Infekcje dróg moczowych na urlopie – jak pozbyć się i zapobiegać zakażeniu?

Infekcje dróg moczowych na urlopie – jak pozbyć się i zapobiegać zakażeniu? Autor: Getty images Zapalenie pęcherza w ciąży. Sposoby na zakażenie dróg moczowych w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży jest nie tylko bardzo nieprzyjemne – może być również niebezpieczne dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jak się uchronić przed tą dolegliwością w czasie oczekiwania na dziecko?

Zapalenie pęcherza to typowa kobieca dolegliwość. Na dodatek, ciąża to czas, gdy jesteś szczególnie podatna na zapalenie dróg moczowych. Dlatego przestrzegaj kilku prostych zasad dotyczących ubioru, higieny i odżywiania się, żeby zminimalizować ryzyko zapalenia pęcherza w ciąży.

Spis treści

Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży to dolegliwość, którą można złapać o każdej porze roku. Ciąża dodatkowo sprzyja infekcjom, bo pod wpływem hormonów cewka moczowa i moczowody rozszerzają się, ułatwiając bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym.

Bakterie z cewki moczowej łatwo wędrują do pęcherza, wywołując stan zapalny, i – jeśli zapalenie pęcherza nie będzie leczone – mogą przedostać się moczowodami do nerek. A infekcja nerek w III trymestrze ciąży może skończyć się nawet przedwczesnym porodem.

Warto więc zadbać o to, aby do niej nie doszło. Profilaktyka to najlepsze rozwiązanie – zawsze lepiej zapobiegać chorobie, niż się z nią męczyć. A zrobić możesz sporo, wystarczy pamiętać o paru sprawach.

Czytaj: Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży: jak sobie radzić z wysiłkowym nietrzymaniem moczu w ciąży?

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży

Należą do nich: częste, silne parcie na mocz, niemożność opróżnienia pęcherza mimo odczuwania takiej potrzeby (z trudem wyciskasz kilka kropli), pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu i mętny, podbarwiony krwią kolor moczu w ciąży. Gdy wystąpią takie dolegliwości – nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo może być konieczne zastosowanie antybiotyku.

Infekcje dróg moczowych na urlopie – jak pozbyć się i zapobiegać zakażeniu?

W ciąży drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję, ponieważ na skutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem dziecka rozszerza się nie tylko narząd rodny, ale też moczowody, pęcherz i cewka moczowa. To ułatwia bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym.

FEMANNOSE® N. to wyrób medyczny, który zawiera naturalny składnik (D-mannoza) zapobiegający przywieraniu bakterii Escherichia Coli do błon śluzowych dróg moczowych. Bakterie zostają wypłukane podczas oddawania moczu, a nieprzyjemne objawy ustępują. W okresie ciąży i karmienia piersią zaleca się stosowanie produktu wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj! W przypadku wystąpienia objawów zakażenia układu moczowego lub jego podejrzenia niezwłocznie zgłoś się do lekarza prowadzącego ciążę, lekarza rodzinnego  lub lekarza pomocy doraźnej.

Badania w 5. miesiącu ciąży

Cukrzyca też sprzyja zapaleniu pęcherza

Jeśli masz cukrzycę, także ciążową, musisz szczególnie uważać, bo prawdopodobieństwo zakażenia dróg moczowych jest wtedy większe. Co więcej, infekcje są bardziej niebezpieczne, bo szybciej prowadzą do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i przyspieszają rozwój niewydolności nerek.

Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

 • Wypijaj ok. 2 litrów płynów dziennie. Ułatwia to płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się tam bakterii. Pij niegazowaną wodę mineralną lub soki rozcieńczone wodą – najlepiej z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, bo dzięki dużej zawartości witaminy C hamują rozmnażanie się bakterii. Unikaj kawy i czarnej herbaty, bo podrażniają pęcherz.
 • Nie dopuszczaj do wychłodzenia newralgicznych okolic. Zimno sprzyja zakażeniom, dlatego w chłodniejsze letnie dni nie ubieraj się zbyt lekko (okolice nerek nie mogą być odsłonięte), nie siadaj na zimnych czy mokrych kamieniach, a na plaży koniecznie zdejmuj mokry kostium kąpielowy zaraz po wyjściu z wody (musisz mieć drugi na zmianę lub włożyć lekkie ubranie, które dodatkowo ochroni cię przed słońcem).
 • Dbaj o higienę miejsc intymnych. Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej. Pamiętaj jednak, że przesadna higiena też nie jest dobra – można w ten sposób zniszczyć florę fizjologiczną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami. Nie używaj do podmywania się zwykłych mydeł toaletowych, nie stosuj dezodorantów intymnych ani perfumowanych wkładek.
 • Nie noś obcisłej bielizny, unikaj spodni i legginsów z włókien sztucznych. Powodują one pocenie się miejsc intymnych, a to też zwiększa ryzyko infekcji układu moczowego. -Nie powstrzymuj oddawania moczu. Gdy długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.
 • Zachowaj właściwą higienę w toalecie – miejsca intymne wycieraj w kierunku od pochwy do odbytu, nigdy odwrotnie. Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj tam jednorazowych podkładek higienicznych.
 • Po stosunku płciowym umyj okolice intymne lub przynajmniej oddaj mocz – w ten sposób usuniesz zarazki, które mogły się dostać do pobliskiej cewki moczowej.
 • Pokochaj żurawinę. Infekcje dróg moczowych wywołują najczęściej bakterie Escherichia coli (E. coli). Osadzają się one w drogach moczowych, gdzie powodują stany zapalne. Dowiedziono naukowo, że żurawina zmniejsza przyczepność bakterii E. coli do ścianek dróg moczowych, jednocześnie zmniejszając ilość tych bakterii w moczu. Dzięki tym właściwościom żurawina zmniejsza podatność na zapalenie dróg moczowych. Dlatego regularne stosowanie żurawiny jest dobrym sposobem zapobiegania zakażeniom lub nawrotom choroby. Możesz jeść w tym celu suszone owoce tej rośliny, pić sok albo przyjmować suplement zawierający naturalne wyciągi z żurawiny.
 • Dodawaj do potraw natkę pietruszki, jedz seler naciowy i korzeniowy – rośliny te wpływają korzystnie na funkcjonowanie dróg moczowych i nerek.
 • Czytaj również: Jaką wodę pić w ciąży?
 • Jak odczytać wyniki badań krwi i moczu w ciąży?
 • Leukocyty w moczu w ciąży: norma, przyczyny, objawy i leczenie

Czy artykuł był przydatny?

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram Infekcje dróg moczowych na urlopie – jak pozbyć się i zapobiegać zakażeniu?

Wakacyjne zapalenie

Trudno wyobrazić sobie wakacyjny odpoczynek nad morzem czy jeziorem, podczas którego unikamy kontaktu z wodą. A jednak może się tak zdarzyć. Wśród najczęstszych powodów kąpielowej abstynencji wymienia się m.in.

dolegliwości ze strony układu moczowego lub moczowo-płciowego. Nagłe parcie na pęcherz, pieczenie i kłucie w trakcie mikcji (oddawanie moczu – przyp. red.

), bóle podbrzusza lub okolicy krzyżowej, wreszcie podwyższona temperatura i dreszcze to typowe objawy świadczące o rozwijającej się w ich obrębie infekcji.

Najczęstszymi chorobami wywołującymi opisane powyżej objawy są zapalenie cewki moczowej lub zapalenie pęcherza. Pomimo podobnych symptomów są to dwie odrębne jednostki chorobowe wywołane innymi szczepami bakterii.

Najczęściej występujące zapalenie cewki – nazywane fachowo nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej (NGU) – powodują głównie trzy szczepy bakterii: Chlamydia trachomatis (ok. 40% infekcji), Mycoplasma genitalium (10%) i Ureaplasma urealyticum (ok. 10%).

U pań NGU może również spowodować rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), jeśli przedostanie się w okolice cewki moczowej. Z kolei zapalenie pęcherza moczowego wywołuje najczęściej pospolicie występująca – również w drogach moczowych – i uchodząca za względnie chorobotwórczą bakteria Escherichia coli, zwana też pałeczką okrężnicy.

Odpowiada ona za 90% zakażeń pierwotnych, ale u osób zdrowych, o wysokim poziomie odporności, zwykle nie powoduje żadnych objawów chorobowych. Innymi patogenami wykrywanymi w infekcjach pęcherza moczowego są: Staphylococcus i Enterococcus.

Mamy zatem do czynienia z dwoma chorobami o podobnych objawach, jednak nieco innej patogenezie. Dlatego, by wdrożyć właściwe leczenie, trzeba najpierw zbadać, czy w układzie moczowym w ogóle występują jakiekolwiek bakterie, a jeżeli tak, to jakie.

W tym celu najlepiej wykonać badanie ogólne moczu, które wykaże obecność bakterii, a następnie posiew i antybiogram. Pamiętajmy, że o bakteriomoczu mówi się dopiero wtedy, gdy w 1 ml moczu występuje co najmniej 100 tys. bakterii.

Nie jest to więc metoda pozwalająca szybko wykryć początek infekcji.

Ponadto naukowa teoria różni się od życiowej praktyki.

Okazuje się bowiem, że z powodu szybkiego i częstego oddawania moczu bakterie obecne w zmienionej zapalnie cewce moczowej wypłukują się w trakcie mikcji i dlatego w badaniu moczu przy zapaleniu cewki często są niewykrywalne.

