Jak zwalczyć łupież? Jakie są sposoby na łupież?

Często spotykamy się z pytaniem, jak efektywnie usunąć łupież. Ta widoczna często gołym okiem dolegliwość, spędza dotkniętym nią sen z powiek, ponieważ rzadko daje się usunąć raz na zawsze.

Należy pozbyć się przyczyny tego schorzenia, a nie tylko widocznych jej śladów. W laboratoriach firmy Krka d.d.

Novo mesto zapoznaliśmy się z najnowszymi naukowymi doniesieniami dotyczącymi głównej przyczyny powstawania łupieżu.

Łupież jest uciążliwością, która dotyka prawie połowę dorosłych w różnych stadiach życia.(1) Objawia się nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy, któremu towarzyszą liczne zaczerwienienia i podrażnienia, a często również swędzenie.

Charakterystyczne złuszczanie się większych grup obumarłych komórek posiada różne formy – od łagodniejszego, co przypomina suchą skórę, do rozległego i nawracającego. Częściej występuje u mężczyzn.

Pojawia się w początkowym stadium okresu dojrzewania, następnie jego największa aktywność przypada na początek dwudziestego roku życia oraz często pojawia się po pięćdziesiątym roku życia. Rzadziej występuje u dzieci i osób starszych.(1)

Łagodna postać łupieżu może objawiać się suchą skórą głowy. Najcięższą postacią tego schorzenia jest łojotokowe zapalenie skóry.

Mimo, że jest to uciążliwość bardziej o charakterze estetycznym, ze względu na swój zwyczaj nawracania stwarza trudny do zwalczenia problem. Osoby, które mają łupież, mogą czuć się niekomfortowo i mieć niską samoocenę.

Mimo, że nie jest to schorzenie zagrażające życiu, może przysporzyć wielu trosk, stresu i negatywnie wpłynąć na jakość życia.

Najnowsze doniesienia naukowe

Łupież spowodowany jest różnymi czynnikami zewnętrznymi (styl życia, dieta, wpływ środowiska) oraz czynnikami wewnętrznymi (nieprawidłowości w obrębie systemu odpornościowego, neurologicznego oraz hormonalnego). Głównym sprawcą łupieżu są drożdżaki Malassezia. Znanych jest ponad siedem rodzajów drożdżaków Malassezia (M. globosa, M. restricta, M. obtuse, M.

sloofiae, M. sympo-dialis, M. furfur oraz M. pachydermatis), których rozwój przyspiesza wydzielanie się sebum i zwiększa rozrastanie się górnej warstwy naskórka. W przeszłości największą winą za powstawanie łupieżu obarczany był drożdżak M. furfur. Nowe odkrycia naukowe potwierdzają jednak, że z powstawaniem łupieżu związane są M. globosa oraz M. restricta.

(2, 3, 4)

Jak zwalczyć łupież? Jakie są sposoby na łupież?

Rozwiązywanie problemów związanych z powstawaniem łupieżu

Okazało się, że największym sprzymierzeńcem w walce z łupieżem są szampony dermatologiczne. Osoby mające łupież wskazały na łatwość ich użycia w porównaniu z produktami takimi jak roztwory, kremy czy pianki. Szampony oczyszczają włosy i usuwają zbędny tłuszcz ze skóry głowy, a jednocześnie eliminują jej główny problem, czyli łupież.

Dermatologiczne szampony przeciwłupieżowe zawierają różne aktywne składniki o działaniu przeciwgrzybicznym i keratolitycznym oraz składniki hamujące zbyt szybkie odnawianie się rogowej warstwy naskórka. Preparaty te mogą stanowić również kombinację opisanych wyżej składników.

Skuteczność działania szamponów jest sprawą indywidualną i może być zróżnicowana.

Kombinacja produktów lub produkt, który zawiera różne składniki aktywne to najczęściej najskuteczniejsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku osób, u których zastosowanie jednego składnika aktywnego nie zapewnia zadowalającego efektu.

Nowa generacja szamponów

Zaprezentowane doniesienia naukowe odsłaniają główną przyczynę powstawania łupieżu.

By uzyskać całkowitą, szybką i długotrwałą likwidację łupieżu, także tego uporczywego, powstają nowej generacji dermatologiczne szampony przeciwłupieżowe, w których odpowiednio dobrane, aktywne składniki kontrolują rozwój i zmniejszają ilość drożdżaków Malassezia, M. globosa i M.

restricta, które zostały sklasyfikowane jako najbardziej odpowiedzialne za powstawanie łupieżu. Jednocześnie pomagają ograniczać zbyt szybkie odnawianie się rogowej warstwy naskórka i normalizują jej strukturę, a także usuwają łuski. Łagodzą nieprzyjemne swędzenie i podrażnienia skóry głowy.

