Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny? Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?

1. Wskaż, gdzie jesteś

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?

2. Znajdź potrzebny lek

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?

3. Zarezerwuj on‑line

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Dlaczego prawidłowa praca wątroby jest dla nas taka istotna? Jest to największy gruczoł trawienny w naszym organizmie, składający się z tysięcy hepatocytów. Jednym z jej głównych zadań jest udział w procesach trawiennych, przekształcających dostarczany pokarm w łatwo przyswajalne dla organizmu substancje proste.

Jest ona również kluczowym organem odpowiadającym za usuwanie z naszego organizmu substancji toksycznych, zarówno pochodzących z zewnątrz, jak i stanowiących uboczny produkt przemian biochemicznych. Co ciekawe, stanowi ona również magazyn zapasowy dla tłuszczów, glikogenu, żelaza oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A,D, E oraz K).

Nie należy również zapominać, że wątroba reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową, bierze udział w syntezie żółci, triglicerydów, cholesterolu, białek osocza (np. albumin) oraz czynników krzepnięcia krwi.

Ze względu na swoją wszechstronność, wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne i nawet przy zachowaniu 1/3 jej objętości jest w stanie dalej zachować swoją funkcjonalność.

Wątroba nie jest narządem unerwionym, także sama w sobie nie boli. Niemniej jednak powiększona wątroba uciska na otaczające ją narządy wewnętrzne oraz dobrze unerwione tkanki, co odczuwane jest właśnie jako ból w okolicy wątroby.

Prowadząc zdrowy styl życia i stosując dobrze zbilansowaną dietę, nie powinniśmy odczuwać żadnych dolegliwości ze strony tego narządu. Powiększona wątroba może jednak być efektem nadmiernego jej obciążania i uszkodzenia hepatocytów. Taki stan może być spowodowany m.in.:

 • Spożywanie dużych ilości alkoholu.
 • Dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone oraz tłuste i smażone potrawy.
 • Zjadanie dużych posiłków zamiast kilku mniejszych.
 • Palenie papierosów.
 • Stosowanie leków tj. środki hormonalne, tetracykliny czy niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Substancje trujące.
 • Wirusy (WZW typu A, B lub C).

Niektóre ze zmian są odwracalne, jednakże niektóre wymienione powyżej czynniki prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia hepatocytów, a to z czasem do przewlekłej niewydolności wątroby.

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?

Objawy chorej wątroby

Jak już wspomnieliśmy, ze względu na brak unerwienia tak naprawdę nie występuje ból wątroby – objawy które odczuwamy są zazwyczaj spowodowane powiększeniem wątroby ze względu na toczący się w jej wnętrzu stan zapalny i ucisk otaczającej jej torebki. Jeżeli chodzi o inne objawy powiększonej wątroby, są to między innymi:

 • Brak apetytu;
 • Problemy z trawieniem;
 • Częste wzdęcia;
 • Przewlekłe uczucie zmęczenia;
 • Nadmierna senność;
 • Utrata wagi;
 • Zmiana koloru skóry na lekko ziemisty, żółtawy;
 • Świąd skóry;
 • Ciemniejsze zabarwienie moczu;
 • Pojawienie się na skórze pajączków i rumienia w okolicy dłoni;
 • Krwawienie z dziąseł i innych błon śluzowych;
 • Przerost ślinianek przyusznych.

Jak widać wiele z tych objawów jest mało charakterystycznych, co utrudnia z czasem postawienie prawidłowej diagnozy. Przy zaawansowanych schorzeniach, kiedy pojawia się już silny ból wątroby, objawy są już bardziej specyficzne i obejmują:

 • Wodobrzusze,
 • Przepuklinę pępkową;
 • Uogólnione, silne obrzęki;
 • Skazę krwotoczną;
 • Nadciśnienie wrotne;
 • Krwawienie z żylaków przełyku;
 • Zaburzenia pracy nerek;
 • Śpiączkę metaboliczną.

Jak zbadać stan wątroby?

Stan wątroby można ocenić za pomocą wielu narzędzi. Badania profilaktyczne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, co pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto je również wykonywać w momencie pojawienia się jakichkolwiek objawów, a także gdy pojawi się ból w okolicy wątroby.

