Opuchnięte kostki – co jest przyczyną puchnięcia kostek u nóg?

Opuchnięte kostki – co jest przyczyną puchnięcia kostek u nóg?

Puchnięcie nóg, zwłaszcza obrzęki kostek pojawiają się najczęściej wieczorem po długim dniu w pracy lub po długiej podróży. Z czasem się do nich przyzwyczajamy, jednak gdy pojawiają się nagle, wielu z nas zadaje sobie pytanie – a może to zakrzepica? Puchnięcie obu nóg jest najczęściej objawem grawitacyjnego zastoju chłonki spowodowanym zbyt długim staniem i siedzeniem. Często wynika z obecności  żylaków kończyn dolnych ale powodują go również choroby ogólnoustrojowe takie jak niewydolność serca lub nerek czy wątroby. W niektórych przypadkach obrzęk pojawia się tylko na jednej nodze. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego lewa noga puchnie częściej oraz kiedy i jak można leczyć tą przypadłość.

Obrzęki kończyn dolnych mogą wystąpić w każdym wieku i mogą być spowodowane różnymi przyczynami prowadzącymi do zatrzymania wody w tkankach. Grawitacja ziemska powoduje, że woda w organizmie ma tendencję do gromadzenia się w najniższym miejscu – najczęściej są to  nogi.

  Najłatwiej zobaczyć obrzęk na kostkach jako odciśnięcie gumki od skarpetek lub jako dołek w skórze pozostający po uciśnięciu palcem. Obrzękowi mogą towarzyszyć inne objawy jak ciężkość nóg, uczucie rozpierania łydek, lub ból.

 Charakterystyczne jest ustępowanie obrzęku po odpoczynku w pozycji leżącej i jego nasilenie w trakcie dnia, zwłaszcza jeśli nie poruszamy się i przebywamy w pozycji stojącej i siedzącej.

Do obrzęku może prowadzić wiele przyczyn i czasami postawienie prawidłowej diagnozy może być niełatwe. Istotne w różnicowaniu przyczyny obrzęku jest to, czy doszło do niego nagle (w przeciągu kilku – kilkudziesięciu godzin), czy występuje z mniejszym lub większym nasileniem od tygodni lub nawet miesięcy.

Obrzęki przewlekłe, zwłaszcza obu kończyn dolnych najczęściej świadczą o ogólnoustrojowej przyczynie

 • niewydolność serca
 • niewydolność nerek
 • niewydolność / marskość wątroby
 • niedoczynność tarczycy
 • cukrzyca
 • ciąża
 • stosowanie leków antykoncepcyjnych
 • w okresie przedmiesiączkowym
 • obrzęk limfatyczny
 • ale czasem również:
  – żylaki obu kończyn dolnych
  – zakrzepica żylna
  – zespół pozakrzepowy obu kończyn dolnych

zamknij

Nagłe pojawienie się obrzęku nóg, a zwłaszcza obrzęk jednej wymaga konsultacji lekarza

 • uraz ( zranienie skóry, naderwanie ścięgien, mięśni, torebki stawowej, złamanie kości)
 • zakrzepica żylna
 •  unieruchomienie w pozycji siedzącej lub stojącej np długa podróż
 • zapalenie stawu, skóry lub innych tkanek
 • dna moczanowa
 • nasilenie niewydolności serca nerek, wątroby
 • reakcja na niektóre leki
 • reakcja alergiczna na ukąszenia

zamknij

Dosyć powszechnym zjawiskiem jest występujący bez uchwytnej przyczyny obrzęk tylko lewej nogi. Nie musi być nasilony, najczęściej pacjenci skarżą się na dyskomfort i ciężkość lewej nogi oraz niewielki obrzęk w godzinach wieczornych.

 Prędzej czy później pacjent wykonuje rutynowe badanie USG doppler żył kończyn dolnych.

 U pacjentów u których takie rutynowe badanie USG doppler nie wykazuje patologii a inne przyczyny obrzęku zostały wykluczone jest prawdopodobne, że objawy które im dokuczają są spowodowane zwężeniem lewej żyły biodrowej wspólnej.

Opuchnięte kostki – co jest przyczyną puchnięcia kostek u nóg?

Zespół May-Thurner, bo tak fachowo nazywa się ta przypadłość wynika z faktu, że żyły biodrowe (zlokalizowane w miednicy nieco poniżej pępka) są od urodzenia nieco uciśnięte przez znajdujące się w tej okolicy tętnice biodrowe.

W większości przypadków ucisk nie jest duży i nie wywołuje objawów. U niektórych pacjentów ucisk jest na tyle istotny, że utrudnia odpływ krwi i wywołuje obrzęk i inne objawy zastoju krwi. W niektórych przypadkach doprowadza to do powstania zakrzepicy żył głębokich.

Rzadziej do ucisku żył biodrwych spotykany jest po stronie prawej.

Diagnostyka Zespołu May-Thurner polega na ocenie w badaniu USG doppler żył biodrowych. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej i nie należy do najprostszych, zwłaszcza u osób otyłych.

Badanie USG żył biodrowych najlepiej wykonywać na czczo po stosowaniu przez kilka dni  leku zmniejszającego ilość gazów jelitowych np. Espumisan.

Dalszym etapem potwierdzającym przyczynę i nasilenie zwężenia mogą być badania angio-MR żył biodrowych lub angio-TK, flebografia i ultrasonografia wewnątrzżylna tzw. IVUS.

Zwężenia żył biodrowych, a nawet niedrożności wywołane zakrzepicą oraz zespołem pozakrzepowym możemy leczyć wykonując zabieg angioplastyki i implantacji stentu. Takie innowacyjne zabiegi, jako jeden z nielicznych ośrodków flebologicznych w Polsce wykonujemy w Szpitalu Eskulap od 2016 roku.

Zabiegi polegają na poszerzeniu lub udrożnieniu niedrożnej żyły balonami a następnie wzmocnienie żyły stentem.

Zabieg daje nadzieję pacjentom, którzy cierpią na takie dolegliwości związane z zastojem żylnym jak obrzęk, ból, uczucie ciężkości, kurcze nocne, owrzodzenie żylne, nawracające zakrzepice żył głębokich czy nietypowe żylaki np. podbrzusza.

Dowiedz się wiecej:

Zabieg wenoplastyki i stentowania żył biodrowych

Ultrasonografia wewnątrzżylna i jej zastosowanie podczas wenoplastyki żył

Wyjaśnij swój problem z ekspertem:

Umów się na konsultację flebologiczną z badaniem USG doppler

chirurgia naczyniowa
covid-19
diagnostyka
dietetyka
flebologia
ginekologia
innowacja
intensywna terapia
kardiologia
konferencje i szkolenia
miażdżyca tętnic kończyn
neurochirurgia
nfz
owrzodzenia
podróże
profilaktyka
rak prostaty
ranking szpitali
rehabilitacja
rozbudowa
sport
tętniak aorty
tętnice szyjne
urologia
zakrzepica
zespół pozakrzepowy
żylaki

Opuchnięte kostki u nóg. Przyczyny i sprawdzone sposoby na opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki u nóg to problem, który zwłaszcza latem może dotknąć każdego, choć nie u każdego ma takie same przyczyny. Dlaczego puchną kostki? W jakich przypadkach z opuchniętymi kostkami można poradzić sobie, stosując domowe sposoby, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Spis treści

Opuchnięte kostki są dość powszechnym problemem. Mimo, że przeważnie dotyczą kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku, to wcale nie tak rzadko pojawiają się również u osób stosunkowo młodych.

