Prostata – objawy raka, przerostu i zapalenia gruczołu krokowego

Problemy z prostatą to niemal nieodłączna część życia mężczyzny po 50. roku życia. Przez wzgląd na pojawiające się wtedy zaburzenia hormonalne, gruczoł prostaty nie pracuje w ten sam sposób co dotychczas.

Powoduje to między innymi problemy z mikcją bądź nietrzymanie moczu, które – przy pozostałych kwestiach związanych ze starzeniem się organizmu – są dla mężczyzny niezwykle trudne.

Aby jak najlepiej chronić się przed zapaleniem gruczołu krokowego warto przeprowadzać regularne badania prostaty, a także uważnie obserwować swoje ciało. Na jakie objawy przede wszystkim zwracać uwagę?

Co to jest prostata i gdzie jest w organizmie?

Prostata, inaczej zwana także gruczołem krokowym, to narząd mięśniowo-gruczołowy, który stanowi część męskiego układu płciowego.  

Prostata – objawy raka, przerostu i zapalenia gruczołu krokowego

Prostata znajduje się w miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego. Cewka moczowa przebiega przez jego miąższ, dlatego też rozrost prostaty powoduje problemy z oddawaniem moczu. Z kolei tylna część stercza przylega jednak bezpośrednio do odbytnicy, dlatego badanie prostaty przeprowadza się właśnie per rectum. 

Funkcje prostaty i anatomia prostaty

Prostata jest istotnym elementem męskiego układu płciowego. To właśnie ona odpowiada za produkcję wydzieliny będącej nośnikiem plemników. Wydzielina jest biaława i ma charakterystyczny zapach – to właśnie jej zapach wyczuwalny jest w spermie. Płyn stanowi nie tylko nośnik plemników – pełni dla nich również funkcje odżywcze. 

Kształt prostaty najczęściej porównuje się do orzecha jadalnego, gdyż jest to lekko spłaszczony stożek. Składa się z dwóch płatów, które są połączone ze sobą węziną i znajdują się w mocnej torebce z mięśni gładkich. W trakcie szczytowania mięśnie gładkie kurczą się, co umożliwia ejakulację.

Przyczyny problemów z prostatą

Problemy z prostatą stanowią jeden z elementów starzenia się organizmu mężczyzny. Przerost stercza może dotyczyć nawet 80% starszych mężczyzn oraz 40% po 60. roku życia. Jednak statystyki nie oddają skali problemu, gdyż wielu mężczyzn nie szuka pomocy w związku ze swoją przypadłością.

Przerost prostaty spowodowany jest przede wszystkim zmianami hormonalnymi – spadkiem poziomu testosteronu oraz zachowaniem normalnego poziomu estrogenów. Jednak wskazuje się, iż na problemy z prostatą wpływ mają także uwarunkowania genetyczne oraz nieodpowiednia dieta. Należy jednak zaznaczyć, że powiększona prostata nie musi oznaczać łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Aby stwierdzić tę przypadłość konieczne jest także występowanie odpowiednich objawów.

Choroby prostaty

Choroby prostaty zwykle pojawiają się u mężczyzn po 60. roku życia. Najczęściej kojarzymy je z przerostem prostaty, który rzeczywiście stanowi najczęstszą chorobę stercza.

Jednak nie warto bagatelizować żadnej z możliwych chorób stercza – nie tylko utrudniają one życie seksualne, ale także wpływają negatywnie na zdrowie układu moczowego. Mogą również wiązać się ze zmianami nowotworowymi.

Z jakimi chorobami prostaty możemy mieć do czynienia?

Wymiary prostaty zdrowej i powiększonej

Zdrowa prostata powinna mieć 4×3 bądź 5×3,5 cm i mieć objętość 25 cm³. Każde powiększenie, odstępstwo od normy, powinno być dla nas alarmujące. Warto jednak zwrócić uwagę także na objawy, o których będziemy mówić poniżej. To one mogą świadczyć o poważnych zmianach w organizmie.

Powiększona prostata

Powiększona prostata to łagodny rozrost stercza – najbardziej łagodna zmiana tego gruczołu. Wiąże się ze zmianami hormonalnymi, dlatego występuje u mężczyzn już od 45. roku życia. 

Powiększona prostata nie pojawia się z dnia na dzień. Jest to pewien proces, który można zauważyć poprzez baczne obserwowanie swojego ciała. Rozrost prostaty będzie na przykład objawiać się większymi trudnościami z oddawaniem moczu – strumień nie będzie już tak silny, może się urywać. Prowadzi to do niecałkowitego opróżniania pęcherza, co może wywołać infekcje układu moczowego. 

Prostata – objawy raka, przerostu i zapalenia gruczołu krokowego

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty jest często występującym schorzeniem, które pojawia się u mężczyzn niezależnie od wieku. Nie jest bowiem powodowane przez zmiany hormonalne, a bakterie i drobnoustroje. Zapalenie prostaty może wiązać się z ostrym bólem i problemami z oddawaniem moczu, jednak nie zawsze tak to wygląda. O objawach tego schorzenia piszemy niżej.

Za najczęstsze przyczyny zapalenia prostaty uznaje się infekcje bakteryjne i wirusowe, infekcje układu moczowego, a także obecność kamieni sterczowych. Schorzenie może pojawić się także u mężczyzn, którzy długotrwale korzystają z cewnika oraz przeszli zabiegi lub operacje urologiczne.

Rak prostaty

Przeważnie powiększona prostata związana jest z rozrostem zdrowych komórek stercza.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których komórkami namnażającymi się w tym gruczole okazują się komórki rakowe. Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn.

Rozpoznawany jest najczęściej pomiędzy 65. a 70. rokiem życia, a u mężczyzn po 80. roku życia ryzyko jego wystąpienia wynosi 60%. 

Dokładne przyczyny choroby nie zostały jeszcze poznane. Wskazuje się jednak, że największym czynnikiem ryzyka jest czynnik genetyczny.

Jeśli zatem w rodzinie występują przypadki raka stercza, istnieje większa szansa na zachorowanie.

Do innych powodów występowania tej choroby zalicza się także otyłość, nieodpowiedni tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie czy jedzenie czerwonego mięsa w dużych ilościach.

Dlatego wszystkie nieprawidłowości, które występują w obrębie gruczołu krokowego, powinny być zgłoszone specjaliście. 

Problemy z prostatą – objawy

Problemy z prostatą nie zawsze muszą wiązać się z dużym bólem krocza czy gorączką – tego typu objawy zaobserwować można dopiero przy ostrym zapaleniu gruczołu krokowego. Wcześniejsze symptomy są jednak w stanie uchronić przed nieprzyjemnościami związanymi z rozwojem schorzenia.

Warto zwracać uwagę przede wszystkim na wszelkie bóle w okolicach krocza – także w pachwinach czy podbrzuszu. Już one w pewnym wieku mogą wydać się niepokojącą zapowiedzią zbliżającego się problemu z prostatą.

