Jak odetkać nos? Co jest skuteczne na zatkany nos?

Popularny katar, zwany prawidłowo nieżytem nosa, jest chorobą wirusową. Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa, nosowej i ustnej części gardła.

Niekiedy choroba szerzy się dalej do krtani, tchawicy i oskrzeli, a do infekcji wirusowej może dołączyć zakażenie bakteryjne. Obejmuje ono wówczas zatoki przynosowe, gardło, ucho środkowe i płuca.

Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj 5-7 dni

Domowe sposoby na katar

Przygotuj domową inhalację na katar

Kurację zatkanych dróg oddechowych można przeprowadzić za pomocą pary z dodatkiem olejków eterycznych, np. miętowego, sosnowego czy z eukaliptusa.

Jak prawidłowo wykonać domową inhalację? Na stabilnej powierzchni (absolutnie nie na kolanach czy łóżku) postaw miskę z gorącą wodą z dodatkiem olejków. Następnie pochyl się do przodu nad pojemnikiem z wodą.

Głowę należy trzymać około 45 centymetrów nad wodą i oddychać głęboko przez nos, a wydychać powietrze ustami.

Unosząca się para przenosi maleńkie kropelki olejku do nosa i rozluźnia zalegającą wydzielinę, ponieważ zmniejsza się obrzęk śluzówki, a udrożnione przewody nosowe i nozdrza ułatwiają odpływ wydzieliny. Im dłużej wytrzymasz w takiej pozycji, tym lepiej.

Wykonaj irygację nosa 

Kolejną sprawdzoną metodą na rozrzedzenie śluzu i zmniejszenia obrzęku jest domowa irygacja nosa roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską, którą dostaniemy w każdej aptece. Roztwór soli fizjologicznej można zrobić również samemu. Jak go przygotować?

W filiżance ciepłej wody wymieszaj dokładnie 1/3 łyżeczki soli kuchennej ze szczyptą sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu). 

Jeśli roztwór jest gotowy, możesz wykonać domową irygację nosa. Napełnij roztworem strzykawkę lekarską. Następnie zatkaj jedno nozdrze kciukiem, odchyl głowę do tyłu i wstrzyknij roztwór do drugiego nozdrza, równocześnie wciągając powietrze nosem. Delikatnie wydmuchaj nos, a następnie powtórz zabieg z drugim nozdrzem.

Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w czajniczek Neti, stosowany w medycynie ajurwedyjskiej. Swoim wyglądem przypomina on małą konewkę z wąskim dziubkiem.

Jak go używać? Wystarczy wlać letni roztwór soli fizjologicznej do jednego nozdrza, a płyn wypłynie drugim nozdrzem. Gdy już się wysączy, delikatnie wydmuchaj nos w chusteczkę.

Powtórz to samo z drugim nozdrzem, wykorzystując pozostałą część roztworu soli.

Pamiętaj! Płukanie nosa przy pomocy wody morskiej nie tylko oczyszcza go z zalegającej wydzieliny, ale także usuwa wirusy i nawilża błonę śluzową nosa.

Jak odetkać nos? Co jest skuteczne na zatkany nos?

Skorzystaj z bogactwa kuchni i odblokuj nozdrza!

 • Wdychaj świeżo starty korzeń chrzanu pospolitego. Zawiera on ostrą substancję, która pomaga rozrzedzić śluz. Do tarcia chrzanu należy założyć gumowe rękawiczki i trzeć go z dala od okolic oczu. Można także zmieszać równe ilości startego chrzanu i soku z cytryny, a następnie zjeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem. Kolejną łyżeczkę należy spożyć godzinę przed obiadem. Mieszanka ta może z dużą dozą prawdopodobieństwa spowodować dodatkowo łzawienie z oczu.
 • Jeśli lubisz pikantne smaki, dodaj do potraw ostre papryczki chili lub jalapeno. Zawierają one kapsaicynę, związek chemiczny, który przeciwdziała niedrożności i ułatwia odśluzowywanie. Możesz również użyć pieprzu cayenne, który też zawiera kapsaicynę.
 • Wiele badań potwierdza, że zawarta w czosnku pospolitym allicyna ma właściwości przeciwbakteryjne. Rozgnieć ząbek czosnku i wymieszaj go z 4 małymi łyżeczkami wody. Następnie nabierz nieco tej substancji do zakraplacza do oczu lub strzykawki lekarskiej i wpuszczaj po 10 kropli do każdego nozdrza 2 razy dziennie. Po kilku dniach infekcja powinna ustąpić.

