Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze

Bułeczka, motylek, fartuszek hotentocki – te określenia wyglądu sromu królują w Internecie. Zastanawiasz się czasem, jak faktycznie powinny wyglądać okolice intymne kobiety i czy wygląd Twojego sromu nie odbiega od standardów?

Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze

Bułeczka, motylek, fartuszek hotentocki – te określenia wyglądu sromu królują w Internecie.

Zastanawiasz się czasem, jak faktycznie powinny wyglądać okolice intymne kobiety i czy wygląd Twojego sromu nie odbiega od standardów? Najwięcej pytań i wątpliwości budzi kwestia tego, co najbardziej widoczne, a więc warg sromowych.

Jak powinny wyglądać idealne wargi sromowe? Kiedy rozmiar warg sromowych zaczyna być problemem? Czy labioplastyka to jedyny sposób na przerost warg sromowych? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Wargi sromowe idealne

Panie, a nie rzadko także panowie, zadają pytanie: Czy istnieje jeden, prawidłowy wzorzec tego, jak powinny wyglądać wargi sromowe? Otóż nie! Bywają większe i mniejsze, cieńsze i grubsze, symetryczne i asymetryczne.

Co więcej, każdy z tych przypadków mieści się w normie, pod warunkiem, że kobieta czuje się komfortowo i nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy wygląd i anatomia warg sromowych negatywnie wpływają na zdrowie intymne, samopoczucie i jakość życia seksualnego kobiety.

Problematyczne wargi sromowe

Każda kobieta posiada charakterystyczną dla siebie urodę warg sromowych. U jednych pań wargi sromowe mniejsze są zupełnie schowane w wargach większych, u innych wargi mniejsze wystają ponad wargi sromowe większe. Wargi sromowe mogą być też asymetryczne oraz różnić się kolorem.

Wiele kobiet boryka się jednak z tzw. przerostem warg sromowych mniejszych. Mówimy o nim wówczas, gdy ich długość od podstawy, wynosi więcej niż 5 cm.

Przerost warg sromowych to dla wielu kobiet duży problem, wykraczający poza defekt estetyczny. Przerośnięte wargi sromowe utrudniają bowiem normalne funkcjonowanie. Powodują ból, prowadzą do otarć i infekcji intymnych.

Dla wielu kobiet są także przyczyną kompleksów, wstydu oraz trudności w kontaktach seksualnych.

Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze

Źródło problemu

Na wygląd oraz kształt naszych warg sromowych może mieć wpływ wiele czynników. Specjaliści wymieniają m.in.:

 • uwarunkowania genetyczne
 • niektóre kobiety po prostu rodzą się z przerośniętymi wargami sromowymi,
 • porody siłami natury, podczas których często wykonywane jest nacięcie krocza lub dochodzi do samoistnych uszkodzeń i deformacji w obrębie warg sromowych,
 • przewlekłe infekcje intymne,
 • przebytą w dzieciństwie terapię hormonalną z zastosowaniem estrogenów i androgenów,
 • masturbację oraz niektóre praktyki seksualne, podczas których dochodzi do naciągnięcia warg sromowych,
 • intymny percing

Jak zatem przywrócić naturalną funkcjonalność i pożądany wygląd warg sromowych?

Labioplastyka – plastyka warg sromowych

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest poprawa funkcjonalności oraz wyglądu warg sromowych. Podczas zabiegu można zmniejszyć wargi sromowe, skorygować asymetrię, zmienić ich kształt, a także zrekonstruować. Labioplastyka polega na wycięciu nadmiaru tkanki i wymodelowaniu warg sromowych tak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję oraz zyskały estetyczny wygląd.

Laserowy zabieg zmniejszania warg sromowych jest mniej inwazyjny, niż tradycyjna labioplastyka z użyciem skalpela. Laser ogranicza uszkodzenie tkanek do minimum i zapobiega krwawieniu, co skraca czas gojenia, zapobiega powstawaniu obrzęków i blizn pooperacyjnych.

Dodatkowo laser stymuluje produkcję nowego kolagenu, dzięki czemu tkanki stają się bardziej elastyczne. Zabieg trwa około 60 minut, jest małoinwazyjny i wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu, jeśli nie ma przeciwskazań pacjentka wraca do domu. Przez 4-6 tygodni po zabiegu należy zachować abstynencje seksualną.

Czas ten uzależniony jest jednak od zaleceń lekarza i subiektywnych odczuć pacjentki.

Labioplastyka – dla kogo?

Labioplastykę zaleca się kobietom:

 • które cierpią na anatomiczny przerost warg sromowych,
 • u których występuje asymetria lub deformacja warg sromowych,
 • u których przerost warg sromowych jest przyczyną obtarć, bólu, infekcji intymnych,
 • które doświadczają dyskomfortu nosząc obcisłe ubrania, uprawiając sport,
 • które odczuwają niezadowolenie i dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem warg sromowych.

Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze 

Wielkość Twoich warg sromowych utrudnia Ci normalne funkcjonowanie? Odczuwasz dolegliwości zdrowotne, których przyczyną jest przerost warg sromowych? Nie jesteś zadowolona z wyglądu Twoich warg sromowych? Skonsultuj się ze specjalistą Gyncentrum.  Zadzwoń: 32 506 57 77

Napisz: [email protected]

Konsultacja merytoryczna:

Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze dr n.med. Anna Bednarska-Czerwińska Ginekolog i położnik, endokrynolog Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.

