Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie

Powiększona prostata – co zrobić w przypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego?

SPIS TREŚCI:

█ Co to jest prostata (stercz)?

Gruczoł krokowy, stercz, prostata to część narządów płciowych u mężczyzn. Prostata jest ulokowana poniżej pęcherza moczowego, a cewka moczowa przebiega dokładnie przez jej środek.

Pod względem budowy anatomicznej składa się z 2óch płatów, które połączone są węziną, a całość otoczona mocną mięśniową torebką. Rozmiarem stercz przypomina orzech włoski / kasztan jadalny.

Pod względem regulacyjnym gruczoł krokowy jest hormonozależny od męskiego hormonu, czyli testosteronu produkowanego przez jądra.

Ze względu na położenie prostaty (jako części męskiego układu płciowego) zmiany w jej obrębie są powodem zaburzeń nietrzymania moczu, problemów z mikcją, gdzie strumień moczu staje się wyraźnie osłabiony i przerywany.

► Rola gruczołu krokowego

Podstawową funkcją prostaty jest produkcja płynu (nośnika) dla plemników, który jest składową ejakulatu. Ujście prostaty znajduje się w początkowym odcinku cewki moczowej i do niej uchodzi. Z racji położenia to w tym odcinku dochodzi do istotnego zwężenia i utrudnionego oddawania moczu.

 • Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie
 • Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie
 • Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie
 • Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie

Produkty na problemy z prostatą

► Jak zmienia się prostata w okresie życia mężczyzny?

Fizjologicznie narząd ten zwiększa swoją objętość 2-krotnie zależnie od etapu życia. Pierwszy wzrost prostaty ma miejsce w okresie pokwitania, kolejny zaś po 40. roku życia.

Wzrost ten rozpoczyna się “po czterech dekadach” i jest najbardziej odczuwalny w podeszłym wieku (m.in. już po 50. roku życia).

Na początku objawy kliniczne są praktycznie niezauważalne, ale wraz z rozrostem prostaty (ucisk na cewkę moczową wzrasta) symptomy są bardziej odczuwalne i mogą potwierdzić obecność łagodnego rozrostu stercza.

Statystycznie mniej niż 10% mężczyzn w wieku po 40. r.ż. doświadcza objawów przerostu gruczołu krokowego, z kolei po 60. to 60%, a po 80. jest to ponad 80% panów.

█ Łagodny rozrost gruczołu krokowego

BPH (ang. – benign prostatic hyperplasia), czyli łagodny rozrost gruczołu krokowego to jedna z częściej występujących chorób układu moczowego u mężczyzn po 50. roku życia. Jednak na chorobę tę składają się inne zmiany jak:

 • powiększenie gruczołu korkowego – BPE – benign prostatic enlargement
 • przeszkoda podpęcherzowa -BPO – benign prostatic obstruction
 • objawy ze strony dolnych dróg moczowych – LUTS – lower urinary tract symptoms, które uwzględniają gromadzenie moczu w pęcherzu jak i jego wydalanie z niego.

 • Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie
 • Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie
 • Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie

Tabletki ze składnikami, które wspierają funkcjonowanie prostaty i układu moczowego

█ Przerost prostaty — objawy

Nieprzyjemne dolegliwości związane z oddawaniem moczu (mikcją) u panów związane są ze zwężeniem cewki moczowej (na skutek przyrostu prostaty), ale również niekiedy z dysfunkcją pęcherza moczowego. Po czym poznać problemy z prostatą – czy to tylko ucisk na cewkę moczową? Oddawanie moczu przybiera charakter słabego, przerywanego strumienia moczu.