Jeśli dołączy do nich ból podczas oddawania moczu bądź wytrysku, wizyta u lekarza jest jak najbardziej wskazana. Alarmujące może być również uczucie parcia na pęcherz, które jest częstym symptomem łagodnego przerostu prostaty.

Powodowane między innymi niemożnością opróżnienia pęcherza w całości, ale także nadreaktywnością mięśni wypieracza, z którą może borykać się chory. W przypadku tego typu objawów konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem urologiem, który – po badaniu per rectum – może stwierdzić obrzęk gruczołu krokowego.

Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem prostaty, można spodziewać się także zatrzymania moczu spowodowanego znacznym przerostem prostaty, dużego bólu podczas mikcji, gorączki a nawet ropnego wycieku z cewki.

Badania prostaty – jak bada się prostatę?

Ze względu na to, że tylna część stercza przylega do odbytu, najłatwiejszym sposobem na jego zbadanie jest zrobienie tego właśnie przez odbyt.

Wywołuje to niepokój i skrępowanie wielu mężczyzn, którzy nie decydują się przez to na wykonanie rutynowych badań.

Chociaż nie jest ono przyjemne, badanie prostaty per rectum nie jest inwazyjne – nie powoduje bólu ani nie wymaga odpowiedniego przygotowania się.

Prostatę można zbadać także za pomocą USG. Badanie wykonuje się poprzez odbyt lub powłoki brzuszne, na pełnym pęcherzu. Przy drugim sposobie badania nie jest konieczne przygotowanie się. Jednak USG per rectum musi być poprzedzone lewatywą, która wykonywana jest dzień wcześniej. Ma ona na celu oczyszczenie dolnego odcinka układu pokarmowego.

Prostatę bada się także poprzez wykonanie profilaktycznego badania prostaty (PSA). To badanie krwi, które umożliwia wykrycie chorób stercza za pomocą określenia stężenia PSA, białka wytwarzanego przez komórki prostaty. Jest ono zalecane zwłaszcza u osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. 

Leczenie prostaty

Leczenie prostaty zależy oczywiście od konkretnego schorzenia. W tym celu konieczna jest diagnoza wystawiona przez lekarza urologa. Chociaż badanie prostaty może być przeprowadzone przez lekarza ogólnego, to urolog zajmuje się dalszym leczeniem lub kierowaniem pacjenta do kolejnych specjalistów.

Leczenie zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty nie jest proste do wyleczenia. Po postawieniu diagnozy lekarz może przepisać choremu antybiotyki oraz środki rozkurczowe – dotyczy to ostrego zapalenia prostaty, które ma podłoże bakteryjne.

W przypadku przewlekłego zapalenia leczenie może być trudniejsze, długotrwałe i wymagające nie tylko leków, ale także zmiany stylu życia. W takich sytuacjach zaleca się przede wszystkim rezygnację z alkoholu, kofeiny czy pikantnych potraw.

W obu przypadkach konieczne może być także zacewnikowanie chorego, który ma problem z oddawaniem bądź nietrzymaniem moczu. W sytuacji, w której nietrzymanie moczu towarzyszy zapaleniu prostaty, można jednak radzić sobie także bez pomocy cewnika.

Laserowe leczenie prostaty

W leczeniu przerostu prostaty korzysta się przede wszystkim z farmakoterapii, której zadaniem jest ułatwienie pacjentowi oddawania moczu. To głównie alfa blokery odpowiadające za rozluźnienie mięśni.

Jednak obecnie stosuje się także zabiegi laserowe, które umożliwiają usunięcie nagromadzonych komórek. Za pomocą lasera czerwonego możliwe jest pozbycie się tkanki gruczołowej, co pozwala na zwiększenie strumienia moczu.

Dolegliwości pooperacyjne są z kolei mniejsze, niż w przypadku operacji laparoskopowej, która wykonywana jest przy nowotworze gruczołu krokowego.

Prostata operacja – kiedy jest konieczna?

Operacja prostaty czyli tak zwana radykalna prostatektomia, jest zabiegiem polegającym na usunięciu całego stercza, a nierzadko także okolicznych węzłów chłonnych. Operacja prostaty jeszcze do niedawna wykonywana była poprzez otwarcie powłok brzusznych.

 Obecnie wykonuje się ją najczęściej metodą laparoskopową, by nie uszkodzić nerwów i naczyń krwionośnych, które odpowiadają za osiągnięcie erekcji. Jest ona konieczna w przypadku złośliwego nowotworu stercza, który nie dał przerzutów na inne organy i nie został wyleczony za pomocą radioterapii.

Do zabiegu kwalifikują się mężczyźni, u których poziom PSA wynosi mniej niż 21 ng/ml.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym tekstem Operacja prostaty i rekonwalescencja po zabiegu.

Profilaktyka prostaty

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób prostaty, zaleca się korzystanie z działań profilaktycznych. Przede wszystkim dotyczą one zmiany diety – zmniejszenie lub zrezygnowanie z czerwonego mięsa, rzucenie palenia i zrezygnowanie z picia alkoholu. Zaleca się także uprawianie sportu i unikanie siedzącego trybu życia. 

Do działań profilaktycznych zalicza się oczywiście także regularne badania prostaty. Umożliwiają one wczesne wykrycie zmian gruczołu krokowego i szybkie pojęcie leczenia. 

Prostata dieta

Dieta u osób pragnących zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób prostaty polega przede wszystkim na włączeniu do menu produktów bogatych w antyoksydanty, chroniące organizm przed działaniem wolnych rodników.

Dodatkowo wskazuje się, że pozytywne działanie na komórki gruczołowe prostaty ma także likopen, znajdujący się w pomidorach i przetworach pomidorowych.

Nie tylko zapobiega rozrostowi i nieprawidłowym przemianom komórek prostaty, ale także ochrania tkanki przed wpływem czynników rakotwórczych. 

Pozytywny wpływ na gruczoł prostaty mają także fitoestrogeny, które możemy znaleźć w nasionach soi i produktach sojowych. 

Jak chronić się przed wilgocią?

Problemy z prostatą nierzadko wiążą się niemożnością oddania moczu, który – zalegając w pęcherzu – miarowo wycieka z cewki moczowej. To niezwykle niekomfortowe dla chorego, który boryka się z bólem fizycznym i jednocześnie zawstydzeniem związanym ze swoją przypadłością.

Do tego dochodzi także pojawiająca się wilgoć, która może powodować macerację skóry (marszczenie się), a co za tym idzie także podrażnienia i uszkodzenia naskórka. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji łagodnego przerostu prostaty, warto zatem skorzystać z wyrobów chłonnych, które doskonale chronią przed wilgocią, a także nieprzyjemnym zapachem moczu.

Odpowiednim przykładem tego typu produktów są wkładki dla mężczyzn – dostosowane kształtem do męskiej anatomii, by zapewnić jak największe poczucie komfortu podczas codziennego użytkowania. Wkładki urologiczne są bardzo łatwe do założenia, wystarczy przykleić je do bielizny.

