Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować?

 

Lek Desmoxan zawiera substancję czynną – cytyzynę, której działanie podobne jest do nikotyny. Cytyzyna stopniowo wypiera nikotynę z organizmu. Dzięki temu zmniejsza się uzależnienie od nikotyny i możliwe jest odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji (głodu nikotynowego).

Wskazania do stosowania

Lek stosuje się w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Stosowanie leku Desmoxan pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku Desmoxan jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Jak stosować Desmoxan?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecane dawkowanie

Desmoxan należy przyjmować doustnie, popijając odpowiednią ilością wody zgodnie z poniższym schematem:

 • od 1 do 3 dnia: 1 tabletka co 2 godziny (maksymalnie 6 kapsułek na dobę)
 • od 4 do 12 dnia: 1 tabletka co 2,5 godziny (maksymalnie 5 kapsułek na dobę)
 • od 13 do 16 dnia: 1 tabletka co 3 godziny (maksymalnie 4 kapsułki na dobę)
 • od 17 do 20 dnia: 1 tabletka co 5 godzin (maksymalnie 3 kapsułki na dobę)
 • od 21 do 25 dnia:1 do 2 tabletek na dobę

Od pierwszego dnia leczenia należy stopniowo zmniejszać liczbę wypalanych papierosów.Osoba paląca tytoń powinna całkowicie zrezygnować z palenia najpóźniej 5 dnia po rozpoczęciu leczenia.Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa.

Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia.Jeśli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie. Leczenie można rozpocząć ponownie po upływie 2 do 3 miesięcy.Dzieci i młodzieżNie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat bez konsultacji z lekarzem.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku DesmoxanW razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mogą wystąpić objawy przedawkowania, takie jak: nudności, wymioty, przyspieszenie pracy serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia oddychania, zwężenie źrenic, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zwolnienie czynności serca, duszność, niewydolność oddechowa, śpiączka.

Pominięcie przyjęcia leku DesmoxanNależy zastosować lek tak szybko, jak to jest możliwe, a następną dawkę leku przyjąć w zwykłym czasie.Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Desmoxan cena

Jest niższa niż myślisz. Pełna kuracja zajmuje tylko 25 dni a nie palisz już od 4 dnia.

PRZECIWWSKAZANIA

 • Kiedy nie przyjmować leku Desmoxan- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną (cytyzynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,- w przypadku niestabilnej dławicy piersiowej,- w przypadku przebytego niedawno zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu,- w przypadku klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca,- jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.
 • OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
 • Lek Desmoxan nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
 • DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Desmoxan powinien być stosowany tylko przez pacjentów, którzy mają poważny zamiar rzucenia palenia tytoniu.Stosowanie leku Desmoxan i palenie tytoniu może doprowadzić do nasilenia niepożądanych działań nikotyny.Przed rozpoczęciem przyjmowania leku, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:- pacjent ma chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, schorzenia naczyń mózgowych, zaburzenia drożności tętnic, nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobę refluksową przełyku, nadczynność tarczycy, cukrzycę, niektóre postaci schizofrenii, niewydolność nerek i wątroby;- jeśli pacjent jest osobą w podeszłym wieku (powyżej 65 lat).Dzieci i młodzieżDzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat przed zastosowaniem tego leku powinny skontaktować się z lekarzem.Desmoxan a inne lekiNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.Jednoczesne stosowanie Desmoxanu z lekami przeciwgruźliczymi (PASA, streptomycyna) zmniejsza działanie pobudzające leku.Ciąża i karmienie piersiąJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.Nie wolno stosować tego leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Działania niepożądane najczęściej występują na początku leczenia. Są to: męczliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, łzawienie, zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, bóle, zawroty głowy, rozdrażnienie, uczucie ciężkości głowy, zaburzenia snu (bezsenność, senność, dziwne sny, koszmary, ospałość), zmiany nastroju, lęk, trudności w koncentracji,osłabienie popędu płciowego, przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, duszność, wzmożone odkrztuszanie, suchość w jamie ustnej, nadmierne ślinienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, wzdęcia, zgaga),pieczenie języka, zmiany smaku, bóle mięśniowe, wysypka, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zwiększenie aktywności aminotransferaz (pewien rodzaj enzymów wątrobowych).Większość działań niepożądanych zanika w trakcie leczenia.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

SKŁAD

 • Substancją czynną leku jest cytyzyna. Jedna kapsułka twarda zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum).

PRZECHOWYWANIELek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25˚C.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.Lot: Numer serii. EXP: Termin ważności.Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa.

Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.ul. Partyzancka 133/151

95-200 Pabianice

Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Ostatnie sztuki w magazynie Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Ostatnie sztuki w magazynie Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować? Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować?