Odpręż się z aromatycznym wyciągiem z ziół 

 • Filiżanka gorącej herbaty pomaga rozrzedzić śluz w nosie. Korzystnie na udrożnienie nosa wpływa również napar z rumianku lub szałwii. Herbatka z rumianku pospolitego to ludowy lek na zatkany nos. Warto spróbować również innych ziołowych herbatek, np. z owoców dzikiej róży czy imbiru lekarskiego. Pij kilka filiżanek dziennie i wdychaj unoszącą się parę.
 • Przyjmuj 125 miligramów gorzknika kanadyjskiego 4 razy dziennie, do 5 dni. Uważa się, że zioło to zwalcza infekcje; a czasami jest ono łączone z jeżówką. Odwar z gorzknika kanadyjskiego nadaje się do picia lub do płukania nosa. Aby go przyrządzić, zagotuj gram gorzknika w filiżance wody.

Odpoczywaj na zdrowie!

Odpuść sobie codzienny nawał pracy i dużo odpoczywaj! Kiedy się kładziesz, pamiętaj o podłożeniu poduszki pod głowę, aby ułatwić oczyszczanie zatok. Leżenie na plecach bez poduszki zwiększa niedrożność.

Pamiętaj! Jeśli podczas czyszczenia nosa dmuchasz równocześnie obiema nozdrzami, ciśnienie może wepchnąć bakterie wyżej do zatok. Dlatego wydmuchaj najpierw jedno nozdrze, a potem drugie.

Jak widać, domowych sposobów na katar jest całkiem sporo. Zazwyczaj nieżyt nosa utrzymuje się do 7 dni i po takich zabiegach powinien ustąpić. Jeśli dolegliwość ta trwa dłużej lub często nawraca, warto zasięgnąć porady lekarza.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zatkany nos u dziecka – jak odetkać? Najlepsze sposoby

Jak odetkać nos? Co jest skuteczne na zatkany nos?

Zatkany nos to bardzo częste zjawisko, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest o tyle uciążliwą dolegliwością, że utrudnia swobodne oddychanie i spokojny sen. Zatkany nos u dziecka może poprzedzać infekcję wirusową lub reakcję alergiczną. Nie można lekceważyć tych objawów, ponieważ wydzielina spływa po ścianie gardła i osiada na oskrzelach, prowadząc w wielu sytuacjach do zapalenia płuc.

Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa u dzieci zalicza się infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych oraz alergię. Zarówno wirusy, jak i alergeny podrażniają błonę śluzową jamy nosowej, co prowadzi do jej przekrwienia i większej przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Leia também:  Objawy Ciazy I Kiedy Wystepuja?

Z tego powodu zaczyna rozwijać się stan zapalny, co skutkuje wzrostem wydzielanego śluzu z tkanek. Zwiększona ilość wydzieliny uniemożliwia swobodny przepływ powietrza i w taki oto sposób powstaje uczucie zatkanego nosa. Jeśli niedrożność nosa często powraca i narasta, można podejrzewać, że dziecko w ten sposób reaguje na obecność alergenu.

