Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

7 min. czas czytania

Prosaki to nazwa, która brzmi dość groźnie, jednak w rzeczywistości to tylko drobne zmiany skórne, które nie powinny budzić naszego niepokoju. Nie zmienia to jednak faktu, że ich obecność na naszej twarzy nie dodaje nam urody. Jak zatem możemy się pozbyć prosaków na twarzy?

Prosaki na twarzy są zmianami skórnymi, które większości z nas kojarzą się po prostu z trądzikiem lub zaskórnikami. Prawda jest jednak taka, że od zaskórników i trądziku różni je nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też wewnętrzna struktura – prosaki są bardzo twarde i ciężko je wycisnąć.

Choć prosaki to zmiany typowe dla wieku niemowlęcego, to bardzo często pojawiają się one również u dorosłych. Najczęściej mamy z nimi do czynienia pod oczami, na ustach, powiece, czole, nosie lub skroniach, jednak równie często możemy mieć z nimi do czynienia pod pachami czy w okolicach intymnych.

Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują grupowo – zazwyczaj kilka lub kilkanaście prosaków jednocześnie w jednym miejscu.

Czym dokładnie są prosaki? To bardzo małe, zaledwie milimetrowe grudki o białym, kremowym lub żółtym odcieniu, które wyraźnie wystają nad powierzchnię skóry.

Niedojrzałe prosaki są praktycznie niewyczuwalne w dotyku, ale z czasem wznoszą się ponad górę i można je wyczuć jako twarde grudki. Ich nazwa pochodzi od nasion prosa, które przypominają z wyglądu.

Nie pachną, nie wywołują bólu czy problemu swędzenia, ale przez ich mało estetyczny wygląd, większość posiadających je osób chce się ich po prostu pozbyć.

Te nieestetyczne grudki na twarzy są przede wszystkim wynikiem zatkania mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar łoju zbierający się na twarzy. W zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się masa rogowo-łojowa, która stanowi źródło prosaków na twarzy.

Tworzenie się tego rodzaju grudek na twarzy może być również efektem naszych predyspozycji genetycznych czy też zmian hormonalnych w organizmie, jednak prawda jest taka, że najczęściej odpowiada za to po prostu brak odpowiedniej pielęgnacji.

Z prosakami na twarzy możemy mieć do czynienia w szczególności wtedy, gdy nieprawidłowo oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum oraz martwych komórek naskórka. Dlatego dokładne oczyszczanie skóry wrażliwej, tłustej czy normalnej jest bardzo ważne.

Prosaków na twarzy możemy pozbyć się na kilka różnych sposobów – stosując wybrane domowe sposoby lub decydując się na usuwanie prosaków specjalistycznymi metodami. Jeśli zależy nam na tym, by pozbyć się prosaków na twarzy w prosty i bezbolesny sposób, powinnyśmy sięgnąć po:

 • peeling z dodatkiem kwasu glikolowego, migdałowego, AHA, BHA, PHA, który pomoże nam wygładzić strukturę skóry i pozbyć się prosaków. Możemy zdecydować się na zakup gotowego peelingu w sklepie lub stworzyć go samodzielnie, łącząc ze sobą wybrane produkty, np. cukier, cytrynę i oliwę z oliwek. Peeling należy wykonywać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, by nie podrażnić zanadto skóry. Po wykonanym peelingu należy aplikować na twarz odpowiedni krem likwidujący prosaki. W przypadku gdy mamy do czynienia z grudkami pod oczami, silne działanie peelingu może wywołać na skórze podrażnienia i zaczerwienienia, dlatego lepiej nie wykonywać go w tym miejscu i pozostać przy stosowaniu samego kremu,
 • kremy z kwasami, które posiadają silne właściwości złuszczające. Kremy tego typu szybko i skutecznie wnikają w skórę, zwalczając nieestetyczne prosaki na twarzy. Takie preparaty powinno się stosować codziennie przez około 3 miesiące, by uzyskać zadowalające efekty. Złuszczanie może przynieść bardzo dobre efekty, jednak terapię tego typu powinniśmy stosować jednak wyłącznie jesienią lub wczesną wiosną, by nie narażać skóry na silne działanie promieniowania słonecznego lub mrozu. Kremy najlepiej stosować punktowo, gdyż ich silne działanie może nadmiernie przesuszyć i podrażnić pozostałą część twarzy,
 • okład z olejku herbacianego, który przykłada się do skóry na ok. 3 godziny dziennie. Właściwości olejku herbacianego skutecznie złuszczają skórę, a wraz z nią znajdujące się na niej prosaki,
 • okład z olejku rycynowego, który działa antybakteryjnie i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pozwala skutecznie walczyć z prosakami. Olejek rycynowy należy aplikować na wacik, a następnie przykładać go raz dziennie do zmian skórnych i czekać aż całkowicie się wchłonie. Na efekty tej kuracji trzeba będzie poczekać ok. 1-2 miesiące, jednak już po pierwszym tygodniu stosowania zauważymy widoczną różnicę,
 • wizyta w saunie – zarówno w tej tradycyjnej, jak i przeznaczonej do pielęgnacji twarzy; w wyniku wysokiej temperatury nasza skóra zaczyna wydzielać pot, a wraz z nim toksyny oraz inne zanieczyszczenia. Gruczoły łojowe odblokowują się, a nasz organizm wydziela nadmiar łoju skórnego, który jest przyczyną prosaków. Jeżeli zmagamy się z prosakami wyłącznie w okolicy twarzy, zabieg tego typu (tzw. parówka) możemy wykonać samodzielnie w domu – wystarczy wypełnić miskę gorącą, parującą wodą, nachylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem; taka inhalacja pozwoli rozszerzyć pory, pozbyć się zanieczyszczeń oraz innych niedoskonałości. Po skończonej kuracji warto natrzeć kłopotliwe miejsca olejkiem herbacianym lub aplikować krem z kwasami.

