Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg?

Ucisk stopniowany, czyli inaczej kompresjoterapia lub kompresoterapia, polega na zmniejszającym się od stopy do pachwiny uciskaniu kończyny dolnej specjalnymi medycznymi wyrobami elastycznymi (podkolanówkami, pończochami lub rajstopami) albo specjalnie skonstruowaną opaską uciskową (bandażem).

Prawidłowo dobrana pończocha uciskowa ma za zadanie usprawnić odpływ żylny i chłonny w kończynie dolnej, wspomóc mechanizmy utrzymujące prawidłowe krążenie żylne i chłonne, spowodować większy przepływ krwi przez żyły układu głębokiego.

Tego typu działanie zmniejsza ryzyko zakrzepic żylnych, znacznie niwelując dolegliwości związane z zaburzeniami żylnymi i dokuczliwym obrzękiem.
W tym celu każdy wyrób kompresyjny musi być dokładnie dobrany do wymiarów każdego pacjenta.

Każda kończyna, na którą będzie stosowana pończocha lub inny wyrób kompresyjny musi być dokładnie zmierzona w odpowiednich wystandaryzowanych miejscach. Pomiary wykonywane są rano lub po dłuższym odpoczynku w pozycji leżącej.

Wskazania do stosowania kompresjoterapii oraz jej stopień każdorazowo powinien określać lekarz.

Najczęściej kompresjoterapię stosujemy w przypadku:

 • profilaktyki zaburzeń żylnych, w takich sytuacjach jak: obciążenia genetyczne, praca stojąca lub siedząca, mało ruchu, podróżowanie powyżej 4 godzin w unieruchomieniu lub wymuszonej pozycji, otyłość, stosowanie niektórych leków etc.
 • w czasie leczenia żył przy pomocy metod przezskórnych (np. skleroterapią) i wewnątrznaczyniowych (np. laseroterapią)
 • po operacjach żylaków
 • po operacjach przebiegających z obrzękiem kończyn dolnych lub górnych
 • w leczeniu niektórych chorób przebiegających z towarzyszącym obrzękiem, jak np. obrzęk limfatyczny, zakrzepica żył głębokich, żylaki kończyn dolnych, stany po złamaniach czy zwichnięciach
 • w obrzękach kończyn dolnych w przebiegu ciąży

Podstawowe przeciwwskazania do stosowania kompresjoterapii to:

 • stany przebiegające ze znacznego stopnia niedokrwieniem kończyn dolnych (np. miażdżyca, zarostowe zapalenie tętnic kończyn dolnych, angiopatia cukrzycowa)
 • stany zapalne skóry, tkanki podskórnej lub mięśni
 • stany alergiczne na składniki zawarte w wyrobach uciskowych

U każdego producenta możemy wybrać podkolanówki i pończochy, kryte lub bez palców oraz rajstopy z palcami, zwykłe lub dla kobiet w ciąży. Ostatnio w sprzedaży pojawiły się również legginsy oferowane przez firmę JUZO.

Każdy wyrób kompresyjny wywiera stopniowany ucisk na kończynę. Jednostką miary tego ucisku są milimetry słupa rtęci (mmHg).

Siła nacisku rozkłada się na kończynie nierównomiernie, jest stopniowana: największa w okolicy kostki, na poziomie uda najsłabsza.

To właśnie dzięki temu mechanizmowi jest zapewnione prawidłowe pompowanie krwi w kierunku serca, zapobiegające zastojowi krwi w żyłach.

Wyroby uciskowe generują ucisk różnego stopnia, którego wartość została ściśle określona i wystandaryzowana przez Europejską Komisję Standaryzacji. Istnieje kilka klas stopniowanego ucisku. Im klasa wyższa, tym ucisk generowany przez wyrób jest większy.

 • I stopień (lekki ucisk): 18-21 mmHg
 • II stopień (średni ucisk): 23-32 mmHg
 • III stopień (mocny ucisk): 34-46 mmHg
 • IV stopień (bardzo mocny ucisk): od 49 mmHg

W ofercie Kliniki Flebologii znajdziecie Państwo szeroką gamę produktów uciskowych, zarówno medycznych (tzw. kompresja medyczna), jak i sportowych (tzw. kompresja sportowa).

Kompresja medyczna służy do profilaktyki i leczenia chorób układu żylnego. Kompresja sportowa poprawia komfort uprawiania sportu i wszelkich czynności związanych z aktywną pracą mięśni podudzi.  

W naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in. wyroby dla osób:

 • z owrzodzeniami żylnymi goleni i wygojonymi ranami żylnymi na nogach
 • ze świeżo wykrytą zakrzepicą i rozwiniętym zespołem pozakrzepowym
 • w ciąży 
 • z alergiczną reakcją na klasyczne wyroby kompresyjne
 • szukających eleganckich rozwiązań
 • aktywnych, czynnie uprawiających sport

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą najlepszych światowych firm (Medi, Sigvaris), produkujących wyroby uciskowe od kilkudziesięciu lat.
 

Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg?
Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg?
Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg?
Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg?

Zadzwoń i umów termin wizyty!
Zapisy online na wizyty dostępne 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Prosimy o zabranie na wizytę dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem.
Umów wizytę

Choroby naczyń żylnych należą do najczęstszych populacyjnie.
Niewydolność żylna kończyn dolnych, żylaki okolic intymnych

czy zakrzepica żylna to tylko niektóre z nich.

Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg? Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg?

Kompresjoterapia: Dowiedz się, czym są..

Leczenie opuchniętych, zmęczonych nóg i żylaków jest tak stare jak sama choroba. Pierwsze wzmianki na temat kompresjoterapii zostały znalezione już w egipskich piramidach. W czasach nowożytnych metodę tę próbował stosować Hipokrates.

