Ćwiczenia na żylaki nóg

Przedstawiamy Państwu sposoby łagodzenia objawów niewydolności żylnej poprzez proste ćwiczenia gimnastyczne. Stosowanie się do zasad tutaj opisanych poprawi zdrowie i urodę Państwa nóg.

W pozycji leżącej ciśnienie żylne jest bliskie zera. Pozycja stojąca powoduje, że ciśnienie to wzrasta aż do 70 milimetrów słupa rtęci (mmHg). Krew z dużą siłą wypełnia żyły w nogach: żyły, żylaki czy pajączki stają się widoczne.

Pierwszy krok i uruchomienie stopy oraz mięśni łydki to spadek tego ciśnienia do wielkości około 30 mmHg. To dlatego starajmy się ruszać nogami kiedy tylko jest to możliwe. W ten sposób pomożemy żyłom nóg transportować krew do serca. Zorganizujmy swoje miejsce pracy z myślą o swoich nogach.

Krzesło nie powinno być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze. Gdy poczujemy zmęczenie nóg i chcemy szybko przywrócić im sprawność, proponujemy unieść je. Nadmiar krwi popłynie do serca.

Jeśli długo stoimy lub siedzimy róbmy przerwę na proste ćwiczenia, to spowoduje ruch krwi żylnej do góry, ku sercu.

A oto proste ćwiczenia usprawniające powrót krwi żylnej:

Ćwiczenia na żylaki nóg

Stojąc oprzyj ręce np. o oparcie krzesła i unoś naprzemiennie pięty opierając ciężar ciała raz na jednej, raz na drugiej nodze. Wspinaj się naprzemiennie na palcach i na piętach.

Ćwiczenia na żylaki nóg

Zginaj kolana raz nogi prawej raz lewej kierując pięty ku pośladkom.

Ćwiczenia na żylaki nóg

Siedząc wygodnie na krześle unoś raz jedną, raz druga nogę.

Ćwiczenia na żylaki nóg

W tej samej pozycji zginaj stopę raz jednej, raz drugiej nogi: do siebie i do podłogi.

Ćwiczenia na żylaki nóg

Podobnie rób kółka stopami raz jednej, raz drugiej nogi.

Ćwiczenia na żylaki nóg

Oprzyj wygodnie się o oparcie krzesła i wciskaj w podłogę raz pięty, raz palce obu nóg.

Ćwiczenia na żylaki nóg

Ułóż się wygodnie i oprzyj nogi np. o ścianę.

Ćwiczenia na żylaki nóg

Ruchy nóg „rowerka” doskonale pobudzają odpływ krwi żylnej.

Naturalne sposoby na żylaki nóg. Poznaj nasze propozycje!

Wbrew obiegowej opinii, żylaki to nie jest kwestia wyłącznie estetyczna.

Fakt, że charakterystycznie poskręcane żyły nie wyglądają szczególnie ładnie, jednakże przede wszystkim jest to problem natury zdrowotnej i ma wpływ na cały organizm.

Świadczy o niewydolności krążenia kończyn dolnych i zastawek żylnych. To powoduje, że krew, która powinna wrócić do serca, tworzy zastoje w nogach, rozciągając żyły.

Co ciekawe, wiele czynników eliminujących ten problem lub zmniejszający ryzyko jego wystąpienia można z powodzeniem wykluczyć. Jednym ze sposobów zapobiegania, ale i leczenia są ćwiczenia na żylaki. W ogóle aktywność fizyczna w tym przypadku jest naszym sprzymierzeńcem.

Żylaki – jak powstają i jakie są objawy?

Żylaki zwykle mają duży związek z obciążeniem genetycznym. Jeśli nasi rodzice czy dziadkowie mieli z tym problem, jest duża szansa, że również u nas on się pojawi. Niewydolność krążenia spowodowana nie do końca skutecznym działaniem zastawek żylnych występuje jednakże częściej wtedy, gdy zachodzą dodatkowe czynniki.

Należy do nich długie przebywanie w jednej pozycji (np. stojąca lub siedząca praca), siedzący tryb życia, otyłość, ciąże, noszenie obcisłych ubrań i niewłaściwa dieta oraz używki takie jak papierosy czy alkohol.

Wyeliminowanie tych czynników to jedna z odpowiedzi na to, jak zwalczać żylaki na nogach i jak im zapobiegać. Może się wydawać, że żylak jest objawem sam w sobie. Nie jest to do końca prawda, ponieważ jeszcze zanim pierwsza żyłka pojawi się pod skórą, możemy zaobserwować niepokojące sygnały, których nie należy ignorować.

Do takich należy chociażby uczucie zmęczenia, ciężkości i drętwienia nóg, a także ich ból umiejscowiony zgodnie z przebiegiem żył. Charakterystycznym objawem jest też obrzęk zgromadzony wokół kostek, ale też zwiększone napięcie skóry czy skurcze łydek nasilające się w nocy.

Jak leczyć żylaki?

W zależności od stopnia zaawansowania problemu lekarz może zaordynować różne rodzaje terapii – od farmakologicznej, poprzez kompresyjną, aż po chirurgiczną.