Dlatego polecane są zwłaszcza mężczyznom aktywnym, którzy w dalszym ciągu chcą korzystać z życia bez poczucia zawstydzenia czy braku kontroli nad swoim pęcherzem. Warto także przeczytać tekst dotyczący stosowania wkładek urologicznych dla mężczyzn.

Leia também:  Kiedy Są Pierwsze Objawy Ciąży Od Zapłodnienia?

Prostata – objawy raka, przerostu i zapalenia gruczołu krokowego

Problemy z prostatą to niezwykle częste przypadłości, które wywołują poczucie wstydu oraz duży dyskomfort. Warto jednak pamiętać, iż szybka reakcja na pierwsze objawy, a także wykonywanie badań diagnostycznych mogą uchronić przed zapaleniem prostaty i związanymi z nim konsekwencjami.

Problemy z prostatą – przyczyny, objawy i leczenie

Choroby prostaty często są późno diagnozowane, ponieważ mężczyźni przywiązują mniejszą wagę do badań profilaktycznych, rzadziej też zgłaszają się do lekarza. Ponadto samo badanie prostaty wywołuje u wielu z nich negatywne skojarzenia i powoduje, że na samą myśl o zapisaniu się na wizytę do specjalisty odczuwają oni skrępowanie.

Tymczasem problemy z prostatą nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, w tym oddawanie moczu, ale też mogą stanowić pierwsze objawy znacznie poważniejszego schorzenia, np. raka gruczołu krokowego. To, z jaką chorobą mamy do czynienia, jest w stanie ocenić tylko lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i dokładnego badania.

Jakie objawy najczęściej dają problemy z prostatą?

Co to jest gruczoł krokowy – prostata?

Gruczoł krokowy, znany też jako prostata, wchodzi w skład męskiego układu rozrodczego. Odgrywa kluczową rolę w produkcji substancji, które są obecne w spermie. Choć mogłoby się wydawać, że prostata sama w sobie jest jednostką chorobową, to w rzeczywistości występuje ona u każdego mężczyzny.

Problem zaczyna się wówczas, gdy gruczoł ten ulega powiększeniu. Z przypadłością tą najczęściej zmagają się mężczyźni po 50. roku życia. U młodszych problemy z prostatą występują dużo rzadziej. Gruczoł krokowy ma postać spłaszczonego stożka, ze względu na swoją budowę bywa porównywany do kasztana.

Prostata występuje w bliskim sąsiedztwie krocza, czyli poniżej pęcherza moczowego zlokalizowanego na terenie miednicy mniejszej. Znajduje się tuż przy pęcherzu moczowym, dlatego też jej przerost manifestuje się problemami z mikcją, czyli oddawaniem moczu. Tym, co budzi niepokój u wielu mężczyzn, jest badanie per rectum.

Przeprowadza się je dlatego, iż tylna część gruczołu krokowego przylega do ściany odbytu.

Jakie funkcje ma prostata?

Gruczoł krokowy produkuje wydzielinę, która stanowi 20% spermy. Ma ona charakterystyczny biały odcień i specyficzny zapach.

Wydzielina produkowana przez prostatę stanowi zawiesinę dla plemników, która ma za zadanie ułatwić im przemieszczanie się. Ponadto dostarcza męskim komórkom rozrodczym niezbędnych lipidów i enzymów.

To właśnie wydzielina z gruczołu krokowego odpowiada za odczyn spermy.

Prostata – objawy raka, przerostu i zapalenia gruczołu krokowego

Przyczyny chorób prostaty

W przypadku raka gruczołu krokowego kluczową rolę odgrywa wiek pacjenta. Na ten nowotwór rzadko zapadają młodzi mężczyźni, ryzyko jednak gwałtownie wzrasta po osiągnięciu 50. roku życia. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż u panów po 70. roku życia ryzyko wystąpienia raka stercza wynosi aż 50%.

Zauważono, iż u niektórych mężczyzn występują predyspozycje genetyczne. Jeśli krewny pierwszego stopnia chorował na raka gruczołu krokowego, ryzyko jego wystąpienia wzrasta aż dwukrotnie. Także prowadzenie niezdrowego stylu życia może przyczynić się do problemów z prostatą.

Szczególnie niewskazane są:

 • złe nawyki żywieniowe;
 • brak aktywności fizycznej;
 • palenie tytoniu;
 • nadużywanie alkoholu.

Przerost prostaty – objawy

Dlaczego wczesna diagnostyka problemów z prostatą jest ważna? Tylko ona może wykryć niekorzystne zmiany w początkowym stadium choroby, co zwiększa szanse na ich wyleczenie i przeżycie.

Dlatego jeśli dostrzeżesz u siebie niepokojące objawy przerostu prostaty, natychmiast zgłoś się do lekarza. Tylko on może ocenić, czy cierpisz na infekcję bakteryjną, czy na znacznie poważniejszą chorobę, która wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż szczególny niepokój powinny wzbudzić nieprawidłowości w oddawaniu moczu takie jak:

 • zbyt częste oddawanie moczu;
 • obecność krwi w moczu;
 • ból podczas mikcji;
 • uczucie parcia na pęcherz;
 • słaby, przerywany strumień moczu;
 • problemy z erekcją;
 • ból i pieczenie podczas mikcji;
 • niezdolność do oddawania moczu.

Także krew obecna w spermie powinna skłonić mężczyznę do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu lekarza.

Diagnostyka nowotworu prostaty

Mężczyzna, który dostrzeże u siebie niepokojące objawy (powyżej zostały szczegółowo omówione), powinien zgłosić się do urologa. Ten najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie wykona badanie per rectum. Jest ono całkowicie bezbolesne, aczkolwiek wiąże się z przekroczeniem pewnej granicy intymności.

Lekarz po założeniu rękawiczki jednorazowej umieszcza palce w odbycie po to, aby zbadać palpacyjnie, czyli za pomocą palców, czy gruczoł krokowy nie uległ powiększeniu.

Wszelkie zmiany anatomiczne powinny skłonić urologa do skierowania na biopsję fuzyjną, która pozwala w niezwykle precyzyjny sposób określić, czy mamy do czynienia z nowotworem prostaty. Kolejną kluczową metodą diagnostyczną jest badanie PSA.

Ma ono na celu określenie stężenia białek produkowanych przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego we krwi pacjenta. Wysoki poziom PSA może, ale nie musi świadczyć o raku prostaty.

Bardzo często stężenie białek produkowanych przez komórki nabłonkowe stercza jest podwyższone przez infekcje bakteryjne pęcherza, stosowanie niektórych leków lub intensywną aktywność fizyczną. W związku z tym pacjent nigdy nie powinien samodzielnie interpretować uzyskanych wyników laboratoryjnych, lecz zgłosić się z nimi do urologa. Tylko on może ocenić, z jaką jednostką chorobową ma do czynienia.

Leki na problemy z prostatą bez recepty

Przerost prostaty to problem, z którym boryka się wielu starszych mężczyzn. Wynika on ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie mężczyzny.

