Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Niedawno ukazał się szokujący raport stworzony na zlecenie Kulczyk Foundation, w którym zbadano świadomość Polek w zakresie miesiączki. Badacze postanowili sprawdzić, z jakimi fałszywymi przekonaniami najczęściej zgadzają się kobiety (badanie wskazuje na kobiety, a nie osoby menstruujące). Okazało się, że prawie co piąta respondentka sądzi, że w czasie miesiączki nie można uprawiać seksu… Otóż można! Jeśli tylko oboje partnerzy (czy obie partnerki) czują się z tym komfortowo, nie ma powodów, żeby powstrzymywać się ze współżyciem w trakcie krwawienia. Jednak koniecznie pamiętajmy – miesiączka to nie jest moment, w którym na 100% nie zajdziemy w ciążę! Tymczasem prawie 30% kobiet (zgodnie z badaniem) uważa, że w czasie okresu szanse na poczęcie są równe zeru. To chyba najbardziej rozpowszechniony mit dotyczący menstruacji. 

Wypróbuj okresową ochronę w subskrypcji!

100% bawełny – dla Ciebie i środowiska.

Mimo, że miesiączka u większości osób zwykle nie przypada na okres płodny cyklu, to nadal może wtedy dojść do zapłodnienia.

I chociaż prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w pierwszych dniach po rozpoczęciu krwawienia jest niemal zerowe, to pamiętajcie – to “prawie” robi różnice! Co zatem wpływa na zwiększenie ryzyka ciąży w tym czasie? Infekcje (nie tylko dróg intymnych, nawet przeziębienie może tutaj odegrać rolę!), dieta, alkohol, stres czy zaburzenia hormonalne – to wszystko bardzo oddziałuje na rozregulowanie cyklu. Przy tylu zmiennych, trudno mówić o bezwzględnie niepłodnych dniach. Nasze ciało to nie robot, którego można zaprogramować, tylko żywy organizm, podatny na różne zewnętrzne czynniki. Dlatego, nawet doskonale znając własne ciało, nie jesteś w stanie przewidzieć ze 100% pewnością kiedy w danym cyklu wypadną dni niepłodne czy owulacja. Każdy cykl jest wyjątkowy i nie sposób przewidzieć, czy akurat w tym miesiącu wszystko będzie działało w naszych jajnikach “jak w zegarku”. I to jest ok!

Wyjaśnijmy wobec tego jeszcze jedną rzecz: czym tak naprawdę są dni płodne? To sumaryczny czas, w którym może dojść do poczęcia. Dni płodne zaczynają się jeszcze przed pęknięciem pęcherzyka, trwają w ciągu owulacji oraz kilka dni po niej.

W ten sposób osoba z macicą może zostać zapłodniona nie tylko w dniu owulacji, ale tak naprawdę przez około 10 dni w miesiącu.

Jeśli dodać do tego jeszcze żywotność plemników okazuje się, że szansa na zajście w ciążę występuje niemal przez połowę cyklu.

Antykoncepcja w trakcie okresu

Ok, najprawdopodobniej nie zajdziesz w ciążę uprawiając seks podczas menstruacji. Dzieje się tak dlatego, że moment owulacji jest oddalony o kilka-kilkanaście dni od miesiączki, co zmniejsza szanse zajścia w ciążę podczas okresu.

Pierwsza faza cyklu menstruacyjnego rozpoczyna się z dniem wystąpienia krwawienia. Oczywiście jeśli staracie się o dziecko, to seks w trakcie okresu oczywiście nie zaszkodzi 😉 Wprawdzie szanse na poczęcie są wtedy niewielkie, ale nie można wykluczyć takiej możliwości.

W dodatku prawdopodobieństwo poczęcia zaczyna rosnąć z każdym kolejnym dniem cyklu – mimo że nadal mamy okres.

Średni moment owulacji to 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki – bez względu na długość jej trwania. W cyklu trwającym 28 dni, owulacja następuje więc około dwóch tygodni po rozpoczęciu menstruacji. Dlatego dla większości kobiet jest to czas niepłodny.

Są jednak wyjątki! Ta zasada dotyczy bowiem osób, które mają “typowy cykl miesiączkowy”. Tymczasem jeśli masz krótszy cykl, na przykład 21 do 24 dni, to owulujesz kilka dni wcześniej niż w “typowym” okresie.

W przypadku krótkich cykli jajeczkowanie może wystąpić już w okolicach 6 dnia od miesiączki.

Znacznie większe szanse na zajście w ciążę podczas okresu są przede wszystkim u osób, które mają krótkie, długie lub nieregularne cykle albo długie krwawienia.

Jednak nawet najbardziej regularnie menstruująca osoba może mieć niespodziewane wahanie cyklu, które zaowocuje poczęciem. Z kolei znacznie mniejsze ryzyko zajścia w ciążę w trakcie okresu występuje u osób z dłuższymi cyklami – np. powyżej 35 dni. U takich osób do owulacji dochodzi z reguły po 20. dniu od wystąpienia krwawienia.

