Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

„Niestety jestem meteopatką i chodzącym barometrem” – przyznaje Kinga. „Gdy tylko następuje zmiana pogody na gorsze, na przykład po słonecznych dniach przychodzą deszcze, wszystkiego mi się odechciewa.

Źle się czuję, jestem ospała i męczą mnie migreny. Choć ma to też dobre strony, bo jak ciśnienie idzie w górę, to czuję, że rozpiera mnie energia.

Wtedy mogę pracować, sprzątać i błyskawicznie załatwiać rzeczy, które w innych okolicznościach byłyby dużym problemem” – dodaje.

Na zmiany pogody wrażliwa jest również Maja. „Najgorzej czuję się jesienią, gdy przychodzą deszczowe dni i skoki ciśnienia. Pojawia się wtedy ból głowy, deprecha i rozdrażnienie. Czasem czuję też „rwanie” nóg. Najchętniej przeprowadziłabym się w znacznie cieplejsze miejsce, gdzie częściej świeci słońce i nie ma takiej depresyjnej aury” – twierdzi młoda kobieta.

Takich opowieści można cytować wiele, ponieważ meteopatia jest bardzo powszechnym problemem, choć medycyna nie uznaje jej za odrębne schorzenie. Warto jednak pamiętać, że już Hipokrates pisał w wpływie pogody na nasze zdrowie i samopoczucie.

„Wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi” – twierdził najsłynniejszy lekarz starożytności, choć akurat w jego rodzinnej Grecji aura jest znacznie przyjaźniejsza niż np.

w Polsce, leżącej w strefie przejściowej, w której ściera się klimat morski z kontynentalnym.

13 typów uczennic. Którym z nich jesteś Ty?

Nic dziwnego, że pogoda negatywnie wpływa na niemal co drugą Polkę. Kobiety częściej bywają meteopatkami, ponieważ istotnym czynnikiem wpływającym na ich „wrażliwość” są uwarunkowania hormonalne.

Zmiany aury nie bez przyczyny bardziej odczuwają mieszkańcy wielkich miast, a to z powodu przebywania w szczelnie zamkniętych biurowcach, ograniczonego kontaktu z przyrodą, narażenia na zanieczyszczenia środowiska, a także hałas.

Meteopaci kiepsko znoszą silne fronty atmosferyczne, wyjątkowo często i gwałtownie przechodzące nad naszym krajem.

Na organizm oddziałuje zarówno temperatura, jak i ciśnienie, wiatr czy wilgotność powietrza.

Pojawiają się wówczas bóle głowy i stawów, wahania nastroju, ospałość, uczucie rozbicia lub zmęczenia, problemy z koncentracją czy snem, skoki ciśnienia, wzmożona potliwość, a nawet agresja.

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Fot. Thinkstock

Wiele dolegliwości może przybierać na sile jesienią, zwłaszcza schorzeń neurologicznych. Wynika to z gwałtownej zmiany pogody m.in. spadku temperatury, wahań ciśnienia atmosferycznego, deszczowej, pochmurnej aury.

Nie wszyscy dobrze tolerują takie zmiany. Jest wiele badań, które potwierdzają związek pomiędzy zmianami pogody a np. zaostrzeniem bólów reumatycznych, zębów czy dolnego odcinka kręgosłupa” – tłumaczy dr n. med.

Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

Jak poradzić sobie z meteopatią? Niestety, nie ma cudownego leku, który pomógłby łatwiej znosić zmiany pogody. Jednak można spróbować złagodzić ich konsekwencje.

Warto zacząć od zmiany diety. Posiłki powinny być lekkostrawne, przygotowane na bazie produktów bogatych w magnez, witaminy z grupy B, witaminę D czy lecytynę, która wspomaga pracę mózgu, poprawia koncentrację, pamięć i samopoczucie. Odpowiednie „dopalacze” znajdziemy m.in. w rybach, zielonych warzywach, bananach, soi, żółtkach jaj, orzechach włoskich i ziemnych czy fasoli.

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Fot. Thinkstock

Nie zapominajmy o produktach pełnoziarnistych – wprowadźmy do jadłospisu pieczywo, makarony czy płatki wytwarzane z ziaren niepozbawionych zewnętrznej osłonki – otrębów i zarodków,  bogatych m.in. w tryptofan, czyli aminokwas wykorzystywany przez organizm do produkcji serotoniny – hormonu szczęścia. Zrezygnujmy natomiast lub przynajmniej ograniczmy sól, mocną herbatę, kawę i alkohol.

Dla wielu osób intensywniej odczuwających dolegliwości związane ze zmianami pogody ratunkiem stają się środki przeciwbólowe, które jedynak nie usuwają źródła problemu. „Ciągłe uśmierzanie bólu tabletkami nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Każdy problem wymaga innego podejścia i terapii.

Aby zredukować np. napięciowe bóle głowy warto zadbać o minimum siedem godzin snu, można także stosować masaże rozluźniające. Jeżeli chodzi o kręgosłup to zadbajmy o pozycję podczas snu, a w pracy róbmy sobie przerwy na przeciąganie i rozciąganie, a także krótki spacer – radzi dr Gabriela Kłodowska-Duda.

Zobacz także: LIST: „Jestem przerażona liceum! Lubię się uczyć, ale nie pasuję do bogatych rówieśników…”

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Fot. Thinkstock

Wzmocnione kiepską pogodą migreny czy uciążliwe bóle kręgosłupa należy leczyć u specjalisty, np. neurologa, który dobierze skuteczną terapię. Warto bowiem pamiętać, że powyższe objawy jesiennego przesilenia mogą sygnalizować poważne problemy i schorzenia.

Uniwersalnym rozwiązaniem dla meteopatów jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz pozytywne myślenie. To ostatnie zalecenie jest szczególnie ważne. Optymiści i osoby o pogodnym usposobieniu, znacznie rzadziej narzekają na aurę.

Na pewno dobrze zrobi nam spacer po lesie, gdzie powietrze jest wilgotne i nasycone tlenem. Drzewa skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia, a iglaste wydzielają dodatkowo olejki eteryczne, mające uspokajające działanie. Bardzo korzystny może być też wyjazd zimą do ciepłych krajów. Słońce, ciepło, wyżowa pogoda, długie, słoneczne dni skutecznie wspomogą naszą psychikę.

