Pieczenie i ból przy oddawaniu moczu – objawy dyzuryczne

Pieczenie i ból przy oddawaniu moczu – objawy dyzuryczne Bolesne oddawanie moczu jest częstym objawem zapalenia pęcherza, które częściej niż mężczyzn dotyka kobiet Kaspars Grinvalds/123RF

Ból przy oddawaniu moczu to jeden z objawów dyzurycznych, który może być objawem schorzeń układu moczowego, żeńskich narządów płciowych, a w przypadku mężczyzn – gruczołu krokowego. Przyczyny bolesnej mikcji, bo tak też nazywana jest ta dolegliwość, powinny zostać zdiagnozowane, by jak najwcześniej można było rozpocząć leczenie.

Ból przy oddawaniu moczu, a z łaciny – dyzuria, to grupa dolegliwości, wśród których pojawiają się też objawy takie jak pieczenie, szczypanie czy kłucie, bolesne parcie na pęcherz, częstomocz. Te tzw. objawy dyzuryczne najczęściej wynikają z infekcji pęcherza moczowego i cewki moczowej, choć może być objawem innych chorób.

Ból przy oddawaniu moczu jest częstym objawem w przebiegu zapalenia cewki moczowej. Choć występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, to u przedstawicieli płci męskiej daje najbardziej nieprzyjemne objawy.

Zapalenie cewki moczowej dzieli na swoiste, czyli rzeżączkowe (gdy za rozwój infekcji odpowiedzialna jest bakteria rzeżączki Neisseria gonorrhoeae) i nieswoiste – nierzeżączkowe, gdy do zakażenia infekcją nierzeżączkową także dochodzi w wyniku kontaktu seksualnego, jednak rozwój choroby powodują inne chorobotwórcze drobnoustroje:

 • Chlamydia trachomatis (bakteria),
 • Ureaplasma urealyticum (mykoplazma)
 • Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy, pierwotniak)
 • Herpes simplex (wirus opryszczki),
 • Candida albicans (drożdżak).

Sposób leczenia stanu zapalnego zależy od czynnika chorobotwórczego. W zależności, czy choroba ma charakter nierzeżączkowy, czy rzeżączkowy, choremu podawane są antybiotyki lub chemioterapeutyki.

Wśród innych schorzeń cewki moczowej, które mogą powodować dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu, należy wymienić wady wrodzone. Dość częstym problemem jest zastawka cewki tylnej, w przebiegu której pojawia się przerost fałdów śluzówki cewki moczowej.

Ból przy oddawaniu moczu może być też spowodowany mechanicznym uszkodzeniem cewki moczowej, np. przez zakładanie cewnika.

Ból przy oddawaniu moczu często pojawia się w przebiegu różnych chorób pęcherza moczowego. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zapalenie pęcherza. Choroba ta dotyczy przede wszystkim kobiet, co wynika z charakterystycznej budowy żeńskiego układu moczowego.

Przyczyną bólu przy oddawaniu moczu może być też jednak kamica układu moczowego. Dolegliwości bólowe pojawiają się, gdy kamień ulega przemieszczeniu z nerki do moczowodu. Pojawia się silny, w niektórych przypadkach trudny do wytrzymania ból, który promieniuje do krocza i podbrzusza. W takiej sytuacji mówimy o ataku kolki nerkowej.

Do groźnej sytuacji dochodzi, gdy kamień utknie w moczowodzie. Mocz ulega zastojowi w nerce, co doprowadza do rozwoju zakażenia. Towarzyszy temu wysoka gorączka.

Jeżeli kamienie są małe, stosowane jest leczenie farmakologiczne. Leczenie chirurgiczne jest wdrażane w przypadku, gdy lekarz stwierdzi obecność dużych kamieni.

W niektórych przypadkach (coraz częściej) przeprowadzany jest zabieg nieinwazyjny.

Bóle przy oddawaniu moczu powodują uchyłki pęcherza moczowego. Mowa tu o uwypukleniu błony śluzowej pęcherza w kierunku zewnętrznym, co jest spowodowane osłabieniem mięśni.

Często nie dają żadnych objawów, ale w niektórych przypadkach doprowadzają do wystąpienia innych schorzeń układu moczowego: kamicy, zakażeń, wstecznego odpływu pęcherzowo-moczowodowego.

Mogą ponadto utrudniać oddawanie moczu i wywoływać inne objawy dyzuryczne.

