Praca w biurze a bóle stawów i ból kręgosłupa

Home>Baza wiedzy>Kręgosłup w pracy

Czy Tobie też to się zdarza? Pogrążony w papierkowej robocie, z rzeczami do zrobienia „na wczoraj” spędzasz za biurkiem kilka godzin bez robienia przerw? To nie służy kręgosłupowi, który lubi ruch i zmienne pozycje! Kręgosłup powinien być mobilny, nie może pozostawać zbyt długo w jednej pozycji.

Dla sportowca, który aktywnie spędza dzień, regeneracją mięśni i stawów będzie odpoczynek, a dla osób, które codziennie wiele godzin siedzą za biurkiem najlepszym odpoczynkiem będzie ruch. To najlepsza profilaktyka! – mówi Łukasz Markiewicz, fizjoterapeuta z Carolina Medical Center.

Jeśli nie zmienisz przyzwyczajeń, z czasem mogą pojawić się dolegliwości bólowe, a po latach może dojść do zużycia krążków międzykręgowych, zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii.

Karolina Goławska, fizjoterapeutka z Carolina Medical Center w swojej codziennej praktyce zauważyła, że u osób pochylających się przez wiele godzin nad smartfonami lub korzystających z telefonów stacjonarnych i pracujących przed ekranem komputerów, a więc z szyją wychyloną do przodu, pochyloną postawą i barkami ustawionymi do środka, co powoduje zamknięcie klatki piersiowej, dochodzi do objawów związanych z syndromem T4.

Nie jest to jednostka chorobowa, lecz zespół objawów, które świadczą o tym, że w obrębie odcinka piersiowego istnieje zaburzenie – mówi fizjoterapeutka.

– W efekcie budzimy się w nocy z powodu bólu, drętwieją nam ręce, mamy częste bóle głowy. Te właśnie dolegliwości mogą świadczyć o blokadzie w odcinku piersiowym. Możemy czuć ból w okolicy mostka, może dojść do przeciążenia barków.

Każda jednostajna pozycja bez umiaru będzie szkodliwa – wyjaśnia Karolina Goławska.

Robienie przerw w pracy wpływa korzystnie nie tylko na nasz kręgosłup, ale także na nasze ogólne samopoczucie i zaangażowanie w obowiązki służbowe. W trakcie przerwy zrób małą gimnastykę.

Pozwól mięśniom zrelaksować się i odpocząć! Możesz wykonać krążenia ramion, wymachy rąk, skręty głowy, pochylenia głowy, a także ćwiczenia polegające na wyciągnięciu rąk nad głowę oraz krążeniu nadgarstków.

Krzesło

Jak wygląda Twoje stanowisko pracy? Czy masz krzesło z możliwością ustawienia wysokości, poziomu siedziska i pochylenia oparcia? Powinno być mobilne (na kółeczkach), wygodne i stabilne.

Dopilnuj, aby kolana znajdowały się na poziomie biodra lub trochę poniżej. Stopy powinny znajdować się na podłodze.

Ważne jest, aby siedząc na krześle mieć mniej więcej 90 stopni zgięcia w stawach kolanowych i biodrowych.

Praca w biurze a bóle stawów i ból kręgosłupa

Pamiętaj, że w czasie siedzenia musi być podparty odcinek lędźwiowy. Zawsze siadaj głęboko na fotelu. Jego oparcie powinno mieć delikatną wypukłość, tak abyś mógł docisnąć odcinek lędźwiowy. Wtedy od razu prawidłowo ustawisz odcinek piersiowy i szyjny.

Fizjoterapeuta Łukasz Markiewicz zwraca też uwagę na prawidłowe ustawienie podłokietników. Nie mogą być ustawione za wysoko, nie powinny wypychać naszych ramion do góry. Ręce powinny spoczywać swobodnie, ale nie mogą wisieć! Jeżeli są za wysoko podciągnięte, wtedy dojdzie do wzmożonego napięcia karku. Jeśli natomiast będą wisiały, wówczas może dojść do ucisku na splot ramienny.

Biurko

Blat biurka powinien znajdować się nieco poniżej wysokości łokci. Ważne jest, abyś mógł swobodnie położyć ręce i nadgarstki podczas obsługi myszki i klawiatury. Staraj się nie zginać i nie skręcać nadgarstków podczas pracy przy komputerze.

Komputer

Dopilnuj też odpowiedniego ustawienia monitora. Nie może znajdować się ani za nisko, ani za wysoko. Wzrok powinien znajdować się na mniej więcej 70 cm od ekranu (górny brzeg monitora na wysokości oczu). W ten sposób nie będziesz musiał kompensować ustawieniem głowy.

Jeśli monitor będzie ustawiony za nisko, będziesz pochylać głowę do przodu, dojdzie do przeciążania mięśni kręgosłupa, a przede wszystkim mięśnia płatowatego szyi i mięśnia dźwigacza łopatek. To najczęstsze przeciążenie u osób, które pracują z wyciągniętą głową do przodu, z tzw.

protrakcją głowy (pochyleniem).

Jeśli ekran będzie znajdował się po skosie, wówczas będziesz dokręcać głowę w lewo lub w prawo albo pochylać głowę do przodu. To spowoduje napięcia mięśni kręgosłupa i klatki piersiowej.

W codziennej pracy biurowej ważne są także odpowiednie akcesoria. Z jaką myszką komputerową pracujesz? Nie powinna zmieniać układu ręki, a nadgarstek musi znajdować się w neutralnej pozycji.

Najzdrowsze jest trzymanie ręki w pionie, dlatego wszyscy użytkownicy myszek do komputerów powinni przyzwyczaić się do korzystania z pionowej myszki ergonomicznej.

Praca z tradycyjną myszką jest niekorzystna i może powodować różnego rodzaju objawy typu drętwienie palców, ból łokcia czy nadgarstka.

Jeśli zgłasza się do nas pacjent uskarżający się na ból w nadgarstku, zawsze należy traktować go w sposób holistyczny.

Sprawdzamy zarówno sam nadgarstek, przedramię, łokieć, ramię, bark, ale również odcinek szyjny, przejście szyjno-piersiowe oraz odcinek piersiowy kręgosłupa. W każdym z tych miejsc może tkwić przyczyna.

Sam ból kręgosłupa może być tylko wynikiem tego, co się dzieje w naszym ciele – mówi Karolina Bojakowska, fizjoterapeutka z Carolina Medical Center.

Jeśli chcesz podnieść z podłogi coś lekkiego, nie musisz kucać. Śmiało schyl się, zegnij kręgosłup.

To jest jak najbardziej naturalny i fizjologiczny ruch. Inaczej natomiast będzie z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, np. ciężkiego kartonu. Tu kręgosłup musi być ustawiony w neutralnej pozycji – mówi fizjoterapeuta Krzysztof Placzki.