Cytyzyna – skutki uboczne, opinie, cena, działanie

Cytyzyna jest naturalnym środkiem pochodzenia roślinnego o działaniu zbliżonym do nikotyny.

W odróżnieniu jednak od substancji znajdującej się w składzie papierosów, cytyzyna nie uzależnia, dlatego jest z powodzeniem używana w terapii antynikotynowej.

Co to jest cytyzyna? Jak działają leki z cytyzyną? Jakie ma cytyzyna skutki uboczne? Dlaczego po rozpoczęciu kuracji cytyzyną sny mogą nam się wydać dziwne?

Cytyzyna – zastępcza nikotyna

Cytyzyna jest alkaloidem pochodzenia roślinnego. W przyrodzie cytyzyna występuje w nasionach złotokapu pospolitego, wysokiego krzewu występującego w południowo-wschodniej Europie.

Jej działanie w dużej mierze przypomina działanie nikotyny.

Pierwotnie też była używana jako substytut nikotyny  – krótkotrwałej przyjemności dzięki temu odkryciu dostarczali sobie między innymi żołnierze na frontach II wojny światowej.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku nad fenomenem cytyzyny głębiej pochylili się naukowcy pracujący nad metodami terapii pozwalających zerwać z nałogiem nikotynowym. Efekty prac przyniosły na tyle zadowalające rezultaty, że do dziś cytyzyna jest jedną z najpopularniejszych substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji tabletek na rzucanie palenia.

Cytyzyna – działanie

Działanie cytyzyny polega na pobudzaniu autonomicznego układu nerwowego w sposób zbliżony do nikotyny.

Cytyzyna wiąże się selektywnie z tak zwanymi receptorami nikotynowymi w mózgu, z receptorem α4β2 łączy się z siłą 7 razy większą, niż nikotyna.

Cytyzyna stymuluje wydzielanie dopaminy, dostarczając uczucia przyjemności porównywalnego z tym, które powodowane jest wypaleniem papierosa.

Cytyzyna zwiększa też poziom adrenaliny oraz podnosi ciśnienie tętnicze. Co niezwykle istotne, leki z cytyzyną pozwalają zmniejszyć uczucie głodu nikotynowego, w znacznym stopniu łagodząc skutki nagłego odstawienie papierosów, które są niezwykle uciążliwe dla większości osób usiłujących rzucić palenie. Cytyzyna działanie swoje w organizmie zaznacza przez około 4-6 godzin.

Sprawdź: Jak długo chce się palić po rzuceniu palenia – objawy

Leki z cytyzyną – dawkowanie

Leki z cytyzyną należy przyjmować wedle ścisłych wytycznych zawartych w ulotce danego preparatu. Pamiętajmy o naczelnej idei, jaką jest systematyczne zmniejszanie zaordynowanej na początku leczenia dawki.

Terapia cytyzyną trwa około 8 tygodni. Tylko w pierwszych kilku dniach pacjentowi wolno sięgnąć po papierosa, przy czym ilość przyjmowanej nikotyny należy w szybkim tempie redukować. Jeśli po 5-7 dniach wciąż nie jesteśmy w stanie wytrzymać bez papierosa, producenci leków z cytyzyną zalecają przerwanie terapii i powrót do niej po około 2-3 miesiącach.

Cytyzyna – skutki uboczne

Przyjmowanie cytyzyny może się wiązać z określonymi działaniami niepożądanymi.

Leia também:  Afazja – co to jest, jakie są rodzaje, objawy i leczenie?

Wystąpić mogą w przypadku cytyzyny skutki uboczne takie jak przyrost masy ciała połączony ze zwiększonym apetytem, dziwne i koszmarne sny, zaburzenia snu (zarówno bezsenność jak i senność), lękliwość, rozdrażnienie, złe samopoczucie, uczucie zmęczenia, bóle głowy i brzucha, nudności, wymioty, biegunka, suchość w jamie ustnej, osłabienie popędu płciowego.

Ryzyko wystąpienia opisanych dolegliwości jest większe w pierwszym okresie przyjmowania leków z cytyzyną.

Szczególnie w przypadku kobiet uciążliwy może być zauważalny wzrost wagi, choć należy mieć na uwadze, że związany jest on przede wszystkim z samym odstawieniem nikotyny, jako substancji przyspieszającej metabolizm. Niepokojące dla wielu osób po zażyciu cytyzyny są też sny o nieznanym dotąd charakterze…

Czytaj także: Uzależnienie od nikotyny – test, objawy, leczenie, fazy

Cytyzyna – sny

Z relacji wielu pacjentów wynika, że po rozpoczęciu kuracji lekami z cytyzyną, bezbarwne i niepozostające w pamięci sny zostały zastąpione przez sny intensywne, wyraziste, o rozbudowanej fabule, niezwykle dziwne, surrealistyczne w treści, często koszmarne. Ich treść jest stosunkowo dobrze pamiętana po wybudzeniu. Na internetowych forach osoby usiłujące rzucić palenia z pomocą cytyzyny wskazują „dziwne sny” jako jeden z najbardziej charakterystycznych i męczących skutków ubocznych.

