Pierwsza wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa to jedna z bardziej intymnych konsultacji, jakie kobieta musi regularnie odbywać w swoim życiu. Wyjątkowo newralgiczna jest z pewnością ta pierwsza, bywająca krępującą i trudną. Młoda pacjentka zazwyczaj nie jest pewna, o co powinna zapytać, jak się zachować i czego się spodziewać.

Fora internetowe są pełne zapytań dotyczących tego, do którego lekarza najlepiej się wybrać (kobiety czy mężczyzny), czy badanie ginekologiczne boli, kiedy po raz pierwszy udać się do ginekologa? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Pierwsza wizyta u ginekologa jest bardzo istotnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Kontakt z tym lekarzem powinien być naturalny, ponieważ regularne wizyty u specjalisty są kluczem do zachowania zdrowia i życia przez długie lata. Dlatego warto przełamać skrępowanie i oswoić się z gabinetem ginekologicznym, np.

wybierając się na pierwszą wizytę przed wystąpieniem jakichkolwiek niepokojących dolegliwości.

Kiedy należy po raz pierwszy udać się na profilaktyczną wizytę do ginekologa?

Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, gdy dziewczyna ma już za sobą pierwszą miesiączkę.

Często jednak wiek, w którym ma miejsce pierwsza wizyta, w dużej mierze zależy od potrzeb indywidualnych pacjentki i nie zawsze mieści się w tym przedziale. Niektórzy specjaliści uważają, że z wizytą można poczekać, jeżeli miesiączki są regularne i nie doświadcza się żadnych niepokojących dolegliwości, ani nie planuje współżycia.

Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku wizyta ta nie powinna się odbyć później niż przed 25 rokiem życia.

O wizycie warto również pomyśleć wówczas, jeśli planuje się rozpoczęcie aktywności seksualnej, a także wtedy, gdy miało to już miejsce – ginekolog powinien pobrać pierwszą cytologię w ciągu roku od momentu pierwszego współżycia. Wiele młodych dziewcząt zastanawia się, czy płeć lekarza ma znaczenie.

Szukając najlepszego ginekologa, przede wszystkim powinno się brać pod uwagę dwa aspekty – kompetencje lekarza oraz własne nastawienie (jak będę się czuła komfortowo podczas interakcji?). W przypadku pacjentek poniżej 18. roku życia najlepiej zwrócić się do ginekologa dziecięcego. Należy pamiętać, że to przede wszystkim od naszego poczucia bezpieczeństwa zależy pozytywny przebieg wizyty.

Przygotowanie przed pierwszą wizytą u ginekologa – jak się ubrać i o czym pamiętać?

Prawidłowe przygotowanie do pierwszej wizyty pomoże obniżyć poziom stresu, a także przyspieszy i ułatwi jej przebieg.

Do ginekologa należy umówić się kilka dni po skończonej miesiączce, gdyż wtedy obraz uzyskany podczas transwaginalnego/dopochwowego USG jest bardziej czytelny, a wszelkie nieprawidłowe zmiany bardziej widoczne.

Warto przygotować odpowiedzi na najczęstsze pytania, które są zadawane niezależnie od powodu wizyty. Zazwyczaj dotyczą one wieku, wzrostu, masy ciała, daty ostatniej miesiączki (należy podać pierwszy dzień krwawienia), częstości jej występowania oraz długości i charakteru krwawienia miesięcznego.

Depilacja okolicy wzgórka łonowego przed wizytą u ginekologa nie jest wymagana. Oczywiście, jeśli ma to pomóc w redukcji ewentualnego poczucia skrępowania, można ją wykonać.

Ponadto, przed wizytą nie trzeba się myć się specjalnymi środkami, wystarczy jedynie zachować codzienną higienę części intymnych. Do gabinetu najlepiej wejść z pustym pęcherzem, ponieważ znacznie ułatwi to badanie, a także podniesie nasz komfort w jego trakcie.

Na pierwszą wizytę warto też założyć sukienkę lub tunikę – dzięki temu przejście z kabiny przebieralni na fotel ginekologiczny będzie mniej stresujące.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Każda wizyta lekarska dzieli się na dwie części, tj. zebranie wywiadu, a następnie zbadanie pacjenta.

Na pierwszej wizycie ginekolog zapyta przede wszystkim o cykl miesiączkowy – czy jest on regularny, ile trwają krwawienia i przerwy między nimi, czy krwawienia są obfite lub bolesne oraz jaka jest data pierwszej i ostatniej miesiączki.

Ponadto lekarz będzie chciał poznać Twój ogólny stan zdrowia, ile mierzysz i ważysz, przebyte choroby (w tym ewentualne infekcje intymne), a także choroby w rodzinie. Ze względu na dalsze badanie, ginekolog zapyta również, czy rozpoczęło się już współżycie.

Po zebraniu wywiadu zostaniesz poproszona o przygotowanie się do badania ginekologicznego, które odbywa się na specjalnym fotelu. W większości gabinetów ginekologicznych znajduje się specjalne przylegające pomieszczenie, tzw. kabina, w której można się spokojnie rozebrać i zostawić niepotrzebne rzeczy.

Zazwyczaj zainstalowany jest tam bidet albo prysznic, tak aby ewentualnie się odświeżyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Ponieważ z kabiny należy przejść na fotel ginekologiczny, aby ograniczyć skrępowanie, na pierwszą wizytę można ubrać dłuższą tunikę albo sukienkę.

Gdy już usiądziesz na fotelu, zostaniesz poproszona, aby umieścić stopy na specjalnych podpórkach, a następnie zsunąć się na sam brzeg fotela. Badanie zaczyna się od dokładnego obejrzenia narządów płciowych. W pierwszym etapie bez ich dotykania. Ginekolog oceni czy mają one prawidłowy kształt oraz wielkość, a także czy na skórze nie ma żadnych niepokojących zmian.

Następnie, jeżeli rozpoczęłaś już współżycie, lekarz przejdzie do badania wewnętrznego. Polega ono na delikatnym włożeniu plastikowego wziernika do pochwy, dzięki któremu można ocenić wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy i to właśnie w tym momencie pobierana jest także cytologia.

Badanie cytologiczne polega na dotykaniu specjalną malutką szczoteczką tarczy szyjki macicy tak, aby na tej szczoteczce znalazła się próbka biologiczna. Trwa kilka sekund, jest bezbolesna i pozwala wykryć ewentualne stany przednowotworowe. Następnie lekarz usunie wziernik i wykona badanie dwuręczne.