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Fot. Thinkstock

Warto odwiedzić też saunę. Rozgrzanie sprzyja produkcji endorfin, zwanych „hormonem szczęścia”. Pomaga też zregenerować mięśnie po przetrenowaniu oraz usunąć skutki stresu i pomóc w zrelaksowaniu organizmu, zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu.

Pobyt w saunie hartuje organizm – wzmacnia odporność układu immunologicznego, który dzięki temu lepiej radzi sobie w walce z przeziębieniami. Może przynieść ulgę w bólach głowy i przy niektórych chorobach układu oddechowego.

 • Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na złą pogodę jest po prostu odrobina przyjemności, czas spędzony tak, jak najbardziej lubimy.
 • Zobacz także: Zwierzenia studentki – czego nauczyłam się w szkole projektowania?
 • RAF

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

K. nie wyobraża sobie, by po ślubie się tak nazywać.

Niekorzystny biomet? Sprawdź, jakie daje objawy!

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Prognoza pogody jest jednym z chętniej oglądanych i słuchanych komunikatów. Oprócz informacji o przewidywanej, nadchodzącej aurze, w obecnych prognozach podawana jest również informacja dla meteopatów, czyli osób wrażliwych na pogodę: biomet niekorzystny, korzystny lub obojętny. Co ciekawe – wśród Polaków ponad 80% uważa się za meteopatów![4] W tym krótkim artykule przyjrzymy się, czym może być niekorzystny biomet i jaki ma wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Czym jest biomet niekorzystny?

Za głównego winowajcę biometu niekorzystnego podawany jest zazwyczaj niż. Niskie ciśnienie atmosferyczne należy do czynników pogodowych najczęściej wymienianych jako mające negatywny wpływ na samopoczucie. Przeprowadzone pod koniec lat 90.

badania, w których głównym narzędziem była ankieta, wskazują, iż Polacy jako biomet niekorzystny wskazywali takie stany pogodowe jak pogoda pochmurna z opadami deszczu, silny wiatr, pogoda parna i upalna oraz zmiany pogody – przejście z wyżu w niż lub odwrotnie[4].

Za najważniejsze czynniki pogodowe mające wpływ na reakcje meteopatyczne podaje się takie czynniki jak: prędkość wiatru, temperatura i wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne[2].

Na kogo przede wszystkim wpływa biomet niekorzystny?

Biomet niekorzystny może mieć duży wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka: od zmiany samopoczucia do zmian na poziomie funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i poszczególnych układów[1][2].

Jak to się dzieje, że jedni nie są w ogóle wrażliwi na to, co dzieje się za oknem, a u innych zmiany pogodowe dają od razu zauważalne objawy? Indywidualna reakcja organizmu na pogodę zależy od wielu uwarunkowań.

Meteopatia (zwana również meteoropatią) może być nawet uwarunkowana genetycznie![2] Ponadto wpływ na wystąpienie i nasilenie reakcji meteopatycznych mają takie czynniki jak:

 • wiek. Meteopatia zdecydowanie częściej dotyczy starszych osób i starzenie się organizmu uważa się za jeden z procesów, na którego skutek meteopatia może się wykształcić u osoby, u której wcześniej nie występowała[2];
 • płeć. Badania porównawcze mężczyzn i kobiet w młodym wieku wykazały, że kobiety są bardziej wrażliwe na czynniki pogodowe[1]. Badania z końca lat 90. wykazały, że wśród ankietowanych na objawy meteopatyczne uskarżało się 90% kobiet i 75% procent mężczyzn[4];
 • przebyte zabiegi chirurgiczne. U osób po operacjach biomet niekorzystny może dawać niemiłe objawy w stosunku do osób, które zabiegów operacyjnych nie przechodziły[2];
 • dieta[1];
 • stres, przemęczenie, brak odpoczynku, nadmierne przeciążenie organizmu mogą zwiększać stopień wrażliwości na czynniki pogodowe[1][2];
 • obecność chorób przewlekłych. Osoby schorowane, cierpiące na dolegliwości przewlekłe mogą dużo gorzej znosić biomet niekorzystny w porównaniu do osób zdrowych [1];
 • chronotyp. Z badań wynika, iż najlepiej zmiany pogodowe znoszą osoby o chronotypie umiarkowanie porannym. Może mieć to związek z faktem, iż osoby te są również najbardziej odporne na stres[1];
 • miejsce zamieszkania. Wykazano, iż meteoropatia dotyczy przede wszystkim osób zamieszkujących duże aglomeracje miejskie[3].

Jakie daje objawy biomet niekorzystny?

Do najczęściej podawanych przez meteopatów objawów należy szereg reakcji dających ogólne wrażenie gorszego samopoczucia. Pogoda wpływa u nich przede wszystkim na nastrój i jego wahania – może powodować rozdrażnienie, poczucie ogólnej słabości i brak chęci do jakichkolwiek działań, a także problemy z koncentracją.

Wpływa także na sen – może skutkować zarówno sennością, jak i bezsennością. Mogą pojawić się również bóle głowy.

Jest to spektrum najczęściej podawanych objawów na skutek biometu niekorzystnego, choć należy pamiętać, iż u osób starszych i schorowanych mogą pojawić się jeszcze tak nieprzyjemne objawy, jak bóle kostno-stawowe i wahania ciśnienia tętniczego krwi[3].

Ponadto może dojść do ataków duszności, nasilenia ataków astmy oraz wystąpienia zawału serca, dlatego przewlekle chorzy nie powinni lekceważyć wpływu pogody na swój stan[2]. Ciekawe informacje na temat biometu niekorzystnego znajdą państwo również w artykule: https://adamed.expert/badania-zdrowotne/niekorzystny-biomet-co-to-jest-i-czym-sie-objawia-meteoropatia/.

Źródła:

 [1] IM Isaeva, IS Karmazina, DS Marakushin, NS Hloba, 2018, Wpływ chronotypu na intensywność reakcji Meteopatycznych u młodych ludzi, Międzynarodowe trendy w nauce i technice: materiały VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej, Warszawa, 30 września 2018 r. / RS Global Sp.z OO – Warszawa, 2018. – Tom. 3. – Р. 38–40.

