Obfite miesiączki – jak sobie radzić?

Opublikowano: 26.02.2020, przez admin

 Krwawienie miesiączkowe to fizjologiczne zjawisko, które polega na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy na skutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Podczas całego cyklu pod wpływem estrogenów i progesteronu narządy rozrodcze przygotowują się do potencjalnej ciąży.

Błona śluzowa macicy rozrasta się, a gdy nie dochodzi do zapłodnienia rozpoczyna się proces złuszczania i wydalania z organizmu zbędnego nabłonka, co nazywamy menstruacją, miesiączką lub krwawieniem miesięcznym.

Szacuje się, iż u nawet 60% kobiet występują bolesne miesiączki często wręcz zaburzające im normalne, codzienne funkcjonowanie.

Obfite miesiączki – jak sobie radzić?

Miesiączka a ból brzucha.

Menstruacja najczęściej kojarzy się z bólem brzucha. Pojawia się on kilka godzin przed krwawieniem miesiączkowym lub zaraz po jego wystąpieniu i utrzymuje się zazwyczaj około trzech dni. U każdej kobiety charakter, lokalizacja i siła bólu jest inna.

Część z nich odczuwa jedynie „ciężar” w podbrzuszu, inne zaś cierpią z powodu napadowego, kurczowego oraz intensywnego bólu obejmującego także część krzyżowo-lędźwiową pleców. Zdarza się również, iż ból jest tak silny i gwałtowny, że powoduje nudności a nawet omdlenia. Może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków.

Z jakimi innymi objawami zmagać się mogą kobiety podczas menstruacji?

Sam ból podbrzusza to nie wszystko. Może wystąpić uczucie ogólnego rozbicia, zaburzenia nastroju, zmęczenie i senność. Ponadto bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, wzdęcia oraz biegunka. Kobieta odczuwać może drażliwość, brak łaknienia i drżenia kończyn.

Co wywołuje ból miesiączkowy?

Za bezpośrednią przyczynę  bólu podczas menstruacji uważa się zwiększony poziom prostaglandyn w obrębie błony śluzowej macicy. Prostaglandyny są hormonami, których jedną z funkcji w organizmie człowieka jest wytwarzanie i utrzymywanie stanu zapalnego.

Dodatkowo są odpowiedzialne również za hamowanie oraz pobudzanie skurczów mięśni gładkich, między innymi macicy. Im wyższe jest ich stężenie, tym skurcze są bardziej nasilone. Dochodzi do niedotlenienia macicy, co w konsekwencji wywołuje ból.

Ponadto prostaglandyny rozprzestrzeniając się wraz z krwią do innych narządów wywołują pozostałe towarzyszące menstruacji objawy.

Jak możemy radzić sobie z bolesnym miesiączkowaniem?

Po pierwsze skorzystać możemy z dostępnych w aptekach niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), których mechanizm działania polega na hamowaniu wytwarzania prostaglandyn w macicy. Dzięki temu najlepiej sprawdzają się one przy zmniejszaniu dolegliwości bólowych.

W grupie tej znajdziemy preparaty zawierające substancje takie jak ibuprofen, ketoprofen, naproksen, nimesulid czy kwas mefenamowy. Uważać powinniśmy jednak na kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę.

Łagodzi ona co prawda ból, ale może nasilać krwawienie.

Obfite miesiączki – jak sobie radzić?

Bólom brzucha podczas krwawienia miesiączkowego towarzyszą również skurcze. Dlatego podczas terapii włączyć możemy preparaty o działaniu rozkurczowym. Zawierają one drotawerynę lub hioscynę.

Z leków przeciwbólowych wybrać możemy także popularny paracetamol. Pamiętajmy jednak aby wszystkie leki przyjmować z umiarem i stosować się do zaleconego dawkowania.

Co zadziała poza leczeniem farmakologicznym?

Przy bólach menstruacyjnych możemy spróbować wykorzystać domowe sposoby, które bardzo często przynoszą ulgę. Po pierwsze warto pić napary ziołowe. Wybrać należy takie, które wykazują działanie rozkurczowe. Przykładem są tutaj mięta, rumianek, nagietek czy melisa.

Obfite miesiączki – jak sobie radzić?

Ból brzucha oraz uciążliwe skurcze złagodzić mogą również ciepłe okłady. Możemy z nich skorzystać jednak tylko wtedy gdy krwawienie nie jest zbyt obfite. Zawsze dobrze sprawdza się relaks i odpoczynek. Ponadto pamiętajmy o lekkostrawnej diecie z duża ilością wapnia, który wspomaga łagodzenie skurczów macicy.

Ból podczas miesiączki jest zjawiskiem fizjologicznym, jeśli jednak jest zbyt silny oraz towarzyszące mu objawy bardzo uciążliwe lepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, gdyż może on wynikać z poważnych, współistniejących schorzeń.

Miesiączka – jak sobie z nią radzić?

Aleksandra Daszkowska-Kamińska

Twoja córka właśnie zaczęła lub za chwilę zacznie miesiączkować. Ty masz już za sobą wiele lat tego doświadczenia. To doskonały moment, by podzielić się z nią swoimi sposobami na miesiączkę. Razem pozbądźcie się obaw związanych z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej podczas okresu.

Napierw wyobraźmy sobie, że jest jak w bajce: miesiączkę traktuje się jak katar. Nie jest to więc zbyt estetyczny widok, ale nikomu nie przyjdzie do głowy się z nim kryć. Plama krwi na spodniach niczym się nie różni od plamy z herbaty, którą ktoś przypadkiem na nas wylał.

Brzmi idealnie, ale niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i Twoja córka może spotka się z niewybrednymi żartami, które ją dotkną. Zanim z nią o tym porozmawiasz, zastanów się, jak Ty sama funkcjonujesz w pracy podczas okresu.

Czy trzymasz w ręku paczkę podpasek, idąc do wspólnej toalety? Czy kiedykolwiek panikowałaś z powodu plamy? Jeśli Ty również masz z tym problem, to lepiej się do tego przyznać, niż nieszczerze udawać odważną.