To nie koniec haczyków. Ponieważ plemniki mogą żyć w ciele aż do 7 dni, możesz zajść w ciążę, uprawiając seks w trakcie okresu, nawet jeśli Twój cykl jest regularny! Przyjmijmy, że Twój cykl trwa 27 dni, Twoja miesiączka – 6 dni, współżycie odbyło się ostatniego dnia krwawienia, a 7 dni później (czyli w 13. dniu cyklu) doszło do owulacji, na którą kilka dni czekały plemniki partnera_ki.

Dlatego jeśli nie planujesz w najbliższym czasie potomstwa i chcesz uprawiać seks bez zbędnego stresu, nie rezygnuj z zabezpieczenia przed ciążą w trakcie miesiączki.

Ze względów higienicznych, wiele par używa wtedy prezerwatywy, która nie tylko chroni przed ewentualnymi zabrudzeniami, które niektórym przeszkadzają, ale też gwarantuje większe bezpieczeństwo stosunku.

Miejsca intymne w trakcie okresu są bowiem szczególnie podatne na wszelkie infekcje. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie miesiączki śluzówka pochwy rozpulchnia się, a zasadowy odczyn krwi menstruacyjnej zmienia środowisko pH pochwy.

Te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale też ułatwiają zarażanie, dlatego obie strony biorące udział we współżyciu są bardziej narażone na potencjalne choroby.

Dlatego uprawiając seks w trakcie miesiączki warto jeszcze bardziej niż zwykle zadbać o przestrzeganie zasad higieny! Przeczytaj też nasz artykuł o higienie podczas okresu.

Damy głowę, że na takim jeszcze nie byłaś_eś. Obecność obowiązkowa!

Zapisz się na listę oczekujących, a otrzymasz w prezencie fragment kursu – odkryj, jak rozpalić (nie tylko) swoje ciało do czerwoności. Pierwsza_y dowiesz się o starcie i promocyjnej cenie kursu w przedsprzedaży.

Czy to różnica w którym dniu miesiączki uprawiam seks?

Wiele osób zastanawia się, czy można zajść w ciążę zaraz po okresie. Odpowiedź jest prosta – wkraczasz wtedy w okno płodności, więc tak, możesz zajść w ciążę zaraz po ustaniu krwawienia.

Stresujesz się przeciekaniem?

Zapomnij o plamach na bieliźnie, alergii i podrażnieniach.

W typowym cyklu, który trwa od 28 do 30 dni, zwykle między 11. a 21. dniem występują dni płodne. Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć w pochwie do 7 dni. Ułatwia im to śluz pojawiający się wówczas w drogach rodnych – mowa o tej charakterystycznej wydzielinie z pochwy, która pojawia się przeciętnie około 7 dnia cyklu. Z upływem dni zabarwia się na biało.

To znak, że owulacja się zbliża. Taki śluz jest bardzo przyjaznym środowiskiem dla plemników i pomaga przedłużyć ich żywotność. Na początku cyklu menstruacyjnego szanse na poczęcie są więc dużo niższe, niż pod koniec miesiączki.

Szczególnie w przypadku długich krwawień – na początku menstruacji możesz być zupełnie niepłodna_y, a już pod koniec krwawienia wkraczać w czas owulacji.

Twoje szanse na poczęcie stopniowo rosną, aż osiągną szczyt w momencie owulacji (przy dłuższych cyklach może to nastąpić np. nawet między 20. a 30. dniem od rozpoczęcia menstruacji). Jeśli próbujesz zajść w ciążę pamiętaj, że czas największe szansy na zapłodnienie zbliża się z każdym dniem! 

A chwilę przed miesiączką? Czy to bezpieczny czas na seks bez zabezpieczeń?

Możliwość zapłodnienia w wyniku stosunku odbytego tuż przed miesiączką jest bardzo niewielka. Przy standardowych cyklach 28-30 dniowych lub dłuższych, z reguły uwolnienie komórki jajowej miało miejsce między 11 a 21 dniem. Im dalej więc od owulacji, tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niższe.

Czas na krótko przed miesiączką to więc teoretycznie najbezpieczniejszy pod względem unikania ciąży moment na seks bez prezerwatywy. Ale również tutaj nie ma stuprocentowej pewności.

I choć często słyszy się, że szanse poczęcia w tej fazie cyklu miesiączkowego są prawie zerowe, warto pamiętać, że ryzyko zajścia w ciążę występuje. 

Prawdopodobieństwo poczęcia w okolicach okresu jest więc niskie, ale nadal istnieje! Dlatego jeśli nie próbujesz zajść w ciążę, lepiej skorzystaj z wybranej metody antykoncepcyjnej nawet w tych dniach. Nie warto ryzykować! 

I pamiętaj, że nie chodzi tylko o ciążę – badaj się i chroń się przed chorobami przenoszonymi płciowo.

Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Czy stosować antykoncepcję?

