Nieżyt nosa – domowe sposoby – jak leczyć nieżyt nosa?

Popularny katar, zwany prawidłowo nieżytem nosa, jest chorobą wirusową. Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa, nosowej i ustnej części gardła.

Niekiedy choroba szerzy się dalej do krtani, tchawicy i oskrzeli, a do infekcji wirusowej może dołączyć zakażenie bakteryjne. Obejmuje ono wówczas zatoki przynosowe, gardło, ucho środkowe i płuca.

Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj 5-7 dni

Domowe sposoby na katar

Przygotuj domową inhalację na katar

Kurację zatkanych dróg oddechowych można przeprowadzić za pomocą pary z dodatkiem olejków eterycznych, np. miętowego, sosnowego czy z eukaliptusa.

Jak prawidłowo wykonać domową inhalację? Na stabilnej powierzchni (absolutnie nie na kolanach czy łóżku) postaw miskę z gorącą wodą z dodatkiem olejków. Następnie pochyl się do przodu nad pojemnikiem z wodą.

Głowę należy trzymać około 45 centymetrów nad wodą i oddychać głęboko przez nos, a wydychać powietrze ustami.

Unosząca się para przenosi maleńkie kropelki olejku do nosa i rozluźnia zalegającą wydzielinę, ponieważ zmniejsza się obrzęk śluzówki, a udrożnione przewody nosowe i nozdrza ułatwiają odpływ wydzieliny. Im dłużej wytrzymasz w takiej pozycji, tym lepiej.

Wykonaj irygację nosa 

Kolejną sprawdzoną metodą na rozrzedzenie śluzu i zmniejszenia obrzęku jest domowa irygacja nosa roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską, którą dostaniemy w każdej aptece. Roztwór soli fizjologicznej można zrobić również samemu. Jak go przygotować?

W filiżance ciepłej wody wymieszaj dokładnie 1/3 łyżeczki soli kuchennej ze szczyptą sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu). 

Jeśli roztwór jest gotowy, możesz wykonać domową irygację nosa. Napełnij roztworem strzykawkę lekarską. Następnie zatkaj jedno nozdrze kciukiem, odchyl głowę do tyłu i wstrzyknij roztwór do drugiego nozdrza, równocześnie wciągając powietrze nosem. Delikatnie wydmuchaj nos, a następnie powtórz zabieg z drugim nozdrzem.

Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w czajniczek Neti, stosowany w medycynie ajurwedyjskiej. Swoim wyglądem przypomina on małą konewkę z wąskim dziubkiem.

Jak go używać? Wystarczy wlać letni roztwór soli fizjologicznej do jednego nozdrza, a płyn wypłynie drugim nozdrzem. Gdy już się wysączy, delikatnie wydmuchaj nos w chusteczkę.

Powtórz to samo z drugim nozdrzem, wykorzystując pozostałą część roztworu soli.

Pamiętaj! Płukanie nosa przy pomocy wody morskiej nie tylko oczyszcza go z zalegającej wydzieliny, ale także usuwa wirusy i nawilża błonę śluzową nosa.

Nieżyt nosa – domowe sposoby – jak leczyć nieżyt nosa?

Skorzystaj z bogactwa kuchni i odblokuj nozdrza!

 • Wdychaj świeżo starty korzeń chrzanu pospolitego. Zawiera on ostrą substancję, która pomaga rozrzedzić śluz. Do tarcia chrzanu należy założyć gumowe rękawiczki i trzeć go z dala od okolic oczu. Można także zmieszać równe ilości startego chrzanu i soku z cytryny, a następnie zjeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem. Kolejną łyżeczkę należy spożyć godzinę przed obiadem. Mieszanka ta może z dużą dozą prawdopodobieństwa spowodować dodatkowo łzawienie z oczu.
 • Jeśli lubisz pikantne smaki, dodaj do potraw ostre papryczki chili lub jalapeno. Zawierają one kapsaicynę, związek chemiczny, który przeciwdziała niedrożności i ułatwia odśluzowywanie. Możesz również użyć pieprzu cayenne, który też zawiera kapsaicynę.
 • Wiele badań potwierdza, że zawarta w czosnku pospolitym allicyna ma właściwości przeciwbakteryjne. Rozgnieć ząbek czosnku i wymieszaj go z 4 małymi łyżeczkami wody. Następnie nabierz nieco tej substancji do zakraplacza do oczu lub strzykawki lekarskiej i wpuszczaj po 10 kropli do każdego nozdrza 2 razy dziennie. Po kilku dniach infekcja powinna ustąpić.

Odpręż się z aromatycznym wyciągiem z ziół 

 • Filiżanka gorącej herbaty pomaga rozrzedzić śluz w nosie. Korzystnie na udrożnienie nosa wpływa również napar z rumianku lub szałwii. Herbatka z rumianku pospolitego to ludowy lek na zatkany nos. Warto spróbować również innych ziołowych herbatek, np. z owoców dzikiej róży czy imbiru lekarskiego. Pij kilka filiżanek dziennie i wdychaj unoszącą się parę.
 • Przyjmuj 125 miligramów gorzknika kanadyjskiego 4 razy dziennie, do 5 dni. Uważa się, że zioło to zwalcza infekcje; a czasami jest ono łączone z jeżówką. Odwar z gorzknika kanadyjskiego nadaje się do picia lub do płukania nosa. Aby go przyrządzić, zagotuj gram gorzknika w filiżance wody.

Odpoczywaj na zdrowie!

Odpuść sobie codzienny nawał pracy i dużo odpoczywaj! Kiedy się kładziesz, pamiętaj o podłożeniu poduszki pod głowę, aby ułatwić oczyszczanie zatok. Leżenie na plecach bez poduszki zwiększa niedrożność.

