Krwawienie (plamienie) podczas owulacji

Niemalże każdy wie, a kobiety szczególnie, że to podczas owulacji dochodzi do zapłodnienia. Nasza wiedza na temat owulacji często jest jednak niepełna. Co należy wiedzieć o owulacji? Przeczytaj!

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji

Owulacja to najważniejsze godziny cyklu miesiączkowego każdej kobiety. Moment, w którym jedne dążą do zbliżeń, aby powołać na świat nowe życie, inne – unikają seksu jak ognia, aby ustrzec się przed ciążą. Niemalże każdy wie, a kobiety szczególnie, że to podczas owulacji dochodzi do zapłodnienia.

Nasza wiedza na temat owulacji często jest jednak niepełna. Przeświadczenie o tym, że wiemy na pewno kiedy ona następuje bywa zwodnicze i często skutkuje niespodziankami.

Czy to w postaci niechcianej ciąży, czy to rozczarowaniem, że upragnione dziecko, pomimo wielu starań, wciąż nie przychodzi na świat.

Co to takiego owulacja?

Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu komórki jajowej, która przemieszcza się do jajowodu. Komórki jajowe tworzą się w organizmie kobiety jeszcze w jej stadium prenatalnym, około 9 tygodnia życia zarodkowego.

Jako pięciomiesięczny płód, przyszła kobieta, posiada już kilka milionów pierwotnych komórek jajowych, które zamknięte są w pęcherzykach. Ostatecznie rodzi się z dwoma milionami takich komórek, podzielonymi pomiędzy oba jej jajniki.

Komórki jajowe zamknięte w swoich pęcherzykach czekają kilkanaście lat, aż razem z organizmem kobiety dojrzeją na tyle, aby zacząć się uwalniać od momentu pierwszej miesiączki.

Od tej pory bagaż dwóch milionów komórek jajowych, z którymi kobieta przyszła na świat zaczyna się stopniowo kurczyć. Z biegiem lat – coraz bardziej.

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji

Magia zapłodnienia

Komórka jajowa to jedna z największych ludzkich komórek. Jedyna, którą można obejrzeć gołym okiem. Jest wielkości ziarenka piasku, ma około 0,12 mm średnicy i jest 20 razy większa od plemnika. Ten ostatni jednak jest o wiele bardziej ruchliwy.

Kiedy zbliży się do dość wolno poruszającej się komórki jajowej i uda mu się przedostać do jej wnętrza z reguły zaczyna się nowe życie. Ale – jak wykazują najnowsze badania – to komórka jajowa przyciąga do siebie plemniki za pomocą progesteronu i ostatecznie sama decyduje, któremu z nich da się zapłodnić.

Nie tylko pomaga plemnikowi w zapłodnieniu, ale także blokuje drogę jego konkurentom.

Cykle bezowulacyjne

Zdarza się jednak, że w trakcie cyklu nie dochodzi do wzrostu pęcherzyka a tym bardziej jego pęknięcia i wydostania się komórki jajowej. W rezultacie niemożliwe jest zapłodnienie i zajście w ciążę. Mówimy wówczas o tzw.

cyklu bezowulacyjnym, który jest jedną z przyczyn niepłodności. Następuje wówczas tylko niewielki wzrost poziomu estrogenów – zbyt mały, aby pęcherzyk mógł urosnąć.

Cykle bezowulacyjne bardzo trudno samodzielnie rozpoznać, ponieważ pozornie wszystko przebiega prawidłowo. Pojawiają się krwawienia miesięczne, choć często nieregularne. Zdarzają się zdrowym, regularnie miesiączkującym kobietom.

W wielu przypadkach są wynikiem zespołu policystycznych jajników, hiperprolaktynemii czy innych zaburzeń hormonalnych. Ich prawdziwe przyczyny może jednak ustalić tylko lekarz.

Owulacja – jak ją rozpoznać?

Na rynku jest wiele domowych testerów owulacyjnych, które wykrywają nagły wzrost wytwarzanego w przysadce mózgowej hormonu LH. Stymuluje on organizm kobiety do owulacji. Innym rozwiązaniem monitorowania cyklu są komputery cyklu. Urządzenia te są proste w obsłudze, a ich dokładność jest bliska 100 proc.

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji

Wyraźne symptomy

Wiele kobiet jednak nie potrzebuje żadnych gadżetów, aby odgadnąć, co dzieje się z ich ciałem. Niektóre, podczas owulacji, odczuwają ból w podbrzuszu.

Przeważnie po jednej stronie – tej, w której znajduje się jajnik uwalniający akurat komórkę jajową. U innych kobiet można zaobserwować poprawę nastroju. Większość ma wówczas szczególną ochotę na seks.

