Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Jak rzucić palenie raz na zawsze? Czy istnieje metoda idealna?

SPIS TREŚCI

█ Na czym polega fenomen nikotyny i papierosów?

Wielu niepalących tzw.

biernych palaczy może wymądrzać na temat palenia papierosów, że to nie może być takie trudne! A jednak! Nie jest to łatwa sztuka, w której tym bardziej nie pomagają mechanizmy uzależnienia nikotyny — jej wpływ na układ nagrody w mózgu i spory wyrzut dopaminy do jądra półleżącego. Warto wiedzieć, że układ nagrody determinuje m.in. niektóre zachowania, jest niejako centrum motywacyjnym do zrobienia czegoś. W przypadku palenia chodzi po prostu o ponowne pobudzenie tej struktury i wyrzutu dopaminy w opisanym wyżej układzie.

█ Na co szkodzi palenie papierosów?

Jeśli odpowiedź brzmiałaby, że papierosy szkodzą dosłownie na wszystko, to czemu na świecie jest tylu palaczy i wielbicieli tytoniu? Wiele szkodliwych zmian widocznych jest dopiero po kilku latach palenia, co nie oznacza, że nie są one groźne czy błahe. Niezależnie od sposobu palenia – tradycyjne czy np.

pochodzące z fajki wodnej mogą być przyczynami licznych nowotworów (rak płuc, przełyku, jamy ustnej i gardła). Oprócz tego są to liczne choroby układu sercowo-naczyniowego jak zawał serca, udar mózgowy, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa.

Wieloletnie palenie może prowadzić do licznych chorób płuc (oprócz nowotworu) przewlekłe palenie może wpłynąć na wystąpienie POChP, czyli obturacyjnej choroby płuc. Do tego dochodzi nadreaktywność oskrzeli, ryzyko astmy oskrzelowej.

Wbrew pozorom żołądek również nie ma lekko w przypadku palenia — dym tytoniowy zawiera wiele związków, które mogą prowadzić do choroby wrzodowej. Palacze czynni papierosów, ale również bierni są narażeni na szkodliwość i toksyczność palenia.

Warto wiedzieć, że palenie wpływa negatywnie na płodność u kobiet i mężczyzn, prowadzi do chorób jamy ustnej, jest przyczyną nieestetycznych zmian w obrębie paznokci, skóry czy włosów.

Kobiety ciężarne i przyszłe mamy kategorycznie powinny wystrzegać się palenia, które jest niejako powodem poronień, wad rozwojowych, niskiej masy urodzeniowej czy przedwczesnego porodu. Oprócz tego może powodować liczne choroby oczu (zaćma=katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej), choroby układu endokrynowego jak niedoczynność tarczycy. U kobiet może być powodem raka jajników czy szyjki macicy.

Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie nie istnieje. Za każdym razem to ciężka droga pełna wyrzeczeń, która ogranicza się do pozornie błahej czynności. Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Na co szkodzi palenie papierosów i co może powodować?

█ Jak przebiega rzucanie palenia i tytoniu — objawy odstawienia i głód nikotynowy

Na samym początku odstawiania nikotyny mogą towarzyszy mocno nasilone objawy odstawienne, które można nieco złagodzić lekami np.

z nikotyną jak gumy Nicoretteplastry z nikotyną Nicorette Invisipatch czy pastylki do ssania Niquitin. Związane jest to ze spadkiem poziomu nikotyny w organizmie i pojawieniem się głodu nikotynowego.

Wśród objawów fizycznych można zaobserwować niższe ciśnienie krwi, bóle i zawroty głowy, kaszel i chrypka (niekiedy określa się go jako “kaszel palacza“).

Najbardziej dokuczliwe są jednak objawy, które związane są z obniżoną koncentracją, wzmożonym łaknienie (zwiększony apetyt często towarzyszy zajadaniu stresu, towarzyszy w okresie odstawienia nikotyny). Zdecydowanie bardziej osoby rzucające palenie mogą być drażliwe, łatwiej ulegać zdenerwowaniu.

Osoby rzucające palenie mogą być bardziej nerwowe i rozdrażnione, łatwiej jest je wyprowadzić z równowagi. Są wrażliwe na niektóre zapachy, chociażby dymu tytoniowego, niektórzy mogą go odczuwacz z lekkim obrzydzeniem. Bardzo często osoby rzucające palenie — szczególnie w pierwszych dniach — zmagają się z problemami w zasypianiu.

Praktycznie z każdej metod na rzucenie palenia towarzyszą przykre objawy. Nie można jednak tracić nadziei — te dobre pojawiają się już po kilku dniach od rzucenia palenia. Może polepszyć się zdolność odczuwania smaku i zapachu, oddech z dnia na dzień staje się wydajniejszy i głębszy.

█ Dlaczego warto rzucić palenie?

Wbrew pozorom niektóre zalety rzucenia palenia tytoniu można stwierdzić po kilku godzinach czy dniach. Poniżej wymieniono i pokrótce opisano niektóre z nich.

Co dzieje się po zgaszeniu papierosa i …

 • 24 godzinach? – spada ryzyko udaru i zawału
 • 72 godzinach? – oddychanie jest łatwiejsze
 • 2 dniach? – polepsza się odczuwanie smaku i zapachu.

Co jeszcze obserwuje się w organizmie po zaprzestaniu palenia? Po ok. 20-30 minutach do normy wraca podwyższone ciśnienie, kolejno po kilku godzinach wzrasta stężenie tlenu, a krążenie jest unormowane.

Co dalej dzieje się? Skóra nie jest matowa i bez wyrazu, staje się lepiej nawilżona, łatwiej jest odbudować kondycję fizyczną, powiększa się wydajność płuc.

Na zaletach rzucenia palenia zyskują również zęby, które odzyskują nieco bieli.

Inne efekty zrezygnowania z palenia uwidaczniają się dopiero po kilku latach — warto jednak na nie zaczekać. Znaczący obniża się ryzyko zawału serca, chorób płuc. Rzucenie palenia wydłużenie życia o ładnych kilka lat – zwykle 10!

