Jak leczyć nadmierną potliwość stóp?

02.12.2019 r. Jak leczyć nadmierną potliwość stóp?

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest nadpotliwość stóp,
 • jakie mogą być jej przyczyny,
 • jak można leczyć nadmierne pocenie stóp.

Na całym ciele człowieka zlokalizowanych jest od 2 do 4 mln gruczołów potowych. Ich główną rolą w organizmie jest termoregulacja: pot schładza nasze ciało, a przy okazji usuwa też z niego toksyny.

W normalnych warunkach ludzki organizm wydziela około 800 ml potu na dobę, ale jeśli pracujemy fizycznie, ćwiczymy lub gdy jest gorąco, może to być nawet kilka litrów potu dzienne.

U niektórych osób produkcja potu jest jednak niewspółmierna do sytuacji – pocą się one obficie nawet jeśli nie uprawiają sportu, a za oknem panuje normalna temperatura. Mamy wówczas do czynienia z tzw. nadpotliwością.

Nadpotliwość – co trzeba wiedzieć?

Nadpotliwość to stan, w którym aktywność gruczołów potowych jest wyższa niż potrzeby termoregulacyjne organizmu. Gruczoły produkują znaczne ilości potu, który zalega na skórze i powoduje zarówno nieestetyczne plamy na ubraniach, jak i nieprzyjemny zapach. Jeśli chodzi o przyczyny, wyróżnia się:

 • nadpotliwość pierwotną – najprawdopodobniej ma ona podłoże genetyczne i jest spowodowana zbyt wysoką stymulacją gruczołów potowych przez układ współczulny; mogą ją zwiększać np. niezdrowy tryb życia i stres, zazwyczaj dotyczy pach, dłoni oraz stóp,
 • nadpotliwość wtórna – najczęściej występuje na większych powierzchniach ciała; mogą ją wywoływać przyjmowanie niektórych leków (np. hormonalnych lub przeciwbólowych) i schorzenia ogólnoustrojowe (reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, nadczynność tarczycy), a także zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Potliwość stóp – przykry problem

Nadpotliwość może dotyczyć pach, pleców, dłoni i czoła, ale często spotykana jest także potliwość nóg, a w szczególności stóp. Może się ona stać dużym problemem dla pacjenta.

Nadmierna aktywność gruczołów potowych na stopach sprawia, że pot jest wchłaniany zarówno przez skarpetki, jak i obuwie. To powoduje dyskomfort, a także często wywołuje nieprzyjemny zapach, szczególnie odczuwalny w momencie zdjęcia butów.

Niestety noszenie przepoconych skarpet czy butów może również skutkować odparzeniami skóry stóp, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia grzybicy.

Potliwość nóg – to można leczyć!

Leczenie nadpotliwości stóp należy zacząć od prawidłowej pielęgnacji. Stopy należy regularnie myć delikatnym mydłem antybakteryjnym i ciepłą wodą a następnie dokładnie je osuszać.

Warto stosować różne kremy hamujące pocenie się stóp, antyperspiranty oraz talki, które maskują nieprzyjemny zapach.

Dla higieny i komfortu lepiej wybierać także skarpety z naturalnej, stuprocentowej bawełny, a obuwie wyposażyć w pochłaniające pot wkładki.

Skuteczne metody walki z nadmierną potliwością stóp zna także medycyna estetyczna. Jest to przede wszystkim zabieg z użyciem botoksu. To neurotoksyna, która wchodzi w reakcję z zakończeniami nerwowymi gruczołów potowych i blokuje uwalnianie acetylocholiny, a więc substancji, która napędza produkcję potu.

Sama procedura jest prosta i trwa około 30 minut. Zabieg polega na punktowym podawaniu niewielkich ilości botoksu w objęte nadpotliwością partie stóp. Zaczyna on działać od razu, a potliwość stóp ustępuje już po 3-5 dniach.

Pełne efekty są widoczne po 2 tygodniach, a po 6–12 miesiącach, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, zabieg można powtórzyć.

Nadmierne pocenie stóp to kłopotliwa przypadłość, ale można sobie z nią poradzić! Zabieg z użyciem botoksu podniesie komfort codziennego funkcjonowania i pomoże nam się pozbyć kompleksów.

Źródła:

https://www.researchgate.net/publication/270905006_Leczenie_nadpotliwosci_dloni_i_pach_toksyna_botulinowa_typu_A_metoda_mezoporacji_A_treatment_of_axillary_and_palmary_hyperhidrosis_by_mesoporation_with_botulinum_toxin_A

http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf

Jak poradzić sobie z poceniem się stóp?

Pocenie się jest fizjologiczną reakcją naszego organizmu.

Dzięki niemu utrzymujemy optymalną temperaturę ciała, wydalamy część pozostałości produktów przemiany materii, a nasza skóra jest lepiej nawilżona.

Czym właściwie jest pot? Jego głównym składnikiem jest woda, ale obecne w nim są również węglowodany, tłuszcze, sól, minerały (w tym żelazo, magnez, czy potas), jak również mocznik, kwas moczowy i amoniak.