Polega ono na wprowadzeniu do pochwy jednego lub dwóch palców, tak aby delikatnym ruchem sprawdzić ruchomość, położenie i wielkość macicy. W ocenie tych parametrów pomaga druga ręka, która umieszczona jest na dolnej części brzucha. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, wykona również badanie USG. Specjalną sondą wprowadzoną dopochwowo, na którą nałoży jednorazowy kapturek i pokryje go żelem ginekologicznym, zobrazuje jajniki i ścianę macicy. Po badaniu ginekologicznym lekarz może również zbadać piersi, chociaż nie zawsze ten element wizyty ma miejsce. Jeśli zależy Ci na skontrolowaniu swojego biustu, warto o to poprosić ginekologa pod koniec wizyty. Lekarz także z wykorzystaniem głowicy USG przeprowadzić takie badanie w obrębie gruczołu piersiowego i pach, gdzie znajdują się węzły chłonne.

Jak przebiega pierwsze badanie ginekologiczne dziewicy?

Badanie ginekologiczne dziewicy przebiega odmienne od standardowego badania i zależy od powodu wizyty. Podczas pierwszej wizyty lekarz obejrzy z zewnątrz narządy płciowe i jeżeli nie będzie wskazań, to na tym zakończy badanie.

W przypadku gdy koniecznie jest pogłębienie diagnostyki, lekarz może wykonać badanie dwuręczne i USG przez odbyt albo USG przez powłoki brzuszne – wszystko zależy od umiejętności i preferencji specjalisty. Dlatego też na pierwszą wizytę (przed rozpoczęciem pełnoletności) warto umówić się do lekarza, który zajmuje się ginekologią dziecięcą.

Z reguły wykonuje on USG przez powłoki brzuszne, co pomaga zredukować poziom stresu i skrępowania towarzyszący badaniu.

O co można zapytać ginekologa podczas pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta u ginekologa to idealny moment, aby rozwiać wątpliwości dotyczące prawidłowej higieny intymnej, czy też wyboru odpowiednich środków higienicznych na czas menstruacji. W przypadku planowanego lub rozpoczętego już współżycia lekarz doradzi, jaki rodzaj antykoncepcji jest najbardziej wskazany.

Ponadto, ginekolog może też wypisać receptę na szczepionkę przeciwko wirusowi HPV. W Polsce dostępne są 3 szczepionki przeciwko HPV – 2-, 4- i 9-walentna. Ponieważ istnieje szczepionka, która chroni aż przed 9 typami wirusa, o szczepieniu warto pomyśleć nawet wówczas, gdy rozpoczęło się już współżycie.

Pierwsza wizyta u ginekologa – cena/refundacja i skierowanie

Aby umówić się do ginekologa na wizytę nie potrzeba skierowania i jest ona w pełni refundowana. Ceny wizyt w gabinetach prywatnych zazwyczaj mieszczą się w zakresie 150–350 złotych i jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od rodzaju badań wykonanych podczas wizyty lub miasta, w którym znajduje się gabinet.

wróć do bloga czytaj kolejny

 • Pierwsza wizyta u ginekologa żel, podrażnienie 12.99 zł
 • Pierwsza wizyta u ginekologa środki higieniczne, akcesoria 6.99 zł
 • Pierwsza wizyta u ginekologa wkładka, nietrzymanie moczu 12.60 zł
 • Pierwsza wizyta u ginekologa wkładka, nietrzymanie moczu 19.80 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Pierwsza wizyta u ginekologa TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?
 • Pierwsza wizyta u ginekologa Angio-TK jest mniej inwazyjną techniką angiografii naczyń krwionośnych. Badanie to pozwala na zobrazowanie stanu żył i tętnic praktycznie każdego obszaru naszego ciała. Zaletą angio-TK, będącego jednym z najdroższych badań obrazowych, jest z pewnością sposób podawania kontrastu. Jakie badania diagnostyczne należy wykonać przed tomografią komputerową naczyń krwionośnych, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania obrazowania i czy trzeba mieć skierowanie na angiografię tomografii komputerowej? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule. 
 • Pierwsza wizyta u ginekologa Badanie poziomu estrogenów jest jednym z głównych parametrów, który jest analizowany, kiedy lekarz specjalista (endokrynolog, ginekolog czy dermatolog) próbuje ustalić przyczynę długotrwałego braku miesiączki, zaburzeń dojrzewania płciowego, funkcji jajników, niekontrolowanych zmian masy ciała, a także niepokojących objawów natury dermatologicznej, takich jak np. trądzik. Poziom estrogenów kobiety w ciąży różni się od zakresów referencyjnych dla nieciężarnych pacjentek. Jak należy się przygotować do pobrania krwi, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru estrogenów i czy badanie poziomu tych hormonów jest refundowane? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
 • Artroskopia kolana to małoinwazyjny zabieg, zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy. Jego zastosowanie zwiększa komfort pacjenta (w porównaniu z tradycyjną operacją), prowadzi do szybszego powrotu do sprawności, zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz okres hospitalizacji. Artroskopia polega na oglądaniu wnętrza stawu kolanowego za pomocą endoskopu wprowadzanego przez niewielkie nacięcie na skórze. Dowiedz się, jakie są wskazania do operacji kolana tą metodą.
 • Badanie poziomu wolnego testosteronu jest zlecane w przypadku potwierdzenia lub wykluczenia wielu zaburzeń hormonalnych, które mogą objawiać się różnie u kobiet i inaczej u mężczyzn. Oznaczenie poziomu FTST wykonuje się również wówczas, kiedy wynik badania całkowitego testosteronu znajduje się poza zakresem norm laboratoryjnych. Wydzielanie hormonu zależy od prawidłowej pracy jajników lub jąder, nadnerczy, przysadki i podwzgórza. Czy do zbadania poziomu wolnego testosteronu trzeba być na czczo, jakie są normy dla kobiet i mężczyzn, kiedy zachodzi konieczność dodatkowej suplementacji testosteronem i jak bezpiecznie przejść przez ten proces? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Pierwsza wizyta u ginekologa bez tajemnic

Pierwsza wizyta u ginekologa może wiązać się z dużym stresem. Wiele dziewcząt odkłada ją do momentu, w którym pojawiają się problemy intymne. Nie jest to jednak dobry pomysł. Lekarze ginekolodzy zalecają, aby pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym miała miejsce najpóźniej między 17 a 18 rokiem życia. A jak wygląda wizyta u ginekologa? Jak się do niej przygotować?