 • Dzięki ginekologii estetycznej każda kobieta niezadowolona z wyglądu i funkcjonowania swoich sfer intymnych może znów poczuć się piękna. Ginekologia estetyczna oferuje całą gamę zabiegów. Dużą popularnością cieszą się hymenotomia i hymenoplastyka, czyli zabiegi usunięcia oraz rekonstrukcji błony dziewiczej.
 • Choć nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet, wciąż niechętnie o nim mówimy. Tymczasem niekontrolowane popuszczanie moczu powoduje dyskomfort i obniża jakość życia. Na szczęcie kobieta może uporać się ze swoim problemem, sięgając po którąś z dostępnych metod leczenia nietrzymania moczu. Jedną z nich jest Bulkamid.
 • Nietrzymanie moczu nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale też zagraża zdrowiu. Może np. prowadzić do stanów zapalnych w obrębie układu moczowo-płciowego. Leczenie nietrzymania moczu nie zawsze musi wiązać się z zabiegiem chirurgicznym. Doskonale sprawdzają się również laseroterapia!
 • Statystycznie nawet 80% kobiet obawia się porodu. Lęk ten nie odbiera im jednak radości z oczekiwania na potomka, nie paraliżuje. Inaczej jest w przypadku kobiet cierpiących na tokofobię, czyli paniczny lęk przed ciążą i porodem. Z czego ten lęk wynika? Jak z nim walczyć? Sprawdźmy!
 • Nawet 20-30% par leczonych z powodu niepłodności może borykać się z tzw. niepłodnością idiopatyczną, czyli niepłodnością niewiadomego pochodzenia. Mówimy o niej wtedy, gdy wyniki wszystkich rutynowych badań są prawidłowe, a mimo to ciąży nie udaje się uzyskać. Czy problem ten można rozwiązać?

Wargi sromowe – motylki czy bułeczki?

“Witam.

Mam 18 lat i moim problemem są wargi sromowe mniejsze. Otóż posiadam tzw. fartuszek hotentocki. Fartuszek ten to inaczej motylek, czyli wystające wargi sromowe mniejsze spomiędzy tych większych.

Możliwe, że część z Was o tym nie słyszała, bo czytając w Internecie wiele osób pierwszy raz się styka z czymś takim, a nawet moja przyjaciółka, której niedawno powiedziałam też nie miała o tym pojęcia (jedyna osoba której zwierzyłam się z tego). Kiedyś myślałam o operacji.

Zazdroszczę kobietom które mają ładnie wszystko schowane, a ja mam (jak to ktoś określił na jakimś forum internetowym) zwisającą skórę.

Przyznam też, że czasami odczuwam przez to pewien dyskomfort np. jak ubiorę obcisłe spodnie to już myślę, żeby je jak najszybciej ściągnąć. I tu moje pytanie.

Czy Wy też, drogie Czytelniczki macie z tego powodu kompleksy, a może z biegiem czasu przestałyście się tym przejmować? Nie uprawiałam jeszcze seksu, ale czy ten “motylek” nie przeszkadza? I ciekawi mnie bardzo co na to Wasi mężczyźni?:)

Pozdrawiam,

Basia”

Tak jak każda z nas ma inną twarz, inne dłonie czy inne piersi, tak samo różnimy się budową najintymniejszego obszaru kobiecego ciała jakim są narządy płciowe.

Jednym z najbardziej problematycznych rejonów pochwy są wargi sromowe otaczające jej przedsionek.

Na zewnątrz chronią go wargi sromowe większe (fałdy skóry zawierające dużą ilość tkanki tłuszczowej), a pod spodem wargi sromowe mniejsze utworzone z cienkiej skóry pozbawionej gruczołów potowych.

Jak przyznaje wielu specjalistów ginekologów, nazwy i typologia warg sromowych mogą być mylące, gdyż u wielu kobiet to wargi sromowe mniejsze są większe i wystają na zewnątrz.

Jednak wbrew obawom pań, które są właśnie w taki sposób zbudowane, nie jest to symptom żadnej choroby czy nieprawidłowości rozwojowej.

To tylko kolejny przykład na to, że każda kobieta jest inna!

Mężczyźni rozróżniają dwa podstawowe rodzaje waginy: „bułeczki” (gdzie wargi sromowe mniejsze są schowane) oraz „motylki” (gdy wargi sromowe mniejsze wystają po wargi większe).

Jednak wystarczy krótka lektura forów internetowych, aby dowiedzieć się, że zdecydowana większość facetów nie przywiązuje wagi do wyglądu pochwy, choć tak jak w przypadku blondynek i brunetek, znajdą się również zdeklarowani miłośnicy jednego typu waginy (tu zdania są podzielone!).

Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze

To, czy kobieta zaakceptuje budowę swoich narządów płciowych zależy tylko od niej samej. Jeśli jednak wystające wargi sromowe są źródłem kompleksów uniemożliwiających satysfakcjonujące współżycie albo utrudniają codzienne funkcjonowanie (np. noszenie obcisłych legginsów), warto rozważyć poddanie się zabiegowi labioplastyki.

Polega ona na chirurgicznym poprawieniu wyglądu warg sromowych – redukcji ich przerostu albo asymetrii (gdy jedna z fałd jest znacznie większa od drugiej). Chirurg plastyczny usuwa części wystającej tkanki i wstrzykuje miejscowe wypełniacze, np. kolagen albo tłuszcz pobrany z ciała pacjentki.

Co ważne, blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, a operacja może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.

Leia também:  Como aliviar dor nos rins: 10 passos (com imagens)

Należy jednak pamiętać, że operacja nie zastąpi oddanego i czułego kochanka, który uwielbia kobietę taką jaka jest. Jeśli partnerzy ufają sobie, potrafią czerpać przyjemność z seksu niezależnie od rozmiaru członka i wyglądu waginy.  A to wszystko bez ingerencji plastycznej – bez ryzyka powikłań i niepotrzebnych kosztów.