Podczas stosowania domowej kuracji na prosaki pamiętajmy o tym, by nie blokować porów skóry tłustymi kosmetykami do pielęgnacji, a także unikać stosowania zbyt wielu warstw kosmetyków do makijażu – może to zwiększyć skłonności skóry do pojawiania się prosaków. Warto też zaznaczyć, że prosaki mają skłonności do nawracania, dlatego po zakończonej terapii należy nadal szczególną uwagę zwrócić na prawidłową pielęgnację skóry, a także stale obserwować swoje zmiany skórne.

Usuwanie prosaków domowymi metodami nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty i czasami niezbędne jest ich pozbywanie się przy pomocy bardziej specjalistycznych metod – w gabinecie kosmetycznym lub u dermatologa. Do najczęściej wykorzystywanych w tym przypadku metod leczenia należą:

* peeling chemiczny, mikrodermabrazja oraz inne profesjonalne zabiegi złuszczające skórę – tego typu metody pozwalają na starcie martwej warstwy naskórka, a wraz z nią prosaków na twarzy. Regularne wykonywanie peelingów lub mikrodermabrazji wygładzi strukturę skóry i ujednolici jej koloryt,

* nakłuwanie grudek na twarzy igłą pod odpowiednim kątem – to najskuteczniejszy sposób na odblokowanie ujścia łoju, a tym samym pozbycie się prosaków. Pamiętajmy jednak o tym, że jest metoda, której nie należy wykonywać samodzielnie w domu – nieprawidłowo wykonane nakłucie może nas narazić na wiele nieprzyjemnych konsekwencji, np. blizny lub zakażenie, dlatego na ten zabieg najlepiej wybrać się kosmetyczki lub dermatologa,
* elektrokoagulacja, czyli technika wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do usuwania różnego rodzaju zmian – nie tylko prosaków, ale też rozszerzonych naczynek, włókniaków czy brodawek. Podczas tego zabiegu wytwarza się ciepło, które wywołuje termiczne uszkodzenie białek zlokalizowanych w tkance, powodując jednocześnie natychmiastowe uszkodzenie nieestetycznych zmian skórnych,
* wymrażanie azotem, czyli popularna metoda usuwania kurzajek oraz innych zmian skórnych. Poddanie prosaków na twarzy niskiej temperaturze wywoła ich uszkodzenie i zniszczenie,
* terapia laserowa, która polega na działaniu na wybrane zmiany skórne wiązką światła laserowego. Pomoże to pobudzić skórę do całkowitej przebudowy i regeneracji, a w efekcie sprawić, że skóra na której znajdują się prosaki zostanie zastąpiona zdrową tkanką. W związku z tym, że leczenie laserowe jest jedną z droższych technik usuwania prosaków na twarzy, najlepiej sięgnąć po nią wtedy, gdy wszystkie pozostałe metody zawiodą,
* zabieg chirurgiczny, który stosuje się w przypadku, gdy wszystkie powyższe metody zawodzą. Nleży pamiętać o tym, że prosaki mogą [pojawiać się samoistnie lub wyniku niewłaściwej pielęgnacji czy nieprawidłowego leczenia rozrastać się do większych rozmiarów. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim specjalista powinien poinformować nas, czy zmiana kwalifikuje się jedynie do nacięcia czy całkowitego usunięcia.  Zdecydowanie nie należy usuwać prosaków samodzielnie – grozi to nadkażeniem bakteryjnym, w wyniku którego prosaki mogą zropieć i powodować jeszcze większe problemy.

Decydując się na usuwanie prosaków w okolicy oczu, pamiętajmy o tym, by wcześniej skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem lub nawet okulistą. Nie każdy z wymienionych wcześniej zabiegów będzie bezpieczny dla naszych oczu oraz skóry, która  w tej okolicy jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa, cienka i podatna na mechaniczne uszkodzenia

.

Prosaki są zmianami skórnymi typowymi dla niemowląt. Owe grudki spędzają jednak wielu rodzicom sen z powiek. Jak się ich skutecznie pozbyć?

W tym przypadku nie sprawdzi się większość metod, które wykorzystuje się przy usuwaniu prosaków u dorosłych. Leczenie laserowe, elektrokoagulacja, peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja – to zabiegi, które mogą jedynie uszkodzić delikatną skórę malucha. Musimy bowiem pamiętać o tym, że

skóra dzieci wyraźnie różni się od skóry dorosłych – nie jest w pełni dojrzała i przygotowana do pełnienia wszystkich swoich funkcji. Cienki i delikatny naskórek nie stanowi wystarczającej ochrony przed silnymi substancjami leków czy kosmetyków, dlatego w tym przypadku trzeba zapomnieć również o stosowaniu kremów z kwasami, domowych peelingów czy okładów z olejku herbacianego.

Dobra wiadomość jest taka, że prosaki na twarzy lub ciele noworodka nie wymagają właściwie żadnego leczenia. W przeciągu kilku miesięcy od powstania grudki zazwyczaj samoistnie pękają i oczyszczają się bez pozostawiania jakichkolwiek blizn. Musimy jednak bacznie obserwować skórę noworodka – liczne, rozsiane i długo utrzymujące się zmiany mogą świadczyć o zaburzeniach w rozwoju włosów.

Prosaków u noworodka nie można samodzielnie nakłuwać ani wyciskać, bowiem możemy w ten sposób narazić dziecko na poważne konsekwencje. Ze względu na słabo wykształconą barierę ochronną skóry możemy wywołać ciężkie zakażenie w jego skórze, a przez niedojrzałość jego układu immunologicznego wywołać liczne problemy w centralnym układzie nerwowym.