Przyczyny zatkania nosa u dzieci dzielimy na wrodzone i nabyte. Do wrodzonych zalicza się:

 •  zwężenie nozdrzy tylnych;
 •  torbiele jamy nosowej;
 •  zmiany naczyniowe w części czaszkowo-gardłowej;
 •  nowotwory;
 •  przepuklinę oponowo-mózgową;

Przyczyny nabyte są następujące:

 •  przerost migdałka gardłowego;
 •  skrzywienie przegrody nosowej;
 •  polip nosa;
 •  ciało obce w jamie nosowej;
 •  uraz mechaniczny;

Zobacz także: kataralne zapalenie ucha 

Jak odetkać dziecku nos?

Zatkany nos u dziecka niewątpliwie utrudnia maluchowi funkcjonowanie. Zastosowane metody, ułatwiające odetkanie nosa, nie sprawią, że problem całkowicie ustąpi, ale z pewnością poprawią samopoczucie dziecka i skrócą czas rekonwalescencji. Leczenie zatkanego nosa u dzieci uzależnione jest od przyczyny jego pojawienia się.

Może przybrać postać terapii zachowawczej, ale w niektórych sytuacjach niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Aby odetkać dziecku nos, można skorzystać z szeregu metod, dostępnych w warunkach domowych. Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest użycie gruszki lub odciągacza kataru, a starszaki mogą z powodzeniem próbować wysmarkać zalegającą wydzielinę.

Warto również zastosować preparaty rozrzedzające wydzielinę (głównie na bazie soli morskiej), które są dostępne w aptekach bez recepty. Wielu rodziców oklepuje dzieci, co zapewnia drenaż grawitacyjny. Świetnym pomysłem jest także skorzystanie z leczniczego działania olejków eterycznych – np.

w postaci aromaterapii lub plastrów, przyklejanych na zatkany nos.

Zobacz także: Ból ucha u niemowlaka – jak rozpoznać i leczyć

Pozostałe sposoby na zatkany nos u dziecka

Dobrym pomysłem na odetkanie nosa u dziecka jest po prostu wyjście na spacer, oczywiście pod warunkiem, że nie ma gorączki i innych objawów chorobowych. Świeże, a wręcz chłodne powietrze obkurcza naczynia krwionośne i udrażnia nos. Należy również często wietrzyć pomieszczenia.

Wymiana powietrza ułatwia zasypianie i lepsze oddychanie. Niezastąpione w sytuacji zatkanego nosa są inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej, z użyciem nebulizatora. Nawilżają podrażnioną śluzówkę i ułatwiają oddychanie.

Warto dodatkowo pamiętać o nieprzegrzewaniu dziecka – zbyt mocno nagrzany kaloryfer jeszcze bardziej wysusza śluzówkę i potęguje zatkanie nosa. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, np. poprzez powieszenie mokrego ręcznika na grzejnik lub wykorzystanie nawilżaczy powietrza.

Jeśli chodzi o żywność, to zbawienne działanie wykazuje kasza jaglana, która ma właściwości odśluzowujące. Można podawać ją dziecku na różne sposoby.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Odetkaj zatkany nos w mniej niż minutę

Zatkany nos to uciążliwa dolegliwość związana ze stanem zapalnym w błonie śluzowej nosa, wywołanym przez alergię lub zarazki. Każdy z nas cierpi nieraz z powodu zatkanego nosa, jednak w skrajnych przypadkach może on uniemożliwiać nam normalne funkcjonowanie.

Bardzo często zatkany nos jest pierwszym objawem przeziębienia, grypy lub innej infekcji dróg oddechowych. Może być także wywoływany przez alergie, nagłe zmiany pogody czy zanieczyszczenie powietrza.

Główne przyczyny niedrożności nosa

Jak już wspomnieliśmy zatkany nos ma zwykle związek z przeziębieniem, grypą  lub alergią. Bardzo ważne jest, aby poznać przyczyny niedrożności nosa. Pozwoli to szybko i skutecznie uporać się z tą dolegliwością.