█ Jak skutecznie rzucić palenie?

Jaka jest najlepsza metoda na rzucenie palenia? Pewne jest to, że nie ma jednej skutecznej. Niekiedy w zarzucaniu nałogu wykorzystuje się kilka z nich.

Chociażby stosuje się połączenie NTZ, czyli nikotynowej terapii zastępczej wraz ze środkami uspokajającymi, ćwiczeniami relaksacyjnymi czy oddechowymi. Niektórzy próbują stosować wyłącznie silną wolę. Bywa również tak, że decyzję o rezygnacji z palenia podejmuje się z dnia na dzień.

W pewnym momencie należy przestać szukać wymówek, które wiecznie przesuwają datę rzucenia palenia. Ustal datę i się jej trzymaj.

O czym musisz wiedzieć rzucając palenie? Rzucanie tytoniu to okres przejściowy, który nie będzie trwać wiecznie. Musisz wiedzieć, że każda próba zbliża Cię do tego celu! Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Leki na rzucenie palenia i niepalenie

█ Co pomoże w rzuceniu palenia i zarzuceniu uzależnienia nikotynowego?

Rzucanie palenia to z góry określony plan, który ma swój najczęściej ciężki początek, ale całkiem szczęśliwy koniec. Można wyróżnić w nim kilka kroków.

Krok pierwszy — kiedy zamierzasz rzucić palenie — DATA rzucenia palenia? Może JUTRO, a może teraz? Warto rozważyć, czy rytuałowi rzucania palenia musi koniecznie towarzyszyć zwyczaj wypalenia ostatniego papierosa? A może tych papierosów obiecywałeś/aś sobie już wystarczająco wiele? ZATEM ustal datę rzucenia papierosów i z tym zamiarem nie musisz czekać do Sylwestra aby przy blasku fajerwerków wypowiedzieć magiczne zaklęcie, które na początek roku da Ci magiczne siły do wytrwania w (nie)paleniu!

Krok drugi — czy jest ktoś, kto mógłby Ci pomóc, dodać otuchy, a niekoniecznie ognia i poczęstować papieroskiem? Zabezpiecz się w odpowiednie towarzystwo, które z góry lepiej ostrzeż, że przez jakiś czas możesz nie być najmilszych przyjacielem, znajomym, czy członkiem rodziny. I co warto powiedzieć od razu unikaj palącego towarzystwa, które najszybciej poratuje Cię papierosem.

I kolejne z nich. Musisz wiedzieć, że:

 • Palenie to zły nawyk, który wielokrotnie powtarzasz wciągu dni. Niespecjalnie się nad nim zastanawiasz się – robisz to odruchowo. Tak samo jest z paleniem. Masz pod ręką papierosy? Istnieje duża szansa, że po nie sięgniesz. Podobnie jak osoba odchudzająca po ciasteczka, czy inne łakocie. Bez sensu jest mieć pokusę w zasięgu wzroku, gdy próbujesz się od niej uwolnić. Nie traktuj tego jako testu silnej woli. Ćwicz ją, ale jednocześnie ułatwiaj sobie zerwanie z nałogiem.
 • Kolejny krok — czy generalnie wiesz po co rzucasz palenie? Robisz to dla siebie, rodziny, pieniędzy, zdrowia, …bo lekarz kazał, bo żona kazała? Musisz mieć w głowie wypracowany dobry powód. Z doświadczenia wielu ex-palaczy wynika, że posiadania 1 powodu to mało, dlatego warto mieć więcej niż 1 ASA w rękawie!
 • Czego boją się palacze podczas rzucania palenia? Przybrania masy ciała — tej tłuszczowej, nie mięśniowej! Jeśli porównać co przyniesie większą niekorzyść? Chwilowe przybranie wagi czy nierzucenie palenia, to co powinno wygrać? Początek dużych zmian nie jest łatwy, więc pierwsze tygodnie nie będą łatwe.

Z góry przeproś i uprzedź najbliższych, że stawiasz przed sobą duży cel i prosisz o większe pokłady cierpliwości i wsparcia niż zwykle.

█ Produkty na rzucenie palenia

Jak rzucić palenie? Za pomocą silnej woli, pomocne okażą się również tabletki na rzucenie palenia. Na aptecznej półce znajdziemy kilka produktów na rzucenie palenia. Są nimi:

 • leki z nikotyną – tabletki do ssania z nikotyną działają podobnie do papierosa, ale brak jest kilku tysięcy szkodliwych rakotwórczych związków, które towarzyszą paleniu. Leki z nikotyną to NTZ, czyli nikotynowa terapia zastępcza obejmuje kilka rodzajów produktów jak np. tabletki do ssania, pastylki do ssania, guma do żucia (o miętowym, owocowym, neutralnym smaku), plastry czy doustny aerozol Nicorette (również w wersji “smakowej” Nicorette Cool Berry).
 • leki na bazie cytyzyny np. Tabex, Recigar, Desmoxan. To tabletki na rzucenie palenia, które stosuje się 25 dni.
 • bupropion i wareniklina — leki na rzucenie palenia na receptę.
 • Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?
 • Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?
 • Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?
 • Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Oprócz tego wspomagająco stosuje się korzeń kudzu, który również wykorzystuje się w zerwaniu z innymi nałogami. Pomoce są również witaminy z grupy B, które wspierają układ nerwowy, roślinne uspokajacze jak melisa, chmiel, kozłek lekarski.

Leki na niepalenie np. na bazie nikotyny, czy cytyzyny mają na celu łagodzenie objawów odstawienia jak głód nikotynowy. Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Rzucanie palenia w pytaniach i odpowiedziach

█ Chcesz rzucić palenie? Zbiór pytań i odpowiedzi

Poniżej zebrano jedne z częstszych wątpliwości osób, które chciałyby rzucić palenia. Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz je w komentarzu!

Kiedy rzucanie palenia ma sens?

Rzucanie palenia ma sens zawsze! Istnieje miażdżąca przewaga argumentów za rzuceniem palenia niż jego kontynuacją — niezależnie od wieku!

Leia também:  Jakie Objawy Daje Hiv?