Ciekawostki

 • Łupież częściej pojawia się podczas miesięcy zimowych.
 • Łuski łupieżu są bardziej widoczne na ciemnych ubraniach.
 • Wasz szampon przeciwłupieżowy może stać się mniej skuteczny, jeśli uodporniliście się na jego składnik aktywny.
 • Gdy macie łupież, ograniczcie używanie produktów do układania włosów (pianki, lakiery, żele), które dodatkowo natłuszczają skórę głowy.
 • Również pot może podrażniać skórę głowy, zwiększać łuszczenie i przyspieszać powstawanie łupieżu.
 • Sok z cytryny to dobry sposób na pozbycie się zapachu preparatów przeciwłupieżowych i przywrócenie włosom lekkości.
 • Profesjonaliści są zgodni co do tego, że włosy należy myć często (nawet każdego dnia). Zdaniem dermatologów częste mycie włosów ułatwia kontrolowanie powstawania łupieżu.
 • Łupież często powoduje nadmierne wydzielanie się tłuszczu na skórze głowy. Codzienne używanie łagodnego i rozcieńczonego szamponu może pomóc w zmniejszeniu wydzielania się tłuszczu, jednocześnie nie uszkadzając skóry głowy.
 • Częstym błędem popełnianym podczas mycia włosów jest zbyt szybkie spłukiwanie szamponu przeciwłupieżowego. Działanie takiego szamponu możemy wzmocnić pozostawiając go na jakiś czas na głowie i zawijając włosy w ręcznik. Po chwili włosy można spłukać.
 • Sprzymierzeńcem w walce z łupieżem może być odrobina słońca. Bezpośrednia ekspozycja na promienie UV ma działanie przeciwzapalne. Tłumaczy to, dlaczego latem większość ludzi nie ma problemu z łupieżem. Z przebywaniem na słońcu nie należy jednak przesadzać, wystarczy pół godziny dziennie.
 • Stres zawsze negatywnie wpływa na kondycję skóry, dotyczy to również łupieżu. W walce ze stresem pomoże wam ruch, odpoczynek oraz prawidłowa dieta.
 • Masaż jest zdrowy w przypadku każdego rodzaju włosów. Wzmacnia, pobudza ukrwienie, dotlenia i ożywia włosy oraz skórę głowy. Masaż zwiększa aktywność skóry i włosów, dlatego jest szczególnie zalecany w przypadku suchej skóry głowy, suchych włosów lub suchego łupieżu. Przed umyciem włosów lub w trakcie tej czynności poświęćcie mu od 10 do 15 minut. Zabieg należy jednak powtarzać nie częściej, niż dwa razy w tygodniu.

Domowe sposoby na łupież

Dokładnie, w tym artykule podam Ci najlepsze i najskuteczniejsze domowe sposoby na łupież a przy tym całkowicie naturalne! Jako posiadaczka długich, gęstych a przy tym problematycznych włosów łupież bardzo lubi się do mnie przyszwędać.

Jako, że nie stosuję agresywnych, chemicznych środków do pielęgnacji skóry głowy i włosów szukałam naturalnych alternatyw na pozbycie się tego dokuczliwego i nieestetycznego problemu.

Na moim kanale na YT – Rytmy Natury możesz również >> obejrzeć film, w którym zdradzam te sposoby.

Najpierw jednak musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy dopadł Cię łupież suchy związany z przesuszeniem skóry czy tłusty. Ten pierwszy zazwyczaj jest łatwiejszy do ogarnięcia. Łupież tłusty można rozpoznać po żółtawych płatach przylegających do skóry, natomiast łupież suchy nie przylega ściśle do skóry i z łatwością osypuje się z włosów.

Kiedyś również cierpiałam z racji wiecznego łupieżu i nie zdawałam sobie sprawy, że tak naprawdę powodem były środki jakich wówczas używałam do pielęgnacji, które wysuszały i podrażniały moją skórę.

Odkąd zmieniłam sposób pielęgnacji o czym więcej w artykule – Jak dbać o włosy naturalnie aby zawsze wyglądały jak po wizycie u fryzjera, problem z łupieżem się zmniejszył choć nie do końca. Dopiero podejście do łupieżu sposobem udało mi się go zlikwidować. Jednak aby nie powracał stosuję kilka trików w swojej codziennej pielęgnacji włosów.

Tutaj np. dowiesz się co testowałam w kwestii mycia włosów –  Jak myć włosy bez szamponu aby były dobrze oczyszczone a przy tym idealnie nawilżone.

Aktualnie myję orzechami piorącymi na zmianę z delikatnymi ekologicznymi szamponami bez szkodliwych substancji, do których dodaję kilka kropel olejku herbacianego /a po co o tym w dalszej części artykułu/.

Warto również wiedzieć, że łupież zależy od diety. Zapraszam do przeczytania artykułu – 10 najlepszych składników odżywczych dla piękna Twojej skóry.

Dotyczy on skóry jednak włosy potrzebują tego samego aby być piękne, zdrowe i bez łupieżu.

Jeśli zabierasz się za walkę z łupieżem najpierw przyglądnij się dokładnie swojej pielęgnacji, jakie środki stosujesz do mycia głowy, jakie balsamy, lakiery, żele, pianki czy co tam jeszcze. To jest bardzo ważne bo czasem eliminacja źle dobranego preparatu wystarczy aby zlikwidować łupież. Oczywiście zawsze można się wspomóc podanymi poniżej domowymi sposobami na łupież.

1. Peeling z octu jabłkowego i sody oczyszczonej

Do sporządzenia peelingu wykorzystaj dobrej jakości ocet jabłkowy naturalnie fermentowany. Możesz go sporządzić również samodzielnie co jest bardzo proste a przy tym tanie. W artykule – Domowy ocet jabłkowy naturalnie fermentowany dobry na wszystko, opisałam jak taki naturalny, domowy ocet jabłkowy  wykonać.

1 łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj z 1 łyżką octu jabłkowego. Nanieś taką papkę na skórę głowy, dobrze wsmaruj i pozostaw na ok 5 minut. Potem trochę potrzyj i spłucz.

Ten domowy sposób na łupież świetnie się sprawdza przy łupieży tłustym. Przy suchym może być pomocny jednak wówczas należy dodatkowo nawilżyć skalp np. wywarem z siemienia lnianego.

Taki peeling skóry głowy stosuję profilaktycznie raz w miesiącu.