UWAGA! Tzw. fartuszek hotentocki to nie to samo co klasyczny przerost warg sromowych mniejszych.

Są to szczególnie rozwinięte wargi sromowe mniejsze, które wystają z warg sromowych większych nawet na długość 10 cm.

W tak skrajnych przypadkach zaleca się przeprowadzenie zabiegu labioplastyki, ponieważ zbudowane w ten sposób narządy płciowe mogą utrudniać wejście członka do pochwy.

 • Gabriela Mostowicz-Zamenhoff
 • Zobacz także:
 • Jak wykonywać samobadanie piersi?
 • Już niebawem na polskim rynku dostępna będzie antykoncepcja zmniejszająca ilość miesiączek w roku do czterech.
 • Miesiączka raz na kwartał
 • Już niebawem na polskim rynku dostępna będzie antykoncepcja zmniejszająca ilość miesiączek w roku do czterech.

2 metody korekty warg sromowych

Zbyt duże lub za małe wargi sromowe, a także ich niesatysfakcjonujący kształt to, wbrew pozorom, ważne dla kobiety sprawy. Nie tylko mają one wpływ na jej samopoczucie, ale także na pewne życiowe aktywności. Labioplastyka – korekcja warg sromowych – zadbaj o każdy szczegół naszego ciała, ot co.

Wargi sromowe

Istnieją bardzo różne rodzaje warg sromowych. Wargi sromowe mogą różnić się u kobiet zarówno rozmiarami jak i kształtem. Co więcej, rodzaje warg sromowych mogą ulegać zmianie w ciągu życia kobiety, pod wpływem różnych czynników.

Nie zawsze zmiany te są przez nie dobrze odbierane, dlatego korekcja warg sromowych i plastyka warg sromowych to dwa rodzaje zabiegów, które stworzone zostały po to, aby w takich przypadkach pomagać.

Do gabinetów medycyny estetycznej coraz częściej zgłaszają się zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety, które pragną poczynić zmiany w kształcie warg sromowych lub ich rozmiarze.

Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze

Najczęstszym problemem, który skłania ich do tego działania jest przerost warg sromowych, ale nic nie stoi nie przeszkodzie, aby korekta warg sromowych lub plastyka warg sromowych była przeprowadzana w celu osiągnięcia kształtu lub rozmiaru warg sromowych, z którymi pacjentka zwyczajnie czuje się najlepiej. Modelowanie warg sromowych przeprowadza się również po to, aby lepiej mogły one spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona kanału rodnego przed infekcjami intymnymi, zakażeniami czy podrażnieniami.

Przerost warg sromowych

Normalne jest, że wargi sromowe mniejsze, jak sama nazwa wskazuje, są mniejsze od dużych warg sromowych. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne.

Gdy wargi sromowe mniejsze są tak duże, że wystają spomiędzy dużych warg sromowych, przypadki te określa się jako przerost warg sromowych albo tzw. fartuszek hotentocki lub – bardziej potocznie – „motylek”.

W skrajnych przypadkach, wargi sromowe mniejsze mogą osiągać długość nawet do 10 cm, powodując istotny problem podczas współżycia czy utrudniając uprawianie sportu.

Fartuszek hotentocki w pewnych społecznościach np. wśród plemion afrykańskich, uznawany jest jako ideał kobiecości, do którego warto dążyć wykorzystując zabiegi plastyczne. W naszej kulturze jednak przyjęło się, że przerost warg sromowych nie jest pożądaną sytuacją. Na szczęście istnieje możliwość korekcji warg sromowych, która rozwiązuje problem z fartuszkiem hotentockim.

Czynniki powodujące zmiany warg sromowych

Różne czynniki sprawiają, że wargi sromowe mogą zmieniać swój kształt lub rozmiar. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. Wśród czynników powodujących przerost warg sromowych, ich zniekształcenie lub utratę objętości, najczęściej wymienia się:

 • przerost warg sromowych po porodzie,
 • przerost warg sromowych w wyniku częstych infekcji intymnych,
 • przerost warg sromowych spowodowany bogatym życiem seksualnym,
 • przerost warg sromowych spowodowany noszeniem biżuterii w miejscach intymnych,
 • utrata objętości tkanki warg sromowych po odchudzaniu,
 • utrata objętości tkanki warg sromowych w wyniku starzenia się organizmu,
 • intensywne kuracje hormonalne przeprowadzane w dzieciństwie.

Labioplastyka – Korekcja warg sromowych

Plastyka warg sromowych w naszej Klinice może być przeprowadzona na dwa sposoby:

 • zabieg chirurgii plastycznejlabioplastyka służąca jedynie zmianie kształtu sromu często łączona bywa z wypełnieniem warg sromowych tkanką tłuszczową pacjentki. Jednak gdy problemem jest przerost warg sromowych, zabieg ograniczany jest do wykonania odpowiednich nacięć, które pozwolą zmniejszyć zbyt duże wargi sromowe.

Labioplastyka – Korekta kształtu warg sromowych

 • zabieg kwasem hialuronowym – to wersja dla poszukujących mniej inwazyjnej metody korekcji warg sromowych, którym nie przeszkadza, że efekt zabiegu utrzymuje się do 2 lat, a nie jak w przypadku labioplastyki – nawet do końca życia. Substancja wprowadzana jest podskórnie, za pomocą cienkiej igły. Rezultaty korekcji warg sromowych kwasem hialuronowym to przede wszystkim zwiększenie objętości warg sromowych, kształtu oraz jędrności. Plastyka warg sromowych tą metodą polecana jest szczególnie osobom, które utraciły objętość tkanki miejsc intymnych na skutek intensywnego odchudzania lub postępujących procesów starzenia. Zabieg ten nie jest przeznaczony dla osób posiadających za duże wargi sromowe.