Mikcji towarzyszą wielokrotne próby siusiania, między którymi występują przerwy. Oprócz tego zwężenie cewki moczowej na poziomie prostaty wymaga wydalania moczu pod nieco większym ciśnieniem. Częściowo różnicę tą rekompensuje bardziej kurczący się pęcherz moczowy, któremu również zaczynają towarzyszyć pewne zmiany przerostowe. Są to m.in.

pogrubienie ściany pęcherza, która tym samym staje się bardziej wrażliwa na nawet niewielkie ilości moczu. Co oznacza to w praktyce dla mężczyzny? Ciągłe uczucie konieczności oddawania moczu tzw. parcie naglące. W efekcie tych zmian siła pęcherza spada, dochodzi do zalegania w nim moczu, a niekiedy nawet jego cofania moczowodami do nerek.

Taki ciąg zdarzeń sprzyja infekcji i namnażaniu się bakterii. Oprócz tego może sprzyjać kamieniom w układzie moczowym.

Najczęściej choroby prostaty związane są z wiekiem, najczęściej odczuwalne jako dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, a także jako problemy z oddawaniem moczu.

POSDUMOWUJĄC

Przerostowi prostaty towarzyszy częstomocz, osłabiony i często przerywany strumień moczu, naglące parcie na pęcherz, przerywany sen i konieczność udania się do łazienki, wydłużony czas potrzebny do opróżnienia pęcherza moczowego.

Oprócz tego dochodzi do problemów jak inkontynencja (występują problemy z utrzymanie moczu – zobacz męskie wkłady anatomiczne na nietrzymanie moczu), a często dochodzi uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego. Pacjenci z przerostem prostaty powinni pamiętać, że nagłe zatrzymanie moczu, ból podczas jego oddawania to jedne z objawów, gdzie konsultacja medyczna jest potrzebna właściwie na TERAZ.

Niektóre objawy BHP są zbieżne z dolegliwościami raka prostaty.

► Co powoduje przerost prostaty?

Ponieważ prostata jest narządek hormonozależnym to spadek androgenów (męskich hormonów płciowych) odpowiada za jej zmiany po 45. roku życia. Poza tym niezbędnym czynnikiem jest czynność hormonalna jąder. Przykładowo BPH nie występuje u panów, u których przeprowadzono usunięcie jąder przed okresem dojrzałości płciowej oraz procesem starzenia.

► Przerost prostaty a aktywność seksualna

Zmiany w obrębie prostaty rzutują również na aktywność seksualną mężczyzn. To w niej produkowany jest płyn nasienny umożliwiający nawilżenie niezbędne do odbycia stosunku płciowego.

Powiększenie się gruczołu krokowego nie rzutuje wprawdzie na pojawienie się problemów z erekcją. Aczkolwiek poważniejsze zmiany mogą przyczynić się do niemożności utrzymania wzwodu lub problem z jego osiągnięciem.

Dlatego pomocne oprócz środków na prostatę mogą okazać się tabletki na potencję i libido z sildenafilem.

► Objawy raka prostaty i przerostu gruczołu krokowego

W obu przypadkach spora część objawów nakłada się na siebie, co stwarza niejako problem diagnostyczny. Nie u wszystkich pacjentów chorujących na raka prostaty obecna będzie krew w moczu / nasieniu. Istotnym kryterium są testy do wykrywania podwyższonego poziomu antygenu prostaty PSA.

Objawy przerostu to utrudnione oddawanie moczu i konieczność oznaczenia PSA we krwi

█ Leczenie przerostu prostaty

Zależnie od potrzeb stosuje się leczenie chirurgiczne bądź farmakoterapię, która może obejmować produkty bez recepty (leki i suplementy diety), ale również produkty lecznicze na receptę (na zlecenie lekarza urologa). Wśród produktów na receptę (na łagodny przerost prostaty) stosuje się m.in. blokery receptorów alfa-1, gdzie niektóre z nich są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Oprócz tego inhibitory 5-reduktazy steroidowej typu II.

Spory odsetek stanowią roślinne preparaty na prostatę. To właśnie nim poświęcimy osobną część artykułu.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łagodnego rozrostu prostaty? Nie jest to możliwe, ale można skutecznie spowolnić jej przerost jednocześnie umożliwiając łatwiejsze wydalanie moczu.

► Co na problemy z prostatą z apteki bez recepty?

