Kłucie w prawym boku

Kłucie w prawym boku

Znajdź lekarza w okolicy

Kłucie w prawym boku

Wybierz termin i godzinę

Kłucie w prawym boku

Zarezerwuj wizytę

Kłucie w prawym boku

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Statystyki pokazują, że częściej odczuwamy ból po prawej stronie jamy brzusznej. Wiąże się to przede wszystkim z umiejscowieniem naszych narządów wewnętrznych, które często bywają przyczyną bolesnych dolegliwości. Po prawej stronie leży m.in.

wątroba, pęcherzyk żółciowy, część jelita cienkiego i grubego, narządy rodne, a także naczynia krwionośne i chłonne oraz nerwy.

Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że większość osób jest praworęcznych i przy wszelkich czynnościach, w tym sportach, obciąża układ kostno-szkieletowy i mięśnie po prawej stronie, co może przyczyniać się do powstawania bólu.

ZOBACZ TEŻ: Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Dokładna lokalizacja bólu

Zlokalizowanie źródła bólu w jamie brzusznej nie należy do zadań łatwych. Wiele osób ma problem z określeniem, w którym miejscu czują ból.

Czasem odczuwany ból jest ostry i rwący, dzięki czemu łatwo można wskazać jego źródło, czasem jednak rozlewa się po całym boku i odczuwany jest niemal wszędzie. Zlokalizowanie bolącego miejsca jest o tyle istotne, że może naprowadzić lekarza na prawdopodobną diagnozę.

Ważne jest również określenie charakteru bólu, czy jest ostry, kłujący, tępy, a może ostry. Należy również wziąć pod uwagę dolegliwości towarzyszące, a także sytuacje, które wpływają na zaostrzenie lub złagodzenie bólu.

Nie bez znaczenia są także współistniejące choroby czy niedawno przebyte operacje lub zabiegi. Może się bowiem zdarzyć, że ból brzucha wynika z istnienia chorób, toczących się poza obrębem jamy brzusznej.

Ból brzucha po prawej stronie (na górze)

 • Ostre zapalenie dróg żółciowych – pojawia się, gdy w wyniku zatoru żółć nie może swobodnie przepływać przez drogi żółciowe. Charakterystycznym objawem jest także podwyższona temperatura, dreszcze i kolka żółciowa. Przyczyną zatoru mogą być kamienie żółciowe, powiększone węzły chłonne czy guzy nowotworowe.
 • Kamica pęcherzyka żółciowego – ból brzucha pojawia się po zjedzeniu tłustego i ciężkiego posiłku. Odczuwany jest w okolicach prawego żebra lub środkowego nadbrzusza. Często towarzyszą mu wzdęcia, nudności oraz wymioty.
 • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – jest jednym z powikłań po kamicy pęcherzyka żółciowego. Chory odczuwa długo utrzymujący się, nasilony ból w okolicy podżebrowej, któremu towarzyszyć może wysoka gorączka, dreszcze, przyspieszone tętno.
 • Zapalenie trzustki – ma charakter ostry lub przewlekły. W pierwszym wypadku chory odczuwa silny i narastający ból z prawej strony brzucha, który promieniuje na podbrzusze, plecy i klatkę piersiową. Często pojawiają się wymioty, wzdęcia i gorączka, a w ciężkiej postaci także spadek ciśnienia, zaburzenia świadomości i oddychania czy niedrożność jelit. Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami, które pojawiają się po zjedzeniu posiłku. Najczęściej chorzy skarżą się na bóle brzucha, wzdęcia i wymioty, uczucie pełności, biegunki i niekontrolowany spadek wagi.
 • Ropień wątroby – pojawia się w wyniku zakażenia. Ból nie jest charakterystyczny, dlatego czasem trudno o prawidłową diagnozę. Występować może gorączka, dreszcze, a także żółtaczka.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

Ból brzucha po prawej stronie (pod żebrem)

 • Choroby wątroby – chorująca wątroba nie boli, jednak w wyniku powiększenia (hepatomegalii) i narastającego ucisku, osoba chora może zacząć odczuwać ból w okolicach podżebrza. Przyczyną powiększenia wątroby może być zapalenie wątroby lub jej stłuszczenie, zastój krwi, choroby hematologiczne czy nowotwór wątroby.
 • Choroby jelit – przede wszystkim jelita grubego, a zwłaszcza okolic zagięcia wątrobowego okrężnicy. Ból może wynikać także z toczącego się procesu zapalnego, zakażeń bakteryjnych czy choroby uchyłkowej.