Leia também:  Como agir perto do seu namorado (com imagens)

Pierwsza wizyta przed pierwszym razem

Ogólna tendencja korzystania z opieki lekarskiej dopiero w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości ma miejsce również w zakresie ginekologii. Bezdyskusyjnym sygnałem do zapisania się na wizytę u ginekologa są m.in.:

 • brak miesiączki do 16 roku życia,
 • nieregularne plamienia, bardzo bolesne i obfite krwawienia menstruacyjne,
 • problemy z cerą,
 • ból w okolicach podbrzusza,
 • stany zapalne lub dyskomfort w obrębie narządów rozrodczych,
 • wszelkie inne objawy, które budzą niepokój.

W przypadku braku „kobiecych dolegliwości” bodźcem do odwiedzenia ginekologa jest planowanie podjęcia aktywności seksualnej.

Zgłoszenie się do gabinetu przed inicjacją pozwala na uświadomienie pacjentki nie tylko w kwestiach związanych z planowaniem czy zapobieganiem ciąży, ale również na temat ryzyka zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Należy pamiętać, że w przypadku kobiet, które nie ukończyły 18 roku życia, konieczna jest obecność opiekuna prawnego, a także jego pisemna zgoda na wykonanie badania i (jeśli zapadnie taka decyzja) na stosowanie leków lub środków antykoncepcyjnych.

Czytaj także: Ratunku, dopadła mnie infekcja!

Pierwsza wizyta u ginekologa

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Pierwsze badanie ginekologiczne należy do najbardziej stresujących i intymnych przeżyć dla młodej kobiety. Ważne jest, aby pacjentka już na samym początku powiedziała, że to jej pierwsza wizyta.

Również kobieta, która czuje się zdenerwowana mimo kolejnego kontaktu z ginekologiem powinna powiedzieć o swoich odczuciach.

W razie blokady psychicznej, w wielu przypadkach wizyta może opierać się na samej rozmowie, podczas której zarówno lekarz, jak i pacjentka zada ważne pytania i uzyska niezbędne informacje.

W trakcie pierwszej wizyty padnie pytanie o dotychczas przebyte operacje i poważne choroby, a także ostatnio stosowane leki. Ważnym elementem jest wywiad rodzinny w kierunku występowania nowotworów. Jeśli kobieta poinformuje lekarza, że dotychczas nie współżyła, lekarz prawdopodobnie wykona jedynie badanie USG przez powłoki brzuszne, a także sprawdzi stan piersi.

Dowiedz się więcej: Bezpłatna cytologia w SALVE w ramach programu NFZ

Wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Zapisując się na wizytę u ginekologa, warto wybrać termin, który przypada na około tydzień po ostatniej menstruacji. Idąc do gabinetu należy pamiętać:

 • kiedy wystąpiła pierwsza w życiu miesiączka,
 • podać termin ostatniej miesiączki,
 • ile zwykle trwa cały cykl,
 • jak przebiega cykl (ile dni trwa krwawienie, czy jest tendencja do plamienia przed i po menstruacji, czy występują inne dolegliwości w trakcie cyku – na przykład bóle, obrzmienia itp.).

Mądrze, czyli świadomie

Cykl menstruacyjny, antykoncepcja, ciąża, seks, choroby ginekologiczne – te i wiele innych tematów wciąż budzą skrępowanie i wydają się podlegać tabu w pewnych kręgach. Wynika to przede wszystkim z uwarunkowań kulturowych.

Nie jest to jednak wystarczające wytłumaczenie dla sytuacji, w której nastolatka zostaje sama z wątpliwościami i, zamiast porozmawiać ze swoją mamą, szuka porad u znajomych z Internetu. Każda kobieta, której córka wchodzi w okres dojrzewania powinna porozmawiać z nią na ten temat.

Jeśli czuje się skrępowana lub po prostu nie wie, co powiedzieć córce, warto umówić się na wspólną rozmowę z lekarzem.

 • W Przychodniach Salve istnieje możliwość wykonania cytologii i kontrolnego badania piersi, a także odbycie specjalistycznej konsultacji w ramach kontraktu z NFZ – więcej informacji znajdziesz tutaj!
 • Zapraszamy do kontaktu lub rejestracji online.
 • Infolinia Salve: 42 633 78 01 lub 42 633 56 61
 • Rejestracja online: PRZEJDŹ DO REJESTRACJI

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle jest dla kobiety bardzo krępująca. Lepiej więc nie decydować się na nią dopiero wówczas, gdy zmuszą do tego dolegliwości czy potrzeba zaplanowania antykoncepcji. Profilaktyczna konsultacja wiązać się będzie z mniejszym dyskomfortem psychicznym.

Wiele kobiet unika wizyt u ginekologa ze wstydu czy z obawy przed bólem. Niektóre rezygnują z konsultacji mimo dolegliwości ze strony układu rozrodczego. Zdarzają się nawet przypadki kobiet, które na pierwszą wizytę u ginekologa decydują się w ciąży. To ryzykowne postępowanie, ponieważ tylko dzięki regularnym badaniom można uniknąć wielu chorób, z nowotworami narządów płciowych włącznie.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa?

Trudno wskazać odpowiedni wiek na pierwszą wizytę u ginekologa.

Zazwyczaj nie ma konieczności, by specjalistę odwiedzały młode dziewczęta, które nie zaczęły miesiączkować ani współżyć (o ile nie dostrzegają u siebie żadnych niepokojących objawów).

Przyjmuje się, że właściwy moment to okres po pierwszej miesiączce i przed podjęciem aktywności seksualnej – wówczas lekarz może dopomóc pacjentce np. w wyborze antykoncepcji.

Najlepszy czas na wizytę u ginekologa – nie tylko pierwszą – przypada pomiędzy zakończeniem miesiączki a owulacją. W tym okresie lekarzowi najłatwiej jest obejrzeć szyjkę macicy, pobierając przy tym materiał do cytologii, czyli całkowicie bezbolesnego, nieinwazyjnego badania, służącego profilaktyce raka.

Niezależnie od wieku czy aktywności seksualnej pierwsza wizyta u ginekologa staje się natomiast absolutnie konieczna, jeśli młoda kobieta zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak bóle w podbrzuszu, nieregularne czy bardzo bolesne miesiączki, zanik menstruacji, upławy lub plamienia z dróg rodnych, pieczenie albo świąd w okolicach intymnych. 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa? 

