Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?Bóle mięśniowe mogą mieć różne przyczyny. Czasem to stres, czasem objaw poważniejszej choroby. Źródło: shutterstockNajczęściej ból mięśni związany jest z naszym stanem psychicznym – napięcie, stres, przemęczenie i drobne urazy, to wszystko sprawia, że mięśnie stają się obolałe. Ten rodzaj bólu można rozpoznać po tym, że jest zwykle zlokalizowany i dotyczy tylko kilku mięśni (np. karku) lub niewielkiej części ciała. Czasami pojawia się też na skutek bezpośrednich działań – braku rozgrzewki przed intensywnymi ćwiczeniami, urazu przy wymagającej, fizycznej pracy. Ogólnoustrojowy ból mięśni  –  czyli po prostu ból całego ciała, który trudno jednoznacznie zlokalizować – jest natomiast częściej wynikiem infekcji, choroby lub jest to skutek uboczny stosowanych leków.Objawy bóli mięśniowych mogą się od siebie różnić – czasami są to głębokie, stałe, rozległe i tępe bóle, czasami wręcz przeciwnie, są to bóle ostre i sporadyczne, krótkotrwałe. Bólom mięśni może też towarzyszyć gorączka, dreszcze (wtedy najpewniej jest to infekcja wirusowa lub bakteryjna), jednocześnie mogą boleć też stawy, czasem bólom towarzyszy ogólne uczucie osłabienia i zmęczenia (wykonywanie zwykłych czynności staje się trudne), może pojawić się apatia i przygnębienie (zwłaszcza, jeśli taki ból trwa długo lub nawraca). Przy schorzeniach reumatycznych pojawia się sztywność ciała, a np. gdy bóle mięśniowe są związane z boreliozą, czasem pojawia się na ciele charakterystyczna wysypka przypominająca tarczę (niestety, nie zawsze przy boreliozie na ciele pacjenta pojawia się rumień, stąd czasem trudno tę chorobę od razu zdiagnozować).Jeśli odczuwa się ból mięśni, przede wszystkim powinno się zacząć od zapisania rodzaju tego bólu, spróbować umieć go opisać, zlokalizować i nazwać towarzyszące mu objawy, jeśli takie są. Taki „dziennik bólu”, może być przydatny dla lekarza, do którego należy się udać, jeśli owe bóle są niepokojące. Warto zwrócić uwagę na:

 1. Początek – należy zadać sobie pytania: kiedy zaczął się ból? Co robiłem, kiedy ból się pojawił?
 2. Jakość – jaki jest ten ból? Czy jest np. kłujący i ostry czy tępy i ciągły?
 3. Lokalizacja – gdzie dokładnie czuję, że boli? Czy mogę wskazać go palcem, czy jest rozłożony po całym ciele?
 4. Intensywność – jak duży jest ból? Czy uniemożliwia mi codzienne funkcjonowanie? W skali od 1 do 10, gdzie liczba „10” oznacza największy ból, jak mogę określić mój?
 5. Czas trwania – jak długo trwa lub trwał ból? Chwilę czy cały czas?
 6. Charakter – czy ból pojawia się i znika za każdym razem, gdy wykonuję jakąś czynność, czy też jest nieprzewidywalny i może pojawić się w każdej chwili?
 7. Czynniki łagodzące – co mogę zrobić, aby ból ustąpił? Czy coś na niego pomaga? Co działało na niego w przeszłości i czy działa teraz?
 8. Nastrój – czy jestem niespokojny, przygnębiony?