Inną przyczyną bolesnego oddawania moczu może być rak pęcherza moczowego. Ten rodzaj nowotworu dotyczy przede wszystkim osób po 55. roku życia i najczęściej pojawia się u mężczyzn.

Do objawów choroby należy krwiomocz. Często pojawia się ból przy oddawaniu moczu, choć w niektórych przypadkach mikcji nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Chorzy mogą dostrzec drobne skrzepliny w moczu.

Często występuje uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

W zaawansowanym stadium choroby oddawanie moczu staje się utrudnione, pojawia się ból w podbrzuszu i w obszarze lędźwiowym, występuje bezmocz. We wczesnym stadium rozwoju nowotwór usuwany jest metodą elektrosekcji przezcewkowej guza. Jeżeli rak nacieka błonę mięśniową, konieczne jest usunięcie pęcherza moczowego.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być wynikiem dolegliwości ze strony cewki moczowej, rzadziej – pęcherza moczowego. Do infekcji cewki u mężczyzn częściej dochodzi w sytuacji, gdy w trakcie stosunku dojdzie do podrażnienia prącia, np. w wyniku działania środków plemnikobójczych lub pod wpływem intensywności zbliżenia.

Pierwszym objawem rozwijającego się zakażenia cewki moczowej u mężczyzn jest pieczenie i ból przy oddawaniu moczu. Dochodzi do obfitego wycieku ropnej wydzieliny z cewki moczowej. W okolicy ujścia cewki pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Po oddaniu moczu chory może odczuwać kłujący ból. Dolegliwości bólowe pojawiają się także w trakcie erekcji prącia.

Wraz z postępem choroby pojawia się krwiomocz, potrzeba częstego oddawania moczu, uczucie pełnego pęcherza nawet po oddaniu moczu, gorączka i ogólne złe samopoczucie. Należy jednak podkreślić, że choroba przebiega bezobjawowo niemal w połowie przypadków.

Przyczyną bolesnego oddawania moczu może być łagodny przerost prostaty, czyli gruczołu krokowego, gdy powiększeniu ulega strefa przejściowa stercza, otaczająca cewkę moczową. W wyniku ucisku chory odczuwa problemy z oddawaniem moczu – strumień wydostaje się z cewki pod mniejszym ciśnieniem.

W miarę dalszego rozrostu prostaty pojawia się częstomocz, a mikcji może towarzyszyć ból. Dolegliwości bólowe są wywołane skurczem mięśni gładkich dolnych dróg moczowych. Leczenie łagodnego przerostu polega na przyjmowaniu przepisanych przez lekarza środków farmakologicznych. Metody zabiegowe są stosowane tylko wtedy, gdy leki nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

Wśród innych męskich dolegliwości, które mogą odpowiadać za bolesne oddawanie moczu, należy wymienić zapalenie jąder i najądrza. Infekcja w pierwszej kolejności obejmuje najądrze, następnie rozprzestrzenia się do jądra.

Objawy to bolesność jądra, ból przy oddawaniu moczu, obrzęk jądra, zaczerwienienie i obrzęk moszny, zaczerwienienie powrózka nasiennego i wysoka gorączka.

Pojawiają się też objawy charakterystyczne dla jednostki chorobowej, która wywołała stan zapalny, a leczenie polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych odpowiednich dla źródła infekcji.

Zapalenie jąder i najądrza:

 • najczęściej stanowi powikłanie choroby przenoszonej drogą płciową, zwykle chlamydiozy,
 • u młodszych mężczyzn zakażenie zwykle jest następstwem świnki
 • w niektórych przypadkach rozwija się pod wpływem wady wrodzonej cewki moczowej,
 • u mężczyzn po 40. roku życia może być wywołana działalnością bakterii jelitowych.

Ból przy oddawaniu moczu u pań najczęściej są związane z zapaleniem pęcherza, co wynika z ich budowy anatomicznej, która charakteryzuje krótka cewka moczowa, sąsiadująca z ujściem pochwy i odbytem.

Pierwszym objawem jest lekkie pieczenie cewki, pojawiające się przy oddawaniu moczu. Wizyty w toalecie stają się częste, jednak mikcja jest wyraźnie utrudniona, a objętość uryny – nieznaczna.

W miarę postępu stanu zapalnego, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu przybiera na intensywności.

W przypadku zapalenia samej cewki moczowej objawy to bolesne oddawanie moczu, ciągłe uczucie zawilgocenia jej ujścia i pojawianie się wycieku.