Plastyka warg sromowych kwasem hialuronowym

Wargi sromowe to ważna część ciała kobiety. Jeśli nie czujemy się zadowolone z ich wyglądu, warto poszukiwać metod korekcji warg sromowych, które w dzisiejszych czasach mogą być już wykonywane nawet bez użycia skalpela, ot co.

Przerost warg sromowych: objawy, przyczyny, leczenie, zabieg

Fartuszek hotentocki – duże wargi sromowe mniejsze

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Fartuszek hotentocki, czyli przerośnięte wargi sromowe, operuje się w ramach publicznego systemu zdrowotnego, jeśli są ku temu przesłanki zdrowotne. Za zabieg wykonywany ze względów estetycznych należy zapłacić z własnej kieszeni około 4 tysiące złotych. Operacja ta to labioplastyka.

Wargi sromowe większe i mniejsze okalają ujście pochwy i szparę sromową. Są parzyste. Wargi sromowe większe znajdują się od zewnątrz i są owłosione, zawierają większą ilość tkanki tłuszczowej. Wargi sromowe mniejsze są pozbawione włosów, znajdują się bliżej szpary sromowej. Są mniejsze i cieńsze od drugiej pary warg sromowych.

Jak wyglądają przerośnięte wargi sromowe? Objawy przerostu warg sromowych

Nazwa fartuszek hotentocki, bo tak też określa się przerost warg sromowych, wywodzi się od nazwy południowoafrykańskiego plemienia Hotentotów (współczesna nazwa tego plemienia to Khoikhoi lub KhoeKhoe).

U kobiet z tego plemienia wargi sromowe mniejsze były na tyle duże, że wystawały spomiędzy warg sromowych większych. O przeroście warg sromowych mniejszych można mówić wtedy, gdy ich długość od podstawy do krawędzi jest większa niż 4 centymetry.

Zjawisko to może występować jedno- lub obustronnie.

Powiększone wargi sromowe są cienkie i delikatne, ale znacznie wydłużone. Powoduje to, że kobieta z taką przypadłością może odczuwać ból podczas chodzenia czy uprawiania sportu, gdy fałdy skóry ocierają się o siebie.

Fartuszek hotentocki bywa też powodem kompleksów, przez co ogranicza aktywność życiową i seksualną kobiet z przerostem warg sromowych. W niektórych przypadkach przez zbliżeniem powstrzymuje też odczuwanie bólu i dyskomfortu podczas współżycia w związku z powiększonym sromem.

Co robić kiedy wargi sromowe są zbyt duże? Zobacz film i poznaj opinię eksperta :

Przerost warg sromowych i ciągłe podrażnianie tych okolic podczas zwykłych czynności sprzyjają infekcjom i powstawaniu stanów zapalnych. O wiele trudniej niż przy prawidłowej budowie zewnętrznych narządów płciowych utrzymać higienę miejsc intymnych, szczególnie latem, gdy cienką skórę podrażnia nie tylko ocieranie o bieliznę, ale też pot.

Rzadziej zdarza się przerost warg sromowych większych. Nie powoduje takich dolegliwości jak przerost warg sromowych mniejszych.

Przyczyny przerostu warg sromowych

Przerost warg sromowych mniejszych przyczyny może mieć związane z genami, hormonami, porodem naturalnym czy infekcjami. Nie odkryto bezsprzecznych przyczyn powiększenia warg sromowych, zaobserwowano jednak, że zjawisko to jest bardzo często wrodzone i pojawia się w linii żeńskiej danej rodziny. Wówczas można mówić o pierwotnym przeroście warg sromowych.

Wtórnie przerośnięte wargi sromowe mniejsze występują u kobiet, które:

 • urodziły kilkoro dzieci siłami natury,
 • rodziły i podczas porodu faza parcia była wydłużona,
 • przebyły terapię hormonalną z hormonami androgennymi lub przebyły terapię hormonalną w dzieciństwie,
 • cierpią na przewlekłe lub nawracające infekcje pochwy powodujące obrzęk sromu,
 • noszą biżuterię intymną rozciągającą skórę warg sromowych.

Przyczyną nadmiernie dużych warg sromowych większych przeważnie jest duża ilość tkanki tłuszczowej, która jest ważnym elementem tej części ciała. Przerośnięte wargi sromowe większe mają kobiety z nadwagą i otyłe, ale nie u wszystkich może ten problem występować. Innym powodem jest ich sztuczne powiększanie, np. przy użyciu pompki waginalnej.

Przerost warg sromowych to problem nie tylko estetyczny. Obejrzyj film i zobacz, jak można poprawić ich wygląd:

Leczenie przerostu warg sromowych – labioplastyka

Znacznie przerośnięte wargi sromowe mniejsze, które powodują ból, nawracanie infekcji intymnych czy dyskomfort, należy leczyć. W Polsce operację w takich przypadkach refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest ona wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Chirurg usuwa nadmiar tkanki i zszywa rany.

Leia também:  Como calcular a área de um trapezoide: 8 passos

Niewielki przerost warg sromowych można zredukować ze względów estetycznych, jeśli negatywnie wpływa on na samopoczucie lub samoocenę kobiety.