 • Przeziębienie: jest to jedna z najczęstszych przyczyn niedrożności nosa. Gdy dopada Cię przeziębienie, Twój nos jest podrażniony i zaczynasz kichać.
 • Alergie: zatkany nos bywa związany z alergią, na przykład na kurz, pyłki, sól czy sierść zwierząt. Reakcja obronna Twoich płuc powoduje niedrożność nosa, dzięki czemu zmniejszy się wchłanianie alergenów.
 • Zwróć uwagę czy oprócz zatkanego nosa męczy Cię także kichanie – to może pozwolić Ci określić, czy jest to alergia czy przeziębienie.
 • Zmiana pogody:nagła zmiana warunków atmosferycznych może obniżyć odporność Twojego organizmu lub uaktywnić reakcję alergiczną. Ekspozycja na silny wiatr może również skutkować zatkanym nosem.

Gdy już wiesz, jakie są najbardziej prawdopodobne przyczyny męczącej Cię niedrożności nosa, możesz zacząć szukać najskuteczniejszego sposobu na zwalczenie tej dolegliwości.

Pamiętaj, że samo zaleczenie objawów nie wystarczy – należy przede wszystkim wyeliminować przyczynę.

Już za chwilę podzielimy się z Tobą niesamowicie prostym i szybkim sposobem na zatkany nos, który nie zajmie Ci więcej niż minutę.

Dzięki tej metodzie nie będziesz potrzebować już żadnych lekarstw czy środków medycznych i zapomnisz czym jest niedrożność nosa.

Jak odetkać zatkany nos?

Uporanie się z niedrożnością nosa i bólem zatok w zaledwie minutę może wydawać się nieprawdopodobne. Jest to jednak możliwe dzięki zastosowaniu tradycyjnej chińskiej metody akupresury.

Jest to metoda walki z bólem w różnych częściach ciała, którą można wykorzystać również do udrożnienia nosa.

Przeczytaj także: Zapalenie zatok – skąd się bierze i jak się objawia

Akupresura to metoda polegająca na uciskaniu palcami poszczególnych części ciała. Aby zabieg ten był skuteczny na zatkany nos należy stosować go co najmniej 3 razy dziennie.

 • Pierwszy punkt ucisku: małżowina uszna. Delikatnie masuj małżowinę i uciśnij 10 razy.
 • Drugi punkt ucisku: miejsce za chrząstką ucha. Uciskaj i rozluźniaj 10 razy, nie uciskając bezpośrednio chrząstki.
 • Trzeci punkt ucisku: miejsce nad grzbietem nosa, pomiędzy brwiami. Uciskaj to miejsce przez około minutę. Jest to szczególnie ważne, aby upewnić się czy w zatokach nie występuje stan zapalny lub nie jest w nich zbyt sucho.
 • Czwarty punkt ucisku: miejsce poniżej policzków, dokładnie w linii źrenic. Naciskaj i rozluźniaj tę część twarzy. Pomoże Ci to otworzyć i udrożnić zatoki.
 • Piąty punkt ucisku: dolna część nozdrzy. Umieść koniuszki palców na pod nozdrzami i masuj kolistym ruchem. Powtórz 10 razy.
Leia também:  Jakie Są Teraz Objawy Covid 19?

To może Cię zainteresować …

Zatkany nos? Wypróbuj 5 naturalnych, skutecznych sposobów

Zatkany nos to uciążliwa przypadłość, charakterystyczna dla sezonu jesienno-zimowego. Często pierwszą reakcją jest wycieczka do pobliskiej apteki i zakup jakiegoś sprayu albo tabletek na katar. Farmaceutyki mają niewątpliwie swoje zalety i czasami faktycznie nie da się ich uniknąć, ale czy zawsze? Poznaj kilka sprawdzonych, naturalnych sposobów na zatkany nos!

#1 Zatkany nos kontra… masaż

Na dobry początek sposób, który zawsze masz pod ręką. Albo inaczej: który jest w twoich rękach ???? Prosty, łatwy i za darmo. Cóż to za rewelacyjna metoda? Automasaż.

