Pieczenie stóp – jakie mogą być przyczyny piekących stóp?

Pieczenie stóp staje się u wielu ludzi coraz częstszym problemem. Istnieje wiele powodów jego powstawania. Uczucie pieczenia może być rezultatem braku składników spożywczych, artretyzmu, cukrzycy, alergii na pewne substancje chemiczne.

Bez względu na powód, jest to bardzo uciążliwa przypadłość. Intensywność bólu różni się w zależności od typu pieczenia. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się tego problemu. Domowe środki powinny przynieść pozytywne skutki.

Oto kilka niesamowitych domowych sposobów na uczucie piekących stóp.

Zdjęcie Pieczenie stóp – jakie mogą być przyczyny piekących stóp?

Pieczenie stóp to bolesna dolegliwość /123RF/PICSEL

Dieta zawierająca kompleks witamin B oraz niacynę pomaga w pozbyciu się problemu piekących stóp. Powinna być bogata w zielone warzywa, mleko, jajka, fasolkę itp. Produkty te dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych i dzięki temu wyeliminują problem pieczenia stóp. 

Imbir poprawia krążenie krwi w całym ciele. Zawiera też wiele składników, które pomagają zwalczyć uczucie pieczenia w stopach. Do syropu imbirowego należy dodać ciepły olej kokosowy, wymieszać ze sobą i nałożyć bezpośrednio na stopy. Masować do uzyskania lepszego efektu. 

Osoby borykające się z problemem piekących stóp powinny przygotować kąpiel z równych ilości octu i wody. Dla lepszych efektów można stosować 2 razy dziennie.

Zdjęcie Pieczenie stóp – jakie mogą być przyczyny piekących stóp?

Stopy sygnalizują wiele problemów zdrowotnych /123RF/PICSEL

Osoby cierpiące na problem piekących stóp mogą stosować na stopy zimną wodę. Jest ona świetnym sposobem na pozbycie się gorąca i bólu, które wywołuje problem piekących stóp. Zimna woda przynosi natychmiastową ulgę. Do niewielkiej wanienki nalać zimną wodę i przez kilka minut trzymać w niej nogi. 

Właściwości przeciwzapalne kurkumy działają cuda, zmniejszając uczucie pieczenia w stopach. Do szklanki ciepłego mleka należy dodać trochę kurkumy. Dla uzyskania lepszych efektów napój zaleca się spożywać 2 razy dziennie.  Pasta z kurkumy może być również stosowana bezpośrednio na stopy dla uzyskania natychmiastowej ulgi.

Zdjęcie Pieczenie stóp – jakie mogą być przyczyny piekących stóp?

Ból stóp można złagodzić /123RF/PICSEL

Odpowiednia akupresura może pomóc uniknąć stanu piekących stóp. Dlatego warto chodzić boso po trawie lub innych naturalnych powierzchniach. Pomoże to poprawić krążenie krwi, a przez to uniknąć uczucia pieczenia. Wystarczy ściągnąć obuwie i pospacerować przez jakiś czas boso. 

Uczucie pieczenia występuje głównie wtedy, kiedy w stopach dochodzi do zaburzenia krążenia krwi. Codzienne ćwiczenia gimnastyczne pozwolą przywrócić prawidłowe krążenie i utrzymać zdrowie oraz dobrą formę.

Zdjęcie Pieczenie stóp – jakie mogą być przyczyny piekących stóp?

Ulgę przyniesie też olejek miętowy /123RF/PICSEL

Wystarczy dodać kilka kropel olejku z rozmarynu i olejku miętowego do wody i zamoczyć w niej stopy na kilkanaście minut. W ten sposób można szybko pozbyć się uczucia pieczenia. Należy tylko pamiętać, żeby użyć jednakowych ilości olejków. 

Olej rycynowy jest najlepszy jeśli chodzi o bezpośrednie zastosowanie na stopy. Może być stosowany bezpośrednio lub można go wlać do ciepłej wody i moczyć w niej stopy. Należy on do najskuteczniejszych olejów przynoszących ulgę w problemie piekących stóp.

5 najlepszych sposobów w walce z pieczeniem stóp

Pieczenie w stopach należy do bardzo powszechnych problemów. Pieczenie stóp może dosięgać ludzi w każdym wieku, a charakter może być różny. Poniżej podajemy 5 najlepszych sposobów, aby zwalczyć problem pieczenia stóp.

Przyczyny piekących stóp

Piekące stopy mogą towarzyszyć wielu łagodnym oraz ciężkim chorobom. Najczęstszą przyczyną piekące stopy są choroby skóry, czyli grzybica stóp.