 • Jednym z mitów medycznych jest przeświadczenie o tym, że podczas okresu nie można zajść w ciążę.
 • Warto być świadomym, że seks bez zabezpieczenia w tym czasie może zakończyć się zapłodnieniem, choć ryzyko nie jest duże.
 • Kobiety, które nie mogą sobie pozwolić na ciążę, muszą pamiętać o antykoncepcji także w tracie miesiączki.
 • Seks podczas miesiączki to temat tabu, ale wiele kobiet decyduje się na zbliżenia również w tym czasie.
 • W trakcie miesiączki naturalnie wzrasta popęd seksualny, a zwiększone przekrwienie narządów płciowych sprawia, że kobieta intensywniej reaguje na bodźce seksualne podczas stosunku płciowego.
 • I właśnie to jest jednym z powodów aktywności seksualnej w czasie okresu.
 • Innym powodem jest pokutujące ciągle wśród młodych kobiet przekonanie, że w czasie menstruacji nie trzeba korzystać z metod antykoncepcyjnych, bo w trakcie okresu nie można zajść w ciążę.
 • Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo pytań w stylu: „czy w okres można zajść w ciążę”, „ile dni po okresie można zajść w ciąże”, „czy przed okresem można zajść w ciąże”, „czy zaraz po okresie można zajść w ciążę”.
 • Żeby dokładnie odpowiedzieć na te pytania trzeba poznać kalendarz dni płodnych i niepłodnych.
 • Choć owulacja występuje zwykle na 14 dni przed spodziewaną miesiączką, to nie oznacza, że nie może wystąpić innego dnia.
 • Może i często występuje, stąd tak wiele niechcianych ciąż, zwłaszcza u dziewczyn i młodych kobiet.
 • Pamiętaj jednak, że krwawienie z odstawienia (charakterystyczne dla przerwy w przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, na przykład tabletek) to nie to samo co miesiączka. 
Leia também:  Solarium a choroby skóry

Spis treści:Ciąża a okresCzy podczas okresu można zajść w ciążę?Ile dni po okresie są dni płodne?
Czy przed okresem mogę zajść w ciążę?

Czy można mieć okres w ciąży?

Ciąża a okres

Regularny cykl miesiączkowy trwa 28 dni (czasem 23-35) i składa się z kilku faz, w trakcie których zmienia się płodność kobiety.

W ciągu miesiąca czas maksymalnej płodności to zaledwie kilka dni. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 24 godziny po jej uwolnieniu.

Jeśli analizujemy cykl miesiączkowy pod kątem płodności kobiety, to możemy go podzielić na trzy etapy:

 • niepłodność względna, która występuje przed owulacją,
 • płodność – choć sama owulacja trwa zaledwie 1 dzień, to ważna jest także długość życia komórki jajowej oraz plemników w drogach rodnych kobiety, dlatego kobieta może zajść w ciążę przez 6-9 dni w ciągu miesiąca,
 • niepłodność poowulacyjna, która trwa do pierwszego dnia miesiączki. To czas, kiedy zajście w ciąże jest raczej niemożliwe – szyjka macicy jest wtedy ściśle zamknięta. W kolejnych trzech dniach pojawia się lepki i gęsty śluz, ale jest go zbyt mało, żeby zagnieździły się w nim plemniki. 
 1. Trzeba pamiętać, że te ogólne założenia mogą ulec zmianie pod wpływem czynników zewnętrznych. 
 2. Cykl owulacyjny może się rozregulować przez infekcję, podróż i zmianę klimatu, przemęczenie, stres.
 3. Trudno w takich sytuacjach ze stuprocentową pewnością określić dni płodne i niepłodne.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

 • Czy podczas okresu można zajść w ciąże – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kobiety rozpoczynające aktywne życie seksualne.
 • W trakcie menstruacji szanse na zajście w ciążę są małe, ale zapłodnienie jest możliwe, zwłaszcza gdy kobieta ma bardzo nieregularne cykle.
 • Ryzyko jest duże również wtedy, gdy cykle są krótkie, a miesiączki trwają długo.
 • W takim przypadku po 14-dniowej fazie progesteronowej owulacja następuje około 6 dnia cyklu, czyli właśnie w trakcie ostatnich dni przedłużającej się miesiączki.
 • Trzeba też pamiętać, że ciąża jest możliwa, ponieważ plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety dłużej niż żyje komórka jajowa.
 • W kwaśnym środowisku pochwy są w stanie przetrwać do maksymalnie kilku godzin, natomiast w szyjce macicy, gdzie środowisko jest zasadowe, od 3 do nawet 7 dni (zwłaszcza w przypadku zdrowych i wysportowanych mężczyzn).
 • Poza organizmem plemnik może przeżyć do 18 godzin w temperaturze 37 stopni Celsjusza, a w temperaturze 20 stopni jego żywotność wzrasta do 70 godzin.

Jeśli więc współżyje się na przykład 3. dnia miesiączki (czyli 3. dnia cyklu), a jajeczkowanie następuje 10. dnia cyklu, to ciąża jest możliwa.