 • ciężki przedmiot powinien znajdować się pomiędzy nogami na wysokości dużych palców u stóp;
 • sięgając po ciężki pakunek, ugnij nogi, a kręgosłup utrzymuj wyprostowany, opuszczaj ciało wykorzystując ruch w stawach biodrowych oraz kolanowych;
 • podnosząc go korzystaj z siły generowanej przez kończyny dolne, nie „dźwigaj kręgosłupem”.

W wyniku wielogodzinnego pochylania się nad ekranem telefonów komórkowych dochodzi nie tylko do długotrwałego zgięcia odcinka szyjnego w przód, co jest przyczyną przeciążeń mięśni, ale też do złego ustawienia sylwetki. Pojawiają się bóle głowy, mrowienie i drętwienie dłoni oraz palców. W późniejszym czasie może dojść do zmian zwyrodnieniowych spowodowanych zaburzeniem balansu odcinka szyjnego, ale również całego kręgosłupa.

Podczas pracy w biurze nagminnie korzystasz z telefonu stacjonarnego? Nasza rada: nie trzymaj słuchawki wyłącznie w jednej dłoni, lecz przekładaj ją z lewej do prawej. Staraj się nie pochylać głowy i podczas rozmowy nie podpieraj się łokciem o blat biurka. Unikaj długotrwałej pozycji podtrzymywania słuchawki uchem i szyją, czyli prowadzenia ucha do barku.

To absolutnie nieergonomiczna postawa ciała! Przebywanie w takiej pozycji może spowodować poważne problemy z kręgosłupem szyjnym, a nawet piersiowym i lędźwiowym! – mówi Karolina Bojakowska. – Przy dłuższych rozmowach telefonicznych najlepszym rozwiązaniem są słuchawki – dodaje specjalistka.

Nosisz szpilki i dokuczają Ci częste bóle głowy na tle migrenowym? Te dwa czynniki mogą być ze sobą powiązane. Chodzenie w szpilkach ma wpływ także na resztę naszego ciała. Karolina Bojakowska zwraca uwagę na fakt, że większość z nas nie ma prawidłowego wzorca chodu.

Niektóre panie chodzą na bardziej zgiętych nogach, inne na maksymalnie przeprostowanych kolanach. A to wpływa na całe nasze ciało, w tym na miednicę, biodra i stopy. Chodzenie w szpilkach jest zgubne nie tylko dla naszego kręgosłupa. Wąskie czubki obuwia zwiększają ryzyko wystąpienia palucha koślawego, tzw.

halluksa, a także palców młoteczkowatych.

Na pytanie jaka wysokość obcasa jest bezpieczna dla kręgosłupa, specjalistka odpowiada: – Nie ma gotowej recepty! Kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Optymalnie byłoby zmieniać wysokość obuwia!

Tak lubią siadać zwłaszcza kobiety! W wyniku takiego siadania pojawiają się dolegliwości bólowe w kończynach dolnych, zwiększone ciśnienie w tętnicach kończyn dolnych i drętwienie stóp. Istnieje ryzyko powstania żylaków.

Siadanie z nogą założoną na nogę jest zgubne i niezdrowe zwłaszcza dla kręgosłupa lędźwiowego, bioder i miednicy. Długotrwałe siedzenie powoduje, że mięśnie biodrowo-lędźwiowe są w skróceniu, a to może powodować ich przykurcze.

Sama postawa siedząca prowadzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, a w następstwie może przyczyniać się do kłopotów z narządami wewnętrznymi.

W takiej pozycji główka kości udowej mocno przylega do panewki, a to z kolei wpływa na przykurczenie torebki stawowej stawu biodrowego, co może przyczyniać się do zwyrodnień – tłumaczy Karolina Bojakowska.

Z kolei częstym zwyczajem wśród mężczyzn jest siadanie na noszonym w kieszeni spodni portfelu. To tak jakbyśmy siedzieli z podkładką pod jedną stronę. Takie siedzenie powoduje skośne ustawienie miednicy, dochodzi do zgięcia bocznego kręgosłupa. Może powodować dolegliwości bólowe w obrębie odcinka lędźwiowego. Mięśnie są rozciągane i podrażniane.

Tak utrwalona pozycja może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych dysku, tylko nie centralnie, ale bocznie – mówi fizjoterapeuta Łukasz Markiewicz. – Powinniśmy siedzieć z sylwetką wyprostowaną, w taki sposób, aby dwa guzy kulszowe (tylna chropowata wyniosłość, która jest częścią kości kulszowej) miały kontakt z siedziskiem – dodaje specjalista.

Dojeżdżasz samochodem do pracy? Bez względu na długość trasy, zadbaj o komfort podróży. Ma być bezpiecznie i wygodnie, nawet jeśli dojazd zajmuje Ci tylko kilka minut. Zadbaj o szczegóły! Jeśli zmusisz kręgosłup do niewygodnej pozycji, narażasz go na napięcia, które w konsekwencji mogą doprowadzić do dolegliwości bólowych.

Po pierwsze – wysokość fotela musi być ustawiona odpowiednio do wzrostu kierowcy, tak aby pole widzenia było jak największe i kierowca mógł swobodnie, bez nadmiernego odchylania głowy korzystać z lusterka tylnego. Ponadto kolana nie powinny dotykać kierownicy.

Po drugie – fotel powinien być ustawiony w taki sposób, aby przy wciśnięciu sprzęgła noga była lekko ugięta. Dopilnuj, by podczas wykonywania skrętu kierownicą plecy całkowicie przylegały do fotela.

W tym celu Artur Hendzelek, fizjoterapeuta z Carolina Medical Center rekomenduje przeprowadzenie następującego testu: ułóż ręce na kierownicy „za piętnaście trzecia”. Następnie zmień „na godzinę piętnastą”. Podczas tego manewru bark nie powinien odrywać się od fotela.Teraz ustaw zagłówek.

Jego górna część musi znajdować się na wysokości potylicy, lecz nieco poniżej szczytu głowy. Komfort jazdy to także prawidłowe ułożenie dłoni na kierownicy. Powinny być ustawione na godzinę „za piętnaście trzecia” i mają być lekko ugięte w łokciach.

Wielogodzinna pozycja siedząca spowodowała, że mięśnie są w dużym stresie. Po pracy muszą porządnie odpocząć. Gdy wrócisz do do domu, usiądź wygodnie z nogami podniesionymi do góry, zadbaj o rozluźnienie łydek i kręgosłupa lędźwiowy, który przez cały dzień był napięty.