Mogą mieć błahą przyczynę – i wówczas łatwo jest uporać się z nimi za pomocą powszechnie dostępnych sposobów domowych. Ale mogą też świadczyć o poważnych chorobach, dlatego problem ten zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Dlaczego kostki są opuchnięte?

Opuchnięte kostki nigdy nie pojawiają się bez powodu. Zazwyczaj ich przyczyną są mniej lub bardziej poważne problemy związane z funkcjonowaniem niektórych narządów lub nawet układów organizmu. U osób zdrowych kostki mogą puchnąć na skutek przeciążeń związanych z  treningiem lub z powodu upału, kiedy organizm zatrzymuje duże ilości wody.

Najczęstsze przyczyny opuchniętych kostek to:

 • zbyt forsowny trening – opuchlizna kostek może pojawiać się zwłaszcza po intensywnym bieganiu,
 • długa podróż lub siedząca praca – do opuchlizny kostek może dojść wówczas, jeśli przez dłuższy czas siedzimy w jednej pozycji z nogami opuszczonymi do dołu – krew krąży wówczas zbyt wolno, a do tkanek przesądza się osocze, co wywołuje obrzęki,
 • upały – w gorące dni organizm zatrzymuje wodę, czego efektem są opuchnięte nogi – kostki, stopy, łydki.
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego – kostki puchną wówczas już na kilka dni przed terminem spodziewanej miesiączki, kiedy na skutek zmian hormonalnych organizm zatrzymuje wodę, przez co w dolnych partiach nóg tworzą się obrzęki.
 • choroby serca – opuchnięte kostki mogą sygnalizować m.in. niewydolność krążenia i niewydolność lewej komory serca, a także niewydolność żylną. Jeśli opuchliźnie kostek towarzyszy ból, a skóra nóg jest zaczerwieniona, bardzo ciepła w dotyku, można podejrzewać żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.  
 • choroby nerek – gdy upośledzona zostaje ich praca, przepływ krwi przez nerki jest mniejszy, a w efekcie dochodzi m.in, do zmniejszenia stężenia białka we krwi, co wywołuje opuchliznę kostek. Do opuchlizny kostek, a nierzadko również do opuchlizny całych kończyn dolnych dochodzi także w zespole nerczycowym, czego przyczyną jest m.in. nadmierna utrata białka wraz z moczem, tzw. białkomocz.
 • zaburzenia w pracy tarczycy – opuchnięte kostki mogą być jednym z objawów niedoczynności tarczycy.
 • problemy reumatoidalne – kostki mogą puchnąć w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • uboczne efekty leków – do opuchlizny kostek może doprowadzić zażywanie niektórych leków hormonalnych, glikokortykosteroidów, a także pewnych leków przeciwdepresyjnych i leków na nadciśnienie.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Jeśli zauważysz, że twoje kostki są opuchnięte, w pierwszej kolejności wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby.

 • połóż się z lekko uniesionymi nogami. Możesz położyć je na oparciu łóżka, kilku poduszkach itp. – chodzi o to, by nogi były uniesione pod kątem 45 stopniu w stosunku do tułowia, bo w takiej pozycji krew w żyłach będzie łatwiej krążyć. Pół  godziny takiego odpoczynku powinno przynieść efekt.
 • siedząc, opieraj nogi na stołeczku. To metoda dla osób, które są akurat w pracy: jeśli siedzisz, opieraj nogi nie na podłodze, lecz na lekkim podwyższeniu, co ułatwi krążenie krwi w dolnych partiach ciała.
 • rób przerwy na rozprostowanie nóg. To również sposób dla tych, którzy podróżują lub są w pracy: co jakiś czas warto zrobić sobie przerwę i przez chwilę pochodzić.
 • nasmaruj skórę żelem chłodzącym – najlepiej sprawdzają się preparaty z wyciągiem z mięty, kasztanowca, heparyną, które nie tylko chłodzą, ale także uszczelniają ścianki naczynek krwionośnych, zapobiegając przesączaniu się przez nie osocza.  
 • zrób chłodny kompres z kostek lodu – jeśli akurat jesteś w domu, a obrzęki są dokuczliwe, możesz schłodzić opuchnięte miejsce, nakładając chłodny kompres, co powinno pomóc.
 • zrezygnuj z ciepłych kąpieli na rzecz prysznica – kąpiel, zwłaszcza długa, rozszerza naczynia krwionośne, czego efektem są zastoje krwi i obrzęki.

Opuchnięte kostki – co jest przyczyną puchnięcia kostek u nóg?

Opuchnięte kostki: kiedy do lekarza?

Jeśli twoje kostki puchną często, a domowe metody przynoszą ulgę na krótko lub wcale, konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni, czy opuchnięte kostki są objawem choroby i zleci określone badania.

W takim przypadku konieczne jest badanie poziomu kreatyniny i mocznika oraz elektrolitów (zwłaszcza sodu i potasu), co pozwala ocenić pracę nerek. Lekarz powinien ci również zlecić badania w kierunku hormonów tarczycy (oznaczenie poziomu TSH, FT3, FT4), określić czynnik reumatoidalny RF i D-dimery (oznacza się je m.in. w przypadku podejrzenia zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych).

Kolejnym badaniem, zlecanym zazwyczaj po otrzymaniu wyników poprzednich testów – o ile nie wskazały one przyczyny opuchlizny kostek – może być echo serca i USG Dopplera kończyn dolnych. Dopiero na ich podstawie lekarz zaleca odpowiednie leczenie lub kieruje do właściwego specjalisty.

Opuchnięte kostki w ciąży

Opuchlizna kostek często towarzyszy również przyszłym mamom – zwłaszcza w II i w III trymestrze ciąży. Spuchnięte kostki w ciąży są wówczas przede wszystkim efektem zachodzących w organizmie przyszłej mamy zmian hormonalnych i związanego z nimi zatrzymywania nadmiernych ilości wody.

Ale nie jest to jedyny powód: opuchnięte kostki mogą być również efektem ucisku powiększającej się macicy na żyły, co utrudnia odpływ krwi z nóg, są również związane z większą niż przed ciążą ilością krwi, krążącej w organizmie przyszłej mamy.

Opuchnięte kostki – co jest przyczyną puchnięcia kostek u nóg? Katarzyna Hubicz

Czy artykuł był przydatny?