Leia também:  Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki

[2] Cymes I., Szwajkowski Z., Dragańska E., Makuch T., 2005, Występowanie chorób meteorotropowych i ich związek z warunkami pogodowymi na terenie Olsztyna, Inżynieria ekologiczna 13.

[3] https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/meteopatia-jak-i-dlaczego-organizm-zle-toleruje-zmiany-pogody/

[4] https://www.focus.pl/artykul/jak-pogoda-wplywa-na-nastroj

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody? Share

Jako wysokie ciśnienie atmosferyczne wpływa. Jako niskie ciśnienie atmosferyczne wpływa na zdrowie ludzkie

Filar lotniczy otaczający ziemię wpływa na ludzi otaczających obiekty. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wpływa na ciśnienie atmosferyczne na nadciśnienie i zdrowi ludzie. Obecność atmosfery jest głównym warunkiem życia, ale występujące oscylacje atmosferyczne mogą mieć charakterystyczne efekty na organizm, w tym negatywny.

W jaki sposób ciśnienie atmosferyczne na temat zdrowia ludzkiego?

Zmiany (wzrost lub spadek) filaru atmosferycznego wpływa na pozycję geograficzną, warunki atmosferyczne, sezon, dzień. Zdrowe ciało jest natychmiast dostosowane, a osoba nie zauważy, co się dzieje.

W obecności patologicznych zmian funkcjonalnych w reakcji organizmu może być nieprzewidywalna. Niestabilność pogody, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne skoki głównie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.

Określ swoją ciśnienie

Przesuń suwak

Czynniki pogodowe

Następujące czynniki pogodowe są wyświetlane w stanie zdrowia:

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Przewidywanie pogorszenia pogody muszą być zmniejszone przez aktywność fizyczną, tworzą swobodną atmosferę wokół siebie. Dzięki indywidualnej długoterminowej adaptacji będziesz potrzebować pomocy lekarza, do ewentualnego celu przygotowania leczniczego.

Reakcja osób zależnych od Meteo

Nadciśnienie i niedociśnienie są dwoma głównymi chorobami, dla których charakterystyczna jest zależność meteo. Efekt ciśnienia atmosferycznego na ludzkim korpusie hipotonii i nadciśnienia jest inna:

 • Ludzie ze zmniejszonym ciśnieniem krwi mają bezpośredni związek z wahaniami lotniskowymi. Jeśli efekt atmosfery wzrasta – zwiększa się ciśnienie krwi, zmniejszono – zmniejsza się.
 • Reakcje nadciśnienia są całkowicie przeciwne: z podnoszącym wskaźnikami atmosferycznymi, górny lub niższy poziom jest zmniejszony.
 • W zdrowym człowieku zmiana zjawisk atmosfery różni się zmieniającą wartości górnej lub dolnej granicy ciśnienia krwi.
Wpływ filaru lotniczego na człowieku
Przy niskim cyklonie atmosferycznymZ antycyklonem o wysokim atmosferycznym
Hipotonik.NadciśnienieHipotonik.Nadciśnienie
 • Pracował oddychanie.
 • Bół głowy.
 • Zaburzenia żywności.
 • Zmniejszona częstość tętna.
 • Wpływa na dobre samopoczucie.
 • Reakcja organizmu jest mała, ale jest cięższa.
 • Pulsujący ból głowy.
 • Hałas w uszach.
 • Wzrasta ciśnienie.
 • Krew przyklejona do twarzy.
 • Czarne kropki w oczach.
 • Ból bólu serca.

Co robić hipotone?

W celu zmniejszenia zależności ciśnienia krwi z atmosferycznego w hipotonistów wystarczy spełniać zalecenia zapobiegawcze. Spokojny, silny sen, wystarczający ciecz i obowiązkowa kontrola spadków ciśnienia krwi.

Pomoże to poprawić stan alarmowania chłodnej i gorącej duszy, filiżanki silnej kawy. Ponieważ hipotonie poczują się na wysokim ciśnieniu atmosferycznym, zdecydowanie nie można scharakteryzować.

Wszelkie zmiany temperatury można do nich przenieść zbyt mocno.

Co robić nadciśnienie?

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody? Ciepło jest słabo tolerowane przez nadciśnienie.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne i niebezpieczna kombinacja nadciśnienia. Nadciśnienie w gorącej pogodzie jest przeciwwskazane przez aktywność fizyczną i długotrwały pobyt pod słońcem. Fajny pokój, owoce i warzywa dieta uratują osobę ze zwiększonego ciśnienia krwi, gdy ta pogoda. Wskaźniki są monitorowane i jeśli ciśnienie rośnie, przypisywane są leki.

Co niebezpieczna zmiana ciśnienia krwi podczas cyklonu (antycyklon)?

Długi okres medycyny nie rozpoznał związku między pogodą a zdrowiem.

Tylko w ciągu ostatnich 50 lat, dzięki badaniu sytuacji, ciśnienie atmosferyczne i zdrowie ludzkie są ściśle związane, a ludzie reagują na wszystkie zmiany pogodowe.

Pozycja, w której pogoda wpływa na kondycję fizyczną ciała, nazywa się meteopatią. Podatność ciała do zmiany pogody jest czułość meteo. Oznaki wrażliwości na warunki atmosferyczne:

 • pogorszenie działalności umysłowej;
 • utrata aktywności fizycznej;
 • zaburzenia snu;
 • bół głowy;
 • drażliwość.

Zmiana warunków pogodowych powoduje dostosowanie ciała. Obecność wysokiego ciśnienia atmosferycznego jest uważana za najbardziej niekorzystny czynnik pogodowy. Jest to niezwykle niebezpieczne dla nadciśnienia, ludzie z patologami serca. Zwiększony ton w układzie naczyniowym może prowadzić do tworzenia skrzepów krwi, rozwój ataku serca lub udaru i znacznie zmniejszyć siły ochronne organizmu.

Nie dobrze, gdy spada ciśnienie atmosferyczne. Przede wszystkim zmniejszony ciśnienie wpływa na zdrowie osób z niedociśnieniem i patologami narządów oddechowych. Organ reaguje w zaburzeniach jelitowych, częste migreny, przewlekłe choroby narządów oddechowych są zaostrzone. Ponadto wysoki poziom wilgotności w tym okresie zwiększa rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Jeśli pogoda się zmienia, pacjenci z nadciśnieniem są źle. Zastanów się, jak wpływ na ciśnienie atmosferyczne na rzecz nadciśnienia i osoby zależne od meteo.