Porozciągaj się, poświęcić na to przynajmniej kilka minut dziennie. W zmniejszeniu napięcia mięśniowego pomoże też masaż lub ciepła kąpiel. A może po pracy planujesz pójść na basen albo na siłownię? To świetny pomysł, by organizm odreagował ośmiogodzinny dzień pracy.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Przedawkowania Ketonalu?

Ból kręgosłupa dotyka i przy biurku i na budowie

Bóle kręgosłupa to jedna z najpowszechniejszych obecnie dolegliwości, której doświadczają i starzy i młodzi. Cierpią zarówno ci, którzy pracują fizycznie, jak i osoby wykonujące pracę siedzącą. W większości przypadków problem ma swoje źródło w wadach postawy, przeciążeniach i urazach kręgosłupa. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?

Najważniejsza jest profilaktyka i rehabilitacja. Warto profilaktycznie podjąć pewne działania i w taki sposób zmienić tryb życia i warunki swojej pracy, by do żadnych chorób kręgosłupa w ogóle nie dochodziło.

Jeśli jednak już pojawia się ból krzyża, ból karku czy dolegliwości bólowe innych odcinków kręgosłupa, należy jak najszybciej odpowiednio zabezpieczyć daną część układu kostno-mięśniowego i rozpocząć ewentualnie ćwiczenia rehabilitacyjne.

Gdy długo siedzisz w pracy

Nie trzeba wiele wysiłku, aby dorobić się bólu w krzyżu, lędźwiach czy bólu karku.

Codzienna praca przy komputerze, a także wielogodzinne siedzenie za kierownicą (gdy jeździ się zawodowo) plus brak aktywności fizycznej to prosta droga do takich dolegliwości.

Dzieje się tak dlatego, że ludzki kręgosłup bardzo źle znosi bezruch, szczególnie bezruch w pozycji siedzącej.

Jeśli dodatkowo jest ona nieprawidłowa (bo na przykład ekran komputera nie znajduje się na poziomie wzroku, wiec szyja jest cały czas nienaturalnie pochylona, bo oparcie krzesła biurowego czy fotela samochodowego nie podpiera dobrze odcinka lędźwiowego, który nadwyręża się najbardziej w takiej sytuacji, bo przez słabe mięśnie pleców i garbienie się krzywi się odcinek piersiowy)… sprawa wygląda jeszcze gorzej.

Profilaktyka

Wykonując na co dzień pracę siedzącą, warto więc profilaktycznie – po godzinach – uprawiać jakiś sport, albo po prostu fundować sobie regularnie pewną dawkę ruchu. Najzdrowsze dla kręgosłupa i stawów jest pływanie.

Jeśli ktoś woli, można wybrać jazdę na rolkach albo nordic walking, ale dobrze robi nawet zwyczajny, codzienny spacer (a to niezbyt duży wysiłek i aktywność wykonalna prawie dla każdego).

Będąc w pracy natomiast, trzeba koniecznie zadbać o ergonomię i jak najczęstszą zmianę pozycji.

Do biura poleca się teraz biurka do pracy siedząco-stojącej (aby móc łatwo pozycję ciała zmieniać w dowolniej chwili i tak często, jak to konieczne) oraz dbające o prawidłową postawę, odpowiednio wyprofilowane siedziska, które wymuszają wręcz na użytkowniku utrzymywanie kręgosłupa we właściwym ułożeniu.

Rehabilitacja

W przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa szyjnego, na skutek nadwyrężenia tego odcinka, zaleca się niekiedy (czasowo) miękkie lub półsztywne kołnierze ortopedyczne. Mogą uśmierzyć dolegliwości bólowe i ponownie „przyzwyczaić” kręgi szyjne do prawidłowego ustawienia.

Przy bólu szyi czy odczuwanym często zesztywnieniu karku, bardzo dobrym pomysłem jest spanie na korekcyjnej poduszce ortopedycznej, która zresztą sprawdza się również w profilaktyce bólu kręgosłupa, bo gwarantuje ergonomiczną pozycję ciała podczas snu oraz rozluźnienie mięśni i odciążenie kręgów w odcinku szyjnym. Gdy przeciążony jest odcinek lędźwiowo-krzyżowy i bolą plecy, warto rozważyć zastosowanie specjalnego pasa stabilizującego tę część kręgosłupa. Takie elastyczne gorsety ortopedyczne skutecznie łagodzą ból z nadwyrężenia.

Zobacz też -> https://www.mobilex.pl/blog/warto-siegnac-kolnierz-ortopedyczny/ https://www.mobilex.pl/blog/zwykly-jasiek-poduszka-ortopedyczna/ https://www.mobilex.pl/blog/stosuje-sie-pasy-gorsety-ortopedyczne/

Gdy dźwigasz duże ciężary

Wykonując duży wysiłek (zwłaszcza, gdy robi się to niepoprawnie), również można nabawić się bólu kręgosłupa. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących fizycznie – na budowach, w magazynach, firmach kurierskich i wszędzie tam, gdzie trzeba zmagać się z podnoszeniem i noszeniem dużych ciężarów. Tego kręgosłup również „nie lubi”.

Łatwo w tej sytuacji o urazy i przeciążanie (także mięśniowe). Dźwiganie dużej masy wymaga odpowiedniej techniki. Schylanie się i podnoszenie X kilogramów przy wygiętym w pałąk kręgosłupie jest bardzo złą dla jego kondycji praktyką.

Innym zagrożeniem przeciążeniowym dla kręgosłupa jest otyłość, która również może prowadzić do bólu, a później do zmian zwyrodnieniowych.

Profilaktyka

Profilaktyka otyłości to oczywiście ruch i zbilansowana dieta, natomiast każdy, kto na co dzień narażony jest w pracy na dźwiganie ciężarów, musi wypracować sobie odpowiednią technikę i pamiętać o tym, że przy podnoszeniu ciężkich rzeczy najlepiej utrzymywać kręgosłup w pozycji prostej. Jeśli jest tylko taka możliwość, warto jednak korzystać z urządzeń, które odciążają w tego typu zadaniach, jak na przykład schodołazy transportowe, które pozwalają na niemalże bezwysiłkowe przemieszczanie (zarówno w pionie, jak i w poziomie) ładunków o dużej masie i/lub dużych gabarytach.

Zobacz też -> https://www.mobilex.pl/blog/schodolaz-transportowy-sprzet-do-zadan-specjalnych/

Rehabilitacja

Obolałe mięśnie pleców czy ból krzyża generowany wysiłkiem przeciążeniowym łagodzą masaże i oczywiście indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia.

Czasami niezbędny jest także gorset ortopedyczny.

W przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych lekarz zaleca również stosowanie doustnych lub miejscowo aplikowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Gdy opiekujesz się innymi

Na poważne problemy z kręgosłupem narażeni są także bardzo często opiekunowie osób niepełnosprawnych i pacjentów leżących, pielęgniarki, rehabilitanci, ratownicy medyczni i inni pracownicy służby zdrowia.