Producenci leków z cytyzyną przyznają w ulotkach, że „dziwne sny” są jednym z możliwych działań niepożądanych tabletek, mechanizm ich powstawania nie jest jednak wyjaśniany.

Jedna z teorii mówi, że występujące w trakcie kuracji cytyzyną sny w mniejszym stopniu są efektem stosowania jej samej, a większym reakcją mózgu na odstawienie nikotyny.

Tak czy inaczej, „dziwne sny” nie powinny na nas działać zniechęcająco, zazwyczaj tego typu nocne sensacje ustają po krótkim czasie.

Zobacz: Terapia antynikotynowa – nikotynowa terapia zastępcza

Cytyzyna – cena

Zawierające cytyzynę tabletki sprzedawane są w opakowaniach zawierających po 100 sztuk. Jest to liczba wystarczająca do przeprowadzenia kompletnej, kilkutygodniowej kuracji.

Ile kosztują leki z cytyzyną? Cena za całe opakowanie waha się od około 35 do 55 złotych w zależności od tego, który produkt wybierzemy i gdzie zrealizujemy zakup.

A zatem cena kuracji antynikotynowej nie przekracza kosztu zakupu 3-4 paczek papierosów.

Zobacz także: Leki wspierające rzucenie palenia i konsultacja lekarska z e-receptą

Jak działa cytyzyna i czy warto ją stosować w procesie rzucania palenia?

Największą przeszkodą w rzucaniu palenia okazują się być objawy głodu nikotynowego oraz obawa przed ich doświadczeniem. Co składa się na te uciążliwe symptomy? Można wyróżnić wiele ich rodzajów, a w tym: 

 • fizjologiczne objawy głodu nikotynowego, takie jak senność, znużenie, drżenie rąk, wzmożone pocenie się; 
 • psychologiczne objawy głodu nikotynowego, takie jak rozdrażnienie, niemożność skupienia się, zdenerwowanie, spadek nastroju, a nawet lęki.

Taki podział objawów głodu nikotynowego wyraźnie wskazuje na dwa rodzaje uzależnienia, a mianowicie uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Tak naprawdę łatwiej jest zwalczyć ten pierwszy rodzaj uzależnienia, ponieważ czas półtrwania nikotyny w organizmie wynosi około 2 godziny po wypaleniu ostatniego papierosa, a lekarze szacują, że całkowite oczyszczenie organizmu z tej substancji zabiera czas około 2 tygodni.

Dużo cięższe dla pacjenta jest wyjście z uzależnienia psychicznego.

Jeśli do tej pory papieros łączony był z przyjemnymi wydarzeniami – spotkaniem towarzyskim, przerwą w pracy, spożywaniem posiłków czy relaksem, wówczas świadoma rezygnacja z dostarczania sobie tej „przyjemności” może być naprawdę trudna. Tutaj może jednak pomóc działanie cytyzyny, zawartej w skutecznych lekach na rzucanie palenia.

Skuteczny lek na rzucanie palenia, czyli jak działa cytyzyna?

Aby zrozumieć działanie cytyzyny, warto wiedzieć, jaki wpływ na organizm ma nikotyna. Każdy człowiek posiada w swoim organizmie receptory nikotynowe, które – po dostarczeniu tej substancji – reagują w określony sposób. Dzięki ich aktywności rozszerzone zostają naczynia krwionośne, a także podnosi się ciśnienie.

Wszystko to sprawia, że – na początku „przygody” z papierosami, człowiek odczuwa delikatne zamroczenie i przyjemne uczucie odprężenia.

W miarę upływu czasu, gdy przyzwyczajamy się do tego efektu, papierosy po prostu pobudzają organizm (mitem jest więc stwierdzenie, że nikotyna relaksuje i pomaga się odstresować – wywołuje ona bowiem wprost przeciwny efekt).

Jakie jest więc działanie cytyzyny? Dokładnie takie samo, jak nikotyny – łączy się ona bowiem z tymi samymi receptorami, co wspomniana nikotyna. Podawana w niewielkich dawkach imituje zaspokojenie głodu nikotynowego, a w dużych – może spowodować poważne powikłania.

Na szczęście skuteczne rzucanie palenia z wykorzystaniem leków z cytozyną jest całkowicie bezpieczne i możliwe do samodzielnego przeprowadzenia.