Są nawet takie, które czują jak pęka im pęcherzyk Graafa i uwalnia się z niego gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.

Plamienia i temperatura

W trakcie owulacji nieraz pojawiają się delikatne plamienia, które mogą trwać do 4 dni. Wiele kobiet to niepokoi, ale takie skąpe krwawienie jest naturalne i wynika z nagłego spadku poziomu estrogenów. Podczas owulacji temperatura ciała kobiety nieznacznie się podwyższa – o ok. od 0,2 do 0,5 stopnia Celsjusza i oscyluje wokół 37 stopni.

Płodny śluz

Ważnym wskaźnikiem płodności jest śluz. Ten, który pojawia się podczas owulacji, jest śliski i kleisty. Ujęty między dwoma palcami, tworzy nitki, nie urywa się.

Jest to tak zwany śluz płodny, który doskonale konserwuje plemniki. Pomaga im przetrwać do czasu, aż uwolni się dojrzała komórka jajowa.

Dlatego, mimo że komórka jajowa po uwolnieniu się z pęcherzyka żyje nie więcej niż 24 godziny, okres płodny zaczyna się już na kilka dni przed owulacją.

Godzina zero

Wiele kobiet uważa, że wiedzą, jak obliczyć termin owulacji. Są błędnie przekonane, że następuje to dokładnie w środku ich cyklu. Tymczasem dotyczy to jedynie tych kobiet, które mają cykl 28-dniowy. Te o krótkim, na przykład 21-dniowym cyklu, mogą zajść w ciążę nawet podczas stosunku odbytego w ostatnich dniach miesiączki.

W tym przypadku do owulacji dochodzi na 14 dni przed końcem cyklu. Przy krótkich cyklach takie objawy jak ból i obrzęk piersi, pojawiające się w czasie miesiączki, sugerują wcześniejszą owulację. Natomiast zbyt długie cykle – trwające 40 dni i dłuższe mogą, choć nie muszą, być objawem zaburzeń hormonalnych.

Dlatego należy je skonsultować z lekarzem.

Jajeczkowanie może zaskoczyć

Dokładna obserwacja i poznanie własnego organizmu są bardzo przydatne. Nie należy jednak zapominać, że owulacja to skomplikowany proces. Przebiega pomiędzy podwzgórzem, przysadką mózgową a jajnikiem.

Dokładne ustalenie terminu jajeczkowania, mimo wielu wskazówek, wcale nie jest nie łatwe. Wystarczy bowiem jeden mały incydent – drobna infekcja, przemęczenie albo stres, aby ten cykl zaburzyć.

Owulacja przesuwa się wówczas na inny termin lub nie występuje wcale.

Późne macierzyństwo

Ostatnio można zaobserwować niepokojące zjawisko. Rośnie bowiem liczba kobiet przed 30 rokiem życia, których wyniki są takie jak te, charakteryzujące kobiety w okresie menopauzalnym. Przy równoczesnym odkładaniu przez kobiety macierzyństwa w czasie, nie dziwi coraz większy problem z płodnością.

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji

Krioprezerwacja

Na szczęście żyjemy w XXI wieku. Każda kobieta może sprawdzić swoją rezerwę jajnikową i zabezpieczyć swoją płodność poddając jajeczka krioprezerwacji.

Odpowiednio przygotowane i zamrożone w ciekłym azocie gamety żeńskie czy wytworzone już zarodki, zachowują swoje funkcje biologiczne i nie podlegają upływowi czasu. Czekają, aż kobieta będzie gotowa na macierzyństwo.

Metoda krioprezerwacji może być bardzo przydatna dla kobiet, które z różnych powodów odkładają macierzyństwo na późniejszy czas, na przykład pacjentek z problemami onkologicznymi.

Zdobycze nauki to jedno, ale nie należy jednak zapominać, że czasem natura podsuwa najlepsze rozwiązania. A do takich należy częsty, spontaniczny seks – dla przyjemności a nie z poczucia obowiązku, zdrowa dieta bogata w żelazo, witaminy B12 oraz B6 i higieniczny tryb życia.

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji 

Zaplanuj świadomie swoje macierzyństwo. Skonsultuj się ze specjalistą Gyncentrum.  Zadzwoń: 32 506 57 77

Napisz: [email protected]

Konsultacja merytoryczna:

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji dr n.med. Anna Bednarska-Czerwińska Ginekolog i położnik, endokrynolog Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.

Leia também:  Co To Odra Objawy?