Ponieważ pierwsza wizyta u ginekologa jest dla młodej kobiety stresująca, a jej przebieg może zaważyć na przyszłym nastawieniu do kontaktów z lekarzami tej specjalności, warto dokonać starannego wyboru gabinetu.

Można zapoznać się z opiniami na temat specjalistów w swoim rejonie albo wybrać się do osoby polecanej przez przyjaciółki.

Od ginekologa można oczekiwać, by nie tylko był wysokiej klasy profesjonalistą, ale też człowiekiem zdolnym nawiązać dobry kontakt z pacjentką zwracającą się do niego z intymnymi problemami. Niezależnie od stereotypów ten czynnik nie jest związany z płcią lekarza.

Wiele młodych kobiet przed pierwszą wizytą u ginekologa rozważa depilację bikini albo inne zabiegi estetyczne. Nie są one konieczne – lekarza nie interesuje wygląd pacjentki, lecz stan jej zdrowia.

Oczywiście kobieta może zrobić to, co wpłynie pozytywnie na jej samopoczucie, na przykład ogolić okolice intymne czy założyć tunikę, by odsłonić je jedynie na czas badania. Nie należy jednak przesadzić z zabiegami higienicznymi.

Dezodoranty i inne kosmetyki do higieny intymnej mogą zafałszować wynik badania (podobnie jak dopochwowe leki czy środki antykoncepcyjne). Przed wizytą u ginekologa wystarczy się podmyć z użyciem przeznaczonego do tego celu środka. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa? 

Aby pierwsza wizyta u ginekologa nie była stresującym przeżyciem, warto poprzedzić ją konsultacją ze specjalistą w wirtualnej przychodni. Pozwoli to lepiej przygotować się na pytania, jakie można usłyszeć od lekarza podczas rozmowy w cztery oczy. Dzięki temu będą one mniej krępujące.

Każda wizyta u ginekologa rozpoczyna się szczegółowym wywiadem lekarskim. Służy on ustaleniu celu konsultacji i wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjentki.

Lekarza interesuje data ostatniej menstruacji, przebieg cykli miesiączkowych, przebyte choroby dotyczące narządów rozrodczych i aktualne dolegliwości. Przy pierwszym spotkaniu zwykle pyta także o aktywność seksualną kobiety (czy podjęła już współżycie, jakie stosuje metody antykoncepcji itp.

). Specjalista chętnie udziela pacjentce odpowiedzi na jej pytania – przed pierwszą wizytą u ginekologa warto sobie przygotować ich listę.

Do badania ginekologicznego służy specjalny fotel, na którym pacjentka – rozebrana od pasa w dół – znajduje się w pozycji półleżącej, z odwiedzionymi na bok nogami. Dzięki temu lekarz może ocenić stan zewnętrznych narządów płciowych, a następnie przy użyciu specjalnego wziernika obejrzeć stan śluzówki pochwy i szyjki macicy.

Badanie macicy, jajowodów i jajników wykonuje się palpacyjnie lub za pomocą ultrasonografu (w obu przypadkach przez pochwę lub – jeśli pacjentka jest dziewicą – przez odbyt). USG stosuje się w gabinetach coraz częściej, ponieważ to dokładniejsza metoda.

Procedury związane z badaniem ginekologicznym mogą powodować dyskomfort pacjentki, ale są całkowicie bezbolesne.

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy się wybrać? Czego się spodziewać?

Siedzenie w rozkroku na mitycznym fotelu ginekologicznym, pobranie cytologii, badanie USG – zdaję sobie sprawę, że wyobrażenia na temat tego, jak właściwie wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, mogą wywoływać u młodych osób wiele emocji. 

Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że ginekolog to lekarz, który specjalizuje się w dbaniu o narząd rodny i to, co nas wprawia w dyskomfort, dla niego jest codziennością.

Co to oznacza dla Ciebie? Że z okazji badania ginekologicznego nie musisz od razu biec do kosmetyczki na depilację bikini, jeśli od miesiąca się nie goliłaś – serio, absolutnie nie ma takiej potrzeby.

Producentom maszynek do golenia bardzo zależy, abyśmy wierzyły, że nie ma higieny intymnej bez ich produktów, ale to zwyczajnie nieprawda.

To, jaką bieliznę założysz, też nie jest ważne – liczy się to, żeby być świeżą i tyle 😉 Bądź sobą i przygotuj się do wizyty zgodnie z własnymi upodobaniami, bo lekarz nie będzie (a przynajmniej NIE POWINIEN!) oceniać Twojej intymnej fryzury pod tym względem (wyjątek: ocena owłosienia łonowego przy zaburzeniach dojrzewania / zaburzeniach hormonalnych).

Pierwsza wizyta u ginekologa – pytania, które możesz zadać

Przed pierwszą wizytą u ginekologa na pewno masz w głowie wiele pytań.

Zastanawiasz się, czy je zadać, czy nie są głupie albo niemoralne… Główna zasada, którą powinna znać każda osoba: w gabinecie ginekologicznym nie ma głupich pytań! Tutaj rozmawiamy o antykoncepcji, upławach, seksie, problemach dotyczących współżycia, kłopotach z zajściem w ciążę i o wszystkim, co związane z posiadaniem sromu, pochwy czy macicy. Przed lekarzem nie musisz się niczego wstydzić, choć rozumiem, że początkowo możesz odczuwać dyskomfort, szczególnie jeżeli jesteś nieśmiała z natury.

Jeśli ginekolog na koniec wizyty nie zapyta, czy masz jakieś pytania, to dobry moment, aby zadać je samodzielnie. Warto jeszcze przed wizytą spisać je wszystkie na kartce – wtedy o niczym nie zapomnisz (a rozumiem doskonale, że podczas pierwszej wizyty u ginekologa może pojawić się stres). Ważne, żebyś po zakończeniu konsultacji znała odpowiedzi na wszystkie swoje wątpliwości. 

Pierwsze badanie ginekologiczne – do kogo się wybrać?

No dobrze, ale do kogo najlepiej się umówić na pierwszą wizytę u ginekologa?

Ginekolodzy, jak to ludzie, bywają różni. Najlepiej szczerze porozmawiać z bliskimi kobietami i zwyczajnie zrobić „casting”. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie, zastanów się, czy jest coś, co pozytywnie wpłynie na Twój komfort podczas wizyty.

Leia também:  Jak Długo Trwa Rehabilitacja Po Artroskopii Kolana?