2. Płukanka z roztworu octu jabłkowego i wody

Ocet jabłkowy działa grzybobójczo a łupież wywoływany jest przez grzyby. Dlatego zakończenie mycia spłukaniem głowy roztworem wody z octem działa zapobiegawczo i leczniczo.

Dodatkowo nadaje cudownego połysku włosom. Na szklankę wody dodaj 2 łyżki octu i płukanka gotowa. Stosuję ją po każdym myciu.

Nie obawiaj się o zapach octu, on bardzo szybko wywietrzeje a włosy będą gładkie i lśniące.

3. Sok z cytryny na łupież tłusty

Po umyciu głowy wetrzyj sok z cytryny w skórę głowy. Pozostaw na ok 20 minut, po czym spłucz. Spróbuj stosować co każde mycie przez ok 2/ 3 tygodnie. Jeżeli sok będzie Cię podrażniał, zaprzestań. Sok z cytryny działa dość mocno i może również uczulać.

4. Nawilżający jogurt naturalny

Raz na jakiś czas można zastosować maseczkę jogurtową na skórę głowy i włosy. Ważne aby był to jogurt zupełnie naturalny bez dodatku cukru, który mógłby być potencjalną pożywką dla grzybów.

Jogurt jest takim naturalnym peelingiem enzymatycznym, przywraca skórze głowy właściwe ph i nawilża ją. Po umyciu włosów nałóż jogurt na skórę i włosy. Dokładnie rozprowadź, przykryj czepkiem i odczekaj ok 30 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz jogurt.

Jeśli samo spłukanie nie wystarczy, umyj powtórnie skalp i włosy.

5. Nawilżający i kojący wywar z siemienia lnianego

Do garnka wsyp 2 łyżki siemienia lnianego. Zalej 2 szklankami wody i gotuj 10 minut na wolnym ogniu. Następnie oddziel wywar od ziarenek. Pamiętaj zrób to póki jest gorący bo potem glutek tężnieje i trudno go oddzielić od ziarenek siemienia. Umyj włosy i delikatnie osusz ręcznikiem.

Nałóż glutek na skórę i włosy dobrze wmasowując. Zakryj czepkiem i dodatkowo zabezpiecz ręcznikiem bo będzie kapać. Trzymaj tak godzinę. Po tym czasie spłucz siemię i gotowe. Nie musisz nawet używać balsamu czy odżywki bo siemię lniane doskonale ją zastępuje. Po tym zabiegu włosy dodatkowo są odżywione i lśniące.

Gorąco polecam ten domowy sposób na łupież. Sama stosuję go praktycznie po każdym myciu jak nigdzie się nie spieszę. Jednak u mnie mycie głowy to pewien rytuał więc zawsze mam na to zarezerwowany czas.

Aby jednak odczuć pozytywny wpływ siemienia lnianego na nawilżenie skóry głowy trzeba je stosować systematycznie przez jakiś czas.

6. Olej kokosowy na łupież suchy

Świetna sprawa przy suchych i łamliwych włosach. Nie dość że wspaniale nawilża to działa również grzybobójczo. Jednak ten domowy sposób na łupież wymaga dobrej organizacji. Mianowicie najlepiej na noc dzień przed myciem włosków wetrzeć dokładnie olej kokosowy w skórę głowy.

Można również w tym samym dniu na co najmniej 2 godziny przed myciem, jednak nocne olejowanie skalpu jest bardziej skuteczne. Potem dokładnie umyj głowę jak zazwyczaj i tyle. Olej kokosowy nie dość, że świetnie nawilża i łagodzi skórę to działa również grzybobójczo a o to tu właśnie chodzi.

Jeśli męczy Cię łupież tłusty nie rezygnuj z tego sposobu, a nuż okaże się że jest to akurat skuteczna metoda w Twoim przypadku. Po prostu przetestuj.

7. Napar z tymianku

Ten domowy sposób na łupież jest natomiast bardzo wygodny, prosty, wydajny i tani. 1 łyżkę tymianku zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem 10 minut.

Odcedź a naparem polej dokładnie skórę głowy po myciu. Nie spłukuj absolutnie potem tego naparu.

Ma pozostać na głowie!! Tymianek również działa grzybobójczo a  w bonusie dostajesz działanie przeciw siwieniu włosów więc warto przyjrzeć się bliżej tej ciekawej metodzie.

8. Olejek herbaciany

Mój ulubiony sposób bo również bardzo wygodny i do zastosowania wszędzie gdziekolwiek przebywam. Jeśli myję włosy orzechami piorącymi do wywaru dodaję  5-6 kropli olejku herbacianego. Po umyciu włosów nie spłukuję ich jeszcze przez 5 minut aby olejek podziałał. Po tym czasie normalnie płuczę.

Jeśli natomiast myję szamponem przyrządzam sobie taką miksturę. Z racji tego, że mam bardzo gęste włosy, szampon nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka na mojej głowie. Mieszam go więc z ciepłą wodą aby był bardziej płynny, dodaję 5-6 kropli olejku herbacianego, myję i trzymam miksturę na głowie przez 5 minut dla lepszego efektu.

Olejek dodaję co każde mycie. Nie zauważyłam aby włosy przez to się szybciej przetłuszczały. Olejek posiada świetne właściwości grzybobójcze. Ilość dodanego olejku herbacianego możesz regulować według własnych potrzeb i tolerancji. Jak nie działa możesz dodać więcej a jeśli czujesz jakieś podrażnienie to zmniejsz jego ilość.

