieluchy, jest umieszczane w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Zarówno matki, jak i ojcowie mogą opiekować się w ten sposób swoimi dziećmi. Jest często używane u wcześniaków, gdy są jeszcze w szpitalu.

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE

Wątroba to narząd, który waży zaledwie 1,5 kilograma, a jest on niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada między innymi za produkcję czynników krzepnięcia krwi, magazynuje witaminy i żelazo, czy chociażby uczestniczy w procesach odpornościowych organizmu.

Jednym z czynników, który negatywny wpływa na działanie wspomnianego narządu, jest właśnie alkohol.

Jego nadmierne spożywanie może być przyczyną wielu chorób, a co więcej: regularnie sięgając po trunki alkoholowe, skracamy długość swojego życia nawet o kilkanaście lat! Skutkiem picia alkoholu są m.in.

alkoholowa choroba wątroby – wraz z upływem lat odsetek chorych osób wciąż idzie do góry.

Jakie są etapy wspomnianego schorzenia?

Alkoholowe choroby wątroby wynikają z naużywania spożywania alkoholu. Dzielą się one na trzy etapy. Pierwszym z nich jest alkoholowe stłuszczenie wątroby – jest to stan, podczas którego dochodzi w cytoplazmie hepatocytów do zbyt dużego odkładania się kropel tłuszczu.

Mówi się, że ta choroba dotyka ponad 90% osób zbyt często sięgających po duże dawki alkoholu. Co ważne: najczęściej nie daje żadnych objawów, choć u niektórych może pojawić się kłucie w prawym podżebrzu lub inne dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach nadbrzusza. Jest to tzw.

pierwszy sygnał alarmowy – jeśli alkoholik przestanie pić alkohol, to wątroba zacznie się regenerować, natomiast w innym przypadku zmiany chorobowe będą postępować.

Kolejnym etapem jest alkoholowe zapalenie wątroby. Zmagają się z nim osoby, które dalej sięgają po alkohol, w wyniku czego pojawiają się zmiany zapalno-martwicze. Jest to choroba, która dotyka większość osób nadużywających alkohol.

Objawia się żółtaczką, osłabieniem, gorączką, jak i nagłą utratą masy ciała. Może pojawić się również wodobrzusze, czy ból wątroby. To bardzo poważny stan, który może być nawet zagrożeniem życia.

Według statystyk nawet 40% osób umiera w ciągu pół roku od pojawiania się objawów alkoholowego zapalenia wątroby.

Trzecim etapem jest alkoholowa marskość wątroby. W wyniku tego schorzenia dochodzi do włóknienia tego narządu, co powoduje mniejszą liczbę pracujących komórek wątrobowych.

Mimo że wątroba może się regenerować, to jednak marskość powoduje nieodwracalne uszkodzenia, które są przyczyną zaburzeń w całym organizmie.

Dodatkowo warto wiedzieć, że ta choroba bardzo często również nie daje innych objawów.

Jaki jest czas regeneracji wątroby?

Wiesz już, że wątroba to narząd, który potrafi się regenerować.

Zapewne jednak zastanawiasz się, ile trwa regeneracja wątroby? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem jest to uzależnione od kilku czynników – a przede wszystkim od stopnia uszkodzenia narządu.

Zazwyczaj potrzebne jest kilka lub kilkanaście tygodni, aby ten narząd mógł dojść do siebie. Co ciekawe, wątroba jest jedynym organem, który ma zdolności regeneracyjne!

Jak zregenerować wątrobę po alkoholu?

Choroby wątroby mogą wynikać z różnych powodów, choć zdecydowanie jednym z najczęstszych jest nadużywanie alkoholu. Na szczęście jednak wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, aby wspomóc regenerację tego narządu. Mianowicie należy:

 • nie sięgać po alkohol;
 • jeść potrawy lekkostrawne;
 • codziennie jeść 5-6 małych posiłków;
 • zrezygnować ze słodyczy;
 • rzucić palenie papierosów;
 • nie pić kawy, herbaty i słodkich napojów gazowanych;
 • każdego dnia jeść owoce i warzywa.

Czynnikiem wspomagającym regenerację wątroby jest również detoks alkoholowy. Jego głównym celem jest przerwanie ciągu alkoholowego.

Należy też wiedzieć, że łagodzi on skutki fizyczne i psychiczne wynikające z nadużywania trunków alkoholowych. To znakomity pierwszy krok, który przygotowuje pacjentów do terapii.