Za zakażenia odpowiedzialna jest przede wszystkim pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), choć infekcję może wywołać także gronkowiec, dwoinka rzeżączki i chlamydie. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, czasami konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.

Ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych jest zwiększone w ciąży, cukrzycy i kamicy nerkowej. Przy skłonności do ich nawrotów zaleca się opróżnianie pęcherza przed snem i po stosunku.

Leia também:  Objawy Kolki U Konia Co Robić?

Dyzuria może być też objawem dolegliwości ginekologicznych, m.in.:.

 • Wypadanie macicy – przemieszczanie się macicy w stronę pochwy jest spowodowane rozciągnięciem mięśni miednicy np. w następstwie porodu. Wśród charakterystycznych objawów należy wymienić nieprzyjemne uczucie parcia w pochwie, wraz z którym często pojawia się ból. Współżycie wiąże się wtedy ze znacznym dyskomfortem. Dolegliwości bólowe towarzyszą też utrudnionemu oddawaniu moczu i stolca. Z czasem pojawiają się hemoroidy, częste zaparcia, nawracające infekcje układu moczowego, a nawet nietrzymanie moczu. Jeżeli dolegliwość ma podłoże hormonalne (np. u starszych kobiet), lekarz przepisuje odpowiednie leki uzupełniające poziom estrogenów. Jeżeli choroba nie rozwinęła się w znacznym stopniu, pomóc mogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. Leczenie operacyjne jest stosowane w przypadku znacznego nasilenia objawów.
 • Zapalenie pochwy – ból towarzyszy nie tylko oddawaniu moczu, ale także stosunkom płciowym. Pojawia się też pieczenie i świąd pochwy, wraz z wyraźnym zaczerwienieniem. W przebiegu choroby obserwuje się też upławy, których kolor i zapach zależy od rodzaju infekcji. Od niej uzależniony jest też wybór metody leczenia.
 • Zapalenie sromu – obserwuje się występowanie bólu przy oddawaniu moczu i niezależnego od mikcji, a także pieczenie i świąd okolic intymnych. Na błonie śluzowej pojawia się biały nalot, obrzęk i zaczerwienienie. Miejsca rozwoju stanu zapalnego są wyraźnie cieplejsze. Leczenie dolegliwości jest uzależnione od czynnika, który ją wywołał. Chora musi stosować leki przeciwgrzybicze lub przeciwbakteryjne. Uzupełniająco stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz łagodzące uczucie świądu.
 • Zapalenie szyjki macicy – ta dolegliwość często przebiega bezobjawowo. W niektórych przypadkach pojawia się potrzeba częstego oddawania moczu, czemu towarzyszy ból i pieczenie. Chora może zaobserwować upławy (ropne lub śluzowo-ropne), krwawienie międzymiesiączkowe i pojawiające się po stosunku płciowym. Zbliżeniom często towarzyszy ból. Odczuwany jest świąd okolic intymnych. Niezbyt często pojawia się ból podbrzusza, któremu towarzyszy gorączka. Leczenie polega na dopochwowym przyjmowaniu środków przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych lub antybiotyków, stosownie do źródła infekcji. Nieleczone zapalenie może rozprzestrzenić się na macicę i jajowody.

Ból przy oddawaniu moczu może pojawić się także w przebiegu chorób nowotworowych żeńskiego układu rozrodczego.

Jeżeli oprócz objawów dyzurycznych pojawia się krew w moczu, wskazana jest jak najszybsza konsultacja medyczna.

ZOBACZ: Jakie operacje mogą być wykonywane z pomocą robotów? Ekspert: dr Paweł Wisz, urolog

Ból przy oddawaniu moczu: przyczyny, powikłania, leczenie

Ból podczas oddawania moczu to jeden z objawów dyzurycznych, czyli związanych z trudnościami w oddawaniu moczu, do których należy także częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz, nagłe parcie na pęcherz oraz trudności w utrzymaniu moczu. Dolegliwość dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Ból potrafi być mocny, z towarzyszeniem świądu, pieczenia czy szczypania. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zakażenia układu moczowego, zapalenia pęcherza moczowego oraz choroby przenoszone drogą płciową.

Ponadto, ból przy oddawaniu moczu może towarzyszyć chorobom nerek (kamica nerkowa) oraz schorzeniom gruczołu krokowego (przerost prostaty).

Do zakażenia układu moczowego dochodzi częściej u kobiet aktywnych seksualnie. Pojawia się w wyniku wniknięcia do dróg moczowych bakterii Escherichia Coli, które przedostają się tam z odbytu, gdzie zwykle występują.