Pot wydzielany jest przez blisko 3 miliony gruczołów potowych, a większość z nich znajduje się pod pachami, w pachwinach, a także na skórze dłoni i stóp. Najwięcej potu wydzielamy przy wysokich temperaturach, a także w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Dzięki temu organizm jest zabezpieczony przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że ilość wytwarzanego potu jest zbyt duża.

Jest to problematyczne szczególnie w przypadku stóp, które często schowane są pod warstwą skarpet i butów, co rodzi duży dyskomfort zarówno latem, jak i zimą.

ZOBACZ TEŻ: Nadmierna potliwość – wstydliwy problem. Jak temu zaradzić?

Dlaczego stopy się pocą?

Intensywne pocenie się stóp może mieć różne przyczyny. U wielu osób problem może leżeć po stronie układu nerwowego, który nadmiernie reaguje i stymuluje gruczoły potowe do pracy, zwłaszcza w sytuacjach stresowych.

Bywa też tak, że nadpotliwość stóp wywołana jest zaburzeniami układu endokrynnego. Wzmożona potliwość jest częstym objawem przy zaburzeniach tarczycy, nadmiernym stężeniu męskich hormonów płciowych, czy w przypadku takich schorzeń metabolicznych, jak cukrzyca.

Wreszcie nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne – ten problem często obserwuje się również u bliskich krewnych.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednia higiena stóp. Infekcje bakteryjne i grzybicze skóry stóp mogą nasilać nieprzyjemne dolegliwości, dlatego tak ważne jest regularne mycie stóp i dbanie o stan paznokci.

Powinniśmy im zapewnić optymalną wentylację, dlatego należy wybierać obuwie i skarpety z naturalną, przepuszczających powietrze materiałów.

W przeciwnym razie stopy będą się pocić, a takie wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju patogenów.

Jak leczyć nadmierną potliwość stóp?

Jak walczyć z poceniem się stóp?

Nadmierne pocenie się stóp można bagatelizować, ale nie na długo. Z czasem skóra stóp coraz bardziej rogowacieje, chroniąc się w ten sposób przed nadmierną utratą wilgoci. W efekcie jest mniej odporna na uszkodzenia, a także bakterie i grzyby. Nie wspominając już o wątpliwym aspekcie estetycznym. Dlatego z nadpotliwością stóp trzeba walczyć, a jest na to kilka sposobów.

Walkę z nadmiernym poceniem się stóp możemy rozpocząć we własnym zakresie. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które ograniczają aktywność gruczołów potowych.

Do pielęgnacji skóry stóp sprawdzą się środki w formie pudrów i zasypek (Antypot, Alantan), które z jednej strony zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp, z drugiej osuszają skórę i niwelują przykry zapach.

Skuteczne są też antyperspiranty przeznaczone do skóry stóp (Equilibra Anti-Odour, Medispirant, Oxedermil, Scholl Fresh Step), które chronią przed poceniem przez wiele godzin.

Dobrym rozwiązaniem mogą być również preparaty zawierające srebro koloidalne, gdyż działają odświeżająco i regulują pracę gruczołów potowych. W sytuacji, gdy problem nadpotliwości dotyka inne obszary ciała, można rozważyć stosowanie preparatów doustnych, których zadaniem jest normalizacja pocenia się (Perspiblock Forte, Potblock Max).

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

Jeżeli problem jest poważny i nie ustępuje mimo podjętych działań, warto zgłosić się do lekarza. W przypadku gdy przyczyną nadpotliwości stóp jest choroba, rozwiązaniem jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które prawdopodobnie zahamuje ten proces.

Co jednak można zrobić, gdy pocenie się stóp ma charakter idiopatyczny? Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości. Ostatnio dużą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem botoksu, czyli toksyny botulinowej.

Problematyczne miejsca ostrzykuje się odpowiednią dawką środka, który na jakiś czas hamuje aktywność gruczołów potowych. Innym rozwiązaniem jest jonoforeza, czyli zabieg, w trakcie którego stopy poddawane są działaniu prądu o niskim natężeniu.

Warto również wspomnieć o sympatektomii, chirurgicznej metodzie leczenia nadpotliwości. To najbardziej inwazyjna metoda leczenia nadpotliwości wśród wszystkich wymienionych, dlatego pacjenci rzadziej się na nią decyduja.

ZOBACZ TEŻ: Jak sobie radzić z upałami?

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp

Walkę z nadpotliwościę możemy wspomóc również domowymi sposobami. Przede wszystkim zadbajmy o codzienną higienę stóp.

Po kąpieli należy dokładnie je osuszyć, a następnie założyć skarpety i buty z przewiewnych materiałów, które zapewnią naszym stopom optymalną wentylację. Stopy możemy również moczyć w wodzie z solą, która wykazuje właściwości odkażające.

Do wody możemy dodać np. olejek z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Skórę stóp należy regularne peelingować, aby usunąć zrogowaciały naskórek, który jest idealnym środowiskiem dla niechcianych bakterii. Zabiegi pielęgnacyjne powinny objąć również paznokcie.