Jeśli miesiączka trwa dłużej niż 6 dni to jednocześnie skraca się pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. 

Najmniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciąże w trakcie okresu jest wtedy, gdy kobieta ma cykle regularne (trwające około 28 dni) i miesiączka trwa do 5-6 dni. 

Ile dni po okresie można zajść w ciążę?

Czy można zajść w ciążę zaraz po okresie?

W drugiej fazie cyklu, który rozpoczyna się po miesiączce (tzw. fazie pęcherzykowej) wzrasta ryzyko niechcianej ciąży.

Faza ta trwa od 9 do 11 dni i każdego miesiąca może mieć inna długość u tej samej kobiety.

Dni po miesiączce a przed owulacją to tzw. okres względnie niepłodny.

 1. Faza pęcherzykowa polega na intensywnym narastaniu nabłonka błony śluzowej macicy.
 2. Jednocześnie w jajniku pod wpływem hormonu FSH (folikulotropowego) dochodzi do wzrostu pęcherzyków Graffa oraz wydzielania estrogenu.
 3. Na ogół dojrzewa tylko jeden z przygotowywanych pęcherzyków, który pęka i uwalnia komórkę jajową.
 4. Podczas tej fazy w szyjce macicy pojawia się obfitszy śluz –  początkowo gęsty w kolorze biało-żółtym, z czasem zmienia się w przejrzysty i lepki.
 5. Na końcu fazy pęcherzykowej występuje dzień jajeczkowania.

Czy przed okresem można zajść w ciążę?

 • Seks uprawiany tuż przed miesiączką ma wiele zwolenniczek, ponieważ w tym czasie zwiększają się doznania seksualne.
 • W organizmie gromadzi się więcej wody, dzięki czemu tkanki pochwy i okolica łechtaczki są obrzęknięte, szybciej dochodzi do orgazmu, a skurcze są silniejsze.
 • Dni tuż przed okresem są uważane jako niepłodne, a ryzyko zapłodnienia określane jest jako bliskie zeru.
 • W związku ze zmiennością cykli nie powinno się jednak przyjmować tego założenia jako pewnik.
 • Zwłaszcza jeśli kobieta ma cykle krótsze niż 26 dni i występują u niej krwawienia w środku cyklu. 

Czy można mieć okres w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży może pojawić się okres.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że miesiączka w ciąży nie występuje, a krwawienie, które się pojawiło, może mieć wiele przyczyn i wynikać z:

 • niedoboru progesteronu,
 • nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego,
 • ciąży pozamacicznej,
 • wady jaja płodowego,
 • obumarcia zarodka,
 • zmian patologicznych w obrębie szyjki macicy,
 • zmian w pochwie m.in. nadżerki, polipów czy żylaków pochwy.

Bardzo często kobiety myślą, że mają normalną miesiączka w ciąży, gdy występuje u nich tzw. plamienie implantacyjne.

Zazwyczaj pojawia się ono dwa tygodnie od momentu zapłodnienia i cztery tygodnie od ostatniej miesiączki, czyli wypada właśnie w terminie spodziewanego okresu.

Gdy kobieta przyjrzy się jednak dokładnie swojemu organizmowi, to zauważy, że krwawienie to jest mniej obfite i trwa krócej niż tradycyjna menstruacja.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu – seks podczas okresu, ryzyko zajścia w ciążę

Wiele kobiet zastanawia się, czy podczas okresu można zajść w ciążę? Czy jest to możliwe? W cyklu rozrodczym kobiety występują dni płodne i dni niepłodne.

Najważniejszy moment w całym cyklu to oczywiście owulacja, w trakcie której uwalniana jest komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Jeśli w tym czasie kobieta uprawia seks bez zabezpieczeń, prawdopodobieństwo ciąży jest duże. Oczywiście to nie jest tylko jeden dzień.

Uprawiając seks na kilka dni przed owulacją ciąża jest również możliwa, ponieważ plemniki mogą przetrwać nawet do 5 dni.

1. Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Takie pytanie i szukanie odpowiedzi może dotyczyć kobiet, u których miesiączka jest nieregularna, ponieważ obserwacja cyklu owulacyjnego może być znacznie utrudniona.

Jeśli zapytamy ginekologa, czy można zajść w ciążę podczas okresu to nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Ponieważ na zapłodnienie wpływ może mieć wiele czynników.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od długości cyklu owulacyjnego

2. Seks podczas okresu

Jeśli chodzi o seks w czasie okresu, przy regularnym cyklu nie ma żadnych przeciwwskazań. Wszystko zależy od partnerów. Niektóre kobiety uważają, że uprawianie seksu może łagodzić dolegliwości związane z miesiączką.

Jednak trzeba mieć na uwadze możliwość infekcji układu moczowo – płciowego. Pary decydujące się na uprawianie seksu w czasie okresu muszą zastosować wysoką higienę intymną.

Zatem czy można zajść w ciążę podczas okresu? Żadna z metod antykoncepcji nie daje całkowitej pewności, jeśli chodzi o ryzyko ciąży, podobnie jest w przypadku etapów okresu owulacyjnego.