Potem, w czasach starożytnych, temat został na kilkaset lat zapomniany i przywrócono go do życia pod koniec XIX wieku. Początkowo do kompresji nóg używano płóciennych bandaży. Dziś, dzięki zaawansowanym technologiom kompresjoterapia przeżywa renesans.

Od wielu lat jest najważniejszą metodą w leczeniu zachowawczym.

Kompresjoterapia to zdrowy ucisk

Skutki uboczne farmakoterapii mogą być na tyle duże, że dziś w początkowym stadium choroby żylakowej lekarze zalecają przede wszystkim terapię uciskową. Kompresjoterapia jest bardzo skuteczna, powoduje zahamowani objawów i poprawę zdrowia. Polega na stosowaniu podkolanówek, pończoch lub rajstop o stopniowanym ucisku.

Ucisk powoduje lepsze krążenie, zmniejsza średnicę żył, poprawia wydolność zastawek żylnych odpowiedzialnych za przepływ krwi od nóg do serca i zapobiega zaleganiu krwi w istniejących już żylakach.

Lecznicze działanie, które zapewnia kompresjoterapia, odczuwalne jest już po pierwszym dniu stosowania, przynosi znaczną ulgę; nogi przestają puchnąć i zmniejsza się dokuczliwe odczucie ciężkości. Do gabinetów medycznych zgłasza się wiele kobiet, które chciałyby takie efekty osiągnąć dzięki leczeniu farmakologicznemu.

Dr nauk medycznych Mariusz Kózka, autor poradnika „Sposób na żylaki” przekonuje, że to błędne myślenie. – W przypadku objawowych żylaków leczenie farmakologiczne nie spowoduje poprawy, ani ich zniknięcia. Powinno się je stosować razem z kompresjoterapią, która wpływa na poprawę mikrokrążenia.

Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy leczenie zachowawcze jest kompleksowe i składa się także z kompresjoterapii i fizjoterapii, czyli terapii ruchowej – przekonuje dr Kózka.

Kompresjoterapia nie musi być uciążliwa

Po podkolanówki, pończochy czy rajstopy może sięgnąć każda kobieta, nawet ta, która nie kontaktowała się w tej sprawie z lekarzem. Kompresjoterapia jest bowiem dostępna dla wszystkich, choć istotne jest właściwe dobranie bielizny uciskowej. Dla pewności, lepiej jednak poradzić się farmaceuty lub pracownika sklepu medycznego, w którym zaopatrujemy się w te produkty.

Są one wyrobem medycznym testowanym klinicznie, dlatego nie są dostępne w sprzedaży w zwykłych sklepach z ubraniami.– Stopień ucisku rajstop określany jest za pomocą ciśnienia wyrażanego w mm słupka rtęci, tak jak przy badaniu ciśnienia krwi. Przyjmuje się, że dla osób które nie mają problemów z krążeniem, ale prowadzą siedzący tryb życia, zalecany jest ucisk 8-12 mmHg.

Osoby spędzające większość dnia na stojąco, które nie mają jeszcze objawów choroby, ale zauważają, że po dniu pracy nogi stają się ciężkie, powinny stosować ucisk 13-17 mmHg. Dla osób, u których pojawiają się już pierwsze widoczne problemy, takie jak pajączki, czy opuchnięcia, zalecany jest ucisk 18-21 mmHg.

Ta ostatnia wartość określana jest już jako pierwszy stopień kompresji – wyjaśnia Tomasz Nasierowski, ekspert portalu veera.pl. Dodaje, że w większości przypadków profilaktycznie wystarczają podkolanówki, bo to w okolicy łydki kumuluje i zaczyna się problem. Dzisiejsze rajstopy przeciwżylakowe różnią się od tych, które można było spotkać jeszcze kilka lat temu.

Zamiast topornych o zgrzebnym wyglądzie mamy cienkie i estetyczne, niczym nie różniące się od zwykłych rajstop noszonych do sukienki. Są jednak od nich o wiele trwalsze. Cena za podkolanówki lecznicze to około 20 zł, a koszt rajstop zaczyna się od 45 złotych. Raz zakupione, wystarczą na wiele tygodni użytkowania.

Jeśli przeliczymy ich średni koszt na dzień noszenia, okazuje się on o wiele niższy, niż koszt zwykłych rajstop, które często nie wytrzymują nawet jednego dnia. Kompresjoterapia z ich użyciem może przynieść ulgę nogom, ale również portfelowi.

Leczenie uciskowe – kiedy i jak stosować terapię uciskową przy żylakach nóg?

Kompresjoterapia pomoże na problem zmęczonych nóg

Kłopot z prawidłowym krążeniem krwi dotyczy około 53 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn w Polsce. Ponieważ problemy te nasilają się stopniowo, bardzo ważne jest odpowiednio wcześnie je sobie uświadomić i zauważyć, a później leczyć. Powstawanie żylaków bardzo łatwo przeoczyć.

Najpierw nogi puchną po długim staniu w jednym miejscu lub wielogodzinnym siedzeniu bez ruchu. Następnego dnia łydki znów wyglądają normalnie. Później opuchlizna pojawia się niedługo po wstaniu z łóżka, wraz z rozpoczęciem wykonywania zwykłych codziennych czynności.

Pojawiają się tak zwane pajączki – malutkie rozszerzone żyły. Mogą się powiększać, rozciągać i nie wracają już do pierwotnego kształtu.

Kostki nóg są stale opuchnięte, a zniekształcone i wypełnione niedotlenioną krwią żyły tworzą charakterystyczne zgrubienia w niebieskim kolorze, czyli żylaki.