Zmiany pojawiają się na podeszwie stopy oraz w przestrzeni międzypalcowej. Na skórze pojawiają się lekkie pęcherze oraz skóra zaczyna się łuszczyć. Towarzyszy temu swędzenie oraz pieczenie stopy.

Do pozostałych przyczyn pieczenia stóp zaliczamy:

 • zespół Guillaina-Barrego – choroba o podłożu autoimmunologicznym. Celem ataku jest obwodowy układ nerwowy, a objawia się drętwieniem, mrowieniem i pieczeniem stóp. Przemieszczając się obejmuje całe ciało.
 • dna moczanowa – objawia się podwyższonym stężeniem kwasu moczowego w surowicy krwi, który z kolei odkłada się w stawach.
 • toczeń rumieniowaty układowy
 • narażenie na działanie toksyn, oparzenia słoneczne
 • urazy
 • powikłania cukrzycowe
 • nadużywanie alkoholu
 • niedobór witamin: z grupy B, kwasu foliowego, tiaminy, wapnia
 • użądlenia i ukąszenia owadów

Objawy piekących stóp

Podczas wizyty u lekarza należy wspomnieć o wszystkich objawach piekących stóp. Należą do nich: słaby puls na stopach, trudności w chodzeniu, zaburzenia snu, owrzodzenia kończyn dolnych oraz zaburzenia koordynacji ruchowej.

Diagnostykę lekarz rozpoczyna od badania fizykalnego oraz wywiadu dotyczącego istniejących chorób. Mowa tutaj o badaniach krwi i moczu, które mają za zadanie eliminację takich chorób jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenia stawów.

Często lekarz zleca RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Domowe sposoby w walce z pieczeniem stóp

1. Zimna woda

Jeden z najlepszych domowych środków na piekące stopy. Moczenie stóp w chłodnej wodzie zapewnia również szybką ulgę przy mrowieniu, drętwieniu i obrzękach. Mocz stopy w zimnej wodzie nie dłużej niż kilka minut, gdyż długie zabiegi tego typu mogą zaostrzyć objawy. Pamiętajcie jednak, że nie należy stosować lodu lub okładów z lodu bezpośrednio na stopy.

Pieczenie stóp – jakie mogą być przyczyny piekących stóp?

2. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy pomaga zrównoważyć poziom pH ciała, może być również korzystny w leczeniu pieczenia stóp.

3. Kurkuma

Przyprawa ta zawiera sporą ilość związku o nazwie kurkumina, który pomaga zwiększyć przepływ krwi i poprawia krążenie w całym organizmie. Kurkuma ma również właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć uczucie pieczenia oraz działają przeciwbólowo.

4. Sól epsom

Sól Epsom, czyli sól gorzka może pomóc ukoić stopy, daje ona natychmiastową ulgę w przypadku pieczenia. Sól, która jest wykonana z siarczanu magnezu, może przyczynić się także do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

5. Imbir

Imbir, także należy do lekarstw na pieczenie stóp. Wiele aktywnych składników imbiru wspomaga wzrost cyrkulacji krwi w organizmie, co z kolei przynosi szybką ulgę.

Wykonuj jeden z powyższych sposobów przez kilka dni, a na pewno odczujesz ulgę oraz pozytywne działanie. Aktywność fizyczna, również jest skutecznym sposobem w walce z pieczeniem stóp. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i zapobiegają problemom ze strony układu nerwowego.

Pieczenie podeszw stóp – dlaczego się pojawia i jak mu zaradzić?

Pieczenie stóp – jakie mogą być przyczyny piekących stóp?

fot. Fotolia

Pieczenie stóp to problem dotykający wielu osób. Uczuciem przybliżone do chodzenia po rozżarzonych węglach może powodować duży dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne: począwszy od grzybicy, którą łatwo zarazić się na basenach, saunach czy siłowni, kończąc na poważnych chorobach ogólnoustrojowych jak cukrzyca.

Franz Gondoin, podolog z Kliniki Ruchu, omawia najczęstsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem. 

Zanik poduszeczki tłuszczowej

Ludzkie stopy zostały wyposażone w wiele przydatnych mechanizmów, które na co dzień zabezpieczają ten narząd ruchu. Jednym z nim jest podściółka tłuszczowa w podeszwie.

Tkanka tłuszczowa jest miękka, dobrze amortyzuje wstrząsy, a co najważniejsze – jest podatna na odkształcenia przez podłoże. Jednym z elementów tkanki tłuszczowej jest poduszeczka tłuszczowa znajdująca się pod przednią kością śródstopia.

