
Luźne stolce nie zawsze są niepokojącym symptomem. Niejednokrotnie pojawiają się na skutek diety obfitującej w ostre przyprawy, a także dużą zawartość błonnika.
Podkreślić należy jednak fakt, że nieprawidłowości związane z wypróżnianiem się mogą wskazywać na obecność poważnych schorzeń. Do odwiedzenia specjalisty powinny skłonić nas następujące symptomy: obecność śluzu, krwi, czy tłuszczu.
Luźne stolce oraz przewlekłe stany biegunowe nigdy nie powinny być ignorowane.
Czym różni się luźny stolec od biegunki?
Zwrócić należy uwagę na fakt, że zarówno zmiana konsystencji stolca, jak i częste wydalanie stanowi duże niebezpieczeństwo. Co więcej, jest to bardziej niebezpieczne, gdy zauważymy domieszkę śluzu, krwi bądź tłuszczu.
Luźny stolec charakteryzuje się konsystencją miękką, nieformowaną, półpłynną. Natomiast biegunka jest to oddawanie stolca wyróżniającego się płynną lub półpłynną konsystencją z częściej niż 3 razy na dobę. Większość sytuacji to krótkotrwałe stany trwające kilka dni. Spowodowane są najczęściej przez zatrucie pokarmowe.
Następuje to przez spożycie zanieczyszczonej żywności, skażonej bakteriami czy też toksynami, pasożytami oraz składnikami spożywczymi. Objawy związane z zatruciem występują nagle. Wymienia się tutaj wymioty, nudności, bóle brzucha, wodnistą biegunkę, czasami gorączkę oraz osłabienie.
Dolegliwości nie trwają długo, a także najczęściej ustępują w sposób samoistny.
fot. Biegunka po jedzeniu może być oznaką problemów żołądkowych lub jelitowych
Co wywołuje luźne stolce po posiłku?
Pewne składniki przyczyniają się do przyspieszenia perystaltyki jelit. Takie działanie doprowadza do tego, że stolec nie ma czasu, żeby się uformować. Co więcej, zwiększeniu ulega częstość wypróżnień. Luźne stolce mogą pojawić się po zjedzeniu następujących produktów:
- zbyt duża ilość produktów mlecznych, szczególnie sfermentowanych, na przykład maślanki, jogurty, kefiry,
- ostre przyprawy,
- produkty obfitujące w błonnik,
- kawa, która przyczynia się do podrażniania ściany jelit.
Jakie wyróżnia się przyczyny częstych, luźnych stolców?
Obecność częstych biegunek oraz oddawanie luźnych stolców niejednokrotnie jest związane z chorobami, które obejmują jelita. Wymienia się zatem:
- chorobę trzewną określaną jako celiakie – jest to związane z nietolerancją glutenu (białko występujące w nasionach pszenicy, żyta, a także jęczmienia). Choroba jest coraz częściej diagnozowana u osób dorosłych. W tym przypadku do częstych luźnych stolców dochodzi w wyniku spożycia żywności bogatej w gluten. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego jelit.
- zespół jelita drażliwego – jest to jedno z częściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Istotną cechą jest zmiana konsystencji oraz rytmu wypróżnień, która trwa co najmniej 3 miesiące. Problem dotyczy osób będących między 3 a 4 dekadą życia. W tym przypadku często mogą występować rzadkie stolce, zaparcia, bóle brzucha, a także uczucie niepełnego wypróżnienia.
- choroba Leśniewskiego-Crohna – jest to zaburzenie prowadzące do pełnościennego zapalenia ścian jelit. Najczęściej dotyka jelita cienkiego. Może tak się zdarzyć, że zajmie całą długość przewodu pokarmowego, a więc od jamy ustnej do odbytu włącznie. Schorzenie przebiega z okresami zaostrzeń oraz remisji. W towarzystwie choroby pojawiają się luźne i brzydko pachnące stolce, biegunki ze śluzem, a ponadto utrata masy ciała.
- zespół krótkiego jelita – dochodzi do niego po operacjach, które wykonywane są z powodu nowotworu niedokrwienia, chorób zapalnych jelit. Skutkiem jest zmniejszenie czynnej powierzchni jelit, która jest konieczna do wchłaniania pokarmu.
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jest to przewlekły stan zapalny jelita grubego, a także odbytu. Przyczynia się do powstania owrzodzeń. Często występujące symptomy to biegunki z domieszką krwi, a także powolna utrata masy ciała.
- nowotwór jelita grubego – charakteryzuje się zmianą rytmu wypróżnień, pojawia się częste oddawanie stolca z domieszką krwi oraz śluzu, utrata masy ciała oraz postępująca niedokrwistość.
fot. Częste biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu
Jakie patologie mogą jeszcze doprowadzić do luźnych stolców?
Obecność luźnego stolca nie zawsze informuje o chorobie, która związana jest z dysfunkcją jelit. Symptom ten może także wskazywać na wiele schorzeń, które dotyczą innych narządów oraz układów. Wyróżnia się następujące inne przyczyny częstych oraz luźnych stolców:
- przewlekle zapalenie trzustki – choroba przyczynia się do nieodwracalnych modyfikacji w miąższu, które skutkują postępującą niewydolnością wewnątrz i zewnątrzwydzielniczą. Niewydolność o charakterze zewnątrzwydzielniczym przyczynia się do upośledzenia produkcji lipazy trzustkowej enzymu, który trawi tłuszcze. Przedostają się one w formie niezmienionej przez przewód pokarmowy, prowadząc w ten sposób do tłuszczowych stolców.