Na co dzień wykonują oni trudne i odpowiedzialne czynności związane z obsługą niesprawnych fizycznie chorych, co wymaga kompetencji, wprawy, ale i dużego wysiłku.

Praca tego typu z czasem niestety nadwyręża kręgosłup.

Profilaktyka

Doskonałą profilaktyką bólu pleców, urazów i przeciążeń kręgosłupa w takiej pracy opiekuna osób niesprawnych jest stosowanie specjalnych pomocy do transferu pacjentów.

To różnego rodzaju produkty przydatne w różnych sytuacjach: maty poślizgowe ułatwiające przemieszczanie leżących pacjentów na łóżku, dyski obrotowe do komfortowej zmiany pozycji chorego, siedziska transportowe, dzięki którym bezpiecznie przenosi się pacjenta na przykład z domu do samochodu, pasy ułatwiające asekurowanie i przesadzanie chorych (z wózka lub na wózek) etc. Można korzystać również z urządzeń takich, jak podnośniki dla osób niepełnosprawnych. Niektóre z modeli przeznaczone są wyłącznie do łazienki (podnośniki wannowe), inne są uniwersalne (podnośniki sufitowe) – do zastosowania w całym mieszkaniu czy ośrodku rehabilitacyjnym, a jeszcze inne to profesjonalny sprzęt wykorzystywany zazwyczaj w miejscach publicznych (podnośniki basenowe). Każde tego typu rozwiązanie odciąża kręgosłup opiekuna osoby niesprawnej fizycznie.

Zobacz też: -> https://www.mobilex.pl/blog/usprawnic-domu-opieke-nad-osoba-niepelnosprawna-ruchowo/ https://www.mobilex.pl/blog/niepelnosprawna-opieka-nad-starszymi/ https://www.mobilex.pl/blog/obchodzic-sie-chorym-wozku-inwalidzkim/

Rehabilitacja

Nadwyrężenie kręgosłupa czy ból pleców i mięśni, poza sposobami, o których już wspomniano wcześniej, można próbować łagodzić także delikatną gimnastyką, rozciąganiem, odprężającą kąpielą, a także odpoczynkiem w najlepszej w tej sytuacji pozycji – leżąc na wznak, na twardym podłożu.

Fot. Pamiętaj, kręgosłup źle znosi bezruch, pozycję siedzącą i przeciążenia.

Jakie zagrożenia niesie za sobą praca przy biurku? [WYWIAD] – Wywiady

– Dopóki nic nie boli – lekceważymy wszystko, czyli całą ergonomię miejsca pracy. Gorzej, gdy zacznie się ból i problemy z kręgosłupem, drętwieniem poszczególnych partii ciała, a nawet bóle podbrzusza. Jak temu zapobiec? Tłumaczy Łukasz Kłos, fizjoterapeuta, terapeuta manualny, OMT z wieloletnim doświadczeniem.

Ile czasu w pozycji siedzącej przed ekranem może już negatywnie wpływać na nasze zdrowie?

Nie ma dokładnych wytycznych godzinowych,  wielogodzinne przesiadywanie przy ekranie komputera ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i kręgosłup.

Biorąc pod uwagę, że siedzimy prawie cały czas – w drodze do pracy, w pracy i często po pracy, to powinniśmy je minimalizować i stosować odpowiednie przerwy.

Zalecam swoim pacjentom wstawanie od komputera co 1,5 -2 godziny i spacerowanie lub inną formę ruchu powodującą zmianę obciążenia kręgosłupa i rozruch stawów obwodowych.  Można uznać, że to jest granica przyzwoitości obciążania kręgosłupa,  po której powinniśmy dać mu odpocząć od siedzenia.

Jakie schorzenia, dolegliwości mogą być następstwem długotrwałej pracy przy komputerze?

Tu moglibyśmy rozpisywać się bez końca, ale głównymi problemami, z jakimi zgłaszają się pacjenci, to bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa (dyskopatia – wypukliny dyskowe oraz przepukliny), bóle pośladków, stawów biodrowych i kolanowych, promieniowanie bólu do kończyn czy ich drętwienie lub obrzęki.

Patrząc na górną i środkową część kręgosłupa to: bóle głowy, zawroty głowy, wzmożone napięcie mięśni szyi, ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego, ból podczas konkretnych ruchów, wypukliny i przepukliny dyskowe, drętwienie dłoni czy samych palców. Jeśli chodzi o odcinek piersiowy to oczywiście jego ból, problemy z oddychaniem, drętwienie całych rąk (np. w nocy).

 • Długotrwałe siedzenie prowadzi do ustalenia typowego negatywnego wzorca sylwetki, który powoduje powyższe dolegliwości – często pokazywanego na obrazkach.
 • Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że problemy jelitowe – wzdęcia, zaparcia, bóle podbrzusza i  sporo innych dolegliwości może wynikać z długotrwałego siedzenia w złej pozycji.
 • Co robić, aby unikać przykrych dolegliwości związanych z pracą w przy komputerze?

Dobre pytanie. Na to składa się wiele czynników. Robienie częstych przerw i odpowiednio dopasowane miejsce pracy to podstawa – tu nie ma kompromisów.

Kontrola odpowiedniego ustawienia naszego ciała jest również bardzo ważna – nasza „wygodna” pozycja z nosem w monitorze i leżeniem na biurku, co ma miejsce po kilku godzinach –  najprawdopodobniej nie jest tą prawidłową.

Istotną sprawą jest nasza aktywność poza pracą  – zalecane są różnego rodzaju formy aktywności – nasze mięśnie słabną i są niewydolne jak tylko siedzimy. Aktualnie na rynku mamy pełen wachlarz zajęć, które dają nam możliwość pracy nad naszym ciałem, do których wszystkich namawiam.

A co w sytuacji, gdy ból staje się uciążliwy, nie ustępuje? Co wtedy należy zrobić? Rehabilitacje, zabiegi chirurgiczne, a  może jeszcze coś innego?

Zabieg chirurgiczny to ostateczność – zawsze będzie czas na jego wykonanie. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć przyczynę bólu, co jest możliwe po przeprowadzeniu celowanego badania wykonywanego przez specjalistę. W przypadkach trudniejszych  takie badanie powinno być wspomagane badaniami obrazowymi (RTG, MRI lub innym zaleconym przez specjalistę).

Specjalistą w moich oczach jest lekarz, fizjoterapeuta, terapeuta manualny czy osteopata. Każdy z wymienionych ma inny sposób postępowania i inne możliwości.

Lekarz bada, stawia diagnozę, przepisuje leki i ewentualnie wysyła do fizjoterapeuty.