Jak wykonać taki masaż? Połóż palce wskazujące na skrzydełkach nosa, a następnie przesuwaj je wzdłuż jego nasady aż do czoła i z powrotem. Czynność powtórz 30-40 razy. Tak, to naprawdę jest takie proste. Spróbuj, a możesz być mile zaskoczony.

#2 Zatkany nos kontra… woda

Woda służy pomocą przy zatkanym nosie na wiele sposobów (za chwilę przeczytasz o tym więcej), ale tu konkretnie chodzi o dobre nawadnianie organizmu.

W czasie przeziębienia często zdarza się, że całkowicie zapominasz o piciu, prawda? Być może ograniczasz się wtedy do popijania tabletek. Niestety, to poważny błąd. Okazuje się, że odpowiednia ilość płynów ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.

Poza tym rozrzedza zalegającą w nosie wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się jej pozbyć.

Nie musisz pić samej wody. Dobrze sprawdzą się również gorące napary z ziół i herbaty owocowe. Mało tego, pochylanie się w czasie picia nad zawartością parującego kubka zadziała podobnie do inhalacji. A o inhalacjach (między innymi) będzie następny śródtytuł.

Parująca herbata owocowa lub ziołowa pomoże w walce z zatkanym nosem.

#3 Zatkany nos kontra… para wodna

Para wodna idealnie udrożnia nos i zatoki. Jeśli masz wannę, nalej do niej gorącej wody, zamknij łazienkę i weź kąpiel. Zafundujesz sobie coś w rodzaju sauny parowej.

Możesz również wykonać inhalację, tak jak to robiły nasze babcie i prababcie. Weź garnek, nalej do niego wrzątku i dodaj parę kropel olejku eterycznego. Następnie przez kilka minut wdychaj pachnące opary.

Dla lepszego efektu (oczywiście, jeżeli wytrzymasz w takim gorącu) nakryj sobie głowę ręcznikiem. Zabieg powtarzaj nawet 3 razy dziennie.

Słowo przestrogi: Uważaj na parówki, gdy masz wrażliwą lub naczynkową cerę. Wtedy nie rób ich za często, ponieważ na twarzy mogą pojawić się nowe, czerwone pajączki.

Zarówno do kąpieli, jak i do inhalacji warto dodać kilka kropel olejku eterycznego. Do najlepszych (czyli najskuteczniejszych) należą:

 • sosnowy,
 • tymiankowy,
 • miętowy,
 • jałowcowy,
 • eukaliptusowy,

a także ich mieszanka.

#4 Zatkany nos kontra… intensywnie pachnące rośliny

Tym razem sposób mocno kulinarny. O czosnku i cebuli pewnie Ci wiadomo, dlatego spróbuję zaskoczyć Cię… chrzanem.

Ta typowo polska roślina korzeniowa ma charakterystyczny, ostry smak i zapach, za który odpowiadają zawarte w niej olejki eteryczne.

Oprócz nich chrzan zawiera wiele substancji antybakteryjnych, na przykład fitoncydy, lizozym czy alkohol fenyloetylowy. Skuteczność ich działania jest porównywalna do niektórych syntetycznych antybiotyków!

Jeśli chcesz użyć chrzanu do walki z zatkanym nosem, zetrzyj i zjedz trochę jego korzenia. Możesz również go po prostu… wąchać.

#5 Zatkany nos kontra… woda z solą

Znowu woda, chociaż tym razem nie do spożywania, ale do płukania nosa. Skuteczny płyn do irygacji zrobisz z tanich i łatwo dostępnych składników. Sól kuchenną na pewno masz u siebie w domu. Jest też duża szansa, że gdzieś w szafce wygrzebiesz sodę oczyszczoną.

Płyn do płukania nosa – składniki i sposób użycia:

 • woda (przegotowana i ostudzona) – 240 ml
 • sól kuchenna – łyżeczka (około 6 g)
 • soda oczyszczona – ¼ łyżeczki (około 1,5 g)

Dodaj do wody sól oraz sodę i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia się składników.

