Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Pocą Ci się dłonie lub stopy? A może Twoją zmorą jest nadmierna potliwość pach? Bez względu na to, który obszar ciała przysparza Ci zmartwień na skutek pocenia się wiedz, że są bezpieczne i skuteczne metoda walki z nadpotliwością dłoni, stóp oraz pach.

Nie musisz płacić kroci za leczenie laserowe, którego skutki są nieodwracalne. Nie musisz też łykać leków, które obciążają wątrobę i niszczą żołądek, a działają tylko wtedy gdy się je zażywa przewlekle.

Jest bezpieczniejsza metoda leczenia nadmiernej potliwości o wysokiej skuteczności i długotrwałych skutkach terapeutycznych. Jaka? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu. Jeżeli jesteś osobą aktywną zawodowo i towarzysko to nadpotliwość na pewno nie jest tym, z czym chciałbyś się „nosić” każdego dnia, prawda?

Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg
Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Nadmierna potliwość to coraz częstsze zjawisko w społeczeństwach wysokorozwiniętych. O ile pocenie się w wyniku wysiłku fizycznego, czy też wysokiej temperatury jest normalne, to pocenie się tak po prostu, już nie.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej potliwości? Przede wszystkim codzienny stres, na który narażeni jesteśmy głównie w pracy, ale też na studiach, a nawet w domu.

Wysokie wymagania stawiane nam każdego dnia przez pracodawców u sporej części osób wywołują właśnie nadmierną aktywność gruczołów potowych rozmieszczonych na dłoniach, stopach, plecach lub pod pachami.

Także zaburzenia hormonalne mogą być bardzo często przyczyną nadpotliwości. Co jeszcze może powodować nadmierne pocenie się? Na pewno otyłość, czy też choroby neurologiczne. Jakie więc opcje ma pacjent ciepiący na nadpotliwość?

Jest kilka popularnych metod leczenia nadpotliwości dostępnych na rynku. Popularną metodą jest lipoliza laserowa, która polega na rozpuszczaniu gruczołów potowych laserem i odessaniu ich.

Jest to zabieg nieodwracalny, co oznacza, że więcej w tym miejscu pot nie będzie występować, a co za tym idzie nie będzie możliwości wymiany cieplnej na tym obszarze, jak również usuwania tędy toksyn z organizmu. Koszt zabiegu to około 5-6 tysięcy złotych.

Inną popularną metodą leczenia nadmiernej potliwości są zastrzyki z botoksu. Ta metoda leczenia nadpotliwości blokuje końcówki nerwów, odpowiedzialnych za działanie gruczołów potowych. Zastrzyki wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Koszt terapii to około 2 tysiące złotych. Trwałość od 6 do 12 miesięcy.

Jeszcze inną metodą, którą można leczyć nadmierną potliwość (ale tylko pach) jest liposukcja. Wraz z tłuszczem odsysa się po prostu gruczoły potowe – wszystko za pomocą cienkiej igły. Koszt bagatela 5 tysięcy złotych.

Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Bezpieczniejszą i tańszą metodą leczenia nadmiernej potliwości jest jonoforeza. Na czym to polega? ? Celem jonoforezy jest zmniejszenie aktywności receptorów, które znajdują się w gruczołach potowych. Mniejsza aktywność wspomnianych receptorów to mniej wydzielanego potu. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny.

Co ważne, nie uszkadza on gruczołów potowych, a jedynie ogranicza ich aktywność. Do specjalnych komór wypełnionych wodą wkłada się dłonie lub stopy. W sytuacji, gdy zabieg ma dotyczyć pach używa się do tego specjalnych poduszek, które są lekko zmoczone.

Gdy urządzenie wystartuje rozpoczyna się dezaktywacja receptorów, a jedyne co pacjent odczuwa to lekkie mrowienie. Po kwadransie zabieg się kończy i można wrócić do codziennych obowiązków.

Urządzenie Medisun GS 10 posiada certyfikat CE, jest bezpieczne w użyciu dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak zabezpieczenie przed porażeniem prądem, czy też kontrola nadużywania terapii jonoforezą.

Wystarczy około 14 zabiegów po 15 minut wykonywanych codziennie, by osiągnąć pożądane efekty na co najmniej pół roku.

Nadmierna potliwość leczona jonoforezą nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych metod. To oznacza, że nie trzeba zażywać leków na nadpotliwość, które obciążają układ pokarmowy. Terapia jest nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna dla zdrowia. Jej efekty, jak już zostało wspomniane utrzymują się przez wiele miesięcy.

W porównaniu do innych metod leczenie nadmiernej potliwości jonoforezą jest też o wiele tańsze. Dwutygodniowa terapia, którą można przeprowadzić w domowym zaciszu kosztuje zaledwie 450 złotych, co w porównaniu z zastrzykami z botoksu (2 tys. zł), czy laserowym usuwaniem gruczołów potowych (5 tyś.

zł) jest ceną bardzo niską.

Chociaż zabiegi jonoforezą są generalnie bezpieczne dla zdrowia i ludzkiego organizmu to jednak są pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii. Zapoznaj się z nimi, w końcu zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli nie dotyczą Cię przedstawione poniżej przeciwwskazania do terapii jonoforezą to możesz śmiało wykorzystać tę nieinwazyjną metodę w leczeniu nadmiernej potliwości.

ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich

wszczepiony rozrusznik serca

nowotwory łagodne i złośliwe

ostre procesy zapalne i infekcje ogólne

Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Leczenie nadpotliwości w domowym zaciszu jest komfortowe i bardzo proste. My wypożyczamy Ci urządzenie do jonoforezy, a Ty korzystasz z niego wtedy, kiedy masz czas.

15 minut dziennie to nawet najbardziej zapracowany człowiek jest w stanie znaleźć, prawda? Dostaniesz od nas kompletny zestaw do terapii, z jednorazowymi poduszeczkami i nowymi ręcznikami. Po terapii po prostu nam go zwrócisz.

Nie pobieramy kaucji za wypożyczany sprzęt, a jedynie podpisujemy z pacjentem umowę najmu. Zapraszamy serdecznie do wypożyczania sprzętu do leczenia nadpotliwości jonoforezą. To naszym zdaniem najlepszy sposób, by wygrać z nadmiernym poceniem się.

Spocone dłonie, wilgotne, śmierdzące skarpetki lub rajstopy, czy też obrzydliwe plamy na odzieży pod pachami przejdą do przeszłości, a Ty znowu będziesz duszą towarzystwa ????

Zainteresowany? Zamów urządzenie do odbioru

Krowoderska 46, wejście od ul. Szlak (narożna kamienica, dawniej ul.Szlak 12) Pn-Pt 9:00 – 20:00

[email protected]

Nadpotliwość stop – przyczyny, objawy, leczenie

Nadmierne wydzielanie potu może, ale nie musi, dotyczyć całego ciała. Najczęściej skupia się w obrębie jednej jego części, na przykład czoła, pach czy dłoni. Jednym z najpowszechniejszych problemów jest również nadpotliwość stóp i choć dolegliwość ta bywa wyjątkowo nieprzyjemna, można sobie z nią skutecznie radzić.

Pocenie to naturalny, ochronny proces

Wytwarzany pot spełnia szereg funkcji, począwszy od oczyszczającej, poprzez ochronę organizmu przed bakteriami, wirusami i grzybami, na regulacji ciepłoty całego ciała kończąc.

Wydzielanie potu odbywa się poprzez dwa rodzaje gruczołów: ekrynowe i apokrynowe. Pierwsze z nich rozmieszczone są na całym ciele.

W przypadku dłoni i stóp, znajdują się wzdłuż linii papilarnych i tam też można dostrzec kropelki pojawiającego się potu. Gruczoły apokrynowe znajdują się pod pachami oraz w okolicach narządów płciowych.

Ich praca rozpoczyna się, pod wpływem zmian hormonalnych, w okresie dojrzewania.

Proces pocenia zachodzi nieustannie, ale nie jest on wyczuwalny ze względu na to, że świeży pot jest bezwonny. Dopiero pod wpływem bakterii bytujących na powierzchni skóry pojawia się charakterystyczna dla każdego człowieka – nieprzyjemna woń.

Kiedy pocenie staje się nadpotliwością

Nadmiar wydzielanego potu to hiperhydroza (nadpotliwość). Zazwyczaj przypadłość ta pojawia się w młodym wieku (między 20 a 30 rokiem życia), ale zależnie od przyczyny, a tych jest naprawdę dużo, może ujawnić się też znacznie później.

Za nadpotliwość najczęściej odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, choroby przysadki mózgowej, zachwiania hormonalne okresu dojrzewania etc.) lub choroby neurologiczne.

Niekiedy wzmożone wydzielanie potu bywa też skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, nadużywania alkoholu, picia dużej ilości kawy, czy palenia tytoniu.

Dość często zwiększone pocenie pojawia się w okresie menopauzy lub w wyniku stresujących sytuacji.

Potwierdzenie nadpotliwości uzyskuje się po wykonaniu testu Minora, czyli próby skrobiowo-jodowej. Miejsce pocenia pokrywa się roztworem jodyny, a następnie zasypuje je skrobią ziemniaczaną. Jej zabarwienie na granatowo potwierdza obszar nadmiernego wydzielania potu.

Nadmierne pocenie stóp — przyczyny

Stopy to miejsce, w którym nadpotliwość pojawia się bardzo często.

Odpowiedzialne za nią mogą być współistniejące choroby (na przykład cukrzyca lub nadczynność tarczycy), zaburzenia hormonalne czy uwarunkowana genetycznie reakcja na stres.

Najczęściej jednak za nadmierne wydzielanie potu w obrębie stóp odpowiedzialne są czynniki środowiskowe: niewłaściwy dobór skarpetek i/lub obuwia, jak również nieodpowiednia dieta, czy oczywiście niewystarczająca higiena stóp.

Latem, kiedy temperatury osiągają wysokie wartości, pocenie całego ciała jest szczególnie nasilone, natomiast osoby z nadpotliwością cierpią w tym okresie podwójnie. Warto pamiętać o jak najbardziej przewiewnym obuwiu – również tym domowym.

Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Fot. Klapki Scholl — Spikey8. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej podeszwie oraz naturalnym materiałom, zapewniają wygodę, nie powodując szybkiego męczenia się stopy.

Pora jesienna z kolei sprawia, że szczelne zakrywanie butami stóp sprzyja nasileniu objawów pocenia, w wyniku niewłaściwie dobranych skarpet czy obuwia.

Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nógPocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Fot. Botki Carol MED. I kozaki Vanille MED — charakterystyczne dla pory jesienno-zimowej zabudowane buty, aby nie zwiększać potliwości stóp, muszą być wykonane z oddychającego materiału (najlepiej ze skóry naturalnej) i być idealnie dobrane rozmiarem (aby nie uciskać w żadnym miejscu). Tylko to umożliwia skuteczną wentylację.

Leia também:  Co To Jest Nadczynnosc Tarczycy Objawy?

 Zobacz jesienną kolekcję butów Scholl >>

 Ustalenie przyczyny nadpotliwości pozwala na skuteczne poradzenie sobie z problemem. Nie warto bagatelizować nadmiernego pocenia stóp, ponieważ w konsekwencji zaniedbań, oprócz oczywistego dyskomfortu, może pojawić się grzybica i/lub bolesne otarcia czy odparzenia skóry.

Nadmiernemu poceniu stóp można zapobiegać

Przestrzeganie kilku zasad, które z czasem mogą (a w zasadzie powinny) się stać dobrym nawykiem, może skutecznie łagodzić dolegliwości związane z nadpotliwością…

 • Odpowiednia odzież — walcząc z nadpotliwością stóp, należy szczególną uwagę zwrócić na dobór skarpetek i butów. Powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Skarpetki w porze letniej powinny być bawełniane, na zimę — wełniane. Te dwa materiały zapewniają doskonałą wentylację. Dodatkowo w wyspecjalizowanych sklepach można nabyć skarpetki, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz, utrzymując przez dłuższy czas suchą skórę stóp.
 • Oddychające buty — powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów (na przykład skóra, płótno) lub z materiału pozwalającego na sprawne odprowadzanie wilgoci. Osoby z nadpotliwością muszą bezwzględnie unikać obuwia typu gumowce lub wykonanego z plastiku.
 • Właściwa higiena — cierpiąc na nadpotliwość, należy zwrócić szczególną uwagę na codzienne mycie stóp. Dodatkowo, trzeba je umyć każdorazowo po większym wysiłku i zawsze dokładnie osuszyć, pamiętając, że wilgotne, ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
 • Szczególna pielęgnacja — osoby borykające się z nadpotliwością z pewnością mają za sobą przegląd aptecznych i drogeryjnych półek z kosmetykami przeznaczonymi dla stóp. Za najskuteczniejsze uchodzą te, które w swoim składzie mają związki glinu (regulacja ilości wydzielanego potu) lub srebra (działanie bakteriobójcze).

Spocone stopy — jak walczyć z problemem?

Zależnie od ustalonej przyczyny nadpotliwości, terapię zazwyczaj rozpoczyna farmakologia: leki przeciwmuskarynowe, antycholinergiczne, uspokajające lub wpływające na pracę serca.

Jeżeli terapia ta jest niewystarczająca lub dolegliwości są wyjątkowo nasilone, można zastosować jontoforezę lub wstrzyknięcie toksyny botulinowej paraliżującej czasowo gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie potu.

Niekiedy stosowana bywa również sympatektomia lędźwiowa, polegająca na operacyjnym przerwaniu połączenia nerwów i gruczołów potowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Efekt zabiegu utrzymuje się kilka lat.

Domowe sposoby na suche stopy

Jak w przypadku innych dolegliwości, również przy nadmiernym poceniu stóp, medycyna ludowa i tradycyjne metody przychodzą z pomocą, oferując szereg przydatnych wskazówek. Oto kilka rad wartych uwagi…

 • Moczenie stóp w wywarze z czarnej herbaty pomaga zmniejszyć objawy nadpotliwości. Teina zawarta w herbacie działa bowiem ściągająco i obkurczająco, hamując nieco pocenie.
 • Soda oczyszczona z cytryną — stopy zamoczone przez kilkanaście minut w ciepłej wodzie z dodatkiem sody i sokiem z jednej cytryny z pewnością będą się pociły mniej. Można również sok z cytryny wetrzeć bezpośrednio w skórę.
 • Unikanie ostrych przypraw — pieprz, imbir, ostra papryka etc. nasilają pocenie.
 • Puder dla niemowląt — to jeden z najstarszych i najchętniej wykorzystywanych sposobów natychmiastowego osuszania stóp. Osoby z nadpotliwością powinny mieć go przy sobie (podobnie zresztą, jak awaryjną parę skarpet).
 • Wyłącznie suche obuwie — przemoczone buty przed następnym założeniem trzeba zawsze (bez wyjątku) dokładnie osuszyć.

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, płukanki i moczenie stóp przyniosą spodziewane rezultaty pod warunkiem systematycznego stosowania ich przez dłuższy czas.

Jak poradzić sobie z poceniem się stóp?

Pocenie się jest fizjologiczną reakcją naszego organizmu.

Dzięki niemu utrzymujemy optymalną temperaturę ciała, wydalamy część pozostałości produktów przemiany materii, a nasza skóra jest lepiej nawilżona.

Czym właściwie jest pot? Jego głównym składnikiem jest woda, ale obecne w nim są również węglowodany, tłuszcze, sól, minerały (w tym żelazo, magnez, czy potas), jak również mocznik, kwas moczowy i amoniak.

Pot wydzielany jest przez blisko 3 miliony gruczołów potowych, a większość z nich znajduje się pod pachami, w pachwinach, a także na skórze dłoni i stóp. Najwięcej potu wydzielamy przy wysokich temperaturach, a także w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Dzięki temu organizm jest zabezpieczony przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że ilość wytwarzanego potu jest zbyt duża.