W aptece bez recepty spotkamy się z dwoma typami środków na prostatę. Są nimi leki na receptę oraz liczne suplementy diety, których składniki wspomagają funkcjonowanie prostaty / dróg moczowych. Co znajdziemy w ich składzie? Są to m.in.

zioła na prostatę jak wierzbownica drobnokwiatowa, palma sabałowa (bocznia piłkowana), dynia, śliwa afrykańska (i lek Poldanen). Wśród nieroślinnych składników wymienia się cynk, który wspiera syntezę testosteronu, antyoksydanty jak likopen czy witamina E.

Oprócz tego znajdziemy typowe diuretyczne zioło, którym są liście pokrzywy.

Ziołowe produkty na łagodny przerost prostaty

Asortyment apteki nie ogranicza się jednak tylko do tabletek. Przerostowi prostaty towarzyszy niekiedy nietrzymanie moczu, stąd obecność męskich wkładek na trudne do przewidzenia wycieki moczu.

█ Prostata – badania

Badanie per rectum to jedno z podstawowych działań, jakie powinni podjąć panowie po 50. roku życia, a nawet wcześniej, jeśli tylko obserwują u siebie objawy dyzuryczne.

W czasie tego badania lekarz może stwierdzić ewentualne zmiany w wielkości całego narządu lub wzrostu jednego z płatów prostaty.

Poza tym do dyspozycji lekarza pozostają badania moczu, których celem jest wykluczenie nowotworu prostaty (poprzez oznaczenie antygenu prostaty PSA) i ewentualnych przetrwałych zakażeń związanych z przetrzymywaniem czy cofaniem się moczu.

W ramach badań w kierunku chorób prostaty oznacza się poziom PSA we krwi, a także lekarz przeprowadza badanie per rectum (przed odbyt).

Prostata – objawy i leczenie przerostu gruczołu krokowego

Prostata to niewielki gruczoł krokowy (zwany również sterczem) umiejscowiony pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Problemy zdrowotne związane z nim wynikają z jego przerostu, a do podstawowych objawów należą trudności w oddawaniu moczu, co związane jest z tym, iż przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa.

Przyczyny powiększenia prostaty

Do powiększenia objętości prostaty prowadzi spadek poziomu męskich hormonów, czyli androgenów (m.in. testosteronu).

Bezpośrednią i naturalną tego przyczyną jest równomierny ubytek męskich hormonów na przestrzeni upływających lat.

Zatem problemy związane z przerostem prostaty są ściśle skojarzone z wiekiem mężczyzny i wraz z jego zaawansowaniem ryzyko ich ujawnienia się zostaje zwielokrotnione.

Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie

Na przerost prostaty po 60 roku życia cierpi już wielu mężczyzn, choć nie w każdym przypadku wiąże się to ze znaczącymi dolegliwościami.

Należy jednak pamiętać, iż przerost gruczołu krokowego może mieć charakter nowotworu złośliwego i z tym wiąże się największe zagrożenie.

Rak ten w Polsce znajduje się na drugiej pozycji wśród nowotworów najczęściej diagnozowanych u mężczyzn.

Przerost prostaty opisać więc można na pewnym kontinuum, od utrudniającego codzienne funkcjonowanie do wymuszającego walkę o życie i związane jest to nie tylko z objawami, ale też charakterem choroby. Należy zaznaczyć, iż łagodny przerost prostaty również jest nowotworem, gdyż cechuje go nieograniczony podział komórek, lecz niezłośliwym.

Jakie są objawy łagodnego przerostu prostaty?

W pierwszym przypadku, do objawów niezłośliwego przerostu stercza należą:

 • opóźnione oddawanie moczu,
 • niewielka moc strumienia moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego po mikcji,
 • związane z powyższym częstsze oddawanie mniejszych partii moczu – również nocne,
 • powtarzająca się nagła potrzeba oddania moczu i wydalenie nieproporcjonalnej do odczucia jego małej ilości – podobnie jest również w odwodnieniu,
 • mimowolne popuszczanie moczu w bieliznę,
 • częste infekcje cewki moczowej i pęcherza,
 • tworzenie się z czasem kamieni w pęcherzu,
 • w sferze seksualnej – obniżenie libido, zaburzenia ejakulacji i erekcji.