Leia também:  Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze

W zapaleniu pęcherza wymiana moczu w pęcherzu nie jest już tak intensywna i częsta – bakterii jest więcej, więc zwykle można je wykryć w standardowym badaniu ogólnym moczu.

Jednak w praktyce lekarze nie zlecają kompletu badań, najczęściej ze względu na koszty całego procesu diagnostycznego, a dużo rzadziej z powodu złego stanu pacjenta (narastająca gorączka).

Ich działanie sprowadza się do postępowania empirycznego, na zasadzie „przeleczymy” przez tydzień, a jeżeli pacjent wróci do gabinetu, to wtedy zmienimy mu lek na inny, o szerszym spektrum działania.

Wówczas jednak jest już za późno na wykonywanie posiewu z moczu, ponieważ antybiogram powinno się wykonywać co najmniej 2 tygodnie od ostatniego podania antybiotyku, żeby uzyskać wiarygodny wynik (bakterie muszą mieć czas, żeby znów się namnożyć w wykrywalnym stopniu).

Przy nawracających zakażeniach pęcherza moczowego dobrze jest wykonać USG dróg moczowych. Pomoże ono zdiagnozować także kamicę moczową, która często wywołuje zaleganie moczu w pęcherzu, co sprzyja dalszemu rozwojowi infekcji.

Zapalenia w obrębie układu moczowego nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Zakażony mocz może się bowiem cofać moczowodami do nerek i w końcu spowodować ostry stan zapalny z białkomoczem i nieodwracalnym uszkodzeniem kłębuszków nerkowych.

Wtedy po przebytej infekcji na trwałe utracimy część aparatu filtrującego nerki. Warto też wiedzieć, że w przypadku nerek widoczne objawy chorobowe występują późno, ponieważ białkomocz pojawia się dopiero, gdy 75% nerki nie filtruje już prawidłowo moczu.

Dlatego dbajmy o zdrowie i leczmy zapalenia pęcherza lub cewki moczowej nawet wtedy, gdy mamy jedynie objawy pieczenia lub szczypania w trakcie mikcji, bez podwyższonej temperatury ciała.

A z całą pewnością do lekarza należy się zgłosić, gdy po powrocie z plaży zaobserwujemy nie ustępujący przez kilka dni ból w okolicy krzyża, któremu towarzyszy podwyższona temperatura.

Najczęstszym powodem powstawania wszelkich stanów zapalnych w drogach moczowych jest ich wychłodzenie. Powoduje to obniżenie odporności, co ułatwia bakteriom namnażanie się w pęcherzu moczowym i doprowadza do zapalenia. Jest także druga przyczyna, choć mniej oczywista: stosunki płciowe.

W trakcie częstych stosunków płciowych może dochodzić do przenoszenia bakterii z układu płciowego do moczowego. Mogą się też pojawiać mikrootarcia naskórka i błon śluzowych, co także może powodować stan zapalny.

Z tego powodu zapalenie pęcherza moczowego bywa też nazywane chorobą miesiąca miodowego.

W przypadku zapalenia pęcherza moczowego lub cewki moczowej lekarze najczęściej przepisują furaginę w tabletkach (Furaginum Adamed, Furaginum Teva).

Jeżeli jednak po tygodniu leczenia objawy zapalenia nie miną albo już przy pierwszej wizycie mamy podwyższoną temperaturę ciała (infekcja ogólna), lekarz od razu zleci nam lek z innej grupy chemicznej. Będzie to najczęściej któryś z chemioterapeutyków chinolonów, np.

cyprofloksacyna (Ciprix, Cifran, Ciprinol, Ciprofloxacin, Cipronex, Cipropol, Ciproteva, Proxacin) lub lek z grupy sulfonamidów, czyli trimetoprim z kotrimoksazolem, znany pod handlowymi nazwami Biseptol, Bactrim lub Septrin.

Standardy medyczne określają nieco inne postępowanie w przypadku pierwszego zakażenia, a inne w leczeniu nawracającej infekcji pęcherza moczowego – wówczas lekarz rozpoczyna leczenie od razu od chinolonu, a nie od sulfonamidu.

Działania lekarza możemy wspomagać, zażywając leki zakwaszające i dezynfekujące mocz, co sprzyja zahamowaniu namnażania się bakterii i ułatwia zlikwidowanie ogniska infekcji. Jednak takie preparaty nie są w stanie wyleczyć uogólnionej infekcji bakteryjnej.

Warto także wspomagać się dezynfekującymi preparatami ziołowymi typu Urosept lub wyciągami z żurawiny (np. Uretin, Żurawina Uro-Complex, Urinal Intensiv, Solgar Żurawina, Uromaxin, Żuravit, Vitabutin), zawierającymi dużo naturalnej witaminy C.

Nie można nimi jednak zastępować leków zleconych przez lekarza. Producenci preparatów z żurawiną zapewniają, że zawarte w niej proantocyjanidyny (PAC) wspomagają usuwanie bakterii E. coli z dróg moczowych.