Pamiętaj! Jeśli podczas czyszczenia nosa dmuchasz równocześnie obiema nozdrzami, ciśnienie może wepchnąć bakterie wyżej do zatok. Dlatego wydmuchaj najpierw jedno nozdrze, a potem drugie.

Jak widać, domowych sposobów na katar jest całkiem sporo. Zazwyczaj nieżyt nosa utrzymuje się do 7 dni i po takich zabiegach powinien ustąpić. Jeśli dolegliwość ta trwa dłużej lub często nawraca, warto zasięgnąć porady lekarza.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Katar (nieżyt nosa) – domowe sposoby na katar. Jak leczyć?

Katar jest bardzo częstym objawem współistniejącym z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jest wręcz nieodzownym objawem przeziębienia, towarzyszy zapaleniu zatok.

Wydzielina znajdująca się w nosie może mieć różny charakter. W przebiegu infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, ale także w schorzeniach alergicznych, przybiera ona formę śluzową bezbarwną, często wodnistą.

Należy mieć na uwadze, że wraz z ustępowaniem symptomów przeziębienia wydzielina z nosa zmienia swój charakter, często gęstnieje i staje się ciemniejsza, często zielonkawa.

Jeśli tej zmianie wydzieliny nie towarzyszy pogorszenie samopoczucia chorego ani narastanie objawów nieżytu zatok obocznych nosa, nie należy na tej podstawie rozpoznawać ropnego kataru i wdrażać antybiotykoterapii. Tego rodzaju gęstnienie oraz zmiana charakteru wydzieliny z nosa jest w tym przypadku oznaką zdrowienia.

Gdy jednak na początku przezroczysta wydzielina zmienia swój wygląd na ropną, żółtawą lub nawet brunatną, czemu towarzyszy pogorszenie samopoczucia chorego, pojawienie się stanów podgorączkowych i gorączek oraz objawy nieżytu zatok obocznych nosa (głównie uczucie ciężkości w okolicy nasady nosa, ból okolicy czołowej lub policzkowej, nasilający się przy pochylaniu, uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła), należy skonsultować się z lekarzem, który rozważy wskazania do zastosowania antybiotyku. Zapalenie zatok stanowi powikłanie około 2% przypadków przeziębienia.

Innym rodzajem kataru są nieżyty alergiczne nosa. Jest to dolegliwość dotykająca osoby uczulone na różnego rodzaju alergeny. Z uwagi na czas trwania objawów i okres ich występowania wyróżnia się alergiczny nieżyt nosa sezonowy (np. w przypadku uczuleń na pyłki) oraz całoroczny (np.

w przypadku uczulenia na kurz). Główną różnicą między katarem infekcyjnym a alergicznym jest brak współistnienia symptomów infekcji (w postaci gorączki, kaszlu, bólów stawowo-mięśniowych) w przypadku alergii i jego związek z narażeniem na alergen.

Objawy występują dopiero w momencie kontaktu z uczulającą substancją.

Chcesz przebadać się w kierunku popularnych alergii? Wybierz wysyłkowy panel rekombinantów pyłków (tymotka łąkowa i brzoza) lub panel oddechowy 10 alergenów wziewnych.

Należy również pamiętać o katarze polekowym.

Czasami w leczeniu objawów nieżytu nosa stosowane są miejscowe preparaty obkurczające śluzówkę nosa – zażywane zbyt długo, mogą powodować rozregulowanie wydzielania przez błonę śluzową nosa.

Skutkiem jest najczęściej nawrót objawów kataru oraz produkowanie nadmiernej ilości wydzieliny w chwili odstawienia leku. W konsekwencji pacjent zmuszony jest ciągle aplikować lek co nakręca mechanizm błędnego koła.

Leczenie kataru można podzielić na leczenie objawowe, mające za zadanie zmniejszyć nasilenia kataru i złagodzić dolegliwości, oraz leczenie przyczynowe, zarezerwowane tak naprawdę do sytuacji zakażeń bakteryjnych oraz istnienia alergii podlegających leczeniu przez tzw. odczulanie.

W leczeniu objawowym kataru zastosowanie mają leki oczyszczające nos z nadmiaru wydzieliny. To szeroka gama dostępnych bez recepty roztworów soli do płukania nosa. Wśród nich uwagę zwracają preparaty hipertoniczne, tzn.

o stężeniu soli wyższym niż fizjologiczne, które skuteczniej usuwają wydzielinę, powodując także częściowe obkurczenie błony śluzowej nosa. Wywoływać mogą one jednak często uczucie dość przykrego miejscowego drażnienia.

W przypadku kataru kup Żel na katar z wyciągiem z majeranku, który złagodzi objawy i pomoże szybciej powrócić do zdrowia.

Miejscowo stosować można także różnego rodzaju leki obkurczające śluzówkę nosa w postaci kropli dostępnych bez recepty.

Pamiętać jednak należy, że stosowanie tego typu preparatów powinno być krótkotrwałe i ograniczone do koniecznego minimum.

Choć przynoszą one natychmiastową ulgę, to jednak stosowane przewlekle prowadzą paradoksalnie do zaburzeń wydzielania błony śluzowej i nasilenia kataru po ich odstawieniu, mimo ustąpienia objawów infekcji.

Z leków doustnych w leczeniu kataru dobrze oddziałuje dostępna bez recepty, wchodząca także w skład wielu złożonych leków na przeziębienia, pseudoefedryna.

Mechanizm działania tego preparatu polega również na obkurczaniu śluzówki nosa i zmniejszaniu ilości wydzieliny. Jest to jednak lek mający dużo innych działań ogólnoustrojowych.