Kłucie w prawym boku

Ból brzucha po prawej stronie (na dole)

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego – charakteryzuje go silny i uporczywy ból brzucha. Na początku trudno określić jego lokalizację, gdyż chory odnosi wrażenie, że boli go cały brzuch. Z czasem dolegliwości odczuwane są po prawej stronie jamy brzusznej, powyżej pachwiny. Zapaleniu wyrostka towarzyszą również nudności i wymioty, utrata łaknienia oraz zatrzymanie gazów i stolca.
 • Kamica nerkowa – wynika ze znacznego lub całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerki, czego skutkiem jest dotkliwy ból, określany mianem kolki nerwowej. Promieniuje od lędźwi do podbrzusza, genitaliów i wewnętrznej powierzchni ud. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą nudności i wymioty, a także problemy z oddawaniem moczu.
 • Przepuklina pachwinowa – charakterystycznym objawem jest guzek pojawiający się w okolicy pachwiny (lub moszny), czemu towarzyszy ból w tym obszarze.
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – gdy bakterie z niższych partii układu moczowego przedostaną się do tych znajdujących się wyżej, może dojść do rozwoju bolesnego stanu zapalnego. Oprócz bólu, chory może mieć gorączkę, dreszcze, którym towarzyszą także nudności i wymioty.

Ból zlokalizowany w okolicy podbrzusza może wynikać także z problemów związanych z układem rozrodczym. U kobiet może świadczyć o rozwijającym się procesie zapalnym w obrębie macicy lub przydatków, a także torbielach jajników. Przyczyną silnego bólu może być także pęknięcie jajnika, ciąża pozamaciczna lub edometrioza.

W takiej sytuajci konieczna może się okazać wizyta u ginekologa. U mężczyzn zaś ból podbrzusza może sygnalizować o zapaleniu gruczołu krokowego lub najądrza, co rodzi konieczność wizyty u urologa. 

Ból brzucha w innych lokalizacjach

Do stosunkowo częstych przyczyn bólu w prawym boku brzucha zaliczyć należy nieprawidłowości w obrębie jelit.

Ich niedrożność może mieć różne źródła (kolka nerkowa, zapalenie otrzewnej, niedokrwienie jelit, zatkanie światła jelita), czego efektem jest ból brzucha, nudności, wymioty i problemy z wypróżnianiem.

Również zapalne choroby jelit oraz zespół jelita drażliwego mogą wywoływać ból po prawej stronie jamy brzusznej.

Za ból w górnych partiach prawej strony jamy brzusznej mogą odpowiadać schorzenia toczące się w okolicach klatki piersiowej, takie jak: zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zawał serca. Zdarza się także, że przyczyną jest choroba refluksowa przełyku.

Co robić, gdy boli nas brzuch?

Jeżeli ból jest łagodny i nie paraliżuje naszych codziennych obowiązków, możemy spróbować złagodzić go domowymi sposobami.

Ciepłe okłady oraz napary z ziół o działaniu rozkurczowym, jak rumianek, nagietek czy kozłek lekarski, powinny pomóc przy bólu o niedużym natężeniu. Doraźnie można również sięgnąć po środki przeciwbólowe. Jeśli jednak ból narasta, lepiej nie odkładać wizyty u lekarza rodzinnego.

W tej sytuacji zrezygnujmy z leków przeciwbólowych, gdyż zagłuszają one ból, który przecież może pomóc lekarzowi w ustaleniu diagnozy. Najlepiej udać się z wizytą do lekarza rodzinnego lub internisty, który przeprowadzi wstępną diagnozę i ewentualnie skieruje nad do specjalisty.

Naszybciej wizytę zarezerwujemy poprzez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziemy tysiące wolnych terminów do wielu specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: Morfologia krwi – jak interpretować wyniki?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Tagi:  ból w prawym boku brzucha ból brzucha po prawej stronie internista ból brzucha gastrologia

Więcej artykułów

Co może oznaczać kłucie w prawym boku

Ból odczuwany w prawym boku nie jest oczywiście odrębną jednostką chorobową i może być spowodowany przez różne schorzenia dotykające narządów znajdujących się po prawej stronie ciała. Jakie więc mogą być jego przyczyny?

Leia também:  Jakie Sa Objawy Ciazy Na Dziewczynke?