- mukowiscydoza – zaburzenie wydzielania przez narządy zewnątrzwydzielnicze. Skutkuje to znacznym zagęszczeniem śluzu. Prowadzi do niewydolności trzustki.
- nadczynność tarczycy – zbyt duża ilość hormonów tarczycy doprowadza do przyspieszenia metabolizmu i wzmożonej perystaltyki jelit. Taka sytuacja prowadzi do częstego oddawania stolca, utrata masy ciała pomimo znacznego apetytu.
Co więcej, częste biegunki oraz luźne stolce pojawiają się przez przewlekły stres (wytwarzane hormony pobudzają jelita do większej pracy), palenie papierosów (tytoń przyczyna się do drażnienia ścian jelita grubego), przyjmowanie niektórych preparatów leczniczych (antybiotyki, hormony tarczycy, leki przeciwcukrzycowe, zobojętniające kwas solny, chemioterapia).
fot. Częste oddawanie stolca – czy to normalne ?
Luźne stolce – w jakich sytuacjach trzeba udać się do specjalisty?
Wśród symptomów, które powinny skłonić do podjęcia jak najszybszego kontaktu z lekarzem wymienia się:
- obecność krwi w stolcu, krwawienie z odbytu,
- nagła zmiana rytmu wypróżnień,
- ból brzucha, który wybudza w nocy,
- towarzysząca przewlekłym biegunkom niedokrwistość i zmiana masy ciała.
Zaprezentowane symptomy powinny skłonić daną osobę do pogłębienia działań diagnostycznych, gdyż jest tutaj niebezpieczeństwo nowotworu przewodu pokarmowego, na przykład raka jelita grubego.
Częste, luźne stolce – przyczyny. Czy rozwolnienie jest objawem choroby?
Częste, luźne stolce, które są wydalane częściej niż 3 razy na dobę, mogą być powodem do niepokoju.
Częste rozwolnienie zazwyczaj jest oznaką choroby, zwłaszcza jeśli w stolcu są obecne krew, śluz lub tłuszcz. W takiej sytuacji należy zrezygnować z domowego leczenia i jak najszybciej udać się do lekarza.
Na jakie choroby mogą wskazywać częste, luźne stolce, jakie są przyczyny częstych rozwolnień?
Częste, luźne stolce mogą towarzyszyć biegunce przewlekłej (inaczej częste rozwolnienie) lub pseudobiegunce. W tym pierwszym przypadku luźne (półpłynne) stolce o dużej objętości, zawierające ślady krwi, ropy lub śluzu, są oddawane częściej niż 3 razy na dobę.
Z kolei pesudobiegunka to konieczność oddawania kilkakrotnie w ciągu dnia niewielkich ilości luźnego stolca (także z domieszką krwi czy śluzu). Cechą charakterystyczną pseudobiegunki jest permanentne uczucie potrzeby wypróżnienia.
Oba schorzenia mogą występować na przemian i być objawem wielu poważnych chorób.
Częste, luźne stolce – przyczyny
- Zespół jelita nadwrażliwego (IBS)
IBS to choroba przewlekła – jej objawy mogą utrzymywać się przez całe życie. Oprócz nieco luźniejszego stolca (w którym rzadko obserwuje się obecność krwi) pojawia się także niewyjaśniony spadek masy ciała (pomimo stosowania zbilansowanej diety) i uczucie zmęczenia. Często potrzeba oddania stolca pojawia się nocą.
Podczas choroby dochodzi do zmian w obrębie komórek błony śluzowej jelita grubego. Pojawia się wtedy luźny stolec, który może zawierać domieszkę krwi (w wyniku krwawienia z guza). Często jedynym objawem rozwijającego się nowotworu jest zmiana rytmu wypróżnień: biegunka i zaparcie. Warto wiedzieć, że objawy raka jelita grubego są zróżnicowane i zależą od lokalizacji guza.
SPRAWDŹ >> Jakie są objawy raka jelita grubego?
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Choroba polega na przewlekłym zapaleniu błony śluzowej odbytu lub jelita grubego. Jej objawem jest m.in. częste oddawanie luźnych stolców z domieszką krwi. Choroba jest bardzo groźna, ponieważ jej powikłaniami mogą być niewydolność wątroby, perforacja jelita grubego, a nawet nowotwór.
- Choroba Leśniowskiego-Crohna
To zapalna choroba jelita grubego o nieznanej etiologii, prowadząca do zniszczenia ściany jelit.Proces zapalny początkowo obejmuje błonę śluzową, z czasem zajmując wszystkie warstwy ściany jelita grubego.Objawami choroby są często oddawane luźne stolce,utrata masy ciała i zmiany okołoodbytnicze (owrzodzenia, ropnie, przetoki).
Celiakia, czyli choroba trzewna, to choroba zapalna jelita cienkiego, której istotą jest nietolerancja glutenu.
U osób, które zmagają się z tego typu zaburzeniem wchłaniania, w wyniku kontaktu z glutenem dochodzi do powstania stanu zapalnego. Konsekwencją jest powolne uszkadzanie błony śluzowej jelita cienkiego.
Charakterystycznym objawem choroby są luźne, blade, cuchnące i wydalane w dużej objętości stolce.
Nadmierna produkcja hormonów tarczycy powoduje przyśpieszenie metabolizmu chorego, w wyniku czego następuje częstsze oddawanie luźnego stolca. Jednocześnie dochodzi do redukcji masy ciała, mimo że apetyty chorego został pobudzony.
Jest to choroba, którą można się zarazić podczas pobytu w krajach tropikalnych. Wywołują ją bakterie z rodzaju Salmonella. W pierwszym tygodniu pojawiają się gorączka i bóle brzucha. W drugim obserwuje się silne bóle głowy i suchy kaszel. Dopiero w trzecim tygodniu pojawia się luźny stolec.