Olejek herbaciany tak na marginesie to w ogóle cud natury jest. Ma ogromną ilość zastosowań w pielęgnacji jak i w gospodarstwie domowym. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie zapraszam do przeczytania artykułu – Olejek z drzewa herbacianego na 35 domowych sposobów!

Jak widzisz trochę tych domowych sposobów na łupież  jest i nie trzeba od razu lecieć po szampon do apteki. A`propos leczniczych szamponów aptecznych to kiedyś jak takie jeszcze stosowałam niewiele mi pomagały. Na chwilę zażegnały problem a łupież jak był tak był. Obecnie jak nie korzystam już z tych aptecznych „dobrodziejstw” jest o niebo lepiej a i kieszeń znacznie pełniejsza.

Jeśli chcesz poznać tajniki naturalnej pielęgnacji skóry zapraszam na mój kurs, w którym dowiesz się wszystkiego na ten temat. Masz 3 opcje do wyboru począwszy od samego ebooka do całego kursu pdf wraz z filmami video oraz możliwością ustalenia indywidualnego planu pielęgnacyjnego dla Twojej skóry.

Łupież – jak sobie z nim radzić? – Czytelnia apteki Cefarm24

Za powstawanie charakterystycznych białawych najczęściej łusek odpowiada żyjący na skórze grzyb Pityrosporum ovale. Wystarczy osłabienie organizmu, zmiany hormonalne czy przegrzewanie skóry głowy, aby grzyb zaczął się namnażać, doprowadzając do powstania stanu zapalnego skóry.

Przypadłość najczęściej diagnozuje się u nastolatków czy kobiet przechodzących menopauzę, natomiast u dzieci łupież obserwuje się niezwykle rzadko. Co ciekawe, dolegliwości związane z łupieżem są mniej nasilone latem, bowiem odsłonięta skóra głowy poddawana jest przeciwzapalnemu działaniu promieniowania UV.

Choroba nie ma wpływu na skłonność do wypadania włosów, na co z pewnością wpływa łojotok, częściowo związany z jej występowaniem.

Jak zdiagnozować łupież?

Pod wspólną nazwą „łupież” (pityriasis capillitii) w rzeczywistości kryją się dwa schorzenia, które nieco się różnią objawami.

U wielu osób występuje łupież suchy, który może być spowodowany albo przez stan zapalny skóry, spowodowany namnażaniem Pirytosporum ovale, albo też przez błędną pielęgnację włosów i stosowanie produktów, które podrażniają skórę głowy.

Suchy odmiana może być wywołana przez kosmetyki profesjonalne, a rozpoznaje się go po występowaniu na włosach białych łusek. Natomiast łupież tłusty przylega do włosów i do skóry głowy.

Ten rodzaj ściśle wiąże się z nadprodukcją łoju, dlatego także łuski łupieżu są żółtawe. Za powstanie łupieżu żółtego odpowiada nadmierne łuszczenie naskórka, spowodowane przez odchody Pirytosporum, które prowadzą do stanów zapalnych skóry i nadmiernego swędzenia skóry.

Jak wyleczyć łupież?

Zwykle leczy się go specjalnymi szamponami, które dobiera się w zależności od rodzaju łupieżu. Łupież tłusty zwalczą szampony, w których składzie znalazły m.in. pirytionian cynku czy siarczan selenu. Wymienione składniki zwalczają grzyby, które zbyt gwałtownie się rozmnożyły.

W wielu szamponach pojawia się także kwas salicylowy, który delikatnie złuszcza naskórek, zmniejszając łojotok oraz pozwalając na przenikanie substancji leczniczych w głąb skóry. Takie szampony można stosować najwyżej dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni należy umyć włosy łagodnym szamponem.

Natomiast jeśli na włosach pojawił się łupież suchy, wystarczy w zupełności stosowanie szamponu przeciwłupieżowego, który można kupić w każdej drogerii. Po wyleczeniu łupieżu konieczne jest sporadyczne stosowanie szamponu w celu podtrzymania efektów kuracji.

Jeśli jednak po kilkukrotnym stosowaniu różnych preparatów problem z łupieżem nadal występują, należy się zgłosić do dermatologa. Wyleczenie może zapewnić stosowanie doustnego leku przeciwgrzybicznego oraz – zewnętrznie – płukanek zawierających kwas salicylowy i słaby steryd.

Domowe sposoby na łupież

Miłośnicy metod naturalnych mogą spróbować zwalczyć pityriasis capillitii stosując napary i naturalne mikstury. Jednym z takich leków jest napar z tymianku, który należy wcierać w skórę głowy po każdym umyciu. Tymianek ma działanie grzybobójcze, dlatego zaleca się go przy zwalczaniu głównie łupieżu tłustego.

Przy tej samej dolegliwości można spróbować codziennego wcierania soku z cytryny w skórę głowy. W odróżnieniu od naparu z tymianku, sok z cytryny po kilku minutach należy spłukać. Na łupież suchy może pomóc natłuszczanie skóry. W tym celu stosuje się maseczkę z oliwy z oliwek, którą należy wetrzeć w skórę głowy. Po 20 minutach włosy należy umyć łagodnym szamponem.

Każda z tych metod może stanowić dodatkowe wsparcie w leczeniu łupieżu.

W przypadku dzieci o łupieżu mówi się dopiero u dzieci starszych, pomiędzy 6. a 10. rokiem życia. Jego objawy nasilają się u nastolatków, u których występują również problemy z łojotokiem.

U nastolatków stosuje się szampony na bazie siarki, czasem sięga się także po terapię hormonalną, którą stosuje się przy nadmiernej produkcji łoju przez skórę.