Nawet, jeśli kobieta ma regularny cykl, który trwa dla przykładu 28 dni i owulacja wypada w jego połowie, to mogą się zdarzać miesiące, w których termin miesiączki ulegnie przesunięciu z różnych przyczyn.

Dlatego wszelkie odchyły spowodowane dla przykładu zażywaniem leków, dietą, stresem, wzmożonym wysiłkiem fizycznym mogą wpływać na przebieg wykresu kobiecej płodności.

Leia também:  Kurzajki na stopach – jak leczyć i usuwać brodawki wirusowe stóp?

3. Czy pod koniec okresu można zajść w ciążę?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Przy nieregularnych miesiączkach taka możliwość istnieje, jednak ryzyko jest minimalne. Najczęściej okres wypada w etapie, kiedy kobieta ma tzw. dni niepłodne.

Są kobiety, u których występuje krwawienie śródmiesiączkowe najczęściej występujące w połowie cyklu. Ginekolodzy mówią o zwiększonym ryzyku przy skróconym lub mocno wydłużającym się cyklu miesięcznym, ponieważ w takich przypadkach bardzo trudno jest określić moment jajeczkowania.

Miesiączka nie jest formą zabezpieczenia przed ciążą. Dlatego osoby, które zastanawiają się, czy można zajść w ciążę podczas okresu i decydują się na współżycie powinny stosować dla przykładu prezerwatywy, które dodatkowo chronią dodatkowo przed stanem zapalnym.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu – czy to możliwe?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? To pytanie najczęściej zadają sobie pary, które z jednej strony zastanawiają się, czy podczas miesiączki w ogóle można współżyć i czy jest możliwość na to, aby w tym czasie mogło dojść do zapłodnienia. Chociaż prawdopodobieństwo jest niewielkie, to nie jest niemożliwe. Dotyczy to szczególnie tych kobiet, które zmagają się z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi i mają problemy z długością samego krwawienia.

Źródło: 123RF

Wizja nieplanowanej ciąży stresuje wiele mniej lub bardziej doświadczonych par. Pojawiają się wówczas pytania o możliwości zajścia w ciążę bez wytrysku, bez penetracji, czy podczas miesiączki. I chociaż na większość tego typu wątpliwości można odpowiedzieć słowami „mało prawdopodobne”, to warto jednak dodać, „ale niewykluczone”.  

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Niektórzy nazwą to wyjątkowym szczęściem, inni nadzwyczajnym pechem, ale odpowiedź brzmi – tak, podczas okresu można zajść w ciążę. Prawdopodobieństwo jest znikome, ale istnieje. 

Szczególnie narażone na zajście w ciążę podczas miesiączki są kobiety, które mają nieregularne cykle menstruacyjne i zróżnicowaną długość krwawienia. Ale i przy dość regularnych cyklach, jajeczkowanie może wystąpić w różnych momentach. Im wcześniej się zacznie, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. 

Krwawienie menstruacyjne jest pierwszym etapem cyklu miesiączkowego. Występuje w wyniku złuszczania się nabrzmiałej i rozrośniętej w ostatniej fazie cyklu (lutealnej) błony śluzowej macicy (endometrium). Może potrwać od 2-3 do 5-7 dni. 

W drugiej fazie (folikularnej) wzrasta poziom estrogenu co stymuluje błonę śluzową macicy do rozrostu i przygotowywania się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jednocześnie w jajnikach rozpoczyna się rozwój pęcherzyków zwierających komórki jajowe.

Po kilku dniach następuje owulacja, podczas której pęka dojrzały pęcherzyk Graafa, uwalniając tym samym komórkę jajową, która wędrując przez jajowód przemieszcza się w kierunku macicy. Jest to idealny moment na zapłodnienie. Od pierwszego dnia cyklu mogło minąć ok. 13-15 dni, jakim cudem można więc zajść z ciąże podczas okresu?

Owulacja to moment uwolnienia jajeczka, jednak dni płodne rozpoczynają się na kilka dni przed pęknięciem pęcherzyka, obejmują dzień jajeczkowania i trwają jeszcze kolejne cztery (margines błędu wynikający z możliwości przesunięcia się owulacji).

Szansa na zajście w ciąże wydłuża się więc z jednego do dziesięciu dni, a może jeszcze wzrosnąć dzięki wyjątkowo silnym plemnikom, potrafiącym przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet w niesprzyjających warunkach. Dodając do tego możliwość wystąpienia jajeczkowania wcześniej niż zakładamy, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w trakcie okresu niepokojąco wzrasta. 

Czy pod koniec okresu można zajść w ciążę?

Z każdym kolejnym dniem, który oddala się od pierwszego dnia cyklu, czyli początku krwawienia menstruacyjnego, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta, ponieważ wielkimi krokami zbliżają się dni płodne. Jeśli przykładowo do intymnego zbliżenia doszło piątego dnia cyklu, a owulacja wystąpiła w 10 dniu, to organizm kobiety powoli zaczął szykować przyjazne środowisko na przyjęcie męskich komórek rozrodczych.