Detoks alkoholowy polega na podaniu witamin B1, magnezu i potasu, dzięki czemu pacjenci czują się znacznie lepiej.

Czy istnieją leki na regenerację wątroby?

Chyba każdy z nas chociaż raz zastanawiał się, czy istnieją jakieś preparaty, dzięki którym nasza wątroba raz-dwa się zregeneruje? Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie. Apteki oferują nam leki wspomagające pracę wątrobę, aczkolwiek sięgając po nie, nie możemy liczyć na szybkie efekty.

Są to popularne preparaty, w których składzie najczęściej znajdują się substancje roślinne, czy wyciągi z roślin. Poza tym pomocne w regeneracji tego narządu mogą być łatwodostępne zioła – np. mniszek lekarski.

Pamiętajmy jednak, że regeneracja wątroby to długotrwały proces, lecz warto go wspomagać powyższymi sposobami i lekami.

Czym zregenerować wątrobę po alkoholu? Dieta na regenerację wątroby

Jednym z najbardziej niebezpiecznych narkotyków – najczęściej uzależniających i prowadzących do innych uzależnień – jest alkohol [1].

Oczywiście podobnie jak w przypadku większości zażywanych substancji jego działanie toksyczne zależne jest od zastosowanej dawki i/lub częstotliwości.

Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą być nieco bardziej podatne na uzależnienia i zaburzenia metaboliczne związane z konsumpcją, oraz że oba przypadki mogą mieć skrajnie złe skutki dla zdrowia.

Warto również zauważyć, że regularne spożywanie alkoholu jest obok otyłości i palenia wyrobów tytoniowych jednym z czynników kancerogennych, których można łatwo uniknąć, ograniczając duże ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Szacuje się, że alkohol swój wpływ na ludzki organizm zaznacza już na poziomie DNA – m.in. pośrednio wpływając na procesy metylacji [2].

Alkohol jest jednym z topowych czynników chorobotwórczych na całym świecie.

Z jego spożyciem związane jest ryzyko wystąpienia około 60 chorób, ponadto szacuje się, że pośrednio przyczynia się on do równoległego wystąpienia około 200 innych.

Powszechnie wiadomo, że narządy najbardziej narażone na toksyczne działanie alkoholu to mózg i wątroba [3, 4]. O ile wpływ na mózg jest pośredni, o tyle w przypadku wątroby narażenie na uszkodzenie jest bezpośrednie.

O stanie wątroby warto pomyśleć już przed spożyciem alkoholu oraz w jego trakcie. Unikać powinno się dużej ilości ciężkostrawnego pożywienia, produktów cierpkich i ostrych, a przede wszystkim wysokoprzetworzonych.

Pewne znaczenie może mieć również rodzaj spożywanego alkoholu: z punktu widzenia metabolizmu lepiej wybierać np. wódkę czystą zamiast kolorowej czy gin i whisky, a wino białe zamiast czerwonego.

Istotny jest fakt, że już nawet jeden niekontrolowany wieczór kończący się zatruciem alkoholowym prowadzić może do zniszczenia niektórych tkanek.

Pamiętać należy, że niemal każdy napój alkoholowy dostępny na sklepowych półkach oprócz etanolu zawiera pewne ilości dużo bardziej toksycznego metanolu.

Regularne spożycie metanolu i etanolu, duży poziom aldehydu octowego w organizmie, a także intensywny stres oksydacyjny dają zaczątki stłuszczeniu, zwłóknieniu i marskości oraz nowotworom wątroby.

Ponadto czynniki te wpływać mogą na procesy nowotworzenia w innych tkankach, a także negatywnie wpływać na stan żołądka i jelit – co również niesie szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ponadto, biorąc pod uwagę zarówno zabezpieczenie, jak i regenerację wątroby po alkoholu, warto również spojrzeć na owoce i soki owocowe – otóż nie każdy owoc w towarzystwie alkoholu jest zdrowy.

Przykładem są czarna porzeczka, pigwa i pomidor – ich równoległa podaż z alkoholem wiązać się może z deregulacją aktywności enzymów wątrobowych, co sprawi że metabolizm alkoholu zostanie rozłożony w czasie, zmuszając wątrobę do dłuższej pracy.