Oddawanie luźnych, cuchnących i tłuszczowych stolców to jeden z charakterystycznych objawów tej choroby genetycznej. Ze strony przewodu pokarmowego pojawiają się jeszcze inne dolegliwości: powiększenie objętości brzucha i zaczopowanie ślinianek gęstym, lepkim śluzem.
Inne przyczyny częstego oddawania luźnych stolców
- przyjmowanie leków – wiele leków, np. stosowany w cukrzycy metformin, leki przeczyszczające czy zobojętniające kwas solny, może wywoływać częste, luźne stolce jako niepożądany skutek uboczny ich przyjmowania. Jeśli istnieje podejrzenie, że przyczyną przewlekającej się biegunki są leki, należy je odstawić i zgłosić się do lekarza;
- spożywanie w dużych ilościach substancji słodzących (sorbitol, mannitol czy ksylitol).
Monika Majewska
Stolec – zmieniony wygląd
Prawidłowy stolec jest uformowany lub ma konsystencję półmiękką, bez niestrawionych resztek pokarmu; nie powinien brudzić muszli klozetowej po spuszczeniu wody.
Jakie są przyczyny zmienionego wyglądu stolca?
Ocena konsystencji, barwy czy domieszek do stolca może być ważną wskazówką, sugerującą istnienie różnych chorób, opisanych poniżej.
Zmiany konsystencji stolca
Stolec luźny, połyskliwy
Stolec luźny, połyskliwy, z trudem spłukujący się z muszli klozetowej, z widocznymi kropelkami tłuszczu na jego powierzchni lub w wodzie ma najpewniej charakter stolca tłuszczowego.
Takie zjawisko występuje w ciężkiej niewydolności trzustki, w raku trzustki, ale także w chorobach jelita cienkiego (np. w chorobie trzewnej).
W takiej sytuacji zaleca się potwierdzenie tłuszczowego charakteru stolca przez pomiar dobowego wydalania tłuszczu w stolcu zbieranym przez 3 doby przy standardowej diecie zawierającej 100 gramów tłuszczu. Dodatni wynik skłania do poszukiwania chorób trzustki i do leczenia preparatami enzymów trzustkowych lub jelitowych.
Stolec pienisty, strzelający
Stolec pienisty, strzelający jest najczęściej wyrazem zakażenia jelit, występuje też w zaburzeniach trawienia lub wchłaniania.
Stolec ołówkowaty
Stolec ołówkowaty – pod tym pojęciem rozumie się stolec uformowany, ale o bardzo wąskiej średnicy, przypominającej nawet średnicę ołówka (stąd nazwa).
Taka zmiana może być następstwem zwężenia odbytnicy przez raka, czy rzadziej – przez zmiany zapalne, bliznowate w okolicy odbytu. Jest to ważny sygnał do badań lekarskich, z których najprostsze to badanie palcem przez odbyt.
Zmiany barwy stolca
Stolec czarny, smolisty
Barwa ta pochodzi z domieszki krwi, która uległa przemianom chemicznym. Zwykle źródło krwawienia w przypadku stolca smolistego znajduje się w żołądku lub dwunastnicy.
Jeżeli treść jelitowa przechodzi powoli a wynaczynienie nie jest obfite, źródło krwawienia może także znajdować się w początkowym odcinku jelita grubego, czyli w kątnicy, w pobliżu wyrostka robaczkowego.
Aby zweryfikować, czy czarna barwa stolca zależy od domieszki krwi, można wykonać test na obecność krwi utajonej. Ten dość prosty test jest dostępny w wielu aptekach bez recepty.
Potwierdzenie obecności krwi utajonej w stolcu, nadającej mu barwę czarną, oznacza konieczność rychłej wizyty lekarskiej. Na ogół lekarz zleca oznaczenie morfologii krwi i stężenia żelaza oraz rutynowe badania endoskopowe przewodu pokarmowego. W większości przypadków przynoszą one rozstrzygnięcie co do źródła krwawienia. Rzadziej sięga się po bardziej wyrafinowane metody diagnostyczne.
Ciemna, nawet czarna barwa stolca może być też zależna od leczenia preparatami żelaza, bizmutu czy zażywania węgla lekarskiego. W takim przypadku test na krew utajoną w stolcu wypadnie negatywnie, bez konieczności dalszych badań.
Stolec jasny, żółtawy lub barwy gliny
Takie zmiany barwy stolca towarzyszą utrudnieniu wydalania do światła przewodu pokarmowego żółci wytwarzanej w wątrobie. To zjawisko określa się mianem cholestazy.
Przeszkoda w odpływie żółci może być zlokalizowana na poziomie od komórki wątrobowej do tzw. brodawki dwunastniczej, przez którą żółć wpływa do dwunastnicy.
Cholestazie często towarzyszy żółtaczka, ściemnienie barwy moczu do brunatnej włącznie oraz uogólniony świąd skóry.
Biały stolec
Biały stolec występuje po badaniu kontrastowym przewodu pokarmowego z podaniem doustnym barytu. To kontrast może nadać pierwszej partii stolca barwę białą.
Luźny zielonkawy stolec
Luźny zielonkawy stolec najpewniej oznacza infekcję jelitową. Biegunka i gorączka jako objawy towarzyszące, uzupełniają obraz chorobowy.
Domieszki patologiczne
Domieszka krwi
Świeża krew powlekająca stolec lub obecna tylko na papierze toaletowym najczęściej zależy od choroby hemoroidalnej.
Krew przemieszana ze stolcem lub skrzepy krwi wskazują na źródło krwawienia położone w świetle jelita.