Jednym z takich leków jest Recigar – poniżej przedstawiamy schemat dawkowania oraz procedurę zażywania preparatu, która ma doprowadzić do zniwelowania objawów głodu nikotynowego i do skutecznego rzucenia palenia już po… 25 dniach – bez nerwów, stresu, drżenia rąk i innych, nieprzyjemnych skutków odstawienia nikotyny.

Recigar – dawkowanie i działanie

Recigar to skuteczny lek na rzucanie palenia, opierający swoje działanie na cytyzynie – substancji imitującej działanie nikotyny.

Sprawdzi się więc w terapii uzależnienia u wszystkich tych osób, które mają silne postanowienie rzucenia palenia, a jednocześnie nie chcą stosować preparatów zawierających czystą nikotynę (plastry, gumy do życia, spraye podawane do jamy ustnej).

Co jest najważniejsze przy stosowaniu preparatu Recigar? Dawkowanie! Terapia, oprócz silnej woli i przygotowania się psychicznego do rzucania palenia, polega też na regularnym przyjmowaniu leku oraz „trzymaniu się” schematu zawartego w ulotce.

Co ważne, osoba poddająca się farmakoterapii w celu zwalczenia nałogu powinna całkowicie zrezygnować z palenia w piątym dniu kuracji – to bardzo istotne dla osiągnięcia pożądanego efektu. Jak brać lek Recigar? Dawkowanie wygląda następująco: 

 • od 1 do 3 dnia kuracji – 1 tabletka co 2 godziny (maksymalna dawka dzienna to 6 tabletek); 
 • od 4 do 12 dnia kuracji – 1 tabletka co 2,5 godziny (maksymalna dawka dzienna to 5 tabletek); 
 • od 13 do 16 dnia kuracji – 1 tabletka co 3 godziny (maksymalna dawka dzienna to 4 tabletki); 
 • od 17 do 20 dnia kuracji – 1 tabletka co 5 godzin (maksymalna dawka dzienna to 3 tabletki); 
 • od 20 do 25 dnia kuracji – 1 lub 2 tabletki na dobę (maksymalna dawka dzienna to 2 tabletki).

Recigar z cytyzyną to skuteczny lek na rzucanie palenia, który pomógł już wielu osobom w pozbyciu się nałogu rujnującego zarówno zdrowie, jak i finanse palaczy. Jak każdy lek, preparaty z cytyzyną mają swoje przeciwwskazania. Wśród nich znajdują się m.in.

choroby serca i tętnic, a także refluks żołądkowy i inne. Przed zastosowaniem kuracji należy bezwzględnie zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu bądź skonsultować się z lekarzem prowadzącym (zwłaszcza w przypadku pacjentów leczących się na choroby przewlekłe).

Powodzenia!

Przeczytaj także: Choroby płuc – skutki palenia papierosów,   Jak rzucić palenie?,   4 sprawdzone metody, jak rzucić palenie,   Uzależnienie od nikotyny

Desmoxan

Desmoxan to tabletki ułatwiające pozbycie się nałogu osobom uzależnionym od nikotyny.

Postać tabletki
Substancja czynna cytyzyna
Dostępność bez recepty
Wskazania uzależnienie od nikotyny

Desmoxan to preparat stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Ułatwia rzucenie palenia i pozbycie się nałogu tytoniowego. Jest to lek ogólnodostępny, sprzedawany bez recepty.  W opakowaniu znajduje się 100 tabletek.

Substancją czynną leku jest cytyzyna. To alkaloid, który oddziałuje na receptory nikotynowe (N-cholinergiczne). Na organizm człowieka działa podobnie jak nikotyna zawarta w papierosach.

Cytyzyna najpierw pobudza, a następnie poraża zwoje wegetatywne w układzie nerwowym, dzięki czemu stymuluje oddychanie.

Ponadto powoduje wydzielanie adrenaliny z rdzeniowej części nadnercza oraz podniesienie ciśnienia krwi.

Działanie

 • na skutek przyjmowania preparatu cytyzyna stopniowo wypiera nikotynę z organizmu, ponieważ obie substancje konkurują ze sobą, dążąc do przejęcia tych samych receptorów;
 • dzięki stosowaniu leku możliwe jest stopniowe zmniejszenie uzależnienia od tytoniu i głodu nikotynowego bez nieprzyjemnych objawów odstawienia nikotyny;
 • końcowym celem stosowania preparatu jest całkowite i trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę przez pacjenta;
 • substancja czynna szybko się wchłania z przewodu pokarmowego, a jej średni czas trwania w organizmie to około 6 h.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Desmoxan zawiera 1,5 mg cytyzyny.Substancje pomocnicze: hypromeloza, stearynian magnezu, mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, dibehenian glicerolu.