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?

Pierwszym krokiem do postawienia diagnozy jest oczywiście dokładny wywiad lekarski i badanie palpacyjne, pozwalające określić wielkość i twardość wątroby.

Bardzo istotne są również badania laboratoryjne, takie jak: białko całkowite, CRP, bilirubina całkowita i pośrednia, ALT, AST, GGTP, fosfataza zasadowa, antygen HBs oraz przeciwciała anty-HCV.

  Warto również dodatkowo wykonać ogólne badanie moczu, w którym w przypadku schorzeń wątroby mogą pojawić się krwinki czerwone oraz bilirubina.

Do nieinwazyjnych badań wątroby zaliczają się także metody obrazowe. Najczęściej wykorzystywane jest badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa oraz scyntygrafia. Pozwalają one na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w strukturze tego narządu, takich jak guzki czy zwłóknienia.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się również na badania inwazyjne, takie jak laparoskopia czy biopsja wątroby. Wykonuje się je najczęściej w przypadku silnych stanów zapalnych lub w celu sprawdzenia czy widoczny w badaniach obrazowych guz ma charakter łagodny czy złośliwy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ze względu na fakt, iż wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, a objawy powiększonej wątroby nie są niczym przyjemnym, warto stosować działania profilaktyczne zapewniające jej prawidłową pracę.

Kluczowe są oczywiście zdrowy styl życia i odpowiednio zbilansowana dieta, opierająca się na kilku prostych zasadach:

Unikanie smażonych i tłustych potraw. Picie dużej ilości wody. Zjadanie kilku małych posiłków dziennie. Częste sięganie po warzywa i owoce, zwłaszcza te w ciemnych kolorach. Ograniczenie słodyczy i słonych przekąsek, które zawierają wysoko przetworzone składniki.

Warto również zrezygnować z używek, takich jak kawa, alkohol czy papierosy, które wykazują szkodliwy wpływ nie tylko na wątrobę, ale również inne narządy.

W ramach profilaktyki można zastosować również jeden z dostępnych w aptece preparatów, zawierających składniki wspomagające pracę wątroby.

Warto przyjrzeć się dobrze składowi takiego preparatu, ponieważ w wielu przypadkach są to głównie puste chwyty marketingowe lub słabo działające wyciągi ziołowe.

Skutecznym rozwiązaniem we wspomaganiu pracy wątroby i jej naturalnych zdolności regeneracyjnych są preparaty zawierające duże ilości fosfolipidów. Czym one są?

Fosfolipidy, zarówno te ludzkie jak i pochodzenia sojowego (zawarte we wspomnianych preparatach), to niewielkie cząsteczki tłuszczowe składające się z części hydrofilowej i hydrofobowej. Najbardziej znana z nich jest fosfatydylocholina. Wchodzi ona w skład błony hepatocytów, stanowiąc około 40% jej powierzchni.

Fosfolipidy wchodzą również w skład żółci oraz lipoprotein. Przy intensywnej pracy wątroby dochodzi do gwałtownego spadku poziomu fosfolipidów, co nie tylko może osłabiać jej zdolności regeneracyjne, ale również utrudniać prawidłową pracę. Ma to związek z faktem, iż fosfatydylocholina odpowiada za przekazywanie sygnałów w komórce.

Gdy nie jest to możliwe, komórka umiera.

Zawarta w fosfolipidach cholina dodatkowo redukuje stan zapalny w obrębie wątroby, między innymi poprzez hamowanie syntezy cytokin prozapalnych.

Cholina ułatwia również transport tłuszczów do innych narządów, przez co odciąża częściowo wątrobę w jej codziennej pracy.

Cholina hamuje również odkładanie się tłuszczów na ścianach naczyń krwionośnych, zapobiegając stłuszczeniu wątroby oraz miażdżycy.

Jak widać regularne zażywanie preparatów zawierających wspomniane wyżej substancje, w połączeniu z odpowiednią dietą i zasadami zdrowego stylu życia z pewnością poprawi pracę wątroby i zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie przez długie lata.