Wpływa między innymi na układ krążenia oraz serce i jest przeciwwskazany u osób obciążonych kardiologicznie.

Sprawdź, jak działa Nasonex – aerozol stosowany w laryngologii i otolaryngologii

Coraz częściej w zaleceniach dotyczących leczenia nieżytu nosa pojawiają się także stosowane miejscowo przeciwzapalne leki sterydowe.

Są one leczeniem z wyboru w przewlekłym zapaleniu zatok oraz nieżytach alergicznych.

Leia também:  Candida Jak Dlugo Trwa Leczenie?

Niedawno trafiły także do wytycznych leczenia ostrych nieżytów wywołanych przez infekcję, choć dowody na ich skuteczność w tych wskazaniach nie są w pełni potwierdzone. O włączeniu tego typu leczenia decyduje lekarz.

W leczeniu nieżytów alergicznych nosa stosuje się leki przeciwhistaminowe, a w przypadku dobrze udokumentowanego uczulenia można podjąć próbę immunoterapii swoistej, czyli odczulania pacjenta. Tego typu leczenie prowadzi lekarz alergolog.

Domowe sposoby walki z katarem polegają na wykorzystywaniu substancji, których stosowania nie niesie ze sobą ryzyka, skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczne. Jest to szczególnie ważne w walce z katarem u dzieci. Domowe sposoby na walkę z katarem są ogólnodostępne i proste w zastosowaniu, i co najważniejsze opierają się na naturalnych składnikach.

Domowym sposobem na walkę z katarem może być płukanie nosa izotonicznym roztworem chlorku sodu (0,9%) lub wodą morską, którą bez problemy możemy kupić.

Sól powoduje, że z komórek zostaje wyciągnięta woda przy jednoczesnym zmniejszeniu przekrwienia i obrzęku. Dzięki temu nasze drogi oddechowe zostają udrożnione i łatwiej jest nam oddychać.

Dodatkowo płukanie nosa przy pomocy wody morskiej, pozwala na jego oczyszczenie z zalegającej wydzieliny, usuwa wirusy i nawilża błonę śluzową nosa.

Można również zastosować gotowy spray z aplikatorem, który zawiera roztwór NaCl lub wodę morską. Ułatwia on przemywanie nosa.

Ponadto można stosować ampułki, które zawierają gotowy roztwór lub zestawy do samodzielnego przygotowania.

W trakcie aplikowania ampułek należy pochylić głowę lekko na bok i wprowadzić preparat do nozdrza, które znajduje się wyżej. Następnie należy wydmuchać nos i powtórzyć tą czynność, zmieniając stronę.

Kolejnym doskonałym sposobem na walkę z katarem są inhalacje. Wystarczy wlać do miski olejki eteryczne, np. sosnowy, miętowy czy eukaliptusowy i zalać wrzącą wodą. Korzystny jest również napar z rumianku lub szałwii.

Tak przygotowaną mieszankę należy wdychać nosem, a wydychać ustami przez około 5 minut, nakładając wcześniej na głowę ręcznik. Inhalacje powodują, że zmniejsza się obrzęk śluzówki, a udrożnione przewody nosowe i nozdrza ułatwiają odpływ wydzieliny.

Można również zastosować inhalator.

Na Medonet Market kupisz np. Nebulizator – inhalator kompresorowy Neno Sente czy też Mobilny nebulizator Neno Bene.

Olejki eteryczne dobrze sprawdzają się w walce z katarem u małego dziecka. Można je dodawać zarówno do kąpieli, jaki i skropić pościel lub chusteczki higieniczne, co pomaga swobodnie oddychać.

Popularne są ostatnio plastry przyklejane na ubranie dziecka, w których znajdują się olejki sosnowe i eukaliptusowe, można je stosować rano i w nocy.

Oprócz plastrów, u małych dzieci można wykorzystać również żeł do wmasowania w skórę klatki piersiowej.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.

pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.

 • Myślisz, że nie masz alergii? Objawy mogą cię zaskoczyć Alergia kojarzy nam się przede wszystkim z sezonowym katarem i łzawiącymi oczami. Osoby, które nie doświadczają tych niedogodności, są zwykle przekonane, że temat…
 • Katar coraz częściej jednym z pierwszych objawów COVID-19 – W trzeciej fali pandemii nieżyt nosa jako objaw COVID-19 występuje częściej niż w poprzednich dwóch falach – powiedziała PAP alergolog dr Iwona… PAP
 • Katar, ból gardła, zatkane zatoki. Jakie olejki eteryczne pomogą? Jesień i zima już nierozerwalnie kojarzą się z ciągle nawracającymi infekcjami. Zamiast jednak od razu sięgać po leki, warto spróbować bardziej naturalnych…
 • Czy można mieć zapalenie zatok bez kataru? Czy zapalenie zatok może przebiegać bez wydzieliny z nosa? W jaki sposób można sprawdzić, czy nie rozwija się zapalenie zatok? Jakie mogą być inne przyczyny bólu…
 • Czy katar z krwią jest groźny? Czy katar z krwią to powód do niepokoju? Co oznacza, że w wydzielinie znajduje się dużo krwi? Czy krew wskazuje na problemy z zatokami? Czy może być to… Lek. Anna Mitschke
 • Co oznacza zielony katar u dziecka? Na co wskazuje zielony katar u dziecka? Czy oznacza to początek choroby? Czy zielony katar nie jest objawem chorób? Czy warto skonsultować się z lekarzem? Na…
 • Co powoduje wodnisty katar? Jaka jest przyczyna wodnistego kataru? Czy może być to objaw alergii? Jakie badania warto wykonać, aby poznać przyczynę wodnistego kataru u dziecka? Jak powinno… Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
 • Jak pozbyć się kataru? Skuteczne sposoby Pojawia się w kilkanaście godzin od wniknięcia wirusa do naszego organizmu i potrafi uprzykrzyć nam życie. Pierwszą oznaką „desantu nieprzyjaciela” jest wodnista…
 • Sposoby na katar u dziecka. Produkty, które pomogą go usunąć Ponieważ jesień zagościła już na dobre, możemy odliczać dni do pierwszych dziecięcych infekcji, objawiających się bólem gardła, kaszlem i uporczywym katarem. Ten… Aleksandra Miłosz
 • Gruszka do nosa – tradycyjne narzędzie do walki z dziecięcym katarem Pierwsza infekcja dziecka to najczęściej dokuczliwy katar. Szczególnie uciążliwy jest on u niemowląt i dzieci do pierwszego roku życia, gdyż maluchy oddychają… Monika Wasilonek