Zapaliłem(am) papierosa po zaprzestaniu palenia — co robić?

Po pierwsze — nie panikuj. Po drugie — jeśli jesteś w trakcie stosowania tabletek np. Tabex przeczytaj ulotkę czy nie musisz przerwać dawkowania leku i spróbować ponownie za 2-3 miesiące. Po trzecie — pogadaj z kimś o tym, pomyśl ile trudu włożyłeś(aś) w zaprzestanie palenia. Poproś o wsparcie najbliższych.

Jakie są leki na niepalenie?

W aptece dostępne są leki na receptę i bez recepty. Na receptę to m.in. lek Zyban lub Champix. W przypadku OTC to leki na bazie alkaloidu cytyzyny i produkty lecznicze na bazie nikotyny.

Czy tabletki na rzucenie palenia działają?

Środki te z pewnością działają, ale nie zastępują silnej woli, tylko stanowią jej wsparcie. Łagodzą objawy głodu nikotynowego.

Jak długo chce się palić po rzuceniu?

To kwestia indywidualna. W praktyce jednak do końca życia jesteś de facto byłym palaczem. Z pewnością sytuacje stresowe mogą spowodować chęć po sięgnięcie po papierosa. Nie rób jednak tego!

Co pomaga na chrypkę i kaszel po i podczas rzucania palenia?

Pomocne są środki do ssania na bazie np. porostu islandzkiego (Detusan) lub tymianek+podbiał (syrop Gardlox), które nawilżają śluzówkę gardła stymulują odkrztuszanie i łagodzą podrażnienia.

Zapaliłem(am) papierosa podczas rzucania, czy to oznacza, że muszę przerwać leczenie?

Jeśli jest to 6. dzień lub późniejszy w trakcie brania leku Tabex, Desmoxan czy Recigar – musisz przerwać stosować ten lek i możesz go powtórzyć po 2-3 miesiącach. Podobnie jeśli zapalisz w przypadku stosowania leku z bupropionem czy warenikliną.

Czy warto wykonać jakieś badania po rzuceniu palenia?

Rzucenie palenia niejednokrotnie wiąże się ze zwiększeniem masy ciała, czyli przytyciem. Po skończonej kuracji warto zbadać podstawowe parametry jak glukoza, lipidogram, hormony tarczycy (niekiedy mogą pojawić się objawy jej nadczynności, dlatego bada się poziom TSH).

Warto również zaopatrzyć się np. w ciśnieniomierz naramienny, dzięki któremu możliwe będzie zmierzenie ciśnienia krwi.

Z paleniem wiąże się znacznie zwiększone ryzyko chorób nowotworowych — nie bez znaczenia są wizyty kontrolne w kierunku wykrycia chorób nowotworowych, które nie ograniczają się tylko do raka płuc.

Kobiety powinny pamiętać o odwiedzaniu ginekologa! Jeśli po rzuceniu palenia w dalszym ciągu będą utrzymywać się takie objawy jak kaszel czy przewlekła chrypka, to lekarz może zlecić badanie RTG. Dodatkowo mogą być zlecone inne badania jak spirometria, czy badania laryngologiczne.

Jeśli rzucę palenie, to mój wygląd się zmieni?

Bardzo często palacze narzekają (niesłusznie) na wygląd swojej skóry. Rzucenie palenia sprawia, że skóra nie jest ziemista, bez blasku, matowa itd. Skóra, włosy i paznokcie zaczynają wyglądać zdrowiej!

Jak radzić sobie ze stresem, napięciem, nerwowością i zdenerwowaniem podczas rzucania nikotyny?

Pomocne w rzucaniu palenia mogą okazać się ziołowe środki uspokajające np. z melisą czy walerianą. Oprócz tego pomocne są roślinne adaptogeny jak różeniec górski, który spotyka się w suplementach diety, które wspierają układ nerwowy i pomagają pokonać stres.

Ile razy warto podchodzić do rzucenia palenia?

Nie ma maksymalnej liczby razy. Rzucać opłaca się do skutku! Jeśli trzeba, to więcej niż “do 3ech razy sztuka”.

Czy podczas rzucania palenia mogę pić alkohol?

Alkohol bardzo często stymuluje chęć zapalenia. Większość osób w trakcie rzucania woli obyć się bez alkoholu. Niekiedy niektóre leki jak bupropion czy wareniklina mogą nasilić działanie sedatywne alkoholu lub nasilać działanie drażniące na żołądek.

Co jest podstawą przy rzucaniu palenia — odpowiedni lek, czy silna wola?

Po pierwsze silna wola, leki ułatwiają zerwać z nałogiem, ale nie stanowią podstawy motywacji do rzucenia czy są zamiennikiem silnej woli.

Jakie są zdrowotne skutki rzucenia palenia?

Lepszy komfort oddychania, wraca odczuwanie smaku i zapachu, znika nieprzyjemna woń z włosów dymu tytoniowego, zęby nie żółkną.

Rzucasz palenie? Sprawdźmy, dlaczego warto zadbać o dietę

Długotrwałe badania i obserwacje pozwoliły naukowcom dojść do wniosku, że oczekiwana długość życia w przypadku wypalanych dziennie 10 papierosów ulega skróceniu o 2-3 lata.

Gdy ktoś pali 20 papierosów każdego dnia, to może żyć krócej o 5-7 lat.

Jeśli natomiast palacz sięga codziennie po 40 papierosów, to jest wysoce prawdopodobne, że będzie żył aż 8, a może nawet 10 lat krócej niż jego niepalący rówieśnik.

Co jest tego przyczyną? Otóż osoba, która pali papierosy, narażona jest na działanie ponad 4000 substancji chemicznych, z których ponad 250 jest wybitnie toksycznych, a wiele z nich ma właściwości rakotwórcze.

Palenie powoduje raka, choroby płuc, oczu oraz zawały

Jak pokazują badania, musimy rzucić palenie, jeżeli chcemy ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

Bezpośrednio z paleniem związane są bowiem choroby nowotworowe krtani, oskrzeli, płuc, ust, gardła, przełyku, żołądka czy pęcherza moczowego. Ale nowotwory to nie jedyne zagrożenie.