Osoby zależne od meteo i zdrowi

Zdrowie ludzie nie odczuwają zmian pogody. Pojawiają się objawy pogodowe:

 • Zawroty głowy;
 • Senność;
 • Apatia, letarg;
 • Ból stawowy;
 • Lęk, strach;
 • Zaburzenia funkcji GTS;
 • Wibracje ciśnienia krwi.

Często dobre samopoczucie pogarsza się jesienią, gdy zaostrzenie przeziębienia, obserwuje się przewlekłe choroby. W przypadku braku jakichkolwiek patologii Meteo-Wrażliwość objawia się dolegliwością.

W przeciwieństwie do zdrowego, osoby zależne od meteo reagują nie tylko do wahań ciśnienia atmosferycznych, ale także zwiększenie wilgotności, nagłego chłodzenia lub ocieplenia. Powód tego jest często:

 • Niska aktywność fizyczna;
 • Obecność chorób;
 • Upadek odporności;
 • Pogorszenie stanu CNS;
 • Słabe naczynia krwionośne;
 • Wiek;
 • Sytuacja ekologiczna;
 • Klimat.

W rezultacie zdolność organizmu pogarsza się szybko dostosować się do zmian warunków pogodowych.

Jeśli ciśnienie atmosferyczne jest podniesione (powyżej 760 mm Hg. Sztuka), wiatr i osad są nieobecne, mówią o wystąpieniu antycyklonu. W tym okresie nie ma ostrych kropli temperatury. Ilość szkodliwych zanieczyszczeń wzrasta w powietrzu.

Antycyklon negatywnie działa na nadciśnienie. Wzrost ciśnienia atmosferycznego prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Wydajność jest zmniejszona, pulsacja i ból w głowie, pojawia się ból serca. Inne objawy negatywnego wpływu antycyklonu:

 • Heartbearance;
 • Słabość;
 • Hałas w uszach;
 • Zaczerwienienie twarzy;
 • Migające “muchy” przed oczami.

Liczba leukocytów jest zmniejszona we krwi, która zwiększa ryzyko rozwoju zakażeń.

Szczególnie podatny na starszych ludzi antycyklonowych z przewlekłymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Wraz ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego prawdopodobieństwo powikłań nadciśnienia – kryzys wzrasta, zwłaszcza jeśli ciśnienie krwi wzrasta do wskaźników 220/120 mm RT. Sztuka. Możliwe są inne niestabilne powikłania (zator, zakrzepica, coma).

Przy niskich spadkach ciśnienia powietrza i piekła. Biorąc pod uwagę fakt, że nadciśnienie przyjmuje leki w celu zmniejszenia presji, cyklon źle wpływa na dobre samopoczucie. Pojawiają się objawy:

 • Zawroty głowy;
 • Senność;
 • Bół głowy;
 • Skrajne wyczerpanie.

W niektórych przypadkach występuje pogorszenie przewodu pokarmowego.

Nawet “biegnący” nadciśnienie można utwardzać w domu, bez operacji i szpitali. Po prostu nie zapomnij raz dziennie …

Jeśli antycyklon towarzyszy ciepło, konieczne jest również wykluczenie wysiłku fizycznego. Jeśli jest to możliwe, konieczne jest wnętrze z klimatyzacją. Będzie odpowiednia dieta niskokaloryczna. Wzrost diety liczbę produktów bogatych w potas.

Zobacz też: Jakie komplikacje są niebezpieczną chorobą nadciśnieniem

Aby umieścić ciśnienie krwi w normę z zmniejszonym atmosferem, lekarze zalecają zwiększenie objętości spożywanej płynu. Pij wodę, infuzje z ziół leczniczych. Konieczne jest zmniejszenie wysiłku fizycznego, więcej odpoczynku.

Cóż, pomaga silnym snem. Rano można zezwolić na filiżankę napoju zawierającego kofeinę. W ciągu dnia konieczne jest kilka razy pomiar ciśnienia.

Kim jest meteopata? Porady dla nadwrażliwych na zmiany pogody

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?
fot. Adobe Stock

Spis treści:

Kim jest meteopata?

Meteopata (nazywany również meteoropatą) to osoba nadwrażliwa na stopniowe lub nagłe zmiany pogodowe dotyczące temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego lub zachmurzenia i opadów. Wpływ warunków klimatycznych może powodować pogarszanie się istniejących chorób lub pojawienie się nowego problemu zdrowotnego w następstwie zmiany pogody. 

Meteopatia nie jest uznawana za chorobę, choć istnieją dowody naukowe na związek złego samopoczucia i przykrych dolegliwości z wahaniami aury za oknem. 

Według badań ludzie różnią się stopniem wrażliwości na zmiany pogody, jednak meteopatami są najczęściej:

 • kobiety,
 • osoby w średnim wieku,
 • osoby z lękiem i depresją.

Wrażliwość biologiczna na zmiany aury jest również związana z psychofizycznymi możliwościami związanymi z codziennym radzeniem sobie ze stresem.

Meteopatów, a przynajmniej osób, które za nich się uważają, jest w naszym społeczeństwie wielu. W badaniach z lat 90.

ubiegłego wieku przeprowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej aż 90% kobiet i 75% mężczyzn określiło się meteopatami.

Oznacza to więc, że większość z nas odczuwa pewną wrażliwość na to, co dzieje się za oknem, tyle że nie wiemy na pewno, czy to pogoda jest tego przyczyną.

Objawy meteopatii

Mechanizmy odpowiadające za złe samopoczucie u meteopaty nie zostały do dzisiaj poznane.

Jednak niektórzy naukowcy wskazują na oddziaływanie naturalnych wpływów elektromagnetycznych na podwzgórze w mózgu, a w rezultacie zwiększanie wydzielania hormonów stresu i zmniejszanie wydzielania endorfiny. To z kolei przyczyniać się może do powstania przykrych dolegliwości. Należą do nich:

Pogorszenie stanu zdrowia może również dawać objawy psychiczne często kojarzone z depresją:

 • przygnębienie,
 • apatia,
 • drażliwość,
 • senność,
 • wahania nastroju.