Hausmittel gegen Schnupfen – Behandlung & Co

Czemu podczas przeziębienia występuje katar?

Kaszel czy chrypka to typowe objawy przeziębienia. Do częstych objawów należy też katar, czy też zatkany nos. Dzieje się tak, ponieważ wirusy powodujące przeziębienie atakują błonę śluzową nosa, wywołując infekcję. Powstaje stan zapalny, następuje zwiększenie produkcji wydzieliny, pojawia się też obrzęk błony śluzowej nosa.

Czy wiesz, że…

Masz cieknący katar i nie możesz przestać kichać? To zazwyczaj pierwsze objawy przeziębienia – ciało próbuje pozbyć się patogenów np. wirusów z górnych dróg oddechowych. Przyczyną kichania mogą też być podrażnienia wywoływane przez inne ciała obce, np. kurz lub pyłki.

Lekkie przeziębienie: to nie tylko katar

Masz zatkany nos i trudności z oddychaniem? To najprawdopodobniej infekcja górnych dróg oddechowych.Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok może wywoływać szereg objawów:

 • Częste kichanie, zwłaszcza na początku przeziębienia
 • Mrowienie lub swędzenie nosa
 • Zatkany nos lub cieknący katar
 • Ból głowy
 • Trudności z oddychaniem przez nos

Katar często powoduje ograniczenie zmysłu węchu i smaku. Objawy te najczęściej znikają wraz z ustąpieniem zapalenia błony śluzowej nosa i katarem. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza, ponieważ katar i zatkany nos mogą być objawami innych dolegliwości, nie tylko przeziębienia.

Inne przyczyny kataru

Cieknący katar lub zatkany nos to nie zawsze objawy przeziębienia. Katar mogą wywoływać także inne czynniki.

 • Alergie. Katar o charakterze alergicznym występuje u osób uczulonych na różne alergeny. W zależności od tego, czy kontakt z alergenem następuje okresowo, czy stale, może być sezonowy (alergeny: pyłki drzew lub traw, zarodniki grzybów) lub całoroczny (kurz, grzyby, złuszczony naskórek zwierząt).
 • Niealergiczny nieżyt nosa. Występuje pod wpływem działania różnych czynników niealergicznych, takich jak przyczyny hormonalne, leki, reakcje odruchowe, w tym na zmiany warunków środowiskowych (np. temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne), czynniki chemiczne (dym tytoniowy, spaliny samochodowe, dym z kominka/grilla, aerozole używane w gospodarstwie domowym), pokarmowe, emocjonalne a nawet pobudzenie seksualne.
 • Polekowy nieżyt nosa. Może występować na skutek nadmiernego używania środków obkurczających naczynia w błonie śluzowej nosa, w tym kropli i aerozoli do nosa.

Istnieją również bardziej poważne, choć zdecydowanie rzadsze przyczyny kataru. Jeżeli występuje on przewlekle i nie znamy jego przyczyny, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Alergia przyczyną kataru?

Alergie są częstą przyczyną kataru. W przypadku braku typowych objawów przeziębienia, takich jak bóle mięśni czy ból gardła, za pojawienie się kataru może odpowiadać alergia. W takiej sytuacji pacjenci cierpią zwykle na chroniczny katar połączony z innymi objawami, takimi jak:

 • Swędzenie nosa
 • Łzawienie oczu
 • Trudności z oddychaniem
 • Wysypka

Alergie wywoływane są przez tzw. alergeny, którymi mogą być pyłki, sierść zwierzęca, roztocza czy pleśń. Jeśli nie masz pewności, co może być przyczyną Twojego chronicznego kataru, poproś lekarza o wykonanie testów alergicznych. Pomogą one ustalić, czy cierpisz na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

W aptece znajdziesz środki, które przyniosą szybką ulgę przy dokuczliwym katarze występującym razem z takimi objawami jak ból głowy, ból gardła, bóle mięśni i gorączka. Preparat złożony Aspirin® Complex Hot o kompleksowym działaniu zawiera sprawdzone połączenie substancji czynnych, które uśmierzą bóle występujące przy przeziębieniu oraz udrożniają nos.

Katar i zatkany nos, jak im zapobiegać?

Najlepszym, co możemy zrobić, aby zapobiegać katarowi, jest dbanie o włąściwą odporność organizmu.

Może w tym pomóc zbilansowana dieta bogata w witaminy, a także odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna.

Leia também:  Jak Długo Trwa Rehabilitacja Po Operacji Kręgosłupa Szyjnego?

Zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, a zwłaszcza uprawianie sportów poprawiających wytrzymałość organizmu, takich jak pływanie, jogging czy jazda na rowerze

Ogromne znaczenie ma również higiena. Pamiętaj o regularnym myciu rąk, zwłaszcza w sezonie przeziębień. Na naszych rękach aż roi się od wirusów.