Jest to problematyczne szczególnie w przypadku stóp, które często schowane są pod warstwą skarpet i butów, co rodzi duży dyskomfort zarówno latem, jak i zimą.

ZOBACZ TEŻ: Nadmierna potliwość – wstydliwy problem. Jak temu zaradzić?

Dlaczego stopy się pocą?

Intensywne pocenie się stóp może mieć różne przyczyny. U wielu osób problem może leżeć po stronie układu nerwowego, który nadmiernie reaguje i stymuluje gruczoły potowe do pracy, zwłaszcza w sytuacjach stresowych.

Bywa też tak, że nadpotliwość stóp wywołana jest zaburzeniami układu endokrynnego. Wzmożona potliwość jest częstym objawem przy zaburzeniach tarczycy, nadmiernym stężeniu męskich hormonów płciowych, czy w przypadku takich schorzeń metabolicznych, jak cukrzyca.

Wreszcie nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne – ten problem często obserwuje się również u bliskich krewnych.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednia higiena stóp. Infekcje bakteryjne i grzybicze skóry stóp mogą nasilać nieprzyjemne dolegliwości, dlatego tak ważne jest regularne mycie stóp i dbanie o stan paznokci.

Powinniśmy im zapewnić optymalną wentylację, dlatego należy wybierać obuwie i skarpety z naturalną, przepuszczających powietrze materiałów.

W przeciwnym razie stopy będą się pocić, a takie wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju patogenów.

Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Jak walczyć z poceniem się stóp?

Nadmierne pocenie się stóp można bagatelizować, ale nie na długo. Z czasem skóra stóp coraz bardziej rogowacieje, chroniąc się w ten sposób przed nadmierną utratą wilgoci. W efekcie jest mniej odporna na uszkodzenia, a także bakterie i grzyby. Nie wspominając już o wątpliwym aspekcie estetycznym. Dlatego z nadpotliwością stóp trzeba walczyć, a jest na to kilka sposobów.

Walkę z nadmiernym poceniem się stóp możemy rozpocząć we własnym zakresie. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które ograniczają aktywność gruczołów potowych.

Do pielęgnacji skóry stóp sprawdzą się środki w formie pudrów i zasypek (Antypot, Alantan), które z jednej strony zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp, z drugiej osuszają skórę i niwelują przykry zapach.

Skuteczne są też antyperspiranty przeznaczone do skóry stóp (Equilibra Anti-Odour, Medispirant, Oxedermil, Scholl Fresh Step), które chronią przed poceniem przez wiele godzin.

Dobrym rozwiązaniem mogą być również preparaty zawierające srebro koloidalne, gdyż działają odświeżająco i regulują pracę gruczołów potowych. W sytuacji, gdy problem nadpotliwości dotyka inne obszary ciała, można rozważyć stosowanie preparatów doustnych, których zadaniem jest normalizacja pocenia się (Perspiblock Forte, Potblock Max).

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

Jeżeli problem jest poważny i nie ustępuje mimo podjętych działań, warto zgłosić się do lekarza. W przypadku gdy przyczyną nadpotliwości stóp jest choroba, rozwiązaniem jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które prawdopodobnie zahamuje ten proces.

Co jednak można zrobić, gdy pocenie się stóp ma charakter idiopatyczny? Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości. Ostatnio dużą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem botoksu, czyli toksyny botulinowej.

Problematyczne miejsca ostrzykuje się odpowiednią dawką środka, który na jakiś czas hamuje aktywność gruczołów potowych. Innym rozwiązaniem jest jonoforeza, czyli zabieg, w trakcie którego stopy poddawane są działaniu prądu o niskim natężeniu.

Warto również wspomnieć o sympatektomii, chirurgicznej metodzie leczenia nadpotliwości. To najbardziej inwazyjna metoda leczenia nadpotliwości wśród wszystkich wymienionych, dlatego pacjenci rzadziej się na nią decyduja.

ZOBACZ TEŻ: Jak sobie radzić z upałami?

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp

Walkę z nadpotliwościę możemy wspomóc również domowymi sposobami. Przede wszystkim zadbajmy o codzienną higienę stóp.

Po kąpieli należy dokładnie je osuszyć, a następnie założyć skarpety i buty z przewiewnych materiałów, które zapewnią naszym stopom optymalną wentylację. Stopy możemy również moczyć w wodzie z solą, która wykazuje właściwości odkażające.

Do wody możemy dodać np. olejek z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Skórę stóp należy regularne peelingować, aby usunąć zrogowaciały naskórek, który jest idealnym środowiskiem dla niechcianych bakterii. Zabiegi pielęgnacyjne powinny objąć również paznokcie.

Nadmierne pocenie możemy zmniejszyć wprowadzając pewne zmiany w diecie. Lepiej unikać potraw zawierających ostre i rozgrzewające przyprawy, ponieważ podnoszą one temperaturę ciała i stymulują gruczoły do wydzielania potu. Niewskazane jest także częste sięganie po kawę, napoje energetyczne, czy alkohol. Zamiast tego lepiej sięgnąć po napary ziołowe np. z szałwii lub skrzypu.

ZOBACZ TEŻ: Jak powstają haluksy i czy można się ich pozbyć?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Leia também:  Kiedy Mozna Poronic Objawy?

Nadmierna potliwość stóp – czy można ją wyleczyć?