Czy meteopatia to faktyczny problem?

Lekarze podkreślają, że dolegliwości towarzyszące np. jesiennemu przesileniu czy objawy towarzyszące meteopatii, to nie wymówka hipochondryków.

To realne odczucie pacjentów, którym uporczywe, niemijające dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości wynikają z gwałtownej zmiany pogody m.in.

spadku temperatury, wahań ciśnienia atmosferycznego, deszczowej, pochmurnej aury. Nie wszyscy dobrze tolerują takie zmiany.

Jest wiele badań, które potwierdzają związek pomiędzy zmianami pogody, a np. zaostrzeniem bólów reumatycznych, głowy, zębów czy dolnego odcinka kręgosłupa– mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda.

Zapobieganie meteopatii

Osoba, która uważa się za meteopatę, powinna skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który pomoże odróżnić nadwrażliwość na zmiany pogody od poważniejszych schorzeń oraz doradzi, jak sobie z nimi radzić.Jeśli objawy meteopatii powodują na tyle duży dyskomfort, że mamy problem z codziennym funkcjonowaniem, należy szukać rozwiązań. 

Leia também:  Pasożyty u dzieci – wszy, owsiki, lamblie

Meteopatia to indywidualna skłonność, zależna od warunków atmosferycznych – na to wpływu nie mamy. Możemy natomiast ograniczyć niesprzyjające czynniki i prowadzić zdrowy tryb życia – uprawiać sport, wzmacniać się zdrową dietą, bogatą m.in.

w magnez, witaminy z grupy B, witaminę D czy lecytynę. Ta ostatnia wspomaga pracę naszego mózgu, poprawia koncentrację, pamięć i samopoczucie. Znajdziemy ją np. w soi, żółtkach jaj, rzepaku, orzechach włoskich i ziemnych czy fasoli– mówi dr n. med.

Gabriela Kłodowska-Duda.

Specjaliści ostrzegają, że ludzi negatywnie reagujących na zmiany pogodowe będzie przybywać. Coraz mniej osób spędza czas na świeżym powietrzu wśród przyrody. Nadmiar obowiązków, praca, szkoła, krótsze dni, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, brak światła słonecznego i ruchu – to czynniki, które mają duże znaczenie zarówno, jeśli chodzi o samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne.

Źródła: materiały prasowe kliniki Neuro-Care w Katowicach, W. Oniszczenko, Affective Temperaments and Meteoropathy Among Women: A Cross-sectional Study, PLoS One, 15 (5); 2020, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7197850/

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.10.2015.

Więcej na podobny temat:Czy wiesz jak radzić sobie z meteopatią?Sposoby na ból głowy dla meteopatówCzy meteopatię można leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie są najczęstsze objawy meteopatii?

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Zjawiska meteorologiczne i zmiany warunków pogodowych mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu [1][2]. Meteopatia (lub też meteoropatia) jest terminem powszechnie znanym i związanym z wrażliwością organizmu człowieka na zmiany pogody. Kojarzona bywa głównie z osobami starszymi i powiedzeniem, że „strzyka mi kościach na zmianę pogody”. Czy rzeczywiście to tylko problem seniorów? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Na czym polega meteopatia i jakie są jej przyczyny

Meteopatia jest swoistą reakcją organizmu ludzkiego na oddziałujące na niego przez cały czas bodźce klimatyczne. Warunki pogodowe wpływają nie tylko na psychikę i samopoczucie człowieka (może to być wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny), lecz również oddziałują na fizjologię człowieka poprzez wpływ na procesy biochemiczne i metabolizm[2].

Meteopatia jest reakcją zależną od bardzo wielu czynników[1][2]. Może być ona nawet uwarunkowana genetycznie. Natomiast meteopatia nabyta może wykształcić się na skutek różnych procesów – powstaje np.

w wyniku starzenia się organizmu, może dotyczyć też osób, które przeszły operacje chirurgiczne i na ich skutek są bardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Uwrażliwienie się na otaczającą aurę może nastąpić również z powodu nadmiernie obciążającego organizm trybu życia, stresu i przemęczenia[2].

Jakie czynniki wpływają na nasilenie reakcji meteopatycznych organizmu?

Ilość i stopień intensywności reakcji na warunki meteorologiczne zależeć mogą od różnych czynników. Do tej pory badania wskazują, iż reakcje meteopatyczne zależne są nie tylko od wieku.

Mają na nie wpływ również płeć (większą wrażliwość odnotowano w tym zakresie u młodych kobiet w porównaniu do młodych mężczyzn), styl życia (w tym dieta), a także współwystępowanie chorób przewlekłych.

Zróżnicowane nasilenie meteopatii odnotowano również u osób o różnych chronotypach – osoby z chronotypem umiarkowanie porannym charakteryzują się największą odpornością zarówno na zmiany pogodowe, jak i na stres[1]. Na meteopatię cierpią również zdecydowanie częściej osoby mieszkające w dużych miastach, rzadko przebywające na łonie natury[3].

Reakcje meteopatyczne charakteryzują się bardzo szerokim spektrum nasilenia – od niewielkich wahań nastroju do poważnych zaburzeń funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego[1].

Objawy związane są z takimi czynnikami pogodowymi jak prędkość wiatru, temperatura i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne[2]. Najczęstsze objawy u meteopatów dotyczą ich samopoczucia.

Pojawiają się takie symptomy jak wahania nastroju, rozdrażnienie, zaburzenia rytmu dobowego i snu (senność lub bezsenność), uczucie ogólnego osłabienia i niechęć do działania skutkująca obniżoną aktywnością.

Obniżeniu nastroju często towarzyszą bóle głowy i problemy z koncentracją. Natomiast reakcje meteopatyczne są dużo bardziej nasilone u osób cierpiących na choroby przewlekłe, w szczególności reumatyczne i dotyczące układu krążenia i nerwowego.

Zwłaszcza w ich wypadku mogą pojawić się takie objawy jak bóle kości, stawów i mięśni oraz skoki ciśnienia tętniczego krwi[3]. Również osoby z chorobami układu oddechowego wykazują dużą wrażliwość na warunki pogodowe.

W przypadku różnych chorób przewlekłych warunki pogodowe i pora roku mogą wpływać na zwiększoną zachorowalność i występowanie ataków astmy oskrzelowej, częstotliwość wahań ciśnienia krwi oraz częstość wystąpienia zawału serca[2].