Leia também:  Alergia na roztocza – jakie są objawy alergii na kurz i jak sobie radzić z uczuleniem?

Wszystkiemu winny tryb życia

Na żylaki trzeba sobie zapracować. Bo poza czynnikami genetycznymi, niektórymi lekami (np: środki antykoncepcyjne) i schorzeniami, wpływ na to, czy nasze nogi będą zdrowe czy nie, ma dieta, aktywność fizyczna i charakter wykonywanej pracy. Zbyt długie siedzenie lub stanie powoduje zaburzenia krążenia.

Aktywność fizyczna pomaga utrzymać w dobrej kondycji zastawki żylne, bezpośrednio odpowiedzialne za przepływ krwi od nóg do serca.

Z kolei zdrowa i zbilansowana dieta złożona z dobrych proporcji warzyw, białka i węglowodanów, zapewnia utrzymanie prawidłowej wagi ciała, która jest ważna w profilaktyce chorób krążenia.

Sprawdź również:

 • Bielizna uciskowa w ofercie sklepu Veera.
 • Produkty kompresyjne dla mężczyzn

Kompresjoterapia w leczeniu żylaków kończyn dolnych (Informacje)

Pacjenci, borykający się z żylakami kończyn dolnych, mają dziś do dyspozycji wiele różnych opcji terapeutycznych, pozwalających na skuteczne leczenie żylaków praktycznie w każdym stadium ich rozwoju. Wśród nich warto zwrócić uwagę na kompresjoterapię – metodę wciąż przez pacjentów niedocenianą.

Żylaki nóg są jednym z objawów zaburzonego przepływu krwi żyłami kończyn dolnych, który może być wynikiem m.in. osłabienia ścian naczyń żylnych, wadliwej pracy zastawek żylnych lub ich uszkodzenia. W wyniku tzw. refluksu żylnego, naczynia żylne poszerzają się i przybierają charakterystyczny kręty wygląd.

Pacjenci z żylakami kończyn dolnych, mogą leczyć je wieloma różnymi metodami, począwszy od technik małoinwazyjnych, a skończywszy na operacyjnym usunięciu chorobowo zmienionych żył.

Dostępne jest leczenie farmakologiczne za pomocą leków flebotropowych, leczenie chirurgiczne z zastosowaniem mniej lub bardziej inwazyjnych metod, a także leczenie uciskowe, czyli kompresjoterapia

Leczenie owrzodzeń żylnych kompresjoterapią – znajdź klinikę

 • Warszawa
 • Łódź
 • Wrocław
 • Poznań
 • Katowice
 • Radom
 • Gliwice
 • Kielce
 • Sosnowiec
 • Tychy

Kompresjoterapia w leczeniu żylaków

Kompresjoterapia, inaczej leczenie uciskowe, jest skuteczną i nieinwazyjną formą leczenia schorzeń układu żylnego. Polega na wytworzeniu odpowiedniego ucisku na kończynę za pomocą specjalistycznych wyrobów uciskowych (pończochy, podkolanówki, rajstopy), dzięki którym przywrócona jest fizjologiczna rola tzw. pompy mięśniowej nóg.

Pompa mięśniowa nóg jest jednym z podstawowych mechanizmów, odpowiedzialnych za prawidłowy przepływ krwi żylnej z kończyn „ku górze”, czyli w kierunku serca. U chorych z niewydolnym układem żylnym krew nie jest skutecznie odprowadzana, przez co dochodzi do jej zastoju, poszerzenia ścian naczyń krwionośnych i w efekcie do powstania szpecących żylaków.

'

Jak działa kompresjoterapia?

Zastosowanie ucisku zmusza do efektywnej pracy pompę mięśniową, dzięki czemu pobudzany jest właściwy przepływ krwi oraz limfy, której zastój prowadzi do wystąpienia obrzęków. Wywierany ucisk jest różny w zależności od części kończyny – najsilniejszy jest w okolicy kostek, gdzie gromadzi się najwięcej krwi. Ucisk stopniowo zmniejsza się na długości kończyny.

Efektem zastosowania kompresjoterapii w leczeniu żylaków jest wpływ na układ żylny – dochodzi do zmniejszenia średnicy żył i spadku refluksu, co usprawnia przepływ żylny.

Dodatkowo obserwuje się również korzystne zmiany w zakresie mikrokrążenia –  zmniejsza się przepuszczalność naczyń krwionośnych i reabsorpcja płynu tkankowego, co znacząco redukuje obrzęki.

Kiedy stosować terapię uciskową?

Terapia uciskowa może być stosowana na każdym etapie zaawansowania niewydolności żylnej.

Ziaja i współpracownicy wykazali jednak, że im bardziej zaawansowana choroba, tym częściej metoda ta jest stosowana i akceptowana przez chorych. Pacjenci mają dziś do dyspozycji wyroby uciskowe o różnej klasie w zależności od zastosowanego ucisku.

Klasa I charakteryzuje się najsłabszym uciskiem w zakresie 18-21 mmHg, podczas gdy klasa IV to już ucisk bardzo mocny – minimum 49 mmHg.  

Kompresjoterapia, choć bardzo skuteczna, często jest leczeniem nieakceptowalnym przez chorych ze względu na trudności w zakładaniu wyrobów uciskowych, względy estetyczne, czy też dyskomfort, związany z poceniem się lub świądem. Warto jednak rozważyć taką metodę leczenia i pamiętać, że leczenie żylaków nóg to nie tylko pozbycie się istotnego defektu kosmetycznego, ale i wyeliminowanie poważnego zdrowotnego problemu.