Natomiast łupieżu u dzieci najczęściej nie leczy się farmaceutykami zwalczającymi grzyby ze względu na możliwość uszkodzenia nerek i innych narządów.

Łupież tłusty – przyczyny, rodzaje, profilaktyka

Łupież tłusty jest mniej widoczny od tego zwykłego i pstrego. Jest jednak o wiele groźniejszy od innych typów łupieżu. Nieleczony może spowodować nawet wypadanie włosów.

To, dlatego tak ważne jest leczenie łupieżu tłustego. Właściwa terapia jest tym ważniejsza, że łupież tłusty ma tendencje do nawracania.

Zobacz, jakie są objawy, przyczyny, a także sposoby leczenia tej choroby skóry głowy. 

Łupież tłusty jest jedną z odmian łupieżu. Jego cechą charakterystyczną jest występowanie łojotoku skóry głowy. To właśnie on jest główną przyczyną łupieżu tłustego. Jego występowaniu sprzyjają też:

 • Zaburzenia hormonalne,
 • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy,
 • Stres,
 • Długotrwały łupież suchy,
 • Choroby autoimmunologiczne,
 • Nadmierne nasłonecznienie,
 • Choroby przewlekłe,
 • Przemęczenie.

W powstawaniu łupieżu łojotokowego dużą rolę odgrywa też grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur (Pityrosporum ovale) – nasila on objawy łojotokowego zapalenia skóry. Tłusty łupież najczęściej pojawia się u nastolatków, w okresie dojrzewania. Częściej występuje u chłopców. Nasilenie objawów następuje w okresie zimowym, natomiast latem choroba często zanika.

Różnice pomiędzy łupieżem suchym a tłustym występują przede wszystkim w zakresie łojotoku. Nie występuje on przy odmianie suchej, jest natomiast podstawą tłustego łupieżu. Różnice zauważyć można również w objawach.

O ile łupież tłusty rozpoznaje się po żółtych płatkach i strupach na skórze głowy, to łupież suchy charakteryzuje się kolorem białym i płatkami, które natychmiast wypadają z włosów i lądują na ramionach, ubraniach.

Rozrastanie się grzyba na skórze głowy wywołuje stan zapalny. Sprawia to, że tłusty łupież bardzo łatwo można rozpoznać. Jako jego podstawowe objawy wymienia się zaczerwienienie skóry głowy oraz występowanie złuszczających się, żółtych strupków. Są one bardzo dobrze wyczuwalne pod palcami jako niespójna i grudkowata masa, którą łatwo ukruszyć/oderwać.

Podstawowym objawom łupieżu tłustego towarzyszy bardzo silny świąd oraz nadkażenia zmian. Uszkodzenie i podrażnienie cebulek włosów przy drapaniu może prowadzić do łysienia i nadmiernego wypadania włosów.

W przebiegu tej choroby skóry głowy występuje też silny łojotok (również twarzy i ucha zewnętrznego). W praktyce oznacza to, że włosy bardzo szybko się przetłuszczają, wyglądają nieświeżo i mało atrakcyjnie, a nawet jak brudne. Problemy te pojawiają się już bezpośrednio po umyciu kosmyków.  

Domowe sposoby na łupież tłusty można zacząć stosować zaraz po tym, jak zauważy się jego objawy. Najlepiej sięgnąć po nie, zanim jeszcze wystąpią stany zapalne. Stan głowy poprawić mogą płukanki, wcierki i maski. Niektóre z nich redukują także swędzenie skóry głowy. Domowe sposoby na łupież tłusty to m.in.

sok z cytryny, napary z pokrzywy, nagietka, rumianku, kory wierzby, liści łopianu, maseczki z zielonej glinki, ocet jabłkowy, olejki o działaniu przeciwzapalnym i hamującym wydzielanie się sebum. W czasie kuracji trzeba też zrezygnować z intensywnej pielęgnacji czupryny, m.in.

z suszenia włosów nawiewem gorącego powietrza, kręcenia loków lokówką, stosowania prostownicy, termoloków. Dobrze jest też unikać nakładania kosmetyków stylizacyjnych pianek, lakierów, żeli, gumy do włosów, farb. W zamian za to warto zainwestować we właściwy szampon.

Łupież tłusty zwalcza się preparatami złuszczającymi, usuwającymi rogową warstwę naskórka, ograniczającymi łojotok, działającymi przeciwgrzybicznie. Szampony na łupież tłusty nie mogą zawierać mocnych detergentów – SLES czy SLS.

Domowe sposoby na łupież tłusty warto wspomóc odpowiednią dietą. Powinna być ona bogata w witaminy z grupy B i E oraz cynk.

Jeśli domowe sposoby nie działają na łupież tłusty, należy zwrócić się po pomoc lekarską. Leczenie łupieżu tłustego opiera się na używaniu specjalnych szamponów i płynów, które można kupić w aptece. Dodatkowo kuracja może być wspierana lekami doustnymi.

Preparaty o działaniu miejscowym mają ułatwić złuszczanie się naskórka i usuwanie warstwy rogowej, ograniczyć wydzielanie sebum, działać przeciwgrzybicznie. Leki doustne na tłusty łupież to natomiast środki przeciwgrzybiczne. Przepisywane są one, jeśli wszystkie inne metody leczenia zawiodą.

Leski przyjmuje się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Należy pamiętać, że po zakończeniu leczenia nadal jest zalecane stosowanie profilaktyki. Łupież tłusty jest chorobą, która ma tendencje do nawracania, szczególnie przy utrzymującym się łojotoku. Profilaktyka obejmuje się na użyczaniu emisji, kremów i szamponów ograniczających łojotok.