Objawy te przypominają również charakterystyczne dla zapalenia pęcherza moczowego, a także, co już zaznaczono, dla odwodnienia organizmu.

Ich najpoważniejszą konsekwencją jest całkowite zablokowanie cewki moczowej, czyli brak możliwości oddania moczu, co ma charakter nagły i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Natomiast najpoważniejszą konsekwencją przerostu stercza jest urosepsa – co oznacza zakażenie całego organizmu na skutek zalegającego w pęcherzu moczu.

Jakie są objawy raka prostaty?

W przypadku złośliwego namnażania się komórek stercza, objawy są następujące:

 • krwiomocz,
 • trudności w oddawaniu moczu (rozpoczęciu, wypróżnieniu pęcherza),
 • częste oddawanie mniejszych ilości moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • pieczenie podczas mikcji,
 • bóle w podbrzuszu,
 • popuszczanie moczu,
 • zaburzenia erekcji,
 • bóle w okolicy krocza i lędźwi,
 • obecność krwi w spermie,
 • bóle i krwawienia z odbytu.

Objawy łagodnego i złośliwego przerostu prostaty są do siebie zbliżone, gdyż właściwie jednakowo wpływają na cewkę moczową i oddawanie moczu. Wyraźne jest jednak pojawienie się bóli i krwi w spermie w raku. Częstszy jest również krwiomocz, są to więc główne objawy, które wstępnie mogą pozwolić na zróżnicowanie choroby. Należy jednak wykonać dodatkowe badania.

Jak leczy się nowotwór gruczołu krokowego?

Leczenie zarówno formy łagodnej, jak i złośliwej jest na pewnym etapie podobne. Chodzi oczywiście o skutki jakie przerost gruczołu wywiera na cały układ moczowy. Bazuje ono zwykle na farmakoterapii.

Inaczej jest jednak w przypadku zamknięcia światła cewki moczowej, co skutkuje koniecznością cewnikowania i usunięcia moczu.

Nieodwracalne natomiast są zmiany w miedniczkach nerkowych, spowodowane przez ciśnienie jakie niewydalany mocz przez długi czas na nie wywierał.

Farmakoterapia formy łagodnej przerostu prostaty jest zatem skuteczna w początkowych i średniozaawansowanych stadiach choroby.

Poważne kłopoty pojawiają się wówczas, gdy zwiększa się tolerancja organizmu na przyjmowane leki i przestają one właściwie działać.

Wtedy nie pozostaje nic innego jak chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego, co czyni się również i zawsze w przypadku złośliwego nowotworu.

Skutki farmakologii

Zanim to jednak nastąpi, również w złośliwym przeroście stercza stosuje się farmakoterapię.

Ma ona jednak wiele skutków ubocznych, a do głównego należy brak możliwości współżycia seksualnego, gdyż leki znoszą całkowicie możliwość doznania wzwodu oraz redukują testosteron w stopniu porównywalnym do skutków usunięcia jąder.

Stąd też wielu mężczyzn wybiera mniejsze zło w postaci nie odraczania usunięcia prostaty, co z kolei prowadzi do zachowania możliwości współżycia seksualnego i doznawania orgazmu, lecz wywołuje trwałą bezpłodność – ponieważ prostata produkuje większość płynu nasiennego i po jej wycięciu ejakulacja staje się niemożliwa.

Jak ustrzec się przed nowotworem prostaty?

Wobec powyższego, na pierwszy plan wysuwa się profilaktyka chorób prostaty.

Jednym z mitów jest związek rozwoju choroby ze współżyciem seksualnym. Nie dowiedziono takiej relacji w urologii pomimo tego, iż niektórzy seksuolodzy twierdzą, iż częste współżycie może mieć charakter zapobiegawczy.