Przemieszczająca się bakteria może przeniknąć do dróg moczowych i tam się namnażać. W większości wypadków wywołuje to zapalenie pęcherza moczowego.

Natomiast przeniknięcie bakterii przez moczowód do nerek powoduje odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Za niewielką część zakażeń układu moczowego odpowiada gronkowiec saprofityczny – Staphylococcus saprophyticus.

W tym wypadku zakażenie związane jest z innymi schorzeniami, takimi jak kamica nerkowa, przerost gruczołu krokowego (gruczolak stercza), nieprawidłowa budowa narządu rodnego, a także cukrzyca. Do zakażenia może ponadto dojść np. w wyniku cewnikowania.

U kobiet częstsze są zakażenia podczas stosunku seksualnego oraz w czasie stosowania antykoncepcji w postaci krążków dopochwowych lub kapturka naszyjkowego.

Objawy to: silna i nieustępująca potrzeba oddawania moczu, polakisuria (częstomocz polegający na częstym oddawaniu moczu, zwykle małymi porcjami), nykturia (częste oddawanie moczu w porze nocnej). Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Odmiedniczkowe zapalenie nerek natomiast może przebiegać gwałtowniej i wymagać nawet hospitalizacji oraz dożylnego podawania antybiotyków.

Do zapaleń cewki moczowej dochodzi w wyniku infekcji bakteriami przenoszonymi drogą płciową. Dzielimy je na dwie kategorie:

 • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, wywoływane przez dwoinka rzeżączki
 • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, spowodowane zakażeniem chlamydią, mykoplazmą lub rzęsistkiem pochwowym

Objawy ujawniają się po 4-7 dniach w przypadku zakażenia rzeżączkowego, a po 2 tygodniach po zakażeniu chlamydią. Są to:

 • u kobiet – zapalenie szyjki macicy objawiające się śluzowo-ropnymi upławami, krwawienia międzymiesiączkowe, świąd i pieczenie przy oddawaniu moczu, wzmożone parcie na mocz, bóle w podbrzuszu
 • u mężczyzn – śluzowy lub ropny wysięk z cewki moczowej, świąd i pieczenie w okolicy ujścia cewki moczowej podczas oddawania moczu, czucie ciężkości jąder, czasem ból jąder

Leczenie zapaleń cewki moczowej polega na podawaniu antybiotyków, któremu poddawani powinni być także partnerzy seksualni, inaczej będzie dochodziło do powtórnych zakażeń.

Ból przy oddawaniu moczu może być związany z chorobami prostaty. Do najczęstszych schorzeń prostaty, czyli gruczołu krokowego, należą: zapalenie prostaty, łagodny przerost prostaty oraz rak gruczołu krokowego.

Zapalenie prostaty objawia się bólem podbrzusza, krocza, moszny i odbytu, częstomoczem oraz bolesnym oddawaniem moczu, czasem też zaburzeniami ejakulacji.

Zapalenie może mieć przyczynę niebakteryjną lub być objawem zakażenia bakteriami, na przykład rzeżączki.

Łagodny przerost prostaty to częsta przypadłość mężczyzn po 45-50-tym roku życia. Dysfunkcja ma przyczyny hormonalne, związane z wiekiem.

Objawia się: uczuciem ciągłego parcia na pęcherz, częstym oddawaniem moczu, również w nocy, małą siłą wypływania strumienia moczu, problemami z całkowitym opróżnieniem pęcherza. Dodatkowo w krwi może pojawić się krew albo dochodzić do zatrzymania moczu.

Rak gruczołu krokowego jest drugim w kolejności, po raku płuca, nowotworem spotykanym wśród mężczyzn. Wcześnie wykryty jest wyleczalny.

Zapalenie pęcherza – objawy. Ból, pieczenie, parcie

Problem z pęcherzem?

Sprawdź konsultacje

Zapalenie pęcherza objawy przynosi uciążliwe, ale na szczęście w większości przypadków niegroźne – pod warunkiem, że są leczone. Wymienić wśród nich można ból pęcherza, pieczenie przy oddawaniu moczu oraz parcie na pęcherz. Typowe objawy przeziębienia pęcherza to także krwiomocz, częstomocz, zmętnienie i brzydki zapach moczu.

Zapalenie pęcherza – objawy

Zapalenie pęcherza występuje w kilku odmianach – jako zapalenie ostre, nawracające, śródmiąższowe, powikłane lub też tez bezobjawowy bakteriomocz.