W codziennej pielęgnacji powinno się zrezygnować z ciężkich i tłustych kosmetyków, nadmiernego mycia i suszenia włosów, dokładnie spłukiwać głowę po umyciu, nie stosować suchych szamponów i kosmetyków do stylizacji mogących podrażniać skórę głowy i ją przetłuścić, odżywek bez spłukiwania.

W profilaktyce ważne jest również dostarczanie do organizmu minerałów i witamin ograniczających łojotok skóry.

lek. Michał Dąbrowski

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy.

Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry.

Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL.

Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.

STADA/PL/194/2021

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Domowe sposoby na łupież – wcierki, płukanki, maseczki

Łupież to częsta przypadłość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Biały, sypiący się łupież powoduje ogromny dyskomfort, ale na szczęście nie przysparza bólu. Sprawdź, czym właściwie jest łupież i jak się go pozbyć.

Czym jest łupież?

Łupież to złuszczony naskórek w kolorze białym, który sypie się z włosów. Wygląda bardzo nieestetycznie, ale nie trzeba się nim martwić, bo suchy łupież można łatwo zwalczyć, stosując sprawdzone domowe sposoby.

Rodzaje łupieżu

Łupież może być suchy albo tłusty. Suchy łupież przypomina białe płatki śniegu na włosach i nie towarzyszą mu żadne dolegliwości, a łupież tłusty tworzy na głowie żółtą skorupę, która swędzi i piecze. Istnieje jeszcze łupież pstry, który występuje nie na głowie, ale na tułowiu.

Tak jak wspomnieliśmy, suchy łupież można dość łatwo opanować, w przeciwieństwie do jego drugiej odmiany. Tłusty łupież powstaje w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry i wymaga kontroli u dermatologa. Towarzyszy mu świąd, zaczerwienienie skóry, czasem nawet wypadanie włosów.

Aby złagodzić objawy, konieczne jest sięgnięcie po specjalne kosmetyki, zawierające siarkę czy selen, a nierzadko i sterydowe maści. Sterydy jednak pomagają na krótko, a choroba lubi nawracać, dlatego ważna jest codzienna pielęgnacja skóry głowy. Dermatolog może zalecić również produkty, które zadziałają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i grzybobójczo.

Przyczyny łupieżu

Gdy na naszych włosach pojawiają się białe płatki, warto zastanowić się nad ich przyczyną. Być może w ostatnim czasie nie dbaliśmy o dietę, a łupież jest wynikiem nieprawidłowo zbilansowanego odżywiania i zbyt częstego sięgania po przetworzone produkty.

Wśród innych przyczyn powstawania łupieżu wyróżnia się:

 • nieprawidłową pielęgnację skóry głowy (np. stosowanie zbyt wysuszających kosmetyków)
 • zbyt agresywną stylizację włosów (np. suszenie włosów gorącym powietrzem, prostowanie, farbowanie)
 • noszenie nakryć głowy z nieprzewiewnych materiałów
 • niedokładne spłukiwanie szamponu

Domowe sposoby na łupież

Na szczęście łupież suchy można zwalczyć domowymi sposobami. Należą do nich płukanki, wcierki i maseczki z olejków.

Ziołowa płukanka

Z łupieżem świetnie radzą sobie zioła: rumianek, szałwia, tymianek, rozmaryn. Aby wykorzystać ich dobroczynną moc, dobrze jest przygotować sobie domową płukankę i stosować ją po każdym umyciu włosów.

W tym celu wystarczy saszetkę wybranych ziół (lub dwie, jeśli mamy długie włosy) zalać wrzątkiem. Gdy napar ostygnie, płuczemy nim skórę głowy po umyciu włosów.

Ocet na włosy

W walce z łupieżem sprawdzi się również… zwykły ocet. Zawiera dużo witaminy E i ma odczyn kwaśny, dlatego przywraca skórze głowy równowagę. Regeneruje skórę głowy i nadaje włosom piękny blask, poprawiając wizualnie ich kondycję.

Do stosowania płukanek warto wykorzystać ocet jabłkowy, który ma mniej intensywny zapach. Stosowanie go jest przyjemniejsze niż zwykłego octu, a działanie równie skuteczne.

Cytryna na skórę głowy

Cytryna również zawiera kwas, dlatego jest w stanie skutecznie zwalczyć łupież. Dobrze jest połączyć ją z solą i wodą. Taka płukanka oczyszcza skórę głowy i zmiękcza naskórek, przeciwdziałając powstawaniu łupieżu i łagodząc łojotok.

Ważne jest jednak, by po jej zastosowaniu umyć włosy. Najlepiej nanieść ją na skórę głowy na kilkanaście minut, a następnie umyć włosy szamponem i spłukać.

Olejek rycynowy na piękne włosy

Babcinym sposobem na mocne i gęste włosy był olejek rycynowy. I warto z tego sposobu korzystać także wtedy, gdy na skórze pojawia się łupież. Olej rycynowy działa bakteriobójczo i grzybobójczo, odżywia skórę głowy i włosy, zdecydowanie poprawiając ich kondycję. Hamuje wypadanie włosów i przyczynia się również do szybszego porostu włosów.

Świetną metodą wykorzystującą olej rycynowy, jest stosowanie maseczek z rycyny, jajka i cytryny. Taka mieszanka skutecznie zwalczy łupież, zagęści i wzmocni włosy.

Jak widać, dzięki stosowaniu domowych sposobów szybko i skutecznie można pozbyć się łupieżu. Wystarczy wykorzystać produkty, które mamy w kuchni lub w domowej apteczce.