Zimą wystąpieniu kataru może zapobiec częste wietrzenie pomieszczeń, ponieważ zwiększa ono wilgotność powietrza, co chroni błonę śluzową nosa przed wysychaniem.

Wietrzenie zmniejsza również ilość wirusów znajdujących się w powietrzu w danym pomieszczeniu.

Czas trwania i przebieg kataru

Uporczywy katar często sprawia, że sezon przeziębieniowy staje się jeszcze bardziej nieprzyjemny. Ci, których dotknęła ta dolegliwość, chcą przede wszystkim wiedzieć, jak szybko wrócić do zdrowia. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące czasu trwania i przebiegu kataru, aby umożliwić Ci monitorowanie choroby mimo zatkanego lub cieknącego nosa.

Czy można przewidzieć, jak długo będzie trwał katar?

Ile czasu właściwie trwa katar? To pytanie nurtuje zwłaszcza osoby, których dotknęła ta dolegliwość. Niestety niełatwo jest na nie odpowiedzieć.

Lejący katar, a na późniejszym etapie często także zatkany nos powoduje infekcja błony śluzowej nosa wywołana wirusami przeziębienia. Czas potrzebny ciału na skuteczne zwalczenie patogenów może być różny.

Zazwyczaj katar powinien przejść po niecałym tygodniu.

Niektóre niekorzystne czynniki mogą jednak wydłużyć czas trwania kataru i znacznie przedłużyć czas leczenia:

 • Konkretne patogeny, które wytworzyły odporność, oraz potencjalna nadkażenie (dodatkowa infekcja bakteryjna) stanowią spore wyzwanie dla organizmu.
 • Choroby współistniejące mające bezpośredni wpływ na układ odpornościowy (np. astma, przewlekłe choroby zapalne jelit czy zakażenie wirusem HIV) osłabiają jego pracę.
 • Brak możliwości odpowiedniego wypoczynku dodatkowo obciąża organizm i jest kolejnym czynnikiem, który utrudnia walkę z wirusami przeziębienia.

Główny objaw przeziębienia ustępuje wraz z pozostałymi, gdy układ odpornościowy ma siłę i czas, aby wyeliminować mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcję. Dlatego właśnie nie zawsze można przewidzieć, jak długo będzie trwał uporczywy katar.

Są to głównie wirusy przeziębienia, które atakują błonę śluzową nosa i wywołują infekcję.

Czas trwania i przebieg kataru

Jest to coś, co trudno przewidzieć. Zwykle trwa on około tygodnia.

Fazy kataru

Mogą być bardzo różne i charakteryzować się różnymi objawami (takimi jak lejący katar czy zatkany nos).

Złagodzenie objawów

Można uzyskać je za pomocą sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów oraz leków np. Aspirin® Complex Hot.

Mimo że dokładnego czasu trwania nieżytu nosa nie da się ustalić, jego przebieg podlega pewnemu schematowi.

 • Okres inkubacji. Wirusy rozprzestrzeniają się po błonie śluzowej nosa od momentu zakażenia do momentu wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia. Osoba chora zazwyczaj nie wie nawet o infekcji i nadchodzącym katarze, a prawdopodobnie odczuwa jedynie zmęczenie i nieco gorsze samopoczucie.
 • Cieknący katar. Jeśli układ odpornościowy nie jest już w stanie odpierać ataku wirusów, pojawia się katar – błona śluzowa będzie najpierw próbowała pozbyć się patogenów z nosa za pomocą wodnistej wydzieliny.
 • Zatkany nos. Katar się utrzymuje i dochodzi do powstania stanu zapalnego w jamie nosowej, co powoduje obrzęk błony śluzowej. Zwiększona objętość śluzówki wywołuje u chorej osoby uczucie zatkanego nosa i utrudnia oddychanie. Wydzielina stopniowo staje się bardziej lepka.
 • Faza powrotu do zdrowia. Gdy po kilku dniach nasz organizm zwalczy patogen odpowiedzialny za przeziębienie, rozpoczyna się faza regeneracji i katar zaczyna ustępować.

To, w jaki sposób osoba chora na katar przechodzi jego poszczególne fazy, zależy od jej układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak domowe sposoby na przeziębienie, a leki pomogą dodatkowo złagodzić objawy.

Jeśli masz już dość zatkanego nosa i innych objawów, wypróbuj produkt złożony zawierający dodatkowo substancję czynną o działaniu obkurczającym śluzówkę, taki jak Aspirin® Complex Hot.

Lek ten nie tylko obniża gorączkę i łagodzi bóle mięśni i głowy występujące przy przeziębieniu, ale zmniejsza też obrzęk błony śluzowej nosa.

Dzięki działaniu zwężającemu naczynia krwionośne, Aspirin® Complex Hot pomaga zmniejszyć przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, hamując przy tym uwalnianie się wydzieliny. To z kolei oznacza, że pacjent może swobodniej oddychać.

Wydmuchiwanie zatkanego nosa: jak robić to prawidłowo

Prawidłowe wydmuchiwanie nosa jest istotne, zwłaszcza jeśli jest on zatkany. Pomoże nam oczyścić obie strony nosa w równym stopniu. Jak robić to prawidłowo?Ważne jest, aby wydmuchiwać nos bardzo delikatnie, nie stosując przy tym dużo siły.

Zaleca się również wydmuchiwać tylko jedną dziurkę naraz. Oczywiście zawsze należy używać do tego czystej chusteczki, w przeciwnym razie wirusy mogą trafić z powrotem do nosa.