02.12.2019 r. Pocenie stóp – przyczyny i leczenie nadmiernej potliwości nóg

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest nadpotliwość stóp,
 • jakie mogą być jej przyczyny,
 • jak można leczyć nadmierne pocenie stóp.

Na całym ciele człowieka zlokalizowanych jest od 2 do 4 mln gruczołów potowych. Ich główną rolą w organizmie jest termoregulacja: pot schładza nasze ciało, a przy okazji usuwa też z niego toksyny.

W normalnych warunkach ludzki organizm wydziela około 800 ml potu na dobę, ale jeśli pracujemy fizycznie, ćwiczymy lub gdy jest gorąco, może to być nawet kilka litrów potu dzienne.

U niektórych osób produkcja potu jest jednak niewspółmierna do sytuacji – pocą się one obficie nawet jeśli nie uprawiają sportu, a za oknem panuje normalna temperatura. Mamy wówczas do czynienia z tzw. nadpotliwością.

Nadpotliwość – co trzeba wiedzieć?

Nadpotliwość to stan, w którym aktywność gruczołów potowych jest wyższa niż potrzeby termoregulacyjne organizmu. Gruczoły produkują znaczne ilości potu, który zalega na skórze i powoduje zarówno nieestetyczne plamy na ubraniach, jak i nieprzyjemny zapach. Jeśli chodzi o przyczyny, wyróżnia się:

 • nadpotliwość pierwotną – najprawdopodobniej ma ona podłoże genetyczne i jest spowodowana zbyt wysoką stymulacją gruczołów potowych przez układ współczulny; mogą ją zwiększać np. niezdrowy tryb życia i stres, zazwyczaj dotyczy pach, dłoni oraz stóp,
 • nadpotliwość wtórna – najczęściej występuje na większych powierzchniach ciała; mogą ją wywoływać przyjmowanie niektórych leków (np. hormonalnych lub przeciwbólowych) i schorzenia ogólnoustrojowe (reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, nadczynność tarczycy), a także zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Potliwość stóp – przykry problem

Nadpotliwość może dotyczyć pach, pleców, dłoni i czoła, ale często spotykana jest także potliwość nóg, a w szczególności stóp. Może się ona stać dużym problemem dla pacjenta.

Nadmierna aktywność gruczołów potowych na stopach sprawia, że pot jest wchłaniany zarówno przez skarpetki, jak i obuwie. To powoduje dyskomfort, a także często wywołuje nieprzyjemny zapach, szczególnie odczuwalny w momencie zdjęcia butów.

Niestety noszenie przepoconych skarpet czy butów może również skutkować odparzeniami skóry stóp, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia grzybicy.

Potliwość nóg – to można leczyć!

Leczenie nadpotliwości stóp należy zacząć od prawidłowej pielęgnacji. Stopy należy regularnie myć delikatnym mydłem antybakteryjnym i ciepłą wodą a następnie dokładnie je osuszać.

Warto stosować różne kremy hamujące pocenie się stóp, antyperspiranty oraz talki, które maskują nieprzyjemny zapach.

Dla higieny i komfortu lepiej wybierać także skarpety z naturalnej, stuprocentowej bawełny, a obuwie wyposażyć w pochłaniające pot wkładki.

Skuteczne metody walki z nadmierną potliwością stóp zna także medycyna estetyczna. Jest to przede wszystkim zabieg z użyciem botoksu. To neurotoksyna, która wchodzi w reakcję z zakończeniami nerwowymi gruczołów potowych i blokuje uwalnianie acetylocholiny, a więc substancji, która napędza produkcję potu.

Sama procedura jest prosta i trwa około 30 minut. Zabieg polega na punktowym podawaniu niewielkich ilości botoksu w objęte nadpotliwością partie stóp. Zaczyna on działać od razu, a potliwość stóp ustępuje już po 3-5 dniach.

Pełne efekty są widoczne po 2 tygodniach, a po 6–12 miesiącach, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, zabieg można powtórzyć.

Nadmierne pocenie stóp to kłopotliwa przypadłość, ale można sobie z nią poradzić! Zabieg z użyciem botoksu podniesie komfort codziennego funkcjonowania i pomoże nam się pozbyć kompleksów.

Źródła:

https://www.researchgate.net/publication/270905006_Leczenie_nadpotliwosci_dloni_i_pach_toksyna_botulinowa_typu_A_metoda_mezoporacji_A_treatment_of_axillary_and_palmary_hyperhidrosis_by_mesoporation_with_botulinum_toxin_A

http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf

Sposoby na pocenie nóg – jak zapobiegać i leczyć nadpotliwość stóp?

Nadpotliwość stóp to nie tylko uporczywa i wstydliwa dolegliwość, może to być oznaka poważnych problemów ze zdrowiem. Na szczęście można sobie z nią radzić.

Antyperspiranty, spraye i kremy na nadmiernie pocące się stopy są rozwiązaniem tego problemu.

Jakie są przyczyny pocenia się nóg? Jak leczyć nadpotliwość stóp i jakie są domowe sposoby na tę przypadłość? Podpowiadamy.

Pocenie się to naturalny stan organizmu, służący do utrzymania jego odpowiedniej temperatury. Najwięcej gruczołów potowych jest na stopach i na dłoniach, dlatego problem nadmiernej potliwości dotyczy przede wszystkim tych miejsc. Pot to nie tylko problem estetyczny.

Pot jest świetnym podłożem do rozwoju bakterii – to one są przyczyną przykrego zapachu. Ponadto wilgotne środowisko stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju grzybów, pojawienia się odparzeń i innych bolesnych zmian skórnych.