Przykładowo niektóre osoby preferują ginekolożki zamiast ginekologów – ze względu na to, że swobodniej się czują z kimś, kto również występuje od czasu do czasu w roli pacjentki. Ale wiesz, nie ma co do tego zasady, mężczyźni także są kompetentni i profesjonalni.

Wybierasz Ty 🙂 Jednocześnie miej świadomość dostępnych opcji – przykładowo przy problemach endokrynologicznych warto się udać do ginekologa ze specjalizacją z endokrynologii ginekologicznej.

Należy pamiętać, że jako osoba niepełnoletnia nie powinnaś być w gabinecie sama – zamiast tego stawiasz się u lekarza ze swoim opiekunem prawnym.

I jeszcze jedna sprawa: do ginekologa nie potrzebujesz skierowania.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Pytania, które mogą paść

No dobrze, pytania spisane, ginekolog wybrany, ale właściwie co się będzie działo w tym gabinecie w czasie pierwszej wizyty?

Początkowo czeka Cię rozmowa, w trakcie której lekarz zbierze ogólny wywiad. Dlaczego zjawiłaś się w gabinecie – czy wynika to z konkretnego powodu, czy to tylko wizyta kontrolna? Jesteś jeszcze przed rozpoczęciem współżycia czy prowadzisz już życie seksualne? Czy jesteś w ciąży?

Zostaniesz spytana również o zdrowie. Czy na coś chorujesz? Czy przyjmujesz jakieś leki na stałe? Zaobserwowałaś jakieś problemy intymne, niepokojące dolegliwości (na przykład bolesne miesiączki)? Może miałaś jakieś operacje? Czy w Twojej rodzinie występowały choroby nowotworowe?

Padnie też pewnie pytanie o samobadanie piersi. No i najważniejsze z nich, które za każdym razem zaskakuje (tutaj fanfary): kiedy pojawiła się ostatnia miesiączka (chodzi o dokładną datę pierwszego dnia krwawienia) i ile trwa Twój cykl miesiączkowy? Te informacje są niezbędne, bo lekarz musi wiedzieć, w jakiej fazie cyklu jesteś i czego może się spodziewać podczas badania.

Jeśli chodzi o termin konsultacji, warto wziąć pod uwagę cykl menstruacyjny i umówić się na wizytę po zakończeniu miesiączki. Takie przygotowanie jest dobre również dla Ciebie i Twojego spokoju ducha – myślę, że Ty sama jako pacjentka czułabyś się zwyczajnie niekomfortowo, gdyby w trakcie wizyty pojawiło się krwawienie.

W kontekście okresu istotna jest także jego regularność („regularność” to od 2 do 3 dni wahania), obfitość i ewentualne krwawienia międzymiesiączkowe. Przypomnij sobie też, ile miałaś lat, gdy wystąpiła pierwsza miesiączka.

Wiem, że wszystko to brzmi jak szkolne odpytywanie, ale uwierz mi, że wywiad jest równie ważny, jak samo badanie.

Porozmawialiśmy i co dalej? O tym, czego się spodziewać podczas badania ginekologicznego

Ach, ten ukochany przez wszystkich fotel ginekologiczny! Zaraz będziesz miała szansę wypróbować go na żywo.

W większości gabinetów jest możliwość wcześniejszego skorzystania z toalety i założenia tiulowej spódniczki czy ciapków, zazwyczaj udostępnianych pacjentkom. Na pierwszą wizytę warto mimo wszystko zabrać dłuższą koszulkę czy własną spódnicę, żeby w przypadku braku produktów jednorazowych nie obawiać się o swoje samopoczucie. Tego typu dodatki sprawią, że poczujesz się mniej skrępowana.

Po przebraniu się wróć do lekarza i podejdź do fotela. Żeby na niego wejść, spokojnie na nim usiądź (jeżeli jest za wysoko, skorzystaj z podestu) i się oprzyj. Dopiero teraz załóż nogi na podpórki i zsuń pupę maksymalnie do dołu – dokładnie tak, żebyś miała wrażenie, że zaraz się zsuniesz. Dzięki temu badanie będzie mniej nieprzyjemne, a na pewno nie spadniesz.

Umówmy się, wziernik ginekologiczny nie jest najlepszym, co mogło Cię spotkać. Postaraj się jednak rozluźnić – w ten sposób wszystko przebiegnie dużo płynniej.

Jeśli chodzi o badanie cytologiczne, to w większości przypadków nawet go nie poczujesz – lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki z gumy pobiera wymaz z kanału szyjki macicy i jej części pochwowej.

Przy pobraniu wymazu z pochwy – to samo, to tylko pałeczka kosmetyczna z dłuższym patyczkiem 🙂

W przypadku badania osób, które nie współżyły, podczas pierwszej wizyty ginekologa interesują zewnętrzne narządy płciowe. Ocenia skórę, węzły chłonne, hymen, a także palpacyjnie bada brzuch.

W wyjątkowych sytuacjach, tylko kiedy zajdzie taka konieczność, używa ekstremalnie małego wziernika, który nie uszkadza hymenu.

Możliwe jest badanie per rectum, które pomaga w ocenie narządu rodnego przez ściany odbytnicy, oraz USG transrektalne w celu wizualizacji macicy, jajników i całej miednicy mniejszej. 

Przeszłyśmy przez badanie ginekologiczne – teraz czas na USG transwaginalne. Nasza wizyta idzie już z górki! Lekarz ocenia nie tylko naszą macicę i jajniki, ale też całą miednicę mniejszą pod kątem obecności innych zmian strukturalnych czy płynu w jamie brzusznej.

Tutaj istotna jest faza naszego cyklu (pytanie o ostatnią miesiączkę). W zależności od dnia cyklu inaczej wygląda nasze endometrium (błona śluzowa macicy), jajniki i znajdujące się w nich pęcherzyki.

Czasami wynikiem USG może być zalecenie powtórnego badania po miesiączce, gdy endometrium będzie supercienkie i zmieni się morfologia pęcherzyków.

Istnieje także transrektalna wersja tego badania. Pacjentka leży na boku, tyłem do lekarza, który przez odbyt wprowadza sondę. I tutaj kończą się różnice, bo ginekolog dokładnie tak samo ocenia całą miednicę mniejszą.

Czy badanie piersi konieczne jest podczas każdej konsultacji? W trakcie pierwszej wizyty – na pewno tak. Lekarz pokaże Ci technikę i zaleci badanie, które powinnaś wykonywać regularnie raz w miesiącu.