Typową przyczyną silnego bólu odczuwanego w prawym boku może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to też najczęstsza przyczyna bólu brzucha wymagającego leczenia operacyjnego.

Ryzyko zachorowania w ciągu całego życia wynosi około 7%, a roczna zachorowalność szacowana jest na 86 przypadków na 100 tys. ludzi. Choroba najczęściej dotyka osób w drugiej dekadzie życia, z niewielką przewagą u mężczyzn niż u kobiet.

“Typową przyczyną silnego bólu odczuwanego w prawym boku może być zapalenie wyrostka robaczkowego”

Do stanu zapalnego wyrostka robaczkowego dochodzi w wyniku zamknięcia jego ujścia przez kamień kałowy, zrosty, powiększone węzły chłonne, ciała obce, pasożyty lub znacznie rzadziej guzy nowotworowe.

Utrata drożności powoduje znaczny wzrost ciśnienia wewnątrz wyrostka i w efekcie jego bolesne rozdęcie. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i jadłowstręt. Ból jest stały, zlokalizowany w okolicach pępka.

Temperatura ciała zwykle jest prawidłowa lub lekko podwyższona.

A może to wątroba?

Częstymi powodami bólu w lewym boku są też zaburzenia pracy wątroby i dróg żółciowych. Pobolewanie wątroby nie zawsze musi być jednak sygnałem poważnego schorzenia.

Spożycie zbyt tłustego posiłku czy dużej ilości alkoholu obciąża wątrobę, która pomaga w trawieniu tłuszczów (poprzez wytwarzanie żółci) oraz metabolizuje alkohol etylowy.

Takie przeciążenie wątroby może objawiać się łagodnym bólem pod prawym żebrem oraz uczuciem ciężkości.

Kłucie w prawym boku

Gdy winowajcami są kamienie

Przyczyną bólów odczuwanych w prawym boku może być kamica żółciowa. Choroba ta polega na wytwarzaniu złogów (tzw.

kamieni) kwasów żółciowych w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych, mogących doprowadzić do powikłań takich jak zapalenie pęcherzyka czy dróg żółciowych, a także ropniaka pęcherzyka żółciowego.

Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyjają stany zapalne, otyłość, ciąża, dieta bogata w cholesterol, a także niektóre choroby: wątroby, niedoczynność tarczycy, cukrzyca.

Tak naprawdę wątroba nie boli, bo jest narządem nieunerwionym. Kiedy jednak w związku z toczącymi się procesami zapalnymi zwiększy swoją objętość, uciska znajdującą się wokół niej błonę surowiczą, a to powoduje bolesne kłucie w boku

„Bólowym” objawem kamicy żółciowej jest napad tzw. kolki żółciowej. Jest to pojawiający się nagle bardzo silny ból skurczowy w prawym podżebrzu, promieniujący na całe prawe nadbrzusze oraz do prawej łopatki.

Jest on skutkiem niemożności pokonania przeszkody, na jaką napotykają kamienie przemieszczające się z pęcherzyka żółciowego do przewodu żółciowego. Przeciskające się kamienie drażnią błonę śluzową pęcherzyka lub przewodu żółciowego, co prowadzi do nasilenia skurczów mających na celu przesunięcie przeszkody w dół dróg żółciowych.

Leczenie bólu kolkowego polega na podawaniu prostych leków przeciwbólowych (paracetamol lub NLPZ) oraz leków o działaniu rozkurczowym.

Inne przyczyny bólu w prawym boku

Bóle w prawym boku mogą być też spowodowane przez choroby jelit, zwłaszcza te, którym towarzyszą zaburzenia rytmu wypróżnień, wzdęcia, czy gromadzenie się dużych ilości gazów jelitowych. W leczeniu tego typu bólów pomocne będą leki rozkurczowe (np. drotaweryna), przeciwwzdęciowe (np. symetykon) i preparaty wpływające na motorykę jelit.

Przyczyną bólu zlokalizowanego w prawym boku mogą być też  wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby układu moczowego, zapalenie dolnego płata prawego płuca czy zastoinowa niewydolność serca. Do prawego boku może też promieniować ból trzustki, która znajduje się po lewej stronie ciała.

Ból w prawym podżebrzu. O czym sygnalizuje nam organizm?

Odczuwasz ból i nieprzyjemne dźganie z prawej strony brzucha pod żebrami? Większości z nas nasuwają się kłopoty z wątrobą. Jednak nie zawsze tylko ona odpowiada za ten rodzaj bólu.