Poszukajcie razem komfortowych rozwiązań, dzięki którym miesiączka będzie traktowana naturalnie, ale nie zmusi to córki do wyjścia poza jej strefę bezpieczeństwa.

Naprostsza rada: naucz córkę, że zawsze warto mieć w plecaku środki higieny menstruacyjnej, tak samo jak nosi się chusteczki. I jak piórnik! Szczególnie że początek menstruacji cechuje nieregularność.

Dzięki tej rezerwowej paczce Twoja córka będzie mogła służyć pomocą koleżankom, które znajdą się w potrzebie.

Możecie kupić specjalną kosmetyczkę, ale nic się nie stanie, jeśli w plecaku zagości zwykła paczka podpasek czy tamponów.

Niemal wszystkie kobiety w pewnym wieku miesiączkują. Połowa ludzkości! Gdy uświadomisz to córce, łatwiej będzie jej zrozumieć, że gdy ona ma okres, najprawdopodobniej w szkole inna dziewczyna bądź kobieta jest w tej samej sytuacji.

Kiedy więc okres ją zaskoczy, a nie będzie miała przy sobie zabezpieczenia, najlepszym sposobem będzie zapytać koleżankę lub nauczycielkę, czy mogą ją poratować podpaską. Często w szkołach (niestety wciąż nieoficjalnie) tego typu produkty dostępne są w sekretariacie lub u woźnej.

Jeśli Twoja córka będzie wiedziała, że to żaden wstyd poprosić o pomoc w tej sprawie, znalezienie wyjścia z kłopotliwej sytuacji nie będzie dla niej problemem.

Obfite miesiączki – jak sobie radzić?

Żeńskie toalety zwyczajowo wyposażone są w kosze na śmieci. Czy w szkole Twojej córki tak jest? Jeśli nie, to zdecydowanie trzeba zrobić raban! Pomóż córce i jej koleżankom napisać pismo do dyrekcji i przygotuj je do rozmowy na ten temat.

Jeśli brakuje im odwagi, możesz oczywiście iść tam z nimi, ale nie załatwiaj tego za ich plecami. Niech to będzie okazja do ćwiczenia się w byciu aktywną członkinią społeczności szkolnej.

A może zawalczycie o więcej? W szkocji od 2018 roku darmowe podpaski i tampony są dostępne we wszystkich placówkach oświatowych. Rząd zdecydował się na ten projekt, gdy zaobserwowano, iż część gorzej sytuowanych uczennic opuszcza lekcje z powodu braku środków na produkty higieny menstruacyjnej.

Uznano, że podpaski i tampony należą się uczennicom tak samo jak mydło i papier toaletowy. Czemu szkoła Twojej córki nie mogłaby również wykazać się nowoczesnym podejściem?

Plama na spodniach jawi się jako największa potencjalna tragedia, jaka może zdarzyć się miesiączkującej kobiecie. Być może Twojej córce będzie łatwiej, gdy się dowie, że zapewne każda z nas choć raz w życiu tego doświadczyła. Jeśli Twojej córce przytrafia się to częściej, warto sprawdzić, co jest przyczyną – zaskoczenie okresem czy zbyt obfita miesiączka.

Być może to sygnał, że należy skonsultować się ze specjalistą [tu więcej o tym, co jest normą podczas okresu] . Poradź córce, że gdy pojawi się plama, najlepiej zadziałać szybko, spierając ją zimną wodą z mydłem. Zapewne nie zejdzie do końca, ale nie będzie już tak mocno widoczna.

Zasugeruj, że może też dodatkowo pożyczyć od koleżanki bluzę i przewiązać się nią w pasie.

Być może Twoja córka była świadkiem, gdy inne dzieciaki wyśmiewały się z jakiejś dziewczyny. Sposób reakcji na takie zaczepki w dużej mierze zależy od wrażliwości Twojej córki. Po pierwsze zapewnij ją, że nie ma czego się wstydzić i problem leży po drugiej stronie.

Jest to tak samo głupie jak wyśmiewanie tego, że ktoś ma koszulkę uznawaną za niemodną czy nietypową fryzurę. Najlepiej w takim przypadku odpowiedzieć: “Może i mam, co z tego?!” albo “Nie twoja sprawa”. Przećwicz z córką odpowiednie reakcje, odgrywając różne scenki.

Jeśli zaczepki są wyjątkowo dokuczliwe, poradź córce, aby zwróciła się do zaufanego nauczyciela lub nauczycielki. W takich sprawach warto szukać wsparcia dorosłych.

To tylko parę sytuacji, których może obawiać się Twoja córka, i tylko niektóre, wybrane sposoby radzenia sobie z nimi. Sama masz zapewne o wiele więcej doświadczeń. Dzielenie się nimi z córką to okazja do bliskości. Łączy Was dziewczyńska sztama!

SAPL.DRT.19.05.0784

Obfita miesiączka – przyczyny i domowe sposoby

Obfite miesiączki – jak sobie radzić?

Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń miesiączkowania jest zbyt wysoka jej obfitość. Podczas takiego okresu kobieta może stracić nawet 100 ml krwi, podczas gdy u zdrowej jest to około 30-80 ml. Jakie więc mogą przyczyny obfitej miesiączki i jak sobie z nią poradzić?

Kiedy mówimy o obfitej miesiączce?

Zacznijmy od podstawowej kwestii – obfity okres od czasu do czasu może się zdarzyć każdej kobiecie. Nie należy więc od razu wpadać w panikę. Powody do niepokoju możemy mieć dopiero wtedy, gdy wysoka obfitość miesiączek jest regularna. Charakteryzuje je nadmierna ilość traconej krwi.

Nadmierna, czyli jaka? Za wartość graniczną przyjęto objętość ponad 100 ml. Należy zaznaczyć, iż sama długość cyklu miesiączkowego pozostaje w granicach normy, podobnie jak czas trwania krwawienia.

Leia também:  Czym jest bezdech senny? Czy jest groźny?