Niestety z wiekiem tkanka tłuszczowa w tym miejscu może zacząć się rozrzedzać, powodując tym samym podrażnienie kości śródstopia.

W konsekwencji może to prowadzić do stanu zapalnego tego obszaru powodującego piekący ból. Często mogą mu także towarzyszyć modzele, czyli zgrubienia powstałe z narastającego, martwego naskórka, w skutek permanentnego nacisku lub tarcia powierzchni skóry.  

Leczenie: przygotowana na zamówienie wkładka do butów, która zmniejszy nadmierne ciśnienie w obszarze kości śródstopia.

Leia também:  Pompa Co Objawy Uszkodzenia?

Zapalenie kaletki maziowej

Jest to stan zapalny woreczka łącznotkankowego (małej torebki), która znajduje się między dwoma ścięgnami, ścięgnem a skórą lub między kością a mięśniem.

Najczęściej występującą dolegliwością związaną z zapaleniem kaletki maziowej jest zapalenie Haglunda. Obszar, którego dotyka ta dolegliwość, jest zlokalizowany w tylnej części stopy (pięta), pomiędzy ścięgnem Achillesa a kością pięty.

Głównym jej objawem jest silny ból pięty uniemożliwiający oparcie nogi o podłoże.

Osobami, które najczęściej cierpią na tę dolegliwość, są nastolatki między 13. a 15. rokiem życia.

W okresie największego wzrostu nie rozciągają oni swojego ścięgna Achillesa, które napiera na nie do końca wykształconą jeszcze kość.

Powoduje to tworzenie się narośli kostnej, która na RTG wygląda jak kość przełamana na dwa kawałki. Dolegliwość jest także niekiedy związana z przeciążeniem stóp podczas wysiłku fizycznego.

Do pojawienia się objawów chorobowych przyczynia się m.in. uraz okolic pięty, noszenie za małych butów oraz intensywny trening biegowy.

Leczenie: fizjoterapia, rozciąganie mięśni, noszenie miękkiego obuwia (ze szczególnym uwzględnieniem pięty), stosowanie wkładek z wyprofilowaną piętą, czasem także leczenie chirurgiczne.

Zobacz też: Szpilki – jak je kupować i nosić, by uniknąć schorzeń?

Obfite pocenie wpływające na kondycję stóp

Pierwsze symptomy nadmiernej potliwości mogą ujawniać się już w dzieciństwie lub okresie dorastania. W wielu przypadkach ta dolegliwość może być bardzo dokuczliwa i w negatywny sposób wpływać na życie codzienne pacjenta, powodując zażenowanie i wstyd. Z powodu dolegliwości pacjent niszczy swoje buty, skarpetki, nie może nosić obuwia na wysokim obcasie.

Spocone stopy zazwyczaj bardziej odczuwają zimno podczas niskich temperatur. Powoduje to rozmiękczanie naskórka, który jest znacznie bardziej podatny na podrażnienia.

Skóra staje się cieńsza i bardziej krucha (jak po zbyt długiej kąpieli).

Wilgotne środowisko wewnątrz obuwia sprzyja poślizgowi stopy, co może prowadzić do uszkodzeń naskórka i wynikających z tego infekcji (szczególnie w przypadku osób z cukrzycą typu III).

Współczulny system nerwowy kontroluje proces termoregulacji i pocenia w całym organizmie. Ustalenie przyczyn nadmiernej potliwości jest często trudne do ustalenia, jednak to właśnie zaburzenia w aktywności współczulnego systemu nerwowego są ich najczęstszym powodem.

Leczenie: obejmuje wiele środków doraźnych takich jak : antyprespiranty, talki, kąpiele. Pomocne są także obstrzykiwania problematycznych miejsc toksyną botulinową oraz sesje jonoferezy. We wszystkich przypadkach należy uważać na ewentualne efekty uboczne.

Stopa atlety (tinea pedis)

Jest to rodzaj grzybicy stóp szczególnie często dotykający sportowców. Szacuje się, że zmaga się z nią ponad 50% osób uprawiających sport. Dermatofity – grzyby powodujące to schorzenie – szczególnie szybko rozmnażają się w cieple i wilgoci.

Przyczyną jest więc często nieodpowiednia higiena – noszenie ciepłych i nieprzewiewnych butów (np. gumowych) lub ciasnego obuwia i skarpetek wykonanych z tworzyw sztucznych.

Choroba rozpoczyna się zwykle pomiędzy czwartym a piątym palcem stopy, jednak z łatwością może się rozprzestrzenić na inne palce lub na inne części stopy.