Czytaj też:Szampon w kostce kosmetycznym hitem. Dlaczego warto go kupić?Czytaj też:Jak rozpoznać i leczyć grzybicę skóry głowy?Czytaj też:Łojotokowe zapalenie skóry: charakterystyka, pielęgnacja

Jak wyleczyć łupież?

Czym jest łupież?

Łupież to choroba skóry o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka na głowie, czego efektem są charakterystyczne białawe płatki.

Łupież nie jest zaraźliwą chorobą, jednak ze względu na to, że jest łatwo zauważalny, dla wielu osób stanowi wstydliwy problem. Szacuje się, że może dotyczyć nawet połowy populacji.

Może wystąpić zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Rodzaje łupieżu

Choćłupież zazwyczaj kojarzy się nam z białawymi płatkami złuszczonego naskórka obecnymi na naszych włosach lub osypujących się na ubrania, nie jest to jedyny rodzaj tej dermatozy. W zależności od rodzaju, łupież może występować na pozostałych częściach owłosionej skóry ciała, może także przybierać odmienny kształt i kolor. 

W przypadku odmian łupieżu wyróżniamy:

łupież zwykły (suchy) 

– najczęściej występująca forma dermatozy, z mniej nasilonym łojotokiem. Występuje na owłosionej skórze głowy. Złuszczany naskórek przyjmuje formę białych, drobnych łusek;

łupież tłusty

– to ciężka odmiana nieleczonego łupieżu suchego. Objawia się bardzo silnym łojotokiem, świądem, stanem zapalnym i żółtymi strupami na skórze głowy. Nieleczony może doprowadzić do całkowitego wyłysienia;

 • łupież pstry
 • – występuje na kończynach górnych, klatce piersiowej, szyi oraz tułowiu. Przyjmuje postać delikatnie łuszczących się brązowych plamek, które mogą odbarwiać się pod wpływem słońca;
 • łupież różowy Giberta
 • – za jego wywołanie najprawdopodobniej odpowiedzialne są ludzkie wirusy opryszczki. Występuje na ciele przyjmując postać różowych lub czerwonych plam, które w centralnej części ulegają złuszczeniu;
 • łupież biały

– obejmuje twarz (głównie policzki), ramiona oraz dłonie. Często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry (AZS). Przyjmuje postać białych ognisk, które nasilają się po ekspozycji na słońce lub wizycie w solarium;

Przyczyny powstawania łupieżu

Łupieżmoże wystąpić u danej osoby na skutek działania różnych czynników. Wiemy już, że jest on wynikiem nadmiernie złuszczającego się naskórka. Złuszczanie się naskórka jest naturalnym procesem, który w przypadku zdrowej skóry głowy trwa ok. 28 dni. U osoby cierpiącej na łupież proces ten może ulec skróceniu nawet do kilku dni. 

Za główny czynnik, który powoduje powstawanie łupieżu na skórze uznaje się grzyby z gatunku Malassezia. Ten rodzaj drożdżaków występuje w mikrobiomie skóry głowy każdego człowieka.

W odpowiednich ilościach są one niezbędne do zachowania równowagi i prawidłowego funkcjonowania skóry głowy.

Kiedy jednak dochodzi do modyfikacji składu sebum, uszkodzenia bariery lipidowej naskórka czy zmiany składu sebum, grzyby Malassezia zaczynają się namnażać, zaburzając w ten sposób równowagę mikrobiomu.

 1. Wpływ na zaburzenie mikrobiomu i pojawienie się łupieżu mają:
 2. zaburzenia hormonalne skutkujące wzmożonym łojotokiem, stąd łupież bardzo często pojawia się w okresie dojrzewania;
 3. niewłaściwa higiena osobista, w tym zbyt rzadkie mycie włosów;
 4. nieodpowiednia pielęgnacja, np. mycie włosów za pomocą zbyt inwazyjnych produktów, które podrażniają i przesuszają skórę głowy; także niedokładne spłukiwanie z włosów szamponu lub odżywki;
 5. przewlekły stres;
 6. nieprawidłowa dieta – spożywanie dużej ilości cukrów, tłuszczów nasyconych oraz żywności przetworzonej;
 7. częste farbowanie włosów, korzystanie w dużych ilościach z produktów do stylizacji włosów;
 8. uwarunkowania genetyczne;
 9. przegrzewanie skóry głowy – suszenie włosów suszarką z gorącym nawiewem; także przebywanie w przegrzewanych pomieszczeniach, stąd łupież bardzo często może wystąpić w okresie grzewczym;

dieta uboga w wybrane witaminy i minerały, m.in. cynk, magnez, selen, wit. A, E oraz z grupy B.

Łupież – objawy

W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z łupieżem? Łupież zwykły (suchy), który jest najczęstszym rodzajem dermatozy w przypadku owłosionej skóry głowy, zwykle objawia się w postaci białych, mniejszych lub większych fragmentów złuszczonego naskórka, które są widoczne na włosach, a także ubraniu. Łuszczącemu się naskórkowi może towarzyszyć świąd głowy oraz łojotok o zmiennym nasileniu. Można również zaobserwować suchość i większą łamliwość włosów.

Prawidłowe rozpoznanie początkowych objawów łupieżu i rozpoczęcie jego leczenia jest bardzo istotne. Pamiętajmy, że nieleczony łupież suchy może przekształcić się w łupież tłusty, który posiada o wiele ostrzejszy przebieg. 

Jak wyleczyć łupież?

