Nadmierne wypadanie włosów – co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Nadmierne wypadanie włosów – co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka prawie każdego z nas. Tę dolegliwość należy traktować ze szczególną uwagą, gdy zacznie wypadać nam więcej niż ok. 100 włosów dziennie.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów podczas mycia lub wyczesywania może być bardzo dużo. Niejednokrotnie jest to dość złożony problem, na występowanie, którego wpływ ma wiele czynników.

Do najczęściej diagnozowanych czynników odpowiedzialnych za wypadania włosów należą:

 • niedobór witamin i pierwiastków,
 • osłabienie organizmu,
 • stres,
 • zaburzenia hormonalne
 • choroby skóry głowy, którym towarzyszy wzmożone wypadanie włosów (łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie androgenowe, grzybice, łupież).

Często troszczymy się o włosy, ale zapominamy o zadbaniu o ich podstawę – odżywienie korzenia włosa – jedynej jego żywej części. W ten sposób przyczyniamy się do ich wzmożonego wypadania.

Warunkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu włosów jest zadbanie o stan skóry głowy, czyli właściwe jej oczyszczenie za pomocą odpowiednio dobranego szamponu. Istotne jest również odżywienie korzenia włosa poprzez zastosowanie tzw. wcierek w ampułkach, dzięki czemu włosy rosną zdrowe już od nasady.

Warto zadbać także o właściwą pielęgnację łodygi włosa, dzięki aplikacji, dedykowanego włosom wypadającym balsamu lub maski. Kluczowe jest również wzmocnienie włosów od wewnątrz poprzez suplementy na włosy.

Każdy ma inną skórę, o odmiennym stopniu wrażliwości i podatności na uszkodzenia, dlatego podstawą skuteczniej walki z wzmożonym wypadaniem włosów jest wizyta u lekarzy specjalistów (dermatologa, endokrynologa). Przeprowadzą dokładny wywiad lekarski i zalecą odpowiednie badania, wskazujące na źródło problemu.

Nadmierne wypadanie włosów – co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Jednak umawianie się na wizyty i wykonanie szeregu badań to czynności, które niestety zabierają czas i przez to niepotrzebnie zniechęcają wielu do podejmowania dalszych kroków.

Dlatego też, równocześnie z rozpoczęciem wykonywania wszystkich niezbędnych badań należy zastosować kurację zewnętrzną, wzmacniającą włosy, hamującą ich wypadania (bogatą m.in.

: w wyciąg z czarnej rzodkwi, wyciąg z kłączy tataraku, witaminy A, E, PP oraz B6), nie zapominając jednocześnie o zadbaniu o prawidłową, zrównoważoną dietę, zmniejszenie stresu i o odpowiedniej dawce snu.

Nadmierne wypadanie włosów – co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Jeżeli badania potwierdzą pojawienie się krótkoterminowych problemów organizmu, związanych z najczęściej występującymi źródłami nadmiernego wypadania włosów (m.in.: nieodpowiednią dietą, łojotokiem skóry głowy, stresem, wypadaniem wynikającym ze zmian pór roku, ogólnego osłabienia organizmu) należy zastosować pełną kurację wzmacniającą włosy.

Jeżeli jednak badania wykażą, że problem ma charakter zmian długookresowych, związanych np.

z wypadaniem na tle hormonalnym, chorobami ogólnoustrojowymi organizmu, włosy są już silnie osłabione i przerzedzone, oprócz odpowiedniej terapii zalecanej przez lekarza należy wówczas zastosować kurację wskazaną przy długookresowym wypadaniu włosów o podłożu hormonalnym.

Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Nadmiernie wypadające włosy mogą być przyczyną wielu kompleksów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest to problem, który dotyka nie tylko osoby w starszym wieku, ale również te młode.

Przyczyn łysienia może być wiele. Dlatego jeśli zauważy się nadmierne wypadanie włosów warto skonsultować się ze specjalistą, aby jak najszybciej zapobiec postępom łysienia i widocznemu przerzedzeniu włosów.

Co zatem warto wiedzieć o wypadaniu włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Włosy wypadają każdemu z nas i to codziennie. Jest to naturalne zjawisko. Jednak, jeśli zauważy się, że włosy wypadają w znacznych ilościach, może to świadczyć o poważnym problemie.

Wypadanie włosów i przyczyny tego zjawiska to kwestie nurtujące wiele osób. Często nadmierna utrata włosów może być spowodowana złą pielęgnacją, której sami jesteśmy winni.

W przypadku osób z długimi włosami zbyt mocne i częste upinanie włosów w kucyk lub kok może nadwyrężać skórę głowy oraz prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów.

Ponadto tapirowanie włosów, rozczesywanie ich na siłę oraz częste farbowanie również przyczyniają się do powstawania uszkodzeń mechanicznych.

Należy też pamiętać, że wysoka temperatura, nieodpowiednie środki do stylizacji włosów oraz kosmetyki z chemicznym składem znacznie osłabiają mieszki włosowe i mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Ponadto duży wpływ na kondycję włosów ma dieta.

W przypadku niedoboru białka, aminokwasów, czy żelaza i cynku dostarczanego wraz z pokarmem, może wystąpić łysienie rozlane.