Objawy to przede wszystkim silne swędzenie i podrażnienie. Skóra staje się czerwona, łuszcząca i podrażniona. Przebieg choroby jest dość uporczywy i przy najmniejszych zaniedbaniach w pielęgnacji może błyskawicznie nawrócić.  Stopa atlety często mylona jest z egzemą lub bardzo przesuszoną skórą.

Profilaktyka: przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej, takich jak: dokładne wycieranie swoich stóp ręcznikiem po zakończeniu treningu lub zakładanie nowej pary bawełnianych skarpetek po zakończeniu aktywności sportowej.

Leczenie: w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty (najlepiej dermatologa). Ważne jest, aby nie próbować samodzielnego leczenia bazującego na środkach dostępnych w aptece bez recepty.

Każdy rodzaj grzybicy wymaga dopasowania odpowiedniego rodzaju leczenia, które może zostać dobrane tylko podczas spotkania z lekarzem. Konieczne może okazać się także przeprowadzenie specjalistycznych badań laboratoryjnych.

Należy pamiętać, że próbki oddawane do laboratorium nie powinny mieć żadnej styczności z kosmetykami lub preparatami doraźnymi.

Omówione powyżej dolegliwości to najczęstsze przyczyny pieczenia podeszw stóp. Nie są jednak jedyne, bo może być ona spowodowana również wieloma innymi przyczynami, takimi jak: problemy neurologiczne, alkoholizm lub chroniczne nadużywanie alkoholu, HIV/AIDS, niedoczynność tarczycy lub niedobory witamin.

Zobacz też: Jak mieć piękne stopy po zimie?

Autor: Franz Gondoin, francuski podolog specjalista Kliniki Ruchu w Warszawie. Prowadzi konsultacje podologiczne oraz ręcznie wytwarza wkładki ortopedyczne. Absolwent Ecole Supérieure de Masseurs-Kinésithérapeutes et Pédicurie-Podologie w Saint-Ouen. Od 3 lat mieszka w Polsce.

Piekące stopy – przyczyny i leczenie

Czy w nocy czujesz irytujące mrowienie w stopach? Jeśli oprócz tego pojawią się piekące stopy, możesz mieć zespół Griersona-Gopalana. Opowiemy Ci więcej w tym artykule.

Zespół Griersona-Gopalana lub piekące stopy jest nocną torturą. Kłucie dochodzące do kostek, mrowienie, pieczenie, jakbyśmy szli po rozgrzanych do czerwoności węglach. Ten problem może stać się irytujący dla tych, u których pojawia się dzień po dniu.

Ten stan może przypominać nam trochę inne zaburzenie, które pojawia się również w nocy i które w pewien sposób znacznie ogranicza jakość życia. Mówimy o zespole niespokojnych nóg. Tak więc, chociaż prawdą jest, że obie choroby mają pochodzenie neuropatyczne istnieją małe aspekty, które je od siebie odróżniają.

Wiemy na przykład, że piekące stopy występuje częściej u kobiet i czasami jest częstym objawem u chorych na cukrzycę. Jest to również problem, którego mogą doświadczyć rowerzyści.

Są to małe niuanse, które sprawiają, że ten syndrom jest bardzo szczególnym problemem. Dziś zaprezentujemy Ci więcej informacji na temat tego typu zmian.

Piekące stopy: objawy, przyczyny i leczenie

Piekące stopy mogą pojawiać się epizodycznie. Oznacza to, że będą chwile, kiedy ta dolegliwość będzie bardziej intensywna i inne, kiedy po prostu zniknie. Mimo to występuje duża zmienność objawów, bo choć może nas to zaskoczyć, przyczyn może być wiele.

Dlatego należy zauważyć, że ten stan rzadko pojawia się sam. Ogólnie rzecz biorąc, występuje razem z innymi problemami, takimi jak zmiany funkcjonowania tarczycy, bóle stawów, ogólne osłabienie. Jednak często odwiedza się lekarza z powodu dyskomfortu i wpływu, jaki wywiera on na nocny odpoczynek.

Jakie są objawy?

Głównym objawem jest uczucie pieczenia, które wznosi się od podeszew stóp do łydek. Wiele osób jest nawet zmuszonych do zanurzenia stóp w zimnej wodzie, aby znaleźć ulgę.

Jakie są przyczyny piekących stóp?

Badania takie jak te przeprowadzone na Wydziale Neurologii Uniwersytetu w Münster (Niemcy), już wskazują na coś interesującego. Wiemy, że piekące stopy są cechą autosomalną, czyli dziedziczną. Jeśli ktoś z naszej rodziny cierpi na to schorzenie, my sami mamy większe prawdopodobieństwo cierpienia na tę chorobę.