W przypadku terapii farmakologicznej podstawą będą produkty bogate w składniki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych: rutozyd, diosminę czy wyciąg z kasztanowca.

Leczenie kompresyjne obejmuje natomiast stosowanie specjalnej odzieży uciskowej, np. w postaci rajstop przeciwżylakowych.

Można je stosować także profilaktycznie, co jest zalecane np. u kobiet w ciąży. Leczenie chirurgiczne z kolei to zazwyczaj skleroterapia oraz laserowe zamykanie naczynek. Na szczęście istnieją też naturalne sposoby na żylaki nóg.

Co jest dobre na żylaki? Ćwiczenia i nie tylko

Raz rozciągnięta żyła przez nagromadzoną krew niestety już taka pozostanie. Niewiele da się z tym zrobić poza chirurgicznym usuwaniem żylaków. Można jednak zrobić sporo, by powstrzymać postępowanie problemu i pojawianie się kolejnych oznak.

Zastanawiając się, co pomaga na żylaki, warto wziąć pod uwagę ćwiczenia.

Tak naprawdę nie chodzi o forsowny trening, a raczej lekką gimnastykę, która w dużej mierze obejmuje ćwiczenia wymuszające ruch nóg w powietrzu.

Będzie to na przykład rowerek, nożyce, zginanie i prostowanie nóg w pozycji leżącej, a także marsz w miejscu z wysokim unoszeniem nóg czy wspinanie się na palce.

 • Ćwiczenia na żylaki nóg Damskie 100,00 zł
 • Ćwiczenia na żylaki nóg Damskie 167,00 zł
 • Ćwiczenia na żylaki nóg Damskie 218,00 zł

W czasie pracy lub długiej podróży możemy wykonywać nawet krążenie stopami. W pracy można też wykonywać naprzemienne unoszenie kolan, przyciąganie stóp do pośladków, prostowanie i zginanie nóg w kolanach. To proste rozwiązanie polepszy krążenie krwi, zmniejszy jej zastoje i pomoże zredukować obrzęki, a nawet ból nóg czy wrażenie ciężkości.

Najlepiej wykonywać takie ćwiczenia codziennie, a trening zakończyć chłodnym, pobudzającym prysznicem. Warto też znaleźć każdego dnia czas na spacer, jazdę na rowerze czy nawet pływanie. Ruch pobudza tzw.

pompę mięśniową, jednakże nie zawsze ćwiczenia mogą być wykonywane przez osoby z bardzo dużymi żylakami, zakrzepicą i zapaleniem żył powierzchownych. W tej sytuacji należy zasięgnąć opinii lekarza.

Choć ruch i sport są wskazane, w przypadku niewydolności żylnej kończyn dolnych lepiej unikać ćwiczeń mocno obciążających nogi.

Gimnastyka jest w porządku, ale ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów albo ostry wycisk na siłowni już nie.

Naturalne sposoby na żylaki to także unikanie wystawiania nóg na działanie gorąca – czy to w kąpieli, czy to latem, np. na plaży. Wysokie temperatury rozszerzają naczynia krwionośne.

Warto też unikać sauny. Inny skuteczny sposób na żylaki to zmiana nawyków żywieniowych.

Chodzi o to, by dostarczyć sobie składników aktywnych wzmacniających ściany naczyń krwionośnych i korzystnie oddziałujących w ogóle na układ krążenia, ale też i o to, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Jednym z czynników najbardziej sprzyjających powstawaniu żylaków jest właśnie większe obciążenie organizmu. Dotyczy to naturalnie kobiet w ciąży, choć u nich ten stan jest krótkotrwały, ale też osób otyłych.

Bibliografia:

Ćwiczenia na żylaki i niewydolność żylną kończyn dolnych

Ćwiczenia na żylaki nóg

Ćwiczenia na żylaki są bardzo ważnym elementem profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej, której są one objawem. Schorzenie to dotyka niemal połowy dorosłych mieszkańców naszego kraju, choć należy podkreślić, że znacznie częściej żylaki rozwijają się u kobiet. Warto zatem podjąć kroki, które ochronią nas przed tym problemem lub też pomogą zahamować już istniejące zmiany. Jakie znaczenie ma aktywność fizyczna w przypadku niewydolności żylnej? I jakie ćwiczenia przy żylakach warto wykonywać w domu i w pracy? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści

Czy ćwiczenia na żylaki to dobry pomysł? Wpływ sportu na nasze żyły

Brak ruchu zawsze wpływa negatywnie na naszą ogólną kondycję i zdrowie. Zbyt mała aktywność fizyczna to również jeden z czynników rozwijania się niewydolności żylnej.

Regularne ćwiczenia zapewnią nam zatem nie tylko redukcję wagi, ale mogą nas również uchronić przed problemem z żylakami.

W związku z tym, ćwiczenia na żylaki są zalecane zarówno osobom, które chcą się ich ustrzec, jak i tym, które już dotknęła niewydolność żylna kończyn dolnych.

Należy pamiętać, że mięśnie nóg, a zwłaszcza mięśnie łydek, to tak zwana pompa mięśniowa, która ułatwia odpływ krwi żylnej z nóg do serca. A brak zastojów krwi w żyłach oznacza brak patologii, które powodują żylaki.