Przyczyny mogą być różne i nawet doświadczony lekarz nie jest w stanie “od ręki” wskazać jednoznacznej przyczyny. Musi on zlecić szczegółowe badania, aby dokładnie móc stwierdzić, co wywołuje ból i dyskomfort.

W tym artykule postaramy się dowiedzieć, co mówi ból w prawym podżebrzu, a także podpowiemy co robić w takich przypadkach, a czego unikać.

Treść:

Przyczyny bólu niezwiązane z chorobą

Ból po prawej stronie może nie być związany z chorobą wątroby lub innych narządów. Czasami uczucie mrowienia i ucisku może być spowodowane:

 • szybkim biegiem (zwłaszcza gdy nie ćwiczysz regularnie i nie jesteś do tego przyzwyczajony)
 • u kobiet w czasie ciąży lub przy zbliżającej się miesiączce

Jeżeli wyeliminujesz te możliwości, możesz podejrzewać, że jest to związane z patologią układu wątrobowo-żółciowego, do którego zalicza się wątroba, woreczek żółciowy z drogami żółciowymi lub ze stanem chorobowym innego narządu.

Skąd pochodzi „sygnał bólu”?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wątroba sama w sobie nie boli, ponieważ nie ma nerwów odpowiedzialnych za ból.

Boleć mogą inne narządy, lub ból może być wywołany stanem zapalnym tkanek znajdujących się blisko wątroby.

  W wątrobie może boleć jedynie jej krawędź, jednak są to skrajne przypadki, np. gdy cierpisz na marskość wątroby lub zapalenie wątroby.

We wszystkich innych przypadkach ból w prawym podżebrzu wskazuje na problemy z innymi narządami, na przykład:

 • dysfunkcja trzustki
 • wrzody
 • kolki nerkowe
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego (z kamieniami lub bez)
 • zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego
 • choroby prawego płuca
 • naruszenie nerwów międzyżebrowych po prawej stronie
 • choroby onkologiczne

Jak widzisz, istnieje szereg chorób, mogących sygnalizować się bólem prawego podżebrza.  W związku z tym tylko szczegółowe badania mogą dać, jasną i prawidłową diagnozę.

Możliwe zachorowania i związane z nimi objawy

Przeanalizujemy teraz bardziej szczegółowo powyższe możliwości.

 1. Zaburzenia pęcherzyka żółciowego. Chory pęcherzyk żółciowy daje między innymi ból w prawym podżebrzu. Jeżeli nie pracuje on prawidłowo, może prowadzić to do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Ostre zapalenie może, powodować silny ból z prawej strony. Może on być również odczuwalny na łopatce i ramieniu. Przy problemach z pęcherzykiem żółciowym mogą również pojawić się nudności i wymioty.
 2. Zaburzenia dróg żółciowych. Dolegliwości tej oprócz odczuwalnego bólu, zwykle towarzyszy pogorszenie apetytu, wyraźna gorycz w ustach oraz zły nastrój.
 3. Choroby wątroby (najczęściej zapalenie wątroby). Ostre zapalenie wątroby daje silne odczucie bólu, ale także objawia się wysoką gorączką. Osoba jest osłabiona, a skóra oraz białko oka, przybiera odcień żółty (żółtaczka). Przewlekłe zapalenie wątroby może nie dawać w ogóle objawów. Choroby wątroby często powodują wzdęcia, nietolerancję na tłuste potrawy, nudności oraz powiększenie wątroby (wyczuwalne przez brzuch).
 4. Zapalenie trzustki. Jeżeli choroba jest odmianie ostrej, ból obejmuje obszar dookoła tułowia (“pas”) i jest bardziej odczuwalny w górnej części ciała. Typowe objawy ostrego zapalenia trzustki to: wysoka gorączka, silny ból, nudności i wymioty, biegunka (stolec tłuszczowy), wzdęcia. Może wystąpić również nieprzyjemny posmak w ustach.
 5. Choroba nerek. Problemy z nerkami również mogą objawiać się bólem prawego podżebrza, a nawet bólem łopatki. Innym objawem jest częste oddawanie moczu (bolesne), gorączka, obrzęk. Może wystąpić również krwiomocz.
 6. Choroby dwunastnicy. W tym wypadku częściej ból odczuwamy z lewej strony, jednak nie jest to reguła i możemy odczuwać go również w prawym podżebrzu. Innymi objawami są: częste oddawanie gazów, nudności i częste odbijanie.
Leia também:  Objawy Po Szczepieniu Covid Ile Trwaja?