Leia também:  Zerwana Torebka Stawowa Ile Trwa Leczenie?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Odżywianie i Diety

Tagi:  chora wątroba objawy oczyszczanie wątroby czy wątroba boli

Więcej artykułów

Baza wiedzy / Objawy -> Powiększona wątroba

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny? Zdjęcie przedstawiające powiększoną wątrobę

Wątroba jest największym narządem gruczołowym człowieka, zajmuje prawe podżebrze, górną część nadbrzusza i przyśrodkową część lewego podżebrza. W warunkach fizjologicznych w linii pośrodkowej ciała brzeg wątroby wątroby może wystawać około 3-5 cm poniżej wyrostka mieczykowatego mostka. Powiększona wątroba sięga >10 cm poniżej łuku żebrowego. Anatomicznie wątroba składa się z prawego i lewego płata, przedzielonych więzadłem sierpowatym. Wątroba podzielona jest na osiem segmentów.

Powiększona wątroba powoduje ból, kłucie i rozpieranie najczęściej w okolicy podżebrowej prawej i w linii pośrodkowej ciała, w nadbrzuszu lub sródbrzuszu. Najczęstszą przyczyną hepatomegalii jest zapalenie (wirusami zapalenia wątroby typu A, B lub C), stłuszczenie lub nowotwór watroby (np. rak wątrobowokomórkowy, nowotwory wtórne/przerzuty do wątroby, mielofibroza, białaczki).

Do innych lokalnych przyczyn powiększenia wątroby zaliczamy: ropnie, torbiele, naczyniaki wątroby, zakrzepicę żył wątrobowych (zespół Budda-Chiariego), choroby dróg żółciowych, chorobę Wilsona, włóknienie i marskość wątroby, uszkodzenia toksyczne komórki wątrobowej (np. polekowe – m.in.

doustne środki antykoncepcyjne, poalkoholowe), niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH), zapalenie autoimmunologiczne wątroby. Inne choroby systemowe przebiegające z powiększeniem wątroby to m.in. choroby spichrzeniowe (np.

glikogenozy, choroba Pompego, choroba Gauchera, amyloidoza, hemochromatoza), cukrzyca, zespół metaboliczny, niewydolność serca, choroba Leśniowskiego-Crohna, sarkoidoza, zakażenia (np. mononukleoza zakaźna), zespoły mieloproliferacyjne, stany nadkrzepliwości.

Klinicznie powiększeniu watroby mogą towarzyszyć: subiektywne dolegliwości bólowe w rzucie wątroby, dyskomfort w prawym podżebrzu / uczucie rozpierania pod łukiem żebrowym / kłucie w brzuchu (po prawej stronie), odbijanie, wzdęcia, brak apetytu, zgaga, nudności, wymioty, świąd skóry, pajączki naczyniowe, wybroczyny, zażółcenie skóry/powłok, twardówek, moczu, odbarwienie stolca, zmęczenie, bladość, otępienie, wodobrzusze, głowa meduzy jako obraz nadciśnienia wrotnego. Choroby miąższu wątroby mogą też przebiegać bez dolegliwości bólowych i/lub bez hepatomegalii.

W zależnosci od pierwotnej przyczyny hepatomegalii, w badaniach biochemicznych stwierdza się dodatkowo: podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych: aminotransferazy alaninowej (ALT, AlAT) i/lub asparaginianowej (AST, AspAT), podwyższenie stężenia bilirubiny w surowicy chorego, podwyższenie aktywności fosfatazy alkalicznej (AP), zwiększenie aktywności gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP), zaburzenia krzepnięcia. Poza badaniem fizykalnym, do diagnostyki hepatomegalii wykorzystuje się badania obrazowe takie jak ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (RM), a także angiografię. Inwazyjną procedurą diagnostyczną jest biopsja wątroby, wykonywana najczęściej pod kontrolą USG lub TK, umożliwiająca ocenę histopatologiczną uszkodzonej tkanki/wycinka miąższu wątroby. W zależności od przyczyny powiększenia wątroby, w badaniu USG stwierdza się różne zaburzenia echogeniczności miąższu wątrobowego. W przypadku stłuszczenia wątroby w badaniu USG widoczna jest wzmożona echogeniczność, zredukowany rysunek naczyniowy i powiększenie wątroby >13 cm w wymiarze brzuszno-grzbietowym. W przypadku przerzutów nowotworowych do wątroby zmiany w USG mogą być hipodensyjne.