Leczenie owrzodzeń żylnych kompresjoterapią

– sprawdź ceny w 8 klinikach!

 • D. Ziaja, P. Kocełak, J. Chudek, K. Ziaja, “Compliance with compression stockings in patients with chronic venous disorders” (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Phlebology, 2011
 • red. A. Jawień, M. T. Szewczyk, “Kompresjoterapia”, Poznań, 2009, ISBN: 978-83-89825-94-0

Oceń artykuł: 4.9/5 (opinie 8)

Kompresjoterapia w leczeniu żylaków

Kompresjoterapia (inaczej pressoterapia lub terapia uciskowa) polega na wywieraniu ucisku na kończyny dolne dzięki zastosowaniu specjalnej odzieży medycznej. Nacisk pobudza pracę naczyń krwionośnych, przyspiesza przepływ krwi żylnej, wspomaga pracę zastawek i pompy mięśniowej łydki.

W efekcie dochodzi do zmniejszenia obrzęków i wyciszenia miejscowych stanów zapalnych. Dzięki temu kompresjoterapia jest podstawowym narzędziem bezinwazyjnego leczenia niewydolności żylnej. Terapia uciskowa stanowi nieodłączny element rekonwalescencji pacjentów po przebytych zabiegach wewnątrznaczyniowych.

Może być również stosowana profilaktycznie przez osoby z rodzinną predyspozycją do żylaków w celu zahamowania powstawania patologicznych zmian żylnych. 

Przeczytaj również:Jak zapobiegać żylakom?

Do zalet kompresjoterapii należą: 

 • uniwersalność (mogą ją stosować pacjenci we wszystkich stadiach niewydolności żylnej), 
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych, 
 • redukcja obrzęków, 
 • duża skuteczność przy braku inwazyjności leczenia, 
 • zapobieganie nawrotom owrzodzeń, 
 • zahamowanie postępu choroby. 

Leczenie uciskowe jest odpowiednie nawet dla osób z zaawansowanymi żylakami oraz  z owrzodzeniami. Owrzodzenia żylne goleni przyjmują postać trudno gojącej się, bolesnej rany zlokalizowanej w pobliżu kostki. Obok specjalnych opatrunków kompresjoterapia przynosi największe korzyści takim pacjentom, a długotrwałe stosowanie ucisku zapobiega także nawrotom owrzodzeń. 

Przeczytaj również:Zaawansowane żylaki – jak je leczyć?

Stopnie kompresji  

Wyroby uciskowe dostępne są w czterech stopniach kompresji, które zostały ustalone przez Europejską Komisję Standaryzacji. Każdy stopień kompresji odpowiada określonemu przedziałowi wartości ciśnienia wywieranego na wysokości kostki: 

 • I stopień – siła ucisku mieści się w przedziale 18-21 mmHg. Pierwszą klasę kompresji stosuje się profilaktycznie oraz w przypadku niewielkich żylaków powodujących umiarkowane dolegliwości. Takie wyroby uciskowe można zakupić, dobierając samodzielnie odpowiedni rozmiar. Szczególnie polecane są dla osób z rodzinną predyspozycją do rozwoju żylaków, dla kobiet w ciąży, pracowników spędzających dużo czasu w pozycji stojącej oraz w długiej podróży samochodem lub samolotem (zmniejszają ryzyko zakrzepicy i obrzęków). 
 • II stopień – siła ucisku na poziomie 23-32 mmHg. Wyroby o takich parametrach stosuje się w chorobach żył po konsultacji z lekarzem oraz po przebytych zabiegach chirurgicznych, skleroterapii czy zakrzepowym zapaleniu żył. Mogą okazać się pomocne także w zaawansowanej ciąży. 
 • III stopień – siła kompresji zawiera się w granicach 34-46 mmHg. Ucisk przy kostce jest silnie odczuwalny. Z takich wyrobów korzysta się tylko z zalecenia lekarza. Znajdują zastosowanie w terapii u osób z przewlekłą niewydolnością żylną (zakrzepica), obrzękiem limfatycznym, rozwiniętym zespołem pozakrzepowym oraz po zagojeniu owrzodzeń. 
 • IV stopień – siła ucisku powyżej 49 mmHg. Tak silna kompresja rzadko występuje w gotowych wyrobach. Wskazaniem do terapii są nieodwracalne obrzęki limfatyczne, słoniowacizna i ciężki zespół pozakrzepowy. 

W trakcie konsultacji lekarskiej dobiera się odpowiedni stopień i wysokość ucisku, a także sprawdza, czy nie występują ewentualne przeciwwskazania do poddania się terapii uciskowej. Pończochy o sile kompresji III i IV stopnia zwykle nie zakrywają palców stóp, żeby nie doprowadzić do niedokrwienia.  

Charakterystyka wyrobów uciskowych 

W aptekach znajdziemy różnego rodzaju wyroby medyczne do kompresji. W zależności od indywidualnych potrzeb można zaopatrzyć się w uciskowe: 

 • podkolanówki, 
 • pończochy, 
 • rajstopy, 
 • bandaże elastyczne. 

Bandaże elastyczne przydają się najczęściej w przypadku, gdy z różnych powodów dobranie odpowiedniego rozmiaru gotowego wyrobu dla danego pacjenta jest utrudnione. Wygodniejsze w zastosowaniu są podkolanówki, pończochy i rajstopy, które wyglądem przypominają zwykłą odzież. Często do wyboru mamy różne kolory oraz warianty z odkrytymi lub zakrytymi palcami stóp.

Produkty do kompresji są najczęściej wykonane z bawełny, poliamidów i poliuretanów, a do wykończenia używa się gumowych elementów, co zapobiega zsuwaniu się podczas użytkowania.