Na podstawie rodzaju bólu, lekarz może zlecić odpowiednie badania, np. rentgenowskie, badania krwi pod kątem tarczycy, boreliozy lub innych chorób. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, można także kontynuować tworzenie swojego „dziennika bólu”, zapisywać różnice i zmiany w bólach mięśniowych.Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Warto umieć nazwać ból mięśni i spróbować go zlokalizować. Źródło: shutterstock

Jeśli bólom mięśni nie towarzyszą np. obrzęki, gorączka, dreszcze czy wysypki i są spowodowane raczej stresem lub intensywnym wysiłkiem fizycznym, można bóle mięśniowe spróbować samodzielnie złagodzić. Na początek dobre może być:

 1. Delikatne rozciąganie.
 2. Masaż mięśni.
 3. Odpoczynek.
 4. Lód, aby zmniejszyć stan zapalny.
 5. Ciepło, które pomaga zwiększyć przepływ krwi do mięśni – np. ciepła kąpiel lub prysznic.
 6. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen.
 7. Kremy i żele zawierające mentol lub kapsaicynę.
Domowe sposoby na ból mięśni
 • Rozciąganie
 • Masaż mięśni
 • Odpoczynek
 • Lód
 • Ciepła kąpiel lub prysznic
 • Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty
 • Kremy i żele zawierające mentol lub kapsaicynę

Tabela przedstawia propozycje domowego uporania się z łagodnymi, niegroźnymi bólami mięśniowymi. Źródło: opracowanie własne.

Jak zapobiegać bólom mięśniowym?

Badania pokazują, że rozgrzanie mięśni przed ćwiczeniami fizycznymi, może być korzystniejsze niż ich rozciąganie po treningu (którego też nie można pomijać). Rozgrzewka pobudza mięśnie, zwiększa dopływ krwi. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka, może zapobiec późniejszym bólom.

Nie należy także zapominać o piciu czystej wody, która pomaga kontrolować temperaturę ciała, rozluźniać stawy i transportować składniki odżywcze w celu wytworzenia energii. Bez odpowiedniej ilości wody, ciało może wywołać skurcze mięśni, zmęczenie, zawroty głowy lub nawet poważniejsze objawy.

Przed ćwiczeniem tych samych grup mięśni w ten sam sposób (np. z tą samą intensywnością lub tak samo długo), należy odczekać najlepiej około 48 godzin. Należy zapewniać swoim mięśniom odpoczynek, ale nie całkowity zastój i unieruchomienie! Sport należy także uprawiać z głową, wykonywać ćwiczenia poprawnie, nie forsować organizmu, znać swoje granice. Po ćwiczeniach należy się rozciągnąć.

Jakie choroby mogą powodować bóle mięśni?

Istnieje cały szereg chorób i schorzeń, które mogą powodować bóle mięśni całego ciała. Wśród nich, między innymi:

 • Zespół ciasnoty przedziałów powięziowych.
 • Zespół chronicznego zmęczenia.
 • COVID-19.
 • Zapalenie skórno-mięśniowe.
 • Dystonia.
 • Fibromialgia – zwłaszcza, jeśli ból trwa dłużej niż 3 miesiące, jest to stan reumatologiczny. Fibromialgia powoduje bardzo specyficzne objawy bólu, w tym po obu stronach ciała oraz powyżej i poniżej talii.
 • Niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy.
 • Grypa i inne choroby wirusowe (choroba grypopodobna), infekcje bakteryjne.
 • Toczeń.
 • Borelioza – zwłaszcza, jeśli pojawił się rumień lub w przeszłości (czasem nawet dość dalekiej), pojawiło się ugryzienie przez kleszcza.
 • Zespół bólu mięśniowo-powięziowego.
 • Poliamigrafia reumatyczna i inne stany zapalne – obejmuje bóle i sztywność ramion, szyi, dolnej części pleców i ud. Objawy mogą pojawić się z dnia na dzień.
 • Zapalenie wielomięśniowe (choroba zapalna powodująca osłabienie mięśni).
 • Reumatoidalne zapalenie stawów (choroba zapalna stawów).
 • gorączka plamista Gór Skalistych (rzadko występuje).