Nadmierne pocenie możemy zmniejszyć wprowadzając pewne zmiany w diecie. Lepiej unikać potraw zawierających ostre i rozgrzewające przyprawy, ponieważ podnoszą one temperaturę ciała i stymulują gruczoły do wydzielania potu. Niewskazane jest także częste sięganie po kawę, napoje energetyczne, czy alkohol. Zamiast tego lepiej sięgnąć po napary ziołowe np. z szałwii lub skrzypu.

Leia também:  Jak Złagodzić Objawy Rotawirusa?

ZOBACZ TEŻ: Jak powstają haluksy i czy można się ich pozbyć?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Sposoby na nadpotliwość stóp

W każdej stopie istnieje ponad 250 000 gruczołów potowych, które są w stanie wyprodukować jedną czwartą litra potu dziennie.

Wydzielanie potu to reakcja obronna naszego organizmu na przegrzanie – zachodzi wtedy naturalny proces termoregulacji. Problem pojawia się wówczas, gdy na zewnątrz organizmu zostaje wydzielana nadmierna ilość potu. Warto jednak wiedzieć, że to nie pot wydaje niemiły zapach, a bakterie rozwijające się w butach, którym bardzo sprzyja wilgotne środowisko.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość są narażone w większym stopniu na grzybicę, stany zapalne czy pękanie i otarcia naskórka stóp. Nadpotliwość może również świadczyć o zmianach hormonalnych, otyłości, zaburzeniach metabolicznych lub być wywołana przypływem nagłych emocji (stres, obawa, podniecenie).

Nadpotliwość stóp jak sobie z nią radzić?

Dużą rolę w ograniczaniu, ale także nasilaniu całego zjawiska odgrywa nasza higiena i troska o stopy. Nieodpowiednie, zbyt ciasne obuwie, brak dostępu do powietrza, niedokładne mycie – to podstawowe kwestie, o które należy zadbać.  

Odpowiednia higiena stóp

Stopy myjemy raz lub dwa razy dziennie w chłodnej wodzie, która obkurcza naczynia krwionośne i hamuje wydzielanie potu. Używamy mydła antybakteryjnego, zaś po myciu bardzo dokładnie osuszamy stopy. 

Pozostawiona wilgoć wpływa na rozwój bakterii i grzybów. Nieoceniona może okazać się także kąpiel z dodatkiem naparu z kory dębu, nagietka, dziurawca i rumianku lub mieszanki lawendy, tymianku i rozmarynu. Wszystkie te surowce działają nie tylko odświeżająco, ale również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. 

Dermokosmetyki na nadpotliwość stóp

Wśród dermokosmetyków znajdziemy specjalne kremy zapobiegające nadmiernej potliwości stóp i odpowiednie kostki do mycia. Przydatne będą również wysuszające pudry zawierające środki antybakteryjne lub antyperspiranty. Przykremu zapachowi zapobiegają także dezodoranty do obuwia.

Nadpotliwość stóp a obuwie

Optymalnie byłoby, gdybyśmy mogli nie tylko latem chodzić w odkrytych w butach, bo nic nie wpływa na zdrowie stóp tak korzystnie, jak słońce i powietrze. W naszych warunkach klimatycznych nie jest to jednak możliwe. Dlatego, aby zapewnić naszym stopom odpowiednią wentylację, powinniśmy wybierać obuwie ze skóry lub nowoczesnych materiałów pochłaniających wilgoć.

Oddychające skarpetki        

Najlepsze dla naszych stóp są oddychające skarpetki z domieszką włókien syntetycznych, a nie skarpetki bawełniane. Bawełna wchłania wilgoć i utrzymuje ją przy stopie, podczas gdy tkaniny typu Quick-Dry odprowadzają ją na zewnątrz. Tego typu skarpetki można kupić w sklepach sportowych.

Nadpotliwosć stóp leczenie

W sytuacji, gdy wyżej wymienione metody nie przynoszą w pełni oczekiwanych efektów, niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Spośród dostępnych metod leczenia wyróżnić należy leczenie:

 • miejscowe – w tego typu leczeniu nadpotliwości stóp swoje zastosowanie znalazła jontoforeza, preparaty zawierające chlorowodorek lub siarczan glinu, a także toksyna botulinowa;
 • ogólne – obejmujące stosowanie leków antycholinergicznych, leków z grupy beta-blokerów lub leków uspokajających, ale stosuje się je w przypadkach opornych na inne metody. 

W przypadkach bardzo uciążliwych możliwe jest również postępowanie chirurgiczne, czyli odnerwienie gruczołów potowych. Zabieg polega na przecięciu włókien nerwowych lub ich chemicznej blokadzie.

Dowiedz się więcej                                                                                                                                                 

Dziobata keratoliza – łagodna, często nierozpoznawana infekcyjna choroba skóry stóp

https://web.b.ebscohost.com/abstract?

Toksyna botulinowa typu A – zastosowanie w medycynie estetycznej

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-9b50e735-637c-4a7c-91bd-9adf6aba0f47

Hyperhidrosis – pathogenesis and treatment methods

https://search.proquest.com/openview/a5da84c934d4b2ca8a4f36d18cb4a37c/1?pq-origsite=gscholar&cbl=1286336

NADMIERNA POTLIWOŚĆ STÓP – jak pomóc pocącym się stopom?