Jak widzisz nie tylko wątroba, może powodować ten rodzaj bólu. Jeżeli odczuwasz ból i nie przechodzi on po kilku dniach lub jest silniejszy niż początkowo, koniecznie udaj się do lekarza w celu wykonania badań.

Co można, a czego nie można robić?

Jeżeli ból nie jest zbyt silny, możesz wziąć leki przeciwbólowe (Paracetamol, Ibuprom) lub rozkurczowe (No-spa, Buscopan, Drotafemme Forte). Jeśli jest zbyt silny, koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli masz kogoś, kto może Cię tam zawieźć, skorzystaj z pomocy, jeśli nie wezwij karetkę. Jeżeli niepokoją Cię objawy, udaj się do lekarza rodzinnego lub gastrologa.

Czego nie należy robić. W tej sytuacji nie maskuj bólu ciepłymi okładami. Jak już wiesz, przyczyny takiego bólu są różne i należy koniecznie znaleźć przyczynę.

Jeśli to będzie zwykła kolka nerkowa, ból może zniknąć po wykonaniu ciepłego okładu, ale przyczyna może być dużo poważniejsza, a kojąc ból, możesz narazić się na znaczne pogorszenie zdrowia.

Być może potrzebna jest nawet operacja, więc najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem.

Zapobieganie chorobom wątroby

O wiele łatwiej i taniej jest zapobieganie chorobie niż jej leczenie. Niestety, choć to każdy wie, często ignorujemy to. Nie odżywiamy się zdrowo, a nawet jak wystąpią już lekkie objawy, również nie idziemy do lekarza, czekając, aż samo przejdzie.

Co można zrobić, aby uniknąć problemów z wątrobą? Istnieje wiele zaleceń w tym zakresie, poza tym wszystkie są niezwykle proste:

 • rezygnacja z jedzenia tłustych potraw (fast food, tłuste mięso)
 • ograniczenie alkoholu
 • regularne badania USG brzucha (raz w roku)
 • przy dłuższym stosowaniu antybiotyków, leków hormonalnych  skontrolować stan wątroby. Podczas ich stosowania warto przyjmować leki chroniące wątrobę (np. Heparen)
 • utrzymywać zdrowy tryb życia
 • nie leczyć się na własną rękę, tylko korzystać z wiedzy lekarza

Dbanie o stan wątroby nie jest bardzo trudny. Wątroba ma możliwość samoregeneracji, więc nawet jeśli zachoruje, jest duża szansa na wyzdrowienie. Do nas należy jedynie odpowiednia o nią troska, aby jej nie uszkodzić.

Podsumowanie

Ból w prawym podżebrzu niekoniecznie wiąże się z problemami wątroby. Są najmniej cztery narządy, których schorzenia objawiają się w ten sposób. Dlatego czując ból i dyskomfort koniecznie udaj się do lekarza, aby szybko i odpowiednio zadziałać. Wątroba jak już wiesz, nie boli sama z siebie, więc gdy już odczuwasz ból to pora odwiedzić medyka. I nie ma wymówek.

Choroby innych narządów mogą przebiegać długo w sposób bezobjawowy, więc jeśli pojawią się niepokojące Cię objawy, nie bagatelizuj ich. I pamiętaj – zapobieganie jest prostsze niż leczenie.

Życzymy zdrowia.​

Kłucie w prawym boku to powód do niepokoju? Co może oznaczać i jak pozbyć się tego problemu?

Jako najczęściej występujące przyczyny tego typu objawu wskazuje się:

 • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • ostre zapalenie wątroby,
 • zapalenie dróg żółciowych,
 • zapalenie dolnego płata płucnego
 • zapalenie trzustki.

Jeżeli natomiast odczuwamy kłucie w prawym boku pod żebrami, wówczas można podejrzewać zwłaszcza schorzenia związane z funkcjonowaniem jelit oraz nerek.

W trakcie badań lekarskich konieczne będzie przeprowadzenie diagnozy w kierunku wykrycia niedrożności jelit, kolki nerkowej czy też nieswoistego zapalenia jelit.

W przypadku jednoczesnego występowanie innych uciążliwych objawów takich jak np. krew obecna w stolcu, można także podejrzewać choroby nowotworowe jelit.