Bardzo często u palaczy występuje POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Palenie tytoniu przyśpiesza także rozwój niektórych chorób oczu: zaburzeń widzenia centralnego, zaćmy i jaskry.

Palenie papierosów wybitnie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i ich powikłań. Dlatego też palacze są tą grupą społeczną, której zagraża najpoważniejsze ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej, a także wystąpienia nagłego zgonu.

Przy czym szczególnie na te incydenty narażone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ wypalenie jednego lub kilku papierosów w krótkim odstępie czasu przyczynia się do wyraźnego wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszenia czynności serca i zwiększenia pojemności minutowej serca.

Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Ponadto, palenie sprzyja uszkodzeniu śródbłonka naczyń.

Nikotyna sprzyja kumulacji w jamie brzusznej tzw. tłuszczu wisceralnego, a także przyśpiesza rozwój cukrzycy typu 2 i niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Zwiększa także ryzyko występowania prób samobójczych, co związane jest z jej wpływem na poziomy serotoniny w mózgu.

RZUCENIE PALENIA POPRAWIA ZDROWIE I… WYNIKI BADAŃ

Zaprzestanie palenia tytoniu przynosi szereg korzystnych zmian:

 • spada śmiertelność z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego
 • zmniejsza się ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i zawału serca
 • obniża się we krwi poziom cholesterolu całkowitego
 • następuje też obniżenie frakcji LDL-cholesterolu

W społeczeństwie – w Polsce i w wielu krach świata – rośnie świadomość zagrożeń związanych z paleniem i coraz więcej osób pragnie prowadzić zdrowy tryb życia. Nic więc dziwnego, że aż 80% palaczy deklaruje chęć zerwania z nałogiem.

Niestety, w grupie 33% badanych, którzy faktycznie rezygnują z palenia, aż 75% wraca do nałogu w ciągu zaledwie kolejnych 6 miesięcy.

Nasze osobiste obserwacje i doświadczenia, jak i badania naukowe jednoznacznie wskazują, że zerwanie z nałogiem palenia tytoniu nie jest łatwe.

Jeśli rzucasz palenie, to łatwo przybierasz na wadze

Wiele osób palących obawia się, że w rezultacie zaprzestania palenia znacznie przytyją. Ten niepokój szczególnie dotyczy młodych kobiet. I niestety, trzeba przyznać, że nie jest to strach nieuzasadniony.

Dorośli palacze ważą średnio o 4-5kg mniej w porównaniu z niepalącymi. W tej grupie jest również mniej osób z nadwagą i otyłością. Dlaczego tak się dzieje?

Nikotyna przeciwdziała tyciu z kilku powodów, do których zalicza się: zwiększona termogeneza tzn. utrata ciepła z organizmu, zwiększona aktywność lipazy lipoproteinowej, a także zwiększone wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny. Wymienione czynniki prowadzą do lipolizy w tkance tłuszczowej, co redukuje jej zapasy w organizmie.

Ponadto palenie zmniejsza apetyt, co wiąże się z działaniem kilku mechanizmów, a jednym z nich jest stymulacja receptora melanokortyny (MC4-R).

Jedzenie lepiej smakuje po rzuceniu palenia

Przeciętny palacz, który palił około 20 papierosów dziennie, po zerwaniu z nałogiem ma szansę przytyć o 8-10 kg. Około 13% byłych palaczy w ciągu roku zwiększa masę ciała o ponad 10 kg.

Jedną z przyczyn tycia jest zwiększony czy wręcz nadmierny apetyt, ponieważ dla tych osób produkty spożywcze zaczynają nagle mieć dużo bardziej atrakcyjny zapach i smak. A to związane jest z poprawą wrażliwości kubków smakowych oraz węchu.

Zwiększa się ilość przyjmowanych kalorii, szczególnie w postaci przekąsek obfitujących w cukier i tłuszcz. Spożycie energii wzrasta średnio o 227 kcal/dzień. Oszacowano, że 69% wzrostu masy ciała wynika z nadmiernego spożycia energii – czyli nadmiernej ilości spożywanego jedzenia. Jedynie 31% przyrostu masy ciała związane jest ze zmianami w metabolizmie.

Wykazano, że u osób które zerwały z nałogiem występują dość często napady żarłoczności.

Stwierdzono także u tych osób zwiększone wydzielanie neuropeptydu Y, który pobudza apetyt na słodycze. Zaobserwowano również zmiany we florze bakteryjnej jelit. U byłych palaczy zwiększa się stosunek bakterii Firmicutes do Bacteroidetes (to zjawisko obserwuje się również u innych osób otyłych).

Wszystkie wymienione czynniki mają wpływ na zwiększanie masy ciała po zaprzestaniu palenia tytoniu.

Otyłość jest szkodliwa dla zdrowia, ale mniej niż palenie

Otyłość to nie tylko problem wizerunku człowieka czy powód do kompleksów na tle wyglądu i urody. Pamiętajmy że otyłość, podobnie jak palenie tytoniu, także szkodzi zdrowiu. Jedyne, co należy podkreślić to to, że wiele badań naukowych wskazuje, iż groźniejsze dla zdrowia są skutki palenia tytoniu niż te związane z powiększeniem masy ciała.

W żadnym wypadku nie można więc zaakceptować decyzji palacza: „palę, bo boję się utyć”.

Po pierwsze dlatego, że otyłości można zapobiec odpowiednią dietą i stylem życia, po drugie dlatego, że tycie nie jest procesem trwałym i nieodwracalnym: nadmiar masy ciała zawsze można zrzucić.

Z kolei palenie tytoniu – jak już wspomniano wyżej – niesie wiele zagrożeń dla zdrowia, łącznie z wystąpieniem chorób zagrażających życiu.

Ale najgorsze, co może się zdarzyć w kontekście palenia i otyłości, to połączenie tych dwóch czynników ryzyka. Tak więc osoby otyłe, a palące tytoń, powinny jak najszybciej zerwać z nałogiem, bowiem zagrożenia dla zdrowia są w ich przypadku szczególnie duże. Warto przy tym odnotować, że jednym z podstawowych zaleceń terapii otyłości jest zaprzestanie palenia tytoniu.