W zależności od pierwotnej przyczyny hepatomegalii, procedury terapeutyczne skupiają się przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej i opanowaniu niewydolności wątroby, w leczeniu pomocne są m.in.: leki hepatoprotekcyjne, dieta wątrobowa, zabiegi chirurgiczne, przeszczep wątroby, chemioterapia, leczenie paliatywne nowotworów nieresekcyjnych.

Powiększona śledziona – przyczyny, objawy, badania

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu “Profilaktyka 40 plus”. Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy. Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00.

Punkt pobrań będzie zamknięty. UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Powiększona wątroba (hepatomegalia) – jak rozpoznać i jakie są przyczyny?Powiększenie śledziony to stan, który powinien zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Splenomegalia jest spowodowana wystąpieniem chorób: zakaźnych, metabolicznych, spichrzeniowych, a także nowotworowych. W związku z tym, że jest objawem innych chorób, sygnalizuje nam ich wystąpienie. Śledziona może wrócić do swoich rozmiarów pod warunkiem rozpoczęcia leczenia. Jakie choroby są zatem przyczyną powiększania się śledziony?
Śledziona to mały organ w jamie brzusznej człowieka. Znajduje się po lewej stronie, pod żebrami, między żołądkiem a lewą nerką. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie krwi ze starych krwinek. Kolejnym ważnym zadaniem jest zwalczanie drobnoustrojów: bakterii, wirusów i innych.
Powiększenie śledziony jesteśmy w stanie wyczuć palcami, kiedy przekroczy ona pod 1.5 razy swoją wielkość, a jej waga wzrośnie do ponad 200g.

Jakie są przyczyny powiększonej śledziony?

Do splenomegalii może dojść w przebiegu nowotworów krwi/szpiku, m.in. przewlekłej białaczki szpikowej, białaczki włochatokomórkowej, przewlekłej białaczki limfatycznej czy ostrej białaczki.

Również mielofibroza, ziarnica złośliwa (nowotwór systemu limfatycznego), chłoniaki (nowotwory węzłów chłonnych), jak i rak śledziony (może to być zarówno nowotwór pierwotny śledziony, jak i przerzut do tego narządu) mogą doprowadzić do powiększenia tego narządu.

Choroby zakaźne

 • wirusowe, np. cytomegalia, wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, różyczka;
 • bakteryjne, np. gruźlica, dur brzuszny, borelioza, kiła;
 • grzybicze, np. kandydoza;
 • pierwotniakowe, np. malaria, toksoplazmoza;
 • pasożytnicze, np. bąblowica.

W związku z tym, że śledziona m.in. filtruje krew – zatrzymuje cząsteczki obce dla organizmu, np.

bakterie i wirusy (by następnie je zniszczyć), przyczyną jej powiększenia może być każdy patogen.

Choroby autoimmunologiczne

Do powiększenia śledziony może również dojść w przebiegu chorób autoimmunologicznych i układowych, gdzie układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki własnego organizmu. Do tej grupy schorzeń można zaliczyć m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidozę.

Marskość wątroby

Jedną z przyczyn powiększenia śledziony może być marskość wątroby. W przebiegu tej choroby może dojść do podniesienia ciśnienia krwi wewnątrz naczynek śledziony, co jest przyczyną jej powiększenia.

Choroby spichrzeniowe

Inną przyczyną splenomegaliichoroby spichrzeniowe, w przebiegu których dochodzi do odkładania się różnych substancji w narządach, także w śledzionie, co jest przyczyną jej powiększenia. Są to m.in. choroba Gauchera, choroba Niemanna-Picka, mukopolisacharydoza oraz skrobiawica (amyloidoza) pierwotna i wtórna.