W przypadku zaś gdy pacjent uskarża się na ból zlokalizowany w rejonach dolnej prawej części śródbrzusza, można wtedy podejrzewać zapalenie wyrostka robaczkowego. Wówczas obserwuje się zwykle współtowarzyszące dolegliwości takie jak wysokie gorączki oraz wymioty.

Charakterystyczna jest również określona reakcja pacjenta w trakcie badania polegającego na uściskaniu brzucha przez lekarza. Wyczuwa on wtedy obronę mięśniową, a kiedy uścisk zostaje zwolniony, ma miejsce nasilenie objawów kłucia.

U kobiet kłucie w prawym dolnym boku może oznaczać również objaw wskazujący na zapalenie przydatków.

Jeżeli dokucza nam ból z prawej strony brzucha pod żebrami, istnieje wtedy ryzyko, że jest to związane z chorobą wątroby.

Sama wątroba wprawdzie nie może nas boleć (nie posiada zakończeń nerwowych), lecz kłucie może być związane z uciskiem na sąsiednie organy spowodowane powiększeniem wątroby. Narażona jest zwłaszcza silnie unerwiona torebka łącznotkankowa.

Na skutek czego może dojść do powiększenia rozmiarów wątroby? Najczęściej jest to spowodowane jej stłuszczeniem, zastojem krwi, nowotworem, a także różnego typu zapaleniami.

Jeżeli odczuwamy kłucie w prawym boku pod żebrem, wtedy warto przeprowadzić  badanie w kierunku kamicy nerkowej.

Ból jest wówczas konsekwencją tworzenia się złogów w drogach moczowych, które nie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu. Powstające kamienie powodują kolkę nerkową – zalegają one w kanałach moczowych.

Oprócz bólu współwystępującymi dolegliwościami może być częstomocz, nudności, wymioty, gorączka, a nawet obecność krwi w oddawanym moczu.

Objaw rozpoznawany jako uczucie kłucia w brzuchu po prawej stronie może mieć także związek z takimi chorobami jak kamica żółciowa czy zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyja przede wszystkim spożywanie tłustych pokarmów – bezpośrednio po ich zjedzeniu obserwuje się także nasilenie objawów.

Ma to związek ze zwiększoną produkcją żółci, która zaczyna zbytnio obciążać pęcherzyk żółciowy, powodując jego przepełnienie.

Kiedy boli nas w prawym podbrzuszu, może to być również spowodowane problemami z jelitami – zwłaszcza jelitem grubym. Mogło dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego, zagięcia wątrobowego okrężnicy, zakażenia bakteryjnego lub powstania zmiany nowotworowej.

Odczucie kłucia w prawym boku klatki piersiowej – zwłaszcza podczas kaszlu oraz przy oddychaniu, to niepokojący objaw. Może ona wskazywać zwłaszcza na zapalenie płuc – takie prawdopodobieństwo zwiększa jednoczesne występowanie podwyższonej temperatury ciała, kaszlu oraz duszności.

Często na kłucie w prawym boku uskarżają się kobiety będące w ciąży. Zwykle jednak są to dolegliwości całkowicie naturalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Wynikają na przykład z rozciągania wiązadeł macicy u kobiety na skutek intensywnego wzrostu dziecka. Kłucie w brzuchu w trakcie ciąży może być także spowodowane wierceniem się maluszka oraz gwałtownym prostowaniem nóżek.

Są to objawy nasilone najbardziej od ósmego miesiąca ciąży. Wówczas najprostszym rozwiązaniem może okazać się zmiana pozycji ciała.

Warto zwrócić również uwagę na występowanie w trakcie ciąży skurczy fizjologicznych (Braxtona-Hicksa), które rozpoczynają się mniej więcej w 20 tygodniu. Pojawiają się one najczęściej w nocy, zakłócając kobiecie sen. Poza tym powodem kłucia w prawym boku w ciąży mogą być napady kolki, powstające na skutek schorzeń jelit i nerek, a także dźwigania ciężkich przedmiotów.

Pierwszym etapem diagnostyki kłucia w prawym podbrzuszu powinno być przeprowadzenie przez lekarza wywiadu z pacjentem, podczas którego opisze on charakter dolegliwości, które mu dokuczają. Następnie ma miejsce wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), pozwalającego zobrazować na zdjęciu ewentualne zmiany w obrębie jamy brzusznej.