Tylko… jak sprawdzić, ile tak naprawdę krwi się straciło? Skąd mamy wiedzieć, czy mieścimy się w standardach, czy może powinniśmy się udać do specjalisty? Niektóre źródła podają, że bardzo obfite miesiączki występują wówczas, gdy w ciągu godziny tracimy tyle krwi, żeby nasączyć całą podpaskę lub tampon i przez kolejne godziny stan ten się utrzymuje. Poza tym występują też inne objawy, które pośrednio wskazują na występowanie zaburzenia miesiączkowania. Wśród nich wymienić można: obecność dużych skrzepów podczas okresu, znaczną męczliwość/osłabienie, kłopoty z koncentracją, duszność, ciężkie krwawienie w nocy (na tyle, że konieczna jest zmiana środków higienicznych), miesiączka, która trwa dłużej niż 7 dni.

Przyczyny

Przyczyn obfitych miesiączek może być wiele.

Ginekolodzy wśród nich podają na przykład: zaburzenia hormonalne (problem ten dotyczy głównie nastolatek, które dopiero zaczęły miesiączkować oraz kobiet zbliżających się do menopauzy), mięśniaki macicy, polipy szyjki macicy lub śluzówki macicy, policystyczne jajniki, toczeń rumieniowaty układowy, zaburzenia krzepliwości krwi czy używanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, problem z niehormonalną wkładką wewnątrzmaciczną lub innym środkiem zapobiegającym ciąży, zmiany zapalne, infekcje intymne, zakażenia dróg rodnych, endometrioza, okres menopauzy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, choroby tarczycy.

Jak sobie poradzić?

Jeśli obfitość naszej miesiączki budzi niepokój, najlepiej zgłosić się do lekarza. To właśnie on oceni, czy mamy do czynienia z zaburzeniem miesiączkowania i czy konieczne jest leczenie.

Jeśli natomiast obfite miesiączki zdarzają nam się bardzo rzadko, możemy sobie z nimi poradzić dzięki domowym metodom. Podstawową zasadą, której powinnyśmy przestrzegać jest nie wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych i czynności, które mogą nasilić krwawienie.

Poza tym przyjmujmy żelazo, którego ubytek następuje m. in. podczas obfitych miesiączek. Pomocne okażą się też witaminy A (której niedobór powoduje obfite miesiączki) oraz C (która uszczelnia naczynia krwionośne).

Możemy też zrobić sobie chłodny okład na podbrzusze i skorzystać z leczniczych właściwości ziół. Krwawnik, pokrzywa, skrzyp polny, nagietek, mącznica lekarska, przywrotnik doskonale regulują cykle miesięczne i zmniejszają obfitość okresu.

Silne krwawienia menstruacyjne – choroba czy właściwość organizmu

Obfite miesiączki – jak sobie radzić?

Flickr/Maegan Tintari/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Obfity okres to taki, który trwa ponad tydzień i pozbawia nas ponad 100 ml krwi (liczba zużytych podpasek w ciągu dnia – około 10 szt.).

Obfity okres to taki, który trwa ponad tydzień i pozbawia nas ponad 100 ml krwi (liczba zużytych podpasek w ciągu dnia – około 10 szt.).

Miesiączka, okres, menstruacja – różnie można określać dni comiesięcznego kobiecego krawienia. Wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak PMS, bóle brzucha czy osłabienie odporności i podatność na infekcje. W momencie, gdy do wszystkich tych symptomów dochodzą jeszcze bardzo obfite krwawienia sytuacja staje się nieznośna.

Obfity okres może świadczyć o poważnej chorobie

Nieregularna i obfita miesiączka może zdarzyć się każdej kobiecie (szczególnie tej, która dopiero zaczęła miesiączkować oraz tej przed menopauzą), jednak gdy powtarza się regularnie może sygnalizować poważne schorzenia, tj.:

 • polipy szyjki macicy lub śluzówki macicy,
 • mięśniaki macicy,
 • rozwijająca się infekcja,
 • endometrioza,
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • choroby tarczycy,
 • rak szyjki macicy,
 • rak jajnika,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • choroba Willebranda.

Wszelkie nieprawidłowości i odchylenia od przyjętych norm związanych z regularnością cyklu menstruacyjnego powinny być zdiagnozowane przez specjalistę oraz (w zależności od potrzeby) objęte leczeniem.

W momencie, gdy wiemy gdzie tkwi problem, podjęcie odpowiednich kroków może go raz na zawsze usunąć.

Ale co robić, gdy nie jest to możliwe, ponieważ nie wykryto żadnych chorób ani zaburzeń, i musimy się co miesiąc zmagać z obfitymi krwawieniami?

Jak radzić sobie z obfitym okresem?

Przede wszystkim należy zweryfikować jaki prowadzimy tryb życia, czy nie jest on zbyt intensywny, stresujący, czy nie wymagamy od siebie zbyt wiele i nieustannie jesteśmy zestresowane? Czy nie eksploatujemy za bardzo swojego organizmu, nie przemęczamy się? Odpoczynek, który zapewni spokój i regenerację sił, jest niezbędnym elementem każdego dnia.

Czyli po pierwsze relaks. Po drugie – komfort. Chłodny prysznic, bardzo odświeża, chłodna woda spowoduje również obkurczenie naczyń krwionośnych, co może na krótko nieznacznie osłabić krwawienie. Ważne jest wzbogacenie codziennej diety w wapń, ponieważ działa on rozkurczowo na mięśnie macicy, a to właśnie jej wzmożone skurcze powodują obfite krwawienia.

Należy także zwiększyć suplementację żelaza, gdyż comiesięczny ubytek dużej ilości krwi, może powodować osłabienie, a w konsekwencji długotrwałego niedoboru nawet anemię.

Obfite miesiączki – jakie są ich przyczyny i sposoby leczenia?

Za prawidłową miesiączkę uznaje się taką, która występuje regularnie co około 28 dni i trwa 4–5 dni, a ilość utraconej krwi wynosi między 30 a 70 mililitrów w ciągu całego cyklu.