Nadpotliwość stóp to udręka. Często przysparza wstydu i zakłopotania. Parę prostych sposobów pozwoli zmniejszyć uciążliwy problem nadmiernej potliwości stóp do minimum. Chcesz trwale pozbyć się problemu z nieprzyjemnym zapachem stóp? Możesz skorzystać z ostrzykiwania toksyną botulinową.

Spis treści

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Kto z nas nie zna problemu spoconych stóp? Upał i plastikowy but, w którym pływa stopa, to jedno z mniej przyjemnych letnich wspomnień.

Są jednak osoby, które bez względu na porę roku i jakość obuwia zmagają się z wiecznie mokrymi stopami, których zapach przeraża nawet właściciela. Problem spoconych stóp potrafi przybierać chorobliwą postać i w pewnym momencie trzeba podjąć decyzję o leczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że potliwość stóp ma swoje przyczyny i od znalezienia źródła problemu należy zacząć walkę z mokrą stopą.

Dlaczego stopy się pocą?

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Najmocniej pocą się stopy i dłonie, ponieważ właśnie w tych miejscach znajduje się najwięcej gruczołów potowych.

Bywa jednak, że stopy pocą się tak mocno, że nie można czuć się swobodnie we własnej skórze.

Najczęściej potliwość stóp jest objawem innych chorób organizmu i dlatego warto, by problemowi przyjrzał się lekarz.

Intensywne pocenie się stóp często spowodowane jest zaburzeniami organizmu, chorobami metabolicznymi (np.

cukrzyca, nadczynność tarczycy), chorobami neurologicznymi, niektórymi chorobami zakaźnymi i zaburzeniami hormonalnymi – szczególnie w okresie dojrzewania i pokwitania.

Przyczyną nadmiernej potliwości może być również głęboki stres, nerwice, zaburzenia emocjonalne.

Przyczyną potliwości bywa nieodpowiednia dieta, w tym spożywanie ostrych potraw i przypraw. Potliwość pojawia się również z powodu noszenia skarpet ze sztucznych włókien (nasilają pocenie się i trwale magazynują nieprzyjemny zapach, którego nie usuwa pranie), całodziennego chodzenia w butach ze sztucznych, nieprzepuszczalnych włókien i nieutrzymywania higieny stóp.

Czytaj też: Kosmetyki przeciwpotne do stóp – które ci pomogą?

Jak dbać o pocące się stopy?

Codziennie myjemy stopy, ścieramy zrogowaciały naskórek (w nim też „przechowuje się” przykry zapach potu) i wkładamy czyste, bawełniane skarpety lub rajstopy. Zawilgocone buty odstawiamy, aby porządnie wyschły.

Codziennie używamy dezodorantów do stóp o właściwościach antybakteryjnych. Dostępne są też skarpety z dodatkiem specjalnych włókien węglowych, które pochłaniają brzydki zapach.

Warto także wypróbować wkładki z trawy morskiej lub ziół, które neutralizują zapach potu.

 • Czytaj też:
 • POT i nadmierne pocenie – jak z nim walczyć?
 • Nadmierne pocenie stóp zimą. Skuteczne sposoby na potliwe stopy

Tabletki na POCENIE SIĘ – jak działają? Czy są bezpieczne?

Jeśli przestrzeganie higieny nie pomaga, pomocy należy szukać u lekarza medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga. Być może ulgę przyniosą przepisane przez lekarza maści przeciwgrzybicze, antybiotykowe lub antybakteryjne.

Nadmierne pocenie – skąd się bierze?

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Zabieg na nadmierną potliwość stóp

Niekiedy nadpotliwość jest tak duża, że bardzo utrudnia życie. Wtedy można wykonać ostrzykiwanie stóp toksyną botulinową. Zabieg bardzo skutecznie hamuje wydzielanie potu. Wystarcza na 3 do 12 miesięcy.

Każde następne ostrzyknięcie przedłuża efekt. Nowoczesne środki znieczulające gwarantują, że zabieg jest bezbolesny. Wykonuje go lekarz dermatolog-kosmetolog. Cena jednego zabiegu to 1800–2000 zł.

Nadmiernie pocące się stopy poddaje się również zabiegom jonoforezy.

Zobacz: Zabiegi, które pomogą na nadmierną potliwość

Przy nadmiernej potliwości dobrze jest myć stopy w chłodnej wodzie. Kąpiel w niskiej temperaturze obkurcza malutkie naczynia krwionośne i hamuje pracę gruczołów potowych. Woda zbyt ciepła pobudzi gruczoły potowe do intensywniejszej pracy.

Leia também:  Jakie Są Objawy Uszkodzonego Przegubu?

Po dokładnym umyciu ważne jest staranne osuszenie stóp, szczególnie między palcami. Potem warto wetrzeć w skórę środek przeciwpotowy w płynie, kremie lub żelu.