Nadmierne wypadanie włosów – co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Nadmierne wypadanie włosów

Zaburzenia hormonalne to kolejna przyczyna nadmiernego wypadania włosów. Szczególnie można zauważyć wypadanie włosów po ciąży, kiedy to wzmożona jest aktywność hormonów, w szczególności estrogenów.

Warto również mieć na uwadze, że zaburzenia hormonalne mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn.

Jest to związane z produkcją testosteronu i przekształcania go w jego aktywną formę DHT, która osłabia i niszczy mieszki włosowe.

Ponadto zaburzenia hormonalne związane są z chorobami tarczycy, okresem menopauzy oraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Wpływ na nadmiernie wypadające włosy ma również stres oraz stosowane leki, takie jak przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, czy immunopresyjne.

Stany zapalne skóry głowy wywołane przykładowo grzybicą lub chorobami, również uniemożliwiają prawidłowy wzrost włosów, przez co widoczne jest przerzedzenie ich ilości.

Nadmierne wypadanie włosów – co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn

Okazuje się również, że pogoda, a właściwie warunki atmosferyczne mają duży wpływ na kondycję naszych włosów. Częste moczenie włosów w słonej oraz chlorowanej wodzie znacznie przyspiesza ich wypadanie. Ponadto długa i częsta ekspozycja włosów na promienie UV wysusza je i osłabia.

Jak radzić sobie z wypadającymi włosami?

Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, ale aby skutecznie walczyć z łysieniem, należy poznać jego przyczyny. Dopiero wtedy możliwe jest skuteczne leczenie wypadania włosów.

Pierwszym krokiem na wzmocnienie włosów u osób, które nie dbają o zrównoważoną dietę lub narażone były na przewlekły stres jest odpowiednia suplementacja. Jednak wraz z suplementacją należy zwrócić uwagę na spożywane posiłki.

Aby odwrócić proces wypadania włosów dieta powinna być zbilansowana nie tylko przez jakiś czas.

Można też sięgnąć po szampon na wypadanie włosów lub profesjonalne preparaty. Należą do nich między innymi minoksidil stosowany, jako płyn do wcierania w skórę głowy. W przypadku wypadania włosów u mężczyzn spowodowanym przekształcaniem się testosteronu w DHT, stosuje się finasteryd podawany doustnie.

Czytaj więcej: Co na wypadanie włosów? Poznaj 4 zabiegi!

Można również zdecydować się na domowe sposoby na wypadanie włosów, do których należy między innymi picie soku z czarnej rzepy, maseczka na skórę głowy z awokado lub jajek oraz siemienia lnianego.

Wszystkie te metody dostarczają włosom duże ilości witamin i protein wpływających pozytywnie na kondycję włosów.

Aby wzmocnić efekty domowych maseczek, można stosować derma rollery wyposażone w niewielkie igiełki, które nakłuwają skórę głowy ułatwiając wnikanie substancji odżywczych w głębsze warstwy skóry.

Pomocny bywa również ręczny masaż głowy, jednak należy wiedzieć jak prawidłowo go wykonać. Masaż powinien trwać kilka minut i być wykonywany kolistymi ruchami. Dzięki niemu skóra głowy oraz mieszki włosowe zostają pobudzone i poprawia się ich kondycja. Podczas masażu można używać olejku rycynowego bogatego w witaminę E oraz kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływające na wzrost włosów.

Co jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatu?

Wypadanie włosów i leczenie tego schorzenia nierzadko wymaga profesjonalnego podejścia.

Dlatego warto umówić się na konsultacje do specjalisty, który oprócz leków, jakimi jest finasteryd oraz minoksidil będzie mógł zalecić inne zabiegi lecznicze.

Jednak zanim do tego dojdzie, skórę głowy należy poddać badaniu trychologicznemu. Na jego podstawie można wywnioskować, w jakiej kondycji są mieszki włosowe oraz dobrać odpowiedni zabieg.

W leczeniu łysienia dużą rolę odgrywa medycyna estetyczna, która oferuje skuteczne zabiegi. Jednym z nich jest mezoterapia głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy.

Za pomocą niewielkich igieł pod skórę wprowadzane są odżywcze substancje pobudzające mieszki włosowe do ponownego wzrostu. W efekcie wypadanie włosów zostaje zahamowane, a ponadto można zauważyć wzrost nowych.

Podobną metodą, która również polega na wstrzykiwaniu pod skórę głowy substancji odżywczej jest osocze bogatopłytkowe.

Tutaj substancją odżywczą wprowadzaną pod skórę jest osocze uzyskiwane z krwi pacjenta. Ma ono niezwykłe właściwości, które wpływają na pobudzenie mieszków włosowych i aktywowanie ich do wzrostu. Ponadto osocze bogatopłytkowe wzmacnia włosy oraz stymuluje ich wzrost. Jest to metoda często stosowana w zaawansowanym łysieniu oraz u osób z miejscową utratą włosów.

Mezoterapia skóry głowy

Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z łysieniem jest przeszczep. Jest to zabieg bardziej inwazyjny od poprzednich, jednak z reguły nie wymaga powtarzania.