Badania wykazują także związek warunków pogodowych ze stopniem zachorowalności na grypę, zapalenie płuc i nieżyty dróg oddechowych[2].

Warto przyjrzeć się swojemu organizmowi, jak reaguje na zmiany pogody. Interesujące informacje na temat meteopatii znaleźć można również tutaj: https://adamed.expert/badania-zdrowotne/niekorzystny-biomet-co-to-jest-i-czym-sie-objawia-meteoropatia/.

Źródła:

[1] IM Isaeva, IS Karmazina, DS Marakushin, NS Hloba, 2018, Wpływ chronotypu na intensywność reakcji Meteopatycznych u młodych ludzi, Międzynarodowe trendy w nauce i technice: materiały VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej, Warszawa, 30 września 2018 r. / RS Global Sp.z OO – Warszawa, 2018. – Tom. 3. – Р. 38–40.

[2] Cymes I., Szwajkowski Z., Dragańska E., Makuch T., 2005, Występowanie chorób meteorotropowych i ich związek z warunkami pogodowymi na terenie Olsztyna, Inżynieria ekologiczna 13.

[3] https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/meteopatia-jak-i-dlaczego-organizm-zle-toleruje-zmiany-pogody/

Alergia na pogodę

Jestem meteoropatką. Dziś nie mam co do tego żadnych wątpliwości, choć jeszcze kilka lat temu byłam wobec tego określenia bardzo sceptyczna. Ilekroć mama, chora na migotanie przedsionków twierdziła, że źle się czuje, bo ciśnienie szaleje – nie wierzyłam. Jednak z wiekiem i ja ewidentnie zaczęłam silniej reagować na zmiany pogody.

W pewnym sensie ta „diagnoza” wywołała ulgę, bo mogłam wykluczyć kilka innych opcji, np. że jestem hipochondryczką, że jestem leniwa, że popadam w depresję. Tymczasem ja tylko (dla mnie to aż) źle znoszę zmiany w pogodzie. Zwłaszcza jesienią i zimą.

Ten post piszę na koniec tygodnia, w którym mieliśmy istne szaleństwo za oknem: wiatry, zawieje, deszcz ze śniegiem, śnieg i przede wszystkim gwałtowne zmiany ciśnienia. Czułam się fatalnie.

Jak cierpieć, to nie indywidualnie…

…a nawet nie we dwóch, jak sugerowali Starsi Panowie. Pociesza mnie więc trochę, że jestem w zacnym i sporym towarzystwie. Jest nas już ok. 50 procent w społeczeństwie, niektórzy uważają nawet, że 70. Przeważają kobiety po pięćdziesiątce, chociaż i mężczyzn ostatnio przybywa.

Dlaczego cierpimy częściej? Jak wiele naszych dolegliwości jest to związane z wahaniami w poziomie hormonów. Najwięcej meteoropatek jest wśród pań w okresie menopauzy i starszych.

Na czym właściwie ta meteoropatia polega? Na tym, że nadchodzące zmiany w pogodzie psują nam samopoczucie i wywołują wiele fizycznych dolegliwości. Ja mam wtedy kiepski nastrój, jestem rozdrażniona, smutna, zniechęcona. Trudno mi się dłużej skoncentrować na jednym zajęciu, szybko czuję się zmęczona i senna.

Boli mnie głowa (albo nieprzyjemnie ćmi przez kilka dni i nie pomaga na to tabletka), do tego nasila mi się arytmia. Serce kołacze, bije szybko i mocno, dławi w gardle.

Meteoropatia może też objawiać się bezsennością (albo sennością), bólami mięśni i stawów (zwłaszcza po kontuzji), także bólami reumatycznymi. Bolą blizny po starych ranach, zatoki, nawet zęby. Pogoda może pogarszać stan astmatyków i osób z chorym sercem, zwłaszcza z chorobą niedokrwienną.

Meteopatia – jak i dlaczego organizm źle toleruje zmiany pogody?

Pogoda, ale jaka?

* Najdokładniej jest zbadany wpływ ciśnienia atmosferycznego na nasze samopoczucie. Chodzi o jego gwałtowne zmiany, powyżej 8 hPa na dobę. Szczególnie mocno odczuwamy spadki na barometrze. Statystyki wykazują, że w takie dni więcej jest zawałów serca i przypadków migotania przedsionków.

To dlatego, że przy niskim ciśnieniu atmosferycznym tlen z większym trudem przenika przez pęcherzyki płucne do krwi. Musimy głębiej oddychać, aby uzupełnić jego niedobór, a serce musi wydajniej pracować, jest więc bardziej obciążone.

* Nadejście frontu chłodnego zaognia zmiany zapalne stawów i kości (odwrotnie – front ciepły przy niżowej pogodzie łagodzi dolegliwości reumatyczne).

* Kolejnym winowajcą jest porywisty, silny wiatr, który wywołuje u wielu osób agresję, rozdrażnienie i irytację (ja też tak mam). W niektórych krajach niegdyś stosowano w sądach okoliczności łagodzące, gdy przestępstwa  dokonano w czasie wietrznej aury (np.

w Szwajcarii, Niemczech, państwach basenu Morza Śródziemnego). Wiatry są nie tylko nieprzyjemne i uciążliwe, ale też jonizują powietrze. Źle działają przede wszystkim podmuchy niosące jony dodatnie (np.

sirocco na Półwyspie Apenińskim, mistral na południu Francji, wiatr fenowy wiejący z gór w doliny – taki jest nasz halny w Tatrach).

Gdy powietrze jest dodatnio zjonizowane, osobom skłonnym do depresji pogarsza się nastrój, stajemy się nerwowi, poirytowani, mamy bóle głowy, więcej jest wtedy wypadków samochodowych i prób samobójczych. Jony ujemne (wytwarzają je np. drzewa iglaste) odwrotnie – wpływają przeważnie pozytywnie na nasz nastrój.

Cywilizacja nas niszczy

Wszystko pięknie, tylko skąd te nasze słabości. Jakoś dawniej nie słyszało się o chorobach z powodu pogody. To prawda, tylko dawniej żyliśmy inaczej: w czyściejszym środowisku, dużo czasu spędzaliśmy na powietrzu i w ruchu, żyliśmy od wschodu do zachodu słońca. Słowem – bardziej higienicznie.