Związane miałoby to być z pozbywaniem się cynku ze stercza podczas ejakulacji.

Nie istnieją jednak na to twarde dowody i nie można uznać, by częstotliwość współżycia miała jakiś wpływ na przerost gruczołu krokowego – choć całkowity brak współżycia ma tu znaczenie.

Nie ma jednak wątpliwości, że w pewnym stopniu zapobiegać chorobie można. Wiadomo, iż ma ona podłoże genetyczne i jej obecność u członków rodziny zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Wówczas oczywiście należy poważnie traktować badania profilaktyczne, gdyż choroba wykryta we wczesnym etapie zazwyczaj nie zagraża zdrowiu i życiu.

Czynniki zwiększające ryzyko

Wśród innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należy wymienić: otyłość, siedzący tryb życia, brak współżycia seksualnego, stany zapalne układu moczowego, choroby weneryczne, a także czynniki związane ze stylem życia, jak nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, spożywanie ostrych potraw oraz dużych ilości mięsa (tłuszczu).

Podsumowując, na większość czynników ryzyka zachorowania na przerost prostaty każdy mężczyzna może wpływać i je niwelować. Jak w przypadku większości chorób, wystarczy zainteresować się swoim stanem, prowadzić możliwie zdrowy tryb życia, a po 50 roku życia regularnie badać stan gruczołu krokowego u urologa.

Zachęcamy do zapoznania się z następnym artykułem pod tytułem Poradnia urologiczna na cito, poszerzającym nieco wiedzę na temat stanów nagłych w urologii.

Czy powiększona prostata to rak prostaty (rak gruczołu krokowego)?

Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie

Prostata to gruczoł krokowy, który posiada każdy mężczyzna. Na skutek wieku oraz innych czynników narząd ten może zmienić swój pierwotny rozmiar, powiększając się i dając charakterystyczne objawy. Symptomy mogą niepokoić i przypominać objawy nowotworu prostaty. Jednak czy powiększona prostata musi oznaczać raka?

Czym jest powiększona prostata?

Prostata jest narządem
męskiego układu moczowo-płciowego, odpowiedzialnym między innymi za
trzymanie moczu czy wyprowadzanie spermy z cewki moczowej. Jej powiększenie
nazywane jest łagodnym rozrostem stercza i dotyczy znacznej części mężczyzn, którzy ukończyli 50 rok życia, co z
kolei związane jest ze starzeniem organizmu i zmianami hormonalnymi. 

Objawy łagodnego rozrostu stercza

W związku z tym, że prostata zlokalizowana jest pod pęcherzem i
otacza cewkę moczową, powiększenie tego gruczołu może zawężać światło cewki, dając takie objawy, jak:

 • częsta potrzeba oddawania moczu – szczególnie w nocy
 • słaby, przerywany strumień moczu
 • Trudność z rozpoczęciem mikcji
 • niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza
 • nietrzymanie moczu

Dowiedz się więcej o najczęstszych objawach raka prostaty w naszej bazie wiedzy: Jakie są najczęstsze objawy raka prostaty?

Warto zaznaczyć, że łagodny rozrost stercza rozwija się powoli i
przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo lub nie dawać wszystkich wyżej
wymienionych symptomów.

Natomiast zaawansowane stadium może doprowadzić nawet do bolesnego częściowego
lub całkowitego zatrzymania moczu.

Stąd tak ważne regularne uczęszczanie na
badania gruczołu krokowego oraz swoistego antygenu PSA – zwłaszcza przez
mężczyzn, którzy
ukończyli 50 rok życia lub wcześniej, gdy w najbliższej rodzinie ojciec, brat
czy dziadek borykali się z rakiem prostaty.  

Czy powiększona prostata to rak?

Czy łagodny rozrost stercza tożsamy jest z nowotworem prostaty?
Choć profilaktyka raka stercza jest z roku na rok coraz lepsza, obawa przed
usłyszeniem diagnozy często powoduje, że mężczyźni unikają wizyt urologicznych.