W obu tych przypadkach konieczne jest badanie lekarskie i wziernikowanie jelita, o zasięgu zależnym od okoliczności. Należy dążyć do wyjaśnienia przyczyny krwawienia jelitowego, a co najmniej – do wykluczenia raka jelita grubego jako jego źródła.
Domieszka śluzu
Domieszka śluzu powlekającego stolec może być wyrazem jedynie zaburzeń czynnościowych lub miernie nasilonego zapalenia jelita. Za tą możliwością przemawia dodatkowo domieszka krwi lub ropy.
Obecność pasożytów
Obecność pasożytów lub ich fragmentów (np. człony tasiemca) w sposób jednoznaczny skłania do badania parazytologicznego stolca i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Luźny stolec – co go powoduje?
Dzień dobry, mój 5 letni synek od pewnego czasu ma luźny stolec. Odżywia się tak jak zawsze i dlatego trochę mnie to martwi. Nie uskarża się na bóle brzucha. Nie ma gorączki, a także nie zauważyłam, aby miał mniejszy apetyt.
Co pomoże powodować luźny stolec? Przeanalizowałam w zasadzie cały jadłospis syna i nie mam pojęcia co może być przyczyną luźniejszych stolców.
Byliśmy u lekarza, przepisał jakieś leki w tym smecte, ale sama już nie wiem, czy powinnam faszerować go proszkami, skoro nie wiadomo, co tak naprawdę jest przyczyną luźnego stolca.
Może powinnam wykonać jakieś badania? Badania krwi? Nie wiem i łapię się za głowę, bo takie problemy mieliśmy, gdy dziecko było niemowlakiem, ale wówczas luźny stolec był normą, bo dziecko żywiło się jedynie mlekiem.
Teraz nie mam pojęcia, co może wpływać na luźny stolec u 4 latka. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady i możliwości, co powoduje luźny stolec. Może podpowiem coś mojemu lekarzowi, albo po prostu zapiszę dziecko na jakieś badania.
Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Biegunka to oddawanie 3 lub więcej płynnych lub półpłynnych stolców na dobę.
Biegunki w zależności od czasu trwania można podzielić na ostre lub przewlekłe. Ostra biegunka trwa krócej niż dwa tygodnie, przewlekła trwa dłużej niż dwa tygodnie a ich przyczyny różnią się między sobą.
Przyczyną ostrej biegunki zwykle jest infekcja wirusowa, z czego u 50-70% przypadków spowodowanych jest zakażeniem przez rotawirusy, pozostałe wirusy odpowiedzialne za występowanie luźnych stolców to kalciwirusy, adenowirusy, astrowirus.
Rzadziej biegunkę powodują bakterie – różne szczepu E. Coli, Salmonella, Campylobacter, Shiglla, Yersinia, Clostridium, gronkowce.
Przebieg naturalny biegunki jest zależny od czynnika wywołującego, najczęściej jednak choroba samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.
Leczenie biegunki ostrej przede wszystkim opiera się na uzupełnianiu płynów, a dieta powinna być lekkostrawna, z wyłączeniem produktów nietolerowanych przez dziecko.
Należy stopniowo rozszerzać dietę w miarę czasu trwania biegunki i tolerowania przez dziecko przyjmowanego wcześniej pokarmu.
Szczególnie w biegunkach wirusowych pomocne okazać się może również stosowanie probiotyków, szczególnie zawierających Lactobacillus GG i Sacharomyces boulardii.
- Jeśli jednak dziecko jest w złym stanie ogólnym, ma gorączkę, nie przyjmuje pokarmów, w kale występuje śluz lub krew lub biegunka będzie się utrzymywać dłużej niż dwa tygodnie i doprowadzać do odwodnienia i niedożywienia zaleca udać się do pediatry, będzie w stanie zebrać dokładny wywiad, przeprowadzić badanie fizykalne oraz zlecić badania dodatkowe, w tym badania biochemiczne krwi, badania kału, w tym badanie mikrobiologiczne.
- W różnicowaniu przyczyn biegunki lekarz może wziąć pod uwagę takie jednostki chorobowe jak alergia lub nietolerancja pokarmowa, choroby endokrynologiczne, nieswoiste zapalenie jelit – chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół rozrostu bakteryjnego.
- Jeśli jednak biegunka ustąpi po kilku dniach, a dziecko czuło i będzie czuło się dobrze najprawdoponiej przyczyną było zakażenie wirusowe, które zostało zwalczone przez organizm dziecka.
- – Lek. Katarzyna Darecka
- Redakcja poleca:
Jakie choroby możesz przywieźć z wakacji
Przez długi czas nie mogłeś znaleźć przyczyny swoich dolegliwości lub wciąż jej szukasz? Chcesz nam opowiedzieć swoją historię lub zwrócić uwagę na powszechny problem zdrowotny? Napisz na adres [email protected] #RazemMożemyWięcej
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Biegunka tłuszczowa – przyczyny, objawy, leczenie
Biegunka tłuszczowa polega na oddawaniu przez chorego stolca częściej niż trzy razy na dobę, a czas jej trwania przekracza cztery tygodnie. Istotne jest to, że stolec tłuszczowy nie stanowi choroby, a jest jedynie jej objawem.
Należy podkreślić, że przyczyną biegunki tłuszczowej mogą być poważne schorzenia układu pokarmowego, dlatego też nie można jej bagatelizować.
Czym zatem jest biegunka tłuszczowa? Jak wygląda stolec tłuszczowy? Jak leczyć biegunkę tłuszczową?
Co to jest i jak rozpoznać biegunkę tłuszczową oraz stolec tłuszczowy?