Przerośnięty gruczoł krokowy bardzo często utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ uciska na cewkę moczową, co wpływa niekorzystnie na mikcję, czyli proces oddawania moczu. Problem pozostawiony sam w sobie ulega nasileniu, co powoduje jeszcze większy dyskomfort w życiu mężczyzny.

Wszelkie problemy z prostatą powinny być konsultowane z urologiem. Czasem jednak zdarza się, że na wizytę musimy zaczekać kilka dni lub tygodni.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam leki na problemy z prostatą bez recepty takie jak Prostamol Uno, Doppelherz aktiv Na prostatę Forte i Olimp Prostatan. Bardzo często zawierają one cenne składniki roślinne, które przynoszą ulgę mężczyznom dotkniętym problemami z prostatą.

Profilaktyka chorób prostaty

W profilaktyce chorób prostaty kładzie się szczególny nacisk na kilka aspektów, należą do nich:

 • ograniczenie spożycia mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, gdyż stanowią one bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu przyczyniających się do uszkodzenia komórek prostaty. Ich nadmiar w diecie prowadzi do miażdżycy, która z kolei może spowodować przerost stercza;
 • zdrowa dieta obfitująca w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w orzechach, siemieniu lnianym, kukurydzy i słoneczniku. Do codziennego menu należy włączyć także produkty bogate w witaminę E, cynk, selen, witaminę C i beta-karoteny. We wspomniane składniki obfitują owoce i warzywa (pietruszka, dynia, marchewka, maliny, borówki etc.);
 • ograniczenie spożycia alkoholu, który przyczynia się do zwiększonej produkcji prolaktyny powodującej gruczolaka stercza;
 • rzucenie papierosów;
 • regularna aktywność fizyczna, w tym dłuższe spacery i jazda na rowerze.

Inne choroby prostaty

Rak prostaty nie jest jedynym schorzeniem, które daje obraz kliniczny w postaci przerostu gruczołu krokowego i podwyższonego poziomu PSA we krwi. Szacuje się, że 2/3 mężczyzn skarżących się na problemy z prostatą, w rzeczywistości zmaga się z zapaleniem prostaty.

Schorzenie to może pojawić się w każdym wieku, także u młodych panów, ponieważ jego podłoże ma charakter infekcji. Za zapalenie prostaty na ogół odpowiadają mikroorganizmy chorobotwórcze, które wnikają do gruczołu krokowego pomimo obecności torebki o funkcji ochronnej.

Bakterie przedostają się tam wraz z krwią lub namnażają się w moczu.

Zapalenie gruczołu krokowego może mieć związek z bakteriami, które przedostały się do organizmu mężczyzny podczas niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Szczególnie niebezpieczna jest dwoinka rzeżączki. Warto podkreślić, iż zapalenie prostaty nie zawsze ma charakter bakteryjny. Czasem stoją za nim drożdżaki.

Za zapalenie gruczołu krokowego może też odpowiadać zastój wydzieliny, która stanowi element składowy spermy. Gdy do wytrysku dochodzi zbyt rzadko lub zawiesina jest wytwarzana w nadmiernej ilości, może pojawić się stan zapalny, a wraz z nim przerost stercza.

Mały gruczoł, duży męski problem

20 września Europejski Dzień Prostaty. Prostata to mały gruczoł w miednicy, występujący tylko u mężczyzn. Jej prawidłowa wielkość to 4 x 3,5 x 3,5 cm. Znajduje się między penisem a pęcherzem i otacza cewkę moczową.

Główną funkcją prostaty jest wytwarzanie gęstego, białego płynu, który po zmieszaniu z plemnikami wytwarzanymi przez jądra tworzy nasienie.

Łagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty to termin medyczny opisujący stan, który może wpływać na oddawanie moczu. Problem występuje często u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. To nie jest rak i zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Objawy łagodnego przerostu prostaty

Jeśli gruczoł krokowy zostanie powiększony, może wywierać nacisk na pęcherz i cewkę moczową – czyli rurkę, przez którą przechodzi mocz. Może to powodować:  

 • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
 • częstą potrzebę oddawania moczu
 • trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza.

U niektórych mężczyzn objawy są łagodne i nie wymagają leczenia. U innych mogą być bardzo kłopotliwe.

Przyczyny łagodnego przerostu prostaty

Przyczyna przerostu prostaty jest nieznana, ale uważa się, że jest ona związana ze zmianami hormonalnymi w miarę starzenia się mężczyzny.

Diagnozowanie łagodnego przerostu prostaty

Lekarz wypyta Cię o objawy.

Konieczne będzie bezpośrednie badanie prostaty przez lekarza. Badanie to wykonuje się ręcznie, sprawdzając przez odbyt (per rectum) wielkość, kształt, symetrię i konsystencję gruczołu.

Być może dostaniesz skierowanie na USG i sprawdzenie poziomu antygenu sterczowego (PSA) we krwi. Mężczyźni powyżej 50. roku życia mogą poprosić lekarza rodzinnego o wykonanie testu PSA.

Leczenie łagodnego przerostu prostaty

Leczenie przerostu prostaty będzie zależeć od nasilenia objawów. Jeśli masz łagodne objawy, zwykle nie potrzebujesz natychmiastowego leczenia, ale powinieneś mieć regularne kontrole prostaty.

Prawdopodobnie lekarz zaleci Ci również wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak:

 • picie mniej alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych
 • ograniczenie spożycia sztucznych słodzików
 • regularne ćwiczenia
 • picie mniej płynów wieczorem.

W leczeniu umiarkowanych do ciężkich objawów przerostu gruczołu krokowego mogą być zalecane leki zmniejszające rozmiar prostaty i rozluźniające pęcherz.

Chirurgia jest zwykle zalecana tylko w przypadku, kiedy leki nie były skuteczne.

Powikłania łagodnego przerostu prostaty

Łagodny przerost prostaty może czasami prowadzić do powikłań, takich jak:

 • zakażenia dróg moczowych
 • ostre zatrzymanie moczu, czyli
  • nagle nie możesz w ogóle oddać moczu
  • czujesz silny ból w dolnej części brzucha
  • następuje obrzęk pęcherza, który można wyczuć rękami.

Jeśli wystąpi ostre zatrzymanie moczu, natychmiast udaj się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Rak prostaty

Rak prostaty zwykle rozwija się powoli, więc przez wiele lat może nie być żadnych oznak.

Objawy raka prostaty

Objawów zazwyczaj nie ma, dopóki prostata nie jest wystarczająco duża, aby powodować problemy z oddawaniem moczu.

Przyczyny raka prostaty

Przyczyny raka prostaty są w dużej mierze nieznane. Ale pewne rzeczy mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby:

 • szanse zachorowania na raka prostaty rosną wraz z wiekiem. większość przypadków rozwija się u mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych
 • mężczyźni, których ojciec lub brat zostali dotknięci rakiem prostaty, sami są nieco bardziej narażeni
 • ostatnie badania sugerują również, że otyłość zwiększa ryzyko raka prostaty.
Leia também:  Jakie Objawy Przed Miesiaczka?