Obfite krwawienie miesiączkowe to takie, w którym utrata krwi w trakcie jednego cyklu miesiączkowego jest większa niż 100 mililitrów. Taki przypadek, jeżeli dotyczy krwawień występujących regularnie, określa się mianem hypermenorrhoea.

Wraz z nasileniem utraty krwi wyróżnia się jeszcze miesiączki bardzo obfite oraz krwotoczne.

Przyczyny obfitego okresu

Powodem występowania nadmiernej utraty krwi podczas menstruacji może być patologia w obrębie macicy lub zlokalizowana poza nią, a nawet choroba ogólnoustrojowa niewykazująca bezpośredniego związku z układem płciowym kobiety. Do grupy schorzeń występujących w macicy, które mogą wywołać obfite miesiączki należą:

 • adenomioza, czyli endometrioza w obrębie mięśnia macicy,
 • mięśniaki macicy, głównie podśluzówkowe,
 • polip błony śluzowej macicy,
 • rak endometrium,
 • rozrost błony śluzowej macicy,
 • stan zapalny.

Wśród przyczyn „pozamacicznych” wymienia się zaburzenia krzepnięcia, jak choroba von Willebranda czy przedawkowanie leków przeciwkrzepliwych oraz niedoczynność tarczycy. Część obfitych krwawień z dróg rodnych występuje bez uchwytnej przyczyny i w takim przypadku nazywane są samoistnymi obfitymi miesiączkami.

Diagnostyka obfitych miesiączek

Podstawą jest wywiad przeprowadzony przez lekarza ginekologa oraz badanie ginekologiczne podczas wizyty.

W zależności od prawdopodobnej przyczyny zaburzeń miesiączkowania możliwe jest wdrożenie dalszej diagnostyki.

Opiera się ona na badaniach laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi obwodowej, stężenie hormonów wpływających na pracę tarczycy, parametrów krzepnięcia krwi oraz na badaniach obrazowych i histologicznych.

Badania obrazowe mają zastosowanie przede wszystkim w przypadku podejrzenia przyczyny macicznej nieprawidłowego miesiączkowania. Zalecone może być przeprowadzenie histeroskopii czy ultrasonografii przezpochwowej. Również badania histologiczne materiału pobranego z błony śluzowej macicy są pomocne w diagnostyce przyczyn macicznych obfitego krwawienia miesiączkowego.

Leczenia obfitych krwawień miesiączkowych

Zakres i metody postępowania terapeutycznego w obfitym miesiączkowaniu zależne są od przyczyny, która wywołała tę patologię. Krwawienia zakwalifikowane jako samoistne leczy się zachowawczo przy pomocy terapii hormonalnej.

Można zastosować zarówno dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną, jak i hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną uwalniającą gestagen.

W przypadku braku poprawy można rozszerzyć leczenie hormonalne lub wykonać wyłyżeczkowanie jamy macicy, które ma na celu usunięcie błony śluzowej macicy oraz poddanie pobranego materiału badaniu.

Jeżeli przyczyną jest polip błony śluzowej macicy lub mięśniak macicy, zmianę taką na ogół się usuwa. W przypadku adenomiozy stosuje się leczenie hormonalne lub operacyjne.

W przypadku przyczyn ogólnoustrojowych leczenie na ogół prowadzone jest razem z lekarzem specjalizującym się w dziedzinie medycyny, z kręgu której pochodzi pozaginekologiczna przyczyna nadmiernych krwawień miesiączkowych.

Bibliografia:

 1. Skrzypczak J., Zaburzenia miesiączkowania, Wydanie 1. Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.
 2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia – repetytorium, Wydanie 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia: 0.00 (0) Zostaw swoją ocenę.

Dziękujemy!

Czy faktycznie obfite miesiączki stanowią powód do niepokoju i pilnej diagnostyki?

Obfite miesiączki oznaczają utratę ponad 80 ml krwi w danym cyklu. Konsekwencją nieleczonych bardzo obfitych miesiączek może być niedokrwistość. Taki stan jest zatem powodem do niepokoju i powinien skłonić do pilnej wizyty u lekarza.

Przyczyny wystąpienia obfitych okresów zmieniają się w zależności od wieku kobiety. U nastolatek ta przypadłość ma podłoże w cyklach bezowulacyjnych oraz skazach krwotocznych. U dojrzałych kobiet odpowiedzialne za ten stan są też zmiany anatomiczne dróg rodnych.

Zbyt obfity okres oznacza utratę ponad 80 ml krwi w danym cyklu1. Obfitość krwawienia jest trudna do oceny, dlatego istnieją różne metody kontrolowania ilości utraconej krwi.

O wystąpieniu obfitego okresu mogą świadczyć: użycie więcej niż jednego tamponu lub podpaski na godzinę, przesiąkanie pościeli w nocy bądź obecność skrzepów. Istotny jest również czas trwania takiej miesiączki.

Laboratoryjnym potwierdzeniem nadmiernie obfitych krwawień miesiączkowych jest niedokrwistość w morfologii krwi oraz zmniejszenie stężenia ferrytyny.

U części kobiet, u których krwawienie trwa dłużej niż 8 dni, przyczyną tego stanu jest skaza krwotoczna (zaliczana do zaburzeń krzepnięcia krwi – oznacza zwiększoną skłonność do częstych i obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych)2. Statystycznie tylko 4% kobiet z tej grupy jest zdrowa, pozostałe mają inne nieprawidłowości. 

Nadmiernie obfite miesiączki to problem, który dotyczy 10–30% kobiet3. Niestety, tylko około 5% tych pacjentek szuka pomocy u lekarza. Powodem są różne uwarunkowania, m.in.

trudności w obiektywnej ocenie objętości krwawienia czy podobne krwawienia występujące u matki lub siostry. Obfity okres ma duży wpływ na jakość życia.

Może mieć związek z niepłodnością, a także być wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.

Dowiedz się także czy silne bóle miesiączkowe są powodem do niepokoju?