Najkrócej o objawach można powiedzieć odnośnie ostatniego z wymienionych przypadków – jak sama nazwa wskazuje, objawy infekcji nie występują w ogóle, mimo stwierdzenia w moczu niepożądanych bakterii.

Leia também:  Alkoholizm Jak Namówić Na Leczenie?

Jeśli chodzi o pozostałe formy zapalenia pęcherza, objawy mogą być następujące:

 • Parcie na pęcherz (parcie na mocz), czyli nieprzyjemne uczucie sygnalizujące konieczność oddania moczu
 • Częstomocz – częste oddawanie moczu, ale za to w małych ilościach
 • Ból w podbrzuszu
 • Pieczenie, szczypanie, ból w cewce moczowej w tracie oddawania moczu
 • Pieczenie i ból cewki moczowej w trakcie stosunków seksualnych
 • Nietrzymanie moczu
 • Zmiana konsystencji moczu na bardziej mętną
 • Nieprzyjemny zapach moczu
 • Krwiomocz, czyli zwiększona ilość erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu.

Objawy te są podobne u mężczyzn i kobiet, w czasie ciąży oraz w przypadku różnych odmian zapalenia pęcherza. Objawy wyraźnie inne odnotowuje się wyłącznie w przypadku małych dzieci.

Zobacz: Co na zapalenie pęcherza – w ciąży, u dziecka, sposoby

Ból pęcherza

Ból pęcherza najczęściej rozumiemy jako bolesne parcie na pęcherz, tudzież ogólną bolesność i tkliwość w podbrzuszu. Jeśli ból pęcherza występuje kilka dni po stosunku seksualnym, zwłaszcza w przypadku kobiet może to oznaczać świeże zakażenie wywołujące stan zapalny.

W przypadku zapalenia pęcherza bynajmniej jednak nie chodzi o chorobę przenoszoną drogą płciową między partnerami, lecz rozniesienie bakterii E coli z okolic odbytu w stronę pochwy i cewki, o co nietrudno w czasie seksualnych uniesień. Jeżeli natomiast ból pęcherza występuje przez dłuższy czas i nie jest w sposób wyraźny związany z praktykami seksualnymi, powodów może być kilka:

 • Zapalenie pęcherza wywołane poprzez zakażenie wewnętrzne (np. wskutek utrudnionego przepływu moczu i jego zalegania – częściej zdarza się w przypadku mężczyzn)
 • Śródmiąższowe zapalenie pęcherza
 • Przewlekłe zapalenie pęcherza
 • Choroba nowotworowa pęcherza, w tym brodawczak oraz rak inwazyjny i nieinwazyjny

Zobacz także: Przeziębiony pęcherz – objawy, u dziecka, domowe sposoby

Pieczenie przy oddawaniu moczu

Pieczenie przy oddawaniu moczu to tak zwana stranguria – jeden z objawów dyzurycznych, czyli powodujących dyskomfort w czasie opróżniania pęcherza.

Pieczenie przy oddawaniu moczu, postrzegane też niekiedy jako ból lub szczypanie, jest dolegliwością dotyczącą głównie cewki moczowej, zwłaszcza okolic jej wylotu.

Pieczenie przy oddawaniu moczu najczęściej pojawia się w tak zwanej końcowej mikcji, czyli pod koniec wypróżniania się.  

Uwaga – pieczenie przy oddawaniu moczu często świadczy o zapaleniu pęcherza, ale możliwe są też inne przyczyny. Pieczenie przy oddawaniu moczu powodują też:

 • Zapalenie cewki moczowej, przenoszone drogą płciową, wywołane przez dwoinki rzeżączki lub chlamydię
 • Grzybica narządów rodnych
 • Stan zapalny, przerost lub nowotwór prostaty, rak pęcherza, rak jąder i najądrzy u mężczyzn
 • Zapalenie pochwy i sromu, wypadanie miednicy u kobiet
 • Ciąża
 • Wady rozwojowe zmniejszające przepływ moczu: uchyłki, zastawka cewki tylnej czy odpływ pęcherzowo-moczowodowy

Czytaj również: Jak leczyć zapalenie pęcherza – w ciąży, u mężczyzn

Parcie na pęcherz

Parcie na pęcherz może być bolesne, uważane jednak jest za odczucie subiektywne. Parcie na pęcherz osobie chorej wydaje się potrzebą niemożliwą do powstrzymania, mimo iż pęcherz wcale nie musi być wypełniony po brzegi.