Badania na raka prostaty

Badania sprawdzające podejrzenie raka prostaty są takie same jak w przypadku przerostu prostaty. Badanie PSA sprawdza poziom antygenów i może pomóc w wykryciu wczesnego raka prostaty. Niestety wynik badania nie pozwoli ustalić z całą pewnością, czy masz raka.  Twój poziom PSA może być również podniesiony przez inne choroby nienowotworowe.

Jeśli masz podwyższony poziom PSA, możesz otrzymać propozycję badania MRI (rezonans magnetyczny) prostaty, aby pomóc lekarzom zdecydować, czy potrzebujesz dalszych badań i leczenia.

Leczenie raka prostaty

Dla wielu mężczyzn z rakiem prostaty leczenie nie jest od razu konieczne. Jeśli rak jest we wczesnym stadium i nie powoduje objawów, lekarz może zasugerować systematyczne monitorowanie stanu zdrowia. Jest to tzw. aktywna obserwacja raka prostaty (Prostate Cancer Active Surveillance).

Wybór najlepszej opcji terapeutycznej zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia.  Niektóre przypadki raka prostaty można całkowicie wyleczyć, jeśli terapia zostanie rozpoczęta we wczesnym stadium.

Zabiegi obejmują:

 • chirurgiczne usunięcie prostaty
 • radioterapię – samodzielnie lub w połączeniu z terapią hormonalną.

Niektóre przypadki są diagnozowane dopiero na późniejszym etapie, gdy rak się rozprzestrzenił. Jeśli są przerzuty na inne części ciała i nie można powstrzymać rozwoju raka analogową terapią hormonalną, leczenie koncentruje się na przedłużeniu życia i złagodzeniu objawów. Służy temu m.in. program lekowy dedykowany pacjentom „odpornym na kastrację raka gruczołu krokowego po przerzutach”.

Wszystkie opcje leczenia wiążą się z ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych, w tym zaburzeń erekcji i objawów ze strony układu moczowego, takich jak potrzeba pilniejszego lub częstszego korzystania z toalety wraz z problemem utrzymania moczu.

Z tego powodu niektórzy mężczyźni decydują się na opóźnienie leczenia, dopóki nie pojawi się ryzyko przerzutów.

Życie z rakiem prostaty

Ponieważ rak prostaty zwykle postępuje bardzo wolno, możesz żyć przez dziesięciolecia bez objawów i bez konieczności leczenia. Niemniej jednak może to wpłynąć na jakość Twojego życia. Oprócz możliwych skutków ubocznych leczenia rozpoznanie raka prostaty może, co zrozumiałe, wywołać niepokój lub przygnębienie.

Rozmowa o chorobie z rodziną, przyjaciółmi, lekarzem rodzinnym, lekarzem urologiem, onkologiem, fizjoterapeutą urologicznym oraz innymi mężczyznami z rakiem prostaty może okazać się korzystna.

Gdzie szukać wsparcia

Nowotwór prostaty – czym jest, jak się objawia i jak go wykryć?

Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo lub powodować dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak w przypadku łagodnego rozrostu stercza.

W diagnostyce stosuje się zarówno badania laboratoryjne, jak i obrazowe, a metodę leczenia dobiera się indywidualnie, w zależności od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.

Nowotwór prostaty – czym jest?

Prostata, nazywana także sterczem oraz gruczołem krokowym to narząd męskiego układu płciowego. Usytuowana jest w miednicy, poniżej dna pęcherza moczowego, do przodu od odbytnicy i do tyłu od spojenia łonowego. Wielkością i kształtem przypomina kasztana. Otacza cewkę moczową i wytwarza wydzielinę, będącą istotnym składnikiem nasienia.

Gruczolakorak stercza to złośliwy nowotwór prostaty. Jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem układu moczowo-płciowego i jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. W prostacie mogą rozwijać się także inne złośliwe nowotwory np. mięsaki, zdarza się to jednak o wiele rzadziej.

Jeden na siedmiu mężczyzn w Europie usłyszy w trakcie swojego życia rozpoznanie raka prostaty. Nowotwór ten jest rozpoznawany u mężczyzn od czwartej dekady życia, niezwykle rzadko jest rozpoznawany przed 40. rokiem życia. Ponad 60% przypadków rozpoznaje się powyżej 65. roku życia, a średni wiek w którym rozpoznaje się raka prostaty to 66 lat – wyjaśnia dr Stefan W. Czarniecki.

Warto wiedzieć, że u wielu mężczyzn dochodzi do łagodnego rozrostu stercza, co jest najczęstsza przyczyną objawów związanych z oddawaniem moczu. Jest to proces który odbywa się całkowicie równolegle do ewentualnego rozwoju raka stercza. Więcej na temat chorób gruczołu krokowego możesz przeczytać TUTAJ.

Rak prostaty – przyczyny

Nie wiadomo, co dokładnie powoduje rozwój raka prostaty. Na pewno duży wpływ ma tutaj starzenie się organizmu i czynniki genetyczne.

Nowotwór gruczołu krokowego znacznie częściej występuje u mężczyzn w wieku podeszłym, a jego ryzyko wzrasta, gdy w rodzinie ktoś już chorował na złośliwy nowotwór prostaty.

Obecnie brakuje jednak jednoznacznych danych dotyczących czynników środowiskowych i dietetycznych na rozwój raka prostaty.

Nie ma udowodnionych modyfikowalnych czynników środowiskowych mogących wpłynąć na ryzyko rozwoju raka prostaty. Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek – z biegiem lat ryzyko jego rozpoznania po prostu nieubłaganie wzrasta.

Znaczenie ma także obciążenie rodzinne – definiowane jako występowania raka prostaty w rodzinie (tak po stronie ojca jak po stronie matki), które zwiększa ryzyko rozpoznania raka prostaty – dodaje dr Stefan W. Czarniecki.

Złośliwy nowotwór prostaty – objawy

Rak prostaty przez długi czas może nie dawać żadnych objawów i rozwijać się w sposób niezauważalny. Czasem powoduje niewielkie dolegliwości, typowe dla łagodnego rozrostu prostaty, np.

wzrost częstości oddawania moczu, konieczność wstawania w nocy do toalety, osłabienie strumienia moczu, naglące parcie czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego po zakończeniu mikcji.

Zaleganie moczu w pęcherzu moczowym z biegiem czasu może prowadzić do stopniowego uszkadzania pęcherza i nerek. Czasami może pojawić się krwinkomocz, krwiomocz czy dolegliwości bólowe podbrzusza.

Rak prostaty jest zdradliwy z tego względu, że rozwija się całkowicie skrycie. Bez objawów. Prawda jest taka, że jeżeli nowotwór prostaty daje zauważalne objawy – zazwyczaj jest już za późno na jego wyleczenie – uzupełnia dr Stefan W. Czarniecki.

Objawy nowotworu prostaty w jego zaawansowanym stadium są związane z obecnością przerzutów do innych narządów. Niestety, niektórzy pacjenci dopiero wtedy trafiają do lekarza. Takie symptomy mogą obejmować bóle kręgosłupa lędźwiowego (rak prostaty często przerzutuje do kości), objawy neurologiczne spowodowane uciskiem rdzenia kręgowego czy objawy ogólne np. niewyjaśniona utrata masy ciała.