Sok z pomidorów ze względu na zawartość potasu może sprzyjać regeneracji po spożyciu alkoholu, jednak nektar z czarnych porzeczek powinien być raczej omijany lub mocno rozcieńczany. Przeciwstawne działanie – regeneracyjne – wykazują natomiast cytryna, gruszka, mango oraz melon [5].

Szukając wsparcia dla organizmu w walce ze skutkami spożywania alkoholu, warto również spojrzeć na niektóre hormony i suplementy diety. Na skutek picia dochodzi do deregulacji gospodarki kortyzolu i norepinefryny, czego efektem mogą być zaburzenia psychiczne, depresje i inne nałogi. Kortyzol ma duże znaczenie w samopoczuciu na tzw.

kacu, natomiast norepinefryna wpływać może na procesy włóknienia wątroby. Odpowiednia suplementacja może w pewnym stopniu ograniczyć skutki uboczne spożywania alkoholu.

Na przykład betaina, która jest donorem grup metylowych, chroni wątrobę przed włóknieniem, natomiast ornityna, która jest niebiałkowym aminokwasem, reguluje wysoki poziom kortyzolu i związane z nim konsekwencje [6, 7].

Pośród suplementów diety o pozytywnym działaniu na kaca i chorobę alkoholową – uzależnienie i jego konsekwencje – wymienia się szereg substancji [8].

Produkty, które wspierają organizm i wątrobę po piciu, a więc w czasie kaca i towarzyszących mu dolegliwości, to suplementy diety na bazie korzeni i kwiatów kudzu, owoców ewodii, nasion kozieradki, szypułki howeni słodkiej, ekstraktu tymianku, imbiru, pietruszki czy opuncji.

Leia também:  Como ajudar alguém que ingeriu veneno: 9 passos

Na długoterminowy alkoholizm natomiast pomagać mogą dziurawiec zwyczajny, szałwia czerwona, tarczyca bajkalska czy cynowód chiński.

Wątroba jest narządem odpowiadającym za przemiany metaboliczne, a także gospodarowanie żółcią, zatem dieta sprzyjająca jej regeneracji z pewnością musi być łatwostrawna.

Dieta taka często powinna wykluczać produkty bogatotłuszczowe, a także obfitować w białko, aby ograniczać gromadzenie tłuszczów w komórkach wątroby. Zalecana jest podaż węglowodanów złożonych oraz ograniczenie cukrów prostych.

Posiłki powinny być niewielkie, rozłożone na równe porcje o ani zbyt niskiej, ani zbyt wysokiej temperaturze – unikać należy smażenia i pieczenia. Potrawy powinny być spożywane w spokoju i być dokładnie przeżuwane.

Spożywanie alkoholu z pewnością nie należy do zdrowych nawyków.

Oczywiście niskoprocentowe napoje konsumowane z umiarem mogą przynieść pewne korzyści dla zdrowia, jednak łatwo jest popaść w uzależnienie i doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Na efekt końcowy działania alkoholu na organizm ma wpływ wiele innych czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna, a także szeroko rozumiana higiena życia – radzenie sobie ze stresem, stosowanie używek, odpowiednia ilość i jakość snu.

Warto kontrolować ilość i częstotliwość spożywanego alkoholu – zarówno u siebie, jak i u osób bliskich. Niestety dostępność tego narkotyku oraz niski poziom edukacji i świadomości społecznej prowadzą do nadużywania, które niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne.

Literatura:

[1] Kandel D., Kandel E., The Gateway Hypothesis of substance abuse: developmental, biological and societal perspectives, Acta Paediatr. 2015 Feb;104(2):130-7,

[2] Varela-Rey M., Woodhoo A. i in., Alcohol, DNA methylation, and cancer, Alcohol Res. 2013;35(1):25-35,

[3] Squeglia L. M., Jacobus J., Tapert S. F., The effect of alcohol use on human adolescent brain structures and systems, Handb Clin Neurol. 2014;125:501-10,

[4] Rocco A., Compare D. i in., Alcoholic disease: liver and beyond, World J Gastroenterol. 2014 Oct 28;20(40):14652-9,

[5] Zhang Y. J., Wang F. i in., Effects of 20 Selected Fruits on Ethanol Metabolism: Potential Health Benefits and Harmful Impacts, Int J Environ Res Public Health. 2016 Apr 1;13(4):399,

[6] French S.W., How to prevent alcoholic liver disease, Exp Mol Pathol. 2015 Apr;98(2):304-7,

[7] Kokubo T., Ikeshima E. i in., A randomized, double-masked, placebo-controlled crossover trial on the effects of L-ornithine on salivary cortisol and feelings of fatigue of flushers the morning after alcohol consumption, Biopsychosoc Med. 2013 Feb 18;7(1):6,

[8] Wang F., Li Y., i in., Natural Products for the Prevention and Treatment of Hangover and Alcohol Use Disorder, Molecules. 2016 Jan 7;21(1):64.