Plamienie a owulacja – o czym świadczy krwawienie w środku cyklu

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji
fot. Adobe Stock, Wayhome Studio

Spis treści:

Przyczyny plamienia w czasie owulacji

Plamienie podczas owulacji przeważnie jest normalnym zjawiskiem, które wynika ze zmiany stężenia estrogenów. Doświadcza go ok. 4-5% miesiączkujących kobiet.

Powodem plamienia w czasie owulacji są zmiany hormonalne. Przed uwolnieniem komórki jajowej przez jajnik stale rośnie poziom estrogenów, po czym zaczyna spadać, a wzrasta stężenie progesteronu.

 Zmiany hormonalne oddziałują intensywnie na błonę śluzową macicy (endometrium), która pod ich wpływem odbudowuje się, pogrubia, staje się bardziej ukrwiona, dzięki czemu może się w niej zagnieździć zapłodniona komórka jajowa.

W rezultacie u niektórych kobiet dochodzi do krwawienia. 

Plamienie w czasie owulacji na ogół nie powinno niepokoić. Czasami jednak krwawienia w połowie cyklu oznaczają zaburzenia endokrynologiczne i mogą wiązać się z trudnościami w zajściu w ciążę.  

Plamienie owulacyjne – jak wygląda?

W połowie cyklu miesiączkowego, czyli ok. 14 dni od pierwszego dnia miesiączki niektóre kobiety obserwują u siebie niewielkie plamienie związane z owulacją. Jest ono inne niż miesiączka. Przede wszystkim jest skąpe i nie jest bolesne

Brązowe plamienia w czasie owulacji również są fizjologiczne. Kolor plamienia może być różny w zależności od prędkości przepływu krwi (im dłużej, tym krew bardziej się utlenia i staje się ciemniejsza), a także od zawartości śluzu szyjkowego (plamienie może być bardziej różowe, gdy wydzieliny śluzowej jest więcej).

Plamienie w czasie owulacji a ciąża

Plamienie w czasie owulacji należy odróżnić od plamienia implantacyjnego, które jest wczesnym objawem ciąży i występuje u ok. 30% kobiet ciężarnych.

Jest to niewielkie krwawienie przed spodziewaną miesiączką albo zamiast miesiączki, które jest skutkiem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Plamienie świadczące o ciąży zazwyczaj pojawia się od 6 do 12 dni po zapłodnieniu.

Przeczytaj też: Co oznacza krwawienie podczas stosunku?

Plamienie podczas owulacji – kiedy jest objawem choroby?

Jeśli plamieniu w trakcie owulacji towarzyszą inne objawy, np. bóle brzucha, nudności, obfite miesiączki, gorączka lub krwawienie trwa kilka dni albo się nasila, należy udać się do ginekologa.

Przyczynami krwawień międzymiesiączkowych mogą być np. endometrioza, zapalenie przydatków, polipy, torbiele, mięśniaki czy nowotwory.

Powtarzające się plamienia lub nagłe pojawienie się niespodziewanych krwawień zawsze warto skonsultować z lekarzem. 

Inne rodzaje plamień

Plamienia u kobiety mogą pojawiać się w różnych momentach cyklu miesiączkowego. Zdarza się, że niewielkie krwawienie zauważamy kilka dni po miesiączce. Bywa, że część wydzieliny z macicy zatrzymuje się w pochwie i wydostaje z niej 2-3 dni po okresie.

Czasem plamienie powoduje wkładka domaciczna. Niespodziewane większe krwawienia między miesiączkami zawsze wymagają ustalenia ich przyczyny przez ginekologa. Mogą być bowiem sygnałem różnych chorób narządów płciowych (jak nadżerki, mięśniaki macicy, polipy).

Przeczytaj więcej: Plamienia przed okresem i po okresie – co oznaczają, jakie badania wykonać?

Ból w dole brzucha w połowie cyklu

Choć u większości kobiet owulacja przebiega bez żadnych odczuwalnych objawów, zdarza się, że towarzyszy temu charakterystyczny ból w dole brzucha, zwykle promieniujący od prawego lub lewego jajnika.

Jeśli ból brzucha pojawia się nagle i niespodziewanie, wymaga wyjaśnienia. Jest bowiem wiele poważnych dolegliwości, które tak właśnie mogą się objawiać, np. zapalenie jajników albo zapalenie wyrostka, pęknięcie torbieli, ciąża pozamaciczna.

Jeśli ból powtarza się co miesiąc, jest bardzo silny, a kobieta po konsultacji z lekarzem ma pewność, że jest związany z owulacją, może zdecydować się na stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które hamują jajeczkowanie.