Z pobranego fragmentu skóry z włosami tworzy się implanty zawierające od 1 do 3 mieszków włosowych. Następnie powstałe implanty umieszcza się w skórze głowy pozbawionej włosów.

W ten sposób można odzyskać włosy, a ponadto stworzyć ich nową linię, którą wyznacza się przed rozpoczęciem zabiegu.

Leia também:  Jak leczy się alergię pokarmową?

Przeszczep włosów

Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem oraz badaniem.

Jeśli czynnikami powodującymi nadmiar utraty włosów jest zła dieta, czy niewłaściwie dobrane kosmetyki używane do pielęgnacji, walka z utratą włosów będzie prostsza.

Natomiast w przypadku zaburzeń hormonalnych niezbędne jest profesjonalne leczenie oparte o leki na receptę lub zabiegi medycyny estetycznej.

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Wypadanie włosów jest procesem całkowicie naturalnym. Każdego dnia tracimy około stu włosów i nie powinno nas to niepokoić. Problem pojawia się, gdy liczba ta zaczyna wzrastać.

Oczywiście nikt nie musi liczyć włosów, które pozostały na szczotce po czesaniu, ponieważ nadmiernej utraty włosów raczej nie przeoczymy. Podstawowym działaniem mającym na celu zahamowanie wypadania włosów jest ustalenie jego przyczyny.

Bez eliminacji czynnika pobudzającego ich utratę, nawet przyjmowanie najdroższych preparatów może nie przynieść efektu. Istnieje kilka podstawowych powodów osłabienia włosów:

 • Niewłaściwa pielęgnacja włosów, czyli czynniki fizyczne i chemiczne – zbyt częste wiązanie włosów w tzw. koński ogon lub kok. Takie uczesanie napina skórę głowy i uszkadza mieszki włosowe, co powoduje wypadanie włosów zwłaszcza przy linii czoła. Co więcej, skóra po takim uszkodzeniu dość długo się regeneruje. – używanie gumek czy spinek, które powodują łamanie i wyrywanie włosów. To samo dzieje się w przypadku rozczesywania na siłę czy tapirowania. – narażanie włosów na działanie wysokiej temperatury, czyli używanie suszarki i prostownicy, które również uszkadzają ich strukturę. – farbowanie włosów – niewłaściwe preparaty do pielęgnacji. Warto dobrać szampon do rodzaju włosów i skóry głowy
 • Niewłaściwa dieta, powodująca niedobory mikro- i makroelementów
 • Nagły i przewlekły stres
 • Zaburzenia hormonalne – nadczynność i niedoczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów po menopauzie, łysienie androgenowe (zbyt wysoki poziom androgenów, który dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet), łysienie poporodowe
 • Choroby skóry głowy, np. grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry
 • Choroby psychiczne
 • Zatrucie metalami ciężkimi, np. rtęcią
 • Przyjmowanie niektórych leków – szczególnie podczas chemioterapii (przejściowa utrata włosów), ale także podczas brania niektórych preparatów antykoncepcyjnych czy przeciwzakrzepowych
 • Niektóre choroby zakaźne (np. kiła)
 • Przewlekłe przeziębienie
 • Palenie papierosów

Tak naprawdę, to tylko kilka z najczęściej spotykanych powodów wypadania włosów. W praktyce jest ich bardzo dużo. Samodzielne ustalenie dokładnej przyczyny jest bardzo trudne, dlatego jeśli zauważymy u siebie ten problem, warto udać się do lekarza, który zleci dodatkowe badania i postawi diagnozę.

Nadmierne wypadanie włosów – co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów?

Sposoby na wypadanie włosów

Po ustaleniu przyczyny utraty włosów i jej eliminacji odrastanie i odbudowa nie są natychmiastowe. Poszukując sposobu na wzmocnienie włosów często decydujemy się na suplementację. W aptece możemy kupić bez recepty szereg preparatów pomagających wzmocnić włosy. Wiele z nich opiera swój skład na witaminach, z których najważniejsze to:

 • Witamina H, czyli popularna biotyna. Jej niedobór jest bardzo częsty, zwłaszcza u mężczyzn i powoduje wypadanie włosów, zaburzenia ich wzrostu oraz nadmierną łamliwość. Odbija się także na stanie paznokci, a nawet skóry. Witamina H dzięki zawartości siarki pomaga tworzyć keratynę, która jest podstawowym białkiem budującym włosy. Należy ją przyjmować raz dziennie w dawce 5 mg. Jej naturalnymi źródłami są przede wszystkim: wątroba, jajka, marchew i szpinak.
 • Witamina A – uczestniczy w produkcji sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych oraz odpowiada za metabolizm komórek włosa. Jej niedobór, oprócz wypadania, objawia się także dużą suchością włosów. Witaminę A znajdziemy w mleku, serze, maśle, pomidorach, a także produktach wymienionych, jako źródła biotyny.
 • Witaminy z grupy B – odpowiadają za ogólną kondycję włosów. Mają wpływ na pigmentację i grubość włosa, a nawet w pewnym stopniu zapobiegają powstawaniu łupieżu. Witaminy z tej grupy występują w jajach, fasoli czy orzechach. Częstym niedoborem jest zbyt mała ilość witaminy B12 u wegetarian, ponieważ jej głównym źródłem jest czerwone mięso i wątróbka.
 • Witamina C – uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowej skóry i włosów. Znajdziemy ją oczywiście w największej ilości w cytrusach.
 • Witamina E – stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie na owłosioną skórę głowy. Poprawia ukrwienie skóry, co ułatwia dostarczenie składników odżywczych do mieszków włosowych. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych i orzechach.