Regularne ćwiczenia gwarantują nam zatem usprawnienie pompy mięśniowej oraz utrzymanie krążenia w dobrej kondycji.

To jednak nie wszystko, ponieważ odpowiednio dobrane ćwiczenia wydolnościowe i te typowo przeciw żylakom pomogą nam również pozbyć się obrzęków i odczucia ociężałych nóg.

Leia também:  Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – przyczyny, objawy, leczenie

Jaki sport warto uprawiać, aby wzmocnić nasze żyły?

Ruch poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia mięśnie, które wspomagają prawidłową pracę żył. Jakie sporty przede wszystkim warto uprawiać, by nasz układ żylny funkcjonował sprawniej? Jest to:

 • pływanie – połączenie treningu mięśni z hydroterapią, co poprawia przepływ krwi w żyłach;
 • jazda na rowerze – usprawnia krążenie żylne i wspomaga pracę przepony, przez co krew swobodnie może odpływać z nóg do serca;
 • aerobik – poprawia pracę mięśni nóg, co wspomaga pompę mięśniową;
 • stepper – ćwiczenia te aktywują wszystkie mięśnie kończyn dolnych, co wpływa na lepszy przepływ krwi w układzie powierzchownym i głębokim żył;
 • pilates – pomaga wzmocnić mięśnie, więzadła i stawy.

Ćwiczenia na żylaki w domu – zestaw domowych ćwiczeń

Proste zestawy ćwiczeń na żylaki mogą być bez problemu wykonywane przez nas w domu. Wystarczy dosłownie 10 minut, aby poprawić krążenie krwi w żyłach i tym samym zahamować wszelkie niekorzystne zmiany zachodzące w układzie żylnym. Oto przykłady kilku takich ćwiczeń. Każde z nich należy wykonywać 10 razy w 3 seriach, pomiędzy którymi można robić sobie krótkie przerwy.

1. Krążenie nóg w powietrzu

Leżymy wygodnie na plecach i unosimy wyprostowane w kolanach nogi na wysokość ok. 20 cm nad podłogą. Następnie zataczamy nogami kółka najpierw w jedną, a potem w drugą stronę.

2. Dotykanie palcami stóp ściany

Leżymy ze stopami pod ścianą, a następnie unosimy wyprostowane nogi na kilka sekund w taki sposób, aby palce stóp dotykały ściany. Po czym opuszczamy nogi i powtarzamy ćwiczenie.

3. Marsz w miejscu z unoszeniem kolan

Maszerujemy w miejscu, energicznie unosząc kolana, tak wysoko jak to możliwe. W momencie unoszenia staramy się ściągać stopę na siebie.

4. Rowerek w leżeniu

Leżąc na plecach wykonujemy nogami tzw. rowerek. Najpierw poruszamy nogami do przodu, a następnie do tyłu. Pamiętajmy przy tym, aby w czasie wykonywania ćwiczenia lędźwie przylegały do podłogi.

5. Naprzemienne stawanie na piętach i palcach

Stojąc prosto opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i naprzemiennie stajemy na palcach i na piętach wytrzymując w każdej z pozycji 3 sekundy.

6. Unoszenie i prostowanie kolan w leżeniu

Leżąc na plecach unosimy wyprostowane nogi, a następnie wykonujemy naprzemiennie zgięcie i wyprost nóg w kolanach.

7. Spacer lub Nordic Walking

Spacer lub jego bardziej nowoczesna odmiana, czyli Nordic Walking, również pozytywnie wpływają na nasz układ żylny. Oddawajmy się takim aktywnościom przynajmniej przez godzinę, 3 razy w tygodniu.

Ćwiczenia na żylaki w biurze, które możemy wykonywać w pracy

Ćwiczenia przeciw żylakom można wykonywać również w pracy. Jest to wręcz wskazane w przypadku osób, które wykonują zawody wymagające długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzące. Oto przykłady prostych ćwiczeń, które mogą nas uchronić przed żylakami.

1. Naprzemienne prostowanie nóg w kolanach

Siedząc z wyprostowanymi plecami w fotelu unosimy naprzemiennie nogi do góry, prostując je w kolanach. Palce kierujemy na siebie. Ćwiczenie powtarzamy 20 razy na każdą nogę.

2. Krążenie stopami w powietrzu

Prostujemy nogę w kolanie i wykonujemy krążenie stopy w stawie skokowym raz w jedną, raz w drugą stronę. Wykonujemy po 5 ruchów w każdą stronę i zmieniamy nogę.

3. Napinanie i rozluźnianie nóg

Naprzemiennie napinamy i rozluźniamy mięśnie nóg w pozycji siedzącej, aby usprawnić krążenie. Powtarzamy 20 razy.

4. Rolowanie stopy na okrągłym przedmiocie

Rolujemy każdą ze stóp od palców do pięty i z powrotem na dowolnym okrągłym przedmiocie. Może być to nawet butelka z wodą lub bidon.

5. Wspięcia na palcach w pozycji siedzącej

Stopy rozstawiamy na szerokość bioder, a następnie unosimy pięty wciskając palce w podłogę, by po chwili wcisnąć w podłogę pięty i unieść palce. Ćwiczenie powtarzamy 20 razy.