Ból piersi przed okresem

Niemal każda kobieta zauważa napięcie, tkliwość, bolesność czy obrzmienie piersi przed miesiączką. Najczęściej tłumaczymy to sobie zmianami zachodzącymi w organizmie przed zbliżającym się okresem. Wiemy, że objawy ustąpią, gdy pojawi się krwawienie, i spokojnie czekamy na ten moment.

Jednak dla niektórych jest to bardzo przykre uczucie i ból trudny do wytrzymania. Zdarza się również, że bóle piersi występują w pierwszej połowie cyklu i nie są powiązane z napięciem przedmiesiączkowym.

Powinnaś udać się do lekarza, jeśli piersi są często napięte, twarde, guzkowate lub ból pojawia się nagle. Lekarz może zalecić wykonanie badania USG albo mammografię, które pozwolą wykryć przyczynę dolegliwości.

Konsultacja: dr n. med. Lech Medard, lekarz ginekolog. Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.04.2005.

Czytaj także:Rzeżączka – objawy zakażenia u kobiet i mężczyzn, metody leczeniaChlamydia: objawy i leczenie chlamydiozyNadżerka – objawy, z którymi lepiej iść do lekarza

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co oznacza plamienie okołoowulacyjne?

Plamienia w każdym momencie cyklu miesięcznego zazwyczaj wzbudzają niepokój u kobiet. I słusznie, gdyż często są oznaką, że w organizmie występują zmiany chorobowe. Jednak w czasie owulacji plamienie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Jeżeli trwa dwa lub trzy dni i nie jest obfite, nie powinno martwić i zwykle nie wymaga wizyty u ginekologa.

Czym jest spowodowane plamienie okołoowulacyjne?

Plamienie okołoowulacyjne wynika ze spadku estrogenów okresie jajeczkowania. U niektórych kobiet występuje regularnie w czasie każdego cyklu, u innych pojawia się sporadycznie lub wcale. Jest to zjawisko fizjologiczne, będące drugorzędnym wyznacznikiem płodności.

Jego przyczyną może być zmieniające się stężenie estrogenów, co oddziałuje na endometrium, powodując jego złuszczanie. Za inny powód krwawienia uznaje się pękający pęcherzyk jajnikowy. Pod wpływem zmiany poziomu hormonów pęcherzyki w jajniku dojrzewają i powiększają się. Jeden z nich pęka i uwalnia komórkę jajową.

Istnieje też teoria, że niewielka ilość krwi przedostaje się do jajowodu podczas wychwytywania komórki jajowej i jej przemieszczania do macicy.

Plamienie okołoowulacyjne – ile trwa i jak je rozpoznać?

Jeżeli około 12 do 16 dnia cyklu u kobiety pojawia się niewielkie krwawienie w postaci brunatnych, czerwonych lub różowych smużek w wydzielinie, można uznać je za plamienia okołoowulacyjne.

Dni płodne występują w połowie cyklu i wtedy może pojawić się krwawienie. Jest krótkotrwałe, ale może wydłużyć się do trzech dni. Nie przypomina miesiączki, gdyż zazwyczaj pozostawia tylko lekki ślad na bieliźnie.

Większość kobiet nie dostrzega u siebie jego występowania.

Objawy owulacji

Występowanie innych objawów owulacji powinno uspokoić kobietę, że plamienie nie jest spowodowane chorobą. W tym czasie, pod wpływem progesteronu podnosi się wysokość temperatury ciała. I chociaż różnica wynosi tylko od 0,5 do kilku stopni Celsjusza, dla kobiet obserwujących swój cykl jest to objaw charakterystyczny.

Kolejną oznaką owulacji jest wzrost ilości wydzieliny pochwowej i zmiana jej konsystencji. Wystąpić może jednostronny ból owulacyjny, pojawiający się w dole brzucha. Odpowiada za niego pęknięcie pęcherzyka jajowego. Kilka dni przed owulacją może pojawić się tkliwość piersi, obrzęk warg sromowych i trądzik na twarzy. Zmiany te są różne u kobiet.

Niektóre panie przechodzą owulację bez żadnych, dodatkowych objawów.

Plamienie okołoowulacyjne a zajście w ciążę

Plamienie owulacyjne bywa mylone z plamieniem implantacyjnym. Implantacja zarodka i proces zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy następuje około 21 dnia cyklu, czyli mniej więcej tydzień później od owulacji.

Leia também:  Lekkie Objawy Covid Ile Dni?