Cechą wspólną wszystkich wyrobów uciskowych jest etapowo zmniejszająca się gęstość materiału zaprojektowana w taki sposób, aby siła wywieranego nacisku była największa w okolicach palców stopy i stopniowo malała, idąc w górę.  

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Przed zakupem rajstop lub pończoch należy dokonać pomiarów obwodu nóg na kilku różnych wysokościach. Wyroby kompresyjne muszą dokładnie przylegać do ciała, żeby efektywnie spełniały swoją funkcję. 

Eksploatacja wyrobów uciskowych 

Rajstopy uciskowe należy zakładać z samego rana, najlepiej zaraz po przebudzeniu. U osób z problemami krążeniowymi występuje obrzęk kończyn, który nasila się w ciągu dnia, znacznie utrudniając prawidłową aplikację.

Leia também:  Como aliviar o ingurgitamento mamário (com imagens)

Podczas wkładania ważne jest wyrównanie wszelkich zmarszczeń materiału. Osoby w podeszłym wieku, które mają trudności z założeniem wyrobów uciskowych, mogą skorzystać ze specjalnych przyrządów medycznych zaprojektowanych w tym celu.

Żeby osiągnąć jak najlepsze efekty, rajstopy lub pończochy należy zakładać każdego dnia i nosić je aż do wieczora.  

Należy pamiętać, że wszystkie elastyczne produkty uciskowe podczas użytkowania z czasem tracą swoje właściwości. Gdy upłynie czas gwarancji określony przez producenta, trzeba wymienić je na nowe.

Rajstopy lub pończochy noszone zbyt długo mogą nie spełniać swojej funkcji na skutek zużycia się materiału. Najlepiej wyposażyć się w dwie pary, aby na czas prania i suszenia nosić je naprzemiennie, nie przerywając kuracji.

Pranie ręczne w temperaturze 40°C powinno wydłużyć żywotność produktów elastycznych. 

Przeciwwskazania do kompresjoterapii 

Istnieją sytuacje, w których zastosowanie terapii uciskowej nie jest zalecane. Przeciwwskazaniami do stosowania kompresjoterapii są: 

 • przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, 
 • niewydolność serca, 
 • zaawansowana cukrzyca (neuropatia cukrzycowa), 
 • zapalenie tętnic kończyn dolnych, 
 • stany zapalne skóry i mięśni, 
 • alergia na materiał, z którego wykonano wyrób uciskowy. 

Wady kompresoterapii 

Mimo wielu korzyści wynikających ze stosowania terapii uciskowej metoda ta ma pewne wady, do których należą: 

 • dyskomfort termiczny – zwłaszcza latem w czasie upałów noszenie grubych pończoch bywa uciążliwe, 
 • ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych, 
 • możliwe reakcje alergiczne na składniki materiału, 
 • trudności w aplikacji wyrobu przez osoby starsze lub otyłe, 
 • bardzo rzadko odnotowuje się powstawanie pęcherzy i martwicę palców. 

Kompresjoterapia jest leczeniem pierwszego rzutu w dolegliwościach spowodowanych niewydolnością układu żylnego kończyn dolnych. Głównymi zaletami terapii uciskowej są uniwersalność, skuteczność i bezinwazyjność. Świadome podejście do tej metody leczenia może przynieść pacjentom wiele korzyści. 

Źródła: 

 1. Barański K., Chudek J., Samoleczenie w przewlekłej chorobie żylnej, Family Medicine & Primary Care Review, 2012. 
 2. Bury K., Endowaskularna obliteracja przegrzaną parą wodną jako nowa minimalnie inwazyjna metoda w leczeniu niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2015. 
 3. Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii, 2009. 
 4. Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L., Przewlekła choroba żylna — patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, Choroby Serca i Naczyń, 2009. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Wyroby uciskowe w leczeniu i profilaktyce żylaków kończyn dolnych

Przewlekła niewydolność żylna, która objawia się tak zwanymi żylakami to choroba spotykana dziś dosyć często. Szacuje się, że zmaga się z nią od 40 do nawet 60% kobiet oraz 15-30% mężczyzn. Główną przyczyną ich powstawania jest otyłość i długotrwała praca w pozycji stojącej lub siedzącej.

Istotny jest także wiek, choć coraz częściej żylaki obserwuje się u młodych osób, oraz, jak się okazuje płeć. Kobiety niestety częściej od mężczyzn mają do czynienia z żylakami. Ponadto, jeżeli oboje rodziców mają problemy z niewydolnością żylną, to istnieje 89% prawdopodobieństwo, że pojawią się one również w kolejnym pokoleniu.

Natomiast jeżeli jeden z rodziców to prawdopodobieństwo wynosi 42%.

Żylaki to trwale rozszerzone żyły. Mają kręty przebieg i wyglądają nieestetycznie. Czasami pojawiają się na całej długości nóg. U osób z tą dolegliwością żyły mają niewydolny układ zastawkowy. To znaczy, że krew, zamiast płynąć w stronę serca, zalega w nogach.

Powoduje to rozszerzenie żył i ból. Ponadto nieleczona niewydolność żylna może skutkować nadciśnieniem żylnym, przebarwieniami skóry, a nawet opuchlizną całych nóg. Na szczęście współczesna medycyna w znacznym stopniu radzi sobie z tą chorobą.

Często w sposób bezinwazyjny.

Wyroby uciskowe w leczeniu żylaków

Kompresoterapia, czyli leczenie uciskowe, to bezinwazyjna metoda leczenia żylaków. Stosuje się w niej pończochy uciskowe, rajstopy oraz różnego rodzaju opaski.