Czym zregenerować wątrobę po alkoholu? Dieta na regenerację wątroby – 4.5/5. Oddano 2 głosy.

Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu?

Nie tylko stałe, ale nawet jednorazowe nadużycie alkoholu może wywołać objawy uszkodzenia wątroby. Jak wyglądają takie objawy i na czym polega, a także ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu?

Barbara Sarbian 26 kwiecień 2021 Artykuł na: 6-9 minut detoks zagrożenia

Wątroba spełnia w ciele człowieka funkcję metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. To w wątrobie odbywa się neutralizacja toksyn, które dostają się do organizmu. W przypadku nadużycia alkoholu toksyny z etanolu gromadzą się właśnie w wątrobie – co skutkuje poważnym zatruciem organizmu.

Kiedy toksyn jest za dużo, wątroba nie nadąża z ich neutralizacją i dochodzi do jej uszkodzenia. Organ wysyła wówczas charakterystyczne sygnały: objawy uszkodzenia wątroby.

Regeneracja wątroby po alkoholu jest więc konieczna, ponieważ jej brak może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń.

Jeśli odczuwasz silny ból z prawej strony brzucha, dostrzegasz zmiany w zabarwieniu moczu, masz zażółcone białkówki oczu i odczuwasz swędzenie skóry, oznacza to, że twoja wątroba wymaga regeneracji.

Aby regeneracja wątroby po alkoholu była skuteczna, przede wszystkim należy całkowicie odstawić alkohol. Napoje alkoholowe wywołują w wątrobie m.in.

nadprodukcję wolnych rodników, w związku z tym jednym ze sposobów na regenerację wątroby po alkoholu jest suplementacja antyoksydantów, takich jak: witamina E, witamina C oraz koenzym Q10. Jednak u podstaw regeneracji wątroby po alkoholu leży odpowiednia dieta.

Przede wszystkim: pij, co najmniej 2 l wody dziennie.

To nie tylko wspomoże regenerację wątroby po alkoholu, ale dobrze wpłynie na ogólną pracę organizmu, który w większości składa się z wody i potrzebuje stałego nawadniania, by prawidłowo funkcjonować.

Jeśli chodzi o samą dietę, bardzo ważne jest ograniczenie tłuszczów, ponieważ tłuszcze obciążają wątrobę, przez co jej regeneracja po alkoholu jest utrudniona.

Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie warzyw i owoców (surowych lub gotowanych) oraz:

 • jedzenie 5 małych posiłków dziennie w regularnych odstępach,
 • gotowanie jedzenia na parze lub pieczenie bez tłuszczu,
 • ograniczenie (a najlepiej rezygnacja z) soli,
 • postawienie na chude mięsa i lekkostrawne ryby,
 • wybór pełnoziarnistego pieczywa i pełnoziarnistych makaronów oraz włączenie ryżu do diety.

Regeneracja wątroby po alkoholu będzie możliwa tylko wtedy, gdy powyższe zasady będą ściśle przestrzegane. Należy ponadto unikać żywności przetworzonej, chipsów, fast foodów i słodyczy na bazie oleju palmowego.

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu? Wiele zależy od tego, czy do objawów uszkodzenia wątroby doszło pod wpływem jednorazowego nadużycia alkoholu, czy też objawy związane są z długotrwałym spożywaniem napojów wysokoprocentowych, jak również od ogólnego stanu organizmu.

W związku z tym regeneracja wątroby po alkoholu może trwać od kilku dni do – nawet – kilku miesięcy.