Obrzęki nóg (opuchlizna) – o czym to może świadczyć? ALFA-LEK

Opuchnięte kostki – co jest przyczyną puchnięcia kostek u nóg?Twoje nogi puchną?Opuchnięte kostki nie pozwalają Ci wsunąć butów na stopę? Obrzęk nogi lub obrzęk stopy to opuchlizna, która jest ważnym sygnałem dawanym przez nasz organizm, gdy dzieje się w nim coś niedobrego – nie należy bagatelizować takich objawów i niezwłocznie sprawdzić, gdzie leży przyczyna obrzęku.

 • Czym jest obrzęk?
 • Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęków?
Leia também:  9 Tydzien Jakie Objawy?

To opuchlizna, która pojawia się, gdy w tkankach zostaje nagromadzona zbyt duża ilość płynów. U kobiet często związane jest to z fazą cyklu, za który odpowiadają konkretne hormony. Obrzęki mogą pojawić się również przy urazach. Jednak u wielu osób są bardzo częstym objawem, który związany jest z poważnymi schorzeniami.

 • choroby serca,
 • zaburzenia funkcjonowania wątroby,
 • choroby układu moczowego (niewydolność nerek)
 • choroby hormonalne (np. niedoczynność tarczycy)
 • niewydolność zastawek żylnych, która jest powodem nieprawidłowego odprowadzania krwi z żył nogi w stronę serca
 • uszkodzenie układu limfatycznego lub spowolnienie jego pracy
 • uraz bądź silny odczyn alergiczny
 • miejscowy stan zapalny powodujący zatrzymanie płynów.

Opuchnięte kostki – co jest przyczyną puchnięcia kostek u nóg?

Do najważniejszych badań należą:

 • badanie moczu i krwi- dzięki nim można m. in. wykluczyć niewydolność nerek
 • Ekg i Echo serca – badania pozwalające wykluczyć zaburzenia krążenia i niewydolność serca
 • USG doppler tzw. przepływy – ocenia drożność żył i tętnic

Gdy pójdziesz do specjalisty:

 • określ dokładnie które partie nóg z reguły obejmuje opuchlizna (obrzęk nogi, obrzęk stopy)
 • poinformuj lekarza kiedy najczęściej masz objawy (określ porę dnia i czas utrzymywania się objawów)
 • dokładnie opisz dolegliwości bólowe związane z obrzękami
 • zastanów się czy obrzęki mają związek z wysiłkiem ruchowym, czy są od niego niezależne

Oczywiście, nie musisz się martwić, gdy ból nóg i obrzęk występuje po długotrwałym wysiłku, gdy np. nie jesteśmy przyzwyczajeni do aktywności fizycznej. Jednak należy udać się do lekarza, gdy ból nasila się podczas umiarkowanych czynności, a już z pewnością, gdy obrzęk towarzyszy nam w nocy lub podczas odpoczynku.

Może okazać się, że mamy groźne dla organizmu zaburzenia krążenia, niewydolność serca, nerek, wątroby, czy też niedoczynność tarczycy.

USG Doppler (przepływy), czy też badanie krwi i moczu z pewnością będą dobrą profilaktyką, aby kontrolować swój organizm.

Jeśli wykluczyłeś choroby serca , układu moczowego i hormonalnego, specjalistą który może ci pomóc jest chirurg naczyniowy, który specjalizuje się w leczeniu peryferyjnych partii układu krążenia.

 1. Dodatkowo bardzo korzystnie może podziałać drenaż limfatyczny wykonany przez wykwalifikowanego rehabilitanta lub fizykoterapeutę (nie polecamy masaży mechanicznych, ze względu na brak możliwości kontroli ucisku).
 2. Domowym środkiem wspomagającym są kąpiele nóg – naprzemiennie w ciepłej i zimnej wodzie, oraz moczenie stóp w soli z dodatkiem siarczanu magnezu.

POWRÓT

Tagi:

obrzęk nóg, opuchlizna, opuchnięta kostka

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego kostki puchną? 4 możliwe przyczyny

Spuchnięte stopy, kostki i łydki mogą być objawem wielu schorzeń.

Najczęściej ich przyczyna tkwi w naszym stylu życia; praca siedząca lub stojąca, nieodpowiednio dobrana dieta, nadwaga, a także czynniki genetyczne, mogą sprzyjać pojawianiu się opuchlizny.

Puchnięcie nóg może także wskazywać na poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu, dlatego wymaga sprawdzenia stanu zdrowia i podjęcia ewentualnego leczenia, które pomoże zredukować obrzęki.

Dlaczego kostki puchną?

Obrzęk kostek to typowo kobieca dolegliwość, która nasila się w okresie ciąży. Wówczas, nawet krótkotrwałe siedzenie w jednej pozycji, może spowodować, że stopy oraz kostki zaczną puchnąć.

Rozwiązaniem problemu najczęściej jest położenie się z nogami ułożonymi na poduszkach, aby krew mogła swobodnie krążyć.

W celu uniknięcia dolegliwości trzeba pamiętać o noszeniu luźnej odzieży, częstej zmianie pozycji, krótkiej gimnastyce i rozprostowaniu kończyn podczas przerwy w pracy lub prowadzenia samochodu, a także o rezygnacji z chodzenia w butach na wysokim obcasie.

Niestety, ale chodzenie na wysokich obcasach, nie tylko w czasie ciąży, sprzyja powstawaniu obrzęków. Nienaturalne ułożenie stopy oraz obciążenie stawów mogą powodować ból i opuchliznę.

Obrzęk kostek może być także pierwszym objawem problemów z krążeniem i żylaków, które początkowo nie muszą być widoczne na skórze w postaci „pajączków” oraz sinoniebieskich, wypukłych żył.

Co jeszcze powoduje obrzęki w okolicy kostek?

1. Obrzęki kostek a odwodnienie

Przyczyną puchnięcia kostek jest także odwodnienie organizmu, które sprawia, że krążąca w naczyniach krwionośnych krew staje się gęsta. Aby uniknąć obrzęków oraz związanego z nadmierną gęstością krwi nadciśnienia i problemów z krążeniem, konieczne jest zwiększenie ilości wypijanej wody do minimum 1,5 litra w ciągu doby.

Zaburzenia krążenia krwi w obrębie kończyn dolnych mogą być także spowodowane siedzeniem z nogą założoną na nogę oraz nadmierną masą ciała.

Zagrożenia, które za sobą niosą, są na tyle duże, że podejrzewając u siebie kłopoty z krążeniem, trzeba zdecydować się na szybką konsultację lekarską, bo niegroźne z pozoru obrzęki mogą być pierwszym objawem choroby zakrzepowej oraz niewydolności żylnej. W przypadku problemów z krążeniem często objawem towarzyszącym obrzękom jest drętwienie nóg.