Diagnostyka raka prostaty

Jeśli tylko zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Podstawowym, szybkim i prostym badaniem (choć niekoniecznie przyjemnym), jest palpacyjne badanie prostaty palcem wprowadzonym do odbytnicy (badanie per rectum).

W ten sposób lekarz ocenia wielkość gruczołu krokowego, jego konsystencję i kształt. Obecność guzków, stwardnień, zgrubień i nierówności może wskazywać na rozwój raka stercza.

Na podstawie zgłaszanych przez Ciebie symptomów i swojej oceny stercza, lekarz zleci Ci odpowiednie badania.

Jednym z nich jest pomiar PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego. Takie badanie w kierunku raka prostaty wykonuje się z próbki krwi żylnej. Wzrost stężenia PSA może wskazywać na złośliwy nowotwór stercza, ale pojawia się także w przebiegu innych schorzeń (np. łagodnego rozrostu prostaty czy stanów zapalnych).

Może być także efektem badania per rectum. Zdarza się również, że poziom PSA, mimo obecności nowotworu, nie jest zwiększony. Dlatego nie próbuj interpretować wyniku samodzielnie, lecz pozostaw to lekarzowi.

Innym badaniem, przydatnym w diagnostyce przyczyny elewacji stężenia PSA, jest oznaczenie dodatkowo wolnej frakcji PSA.

W pierwszej linii diagnostyki raka gruczołu krokowego stosuje się wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, ale także także USG przezodbytnicze.

Połączenie obu tych technik obrazowania wykorzystuje się podczas pobrania biopsji fuzyjnej prostaty. Uzyskany tą drogą materiał zostaje wysłany do badań histologicznych.

Za pomocą innych badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy scyntygrafia poszukuje się ewentualnych przerzutów w innych narządach.

Wszystkie badania laboratoryjne możesz wykonać w Diagnostyce, podobnie jak badanie SelectMDx – płynną biopsję prostaty, czyli zaawansowane technologicznie, genetyczne badanie z próbki moczu.

W ofercie Diagnostyki znajdziesz także badanie 4K, czyli test z krwi, w którym oznaczane są 4 markery białkowe, a ryzyko inwazyjnego raka prostaty wyliczane jest w oparciu o specjalne algorytmy, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem.

Złośliwy nowotwór prostaty – leczenie

Absolutnie kluczowym dla skutecznego leczenia raka prostaty jest wykrycie raka w początkowym stadium choroby. Dlatego też wczesna diagnostyka jest tak ważna w tej chorobie. Istnieje szereg zaawansowanych technologicznie rozwiązań terapeutycznych – od robotycznej chirurgii przez zaawansowane technologie radioterapeutyczne – tłumaczy dr Stefan W. Czarniecki.

Sposób leczenia raka stercza zależy od wielu czynników, m.in.: wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, stopnia zaawansowania choroby oraz wyniku skali Gleasona (ocenia stopień histologicznej złośliwości guza i silnie koreluje z rokowaniem).

Stosowane metody obejmują: aktywną obserwację, leczenie chirurgiczne, radioterapię, brachyterapię (specyficzny rodzaj precyzyjnej radioterapii, gdzie źródło promieniowania umieszcza się w guzie), leczenie zogniskowaną falą ultradźwiękową, leczenie hormonalne, immunoterapię czy chemioterapię.

Metoda (lub metody) leczenia dobierane są indywidualnie, a po zakończeniu terapii konieczne są regularne kontrole lekarskie.

Bibliografia:

 • „Rak prostaty” – W. Wysocki
 • „Urologia onkologiczna — co zmieniło się w ciągu ostatnich 25 lat?” – P. Stajno, P. Wiechno, T. Demkow
 • „Męski problem, czyli kłopoty z prostatą” – M. Filipek
 • European Association of Urology 2020 Guidelines, Prostate Cancer.

Przerost prostaty (gruczołu krokowego) – czym się objawia, jakie są przyczyny i jak leczyć?

 • Już sam dźwięk słowa prostata u wielu mężczyzn wzbudza niepokój, gdyż kojarzy się głównie z dolegliwościami dotyczącymi tego narządu (oraz niezbyt przyjemnym badaniem per rectum).
 • Jednak wielu panów pomija temat chorób gruczołu krokowego uznając, że dotyczy on jedynie mężczyzn w podeszłym wieku, a na pewno po andropauzie.
 • I chociaż statystycznie jest w tym wiele racji, to warto zawczasu dowiedzieć się czym tak właściwie jest prostata, jakie spełnia funkcje w męskim organizmie i na jakie choroby jest narażona.
 • Sprawdź co kryje się pod pojęciem przerostu prostaty, jak objawia się ta dolegliwość i co się przyczynia do jej pojawienia.
 • Czy można leczyć przerost stercza farmakologicznie lub naturalnie i czy zawsze konieczna jest operacja?
 • Jak można zapobiegać skutkom rozrostu gruczołu krokowego?
 • Spis treści:Prostata i jej chorobyCzym jest przerost prostatyObjawy przerostu prostatyPrzyczyny przerostu prostatyPowiększenie prostaty a rakJak leczyć przerost prostatyOperacja przerostu prostatyJak zapobiegać przerostowi prostatyDiagnostyka
   

Czym jest prostata i na jakie dolegliwości jest narażona?

Zanim przejdziemy do opisywania samego przerostu prostaty, opiszę czym jest ten narząd.

Prostata, inaczej stercz, gruczoł krokowy, czy gruczoł sterczowy, to niewielkich rozmiarów, nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy, stanowiący jeden z elementów męskiego układu moczowo-płciowego.

Swoim kształtem prostata przypomina owoc kasztana jadalnego lub orzecha włoskiego. To spłaszczony stożek, na który składają się dwa płaty (lewy i prawy) połączone węziną. Niestale występuje również płat środkowy.

Gdzie zlokalizowana jest prostata? W miednicy mniejszej w okolicy krocza, a dokładnie pod pęcherzem moczowym. Tylna część gruczołu przylega bezpośrednio do przedniej ściany odbytu. Przez wnętrze stercza przebiega początkowy (sterczowy) odcinek cewki moczowej.

Kluczowym zadaniem gruczołu krokowego jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład męskiego nasienia.

Ów płyn przybiera specyficzny białawy odcień, a w jego składzie znajdują się plemniki. Jest on tą częścią spermy, która odpowiada za odżywienie plemników podczas ich drogi do kobiecej komórki jajowej.

Leia também:  Como aliviar a dor do cisto de ovário: 13 passos

Co więcej, stercz otoczony jest mięśniami gładkimi w postaci torebki, które w czasie męskiego orgazmu, kurczą się, dzięki czemu dochodzi do ejakulacji, czyli wytrysku.

Jeśli więc do tej pory termin prostata kojarzył ci się jedynie z chorobą, to już najwyższy czas odczarować ten pogląd.