Parcie na pęcherz jest typowym, wręcz modelowym objawem występującym w zapaleniu pęcherza, zarówno w odmianie ostrej, jak i nawracającej oraz śródmiąższowej.

Pamiętać jednak należy, że parcie na pęcherz może być wywołane wieloma innymi czynnikami, takimi jak zapalenie cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek, nowotwór pęcherza, prostaty lub innych organów, a nawet ciąża.

Co ciekawe, parcie na pęcherz występuje też często jako objaw psychosomatyczny w schorzeniach nerwicowych, zwłaszcza w nerwicy wegetatywnej.

Sprawdź: Częste zapalenie pęcherza – przyczyny, po stosunku

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy u dzieci

O ile w przypadku osób dorosłych objawy przeziębienia pęcherza są typowe i charakterystyczne dla schorzeń układu moczowo-płciowego, o tyle zapalenie pęcherza u dzieci zdecydowanie wymyka się prostym definicjom, a jego niespecyficzne objawy mogą świadczyć w równym stopniu o zapaleniu pęcherza, jak i wielu innych chorobach, kompletnie z wydaleniem moczu niezwiązanych.

Jeśli chodzi o zapalenie pęcherza, objawy u dzieci bardzo często kojarzone mogą być ze zwykłą grypą lub przeziębieniem.

Rzadko kiedy pediatra podejrzewa w pierwszej kolejności te właśnie chorobę, odnotowując takie syndromy, jak gorączka, marudność, ból brzucha, zaburzenia łaknienia, niechęć do ssania smoczka lub piersi.

Niespecyficzne objawy występują zwłaszcza u noworodków i niemowląt.

Objawy i leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które dotykają przyszłe mamy. W większości przypadków jest spowodowane przez zakażenie bakteriami, dlatego nie wolno go bagatelizować, ponieważ powikłania są groźne dla rozwijającego się dziecka.

 1. Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy
 2. Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny
 3. Co na zapalenie pęcherza w ciąży – leczenie
 4. Zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby
 5. Zapalenie pęcherza w ciąży – powikłania

W czasie ciąży kobieta jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-rodnych. Dzieję się tak za sprawą działania hormonów na cewkę moczową. Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży wymaga bezwzględnego leczenia pod opieką lekarza. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, warto skorzystać również ze skutecznych domowych sposobów.

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży potrafią być bardzo dokuczliwe lub może nie być ich wcale, a infekcja jest przypadkowo wykrywana podczas rutynowego badania ogólnego moczu, które każda ciężarna powinna wykonywać raz w miesiącu. Symptomy, które świadczą o tym, że doszło do zakażenia dróg moczowych (objawy dyzuryczne) to najczęściej:

 • ból podbrzusza;
 • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach;
 • pieczenie i kłujący ból w cewce moczowej;
 • ciągłe, bolesne parcie na mocz;
 • problemy z nietrzymaniem moczu;
 • stan podgorączkowy lub gorączka;
 • krew lub ropna wydzielina w moczu (słomkowe, różowe lub czerwone zabarwienie).

W przypadku bezobjawowego zapalenia pęcherza w ciąży w wykonanym badaniu ogólnym i posiewie moczu, powtórzonym po 24 godzinach, będą obecne liczne bakterie tych samych szczepów.

Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny

Cewka moczowa u kobiet jest krótka, szeroka oraz znajduje się w bliskim sąsiedztwie pochwy i odbytu. Nagłe zmiany, które zachodzą w organizmie ciężarnej, predysponują do większej podatności na zakażenia dróg moczowych.

Pod wpływem hormonów ciążowych cewka i moczowody tracą napięcie mięśniowe i rozszerzają się, co ułatwia wniknięcie patogenów do organizmu. Stale powiększająca się macica uciska na pęcherz. Z tego powodu dochodzi do zastoju moczu w pęcherzu i namnażanie się w nim drobnoustrojów.

W konsekwencji rozwija się zapalenie pęcherza w ciąży.

Za infekcje dróg moczowych w większości przypadków odpowiedzialne są zakażenia bakteryjne, wywołane przez E.coli lub gronkowce. Czynniki powodujące rozwój i nawracające zapalenie pęcherza w ciąży to:

 • obniżona odporność;
 • cukrzyca ciążowa;
 • wady anatomiczne układu moczowego;
 • kamienie nerkowe;
 • częste współżycie;
 • niewystarczająca higiena intymna;
 • unieruchomienie.

Zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży występuje często z powodu zwiększonej podatności na infekcje, spowodowanej nagłą zmianą poziomu hormonów we krwi. Przez niektóre kobiety jest uważane za jeden z pierwszych objawów zapłodnienia. Konieczna jest wizyta lekarska i poinformowanie go o wczesnej ciąży, aby mógł zastosować w leczeniu antybiotyki, które nie zagrożą płodowi.

Leia também:  Jakie Są Objawy Niedoboru Witaminy B12?

Co na zapalenie pęcherza w ciąży – leczenie

Zapalenie pęcherza w ciąży wymaga bezwzględnego leczenia pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. W celu diagnostycznym wykonuje się badanie ogólne i posiew moczu wraz z antybiogramem.

Dzięki temu określony zostanie rodzaj bakterii i jej wrażliwość na poszczególne grupy antybiotyków, co pozwoli dobrać skuteczniejsze środki farmakologiczne do terapii.

Lekarz może zlecić również wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek.

Leki na zapalenie pęcherza w ciąży to najczęściej antybiotyki w postaci doustnej. We wczesnej ciąży zawsze należy poinformować o tym fakcie lekarza. Nie wszystkie środki farmakologiczne mogą być stosowane przez ciężarną, ponieważ wpływają szkodliwie na rozwijający się płód. Leczenie trwa około 7 dni. Po jego zakończeniu konieczne jest powtórzenie badań moczu.

Zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży nie mogą zastąpić farmakoterapii i są jedynie jej wsparciem. Należy do nich:

 • picie dużej ilości niesłodzonej wody, soku z żurawiny, czarnej porzeczki lub aronii i naparów ziołowych z rumianku;
 • zadbanie o komfort termiczny okolic nerek;
 • odpowiednia higiena miejsc intymnych: podmywanie się 2 razy dziennie przegotowaną wodą z lekkim środkiem myjącym;
 • wykonywanie nasiadówek z kory dębu.

Zapalenie pęcherza w ciąży – powikłania

Powikłania zapalenia pęcherza w ciąży są groźne dla ciężarnej i rozwijającego się płodu. U kobiety najczęściej dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które objawia się silnym bólem w lędźwiach, gorączką i wymiotami. Jest to najcięższa choroba układu moczowego, która prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek.

Nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży (zwłaszcza w III trymestrze) może być przyczyną przedwczesnego porodu, wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Na wcześniejszych etapach infekcje dróg moczowych są przyczyną poronień.

Zobacz również: Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży?

Suchość pochwy – jak można poprawić tą sytuację

Suchość pochwy

Na czym polega, skąd się bierze i jak się objawia suchość pochwy?

Suchość pochwy jest dolegliwością niezwykle uciążliwą i obniżającą komfort życia. Najczęściej spotyka się ją u kobiet dojrzałych, jednakże może pojawiać się również u młodych kobiet. Polega na nieadekwatnym nawilżeniu pochwy i sromu.

W warunkach fizjologicznych, gruczoły występujące w przedsionku pochwy i pochwie produkują śluz nawilżający te organy i zapobiegający ich suchości.

Jego wydzielanie jest zwiększone w sytuacji podniecenia seksualnego, co powoduje zwiększenie nawilżenia pochwy i umożliwia odbycie stosunku seksualnego zwiększając przyjemność doznań i unikając przykrych dolegliwości w jego trakcie. Jednakże nie jest to jedyna jego funkcja.

Zapewnia utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej środowiska pochwy, stanowiąc barierę przeciwko drobnoustrojom patogennym, a tym samym zapobiegając różnorodnym infekcjom zarówno bakteryjnym, jak i grzybiczym. Zaburzenia wydzielania śluzu wiążą się z większą podatnością na infekcję pochwy, a także nieprzyjemnym doznaniom podczas współżycia.

Pochwa powinna być prawidłowo nawilżona i zawierać ochronną florę bakteryjną.

Suchość pochwy może być zarówno przyczyną, jak i objawem schorzeń tego narządu. Najczęściej jest spowodowana obniżeniem stężenia hormonów płciowych należących do grupy estrogenów. U niektórych kobiet takie wahania występują fizjologicznie tuż przed menstruacją, kiedy prawidłowością jest spadek stężenia estrogenów.

Jednakże równie dobrze może być to spowodowane różnymi schorzeniami endokrynologicznymi wiążącymi się z zaburzeniami czynności wydzielniczej jajników bądź też przysadki mózgowej.