 • W większości przypadków przyczyną tego problemu jest neuropatia. Co oznacza, że ​​jest to spowodowane zmianami niektórych małych włókien nerwowych. W konsekwencji działają poprzez wysyłanie sygnałów bólowych do stóp. Jest to stan, który pojawia się i znika i dotyka w większym stopniu kobiet.
 • Innym wyzwalaczem jest niedobór witaminy B12. Brak tego pierwiastka prowadzi do problemów w układzie nerwowym. Pierwsze objawy to uczucie mrowienia i pieczenia rąk i nóg.
 • Inną przyczyną jest ból śródstopia lub ucisk nerwów śródstopia. W tym przypadku jest to powszechna zmiana u rowerzystów.
 • Choroby tarczycy. Piekące stopy są zwykle częstym objawem u osób z niedoczynnością tarczycy.
 • Niedobór wchłaniania składników odżywczych. W przypadku, gdy dana osoba cierpi na problemy jelitowe lub na alkoholizm, może pojawić się ten stan.
 • Cukrzyca. Cukrzyca typu 1 i 2 może wpływać na nerwy obwodowe organizmu, a w szczególności na nerwy stóp i nóg. Przyczyną może być podwyższony poziom glukozy i to, jak wpływa zarówno na przekazywanie sygnałów między nerwami, jak i na opór naczyń krwionośnych.
Leia também:  Jakie Są Objawy Zapalenia Pochwy?

Jak się rozpoznaje piekące stopy?

Jak widać, piekące stopy mogą mieć kilka wyzwalaczy. W jaki sposób stawia się diagnozę? Skąd możemy wiedzieć, jakie jest pochodzenie, które pośredniczy w tym stanie? Zazwyczaj wykonywane są następujące badania diagnostyczne.

 • Badanie fizyczne. Lekarz przystąpi do zbadania dotkniętego obszaru, aby dowiedzieć się, czy występuje obrzęk, jakiekolwiek problemy ze stawami, jakikolwiek rodzaj reakcji alergicznej itp.
 • Badanie krwi. Niezbędne do pomiaru poziomu glukozy, ewentualnych niedoborów witaminy B12, problemów z tarczycą itp.
 • Można również zlecić testy czynności nerwów, takie jak elektromiogram. Dzięki niemu mierzona jest aktywność elektryczna naszych mięśni.

Jakie zabiegi są dostępne?

Interwencja związana z piekącymi stopami zawsze będzie zależała od czynnika, który pośredniczy w tym schorzeniu. Istnieje jednak kilka podstawowych wskazówek, które mogą być przydatne w wielu przypadkach.

Podsumowując, we wszystkich przypadkach najskuteczniejszą rzeczą jest postawienie właściwej diagnozy medycznej. Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych środków należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

To może Cię zainteresować …

Pieczenie stóp – poznaj domowe porady i skuteczne środki

 1. Naturalne remedia
 2. Dbanie o ciało

Uczucie pieczenia w stopach jest częstym objawem urazów obejmujących nerwy nóg i stóp. Często dotyka pacjentów z neuropatią cukrzycową, chociaż może to być spowodowane między innymi niedoborami żywieniowymi, przeciążeniem mięśni oraz infekcjami. Czy znasz skuteczne środki na pieczenie stóp?

Dyskomfort może być łagodny lub silny, w zależności od jego przyczyny. Może mu również towarzyszyć mrowienie, drętwienie, stany zapalne i inne objawy. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań naturalnego pochodzenia, które dają poczucie ulgi osobom, którym dolega pieczenie stóp. Zapraszamy do ich odkrycia.

5 środków na pieczenie stóp

Podczas wypróbowywania środków na pieczenie stóp ważne jest, aby wziąć pod uwagę przyczynę tego stanu. Podczas gdy naturalne preparaty działają uspokajająco, czasem wymagane są inne zabiegi. Dlatego jeśli pieczenie stóp jest spowodowane neuropatią cukrzycową, infekcjami lub chorobami wpływającymi na nerwy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Natomiast jeśli dyskomfort wynika z przeciążenia mięśni, stresu lub częstego używania nieodpowiedniego obuwia, możesz wypróbować naturalne alternatywy bez żadnych przeciwwskazań. Wybierz te, które najlepiej Ci odpowiadają!

1. Sole Epsom

Kąpiele z solami Epsom są ciągle polecane jako naturalna terapia na pieczenie i ból stóp.