Suplementów z żurawiną nie powinni stosować bez porozumienia z lekarzem pacjenci przyjmujący leki z grupy antagonistów witaminy K (np. warfaryna), gdyż może to powodować niebezpieczne interakcje.

Witamina C zawarta w żurawinie osłabia bowiem przeciwzakrzepowe działanie warfaryny, co może spowodować wystąpienie zakrzepicy żył głębokich, zawał lub udar.

Zamiast żurawiny można stosować zwykłą witaminę C w tabletkach (co najmniej 140 mg dziennie).

Zażywając syntetyczną witaminę C pamiętajmy jednak, aby pić wówczas dużo wody (co najmniej 2 litry dziennie), ponieważ nadmiar tej witaminy może wykrystalizowywać się w drogach moczowych, powodując powstawanie kamieni nerkowych.

Z innych parafarmaceutyków dostępnych w sprzedaży w zielarniach i w aptekach stosuje się także preparaty z mącznicy lekarskiej (Liść mącznicy lekarskiej, Urofort), berberysu oraz probiotyki (np. Lacto Lady).

W przypadku zachorowania na zapalenie pęcherza lub cewki moczowej warto zadbać nie tylko o leki i prawidłową ilość napojów w diecie, ale również o wyeliminowanie takich pokarmów, które same w sobie lub zmetabolizowane działają drażniąco na śluzówki dróg moczowych i ścianki pęcherza. Wówczas musimy unikać ostrych przypraw, alkoholu i kofeiny.

Wszyscy wiemy, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Przysłowie to szczególnie sprawdza się w przypadku infekcji dróg moczowych, które zwykle są długotrwałe i nawracające. Często też nie leczymy ich do końca, bo wydaje nam się, że możemy odstawić leki, skoro nie odczuwamy uciążliwych objawów.

Jednak ze względu na ryzyko powikłań ze strony nerek lepiej dmuchajmy na zimne, byśmy nie narobili sobie większych kłopotów. Dlatego nad jeziorem czy na plaży nie siadajmy bezpośrednio na ziemi lub trawie, tylko zawsze zabierajmy ze sobą koc. Nie siedźmy w mokrym stroju kąpielowym, zwłaszcza gdy chorowaliśmy już na zapalenie pęcherza.

Uważajmy też na zdradliwą pogodę, szczególnie wczesnym latem, kiedy słońce grzeje już mocno, ale ziemia może być jeszcze zimna.

Nasze prababcie mówiły: nie siedź na ziemi, bo dostaniesz wilka. I było w tym dużo prawdy, chociaż nie zawsze dostawaliśmy zapalenia pęcherza, tylko czasami zaczynały nas boleć bezobjawowe do tej pory hemoroidy.

Niektórzy dociekliwi lekarze wykazali, że to porzekadło stosowano dawniej dla określenia bolesnego zapalenia splotów limfatycznych okołoodbytniczych. Medycyna ludowa twierdzi zaś, że „łapiemy wilka” dlatego, że ból podczas oddawania moczu jest tak silny, że chce się wyć.

Tak czy inaczej – lepiej zapobiegać niż potem wyć z bólu niczym wilk do księżyca.

 • Tekst: mgr farm. Rafał Jabłoński
 • Czytaj także: Z plaży do ginekologa
 • Czy to już zapalenie pęcherza? Czytaj wiecej>>

Wygraj plecak nowej generacji – weź udział w konkursie! Czytaj w serwisie Dziecko.onet.pl>>

 • Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jak wybrać skuteczny? Szampon na łojotokowe zapalenie skóry to produkt dostępny bez recepty, który znajdziemy zarówno w aptekach i sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Nie…
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (Colitis Ulcerosa) – objawy, leczenie Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (CU – colitis ulcerosa)) jest obok choroby Leśniowskiego-Crohna (CD – ang. Crohn`s Disease) zaliczane do tzw. przewlekłych… Tomasz Gosiewski
 • Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego rośnie po szczepieniu. Ale COVID-19 jest groźniejszy Osoby, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw COVID-19 często obawiają się skutków ubocznych po przyjęciu jednego z dostępnych preparatów. Najnowsze…
 • Przewlekłe zapalenie ucha środkowego Przewlekłe zapalenie ucha środkowego przebiega zawsze ze stałym lub okresowym wyciekiem z ucha treści śluzowej, śluzowo-ropnej lub ropnej, przedziurawieniem błony… Eugeniusz Olszewski
 • Migrena na wakacjach. Jak poradzić sobie z migreną podczas podróży czy wyjazdu wakacyjnego? Świdruje, przeszywa i narasta z każdą minutą. Bólu migrenowego nie można pomylić z żadnym innym. Czy relaks, spokojny sen i kilka kropel olejku lawendowego…
 • Wirusowe zapalenie wątroby można wyleczyć. Co musimy wiedzieć o chorobie? Wirusowym zapaleniem wątroby typu C zakażonych jest w Polsce ok, 150 tys. osób. Jednocześnie, według szacunków, nawet 120 tys. chorych to tzw. „zaginieni”, czyli…
 • Kleszczowe zapalenie mózgu i COVID-19 dają podobne objawy. Łatwo je pomylić Ukąszenie kleszcza wiązać się może z poważnymi następstwami zdrowotnymi. Pajęczaki te przenoszą m.in. boreliozę. Po kontakcie z ich śliną może rozwinąć się też…
 • Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po szczepionkach. Jakie są rokowania po tych NOP-ach? W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków potwierdziła, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia mogą być rzadkim skutkiem ubocznym po szczepieniu…
 • Zapalenie migdałków – objawy, rodzaje, leczenie. Domowe sposoby na zapalenie migdałków Zapalenie migdałków jest infekcyjną chorobą układu chłonnego gardła. Migdałki znajdują się z tyłu gardła. Są to skupiska tkanki limfatycznej, które stanowią część… Adrian Jurewicz
 • Zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego po szczepionkach. Ile przypadków w Polsce? [SPRAWDZAMY] W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków poinformowała, że zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia to bardzo rzadkie skutki uboczne po podaniu… Agnieszka Mazur-Puchała
Leia também:  Schistosomatoza (bilharcjoza) – objawy i leczenie choroby

Bardzo częste nawracające zakażenia układu moczowego – postępowanie i zapobieganie

Piszę, bo mam ogromny problem, lekarze, którzy mnie leczyli rozkładają już ręce, a ja choruję nadal na bardzo częste zapalenie pęcherza i cewki moczowej. Biorę jeden antybiotyk kończę i zaczynam następny – Cipronex, Amoksiklav 875+125 mg, Cefaleksyna TZF 500, Nolicyn 400 oraz szczepionka Uro vaxom i Biseptol 960.

Leki te przyjmuję na przemian w ciągu roku. Wynik urografii był bardzo dobry, nie widać cofania się moczu. Parę razy byłam w szpitalu. Pierwszy raz jak miałam pół roku. Teraz mam 22 lata i już nie wiem, jak to jest nie przyjmować antybiotyku. W ciągu roku choruję 14 razy.

W posiewach miałam najgorsze bakterie i prawie na wszystko odporne, ostatnio w posiewie była E. coli. W szpitalu podawano mi Biodacynę i Cipronex w kroplówkach. Dwa razy miałam zastój. Kiedyś przy tych infekcjach miałam gorączkę, teraz już jest tylko ból, pieczenie i parcie na mocz.

Dziennie wypijam 1,5 l wody, jem doraźnie Femisept uro plus antybiotyk. Ale kończę antybiotyk i znowu infekcja w ciągu tygodnia powraca. Po ostatniej wizycie przepisano mi globulki Floragyn. Tantum rose stosuję już 3 miesiące i nic. Żadne badanie nie wskazuje, na jakąś wadę układu moczowego czy rozrodczego.

Bardzo proszę o pomoc, jakąś poradę, bo z roku na rok choruję coraz częściej z bardziej nasilonymi objawami. Z góry bardzo dziękuję i czekam na odpowiedź.

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ

Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Nawracające zakażenia układu moczowego występuje znacznie częściej u kobiet ze względu na szczególne warunki anatomiczne (krótka cewka moczowa, mała odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej).

U niektórych kobiet występuje predyspozycja genetyczna (brak wydzielania z moczem przeciwciał i oligosacharydów o właściwościach przeciwbakteryjnych). Z tych powodów u wielu kobiet zakażenie układu moczowego (zwykle pęcherza) występuje wielokrotnie w ciągu roku, stanowiąc poważne utrudnienie codziennego życia.

W zdecydowanej większości przypadków brak jest jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie układu moczowego, których leczenie prowadziłoby do ustąpienia nawrotów zakażenia.

W pytaniu opisano problem nawracających zakażeń układu moczowego o szczególnym nasileniu, który pojawił się już w wieku niemowlęcym.

Niektóre epizody zakażenia wymagały hospitalizacji oraz stwierdzano w posiewach moczu bakterie oporne na antybiotyki..

Wykonywane badania nie ujawniły anatomicznych nieprawidłowości w obrębie układu moczowego oraz rozrodczego. Obecnie objawy zakażenia występują kilkanaście razy w roku.

Leczenie zapalenia pęcherza polega na stosowaniu przez kilka dni (zwykle 3-7) antybiotyku zaleconego przez lekarza na podstawie antybiogramu (jeżeli wykonano posiew moczu) lub takiego, który zwykle jest skuteczny w zakażeniu wywołanym przez E.coli.