2. Obrzęki kostek a choroby nerek

Obrzęki w okolicy kostek są często objawem nieprawidłowego funkcjonowania nerek. W początkowym stadium niewydolności tego narządu nie muszą dokuczać nam żadne inne dolegliwości. Ból nerek oraz inne charakterystyczne objawy np. mocznicy lub zapalenia nerek pojawiają się dopiero w późnym stadium choroby i często są na tyle nieswoiste, że mogą przez dłuższy czas być mylnie diagnozowane.

3. Obrzęki kostek a zaburzenia hormonalne

Problemy z gospodarką hormonalną też mogą objawiać się opuchlizną kostek. Towarzyszy ona m.in. zaburzeniom w funkcjonowaniu tarczycy. Czynnikiem wpływającym na pojawienie się opuchlizny może być także antykoncepcja hormonalna i kuracja stosowana w czasie klimakterium.

4. Obrzęki kostek a choroby serca

Choroby serca również mogą być przyczyną puchnięcia kostek. Opuchlizna kończyn dolnych jest tutaj jednym z wielu objawów choroby i najczęściej pojawia się u osób w podeszłym wieku oraz osób otyłych, u których rozwinęły się już inne schorzenia związane z nadmiarem kilogramów, np. cukrzyca, nadciśnienie oraz miażdżyca.

Opuchnięte kostki nie muszą jedynie świadczyć o tym, że szkodzi nam siedzący tryb życia lub zbyt dużo stoimy w pracy. Warto wiedzieć, że dodatkowym czynnikiem powodującym obrzęki jest także stosowanie niektórych leków oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego, któremu mogą także towarzyszyć obrzęki dłoni oraz twarzy.

Czytaj też:Odchudzanie – jak stosować siemię lniane, żeby sobie nie zaszkodzić

Obrzęki. Dlaczego puchną nam nogi?

Zastanawiasz się dlaczego miewasz opuchnięte nogi, palce u rak czy oczy? Jakie są przyczyny obrzęków? Mogą one występować z wielu powodów, nie ma jednej przyczyny.

Obrzękom sprzyjają nieprzespane noce, picie wieczorami dużej ilości alkoholu, spożywanie produktów słonych, przegrzewanie się, wypijanie zbyt małej ilości wody czy przebywanie godzinami w pozycji siedzącej. Ale obrzęki są też pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego.

Pionowa pozycja ciała sprawia, że krew, płynąc z nóg w kierunku serca musi wykonać ogromną prace. Jeśli nogi nie pracują, czyli gdy idziemy, jedziemy na rowerze, biegamy, nie działa sprawnie mechanizmy wspomagający wypychanie krwi ku górze.

Rośnie nam wówczas ciśnienie krwi, woda zawarta w krwi wydostaje się przez ścianki naczyń do tkanek, dzięki czemu zmniejsza się ciśnienie, ale nogi stają się opuchnięte. Przyczyną puchnięcia mogą też być zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego. Obrzękom stóp sprzyja również obniżenie stężenia białek w surowicy krwi, które towarzyszy chorobom nerek lub niedożywieniu.

Zastanówmy się dlaczego lepiej nie lekceważyć obrzęków. Z czym mogą być związane kłopotliwe i niekiedy bolesne opuchnięcia?

 • Problem z nerkami. Jednym z objawów są worki pod oczami. Na skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody pojawiają się rozlane obrzęki nóg. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być powodem puchnięcia twarzy. Natomiast gdy puchnie nam całe ciało możemy mieć do czynienia z zespołem nerczycowym.
 • Choroby tarczycy. Przy nadczynności tarczycy mogą występować obrzęki na powiekach i pod oczami. Natomiast przy niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki, nasadę nosa oraz usta.
 • Schorzenia serca. Jeśli po uciśnięciu w ciele pozostaje dołek, oznacza to zaburzenia krążenia, a co za tym idzie, obrzęki nóg. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, gdy choroba postępuje, nogi puchną także rano.
 • Obrzęki przed miesiączką. W drugiej połowie cyklu występują obrzęki nóg, oczu i dłoni. Na szczęści w tym wypadku to normalne i nie mamy się czym martwić. Aby chronić się przed odczuwaniem obrzmienia należy pić dużo wody i spożywać mniej soli. Czynnikiem wspomagającym będzie też ruch:)
 • Bolesne puchnięcie nóg. Obrzęk kostek zwykle wynika z wolniejszego przepływu limfy na skutek długiego unieruchomienia. Ale ból łydek sugeruje zaburzenia mikrokrążenia. Obrzęk może doprowadzić do zastoju krwi i stanu zapalnego w żyłach. W efekcie następuje uszkodzenie ścianek i zastawek umożliwiających odprowadzanie krwi z nóg do serca. Wtedy stan zapalny postępuje i tworzy się żylak. Ich powstawaniu sprzyja ciąża, nadwaga, nadciśnienie i choroba wieńcowa. Puchnięcie jednej nogi sugeruje zakrzepicę żył. Często towarzyszy temu ból nasilający się podczas siedzenia. Ból pod kolanem może być znakiem, że rozwija się zakrzepowe zapalenie żył.
 • Reumatyzm. Większości chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych towarzyszą obrzęki stawów kolanowych i łokciowych oraz ból pojawiający się nad ranem. Niekiedy puchnie staw skokowy i śródstopie.
 • Obrzęk limfatyczny, czyli nadmierne gromadzenie się płynu śródtkankowego w skórze i tkance podskórnej, w skutek niewydolności układu limfatycznego. Przyczyny możemy rozgraniczyć na wrodzone i nabyte. Wrodzony obrzęk limfatyczny spowodowany zaburzeniem rozwoju lub niewykształceniem się układu limfatycznego np. naczyń limfatycznych czy też węzłów chłonnych. Natomiast nabyty obrzęk limfatyczny powstaje jako następstwo m. in.
  • Operacyjnego leczenia nowotworów (np. usunięcia piersi lub narządów rodnych)
  • Zabiegów chirurgicznych (np. usunięcie węzłów chłonnych, po by-passach)
  • Urazów mechanicznych (złamania czy zwichnięcia)
  • Braku aktywności ruchowej (np. w wyniku niedowładu lub porażenia kończyn)

W związku z powyższym musimy pamiętać o ostrożności w samodzielnym interpretowaniu obrzęków nóg jako wyłącznie efektu trybu życia może nas sprowadzić na manowce. To nie tak, że np. po długich zakupach, albo w wyjątkowo ciepły dzień, a nawet upał lub w przegrzanym pomieszczeniu, wszyscy mają nogi, jak balony i każdy przetańczony wieczór trzeba opłacić bólem kostek. Jeśli problem powraca, nasila się, na pewno trzeba skonsultować się z lekarzem.