Z doświadczenia wiem, że różnie z tym bywa, ale musisz pamiętać o jednym – piersi badamy zawsze w tej samej fazie cyklu, bo Twoja miesiączka też na nie wpływa.

Jeżeli masz obciążony wywiad rodzinny – Twoja mama, babcia lub ciocia chorowały na raka piersi – dobrze jest wykonać USG, przy czym trzeba wziąć pod uwagę, że to najczęściej wiąże się z wizytą u zajmującego się tym ultrasonografisty.

Pierwsza wizyta ginekologiczna na finiszu

Wracamy do łazienki, żeby w końcu się ubrać i znowu usiąść na krzesełku, z którego startowałyśmy. Uff… No dobrze, ale kiedy następna wizyta? Co roku! Wiem z doświadczenia, że w życiu bywa ciężko z systematycznością, ale regularne badania są po prostu ważne dla Twojego zdrowia – serio, nie odkładaj konsultacji na wieczne jutro.

Najlepiej jest wybrać sobie jeden miesiąc, kiedy będziemy odwiedzać ginekologa, żeby się zbadać i zrobić cytologię.

Oczywiście, przy stosowaniu antykoncepcji, konkretnych chorobach czy też po prostu wtedy, gdy z jakiegoś powodu tak uzna lekarz, wizyty odbywają się częściej, ale przy założeniu, że nic Ci nie dolega, badanie raz do roku powinno być wystarczające.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci się uporać ze stresem, jaki może wywoływać pierwsza wizyta u ginekologa. Wiesz już, czego się spodziewać, jak wygląda konsultacja, na czym polegają badania, o co możesz zostać zapytana i o co sama możesz zapytać (o wszystko!). Ten poradnik został stworzony z myślą o tym, aby jak najlepiej przygotować Cię do tego stresującego dnia.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Dbanie o swoje zdrowie to ważna sprawa, dlatego kiedy zaczniesz dojrzewać i miesiączkować, możesz potrzebować porady od ginekologa.

Taki lekarz pomoże Ci rozwiązać wiele problemów dotyczących Twojego zmieniającego się ciała oraz doradzi, jeśli martwią Cię jakieś niepokojące objawy związane z okresem czy seksualnością.

Czeka Cię pierwsza wizyta u ginekologa? Jesteś ciekawa, jak będzie wyglądała? Odpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości na temat takiego badania. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać i jak przygotować się do wizyty!

Kim jest ginekolog i czym się zajmuje?

Ginekolog jest to lekarz specjalista, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych.

Jego zadaniem jest leczenie różnych kobiecych schorzeń, doradzanie w sprawach antykoncepcji oraz prowadzenie ciąży.

Ginekologia to dziedzina ściśle związana z położnictwem zajmującym się czasem ciąży, porodem oraz połogiem (to tygodnie bezpośrednio po urodzeniu dziecka).

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Zaczynasz już dojrzewać i zastanawiasz się, kiedy wybrać się na pierwsze badanie ginekologiczne? Tak naprawdę nie ma sztywno ustalonego wieku, w którym trzeba udać się do tego lekarza.

Pierwszą wizytę u ginekologa można traktować zupełnie profilaktycznie i umówić się na badanie, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka.

Lekarz sprawdzi, czy wszystkie Twoje narządy rozwijają się w odpowiedni sposób i przy okazji rozwieje wiele obaw związanych z dojrzewaniem. 

Jeżeli nie chcesz spieszyć się z pierwszą wizytą u ginekologa, a z Twoim ciałem nie dzieje się nic niepokojącego, to spokojnie możesz jeszcze poczekać. Pamiętaj jednak, że powinnaś zgłosić się do tego lekarza najpóźniej przed ukończeniem 20.

roku życia! Konsultacja jest potrzebna, jeśli cierpisz na silne bóle w podbrzuszu, Twoje miesiączki są nieregularne, rozpoczynasz współżycie lub zauważysz u siebie jakiekolwiek dziwne objawy czy dolegliwości np. swędzenie i pieczenie pochwy, upławy czy plamienia.

Aby wybrać się na wizytę do ginekologa jako osoba niepełnoletnia, będziesz potrzebować zgody swojego opiekuna.

Jednak bez obaw – rodzic czy inny opiekun nie musi być obecny podczas samego badania! Oczywiście jeżeli będziesz czuła się z tym pewniej, to możesz zabrać ze sobą swoją mamę, siostrę lub przyjaciółkę, ale możesz też zostać w gabinecie sama z lekarzem.

Jeżeli chodzi o samego ginekologa, to możesz wybrać, czy pójdziesz do kobiety, czy mężczyzny. Wiele nastolatek lepiej czuje się podczas pierwszego badania u ginekologa kobiety, ale nie musi to być wcale reguła. Najważniejsze jest to, aby wybrać poleconego i sprawdzonego lekarza.

W czasie dojrzewania Twoje ciało będzie przechodzić przez wiele różnych zmian. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj.

Pierwsza wizyta u ginekologa – pytania

Wiesz już, kiedy iść pierwszy raz do ginekologa, ale jak odpowiednio przygotować się do takiej wizyty? Sama myśl o badaniu ginekologicznym może być stresująca, dlatego warto wcześniej wiedzieć, o jakie rzeczy może Cię zapytać lekarz. Dzięki temu na pewno nie będziesz zaskoczona w czasie pierwszej wizyty! Ginekolog będzie chciał się dowiedzieć, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę (może też zapytać o daty kilku ostatnich okresów), czy odczuwasz w tym czasie ból, jak długo trwają zwykle Twoje miesiączki, co ile dni pojawia się okres oraz czy krwawienie jest skąpe lub raczej obfite. Dobrze jest przygotować sobie takie informacje wcześniej i np. prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. Możesz go pobrać na naszej stronie Akademii Dojrzewania. 

Na pewno też pojawią się pytania o to, czy już współżyjesz, czy zamierzasz rozpocząć życie seksualne (wtedy może Ci być potrzebna antykoncepcja) oraz czy byłaś już w ciąży.

Dla lekarza ważne są również takie informacje jak to, jakie zauważyłaś u siebie jakieś niepokojące sygnały, plamienia pomiędzy okresami lub bóle podbrzusza, czy chorujesz na coś przewlekle oraz przyjmujesz jakieś stałe leki.