Terapeuta manualny, fizjoterapeuta czy osteopata diagnozuje i od razu pod tym kątem przeprowadza leczenie plus daje ćwiczenia do domu. Wybór zostawiam po stronie pacjenta.

Przestrzegam przed leczeniem się przez internet i postępowaniem  „samo zaczęło boleć, to samo przejdzie”. Czym szybciej zajmiemy się problemem, tym większe szanse na skuteczne i szybkie wyleczenie.  Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, ból się nasila, a w obrazie MRI mamy bardzo rozległe uszkodzenie, to zostaje nam zabieg chirurgiczny.

Jakie rozwiązania, dotyczące ergonomii naszego miejsca pracy, są najważniejsze, a  często lekceważone? Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Leia também:  Jak Skierowac Kogos Na Przymusowe Leczenie?

Odpowiednio dobrane biurko, krzesło, nasza odległość od monitora i jego odpowiednie ustawienie, sposób, w jaki siedzimy i jaką mamy świadomość własnego ciała czy odległość, w jakiej mamy klawiaturę i myszkę to są punkty najważniejsze. W pracy siedzimy niestety większą część dnia i powinniśmy się do tego dobrze przygotować.  Co jest lekceważone ? Dopóki nic nie boli – wszystko.

Czy są ćwiczenia, które możemy wykonać nawet w trakcie pracy, np. przy biurku, a  które mogą przynieść nam ulgę w przypadku bólu?

Jest dużo ciekawych ćwiczeń, które można przenieść z domu, gabinetu i wykonywać w biurze przy biurku oraz na podłodze obok niego. Można siedzieć na piłce, robić ćwiczenia na mięśnie brzucha itp.

Kluczowym ćwiczeniem, jakie powinni wykonywać pracownicy biur, to kontrola własnego ciała – odpowiedniej pozycji podczas pracy. Abu uzyskać spersonalizowany zestaw ćwiczeń, bo tylko taki ma sens, warto udać się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego.

Fizjoterapeuta oceni i skoryguje naszą sylwetkę i dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Poza pracą przy komputerze, przedstawiciele jakich branż mają bóle związane z nadwyrężeniem mięśni? Czy da się wyróżnić jeszcze jakąś dużą grupę osób?

Przedstawiciele wszystkich branż mogą odczuwać bóle kręgosłupa i przeciążenie mięśni.

Zmienia się tylko okolica kręgosłupa czy część ciała, która jest mocno obciążana w wyniku pracy, jaką wykonują (w niewłaściwej pozycji, z za dużym obciążeniem czy stanowczo za długo).

  Przykładowo fryzjer może mieć bóle kończyn dolnych, odcinka szyjnego czy rąk, masażysta/terapeuta manualny może mieć problem z rękoma czy nogami, a kosmetyczka z szyją, odcinkiem piersiowym, lędźwiowym itp.

Jakie aktywności fizyczne najczęściej poleca Pan klientom? Czy są ćwiczenia, które warto wykonywać, niezależnie od wykonywanej pracy lub wieku?

Jest wiele uniwersalnych aktywności, jakie są polecane, takie jak pływanie, spacery, nordic walking, bieganie, fitness, joga czy pilates.

Mam swoje ulubione aktywności na co dzień – bieganie i pływanie, a od niedawna rower, ale nie polecam pływania komuś, kto ledwo pływa i biegania, jak z twarzy bije niechęć.

Swoim pacjentom aktywność dobieram indywidualnie, bo każdy z nich jest w zupełnie innej kondycji i co innego preferuje, czasem lekko modyfikuje ich dotychczasowe formy aktywności.

Jeśli chodzi o wiek, to zupełnie się nie ograniczam w doborze, nierzadko starsi pacjenci są w lepszej formie od tych młodych. Oczywiście biorę pod uwagę możliwość występowania chorób przewlekłych układu krążenia czy zmniejszonej gęstości kości, więc zalecam im odpowiednią intensywność, obciążenie czy czas podczas aktywności.

Moim zadaniem jest, miedzy innymi, motywacja moich klientów do walki o zdrowie i pomoc w doborze bezpiecznej aktywności.

Mgr Łukasz Tomasz Kłos – fizjoterapeuta, terapeuta manualny, OMT (szkolenie OMT jest najwyższym stopniem wykształcenia, możliwym do zdobycia w terapii manualnej na świecie. W Polsce, jak do tej pory, jest około 30 certyfikowanych terapeutów tej metody leczenia).

Jest absolwentem Wydziału Rehabilitacji na Akademii Wychowania Fizycznego J.

Piłsudskiego w Warszawie; certyfikowany terapeuta manualny wg Kaltenborn-Evienth Koncept; certyfikowany Terapeuta Ortopedycznej Terapii Manualnej wg standardów IFOMPT (International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Terapists). Ma ponad 10 lat doświadczenia zawodowego w pracy z pacjentami z problemami w obrębie narządu ruchu. 

Jest też współautorem bloga: http://www.fizjoterapiahd.pl/.

Rozmawiała Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów dotykają sporą część populacji. Im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest choroba układowa, najczęściej schorzenie układu ruchu. Podpowiadamy, jak uniknąć tych dolegliwości lub zmniejszyć ich uciążliwość.

Kiedy odczuwasz tak zwane bóle kości, tak naprawdę najczęściej bolą cię mięśnie i stawy. U zdrowej, młodej osoby bóle elementów układu ruchu zazwyczaj powoduje intensywny trening fizyczny.

Przypuszcza się, że powstające wtedy tzw. zakwasy mięśni są spowodowane najprawdopodobniej mikrourazami włókien mięśniowych, a nie – jak często się sądzi – odkładaniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.

Ból mięśni i stawów mogą też spowodować:

 • choroba zwyrodnieniowa
 • urazy
 • stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni
 • infekcje, szczególnie grypa i przeziębienie
 • nadwaga i otyłość
 • przeciążenia.

Na ból mięśni i stawów pomogą:

1. Farmakoterapia

Po leki przeciwbólowe możesz sięgnąć, jeśli dolegliwości:

 • pojawiają się w wyniku infekcji (leki przyjmuje się okresowo);
 • są skutkiem schorzenia o charakterze zapalnym (środki farmaceutyczne stosowane są długoterminowo lub stale);
 • wynikają z doznanego urazu (leki aplikowane są incydentalnie);
 • są na tyle dokuczliwe i silne, że ograniczają lub wręcz uniemożliwiają podejmowanie codziennej aktywności.

Stosując w wymienionych sytuacjach środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie tylko zlikwidujesz ból, ale również jego przyczynę. Leki te są dostępne jako tabletki, plastry przeciwbólowe czy maść. Wskazaniem do długoterminowego przyjmowania leków przeciwbólowych jest np. reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zapalenie mięśni czy reaktywne zapalenie stawów.