Metoda ta polega na wywarciu odpowiedniego ciśnienia na kończynę, co skutkuje zmniejszeniem średnicy żył poprzez wywarcie największego ucisku na wysokości kostki. Ponadto dzięki niej powracają prawidłowe funkcje zastawek i dochodzi do usprawnienia działania pompy mięśniowej.

Z kolei szybszy przepływ krwi wpływa na zmniejszenie obrzęków kończyn. Nogi wyglądają estetycznie i zdrowo.

Możemy wyróżnić 4 klasy produktów uciskowych:

 • 18-21 mmHg – stosowana w profilaktyce i przy niewielkich żylakach
 • 23-32 mmHg – stosowana przy dużych żylakach z niewielkim obrzękiem
 • 34-46 mmHg – stosowana przy dużych żylakach i obrzękach
 • > 49 mmHg to produkty o najsilniejszym stopniu ucisku. Stosuje się ją stosunkowo rzadko w ciężkich przypadkach zakrzepowych i tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Produkty uciskowe w profilaktyce żylaków nóg

Produkty uciskowe stosuje się nie tylko podczas leczenia żylaków. Kompresoterapia jest skuteczną metodą na każdym etapie. Zaleca się stosowanie jej także w profilaktyce. Odpowiednie dobranie siły uciskowej poprawia krążenie krwi w żyłach.

To sprawia, że pojawienie się żylaków jest zdecydowanie utrudnione. Rajstopy przeciwżylakowe czy pończochy powinny stosować wszystkie osoby, które obawiają się o swoje nogi, a w szczególności te, które obserwują dolegliwości zakrzepowe u swoich rodziców.

Może to świadczyć o skłonnościach genetycznych.

Wyroby uciskowe w profilaktyce żylaków nóg dobiera się indywidualnie. Należy przeprowadzić odpowiednie pomiary bądź zastosować się do zaleceń tabeli, które producent umieszcza na swoich produktach.

Powinno się je zakładać do 20 minut po wstaniu z łóżka, gdy kończyny są wypoczęte, a ciśnienie w żyłach ustabilizowane. Warto wspomnieć również o tym, że zarówno pończochy uciskowe, jak i rajstopy przeciwżylakowe oferowane są w różnych kolorach i wzorach. W wersjach z palcami i bez oraz w różnych grubościach.

To właśnie od grubości uzależniona jest siła ucisku produktów uciskowych. Zatem każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czy produkty uciskowe w profilaktyce żylaków nóg są skuteczne?

Badania kliniczne udowadniają, że terapia uciskowa stosowana systematycznie i odpowiednio poprzez właściwe dobranie pończoch czy rajstop przeciwżylakowych jest niemal tak skuteczna, jak farmakoterapia. Ponadto jest to metoda bezinwazyjna, która leczy, ale także zapobiega powstawaniu żylaków.

Dla kogo przeciwżylakowe wyroby uciskowe?

Terapia uciskowa wskazana jest przede wszystkim osobom z żylakami i przewlekłą niewydolnością żylną oraz osobom potencjalnie zagrożonym tymi schorzeniami.

Wszystkim, którzy przez dłuższy czas stoją lub siedzą w jednej pozycji oraz kobietom w ciąży. Następnie pacjentom, którzy przeszli operację żylaków i pacjentom po skleroterapii, a także w przypadku ciężkiego zespołu zakrzepowego.

Wreszcie w profilaktyce wszystkim tym, którzy chcą mieć piękne, zdrowe nogi.

Dla kogo rajstopy przeciwżylakowe, a dla kogo pończochy uciskowe?

Asortyment produktów uciskowych jest tak bogaty, że każdy będzie w stanie znaleźć odpowiedni wyrób dla siebie. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto ma nosić jaki produkt. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań. Standardowo kobiety wolą rajstopy i pończochy, z kolei panowie sięgną raczej po podkolanówki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zatem jeżeli zaobserwujemy już na swoich nogach żylaki, zdecydujmy się na kompresoterapię.

Ta metoda w bezinwazyjny sposób poprawi krążenie w żyłach naszych kończyn i przyczyni się do ich zmniejszenia, w rezultacie żylaki znikną. Pamiętajmy również, że warto stosować produkty uciskowe także w profilaktyce.

Odpowiednio dobrane pozwolą cieszyć się zdrowymi nogami przez wiele lat. Warto wziąć sobie do serca słowa, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Udostępnij wpis

Obrzęk limfatyczny to obrzęk spowodowany przez zalegającą w przestrzeniach międzykomórkowych limfę (chłonkę). Najczęściej wiąże się z patologicznymi zmianami naczyń chłonnych, które prowadzą do ich niedrożności…. Czytaj dalej Wyroby uciskowe to bezpieczny i przede wszystkim bezinwazyjny sposób stosowany w leczeniu i profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej. Nawet 50% populacji dorosłych osób może mieć problemy… Czytaj dalej Podstawowym leczeniem wszystkich zaburzeń drenażu żylnego i limfatycznego jest terapia uciskowa z zastosowaniem bandaży uciskowych i medycznych podkolanówek, pończoch czy rajstop o zmiennym ucisku. Z… Czytaj dalej Jak działa leczenie uciskowe? pod wpływem ucisku dochodzi do zmniejszenia średnicy żył co przyspiesza przepływ krwi – jest to decydująca zasada profilaktyki i leczenia, poprzez… Czytaj dalej

Kompresjoterapia – pończochy uciskowe przeciw żylakom

Kompresjoterapia

Czym są i jak powstają żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych to poskręcane, pogrubiałe i pozmieniane patologicznie odcinkowe fragmenty żył, lokalizujące się najczęściej w obrębie podudzi.