Leia também:  Grzybica potnicowa stóp – przyczyny, objawy, leczenie

Nadmierne obfite miesiączki mogą mieć różne, nie tylko anatomiczne przyczyny. By je znaleźć, ważny jest dokładny wywiad, badanie ginekologiczne oraz transwaginalne USG. Najczęstszymi przyczynami anatomicznymi, prowadzącymi do obfitego okresu, są mięśniaki macicy.

Inną częstą patologią jest adenomioza (typ endometriozy, który najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 40. a 50. rokiem życia). U pacjentek po cięciu cesarskim warto natomiast ocenić bliznę po przebytym porodzie operacyjnym.

Częstym podłożem obfitych miesiączek u młodych kobiet są cykle bezowulacyjne oraz zaburzenia hormonalne, jednak okresy są wtedy zwykle nieregularne. 

Bardzo obfite miesiączki bywają również objawem koagulopatii (choroba von Willebranda, małopłytkowość, wrodzone zaburzenie funkcji płytek krwi), czyli zaburzeń krzepliwości krwi, a także poważnych chorób internistycznych, takich jak niewydolność wątroby czy nerek4.

  Dodatkowo przyczyną obfitych krwawień miesiączkowych mogą być przyjmowane leki (np. przeciwzakrzepowe), a nawet suplementy diety wpływające na krzepnięcie krwi. Również zastosowanie antykoncepcji w postaci tzw.

miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej może znacznie zwiększyć krwawienie podczas okresu.

Leczenie obfitej miesiączki zależy od jej przyczyny. Terapia przyczynowa będzie dotyczyła przypadków nieprawidłowości anatomicznych, takich jak mięśniaki, polipy, powikłań wczesnej ciąży czy urazów narządu rodnego. 

W przypadku krwotoku lub gdy doszło do dużej utraty krwi i pogorszenia stanu ogólnego pacjentki, może okazać się konieczna transfuzja preparatów krwi5. 

Natomiast jeśli stan pacjentki jest dobry, wystarczy leczenie farmakologiczne, które w zależności od wskazań u konkretnej kobiety obejmuje: estrogeny, leki antyfibrynolityczne, antykoncepcję hormonalną, wkładkę wewnątrzmaciczną tzw. hormonalną (uwalniającą pochodne progesteronu). O leczeniu zawsze decydować będzie lekarz. U pacjentek ze zdiagnozowaną swoistą skazą krwotoczną leczenie nadzorowane jest przez hematologa.

Obfite krwawienia miesiączkowe mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia, a nawet krwotok6. Pacjentki czują się osłabione, zmęczone i nie mają siły na codzienne aktywności.

Zbyt obfite krwawienie, występujące często ze skrzepami, utrudnia im normalne funkcjonowanie, jest przyczyną absencji w pracy czy szkole, utrudnia kontakty towarzyskie oraz życie seksualne. Wszystko to prowadzi do narastającego stresu, czasem do zaburzeń na tle psychicznym.

Dlatego tak ważne jest wczesne zgłoszenie się do ginekologa w celu diagnostyki i wdrożenia leczenia.

KETO/290/08-2020

Bibligrafia:

1. Położnictwo i ginekologia, t. 2, red. G. Bręborowicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. I, Warszawa 2010. 2. Sytuacje kliniczne w ginekologii, onkologii ginekologicznej i uroginekologii, red. G. Bręborowicz, E. Nowak-Markwitz, T. Rechberger, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. I, Warszawa 2017. 3. Położnictwo i ginekologia błyskawicznie, red. A. MacLean, P.

Hardiman, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. I, Warszawa 2003. 4. Stany Nagłe. Położnictwo i ginekologia, red. R. Dębski, Medical Tribune Polska, wyd. I, Warszawa 2012. 5. Stany Nagłe. Położnictwo i ginekologia, red. R. Dębski, Medical Tribune Polska, wyd. I, Warszawa 2012. 6. L. Speroff, M.

Fritz, Kliniczna Endokrynologia Ginekologiczna i Niepłodność, Medipage, Warszawa 2007.

Te dni czyli jak przetrwać okres?

Posiadając dwie młodsze siostry i będąc w bliskich relacjach z ginekolożką pan P. intuicyjnie zapalał świece, wrzucał na DVD komedię romantyczną (to były czasy przed Netflixem) i pozwalał mi w spokoju zalec na kanapie serwując lekką, wysokowęglowodanową kolację i mięciutki kocyk. Jak się pewnie domyślacie była to już pora krwawienia.

Miesięczne krwawienie

Okres u każdej kobiety pojawia się z inną częstotliwością. Prawidłowa długość cyklu (liczonego od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego początek kolejnego okresu) waha się pomiędzy 25 a 35 dniami, i w jednym miesiącu menstruacja może wystąpić kilka dni wcześniej a w kolejnym – później.

Krwawienie zazwyczaj trwa ok. 4 – 5 dni jednak może być nieco krótsze lub nieco dłuższe. Za prawidłowe uznaje się krwawienie trwające od 3 do 7 dni, średnio obfite czyli takie, gdy tracisz ok.

30 – 80 ml krwi przez cały okres a wraz z nią z macicy wypłukiwane są fragmenty obumarłej błony śluzowej czyli endometrium. Przeliczając to na środki higieniczne nie wzbudza niepokoju wymienianie w ciągu doby od 3 do 8 podpasek lub tamponów wypełnionych krwią.

Użytkowniczki kubeczków menstruacyjnych mogą dokładnie określić tę ilość.

Jeżeli krwawienie jest skąpe (1-2 słabo wypełnione podpaski czy tampony) lub miesiączka jest obfita i zużywasz ponad 8 pełnych, przemokniętych środków higienicznych a kubeczek wskazuje, że tracisz ponad 100 ml krwi – powinnaś zgłosić to lekarzowi, którego specjalnością jest ginekologia gdyż może to być związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu twojego układu hormonalnego lub chorobami organizmu.

Kolor ma znaczenie

Kolor i gęstość krwi miesiączkowej są istotne. Nie tylko jaskrawoczerwone krwawienie jest właściwe, występowanie od czasu do czasu niewielkich skrzepów też jest prawidłowe.