Leia também:  Wysoki Cholesterol Objawy Jak Rozpoznać?

W tym przypadku najlepiej zadbać o prawidłową pielęgnację skóry maluszka przy pomocy odpowiednich dermokosmetyków. Jeżeli zmiany na ciele maluszka nie ustąpią przez kilka najbliższych miesięcy lub dodatkowo się nasilą, najlepiej skontaktować się z pediatrą lub dermatologiem.

Prosaki bardzo często mylone są z brodawkami lub kaszakami – zarówno ze względu na ich podobny wygląd, jak i miejsce powstawania. Wszystkie te zmiany mogą bowiem pojawić się na twarzy, klatce piersiowej, dekolcie, karku czy skórze głowy.

Prosaki nie posiadają jednak typowych dla brodawek drobnych zagłębień w warstwie rogowej naskórka, a także czopów łojowych, które towarzyszą kaszakom.

Dlatego też bardzo ważne jest, by w przypadku jakichkolwiek zmian skórnych nie leczyć ich na własną rękę – specjalista najlepiej oceni rodzaj naszych niedoskonałości i źródło ich powstawania, a co za tym idzie, dobierze najlepszą metodę ich leczenia.

Pamiętajmy o tym, że wyleczone prosaki mogą mieć tendencje do nawracania, dlatego po zakończonej kuracji należy zadbać o prawidłową codzienną pielęgnację twarzy i higienę ciała. Szczególnie należy skupić się na właściwym sposobie oczyszczania skóry z nadmiaru sebum i kontrolowaniu pracy gruczołów łojowych przy pomocy odpowiednio dobranych kremów.

Skórę należy dokładnie oczyszczać z zanieczyszczeń dwa razy dziennie – wieczorem m. in. z resztek kosmetyków do makijażu, a rano z nadmiaru sebum, które stanowi przyczynę prosaków na twarzy.

Wybierając kremy do twarzy, zwróćmy uwagę na to, by ich skład był idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb naszej skóry – kremy o zbyt tłustej i gęstej konsystencji będą przyczyniać się do powstawania niechcianych zmian. Aby uchronić się przed prosakami, warto też decydować się na regularne wykonywanie peelingu w domu lub gabinecie kosmetycznym.

Wystarczy jeden w tygodniu peeling domowy i jeden profesjonalny zabieg złuszczania naskórka na kilka miesięcy u kosmetyczki, by zachować zdrowy wygląd skóry.

Prosaki – czym są? Domowe sposoby na usuwanie prosaków

Prosaki, z łac. milia, powstają w wyniku zrogowacenia mieszka włosowego. Wówczas dochodzi do zatkania gruczołów łojowych i nagromadzenia się wydzieliny łojowej, czyli sebum, która nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz.

W wyniku rogowacenia, prosak staje się twardy (nie da się go wycisnąć) oraz jest odgraniczony od otaczających go tkanek. Prosaki mają postać małych, kilkumilimetrowych kulek o zabarwieniu białym, żółtym lub kremowym.

Zmiany te nie wywołują wrażeń bólowych i nie swędzą, lecz dla wielu osób stanowią istotny defekt kosmetyczny. Przyczyny powstania prosaków nadal nie są dokładnie poznane.

Jednak uważa się, że za powstanie prosaków mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne, zakażenia bakteryjne i wirusowe, a także uwarunkowania genetyczne.

ZOBACZ TEŻ: Łojotokowe zapalenie skóry – jak rozpoznać, jak leczyć?

Diagnostyka prosaków

Prosaki są zmianami, które mogą stanowić wizualny defekt kosmetyczny dla wielu osób. Dlatego w momencie wystąpienia charakterystycznych zmian, warto zasięgnąć opinii lekarza. Prosaki bardzo często zlokalizowane są na czole, na nosie, w okolicach oczu (głównie na powiekach) oraz w okolicach skroni. Mogą także znajdować się w rejonie narządów płciowych.

Uważa się, że prosaki są zmianami typowymi dla niemowląt ze względu na zaczopowanie wydzieliny w niedojrzałych gruczołach łojowych. Czasami też można zaobserwować je u osób dorosłych, którzy po pomoc w ich usunięciu kierują się do specjalisty.

Lekarz na podstawie wyglądu zmiany, jak i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę, a także zlecić odpowiedni schemat leczenia.

ZOBACZ TEŻ: Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć?

Jakie są metody usuwania prosaków ?

Po postawieniu odpowiedniej diagnozy, lekarz zleca właściwy tor leczenia. W przypadku prosaków u niemowląt, rodzice nie powinni się zamartwiać, gdyż zmiany te po kilku tygodniach samoistnie pękają, a grudki ulegają opróżnieniu.

Osoby dorosłe, ze względu na defekt kosmetyczny, mogą mieć zlecony przez lekarza odpowiedni zabieg usunięcia prosaka. Jedną z metod usuwania prosaka jest nakłucie go wysterylizowaną igłą pod specjalnym kątem, co pozwala na usunięcie jego treści.

Zabieg należy przeprowadzić w wykwalifikowanym gabinecie kosmetologicznym. Nie zaleca się wykonywania tej metody w domu, gdyż nieumiejętne nakłucie może spowodować powstanie blizn lub zakażenia.

W przypadku prosaka znajdującego się w okolicach oczu, najlepiej skonsultować się  okulistą.

Innymi metodami usuwania prosaków są m.in. elektrokoagulacja (wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości) oraz laseroterapia. Obie metody są wysoce bezpiecznymi sposobami na pozbycie się niechcianych grudek. Zalecane są zwykle w przypadku licznych oraz często nawracających zmian. 