Jeśli korektę warg sromowych wykonuje się ze względów estetycznych, konieczne jest skorzystanie z usług placówek świadczących usługi poza publicznym systemem opieki zdrowotnej. Koszt labioplastyki zależy m.in.

od lokalizacji kliniki przeprowadzającej zabieg i tego, jak duży jest przerost, i waha się od około 1 do 11 tysięcy złotych. Średnia cena to około 4 tysięcy złotych.

Po operacji zaleca się szczególne dbanie o higienę intymną, noszenie przewiewnej odzieży i bielizny z naturalnych tkanin, by przyspieszyć proces gojenia ran i zmniejszyć ryzyko infekcji.

Kobietom po labioplastyce nie zaleca się do czasu całkowitego wygojenia uprawiania sportów obciążających operowany obszar, np. jazdy na rowerze, ponieważ może to zniekształcić operowane wargi sromowe mniejsze. Szwy zdejmowane są po około tygodniu.

Po miesiącu od zabiegu można powrócić do współżycia, jeśli lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Z filmu poniżej dowiecie się, jak wygląda korekcja przerośniętych warg sromowych:

Bibliografia:

1.  lek. Krzysztof Pawlak “Przerost warg sromowych mniejszych – przyczyny i leczenie przerośniętych warg sromowych”. 


Czy artykuł okazał się pomocny?

Przerost warg sromowych mniejszych – Wikipedia, wolna encyklopedia

Przerost warg sromowych mniejszych, niekiedy również fartuszek hotentocki (ang. winged labia, hottentot apron) – nieprawidłowa budowa warg sromowych mniejszych. Jest to sytuacja kiedy wargi sromowe mniejsze nie są przykryte przez wargi większe (mówi się że wargi mniejsze wystają spomiędzy warg sromowych większych)[1][2].

Opis

Opisywano przypadki, w których przerośnięta tkanka pogarszała jakość życia, podrażniania podczas chodzenia, siedzenia, menstruacji, defekacji i mikcji, utrudniała również zabiegi higieniczne, a także stosunki płciowe[3].

Narządy płciowe żeńskie tworzą się od 8 do 10 tygodnia rozwoju wewnątrzmacicznego z fałdu płciowego. Przyczyny, dla których niekiedy osiągają nadmierne rozmiary, zazwyczaj nie są znane.

Niekiedy odpowiada za to infestacją pasożytem Filaria sanguinis hominis, prowadząca do zablokowania naczyń limfatycznych odprowadzających chłonkę, co w efekcie prowadzi do przewlekłego obrzęku. Przerost warg sromowych mniejszych często towarzyszy przewlekłym zapaleniom sromu np.

w przypadku choroby Crohna lub endometriozy. Jednak objawia się to również w przypadkach idiopatycznych, ponieważ w usuniętej tkance widoczne są komórki zapalne. Najprawdopodobniej nie są to przyczyny genetyczne[4].

Niekiedy również zdarzają się celowe zabiegi zmierzające do uzyskania fartuszka hotentockiego. Zabiegi takie mogą obejmować ręczne rozciąganie bądź użycie ciężarka[3].

Przerost warg sromowych mniejszych podobnie jak i inne wady zewnętrznych narządów płciowych żeńskich przed okresem dojrzewania rzadko bywają podane leczeniu.

Częściowo z uwagi na obawę, jakoby wyleczenie miało skłonić małoletnią pacjentkę do ryzykownych zachowań seksualnych.

Tymczasem wada taka wywołuje u dziewczyny stres, zagraża prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu, może prowadzić do zaburzeń psychicznych i wymagać konsultacji lekarza takiej specjalności[3].

Jako leczenie proponuje się operację plastyczną z resekcją powiększonych warg[3].

 • Zbliżenie powiększonych warg

 • Zbliżenie powiększonych warg

 • Khoisańska kobieta z widocznymi zwisającymi wargami

 • Prawidłowa budowa genitaliów (na górze) i z widocznym przerostem warg mniejszych (na dole)

 • Żeńskie genitalia. Wargi sromowe większe przykrywają wargi mniejsze (brak przerostu)

 • Żeńskie genitalia z widocznym przerostem warg sromowych

Klasyfikacja

Istnieje wiele prób klasyfikacji tego zjawiska. Pierwszą próbą jest klasyfikacja Yhelda Felicio z 1992. Klasyfikacja ta nie bierze pod uwagę jednak odstającej i odsłoniętej tkanki, która jest zwykle przyczyną większości dolegliwości. Klasyfikacja zaproponowana przez Andre Colaneri:

 • Stopień 0: < 1 cm
 • Nie mówimy wtedy o przeroście, wargi mniejsze są małe (do 1 cm od podstawy w pobliżu wejścia do pochwy do ich najdalszego brzegu), W przypadkach, w których występuje wysunięcie i odsłonięcie warg sromowych mniejszych, przyczyny należy szukać w zaniku lub małej objętości warg sromowych większych.
 • Stopień 1: od 1 cm do 3cm
 • Ten niewielki stopień przerostu umożliwia resekcję 2 cm warg sromowych mniejszych.
 • Stopień 2: od 3 cm do 5 cm

Duże wargi sromowe mniejsze. W tym stopniu przerostu wskazany jest zabieg resekcji.

Stopień 3: > 5 cm

Znaczny przerost, prawdopodobnie z pogrubionymi wargami sromowymi mniejszymi i szeroką podstawą[1].

Odniesienia w kulturze masowej

 • Czarna Wenus – film z 2010 roku

Zobacz też

 • Steatopygia

Przypisy

 1. ↑ a b AndreA. Colaneri AndreA., New classification of hypertrophy of the labia minora and correlation with indicated surgical techniques, „Revista Brasileira de Cirurgia Plástica”, 33 (1), 2001, s. 64–73, DOI: 10.5935/2177-1235.2018RBCP0010 [dostęp 2020-12-19] .1 stycznia
 2. ↑ GrażynaG.