Wypadanie włosów często spowodowane jest niedoborem żelaza. Jego zbyt mała ilość powoduje zaburzony transport tlenu, w tym także do włosów, co powoduje ich osłabienie i w dalszej kolejności utratę. Samo zdiagnozowanie niedoboru żelaza jako przyczyny łysienia nie jest łatwe i najczęściej towarzyszą mu inne objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie czy bladość skóry.

W utrzymaniu zdrowej kondycji włosów pomocne bywają też rośliny, z których najważniejszy jest skrzyp polny. Zawiera on duże ilości krzemu, który wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, łamaniu, a nawet siwieniu. Poprawia także elastyczność skóry, zwiększając jej nawilżenie.

Ilość krzemu w organizmie maleje z upływem lat, dlatego jego suplementacja jest bardzo istotna. Innymi ziołami, o które warto wzbogacić dietę są pokrzywa oraz melisa. Na rynku mamy do wyboru wiele leków i suplementów zawierających pojedyncze składniki wymienione wyżej lub będących preparatami złożonymi.

Niezależnie od tego jaki preparat przyjmujemy, kuracja powinna trwać co najmniej trzy miesiące. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo efekty nie będą natychmiastowe. W wypadaniu włosów pomocne są nie tylko preparaty doustne. Możemy wspomóc się też środkami aplikowanymi bezpośrednio na owłosioną skórę głowy (do użytku zewnętrznego).

W przypadku łysienia androgenowego podstawową substancją jest minoksidil, występujący w postaci płynów na skórę. Hamuje on (a nawet całkowicie odwraca) proces zmniejszania się mieszków włosowych spowodowanych zbyt wysokim poziomem androgenów. Dodatkowo pobudza komórki mieszków włosowych do wzrostu.

Preparaty z minoksidilem należy stosować dwa razy dziennie i aplikować tylko na łysiejące miejsca. Zahamowanie wypadania włosów następuje zazwyczaj już po miesiącu, a po dwóch następuje ich stopniowe odrastanie. Minoksidil należy stosować regularnie nawet do dwunastu miesięcy.

Na rynku dostępnych jest też wiele specjalistycznych szamponów i odżywek na wypadanie włosów. Należy je starannie dobrać do typu skóry głowy oraz włosów. Jeśli przyjmujemy preparat doustny, warto spróbować preparatów zewnętrznych z tej samej serii, gdyż zazwyczaj są opracowywane i badane pod kątem wspólnego działania i uzupełniania się.

Pamiętajmy, że podstawowym krokiem zahamowania wypadania włosów jest znalezienie przyczyny. W tym celu zazwyczaj należy skonsultować się z lekarzem.

Po postawieniu diagnozy i wyeliminowaniu problemu warto wdrożyć kurację preparatami wzmacniającymi włosy.

Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż poprawa kondycji włosów trwa długo i na efekty możemy czekać nawet kilka miesięcy – mimo to, warto!

Przeczytaj również: Jak dbać o dobrą kondycję włosów?Jak dieta wpływa na kondycję włosów?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie. Dlaczego wypadają włosy?

Wiele osób, szczególnie kobiet, marzy o zdrowych, gęstych i lśniących włosach. Stosowanie specjalnych odżywek, masek, suplementów diety czy zabiegów mających za zadanie wzmocnienie włosa, może być czasem pomocne. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się, z czym może być związane wypadanie włosów.

Przyczyny są bowiem rozmaite i obejmują nie tylko nieprawidłową pielęgnację, choroby owłosionej skóry głowy, ale i choroby ogólnoustrojowe, źle zbilansowaną dietę czy zaburzenia hormonalne. Jeśli zaobserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, udaj się do swojego lekarza, by poszukać źródła tego zjawiska.

Znalezienie przyczyny pozwoli rozpocząć odpowiednie i skuteczne leczenie.

Dlaczego wypadają włosy?

Cykl rozwojowy włosa składa się z trzech faz: fazy wzrostu (anagen), inwolucji (katagen) i spoczynku (telogen). Włosy na Twojej głowie znajdują się w różnych fazach – większość z nich rośnie, ale niektóre znajdują się w fazie spoczynku, po której wypadają.

Fizjologicznie, dobowo tracimy około 60-100 włosów i nie ma w tym nic niepokojącego – to zupełnie normalne. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje włosy wypadają w nadmiernych ilościach, stają się suche, cienkie i łamliwe, warto zastanowić się, jaki jest tego powód.

Wypadanie włosów – przyczyny

Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. W niektórych okresach życia, nadmierne wypadanie włosów nie świadczy o żadnej chorobie, a jest niejako fizjologią. Dzieje się tak u kobiet po porodzie, za co odpowiedzialne są zmiany hormonalne zachodzące w ciele podczas ciąży i po jej zakończeniu. Zwiększone wypadanie włosów może pojawić się także w okresie menopauzy.