W gabinetach kosmetologicznych wykorzystywana jest także metoda krioterapii, czyli usunięcie zmiany przez jej wymrażanie.

Innymi sprawdzonymi metodami pozwalającymi na pozbycie się prosaków są mikrodermabrazje oraz peelingi chemiczne.

Pozwalają one nie tylko na pozbycie się prosaków poprzez złuszczanie naskórka, ale także poprawiają stan skóry twarzy.

ZOBACZ TEŻ: Pieprzyki – niegroźne zmiany czy powód do niepokoju?

Domowe sposoby na pozbycie się prosaków

W celu pozbycia się niechcianych grudek z twarzy, pacjenci często sami, domowymi sposobami, próbują usunąć dokuczliwe zmiany.

Należy pamiętać, że w momencie wystąpienia prosaków, w pierwszej kolejności warto zasięgnąć opinii kosmetologa czy dermatologa, aby upewnić się, że na pewno mamy do czynienia właśnie z prosakiem.

Zmian tych nie należy nakłuwać ani wyciskać samodzielnie w domu gdyż istnieje wysokie ryzyko wystąpienia blizny czy nadkażenia bakteryjnego.

Pamiętać należy, że nieprawidłowa pielęgnacja skóry, jak np. stosowanie tłustych kremów, nieprawidłowe oczyszczanie skóry z martwych komórek naskórka, sprzyja występowaniu prosaków.

Odpowiednia pielęgnacja, poprzez stosowanie peelingów na bazie kwasu migdałowego, kwasu glikolowego oraz PHA, AHA czy BHA pozwoli nam w prosty sposób usunąć niechciane zmiany. Kwasy te ze względu na działanie złuszczające mogą okazać się skuteczne w leczeniu prosaków.

Preparaty te należy stosować przez okres minimum trzech miesięcy.

Pomocne mogą okazać się także okłady z olejku z drzewa herbacianego (Olejek herbaciany, Tea Tree Oil Naturalny olejek herbaciany, PUREO Olejek Herbaciany eteryczny naturalny), które przykłada się do skóry na minimum 3 godziny dziennie. Olejek herbaciany wykazuje działanie złuszczające, co pozwoli na usunięcie prosaka.

Dostępność w okolicznej aptece preparatów użytecznych m.in. w domowych sposobach zwalczania prosaków, możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

ZOBACZ TEŻ: Kaszaki – skąd się biorą? Jak pozbyć się kaszaków?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Prosaki na powiece | Jak się ich pozbyć | Jak powstają?

Są małe, białe i najczęściej pojawiają się na twarzy. Prosaki, bo to o nich oczywiście mowa, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą obniżać samoocenę i wpływać na pewność siebie. Dziś to właśnie te zmiany skórne bierzemy pod lupę, sprawdzając, czym są prosaki na powiekach, dlaczego powstają oraz czy warto i jak je usunąć!

Czym są prosaki na powiekach?

Prosaki, które występują nie tylko na powiece, ale także na pozostałych partiach twarzy, to małe zmiany dermatologiczne cechujące się charakterystycznym wyglądem – cysty są żółtawe lub białe, bardzo małe i twarde w dotyku. Najczęściej pojawiają się w grupach, jednak na szczęście ich dotykanie nie powoduje dalszego rozsiewania. Co istotne, choć są często mylone z trądzikiem, to w przeciwieństwie do krost tego typu zmian nie można wycisnąć.

Prosaki można podzielić na trzy typy:

 • prosaki pierwotne – występują najczęściej na powiekach i czole, są dość zaczerwienione, a przy dotyku mogą sprawiać ból. Co ciekawe, ten typ zmian skórnych najczęściej znika samoistnie po pewnym czasie,
 • prosaki wtórne – powstają na skutek uszkodzenia skóry,
 • prosaki wysiewowe – pojawienie się zmian na powiece lub innej części twarzy jest zazwyczaj powiązane z innymi zaburzeniami autoimmunologicznymi lub genetycznymi.

Dlaczego powstają prosaki na powiece?

Najczęstszą przyczyną występowania prosaków na powiekach jest zatkanie ujścia gruczołu łojowego, spowodowane zrogowaceniem mieszków włosowych.

W efekcie nadmiar wydzielanego na co dzień sebum jest gromadzony właśnie wewnątrz wspomnianych ujść, co następnie prowadzi do pojawienia się prosaków na powiece.

Na tym jednak nie koniec! Do innych przyczyn powstawania tego typu zmian dermatologicznych zalicza się także predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Czy warto usunąć prosaki z powiek?

Prosaki na powiekach nie są zmianami złośliwymi, a tym samym nie stanowią objawu żadnej poważnej choroby. Czy warto je usunąć? To wszystko zależy tak naprawdę od Ciebie.

Pożegnanie się z małymi kropkami jest zalecane wyłącznie ze względów estetycznych, dlatego skorzystanie z zabiegu jest polecane osobom, które chcą ponownie cieszyć się gładką skórą i odzyskać pewność siebie.

Prosaki na powiekach – usuwanie

Zmagasz się z prosakami na powiece? Istnieje kilka metod ich usuwania. Oto one!

nakłucie prosaków na powiece igłą – wprowadzenie igły pod odpowiednim kątem pozwala odblokować ujście gruczołu łojowego. Ze względu na to, że zmiany skórne znajdują się w okolicach oczu, zaleca się wykonywanie zabiegu wyłącznie w gabinecie kosmetologicznym!

usuwanie prosaków koagulacją – nowoczesny zabieg dostępny w profesjonalnych salonach kosmetologicznych.