Często kobiety, które nie obserwują dokładnie swojego cyklu, biorą objawy implantacji zarodka za owulację. Krwawieniu implantacyjnemu nie towarzyszy ból w podbrzuszu. Jest to zjawisko niezagrażające ani kobiecie, ani płodowi. Ma kolor jasnoróżowy. Przy małym poziomie progesteronu może przybrać barwę brązową lub zabarwionego krwią śluzu.

W niektórych przypadkach, po ustąpieniu plamienia rozpoczynają się poranne mdłości i inne objawy ciąży.

Krwawienie (plamienie) podczas owulacji

Plamienie okołoowulacyjne a ciąża

Najwyższa zdolność do zajścia w ciążę występuje u kobiety na 2 dni przed owulacją. W sprzyjających warunkach plemniki oczekują na komórkę jajową. Mają dłuższą od niej żywotność. W ciągu 12 godzin od owulacji dochodzi do zapłodnienia. Występowanie plamienia jest bardzo pomocne dla osób starających się o zajście w ciążę.

Chociaż jest to objaw drugorzędny, w połączeniu z innymi, pomaga precyzyjniej ustalić najlepszy czas do zapłodnienia. Kalendarz owulacji, w którym kobieta zapisuje informacje o swoich cyklach, pozwala na rozpoznanie dni płodnych i ewentualnych problemów z płodnością.

Nawet przy nieregularnych cyklach dokładna obserwacja swojego ciała pozwala ustalić rytm płodności.

Plamienia, które powinny zaniepokoić

Jeżeli nie występują inne, niepokojące objawy, plamienie nie powinno wzbudzać obaw. Należy jednak powiedzieć o nim lekarzowi, aby zbadał, czy nie ma zmian chorobowych. Plamienie w środku cyklu może mieć również inne przyczyny niż owulacja.

Jeżeli towarzyszą mu pieniste upławy o rybim zapachu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Są one objawem zakażenia rzęsistkiem. Jeżeli plamienia występują również po stosunku seksualnym, mogą świadczyć o zmianach występujących w obrębie szyjki macicy.

Gdy wraz z plamieniem pojawia się powiększenie obwodu brzucha, wzdęcia, uczucie pełności i inne objawy ze strony układu pokarmowego, ich przyczyną może być rak jajnika. W wyniku wzrastającego poziomu estrogenów może następować rozrost endometrium poza jamą macicy. Krwawienie jest jednym z objawów endometriozy.

Polipy i urazy szyjki macicy również skutkują plamieniami, podobnie jak stosowanie antykoncepcji hormonalnej, w czasie której może pojawić się niewielkie krwawienie.

Systematyczne badania i obserwacja swojego cyklu to pewność, że nie pomyli się plamienia okołoowulacyjnego z pierwszymi objawami choroby.

OBFITE KRWAWIENIE PODCZAS OWULACJI | InfoZdrowie24.pl

Wypowiedzi na forum o:

“Robiłam USG na dzien przed okresem” – co przez to rozumiesz ? Skad wiedziałaś, ze nazajutrz dostaniesz okres ? Ile trwało to krwawienie ? Jak było obfite ? Podajesz, ze mierzysz temperature ? Jak sie zachowała ? Spadała przed tym krwawieniem ? W trakcie ? czy została na tym samym poziomie

Z tego co wiem, to podczas owulacji pojawia się plamienie, nie krwawienie. Ale skoro piszesz, że jest średnio obfite to może to? Najlepiej jednak udać się do lekarza niech cie zbada i duklanie powie co się dzieje

W czasie miesiączki nie. U niektórych kobiet jednak (mi się też zdarzało) może pojawić się tzw. krwawienie okołoowulacyjne (normalne zjawisko fizjologiczne). Jeżeli Twoje @ są zwykle mało obfite, można takie krwawienia pomylić z prawdziwą miesiączką (zakładając, że nie prowadzisz żadnych

Ja pisałam, że nie wyglądają tak krwawienia występujące prawidłowo podczas owulacji, czytałam o nich, poza tym przeciez mam je sama! To sa te plamienia, występują u mnie w okolicy owulacji i trwają od 1-3 dni i są mikro malutkie. I o takich nie raz czytałam. Nie maja one nic wspólnego z obfitym

śródcykliczne,którego nie należy traktować jako miesiączki.Zazwyczaj trwa kilka dni i jest mało obfite.Może być okresem płodnym,śluz może wydzielać się z krwią,bądź faza śluzowa nastąpi po krw.śród.Później wzrośnie tempka.Moja kumpela zaszła w ciążę podczas krwawienia śródcyklicznego.Jeżeli nie planujesz

Ja mam podobnie – do tego czasami dochodzi krwawienie podczas wysiłku. Na dodatek miesiączki częste, obfite i bolesne. A przed ciążą było tak lekko… Byłam w zw. z tym na usg, które pokazało jakiej 2cm jajo – może taki wypasiony pęcherzyk owulacyjny (12 dz.cyklu) a może torbiel. W

krwawienie. Podczas owulacji mocny ból i plamienia. Całę życie reguluję bardzo regularnie, co 28 dni. Czy to możliwe, żeby przy wkładce praktycznie nie było okresu?