Wiesz już, że gruczoł krokowy to jedna z najbardziej istotnych części męskiego ciała. Skąd więc te negatywne skojarzenia?

Najczęściej wynikają z tego, że zainteresowanie prostatą wzrasta, gdy coś zaczyna szwankować w jej prawidłowym funkcjonowaniu.

Do najczęstszych chorób gruczołu krokowego należą:

 • łagodny przerost prostaty, czyli gruczolak gruczołu krokowego, objawiający się głównie problemami z oddawaniem moczu, na skutek uciskania cewki moczowej przez gruczoł krokowy,
 • rak gruczołu krokowego, gruczolakorak gruczołu krokowego, czyli nowotwór złośliwy występujący najczęściej u mężczyzn po 50. roku życia. Rak prostaty jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn,
 • zapalenie gruczołu krokowego, które przebiegać może w postaci ostrej lub przewlekłej. Ostre zapalenie prostaty związane jest zazwyczaj z infekcją bakteryjną. Przyczyny przewlekłego nie są dokładnie poznane, ale podejrzewa się, że do wystąpienia schorzenia mogą przyczyniać się m.in. zaburzenia hormonalne, emocjonalne, autoimmunologicznie, czy stres.

Pamiętaj więc koniecznie o badaniach profilaktycznych, ale sprawdź również, jakie symptomy powinny wzbudzić twoją czujność i skłonić do wizyty u lekarza.

Co to jest przerost prostaty, czyli gruczolak gruczołu krokowego?

Przerost prostaty (BPH, z ang. benign prostatic hyperplasia), inaczej gruczolak stercza, czyli wspomniany wyżej łagodny rozrost prostaty, to niestety dość powszechna dolegliwość, która pojawia się u mężczyzn wraz z wiekiem.

Gruczoł krokowy zaczyna się powiększać pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny, mniej więcej po ukończeniu 45. roku życia.

Statystycznie łagodny przerost stercza dotyczy:

 • 20% mężczyzn przed 40. rokiem życia,
 • 40% pomiędzy 50. a 60. rokiem życia,
 • 70% w przedziale 61 – 70 lat,
 • i aż 80% po ukończeniu 70-tki.

Proces chorobowy przebiega powoli, więc na początku nie musisz odczuwać dolegliwości. Jednak z biegiem lat gruczolak stercza staje się coraz większy i zaczyna coraz mocniej zaciskać się wokół cewki moczowej.

Wówczas to pojawiają się pierwsze problemy z oddawaniem moczu. W miarę rozwoju choroby pod koniec mikcji strumień moczu zaczyna się urywać.

Czujesz, że pomimo wkładania wysiłku w oddanie moczu, pęcherz do końca się nie opróżnia. Tego symptomu z pewnością nie powinieneś lekceważyć.

Jakie jeszcze objawy mogą towarzyszyć rozrostowi gruczołu krokowego?

Objawy przerostu prostaty, czyli jak rozpoznać rozrost gruczołu krokowego?

Łagodny przerost prostaty nie pojawia się nagle, co wiąże się z tym, że pierwsze objawy są często lekceważone. Jednak pamiętaj, że w miarę rozwoju choroby, mogą stać się naprawdę uciążliwe, a nawet niebezpieczne.   

Zwróć koniecznie uwagę na wszelkie objawy przerostu prostaty, w tym:

 • częstomocz, czyli konieczność częstego oddawania moczu, również w nocy,
 • uczucie ciągłego parcia na pęcherz,
 • bardzo słaby lub wolny strumień moczu, co wydłuża czas opróżniania pęcherza,
 • przerywany strumień moczu,
 • skąpomocz,
 • duży wysiłek podczas oddawania moczu,
 • odczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza,
 • problem z rozpoczęciem oddawania moczu,
 • samoistne wyciekanie moczu, czyli nietrzymane moczu,
 • pojawianie się czerwonych krwinek w moczu (krwiomocz),
 • dolegliwości bólowe i pieczenie podczas opróżniania pęcherza,
 • całkowite zatrzymanie mikcji, czyli moczu w pęcherzu.

Należy przy tym pamiętać, że brak opróżniania pęcherza do końca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania infekcji dróg moczowych (np. zapalenia pęcherza moczowego).

W konsekwencji przerostu prostaty w pęcherzu mogą pojawić się kamienie. Z kolei nagła niemożność opróżnienia pęcherza, to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

W innym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia pęcherza moczowego, a nawet nerek. Najcięższym powikłaniem przerostu stercza jest urosepsa, czyli zakażenie całego organizmu.

Warto również odnotować, że mężczyźni cierpiący na łagodny rozrost prostaty skarżą się często na obniżony popęd seksualny, zaburzenia potencji czy problem z wytryskiem. Wpływa to na znaczne osłabienie satysfakcji z życia seksualnego.

Na spadek jakości życia mają w tym czasie również problemy ze snem i permanentne uczucie zmęczenia.

Pamiętaj zatem, aby nigdy nie bagatelizować pierwszych sygnałów rozrostu stercza. Chociaż łagodny przerost gruczołu krokowego nie jest klasyfikowany jako nowotwór, to jak widzisz, rozwój tej choroby potrafi mieć ostry przebieg i groźne dla zdrowia skutki.

Przyczyny przerostu prostaty, czyli co prowadzi do łagodnego rozrostu stercza?

Do kluczowych przyczyn przerostu gruczołu krokowego zalicza się wspomniany już wcześniej proces starzenia się organizmu.

Za głównego winowajcę możemy więc uznać upływ czasu i związany z tym spadek testosteronu w organizmie mężczyzny.

Zaburzenia hormonalne są wynikiem męskiego przekwitania zwanego andropauzą. Oznacza to, że rozrost tkanek stercza jest w tym przypadku procesem wynikającym z fizjologii, a nie objawem konkretnej choroby.

Warto jednak wiedzieć, że do powstawania przerostu prostaty mogą przyczyniać się dodatkowo:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • niezdrowy tryb życia,
 • czy źle zbilansowana dieta.

A czy łagodny rozrost prostaty może przerodzić się w nowotwór?

Powiększenie prostaty a rak gruczołu krokowego

 1. W większości przypadków powiększenie gruczołu krokowego związane jest z rozrostem prawidłowych komórek, dlatego przypadłość ta określania jest jako łagodna.
 2. O raku prostaty możemy mówić wówczas, gdy powiększenie stercza powstaje na skutek namnażania się komórek zmienionych nowotworowo.

 3. Mamy jednak wtedy do czynienia z zupełnie inną jednostką chorobową, czyli ze wspomnianym wyżej gruczolakorakiem gruczołu krokowego.

 4. Ten złośliwy nowotwór przez lata może rozwijać się bezobjawowo, a dopiero zaawansowana postać choroby może prowadzić do symptomów przypominających te związane z łagodnym rozrostem prostaty, czyli wszelkiego rodzaju problemy z oddawaniem moczu.