   Jarząbek-Bielecka GrażynaG. i inni, Seksuologiczne i ginekologiczne problemy u pacjentek z przerostem warg sromowych mniejszych — z uwzględnieniem pacjentki z zespołem Freemana-Sheldona, „Seksuologia Polska”, 13 (1), 2015, DOI: 10.5603/36-40, ISSN 1731-9544 [dostęp 2020-12-19]  (pol.).

 3. ↑ a b c d H.

  Melvin Radman & MD Facog. Hypertrophy of the labia minora. „Obstetrics & Gynecology”. 48, s. 78s-80s, 1976 (ang.). [zarchiwizowane z adresu 2016-07-10]. 

 4. (PDF) Labia minora hypertrophy: causes, impact on women’s health, and treatment options, ResearchGate [dostęp 2020-12-19]  (ang.).

Linki zewnętrzne

 • Opis na rotten.com (ang.)

Źródło: „https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Przerost_warg_sromowych_mniejszych&oldid=64115031”

"Moja dziewczyna ma (za)duże wargi sromowe?"

– Leonie… To bardzo ładnie, że myślisz tak poważnie. Niestety muszę cię zmartwić, to nie jest do “naprawienia”, bo – zwyczajnie – nie wymaga naprawy.

Choć oczywiście, jak się uprzesz i zaczniesz podsuwać dziewczynie takie pomysły, dzięki operacji plastycznej może zmienić kształt warg sromowych.

Prościej będzie jednak, jeśli zaakceptujesz fakt, że łechtaczki, pochwy, sromy oraz wzgórki łonowe są różnorodne i mają cechy indywidualne. Tak jak wszystkie inne części ludzkiego ciała.

Natura nie zawsze wygląda tak samo

Popatrz na wasze uszy i ręce – nie są przecież jednakowe. Nawet organy różnią się między sobą – jedno serce może być smuklejsze od innego, wątroba bardziej rozłożysta itp.

Nie możesz zakładać, że natura produkuje miliardy jednakowych żeńskich narządów płciowych (z wargami sromowymi przykrywającymi łechtaczkę).

W rzeczywistości – i większe, i mniejsze wargi sromowe bywają różnej wielkości, niektóre są cieniutkie, nieco falbaniaste, inne jędrne, pulchne, zaczynają się na wzgórku łonowym, niżej lub wyżej, są mniej lub bardziej rozwarte. Łechtaczki także są różnych wielkości, kształtu i barwy.

Mają lekkie zgrubienia, fałdowania, przechylenia. Wejście do pochwy – co zresztą często niepokoi młode dziewczyny – u jednych jest zupełnie gładkie, u innych pomarszczone (przy penetracji palcem odczuwają to jak przejechanie przez tarkę do prania), mniej lub bardziej ścisłe…

Czy jej to przeszkadza?

Wszystkie te naturalne właściwości budowy nie mają wpływu na odczuwanie rozkoszy przez kobietę. Dla mężczyzny zaś widok, przykładowo, naturalnie rozchylonych, krótkich, ledwie przykrywających łechtaczkę warg może być zarówno niesamowicie podniecającym widokiem, jak i czymś hamującym pobudzenie.

Zasadniczo, właściwości budowy nie mają też wpływu na współżycie, w tym sensie, że dają się korygować – przede wszystkim pozycją i kątem wnikania członka. Pochwica, która często uniemożliwia współżycie, nie jest zależna od budowy – pochwa z bardzo z szerokim wejściem potrafi się zacisnąć tak, że nie dopuści do penetracji.

Czy tobie to przeszkadza?

Trudności we współżyciu mogą powodować pewne zaburzenia (występują rzadko!), np. tzw. fartuszek hotentocki, czyli wiotkie i bardzo delikatne wargi sromowe mniejsze, przerośnięte do tego stopnia, że blokują wejście do pochwy. To jest kłopotliwe, abstrahując od względów estetycznych, utrudnia kobiecie życie. Obecnie – mówiąc twoim językiem – daje się naprawić.

Natomiast twój problem polega na tym, że wbrew deklaracjom najwyraźniej budowy partnerki nie jesteś w stanie zaakceptować, choć nie ma w niej nic nadzwyczajnego, jest po prostu inna od tego, do czego przywykłeś. Zdarza się. Człowiek czasem nie jest się w stanie zmusić się do polubienia czegoś.

Pomyśl w takim razie – zamiast o naprawianiu dziewczyny – o drobnych środkach maskujących. Kup jej majteczki z rozcięciem w kroku, to bardzo pobudzająca część bielizny. Uprawiaj seks oralny, całując ją i liżąc przez cienki kawałek jedwabiu. Skórzany trójkąt przysłaniający srom to z kolei już leciutko perwersyjna wersja. I tak dalej. No i wiesz, wargi sromowe zmieniają się z wiekiem.

Czy wiesz, że…

Vagina dentata to problem z akceptacją estetyki waginy otoczonej wargami takimi czy owakimi, za dużymi czy za małymi, to pikuś. Współczujemy gościom obarczonym lękiem przed mityczną pochwą zębatą. Jeśli nie wiesz, o co chodzi, odsyłamy do filmu Mitchella Lichtensteina pt. “Zęby”. Brrr…

[18+] Obsesja na punkcie wyglądu waginy – dlaczego kobiety są z niego niezadowolone?

Fartuszek Hotentotek

Tym razem będzie nieco o kobiecej anatomii.