Obraz USG pozwala stwierdzić między innymi obecność złogów w pęcherzyku żółciowym, a także stanowi pomoc w ocenie rozmiaru narządów wewnętrznych (np. wątroby czy trzustki).

Niezbędne jest również skierowanie pacjenta na badania laboratoryjne, podczas których należy wykonać testy w kierunku takich wskaźników jak bilirubina, ALP, AST, ALT, a także zbadać ilość białych krwinek.

W przypadku podejrzeń kamicy nerkowej pomocne jest następnie wykonanie badań moczu oraz RTG jamy brzusznej. Jeżeli zaś charakter objawów wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego, kluczowe narzędzie diagnostyczne stanowi określenie wartości wskaźnika CRP oraz OB, pozwalających wykryć stan zapalny.

Leia também:  Jakie Są Objawy Uszkodzonej Pompy Hamulcowej?

O ile nie jest konieczne wycięcie organu powodującego dolegliwości bólowe (np. wyrostka robaczkowego) zwykle lekarz podaje pacjentowi leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe.

W niektórych przypadkach pomocne może być również podanie leków przeciwzapalnych lub przeciwbakteryjnych.

Ważna jest także zmiana dotychczasowego stylu życia, a zwłaszcza wycofanie z diety tłustych potraw, aktywność fizyczna oraz obniżenie poziomu stresu.

To także może cię zainteresować:

Kłucie

Kłucie, odczuwane przez kobietę w ciąży to najczęściej objaw aktywności ruchowej dziecka i nie powinien martwić przyszłej mamy. Niewątpliwie jednak, kłucie może wywoływać dyskomfort ciężarnej.

Kłucie w boku w ciąży

Kłucie występujące u kobiet w czasie ciąży jest wielokrotnie objawem kolki jelitowej lub nerkowej. Zaburzenie pojawia się w związku ze znacznym powiększeniem się macicy. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu kolki są m.in. dźwiganie zbyt dużych ciężarów, zaburzenia pracy nerek lub jelit.

Wystąpienie kolki nerkowej może być efektem pojawienia się kamieni w drogach moczowych. Niepokojący objaw, który wówczas pojawia się u kobiety ciężarnej to bardzo silny ból, który świadczy o przesuwaniu się kamieni.

Szczególnie istotne jest ustalenie czy bólowi towarzyszy podwyższona temperaturę. Ból najczęściej umiejscowiony jest w dole brzucha lub w okolicy pleców.

Natomiast kolka jelitowa objawia się kłuciem najczęściej w lewym boku.

Błonnik w walce z dolegliwościami wywoływanymi przez zapracia

Kolka jelitowa należy do szczególnie częstych nieprzyjemności odczuwanych przez ciężarne. Jeśli kłucie w podbrzuszu nie jest zbyt uciążliwe, można radzić sobie z nim samemu i nie jest wtedy konieczna konsultacja lekarska.

Warto wiedzieć, że dyskomfort, jaki wywołuje kolka jelitowa spowodowany jest przez częste zaparcia oraz zatrzymywanie gazów w jelitach. Pomóc w tej sytuacji może spożywanie większej ilości produktów bogatych w błonnik.

Błonnik należy do związków, który nie podlegają trawieniu, a mimo to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Pobudza jelita do pracy i pomaga usuwać z nich szkodliwe produkty przemiany materii. Powinien być wprowadzany do diety stopniowo.

Jeżeli dieta bogata w błonnik nie wystarcza warto zasięgnąć porady lekarza, który, o ile nie zaszkodzi to matce i dziecku, dobierze odpowiednie leki.

Ruchliwość płodu, jako przyczyna kłucia w ciąży

Kłucie oraz nieznacznie odczuwany dyskomfort może pojawiać się w ósmym miesiącu ciąży, gdy maleństwo prostuje nóżki. Wówczas ból może być odczuwany przez kobietę ciężarną nawet w okolicy żeber. W takiej sytuacji warto zmienić pozycję. W przypadku, gdy ból brzucha nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

W momencie gdy kłuciu z prawej strony brzucha towarzyszy gorączka, możemy mieć do czynienia z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Inne częste objawy to wymioty, nudności oraz nasilający się ból z prawej strony podbrzusza w momencie uniesienia i zgięcia prawej nogi.

Ból w prawym boku – o czym świadczy? Co robić?

Ból w prawym boku może mieć różne przyczyny, a w zależności od lokalizacji i źródła, charakteru dolegliwości oraz objawów towarzyszących, może wskazywać na różne schorzenia. Zwykle dotyczą one jednego z narządów, takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, jelito cienkie czy jelito grube.