Jeśli jednak nadpotliwość nóg staje się nie do opanowania, wówczas warto przyjrzeć się jej przyczynom i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie są przyczyny pocenia się nóg?

Zbyt wysoka temperatura, nieprzewiewne obuwie, stresująca sytuacja – w takich przypadkach każdy z nas ma spocone stopy. Problem pojawia się w przypadku, kiedy spocone stopy to codzienność, niezależnie od warunków zewnętrznych.

Oprócz roli termoregulacyjnej, pocenie się stóp może mieć także podłoże psychologiczne (np. stres), regulacyjne (np. usuwanie toksyn z organizmu) lub wynikać z różnych chorób towarzyszących.

Specjaliści podkreślają, że nadpotliwość nóg jest ważnym sygnałem toczących się w organizmie chorób, np. związanych z:

 • zaburzeniami metabolicznymi (m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca)
 • zaburzeniami hormonalnymi (okres dojrzewania, menopauza)
 • chorobami neurologicznymi (także nerwice, zaburzenia emocjonalne)
 • niektórymi chorobami zakaźnymi.

Do listy przyczyn nadmiernej potliwości nóg i przykrego zapachu można dodać także dietę pełną ostrych przypraw oraz nieodpowiednią pielęgnację i higienę stóp.

Sposoby na pocenie nóg – jak zapobiegać poceniu się nóg?

Podstawą radzenia sobie z problemem jest odpowiednia higiena stóp, a w przypadku, gdy nadpotliwość nóg towarzyszy toczącej się w organizmie chorobie – z leczenia głównej przyczyny problemu. Jak zatem powinna wyglądać codzienna pielęgnacja stóp?

Codzienne mycie stóp, z użyciem detergentów do tego celu przeznaczonych, najlepiej w chłodnej wodzie, dokładne ich osuszanie i spanie bez lub w przewiewnych skarpetkach.

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć także przeciwpotne kremy do stóp (np. Acerin-perspirant) czy antyperspiranty w żelu do stóp (np. Medispirant).

Po myciu można zastosować zasypkę na pocące się stopy (np. Antypot), która pozwala zachować świeżość stóp na dłużej.

Regularne ścieranie zrogowaciałego naskórka, szczególnie z pięt. W martwych komórkach naskórka może „ukrywać się” nieprzyjemny zapach, dlatego należy się go pozbyć.

Stosowanie antyperspirantów i blokerów potu – zastanawiając się, co na pocenie się nóg będzie lepsze, przy nasilonym problemie lepiej sięgać po blokery. Stosuje się je raz na kilka dni i zapewniają pełne uczucie suchości.

Blokery całkowicie blokują wydzielanie potu, antyperspiranty jedynie okresowo hamują funkcjonowanie gruczołów potowych. Z opinii użytkowników wynika, że najwygodniejsze są blokery i antyperspiranty w płynie (np.

 Etiaxil roll-on).

Skarpety, buty, wkładki – noszenie wyłącznie przewiewnych, wykonanych z naturalnych materiałów (np. bawełny) skarpet i rajstop.

Dostępne na rynku są także skarpety z włóknami węglowymi, które są w stanie przynajmniej częściowo pochłaniać przykry zapach. Podobną funkcję pełnią specjalne wkładki do butów z dodatkiem ziół lub trawy morskiej.

Warto także nosić wyłącznie przewiewne obuwie, przechowywać je w sposób pozwalający na dokładne wyschnięcie i wywietrzenie.

Stosowanie antybakteryjnych dezodorantów do stóp – spraye na nadmierną potliwość to szybkie i wygodne rozwiązanie problemu (np. Undofen – aktywny spray do stóp i obuwia). Odświeżają stopy i hamują powstawanie przykrego zapachu dzięki właściwościom antyseptycznym. Można je stosować zarówno na stopy, jak i do obuwia.

Lek na pocenie się nóg, suplementy hamujące nadmierną potliwość – apteka proponuje wiele takich doustnych preparatów.

Najczęściej są one oparte na wyciągach ziołowych (z szałwii, z pokrzywy, ze skrzypu czy z melisy), ich mechanizm działania polega na oddziaływaniu na gruczoły potowe „od wewnątrz”.

Regulują wydzielanie potu, wspomagają działanie preparatów i antyperspirantów stosowanych zewnętrznie (np. Perspi-Block), należy je przyjmować regularnie.

Domowe sposoby na pocenie nóg

Warto je połączyć ze stosowaniem aptecznych preparatów na nadmierną potliwość. Wśród domowych sposobów na pocące się stopy przodują zioła. Napary ze skrzypu, szałwii (także w postaci tabletek, np. szałwia suplement diety w tabletkach), melisy lub pokrzywy warto stosować wewnętrznie, poprzez regularne picie herbat ziołowych, lub zewnętrznie poprzez moczenie stóp. 

Pocenie stóp – skąd się bierze? Naturalne sposoby

Pocenie nóg, choć jest naturalnym procesem fizjologicznym, może być przyczyną dyskomfortu — i to zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp? Jaką rolę odgrywa odpowiednie dobrane obuwie oraz skarpetki?

Nadmierna potliwość stóp – skąd się bierze?