2. Regularna aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu zapewni ci odpowiednią sprawność układu ruchu i poprawi krążenie. Dzięki temu stawy i mięśnie będą dobrze dotlenione i odżywione, a to będzie sprzyjać dobrej regeneracji ewentualnych uszkodzeń i zmniejszać ryzyko wystąpienia bóli.

Dzięki sprawnemu krążeniu z komórek na bieżąco będą również usuwane toksyczne produkty przemiany materii – ich zaleganie jest jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy mięśni i stawów. Codzienna gimnastyka to zatem najlepsza i najtańsza metoda profilaktyki bólów układu ruchu.

Działa ona nie tylko na poziomie komórkowym, ale również tkankowym i narządowym, ponieważ utrzymuje elastyczność układu mięśni i stawów. Ćwicz regularnie – to świetne przygotowanie pod większy wysiłek fizyczny i metoda na obniżenie masy ciała.

3. Fizjoterapia

Przy bólu stawów i mięśni możesz skorzystać z następujących metod:

 • Kinesiotaping tzw. plastrowanie dynamiczne służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu. Dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.
 • Kinezyterapia – usprawnia układ ruchu w chorobach reumatycznych, na niej opiera się rehabilitacja pozabiegowa (np. ćwiczenia kręgosłupa po zakończeniu leczenia szpitalnego), pomocna, kiedy dokuczają bóle kręgosłupa lędźwiowego czy bóle stawu biodrowego.
 • TENS – przezskórna stymulacja prądem elektrycznym wpływa na przewodnictwo nerwowe. Efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.
 • Terapia manualna – obejmuje leczenie dotykiem, w tym masaż – rozluźniający lub stymulujący: ręczny, wodny lub z wykorzystaniem akcesoriów pomocniczych; stanowi idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, tak zwane zakwasy po treningu czy bóle mięśni nóg.
 • Krioterapia, czyli to, co na stawy dotknięte bólem najlepsze: ekstremalne zimno leczy bóle pourazowe, zmniejsza stany zapalne pojawiające się w chorobach reumatoidalnych czy metabolicznych (dna moczanowa).

4. Relaks

Korzystaj z niego przy przeciążeniach i w stresie. Relaksuj się w sposób bierny, oszczędzając bolący staw (np. chore kolano), lub czynnie, np. spacerując.

5. Dieta

Dobra dieta na stawy i mięśnie zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz błonnika i białka. Właściwie skomponowane menu ma kluczowe znaczenie przy bólach spowodowanych chorobą zapalną stawów, po urazach oraz w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej. Dostarcza:

 • cząstek budujących kolagen – to podstawowy składnik stawów;
 • aminokwasów tworzących białka włókien mięśniowych;
 • mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni.

Dobrze zbilansowana dieta to także podstawa do zrzucenia zbędnych kilogramów – nadwaga i otyłość obciążają elementy układu ruchu i powodują zwyrodnienia stawów.

Ból kręgosłupa | diagnoza, leczenie

Wyróżniamy dwie przyczyny bólu kręgosłupa: mechaniczną i chemiczną. Ból kręgosłupa o podłożu mechanicznym jest główną przyczyną problemów z kręgosłupem. Aktualne badania naukowe donoszą że 97-98 % bólów kręgosłupa spowodowana jest czynnikami mechanicznymi.

Znaczna część tych dolegliwości (nawet do 90%) spowodowana jest uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Powodem takiego bólu może być wykonanie nagłego ruchu bądź dźwignięcie ciężkiego przedmiotu. W takim przypadku Pacjent może odczuwać ból kręgosłupa z możliwością promieniowania np. do kończyny.

Występuje również zespół dolegliwości który spowodowany jest przeciążeniem, a co za tym idzie utratą elastyczności oraz prawidłowej ruchomości tkanek przykręgosłupowych. Przyczyną takiego bólu może być wcześniejszy uraz, zabieg operacyjny, bądź przebyty epizod uszkodzenia krążka międzykręgowego, jak również siedzący tryb życia oraz jednostajna pozycja w ciągu dnia.

Ostatni zespół bólowy kręgosłupa to zespół posturalny, który dotyczy głównie ludzi młodych; spowodowany błędnym nawykiem postawy.

Ból kręgosłupa o podłożu chemicznym charakteryzuje się stałością objawów. Pacjent z takim bólem ma problem ze znalezieniem pozycji, w której odczuwa ulgę, a każdy ruch nasila dolegliwości. Dodatkowo mogą wystąpić objawy takie jak: obrzęk, zaczerwienienie oraz podwyższona temperatura bolesnej okolicy kręgosłupa.

Zespół bólowy kręgosłupa – podział

 • Jeśli ból kręgosłupa, potocznie określany przez pacjentów jako ból pleców, pojawił się nagle lub od pierwszych symptomów do rozwinięcia się dużego bólu minęło niewiele czasu to mamy do czynienia z bólem ostrym.
 • Jeśli dolegliwości rozwijały się w czasie, początkowo występowały co jakiś czas, następnie z rosnącym nasileniem zaczęły występować codziennie to mamy do czynienia z bólem przewlekłym.

Ból kręgosłupa – odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem przyczyn mechanicznych.

Są wśród nich statyczne przeciążenia kręgosłupa wynikające z pracy w pozycjach niekorzystnych lub nagłe przeciążenia dynamiczne.

Ból odcinka lędźwiowego jest fizjologiczną reakcją organizmu na przekroczenie dopuszczalnego zakresu ruchu lub wykonywania pracy ze zbyt dużym obciążeniem, zapobiegając przed jego uszkodzeniem.

Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Bóle kręgosłupa lędźwiowego w 60-80% związane są z dyskopatią i najczęściej występują u osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Jest to rodzaj przepukliny krążka międzykręgowego (dysku) polegającej na rozerwaniu zewnętrznej warstwy krążka i jego uwypukleniu się na zewnątrz powodując ucisk nerwów, mięśni i naczyń krwionośnych.

Bezpośrednią przyczyną dyskopatii może być gwałtowny ruch zgięciowy lub zgięciowy z dodatkową rotacją, co przemieszcza jądro miażdżyste ku tyłowi, wywołując pęknięcie.

Dyskopatia najczęściej ma jednak przebieg długotrwały z okresami zaostrzenia dolegliwości, co wpływa na leczenie kręgosłupa. Wspomniany ucisk korzenia nerwowego wywołuje tzw. rwę kulszową. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie ostrego bólu przeszywającego nogę. Ból jest tak silny, że ciężko jest się pacjentowi wyprostować, dodatkowo pacjent często ma uczucie drętwienia nogi.