Biegunka tłuszczowa (łac. steatorrhoea) stanowi rodzaj biegunki przewlekłej, czyli takiej która trwa dłużej niż 4 tygodnie. Związana jest z upośledzeniem trawienia lub wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym.
Stolce podczas biegunki tłuszczowej zawierają duże ilości niestrawionego tłuszczu, które wielokrotnie przekraczają normę. Rozpoznanie biegunki tłuszczowej nie jest łatwe.
Podobnie jak w przypadku innej, przewlekłej biegunki stolce oddawane są często – więcej niż trzy razy na dobę – oraz mają luźną, płynną lub półpłynną, konsystencję.
Jaki zatem wygląd mają stolce tłuszczowe? Charakterystyczną cechą stolca tłuszczowego jest jego jasny, żółty lub pomarańczowy kolor, oraz połyskująca powierzchnia. Ponadto, biegunka tłuszczowa ma przykry, gnilny zapach oraz tłustą – kleistą, oleistą – konsystencję, a kał trudno spuścić w toalecie. Stolcom towarzyszą nierzadko ból brzucha, skurcze jelit, wzdęcia oraz utrata wagi.
Stolce tłuszczowe – przyczyny
Biegunka tłuszczowa jest rodzajem przewlekłej biegunki, charakteryzującej się dużą zawartością niestrawionego tłuszczu. Stolec tłuszczowy jest zazwyczaj wynikiem zaburzeń trawiennych (np. niestrawności) oraz zaburzeń wchłaniania.
Powodem zwiększonej ilości tłuszczu w kale mogą być schorzenia trzustki, takie jak: wrodzony niedobór lipaz trzustkowych, przewlekłe zapalenie trzustki bądź mukowiscydoza. Ponadto, stolec tłuszczowy może być wynikiem pankreatektomii – operacji usunięcia trzustki.
Biegunkę tłuszczową może wywołać także kamica, zrośnięcie (atrezja), nowotwór dróg żółciowych lub celiakia, która objawia nie nietolerancją glutenu. Tłusty stolec może pojawić się również w wyniku zakażenia przewodu pokarmowego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniewskiego-Crohna.
Upośledzone trawienie i wchłanianie tłuszczów może mieć także związek z choleostazą, czyli zaburzeniem wydzielania żółci do dróg żółciowych, co z kolei wiąże się ze zmniejszeniem ilości kwasów żółciowych w dwunastnicy. U osób starszych powodem pojawienia się biegunki tłuszczowej jest przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego.
Charakterystycznym objawem biegunki tłuszczowej jest oddawanie stolca o wysokiej zawartości tłuszczu. Kał natomiast ma jasną barwę i specyficzną woń o gnilnym charakterze. Ponadto biegunce tłuszczowej mogą towarzyszyć symptomy w postaci:
- • ostrego bólu brzucha i wzdęć,
- • nudności, a nawet wymiotów,
- • żółtaczki,
- • świądu skóry wywołanego choleostazą,
- • spadku wagi,
- • krwi w stolcu, zarówno świeżej (jasnoczerwonej, jak i czarnej (smolistej, która występuje np. w celiakii czy zapaleniu jelit), a także śluzu w kale,
- • kaszlu i częstych infekcji,
- • ciemnego zabarwienia moczu, które jest wynikiem przedostawaniem się do moczu bilirubiny, produkowanej przez wątrobę.
Diagnostyka i leczenie biegunki tłuszczowej oraz stolca tłuszczowego
Przewlekłe biegunki mogą być wywołane przez wiele chorób jelita grubego lub cienkiego, trzustki czy wątroby. Dlatego też, diagnoza możliwa jest po dokładnym wywiadzie lekarskim i wykonaniu odpowiednich badań. Istnieje wiele testów umożliwiających zbadanie zawartości tłuszczu w kale. Co ważne, nie wiążą się one z jakimkolwiek ryzykiem dla pacjenta. Polegają one na przeprowadzeniu badań:
• jakościowych, których celem jest stwierdzenie obecności tłuszczu w stolcu, polegają one na ocenie ilości kulek i kropli tłuszczu, które można zaobserwować pod mikroskopem; testy te wymagają zazwyczaj kilku próbek kału, które zbierane są przez okres 2-4 dni,
• ilościowych, które służą określeniu zawartości tłuszczu w kale, stosowaną w nich jednostką są gramy na dobę; dla dorosłych normą są 2-7g/24 h w sytuacji, kiedy tłuszcz stanowi mniej niż 20% próbki.
Badania te mogą potwierdzić nieprawidłowość we wchłanianiu tłuszczów, jednak nie są wystarczające do określenia przyczyny biegunki tłuszczowej.
Dlatego też, celem ustalenia czy stolec tłuszczowy spowodowany jest infekcją, chorobą jelit, schorzeniem trzustki czy dróg żółciowych, przeprowadzanych jest szereg dodatkowych badań.
Najczęściej wykonywanymi badaniami jest morfologia krwi obwodowej, stężenie potasu i sodu, enzymy trzustkowe, posiew stolca, markery zastoju żółci i próby wątrobowe.
Ponadto, ustalenie powodu występowania biegunki tłuszczowej umożliwia USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa (zdjęcia wykonane przy użyciu promieni rentgenowskich), badania genetyczne i endoskopowe oraz testy na obecność przeciwciał np. celiakii. Należy podkreślić, że biegunka tłuszczowa nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Dlatego też, jej ustalenie jest konieczne dla ustalenia właściwego leczenia.