Leia também:  Como bloquear uma pasta no windows (com imagens)

Nasilona utrata włosów może być również związana z nieprawidłową pielęgnacją np.: zbyt gwałtownym szczotkowaniem, ciasnymi upięciami włosów czy rozmaitymi zabiegami, które mogą je osłabić (przewlekłym farbowaniem, prostowaniem itp.). Warto jednak pamiętać, że wypadanie włosów może być spowodowane nadmiernym stresem lub chorobą – owłosionej skóry głowy lub ogólnoustrojową.

Wypadanie włosów – przyczyny chorobowe:

 • niedobory niektórych pierwiastków (np. żelaza, cynku), witamin czy aminokwasów, które mogą być spowodowane nieprawidłową dietą, ale także innymi stanami chorobowymi np. schorzeniem przewlekłym lub chorobą przewodu pokarmowego,
 • choroby tarczycy, zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność,
 • choroby układowe tkanki łącznej, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, czyli choroba autoimmunologiczna prowadząca do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w obrębie wielu narządów,
 • cukrzyca,
 • choroby nowotworowe,
 • łysienie androgenowe, będące jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego wzmożonego wypadania włosów u osób dorosłych. Związane jest z uwarunkowaniami genetycznymi i hiperandrogenizmem,
 • choroby włosów i skóry głowy np. grzybica, łuszczyca, liszaj płaski,
 • stosowanie niektórych leków np.: cytostatyków (czyli leków używanych podczas chemioterapii w leczeniu przeciwnowotworowym), ale także leków immunosupresyjnych, środków przeciwkrzepliwych czy innych lub zatrucia toksynami np. rtęcią, arsenem czy talem,
 • ostre choroby zakaźne z gorączką.

Wypadanie włosów – badanie

Jeśli zaniepokoi Cię nadmierne wypadanie włosów, udaj się do swojego lekarza, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania fizykalnego być może zleci wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia krwi, TSH

Leczenie wypadania włosów

Istnieje wiele czynników powodujących wypadanie włosów. Jednym z najtrudniejszych i zarazem najważniejszym elementów leczenia jest znalezienie przyczyny ich wypadania.

Lista przyczyn waha się od podstawowej pielęgnacji i stylu życia do uwarunkowań genetycznych. Skutkiem może być tymczasowe jak również długotrwałe wypadanie włosów.

Aby dowiedzieć się dlaczego występują u nas tego typu objawy warto skonsultować się ze specjalistą trychologiem.

O chorobie

 • ciąża,
 • stres,
 • zbyt wiele silnych zabiegów fryzjerskich (farbowanie, trwała),
 • choroby i infekcje skóry głowy.

Prawidłowa diagnoza i szybkie działanie przynoszą poprawę w krótkim czasie. Stosowanie preparatów wzmacniających na bazie np.: placenty, komórek macierzystych, crexepilu wpływa na szybkie wyhamowanie wypadania i odrost włosów.

Włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi należy regenerować preparatami na bazie hydrolizowanej keratyny, żelaza i jedwabiu.

Wypadanie przewlekłe występuje w przypadkach łysienia androgenowego i telogenowego oraz chorób ogólnoustrojowych.

Dlaczego wypadanie włosów powinno być jak najszybciej zdiagnozowane? Ponieważ nieleczone, przewlekłe wypadanie włosów powoduje łysienie i nieodwracalną utratę włosów. Jest to problem w którym konieczne jest intensywniejsze leczenie.

W przypadkach tego typu zalecane są zabiegi mezoterapii, stymulacji skóry oraz stosowanie preparatów o wysokim stężeniu składników tj.: cegaba, crexepil oraz palma sabałowa. Są to najbardziej aktywne z dostępnych na rynku czynniki o działaniu pobudzającym podział komórek budujących włos.

Systematyczna ich aplikacja, zdrowy styl życia oraz suplementacja wyhamowują wypadanie oraz wpływają na polepszenie jakości włosów następowych.

Aż 5% kobiet poniżej 30 roku życia, a 60% w wieku powyżej 70, dotkniętych jest problemem nadmiernego wypadania włosów.

Wiele kobiet zastanawiając się dlaczego wypadają im włosy, leczy się samodzielnie stosując polecane suplementy lub toniki wzmacniające – najczęściej bez efektu.

Im szybciej zareagujemy i znajdziemy przyczynę i właściwą drogę leczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że uratujemy dużą część włosów przed wypadaniem i umożliwimy odrost nowych włókien.

Utrata włosów u kobiet ma zazwyczaj silne podłoże genetyczne, które może być dziedziczone z matki lub ojca. Androgenowy typ łysienia , może rozpocząć się już u nastolatków – im wcześniej się zacznie, tym bardziej włos jest ścieńczały.

U większości kobiet, łysienie nie objawia się zupełnie łysą skórą na koronie głowy, jak to zwykle bywa u mężczyzn. U kobiet występuje prześwit, ścieńczenie włosa.

U mężczyzn i kobiet, włosy są zminiaturyzowane z powodu skróconego cyklu wzrostu włosów, gdzie cebulka pozostaje na głowie przez krótszy okres czasu.