Leia também:  Objawy Osiowe Co To?

Otyłość wiązana jest przez wielu badaczy z ponad 45 chorobami, w tym chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworami i cukrzycą typu 2. Osoba otyła paląca papierosy dodatkowo potęguje u siebie ryzyko wystąpienia wymienionych chorób i ich powikłań.

Najważniejsze wnioski:

 • – Faktem jest, że palenie tytoniu sprzyja utrzymywaniu przeciętnie niższej masy ciała w porównaniu z osobami niepalącymi,
 • – Faktem jest, że zarówno wzrost masy ciała, jak i palenie tytoniu są szkodliwe dla zdrowia, ale bardziej szkodzi palenie,
 • – Faktem jest, że po zaprzestaniu palenia tytoniu może zwiększyć się masa ciała, która wymaga  wczesnego włączenia terapii.
 • Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych dietetyków w CENTRUM DIETETYCZNYM ONLINE
 • Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?
 • Czytaj więcej:
 • Zalecenia dietetyczne w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), dr Lucyna Pachocka
 • Odżywianie pomoże w rzuceniu palenia – dlaczego warto pozbyć się nałogu, mgr Paula Nagel
 • Odżywianie pomoże w rzuceniu palenia – dieta byłego palacza i aktywność fizyczna, mgr Paula Nagel

Literatura

 1. J. Audrain-McGovern and N.L. Benowitz: Cigarette Smoking, Nicotine, and Body Weight; Clin Pharmacol Ther. 2011, Jul: 90(1): 164-168,
 2. K. Harris, M. Zopey, and T.C. Friedman: Metabolic effects of smoking cessation;, Nat Rev Endocrinol. 2016 May: 12(5): 299-308.

Negatywne skutki palenia papierosów w ciąży

Palenie w ciąży szkodzi nie tylko mamie, ale także dziecku. Kiedy kobieta wciąga dym papierosowy, wzrasta tętno dziecka znajdującego się w łonie matki.

Należy podkreślić, iż nagłe skoki ciśnienia są bardzo niebezpieczne dla płodu. Palenie papierosów w ciąży może skutkować również zaburzeniami rytmu serca dziecka.

Oprócz niedotlenienia wywołanego dymem papierosowym występuje także bezpośredni kontakt z substancjami rakotwórczymi.

Długotrwałe palenie papierosów w trakcie ciąży może prowadzić do niedotlenienia mózgu dziecka. Tlen i składniki odżywcze są transportowane we krwi bezpośrednio do płodu. Niestety substancje trujące znajdujące się w papierosach ograniczają transport odpowiedniej ilości składników niezbędnych dziecku do prawidłowego rozwoju.

Wzrasta również ryzyko przedwczesnego urodzenia dziecka, które może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Dziecko w przyszłości może mieć problemy z zaburzoną przemianą materii, jak i wady układu sercowego-naczyniowego.

Krótko mówiąc, palenie w ciąży to trudniejszy start dla noworodka.

Palenie zdecydowanie zwiększa ryzyko wad wrodzonych, poronienia czy też przedwczesnego odklejenia się łożyska. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do pęknięcia błon płodowych. Trudno sobie wyobrazić, co musi czuć kobieta podczas poronienia czy też urodzenia martwego dziecka.

Nagłe odstawienie papierosów może spowodować wystąpienie objawów odstawiennych, dlatego zaleca się nikotynową terapię zastępczą. W ten sposób odstawimy nałóg stopniowo. Rośnie też szansa, że nie dojdzie do jego powrotu. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie jest zalecane, gdy nie jesteśmy w ciąży.

W przypadku ciąży należy odstawić palenie od razu!

Warto również wspomnieć, że mleko matki palącej ma mniej witaminy C. Istnieje także szereg innych negatywnych skutków, jak bezsenność czy zaburzenia krążenia.

Jak rzucić palenie w ciąży?

Sposobów na rzucenie palenia w ciąży jest naprawdę mnóstwo, ale tylko nieliczne wydają się skuteczne. Rzucanie palenia w ciąży tak naprawdę zaczyna się od silnej woli. W okresie ciąży można sięgnąć po odpowiednie gumy i plastry.

Użycie jakichkolwiek form leków zawierających nikotynę w czasie ciąży jest możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Podanie ich drogą transdermalną ma również niekorzystny stosunek względem dawki osiąganej przez płód.

Odradza się jednak ich stosowanie po ciąży.

Karmienie piersią pod względem rozwojowym i odżywczym ma przewagę nad karmieniem z butelki, ale w przypadku palącej matki karmiącej wzrasta ryzyko związane z ekspozycją na nikotynę.

Potrzeba około 10 godzin po wypaleniu papierosa, aby nikotyna przestała być wykrywana w znaczących ilościach w pokarmie.

Jeśli nie da się więc uniknąć zapalenia papierosa, to wyłącznie PO karmieniu i na zewnątrz. Jeśli jednak matka pali regularnie, to metabolity nikotyny będą się utrzymywać przez wiele dni.

Palenie w ciąży jest bardzo niekorzystne dla dziecka, ponieważ jest ono wówczas biernym palaczem.

Rzucenie palenia jeszcze przed ciążą daje dziecku lepszy start i pewność, że będzie rozwijało się prawidłowo. Warto przede wszystkim szukać pomocy. Poproś znajomych i rodzinę, aby nie palili w Twojej obecności. Tym samym zmniejszysz pokusę, aby sięgnąć po kolejnego papierosa. Rzucenie palenia tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od Twojej silnej woli, inne czynniki to sprawa drugoplanowa.

Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Przed rzuceniem palenia warto zrobić sobie krótki plan działania.

Na początku zadajmy sobie bardzo ważne pytanie: dlaczego wcześniej nie udało nam się rzucić palenia? Wskazane jest także podsumowanie błędów, które popełniliśmy podczas wcześniejszych prób rzucania palenia.