Nie tylko zmniejsza on wydzielanie potu, ale także hamuje namnażanie się bakterii, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Zobacz: Jak dbać o stopy w ciągu całego roku?

 • W nawyk powinno również wejść używanie talku do stóp, który wchłania wilgoć. Ważne są też buty i skarpetki – powinny one umożliwiać stopom swobodne „oddychanie”.

miesięcznik “Zdrowie”

Anna Jarosz – artykuł pochodzi z miesięcznika “Zdrowie” | Konsultacja: Joanna Kalbarczyk, mistrzyni Polski w leczniczej pielęgnacji dłoni i stóp

Sposoby na pocenie nóg – jak zapobiegać i leczyć nadpotliwość stóp?

Nadpotliwość stóp to nie tylko uporczywa i wstydliwa dolegliwość, może to być oznaka poważnych problemów ze zdrowiem. Na szczęście można sobie z nią radzić.

Antyperspiranty, spraye i kremy na nadmiernie pocące się stopy są rozwiązaniem tego problemu.

Jakie są przyczyny pocenia się nóg? Jak leczyć nadpotliwość stóp i jakie są domowe sposoby na tę przypadłość? Podpowiadamy.

Pocenie się to naturalny stan organizmu, służący do utrzymania jego odpowiedniej temperatury. Najwięcej gruczołów potowych jest na stopach i na dłoniach, dlatego problem nadmiernej potliwości dotyczy przede wszystkim tych miejsc. Pot to nie tylko problem estetyczny.

Pot jest świetnym podłożem do rozwoju bakterii – to one są przyczyną przykrego zapachu. Ponadto wilgotne środowisko stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju grzybów, pojawienia się odparzeń i innych bolesnych zmian skórnych.

Jeśli jednak nadpotliwość nóg staje się nie do opanowania, wówczas warto przyjrzeć się jej przyczynom i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie są przyczyny pocenia się nóg?

Zbyt wysoka temperatura, nieprzewiewne obuwie, stresująca sytuacja – w takich przypadkach każdy z nas ma spocone stopy. Problem pojawia się w przypadku, kiedy spocone stopy to codzienność, niezależnie od warunków zewnętrznych.

Oprócz roli termoregulacyjnej, pocenie się stóp może mieć także podłoże psychologiczne (np. stres), regulacyjne (np. usuwanie toksyn z organizmu) lub wynikać z różnych chorób towarzyszących.

Specjaliści podkreślają, że nadpotliwość nóg jest ważnym sygnałem toczących się w organizmie chorób, np. związanych z:

 • zaburzeniami metabolicznymi (m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca)
 • zaburzeniami hormonalnymi (okres dojrzewania, menopauza)
 • chorobami neurologicznymi (także nerwice, zaburzenia emocjonalne)
 • niektórymi chorobami zakaźnymi.

Do listy przyczyn nadmiernej potliwości nóg i przykrego zapachu można dodać także dietę pełną ostrych przypraw oraz nieodpowiednią pielęgnację i higienę stóp.

Sposoby na pocenie nóg – jak zapobiegać poceniu się nóg?

Podstawą radzenia sobie z problemem jest odpowiednia higiena stóp, a w przypadku, gdy nadpotliwość nóg towarzyszy toczącej się w organizmie chorobie – z leczenia głównej przyczyny problemu. Jak zatem powinna wyglądać codzienna pielęgnacja stóp?

Codzienne mycie stóp, z użyciem detergentów do tego celu przeznaczonych, najlepiej w chłodnej wodzie, dokładne ich osuszanie i spanie bez lub w przewiewnych skarpetkach.

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć także przeciwpotne kremy do stóp (np. Acerin-perspirant) czy antyperspiranty w żelu do stóp (np. Medispirant).

Po myciu można zastosować zasypkę na pocące się stopy (np. Antypot), która pozwala zachować świeżość stóp na dłużej.

Regularne ścieranie zrogowaciałego naskórka, szczególnie z pięt. W martwych komórkach naskórka może „ukrywać się” nieprzyjemny zapach, dlatego należy się go pozbyć.

Stosowanie antyperspirantów i blokerów potu – zastanawiając się, co na pocenie się nóg będzie lepsze, przy nasilonym problemie lepiej sięgać po blokery. Stosuje się je raz na kilka dni i zapewniają pełne uczucie suchości.

Blokery całkowicie blokują wydzielanie potu, antyperspiranty jedynie okresowo hamują funkcjonowanie gruczołów potowych. Z opinii użytkowników wynika, że najwygodniejsze są blokery i antyperspiranty w płynie (np.

 Etiaxil roll-on).

Skarpety, buty, wkładki – noszenie wyłącznie przewiewnych, wykonanych z naturalnych materiałów (np. bawełny) skarpet i rajstop.

Dostępne na rynku są także skarpety z włóknami węglowymi, które są w stanie przynajmniej częściowo pochłaniać przykry zapach. Podobną funkcję pełnią specjalne wkładki do butów z dodatkiem ziół lub trawy morskiej.

Warto także nosić wyłącznie przewiewne obuwie, przechowywać je w sposób pozwalający na dokładne wyschnięcie i wywietrzenie.