Slow lub hygge, jak się ostatnio zwykło mówić. To tłumaczy dlaczego meteoropatami są częściej mieszkańcy miast (podobnie jest z alergikami).

Czy możemy sobie pomóc? Odpowiadając na to pytanie, musiałabym znowu pisać o zasadach dobrego życia, o aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu, odpowiedniej ilości snu, itd, itp. Wszyscy to znamy.

Można popijać zioła typu melisa, śledzić prognozy pogody i próbować wcześniej tak planować dzień, żeby w trudniejszym okresie mieć mniej obowiązków, więcej możliwości relaksu. Tylko to rzadko jest możliwe w naszym pędzącym gdzieś życiu. Czyli co, trzeba to polubić?

Czy wierzycie w meteoropatię? Czy jesteście meteoropatami? Jak sobie radzicie z dolegliwościami?

Leia também:  Como causar uma boa impressão em um primeiro encontro

Meteopatia – wrażliwość na zmiany pogody

Wrażliwość na zmiany pogody może być niezwykle uciążliwa – powoduje ona zarówno ogólne zmęczenie organizmu, ból czy zaburzenia nastrojów. Aby lepiej zrozumieć te zróżnicowane reakcje na czynniki meteorologiczne, warto dowiedzieć się więcej o samej meteopatii, jej objawach i sposobach radzenia sobie z nimi. 

Kim jest meteopata?

Meteopatia, zwana też inaczej meteoropatią jest nadwrażliwością na zmiany pogody. Meteopata to natomiast osoba, która jest podatna na tego typu wahania temperatury, ciśnienia i pozostałych czynników atmosferycznych. Rozmaite dolegliwości mogą się też nasilać w czasie następowania po sobie kolejnych pór roku i przesileń z nimi związanych1. 

W niektórych przypadkach bardzo silne reakcje na bodźce pogodowe mogą wiązać się z innymi przewlekłymi chorobami. Przykładowo, osoby mające problemy z układem krążenia, układem oddechowym oraz zmagające się ze schorzeniami reumatycznymi lub hormonalnymi mogą być bardziej narażone na intensywne i uciążliwe odczuwanie zmian pogody. 

Obecnie meteopatia jest uznawana za problem cywilizacyjny, związany ze zmianami klimatycznymi zachodzącymi na całym świecie.  

Wpływ pogody na organizm i samopoczucie

Niestabilny, szybko zmieniający się klimat, nietypowa dla poszczególnych pór roku aura czy niespotykane dotąd zjawiska atmosferyczne intensyfikują odczuwanie objawów związanych z meteopatią2. Do tych najczęściej występujących można zaliczyć: 

 • bóle głowy i stawów, 
 • wahania nastrojów, 
 • rozdrażnienie, złe samopoczucie,  
 • uczucie osłabienia, 
 • zaburzenia snu,
 • problemy z koncentracją. 

To wszystko sprawia, że wykonywanie nawet najprostszych czynności jest ogromnym wyzwaniem dla tak obciążonego organizmu. Jeśli tylko zaobserwujemy pierwsze objawy meteopatii, warto wiedzieć, jak działać, aby zminimalizować jej negatywne skutki. 

Jak radzić sobie z objawami meteoropatii? 

Wiemy już w jaki sposób nasz organizm może reagować na zmiany warunków atmosferycznych. Czas teraz sprawdzić, jakie kroki możemy podjąć, gdy wystąpią u nas choćby pojedyncze objawy meteopatii.

Musimy pamiętać, że jej leczenie jest jedynie symptomatyczne, nie sposób bowiem oddziaływać na zewnętrzne i niezależne od nas na tak dużą skalę czynniki klimatyczne. Nie jesteśmy jednak zupełnie bezsilni.

Oto kilka prostych i wartych uwagi rekomendacji:

 • zdrowy sen3 i relaks, który przyspiesza regenerację i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
 • zbilansowana i zróżnicowana dieta bogata w witaminy, zwłaszcza te z grupy B oraz minerały, takie jak magnez i potas,
 • aktywność fizyczna dopasowana do indywidualnych możliwości korzystnie wpływa na samopoczucie i pracę całego organizmu, 
 • medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe4, które rozluźniają napięte mięśnie i pomagają osiągnąć spokój,
 • łagodne napary lub preparaty ziołowe, które naturalnie wspierają organizm przy nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody. 

Nasz organizm nie jest przystosowany do nagłych i nieprzewidzianych zmian pogody. Trudno mu się do nich adaptować i z tym właśnie wiąże się wystąpienie wielu uciążliwych, wymienionych wyżej dolegliwości.

Wrażliwość na wahania ciśnienia czy temperatury może być problematyczna, ale nasze szybkie działania mogą przynieść znaczącą poprawę, a my – szybko zapomnimy o chwilowej niedyspozycji i znów zaczniemy żyć pełnią życia. 

Meteopatia – czy to się leczy?

Czy meteopatia to faktyczny problem? Meteopatia to nie choroba, lecz specyficzny zespół objawów występujący u osób wrażliwych na warunki atmosferyczne i przesilenia towarzyszące zmianom pór roku.

Główne objawy to wzmożone bóle głowy, mięśni, bóle reumatyczne, problemy z koncentracją, senność czy wahania nastroju. Jesień to także niełatwy czas dla osób cierpiących na migreny.

Nie bez przyczyny wiele objawów tych schorzeń nasila się między wrześniem a listopadem – wtedy też pacjenci szturmują gabinety lekarskie szukając pomocy.

– Wiele dolegliwości może przybierać na sile jesienią, zwłaszcza schorzeń neurologicznych. Wynika to z gwałtownej zmiany pogody m.in. spadku temperatury, wahań ciśnienia atmosferycznego, deszczowej, pochmurnej aury.

Nie wszyscy dobrze tolerują takie zmiany. Jest wiele badań, które potwierdzają związek pomiędzy zmianami pogody a np. zaostrzeniem bólów reumatycznych, głowy, zębów czy dolnego odcinka kręgosłupa – mówi dr n. med.

Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

Jak przebiega zakażenie rotawirusowe?