Leia também:  Como aplicar vacinas em cães: 8 passos (com imagens)

Są wynikiem schorzenia znanego jako przewlekła niewydolność żylna, dotyczącego najczęściej żył powierzchniowych oraz połączeń pomiędzy żyłami powierzchniowymi, a głębokimi – tak zwanych perforatorów.

Bezpośrednią przyczynę tego schorzenia stanowi niewydolność zastawkowa wyżej wymienionych żył, która może mieć podłoże zarówno wrodzone, jak i nabyte.

Czynniki wrodzone to po prostu uwarunkowania genetyczne, natomiast do czynników nabytych upośledzających prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych należą przede wszystkim siedzący tryb życia i bezpośredni z nim związany brak ruchu, złe nawyki żywieniowe, otyłość, wady postawy, częste narażanie kończyn dolnych na wysokie temperatury (na przykład nadużywanie sauny czy zbyt częste długie, gorące kąpiele).

Często pojawiają się u kobiet w ciąży, po porodzie, a także po przebytej kuracji hormonalnej. Z kolei czynnikami chorobowymi sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zakrzepica żylna, oraz przebyte zapalenie żył głębokich.

Niewydolność zastawek żylnych powoduje zaburzenie prawidłowego krążenia krwi poprzez hamowanie jej odpływu. Powoduje to wystąpienie zastoju krwi w żyłach i mechaniczne rozciąganie ich ścianek. W efekcie dochodzi do ich odkształcenia i patologicznej przebudowy.

Jakie czynniki predysponują do powstawania żylaków kończyn dolnych?

Istnieje wiele czynników ryzyka, które predysponują do powstania żylaków kończyn dolnych. Należą do nich przede wszystkim wiek, płeć żeńska oraz wysoki wzrost.

Te czynniki są niemodyfikowalne, to znaczy nie mamy na nie wpływu.

Ponadto ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej jest stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, nawykowe zaparcia oraz wykonywanie pracy fizycznej w pozycji stojącej.

Oprócz tego należy pamiętać, że istotnym czynnikiem wywołującym żylaki jest przewlekłe nadciśnienie żylne, niezależnie od przyczyny jego wystąpienia.

Może być ono związane z uciskiem z zewnątrz na żyłę (na przykład w wyniku uciskania przez powiększone węzły chłonne czy guz nowotworowy), istotnym zwężeniem światła naczynia żylnego na przykład w wyniku zakrzepicy, a także patologie w zakresie zastawek żylnych.

Jak objawiają się żylaki kończyn dolnych?

Przewlekła niewydolność żylna związana jest od samego początku z występowaniem charakterystycznych, powoli postępujących objawów.

Do pierwszych symptomów choroby żylakowej należy uczucie ciężkości nóg, mrowienia i drętwienia w ich obrębie, a także postępujące obrzęki, lokalizujące się w szczególności wokół kostek.

Wraz z upływem czasu oraz zaawansowaniem choroby pojawiają się dolegliwości bólowe, których występowanie nie zależy od pory dnia, a nasilają się szczególnie podczas chodzenia.

W kolejnym etapie pojawiają się widoczne zmiany naczyniowe. Początkowo mają one charakter pajączków naczyniowych, czyli teleangiektazji, a następnie pojawiają się powrózkowato zgrubiałe żyły.

W skrajnie zejściowych przypadkach mogą pojawiać się tak zwane zmiany troficzne pod postacią nieodwracalnych obrzęków z przebarwieniem i ścieńczeniem skóry, a nawet z wytwarzaniem się trudno gojących się owrzodzeń.

Na czym polega diagnostyka żylaków kończyn dolnych?

Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych opiera się przede wszystkim na badaniu podmiotowym i przedmiotowym, gdyż objawy choroby są bardzo charakterystyczne.

Z kolei podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce żylaków jest ultrasonografia z wykorzystaniem efektu Dopplera.

Pozwala ona, poprzez znakowanie barwne, na uwidocznienie zaburzeń w przepływie krwi przez światło żyły, a tym samym na uwidocznienie niewydolności żylnej.

Czym jest, na czym polega i jakie są zalety kompresjoterapii?

Kompresjoterapia jest jedną z najstarszych metod małoinwazyjnych metod wykorzystywanych w leczeniu chorób układu żylnego. Jej istotą jest wykorzystanie zewnętrznego ucisku, który przenoszony jest na naczynia i tkanki.

W tym celu stosowane są specjalne wyroby uciskowe, takie jak rajstopy, pończochy, czy też podkolanówki uciskowe.

Warunkiem skuteczności tej metody terapeutycznej jest wywarcie odpowiedniego nacisku, którego ciśnienie powinno oscylować w przedziale między 10 a 50 mmHg, w zależności od stopnia nasilenia schorzenia żylnego.

Kompresjoterapia kiedy skuteczna

Kluczowe dla powodzenia terapii jest stosowanie stopniowania ucisku, które polega na tym, iż wartość ucisku jest największa przy kostce, i stopniowo maleje im bliżej uda i pachwiny. Bardzo istotne dla optymalnego efektu leczniczego jest prawidłowy dobór i dopasowanie wyrobów uciskowych.

Podstawową zaletą i celem kompresoterapii jest zapobieganie zastojowi krwi w naczyniach żylnych oraz chłonki w tkankach miękkich wskutek poprawy przepływu chłonnego oraz żylnego. Prowadzi to do zmniejszania następstw chorób żylnych pod postacią obrzęków czy też zmian troficznych skóry, z owrzodzeniami włącznie.

Kompresjoterapia – wskazania do zastosowania ?