Tego rodzaju sole są jednym z najczęściej stosowanych środków rozluźniających mięśnie stóp.

Ze względu na swoje działanie relaksujące idealnie eliminują dyskomfort spowodowany problemami nerwowymi, mięśniowymi oraz zaburzeniami krążenia.

Co należy zrobić

 • Najpierw dodaj pół szklanki soli Epsom do miski z gorącą wodą.
 • Następnie zanurz stopy na 15 lub 20 minut.

Uwaga: sprawdź, czy temperatura wody jest dla Ciebie znośna.

Zobacz także: Wymocz stopy w occie przez 15 minut – efekty Cię zaskoczą

2. Oliwa z oliwek pomaga na pieczenie stóp

Masaże przy użyciu zwykłej oliwy z oliwek wyróżniają się na tej liście środków na pieczenie stóp. I chociaż jest to produkt o wielu zastosowaniach kulinarnych, ma również różne zastosowania terapeutyczne. Zewnętrzne zastosowanie oliwy z oliwek rozluźnia mięśnie a także zwalcza takie objawy, jak obrzęk i mrowienie.

Co należy zrobić

 • Podgrzej kilka łyżek oliwy z oliwek do temperatury odpowiedniej do nakładania na skórę.
 • Następnie delikatnie pocieraj stopy wykonując delikatny masaż. Możesz przedłużyć zabieg do około 10 minut a potem odpocznij.
 • Jeśli chcesz, powtarzaj zabieg każdego wieczoru przed snem.

3. Środki na pieczenie stóp: tymianek

Tymianek zawiera czynną substancję znaną jako tymolol, której działanie zmniejsza ból stawów, mrowienie i stany zapalne.

Zarówno dzięki olejkom eterycznym, jak i samej roślinie tymianek ma korzystne działanie przeciwzapalne, łagodzące pieczenie stóp.

Dlatego zarówno roślina, jak i jej olejki eteryczne mogą być stosowane jako uzupełnienie w leczeniu pieczenia stóp.

Co należy zrobić

 • Najpierw dodaj świeży tymianek do garnka z wrzącą wodą.
 • Przykryj preparat i odstaw go, aż osiągnie temperaturę odpowiednią do zanurzenia ciała.
 • Następnie wlej napar płyn do miski z wodą i zanurz stopy na około 20 minut.
 • Opcjonalnie możesz również połączyć około 5 kropli olejku tymiankowego z oliwą z oliwek i wykorzystać do masażu.

Przeczytaj również: Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie

4. Olej lniany

Ze względu na znaczne stężenie kwasów tłuszczowych omega 3 i przeciwutleniaczy olej lniany został wymieniony jako olej terapeutyczny. Jego miejscowe zastosowanie reguluje aktywność układu nerwowego, poprawia przepływ krwi i zmniejsza stan zapalny.

Co należy zrobić

 • Najpierw wlej łyżkę oleju lnianego na dłonie.
 • Następnie potrzyj je razem i użyj do masowania stóp.
 • Wykonuj masaż przez 10 minut a następnie odpocznij.

5. Ciepła i zimna woda przynoszą ulgę, jeśli cierpisz na pieczenie stóp

Zamykamy tę kolekcję środków na pieczenie stóp podstawową i niedrogą alternatywą dla wszystkich: naprzemienną kąpielą w ciepłej i zimnej wodzie.

Zmiany termiczne pomagają kurczyć i rozluźniać mięśnie, sprzyjając lepszemu wypoczynkowi w okolicy stóp.

Ta prosta terapia pomaga zregenerować mięśnie, ścięgna i nerwy po wysiłku lub aktywności o wysokiej intensywności.

Co należy zrobić

 • Kiedy poczujesz pieczenie stóp, namocz stopy w gorącej wodzie. Poczekaj około 3 minut, a następnie przenieś je do miski z zimną wodą. Powtórz tę samą czynność 2 lub 3 razy, aż poczujesz, że stopy się zrelaksowały.

Zastosowanie tych domowych środków na pieczenie stóp zwykle wystarcza, aby złagodzić dyskomfort. Jeśli jednak objawy utrzymują się lub nasilają, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza.

Weź również pod uwagę inne objawy, takie jak otwarte rany lub owrzodzenia, intensywne pieczenie, promieniowanie pieczenia w kierunku nóg, tkliwość palców itp.

Leia também:  Progesteron Jakie Objawy?