Roztwór możesz przygotować od razu w specjalnej butelce do płukania nosa i zatok. (Jeśli jej nie posiadasz, to jednak nie obejdzie się bez wycieczki do apteki…).

W ten sposób powstanie hipertoniczny roztwór chlorku sodu, który oprócz oczyszczenia nosa pomoże Ci w pozbyciu się obrzęku błony śluzowej (źródło).

Teraz przejdź do trudniejszego (ale bardziej spektakularnego) etapu. Stań nad umywalką lub wanną i lekko się pochyl.

Przyłóż butelkę do jednej z dziurek do nosa, a następnie ściśnij ją płynnym ruchem (oczywiście butelkę, nie dziurkę) – tak, aby mniej więcej połowa płynu wlała Ci się do nosa. Spokojnie oddychaj ustami, aż roztwór wydostanie się drugim otworem nosowym.

Gdyby jakaś część płynu dostała Ci się do gardła, wypluj ją. Wszystkie czynności powtórz dla drugiej dziurki, a potem dokładnie wydmuchaj i oczyść nos. Resztę roztworu wylej, jeśli coś zostało w butelce.

Jeśli mimo Twoich wysiłków katar nie mija albo czujesz, że Twój stan się pogarsza, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że stosowanie leków oraz naturalnych sposobów wcale się nie wyklucza.

Z zatkanym nosem można wygrać

Jak widzisz, nie musisz męczyć się z katarem i zatkanym nosem. Niektóre podane w tym artykule sposoby są proste i szybkie, a inne wymagają trochę więcej zachodu. Czy warto je wypróbować? Oczywiście, że tak. Nie ma nic przyjemniejszego niż głęboki wdech nosem, szczególnie po kilku dniach przyjaźni z chusteczkami higienicznymi. ????

Leia também:  Como aumentar os pelos do peito: 8 passos (com imagens)

Wśród tych metod na pewno znajdziesz coś, co pomoże Tobie – a jeśli uważasz, że te pomysły przydadzą się także Twoim znajomym, podaj dalej. ????

WAŻNE: Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić konsultacji z lekarzem.

Sześć skutecznych sposobów na zatkany nos, które naprawdę działają

Domowe sposoby na zatkany nos – choć zapchany nos nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, to jest zagrożeniem dla naszego humoru. Jaki on jest denerwujący!

Zamiast odruchowo sięgać po aerozol do nosa, wypróbuj lepszych, bo naturalnych domowych sposobów na zatkany nos.

Oprócz wirusów, do przyczyn zapchanego nosa należą: alergie na kurz lub sierść zwierząt, dym, suche powietrze i niektóre czynniki drażniące. Również nadmierne i regularne stosowanie aerozoli może prowadzić do trwałego zatkania nosa. Dlatego nie należy używać ich więcej niż przez maksymalnie siedem do dziesięciu dni. Na szczęście do dyspozycji mamy jeszcze domowe sposoby.

Jedną z klasycznych domowych sposobów na zatkany nos jest wdychanie gorącej pary wodnej. Para pomaga rozluźnić śluz lub zwilżyć śluzówkę nosa. Woda wzbogacona solą lub olejkami eterycznymi, takimi jak eukaliptus, tymianek, anyż lub mięta pieprzowa, sprawia, że inhalacja jest szczególnie skuteczna w walce z katarem wywołanym przeziębieniem.

Aby wykonać inhalację, możesz napełnić garnek lub miskę gorącą wodą, a następnie pochylić się nad parującym płynem z ręcznikiem na głowie. Pamiętaj jednak, że ryzyko poparzenia jest bardzo wysokie. Jeśli nie zamkniesz oczu, eteryczne opary mogą spowodować pieczenie i łzawienie.

Bezpiecznym wariantem są inhalatory parowe.

Praktyczne urządzenie do inhalacji dociera dokładnie nad nosem i ustami, dzięki czemu uzdrawiająca para może optymalnie wpływać na górne drogi oddechowe, bez szkodliwego wpływu na oczy.