Bóle pojawiają się też przy intensywnym wysiłku fizycznym (trzeba uważać, ponieważ nadmierny wysiłek też może doprowadzić do chorób i wycieńczania organizmu) albo jako skutek uboczny stosowanych leków – należy przeczytać ulotki dołączone do opakowań i powiedzieć o tym lekarzowi, który zadecyduje o dalszych krokach.

Jednym z bardziej powszechnych leków, które mogą powodować łagodne do umiarkowanych bólów mięśni i osłabienia, jest statyna, która jest stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Ból po statynie może się pojawić nawet po kilku miesiącach od rozpoczęcia jego stosowania i powinien się zakończyć maksymalnie po 8 tygodniach od końca kuracji.

Bóle mięśni i stawów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Nie należy bagatelizować bólów mięśniowych. Źródło: shutterstock

Bóle mięśni – kiedy należy iść do lekarza?

Do lekarza należy iść zawsze, gdy pojawiają się niepokojące objawy. Jeśli ból mięśni nasila się lub utrzymuje się, ważne jest, aby poznać jego przyczyny i otrzymać jak najszybciej trafną diagnozę lekarza.

Jeśli bólom mięśniowym towarzyszą te dodatkowe objawy, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską:

 • Problemy z oddychaniem.
 • Zawroty głowy.
 • Wyraźne osłabienie mięśni.
 • Sztywność karku.
 • Wysoka gorączka.
 • Rumień po ugryzieniu kleszcza.
 • Wysypka.
 • Miejscowe zaczerwienienie i obrzęk.
 • Ból mięśni, który pojawił się po przyjęciu nowego leku.
 • Silny ból mięśni i / lub pojawiający się nagle.

Lekarz może przepisać antybiotyki, kortykosteroidy (stosowane przy obrzękach), sterydy (jeśli bóle mięśni okażą się skutkiem zapalenia w organizmie), ibuprofen lub nawet leki przeciwdepresyjne lub uspakajające. Nie należy brać długotrwale żadnych leków nieprzepisanych przez lekarza lub samemu decydować o ich dawkowaniu.

Bóle mięśni – czy to normalne?

Ból mięśni jest normalny, zwłaszcza, jeśli regularnie uprawia się sport. Należy siebie obserwować i nie przeciążać organizmu. Ból bliżej stawu może być sygnałem poważniejszego urazu.

Trzeba skontaktować się z lekarzem lub poszukać pomocy, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż tydzień; jest nie do zniesienia i/lub uniemożliwia poruszanie się i normalne funkcjonowanie; pogarsza się; powoduje zawroty głowy; towarzyszą mu zaczerwienienia i obrzęki; bolą także kości i stawy.

Bóle mięśniowe mogą być jedną z reakcji ciała po okresie silniejszego stresu, napięć lub lęków. Można wtedy wypróbować domowych sposobów, np. kąpieli, relaksacji, głębokich oddechów, kontaktu z naturą, masażu. Czasem osoby, które odczuwają ciągły ból, są często po prostu nadmiernie zmęczone.

Jeśli niepokój utrzymuje się, a łagodne sposoby nie działają, to zawsze sygnał, by szukać pomocy u specjalisty.

Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Ból mięśni i stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Ból mięśni (mialgia) może pojawić się między innymi po wyczerpującym treningu czy nietypowej aktywności fizycznej. Ponadto przyczynami bólu mięśni mogą być też niedobór minerałów (np. wapnia i magnezu) lub choroba (np. fibromialgia).