Tymczasem poniżej kilka domowych sposobów na radzenie sobie z obrzękami:

 • Jeśli musisz długo stać, nie zastygaj w bezruchu. Dreptanie w miejscu, uginanie kolan czy stawanie na palcach ułatwia przepływ krwi przez żyły.
 • Unikaj ciasnych rajstop, spodni, bielizny, uciskających brzuch i pachwiny, skarpet oraz niewygodnych butów na wysokim obcasie. Noś rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące.
 • Ważne jest zapobieganie odwodnieniu, powodującemu zagęszczenie krwi; podczas upałów lub przebywając w pomieszczeniach suchych i mocno ogrzewanych należy pić dużo płynów, najlepiej wody mineralnej lub nie dosładzanych soków. Nie obawiaj się, że obrzęki będą jeszcze większe. Nawilżanie organizmu, ułatwia oczyszczenie go z toksyn, dzięki czemu sprawniej działają również żyły.
 • Ogranicz ilość soli, bo sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
 • Jeżeli masz siedzącą pracę, podstaw pod stopy karton. Od czasu do czasu poruszaj palcami, kręć stopą kółeczka i napinaj mięśnie łydek – to świetna gimnastyka dla żył. Nie zakładaj nogi na nogę.
 • Chodź po schodach. To ćwiczenie usprawnia pompę mięśniową. Jak najwięcej spaceruj po nierównym terenie, aby żyły zachowały należytą elastyczność.
 • Po przyjściu do domu na 15 – 20 minut owiń kostki zmoczonym i schłodzonym w lodówce bandażem. Potem na 10 minut ułóż nogi wyżej niż resztę ciała.
 • Dolegliwości związane z puchnięciem nóg można też łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki lub doustnymi preparatami z diosminą.
 • Zrezygnuj z gorących kąpieli, gdyż w wysokiej temperaturze żyły rozszerzają się i zalega w nich krew.
 • Dbaj o zachowanie prawidłowej masy ciała
 • Spośród zajęć ruchowych szczególnie polecane są niezbyt forsowne spacery, jazda na rowerze i pływanie.
Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Depresji W Szpitalu?

W Klinice Medycyny Estetycznej dr Prager niwelujemy obrzęki za pomocą: Green Vac ExclusiveorazICOONE, których głównym celem jestdrenażoraz stymulacja tkanki żylnej. Jest to zabieg niezastąpiony dla osób z problemami naczyniowymi.

Stosujemy również technikę drenażu limfatycznego manualnego, którego celem jest przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej. Drenaż poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz przyczynia się do szybkiego usuwania toksyn z organizmu.

Agata JaniakKosmetolog

Opuchnięte kostki – przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka

Opuchnięte kostki mogą dokuczać m.in. osobom starszym, otyłym, pozbawionym ruchu i ciężarnym. Przyczyny puchnących kostek mogą być błahe, ale mogą też stanowić symptom poważnej choroby. Warto zatem wybrać się do lekarza by nie przeoczyć istotnej zmiany w organizmie.

Źródło: 123RF

Opuchnięte kostki powstają z powodu przedostawania się wody z krwi przez ścianę naczyniową do tkanek.

Dlaczego puchną kostki? Spuchnięta kostka to dość powszechny problem, który może być wywołany przez szereg czynników, od prozaicznych jak długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji po poważne, do których zalicza się choroby serca, nerek oraz otyłość.

Od czego puchną kostki? Opuchlizna kostki może wystąpić z powodu siedzącego trybu życia, braku ruchu, czy unieruchomienia nóg przez dłuższy okres czasu, np. w czasie podróży, podczas pracy przy komputerze, itp.

Puchnięcie kostek może także być spowodowane ciążą, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie niedoczynność tarczycy, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. hormonalnych, na nadciśnienie tętnicze krwi, sterydowych, przeciwdepresyjnych) oraz tabletek antykoncepcyjnych, a także napięciem przedmiesiączkowym.

Spuchnięta noga w kostce może także wynikać z urazu, np. zwichnięcia kostki, złamania nogi w tym odcinku, zerwania więzadła, itd.

Ugryzienie owada, aplikacja nowego kosmetyku na tę część ciała – to także potencjalne powody, dla których puchną kostki.

Najbardziej niebezpieczną grupę przyczyn opuchniętych kostek stanowią choroby, na które cierpi organizm. Trzeba tu wyliczyć takie schorzenia jak: niewydolność żylna, niewydolność serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, czy niewydolność nerek.

Zanim uda się dotrzeć do lekarza by zdiagnozować problem opuchniętych kostek u nóg można zastosować domowe sposoby.

Wśród nich należy wymienić taki sposób na opuchnięte kostki jak kąpiele stóp w chłodnej, a nawet zimnej wodzie sięgającej powyżej linii kostek. Można także stosować kompresy i okłady na opuchliznę kostki.

Co na opuchnięte kostki można zaaplikować z domowej apteczki? Nadadzą się zioła o działaniu moczopędnym, takie jak np. skrzyp, mniszek lekarski, czy pokrzywa zwyczajna.

Należy też zwrócić uwagę na dietę, a zwłaszcza na ilość spożywanej soli oraz tłuszczu w potrawach. Jeśli tych składników jest za dużo, powinno się je ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Ponadto dobrze jest pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki to również trzymanie nóg w uniesieniu pod kątem około 45 stopni. Wówczas krew swobodnie będzie płynąć do serca nie robiąc zastojów w dolnej części nóg.

Leczenie opuchniętych kostek u nóg

Opuchlizna kostki powinna być skonsultowana z lekarzem. Czasami wystarczy zmiana lub odstawienie pewnych medykamentów by niedogodność zniknęła.

Niejednokrotnie potrzebne będzie wykonanie dalszych badań i testów, by dociec co jest przyczyną spuchniętej kostki bez urazu. Wówczas zostanie wprowadzone właściwe postępowanie medyczne.

Na opuchnięte kostki nóg właściwe są preparaty sprzedawane w aptece, z których większość dostępna jest bez recepty. Należą do nich m.in. środki do stosowania miejscowego z arniką lub kasztanowcem oraz tabletki z diosminą. Wymienione leki łagodzą objawy opuchlizny, redukują przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz wzmacniają ich napięcie.

Opuchnięte kostki w ciąży ale także opuchlizna w innych rejonach ciała (na łydkach, czy rękach) to dość częsty objaw ciąży, występujący przeważnie w trzecim trymestrze ciąży.

Zatrzymanie wody w tkankach kiedy kobieta musi dźwigać spory ciężar to naturalna sprawa. Aby jednak zmniejszyć dokuczliwość tej niedogodności, warto żeby przyszła mama jak najczęściej serwowała sobie odpoczynek w pozycji leżącej, w której nogi znajdują się powyżej serca.

Dobrze też często zmieniać pozycję ciała. A jeśli ciężarna dużo siedzi, nie powinna zakładać nogi na nogę.

Kobieta powinna także ograniczyć spożywanie soli, pić dużo wody, jeść moczopędne produkty, nosić swobodne stroje i buty na płaskim obcasie (można też spróbować rajstop uciskowych).

Profilaktyka opuchniętych kostek

W przypadku występowania tendencji do puchnięcia nóg w kostkach, ważna jest profilaktyka.