Jakiego sportu nie uprawiać przy problemach z żylakami?

Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą faktycznie nam pomóc w walce z problemem jakim są żylaki. Nie każda aktywność fizyczna zadziała jednak w ten sposób.

Niewskazane są chociażby ćwiczenia z dużym obciążeniem, które uruchamiają tłocznie brzuszną.

Długotrwałe biegi, jazda na rowerze czy wspinanie się pod górę będą stanowić nadmierne obciążenie łydek i całych nóg, które będą przemęczone. Jakich sportów zatem unikać. Są to między innymi:

 • siłownia – żylaki a ćwiczenia na siłowni niestety ze sobą nie współgrają. Ćwiczenia siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów, których głównym celem jest budowanie masy mięśniowej nie są wskazane dla osób z żylakami. Nadmierne obciążenie może negatywnie wpływać na układ żylny i tym samym prowadzić do natężenia niewydolności żylnej;
 • bieganie – bieganie a żylaki również nie są dobrym połączeniem. Podczas bieganie wywieramy zbyt duży nacisk na nogi, co może pogłębiać obrzęk żylny;
 • tenis i squash – podczas uprawiania tego typu sportów dochodzi do zbyt dynamicznych skurczów mięśni, a poszczególne partie naszego ciała są nierównomiernie obciążone.

Kiedy można zacząć ćwiczyć po operacji żylaków?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się na tym, kiedy można zacząć ćwiczyć po operacji żylaków. W większości przypadków do umiarkowanej aktywności fizycznej można wrócić, gdy rany się już zagoją a krwiaki zostaną wchłonięte.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego czy chodzi o bieganie po skleroterapii czy innego typu ćwiczenia po operacji kończyn dolnych, przede wszystkim należy kierować się zaleceniami lekarza, który nas leczy.

Tylko specjalista zajmujący się przypadkiem danego pacjenta jest w stanie precyzyjnie określić, na jakiego typu wysiłek może on sobie pozwolić oraz jakiego rodzaju kompresję i jak długo powinien stosować.

Literatura

10 ćwiczeń, które uratują Twoje nogi przed żylakami, puchnięciem i uczuciem ciężkości

Warto zadbać o swoje nogi bardziej kompleksowo. Postarać się nie tylko o smukłe łydki i jędrne uda, ale także o dobre krążenie. Szczególnie jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia żylaków.

Puchnięcie nóg, uczucie ciężkości, zmiany skórne, pajączki i żylaki to dość powszechny problem, szczególnie u kobiet. Tak objawia się przewlekła niewydolność żylna, która powstaje w wyniku niezdolności żył do prawidłowego transportu krwi do serca – popsute zastawki w żyłach powodują, że krew zamiast płynąć wyłącznie w kierunku serca, cofa się. Dzieje się tak z różnych powodów.

Duży wpływ mają czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu, ale nie bez znaczenia jest także dieta i aktywność fizyczna. Tak, o swoje żyły także trzeba dbać i wysilić się, by utrzymać je w dobrej kondycji! I to właśnie w tym mają pomóc poniższe ćwiczenia. One usprawnią krążenie w nogach i w efekcie uchronią Cie przed żylakami.

Wystarczy 10 minut dziennie.

Niektóre z tych ćwiczeń możesz tak zmodyfikować, by móc wykonywać je w pracy.

10 ćwiczeń na poprawę krążenia w nogach:

1. STAŃ NA PALCACH i w tej pozycji chodź przez kilka sekund. Powtórz kilka razy.

2. STAŃ NA PIĘTACH i w tej pozycji chodź przez kilka sekund.

3. ROWEREK, czyli ćwiczenie,w którym naśladujemy ruch, jaki wykonujemy pedałując. Możesz zachęcić któregoś ze swoich współlokatorów, by poćwiczył z Tobą.

4. PIĘTA-PALCE: usiądź na krześle, plecy prosto, nogi płasko na podłodze, unieś piętę, pozostaw palce na podłodze. Powtórz kilka razy.

screen YT/ Profilaktyka żylaków Foto: Ofeminin

5. ZGINAJ NOGI leżąc na plecach. Unieś nogi do kąta 90 st., a następnie ugnij kolana i wyprostuj. Powtórz 20 razy.

6. KRĄŻENIA NÓG: połóż się na plecach, podnieś nogi i rysuj nimi kółka w powietrzu. Powtórz 20 razy na jedną nogę (po 10 kółek w jednym kierunku).

7. NOŻYCE nie tylko poprawią kondycje mięśni brzucha, ale także poprawią krążenie w kończynach. Połóż się na plecach i „siekaj” powietrze wyprostowanymi nogami.

8. STOPA FLEX: połóż się na plecach, podnieś wyprostowane nogi i pracuj stawem skokowym ruszając stopą w przód i w tył. To ćwiczenie możesz zrobić także siedząc na krześle.

screen YT/ Profilaktyka żylaków Foto: Ofeminin

9. SCHODY: nie unikaj ich. Wybierz je zamiast windy, nie omijaj ich także na siłowni. Nie tylko poprawisz krążenie, alei wzmocnisz mięśni nóg.