Stosowanie antybakteryjnych dezodorantów do stóp – spraye na nadmierną potliwość to szybkie i wygodne rozwiązanie problemu (np. Undofen – aktywny spray do stóp i obuwia). Odświeżają stopy i hamują powstawanie przykrego zapachu dzięki właściwościom antyseptycznym. Można je stosować zarówno na stopy, jak i do obuwia.

Lek na pocenie się nóg, suplementy hamujące nadmierną potliwość – apteka proponuje wiele takich doustnych preparatów.

Najczęściej są one oparte na wyciągach ziołowych (z szałwii, z pokrzywy, ze skrzypu czy z melisy), ich mechanizm działania polega na oddziaływaniu na gruczoły potowe „od wewnątrz”.

Regulują wydzielanie potu, wspomagają działanie preparatów i antyperspirantów stosowanych zewnętrznie (np. Perspi-Block), należy je przyjmować regularnie.

Domowe sposoby na pocenie nóg

Warto je połączyć ze stosowaniem aptecznych preparatów na nadmierną potliwość. Wśród domowych sposobów na pocące się stopy przodują zioła. Napary ze skrzypu, szałwii (także w postaci tabletek, np. szałwia suplement diety w tabletkach), melisy lub pokrzywy warto stosować wewnętrznie, poprzez regularne picie herbat ziołowych, lub zewnętrznie poprzez moczenie stóp. 

Pocenie stóp – domowe sposoby i leczenie. Co stosować?

Pocenie się stóp chłodzi nogi i chroni je przed przegrzaniem. Jednak nadmierna potliwość stóp jest stanem patologicznym, wynikającym z niewłaściwego doboru obuwia lub rozwijającym się na podłożu chorobowym. Zobacz, jak radzić sobie z nadpotliwością. Poznaj domowe sposoby oraz metody leczenia zabiegowego.

źródło:123RF

Pocenie stóp samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym, fizjologicznym i zdrowym. Stanowi ważny element mechanizmu termoregulacji fizycznej, za pomocą którego organizm reguluje ciepłotę ciała i utrzymuje ją na względnie stałym poziomie. Jest to szczególnie istotne w przypadku miejsc narażonych na przegrzanie. 

Odprowadzając ciepło na zewnątrz, pot przyczynia się do obniżenia temperatury – przynajmniej w teorii (w praktyce mechanizm ten jest skuteczny tylko wtedy, gdy pot może odparować z powierzchni skóry, co nie zawsze jest możliwe, jeśli na nogach znajduje się mało przewiewne obuwie). W szczególności okazuje się to przydatne u osób aktywnych fizycznie. 

Stanem patologicznym i niepożądanym jest natomiast nadpotliwość stóp, czyli ponad miarowe wydzielanie wilgoci, nieadekwatne do potrzeb termoregulacyjnych. W terminologii medycznej dysfunkcja ta występuje pod łacińską nazwą hyperhidrosis.

 • Nadmierna potliwość stóp jest zaburzeniem, którego podłoże jest bardzo zróżnicowane. 
 • Najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy, to:
 • ●      noszenie nieprzewiewnego, ciasnego, zbyt grubego obuwia, wykonanego z tworzyw sztucznych lub niskiej jakości skór i tekstyliów. Podobne zastrzeżenie dotyczy także skarpet;
 • ●      nadaktywność zlokalizowanych na stopach gruczołów potowych na podłożu chorobowym. Występuje w przebiegu między innymi takich schorzeń i zaburzeń, jak:
 • o   cukrzyca i inne problemy metaboliczne;
 • o   nadwaga i otyłość;
 • o   nadciśnienie tętnicze;
 • o   nadczynność tarczycy i inne dysfunkcje o podłożu hormonalnym;
 • o   zaburzenia rytmu serca;
 • o   uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego;
 • o   nadmierne pobudzenie emocjonalne, stres, lęk;
 • o   bezsenność;
 • o   uzależnienie od alkoholu;
 • nadużywanie leków (m.in. antybiotyków, środków przeciwbólowych, obniżających ciśnienie, antydepresantów);

Potliwość stóp a przykry zapach

Wbrew powszechnie utartym stereotypom, potliwość stóp sama w sobie nie generuje przykrego zapachu. Pot w tym przypadku wydzielany jest przez gruczoły ekrynowe i jako taki jest niemal bezwonny (w odróżnieniu od cuchnącego potu apokrynowego, który dobywa się m.in. spod pach). 

Wyraźnie wyczuwalna nieprzyjemna woń stóp związana jest natomiast z niemożnością odprowadzania potu z butów i stale utrzymującym się zawilgoceniem obuwia (zapach stęchlizny). Istotny jest też fakt, iż warunki te stanowią przyjazne środowisko dla rozwoju infekcji grzybiczych oraz innych problemów natury dermatologicznej.

Problem nadpotliwości nóg ma charakter nie tylko stricte zdrowotny, ale też psychologiczny i społeczny.