Ważne jest też poznanie mechanizmów uzależnienia i objawów odstawienia nikotyny. Chociaż założenie specjalnego dziennika palacza może brzmieć absurdalnie, to dowiemy się, co tak naprawdę nas powstrzymuje od rzucenia palenia.

W większości przypadków sięgamy po papierosy w sytuacjach stresowych, dlatego powinniśmy znaleźć inny sposób na odreagowanie, jak na przykład żucie gumy do żucia. Najważniejsze jest tutaj nastawienie psychiczne – eliminacja negatywnego myślenia stanowi klucz do sukcesu.

Palenie papierosów a rozwój dziecka

Palenie w ciąży ma negatywne skutki nie tylko dla rozwoju płodowego dziecka, ale także jego całego życia. Wśród możliwych konsekwencji należy wymienić niższą wagę urodzeniową i wzrost występowania zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Nie tylko w okresie karmienia dziecko jest narażone na zetknięcie się z trującymi substancjami, ale także przez cały okres dzieciństwa.

Wdychanie dymu papierosowego w najbliższym otoczeniu może prowadzić do infekcji dróg oddechowych. Z czasem może się pojawić alergia i astma.

Wśród infekcji dróg oddechowych często występuje zapalenie oskrzeli czy też choroby płuc.

W późniejszym wieku dziecko palacza może być narażone na ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, chorób serca czy nadciśnienie. Warto podkreślić, że to tylko początek listy chorób, które wywołuje bierne palenie.

Jeśli chcesz podarować swojemu dziecku zdrowe dzieciństwo, nie sięgaj po papierosa w ciąży i koniecznie ogranicz palenie po porodzie. Co więcej, jeśli dziecko jest płci żeńskiej, palenie ma wpływ na jego gamety i zdrowie przyszłego potomstwa, ponieważ zwiększa się ryzyko astmy w wyniku zmian epigenetycznych. Jak widać, konsekwencje nałogu sięgają o wiele dalej, niż można by sądzić.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Palenie w okresie ciąży? Sprawdź skutki palenia

Palenie papierosów w trakcie trwania ciąży jest niebezpieczne dla płodu – konsekwencją są wady wrodzone u dziecka (m.in. wady serca). Dziecko palaczki charakteryzuje się niską odpornością, częściej jest mniejsze od rówieśników, ponadto ma także zdecydowanie mniejszy od nich iloraz inteligencji.

Czynne jak i bierne palenie w ciąży negatywnie odbija się nie tylko na zdrowiu nienarodzonego dziecka, ale również na matce.

Ważne: Jedna trzecia polek spodziewających się dziecka pali papierosy.

Bierny palacz

Podczas zaciągania się dymem przyszłej matki, u jej nienarodzonego dziecka tętno wzrasta ze 130 do 180 uderzeń na minutę – tak obciążone serce narażone jest na powstanie chorób.

Bierny palacz, jakim jest płód poprzez dym nie tylko narażony jest na kontakt z rakotwórczymi substancjami, ponadto dostarczane mu jest wraz z krwią mniej składników odżywczych oraz o 25% mniej tlenu.

Ważne: Palenie w ciąży zaburza rozwój płodu i ma późniejszy wpływ na rozwój dziecka.

Palenie w ciąży – skutki

Konsekwencje palenia papierosów będąc w ciąży są bardzo poważne, należą do nich:

 • niedotlenie płodu
 • zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia porażenia mózgowego
 • niski iloraz inteligencji dziecka
 • niska odporność (podatność na infekcje górnych dróg oddechowych i ucha)
 • zwiększone ryzyko wystąpienia wad rozwojowych (w tym także rozszczepu wargi oraz rozszczepu podniebienia)
 • niedożywienie płodu
 • zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej

Ważne: Efekty palenia w ciąży dają o sobie znać także w późniejszym życiu dziecka palaczki.

Rozwój dziecka, którego matka paliła papierosy w ciąży jest zdecydowanie gorszy niż rówieśników, których matki nie paliły. Jak była już mowa powyżej, iloraz inteligencji dziecka palaczki jest dużo mniejszy, co za tym idzie, dziecko dużo gorzej radzi sobie z nauką. Ponadto mogą pojawić się problemy z prawidłowym nawiązywaniem relacji z otoczeniem.

Dlaczego kobieta powinna rzucić palenie?

Wypalane przez ciężarną papierosy, mają także negatywny zdrowotny wpływ na nią samą. Wzrasta ryzyko:

 • poronienia
 • przedwczesnego porodu
 • odklejenia się łożyska oraz pęknięcia wód płodowych
 • urodzenia martwego dziecka

Rzuć palenie

Wiele palaczek odczuwa od pierwszych chwil ciąży gwałtowną niechęć do papierosów i w sposób bezproblemowy rozstaje się z nałogiem. Niestety jest duża grupa kobiet, u których ten proces zachodzi dużo trudniej.

Ważne: Jak podaje raport GIS, niemal 70% palących kobiet próbuje rzucić nałóg po zajściu w ciążę, ale bez większego powodzenia.

Jak zatem rzucić palenie w ciąży? Najlepiej rzucić palenie jeszcze przed ciążą, wtedy to bowiem można skorzystać z dostępnych na rynku medykamentów w postaci gum oraz plastrów.

Ważne: W ciąży nie można stosować leków ani terapii antynikotynowych.

W rzuceniu palenia w trakcie trwania ciąży mogą pomóc:

 • najbliżsi (poprzez swoje wsparcie dając motywację palaczce)
 • psycholog (specjalistyczna terapia)
 • unikanie miejsc, w których się pali

Ważne: Nikotyna tak naprawdę nie uzależnia silnie organizmu. Głód nikotynowy słabnie po 1 – 2 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa (po trzech dniach zanika). Tym co przeszkadza palaczowi w rzuceniu nałogu, to silne uzależnienie psychiczne.

Leia também:  Jakie Objawy Daje Wirus Delta?

Sprawdź też: Jak walczyć z przeziębieniem w trakcie ciąży?