10. SPACER to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie swojego krążenia w dobrej kondycji. Spaceruj do woli, najlepiej 20 minut codziennie.

Leia também:  Jakie Są Objawy Skrzywionej Przegrody Nosowej?

Zdrowe nogi – ćwiczenia –

Najczęściej na żylaki narażone są osoby wykonujące prace, które wymagają długiego stania lub siedzenia. Coraz częściej problemy z żylakami dotykają również osoby spędzające wiele godzin przed komputerem albo w samochodzie, a ponieważ są to powszechne narzędzia pracy i komunikacji, problem ten może dotyczyć każdego z nas.

Skłonności do żylaków często wynikają z cech genetycznych i wrodzonej skłonności do upośledzenia ścianek i zastawek żył. Jeśli nasi rodzice lub bliscy krewni mieli problemy z krążeniem w nogach, to powinniśmy szczególnie dokładnie obserwować swoje nogi. W dużym stopniu do powstania żylaków przyczynia się również nieodpowiednia dieta.

Aktywność fizyczna taka jak na przykład marsz, bieg czy gimnastyka, w skuteczny sposób, zapobiegają tworzeniu się żylaków poprzez poprawę odpływu krwi przy wykorzystaniu zjawiska tzw. pompy mięśniowej. Ćwiczenia na żylaki wspomagają mechanizm ruchu krwi w żyłach dzięki skurczom otaczających je mięśni szkieletowych.

Taka sytuacja występuje w kończynach dolnych, gdzie krew, jeśli zastawki żylne są w pełni sprawne, wyciskana jest poprzez skurcz mięśni zawsze w stronę serca.

Podczas fazy rozkurczu mięśni, w opróżnionym fragmencie żyły ciśnienie nagle spada i wlewa się do niego krew z odcinków obwodowych oraz z powierzchniowych, skórnych poprzez żyły zwane perforatorami.

Nadmierne rozszerzenie żył, poprzez zwiększone ciśnienie, będące wynikiem długotrwałego przebywania bez ruchu w pozycji siedzącej lub stojącej prowadzi do niedomykalności zastawek i objawów niewydolności żylnej, co wiąże się z bólami i obrzękami nóg. W wyniku niedomykania się zastawek w żyłach perforatorach krew cofając się do naczyń podskórnych rozszerza je i tak powstają żylaki.

Jakie podjąć działania by mieć zdrowe nogi?

Jeśli twoje codzienne zajęcia skłaniają do długiego pozostawania w pozycji siedzącej lub stojącej, możesz przedsięwziąć działania zapobiegające problemom z krążeniem żylnym w nogach. Aby mieć zdrowe nogi, staraj się robić częste przerwy i zmieniać pozycję.

Jeśli wykonujesz pracę biurową, to często wstawaj. Nie jest dobrym rozwiązaniem, dla zdrowia oczywiście, mieć wszystko w zasięgu ręki. Dobrze, jeśli do drukarki, skanera, zszywacza trzeba dojść parę kroków.

Taka niewielka aktywność już pomoże, poruszyć się krwi w twoich kończynach, ale najlepsze będą regularne ćwiczenia. Całą serię, przedstawioną poniżej wykonuj, co najmniej raz na kilka godzin.

Ćwiczenia na drętwienie nóg nie zajmą ci więcej niż 10 minut i przerwy połączone z nimi nie tylko wpłyną pozytywnie na krążenie, ale również na efektywność pozostałych wykonywanych czynności.

 

Podstawowe zasady dotyczące ćwiczeń

 1. Odzież nie może krępować ruchów ani ograniczać przepływu krwi.
 2. Rozpoczynamy ćwiczenia od partii najbardziej oddalonych od serca i zbliżamy się w jego kierunku.

 3. Ćwiczenia należy wykonywać starannie i w możliwie jak największych zakresach ruchów.
 4. Ćwiczenia na nogi wykonujemy rytmicznie i spokojnie, unikając nagłych i zrywnych ruchów
 5. Umysł musi być skoncentrowany na wykonywanym ćwiczeniu.

 6. Podczas wykonywania ćwiczenia myślimy o procesach, które pod jego wpływem zachodzą. Wyobrażamy sobie lepszy przepływ krwi, napięcie i rozluźnienie mięśni.
 7. Pamiętaj o regularnym oddychaniu, zsynchronizowanym z ćwiczeniami.