Leia também:  Guz tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie guzów tarczycy

Torbiele śledziony

Torbiel śledziony to patologiczna narośl powstająca w obrębie tego narządu. Może być ona wrodzona lub powstać po urazach (pourazowa), a także po zawale śledziony (torbiel pozawałowa śledziony), czyli po obumarciu części śledziony na skutek zatkania się tętnicy doprowadzającej do niej krew.

Ropień śledziony

Ropień śledziony jest rzadkim i potencjalnie groźnym dla życia schorzeniem. Objawy ropnia śledziony to bóle brzucha, gorączka, objawy zapalenie otrzewnej i ból klatki piersiowej związany z zapaleniem opłucnej.

Jakieobjawy powiększonej śledziony?

Rozmiar śledziony jest uzależniony od ilości zmagazynowanej w niej krwi. U zdrowej osoby waga nie przekracza 150 g. O powiększonej śledzionie mówimy wtedy, gdy waży 200 g i więcej. Do pierwszych objawów sugerujących powiększenie śledziony należą:

 • uczucie pełności w jamie brzusznej;
 • uczucie ucisku w okolicy żeber podczas wykonywania podstawowych czynności, takich jak: chodzenie, schylanie się czy siadanie;
 • nudności i/lub wymioty;
 • ból pleców promieniujący do jamy brzusznej;
 • ból brzucha.

Jeśli śledziona osiągnie bardzo duże rozmiary, oprócz wymienionych wyżej objawów pojawiają się:

 • skłonność do występowania wybroczyn na skórze oraz siniaków;
 • bladość powłok skórnych;
 • uciążliwe zmęczenie oraz duszności;
 • podatność na infekcje.

Czy powiększenie śledziony wpływa na wątrobę?

Niektóre schorzenia prowadzące do splenomegalii wywołują również powiększenie wątroby, czyli hepatomegalię.

Stan, w którym zarówno śledziona, jak i wątroba są powiększone nazywany jest hepatosplenomegalią.

Dochodzi do niego w przebiegu takich chorób jak: mielofibroza, nadciśnienie wrotne (jako powikłanie marskości wątroby), choroby spichrzeniowe czy mononukleoza zakaźna.

Co zrobi lekarz, jeśli zgłosimy się z powiększeniem śledziony?

Podstawą każdego procesu diagnostycznego jest starannie zebrany wywiad. Lekarz z pewnością będzie pytał o: czas wystąpienia dolegliwości, inne objawy, np.

gorączki, bóle brzucha, infekcje w ostatnim czasie, zwiększoną skłonność do siniaczenia się, osłabienie, bladość skóry, choroby przewlekłe lub stosowane leki, także używki stosowane przez pacjenta, wywiad rodzinny – czy u kogoś z bliskich występowała niedokrwistość, nasilone krwawienia, nowotwory, choroby hematologiczne.

W badaniu lekarz ocenia wielkość powiększonej śledziony, poszukuje oznak infekcji, powiększonych węzłów chłonnych, ocenia obecność poszerzonych naczyń na skórze brzucha, a w przypadku dzieci ważna jest również ocena wzrostu i masy ciała, oraz rozwoju.

Już w gabinecie lekarza POZ można uzyskać skierowanie na podstawowe badania, jak morfologia krwi i inne badania biochemiczne pomagające ocenić stan  organizmu i wskazać właściwy tor diagnostyczny.

Wskazane jest również wykonanie USG jamy brzusznej w celu oceny wielkości wątroby i śledziony, należy również ocenić pozostałe narządy jamy brzusznej, a – w miarę możliwości – przepływ krwi w naczyniach krwionośnych znajdujących się w sąsiedztwie wątroby i śledziony.

Powiększona śledziona i wątroba to konieczność wykonania dodatkowych badań:

 • morfologia krwi z rozmazem ręcznym;
 • wykładniki funkcji wątroby (ALT, AST);
 • stężenie glukozy we krwi;
 • profil lipidowy;
 • stężenie amoniaku i kwasu lipidowego w osoczu.

Dalsza diagnostyka uzależniona jest od najbardziej prawdopodobnej przyczyny powiększenia narządu.

Gdzie najlepiej zrobić badanie USG jamy brzusznej?