Pamiętaj, że pierwszy raz u ginekologa jest przede wszystkim dla Ciebie i możesz wtedy rozwiać wszystkie swoje obawy i zapytać o nurtujące Cię sprawy. Dlatego nie warto niczego ukrywać ani wstydzić się spraw związanych z Twoim ciałem. To wszystko jest zupełnie normalne!

Leia também:  Objawy Przed Miesiączką Ile Dni?

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna?

Na badanie kontrolne najlepiej wybrać się kilka dni po skończonej miesiączce, bo to idealny czas np. na pobranie cytologii (badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy). Jeżeli źle się czujesz lub podejrzewasz u siebie jakąś chorobę, to oczywiście możesz pójść do lekarza nawet w czasie okresu! Przed wizytą zadbaj o higienę intymną, ale pamiętaj, że depilacja nie jest wcale obowiązkowa. Najważniejsze żebyś czuła się pewnie i swobodnie. Dobrze jest też powstrzymać się od nadmiernego używania preparatów do higieny intymnej (na wypadek potrzeby poboru wymazu). Aby poprawić swój komfort, możesz też włożyć spódnicę lub dłuższą tunikę, dzięki czemu rozebranie się w gabinecie od pasa w dół będzie o wiele łatwiejsze. 

Jak wygląda pierwsze badanie u ginekologa? Po przeprowadzonym wywiadzie czas na samo badanie na specjalnym fotelu ginekologicznym. Lekarz na pewno obejrzy Twoje zewnętrzne narządy płciowe, przeprowadzi wewnętrzne badanie ginekologiczne, pod warunkiem, że rozpoczęłaś współżycie oraz w razie potrzeby pobierze cytologię – pierwsze pobranie zalecane jest po pierwszym roku od pierwszego współżycia. Specjalista będzie używał swoich palców oraz specjalnego wziernika wkładanego do pochwy. Możesz też zostać poproszona o to, aby rozebrać się od pasa w górę, w celu zbadania piersi.

Wizyta ginekologiczna

W swojej praktyce klinicznej spotykam sześćdziesięcioletnie i starsze Panie, które ginekologa widziały dwa, trzy razy w życiu, za każdym razem podczas porodu i od tego czasu starannie nas unikały. Byłaby to nawet zabawna anegdota, gdyby nie to, że konsultuję te Panie często w takim stanie zaawansowania choroby nowotworowej, że niewiele już mogę dla nich zrobić.

To dla mnie smutne i trudne, bo wiem, że większość z nich mogłaby żyć i cieszyć się wnukami, jesienią życia, gdyby jednak zdecydowały się na regularne wizyty u lekarza. Wiem też, że kobiety ze środowisk LGBT również niechętnie pojawiają się u ginekologów. Zastanawia mnie dlaczego tak się dzieje.

Chciałabym jednak zaapelować również do Pań LGBT, żeby badały się u ginekologów. Rozumiem, że dla osób transseksualnych taka wizyta może być trudna, ponieważ tym bardziej przypomina im o płci, której nie akceptują.

Ale mimo to zachęcam do spotkania, wspólnie spróbujemy przejść przez to, możliwie jak najdelikatniej.

Tekst ten napisałam z myślą o tym, żeby odpowiedzieć na pytania: jak przygotować się do wizyty, jakich pytań z mojej strony się spodziewać, jak przebiega badanie, kiedy takie badania najlepiej wykonać.

Każde spotkanie z pacjentką zaczynam od informacji w czym mogę pomóc

Część z Pań przychodzi na rutynową wizytę, część rozpoznać ciążę, część z konkretnym kłopotem. Bardzo zależy mi, żeby pacjentka od razu powiedziała czy jest to jej pierwsza wizyta i czy podejmowała już aktywność seksualną.

Staram się, żeby każde spotkanie przebiegało w dobrej, wspierającej atmosferze, ale przykładam szczególną wagę do Pań, które na wizycie są pierwszy raz w życiu, ponieważ od tego zależy czy zrażą się na wiele lat czy będą chodzić na kontrolne badania regularnie.

Wśród starszych pacjentek, które latami nie były na wizycie, trauma związana z kontaktem z ginekologiem jest jedną z głównych przyczyn unikania lekarzy. Podczas pierwszej wizyty nie forsuję badania- robimy tyle, na ile pacjentka wyraża zgodę i czuje się komfortowo.

Czasami odstępujemy od badania, jeśli nie jest ono możliwe lub okazuje się zbyt bolesne.  

Wtedy spotykamy się na kolejną wizytę, w zależności od potrzeb. Dlatego chcę zachęcić Panie do otwartej rozmowy na samym początku na temat swoich obaw związanych z badaniem. Ja staram się wyczuć i dopytać pacjentkę, ale bez jej pomocy nie wiem jakie ma obawy lub zastrzeżenia.

Potrzebuję wiedzieć czy pacjentka jest bardzo zestresowana, czy ma pytania, wątpliwości, odczuwa lęk przed badaniem, czy jest to jej pierwsza wizyta, czy cierpi z powodu pochwicy czy vulvodynii. Badanie Pań z pochwicą (czyli mimowolnie broniących się przed włożeniem czegokolwiek do pochwy) wymaga czasu.

Zachęcam wtedy do zapisania się na 40-60minutową wizytę, zamiast standardowych 20 minut. Mamy wtedy czas na oswojenie się z gabinetem, ze mną, z perspektywą badania. Robimy ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe przed badaniem. Czasami nie udaje się za pierwszym razem zbadać pacjentki.

Uważam, ze takie zmuszanie kobiety za wszelką cenę nie zawsze ma uzasadnienie, a może przynieść wiele szkody. Ale zwykle przy drugim spotkaniu pacjentki czują się na tyle komfortowo i nabierają zaufania, że udaje się założyć wziernik, a nawet pobrać cytologię.  

Zawsze warto jest mieć przygotowaną odpowiedź na następujące pytania:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki, czy miesiączki są regularne, co ile dni występują, ile dni trwają czy są obfite. Ilość ciąż- dotyczy to zarówno ciąż, które zakończyły się porodami, ale także poronienia naturalne czy sztuczne.

Szanuję odmowę pacjentki w udzielaniu niektórych danych, np. na temat poronienia. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach jest to ważna informacja jak przebiegało poronienie – np. wtedy, gdy pacjentka stara się o ciążę i istnieje podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.