Oprócz właściwej diety ubogiej w sóloraz tłuszcze, niezbędny jest regularny ruch. Można spacerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze, jednak należy to czynić systematycznie, chociaż trzy razy w tygodniu.

Poza tym warto podczas długiej podróży robić częste przystanki, bądź przechadzki po środku transportu (o ile jest to możliwe), a podczas pracy przynajmniej raz na 1-2 godziny „rozprostowywać kości”.

Aby opuchlizna na kostce nie pojawiła się, dobrze także zadbać o właściwy ubiór. Powinno się zrezygnować z obcisłych spodni oraz skarpet i zbyt dopasowanych butów na rzecz wygodnego, luźnego stroju oraz obuwia.

Można zapytać lekarza o specjalistyczne buty na opuchnięte kostki, a także o profesjonalne pończochy zmniejszające obrzęk.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Opuchnięte kostki u nóg. Jak zaradzić obrzękowi?

Moja córka np. zawsze jest opuchnięta przed miesiączką. Zastanawiam się więc, czy to możliwe, że mamy rodzinną skłonność do obrzęków?

Obrzęk jest świadectwem zaburzonego transportu wody w organizmie. Aż 2/3 wody w ciele człowieka zamknięte jest wewnątrz komórek, 1/3 zaś znajduje się poza nimi: stanowi składnik osocza z krwi i limfy oraz płynu śródmiąższowego zawartego we wszystkich tkankach. To właśnie zatrzymanie wody w przestrzeni międzykomórkowej jest powodem opuchnięcia i obrzęków.

Za utrzymywanie się tego stanu odpowiadają dwa rodzaje ciśnienia:

 • hydrostatyczne (wynikające z ciężaru cieczy),
 • onkotyczne (ciśnienie, jakie wywołują białka obecne w osoczu krwi).

Ciśnienie hydrostatyczne wypycha płyn z naczyń do tkanek, a onkotyczne dąży do jego zatrzymania. W następstwie ich działania woda i składniki rozpuszczalne wydostają się z naczyń i przenikają do tkanek, to zaś umożliwia transport produktów przemiany materii. Gdy dochodzi do zmiany jednego z nich, może to wywoływać obrzęk. Te zaburzenia równowagi ciśnień mogą mieć wiele przyczyn1.

Do zachwiania tej proporcji może dojść m.in. wówczas, gdy pijemy mało wody. Organizm gromadzi ją wtedy w przestrzeni międzytkankowej, aby uniknąć odwodnienia. Jeśli np.

w organizmie brakuje białka albo potasu, zmniejsza się ciśnienie onkotyczne zapobiegające ucieczce płynu poza naczynia – przedostaje się on do tkanek i powstaje obrzęk.

Natomiast gdy używamy zbyt dużo soli lub alkoholu, znacznie zwiększa się ciśnienie hydrostatyczne, co powoduje wyciekanie wody z naczyń1.

Zła praca serca, czy może prowadzić do obrzęku kostek?

Gdy mięsień sercowy jest słaby, nie ma siły, by tłoczyć do płuc krew powracającą z nóg. Zaczyna się ona cofać, rozszerzając żyły, a jej płynne składniki przedostają się do tkanek, wywołując obrzęk. Puchną obie nogi, początkowo wokół kostek i tylko wieczorem. Gdy choroba postępuje, opuchlizna sięga aż za kolana, a także utrzymuje się nawet rano.

Obrzęki umiejscowione są symetrycznie na kończynach dolnych2. Często towarzyszą im duszność i obniżenie tolerancji wysiłku. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, bezwzględnie zgłoś się do lekarza.

Obrzęki mogą być też skutkiem uszkodzeń śródbłonka naczyń krwionośnych – zwiększa się wtedy przepuszczalność ścian żył oraz tętnic i woda łatwiej przenika do tkanek.

Żylaki – Jednym z pierwszych symptomów niewydolności żylnej jest obrzęk nóg. Najczęściej pojawia się wieczorem, towarzyszą mu uczucie ciężkości nóg, mrowienie i ból. Jest wynikiem niewydolności zastawek żylnych i zalegania krwi w żyłach.

Gdy ten gruczoł źle pracuje, opuchlizna pojawia się z przodu nóg, na piszczelach, i w okolicach kostek. Jest twarda, jej powierzchnia przypomina skórkę pomarańczy, swędzi, jest zaczerwieniona. Przy niedoczynności tarczycy obrzęk atakuje dolne i górne powieki, policzki i nasadę nosa – twarz wydaje się nalana3. Konieczna jest wówczas wizyta u endokrynologa.

Kłopoty z nerkami? Uważaj na opuchliznę twarzy!

Kłębuszkowe zapalenie nerek może być powodem puchnięcia całej twarzy.

Reumatyzm, jako przyczyna puchnięcia wokół stawu skokowego

Stawy bywają obrzmiałe np. na skutek urazu czy przeciążenia. Jeśli nie – przyczyna może być poważniejsza. Większość chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych powiązana jest z obrzękiem stawów kolanowych, łokciowych, dłoni.

Czasami puchną staw skokowy i śródstopie. Miejsce opuchlizny jest wtedy gorące i bolesne. Objawy występują symetrycznie w obu kończynach, najdotkliwsze są rano.

Jeśli dodatkowo towarzyszy im uczucie osłabienia i podwyższona temperatura, może to wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – on też może powodować opuchlizny!

Przed miesiączką zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wodę. Wiąże się to z zachwianiem równowagi hormonalnej – wzrostem poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu. Wskutek zatrzymania wody nabrzmiewają piersi i brzuch.

Leki powodujące puchnięcie kostek

Opuchlizna nóg w niektórych przypadkach może być ubocznym skutkiem działania leków, np. hormonalnych, sterydowych, na obniżenie ciśnienia. Choć nie jest ona groźna, warto poprosić lekarza o zmianę kuracji.

Czy upał może wpływać na opuchliznę?

Spuchnięte stopy, kostki czy łydki to częsta przypadłość, zwłaszcza latem. Przyczynia się do nich wysoka temperatura. Pod jej wpływem żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych i płyny zaczynają się przesączać przez ściany żył do otaczających tkanek.

Podróż i bezruch

Uczucie napuchniętego ciała bywa też skutkiem podróży samolotem lub samochodem. Wiąże się to z brakiem ruchu, który sprzyja osłabieniu krążenia krwi i limfy (nacisk pracujących mięśni wspomaga ich odpływ w kierunku serca i węzłów chłonnych).

Uraz

Opuchlizna może też wystąpić w wyniku stłuczeń lub innych urazów, np. skręcenia stawu. Jeśli jednak obrzęki powracają regularnie, to znak, że w organizmie coś szwankuje. W takim wypadku tylko wyleczenie choroby pierwotnej pozwoli Ci definitywnie się ich pozbyć.