Jest wiele szpitali i przychodni robiących badanie USG śledziony. Jednym z takich miejsc jest przychodnia Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Pracują w niej bardzo dobrzy lekarze rodzinni i onkolodzy z wieloletnim doświadczeniem.

Wsród tych bardzo dobrych lekarzy pracujących w Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest radiolog, który wykona badanie USG jamy brzusznej (w tym śledziony) i zrobi bardzo dokładny opis tego badania.

W celu umówienia się na badanie USG śledziony skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
medonet.pl/zdrowie,powiekszona-sledziona—objawy–przyczyny-i-leczenie-,artykul,1735139.html
poradnikzdrowie.

pl/sprawdz-sie/objawy/powiekszenie-sledziony-przyczyny-choroby-powodujace-powiekszenie-sledz-aa-eUVB-pM2K-bJvJ.html
hellozdrowie.

pl/przyczyny-objawy-oraz-metody-leczenia-powiekszonej-sledziony/#objawy-powiekszonej-sledziony
zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23691616,powiekszona-sledziona-badania-leczenie-czy-mozna-zyc-bez.html

mp.pl/pacjent/objawy/170516,powiekszenie-sledziony

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała).

W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem.

Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

Wyczuwasz u siebie narządy wewnętrzne? Wydaje Ci się, że masz powiększoną wątrobę? – to niepokojący sygnał wielu chorób

W warunkach prawidłowych wątroba mieści się w  prawym górnym kwadrancie jamy brzusznej powyżej łuku żebrowego oraz części nadbrzusza.  W zależności od budowy organizmu  jest niewyczuwalna podczas badania.

Bywa, że wątroba nieznacznie wystaje poniżej łuku żebrowego i nie powinno budzić to niepokoju. Może to być efekt niższego fizjologicznego położenia lub spowodowane jej przemieszczeniem w wyniku na przykład wysięku opłucnej.

Czasem wzdęcia lub otyłość mogą wywoływać  wrażenie powiększonej wątroby.

Co oznacza powiększenie wątroby?

Przyczynami, które wywołują taki stan mogą być:

 • Zapalenie– tu głównie związane z wirusowym zapaleniem wątroby. Często też jest to wynik uszkodzeń polekowych. Oczywistym jest stłuszczenie wątroby zarówno alkoholowe jak i niealkoholowe. Kolejnym powodem może być uogólnione zakażenie bakteryjne lub wirusowe. We wczesnym okresie marskości wątroba również będzie powiększona, później natomiast jest mała. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby, pierwotne zapalenie dróg żółciowych, sarkoidoza, czy ropnie wątroby również bywają przyczyną takiego stanu.
 • Zastój krwi– Tutaj przyczyną jest prawokomorowa niewydolność serca, ale również niedrożność żył wątrobowych (zakrzepica, zespół niedrożności zatokowej wątroby)
 • Zastój żółci– niedrożność zewnątrzwątrobych dróg żółciowych- najczęściej jest to kamica przewodowa. Chociaż należy mieć też na uwadze raka trzustki lub raka brodawki Vatera.
 • Nacieczenie wątroby– Może być spowodowany chłoniakiem, białaczką albo hemopoezą (wytwarzanie elementów morfotycznych krwi) pozaszpikową.
 • Odkładanie się substancji– Hemochromatoza dziedziczna, czyli nadmierne gromadzenie żelaza oraz inne stany przeładowania żelazem. Inne powody to amyloidoza, glikogenoza, lipidoza np. Choroba Gauchera), choroba Wilsona.
 • Guzy- Powodem są pierwotny rak wątroby oraz niestety przerzuty nowotworowe, których wątroba często jest pierwszym miejscem lokalizacji.

Gdzie zgłosić się w razie wystąpienia powiększenia wątroby?

Samodzielne stwierdzenie tego objawu jest raczej trudne. Należy pamiętać, że wyczuwalny poniżej łuku żebrowego brzeg wątroby nie zawsze jest objawem powiększenia wątroby (może być obniżona, wtedy stłumienie wątrobowe nie jest zwiększone).

Leia também:  Jakie Sa Objawy Ciazy Na Poczatku?