Opisywany przez Panią profil krwawienia z dróg rodnych w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zgłaszany przez 5 % pacjentek. Podczas stosowania złożonej antykoncepcji hormonalnej (tabletki, plastry, pierścienie dopochwowe) ma prawo doświadczyć Pani krwawienia z dróg rodnych o

faktycznie, podczas karmienia piersią miesiączki, czy też krwawienia(nie wiadomo bowiem czy poprzedza je owulacja)mogą występować. moje dziecko ma 13 tyg. równo po 6 wystąpiło u mnie podobne krwawienie, silne z racji częstego karmienia dziecka, co jeszcze bardziej pobudziło macicę do czynności

wynosić maksimum 7 dni a jeśli wyniesie 8, to ryzyko ciąży gwałtownie wzrasta. NIE MA ciąż z miesiączki. Są ciąże ze współżycia podczas miesiączki (4-6 dc) kiedy to plemniki potrafią dożyć do owulacji średnio od 3 do 5 dni. Podczas trwania krwawienia może również występować śluz o cechach płodnych

Plamienie międzymiesiączkowe

Plamienie międzymiesiączkowe zdarza się od czasu do czasu u niemal każdej kobiety. Może być zarówno objawem oznaczającym, że właśnie nastąpiła owulacja, jak i objawem niektórych schorzeń. Lekkie plamienie w środku cyklu nie wymaga konsultacji lekarskiej, chociaż przy wizycie trzeba o nim wspomnieć. Trzeba pójść do lekarza, jeśli krwawienie jest obfite i towarzyszy mu silny ból.

1. Przyczyny plamień międzymiesiączkowych

Niewielkie plamienie w środku cyklu najczęściej jest objawem owulacji, więc jest najzupełniej naturalne. Może mu towarzyszyć ból owulacyjny, czyli lekkie kłucie w okolicy jajnika lub ból podobny do menstruacyjnego.

Jeśli jednak w poprzednim miesiącu doszło do niezabezpieczonego współżycia, niewielkie plamienie może oznaczać implantację zarodka.

Jeśli kobieta nie jest pewna, czy mogła zajść w ciążę, powinna zrobić sobie test ciążowy, który można dostać w każdej aptece.

Wiele kobiet skarży się na plamienia międzymiesiączkowe i inne zaburzenia miesiączkowania ze względu na przyjmowane hormonalne środki antykoncepcyjne.

Krwawienia w czasie przyjmowania pigułek (poza krwawieniami z odstawienia) pojawiają się częściej u kobiet, które przyjmują minipigułki niż pigułki dwuskładnikowe (chociaż w zależności od osoby, mogą pojawić się zarówno u jednych, jak i u drugich).

Wiąże się to z zawartym w tabletkach dwuskładnikowych etynyloestradiolem (syntetycznym hormonem udającym estrogen, który ma także negatywne działanie, na przykład zwiększające ryzyko zakrzepów). Minipigułka zawiera tylko progestagen (syntetyczny hormon mający swoje zalety, ale także i wady).

To on powoduje czasem nieprzewidziane krwawienia w środku cyklu, tycie, wymioty i zatrzymywanie wody w organizmie. To działanie bywa łagodzone właśnie estrogenami. Jednak w większości przypadków objawy niepożądane zanikają po kilku miesiącach stosowania.

Inną grupą przyczyn krwawień międzymiesiączkowych są schorzenia narządów rodnych kobiety. Krwawienia między miesiączkami pojawiają się w przebiegu nadżerek, mięśniaków, polipów, endometriozy oraz nowotworów. Jeśli chodzi o nowotwory, to krwawienia wywołuje rak szyjki macicy, rak macicy lub rak jajnika.

2. Co robić w przypadku krwawień międzymiesiączkowych?

Krwawienie międzymiesiączkowe wywołane działaniem pigułki antykoncepcyjnej nie musi oznaczać, że pigułki są „do wymiany”. Przez pierwsze kilka miesięcy takie nieregularności w cyklu są normalne. Jeśli jednak krwawienia między miesiączkami utrzymują się, pigułkę trzeba zmienić.

Leia também:  Jak Załatwić Przymusowe Leczenie Psychiatryczne?