Leczenie biegunki tłuszczowej uzależnione jest od diagnozy podstawowej choroby, która ją spowodowała. Z tego powodu, leczenie stolca tłuszczowego różnić się będzie od przyczyny. Przewlekła biegunka wiąże się z odwodnieniem i utratą elektrolitów. Z tego powodu, prawidłowe nawodnienie oraz uzupełnianie niedoborów elektrolitów stanowi podstawę każdego leczenia.
Nierozpoznana i nieleczona biegunka tłuszczowa może skutkować licznymi powikłaniami. Najczęściej konsekwencją tłuszczowych stolców są zaburzenia wzrostu i rozwoju u dzieci. Ponadto, pojawić się może anemia i niedożywienie.
Przewlekłe biegunki tłuszczowe prowadzą do częstych infekcji oraz mogą spowodować niedrożność i perforację jelita, czyli pęknięcie jego ściany.
Stolce tłuszczowe mogą przyczynić się do dalszego rozwoju nowotworu lub infekcji, doprowadzając do konieczności usunięcia chorych części jelita.
Bibliografia:
Szczeklik A., Choroby wewnętrzne. Podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM, [T. 1]. Cz. III: Choroby układu pokarmowego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005
Poszukiwanie igły w stogu siana
W przedstawionym artykule ekspert na bieżąco komentuje dane medyczne rzeczywistej pacjentki, przedstawiane mu we fragmentach, z zachowaniem chronologii zdarzeń. Wyróżniono fragmenty tekstu zawierające dane medyczne. Stanowisko eksperta przedstawiono zwykłym drukiem. Ostatnia część artykułu zawiera komentarz autorów.
50-letnia kobieta skarżyła się na częste luźne wypróżnienia, którym towarzyszył łagodny, kurczowy ból brzucha.
Zmiana rytmu wypróżnień – z jednego prawidłowego stolca dziennie do kilku luźnych, o umiarkowanej objętości – nastąpiła dwa miesiące wcześniej. Przedtem pacjentka była zdrowa.
Ból brzucha charakteryzował się zmiennym nasileniem i nieznacznie ustępował po wypróżnieniu. Chora nie zgłaszała żadnych zmian w diecie w okresie poprzedzającym wystąpienie objawów ani występowania chorób jelit w wywiadzie rodzinnym.
Nie wyjeżdżała poza granice Stanów Zjednoczonych. Nie występowały u niej takie objawy, jak: jadłowstręt, chudnięcie, smoliste stolce, epizody zaparcia lub wzdęcia brzucha, gorączka, duszność, nudności, wymioty, świąd ani uderzenia gorąca.
Biegunka jest częstym objawem i może mieć wiele przyczyn. Wprawdzie może być definiowana na podstawie częstotliwości wypróżnień (powyżej trzech wypróżnień dziennie) lub masy stolca (wydalanie ponad 200 g stolca dziennie), jednak najbardziej wiarygodnym kryterium diagnostycznym jest konsystencja stolca.
Ostra biegunka, wywoływana zazwyczaj przez zakażenia o samoograniczającym przebiegu, różni się od przewlekłej (zwykle niezwiązanej z zakażeniem) tym, że utrzymuje się ponad 4 tygodnie. Czas trwania biegunki odgrywa zatem istotną rolę w diagnostyce różnicowej jej przyczyn.
Przewlekłą biegunkę można z kolei klasyfikować w zależności od objętości stolca (częste stolce o niewielkiej objętości wskazują na chorobę dystalnego odcinka jelita grubego, zaś obfite, wodniste – na nieprawidłowość jelita cienkiego) oraz reakcji na głodzenie (utrzymywanie się biegunki pomimo głodzenia jest charakterystyczne dla biegunki wydzielniczej). Częstymi przyczynami przewlekłej biegunki są: zespół jelita drażliwego, nieswoiste choroby zapalne jelit, zespoły złego wchłaniania i przewlekłe zakażenia, szczególnie u pacjentów z upośledzeniem odporności. Bóle brzucha są charakterystyczne zarówno dla zespołu jelita drażliwego, jak i dla nieswoistych chorób zapalnych jelit. Pierwsza z wymienionych chorób częściej występuje u kobiet, a jej objawy w wielu przypadkach występują w okresie napięcia emocjonalnego, w związku z czym grupą osób obciążonych zwiększonym ryzykiem zespołu jelita drażliwego są np. studenci. Cechami wskazującymi na organiczne, a nie czynnościowe, podłoże przewlekłej biegunki – jak w przypadku zespołu złego wchłaniania – są: krótszy czas trwania (5 kg oraz masa stolca >400 g/24h. Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak stosowane leki, w tym o działaniu przeczyszczającym.
Pacjentka cierpiała na chorobę Gravesa i Basedowa, leczoną 8 lat wcześniej jodem radioaktywnym. Od tego czasu otrzymywała doustnie lewotyroksynę w dawce 88 μg/24h. Twierdziła, że nie nadużywa alkoholu, nie pali tytoniu ani nie stosuje nielegalnych substancji psychoaktywnych.
Była w dobrym stanie ogólnym. Ważyła 59,4 kg przy wzroście 150 cm, zatem jej wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 26,4. Nie miała gorączki. Ciśnienie tętnicze wynosiło 102/67 mmHg, a czynność serca 89 uderzeń na minutę. Węzły chłonne nie były powiększone. W badaniu przedmiotowym płuca i serce – bez zmian.
Brzuch pacjentki był miękki, a perystaltyka prawidłowa. Nie stwierdzono tkliwości, zaś wielkość wątroby i śledziony nie odbiegała od normy. Odbyt bez oporów patologicznych; wynik badania próbki stolca na obecność krwi utajonej był ujemny.
Badanie skóry i ocena neurologiczna nie wykazały nieprawidłowości.