Leia também:  Schizofrenia Ile Trwa Leczenie?

Bezinwazyjna metoda wykorzystuje falę radiową, która dzięki ustawieniu odpowiednich parametrów, generuje ciepło i pozwala usunąć zmiany skórne bez nacinania.

Co istotne, w przypadku termokoagulacji nie tylko likwiduje się prosaki na powiece, ale także dokładnie czyści się dziurki po nich.

Usuwanie prosaków na powiece koagulacją – co warto wiedzieć o zabiegu?

Jedną z metod usuwania prosaków na powiekach jest koagulacja. Wiesz już, że podczas zabiegu wykorzystuje się działanie fali radiowej o odpowiednich parametrach, która generuje ciepło.

Sam zabieg trwa kilka minut, jest bezbolesny i bardzo skuteczny – zazwyczaj wystarczy tylko jedna wizyta, aby raz na zawsze pożegnać się z prosakami na powiece. Na tym jednak nie koniec! Termokoagulacja jest również bezpieczna.

Podczas zabiegu fala działa wyłącznie na wybraną zmianę dermatologiczną, dzięki czemu struktury sąsiednich tkanek nie zostają uszkodzone.

W NEWLOOK's do usuwania prosaków na powiece wykorzystujemy certyfikowane, amerykańskie urządzenie najnowszej generacji – Lamprobe. Nowoczesna i bezinwazyjna metoda eliminowania łagodnych zmian skórnych pozwala już po kilku minutach na nowo cieszyć się gładką skórą.

I to bez dodatkowej kontroli oraz nacinania czy nakłuwania skóry! Po wyjściu z gabinetu wystarczy stosować się do zaleceń kosmetologa, o których piszemy poniżej.

Warto jednak pamiętać, że z usuwania koagulacją prosaków na powiekach powinny zrezygnować kobiety w ciąży i w trakcie okresu karmienia, a także osoby cierpiące na bielactwo, hemofilię, padaczkę i łuszczycę oraz z mocną, świeżą opalenizną, która może utrudniać prawidłową regenerację skóry.

Co po usunięciu prosaków na powiekach?

Bezpieczeństwoskuteczność termokoagulacji sprawia, że po usunięciu prosaków na powiece nie musisz przychodzić na kontrolę.

Nie oznacza to jednak, że nie należy przestrzegać kilku zaleceń, dzięki którym dasz skórze odpowiednio dużo czasu na prawidłową regenerację. Przede wszystkim warto pamiętać, że po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, opuchlizna i strupki, które są całkowicie normalne.

Nie należy jednak ich drapać, ponieważ może to prowadzić do powstawania blizn! Aby przyspieszyć proces gojenia, możesz stosować poleconą przez kosmetologa maść z antybiotykiem.

Gdy już usuniesz prosaki na powiece, przez 24h po zabiegu unikaj moczenia okolic oczu oraz zrezygnuj z kosmetyków i makijażu. Przez 3 dni warto odpuścić sobie aktywność fizyczną. W przypadku sportów wodnych oraz wizyt na basenie i w saunie okres ten wynosi aż 14 dni.

Co więcej, przez 30 dni unikaj słońca i solarium oraz zrezygnuj z samoopalaczy. Stosuj także kremy z filtrem 50+. Sama regeneracja może trwać nawet do 6 tygodniu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Mamy jednak dobrą wiadomość – w przypadku małych zmian i w zależności od skóry, okres ten może skrócić się do nawet kilku dni.

Prosaki – małe kuleczki pod oczami. Skąd biorą się prosaki i jak się ich pozbyć?

Prosaki to drobne zmiany skórne o charakterze małych kuleczek, o zabarwieniu białym, żółtym lub kremowym, wyraźnie wystające ponad powierzchnię skóry. Najczęściej pojawiają się na twarzy, głównie pod oczami, na powiekach, ustach czy skroniach.

W pozostałych przypadkach zlokalizowane są na klatce piersiowej, ramionach czy narządach płciowych. Prosaki są charakterystyczne dla dzieci, ale mogą występować również u dorosłych. Bywa, że są mylone z trądzikiem lub zaskórnikami.

Typową cechą prosaków jest występowanie grupami, zazwyczaj kilka zmian kumuluje się w jednym miejscu.

ZOBACZ TEŻ: Kaszaki – skąd się biorą i jak je bezpiecznie usunąć?

Umów się do dermatologa

Prosaki powstają na skutek zatkania ujścia gruczołów potowo-łojowych. Prowadzi to do gromadzenia się mas rogowo – łojowych pod skórą i formowania małych grudek na skórze. Niedojrzałe prosaki są ledwie widoczne i niewyczuwalne, z czasem jednak zwiększają się i twardnieją. Nie są to bolesne zmiany, nie wywołują pieczenia ani swędzenia.

Główną przyczyną powstawania prosaków jest nieodpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie skóry twarzy lub źle dobrane kosmetyki. Pojawienie się tego rodzaju “krostek” może być również efektem zmian hormonalnych w organizmie lub predyspozycji genetycznych. 

Prosaki często mylone są z innymi zmianami skórnymi, takimi jak zaskórniki, brodawki czy kaszaki.

Wszystkie mogą pojawić się na twarzy, ramionach lub klatce piersiowej i na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, czy masz do czynienia z prosakami, umów się na wizytę do dermatologa – specjalista odpowiednio zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednie leczenie.

ZOBACZ TEŻ: Mięczak zakaźny – objawy, rozpoznanie, leczenie. Czy mięczak zakaźny jest groźny?

Jak pozbyć się prosaków?

W zależności od ilości i lokalizacji prosaków, możemy zdecydować się na szereg domowych metod usuwania zmian lub udać się po pomoc do odpowiedniego specjalisty.