Jakby tak popatrzeć na nagą kobietę i zwrócić uwagę na okolice narządów płciowych to co widać z zewnątrz?
Widoczny jest wzgórek pokryty owłosieniem łonowym, mającym kształt odwróconego trójkąta i wargi sromowe większe, będące podłużnymi, owłosionymi fałdkami skóry wypełnionej tkanką tłuszczową. Zadaniem tychże fałdek jest ochrona ukrytych pod nimi struktur.

Po rozdzieleniu warg sromowych większych ukazują się ukryte pod nimi: żołądź łechtaczki, ujście cewki moczowej, przedsionek pochwy i wargi sromowe mniejsze. Są to dwa różowo–czerwone fałdy skórne, cieńsze od warg sromowych większych, wysoko unaczynione, pozbawione tkanki tłuszczowej, mogą być niesymetryczne.

Niekiedy wargi sromowe mniejsze określa się mianem warg sromowych wewnętrznych, a wargi sromowe większe – wargami zewnętrznymi. Nazwy: zewnętrze i wewnętrzne wargi sromowe wydają się być bardziej odpowiednie dlatego, że nie u wszystkich kobiet wargi sromowe większe są faktycznie większe od warg sromowych mniejszych.

Uroda okolic intymnych części kobiet wyróżnia się tym, że wargi sromowe wewnętrzne wystają spod warg sromowych zewnętrznych tworząc jakby fartuszek. W piśmiennictwie spotyka się również porównanie do skrzydeł motyla. A najczęściej znaleźć można nazwę: fartuszek Hotentotek, fartuszek hotentocki.

Skąd się wzięło to określenie?
Tak jak wcześniej wspomniałam, wystające spod zewnętrznych fałd skóry wargi sromowe mniejsze przypominają swym wyglądem fartuszek. A Hotentotki to kobiety z pierwotnego ludu Khoikhoi (Hotentoci) zamieszkującego południową Afrykę. U tych pań właśnie wargi sromowe mniejsze mogą przyjmować spore rozmiary.

W naszej kulturze o tzw. fartuszku Hotentotek mówi się niekiedy jako o przerośniętych wargach sromowych mniejszych. Jednak o przerośnięciu jest mowa zazwyczaj wtedy, gdy odległość pomiędzy podstawą, a krawędzią warg sromowych wewnętrznych wynosi więcej niż 4 centymetry. Zdarza się, że jest to dokuczliwe.

Wystające wargi sromowe wewnętrzne mogą być narażone na otarcia, urazy podczas chodzenia, siedzenia, uprawiania sportów, w szczególności kolarstwa, jeździectwa, ale także joggingu i in. Mogą przyczyniać się do problemów z higieną, zwłaszcza podczas menstruacji.

Mogą także sprawiać kłopoty podczas współżycia seksualnego, takie jak dyspareunia, czy zahamowanie reakcji seksualnych i powodować ogólny dyskomfort.

U wielu pań wargi sromowe wewnętrze jedynie nieznacznie wystają spoza warg sromowych zewnętrznych. Ma to najcześciej podłoże genetyczne, chociaż może wynikać także z naciągnia podczas masturbacji. Ponadto wygląd warg sromowych zmienia się wraz z upływem czasu i doświadczeniem jakim jest ciąża oraz poród.

Część kobiet nawet nie wie, że posiada fartuszek Hotentotek, bo nigdy nie odczuwały z tego powodu większego dyskomfortu, więc się nad tym nie zastanawiały.

Każda kobieta ma charakterystyczną dla siebie urodę warg sromowych

Są jednak panie niezadowolone z wyglądu swoich miejsc intymnych. W panującym obecnie kulcie idealnego ciała promowanego przez media, jest to coraz bardziej powszechne zjawisko.

Dorastające dziewczęta niepokoją się wyglądem swoich warg sromowych, bo różni się on od tego jaki widzą na zdjęciach modelek. Dorosłe kobiety również mogą odczuwać emocjonalny i estetyczny dyskomfort związany z wyglądem swoich zewnętrznych narządów płciowych. Są również kobiety (zwłaszcza te uprawiające sport), dla których fartuszek Hotentotek jest dokuczliwy fizycznie.

U niektórych pań brak akceptacji wyglądu własnych genitaliów jest przyczyną kompleksów, zwątpienia w swoją kobiecość, a także zahamowań seksualnych.

Co ciekawe, fartuszek Hotentotek wydaje się bardziej przeszkadzać kobietom niż ich partnerom. Wielu panów lubi „skrzydełka motyla”. Sądzą nawet, że przyczyniają się one do zwiększania ich doznań seksualnych w trakcie pieszczot i stosunku.

Część pań zgłaszających się z tym problemem do specjalisty potrzebuje jedynie uspokojenia. Jednak kobiety, które nie są w stanie zaakceptować wyglądu swoich warg sromowych, lub odczuwają fizyczny dyskomfort z nimi związany, mogą poddać się korekcji plastycznej.

Jednak pamiętajcie Panie i młodsze i starsze, że kolor, kształt i wielkość warg sromowych są bardzo zróżnicowane. Każda kobieta jest wyjątkowa i ma typową dla siebie urodę tego miejsca.

Korekta okolic intymnych – proste rozwiązanie

Labioplastyka to zabieg chirurgicznej korekty warg sromowych, wykonywany w przypadku przerostu lub asymetrii. Labioplastyka w ciągu 1-2-godzinnego zabiegu może ułatwić codzienne funkcjonowanie, poprawiając jednocześnie estetykę okolic intymnych.

Budowa warg sromowych

Narządy rodne kobiety składają się m.in. z warg sromowych większych i mniejszych. Owłosione wargi sromowe większe są zbudowane z fałdu skóry z dużą ilością tkanki tłuszczowej.