Wydzielanie potu niezbędne jest, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała oraz zapobiegać przegrzaniu się organizmu. Duża liczba gruczołów potowych znajduje się właśnie na podeszwie stopy. Pot za pomocą tych gruczołów powinien być odprowadzany na zewnątrz organizmu, przyczyniając się do jego prawidłowego funkcjonowania. 

Warto pamiętać jednak, że procesy te u dzieci nie zawsze działają prawidłowo – mechanizm termoregulacji dopiero się u nich rozwija i może działać mniej sprawnie, niż u dorosłych.

Leia também:  Niewydolność żylna u mężczyzn

Nadmiernie pocące się stopy u dziecka mogą więc być jedynie stanem przejściowym, który często mija samoistnie – wtedy, gdy jego mechanizm termoregulacji zostaje w pełni rozwinięty. 

U starszych dzieci wzmożona potliwość często występuje w okresie dojrzewania, co może być spowodowane wahaniem się poziomów hormonów. Lekarze stwierdzają, że może ona mieć również podłoże emocjonalne – jest to częsta reakcja na stres związany z rozpoczęciem nauki w szkole czy przedszkolu.

Dzieci są bardzo ruchliwe, więc zwiększone wydzielanie potu może też być spowodowane wzrostem produkcji ciepła w organizmie, który chce się w ten sposób schłodzić.

Czasami jednak zauważa się wzmożoną aktywność gruczołów potowych również podczas snu. Dlatego tak naprawdę, do końca nie wiadomo dlaczego u niektórych maluchów występuje nadmierna potliwość, a u innych nie.

Gdy problem ten jest przyczyną dyskomfortu warto zwrócić się o pomoc w szczegółowej diagnozie do lekarza.

Co na pocące się stopy – ważna rola obuwia oraz skarpetek

Nawet gdy u malucha występuje pocenie się nóg w butach nie warto ograniczać jego dziecięcych zabaw – dużo lepiej jest zadbać o komfort małych stóp.

Dużą rolę odgrywają tutaj odpowiednie skarpetki. Stopa podczas ciepłych dni nie powinna być szczelnie zamknięte, ale warto zapewnić jej dostęp do świeżego powietrza.

Ubiór malucha powinien być dostosowany do warunków termicznych.

Ważnym krokiem jest wyeliminowanie wszystkich syntetycznych materiałów – zarówno skarpetki, rajstopy, jak i pajacyki powinny być wykonane w pełni z wysokiej jakości bawełny bez sztucznych domieszek.

Chociaż latem pokusa założenia dziecku sandałków na gołą nóżkę może wydawać się bardzo duża, warto pamiętać, że noszenie cienkich i naturalnych skarpetek ma wiele zalet. Mogą one wchłaniać wilgoć oraz zapobiegać oddziaływaniu na wnętrze buta a tym samym, dbać o jego higienę.

Obuwie dziecka również powinno być wykonane z naturalnych tkanin – prym wiodą tutaj skórzane modele oraz te wykonane z przewiewnej tkaniny. Aby zapobiegać nadpotliwości, nie powinny one doprowadzać do przegrzania się małych stóp.

Warto stawiać na wszystkie modele, które posiadają wbudowane siateczki, perforację oraz wolne przestrzenie, które ułatwiają odprowadzanie potu. Buciki dziecka z nadmierną potliwością powinny być regularnie wietrzone.

Zaraz po zabawie lub spacerze warto je rozsznurować, lub rozpiąć oraz pozostawić do wyschnięcia w miejscu, gdzie jest dostęp do świeżego powietrza. Gdy znajdują się w nich wkładki, również powinno się je wyjąć.

Co na pocenie nóg – naturalne sposoby

Skutecznym i naturalnym sposobem na potliwość małych stóp mogą być relaksacyjne kąpiele. Pomagają one pozbyć się potu oraz bakterii, a tym samym sprawić, że stopy będą suche i czyste.

Do naturalnych składników, które mogą być stosowane nawet w przypadku dzieci należy szałwia i rozmaryn. Rośliny te mają właściwości ściągające, przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe.

Wpływają na znaczne ograniczanie wytwarzania się potu. Aby przeprowadzić kąpiel małych stóp, należy nalać do miski ciepłej, ale nie gorącej wody oraz łyżeczkę suszonej szałwii, oraz suszonego rozmarynu.

Regularne moczenie stóp nawet przez kilku minut, powinno już przynieść widoczne efekty.

W podobnym celu można używać również innych substancji, takich jak solanka, soda oczyszczona, ocet jabłkowy czy tradycyjna herbata. W przypadku nadmiernej potliwości niezbędna jest codzienna higiena i dokładnie osuszanie palców oraz całej stopy po kąpieli.

Pocenie stóp oraz nieprzyjemny zapach

Gdy oprócz nadmiernej potliwości, stopy zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach może to oznaczać nadkażenie grzybicze skóry. Dzieci, którym nadmiernie pocą się stopy oraz chętnie bawią się z rówieśnikami, spędzają czas na basenie lub plaży mogą być szczególnie narażone na rozwój takich infekcji.

Wysoka temperatura oraz wilgotność sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Gdy więc maluch zaczyna narzekać na swędzenie, pieczenie lub dyskomfort niezbędna będzie wizyta u dermatologa, lub pediatry, który przepisze odpowiedni produkt.

Leczenie takie zazwyczaj jest łatwe oraz skuteczne – ogranicza się do regularnego smarowania stóp dziecka dwa razy dziennie.

Nadmierna potliwość stóp. Jak sobie z nią radzić?