Bibliografia

 • Ashwood Recovery. Drug, Alcohol & Mental Health Treatment, Staff A., Liver Repair: How To Physically Heal from Alcohol Abuse, ashwoodrecovery.com, https://www.ashwoodrecovery.com/blog/liver-repair-physically-heal-alcohol-abuse/.
 • Deutsche Leberhilfe e.V., Alkohol und Leber, leberhilfe.org [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://www.leberhilfe.org/lebererkrankungen/alkohol_und_leber/.
 • Focus Online, Apfel P., Das passiert, wenn Sie auf Alkohol verzichten – nach 1, 7, 30 oder 365 Tagen, focus.de, https://www.focus.de/gesundheit/gesundleben/alkoholverzicht-das-passiert-nach-einem-7-30-oder-365-tagen_id_10138023.html.
 • NHS, Alcohol-related liver disease, nhs.uk [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://www.nhs.uk/conditions/alcohol-related-liver-disease-arld/.
 • Piedmont Healthcare, How quickly the liver can repair itself, piedmont.org [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://www.piedmont.org/living-better/how-quickly-the-liver-can-repair-itself.
 • The Recovery Village, Carmona M., Williams B. C., Repairing Liver Damage From Alcohol Use, therecoveryvillage.com [dostep: 21 kwietnia 2021], https://www.therecoveryvillage.com/alcohol-abuse/repair-liver-alcohol-use/.
 • Topdcotors United Kingdom, Ghazanfar A., Liver disease: can the liver repair itself after years of drinking?, topdoctors.co.uk [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://www.topdoctors.co.uk/medical-articles/liver-disease-can-the-liver-repair-itself-after-years-of-drinking.
 • University of Iowa Hospitals&Clinics, Lver disease: Frequently asked questions, uihc.org [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://uihc.org/health-topics/liver-disease-frequently-asked-questions.
 • UPMC Life Changing Medicine, alcohol and the Liver: Frequently Asked Questions, upmc.com [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://www.upmc.com/services/liver-cancer/liver/alcohol-liver.
 • US National Library of Medicine. National Institute of Health, Lv Y., Kwok F. S., Jia X., Liver regeneration and alcoholic liver disease, ncbi.nlm.nih.gov [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7347779/.

tagi:

 • detoks
 • zagrożenia
 • więcej tagów

Regeneracja wątroby – ile trwa? Jak ją wspomóc?

Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie – odtruwa organizm, wytwarza białka oraz czynniki krzepnięcia krwi. Produkuje ponadto żółć i uwalnia ją do jelita, przez co wspomaga trawienie tłuszczów. Jeśli wątroba ulegnie uszkodzeniu, to nie ma urządzenia, które byłoby w stanie zastąpić jej funkcję.

W przypadku chorób, takich jak stłuszczenie czy zapalenie wątroby, może się ona na szczęście sama zregenerować, jeśli zostanie odciążona i usunie się wpływ szkodliwego czynnika.

Wiesz, co jest dobre na jej regenerację? Recepta na naturalną i szybką odbudowę tego narządu to zdrowe odżywianie, wysiłek fizyczny oraz odstawienie alkoholu i leków.

Po jakim czasie regeneruje się wątroba?

Wątroba regeneruje się zazwyczaj poprzez namnażanie się komórek, które mają prawidłowy wygląd i funkcjonują normalnie. Ten organ może ulec kompletnej odbudowie. Zostało to zbadane na przykładzie hepatektomii, czyli usunięcia wątroby i transplantacji jej niewielkiej części.

Jej regeneracja nastąpiła stosunkowo szybko – wielkość (+/- 15%) została odzyskana po kilku miesiącach od przeszczepu. Jest to jeden z nielicznych organów, które ma tego typu zdolności.

Odbudowuje się też stosunkowo szybko po ustaniu działania szkodliwego czynnika (od kilkunastu dni do kilku tygodni lub miesięcy).

Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu? Czas jest indywidualny, jednak zazwyczaj intensywna odbudowa wątroby po zaprzestaniu picia alkoholu trwa 2–4 tygodnie, a po 2 miesiącach ustępują nawet poważniejsze jej uszkodzenia, takie jak stłuszczenie.

Jakie badania należy wykonać na wątrobę?

Zastanawiasz się, jak ocenić funkcjonowanie wątroby? Nawet gdy jest ona uszkodzona, w początkowym stadium nie boli. Kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, zmiany są zazwyczaj zaawansowane.

Jakie badania na wątrobę warto zatem wykonać, by nie dopuścić do tego stanu? Sprawdzaj regularnie poziom enzymów wątrobowych w krwi (tzw. próby wątrobowe). Ten narząd ocenia się też w badaniach obrazowych.

Najczęściej jest to ultrasonografia, ale czasami wykonywana jest również tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Czynniki wpływające na uszkodzenie wątroby

Wiele czynników, łącznie z alkoholem, niektórymi lekami oraz pokarmami bogatymi w tłuszcze i cukry, uszkadza wątrobę. Może to prowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia, a nawet marskości. Jak długo regeneruje się wątroba?