Proste zasady higieny, takie jak mycie rąk po wydmuchaniu nosa, także mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów przeziębienia.

Sprawdzone i skuteczne sposoby na nieżyt nosa

Nieżyt nosa zwykle ma typowy przebieg. Zaczyna się od częstego kichania, po którym przychodzi wodnisty katar. Potem zatyka się nos, co utrudnia, czasem w znacznym stopniu, oddychanie. W związku z tym powszechnym zjawiskiem są także problemy ze snem.

Gdy nos zaczyna boleć od ciągłego wydmuchiwania lub gdy oddychanie przez nos staje się coraz trudniejsze, wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak zwalczyć katar.Zwłaszcza osoby będące pod dużą presją w życiu zawodowym lub prywatnym chcą jak najszybciej znów swobodnie oddychać.

Wiele osób cierpiących na przeziębienie i katar sięga po sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Leki dostępne w aptekach

 • Spray do nosa o działaniu obkurczającym zwykle ułatwia oddychanie, w dłuższej perspektywie może jednak powodować uszkodzenie nosa. Jeśli pacjent używa sprayu przez ponad siedem dni, może się od niego uzależnić, co sprawi, że spray przestanie być skuteczny. Ponadto spraye działają tylko w obrębie jamy nosowej i nie docierają do zatok.
 • Leki doustne również mogą pomóc zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Produkty leczące wiele objawów lub preparaty złożone zawierają zazwyczaj substancję obkurczającą i uśmierzającą ból, co pomaga złagodzić współistniejące objawy, takie jak zatkany nos, ból czy gorączka. Takie preparaty również nie powinny być stosowane dłużej niż kilka dni bez konsultacji z lekarzem.

Substancją czynną o działaniu obkurczającym w produkcie złożonym Aspirin® Complex Hot jest chlorowodorek pseudoefedryny. Substancja ta zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa. Efekt utrzymuje się do 6 godzin. Dzięki temu, że substancja czynna przyjmowana jest doustnie, a nie stosowana miejscowo, może również pomóc udrożnić ciężko dostępne zatoki przynosowe.

Zastosowanie domowych sposobów na katar wymaga często więcej wysiłku niż zażycie leku, dlatego trudniej znaleźć na nie czas w niejednokrotnie pełnym stresu codziennym życiu. Domowe sposoby na katar i zatkany nos to:

 • Inhalacje na katar. Inhalacje parowe z użyciem olejków eterycznych, np. z mięty pieprzowej czy rumianku, mogą działać przeciwzapalnie, nawilżają także drogi oddechowe.
 • Płukanie nosa. Płukanie nosa roztworem soli również nawilża błonę śluzową. Może też zmniejszyć liczbę patogenów.
 • Picie dużej ilości płynów. Picie odpowiednio dużej ilości płynów okazuje się nadzwyczaj skutecznym domowym sposobem na przeziębienie. Pomaga nawilżyć błonę śluzową od wewnątrz.
 • Nacieranie klatki piersiowej. Wiele osób twierdzi, że nacieranie klatki piersiowej olejkami eterycznymi (np. z mentolem) lub specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece działa korzystnie.
 • Ciepło. Ciepło jest ważnym sojusznikiem w leczeniu przeziębienia. Poprawia krążenie krwi w jamie nosowej i umożliwia układowi odpornościowemu skuteczniejszą walkę z patogenami. Jedzenie ostrych potraw wywołuje bardzo podobny efekt – niektóre składniki (takie jak kapsaicyna zawarta w papryce chili) mogą pomóc oczyścić nos.

Nic nie zapowiada poprawy? Katar powinien zacząć ustępować po upływie około tygodnia. Jeśli mimo stosowania inhalacji lub innych metod leczenia katar nawraca lub staje się chroniczną dolegliwością, należy udać się do lekarza. 

Zatkany nos w nocy?

Jeśli masz problemy ze spaniem, spróbuj położyć się z lekko uniesioną głową – pomaga to w obkurczeniu błony śluzowej i ułatwia oddychanie.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Nieżyt nosa – przyczyny, objawy i leczenie – Czytelnia apteki Cefarm24

Nieżyt nosa to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej nosa. Potocznie bywa nazywany także katarem. Choroba może mieć różne objawy i przebieg. Jeśli utrzymuje się ponad 12 tygodni, mowa o przewlekłym nieżycie nosa.

Tego stanu nie należy bagatelizować, gdyż nieleczony może mieć poważne powikłania dla zdrowia.

Zwykle chory obserwuje śluzowo-ropną wydzielinę z nosa – w ten sposób organizm próbuje oczyścić się z bakterii czy wirusów i nie dopuścić do rozwoju choroby. 

Objawy nieżytu nosa – jak rozpoznać chorobę? 

Jakie objawy mogą świadczyć o nieżycie nosa? To przede wszystkim tak zwany katar, czyli śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina z nosa. Ta sprawia, że drożność nosa jest ograniczona, a chory może mieć wrażenie zatkanego nosa.

Leia também:  Ile Trwają Objawy Rzucenia Palenia?

Obrzęknięta błona czasem daje sygnały bólowe, może powodować ogólne osłabienie organizmu. Po kilku dniach występowania objawów błona wewnętrzna nosa staje się podrażniona, mogą pojawić się bolesne strupki.

Zdarza się, że choroba obejmuje także dolne drogi oddechowe i w jej wyniku pojawia się nieprzyjemna woń z ust

Przyczyny rozwoju nieżytu nosa 

Co powoduje rozwój choroby? Najczęściej przyczyną nieżytu nosa jest infekcja bakteryjna. Bakterie wnikając do organizmu powodują osłabienie układu odpornościowego i wywołują stan zapalny.