 Zazwyczaj  podczas rutynowego badania pacjenta lub w trakcie badania USG jamy brzusznej lekarz  jest w stanie rozpoznać powiększenie wątroby. Jeżeli istnieją dodatkowe wskazania powinien on zlecić badanie Tomografii Komputerowej (TK) lub Rezonansu Magnetycznego (MRI).

Badania te pozwalają określić  wielkość i strukturę wątroby, jej naczynia krwionośne, drogi żółciowe oraz wykryć cechy nadciśnienia wrotnego.

Zdarza się, że prócz samego powiększenia wątroby wystąpią inne objawy. Mogą to być uczucie pełności w brzuchu, ból w okolicy prawego łuku żebrowego, nudności i wymioty, świąd, żółtaczka, zmiana zabarwienia stolca czy obrzęki obwodowe zwłaszcza kończyn dolnych.

W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeżeli dodatkowo występują objawy wymienione powyżej nie ma na co czekać. W przypadku poszerzenia diagnostyki lub ścisłej konsultacji lekarz rodzinny pokieruje do gastroenterologa lub hepatologa.

Jak zdiagnozować powiększenie wątroby?

Na wizytę do lekarza warto przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów. Warto zastanowić się czy nie ma się dodatkowych objawów takich jak gorączka, bóle brzucha, zażółcenie skóry czy oczu. Należy również zwrócić uwagę na kolor stolca.

Bardzo istotne jest poinformowanie    o ilości i rodzaju spożywanego alkoholu. Pomocne mogą okazać się badania diagnostyczne między innymi morfologia krwi obwodowej, stężenie CRP, aktywność aminostransferaz (ALP,AST), wskaźniki cholestazy, czyli zastoju żółci (są to ALP, GGTP. bilirubina).

Ważne może okazać się lipidogram, czyli stężenia triglicerydów i cholesterolu z uwzględnieniem frakcji lipoprotein ( HDL- tak zwany „dobry cholesterol” i  LDL- tak zwany „zły cholesterol”).

Niekiedy rozstrzygające będą  immunologiczne teksty w kierunku zakażeń wirusowych wywołanych przez wirusy WZW B i C, wirusa mononukleozy zakaźnej (wirus EBV) czy wirusa CMV.

W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii lub zasięgnięcie porady u naszych specjalistów.

Stłuszczenie wątroby – czy mam się bać?

Jak rozpoznć stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby powoduje mocniejsze odbijanie przez ten narząd ultradźwięków, co powoduje charakterystyczny, nadmiernie jasny obraz wątroby w badaniu USG.

We krwi można oznaczyć próby wątrobowe, których nieprawidłowe wartości świadczą o uszkodzeniu komórek wątrobowych.

Z kolei do biopsji wątroby, która jest badaniem inwazyjnym, uciekamy się jedynie wtedy, gdy rozpoznanie nie jest jasne lub podejrzewamy poważne uszkodzenie tego narządu.

Co jest przyczyną stłuszczenia wątroby?

W większości przypadków stłuszczenie wynika z zaburzonej przemiany materii u osób, które odżywiają się niezdrowo (dieta bogata w cukry i tłuszcze nasycone) i prowadzą siedzący tryb życia.

Bardzo szkodliwy dla wątroby jest wysokofruktozowy syrop kukurydziany (HFCS – high fructose corn syrup), powszechnie dodawany do jogurtów, napojów, produktów cukierniczych, musztard i ketchupów.

Osoby ze stłuszczeniem wątroby często mają nadwagę lub otyłość, cierpią na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hiperlipidemię (nadmiar we krwi szkodliwej frakcji cholesterolu LDL oraz tłuszczów – triglicerydów).

Często są dopiero w początkowym stadium tych chorób. Stwierdzenie stłuszczenia wątroby umożliwia zatem aktywne poszukiwanie i zwalczanie schorzeń, zanim doprowadzą one do niekorzystnych konsekwencji.

Jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że najwyższy czas na zmianę trybu życia!

Lekarz powinien zebrać wywiad w kierunku leków i używek, zlecić badania w kierunku wirusów, zaburzeń lipidowych, cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Rezultatem zaburzeń przemiany materii może być zawał serca i udar mózgu, należy więc rozważyć próbę wysiłkową w celu wczesnego wykrycia i leczenia miażdżycy tętnic wieńcowych, zanim dojdzie do zawału.