To może Cię zainteresować …

 • Rudolf RD. The use of Epsom salts, historically considered. Can Med Assoc J. 1917;7(12):1069–1071.
 • Gorzynik-Debicka, M., Przychodzen, P., Cappello, F., Kuban-Jankowska, A., Gammazza, A. M., Knap, N., … Gorska-Ponikowska, M. (2018). Potential health benefits of olive oil and plant polyphenols. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms19030686
 • Nagoor Meeran, M. F., Javed, H., Taee, H. Al, Azimullah, S., & Ojha, S. K. (2017). Pharmacological properties and molecular mechanisms of thymol: Prospects for its therapeutic potential and pharmaceutical development. Frontiers in Pharmacology. https://doi.org/10.3389/fphar.2017.00380
 • Kaithwas, G., & Majumdar, D. K. (2013). Effect of L. usitatissimum (Flaxseed/Linseed) Fixed Oil against Distinct Phases of Inflammation . ISRN Inflammation. https://doi.org/10.1155/2013/735158
 • Versey, N. G., Halson, S. L., & Dawson, B. T. (2012). Effect of contrast water therapy duration on recovery of running performance. International Journal of Sports Physiology and Performance. https://doi.org/10.1123/ijspp.7.2.130
 • Mooventhan, A., & Nivethitha, L. (2014). Scientific evidence-based effects of hydrotherapy on various systems of the body. North American Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.4103/1947-2714.132935

Piekące stopy

Kategoria: Profilaktyka

Wiele osób uskarża się na pieczenie stóp i odczucie gorąca, jakby chodziło się po rozżarzonych węglach.

Piekące stopy potrafią dokuczyć o każdej porze dnia i w każdych okolicznościach; podczas stania, chodzenia czy nawet leżenia. Czasami uczuciu gorących stóp towarzyszy mrowienie w nogach i osłabienie czucia.

Szczególnie uciążliwa jest ta dolegliwość wieczorem, gdy utrudnia zasypiania.

Przyczyny piekących stóp

Trudno znaleźć przyczynę piekących stóp. Wrażenie gorąca w stopach mogą powodować różne czynniki, od niegroźnych związanych z niewłaściwym obuwiem po poważne schorzenia neurologiczne.

Przyczyny krótkotrwałego i okazjonalnego pieczenia stóp są na ogół niegroźne i najczęściej pieczenie jest skutkiem źle dobranego obuwia czy skarpet. Pieczenie jest tu odpowiedzią na kontakt skóry z niektórymi barwnikami ze skarpet czy obuwia, brak cyrkulacji powietrza, źle wyprofilowaną wyściółkę butów, a nawet długotrwałe stanie czy chodzenie na zbyt wysokich obcasach.

Przyczyny przewlekłego pieczenia mogą już być groźniejsze i wymagają konsultacji lekarskiej. Należą do nich:

 • Zaburzenie nerwów obwodowych w nogach czyli neuropatia czuciowa (nerwy ulegają uszkodzeniu i przekazują do mózgu błędne sygnały), uwięzienie nerwu między trzecim a czwartym palcem stopy.
 • Cukrzyca (polineuropatia cukrzycowa). Jej pierwszym objawem jest sucha i swędząca skóra.
 • Przewlekła niewydolność żylna.
 • Zespół niespokojnych stóp (w tym przypadku pieczenie stóp nasila się zwłaszcza wieczorem, a dodatkowo czuje się mrowienie albo cierpnięcie stóp i łydki i potrzebę ruszania stopami).
 • Grzybica (pieczeniu towarzyszy swędzenie i zmiany na skórze i ewentualnie paznokciach).
 • Niedobór witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B1 i B12 (neuropatia wieloczynnikowa, zwana zespołem piekących stóp).
 • Błędy żywieniowe (zbyt wysoka zawartość cukru w pożywieniu, nadmierne spożywanie napojów alkoholowych). Pieczenie częściej występuje także u nałogowych palaczy i osób pijących dużo kawy (być może z powodu niszczenia witaminy B przez te używki).
 • Zaburzenia wątroby, nerek czy tarczycy.
 • Otyłość i zatrzymanie płynów w ustroju.