Postępowanie z obrzękami w dużej mierze zależy od tego, co je spowodowało. Przedstawione poniżej metody pomogą Ci doraźnie złagodzić dolegliwości. W przypadku chorób serca, nerek i tarczycy konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. Tylko dzięki niemu będzie można zminimalizować, a niekiedy i całkowicie wyeliminować obrzęki.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Zlamanego Nosa?

Chore stawy leczy się preparatami z glukozaminą, środkami przeciwbólowymi, a także maściami zmniejszającymi obrzęk. Pomocne bywają również zabiegi fizjoterapeutyczne.W początkowym stadium niewydolności żylnej pomogą leki doustne oraz maści i żele, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych i usprawniają przepływ krwi.

Przed miesiączką dobrze jest ograniczyć spożycie węglowodanów, soli i alkoholu. W przypadku upału warto sięgnąć po chłodzące kompresy lub zafundować nogom taką kąpiel.

Natomiast po urazie pomogą zimne okłady i maści przeciwzapalne. Po kilku dniach dolegliwości powinny zniknąć.

Zawsze wskazany jest niezbyt forsowny ruch – spacer albo gimnastyka. W czasie podróży dobrze jest robić krótkie postoje na rozprostowanie kości. Do samolotu warto założyć profilaktycznie pończochy przeciwżylakowe. W czasie lotu można też wykonywać ćwiczenia izometryczne.

Tak! Jeśli chcesz się pozbyć nadmiaru wody, musisz… wypijać jej więcej w ciągu dnia. Dlaczego? Kiedy skąpisz swojemu organizmowi płynów, ten, broniąc się przed odwodnieniem, zaczyna je magazynować w tkankach.

Brak wody zaburza też sprawne funkcjonowanie nerek i sprawia, że nie mogą one pozbyć się nadmiaru toksyn i sodu z organizmu4.

Zacznij więc pić niegazowaną wodę mineralną przez cały dzień, a na czczo wypijaj szklankę ciepłej wody z 2 łyżkami soku z cytryny, to powinno pomóc urzymać w organiźmie odpowiednią ilość wody, a co za tym idzie zmniejszyć ryzyko puchnięcie nóg w okolicy kostek.

Włącz do diety cytrusy, truskawki, żurawinę i czereśnie. Mają one właściwości moczopędne. Podobnie działają ogórki, papryka, seler oraz cebula. Pokochaj zwłaszcza arbuzy i pomidory. Nie tylko działają moczopędnie, ale też zawierają sporo potasu. Ten pierwiastek ułatwia usuwanie nadmiaru wody i sodu z organizmu. Z kolei jego niedobór powoduje obrzęki.

Arbuzy i pomidory mają również tę zaletę, że dostarczają organizmowi sporo wody, która jest potrzebna, by mechanizm “odwadniania” sprawnie funkcjonował5. Potrawy doprawiaj imbirem i natką pietruszki, która jest jedną z najbardziej moczopędnych roślin.

Najskuteczniej działa jedzona na surowo – posypuj nią sałatki i zupy. W czasie ciepłych dni przygotuj sobie arabską sałatkę tabbouleh z kuskusem, posiekaną natką, sokiem z cytryny i czosnkiem – jest idealnym sposobem na zapobieganie obrzękom spowodowanym przez upały.

Możesz też wykorzystać zieloną natkę do przygotowania tak modnych teraz koktajli warzywnych czy smoothie.

Równie dobrze działa także herbatka przygotowana z 2 łyżeczek suszonej natki zalanej szklanką wrzącej wody. Po 10 min odcedź napar i wypij. Powtarzaj 3 razy dziennie do momentu, aż zauważysz poprawę, a Twoje kostki przestaną puchnąć.

Wyklucz z jadłospisu sól. Choć jest niezbędna, by zapewnić równowagę elektrolitową i prawidłową pracę mięśni, jej nadmiar szkodzi.

Zatrzymuje wodę w organizmie, a przez to zwiększa ciśnienie w tętnicach.

Wolno więc zjadać nie więcej niż 5 g soli dziennie, tymczasem większość z nas przekracza tę dawkę co najmniej trzykrotnie! Dzieje się tak, ponieważ jest jej sporo również poza solniczką6.

Dlatego uważnie układaj swoje menu. Unikaj marynat, wędzonek, wędlin, żółtych serów. Dokładnie studiuj etykiety wód mineralnych i mrożonek. Dania przyprawiaj ziołami. Postaraj się również wyeliminować cukier. Podnosi on poziom insuliny, co ogranicza zdolność organizmu do pozbywania się sodu.

Masaże na obrzęki

By przynieść ulgę zmęczonym, ciężkim i opuchniętym nogom, warto zrobić sobie masaż. Można wykonać go pod prysznicem, np. przy pomocy szczotki do ciała masując nogi szybkimi, okrężnymi ruchami od stóp i łydek. Możesz też owinąć kostki lodu bandażem lub bawełnianą ściereczką.

Masuj opuchnięte nogi zawsze od dołu ku górze kolistymi ruchami. Masaż kostkami lodu lub żelowe chłodzące okulary pomogą również, gdy masz obrzęknięte powieki. Możesz też położyć na nie saszetki zaparzonej wcześniej i ostudzonej herbaty. Poleż z takim okładem 10 min. Przemyj twarz chłodną wodą.

Kwaśna kąpiel w walce z obrzękami

Do wanny z chłodną wodą wyciśnij sok z 2 cytryn. Wejdź do wody i delikatnie pocieraj nogi, możesz też trochę pospacerować w wannie. Drobne naczynia krwionośne, rozszerzając się, powodują obrzęki. Sok z cytryny zwęża je. Kąpiel nie powinna być gorąca, bo wtedy tylko pogłębi problem – wysoka temperatura sprzyja bowiem rozszerzaniu się żył i obrzękom.

Moczenie nóg – czy pomaga na opuchnięte kostki?

Do letniej wody dodaj soli kuchennej lub kąpielowej. Następnie zanurz w niej nogi na ok. 20 min. Możesz też przygotować nasiadówkę z octem jabłkowym.

Wlej do miski chłodną wodę i dodaj szklankę octu, wymieszaj i zanurz w tym roztworze stopy. Relaksuj się tak przez kwadrans. Następnie osusz skórę.

Ocet jabłkowy zawiera też potas, który wspomaga nerki, dlatego osoby cierpiące z powodu obrzęków powinny pić łyżkę octu zmieszaną z wodą 2 razy dziennie.

Żele i maści na puchnące kostki

Ich główną zaletą jest obkurczanie naczyń. Stają się one szczelniejsze, bardziej elastyczne i przepuszczają mniej wody na zewnątrz. Polecane są maści zawierające wyciąg z kasztanowca, arniki, sól dietyloamoninową lub preparaty przeciwdziałające stanom zapalnym żył.

Pomocne są też środki zawierające spore dawki rutyny, bo uszczelniają naczynia, poprawiają krążenie oraz zmniejszają krzepliwość krwi, co pomaga w pozbyciu się opuchniętych kostek.

Możesz też stosować doustne preparaty z diosminą, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich napięcie.