Na początku i na końcu wydzielina może mieć ciemny, bordowy lub ciemnobrązowy kolor i to też jest normalne, ponieważ to starsza krew, która uległa hemolizie zanim wydostała się na zewnątrz.

Nieprawidłowe są duże skrzepy o konsystencji galarety występujące przez cały czas miesiączki lub pomarańczowy odcień krwi – skontaktuj się wtedy lekarzem, bo może to wskazywać np. na infekcję.

Bierz proaktywnie środki przeciwbólowe

Główną przyczyną skurczowych bólów brzucha podczas miesiączki jest działanie prostaglandyn – substancji, które są uwalniane w obumierającym endometrium, gdy zanika ciałko żółte i obniża się poziom progesteronu we krwi.

Prostaglandyny działają na mięsień macicy powodując skurcze, które wypierają z jamy macicy odklejoną błonę śluzową wraz z krwią miesiączkową.

Na bolesne miesiączki pomagają przede wszystkim leki zmniejszające produkcję tych substancji – niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) tj. kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen oraz typowe leki przeciwbólowe.

Skuteczne są również inhibitory cyklooksygenazy-2 (nimesulid) natomiast paracetamol ma mniejsza skuteczność. Popularna drotaweryna mająca tylko działanie rozkurczowe nie zapobiegnie powstawaniu bólu i dlatego jej skuteczność jest dużo mniejsza.

Nie czekaj, aż będziesz się skręcała z bólu – jeżeli już prostaglandyny powstaną, to leki ich nie zneutralizują a ból nie ustąpi zanim substancje te same się nie rozłożą.

Jeśli twoje cykle są przewidywalne i regularne, weź lek przeciwzapalny na jeden do dwóch dni przed spodziewanym okresem, aby zapobiec skurczom.

Jeśli są nieregularne, weź środek przeciwbólowy od razu, gdy tylko wystąpi jakiekolwiek krwawienie lub pierwsze skurcze.

Migrena menstruacyjna

Ból głowy na początku każdej miesiączki czyli tzw. migrena menstruacyjna, może być związany ze spadkiem poziomu estrogenu lub uwalnianiem prostaglandyn. Zazwyczaj nie występuje wówczas aura, trwa też dłużej, ok.

2-3 dni a czasem aż do końca krwawienia. W niwelowaniu miesiączkowych bólów głowy skuteczne są NLPZ. Czasem z tego powodu stosuje się również estrogeny podczas okresu.

Niektórym pomaga kawa z kroplą koniaku a innym masaż karku.

Podpaski, tampony czy kubeczek menstruacyjny?

Rozważania o przewadze jednych środków higienicznych nad innymi to „mniemanologia stosowana” a wybór należy tylko do ciebie. W zależności od twojej aktywności, upodobań i komfortu wybierz taki, który odpowiada ci najbardziej. Pamiętaj jednak, aby zmieniać je wystarczająco często. Zapobiegnie to zabrudzeniu bielizny i ubrania oraz kłopotliwym wypadkom w razie przecieku.

W zależności od obfitości krwawienia wymieniaj podpaski co dwie do czterech godzin a jeżeli używasz tamponów, to wymieniaj je nie rzadziej niż co cztery do ośmiu godzin. Nie stosuj mega wchłaniających tamponów i nie przetrzymuj ich zbyt długo w pochwie. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego – rzadkiego, ale groźnego dla życia powikłania.

Czy można używać tampony mając wkładkę wewnątrzmaciczną lub antykoncepcyjny krążek dopochwowy?

Możesz używać tampony bez obawy o wyjęcie wraz z nim wkładki wewnątrzmacicznej. Nitki wkładki po jej założeniu są skrócone i znajdują się w szyjce macicy a tampon wkładasz do pochwy. Usunięcie wkładki podczas wyjmowania tamponu jest niezwykle mało prawdopodobne.

W przypadku krążka antykoncepcyjnego w pierwszym cyklu jego stosowania, gdy aplikujemy go w dniu rozpoczęcia okresu, radziłabym zrezygnować z tamponów gdyż może się zdarzyć, że podczas wyciągania go z pochwy usuniesz jednocześnie krążek i nie zauważysz tego.

W kolejnych cyklach krwawienie najczęściej występuje w tygodniu, w którym nie nosisz krążka i bez obaw możesz stosować tampony lub kubeczek menstruacyjny.

Czy dziewice mogą stosować tampony?

Kobiety, które jeszcze nie współżyły również mogą stosować tampony. W tzw. błonie dziewiczej, a właściwie wieńcu pochwowym (hymen) – elastycznym fałdzie błony śluzowej zasłaniającym wejście do pochwy – znajduje się otwór różnej wielkości, przez który zazwyczaj swobodnie można włożyć tampon.

Bywa jednak i tak, że jest on na tyle gruby i przerośnięty a otwór tak mały, że stosowanie tamponów jest niemożliwe. Czasem usunięcie takiego fałdu wymaga interwencji chirurgicznej.

Na marginesie zachowany wieniec pochwowy (potocznie nadal nazywany błoną dziewiczą) absolutnie nie świadczy o faktycznym dziewictwie a przekonanie, że ulega ona rozerwaniu podczas pierwszego w życiu stosunku seksualnego powodując ból i obfite krwawienie, nie zawsze jest prawdą.

Coraz popularniejsze są kubeczki menstruacyjne – silikonowe pojemniki wielorazowego użytku, zakładane przez kobietę do pochwy podczas krwawienia. Wydzielina wypływająca z macicy gromadzi się w kubeczku, który należy opróżnić 2-4 razy na dobę.

Moje pacjentki, które zdecydowały się na ten sposób, są bardzo zadowolone – zakładanie i wyjmowanie kubeczka jest proste, łatwo można się tego nauczyć i chociaż wymaga pokonania wewnętrznego oporu kontaktu z krwią menstruacyjną to generalnie jest komfortowe i higieniczne.  

Leia também:  Wady pochwy – przegroda pochwy i brak pochwy

Myj ręce!