Typowo stosowane leki to trimetoprim (lub kotrimoksazol np. Biseptol, Bactrim), furazydyna (Furagin) czy cyprofloksacyna (np. Cipropol, Cipronex). Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 1-3 dni.

Niektóre kobiety z rozpoznanym nawracającym zakażeniem układu moczowego mogą, po uzgodnieniu takiego postępowania z lekarzem, samodzielnie rozpocząć leczenie antybiotykiem.

Gdy dotychczasowe zakażenia spowodowane były bakteriami nietypowymi (jak w przypadku opisanym w pytaniu), to każdorazowo po wystąpieniu objawów należy wykonywać posiew moczu w celu potwierdzenia bakteriomoczu oraz identyfikacji uropatogenu i jego lekowrażliwości.

Należy przestrzegać kilku ogólnych zasad, które mogą w istotny sposób zmniejszyć częstotliwość tych nawrotów:

 • picie odpowiednio dużej ilości płynów w ciągu doby (około 1,5 l); wypicie dodatkowej szklanki napoju przed stosunkiem płciowym
 • po wystąpieniu potrzeby oddania moczu, nie należy tej czynności odwlekać; zawsze należy oddać mocz po stosunku płciowym
 • codzienne picie soku z żurawin (około 1 l), który hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych. Dostępne są również tabletki zawierające wyciąg z owoców żurawiny
 • należy codziennie myć narządy płciowe (oraz zawsze przed stosunkiem płciowym); należy podcierać się w kierunku od przodu do tyłu, co zapobiega przemieszczaniu bakterii z okolicy odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej
 • w przypadku stosowania środków plemnikobójczych, zwłaszcza z krążkiem pochwowym, zmiana na inną metodę antykoncepcji w porozumieniu z lekarzem

Na zlecenie lekarza i pod jego kontrolą stosuje się następujące metody zapobiegania:

 • u kobiet, u których nawroty zakażenia mają wyraźny związek z aktywnością seksualną (dolegliwości dysuryczne pojawiają się zawsze lub zwykle w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu godzin po stosunku płciowym), przyjmowanie profilaktycznej pojedynczej dawki antybiotyku po stosunku płciowym,
 • profilaktyka ciągła polega na przyjmowaniu leku przeciwbakteryjnego w małej dawce (np. trimetoprim 100 mg, Furagin 50 mg, kotrimoksazol 240 mg) codziennie lub 3 razy w tygodniu przed snem. Ten sposób postępowania stosuje się u kobiet z częstym nawrotami (ponad 5 w ciągu roku), które nie wykazują związku z aktywnością seksualną
 • tzw. immunoprofilaktyka, czyli stosowanie preparatu (powszechnie nazywanego szczepionką), który ma zwiększyć odporność na zakażenia bakteriami wywołującymi typowo zapalenie pęcherza. Jak dotąd w badaniach klinicznych skuteczność wykazano tylko dla preparatów zawierających ekstrakt z bakterii E.coli. Preparaty takie można stosować tylko na zlecenie i pod kontrolą lekarza i korzystny efekt występuje tylko u niektórych kobiet.

Duława J.: Zakażenia układu moczowego – Vademecum. Medycyna Praktyczna, Kraków 1998.
Książek A., Rutkowski B.: Nefrologia. Lublin 2004
Szczeklik A. (red.).: Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.

Zakażenie układu moczowego – domowe sposoby

 • Bez recepty
 • Kosmetyki i dermokosmetyki
 • Mama, ciąża, dziecko
 • Sprzęt i wyroby medyczne
 • Żywienie medyczne

łupież, witaminy, ochrona przed słońcem, makijaż, pharmaceris h, żywienie specjalistyczne, wypadanie włosów, zestawy, fluidy intensywnie kryjące, pharmaceris a, pharmaceris e, resource, rzuć palenie, drinki odżywcze, driniki odżywcze, pharmaceris f, siwienie włosów

koronawirus, emolienty, rzucanie palenia, na alergię, zakażenie układu moczowego, preparaty na włosy, grypa, kosmetyki do opalania i po opalaniu, witaminy, hemoroidy, witaminy na odporność, ranking, ból stawów, przeciw owadom, mleka modyfikowane, leki na niestrawność

Zapalenie układu moczowego to częsta przypadłość, która zazwyczaj przytrafia się w najmniej odpowiednim momencie.

Oczywiście nawracające infekcje i te przebiegające z zaostrzonymi objawami wymagają konsultacji lekarskiej, ale często z pomocą przychodzą również domowe sposoby na zapalenie pęcherza.

Jak załagodzić ból przy oddawaniu moczu oraz inne objawy związane z infekcją dróg moczowych za pomocą ziołowych naparów, nasiadówek i preparatów z żurawiną?