Niedoczynność tarczycy, wymagająca przewlekłej, trwającej całe życie terapii zastępczej, jest prawdopodobnym następstwem leczenia choroby Gravesa i Basedowa jodem radioaktywnym.
Jeśli jednak w okresie poprzedzającym wystąpienie biegunki pacjentka nie zwiększyła dawki doustnej lewotyroksyny, niedoczynność tarczycy raczej nie jest przyczyną biegunki.
Choroba trzewna występuje często u osób z chorobą Gravesa i Basedowa, toteż należy ją brać pod uwagę u omawianej pacjentki. Prawidłowy wynik badania przedmiotowego nie jest rzadkością u osób z przewlekłą biegunką.
Ustalono rozpoznanie zespołu jelita drażliwego. Zastosowano difenoksylat z atropiną i preparat pokrzyku (źródło alkaloidów tropanowych) z fenobarbitalem.
W trakcie stosowania wymienionych leków chora odczuła pewną poprawę (np. liczba wypróżnień zmniejszyła się z 10 do 7 na dobę), choć zaczęła skarżyć się na bolesne parcie na stolec, a kał stał się wodnisty.
Miesiąc później w trakcie wizyty kontrolnej zalecono jej kontynuację farmakoterapii.
Po upływie kolejnego miesiąca ginekolog prowadzący skierował pacjentkę do gastroenterologa, by otrzymała kolejne zalecenia dotyczące postępowania w zespole jelita drażliwego. Wynik badania kału na obecność krwi utajonej nadal był ujemny.
Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się nawracającym bólem (lub dyskomfortem) brzucha, występującym przez co najmniej 3 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące w roku, przy czym częściowo lub całkowicie ustępuje po wypróżnieniu i jego początek związany jest ze zmianą rytmu wypróżnień lub ze zmianą konsystencji (wyglądu) stolca.
Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego jest możliwe po wykluczeniu innych nieprawidłowości, dlatego stan pacjenta należy ocenić pod kątem objawów alarmujących, to jest: chudnięcia, objawów nocnych, rodzinnego występowania raka jelita grubego, krwawienia z odbytu lub niedokrwistości.
Ich obecność powinna skłaniać do dalszej diagnostyki. Bolesne parcie na stolec występujące de novo, świadczy zwykle o zapaleniu odbytnicy i oddala rozpoznanie zespołu jelita drażliwego.
Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn przewlekłej biegunki w omawianym przypadku należy wymienić chorobę trzewną, mikroskopowe lub kolagenowe zapalenie jelita grubego i chorobę Crohna.
Po sześciu miesiącach od pierwszego kontaktu z lekarzem, w oczekiwaniu na wizytę u gastroenterologa, pacjentka konsultowała się z lekarzem ogólnym. Biegunka utrzymywała się, pojawiały się też nudności, wymioty, gorączka z dreszczami.
Masa ciała nie zmniejszała się, ale chora zaczęła budzić się kilkukrotnie w ciągu nocy z powodu nietrzymania stolca lub potrzeby wypróżnienia się.
Wyniki badań kału na obecność jaj i dojrzałych postaci pasożytów, jak też bakterii Salmonella, Shigella i Campylobacter , były negatywne. W kale nie stwierdzono również obecności białych ani czerwonych krwinek.
W badaniach krwi liczba leukocytów wynosiła 4100/mm 3 , bez przesunięcia w lewo, hematokryt 35%, średnia objętość krwinki była prawidłowa, a liczba płytek krwi wynosiła 310 000/mm 3 .
Wyniki badań czynnościowych wątroby, w tym stężenie albumin w surowicy (4,3 g/dl), nie odbiegały od normy. Pacjentkę skierowano na pilną konsultację gastroenterologiczną, której termin wyznaczono na kolejny miesiąc.
Po kilku dniach chora zgłosiła się do endokrynologa na rutynową kontrolę związaną z chorobą Gravesa i Basedowa. Stężenie wolnej tyroksyny było prawidłowe (1,0 ng/dl), stężenie tyreotropiny niskie (0,12 μj/ml; zakres wartości prawidłowych: 0,20-5,39). Dawka lewotyroksyny została zmniejszona do 75 μg/24h.
Jestem zaniepokojony objawami występującymi w nocy.
Ujemny wynik badania na obecność leukocytów w kale zmniejsza prawdopodobieństwo biegunki zapalnej, choć czułość tego testu wynosi jedynie 70%; wyższą czułość ma test na laktoferrynę w kale.
Zakażenie bakteryjne jest rzadką przyczyną przewlekłej biegunki. Czułość trzykrotnego badania próbek kału na obecność jaj i dojrzałych postaci pasożytów nie przekracza 85%.
Ujemny wynik nie wyklucza giardiozy, amebiazy i przewlekłych zakażeń mikrosporydiami, kokcydiami lub kryptosporydiami. Niskie stężenie tyreotropiny wymaga zmniejszenia dawki lewotyroksyny, choć nasilenia objawów występujących u pacjentki nie należy wiązać z nadmierną suplementacją tego hormonu.
Pacjentka zgłosiła się ponownie do internisty po miesiącu. Zaobserwowała zmniejszenie częstotliwości wypróżnień do sześciu na dobę. Zaczęła również chudnąć (o 1,4 kg).
Stężenie sodu w surowicy wynosiło 139 mmol/l, chlorków 103 mmol/l, potasu 2,8 mmol/l, dwuwęglanów 21 mmol/l, azotu mocznikowego 10 mg/dl (3,6 mmol/l), kreatyniny 0,7 mg/ dl (62 μmol/l), glukozy 89 mg/dl (4,9 mmol/l).