Zakładając, że zdrowe i silne plemniki nie mają jeszcze w tym dniu doskonałych warunków do wędrowania, ale są w stanie przetrwać w żeńskich drogach rodnych 72 godziny, a nawet 5 do 7 dni, to teoretycznie może dojść do zapłodnienia. Decydując się więc na współżycie pod koniec okresu, warto pomyśleć o antykoncepcji, aby zapobiec nieplanowanej ciąży. Tym bardziej nie warto ryzykować dzień, czy dwa dni po okresie. 

Czy w okres można zajść w ciążę? Zajście w ciążę podczas pierwszego dnia okresu wydaje się najmniej prawdopodobne. Cykl kobiety musiałby przebiegać wyjątkowo szybko, a męskie plemniki musiałyby być nadzwyczaj żywotne i wytrzymałe, aby przetrwać w trudnych warunkach i potem dotrzeć do celu.

Jednak, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i ewentualnych niespodzianek, nie zaszkodzi podczas stosunku użyć antykoncepcji, chociażby w formie prezerwatywy.

Czy można zajść w ciążę w okres?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad tym, czy można zajść w ciążę podczas okresu, warto nieco wcześniej prześledzić proces zapłodnienia i warunki jakie muszą zostać spełnione, aby w ogóle do niego doszło.  

Zapłodnienie to nic innego jak połączenie gamet (komórek rozrodczych), w wyniku którego powstaje nowa komórka, zwana zygotą.

 Aby mogło dojść do zapłodnienia, męska gameta zwana plemnikiem musi dotrzeć i wniknąć do żeńskiej gamety, czyli komórki jajowej.

Najczęściej dochodzi do tego w bańce jajowodu, jednak bywa i tak, że zapłodnienie ma miejsce w innym odcinku układu rozrodczego. Zygota powstaje również w wyniku inseminacji lub metody in vitro.

Zapłodnienie wydaje się więc banalnie proste, jednak aby faktycznie mogło dojść do skutku, spełnione muszą zostać różne warunki. Przede wszystkim, kobieta musi być w trakcie wspomnianej już owulacji lub tuż przed nią. Ale jajeczkowanie nie zawsze występuje w tym samym momencie, nawet przy regularnych cyklach miesiączkowych.

I tu może pojawić się zagrożenie, szczególnie u kobiet, które mają nieregularne cykle. Owulacja i miesiączka nigdy nie są tożsame.

Jednak, im więcej dni mija od pierwszego dnia cyklu, czyli od pojawienia się krwawienia menstruacyjnego, tym bliżej jajeczkowania i szanse na zapłodnienie rosną.

 Tym bardziej, że plemnik jest w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety 72 godziny, a wyjątkowo silny osobnik, nawet 5 lub 7 dni. 

Ilość plemników potrzebna do zapłodnienia

W tym przypadku ilość ma znaczenie. Drugą równie istotną kwestią w procesie zapłodnienia jest jakość męskiego nasienia.

W spermie powinna się znaleźć odpowiednio duża liczba młodych, zdrowych i prawidłowo rozwiniętych plemników.

Aby męskie gamety mogły bez problemu dotrzeć do jajowodu w celu zapłodnienia komórki jajowej muszą przebyć niełatwą drogę, a przedostanie się przez błonę śluzową wymaga nie lada wytrzymałości oraz ruchliwości.

Warto pamiętać o tym, że chociaż w jednej porcji ejakulatu może znajdować się nawet 500 mln plemników, to tylko jeden ma szansę zapłodnić jajeczko. Aby mogło dojść do zapłodnienia, w jednym mililitrze spermy powinno się znajdować ok. 40-60 milionów plemników. Im mniejsza ilość męskich komórek rozrodczych, tym mniejsza szansa na zajście w ciążę. 

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są preparaty, które wspierają regulację aktywności gospodarki hormonalnej. Ich aktywne składniki, biorące udział w procesach podziału komórek pozytywnie wpływają m.in. na płodność, prawidłowe miesiączkowanie czy zmiany trądzikowe.

Jak wygląda zapłodnienie?

Zakładając, że kobieta ma akurat dni płodne i środowisko przyjazne plemnikom, a nasienie mężczyzny jest młode, zdrowe i silne, to do zapłodnienia potrzebny jest jeszcze wytrysk w pochwie.

 Odpowiednia porcja spermy powinna zostać wprowadzona na właściwy tor pod odpowiednim ciśnieniem, które pozwoli plemnikom dotrzeć do pochwy, macicy oraz jajowodu, a w końcu do komórki jajowej.

 Ejakulat powinien przemieszczać się drogami rodnymi kobiety z prędkością ok. 5 m/s, czyli 18 km/h.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Okazuje się, że choć szanse na zapłodnienie podczas miesiączki, uznawanej za okres niepłodny jest niewielkie, to jednak są. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mają nieregularne cykle menstruacyjne oraz długie krwawienia miesięczne. Co jeszcze warto wiedzieć?