Wskazania do stosowania

Lek stosuje się w celu zwalczania uzależnienia od nikotyny, np. jako tabletki na rzucanie palenia. Preparat pomaga w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu oraz zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób chcących przestać palić. 

Przeciwwskazania

Nie należy stosować produktu leczniczego Desmoxan:

 • u pacjentów nadwrażliwych na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
 • u kobiet w ciąży oraz podczas karmienie piersią,
 • w przypadku niestabilnej dławicy piersiowej,
 • w przypadku klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca,
 • po zawale mięśnia sercowego lub udarze mózgu w niedawnym czasie.

Dawkowanie

 • decydując się na rzucanie palenia przy pomocy leku należy pamiętać, że powodzenie terapii zależy w dużym stopniu od stosowania tabletek zgodnie z instrukcją producenta;
 • jedno opakowanie Desmoxan (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia wynosi 25 dni;
 • dawkowanie Desmoxan należy stopniowo zmniejszać zgodnie z poniższym schematem:przez pierwsze 3 dni terapii: 1 tabletka co ok. 2 godziny w ciągu dnia, łącznie 6 tabletek na dobę,od 4 do 12 dnia: 1 tabletka co ok. 2,5 godziny w ciągu dnia, maksymalnie 5 tabletek na dobę,od 13 do 16 dnia: 1 tabletka co ok. 3 godziny w ciągu dnia, maksymalnie 4 tabletki na dobę,od 17 do 20 dnia: 1 tabletka co ok. 5 godzin w ciągu dnia, maksymalnie 3 tabletki na dobę,od 21 do 25 dnia: 1-2 tabletki na dobę, maksymalnie 2 tabletki na dobę;
 • pacjent powinien ograniczać liczbę palonych papierosów tak, aby maksymalnie w 5 dniu terapii całkowicie rzucić nałóg;
 • jeżeli efekty nie są zadowalające i pacjent nadal czuje przymus palenia tytoniu, należy przerwać terapię, a ponowne leczenie jest możliwe po upływie od 2 do 3 miesięcy.

Producent leku, aby ułatwić pacjentom kontrolę dawkowania udostępnił mobilną aplikację Desmoxan, którą można zainstalować np. na smartfonie.

Postępowanie po pominięciu dawki

 • nie można uzupełniać pominiętej tabletki poprzez stosowanie podwójnej dawki.

Postępowanie po przedawkowaniu

Lek należy przyjmować ściśle według informacji zawartych w ulotce. Jeżeli dojdzie do zażycia większej dawki, niż jest to zalecane należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Przedawkowanie Desmoxan może dawać objawy takie jak:

 • nudności, wymioty;
 • przyspieszenie akcji serca;
 • złe samopoczucie,;
 • zaburzenia widzenia;
 • drgawki;
 • wahania ciśnienia krwi;
 • zaburzenia oddychania.

Możliwe skutki uboczne

Trzeba pamiętać, że tak jak i inne środki farmakologiczne, tak również ten lek może wywołać działania niepożądane u niektórych pacjentów. Działania niepożądane Desmoxan najczęściej występują krótko po rozpoczęciu leczenia i w większości zanikają w miarę kontynuacji terapii. Mogą być także wynikiem zaprzestania palenia tytoniu, a nie zażywania leku. 

Bardzo częste działania niepożądane – występujące u więcej niż 1 na 10 osób:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • zaparcie,
 • zmiany smaku,
 • zgaga,
 • zmiana apetytu (głównie wzrost),
 • przyrost masy ciała,
 • wymioty,
 • suchość w jamie ustnej,
 • zawroty głowy,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • biegunka,
 • wzmożona męczliwość,
 • rozdrażnianie,
 • zmiany nastroju,
 • lęk,
 • wysypka,
 • bóle głowy,
 • przyspieszenie akcji serca,
 • bóle mięśniowe,
 • zaburzenia snu.

Częste działania niepożądane – występujące u 1 do 10 osób na 100:

 • złe samopoczucie,
 • trudności w koncentracji,
 • pieczenie języka,
 • zwolnienie akcji serca,
 • wzdęcia.

Niezbyt częste  działania niepożądane – występujące u 1 do 10 osób na 1000:

 • osłabienie popędu płciowego,
 • zmniejszenie elastyczności skóry,
 • duszność,
 • wzmożona potliwość,
 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
 • uczucie ciężkości głowy,
 • łzawienie oczu,
 • wzmożone odkrztuszanie,
 • nadmierne ślinienie,
 • zmęczenie.

Jeżeli pojawią się jakikolwiek wymienione wyżej działania niepożądane, to należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję dotyczącą bezpieczeństwa kontynuowania terapii.