Kategoria: Produkty dla kobiet w ciąży i młodych mam

Piśmiennictwo:

 1. www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79331,17229259,Ciaza_i_papierosy.html
 2. https://zdrowie.tvn.pl/a/papierosy-w-ciazy-nalezy-odstawic-jak-najszybciej-skutki-palenia-papierosow-sa-szokujace

Rzuć palenie! Dlaczego musisz natychmiast pozbyć się nałogu?

Walka z nałogiem nie jest prosta, ale możliwa. Jeśli nie działa na Ciebie rosnąca cena papierosów ani prośby bliskich, to przeczytaj poniższe powody i rzuć palenie razem z nami. Kilka tysięcy substancji chemicznych oraz dziesiątki substancji rakotwórczych nie będzie czekać, więc nie zwlekaj! Poniżej 5 głównych powodów, dla których powinnaś rzucić palenie.

Skóra

Patrząc na swoje odbicie w lustrze dzień w dzień możesz tego nie dostrzec, ale wystarczy kilka lat w nałogu, aby Twoja skóra straciła blask. Geny tutaj nie pomogą. Papierosy aktywują gen MMP-1, odpowiedzialny na zmiany skórne, zmarszczki i proces starzenia.

Nikotyna i substancje smoliste konsekwentnie będą przesuszać Twą skórę, aż będziesz mogła zapomnieć o jej elastyczności i gładkości. Profilaktycznie możesz zażywać preparaty z witaminą A lub stosować kremy. Prawda jest jednak taka, że przyspieszonego starzenia się przez wyroby tytoniowe nie zatrzymasz.

Rzuć palenie – to w końcu tańsze rozwiązanie, a z zaoszczędzonych pieniędzy zafunduj sobie prawdziwie skuteczną sesję w salonie piękności.

Włosy i paznokcie

Czy palenie ma wpływ na kondycję włosów i paznokci? Oczywiście i podobnie jak w wypadku skóry, efekt jest bardzo niekorzystny. Paznokcie pod wpływem wyrobów tytoniowych robią się żółte i łamliwe, co wygląda bardzo nieestetycznie. Wyrzucanie pieniędzy na manicure i odżywki nic nie da, jeśli nie przestaniesz truć swojego organizmu od środka.

Poza tym, czy rzeczywiście wyglądasz dobrze z papierosem w dłoni? Popularny ‘dymek’ już dawno przestał być atrybutem seksapilu.

A co z włosami? Wypadają? Nie masz już dość rozdwojonych końcówek, ciągłego farbowania – bo w końcu jakoś ich szarość trzeba pokryć? Rzuć palenie, a już po 24 godzinach odetchniesz świeżym powietrzem, tak samo jak Twoje włosy i paznokcie.

Brzydki oddech

Zauważyłaś, że w bliskich kontaktach ludzie czasami trzymają Cię na dystans? Nie ma w tym nic dziwnego, skoro po paleniu tytoniu zapach z ust jest nie do zniesienia dla osoby, z którą rozmawiasz. Utrzymujący się w jamie ustnej dym dodatkowo ją wysusza.

Ponadto, nieświeży oddech może być wywołany zniszczonymi zębami – do tego także przyczynia się nałóg nikotynowy, podobnie jak do chorób przyzębia. Zerwanie z paleniem to znów czysty zysk, który wyeliminuje także inne groźne powikłania, jak nowotwory języka czy warg lub wszelkie zakażenia bakteryjne oraz grzybicę.

A i same zęby zyskają na estetyce, bo przestaną żółknąć pod wpływem tych wszystkich trujących chemikaliów.

Ciąża – rzuć palenie dla nowego życia

Zaplanowanie ciąży to jedna z najważniejszych decyzji w życiu kobiety. Bez odpowiedniej diety i stylu życia trudno myśleć o prawidłowym jej przebiegu. Często oznacza to również rezygnację z papierosów, co bywa trudne z uwagi na dokuczający głód nikotynowy. Zdrowie dziecka jest jednak najważniejsze.

A do tego wyroby tytoniowe mogą zaszkodzić przyszłej matce. Nałóg potrafi siać spustoszenie w tych sferach, nie tylko poprzez obniżenie libido. Kobietom regularnie palącym grożą nowotwory dróg rodnych oraz przyspieszona menopauza nawet o kilka lat.

Przyszłemu dziecku natomiast palenie matki pogarsza ilość i jakość dostarczanego pożywienia, co skutkuje niższą wagą przy narodzinach. Noworodkowi grozi także astma, alergie oraz choroby układu krwionośnego w dorosłym życiu. A do tego może mieć problemy rozwojowe na niemal każdym etapie.

Jednym zdaniem – paląc szkodzisz sobie i najbliższym w stopniu, jaki nie jest łatwy w późniejszym życiu do wyleczenia.

Nowotwory oraz inne schorzenia

Poza wspomnianymi już wcześniej w tekście cechami kancerogennymi palenie wyrobów tytoniowych może wywołać raka wielu innych organów. Przede wszystkim narażone są płuca wraz z całym układem oddechowym. Są to schorzenia, przy których głośny i nieprzyjemny kaszel jest w zasadzie drobnostką.

Uzależnienie od nikotyny może powodować również nowotwory trzustki, wątroby czy żołądka. W przypadku tego ostatniego dochodzić może do owrzodzenia i zaburzenia apetytu. Co gorsza, na obniżenie ryzyka zachorowania potrzeba kilka lat od momentu, kiedy w końcu rzucisz palenie.

A nałóg wpływa negatywnie niemal na każdy organ i wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Rzuć palenie! Wkrótce wrócimy do tematu z najlepszymi radami, jak pozbyć się paskudnego nałogu i znów cieszyć się zdrowiem, świeżym oddechem i lepszym samopoczuciem bez uzależnienia od nikotyny.

Komu udało się rzucić palenie od razu?

Palacze żyją około 10–15 lat krócej niż osoby niepalące. Ze względu na szkodliwość palenia tytoniu, większość osób uzależnionych od nikotyny usiłuje porzucić nałóg. Miesięcznie mierzy się z tym około 400 000 Polaków.