Nieprzyjemna woń odczuwana może być w promieniu nawet kilku metrów, co bywa powodem ostracyzmu oraz związanego z tym obniżenia samooceny, zaburzeń nerwicowo-lękowych, samoizolacji i innych tego typu konsekwencji. Dlatego ponad miarową potliwość stóp warto jest leczyć, a jeszcze lepiej – jej zapobiegać. 

W jaki sposób? Co na pocenie stóp sprawdza się najlepiej? Na rynku aptecznym dostępne są liczne preparaty obniżające aktywność gruczołów potowych. Rozwiązaniem mogą okazać się także zabiegi fizykoterapeutyczne.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zaniku Mięśni?

W wielu przypadkach kluczowa jest terapia przyczynowa schorzeń pierwotnych (cukrzycy, nadciśnienia, otyłości etc.). Istotne są też codzienne nawyki dotyczące między innymi ubierania się, odżywiania czy aktywności fizycznej.

 

Preparat na pocenie stóp 

Za najskuteczniejsze preparaty na pocenie stóp uważane są tak zwane antyperspiranty w sztyfcie , kremie, maści.

Większość z nich swoje działanie opiera na właściwościach substancji czynnej, jaką jest sól glinu, czyli aluminium.

Związek ten wchodzi w reakcję z potem, tworzy gęstą żelową maź i w ten sposób zamyka ujścia gruczołów, mechanicznie ograniczając wydzielanie wilgoci. 

Rozwiązanie to jest bardzo efektywne, ma jednak liczne i udowodnione wady, wśród których wymienić należy przede wszystkim poważne skutki uboczne. Stosowanie dezodorantów z aluminium, które jest metalem toksycznym dla człowieka, może w niektórych sytuacjach podrażniać skórę, a w dłuższej perspektywie degradować włókna nerwowe, a nawet wpływać na podziały komórkowe. 

W przypadku nasilonego, wieloletniego kontaktu z solą glinu wzrasta ryzyko zachorowania na neurologiczne schorzenia neurodegradacyjne (m.in. choroby Alzheimera i Parkinsona).

Warto pamiętać, że oprócz aluminium, dezodorant lub krem na potliwość stóp zawierać też może inne substancje, takie jak cynk, klotrimazol, czy mentol.

Mają one działanie kojące, chłodzące, zapobiegające namnażaniu się bakterii oraz przeciwgrzybicze, redukują też przykry zapach. Niekiedy wśród komponentów znajduje się też talk, silnie osuszający skórę, ale zatykający ujścia porów. 

Leczenie nadmiernej potliwości stóp

Jeśli codzienne działania nie przynoszą spodziewanego rezultatu, rozwiązaniem jest leczenie nadmiernej potliwości stóp różnego typu metodami zabiegowymi. 

Wymienić wśród nich można przede wszystkim:

 • ostrzykiwanie toksyną botulinową, która paraliżuje włókna zapewniające unerwienie gruczołów potowych i tym samym zmniejsza wydzielanie przez nie wilgoci. Rozwiązanie to jest skuteczne, ale trwałość jego efektów szacowana jest na około 6 miesięcy;  
 • jonoforeza, czyli rażenie znajdujących się w gruczołach kanałów jonowych prądem. Zabieg polega na zanurzeniu stóp w pojemniku z cieczą, przez które przepuszczany jest prąd o niewielkim napięciu. Dla osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu, pacjent powinien być poddany jonoforezie nawet do 15 razy. 

Zdrowie

Zimne stopy – przyczyny. Co oznaczają?

Przeczytaj artykuł

Domowe sposoby na potliwość stóp

Jeśli chodzi o typowe domowe sposoby na potliwość stóp, mają one ograniczoną skuteczność terapeutyczną, aczkolwiek mogą się okazać wielce przydatne w działaniach profilaktycznych. 

Jakie są sprawdzone sposoby na pocenie się stóp?

 • Nosić przewiewne obuwie, wykonane wyłącznie z naturalnych skór i tkanin, ewentualnie wyposażone w specjalistyczne membrany ułatwiające odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.
 • Dobierać obuwie i skarpety adekwatnie do pory roku i temperatury powietrza, w miarę możliwości zdejmować buty w zamkniętych przestrzeniach, unikając przebywania w nich przez 8-10 godzin bez przerwy (np. w pracy).
 • Zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną w celu redukcji masy ciała i zapobieganiu schorzeniom takim jak nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca.
 • Unikać potraw ostrych i tłustych, ograniczyć spożycie alkoholu, nie palić papierosów.
 • Ograniczyć ekspozycję na czynniki stresujące, a w razie zaburzeń emocjonalnych, zwłaszcza nerwicowo-lękowych, przyjmować leki psychiatryczne oraz poddać się psychoterapii.
 • Pić wywary z roślin leczniczych o działaniu uspokajającym, rozluźniającym, ograniczającym aktywność gruczołów potowych, takich jak szałwia czy melisa.
 • Moczyć stopy w wodzie z dodatkiem składników ziołowych o działaniu antyseptycznym i ograniczającym potliwość. Oprócz rumianku i szałwii, zastosować też można korę dębu lub brzozy.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Leczenie nadpotliwości stóp

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym organizmu. Gruczoły potowe są odpowiedzialne za utrzymywanie optymalnej temperatury ciała, chroniąc organizm przed przegrzaniem na przykład w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego lub w czasie letnich upałów.  Problem pojawia się, gdy gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie.