W efekcie pojawia się charakterystyczna wydzielina. Jeśli zakażenia nawracają, choroba może przejść w stan przewlekły. Podobne skutki mają zakażenia wirusowe.

Zapalenie błony śluzowej nosa wywołują zwłaszcza rotawirusy, 

Jedną z najczęstszych powodów nieżytu nosa są również alergie. Układ odpornościowy mogą atakować grzyby, pleśnie, kurz, pyłki roślin czy sierść. Reakcją na stały kontakt z alergenem są stany zapalne i nieżyt nosa. 

Przyczyną rozwoju choroby bywają także zmiany anatomiczne, na przykład krzywa przegroda nosowa. Inne, mniej bezpośrednie przyczyny zapalenia błony śluzowej nosa, to przyjmowane leki: środki pobudzające układ nerwowy, leki psychotropowe, hormony, środki antykoncepcyjne, leki na nadciśnienie tętnicze.

Nieżyt nosa – leczenie

Jak leczyć zapalenie błon śluzowych nosa? W pierwszej kolejności można zastosować domowe sposoby, które często okazują się skuteczne. Ważna jest profilaktyka, czyli unikanie osób zmagających się z infekcją, częste mycie rąk, dbanie o dobrą odporność organizmu.

Jeśli już dojdzie do nieżytu, należy dbać o drożność nosa, chociażby przez kontrolę wilgotności w mieszkaniu. Suche powietrze powoduje zaostrzenie objawów i utrudnia leczenie choroby. A aptekach dostępne są również specjalne preparaty a aerozolu, które pomagają w udrożnieniu nosa i zmniejszeniu stanu zapalnego.

Dobre rezultaty przynoszą również płukany z solą fizjologiczną. 

Jeśli nieżyt nosa jest objawem alergii, o leczeniu powinien decydować lekarz. Zwykle stosowane są leki przeciwhistaminowe oraz sterydowe, u niektórych pacjentów możliwe jest odczulanie, które na zmniejszyć reakcję alergiczną na określone alergeny. 

Jeśli zapalenie błony nosa jest konsekwencją występowania form przerostowych, konieczne jest usunięcie polipów. Konieczny jest wówczas zabieg wykonany przez specjalistę – metodą laserową lub mikroskopowo-endoskopową. Następnie wdrażana jest odpowiednia farmakoterapia. Błony nosa zostają dokładnie oczyszczone, a pacjent stopniowo odzyskuje drożność nosa i możliwość swobodnego oddychania. 

Żeby zapobiegać występowania nieżytów nosa, warto też unikać czynników ryzyka: drażniących środków chemicznych, lakierów, pyłów. Jeśli kontaktu z nimi wymaga wykonywany zawód, należy zawsze nosić maseczkę ochronną. Czasami konieczna jest zmiana pracy, kiedy powodem zapalenia błon nosa jest czynnik pojawiający się w pracy i nie dający się usunąć.

Alergiczny nieżyt nosa? – 5 domowych sposobów

Alergiczny nieżyt nosa to problem zdrowotny, z którym zmaga się spora część ludności świata. Towarzyszące mu objawy są bardzo uciążliwe i negatywnie wpływają na komfort naszego codziennego życia.

Pojawia się stan zapalny błony śluzowej nosa, który prowadzi do klasycznego „zatkania” nosa, częstego kichania i ciągłego smarkania.

Alergiczny nieżyt nosa sprawia, że nie jesteśmy w stanie swobodnie oddychać, a stan zapalny w wielu przypadkach rozszerza się również na oczy, wywołując zapalenie spojówek. Wyglądamy więc na wiecznie zapłakane, nie odstępując ani na krok chusteczek higienicznych.

Sprawcą alergicznego nieżytu nosa jest patogen, na który jesteśmy uczuleni. Kiedy wdychamy pyłki rozmaitych roślin czy kurz, nasz organizm uruchamia system obronny i zaczyna walczyć z wrogimi cząsteczkami.

Objawami tej walki są właśnie katar, kichanie, smarkanie, swędzenie oczu, itp. Dolegliwości zwykle trwają od kilku dni do kilku tygodni.

Alergiczny nieżyt nosa – jak z nim walczyć?

Warto zaznaczyć, że nieżyt nosa towarzyszy również zwykłemu przeziębieniu. Jednak w przypadku, gdy podłoże kataru jest alergiczne, występuje on kilka razy w roku, jego intensywność zależy od pory roku, i zwykle trwa dłużej niż podczas zimowo-jesiennego przeziębienia.

Kiedy dopadnie cię alergiczny nieżyt nosa, zanim zaczniesz zwalczać jego objawy, dokładnie powinnaś poznać jego przyczynę. W tym celu koniecznie należy udać się do lekarza, który zleci nam wykonanie odpowiednich testów i badań w celu ustalenia źródła uczulenia.

Po ustaleniu patogenu, który wywołuje uczulenie, powinniśmy zastosować się do wskazanej kuracji leczniczej. Jeśli dodatkowo chcesz wzmocnić efekty leczenia, stosuj regularnie kilka sprawdzonych domowych sposobów, które skutecznie pomagają zwalczyć przykre objawy alergicznego nieżytu nosa.

Przeczytaj koniecznie: Katar sienny – domowe sposoby

1. Czosnek leczy i zapobiega alergiom

Czosnek jest jednym z najsilniejszych antybiotyków, jakimi obdarzyła nas Matka Natura. Jego sekretnym składnikiem jest kwercetyna, która bardzo skutecznie łagodzi objawy towarzyszące alergicznemu nieżytowi nosa.