Większość osób myje ręce po włożeniu tamponu lub zmianie podpaski czy opróżnieniu kubeczka. Ale ważniejsze dla naszego zdrowia intymnego jest mycie ich przed wykonaniem tych czynności – to zapobiegnie przeniesieniu do pochwy bakterii, które gromadzą się na naszych rękach w ciągu dnia.

Higiena intymna

Dla komfortu własnego oraz w celu zapobiegania infekcjom intymnym ważne jest regularne podmywanie się podczas miesiączki – tak często, jak potrzeba w twojej ocenie.

Myć powinno się jedynie okolice zewnętrznych narządów płciowych a nie wnętrze.

Pochwa, dzięki pałeczkom Döderleina, ma zdolność samooczyszczania i nie ma potrzeby wprowadzania do środka żadnych preparatów myjących czy odkażających.

Do higieny intymnej należy używać przede wszystkim wody oraz łagodnych, nieperfumowanych środków myjących (piana z mydła naturalnego, kostki myjące zawierające syndet). Wszelkiego rodzaju gąbki i myjki są siedliskiem bakterii i nie powinny być do higieny intymnej używane.

Co jeść podczas miesiączki?

Nie tylko czekoladę. Jeżeli marzysz o krwistym steku lub tęsknisz za hamburgerem może oznaczać, że twój organizm potrzebuje żelaza , traconego wraz z menstruacją. Uzupełnij poziom żelaza spożywając czerwone mięso, suszone morele, fasolę lub szpinak. Możesz też w tym czasie przyjmować suplementy.

Warto wybierać potrawy wegetariańskie, o niskiej zawartości tłuszczu, unikać za to potraw ciężkostrawnych i wzdymających. Staraj się ograniczyć niezdrowe przekąski mimo, że masz na nie wielką ochotę. W chipsach jest dużo soli, powodującej zatrzymywanie wody i jeszcze większe obrzęki, i wzdęcia jelit.

Co pić podczas miesiączki?

Podczas miesiączki pij regularnie wodę i herbatę rumiankową, minimum 3 litry dziennie. Przy prawidłowym nawodnieniu organizmu skurcze będą słabsze a bóle mniej dokuczliwe. Dzięki piciu dużych ilości wody krew miesiączkowa będzie rzadsza, co ułatwia jej wydalanie.

Bolesne skurcze, podły nastrój i kiepskie samopoczucie mogą sprawić, że będziesz chciała napić się wina. Czerwone wino zawiera spore ilości silnego przeciwutleniacza resweratrolu.

Ten polifenol, w połączeniu z alkoholem zawartym w winie, działa relaksująco na mięśnie gładkie i hamuje produkcję prostaglandyn, co może łagodzić bóle miesiączkowe.

Alkohol w niewielkich dawkach działa również relaksująco więc twoje samopoczucie może być lepsze.

Jednak picie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do odwodnienia, przez co krew miesiączkowa, zawierająca również śluz i resztki endometrium, stanie się gęstsza a tym samym trudniejsza do usunięcia z macicy.

W rezultacie dłużej utrzymują się bolesne skurcze – a rzeczą zdecydowanie gorszą niż bóle miesiączkowe są skurcze i kac. Zwłaszcza, że tolerancja alkoholu podczas okresu jest niższa i szybciej osiągamy stan upojenia.

Aby temu zapobiec pij dużo wody podczas spożywania alkoholu.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Ćwiczenia mogą być ostatnią rzeczą, o której myślisz w czasie okresu. Jesteś ociężała, zmęczona i cierpiąca.

Twoja wydolność fizyczna w pierwszych dniach miesiączki jest mniejsza, osiągasz gorsze wyniki niż w innych dniach.

W 2019 roku na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dosze polska biegaczka, Anna Kiełbasińska, nie awansowała do półfinału biegu na 400 metrów. „Mam dzisiaj pierwszy dzień miesiączki” przyznała po nieudanych eliminacjach.

Mimo to nie rezygnuj z treningów. Podczas ćwiczeń wzrasta w mózgu produkcja endorfin – neurohormonów o działaniu przeciwbólowym. Jeśli nie jesteś całkowicie osłabiona przez swój okres, staraj się uprawiać sporty, tj. joga, nordic walking, jazda na rowerze czy rekreacyjne bieganie.

Przy odpowiednim zabezpieczeniu możesz pójść na basen – ciepła woda doskonale łagodzi bóle a pływanie zmniejsza obrzęki i wzdęcia. Korzystanie z sauny i jacuzzi lepiej odłożyć na czas po miesiączce – wysoka temperatura może spowodować, że krwawienie będzie większe.

Może też wystąpić zasłabnięcie.

Seks podczas miesiączki

Seks podczas krwawienia dla wielu z nas jest krępujący i niekomfortowy. Stosunki mogą być bolesne a skurcze macicy silniejsze. Współżycie podczas okresu może także zwiększać ryzyko występowania endometriozy w wyniku wstecznego prądu krwi miesiączkowej podczas orgazmu.

Większe jest również prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji narządu rodnego i chorób przenoszonych drogą płciową. Jeżeli nie masz ochoty na uprawianie miłości „na Apacza” powiedz o tym swojemu partnerowi. To twoja decyzja i twój wybór – masz prawo odmówić. Jeśli jednak masz w tym czasie chęć na seks pamiętaj, że w czasie menstruacji również należy stosować środki antykoncepcyjne, np.

prezerwatywę bo owulacja może wystąpić w każdym dniu cyklu miesiączkowego.

Nie możesz spać w trakcie okresu?

Niskie poziomy hormonów płciowych we krwi podczas miesiączki mogą powodować zaburzenia snu: problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy – również z powodu dolegliwości bólowych.

Nasze ciało w tym czasie potrzebuje więcej energii dlatego prawidłowy odpoczynek jest bardzo ważny. Wypracuj w sobie prawidłowe nawyki snu: nie jedz w późnych godzinach, kładź się spać o stałej porze bez smartfona do poduszki. Możesz wspomóc się herbatkami ziołowymi, np.

z melisą lub „umościć sobie poduszkę z chmielu” jak radzi Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w swoim wierszu.