Z kolei wargi sromowe mniejsze to płat skóry pozbawiony włosów, który znajduje się bliżej szpary sromowej. Wargi sromowe mniejsze powinny być przysłonięte przez wargi sromowe większe i być widoczne dopiero po ich rozchyleniu.

Obie pary warg są mocno ukrwione, a ich zadaniem warg sromowych jest obrona pochwy przed infekcjami, czynnikami zewnętrznymi i urazami mechanicznymi1.

Przerost warg sromowych

U niektórych kobiet wargi sromowe mniejsze są większe od warg sromowych większych. O przeroście warg sromowych mniejszych mówi się wtedy, gdy warga sromowa od postawy do jej krawędzi jest dłuższa niż 4 cm2.

Przerost może być jednostronny lub dwustronny, zdarza się także przerost asymetryczny. Przerośnięte wargi sromowe są określane mianem fartuszka hotentockiego (ang. winged labia, hottentot apron).

Nazwa ta wywodzi się od nazwy południowoafrykańskiego plemienia Hotentotów, które traktowało przerost warg sromowych mniejszych za ważny atrybut kobiety3.

Problemy związane z fartuszkiem hotentockim

Przerośnięte wargi sromowe odznaczają się w kostiumie kąpielowym, bieliźnie lub w obcisłych spodniach. Jest to problem nie tylko estetyczny – zbyt duże wargi sromowe mogą powodować ból i obtarcia podczas chodzenia czy uprawiania sportu (np.

jazdy na rowerze lub jazdy konno), ponieważ fałdy skóry ocierają się o siebie. Ponadto fartuszek hotentocki może obniżać poczucie własnej wartości i atrakcyjności, a także powodować wstyd i utrudniać życie seksualne, znacznie obniżając jego jakość.

Dodatkowo przy przeroście warg sromowych często dochodzi do infekcji i stanów zapalnych, ponieważ utrzymanie właściwej higieny intymnej stanowi duży problem4.

Przyczyny przerostu warg sromowych

Przerost warg sromowych mniejszych to często wrodzone zjawisko. Jego przyczyną mogą być również hormony, nadmiar tkanki tłuszczowej lub infekcje. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze występują u kobiet, które urodziły w naturalny sposób kilkoro dzieci lub u których faza parcia była wydłużona.

Problem ten pojawia się też u pacjentek po terapii hormonalnej hormonami androgennymi lub terapii hormonalnej w dzieciństwie. Do innych przyczyn zalicza się przewlekłe lub nawracające infekcje pochwy powodujące obrzęk sromu, noszenie biżuterii rozciągającej skórę warg sromowych (np. ciężkie kolczyki) lub sztuczne powiększanie warg sromowych, np.

za pomocą pompki waginalnej5.

Labioplastyka – korekta okolic intymnych

Jednym z zabiegów zaliczanych do ginekologii estetycznej jest labioplastyka, która polega na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych. Lekarz zmniejsza przerośnięte wargi sromowe mniejsze, usuwa nadmiar tkanki i zszywa rany. Najczęściej zakładane są szwy rozpuszczalne, których się nie usuwa6.

Labioplastyka nie tylko pozwala przywrócić estetyczny wygląd narządów intymnych kobiety, ale także zwiększa komfort i pewność siebie kobiet, przywracając im satysfakcję z życia seksualnego. Zabieg można wykonać w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, a czas jego trwania zależy od rodzaju i zakresy korekty.

Labioplastyka staje się coraz bardziej popularna – zabieg jest wykonywany podczas szkoleń dla lekarzy w Centrum Szkoleniowym OLLIE i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Techniki zabiegowe

Istnieje kilka różnych metod służących do wykonania zabiegu labioplastyki. Trzy główne techniki zabiegowe to: klasyczna, klina i fenestracji. Technika klasyczna pozwala znacznie zredukować rozmiar warg sromowych mniejszych, wyrównać i usunąć ciemne brzegi, a tym samym odmłodzić wygląd krocza.

Zaletą tej metody jest możliwość dowolnego kształtowania wielkości warg sromowych. Dzięki metodzie klina (inaczej „technika V”), czyli klinowej resekcji warg, można pozostawić naturalne brzegi i zabarwienie warg.

Długość mniejszych warg sromowych i rozmiar ujścia pochwy lekarz redukuje, wycinając „klin” w kształcie litery „V” i zszywając jego brzegi. Do zalet tego rozwiązania zalicza się brak widocznej blizny i możliwość zmniejszenia rozmiaru warg bez usuwania ich naturalnych brzegów.

Z kolei fenestracja to najnowsza technika, która umożliwia zmniejszenie wysokości i długości warg sromowych mniejszych przy jednoczesnym oszczędzeniu ukrwionej i unerwionej części środkowej7.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy szczególnie troskliwie dbać o higienę intymną,żeby nie spowodować rozwoju infekcji, która mogłaby przedłużyć gojenie się ran i doprowadzić do zniekształcenia zoperowanych warg.

Zalecane jest stosowanie przez 2 tygodnie preparatu dezynfekującego przeznaczonego do stosowania na skórę i błony śluzowe (np. Octeniseptu) i noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny aż do pełnego wygojenia się ran po zabiegu8.

W okresie pooperacyjnym nie można uprawiać sportu, zwłaszcza takiego, który obciąża operowany obszar (jazda na rowerze, jazda konna). Bezpieczny powrót do współżycia jest możliwy po upływie miesiąca od zabiegu9.

Polecane artykuły:

Zapraszamy modelki na zabiegi podczas szkolenia dla lekarzy w OLLIE

Źródła:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*