Ze względu na to, że jeden ze składników dymu papierosowego, jakim jest nikotyna, ma silne właściwości uzależniające, zerwanie z nałogiem jest bardzo trudne. Szacuje się, że około 96 proc.

palaczy nie potrafi poradzić sobie z rzuceniem palenia od razu.

Dlaczego nie udaje się za pierwszym razem?

Palenie papierosów początkowo może przyjąć charakter przyzwyczajenia. Regularne sięganie po kolejne paczki doprowadza do uzależnienia fizycznego oraz psychicznego.

W momencie, w którym osoba usiłująca zerwać z nałogiem przestaje palić tytoń, pojawia się zwykle tzw. głód nikotynowy. Objawia się on bardzo silną potrzebą zapalenia papierosa.

Może mu towarzyszyć niepokój, rozdrażnienie, bezsenność oraz trudności w koncentracji.

Pierwsze symptomy abstynencji nikotynowej mogą się pojawić po kilku lub kilkunastu godzinach po ostatnim wypalonym papierosie. Z tego względu bardzo często nawet silna motywacja nie jest w stanie pozwolić na rzucenie nałogu.

Taka sytuacja występuje szczególnie często u palaczy, którzy palą od wielu lat. Pomimo występowania momentów, w których palacz decyduje się na zerwanie z uzależnieniem, po jakimś czasie znów do tego powraca. Często tego typu problem dotyczy osób, które nie paliły kilka, a nawet kilkadziesiąt lat, a w ostateczności wróciły do nałogu.

Nikotyna jest substancją psychoaktywną

Wiele osób twierdzi, że palenie tytoniu odpręża, uspokaja i pozwala się wyciszyć. Należy mieć na uwadze to, iż nikotyna wykazuje właściwości psychoaktywne. Działa ona zupełnie odwrotnie, niż się powszechnie uważa.

Substancja, jaką jest nikotyna, silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy poprzez specyficzne struktury, zwane receptorami nikotynowymi. Zapalenie papierosa powoduje aktywację receptorów nikotynowych.

To z kolei pobudza organizm, podwyższa ciśnienie tętnicze krwi oraz przyspiesza akcję serca.

Nikotyna zwiększa również stężenie dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Z tego względu zapalenie papierosa krótkotrwale poprawia nastrój.

Jednakże im dłużej palimy, tym wrażliwość receptorów nikotynowych na pobudzające działanie nikotyny maleje. Takie zjawisko określane jest mianem tolerancji.

Aby osiągać ciągle ten sam efekt, zwiększamy ilość wypalanych papierosów, przez co coraz silniej zatruwamy organizm.

Należy wiedzieć, że nikotyna jest tylko jedną z 4 tysięcy różnych substancji znajdujących się w dymie papierosowym. Znajdują się w nim również m.in.: czad, fenol, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, amoniak czy cyjanowodór.

Kobiety w ciąży

Ciąża jest wyjątkowym stanem dla kobiety. Przyszła mama powinna więc dbać o siebie w szczególny sposób. Zdarza się jednak, że kobieta ciężarna jest silnie uzależniona od palenia tytoniu i nawet w tak ważnym momencie nie jest w stanie rzucić nałogu.

Jednakże powinna wówczas mieć świadomość tego, z jak poważnymi konsekwencjami może się zmierzyć w przyszłości ona i jej potomek. Kobieta, która pali w czasie ciąży, naraża swoje dziecko na różnego rodzaju dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego. Noworodek może się bowiem urodzić niedotleniony i wymagać okresowego dostarczania tlenu.

Przyszła mama, która sięga po papierosy w trakcie ciąży, przyczynia się bezpośrednio do wykształcenia u dziecka wad płuc, oskrzeli czy infekcji bakteryjnych bądź wirusowych. Oprócz tego istnieje również ryzyko pojawienia się wad serca czy mózgu.

Kobieta w ciąży, która chce zerwać z nałogiem, powinna kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Jest to chyba najsilniejsza motywacja. Jednakże często okazuje się, że ona nie wystarcza. Wówczas warto zwrócić się do lekarza rodzinnego, który pomoże ustalić terapię wspomagającą rzucenie palenia.

Postanowienia i silna wola

Wiele osób rzuca palenie od razu ze względu na nacisk otoczenia, szczególnie rodziny i przyjaciół. Rozprawić się z nałogiem pozwala często obietnica złożona małżonkowi, rodzeństwu czy dziecku.

Duży odsetek byłych palaczy deklaruje, że rzucili palenie papierosów ze względu na zakład ze znajomym. Chcieli udowodnić innym, że poradzą sobie z uzależnieniem i wytrwali w swoim postanowieniu.

Tego typu działanie bardzo często pozwala zerwać z nałogiem raz na zawsze.

Jednakże, aby tak się stało, należy wykazać się choć odrobiną silnej woli. Niestety co piąta osoba uzależniona od nikotyny deklaruje, że jest w stanie wytrzymać bez zapalenia papierosa maksymalnie 24 godziny. Ponad 50 proc. palaczy codziennie obiecuje sobie, że od następnego dnia zerwie z nałogiem definitywnie, po czym nie spełnia swojej obietnicy.

Nikotynowa terapia zastępcza

Osoby palące, które chcą ostatecznie rozprawić się z uzależnieniem od nikotyny, często decydują się na farmakoterapię. Nikotynowa terapia zastępcza pozwala na zminimalizowanie objawów abstynencyjnych pojawiających się w momencie zaprzestania palenia papierosów.

W aptece można znaleźć wiele środków, które wspomogą walkę z nałogiem. Wśród nich wymienia się np. plastry, gumy, inhalatory czy tabletki do ssania. Okresowe stosowanie tego typu farmakoterapii pozwala stopniowo zmniejszyć pobudzenie receptorów nikotynowych oraz obniżyć objawy uzależnienia fizycznego i psychicznego.

W miarę upływu czasu ilość stosowanych środków ulega zmniejszeniu aż do całkowitego zaprzestania sięgania po nie. Zaletami tego typu farmaceutyków jest bezpieczeństwo ich działania oraz skuteczność.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*