 • Kwercetyna to flawonoid, który występuje również w cebuli. Związek ten posiada silne właściwości, które w magiczny sposób zwalczają objawy rozmaitych alergii.
 • Inną niekwestionowaną zaletą czosnku są jego niesamowite właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, które są w stanie zwalczyć nawet najtrudniejsze ataki alergenów.
 • Ponadto regularnie spożywany świeży ząbek czosnku wzmacnia odporność organizmu, sprawiając że łatwiej odpowiada on na ataki patogenów, nie tylko tych odpowiedzialnych za alergie.

Jak i kiedy spożywać czosnek w przypadku alergicznego nieżytu nosa?

 • Zjadaj codziennie rano ząbek czosnku na pusty żołądek.
 • W celu uniknięcia przykrego zapachu z ust, zalecamy żucie kilku listków mięty tuż po spożyciu czosnku. Żuj miętę, ale jej nie połykaj, ponieważ możesz podrażnić żołądek.

Dodatkowo, w ciągu dnia, możesz również wzbogacać swoje potrawy o suszony czosnek. Przekonaj się sama, że już po kilku dniach stan twojego zdrowia znacznie się poprawi.

2. Napar z pokrzywy

Napar z pokrzywy ma silne działanie przeciwhistaminowe i przeciwzapalne, które doskonale wspomaga walkę z przykrymi objawami alergii. W obrębie medycyny naturalnej to właśnie herbatka z pokrzywy stanowi klasyczne lekarstwo na wszelkiego rodzaju alergie.

 • Napar w pokrzywy łagodzi swędzenie nosa i oczu, kichanie i wodnisty katar, który podczas okresu alergii nieustannie kapie z nosa.
 • Jak przygotować napar z pokrzywy?
 • Składniki
 • 1 szklanka wody (200 ml)
 • 1 łyżeczka suszonych liści pokrzywy (5 g)

Sposób przygotowania

 • Zagotuj wodę. Następnie wsyp łyżeczkę suszonych liści pokrzywy i odstaw do zaparzenia na 15 minut.
 • Przecedź napar i dla osłody dodaj odrobinę miodu.
 • Spożywaj ten leczniczy napar dwa razy dziennie.

Przeczytaj koniecznie: Ciepła woda z miodem: dlaczego warto ją pić?

3. Ocet jabłkowy z miodem i cytryną

Naturalny środek leczniczy na bazie octu jabłkowego, miodu i cytryny posiada niezwykłą skuteczność w leczeniu objawów alergii.

 • W pierwszej kolejności poprawia odporność organizmu i jego odpowiedź w obliczu ataków alergenów.
 • Po drugie, połączenie miodu, cytryny i octu jabłkowego stanowi silny naturalny lek o działaniu antybiotycznym i przeciwhistaminowym, który skutecznie zwalcza alergiczny nieżyt nosa.
 • Już po krótkim czasie stosowania tego specyfiku odczujesz wyraźną ulgę: łatwiej będzie ci oddychać, stan zapalny zacznie zanikać a katar ustąpi.

Jak przygotować lekarstwo na bazie miodu, cytryny i octu jabłkowego?

Składniki

 • 2 łyżki naturalnego octu jabłkowego (20 ml)
 • 2 łyżki soku z cytryny (20 ml)
 • 1 łyżka miodu (25 g)
 • 1 szklanka letniej wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Receptura jest bardzo prosta. Wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Pamiętaj, że ocet jabłkowy powinien pochodzić z uprawy ekologicznej. W przeciwnym wypadku nasze naturalne remedium może okazać się niezbyt skuteczne.
 • Pij lekarstwo dwa razy dziennie w okresie nasilenia objawów alergii.

Przeczytaj koniecznie: Ocet jabłkowy – 8 powodów, by mieć go w domu

4. Eukaliptusowa parówka

Wdychanie gorącej pary jest doskonałym sposobem na oczyszczenie dróg oddechowych z zalegających w niej wydzielinach i odetkanie zablokowanego przez katar nosa. Jeśli dodatkowo przygotujesz parówkę z dodatkiem olejku z eukaliptusa, jej lecznicze rezultaty będą jeszcze silniejsze.

Wypróbuj koniecznie ten naturalny sposób walki z alergią. Gwarantujemy, że będziesz zachwycona.

Jak przygotować oczyszczającą parówkę

Składniki

 • Garnek z gorącą wodą
 • 4 krople olejku z eukaliptusa
 • 4 krople olejku miętowego

Sposób przygotowania

 • Zagotuj wodę, a kiedy zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia i dodaj do wrzącej wody po cztery krople olejku eukaliptusowego i miętowego.
 • Zanim przykryjesz głowę ręcznikiem, dokładnie wyczyść nos, tak by opary z łatwością mogły wniknąć do zatok nosowych.

5. Kurkuma i miód

Kurkuma, bez wątpienia, jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów, jaki możemy znaleźć. Przyprawa ta wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i doskonale wspomaga leczenie przykrych objawów alergii.

Kurkuma z połączeniu z miodem zmienia się w naturalne lekarstwo o niezwykle silnym działaniu. Wypróbuj go koniecznie i na pewno od razu odczujesz ulgę.

Jak przygotować remedium z kurkumy i miodu?

Składniki

 • 1 łyżka kurkumy (10 g)
 • 1 łyżka miodu (25 g)

Sposób przygotowania

 • Aby przygotować to naturalne lekarstwo, wystarczy zmieszać ze sobą obydwa powyższe składniki. Kiedy uzyskasz jednolitą teksturę, remedium nadaje się do spożycia.
 • Spożywaj codziennie jedną łyżkę miodowo-kurkumowej pasty na pusty żołądek, a kolejną około południa.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*