W leczeniu łupieżu najskuteczniejsza jest terapia miejscowa. Aby jednak leczenie przyniosło zamierzone efekty, w przypadku zauważenia u siebie pierwszych objawów łupieżu, warto udać się do dermatologa. Lekarz na podstawie obrazu klinicznego postawi właściwą diagnozę i wykluczy prawdopodobieństwo wystąpienia pozostałych chorób skóry jak np. łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry.

W leczeniu łupieżu przede wszystkim stosuje się preparaty o działaniu przeciwłojotokowym, złuszczającym i grzybobójczym. Pomocnym składnikiem aktywnym jest także kwas salicylowy, który wspomaga usuwanie stwardniałych łusek skórnych. 

W leczeniu łupieżu najlepiej sprawdzają się szampony przeciwłupieżowe. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, aby produkt posiadał także właściwości łagodzące. Jeśli będziemy korzystać z produktów o zbyt silnym działaniu, możemy nasilić objawy łupieżu.

W walce z łupieżem można wspomagać się także domowymi sposobami, jak np. masaż skóry głowy przy użyciu ciepłej oliwy z oliwek, ziołowe wcierki, np. napar z tymianku lub olejek z drzewa herbacianego. Produkty te działają antyseptycznie i przeciwzapalnie.

Leczenie łupieżu, a pielęgnacja skóry głowy

Właściwa pielęgnacja ma ogromne znaczenie w powodzeniu kuracji przeciwłupieżowej. Walcząc z łupieżem warto zainteresować się produktami marki Vichy z gamy Dercos, dedykowanymi temu problemowi skórnemu. Zostały one wyposażone w aktywne składniki zwalczające przyczyny łupieżu i przywracające równowagę mikrobiomu jak:

 • selen DS, który przywraca równowagę mikrobiomu skóry głowy;
 • dwusiarczek selenu o działaniu przeciwgrzybiczym;
 • pochodną tokoferolu, która wykazuje właściwości łagodzące;
 • kwas salicylowy o działaniu keratolitycznym, ułatwiającym usuwanie obumarłych komórek naskórka;
 • ceramid R utrzymujący funkcję ochronną skóry głowy.

W przypadku włosów z tendencją do przetłuszczania świetnie sprawdzi się Dercos DS – Szampon przeciwłupieżowy, włosy normalne i przetłuszczające się. Jego głęboko oczyszczająca formuła działa już od pierwszego użycia eliminując 100% objawów widocznego łupieżu.

Dla osób o suchych włosach świetnym wyborem będzie Dercos DS – Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche. Nie tylko skutecznie oczyszcza skórę głowy usuwając oznaki łupieżu, ale dzięki pochodnej tokoferolu dba o właściwe nawilżenie włosów.

W przypadku posiadaczy wrażliwej skóry głowy bardzo dobrze sprawdzi się Dercos – Szampon przeciwłupieżowy, wrażliwa skóra głowy. Produkt ten nie tylko eliminuje łupież, ale dzięki formule pozbawionej siarczanów łagodzi skórę głowy niwelując uczucie swędzenia i pieczenia.

W przypadku objawów łupieżu tłustego, warto sięgnąć po Dercos Micro Peel – Szampon peelingujący na ciężki, tłusty łupież.

Dzięki połączeniu silnych składników aktywnych produkt ten skutecznie eliminuje trudny do usunięciałupieżoraz oczyszcza włosy. Dodatkowo szampon hamuje nadprodukcję sebum i łagodzi podrażnioną skórę głowy.

Dla uzyskania najlepszych efektów, po rozprowadzeniu szamponu na włosach dobrze jest zostawić go na włosach na ok. 3 minuty, a następnie dokładnie spłukać wodą.

Jak zapobiegać nawrotom łupieżu?

Łupież to choroba skóry głowy o charakterze nawrotowym. Dlatego nawet po zakończeniu kilkutygodniowej kuracji warto wracać do jednego z szamponów przeciwłupieżowych z gamy Dercos, aby podtrzymać jej działanie oraz równowagę mikrobiomu.

 1. Aby zapobiec nawrotom łupieżu:
 2. dbaj o właściwą higienę skóry głowy i regularne mycie włosów;
 3. korzystaj z produktów do pielęgnacji, które nie przesuszają ani nie podrażniają skóry głowy. Zwracaj uwagę na skład kosmetyków i unikaj tych, które zawierają silne detergenty;
 4. zwracaj uwagę na to, aby nie przesuszać i nie przegrzewać skóry głowy – ogranicz korzystanie z suszarki, prostownicy czy lokówki. Unikaj długotrwałego przebywania w przegrzewanych pomieszczeniach;
 5. unikaj lakieru do włosów i produktów stylizacyjnych, których obecność na skórze głowy i włosach może blokować ujścia mieszków włosowych;
 6. unikaj stresujących sytuacji – silny, długotrwały stres wpływa na aktywność gruczołów łojowych.

W profilaktyce łupieżu bardzo dużą rolę odgrywa właściwa dieta. Ma ona bardzo duży wpływ na nasilenie oraz nawroty łupieżu. W walce z łupieżem warto zmienić swoje nawyki żywieniowe – zrezygnuj ze spożywania produktów zawierających duże ilości cukrów, soli oraz nasyconych kwasów tłuszczowych i produktów typu fast food. Wprowadź do swojej diety:

 • produkty bogate w witaminy A, E oraz z grupy B – znajdziesz je w nabiale, rybach, orzechach czy olejach roślinnych;
 • produkty o dużej zawartości cynku, żelaza, magnezu wapnia i fosforu – znajdziesz je w roślinach strączkowych, szpinaku, jarmużu, orzechach, bananach czy pomidorach.
 • Materiał Promocyjny 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*