Regeneracja wątroby po alkoholu

Alkohol jest jednym z najczęstszych czynników uszkadzających wątrobę. W czasie jego metabolizmu wątrobowego powstają toksyczne substancje. Jego nadmierne spożywanie prowadzi do alkoholowego zapalenia wątroby.

Leia também:  Najlepsze domowe sposoby na ból gardła – jak szybko i skutecznie leczyć ból gardła?

Po jakim czasie regeneruje się wątroba po alkoholu? Odbudowa niewielkich uszkodzeń następuje po około 2 tygodniach, bardziej poważnych po 2 miesiącach. Kluczem jest całkowita abstynencja w połączeniu ze zdrową dietą.

Regeneracja wątroby po tabletkach antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są metabolizowane w wątrobie i traktowane przez nią jak „trucizna”. W połączeniu z niezdrową dietą i brakiem ruchu mogą prowadzić do uszkodzenia tego narządu. Po jakim czasie regeneruje się on w tym przypadku? Zazwyczaj przywrócenie równowagi hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i związana z nią regeneracja trwają kilka tygodni.

Niektóre antybiotyki znacznie uszkadzają wątrobę. Pamiętaj, że stosowanie odpowiedniej diety pomoże zminimalizować te straty.

Regeneracja wątroby po lekach

Zwłaszcza długotrwałe przyjmowanie wielu leków może negatywnie wpływać na pracę wątroby. Ważne jest, aby stosować ich jak najmniej i tylko wtedy, gdy są niezbędne.

Dieta na regenerację wątroby

Zastanawiasz się, jak pomóc wątrobie w regeneracji? Aby odwrócić jej stłuszczenie i odciążyć narząd, zmień styl życia. Odbudowa tego narządu następuje zwykle stosunkowo szybko. Możesz zmniejszyć masę ciała, zrezygnować z alkoholu, wprowadzić dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 i zdrowe nawyki żywieniowe.

Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?

W diecie wątrobowej możesz przyjmować drobne kasze, ryż, chudy twaróg, warzywa (marchew, kalafior, szpinak), owoce (dojrzałe, bez pestek i skórki, np.: truskawki, pomarańcze, banany, maliny, porzeczki jako przecier) oraz zupy.

Unikaj alkoholu, ostrych przypraw, kapustnych warzyw, słoniny, frytek, sałatki ziemniaczanej z majonezem, placków ziemniaczanych. Zachowaj też ostrożność w przypadku soków owocowych, ponieważ zawarty w nich cukier owocowy zwiększa magazynowanie tłuszczu w wątrobie i sprzyja stanom zapalnym.

Spożywaj 5–6 niewielkich posiłków w ciągu dnia – jedz mniej i częściej. Zadbaj o spokojną atmosferę, nigdy nie jedz w pośpiechu. W diecie na wątrobę ważne jest wykluczenie produktów ciężkostrawnych, zawierających dużo błonnika, wzdymających oraz ostrych przypraw. Pamiętaj też, by ograniczyć spożycie tłuszczu.

Z diety wyklucz alkohol i kawę.Wątroba to narząd, który po ustaniu działania czynnika uszkadzającego może zregenerować się stosunkowo szybko. Po jakim czasie regeneruje się? Jest to cecha osobnicza, jednak zazwyczaj proces ten trwa kilka tygodni.

Czas regeneracji wątroby skracają zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. Miej na uwadze, że najważniejsze jest usunięcie szkodliwego czynnika oraz zmniejszenie masy ciała.

Regeneracja wątroby: dlaczego to tak ważny proces po intensywnym spożywaniu alkoholu?

Szkodliwe działanie alkoholu na komórki wątroby jest powszechnie znane. Jego negatywny wpływ wiąże się błędnie jedynie z przewlekłym nadużywaniem alkoholu.

Niestety, nawet jednorazowy epizod intensywnego picia alkoholu może przyczynić się do wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholowa choroba wątroby, a także podpowiadamy jak skutecznie wspomóc regenerację tego narządu.

Jaki jest wpływ alkoholu na wątrobę?

Alkohol bierze udział w rozwoju ponad 200 chorób, a jego regularne i nadmierne spożycie przyczynia się do skrócenia długości życia nawet o kilkanaście lat.