Nadmierna potliwość stóp to wstydliwy problem, z którym wiele osób boryka się bez względu na porę roku. Często jej przyczyną jest nieprawidłowo dobrane obuwie i skarpetki z materiałów sztucznych. Niestety, wywołują ją także poważne choroby, takie jak cukrzyca czy otyłość. Jak sobie skutecznie poradzić z nadmierną potliwością stóp? Warto spróbować kilku domowych sposobów, a gdy to nie pomoże, poszukać przyczyny u specjalisty podologa.

Zakłopotanie i obawa przed ściągnięciem obuwia w towarzystwie, to emocje często odczuwane przez osoby z nadmierną potliwością stóp. Niestety, kompleksy to nie ich jedyny problem. Potliwość sprzyja powstawaniu pęknięć i otarć naskórka, rozwojowi grzybicy oraz stanom zapalnym. Jeśli więc nieskuteczne okazują się domowe sposoby, należy wybrać się do specjalisty.

Dlaczego stopy się pocą?

Pocenie się to naturalna reakcja naszego organizmu. W ten sposób zachodzi proces termoregulacji, co chroni nas przed przegrzaniem się. To właśnie na skórze stóp i dłoni znajduje się najwięcej gruczołów potowych.

Jeśli jesteśmy zdrowi, dbamy o podstawową higienę i nosimy obuwie adekwatne do pogody, to nie zauważymy nic niepokojącego.

W lecie, przy temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza i z plastikowym klapkiem, możemy doświadczyć uczucia “pływającej stopy”.

Niestety, osoby borykające się z problemem nadmiernej potliwości stóp odczuwają go bez względu na porę roku i temperaturę otoczenia. Wraz z nią pojawia się wstydliwy zapach. Co ciekawe, to nie pot go wydziela, ale baterie rozwijające się w obuwiu.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości stóp?

Często przyczyną intensywnego pocenia się stóp jest brak higieny i noszenie nieprawidłowego obuwia i skarpetek z materiałów sztucznych. Materiały sztuczne nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi wilgotnego środowiska. A to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego osoby z nadmierną potliwością stóp narażone są na grzybicę.

Nie warto ignorować problemu nadmiernego pocenia się stóp, ponieważ może być to sygnał, że mamy do czynienia z poważną chorobą. Za potliwość mogą odpowiadać: cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne, a czasem nawet zakaźne. W przypadku dojrzewających nastolatków są to także zaburzenia hormonalne.

Nie bez znaczenia jest również stres oraz nieodpowiednia dla naszego organizmu dieta (na bazie ostrych przypraw). Warto więc dokładnie przyjrzeć się swoim stopom w różnych sytuacjach. Pozwoli to odpowiedzieć na pytanie: kiedy moje stopy się pocą.

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się stóp?

Jak sobie poradzić z problemem nadmiernego pocenia się stóp? Jest na to kilka domowych sposobów.

Stopy należy myć przynajmniej raz dziennie, najlepiej w chłodnej wodzie. Pozwoli to obkurczyć naczynia krwionośnie i czasowo zahamuje wydzielanie potu.

Skuteczna może okazać się również kąpiel z dodatkiem naparu z nagietka, dziurawca, rumianku lub mieszkanki tymianku, lawendy i rozmarynu.

Zioła te mają działanie odświeżające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Podobnie działa tanina zawarta w czarnej herbacie.

Jeśli nie masz pod ręką naturalnych ziół, sięgnij po odpowiednie mydło. W przypadku uporczywego problemu potliwości stóp podolog pomoże dobrać dermokosmetyki i preparaty.

 • Zmiana obuwia oraz skarpetek

Należy się przyjrzeć obuwiu, w jakim na co dzień się poruszamy. Potliwości sprzyjają ciasne buty i obciskające skarpetki z tworzywa sztucznego. Warto więc w miarę możliwości sięgać po buty adekwatne do sytuacji i pogody. Nic tak dobrze nie sprzyja zdrowym stopom, jak odpowiednia wentylacja.

Uwaga, zawilgocone buty należy odłożyć, aby dokładnie wyschły. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach i są przyczyną innych dolegliwości (grzybicy).

 • Zrezygnuj z materiałów sztucznych

W przypadku butów szczególnie z plastiku i gumy. Sięgaj po skarpetki bawełniane, zimą wełniane lub specjalistyczne dla sportowców, które odprowadzają wilgoć.

Dbaj o odpowiednie odżywianie i nawadnianie swojego organizmu. Unikaj ostrych przypraw i używek, takich jak alkohol. Dużo się ruszaj, a po każdym wysiłku fizycznym dokładnie umyj i osusz stopy.

Pamiętaj! Zdrowa dieta to nie tylko brak nadmiernej potliwości stóp, ale także sposób na unikanie poważnych chorób.

Leczenie nadmiernej potliwości stóp

Niestety, jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy zgłosić się do specjalisty. Pomoże on ustalić dokładną przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie.

Wyróżnia się dwa typy leczenia: miejscowe i ogólne. W przypadku leczenia miejscowego specjaliści przepisują preparaty zawierające chlorowodorek lub siarczan glinu.

Często też zalecają jontoforezę lub toksynę botulinową. W leczeniu ogólnym dobierane są odpowiednie leki antycholinergiczne i bet-blokery.

W skrajnych przypadkach zaleca się ingerencję chirurgiczną, czyli odnerwienie gruczołów potowych.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*