W celu złagodzenia objawów pacjentce podano chlorek potasu w dawce 40 mmol/24h, pantoprazol w dawce 2 × 40 mg/24h i prometazynę w dawce 12,5 mg/24h, stosowaną w miarę potrzeby co 4-6 h, uzyskując poprawę.
Po kilku dniach pacjentka konsultowała się u gastroenterologa, który wyznaczył termin endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego i kolonoskopii; w diagnostyce różnicowej gastroenterolog uwzględnił nieswoistą chorobę zapalną jelit, chorobę trzewną i gruczolaka kosmkowego.
Powtórnie oznaczono stężenie potasu, uzyskując wynik 3,6 mmol/l, stężenie witaminy B12 463 pg/ml (342 pmol/l; zakres wartości prawidłowych: 180-900 pg/ml [133-665 pmol/l]), stężenie wolnej tyroksyny 1,1 ng/dl, tyreotropiny 0,35 μj/ml. Wyniki badania próbek stolca na obecność lamblii były ujemne.
Wprawdzie hipokalemia i kwasica są typowe dla wydzielania naczynioaktywnego polipeptydu jelitowego (VIP – vasoactive intestinal polypeptide) przez guz neuroendokrynny, jednak do zaburzeń elektrolitowych dochodzi także w innych postaciach przewlekłej biegunki.
Gruczolak kosmkowy odbytnicy również może być odpowiedzialny za biegunkę i utratę elektrolitów. W omawianym przypadku istniały wskazania do endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego połączonej z pobraniem wycinków z jelita cienkiego, a także do kolonoskopii.
Badania te mogłyby przyczynić się do rozpoznania nieswoistej choroby zapalnej jelit, choroby trzewnej lub nowotworu. Spośród tych trzech patologii najbardziej prawdopodobna wydaje się choroba trzewna.
Powinny być również pobrane liczne wycinki z jelita grubego w celu wykluczenia mikroskopowego zapalenia tego odcinka przewodu pokarmowego, nawet jeśli obraz makroskopowy błony śluzowej jelita grubego jest prawidłowy.
Ewentualne wykrycie melanozy powinno budzić podejrzenie, że przyczyną przewlekłej biegunki u pacjentki jest nadużywanie środków przeczyszczających zawierających antrachinony.
Dwa miesiące później (9 miesięcy po pierwszej wizycie lekarskiej) pacjentka zgłosiła się na endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego i kolonoskopię. Do tego czasu schudła o kolejne 6,8 kg. Skarżyła się ponadto na jadłowstręt i nasilające się nudności. Częstość wypróżnień wynosiła około ośmiu na dobę.
Wynik całkowitej kolonoskopii (z uwidocznieniem kątnicy) nie odbiegał od normy. Nie pobrano wycinków.
W esofagogastroduodenoskopii wykonanej do części wstępującej dwunastnicy włącznie również nie stwierdzono nieprawidłowości; nie obserwowano bladości, zażółcenia ani zaburzenia struktury kosmków, co mogłoby wskazywać na chorobę Whipple’a.
Wynik badania mikroskopowego dwóch wycinków pobranych z części wstępującej dwunastnicy wskazywał na łagodne, przewlekłe zapalenie, bez cech giardiozy i spłaszczenia kosmków. Stężenie gastryny w surowicy było prawidłowe i wynosiło 15 pg/ml. W próbkach kału nie stwierdzono Clostridium difficile .
Powtórzone badania krwi nie wykazały nieprawidłowości, za wyjątkiem stężenia potasu, wynoszącego 2,5 mmol/l. Dawkę potasu zwiększono do 80 mmol/24h. W badaniu kontrolnym po tygodniu od pierwszego oznaczenia stężenie potasu wynosiło 3,4 mmol/l. Wynik skórnego testu w kierunku gruźlicy był dodatni.
Należy raczej wykluczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego i nowotwór tego odcinka przewodu pokarmowego.
Prawidłowy obraz jelita cienkiego i wynik badania mikroskopowego wycinków zmniejszają prawdopodobieństwo celiakii, choć z uwagi na nieciągły charakter zmian śluzówkowych w przebiegu tej choroby zaleca się pobieranie od 4 do 6 wycinków.
Dodatni wynik skórnego testu tuberkulinowego budził podejrzenie gruźlicy przewodu pokarmowego, toteż warto ustalić, czy pacjentka spożywała niepasteryzowane mleko lub produkty mleczne, będące czynnikiem ryzyka mykobakteryjnego zakażenia jelit.
Należy podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych gruźlica przewodu pokarmowego jest mało prawdopodobna, w szczególności u osoby z zachowaną odpornością, poza tym nie tłumaczy przewlekłej hipokalemii obserwowanej u pacjentki. Ten rodzaj zaburzeń elektrolitowych może z kolei wskazywać na biegunkę o charakterze sekrecyjnym, stąd potrzeba oceny stężenia innych elektrolitów w stolcu.
Wynik badania radiologicznego klatki piersiowej był prawidłowy. Po miesiącu pacjentka zgłosiła się na sigmoidoskopię, zleconą w celu wykluczeniu kolagenowego zapalenia jelita grubego.
Wynik badania wycinków pobranych w trakcie tego badania nie odbiegał od normy. Pacjentka schudła łącznie 12,2 kg. W powtórnym badaniu stężenie potasu wynosiło 2,9 mmol/l. Ponownie zwiększono dawkę potasu, tym razem do 120 mmol/24h.
Stężenie sodu w kale wynosiło 70 mmol/l, potasu 82 mmol/l.
Luka osmotyczna w kale, obliczana wg wzoru: 290 – [(stężenie sodu w kale + stężenie potasu w kale)×2], wynosiła
Faça um comentário