Szczególnie wrażliwa na wpływ etanolu jest wątroba – narząd pełniący w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Alkoholowa choroba wątroby to najczęściej występujące w Europie schorzenie wątroby, przy czym odsetek chorych osób w Polsce ciągle wzrasta.

Choroba ta, wywołana przez nadmierne i długotrwałe spożycie alkoholu, dzieli się na trzy poszczególne etapy.

Stłuszczenie wątroby – pierwszy sygnał alarmowy

Stłuszczenie wątroby to patologiczny stan, podczas którego w cytoplazmie hepatocytów dochodzi do nadmiernego odkładania się kropel tłuszczu.

Nie jest to bynajmniej rzadka choroba – dotyczy nawet 90% osób spożywających ponad pięć drinków dziennie, co jest ekwiwalentem około 60 gramów czystego alkoholu.

Stłuszczenie wątroby może się także pojawić po intensywnym piciu, gdy powyższa dawka alkoholu spożyta jest w ciągu zaledwie kilku godzin.

Sformułowanie „sygnał alarmowy” jest nie do końca trafne w odniesieniu do alkoholowego stłuszczenia wątroby. U przeważającej liczby chorych osób, schorzenie to rozwija się wyjątkowo podstępnie, nie dając żadnych objawów.

Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ u 35-40% chorych, którzy nie zaprzestaną spożywania alkoholu, dojdzie do postępującego włóknienia wątroby i jej marskości.

Samo stłuszczenie, nawet ze współistniejącym powiększeniem wątroby, to stan odwracalny – wystarczy kilka tygodni abstynencji.

Co należy wiedzieć o alkoholowym zapaleniu wątroby?

W przypadku dalszego picia, alkohol i jego metabolity doprowadzają do pojawienia się w komórkach wątroby zmian zapalno-martwiczych. Alkoholowe zapalenie wątroby dotyka osoby nadużywające alkoholu przez wiele lat, a szczyt zachorowań notuje się między 40. a 60. rokiem życia. Choroba może ujawniać się poprzez:

 • nagłe pojawienie się żółtaczki;
 • gorączkę;
 • osłabienie, utratę łaknienia i nagłą utratę masy ciała;
 • powiększenie i ból wątroby w badaniu palpacyjnym;
 • wodobrzusze;
 • encefalopatię.

Alkoholowe zapalenie wątroby to stan potencjalnie zagrażający życiu. Większość chorych z łagodnymi objawami zdrowieje, po kilku miesiącach abstynencji i wprowadzeniu odpowiedniej terapii. Niestety, statystyki pokazują, że w przypadku ciężkiej postaci alkoholowego zapalenia wątroby aż 40% osób umrze w ciągu następnych 6 miesięcy po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.

Marskość wątroby – zwłóknienie związane z długotrwałym nadużywaniem alkoholu

Marskość to końcowy etap wielu chorób wątroby, w tym tych, które związane są z nadużywaniem alkoholu. Schorzenie to polega na postępującym włóknieniu miąższu wątroby, niszczącym całą jej strukturę i poważnie zaburzającym funkcjonowanie.

Pomimo wielkich zdolności regeneracyjnych wątroby, marskość doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń tego narządu, które nieuchronnie prowadzą do jego niewydolności.

Terapia marskości skupia się na spowolnieniu jej przebiegu, a jedyną skuteczną formą leczenia jest przeszczep narządu.

Ryzyko rozwoju marskości rośnie proporcjonalnie do ilości spożywanego alkoholu, choć istnieją także dodatkowe czynniki, które je zwiększają, takie jak: palenie papierosów, współistniejące zakażenie HCV, otyłość, cukrzyca czy niektóre leki.

Co ciekawe, aż u 30-40% chorych marskość przebiega całkowicie bezobjawowo. W pozostałych przypadkach gama symptomów jest bardzo szeroka i może obejmować między innymi:

 • objawy ogólne, takie jak: osłabienie, zmniejszenie masy ciała czy świąd;
 • zmiany skórne, w tym żółtaczkę i charakterystyczne pajączki i rumień dłoniowy;
 • zaburzenia hormonalne, takie jak pojawienie się nadmiernego owłosienia, zaburzenia miesiączkowania u kobiet czy feminizacja u mężczyzn;
 • zaburzenia układu pokarmowego, w tym powiększona wątroba o charakterystycznej, guzkowej strukturze;
 • zaburzenia odporności.