 • 1. Zapalenie pęcherza – objawy
 • 2. Domowe sposoby na zakażenie układu moczowego
 • 3. Zapalenie układu moczowego u dzieci
 • 4. Zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza – objawy

Zapalenie dróg moczowych ma związek z namnażaniem się bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Aby określić ich rodzaj konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego próbki moczu.

Najczęściej są to patogeny z rodzaju: Enterococcus, Klebsiella, Pseudomonas, Proteus oraz głównie E.coli.

Jaka bakteria w moczu by to nie była, objawy związane z infekcją są podobne w każdym przypadku. Zalicza się do nich:

 • ból w dolnym podbrzuszu,
 • pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu,
 • uczucie ciągłego parcia na pęcherz i jego niepełnego opróżnienia mimo wizyty w toalecie,
 • dyskomfort podczas oddawania moczu oraz zaraz po jego oddaniu.
Leia também:  Como alterar a localização da pasta temp no windows 7

Zdarza się również, że infekcja układu moczowego ma charakter ostry. Wtedy w moczu można zaobserwować krew i pojawiają się objawy ogólne, w tym gorączką. Konieczna jest wtedy natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to problem, który znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Ma to związek z budową anatomiczną dróg moczowych. U pań cewka moczowa jest znacznie krótsza, a także znajduje się ona bliżej odbytu i pochwy, które to stanowią siedlisko drobnoustrojów chorobotwórczych.

Bakterie wnikają do ujścia cewki, przylegają do jej ścian i ulegają namnażaniu, po czym wędrują wyżej i zajmują pęcherz moczowy. Jeśli infekcja nie jest zatrzymana na tym etapie może dojść do zakażenia moczowodów, a co gorsza nerek i prowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

Każdy czynnik spowalniający lub blokujący przepływ moczu ułatwia wnikanie bakterii do ujścia cewki i zwiększa ryzyko zakażenia.

Domowe sposoby na zakażenie układu moczowego

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza mają na celu eliminację bakterii z dróg moczowych głównie poprzez działanie moczopędne, ale także odkażające. Popularne jeśli chodzi o takie efekty są zioła,  z których można wykonać zarówno napary do picia jak i nasiadówki (ciepłe, ziołowe kąpiele).

Do ziół o korzystnym działaniu na zapalenie cewki moczowej i pęcherza zalicza się m.in. liść brzozy, pokrzywy, ziele skrzypu, nawłoci, kłącze perzu i korzeń lubczyku. Zioła te dostępne są w formie sypanej, saszetek do zaparzania, a także gotowych mieszanek.

Dla osób, które nie lubią pić ziołowych naparów, ze względu na ich specyficzny smak dostępne są oczywiście ekstrakty ziołowe w tabletkach, które zawierają kompozycje łagodzące objawy ZUM, np. Urosept.

Korzystny wpływ na układ moczowy wykazują również owoce żurawiny wielkoowocowej. Powszechnie jest ona stosowana jako środek ograniczający namnażanie się bakterii w drogach moczowych. Dlatego można po nią sięgać zarówno podczas infekcji jak i w celach profilaktycznych.

Nie mniej jednak coraz więcej badań wskazuje na znacznie większy wpływ owoców żurawiny na zmniejszanie ryzyka rozwoju zakażenia w obrębie układu moczowego niż na łagodzenie objawów podczas trwającej infekcji.

Co ważne sięgając po preparat z żurawiną warto wybrać ten standaryzowany na obecność związków aktywnych (proantocyjanidyny) lub sięgnąć po naturalny sok.

Objawy związane z zapaleniem pęcherza dobrze łagodzi również ciepło. Wyższa temperatura poprawia ukrwienie błon śluzowych. Dlatego położenie termoforu w okolicach podbrzusza czy też ciepłe kąpiele przynoszą choremu szybkie ukojenie.

Ważne jest również nawodnienie. Aby chorobotwórcze bakterie z dróg moczowych mogły zostać wypłukane należy dostarczyć nawet do 3 l płynów więcej niż zazwyczaj. Warto sięgać po naturalne soki bogate w witaminę C oraz herbatki ziołowe.

Zapalenie układu moczowego u dzieci

ZUM u dzieci może powodować szereg niespecyficznych objawów, m.in. gorączkę, brak apetytu, wymioty, senność, płacz w trakcie oddawania moczu, zmianę zabarwienia i zapachu moczu.

Ze względu na duże ryzyko powikłań, w postaci zapalenia nerek, nie warto leczyć zakażenie dróg moczowych u dzieci domowymi sposobami na własną rękę.

Tym bardziej, że oprócz syropów z żurawiną nie ma na rynku preparatów bezpiecznych dla dzieci do podania w razie gdy pojawi się zakażenie układu moczowego.