Zalecenia w przypadku palących stóp

 • Skonsultuj lekarza, bo piekące stopy mogą być pierwszym objawem poważnej choroby.
 • Ruszaj się – codzienna aktywność fizyczna wzmocni dolne kończyny i pobudzi krążenie.
 • W trakcie odpoczynku w ciągu dnia ułóż nogi wyżej niż serce opierając je o ścianę, taboret czy podkładając pod stopy zrolowany koc.
 • Unikaj stania w bezruchu, o ile to możliwe wykonuj wszystkie prace na siedząco ze stopami ustawionymi na małym stołeczku.
 • Masuj palce stóp, stopy i całe nogi przed udaniem się na spoczynek. Do masażu użyj dobrego kremu nawilżającego i przeciwzapalnego. Doskonale sprawdzi się masaż w kąpieli bąbelkowej. Po masażu pozostań przez 5-10 minut w pozycji leżącej z nogami uniesionymi i opartymi np. o ścianę.
 • Wybieraj bawełniane skarpety i dobrze dopasowane, „oddychające” buty.
 • Unikaj spożywania cukru i pokarmów go zawierających.
 • Popraw stan wątroby, jadając więcej sałatek i surówek, pijając surowe soki z następujących warzyw i owoców: kapusta, marchew, rzodkiew/rzodkiewka, burak, papryka oraz owoce cytrusowe. Zrób sobie również ziołową kurację wspomagającą prace wątroby (zobacz Zioła dla wątroby).
 • Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych niezbędnych dla nerwów i krążenia.
 • Spożywaj dużo produktów bogatych w witaminę C (poprawią krążenie) oraz witaminy z grupy B.

barb na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 107 i „Zdrowe Nogi”, nr 8

Zobacz również:

Sposoby na żylaki Niech cię stopy poniosą Sposoby na obrzęki stóp

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.

Krem palące piekące stopy borowina na stopy

 1. Allegro
 2. Uroda
 3. Pielęgnacja
 4. Dłonie i stopy
 5. Kremy do stóp

WSZYSTKIE PRZEDMIOTY SPRZEDAJĄCEGO

CristinenMoor Moor-Fussbalsam

 • 100% NATURALNY
 • NOWE OPAKOWANIE
 • NAJWYŻSZA NIEMIECKA JAKOŚĆ
 • BEZ BARWNIKÓW I PERFUM
 • BEZ EMULGATORÓW, KONSERWANTÓW
 • BEZ WAZELINY I PARAFINY

Skuteczna maść przy palących i piekących stopach, zrogowaciałym naskórku i odciskach, zmęczonych nogach i chronicznie zimnych stopach. Idealna do pielęgnacji po usunięciu zrogowaciałego naskórka i przeciwko przykremu zapachowi stóp.

Borowinowa maść do stóp działa przeciwgrzybicznie, antyseptycznie i dezodorująco. Użyta jako krem do masażu działa pobudzająco i wzmacniająco na mięśnie nóg i stóp.

 1. Cechy produktu:
 2. – Zawiera borowinę, tatarak, rozmaryn, kasztanowiec i gruszyczkę zielonawą
 3. – Szybko się wchłania, nie farbuje, nie lepi się i nie pozostawia tłustych śladów
 4. – Testowana dermatologicznie
 5. – Odpowiednia dla diabetyków
 • Działanie:
 • Zawarte w maści ekstrakty ziołowe:
 • – pielęgnują, nawilżają i chronią skórę
 • ​​- działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i dezodoryzująco
 • – zmiękczają zrogowaciały naskórek, wygładzają go i uelastyczniają
 • – likwidują również skłonność do powstawania zrogowaceń
 • – skóra stanie się odżywiona, gładka i miękka jak aksamit a paznokcie staną się mocne

Zawiera:

Borowina – od wieków wykorzystywana w tradycji ludowej w stanach zapalnych narządów ruchu dzięki właściwościom cieplnym, działa przeciwzapalnie, zmniejsza dolegliwości i napięcia mięśniowe. Działa również ściągająco, oczyszczająco i bakteriobójczo. Wykazuje działanie regenerujące i pobudzające, aktywizuje syntezę kolagenu i elastyny.

Tatarak – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ściągające i przeciwbakteryjne. Stosowany przy wielu chorobach skóry. Zmniejsza dolegliwości reumatyczne i artretyczne.

Rozmaryn – odkaża, poprawia krążenie, pobudza, łagodzi bóle mięśniowe i reumatyczne

Kasztanowiec zwyczajny – uszczelnia i zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych, usprawnia przepływ krwi w żyłach i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbakteryjnie i łagodnie ściągająco.

Sposób użycia:

Rano po wstaniu wmasować w stopy i łydki. Idealna w połączeniu z kąpielą stóp w solance i balsamem do usuwania zrogowaciałego naskórka.

 1. Termin przydatności: 01.2024 r
 2. Pojemność 110ml
 3. Producent: Starbene-Produkte GmbH, Niemcy

Rewelacyjny

4,67/5

57 ocen i 6 recenzji

Opinie o produkcie

Krem borowinowy do stóp Cristen Moor 110 ml

Reklamacja

14 dni na odstąpienie od umowy

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*