1. Skąd pytanie, czy można zajść w ciążę podczas okresu

Nad zagadnieniem, czy można zajść w ciążę podczas okresu, nie zastanawiamy się zbyt często. Przyjmujemy za pewnik, że to niemożliwe.

Przecież każdy wie, że do zapłodnienia może dojść w zupełnie innej fazie cyklu miesiączkowego. Miesiączka to okres niepłodny. Tymczasem takie przekonanie to błąd.

Leia também:  Como alimentar periquitos: 13 passos (com imagens)

Poprawna odpowiedź na pytanie „czy można zajść w ciążę podczas okresu” jest taka: to mało prawdopodobne, ale niewykluczone.

Okazuje się, że współżycie podczas okresu także może skutkować ciążą. Krwawienie miesięczne nie zabezpiecza przed zapłodnieniem. Oznacza to, że uprawiająca wówczas seks para musi mieć świadomość możliwości spłodzenia potomka. To dlatego, nie planując rodzicielstwa, również podczas uprawiania seksu w trakcie miesiączki należy się zabezpieczać.

Optymalnym rozwiązaniem są prezerwatywy, które chronią nie tylko przed ciążą, ale i infekcją. Należy pamiętać, że w czasie miesiączki kobieta jest szczególnie podatna na infekcje zarówno dróg rodnych, jak i moczowych. Ponadto w przypadku obydwojga partnerów w tym okresie wzrasta ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

2. Cykl miesiączkowy a zajście w ciążę

Każda kobieta wie, że w książkowym cyklu miesięcznym występują dni płodne i niepłodne. Z punktu widzenia płodności szczytowym i kluczowym momentem jest owulacja, czyli jajeczkowanie. Wówczas uwalniana jest komórka jajowa. To najlepszy moment na zapłodnienie.

Ponieważ komórka jajowa może zostać zapłodniona przez mniej więcej dobę po uwolnieniu, zaś plemniki w sprzyjających warunkach mogą przetrwać nawet kilka dni, zajście w ciążę możliwe jest nie tylko w dniu owulacji, która przypada zwykle na 14.

dzień cyklu miesiączkowego. Może do tego dojść również na kilka dni przed jajeczkowaniem i kilka dni po nim. Ten okres to dni płodne.

Warto pamiętać, że choć czas aktywności plemników wynosi 72 godziny, zdolność do zapłodnienia mogą zachować nawet 7 dni.

Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ostatecznie pojawia się krwawienie, czyli miesiączka.

U kobiet w wieku rozrodczym, które są zdrowe, nie stosują hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nie są w ciąży i nie karmią dziecka piersią, menstruacja występuje zwykle regularnie, cyklicznie co 28 dni.

Jednak cykle mogą być zarówno krótsze, jak i dłuższe, a i pojawiać się nieregularnie. Kwestią indywidualną jest także samo krwawienie, które cechuje się różnym czasem trwania.

3. Kiedy można zajść w ciążę podczas okresu?

Kiedy kobieta ma dni niepłodne, teoretycznie nie może zajść w ciążę. Niemniej należy pamiętać, że zapłodnienie jest możliwe w czasie trwania każdego etapu cyklu, także miesiączki. W jakich sytuacjach jest to najbardziej, a w jakich najmniej prawdopodobne?

Zajście w ciążę podczas okresu jest możliwe z rożnych powodów. Najbardziej prawdopodobne, choć ryzyko jest wciąż niewielkie, jest to w przypadku kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.

Dzieje się tak, ponieważ owulacja może się pojawić innego dnia niż się tego spodziewamy. Może się to zdarzyć zawsze, w konsekwencji rozregulowania się cyklu miesięcznego, a o to nietrudno.

Na przesunięcie czasu trwania poszczególnych faz cyklu menstruacyjnego wpływa wiele czynników, takich jak choćby stres, zmęczenie, infekcja czy przyjmowane leki.

Należy wziąć pod uwagę jeszcze inny scenariusz. W sytuacji, gdy miesiączka jest dłuższa, skraca się pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. Wówczas plemniki, które zostały po stosunku odbytym podczas okresu, mogą przeżyć. Jeśli dotrwają do owulacji, może dojść do zapłodnienia komórki jajowej.

Trzeba przy tym pamiętać, że czasem jajeczkowanie pojawia się niedługo po zakończeniu okresu. Kiedy można zajść w ciążę? Na przykład wtedy, gdy kobieta współżyje w 3. dniu krwawienia (3. dzień cyklu). Pamiętamy, że plemnik ma zdolność do zapłodnienia nawet 7 dni. Kiedy jajeczkowanie będzie miało miejsce wcześniej niż powinno, czyli w 10. dniu cyklu, zapłodnienie staje się możliwe.