Jeśli krwawienie zdarza się niepokojąco często, jest bardzo obfite lub towarzyszy mu silny ból czy gorączka – wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza. Uciążliwe krwawienia mające swoją przyczynę w różnego rodzaju schorzeniach muszą być zdiagnozowane i wyleczone.

Nadżerki są usuwane za pomocą elektrokoagulacji lub leków dopochwowych. Mięśniaki i polipy zazwyczaj się usuwa operacyjnie (możliwe jest także leczenie hormonalne). Endometrioza może być leczona za pomocą wyłyżeczkowania jamy macicy.

Nowotwory narządów rodnych leczy się tak jak pozostałe choroby nowotworowe – za pomocą chemioterapii, radioterapii lub usunięcia chirurgicznego.

O czym świadczą krwawienia międzymiesiączkowe?

Nieprawidłowe, nieregularne krwawienie występujące między okresami nazywane jest krwawieniem międzymiesiączkowym, plamieniem lub bardziej fachowo – metrorrhagią.

Krwawienia międzymiesiączkowe mogą mieć wiele przyczyn. Czasami są spowodowane złuszczaniem się błony śluzowej macicy, podobnym jak w przypadku miesiączki, ale występującym poza nią.

Źródłem krwawienia mogą być też: pochwa, szyjka macicy lub jajnik.

U niektórych kobiet krwawienia takie są zjawiskiem całkowicie normalnym i są związane z owulacją. Występują mniej więcej w połowie cyklu i może im towarzyszyć ból podbrzusza lub pleców. Krwawienia mogą być także związane z zażywaniem leków antykoncepcyjnych, a częściej z ich odstawieniem.

Niektóre przyczyny nieprawidłowych krwawień są proste do wyleczenia, podczas gdy inne mogą wskazywać na poważną chorobę.

Przyczynami krwawień międzymiesiączkowych mogą być:

 • zaburzenia hormonalne: rozpoczynanie lub przerywanie stosowania leków antykoncepcyjnych, choroby tarczycy, zaburzenia funkcji jajników, a także stosowanie diety ketogennej;
 • stany zapalne i infekcje, w tym niektóre choroby przenoszone drogą płciową;
 • nieprawidłowości błony śluzowej macicy: przerost endometrium, polipy, mięśniaki, endometrioza;
 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • urazy, samookaleczenie, przemoc seksualna;
 • przyczyny związane z ciążą: zagnieżdżenie się zarodka, ciąża ektopowa, poronienie.

Rodzaje krwawienia

Przeciętny cykl miesięczny trwa od 21 do 35 dni. Prawidłowe krwawienie miesięczne trwa od kilku dni do tygodnia. Każde krwawienie występujące poza tym czasem jest potencjalnie nieprawidłowe. Niektóre cechy plamienia, takie jak czas trwania, wygląd czy objawy towarzyszące mogą sugerować jego przyczynę. Należy zwracać uwagę na szczegóły i poinformować o nich lekarza w trakcie badania.

Prawidłowa krew menstruacyjna ma kolor jasnoczerwony. Może też zawierać ciemniejsze, brunatne lub nawet czarne grudki – są to skrzepy krwi.

Im krew jest ciemniejsza, tym jest starsza lub zawiera więcej komórek nabłonka. W pierwszych dniach okresu dochodzi do intensywnego złuszczania się i odpadania komórek błony śluzowej macicy.

Biorąc to pod uwagę, krew może być ciemniejsza w pierwszych i ostatnich dniach okresu.

Plamienia ciemną, brunatną krwią w drugiej połowie cyklu to jedna z oznak zagnieżdżenia się zarodka i początku ciąży.

Jeśli podobne plamienia wystąpią już w trakcie trwania ciąży, może to świadczyć o komplikacjach związanych z ciążą lub o ciąży pozamacicznej. Obecność ciemnoczerwonej lub brunatnej krwi już po zakończonej ciąży to tzw. odchody połogowe.

Mogą one wystąpić nawet przez kilka pierwszych miesięcy po porodzie. Warto pamiętać, że pierwsze miesiączki po rozwiązaniu mogą być nieregularne ze względu na zmiany hormonalne.

Jeśli krew zbyt długo przebywa w macicy, przybiera czarny kolor. Może się tak stać kiedy utrudniony jest odpływ krwi menstruacyjnej, np. w wyniku guzów, zarośniętej błony dziewiczej lub wad anatomicznych miednicy.