Leia também:  Jakie Są Objawy Wysokiego Ciśnienia Tętniczego?

Zmiany zwyrodnieniowe a ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej pojawiają się z wiekiem, szczyt choroby przypada na 50-60 rok życia. Przyczyną może być zmniejszenie aktywności fizycznej i idące za tym osłabienie mięśni stabilizujące kręgosłup.

Dochodzi wówczas do przeciążenia kręgów i tkanek kręgosłupa, które nie są przyzwyczajone do forsownych przeciążeń statystycznych (siedzący tryb życia).

Dolegliwości bólowe mają charakter stały lub przerywany i nasilają się podczas ruchu lub przy długotrwałym staniu.

Jeśli zmiany zwyrodnieniowe nie są znacznie nasilone, możliwe jest ich leczenie w sposób zachowawczy. Opiera się głównie na rehabilitacji ruchowej oraz edukacji odnośnie koniecznych zmian w codziennym funkcjonowaniu i dbaniu o zdrowy kręgosłup. Również tutaj możliwe jest wspomaganie procesu rehabilitacji przez wykonanie terapeutycznego ostrzyknięcia.

Bóle kręgosłupa a zmiany przeciążeniowe kręgosłupa

Jest to jedna z częstszych przyczyn wpływających na przewlekłe bóle kręgosłupa. Jest połączeniem przeciążeń mięśni, więzadeł i krążków międzykręgowych w wyniku ciężkiej pracy fizycznej, uprawiania sportu lub przybierania niewłaściwych pozycji.

Dolegliwości bólowe czasem ujawniają się nie w obrębie kręgosłupa, a w odległych częściach ciała. W zależności od czynników i nasilenia mogą być bardzo zróżnicowane. Jednak zawsze powinny być sygnałem ostrzegawczym.

Leczenie kręgosłupa zawsze wymaga konsultacji u specjalisty.

Kręgoszczelina i kręgozmyk

Kręgoszczelina to przerwanie ciągłości kręgu. Występuje najczęściej u osób młodych, aktywnych sportowo. Dolegliwości bólowe są miejscowe, z reguły nasilone bardziej po jednej stronie. W przypadku kiedy dojdzie do przesunięcia kręgu leżącego powyżej do przodu w stosunku do kręgu leżącego poniżej, mamy do czynienia z kręgozmykiem.

Jego powstanie może mieć miejsce na podstawie wcześniejszej kręgoszczeliny lub ze względu na znaczną niestabilność w przebiegu zmian zwyrodnieniowych. Typowym objawem jest ból kręgosłupa lędźwiowego, często określany przez pacjentów jako ból krzyża. Zarówno w jednym, jak i drugim schorzeniu istnieje możliwość leczenia rehabilitacyjnego.

Szczególnie w przypadku kręgoszczeliny liczy się postawienie jak najszybszego rozpoznania, kiedy to defekt kostny ma możliwość spontanicznego wygojenia się.

W przypadku kiedy leczenie kręgosłupa w formie zachowawczej nie przynosi efektu, możemy wykonać operacyjne zespolenie cieśni kręgu (miejsce powstawania kręgoszczeliny) lub stabilizację kręgosłupa objętego kręgozmykiem.

Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego jest na drugim miejscu pod względem liczby występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa. Coraz częściej skarżą się na nie osoby prowadzące siedzący tryb życia, a przede wszystkim pracujące w pozycji siedzącej.

Schorzenie to dotyczy najczęściej szwaczek, pracowników laboratoryjnych pracujących przy mikroskopach, a także osób obsługujących stanowiska komputerowe. Ma to związek z długotrwałym przebywaniem w pozycji statycznej, brakiem aktywności fizycznej, gdzie kręgosłup jest w nieprawidłowej pozycji w czasie wykonywania codziennych czynności.

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na prawidłową pozycję głowy i utrzymywanie właściwej postawy ciała.

Długotrwałe obciążenia mogą prowadzić do dyskopatii odcinka szyjnego, co stanowi prawie połowę wszystkich przyczyn bólowych tej części kręgosłupa. Zespół bólowy odcinka szyjnego może występować pod różną postacią: ból, tkliwość, zwiększone napięcie mięśni, sztywność, a nawet unieruchomienie.

Czasem odczuwalne są dolegliwości towarzyszące: ból pleców, ból okolicy szyi, ból między łopatkami, migrena, ból szczęki i okolicy uszu, zaburzenia wzroku.

Schorzenie okolicy szyi określane jest jako interdyscyplinarne, gdyż leczeniem mogą zajmować się ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy, czy fizjoterapeuci.

Kręgosłup w odcinku szyjnym podatny jest na zmiany degeneracyjne, a to za sprawą jego dużej ruchomości i podatności na obciążenia. Bóle mogą mieć postać ostrą, związaną ze stanem zapalnym bądź uszkodzeniem, a także postać przewlekłą, związaną ze zmianami zwyrodnieniowymi tzw. zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego.

Zespół bólowy kręgosłupa odcinka szyjnego może być również związany ze złym stanem emocjonalnym. Sytuacje stresowe powodują nadmierne napięcie okolicy karku i barków powodując ich ból. Osoby z depresją lub problemami psychicznymi mogą uskarżać się na stany przewlekłe, trudne do leczenia.