Podobnie jak w przypadku klasycznego wariantu miski i ręcznika, do urządzenia należy dodać gorącą wodę, pożądany dodatek, taki jak sól. Inhalator możesz kupić w aptece, w drogerii lub online.

Roztwór soli fizjologicznej na zatkany nos: aby wdychać domowy roztwór soli fizjologicznej, rozpuść 1 g soli kuchennej w 100 ml gorącej wody. Wdychanie pary słonej wody jest łagodniejsze od olejków eterycznych.

Ważne: Astmatycy oraz dzieci nigdy nie powinny być leczone olejkami eterycznymi, ponieważ mogą one powodować ataki astmy, oraz problemy z oddychaniem.

Również płukanie solanką to dobry domowy sposób na zatkany nos. W tym celu słoną, letnią wodę umieszczamy w nozdrzu. Przy bardzo zatkanym nosie trzeba czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż poczujemy, że śluz się rozpuszcza.

W walce z zimowymi dolegliwościami pomaga picie wody. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej upłynnia lepki śluz. Obok wody warto sięgnąć po herbatę miętową, która ma działanie wykrztuśne oraz inne herbaty ziołowe.

Kelly Sikkema / Unsplash Foto: Ofeminin

Jeśli weźmiemy wystarczającą ilość witaminy C, poczujemy się lepiej. Chociaż nie jest naukowo jasne, czy, jak i dlaczego żywność zawierająca witaminę C skraca czas trwania choroby, ale wynik jest kluczowy. Dlatego zaleca się filiżankę gorącej (ale nie wrzącej!) cytryny z miodem.

Wskazówka: nie zalewaj cytryną i miodem wrzątkiem, ale odczekaj chwilę, aż ostygnie. Wysoka temperatura pozbawia napój właściwości leczniczych.

Tym razem nie chodzi o jedzenie (które również jest zdrowe), ale wdychanie ich zapachu. Domowy sposób jest prosty: cebulę kroimy na kawałki, umieszczamy w miseczce i stawiamy na wysokości głowy obok łóżka. Oprócz cebuli możemy to samo zrobić również ze świeżym czosnkiem.

Wskazówka: jeśli zapach cebuli i czosnku są nie do wytrzymania, w miseczce można umieścić także kilka płatków kosmetycznych skropionych n. miętowym olejkiem.

Jeśli Twój nos jest zatkany stosunkowo często, może to wynikać z tego, że często pozostajesz w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest ciepłe, suche lub zadymione. Dlatego poza nawilżaniem błony śluzowej nosa, wietrz sypialnie i nawilżaj powietrze, np. zawieszając na grzejniku mokre ręczniki.

Do nawilżenia błony śluzowej nosa można wykorzystać np. kąpiel parową, dodatkowo wzbogaconą o sól morską.

Ważne: Przy gorączce lub nadciśnieniu kąpiel nie jest wskazana.

Rozwiązaniem jest także zimna kąpiel, czyli taka, gdzie temperatura wody wynosi od 32 do 36 stopni. Należy leżeć w niej przez 15 do 20 minut.

Do wody warto dodać łyżeczkę miodu i 10 kropli olejku eterycznego lub zioła, czy herbaty. Przykład: zagotuj 1 litr wody i dodaj 1 torebkę herbaty z kopru włoskiego, 1 łyżeczkę herbaty z mięty pieprzowej i 1 łyżeczkę anyżu.

Gotuj przez około 10 minut w garnku. Wlej ziołową mieszankę do swojej kąpieli.

Uwaga: Nie wszystkie olejki eteryczne są odpowiednie dla kobiet w ciąży i dzieci. Najlepiej zapytać o nie w aptece.

Generalnie, zatkany nos nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak objawy nie ulegną poprawie w ciągu tygodnia pomimo stosowania leków lub domowych rozwiązań, skonsultuj się z lekarzem. Być może masz zapalenie zatok i domowe sposoby na zatkany nos nie pomogą.

Zobacz także:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*