Domowe sposoby na pozbycie się prosaków

Pojedyncze prosaki występujące na naszej skórze, często dają się łatwo usunąć “domowymi” sposobami, poprzez odpowiednio dobraną pielęgnację skóry. Możesz je zastosować tylko w przypadku, gdy prosaki nie występują w bezpośredniej okolicy oczu, czyli zaraz pod nimi lub na powiekach. W takich przypadkach w usunięciu zmian pomogą Ci dermatolog, kosmetolog lub nawet okulista. 

Jednym z domowych sposobów może być wykonywanie peelingów zawierających kwasy: glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, czy BHA. Substancje te mają właściwości złuszczające, dzięki czemu regularnie stosowane, odblokowują zatkane ujścia gruczołów łojowych.

Stopniowo pomogą usunąć obecne już prosaki i zapobiegną powstawaniu nowych. Peelingi takie wykonujemy codziennie lub co kilka dni, w zależności od produktu jaki stosujemy.

Alternatywą mogą być kremy z kwasami, charakteryzujące się podobnym mechanizmem działania. 

Podczas stosowania terapii kwasami powinniśmy unikać wystawiania się na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to powodować nieestetyczne przebarwienia skóry oraz podrażnienia.

Na forach internetowych możesz się również zetknąć z polecaniem okładów z olejku z drzewa herbacianego, jednak nie jest to do końca skuteczny sposób na pozbycie się prosaków. 

ZOBACZ TEŻ: Włókniak miękki i twardy. Jak leczyć włókniaki?

Zabiegi kosmetyczne

Usuwanie prosaków domowymi sposobami nie zawsze przynosi efekty. Niekiedy trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty, zwłaszcza gdy prosaki występują licznie lub w bezpośredniej okolicy oczu. W takich przypadkach warto udać się do dermatologa lub kosmetologa. 

Do najczęściej wykorzystywanych metod usuwania prosaków przez specjalistów zaliczamy:

 • zabiegi złuszczające skórę, takie jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja;
 • nakłuwanie grudek na twarzy za pomocą igły, pod odpowiednim kątem – jest to jedna z bardziej skutecznych metod, pozwalająca na odblokowanie ujścia gruczołu i odprowadzenie łoju nagromadzonego pod skórą; Pamiętaj jednak, że tego zabiegu nie należy wykonywać samodzielnie, ponieważ nieprawidłowo wykonany może doprowadzić do powstawania blizn, zakażeń lub innych powikłań. 
 • elektrokoagulacja, czyli zabieg wykorzystujący prąd elektryczny zmienny o dużej częstotliwości – polega na zniszczeniu struktury białka, a tym samym nieestetycznych zmian skórnych;
 • terapia laserowa 
 • zabiegi chirurgiczne – stosowane w przypadku, gdy wszystkie powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów;   

Jeśli decydujesz się na usuwanie prosaków z okolic oczu lub powiek, skonsultuj to wcześniej ze specjalistą – dermatologiem lub okulistą, gdyż nie każdy zabieg może okazać się dla Ciebie bezpieczny. 

Pamiętaj, że raz usunięte prosaki mogą nawracać, dlatego warto zadbać o odpowiednie oczyszczanie i pielęgnację dobraną do rodzaju naszej skóry

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Peeling enzymatyczny – sposób na gładką skórę

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Prosaki – czym różnią się od kaszaków i jak się ich pozbyć?

Co zrobić, aby odzyskać gładką skórę i zapomnieć o prosakach? Podstawą ich leczenia jest trafna diagnoza. 

Twarde grudki wokół oczu i w innych rejonach twarzy, których nie przykryje makijaż, to właśnie prosaki. Krostek tych nie da się wycisnąć i lepiej nawet nie próbować tego robić, by nie dołożyć sobie kolejnych problemów.

Newralgiczne położenie sprawia, że czasami próby usunięcia prosaków nie podejmują się nawet dermatolodzy. Prosaki na twarzy często mylnie nazywa się kaszakami, tymczasem jest to zupełnie inny problem.

Czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka te dwa schorzenia dermatologiczne są bardzo podobne. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, najlepiej w dobrym oświetleniu oraz przy użyciu lusterka powiększającego, można dostrzec pewne różnice: 

 • Prosaki i kaszaki różni przede wszystkim rozmiar. Prosaki są mniejsze.
 • Kształtem oraz wyglądem prosaki przypominają bardziej brodawki. Kaszaki można porównać do ropnych krost.
 • Prosaki wyróżnia także jednolita struktura oraz występowanie w grupach – po kilka, kilkanaście sztuk na wybranym obszarze twarzy.

Miejsce występowania zmienia się wraz z wiekiem:

 • U noworodków te małe kulki najczęściej można zauważyć na twarzy, skórze głowy oraz tułowiu.
 • Starsze dzieci oraz osoby dorosłe mają prosaki najczęściej na twarzy w okolicy oczu, nosa oraz w okolicach intymnych.

Przyczyną powstawania tych twardych grudek jest proces rogowacenia mieszków włosowych, a to skutkuje zatkaniem gruczołu łojowego. Następnie pod skórą gromadzi się sebum, które z czasem zmienia się w twarde krostki.

 • Krosty wokół oczu, na czole oraz w miejscach intymnych to prosaki pierwotne. Zazwyczaj znikają same, ale są dosyć uciążliwe ze względu na towarzyszący im ból.
 • Powierzchniowe uszkodzenie skóry skutkuje powstaniem prosaków wtórnych.
 • Zaburzenia genetyczne, toczeń rumieniowaty czy liszaj mogą być bezpośrednią przyczyną występowania prosaków wysiewanych, które w dużych ilościach pojawiają się na powiekach, policzkach, tułowiu lub szczęce.
Leia também:  Jakie Są Objawy Brytyjskiego Wirusa?

Odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc zapobiegać powstawaniu prosaków. Dokładny demakijaż, unikanie grubych warstw makijażu oraz tłustych kremów na noc pomoże unikać takich problemów ze skórą.

Prosaki, jeśli już się pojawią, można zwalczyć kremem złuszczającym oraz peelingiem. Kwas glikolowy i ten na bazie migdałów powinny sobie z nimi poradzić. Dla widocznego efektu krem złuszczający powinno się stosować przez co najmniej trzy miesiące. Jednorazowa pielęgnacja w przypadku prosaków na pewno nie zda egzaminu. Skutecznym sposobem na prosaki może być też olejek herbaciany.

Najbardziej rekomendowane są zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologa. Prosaki można zamrozić, postawić na zabieg mikrodermabrazji lub peeling chemiczny głęboko oczyszczający. Wszystkie wspomniane wyżej zabiegi należy wykonać wczesną wiosną lub na jesień. Silne słońce oraz zbyt niska temperatura sprzyja przebarwieniom i dodatkowym uszkodzeniom skóry twarzy. 

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja dwudziestolatki?

Prosaki – czym są, gdzie występują i jak je skutecznie usunąć?

Prosaki to termin odnoszący się do zmian skórnych, pojawiających się na twarzy. Sama nazwa została zaczerpnięta od nasion prosa, ponieważ krostki wyglądem przypominają te nasiona. Choć diagnoza “prosaki” może budzić niepokój, w istocie nie jest to poważny powód do niepokoju.

Prosaki często mylone są z trądzikiem albo zaskórnikami, jednak są między nimi dość znaczące różnice, widoczne z zewnątrz i odnoszące się do wnętrza skóry. Podstawową różnicą jest to, że prosaków właściwie nie da się wycisnąć – są bardzo twarde. Wyróżniają się również tym, że atakują w grupie kilku lub kilkunastu prosaków naraz, w tym samym miejscu.

Krostki nie mają zapachu, nie swędzą i nie bolą, ale nie wyglądają estetycznie, gdy gromadnie pojawiają się na twarzy – na ustach, pod oczami, na powiece, na czole, nosie albo w okolicach skroni. Zdarza się również, że te nieprzyjazne krostki wystąpią w pobliżu części intymnych lub pod pachami.

Idealna cera bez podkładu? Zobacz, jak wyrównać kolor cery i nie wyglądać sztucznie

Jak właściwie wyglądają prosaki? Są to bardzo niewielkich rozmiarów (milimetrowe) grudki w kolorze białym, kremowym lub żółtym. Grudki są widoczne gołym okiem i w wyraźny sposób wystają ponad powierzchnię skóry.

Niedojrzałe prosaki trudno wyczuć palcami dłoni, jednak z czasem, gdy robią się coraz bardziej dojrzałe, unoszą się ku górze i są wyczuwalne w postaci twardych grudek. Prosaki są mniejszych rozmiarów niż kaszaki i przypominają brodawki, jednak mają o wiele bardziej jednolitą strukturę.

Pojawienie się prosaków jest wynikiem zatykania się mieszków włosowo-łojowych, spowodowanym zbyt dużą ilością wydzieliny łojowej. Podczas zablokowania ujścia gruczołów łojowych gromadzi się łój, czyli znane nam wszystkim sebum, stanowiące właśnie źródło prosaków.

Przyczyną powstawania prosaków mogą być uwarunkowania genetyczne organizmu lub zmiany zachodzące w układzie hormonalnym – coś, na co do końca nie mamy wpływu.

Do tworzenia się zmian skórnych tego rodzaju może przyczyniać się także przebywanie na słońcu przez dłuższy czas. Równie często jednak uciążliwe grudki są wywołane niewłaściwą pielęgnacją skóry twarzy.

Najczęściej chodzi tu o niewłaściwe lub niestaranne oczyszczanie skóry z sebum oraz martwych już komórek naskórka.

Choć w tym przypadku na prosaki są oczywiście narażone bardziej osoby ze skóra tłustą, to również właściciele cery normalnej czy wrażliwej muszą dbać o właściwą higienę.

 • Prosaki dzielą się na kilka rodzajów:
 • Prosaki można usunąć wykonując specjalistyczne zabiegi w salonie kosmetycznym lub stosując domowy metody.
 • Jeśli chodzi o domowe sposoby usuwania prosaków, to poleca się:
 • zastosowanie oleju rycynowego – najlepiej zmieszać go z oliwą z oliwek i nakładać na twarz. Potem należy odczekać aż się wchłonie, a dopiero potem zmyć.
 • “tonik” z soku z cytryny – należy zmieszać sok z połówki cytryny z dwiema łyżeczkami cukru i jedną olejku, a następnie nałożyć na buzię, pozostawić na około 30 min i zmyć. Ze względu na właściwości cytryny, mogące powodować szczypanie, lepiej omijać okolice oczu.
 • użycie miodu – ma on kojące, lecznicze właściwości – działa nakładany bezpośrednio na skórę.
 • przygotowanie kąpieli parowej, która otwiera pory na skórze, oczyszczając ją z toksyn.
 • zastosowanie liści kozieradki – przygotowując papkę z liści zmieszanych z wodą. Taką maseczkę nałożyć trzeba na buzię, pozostawić na 15 minut, by następnie zmyć. Liście działają antyseptycznie i oczyszczająco.smarowanie olejkiem herbacianym – olejek o właściwościach antyseptycznych, odkażających i zarazem oczyszczających działa na przemian wysuszająco i oczyszczająco. Najlepiej stosować go za pomocą okładów, miejscowo.