Desmoxan w ciąży i okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Desmoxan w ciąży oraz podczas karmienia piersią jest niedopuszczalne.

Interakcje z alkoholem

W ulotce leku nie ma informacji o ryzyku łączenia Desmoxan z alkoholem. Jednakże, tak jak w przypadku każdego środka farmakologicznego, warto zachować ostrożność. Alkohol w połączeniu z niektórymi substancjami może m.in. wzmacniać nasilenie skutków ubocznych bądź obniżać skuteczność działania substancji czynnych.

Środki ostrożności

 • lek przeznaczony jest wyłącznie dla pacjentów, którzy poważnie podchodzą do kwestii rzucenia nałogu palenia tytoniu. Kontynuacja palenia papierosów podczas stosowania Desmoxan może nasilać skutki uboczne nikotyny;
 • u osób powyżej 65 lat oraz dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie ustalono dotychczas bezpieczeństwa ani skuteczności działania preparatu. Dlatego nie powinien on być stosowany przez wymienione grupy pacjentów bez zasięgnięcia opinii lekarza;
 • preparat nie osłabia zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu;
 • preparat powinien być ostrożnie stosowany w przypadku: nadczynności tarczycy, schizofrenii, choroby refluksowej przełyku, cukrzycy, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niewydolności serca, niewydolności nerek i wątroby, choroby niedokrwiennej serca, guza chromochłonnego nadnerczy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy tętnic i innych chorób obwodowych naczyń krwionośnych. 

Przechowywanie

Lek Desmoxan należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu o temperaturze poniżej 25˚C oraz niedostępnym dla dzieci.

Interakcje z innymi lekami

 • obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich środkach farmakologicznych, jakie przyjmuje obecnie, stosował ostatnio lub ma zamiar zacząć stosować;
 • przeciwwskazane jest stosowanie leku razem z lekami przeciwgruźliczymi;
 • niekiedy w wyniku zaprzestania palenia tytoniu, z użyciem lub bez użycia Desmoxan, niezbędne jest dostosowanie dawek innych leków. Szczególnie jest to ważne, kiedy pacjent stosuje leki zawierające teofilinę (lek przyjmowany w astmie), takrynę (lek przyjmowny w chorobie Alzheimera), klozapinę (przyjmowana w schizofrenii) i ropinirol (przyjmowany w chorobie Parkinsona);
 • aktualnie nie ma informacji, czy lek może zmniejszać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych działających ogólnoustrojowo. Pacjentki stosujące tego typu środki powinny stosować dodatkową metodę barierową, np. prezerwatywę.

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia.

Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji.

Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Cytyzyna jest substancją naturalną pochodzenia roślinnego.

Jej działanie jest zbliżone do nikotyny, jednak jest ona pozbawiona efektu uzależniającego. Dlatego może być z powodzeniem stosowana u osób chcących zerwać z nałogiem nikotynizmu.

Cytyzyna znacząco zwiększa skuteczność procesu rzucania palenia, umożliwia stopniowe zmniejszenie uzależnienia od nikotyny, przy czym jest bezpieczna w stosowaniu i powoduje nieliczne działania niepożądane.

Co to jest cytyzyna?

Cytyzyna jest naturalną substancją pozyskiwaną z nasion złotokapu pospolitego występującego powszechnie w południowo-wschodniej Europie. Ze względu na podobne działanie do nikotyny jest z powodzeniem stosowana we wspomaganiu procesu rzucenia palenia.

W czasie II wojny światowej była używana przez żołnierzy w celu wywołania uczucia przyjemności zbliżonego do tego po zapaleniu papierosa.

Następnie w drugiej połowie XX wieku naukowcy związani z badaniami nad metodami zwiększającymi skuteczność zerwania z nałogiem tytoniowym zainteresowali się działaniem cytozyny i rozpoczęli szersze badania nad mechanizmem jej działania.

Wzrost zainteresowania badaczy tą substancją i uzyskane w eksperymentach korzystne efekty umożliwiły wprowadzenie cytyzyny jako środka wspomagającego walkę z nałogiem u osób uzależnionych od wyrobów tytoniowych.

Mechanizm działania cytyzyny

Mechanizm działania cytyzyny polega na łączeniu się z acetylocholinergicznymi receptorami nikotynowymi w mózgu w sposób podobny do nikotyny.

Jednak to połączenie jest o wiele silniejsze niż nikotyny, ponieważ jest 7-krotnie trwalsze. Cytyzyna tworząc silniejsze wiązanie z receptorem, sukcesywnie wypiera z niego nikotynę.

W ten sposób pobudza autonomiczny układ nerwowy i następuje łagodne zwiększanie stężenia dopaminy w mózgu.

Czy tabletki na rzucenie palenia są skuteczne i pomagają zerwać z nałogiem?