Tymczasem powiększona prostata to rozrost zdrowych komórek gruczołu krokowego i nie oznacza
raka, a leczenie jej łagodnej postaci może ograniczyć się do metod
nieinwazyjnych. Również
sama diagnostyka nie powinna przerażać pacjenta, ponieważ opiera się na
bezbolesnym badaniu per rectum i
badaniu antygenu PSA pobieranego z krwi.

Urolog, aby wykluczyć ryzyko
nowotworu, wykonać może także badania genetyczne rezonans magnetyczny lub
biopsję. 

Jak dbać o prostatę?

Choć medycyna nie zna jeszcze metod na to, jak uniknąć przerostu
gruczołu krokowego, podjąć można działania, które mają pozytywny wpływ zarówno na prostatę, jak i
na cały organizm.

Są to przede wszystkim zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce,
ograniczająca spożywanie
tłuszczów
nasyconych, aktywność fizyczna, zrezygnowanie z używek jak alkohol i tytoń, a
przede wszystkim – regularne uczęszczanie na wizyty urologiczne.

Jak potwierdzają
badania – od złych nawyków
żywieniowych i otyłości w dużej mierze zależy to, czy mężczyzna zachoruje, czy
cieszyć się będzie zdrowiem. 

Jak rozpoznać rozrost prostaty | SCM Clinic Kraków

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd męski o kształcie i wielkości zbliżonej do orzecha włoskiego. Otacza on cewkę moczową i umiejscowiony jest pod pęcherzem. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który wchodzi w skład spermy. Po 45 roku życia następuje rozrost stercza, przez co u wielu mężczyzn pojawiają się pierwsze problemy fizjologiczne. Jak rozpoznać problem?

Łagodny przypadek

Występuje u większości mężczyzn między 45 a 50 rokiem życia. Wtedy pojawiają się pierwsze objawy, którymi są problemy z oddawaniem moczu i uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza. Dokładne przyczyny rozrostu stercza nie są do końca ustalone. Pewne jest jednak, że kluczowym czynnikiem takiego stanu jest testosteron.

Około 50% mężczyzn w wieku 75 lat cierpi na dokuczliwe objawy, który często prowadzi do zatrzymania moczu w organizmie, co stanowi zagrożenie nawet dla życia. Najczęściej występuje powiększenie pęcherza i ból, który z czasem ustępuje.

Natomiast w przypadku częściowego zatrzymania moczu, również w nerkach, dochodzi do nefropatii zaporowej i zakażenia układu moczowego w wyniku nadmiaru bakterii.

Jakie rozpoznać objawy?

Powiększona prostata powoduje utrudniony przepływ moczu przez cewkę moczową wskutek jej zwężenia. Do najczęściej występujących objawów należą:

 • długie oddawanie moczu spowodowane słabym strumieniem 
 • pod koniec wypróżniania pęcherza strumień zanika i mocz oddawany jest w postaci kropel
 • przewlekłe uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza i parcie
 • problemy z utrzymaniem moczu

W początkowej fazie rozrostu prostaty objawy nie są zbyt mocno odczuwalne natomiast nieleczone schorzenie z czasem może doprowadzić do zatrucia organizmu. Taki stan stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego jeżeli zaczniemy odczuwać pierwsze symptomy rozrostu stercza, to powinniśmy jak najwcześniej rozpocząć leczenie. 

Diagnoza przerostu prostaty

Pierwszym etapem jest wywiad z pacjentem, na podstawie którego lekarz wysuwa podejrzenie. Wielkość gruczołu ocenia za pomocą palca wprowadzonego do odbytnicy.

Badania laboratoryjne polegają na ogólnej analizie moczu oraz sprawdzeniu stężenia antygenu sterczowego w krwi, tzw. PSA. Kolejnym badaniem jest USG wykonywane przy pełnym pęcherzu.

W razie potrzeby urolog może zlecić dodatkowe badania w celu oceny stanu gruczołu krokowego, t.j.: badanie urodynamiczne lub cystoskopia. 