Może się tak stać również w przypadku, gdy cykle są krótkie, a miesiączki trwają długo. Wówczas także można zajść w ciążę podczas okresu, choć ryzyko wciąż jest niewielkie. Warto również pamiętać, że u niektórych kobiet pojawiają się krwawienia śródmiesiączkowe, które łatwo pomylić z okresem (zwłaszcza przy krótkich i nieregularnych cyklach).

Najmniejsze szanse na to, by zajść w ciążę podczas okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych i menstruacjach typowej długości, czyli przy założeniu, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni, a okres 5.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Kiedy jest to możliwe?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Można, choć wydaje się to niemożliwe. Panujące przekonanie, że współżycie w czasie menstruacji zabezpiecza przed zapłodnieniem, nie jest prawdziwe.

Miesiączka nie jest gwarancją niepłodności. Tym samym każda kobieta, która uprawia seks podczas okresu bez zabezpieczenia, musi się liczyć z możliwością zajścia w ciążę.

Kobiety, które nie planują dziecka, muszą pamiętać o antykoncepcji także podczas okresu.

Cykl miesiączkowy – ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

W cyklu miesięcznym kobiety występują dni płodne i dni niepłodne, a najważniejszym momentem jest owulacja, w trakcie której uwalniana jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Owulacja, czyli jajeczkowanie, występuje zwykle na 14 dni przed spodziewaną miesiączką.

W tym czasie, podczas seksu bez zabezpieczenia, są największe szanse na zapłodnienie. Warto wiedzieć, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 24 godziny po uwolnieniu. Z kolei plemniki mogą przetrwać kilka dni.

Z tego powodu możliwe jest zajście w ciążę tuż przed owulacją, jak i niedługi czas po niej. To tak zwane dni płodne.

Celem cyklu miesiączkowego jest przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, złuszczająca się błona śluzowa oraz resztki śluzu z dróg rodnych wydostają się na zewnątrz – przez pochwę, wraz z krwią. Pojawia się menstruacja, zwana też krwawieniem miesiączkowym bądź okresem.

U zdrowych kobiet w wieku rozrodczym, które nie są w ciąży, nie karmią dziecka piersią i nie stosują hormonalnych środków antykoncepcyjnych miesiączka pojawia się cyklicznie, mniej więcej co 28 dni. Warto jednak pamiętać, że długość cyklu jest kwestią indywidualną, a i zależy od wielu czynników.

To dlatego cykle miesiączkowe mogą być krótsze i dłuższe. Za normę przyjmuje się cykl trwający od 25 do 35 dni. Teoretycznie podczas miesiączki, kiedy kobieta ma dni niepłodne, nie można zajść w ciążę.

W praktyce jest to jednak możliwe, zwłaszcza u kobiet, które mają nieregularne i długie cykle miesiączkowe.

Zajście w ciążę podczas okresu jest najbardziej prawdopodobne u kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.

Cykle menstruacyjne bywają nieregularne nie tylko na początku miesiączkowania, u nastolatek czy wtedy, gdy zbliża się menopauza. Nieregularne cykle menstruacyjne wywołują różne choroby, zmiana diety, silny bądź permanentny stres, podróż lub stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Rzadko zdarza się, że kobieta zawsze ma miesiączkę dokładnie co 28 dni.

Choć wydaje się, że najmniejsze szanse na to, by zajść w ciążę podczas okresu mają kobiety, których cykle i miesiączki są regularne, to nie oznacza to, że owulacja nie może wystąpić innego dnia. Cykl owulacyjny może się rozregulować, co może utrudniać wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych.

Jeśli miesiączka jest dłuższa, skraca się pierwsza faza cyklu menstruacyjnego.

Oznacza to, że plemniki, które pozostaną po stosunku odbytym podczas okresu mogą przeżyć i dotrwać aż do rozpoczęcia owulacji, co może skutkować zapłodnieniem komórki jajowej.

Co więcej u niektórych kobiet owulacja występuje krótko po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Warto też pamiętać, że choć czas aktywności plemników wynosi 72 godziny, te mogą przeżyć i zachować zdolność do zapłodnienia nawet 7 dni.

Barbara Grzechocińska, adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia: Jeśli kobieta współżyje 3 dnia cyklu (pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu), jajeczkowanie ma miejsce 10 dnia cyklu, a plemniki żyją 7 dni, to ciąża jest możliwa.

Najmniejsze szanse na to, by zajść w ciążę podczas okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych (trwających 28 dni) i miesiączkach trwających do 5 dni. Największe szanse mają kobiety, których cykle miesiączkowe są nieregularne i długie.

W przypadku, gdy kobieta:

 • ma nieregularne cykle,
 • cykle są krótkie, a miesiączki trwają długo,

może zajść w ciążę podczas okresu, choć ryzyko wciąż jest niewielkie. Tym samym należy pamiętać, że miesiączka nie stanowi zabezpieczenia przed ciążą. Osoby, które decydują się na współżycie podczas okresu powinny się zabezpieczać. Zalecaną formą antykoncepcją podczas miesiączki jest prezerwatywa, która chroni nie tylko przed ciążą, ale i potencjalną infekcją.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*