Stosowanie preparatów wspomagających rzucenie palenia jest pomocne i zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem. Dostępne w aptekach preparaty z cytyzyną wspomagają leczenie zespołu uzależnienia od nikotyny, co zostało potwierdzone w badaniach.

Podczas ich stosowania należy się ściśle stosować do zaleceń producenta umieszczonych w ulotce, co gwarantuje uzyskanie lepszych efektów.  Niektóre dane wskazują, że skuteczność rzucenia palenia po zastosowaniu terapii z cytyzyną zwiększa się nawet o ok. 60–80%.

Jednak bez silnej woli palacza i konsekwencji w zaprzestaniu stosowania wyrobów tytoniowych żadne preparaty nie będą wystarczające.

Jakie są skutki uboczne kuracji antynikotynowej z użyciem cytyzyny?

Cytyzyna jest stosunkowo bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm. Niewiele osób, porównywalnie do placebo, przerywa terapię ze względu na działania niepożądane. W badaniach klinicznych odnotowywano jedynie łagodne skutki uboczne związane ze stosowaniem cytyzyny.

Były to głównie objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci: suchości w jamie ustnej, bólu brzucha, nudności, wymiotów, biegunki, zmiany smaku w ustach lub zgagi.

Częstym skutkiem ubocznym stosowania tabletek na rzucenie palenia z cytyzyną jest prowadzące do przybrania na wadze zwiększenie apetytu, rozdrażnienie, dziwne, koszmarne sny, zaburzenia snu, wahania nastroju, stany lękowe oraz trudności w koncentracji.

Objawy niepożądane występowały najczęściej na początku kuracji, jednak wraz z jej upływem ustępowały. Możliwe również, że występujące działania niepożądane były spowodowane odstawieniem nikotyny, a nie stosowaniem preparatu z cytyzyną.

Przeciwwskazania do stosowania cytyzyny, czyli kto nie powinien używać tabletek na rzucanie palenia?

Preparaty z cytyzyną są przeciwwskazane do stosowanie w przypadku nadwrażliwości na tę substancję czynną oraz w okresie ciąży i laktacji.

Nie należy ich również stosować w niektórych chorobach, jak: niestabilna postać dławicy piersiowej, zaburzenia rytmu serca, a także po przebytym w niedalekim czasie zawale serca lub udarze mózgu.

Ze względu na brak badań niewskazane jest stosowanie produktów z cytyzyną u dzieci oraz dorosłych po 65. roku życia.

Powinno się zachować ostrożność i prowadzić kurację pod kontrolą lekarza wśród pacjentów chorujących na: niewydolność lub chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę, niewydolność nerek lub wątroby, schizofrenię, guza nadnerczy, chorobę wrzodową, refluks przełyku, nadczynność tarczycy. Producenci nie wskazują na jakikolwiek związek przyjmowania cytyzyny z jedzeniem lub piciem, w tym z alkoholem.

Czy kurację antynikotynową należy doprowadzić do końca, nawet jeśli nie odczuwamy już głodu nikotynowego?

Zazwyczaj jedno opakowanie preparatu z cytyzyną wystarcza na pełną kurację, która średnio trwa 25 dni. Osoba zrywająca z nałogiem musi odstawić palenie wyrobów tytoniowych najpóźniej w 5. dniu leczenia.

Bezwzględnie nie można od tego czasu spożyć nawet jednego papierosa, co jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu kuracji antynikotynowej. Terapię należy przeprowadzić do końca zgodnie z zaleceniami producenta co do przyjmowania leku.

W przypadku przerwania stosowania cytyzyny lub powrotu do nałogu w trakcie kuracji należy odstawić preparat. Ponowne leczenie można rozpocząć po upływie 2.–3. miesięcy.

Co jest skuteczniejsze w rzucaniu palenia cytyzyna czy żywica nikotynowa?

Eksperci wskazują, że najlepszą skuteczność we wspomaganiu rzucenia palenia przynosi stosowanie cytyzyny. W Nowej Zelandii przeprowadzono eksperyment, w grupie dorosłych uzależnionych od nikotyny, palących każdego dnia. Osoby te wykazywały znaczną determinację w chęci zerwania z nałogiem.

Połowie badanych podawano preparat z cytyzyną, natomiast pozostałym nikotynową terapią zastępczą (NTZ). Po upływie miesiąca terapii, 40% osób z pierwszej grupy nadal trwało w niepaleniu papierosów, zaś w drugiej części badanych stosujących NTZ 31%.

Wyniki badania sugerują, że leczenie cytyzyną w porównaniu do żywicy nikotynowej, umożliwia lepszą skuteczność rzucenia palenia.