 8. Po każdej serii ćwiczeń na drętwienie nóg wykonujemy króciutką, kilkusekundową przerwę.

  Ćwiczenie 1.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi zgięte pod kątem prostym w kolanach. Najlepiej do tego ćwiczenia zdjąć buty, ponieważ stopa nie może być skrępowana obuwiem. Kurczymy palce od stóp i maksymalnie przyciskamy je do siebie tak jakbyśmy chcieli dosięgnąć nimi podeszwy stóp. Następnie podnosimy palce jak najwyżej do góry. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 2.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi zgięte pod kątem prostym w kolanach. Opieramy stopy na zewnętrznej krawędzi lekko rozchylając kolana, następnie staramy się oprzeć stopy na wewnętrznych krawędziach zbliżając kolana do siebie. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 3.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi zgięte pod kątem prostym w kolanach. Wznosimy stopy na palce maksymalnie tak wysoko jak potrafimy. Następnie opieramy stopy na piętach i podnosimy całe stopy w górę. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 4.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi wyprostowane. Zataczamy ruchy koliste stopami, w stawach skokowych, w taki sposób jakbyśmy chcieli narysować paluchami kółka. Krążenia wykonujemy do wewnątrz jednocześnie obydwoma stopami. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 5.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi wyprostowane i lekko ugięte w kolanach. Analogicznie jak w ćwiczeniu 4, tylko krążenie stóp wykonujemy na zewnątrz. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 6.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi wyprostowane i lekko ugięte w kolanach. Palce maksymalnie w dół, obciągamy stopę, a następnie palce maksymalnie w górę i do siebie eksponując pięty do przodu. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 7.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi wyprostowane i lekko ugięte w kolanach. Rozchylamy stopy maksymalnie na zewnątrz a następnie przywodzimy je do wewnątrz. Ruch powinien być wykonywany w stawach biodrowych. Można usiąść na brzegu krzesła. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 8.

Wykonujemy siedząc na krześle. Wyprostować nogi, napinając przednią część uda, a następnie podkurczyć je maksymalnie pod siebie. Ćwiczenie można wykonywać obydwoma nogami synchronicznie, lub naprzemiennie, jedna w przód druga w tył. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 9. Wykonujemy siedząc na krześle, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym. Rozchylamy kolana jak najbardziej na zewnątrz, a następnie łączymy je ze sobą, dociskając lekko jedno do drugiego. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 10.

Wykonujemy siedząc na krześle, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym.

Lekko unosimy jedną nogę nad ziemię i wykonujemy taki ruch podudziem jakbyśmy chcieli wewnętrzną krawędzią stopy dosięgnąć kolana drugiej nogi, kolano nogi ćwiczącej staramy się utrzymać w miejscu.

To samo powtarzamy drugą nogą. Wykonujemy to ćwiczenie naprzemiennie raz jedną, raz drugą nogą. Powtarzamy ćwiczenie po 10 razy na każdą nogę.

Ćwiczenie 11.

Wykonujemy siedząc na krześle. Nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, plecy oparte o oparcie krzesła. Napinamy pośladki tak mocno, aby cały tułów uniósł się lekko w górę, rozluźniamy i tułów opada w dół. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 12.

Wykonujemy w pozycji stojącej, trzymając się oparcia krzesła. Stopy rozstawione na szerokość bioder, całymi stopami przylegają do podłoża, tułów wyprostowany, głowa zwrócona twarzą do przodu.

Wykonujemy głęboki przysiad kontrolując mięśniami opadanie ciała w dół. Nie dotykać pośladkami pięt tylko zatrzymać ruch napiętymi mięśniami. Zachowując wyprostowany tułów, powrócić do pozycji stojącej.

Powtórzyć ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 13.

Wykonujemy w pozycji stojącej. Stopy rozstawione na szerokość bioder, ręce wzdłuż tułowia. Wznosimy się na palce i opadamy gwałtownie w dół, uderzając piętami o podłoże.

Ciało maksymalnie wyprostowane z zachowaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa. Staramy się rozluźnić w momencie kontaktu z podłożem, co spowoduje krótkotrwały wstrząs całego ciała.

Ćwiczenie wykonujemy 30 razy z intensywnością nie większą niż jeden raz na sekundę. 

Po przyjściu do domu, koniecznie połóż się, na co najmniej 10 minut, z nogami na podwyższeniu powyżej reszty ciała i zrelaksuj się rozluźniając całe ciało. Dobre efekty przynoszą również naprzemienne ciepłe-zimne prysznice kierowane na nogi. Aktywnie dbaj o siebie, praktykując odpowiednio dobrane na nogi ćwiczenia. Powodzenia! 😉

Źródło: trenujzdrowie.pl

Żylaki – szpecący problem

Żylaki to wyraźne i trwałe poszerzenia żył powierzchniowych, co powoduje tzw. turbulentny przepływ krwi (oznacza to, że krew płynie w tych poszerzeniach „chaotycznie”). Najczęściej występują żylaki kończyn dolnych. Kończyny dolne mają dwie sieci naczyń żylnych:

 • powierzchniowe, które przebiegają tuż pod skórą,
 • głębokie, które znajdują się pod mięśniami.

W pierwszym stadium żylaki dotyczą naczyń położonych pod skórą – są to żylaki pierwotne. Nieleczone mogą się rozwinąć w naczyniach głębokich. Krew żylna płynie z dołu do góry, a to za sprawą mięśni nóg, które działają niczym pompa, tłocząc krew do serca.

Jest jeden warunek, by sytuacja ta miała miejsce – mięśnie muszą pracować, a więc muszą być w ruchu. Gdy siedzimy, krew zalega w naczyniach kończyn dolnych rozciągając je, aby móc się pomieścić. Zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi, pod naporem tworzących się zakrzepów ulegają zniszczeniu.

Zalegająca krew, a co za tym idzie – wzrost jej ciśnienia, prowadzą do powstania żylaków. Na początku tworzą się niewielkie, ale widoczne pod powierzchnią skóry jasnoniebieskie siateczki. Gdy naczynia się poszerzają, powstają ciemnoniebieskie, grube żylaki, które trudno ukryć.