Dolegliwości mogą mieć również związek z układem mięśniowo-szkieletowym oraz schorzeniami kręgosłupa. Ból w prawym boku może być odczuwany w podbrzuszu, na plecach, pod żebrami. Szczególnym przypadkiem jest ból w prawym boku w ciąży, jak i ten, który pojawia się po jedzeniu.

Ból pojawiający się w prawym boku może mieć różny charakter. Odczuwany jest jako:

 • być kłujący (co często oznacza kamicę nerkową),
 • tępy (bywa, że świadczy o problemach z wątrobą),
 • ostry (często wskazuje na stan zapalny w jelicie grubym bądź zapalenie otrzewnej), pulsujący (wskazujący na obecności tętniaka aorty brzusznej),
 • skurczowy i rozlany (może być objawem zapaleniu jajnika czy zapaleniem przydatków macicy).

Dyskomfortu, jaki rodzi ból, nie wolno lekceważyć, ponieważ może wskazywać na poważną dolegliwość, być symptomem wielu chorób, od kamicy nerkowej, przez tętniaka aorty brzusznej, po raka trzustki.

Ból w prawym boku z tyłu, na plecach, może być objawem nerwobólu, czyli schorzenia nerwów międzyżebrowych, świadczyć o przeciążeniu, wadach postawy, urazach kręgosłupa, dyskopatii, chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, chorobach reumatycznych, jak również zapalenia nerek czy kamicy żółciowej. Jeśli ból nasila się w nocy, pojawiają się gazy, nudności i wymioty, może to być atak kolki żółciowej. Jeśli pojawiają się częstomocz lub zatrzymanie moczu, w urynie pojawia się krew, mogą być to objawy ataku kolki nerkowej lub kamicy nerkowej.

Za ból w prawym podżebrzu mogą odpowiadać choroby dróg żółciowych, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieswoiste choroby zapalne jelit, niedrożność jelit, zapalenie trzustki, choroby układu moczowego.

Kłujący ból w prawym boku pod żebrami, jeśli współistnieje z kaszlem i gorączką, może świadczyć o zapaleniu opłucnej.

Jeśli ból w prawym boku pojawia się po jedzeniu, przyczyną mogą być dolegliwości trawienne, najczęściej zaś schorzenia pęcherzyka żółciowego bądź wątroby.

Ból w prawym boku brzucha na dole najczęściej pojawia się kobiet. Zwykle dolegliwości są związane z miesiączka bądź owulacją, endometriozą czy zapaleniem przydatków. Ból może wywołać torbiel jajnika, jak i zrosty. W innych przypadkach może się pojawić wskutek zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból w prawym boku w ciąży może być wywołany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety oraz powiększającą się macicą, która uciska narządy sąsiadujące. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży.

Gdy ból w prawym boku w ciąży jest silny, towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak krwawienie z pochwy, konieczna jest wizyta u lekarza. Może to być oznaka poronienia. Niezbędne jest wówczas konsultacja ginekologiczne, wykonanie kardiotokografii (KTG) lub ultrasonografii (USG), by ocenić stan zdrowia matki i dziecka.

Aby ustalić przyczynę bólu w prawym boku, niezbędna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie badań. Po dokładnym wywiadzie i zbadaniu pacjenta lekarz powinien zalecić takie procedury jak: USG jamy brzusznej, RTG jamy brzusznej, badanie krwi i moczu.

W przypadku kobiet wskazana jest wizyta ginekologiczna. Badania lekarz zleca indywidualnie, w zależności od podejrzeń różnych schorzeń.

Ból brzucha promieniujący do barku czy łopatki jest wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki o przyczyny kardiologiczne.

Czasem ból w prawym boku wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej – dlatego nie wolno zwlekać. Bywa, że jest objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Silny ból w prawym boku, który jest pulsujący i promieniuje w kierunku krzyża i krocza, może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej. Ponieważ możliwe jest jego pęknięcie, które skutkuje wstrząsem krwotocznym, stanowi zagrożenia życia.

Każdy ból brzucha, zwłaszcza taki, który jest dokuczliwy, pojawia się nagle lub ma tendencję do nawracania jest powodem, by udać się do lekarza. Leczenie i postępowanie zależy od przyczyny, która go wywołała.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*