Wskazania do stosowania kompresjoterapii można podzielić na profilaktyczne oraz terapeutyczne. Profilaktyczne znajdują wykorzystanie u pacjentów bez objawów choroby żylnej, ale ze zwiększonym ryzykiem ich wystąpienia.

Dotyczy to przede wszystkim osób wykonujących pracę w pozycji stojącej oraz siedzącej, a także tych, którzy dużo podróżują, zwłaszcza transportem lotniczym.

Wskazania terapeutyczne obejmują wszelkie objawy choroby żylnej, takie jak obrzęki, żylaki, pajączki naczyniowe, zakrzepica, stany zapalne żył czy też owrzodzenia.

Warto nadmienić, iż we wczesnych stadiach choroby żylnej, kompresjoterapia jest wystarczającą metodą terapeutyczną. Natomiast w postaciach zaawansowanych, stanowi doskonałą metodę uzupełniającą.

Kompresjoterapię stosujemy po zabiegach typu skleroterapia.

U kogo kompresjoterapia jest przeciwwskazana?

Przeciwwskazania do wykonania kompresjoterapii stanowią niewielką grupę schorzeń i obejmują przede wszystkim zaawansowane zaburzenia w zakresie krążenia tętniczego, a także aktywne stany zapalne w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Kompresjonterapia Poznań

Metody leczenia żylaków oraz cennik — MediRaty

Kompresoterapii nie powinno się stosować w przypadku silnie zaawansowanych miażdżycy lub cukrzycy, zapalenia tętnic kończyn dolnych, zmian zapalnych skóry, stanów zapalnych mięśni lub uczulenia na surowce, z których wykonane są pończochy.

Leczenie kompresjoterapią jest utrudnione latem, ponieważ wysokie temperatury nie sprzyjają noszeniu grubych, uciskowych rajstop, jednak, także w przypadku dużych żylaków, nie powinno to stanowić przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ponieważ w wysokich temperaturach większym zagrożeniem są żylaki niż ewentualny, zwykle ograniczony czasowo, dyskomfort związany z noszeniem wyrobów uciskowych.

Przy stosowaniu tej formy leczenia żylaków należy pamiętać, że rajstopy lub pończochy uciskowe muszą być dobrane przez lekarza dla każdego pacjenta indywidualnie. Nieprawidłowe uciskanie naczyń krwionośnych może być szkodliwe.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia nie odgrywa roli zasadniczej w leczeniu żylaków, ponieważ nie prowadzi do ich likwidacji.

Jest jednak niekiedy pomocna – poprawia napięcie ścian żylnych, przeciwdziała zastojom limfatycznym, wspomaga leczenie stanów zapalnych, które często towarzyszą żylakom, obrzęków i stanów pourazowych.

Leki stosowane w chorobie żylakowej poprawiają przepływ krwi, łagodzą dolegliwości skurczowe, niwelują uczucie ciężkości nóg i ból. W zaawansowanej chorobie żylakowej często podawane są również leki przeciwzakrzepowe.

Zabiegi małoinwazyjne

Mianem zabiegów małoinwazyjnych określa się w medycynie taki rodzaj zabiegów, który możliwie jak najmniej ingeruje w powłoki ciała.

Główne założenie polega na tym, aby rana operacyjna, krwawienie, ból i dyskomfort pooperacyjny pacjenta były jak najmniejsze, a jego powrót do sprawności jak najszybszy. Ten rodzaj zabiegów pojawił się w latach 90. XX w. za sprawą rozwoju nowoczesnych metod badania naczyń krwionośnych.

Inwazyjne metody operacyjne zostały zastąpione zabiegami wykonywanymi wewnątrz naczyń. Nie trzeba już było usuwać niewydolnych pni żylnych. Zaczęto je zamykać od środka w trakcie zabiegów monitorowanych ultrasonografem.

W leczeniu żylaków zabiegi małoinwazyjne polegają na trwałym zamykaniu zmienionych chorobowo pni żylnych od środka. Zabiegi te wykonuje się środkami chemicznymi, chemiczno‑mechanicznymi lub metodami termicznymi.

Metody chemiczne

Przez długie lata jedyną metodą chemiczną usuwania żylaków była skleroterapia. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się jednak bardzo nowoczesne rozwiązanie polegające na klejeniu żył objętych chorobą.

Skleroterapia jako metoda leczenia żylaków została zapoczątkowana w XX w., chociaż pierwsze próby dokonywane były już w XIX w. Skleroterapia polega na ostrzykiwaniu żylaków preparatem wywołującym stan zapalny i w konsekwencji obliterację żył (zamknięcie światła żyły).

Stosuje się ją w przypadku występowania teleangiektazji, żylaków małych i średnich, kiedy żyły pni głównych są wydolne lub jako uzupełnienie leczenia żylaków za pomocą miniflebektomii (ambulatoryjnego usunięcia żył). Przeciwwskazaniem do zabiegu ostrzyknięcia żył jest uczulenie na środek leczniczy lub ciąża.

Zabieg skleroterapii poprzedza analiza stanu żył, zarówno głębokich, jak i powierzchownych, wykonana na podstawie badania USG Doppler i mapping żylaków – oznaczenie na skórze niewydolnych żył, do których podawany będzie środek leczniczy.

Iniekcja roztworu leczniczego, wykonywana w kilku miejscach bezpośrednio do chorej żyły, odbywa się powoli, aby nie doszło do rozerwania cienkich ścian żylaka.

Skleroterapię wykonuje się także przy użyciu obliterującej pianki. Ta postać środka powoduje, że utrzymuje się on dłużej w żyle i może być stosowany w przypadku nieco większych żylaków. Metoda ta nosi nazwę skleroterapii metodą Tessariego.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*