Z racji tego, że krew zalega na dole, żylaki pojawiają się najwcześniej w pobliżu kostek i na podudziach. Z czasem obejmują również uda.

Leia também:  Jakie Są Objawy Haluksów?

Jak leczyć żylaki, czyli sposoby na żylaki

Istnieje kilka metod leczenia żylaków w zależności od stopnia zaawansowania choroby:

 • leczenie zachowawcze,
 • leczenie farmakologiczne,
 • leczenie obliteracyjne (skleroterapia),
 • leczenie operacyjne.

Im wcześniej dolegliwość jest zdiagnozowana (należy reagować na pojawiające się na kończynach dolnych pajączki oraz pieczenie i uczucie ciężkości), tym metoda leczenia jest mniej inwazyjna. Do metod zachowawczych należą:

 • leczenie miejscowe – stosowanie maści, żeli oraz kremów, które m.in. zmniejszają obrzęki, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność i poprawiają mikrokrążenie; są to maści z heparyną, tribenozydem, diklofenakiem lub escyną;
 • leczenie uciskowe – stosowanie specjalnie dopasowanych do potrzeb pacjenta rajstop uciskowych, które poprawiają krążenie i nie dopuszczają do rozszerzania się żył;

Kolejnym rozwiązaniem jest zabieg skleroterapii, czyli ostrzykiwania żylaków. Polega on na wstrzyknięciu do żyły preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczynia i zamknięcie żyły. Po zabiegu skleroterapii zaleca się noszenie opaski uciskowej.

Operacyjne usuwanie żylaków można wykonać kilkoma metodami, poprzez:

 • chirurgiczne usunięcie żylaków – zawiązanie żyły i jej usunięcie;
 • laserowy zabieg usuwania żylaków – wprowadzenie do żyły światłowodu, który ją zamyka;
 • krioterapię – zamrożenie niewydolnych żył;
 • termokoagulację – zniszczenie żyły pod wpływem bardzo wysokiej temperatury.

Ćwiczenia na żylaki

Jak możemy się uchronić przed żylakami nóg? Unikanie długiego stania bądź siedzenia, odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry to tylko niektóre z propozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą również różnego typu ćwiczenia na żylaki:

 • jazda na rowerze,
 • bieganie,
 • pływanie,
 • wykonywanie na leżąco tzw. rowerku czy nożyc,
 • skakanie na skakance, co wzmocni mięśnie i poprawi krążenie.

Ponadto, unikanie noszenia obcisłych spodni oraz bielizny, pozbycie się zbędnych kilogramów, ograniczenie albo rzucenie palenia, unikanie sauny i gorących kąpieli – wszystko to może pomóc w profilaktyce żylaków.

Nieleczone żylaki mogą czasem doprowadzić do groźnych powikłań. Jeśli towarzyszy im choroba żył głębokich, trzeba mieć na uwadze, że może doprowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dlatego dbajmy o profilaktykę i stosujmy domowe, naturalne sposoby na żylaki – wzbogaćmy naszą dietę o błonnik i witaminę C.

Produkty, takie jak kasza gryczana, brokuły, marchew, cebula, kiwi i pomidory nie tylko urozmaicą i nadadzą smaku naszym potrawom, ale również pomogą w zachowaniu estetycznego wyglądu naszych nóg.

Kamila Mikołajczyk

Aktywność fizyczna i sport w profilaktyce żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych są schorzeniem wchodzącym w skład szerszej jednostki chorobowej – przewlekłej niewydolności żylnej. Jej główny objaw to uczucie ciężkich nóg nasilające się wieczorem.

Ponieważ ogromna część populacji osób dorosłych jest narażona na wystąpienie żylaków, niezwykle istotna jest profilaktyka. Oczywiście jednym ze sposobów jest kompresjoterapia, czyli stosowanie wyrobów uciskowych. Jednak drugą bardzo skuteczną metodą jest po prostu ruch.

Już kilkadziesiąt minut spaceru dziennie wystarczy, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. A jak mają się żylaki do sportu?

Jednym z najważniejszych czynników, przez które rozwija się przewlekła niewydolność żylna i żylaki kończyn dolnych jest podwyższone ciśnienie żylne. Często jest ono wynikiem niewydolności zastawek, które znajdują się w żyłach.

Kolejne czynniki to mechaniczny ucisk na naczynia oraz PWŻ, czyli zakrzepica żył powierzchniowych. Szacunkowo aż 20% dorosłej populacji ma problemy z żylakami, a 2/3 to kobiety.

Prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków podnosi podeszły wiek, ciąża, praca w stojącej lub siedzącej pozycji, nadwaga oraz uwarunkowania genetyczne.

Warto pamiętać o tym, że żylaki mogą mieć naprawdę poważne następstwa i radzimy nie traktować ich, jako defekt kosmetyczny, lecz jak najszybciej zacząć leczenie, a jeszcze lepiej profilaktykę.

Aktywność fizyczna a żylaki

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też przy tak ogromnej liczbie osób zmagających się z żylakami, a jeszcze większej liczbie osób narażonych, warto już teraz zadbać o przyszłość swoich nóg.