Warto powiedzieć lekarzowi o tych intymnych i trudnych szczegółach, wszystko pozostaje w moim gabinecie, a jest istotną wskazówką diagnostyczną. Poza ciążami zawsze pytam o porody, choroby przewlekłe, operacje, przyjmowane leki, uczulenia na leki (warto sobie przygotować na karteczce).

Jeśli pacjentka myśli o włączeniu antykoncepcji hormonalnej, dopytuję jeszcze o palenie papierosów, nowotwory w rodzinie i u pacjentki, choroby wątroby, chorobę zatorowo-zakrzepową (również w rodzinie) oraz o występowanie migreny z aurą.  

Badanie ginekologiczne

W lepiej wyposażonych gabinetach Panie mają do dyspozycji łazienkę, w której mogą przebrać się w spódniczkę jednorazową i nakładki na stopy (można pozostać w butach i skarpetkach niektórym może wydać się to zabawne, ale pacjentki często o to pytają). Drogie Panie – to Wy macie czuć się komfortowo, na tyle na ile ta wizyta może być komfortowa.  

Badanie ginekologiczne zaczynam od założenia wziernika. Używam najmniejszych wzierników i tylko w wyjątkowych przypadkach zakładam większe.

Jeśli nie pobieram cytologii, wziernik zawsze smaruję żelem do badania USG, dzięki czemu założenie go nie jest takie bolesne. Badanie z wziernikiem jest najmniej przyjemną częścią wizyty.

Potem sprawdzam macicę, wprowadzając jeden lub dwa palce do pochwy i uciskając podbrzusze. Zwykle ta część jest już lepiej przyjmowana przez pacjentki.

Szanowne Panie, zgłaszajcie się na cytologię, USG narządu rodnego i USG piersi tuż po zakończeniu krwawienia miesiączkowego!!! W pierwszej fazie cyklu lepiej widać wszelkie zmiany endometrium w badaniu USG narządu rodnego i choroby piersi.

Róbcie te badania raz na rok. To taki nieduży wysiłek, a może uratować życie. Mówię to z wielkim przekonaniem.

Dlatego, że większość nowotworów narządu rodnego daje się całkowicie wyleczyć we wczesnej fazie, a metody badań przesiewowych są niezwykle skuteczne!!!!

Zwykle pacjentki przygotowują się na wizytę – myją, pryskają perfumami, depilują. Czasem jednak, zwłaszcza w trakcie konsultacji w ramach izby przyjęć- czyli ostrych interwencji, w nagłych niespodziewanych przypadkach pacjentki przyjeżdżają, jak to określają, „nieprzygotowane”. Czują się tym bardzo skrępowane i od wejścia przepraszają. Niepotrzebnie.

Włosy w miejscach intymnych są sprawą naturalną, a ich obecność lub brak jest tylko kwestią preferencji kobiety. Warto przed planowymi zabiegami czy nawet wizytą nieco je skrócić, jeśli są długie, z prostej przyczyny – nie zahaczają się i dzięki temu nie ciągnie się za nie, co jest bolesne. Ale ich obecność lub brak absolutnie mnie nie razi.

Drugim aspektem są krwawienia. Pacjentki bardzo się tym przejmują w trakcie badania. Szanowne Panie, przychodzicie z problemem np. przedłużającego się krwawienia z dróg rodnych i trzeba to krwawienie przerwać. Nie da się odczekać do czasu kiedy przestaniecie krwawić, bo wtedy wizyta nie będzie miała sensu. Nie ma więc powodu, żeby się krępować.

Ginekolog w trakcie swojej pracy uczestniczy w porodach, zabiegach i operacjach. Krew, płyn owodniowy czy ropa nie są mu obce, czy rażące. Pacjentki często tuż przed wejściem do gabinetu zmieniają podpaski. A ja potrzebuję zobaczyć tę podpaskę, żeby stwierdzić czy krwawienie jest faktycznie obfite czy nie, ponieważ podczas badania nie zawsze jest to oczywiste.

Podobnie zapach intymny – oczywiście zachęcam do utrzymywania higieny i mycia się, ale jeśli obecny jest niepokojący zapach, to jest to ważna informacja dla mnie z jakim rodzajem infekcji mam do czynienia. Czasem po zapachu można wysunąć podejrzenie nowotworu.

Nie zachęcam Pań do irygacji (płukania pochwy) przed wizytą (w ogóle odradzam ten pomysł), dlatego, że wydzielina jest również ważnym źródłem informacji.

Badanie piersi i dołów pachowych

Zawsze domagajcie się ich badania. Ja badając uczę pacjentki jak mają same badać biust. Wiem, że zapomina się o tym, ale wystarczy mieć nawyk masowania piersi podczas namydlania pod prysznicem. Nie da się wtedy pominąć nowych, niepokojących zmian. 

Na koniec wizyty zawsze jest czas na pytania, jeśli ich nie ma, podsumowuję jeszcze raz wszystkie zalecenia, spisuję je na karteczce, jeśli widzę, ze pacjentka czuje się zagubiona, proszę żeby jeszcze raz ze mną powtórzyła wszystko. Rysuję rysunki, pokazuję.

Uważam, że zrozumienie wszystkich informacji na wizycie oszczędza potem wszystkim pracy i nieszczęść.

Ma to znaczenie zwłaszcza u ciężarnych, które dobrze doinformowane nie jeżdżą po szpitalach bez potrzeby, ale wiedzą które objawy są niepokojące i z którymi zgłosić się pilnie na Izbę Przyjęć.

Chciałabym poruszyć jeszcze jeden ważny aspekt wizyty ginekologicznej. To również czas na wyjaśnianie wątpliwości natury seksualnej!!! Zdarza się, że z pacjentka leżąca na fotelu ginekologicznym dostaje lusterko do ręki i razem oglądamy jej okolice intymne. Wyjaśniam pacjentce jakie elementy anatomiczne ogląda, które czemu służą.

Nie jest zbyt powszechnym, by kobieta oglądała się „tam na dole”. A szkoda, bo to źródło cennych informacji o rozkoszy, o zdrowiu, o płodności. Zdarza się, że uczymy się z pacjentką znajdować szyjkę macicy – celem samobadania.

Panie, które stawiają na naturalne metody planowania rodziny muszą wiedzieć jak oceniać śluz, czy ujście zewnętrzne szyjki macicy.

Zachęcam więc również do eksplorowania intymnych sfer naszej kobiecości, do samobadania i poznawania się. A my ginekolodzy, służymy w tym pomocą.  

lek. med. Maja Świetlicka

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*