 5. Jak w takim razie rozróżnić łagodną postać powiększenia prostaty od raka stercza?

Najskuteczniejszą metodą są badania profilaktyczne. Dlatego warto pamiętać o tym, że nawet jeśli nie odczuwasz żadnych charakterystycznych dolegliwości to należy kontrolnie zbadać prostatę. Szczególnie po ukończeniu 40. roku życia.

Do czynników ryzyka zwiększających możliwość pojawienia się nowotworu prostaty zalicza się:

 • skłonności genetyczne,
 • nadwagę i otyłość,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie tytoniu,
 • zbyt częste spożywanie czerwonego mięsa.

Jak leczyć przerost prostaty? Czy leki poradzą sobie z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego?

Leczenie przerostu gruczołu krokowego uzależnione jest od objawów, zaawansowania choroby oraz stanu pacjenta.

Do głównych metod terapeutycznych w przebiegu rozrostu stercza zalicza się:

 • leczenie farmakologiczne, czyli przyjmowanie konkretnych leków,
 • małoinwazyjne zabiegi,
 • operacje chirurgiczne.
 • Leki na przerost prostaty działają na zasadzie zmniejszania gruczołu krokowego lub hamowania jego rozrostu.
 • Przy wystąpieniu pierwszych symptomów zalecane są leki, których zadaniem jest obniżenie napięcia mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszenie obrzęków i przekrwienia szyi pęcherza moczowego, udrożnienie pęcherza, zmniejszenie stanu zapalnego oraz wpływ na poprawę elastyczności prostaty.
 • Lekarz może zalecić:
 • zioła na prostatę i roślinne suplementy diety,
 • alfablokery, które mają niwelować ból przy oddawaniu moczu i ułatwiać opróżnianie pęcherza,
 • niekiedy leki bazujące na hormonach.

Preparaty roślinne wykorzystywane w leczeniu prostaty mają wspomagać funkcjonowanie gruczołu krokowego i przeciwdziałać dalszemu rozrastaniu się stercza.

Na poprawę przepływu strumienia moczu, łagodzenie stanów zapalnych pęcherza i cewki moczowej oraz zapobieganie powikłaniom w przebiegu przerostu prostaty zalecane są m.in. ekstrakty z pokrzywy, wierzbownicy drobnokwiatowej czy palmy sabałowej.

Ziołowe suplementy mogą odsunąć w czasie stosowanie innych leków. Nie powodują skutków ubocznych i nie osłabiają libido.

Pamiętaj, że łagodny przerost prostaty zawsze wymaga leczenia. Im wcześniej skonsultujesz się z lekarzem, tym większa szansa na szybsze, bardziej efektywne i bezinwazyjne leczenie.

Z pewnością zgodzisz się z tym, że lepiej przyjmować tabletki, niż narażać się na interwencję chirurgiczną.

Operacja przerostu prostaty – prosty zabieg czy poważna interwencja chirurgiczna?

Jeśli przerost prostaty jest zbyt zaawansowany, leki nie przynoszą efektów, mocz zalega w pęcherzu, dochodzi do częstych infekcji układu moczowego lub gdy schorzeniu towarzyszy kamica pęcherza, lekarz zazwyczaj podejmuje decyzję o bardziej inwazyjnej metodzie leczenia, czyli zabiegu lub operacji.

Do mniej inwazyjnych zabiegów łagodnego przerostu stercza należą:

 • najbardziej powszechna, przezcewkowa elektryczna resekcja, zwana w skrócie TURP. Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnej pętli elektrycznej i wyciągnięciu nadmiaru prostaty,
 • przezcewkowa termoterapia mikrofalowa prostaty, polegająca na podgrzaniu stercza przy pomocy sondy, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego,
 • alkoholizacja, czyli podanie alkoholu bezpośrednio do gruczołu krokowego, co również wpływa na zmniejszenie rozmiaru stercza,
 • metody laserowe i ultradźwiękowe, mające za zadanie rozbicie tkanki prostaty, dzięki czemu zmienia się ona w jednolitą, łatwą do odessania masę.

W szczególnych przypadkach związanych z bardzo dużym rozrostem prostaty sięga się po adenomektomię, czyli operacją otwartą polegającą na klasycznym przecięciu powłok brzusznych. Zabieg przeprowadza się w pełnym znieczuleniu.

Jak zapobiegać przerostowi prostaty? Profilaktyka, dieta i zdrowy tryb życia

Nie jest przełomowym odkryciem twierdzenie, że w profilaktyce jakichkolwiek schorzeń ważny jest zdrowy tryb życia. Banalne? Oczywiście, ale może okazać się skuteczne, a z pewnością nie zaszkodzi.

Może nie we wszystkich przypadkach całkowite uniknięcie przerostu stercza jest możliwe, ale odpowiednie dbanie o organizm, świadomość zachodzących w nim zmian i szybkie reakcje na pojawiające się objawy, mogą przyczynić się do powstrzymania rozwoju choroby.

Jak zminimalizować ryzyko powikłań przerostu gruczołu krokowego? Przede wszystkim:

 • postaw na profilaktyczne badania lekarskie – jeśli w twojej rodzinie mężczyźni chorują na raka prostaty, koniecznie badaj się regularnie już po 40. roku życia. Po 50-tce badania kontrolne dotyczą już wszystkich panów,
 • zwróć uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w szereg witamin i składników mineralnych – ogranicz tłuste czerwone mięso, przetworzoną żywność, mleko i mleczne przetwory, na rzecz produktów roślinnych, warzyw, owoców, ryb morskich czy zdrowych olejów roślinnych,
 • sięgnij po odpowiednie zioła i roślinne suplementy diety, które pozwalają odpowiednio oczyszczać układ moczowy i poprawiają przepływ moczu,
 • włącz do codziennej rutyny aktywność fizyczną, która poprawi ogólną kondycję i wydolność organizmu,
 • rzuć palenie, alkohol ogranicz do minimum, a najlepiej całkowicie odstaw.

Do jakiego lekarza należy się udać w celu zbadania gruczołu krokowego?

Diagnostyka przerostu prostaty – jakie badania u jakiego lekarza?

Na badanie prostaty należy wybrać się do urologa lub do lekarza pierwszego kontaktu, który również może wykonać wstępną diagnostykę.

Aby ocenić stan gruczołu krokowego, lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi odpowiedni wywiad, po czym wykona badanie prostaty per rectum, które polega na badaniu prostaty przez odbyt.

Dzięki temu specjalista oceni, czy prostata jest prawidłowej wielkości, czy ulega powiększeniu. W razie konieczności zaleci również wykonanie USG prostaty.

 1. Dodatkowo możesz dostać skierowanie na badania laboratoryjne krwi i moczu, w tym na określenie poziomu PSA.
 2. Badanie PSA to jedno z bardziej popularnych badań urologicznych wykonywane w diagnostyce raka prostaty, na podstawie próbki krwi.
 3. W razie podejrzenia zmian nowotworowych w obrębie stercza, lekarz zleci wykonanie biopsji.
 4. Odpowiednia diagnoza pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia przerostu prostaty.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*