Objawy można łagodzić za pomocą ciepłej kąpieli czy też podania leków przeciwgorączkowych, ale wizyta u pediatry jest konieczna. Leczenie powinno zostać rozpoczęte gdy występują bakterie w moczu i opiera się ono na antybiotykoterapii. Należy również uważać z podawaniem dzieciom ziołowych naparów. Wiele z surowców tego typu nie nadaje się do stosowania przez maluchy.

Zapalenie pęcherza w ciąży

W trakcie ciąży dochodzi do szeregu zmian anatomicznych i funkcjonalnych, które dotyczą również układu moczowego. Obejmują one powiększenie nerek, zwiększenie zastoju moczu w pęcherzu i moczowodach, zmiany jego pH oraz wzrostu stężenia glukozy we krwi. Te wszystkie czynniki wpływają na wzrost ryzyka infekcji bakteryjnych zarówno w dolnym jak i górnym odcinku dróg moczowych.

Dlatego w tym szczególnym okresie profilaktycznie wykonuje się bakteriologiczne badanie moczu.

Bakterie w moczu w ciąży mogą nie dawać żadnych objawów, a przyczynią się do rozwoju ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, co skończyć się może poważnymi komplikacjami dla płodu.

Natomiast kiedy ciężarna odczuwa ból przy oddawaniu moczu. Domowe sposoby powinny zostać ograniczone do minimum i najlepiej od razu udać się do lekarza w celu wykonania badania bakteriologicznego.

Bibliografia:

 1. Bochniewska V., Jung A., Żuber J.; Zakażenie układu moczowego u dzieci; Pediatr Med Rodz 2012, 8 (1), p. 12-22 [dostęp online].
 2. Szałek E. i inni; Bakteryjne zakażenia układu moczowego u kobiet w ciąży; Farmacja współczesna; 2011; 4: 166-170 [dostęp online].

17. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Zapalenie pęcherza u dzieci i dorosłych to najczęstsza infekcja dróg moczowych. Nieleczona może prowadzić do zakażenia nerek. U kogo częściej pojawia się ta choroba? Po jakie leki odkażające drogi moczowe bez recepty warto sięgnąć w przypadku zachorowania?

27. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Terapia onkologiczna jest bardzo inwazyjną metodą leczenia podczas której obserwuje się toksyczne zmiany w obrębie skóry, błon śluzowych oraz płytki paznokciowej.

Odpowiednia pielęgnacja po radioterapii i chemioterapii pozwoli ograniczyć powstawanie zmian skórnych i znacznie poprawi komfort życia pacjenta.

Jaki krem po chemioterapii najlepiej zastosować? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas i po radioterapii?

17. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Zapalenie pęcherza u dzieci i dorosłych to najczęstsza infekcja dróg moczowych. Nieleczona może prowadzić do zakażenia nerek. U kogo częściej pojawia się ta choroba? Po jakie leki odkażające drogi moczowe bez recepty warto sięgnąć w przypadku zachorowania?

10. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 3

Silny układ odpornościowy skutecznie zwalcza zarazki, z którymi dziecko ma częstą styczność po powrocie do szkoły lub przedszkola. Jak wspierać rozwój układu immunologicznego? Jak dbać o odporność dziecka, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Które preparaty na odporność dla dzieci warto podawać?

03. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 21

U 1 na 10 osób rozwijają się kamienie nerkowe. Objawy najczęściej kojarzą się z silnym bólem, choć u części chorych w ogóle on nie występuje. Jakie się przyczyny kamicy nerkowej? Jakie leki na kamienie nerkowe są skuteczne i po które zioła warto sięgnąć?

26. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 23

Potrzeby żywieniowe dziecka są bardzo indywidualne. Ze względu na problemy trawienne i nietolerancje pokarmowe nie każdemu niemowlakowi można podawać klasyczne mleko modyfikowane początkowe, a później mleko następne. W wielu przypadkach pomocne okazują się mleka specjalistyczne. Czym są tego typu produkty i dla kogo są one przeznaczone?

18. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 5

Zarówno na etapie planowania jak i samej ciąży zapotrzebowanie na niektóre składniki znacznie się zmienia. Co warto suplementować według aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, aby zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i zapewnić dziecku najlepszy rozwój?

15. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 2

Dyspepsja, która potocznie nazywana jest niestrawnością to często pojawiający się zespół objawów związanych ze złym trawieniem. Najczęściej niestrawność pojawia się po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach, ale może być powodowana również przez nadmierny stres.

Objawy niestrawności jelit i żołądka występują również w przebiegu różnego rodzaju chorób układu pokarmowego, m.in. wrzodów żołądka, dwunastnicy, refluksu, zapalenia żołądka czy też nowotworów przewodu pokarmowego.

Jak objawia się dyspepsja i jak sobie z nią radzić?

08. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 3

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny. Czasem nadmierne wysuszenie naskórka może wiązać się z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Jak radzić sobie z suchą skórą na co dzień, jak skutecznie ją nawilżyć i na jakie inne objawy zwrócić uwagę?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*