Jeśli krew jest jasnoczerwona, oznacza to, że jest świeża. Zazwyczaj ma taki wygląd w trakcie okresu. Plamienia jasnoczerwoną krwią występujące poza menstruacją mogą być objawem choroby przenoszonej drogą płciową, np. rzeżączki lub zakażenia chlamydią. Bardzo rzadko takie krwawienia mogą być też objawem raka szyjki macicy.

Krew zmieszana z dużą ilością śluzu przybiera różowy kolor. Objaw taki może wystąpić w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych, znacznej utraty masy ciała, niezdrowej diety lub niedokrwistości. Większa ilość śluzu jest także produkowana pod wpływem podniecenia lub w trakcie stosunku.

Wypływająca z pochwy krew może mieć także kolor pomarańczowy. Zwykle jest to oznaka infekcji, np. rzęsistkiem pochwowym lub waginozy bakteryjnej. Występują wówczas także inne, charakterystyczne objawy. Waginoza bakteryjna może także zmieniać kolor krwi na szary.

Objawy towarzyszące krwawieniom międzymiesiączkowym

Objawy towarzyszące krwawieniom mogą niejednokrotnie wskazywać prawdopodobną przyczynę. Częstym objawem podczas okresu są bóle menstruacyjne. Ból, którego źródłem są narządy wewnętrzne, może być zlokalizowany czasami w zupełnie innych miejscach.

U niektórych kobiet dolegliwości podczas menstruacji mogą objawiać się bólem pleców lub nóg. Nierzadko podobne objawy występują także przy krwawieniach międzymiesiączkowych.

Bardzo charakterystycznym symptomem pękniętej ciąży pozamacicznej jest ostry ból brzucha promieniujący do ramienia.

W przypadku obecności czarnej krwi występowanie dodatkowo nieprzyjemnego zapachu, gorączki oraz swędzenia i obrzęku w okolicach pochwy wskazują na niedrożność w obrębie dróg rodnych. Jeśli przyczyna niedrożności jest bardzo zaawansowana, dodatkowo mogą wystąpić także problemy z oddawaniem moczu lub stolca.

Patologie zlokalizowane w macicy, takie jak przerost endometrium, polipy lub mięśniaki mogą powodować krwawienia świeżą krwią. Jest to przyczyna zarówno zbyt obfitych krwawień, jak i krwawień międzymiesiączkowych. Utrata jasnoczerwonej krwi i zbyt obfite miesiączki mogą być także symptomem raka szyjki macicy. Do innych występujących wówczas objawów należą także:

 • ból podczas stosunku,
 • bóle podobne do menstruacyjnych,
 • utrata apetytu i nieuzasadniona utrata masy ciała w krótkim czasie.

W przypadku infekcji intymnych typowemu kolorowi krwi lub upławów towarzyszą także objawy, takie jak:

 • świąd w okolicach krocza,
 • nieprzyjemny, czasami „rybi” zapach,
 • bolesne oddawanie moczu.

Prawidłowo okres powinien trwać nie dłużej niż 7 dni, a łączna ilość utraconej krwi nie powinna przekraczać 80 ml.

Można to łatwo policzyć biorąc pod uwagę, że jeden tampon jest w stanie wchłonąć około 3 ml płynu, a podpaska około 5 ml. Jeśli krwawienia przedłużają się lub są zbyt obfite, może rozwinąć się anemia.

Wówczas pojawią się objawy, takie jak osłabienie, przyspieszone tętno czy zawroty głowy.

Krwawienia międzymiesiączkowe – kiedy iść do lekarza?

Zaleca się skonsultowanie z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem w przypadku gdy pojawią się nowe, inne niż zazwyczaj krwawienia lub upławy. Do dalszej diagnostyki skłania także obecność objawów towarzyszących, takich jak swędzenie, gorączka, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, utrata masy ciała.

Istotny jest również fakt, iż u kobiet, u których wystąpiła ostatnia miesiączka (czyli menopauza) krwawienie nie ma prawa wrócić. Każde krwawienie po osiągnięciu klimakterium należy uznać za nieprawidłowe i starać się znaleźć jego przyczynę.

Sygnałem alarmującym powinny być także jakiekolwiek krwawienia lub upławy w trakcie ciąży.

Bibliografia:

 1. Bręborowicz G. H. (red.), Położnictwo i ginekologia, Tom II, Wydanie 2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
 2. Kaunitz A. M., Approach to abnormal uterine bleeding in nonpregnant reproductive-age women. UpToDate, 2019, 5.
 3. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Committee on Practice Bulletins – Gynecology, Diagnosis of abnormal uterine bleeding in reproductive-aged women. Obstetrics Gynecol., 2012, 120: 197.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia: 4 (5) Zostaw swoją ocenę.

Dziękujemy!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*