Rozrost prostaty to przypadłość, której nie wolno lekceważyć. W razie wystąpienia pierwszych objawów powinniśmy jak najszybciej udać się do urologa, aby postawił diagnozę i rozpoczął odpowiednie leczenie. Natomiast w przypadku całkowitego zatrzymania moczu, musimy jak najszybciej udać się na SOR, aby nie dopuścić do zatrucia organizmu.

Co to jest powiększenie prostaty i jak leczyć?

Powiększona prostata (gruczolak stercza), czyli łagodny rozrost prostaty (BPH) to problem wielu mężczyzn. Pod wpływem zmian hormonalnych ok. 45. roku życia gruczoł krokowy zaczyna się powiększać. Rozrost prostaty to proces, który przebiega powoli.

Z biegiem lat rozrastająca się prostata coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się kłopoty z oddawaniem moczu. W miarę jak stan się pogarsza, samo rozpoczęcie oddawania moczu jest coraz trudniejsze, a pod koniec mikcji strumień moczu się urywa.

Mężczyzna ma uczucie, że pomimo wysiłku pęcherz nie opróżnił się całkowicie.

Powiększona prostata – kiedy mówimy że występuje łagodny rozrost a kiedy że nowotwór?

Najczęściej powiększenie prostaty jest związane z rozrostem prawidłowych komórek (łagodny przerost), ale może być także skutkiem namnażania się komórek zmienionych nowotworowo.

Rak prostaty może mieć związek z nadwagą, jadaniem dużych ilości czerwonego mięsa, produktów mlecznych, nadużywaniem alkoholu, paleniem. Wiadomo także, że występuje rodzinnie.

Dlatego mężczyźni, których krewni chorowali na raka prostaty, powinni już po czterdziestce zacząć się badać, natomiast pozostali – około pięćdziesiątki. Każda zaobserwowana nieprawidłowość dotycząca oddawania moczu powinna skłonić do wizyty u urologa.

Gdy prostata znacznie się rozrośnie i dojdzie do całkowitego zatrzymania moczu, pojawi się bardzo silny ból. Może dojść do zakażenia układu moczowego, niewydolności nerek.

Powiększenie prostaty – jakie są przyczyny powiększenia prostaty?

Wpływ na rozrost gruczołu krokowego mają przede wszystkim hormony płciowe – tak zwane androgeny (przede wszystkim testosteron), które oddziałując na tkanki gruczołu stymulując podziały komórek.

Zmiany hormonalne, które z biegiem lat zachodzą w organizmie mężczyzny, są właściwie nieuniknione i dlatego tak wielu pacjentów w wieku średnim i starszym ma problemy z prostatą.

W przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego przyczyną dolegliwości jest nie tyle sam stercz, co ucisk przez powiększone tkanki na przebiegającą przez gruczoł cewkę moczową.

Dochodzi do mechanicznego ucisku na jej przewód, co w zaawansowanym stadium może doprowadzić nawet do całkowitej utraty zdolności wydalania moczu. Zanim jednak do tego dojdzie, przyczyna w postaci przerostu prostaty najczęściej rozwija się powoli przez wiele lat.

Powiększenie prostaty – jakie są objawy powiększenia prostaty?

Jeżeli mężczyzna osiągnął piątą dekadę życia, a ostatnimi czasy wstaje w nocy co najmniej 2-3 razy w celu oddania moczu, prawdopodobnie odkrywa u siebie pierwsze irytujące objawy gruczolaka stercza BPH.

Inne, równie denerwujące, to poczucie nagłej potrzeby oddania moczu (pomimo tego, że potem wydala go tylko kilka kropli) albo wyciekanie moczu z cewki moczowej, które wymaga o wiele bardziej rygorystycznego podejścia do higieny osobistej (częste zmiany bielizny). Konieczność planowania na trasie np.

podróży do pracy kilku przystanków w toaletach miejskich lub na stacjach benzynowych jest szczególnie upokarzająca dla panów, którzy wysoko cenią sobie poczucie niezależności i źle tolerują objawiające się w ten sposób oznaki utraty pełnej kontroli nad swoim życiem.