Książę z bajki

Miesiączka nie jest najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem. Towarzyszące krwawieniu uciążliwe dolegliwości fizyczne pogarszają nasze samopoczucie. Boimy się korzystać z basenu, sauny, siłowni. Nie chcemy uprawiać seksu. W szkole czy w biurze przemykamy do toalety chowając w kieszeni lub rękawie podpaski czy tampony.

Patrząc przez pryzmat doświadczeń własnych uważam, że w tym czasie niezwykle ważne jest męskie wsparcie. Wyjaśnij bliskiemu mężczyźnie, niezależnie od tego czy jest on twoim ojcem, bratem, partnerem czy przyjacielem, że w tych dniach przyda ci się dużo czułości i zrozumienia dla twojego cierpienia. Powiedz mu, czego od niego oczekujesz.

Poproś o podanie tabletek przeciwbólowych i ciepłego termoforu, przygotowanie na śniadanie owsianki z bananem i kupienie w sklepie na dole czekolady z orzechami. Produkty te podwyższają w twoim mózgu poziom endorfin – neurohormonów mających działanie przeciwbólowe i relaksujące.

Poproś, żeby cię przytulił i obejrzyjcie razem zabawną komedię – śmiech i czułość potrafią zdziałać cuda!

Bo jak mówią internety „jeżeli wszystkie inne metody zawodzą to nalej jej wina i rzucaj w nią czekoladkami!”

Jak zmniejszyć obfitość okresu?

Jeśli miesiączkujesz to znak, że jesteś zdrowa. Na początku miesiączki mogą być obfite z powodu braku równowagi hormonalnej.

Poziom hormonów ostatecznie się ustabilizuje, gdy Twoje ciało przywyknie do menstruacji. Jednak póki to nie nastąpi, obfite miesiączki mogą być kłopotliwe. Na pewno zastanawiasz się, jak zmniejszyć obfitość okresu.

Już wyjaśniamy. Krwawienie jest najbardziej intensywne w pierwszych 2-3 dniach miesiączki, następnie staje się coraz słabsze, aż w końcu wystarczą Ci wkładki higieniczne, takie jak ALWAYS Dailies. Nie ma sposobu na zatrzymanie intensywnego krwawienia w ciągu pierwszych kilku dni okresu.

Tak po prostu jest w czasie miesiączki. Chociaż krwawienie wydaje się intensywne, w rzeczywistości nie tracisz zbyt dużo krwi. Średnia ilość krwi i płynów, które produkuje Twoje ciało w ciągu okresu wynosi 30-40 ml, co odpowiada objętości około 4-8 łyżek stołowych lub jednej czwartej szklanki.

Oprócz różnic w krwawieniu na początku i na końcu okresu intensywność również zmienia się z miesiąca na miesiąc ze względu na styl życia, dietę i zmiany hormonalne. Tak więc w niektórych miesiącach krwawienie będzie mocniejsze. To normalne.

Możesz zauważyć, że unikanie niektórych pokarmów wpływa na intensywność krwawienia i pomaga zmniejszyć obfitość miesiączki. Jeśli uważasz, że może tak być, zwróć uwagę na to, co jesz w ciągu miesiąca. Baw się dietą i sprawdź, jakie potrawy pomogą przynieść Ci ulgę w trakcie obfitego okresu.

Istnieje parę domowych sposobów na zmniejszenie obfitości okresu:

 • Wybieraj produkty bogate w żelazo lub potas, takie jak soczewica, rodzynki lub banany.
 • Pij wodę. Pomoże to utrzymać odpowiednią ilość krwi w Twoim organizmie.
 • Zastosuj zimny okład na brzuch. Może to pomóc zmniejszyć stan zapalny i intensywność okresu.
 • Stosuj odpowiednie leki. W tym celu skonsultuj się z lekarzem i porozmawiaj z rodzicami, oni pomogą Ci znaleźć najlepsze sposoby na zapobieganie obfitym miesiączkom.

Jeśli masz bardzo obfity okres, możesz użyć odpowiednio chłonnej podpaski, aby zapewnić sobie spokój ducha i pewność, że nic nie wycieknie.

Podpaski ALWAYS Ultra mają chłonny żelowy wkład, który zapewnia do 100% ochrony przed przeciekaniem nawet do 8 godzin. Występują w różnych rozmiarach, aby spełnić Twoje indywidualne potrzeby.

Na obfite krwawienie zalecamy podpaski ALWAYS Ultra w rozmiarze 4. ALWAYS Ultra są supercienkie i wygodne, dzięki czemu podczas okresu możesz spokojnie robić rzeczy, które kochasz, a o podpasce wcale nie musisz myśleć.

ALWAYS Ultra to świetny sposób na zapanowanie nad obfitymi miesiączkami, które mogą obniżać Twoją pewność siebie.

Jeśli masz bardzo obfite krwawienie, które przeszkadza Ci w codziennym życiu, możesz mieć stan zwany krwotokiem miesiączkowym.

Oznaki krwotoku miesiączkowego:

 • przeciekanie podpaski lub tamponu co godzinę, przez co najmniej dwie godziny,
 • konieczność wstawania w nocy w celu wymiany podpaski,
 • krwawienie przez pełny tydzień lub dłużej,
 • wyciekanie dużych skrzepów krwi,
 • anemiczność i uczucie osłabienia.

Jeśli sądzisz, że możesz mieć krwotok miesiączkowy, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Przedyskutujcie razem metody, które pomogą Ci w zmniejszeniu obfitości okresów.

 • article
 • Jak zmniejszyć obfitość okresu?
 • Jeśli miesiączkujesz to znak, że jesteś zdrowa.
 • /miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/jak-zmniejszyc-obfitosc-okresu/
 • Czas czytania (2) min

https://res.cloudinary.com/mwace/image/upload/w_auto,c_limit,q_auto,f_auto/BeingGirl_PL/Articles/A59/Jak-powstrzymać-obfity-okres-Header.jpg

pl

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*