Regeneracja wątroby po alkoholu – jak skutecznie wspomóc ten proces?

Zastanawiasz się jak długo trwa regeneracja wątroby po alkoholu? Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi – proces ten może trwać od kilku dni, w przypadku stłuszczenia komórek, do nawet kilku miesięcy, jeśli pojawiły się objawy zapalenia wątroby. Co ważne, badania naukowe wykazały, że istnieje szereg substancji przyspieszających regenerację i detoksykację wątroby. Po co zatem warto sięgnąć, aby zniwelować negatywne skutki zdrowotne spożywania alkoholu?

W przypadku alkoholowych chorób wątroby podstawą jest abstynencja!

Nie bez powodu tak często wspominamy o abstynencji. Jest to najważniejszy i najbardziej skuteczny element terapii u osób dotkniętych alkoholową chorobą wątroby.

Zrezygnowanie z alkoholu przyczynia się zarówno do cofnięcia zmian stłuszczeniowych wątroby, jak i znacznie poprawia stan chorych na marskość.

Liczne publikacje naukowe wskazują, że abstynencja chroni chorych przed progresją i powikłaniami wynikającymi z zaburzeń pracy wątroby.

Ornityna i antyoksydanty posiadają potwierdzoną skuteczność w regeneracji wątroby

W terapii zaawansowanej choroby alkoholowej wątroby często używa się ornityny – aminokwasu, który uczestniczy w metabolizmie komórkowym.

Dodatkowa podaż tej substancji przyczynia się do eliminacji nadmiaru szkodliwego mocznika, dlatego jest ona podstawą terapii encefalopatii wątrobowej w przebiegu marskości.

W ostatnich latach udowodniono jednak, że ornityna posiada silne właściwości hepatoprotekcyjne. Chroni ona komórki wątroby przed szkodliwym wpływem toksyn, w tym etanolu.

Alkohol uszkadza wątrobę na drodze wielu mechanizmów. Jednym z nich jest nadprodukcja wolnych rodników. Badania wskazują, że suplementacja antyoksydantów znacznie zmniejsza stres oksydacyjny, a tym samym zapobiega rozwojowi dużej części uszkodzeń. Wśród najskuteczniejszych związków przeciwutleniających wymienia się witaminę E, witaminę C, a także koenzym Q10.

W przypadku wspomagania regeneracji, zarówno ornityna, jak i antyoksydanty, wykazują się największą skutecznością, gdy są podawane dożylnie.

Kroplówka omija ograniczenia wynikające z budowy układu pokarmowego, dlatego związki aktywne są w całości wchłaniane i wykorzystywane przez organizm.

Przekłada się to na wyższe stężenie substancji we krwi, dzięki czemu kroplówki na regenerację wątroby zaczynają działać już w chwili podania.

Wszywka i detoks alkoholowy w Warszawie – zwróć się po pomoc do profesjonalistów

Szukasz skutecznych kroplówek, które wspomogą regenerację Twojej wątroby? W kwestiach zdrowotnych zdecydowanie warto zaufać sprawdzonym osobom z dużym doświadczeniem.

KacDoktor to zespół wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, świadczących usługi odtrucia alkoholowego na terenie Warszawy. W detoksie wykorzystujemy specjalnie opracowane preparaty, które nie tylko niwelują poalkoholowego kaca, ale wspomagają również procesy naprawcze organizmu.

W zależności od wybranego pakietu, kroplówki mogą również zawierać związki regenerujące wątrobę, w tym ornitynę czy antyoksydanty – witaminę C i koenzym Q10.

Masz problem z utrzymaniem abstynencji? Jeden z niezawodnych sposobów na zachowanie trzeźwości to wszywka alkoholowa.

Wykorzystuje ona właściwości esperalu – leku, który w kontakcie z etanolem wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, mających na celu zniechęcenie chorej osoby do dalszego spożywania alkoholu.

KacDoktor oferuje wszywanie esperalu w Warszawie, zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w domowym zaciszu pacjenta.

Potrzebujesz pomocy z detoksem lub utrzymaniem trzeźwości? Umów się na wizytę poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas, a nasi specjaliści przyjadą do Ciebie już w ciągu 45 minut z zachowaniem pełnej dyskrecji. Nasze usługi dostępne są 24 godziny na dobę, we wszystkie dni tygodnia. Skontaktuj się z nami, by zregenerować swój organizm i zniwelować skutki spożycia alkoholu!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*