Jednakże w przypadku osób stosujących tę substancję częściej zgłaszano występowanie skutków ubocznych, przede wszystkim ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunka) oraz w postaci koszmarnych snów.

Cena kuracji antynikotynowej – ile kosztują tabletki pomagające rzucić palenie?

W aptekach dostępne są produkty lecznicze w formie tabletek na rzucenie palenia z cytyzyną w cenie około 50–55 zł. W jednym opakowaniu znajduje się 100 tabletek, z których każda zawiera 1,5 mg cytyzyny. Jest to wystarczająca ilość na przeprowadzenie pełnej kuracji antynikotynowej.

Tabex – cena, ulotka, skład – opinie o tabletkach Tabex i ich stosowaniu (100 sztuk) | Apteka Nowa Farmacja

Lek Tabex polecany jest dla Pacjentów leczących uzależnienie od nikotyny. Jego zastosowanie pozwala na stopniowe ograniczenie zależności organizmu od nikotyny. Dodatkowo pozytywnym skutkiem zażywania leku jest odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia, a końcowym efektem leczenia jest zaprzestanie używania produktów z nikotyną.

Skład:

 • Substancją czynną jest: cytyzyna (Cytisinum).
 • Substancja pomocnicze: laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, talk, stearynian magnezu; skład otoczki: hypromeloza, laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek, polietylenoglikol 3000, tracetyna, tlenek żelaza żółty, tlenek żelaza czerwony, tlenek żelaza czarny.
 • 1 tabletka zawiera 1,5 mg cytyzyny.

Nazwa produktu leczniczego:

Tabex, cytyzyna (Cytisinum), 1,5 mg, tabletki powlekane.

Wskazania do stosowania:

Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie produktu leczniczego Tabex pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku Tabex jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Dawkowanie:

 • Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
 • Lek do stosowania doustnego. Przyjmować z odpowiednią ilością wody.
 • Czas leczenia wynosi 25 dni.
 • Osoba paląca powinna całkowicie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5 dnia po rozpoczęciu leczenia.
 • Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia.
 • Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy rozpocząć leczenie ponownie

Od 1 do 3 dnia – 1 tabletka co 2h, maksymalna dawka: 6.Od 4 do 12 dnia – 1 tabletka co 2,5h, maksymalna dawka: 5.

Od 13 do 16 dnia – 1 tabletka co 3h, maksymalna dawka: 4.Od 17 do 20 dnia – 1 tabletka co 5h, maksymalna dawka: 3.

Od 21 do 25 dnia – 1-2 tabletki dziennie, maksymalna dawka: do 2 tabletek.

Przeciwwskazania:

Tabex jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, jak również w przypadku:

niestabilnej dławicy piersiowej, przebytego niedawno zawału serca, klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca, niedawno przebytego udaru mózgu, w okresie ciąży i karmienia piersią.

Interakcje:

Stosowanie innych leków:

 • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
 • Tabex może wchodzić w interakcje z lekami przeciwgruźliczymi.

Ciąża i karmienie piersi:

 • W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:

 • Nie stosować u dzieci poniżej 18 lat.

Działania niepożądane:

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana:

 • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe (suchość w jamie ustnej, bóle brzucha, nudności, wymioty, zmiany smaku, zaparcie, biegunka, pieczenie języka, zgaga, nadmierne ślinienie).
 • Zwiększenie apetytu, przyrost masy ciała.
 • Rozdrażnienie, męczliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, zmiany nastroju, lęk, trudności w koncentracji,
 • Łzawienie oczu.
 • Przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca, zwyżki ciśnienia tętniczego.
 • Bóle i zawroty głowy.
 • Zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary).
 • Osłabienie popędu płciowego.
 • Duszność, wzmożone odkrztuszanie.
 • Bóle mięśniowe.
 • Wysypka.
 • Zmniejszenie elastyczności skóry, wzmożona potliwość.
 • Wzrost aktywności enzymów wątrobowych.

Wymienione działania niepożądane występują głównie w początkowym okresie leczenia i ustępują wraz z jego trwaniem.

Mogą być one również wynikiem zaprzestania palenia tytoniu (objawy odstawienia).

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

 • Lek zawiera laktozę.
 • Lek należy stosować ostrożnie w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy, miażdżycy tętnica, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy, niektórych postaci schizofrenii, niewydolności nerek i wątroby.
 • Nie zaleca się stosowania leku u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat).
 • Lek należy przyjmować wyłącznie przez osoby, które noszą się z poważnym zamiarem odzwyczajenia się od palenia tytoniu.
 • Jednoczesne przyjmowanie leku i palenie tytoniu może prowadzić do nasilenia się działań niepożądanych.

Podmiot odpowiedzialny:

Sopharma Warszawa Sp. z o.o.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*