Jeżeli pojawiają się problemy z tak prostym zadaniem, jak oddanie moczu, panowie – często na zapas – obawiają się, co będzie z innymi czynnościami, w których penis odgrywa główną rolę.
Na szczęście sam przerost stercza nie wpływa bezpośrednio na sprawność seksualną.

Musimy jednak pamiętać, że prostata i pęcherzyki nasienne są miejscem, gdzie produkowany jest płyn nasienny, w którym umieszczone są plemniki oraz substancje umożliwiające odpowiednie nawilżenie i technicznie ułatwiające odbycie stosunku płciowego. Każde zaburzenie produkcji tych związków może (choć nie musi) spowodować dyskomfort w trakcie współżycia, mimo że sprawność seksualna mężczyzny (czyli zdolność do uzyskania wzwodu) nadal jest zachowana.

Powiększenie prostaty – jak przebiega rozpoznanie przerostu prostaty?

Łagodny przerost gruczołu krokowego rozpoznawany jest na podstawie wywiadu lekarskiego popartego badaniami diagnostycznymi.

Badanie per rectum – inaczej badanie DRE – badanie palcem przez odbytnicę

Badanie DRE służy ocenie gruczołu krokowego przez ścianę odbytnicy. Badanie wykonywane jest palcem wskazującym i dostarcza informacji na temat konsystecji, wielkości gruczołu i jego ruchomości względem sąsaidujących struktur. Badanie per rectum nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

Oznaczenie swoistego antygenu sterczowego – PSA

Wprowadzenie PSA zrewolucjonizowało diagnostykę i leczenie chorób gruczołu krokowego.

Swoisty antygen sterczowy – PSA jest glikoproteiną, której stężenie w surowicy krwi ma kluczowe znaczenie w diagnostyce i leczeniu schorzeń gruczołu krokowego. Najogólniej można przyjąć, że prawidłowe stężenie PSA waha się w granicach 0 – 4 ng/ml.

Prawidłowy poziom PSA nie wyklucza możliwości wystąpienia raka gruczołu krokowego. U około 10 % mężczyzn występuje podwyższony poziom PSA bez związku z chorobą nowotworową.

Badanie USG transrektalne – TRUS

Do oceny orientacyjnej objętości gruczołu krokowego wystarczy pomiar wykonany podczas USG jamy brzusznej. Dokładniejsze wymiary uzyskiwane są w czasie transrektalnego USG. Badanie przeprowadzane jest w analgosedacji.

Powiększenie prostaty – jak przebiega leczenie przerostu prostaty?

Leczenie przerostu prostaty zależy od objawów i ich wagi, a także od tego, czy u chorego występują inne problemy zdrowotne.

Dostępne są różne rodzaje leczenia przerostu prostaty: leczenie farmakologiczne, zabiegi o minimalnej inwazyjności i operacja. Leki na przerost prostaty działają na zasadzie zmniejszania prostaty lub zatrzymania jej wzrostu.

Leki pozytywnie wpływają na prostatę, a skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko.

Minimalnie inwazyjne zabiegi korzystają z różnych rodzajów energii cieplnej w celu zmniejszenia prostaty i są bardzo skuteczne, jednak niektóre z tych metod leczenia prostaty wiążą się z ryzykiem poważnych skutków ubocznych.

Operacja jest wskazana przy bardzo dużej prostacie, jednak istnieje ryzyko powikłań. Po operacji możliwe są problemy z erekcją, jednak po kilku miesiącach mijają one samoistnie. Inną metodą leczenia łagodnego przerostu prostaty jest przyjmowanie ziołowych suplementów z saw palmetto, beta-sitosterolu i pygeum. Jednak lekarze odradzają stosowanie tych ziół, ponieważ ich skuteczność nie została potwierdzona.

W celu umówienia się na konsultację u androloga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*