Jedną z metod zapobiegania żylakom jest kompresjoterapia, czyli leczenie uciskiem. Polega na stosowaniu rajstop lub pończoch uciskowych, w których siła ucisku największa jest na kostce i zmniejsza się ku pachwinie. Pończochy czy rajstopy uciskowe występują w wielu kolorach i wzorach, zatem każdy, nawet panowie, jest w stanie znaleźć odpowiedni produkt dla siebie.

Kolejnym sposobem zapobiegania żylakom jest aktywność fizyczna.

Ruch poprawia krążenie, dzięki czemu zmniejszają się obrzęki i bóle nóg, co w dużym stopniu minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia nieestetycznych pajączków.

Warto codziennie wybrać się na kilkudziesięciominutowy spacer, spróbować nordic walking, pograć w golfa czy iść potańczyć. Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.Ćwiczenia a żylaki

Jeżeli pracujemy długo w pozycji siedzącej lub stojącej, pamiętajmy o ćwiczeniach.

Warto robić sobie przerwy i trochę pochodzić, zrobić kilka przysiadów, czy choćby poruszać kończynami lub ponapinać mięśnie.

Dzięki ćwiczeniom krew w naszych żyłach popłynie szybciej i nie będzie zalegać na obwodzie. To z kolei zminimalizuje uczucie ciężkości nóg i prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków.Żylaki kończyn dolnych a sport

Uprawianie sportu wpływa nie tylko na zminimalizowanie prawdopodobieństwa pojawienia się żylaków, ale także na samopoczucie i ogólne zdrowie. Pływanie i wszelkie sporty wodne są najbardziej polecanymi aktywnościami fizycznymi dla osób z żylakami lub narażonych na nie. Woda działa bowiem na kończynę jak opatrunek uciskowy, a im głębiej, tym większy ucisk.

Warto także wspomnieć o tym, że baseny otwarte są najczęściej przez cały rok, dzięki czemu nie musimy sezonowo rezygnować z naszej aktywności. Kolejnym zalecanym sportem jest jazda na rowerze. Dzięki wysiłkowi poprawimy kondycję, a silna praca mięśni łydek pozwoli zapobiec cofaniu się krwi.

Niezalecane jest jednak uprawianie tego sportu wyczynowo, gdyż może to doprowadzić do zbyt dużego obciążenia układu żylnego. Aerobik czy fitness także są doskonałymi formami aktywności fizycznej. Poprawiają sprawność całego organizmu i kształtują sylwetkę. Warto zastanowić się nad zakupem urządzenia do ćwiczeń – steppera.

Uruchamia on bowiem wszystkie mięśnie kończyn dolnych, co ułatwia przepływ krwi w żyłach powierzchownych i głębokich. Kolejną zaletą jest możliwość wykonywania aktywności fizycznej zarówno w domu, jak i w pracy.

Osobom zmagającym się z przewlekłą niewydolnością żylną nie zaleca się uprawiania sportów siłowych, takich jak podnoszenie ciężarów, jazda na nartach, snowboard, boks czy inne sporty kontaktowe. Często wiążą się one z urazami mogącymi doprowadzić do długiego unieruchomienia sprzyjającemu rozwoju choroby.

Sigvaris Running Socks podkolanówki uciskowe do biegania

Jakiś czas temu pisaliśmy o Sigvaris Running Socks, czyli podkolanówkach uciskowych przeznaczonych do biegania. Jest to produkt uciskowy dla sportowców zawierający ultranowoczesne włókna zapewniające doskonałe rozłożenie ucisku. Dzięki czemu wpomagają regenerację, rewelacyjnie stabilizują i chronią kończynę przed obciążeniami i mikrourazami.

Sport to zdrowie!

Uprawianie sportu to nie tylko dbanie o swoją kondycję i ogólne zdrowie całego organizmu.

To także doskonała profilaktyka przed powstawaniem nieestetycznych żylaków kończyn dolnych, na które narażona jest znaczna część populacji.

Warto więc poświęcić kilkadziesiąt minut dziennie na sport, ćwiczenia czy choćby spacer. Pamiętajmy o tym, że każda aktywność działa na nasz organizm pozytywnie.

Udostępnij wpis

Teleangiektazje są poszerzonymi, drobnymi naczyniami krwionośnymi pojawiającymi się głównie na nogach i twarzy. Mowa o tętniczkach, żyłkach oraz naczyniach włosowatych leżących zaraz pod skórą. Rozszerzając… Czytaj dalej Pajączki naczyniowe, czyli tak zwane teleangiektazje to nie tylko defekt kosmetyczny. Są one często jednym z pierwszych objawów choroby żylakowej. Ta nieleczona może prowadzić do… Czytaj dalej Badanie USG Doppler to rozwinięte badanie ultrasonograficzne pozwalające na ocenę przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Znajduje ono zastosowanie w chirurgii naczyniowej, kardiologii, angiologii, endokrynologii,… Czytaj dalej Angiologia zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych (żyły, tętnice) oraz limfatycznych. Jest najmłodszą dziedziną medycyny, co za tym idzie, także wąską i… Czytaj dalej

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*