Jakie są konsekwencje stłuszczenia wątroby?

Stłuszczenie wątroby jest odwracalne pod wpływem zmiany trybu życia i przez lata nie wpływa na funkcję tego narządu.

Jednak nagromadzone w komórkach wątrobowych kropelki tłuszczu można porównać do zbiorników z łatwopalną i toksyczną substancją.

W wątrobie może rozwinąć się przewlekły stan zapalny spowodowany substancjami pochodzącymi z tkanki tłuszczowej trzewnej w brzuchu (pieszczotliwie zwanej przez niektórych mięśniem piwnym) oraz toksynami bakteryjnymi z przewodu pokarmowego.

W stanie zapalnym tłuszcz ulega utlenianiu do reaktywnych rodników, co z kolei zapoczątkowuje kaskadę reakcji, które niszczą komórkę wątrobową.

W miejscu uszkodzenia pojawiają się komórki zapalne, które uprzątają pozostałości po zniszczonych komórkach i w tym miejscu wytwarzają tkankę włóknistą.

Dochodzi wówczas do włóknienia wątroby, które po latach prowadzi do marskości, a w konsekwencji do niewydolności wątroby.

Obecnie stłuszczenie wątroby stało się jedną z czołowych przyczyn konieczności przeszczepienia tego narządu, na trzecim miejscu po wirusowym i alkoholowym zapaleniu wątroby, a przewiduje się, że niebawem może wysunąć się już na pierwsze miejsce!

Jak leczyć stłuszczenie wątroby?

Podstawą jest zmiana stylu życia i odżywiania. Najważniejsza jest regularna aktywność fizyczna – po 30-45 minut dziennie do lekkiego zmęczenia. W grę wchodzi energiczny spacer (np.

nordic walking), rower, basen, bieganie, gry zespołowe.

Osoba prowadząca siedzący tryb życia, nawet pozornie szczupła, może mieć niską masę mięśniową, a stosunkowo dużą zawartość tkanki tłuszczowej trzewnej o toksycznym działaniu na organizm.

Należy maksymalnie ograniczyć produkty cukiernicze i tłuszcze zwierzęce. W diecie powinny dominować warzywa i owoce – 5 porcji dziennie, optycznie powinny zajmować 3/4 talerza i być możliwie rożnokolorowe.

Każda barwa odpowiada innym przeciwutleniaczom i witaminom! Tłuszcze należy ograniczyć i powinny to być przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są oleje roślinne (rzepakowy, sojowy, słonecznikowy), orzechy (garść dziennie) i ryby (2-3 razy w tygodniu).

Jeśli mamy nadwagę, zwracanie uwagi na to, co jemy i jak się ruszamy, pozwoli nam zredukować zbędne kilogramy i odciążyć naszą wątrobę, ale też ogólnie zyskać energię życiową.

Absolutnie odradza się stosowania rygorystycznych kuracji odchudzających z gwałtownym ubytkiem masy ciała. Po pierwsze, dają one bardzo nietrwałe efekty i prowadzą wręcz do przyrostu masy ciała z odbicia, tzw. efektu jo-jo.

Po drugie, mogą doprowadzić wręcz do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Idealne byłoby systematyczne odchudzanie we współpracy z dietetykiem.

Nie dysponujemy co prawda lekami, które w udowodniony sposób bezpośrednio zmniejszają stopień stłuszczenia wątroby. Mamy jednak arsenał leków przeciwko współistniejącym zaburzeniom: cukrzycy, zaburzeniom lipidowym i miażdżycy.

Korzystne działanie na wątrobę wykazuje kawa – również bezkofeinowa – w ilości 2-3 filiżanek dziennie.

Literatura

1. Mach T. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby w: Interna Szczeklika 2016, Medycyna Praktyczna. Kraków; 2016.

2. Neuschwander – Tetri B.A. Nonalcoholic fatty liver disease w: Friedman L.S., Martin P.  Handbook of Liver Disease 4th Edition. Elsevier. Philadelphia; 2018.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*