Skąd ten problem?

Nadpotliwość (inaczej nazywana hiperhydrozą) to nadmierne wytwarzanie potu w stosunku do potrzeb organizmu. Stanowi problem medyczny, kosmetyczny i psychologiczny u nawet 3% populacji, najczęściej dotyczy dłoni, stóp i dołów pachowych. Na ogół pierwsze objawy nadmiernego pocenia pojawiają przed 25 rokiem życia.

Zaburzenia wydzielania potu związane są z nadmierną ilością gruczołów potowych bądź z ich nadczynnością. Do czynników wyzwalających nadmierną produkcję potu zalicza się uwarunkowania genetyczne, stresujący tryb życia, choroby metaboliczne oraz niektóre przyjmowane leki.

U kobiet problem nadpotliwości związany jest także z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie w okresie dojrzewania i menopauzy. Równie często potliwe stopy to wynik noszenia niewłaściwego obuwia i skarpetek.

Bez względu na przyczynę nadmierna aktywność gruczołów potowych jest nierzadko źródłem zakłopotania i wstydu.

Czy można pozbyć się tego problemu?

Odpowiednia higiena stóp, regularne zabiegi podologiczne, dermokosmetyki, obuwie ze skóry lub materiałów pochłaniających wilgoć a nawet „oddychające” skarpetki mogą tymczasowo załagodzić objawy choroby lecz ich nie zniwelują.

Zabiegi z toksyny botulinowej to obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda leczenia nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp. Uznanie wśród lekarzy i pacjentów zyskały dzięki niezwykłej skuteczności!

Jak wygląda leczenie nadpotliwości toksyną botulinową?

Sródskórne iniekcje toksyny botulinowej hamują aktywność gruczołów potowych, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania potu. Toksyna botulinowa jest substancją produkowaną przez bakterie Clostridium Botulinum.

Jej działanie polega na czasowym hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dlatego idealnie sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości. Zabieg polega na punktowym podawaniu niewielkich ilości botoksu w objęte nadpotliwością partie stóp.

Efekty leczenia są widoczne już po kilku dniach od wykonania zabiegu.

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botoks) jest bezpiecznym produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, zwalczaniu bruksizmu czy uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren.

Jak długo utrzymują się efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?

Okres zahamowania aktywności gruczołów potowych jest zmienny osobniczo i trwa od 6 do 12 miesięcy. Wraz z upływam czasu formują się nowe połączenia nerwowe, co oznacza, że zabieg należy powtarzać średnio raz na 10 miesięcy.

 • Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta.
 • Czy zabieg jest bolesny?
 • Większość pacjentów nie uskarża się na bolesność dzięki zastosowanemu miejscowo znieczuleniu powierzchni skóry preparatem zawierającym lidokainę.
 • Dla pacjentów o niskim progu bólu oferujemy możliwość znieczulenia nasiękowego obszaru objętego zabiegiem.
 • Okres rekonwalescencji po leczeniu nadpotliwości botoksem

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest małoinwazyjny i bezpieczny, nie wymaga szczególnego okresu rekonwalescencji. Jednorazowa sesja trwa od 15 do 30 minut, tuż po zabiegu pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności.

Leczenie nadpotliwości przebiega w miejscowym znieczuleniu. W przypadku leczenia dłoni lub stóp może to zmniejszyć zdolności motoryczne dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów na kilka godzin po zabiegu.

 • Jeśli Twoje dłonie lub stopy są często wilgotne od potu
 • Jeśli pot przesiąka przez ubranie
 • Jeśli w obszarach nadmiernego pocenia pojawiają się infekcje bakteryjne i grzybicze
 • Jeśli nadpotliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie
 1. JUŻ CZAS!
 2. Umów się na wizytę w Centrum Medycznym Medicum i pozbądź się problemu nadmiernej potliwości stóp.
 3. Przeciwwskazania
 • ciąża i laktacja
 • aktywne zakażenia skóry w miejscu zabiegu
 • przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów
 • choroby połączeń nerwowo-mięśniowych
 • uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu

PAMIĘTAJ! Nadmierna potliwość stóp to problem nie tylko estetyczny! Ze względu na przewlekłą wilgoć skóra stóp ulega osłabieniu i jest podatna na wszelkie choroby bakteryjne i grzybicze. Nadpotliwość jest czynnikiem ryzyka chorób paznokci oraz przyczynia się do utrudnionego gojenia po zabiegach podologicznych.

Zabiegi wykonywane przez chirurga stopy dr n. med. Adriana Brychcy oraz certyfikowanego lekarza medycyny estetycznej lek. dent. Agatę Kupiec-Momot.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową cennik
Obszar 1 zabieg
Pachy 1799 zł
Dłonie 1799 zł
Stopy 1999 zł*

*Możliwość podania znieczulenia nasiękowego, cena nie obejmuje kosztu podania znieczulenia.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*