Pokonaj obrzęki – kompresoterapia

Noś specjalne pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Najbardziej nowoczesną postacią takich wyrobów są te o zmiennym stopniu ucisku lub z tzw. przerywaną kompresją pneumatyczną. Zmienny ucisk na łydki i podudzia zwiększa skutecznie szybkość przepływu krwi w żyłach nóg. Ta forma terapii dobrze sprawdza się w podróży, przy żylakach i niewydolności serca7.

Pomogą one pozbyć się wody z organizmu, wypłukać toksyny, zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi, przywrócić prawidłowy bilans płynów w ustroju.

Brzoza brodawkowata – Jej liście działają moczopędnie, a także oczyszczająco, wzmagając pocenie się.

Sok z liści brzozy zwiększa przesącz w kłębuszkach nerkowych, a tym samym pobudza wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Ponadto brzoza brodawkowata zmniejsza obrzęki pochodzenia sercowo-nerkowego, likwiduje skąpomocz i nadmiar związków azotowych, który powoduje zawroty i bóle głowy.

Mniszek lekarski – Zawarte w mniszku w dużej ilości sole mineralne, potas, związki cukrowe i kwasy organiczne, sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn. Zioło pomaga wydalać związki azotowe, zmniejsza poziom glukozy we krwi. Stosuje się je m.in. w obrzękach i żylakach.

Perz – Stymuluje filtrację w nerkach i zwiększa ilość wydalanego moczu, dzięki czemu ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Nawłoć – Zwiększając przesącz w kłębuszkach i powodując zmniejszenie resorpcji zwrotnej w cewkach nerek, wykazuje bardzo silne działanie moczopędne. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, ma działanie ściągające i antybakteryjne.

Wymienione zioła to naturalne diuretyki, czyli rośliny o działaniu moczopędnym i odwadniającym. Należy je stosować z umiarem. Bezpieczna ilość to 2 szklanki naparu z ziół dziennie8. Osoby cierpiące na niewydolność serca albo nerek nie powinny zażywać ich samodzielnie.

Pokonaj obrzęki – wino pietruszkowe

Wypróbuj recepturę św. Hildegardy z Binden. Jej zdaniem wino pietruszkowe wspomaga pracę nerek, zmniejsza obrzęki, wzmacnia serce.

Potrzebujesz litra wina gronowego, 10-12 łodyg natki pietruszki, 2 łyżek octu winnego, 70-150 g (3-7 łyżek) miodu (w przypadku diabetyków – tylko 70 g, czyli 3 łyżki).

Wino, posiekany korzeń pietruszki oraz ocet gotuj 5 min, następnie dodaj miód i pozostaw na małym ogniu przez kolejne 5 min. Płyn przecedź i wlej do butelki. Pij 3 razy dziennie po jedzeniu po 20 ml (kieliszek do likieru)9.

Pokonaj obrzęki – odpoczywaj rozważnie

Wieczorem odpoczywaj ok. 15 min z uniesionymi nogami. W ten sposób ułatwisz odpływ płynów nagromadzonych w tkankach, co zmniejszy opuchliznę. Połóż się płasko, a nogi oprzyj o oparcie kanapy lub ścianę.

Wystarczy, by były uniesione ok. 15 cm powyżej klatki piersiowej10. Możesz podłożyć pod nie poduszkę czy zwinięty koc (w sprzedaży są nawet specjalne poduszki ortopedyczne, które zapewniają ich właściwą pozycję).

Pamiętaj, że powinny być wyprostowane. Nie siadaj na podwiniętej nodze ani z nogą założoną na nogę. Pozostawanie w takiej pozycji dodatkowo zaburza prawidłowy przepływ krwi.

Chcąc zapobiec obrzękom, zadbaj o komfort i właściwą pozycję w czasie siedzenia. Stopy muszą sięgać podłogi, ciężar ciała powinien zaś spoczywać na pośladkach, a nie udach.

Jeśli czeka Cię wiele godzin przy biurku, ułóż stopy na podnóżku.

Pokonaj obrzęki – aktywność fizyczna 

Siedzący tryb życia, który prowadzi wiele kobiet, sprawia, że tzw. pompa naczyniowo-mięśniowa, która znajduje się w nogach, nie pracuje. Prostym sposobem na to, by uniknąć obrzęków, jest po prostu jej uruchamianie. Doskonale sprawdzą się tu rowerek i nożyce. Wykonaj je rano, jeszcze zanim wstaniesz z łóżka. Unieś nogi do góry i wykonaj nimi ruchy jak podczas jazdy na rowerze. Następnie unieś wyprostowane nogi ok. 30 cm nad łóżkiem (palce stóp powinny być obciągnięte) i pomachaj nimi na ukos (w poziomie), a następnie w pionie (góra-dół). Wytrzymaj 30 s. Zrób 10 s przerwy, powtórz 5 razy.

Ćwiczenia sprawiają, że naczynia krwionośne w całym organizmie rozszerzają się i przez nerki zaczyna przechodzić więcej płynów, które są następnie usuwane11.

By poprawić krążenie w czasie pracy, mniej więcej co godzinę przez chwilę pomaszeruj. Możesz także kilka razy wspiąć się na palce i opuścić na pięty, pokręcić kółka stopami lub wykonać kilka przysiadów.

Jeśli nie masz takiej możliwości, staraj się przynajmniej ruszać stopami.

Pokonaj obrzęki – suplementy diety

Sięgnij po nie zwłaszcza na tydzień przed spodziewanym okresem. To wtedy zmiana gospodarki hormonalnej powoduje obrzęki i zatrzymywanie wody.

Odczuwają to zwłaszcza panie w okresie menopauzy, kiedy następują duże zmiany hormonalne w organizmie. Wybieraj środki zawierające perz, pokrzywę i zieloną kawę, które wspomagają usuwanie wody z organizmu.

W aptekach są również preparaty dwufazowe, do łykania przez cały miesiąc.

Ważne: o wszystkich suplementach diety, które bierzesz, powinnaś powiedzieć swojemu lekarzowi.

Pokonaj obrzęki – okłady z parafiny

Jeśli spuchnięty staw boli, spróbuj położyć na nim kompres z parafiny. Kupioną w aptece parafinę kosmetyczną rozpuść w kąpieli wodnej, tzn. naczynie z nią wstaw do garnka z wrzącą wodą. Parafina powinna mieć temperaturę 45°C. Pędzlem nałóż ją na chore miejsce.

Odczekaj, aż zastygnie i połóż jeszcze 2 warstwy. Owiń folią i ręcznikiem. Trzymaj 20-40 min. Po tym czasie usuń szpatułką, umyj skórę. Nie schładzaj ciała przez ok. 2-3 godz. Podobny efekt, tj.

zmniejszenie obrzęku i redukcję bólu, uzyskasz owijając staw gazą nasączoną altacetem.

tagi:

 • ciśnienie krwi
 • medycyna naturalna
 • więcej tagów

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*