Te delikatne włosy, najczęściej nie osiągają długości większej niż kilka centymetrów.

Pierwszą oznaką utraty włosów, które większość kobiet zauważa to powiększenie przedziałka oraz zmniejszenie objętości włosów chwyconych w kucyk.

Jak kobiety radzą sobie z wypadaniem włosów? – oto wskazówki, które pomogą chronić włosy, zapobiec dalszej ich utracie i objętości

Stosowanie preparatów wzmacniających na odpowiednio przygotowaną skórę – prawidłowo oczyszczona skóra jest gwarancją absorpcji później stosowanych płynów. Najskuteczniejsze substancje to: minoxidil, crexepil, palma sabałowa, komórki macierzyste oraz wyciąg z placenty.

Dlaczego wypadanie włosów nie zmniejsza się po stosowaniu tych preparatów? Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zauważalne wyniki zazwyczaj pojawiają się po trzech do czterech miesięcy, a produkt musi być stosowany raz lub dwa razy dziennie.

Konieczne jest skontrolowanie hormonów tj:

 • tarczyca,
 • estrogeny,
 • testosteron,
 • androgeny,
 • prolaktyna

W przypadkach zaburzeń hormonalnych włosy reagują nawet w krótkim czasie po wystąpieniu zaburzenia. Podczas badań z krwi należy skontrolować poziom pierwiastków: żelaza, potasu, chromu i magnezu – nawet delikatna anemia powoduje nagłe wypadanie włosów. W przypadkach zaburzeń hormonalnych czy pierwiastkowych, konieczne jest szybkie działanie farmakologiczne.

W niektórych przypadkach nieprawidłowości hormonalne, takie jak nadmiar męskich hormonów zwanych androgenami, mogą być odpowiedzialne za wypadanie włosów u kobiet.

Jeśli wzór utraty włosów przypomina łysienie męskie, to przyczyną najprawdopodobniej jest nieprawidłowa praca gospodarki hormonalnej, którą wyregulować należy przyjmowaniem leków na receptę bazujących na spironolaktonie lub doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

U mężczyzn, finasteryd – został zatwierdzony do leczenia łysienia związanego z androgenami.

W wielu badaniach, finasteryd podawany był również kobietom natomiast nie jest on dopuszczony dla obydwu płci ponieważ przyjmowanie związku jest szkodliwe dla płodu płci męskiej.

Badania są niestety ograniczone a skutków ubocznych bardzo wiele – dlatego przyjmowanie finasterydu uprzedzone być musi wieloma badaniami i konsultacjami.

Wypadanie włosów może być oznaką poważniejszego problemu – hiperandrogenizm, stan chorobowy charakteryzujący się nadmierną produkcję męskich hormonów zwanych androgenami, może powodować wypadanie włosów u kobiet. Hiperandrogenizm jajnika, znany również jako zespół policystycznych jajników, poza utratą włosów inne objawy to: otyłość, trądzik i nieregularne miesiączki , jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności.

Wiele z tych kobiet posiada zespół metaboliczny – połączenie stanów, w tym otyłości brzusznej i wysokiego ciśnienia krwi , które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serca i udaru mózgu.

Inne metody leczenia

Inną metodą leczenia jest przeszczep włosów, w którym mieszki włosowe przeszczepiane są ze zdrowego obszaru na ten zaatakowany łysieniem. Jest to skuteczna, trwała oraz przynosząca naturalny efekt metoda.

Świetna alternatywa to niechirurgiczne systemy zagęszczania włosów. Jest to metoda uzupełniania ubytków włosowych w partiach najbardziej tego wymagających, specjalnym, odpowiednio zaprojektowanym implantem.

Podczas łysienia najbardziej przerzedzoną partią jest korona głowy – mocno widoczna i najtrudniejsza do zakamuflowania powierzchnia. Żadna z pasemkowych metod zagęszczania włosów, nie jest w stanie ukryć problemu.

Hair System implant zakrywa szerokie przedziałki i eliminuje problem prześwitów, umożliwiając przy tym dowolną stylizację fryzury.

Nowością jest także grzebień laserowy. Jest to urządzenie do terapii światłem czerwonym, które poprawia krążenie i pobudza mieszek włosowy.

Jest zatwierdzony tylko u mężczyzn (choć niektóre kobiety również go stosują).

Z badań wynika, że 45% użytkowników zauważyło poprawę po ośmiu tygodniach i 90% po 16 tygodniach stosowania – włosy przestają wypadać, pojawia się zauważalny odrost.

Pielęgnacja włosów a łysienie – do mycia należy stosować szampony oczyszczające aby umożliwić dotlenienie skóry.

Jeżeli podczas schorzenia nie występuje problem strukturalny z włóknami włosów, kobiety mogą kontynuować regularny schemat stylizacji włosów.

Delikatna koloryzacja nie nasila problemu a wpłynąć może na polepszenie samopoczucia, które jest niezwykle istotne podczas każdego leczenia.

Pamiętajmy – prawidłowe określenie problemu i przyczyny jego powstawania umożliwi efektywne i sprawne leczenie.