Wahania hormonalne objawiające się suchością pochwy występują również fizjologicznie w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, a także w okresie połogu.

Jednakże najpowszechniejszym stanem permanentnego obniżenia estrogenów związanego z występowaniem suchości pochwy jest okres menopauzalny.

Poza znaczącym obniżeniem nawilżenia pochwy, dochodzi do istotnego ścieńczenia jej ścian, a także zmniejszenia jej elastyczności.

W rezultacie prowadzi to do częstej niechęci do seksu wśród dojrzałych kobiet, która jest spowodowana bardzo nieprzyjemnymi, a często bolesnymi doznaniami podczas stosunku.

Ponadto, postępowanie tych zmian może prowadzić do występowania tak zwanego zanikowego, czy też atroficznego zapalenia pochwy.

Jego podstawowymi objawami są pieczenie, zaczerwienienie, świąd i ból z częstym współtowarzyszeniem upławów i innych patologicznych wydzielin.

Ponadto dochodzi do istotnych zaburzeń równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, czego rezultatem jest zwiększona skłonność do pojawiania się infekcji o etiologii bakteryjnej oraz grzybiczej. Co ciekawe, suchość pochwy może być zarówno przyczyną infekcji pochwy, jak i ich skutkiem jako objaw wtórny.

Podstawowe objawy suchości pochwy to objawy czuciowe, związane przede wszystkim z bólem, pieczeniem oraz świądem. Są one odczuwalne przede wszystkim przy próbie penetracji pochwy podczas stosunku, jednakże z czasem, w bardziej zaawansowanych stadiach powyższe dolegliwości mogą być odczuwalne nawet przy chodzeniu czy zmianie pozycji ciała.

W niektórych sytuacjach może współwystępować bardzo nieprzyjemne uczucie ucisku czy też pulsowania w pochwie.

Jako, że u pacjentek z suchością pochwy jest znacznie zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje, przede wszystkim o etiologii bakteryjnej, grzybiczej, lub też mieszanej, co wynika z zaburzenia równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, często dołączają się objawy infekcji. Mogą być one różnorodne, w zależności od tego, którego układu dotyczą.

W przypadku lokalizacji infekcji w pochwie, charakterystyczne jest występowanie cuchnących upławów o żółtym bądź żółtozielonkawym zabarwieniu. Są one zazwyczaj obserwowane na bieliźnie.

W przypadku lokalizacji infekcji w obrębie układu moczowego, najczęściej w cewce moczowej, towarzyszą jej tak zwane objawy dyzuryczne.

Należą do nich bolesne parcie na mocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, częstsze oddawanie moczu, czy też uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.

Jak sobie poradzić z suchością pochwy?

Aby skutecznie poradzić sobie z suchością pochwy konieczne jest ustalenie przyczyny tego stanu rzeczy. Najłatwiejszą sytuacją jest suchość pochwy spowodowana obecnością infekcji. Wtedy skuteczne wyleczenie zakażenia z przywróceniem prawidłowej, zbalansowanej flory fizjologicznej jest wystarczające do przywrócenia prawidłowej produkcji śluzu.

Jeżeli przyczyną wystąpienia suchości pochwy jest działanie niepożądane stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej to sprawa również nie powinna nastręczać trudności. Zazwyczaj bowiem w zupełności wystarczające jest zmodyfikowanie leków.

Trudniejsze jest przeciwdziałanie suchości pochwy spowodowanej wahaniami hormonalnymi związanymi z menopauzą. U części kobiet wystarczające jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Jednakże jest to metoda, która odnosi pożądany efekt jedynie u około połowy kobiet.

 • Ponadto obarczona jest ryzykiem efektów ubocznych, włącznie z powstawaniem hormonozależnych nowotworów takich jak rak piersi, czy rak błony śluzowej trzonu macicy, czyli tak zwanego endometrium, co znacznie ogranicza jej zastosowanie.
 • U kobiet, u których hormonalna terapia zastępcza jest nieskuteczna bądź niemożliwa do zastosowania, w miarę skuteczne okazują się kremy i globulki zawierające środki nawilżające pochwę.
 • Ponadto, niezależnie od przyczyny, rolę wspomagającego nawilżenia pełnią środki nawilżające zawierające kwas hialuronowy, polikarbofil, glikogen oraz kwas mlekowy.
 • Bardzo skuteczne jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym – zabieg się nazywa O-shot.

Suchość pochwy Poznań

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*