Pogorszenie stanu zdrowia może dawać objawy psychiczne takie jak przygnębienie, apatia, drażliwość, wahania nastroju, a także fizyczne: ogólne osłabienie organizmu, brak energii, ospałość lub bezsenność. Przypominają one często objawy związane z depresją.

Lekarze podkreślają, że przesilenie jesienne czy meteopatia to wcale nie domeny hipochondryków lub wymówka pacjentów narzekających na klimat. To realne odczucie pacjentów, którym uporczywe, niemijające dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jesień to niełatwy czas nie tylko dla meteopatów, ale także dla osób cierpiących na bóle głowy i kręgosłupa.

Głowa bardziej cierpi jesienią

Powszechnym problemem są m.in. różnego rodzaju bóle głowy, na które uskarża się większość z nas. Mogą one towarzyszyć innym jednostkom chorobowym, ale bardzo często stanowią one odrębny przypadek kwalifikujący się do leczenia u specjalisty neurologa.

Migrena to jeden z takich przypadków i schorzeń, które podczas tej pory roku mogą się nasilić. To samo tyczy się rzadziej występującego, ale równie nieprzyjemnego klasterowego bólu głowy.

Ma na to wpływ m.in.

niedobór witaminy D, której najlepszym źródłem są promienie słoneczne, a tych niestety jest znacznie mniej w porze jesienno-zimowej, szczególnie na naszej szerokości geograficznej – komentuje dr Kłodowska-Duda.

Wpływ tej witaminy jest niepodważalny dla naszego organizmu, także układu nerwowego. Potwierdzają to m.in. badania duńskich naukowców, którzy uznają witaminę D za istotny czynnik stymulujący naszą odporność – pobudza ona rozwój limfocytów T, które bez jej wsparcia nie są w stanie właściwie bronić naszego organizmu przed infekcjami.

Witamina D jest również odpowiedzialna za prawidłowy rozwój i mineralizację kości, dlatego też jej właściwy poziom pomoże nam uchronić się przed osteoporozą czy problemami z kręgosłupem.

Rwa kulszowa lubi chłód i wilgoć

Na jesienne chłody i częste deszcze powinni też uważać pacjenci, którym doskwiera rwa kulszowa.

Stany zapalne lub ucisk na nerw kulszowy u wielu osób może wywołać intensywny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje w kierunku pośladków, ud, łydki lub stopy. Najczęściej występuje on po jednej ze stron ciała, często po gwałtownym ruchu czy dźwignięciu.

Może mu towarzyszyć uczucie pieczenia, mrowienie, a nawet odrętwienie nogi lub ręki. Jego najczęstszą przyczyną jest dyskopatia tej części kręgosłupa.

– Nerw kulszowy to największy nerw w organizmie człowieka. Jego położenie w okolicy miednicy, sprawia, że podczas jesiennych chłodów, wzmaganych silnym wiatrem i deszczem, łatwo tą okolicę podrażnić i wywołać atak rwy kulszowej.

Aby uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy zadbać o odpowiedni strój chroniący przed wiatrem i chłodem.

Zmiana pogody powoduje też zmianę naszego trybu życia, często rezygnujemy ze spacerów i sportu na świeżym powietrzu, a więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, która obciąża nasz kręgosłup skutkując niejednokrotnie bólem – wyjaśnia neurolog.

Jak się przed tym bronić?

Specjaliści ostrzegają, że ludzi negatywnie reagujących na zmiany pogodowe będzie przybywać, ponieważ zmianie uległy także nawyki związane ze stylem życia. Coraz mniej osób spędza czas na świeżym powietrzu wśród przyrody.

Nadmiar obowiązków, praca, szkoła, krótsze dni, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, brak światła słonecznego i ruchu – to czynniki, które mają duże znaczenie zarówno, jeśli chodzi o samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne.

Dotlenienie mózgu i całego organizmu zmniejsza ryzyko bólu głowy.

Lekarz pomoże odróżnić nadwrażliwość na zmiany pogody od poważniejszych schorzeń oraz doradzi jak sobie z nimi radzić. – Jeśli zmiany pogodowe powodują na tyle duży dyskomfort, że mamy problem z codziennym funkcjonowaniem, należy szukać rozwiązań. Meteopatia to indywidualna skłonność, zależna od warunków atmosferycznych – na to wpływu nie mamy.

Możemy natomiast ograniczyć niesprzyjające czynniki i prowadzić zdrowy tryb życia – uprawiać sport, wzmacniać się zdrową dietą, bogatą m.in. w magnez, witaminy z grupy B, witaminę D czy lecytynę. Ta ostatnia wspomaga pracę naszego mózgu, poprawia koncentrację, pamięć i samopoczucie. Znajdziemy ją np.

w soi, żółtkach jaj, rzepaku, orzechach włoskich i ziemnych czy fasoli – mówi ekspert.

Dla wielu osób intensywniej odczuwających dolegliwości bólowe jesienią ratunkiem stają się środki przeciwbólowe, które jedynie objawowo koją ból, nie usuwają zaś źródła problemu. Na rynku są także dostępne suplementy diety dedykowane osobom, które źle znoszą zmiany pogody.

– Ciągłe uśmierzanie bólu tabletkami nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Suplementy diety dla meteopatów często zawierają witaminę B, magnez, wyciągi roślinne – to wszystko jednak możemy znaleźć na straganie z warzywami.

Tłuste potrawy, na które mamy ochotę jesienią na pewno nie dodadzą nam energii, będziemy za to bardziej ospali i na wiosnę przybędzie nam kilogramów. Każdy problem wymaga innego podejścia i terapii. Aby zredukować np. napięciowe bóle głowy warto zadbać o min. 7h snu, można także stosować masaże rozluźniające.

Jeżeli chodzi o kręgosłup to zadbajmy o pozycję podczas snu, a w pracy róbmy sobie przerwy na przeciąganie i rozciąganie, a także krótki spacer – doradza neurolog.

Wzmocnione jesienną pogodą migreny czy uciążliwe bóle kręgosłupa należy leczyć u specjalisty, który dobierze skuteczną terapię. Warto pamiętać, że powyższe objawy jesiennego przesilenia mogą sygnalizować poważne problemy i schorzenia. Jeżeli dolegliwości przebierają na sile i utrudniają codzienne funkcjonowanie, to warto skonsultować się z neurologiem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*