Pamiętaj, że domowe sposoby często zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Lepiej skonsultować się z dermatologiem.

Jeśli zaś chodzi o usuwanie prosaków u kosmetyczki lub w gabinecie dermatologicznym, to rozległe zmiany skórne specjalista może usuwać za pomocą laseroterapii, elektrokoagulacji lub wymrażania. Pojedyncze zmiany można również spróbować przebić igłą.

Jeśli zaś chodzi o grudki występujące w okolicach oczu bądź na powiekach, warto zasięgnąć opinii okulisty.

Niestety, prosaki są również częstą zmorą u noworodków. Leczenie tego typu dolegliwości skórnych w przypadku dzieci jest oczywiście o wiele trudniejsze i wymaga nieco innych działań, niż w przypadku dorosłych – odpadają zatem wszelkie zabiegi kosmetyczne i stosowanie inwazyjnych leków, czy kremów zawierających kwasy.

Rozważając sposoby na pozbycie się prosaków u maluchów, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wrażliwą skórę noworodków, która nie jest jeszcze dojrzała.

Niedojrzałość dziecięcej skóry przekłada się na brak możliwości pełnienia wszystkich niezbędnych funkcji.

Prosaków u dzieci nie wolno absolutnie samemu nakłuwać igłą, czy próbować wyciskać, ponieważ może to przyczynić się do powstania infekcji skórnej.

Jak zatem leczyć takie zmiany skórne u maluchów? Czasem najlepiej poczekać aż same znikną. Dzieje się tak najczęściej już po kilu tygodniach – najpierw samoistnie pękają, a potem zanikają, nie zostawiając blizn.

Prosaki u noworodków trzeba uważnie obserwować; jeśli nie znikają przez długi czas, warto wybrać się na konsultacje do lekarza. Szczególnie te pojawiające się w dużej ilości i bardzo rozsiane mogą być sygnałem świadczącym o zaburzeniach w rozwoju włosów.

Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć? – Jak wyglądać młodo w każdym wieku

Dość dziwna nazwa, ale bardzo realny problem wielu osób – prosaki. Czym są, skąd się biorą, gdzie występują i jak się ich pozbyć? To pytania, które zadajemy sobie, kiedy dostrzeżemy na swojej twarzy lub na ustach białe grudki. Rozpoznać je jest dość łatwo.

To milimetrowe, białe, żółtawe lub zlewające się z kolorem skóry kuleczki, wystające na powierzchni skóry. Możemy je zaobserwować głównie w okolicy oczu, na skroniach, nosie lub przy ustach. Różnią się od wągrów, zaskórników czy trądziku tym, że są twarde i nie da się ich usunąć mechanicznie w domowym zaciszu.

Mogą pojawić się i zostać na naszej twarzy przez wiele miesięcy, o ile nie podejmiemy próby pozbycia się ich. Bardzo często mylone są także z kaszakami.

Prosaki – co to jest?

Prosaki to małe cysty zastoinowe, których powstawanie wiąże się z zatykającymi się ujściami mieszków włosowych. Z reguły nie są bolesne oraz nie swędzą. Nie są także szkodliwe czy zakaźne. Główny dyskomfort, który wywołują, wiąże się z ich nieestetycznym wyglądem. Powstawanie prosaków może mieć podłoże genetyczne, jak również być związane z niewłaściwą pielęgnacją skóry.

Prosaki na twarzy

Pierwszym etapem walki z prosakami na twarzy powinno być ich właściwe rozpoznanie. W tym celu najlepiej jest udać się do lekarza, który potwierdzi czy z tym problemem właśnie się mierzymy. Prosaki należy usunąć.

Mimo, że nie stanowią one zagrożenia dla naszego zdrowia, nie należy pozostawiać ich samym sobie. Może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się ich na naszej twarzy, co znacząco wpłynie na nasze samopoczucie.

Jednym z domowych sposobów na przeciwdziałanie prosakom jest regularny peeling i pielęgnacja skóry. Należy jednak rozsądnie wybrać jego rodzaj. Jeśli problematyczna jest skóra na czole, najlepszy będzie zwykły peeling gruboziarnisty.

W przypadku zmian na delikatnej skórze pod oczami, najrozsądniejszym wyborem będzie peeling drobnoziarnisty bądź enzymatyczny, który nie uszkodzi wrażliwego naskórka.

Prosaki na ustach

Problem prosaków dotyczy nie tylko twarzy. Pojawiają się one wszędzie, także na ustach, wargach sromowych czy pod pachami. W tym przypadku również nie należy prosaków samodzielnie wyciskać bądź wycinać. Grozi to wszelkiego rodzaju infekcjami.

Doskonałym domowym sposobem, oprócz wspomnianych peelingów, jest też wizyta w saunie. Dzięki wysokiej temperaturze ciało pozbywa się razem z potem toksyn i zanieczyszczeń, a gruczoły łojowe odblokowują się.

To właśnie regularne oczyszczanie skóry jest najważniejsze, przy wszelkiego typu problemach z mieszkami włosowymi gruczołami łojowymi. Specjaliści polecają także olejek rycynowy do przemywania zmian.

Usuwanie prosaków

Profesjonalną metodą usuwania prosaków jest zabieg elektrokoagulacji, który można wykonać w gabinecie kosmetologicznym.

Technika ta wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości i jest wykonywana w miejscowym znieczuleniu. Innym, bezinwazyjnym sposobem jest zabieg laserowy. Niektóre kosmetyczki oferują także zabieg nakłuwania prosaków.

Ważne jest, by przy tej metodzie skorzystać z pomocy profesjonalisty, by nie narazić się na powstanie blizn.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*