 • Spondyloza szyjna W wyniku starzenia się tkanek dochodzi do spondylozy szyjnej, czyli zmian zwyrodnieniowych kręgów, krążków międzykręgowych, chrząstek stawowych oraz stawów międzywyrostkowych. Jest to proces przewlekły, trwający wiele lat, na który składa się suma wszystkich urazów i przeciążeń.
 • Radikulopatia szyjnaJest to zespół dolegliwości bólowych związany z uciskiem na korzeń nerwowy. Radikulopatia wywołuje uczucie drętwienia i osłabienia z możliwym niedowładem kończyny górnej. Charakterystyczne dla rwy ramiennej jest ból kręgosłupa szyjnego promieniujący do kończyny górnej. W początkowej fazie ból może nasilać się przy kichaniu lub kaszlu, w kolejnym stadium nasila się, z wyraźnym promieniowaniem do barku. Ból odczuwalny jest podczas ruchów głową promieniując do łopatki, klatki piersiowej, nawet aż do palców dłoni. Najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe, na jakie narażony jest kręgosłup, związane ze starzeniem się organizmu i trybem życia. Ciężka praca fizyczna, jak również częste powtarzanie tych samych czynności w niewłaściwej pozycji prowadzą do wypuklin powodujących ucisk na korzenie. Inną przyczyną rwy ramiennej mogą być mikrourazy oraz choroby zapalne lub nowotworowe.
 • Zespół szyjny górny Inną nazwą zespołu szyjnego górnego jest zespół Barrego-Lieou. Ból występuje głównie w górnej części karku i potylicy, czasem promieniując do skroni i czoła. Główną przyczyną występowania zespołu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w części szyjnej prowadzące do ucisku na tętnice kręgowe i struktury unerwienia.
 • Migrena szyjna Bóle głowy pochodzenia szyjnego związane są z dysfunkcją w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego odcinka szyjnego kręgosłupa i stanowią ok. 15% wszystkich przyczyn bólów głowy. Główną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe powodujące podrażnienie splotu współczulnego okołotętniczego lub ucisk tętnicy kręgowej. Z badań wynika, że migrena częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, zmuszeniu trzymać głowę w jednej pozycji np. przed monitorem. Długotrwały ból może być również wywołany nieprawidłową pozycją w czasie snu.
 • Urazy odcinka szyjnegoBól kręgosłupa szyjnego bardzo często może być następstwem urazu, a wśród nich są dość niebezpieczne wypadki drogowe (mechanizm uszkodzenia zgięciowego i wyprostnego) lub upadki z wysokości (złamanie kompresyjne lub zmiażdżeniowe). Zgięciowy mechanizm urazu kręgosłupa jest wynikiem działania olbrzymiej siły powodującej nagłe zgięcie kręgosłupa ku przodowi ze znacznie przekroczonym zakresem jego ruchomości. W następstwie dochodzi do przesunięcia trzonów kręgowych, powodując uciążliwe bóle kręgosłupa. Do wyprostnego mechanizmu urazu kręgosłupa dochodzi w momencie gdy mamy do czynienia z siłami działającymi na głowę od przodu, co doprowadza do nagłego przeprostu z uszkodzeniem krążka kręgowego i rozerwania więzadła.
 • Znacznie niebezpieczniejsze są urazy kręgosłupa szyjnego typu Whiplash (smagnięcie biczem). Test to typowy uraz w wypadkach samochodowych (przy uderzeniu w tył pojazdu). Wynikiem działającej siły jest gwałtowne odgięcie karku z przeniesieniem głowy za barki, po czym siła bezwładności przenosi głowę do przodu. Objawami są bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, ból głowy trwający wiele miesięcy, a także ból kręgosłupa piersiowego. Towarzyszyć temu mogą również zawroty głowy, zaburzenia widzenia i równowagi. Czasem spotyka się również wahania emocjonalne, zaburzenia snu lub omdlenia. W takich wypadkach konieczne jest unieruchomienie odcinka szyjnego przy użyciu kołnierza ortopedycznego przez 2-4 tygodnie.

Ból kręgosłupa – uszkodzenia kręgosłupa

 • Nagły uraz – uszkodzenie tkanek pierścienia włóknistego krążka pod wpływem gwałtownego i silnego urazu.
 • Przeciążenia przewlekłe – powstające latami, powodujące uszkodzenia kręgów i krążków międzykręgowych.

Leczenie bólu kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa polega głównie na zwalczaniu przyczyny, a nie tylko objawów. U Pacjenta z dolegliwościami bólowymi stosuje się ruch działający leczniczo, który dobierany jest na podstawie wyników badania czynnościowego kręgosłupa.

Według statystyk, dziewięciu na dziesięciu Pacjentów, którzy przeszli ból krzyża, dozna kolejnego w przeciągu najbliższego roku, a u jednej trzeciej osób objawy będą bardziej nasilone.

Z uwagi na tak pesymistyczne statystyki, najważniejszym elementem leczenia jest zapobieganie nawrotom.

Głównym narzędziem w leczeniu jest edukacja Pacjenta, który musi nauczyć się innego niż dotąd wykonywania codziennych czynności.

Siedzenie, zakładanie butów, wstawanie z łóżka czy podnoszenie przedmiotów z podłogi może wywoływać ból pleców.

Takie postępowanie lecznicze sprawia, że Pacjent jest niezależny w procesie leczenia, zna procedury ratunkowe jak również profilaktyczne, które pomagają zapobiegać występowaniu nawrotów.

W zdecydowanej większości przypadków leczenie kręgosłupa ma charakter rehabilitacyjny. Dla każdego pacjenta dobierany jest odpowiedni protokół rehabilitacyjny. Zakłada on jak najszybsze zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych, aby możliwe było wykonywanie czynności dnia codziennego.

W kolejnym etapie skupiamy się na ugruntowaniu osiągniętych efektów oraz zapobieganiu nawrotom. W szczególnych przypadkach, kiedy postępy rehabilitacji według lekarzy są niesatysfakcjonujące, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu terapeutycznego ostrzyknięcia.

Po zabiegu pacjent powinien powrócić do rehabilitacji.

W przypadku znacznych objawów neurologicznych (znaczny ból w obrębie kończyny, zaburzenia czucia i siły mięśniowej w obrębie kończyny), które nie ustępują lub wręcz mają tendencję do nasilania się, proponujemy pacjentowi pilne odbarczenie struktur nerwowych. Można to uzyskać poprzez wykonanie operacji dyscektomii. Po operacji konieczna jest rehabilitacja, której zadaniem jest zapobieganie podobnym zdarzeniom w przyszłości.

W wyjątkowych sytuacjach, szczególnie u ludzi starszych, po niewielkich urazach lub nagłych przeciążeniach, może dojść do powstania złamania kompresyjnego w obrębie kręgu.

Chory skarży się na silny ból kręgosłupa nasilający się w ruchu lub podczas zmian pozycji. Samo złamanie przypomina zgniatanie pudełka.

Konieczne jest wykonanie badań obrazowych, które pozwalają stwierdzić, który z kręgów uległ złamaniu i jak duże jest zniekształcenie. W leczeniu tego typu złamań wykorzystujemy technikę wertebroplastyki.

W przypadkach zmian bardzo zaawansowanych, kiedy degeneracja kręgosłupa jest znaczna lub nasilenie objawów neurologicznych jest duże, może się okazać, że konieczna jest operacja.

Jej zakres i dokładna technika jest ustalana dla każdego pacjenta oddzielnie. Wszystkie operacje polegają na stabilizacji kręgosłupa z różnego rozmiaru odbarczeniem struktur nerwowych.

Po leczeniu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja, która pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania oraz wyuczenia odpowiednich zachowań.

Ból kręgosłupa – profilaktyka pierwotna!

Należy sobie wyrobić nawyk ochrony kręgosłupa, by codzienne czynności wykonywane automatycznie, często w sposób nieprawidłowy, nie powodowały nakładających się na siebie mikrourazów i przeciążeń działających na kręgosłup.

Bibliografia:

Piotr Józefowski, Anna Kołcz-Trzęsicka, Anna Żurowska, “Zdrowy kręgosłup”, Warszawa, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., 2015, ISBN 978-83-7845-875-3

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*