TRYCHOLODZY LECZĄCY WYPADANIE WŁOSÓW:

Rezerwuj

Dlaczego włosy wypadają – główne przyczyny

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku, kobiet i mężczyzn. Włosy są ważnym elementem urody, a ich utrata powoduje kompleksy i spadek poczucia własnej wartości. Utrata włosów jest problemem głównie dla kobiet, dla których włosy są ważnym atrybutem kobiecości. Dobrze dobrana fryzura, bujne, gęste włosy podkreślają urodę, uwidaczniają rysy twarzy. Warto pamiętać, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym i jeżeli dziennie wypada do 150 włosów, nie ma powodu do niepokoju. Niepokojące jest, gdy wypadanie jest nasilone, na szczotce zostaje coraz więcej włosów, a na głowie pojawiają się łyse miejsca i zakola. Dlaczego u tak wieku osób włosy wypadają, jakie są tego główne przyczyny?

Leia também:  Como aprender sozinho a tocar violão (com imagens)

Główne przyczyny wypadania włosów.

Wypadanie włosów ma wiele przyczyn.

W momencie zauważenia nadmiernej utraty włosów należy udać się do specjalisty, trychologa lub dermatologa, który zleci odpowiednie badania, na podstawie których dobierze leczenie.

W początkowym etapie można również poradzić się farmaceuty, który zaproponuje odpowiednie leki lub suplementy, które mogą zahamować proces utraty włosów.  Za najczęstsze przyczyny wypadania włosów uważa się:

 • Łysienie androgenowe – to choroba, na którą cierpi prawie 50% ludzi po 50 roku życia, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Przyczyną choroby są głównie predyspozycje genetyczne oraz nadwrażliwość na DHT, czyli hormon będący pochodną testosteronu. Wskutek jego działania dochodzi do skrócenia fazy rozwoju włosów, włosy stają się coraz słabsze, aż w końcu przestają się pojawiać. Skóra głowy jest przetłuszczona, ponieważ wydziela się nadmiar łoju. Łysienie androgenowe inaczej przebiega u kobiet i mężczyzn. U panów utrata włosów zaczyna się od skroni, następnie obejmuje czubek głowy, w końcowym etapie na głowie zostaje pas włosów po bokach i z tyłu. U kobiet łysienie zaczyna się od poszerzenia przedziałka, jednak nie dochodzi do cofania się linii włosów. Łysienie u kobiet często towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, guzom jajnika lub nadnerczy, a także zespołowi wielotorbielowatych jajników. Łysienie androgenowe leczy się miejscowo oraz ogólnie. Leki, które są najczęściej zalecane to minoksydyl oraz finasteryd. W przypadku, gdy utrata włosów jest bardzo duża, można zastosować przeszczep włosów.
 • Stres – to kolejna, często przyczyna utraty włosów. Stresujący tryb życia, ciągle zdegenerowanie, brak odpoczynku odbija się na stanie całego organizmu, w tym na włosach. Może być przyczyną łysienia psychogennego. Czynniki wywołujące silny stres to problemy w pracy, kłopoty rodzinne czy nagłe, tragiczne sytuacje, np. śmierć bliskiej osoby, poważna choroba w rodzinie. Leczenie tego typu łysienia to przede wszystkim eliminacja źródła stresu, nauka technik relaksacyjnych, ćwiczenia fizyczne. Bardzo pomocna może być psychoterapia, w czasie której pacjent nauczy się radzić sobie ze stresem. Odmianą łysienia psychogennego jest trichotillomania, czyli nawykowe wyrywanie włosów. Pacjent, w sytuacji silnego stresu wyrywa włosy z głowy, wskutek czego pojawiają się miejsca bez włosów. Aby wyeliminować ten nawyk, potrzebna jest wizyta u psychiatry i specjalistyczne leki.
 • Złe odżywianie – nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza odpowiednich składników odżywczych, może być jedną z przyczyn wypadania włosów. Często występuje u osób na mocno restrykcyjnej diecie, która powoduje duże niedobory witamin. Aby włosy były zdrowe i silne trzeba dostarczyć im wielu niezbędnych witamin i minerałów. Dieta przeciwdziałająca łysieniu musi być bogata w witaminy z grupy B, witaminę D, E, A, H i PP. Bogate w nie jest nabiał, ryby, wątróbka, płatki,  a także warzywa, brokuł, szpinak, marchew, fasola, orzechy i otręby. Minerały dobre dla włosów to krzem, cynk, jod, magnez i żelazo. Dieta powinna zawierać jajka, zboża, mięso i ryby. Dbając o włosy, należy zrezygnować z żywności mocno przetworzonej, która nie dostarcza dobrych składników odżywczych. Wypadanie włosów może być spowodowane zbyt dużą ilością cukru we krwi, dlatego należy ograniczyć produkty bogate w węglowodany, tj. biały cukier, makarony czy słodycze.
 • Choroby tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą spowodować problemy z wypadaniem włosów. Nadczynność tarczycy odbija się na włosach, które w związku z podwyższonym metabolizmem, szybciej przechodzą cykl wzrostu, starzeją się i wypadają. Są cienkie i delikatne. Włosy mogą wypadać równomiernie, na całej głowie lub miejscowo, kępkami. Nadczynność tarczycy leczy się za pomocą leków przeciwtarczycowych lub operacyjnie. Niedoczynność tarczycy również działa niekorzystnie na włosy. W wyniku spowolnionego metabolizmu włosy robią się kruche, wysuszone i łamliwe. Są mało podatne na regeneracje, często nadmiernie wypadają. Aby zahamować chorobę, należy przyjmować dobrane przez lekarza leki, które doprowadza hormony do właściwego poziomu. Łysienie zniknie, jeżeli tarczyca powróci do normalnego stanu.
 • Choroby skóry – stan skóry ma duży wpływ na wypadanie włosów. Jest wiele chorób, m.in. grzybica, przewlekłe ropne zapalenie meszków włosowych, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy łojotokowe zapalenie skóry, które powodują nadmierną utratę włosów. Przewlekłe zapalenie meszków włoskowych wywołane jest przez gronkowca. Na głowie pojawiają się guzy ropne, meszki włosowe ulegają zniszczeniu i włosy wypadają. Leczenie jest wieloetapowe, ale po jego zakończeniu, włosy odrastają. Grzybica skóry głowy to choroba wywołana przez grzyby. Na głowie pojawiają się łuszczące się ogniska oraz miejsca całkowicie pozbawione włosów. Łojotokowe zapalenie skóry to częsta choroba, która objawia się zmianami o charakterze rumieniowo-złuszczającym i wysiękowym. W jej wyniku następuje znaczne przerzedzenie się włosów. Choroby skóry często wymagają długiego leczenia, ale z reguły kończy się ono sukcesem, a włosy odrastają.
 • Anemia – to choroba, której przyczyną jest niedobór żelaza. Niski poziom tego pierwiastka powoduje złe samopoczucie, słabą koncentrację, bladość skóry, łamliwość paznokci i ciągle zmęczenie. Anemia występuję często u kobiet, które obficie miesiączkują, są w ciąży lub karmią piersią. Często jest także wynikiem złej diety, odchudzania lub zbyt intensywnego treningu. Niedobór żelaza często występuje u wegetarian, którzy nie zjadają pokarmów  bogatych w ten składnik. Żelazo występuje głównie w czerwonym mięsie, podrobach, jajach, soi, pełnoziarnistym pieczywie. Po uzupełnienie niedoborów włosy powinny przestać wypadać. Najczęściej, oprócz zmiany diety, potrzeba jest kilkumiesięczna suplementacja.
 • Nieodpowiednia pielęgnacja – źle dobrane lub stosowane w nadmiarze środki do pielęgnacji i stylizacji, mogą być przyczyną wypadania włosów. Włosy nie lubią dużej ilości lakierów, pianek, które nadmiernie je obciążają i powoduję, że zaczynają wypadać. Niekorzystne jest również stosowanie silnie działających środków do koloryzacji lub rozjaśniania włosów. Wskutek ich działania włosy robią się słabe, kruszą się, są łamliwe. Zabiegi koloryzacyjne najlepiej powierzyć specjaliście, zabiegi wykonywane w domu mogą zakończyć się osłabieniem i wypadaniem włosów. Warto również ograniczyć korzystanie z prostownic i lokówek. Gorące powietrze może uszkodzić i osłabić włosy. Aby poprawić ich kondycje i zahamować wypadanie, polecane są dermokosmetyki, o odpowiednio dobranym składzie, które nie będą obciążać włosów.
 • Leki -niektóre leki mogą powodować utratę włosów. Są to najczęściej leki przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, obniżające ciśnienie, antydepresyjne, środki antykoncepcyjne i leki stosowane przy chorobach serca. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest poproszenie lekarza o zmianę leków na inne, o podobnym działaniu.
 • Pora roku – sezonowe wypadanie włosów to często przypadłość. Organizm źle znosi zmiany pogodowe, jest osłabiony, pojawia się wiosenne i jesienne przesilenie. Może pojawić się nadmierne wypadanie włosów, ogólne zmęczenie, senność. Rozwiązaniem tego problemu jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ruch na świeżym powietrzu oraz zdrowy tryb życia. Warto zrobić badanie krwi, aby sprawdzić, czy nie brakuje jakichś składników. Włosy mogą być słabsze również zimą. Nie lubią mrozu oraz częstych zmian temperatury, do których dochodzi podczas wchodzenia z zewnątrz do pomieszczenia. Niska temperatura może spowodować uszkodzenie meszków włoskowych. Należy nosić czapkę, ale warto zadbać, aby nie była zbyt obcisła i nie uciskała skóry głowy. W lecie bardzo istotne jest zabezpieczenie włosów przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, warto nosić lekką czapkę lub chustę. Po kąpieli w morzu lub w basenie, włosy należy umyć, aby spłukać z nich sól morską lub chlor.

Jak widać, włosy mogą wypadać w wielu przyczyn, czasami niezależnych od człowieka. Podstawą leczenie tej przykrej dolegliwości jest diagnostyka. Tylko lekarz, na podstawie odpowiednich badań, może stwierdzić, dlaczego włosy wypadają. Dopiero po ustaleniu przyczyny, można wdrożyć leczenie. Czasami wystarczy tylko sama suplementacja, czasami niezbędne będzie długotrwałe leczenie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*