 • Uraz mięśni. Podczas uprawiania dyscyplin sportu, w których następuje wiele szybkich, powtarzalnych ruchów (np. w piłce nożnej czy tenisie), może dojść do nadwyrężenia mięśni i pojawienia się siniaków. W takiej sytuacji odczuwamy ból nie tylko kiedy próbujemy poruszać obolałą częścią ciała, ale nawet wtedy, gdy jej dotykamy.
 • Skurcze mięśni. Ten rodzaj bólu mięśni zwykle spowodowany jest niedoborem magnezu lub dużym wysiłkiem podczas uprawiania sportu. Nadmierna potliwość przyczynia się do obniżenia poziomu magnezu. Skutkiem są często bolesne skurcze mięśni łydek.
 • Napięcie mięśniowe. Zła postawa ciała, a także długotrwałe siedzenie np. przy komputerze, mogą powodować powstawanie napięcia mięśniowego. Skutkuje to bólem mięśni ramion, pleców, a także bólem mięśni szyi. Obolałe obszary są zwykle twarde i wrażliwe na dotyk.
 • Choroby mięśni. Patogeny takie jak bakterie (np. laseczka tężca) czy wirusy (np. grypy) mogą wywołać stan zapalny będący przyczyną bólu. Zdarzają się również choroby niewiążące się z zapaleniem, przy których objawem jest ból mięśni m.in. niedoczynność tarczycy.
Leia também:  Zapalenie spojówek u dzieci

Ból mięśni, zwłaszcza wówczas, gdy jest spowodowany nadwyrężeniem lub skurczami, zwykle ustaje samoistnie. Jeśli jednak nie wiesz, co było przyczyną bólu lub objawy nie ustąpiły w ciągu kilku tygodni, skonsultuj się z lekarzem. Dotyczy to także sytuacji, gdy podejrzewasz naderwanie mięśnia lub włókien mięśniowych.

W ludzkim ciele jest około 650 różnych mięśni. Największą powierzchnię ma mięsień najszerszy grzbietu (Musculus latissimus dorsi) znajdujący się na plecach. Do najsilniejszych mięśni organizmu należą natomiast mięśnie żucia.

To najczęstsza przyczyna rozległych bólów mięśni

Ruch i ciepłe okłady

To dobry sposób na ból mięśni

Leki przeciwbólowe

Mogą być skutecznym wsparciem pomagającym złagodzić dolegliwość

W zależności od przyczyny ból możemy odczuwać między innymi jako ucisk, kłucie czy szczypanie. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny objawów lub jeśli chorujesz albo przytrafił Ci się uraz, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku bólu mięśni mogą to być:

 • Fizjoterapia
 • Masaż
 • Maść lub tabletki przeciwbólowe
 • Akupunktura

Pacjenci, którym doskwierają bóle mięśni, mogą również wybrać jedną z wielu dostępnych metod terapii do stosowania w domu. Możemy także sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zatrzymają ból i przyniosą ulgę, a także pomogą zapobiec wykształceniu się bólu chronicznego.

Można zastosować na przykład tabletki Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy Aspirin® Effect, które uaktywniają mechanizmy obronne organizmu, co pozwala powstrzymać rozprzestrzenianie się bólu.

Substancja czynna ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu uśmierza ból i pozwala cieszyć się swobodą.

Rozgrzewanie obolałych miejsc. Skieruj strumień ciepłej wody z prysznica na bolącą część ciała lub weź gorącą kąpiel. Dla odprężenia możesz dodać na przykład sól do kąpieli. Światło podczerwone, plastry rozgrzewające czy zwykły termofor również mogą pomóc.

Porozmawiaj z lekarzem, by dobrać właściwą dla siebie terapię. Nie zwlekaj ponieważ chroniczny ból o wiele trudniej wyleczyć.

Chcesz zapobiec nawracaniu bólu? Ruch to podstawa! Regularna aktywność fizyczna, która nie nadwyręża stawów i pleców – jak jazda na rowerze, pływanie czy piesze wędrówki – pomaga wzmocnić kości i mięśnie. Stopniowo zwiększaj poziom wysiłku i pamiętaj o rozgrzewce. Zanim zaczniesz intensywny trening, upewnij się, że nie masz urazów, a w przypadku nadwagi zacznij od zrzucenia kilogramów.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Bóle stawów potrafią uprzykrzyć życie – stawy ogrywają przecież kluczową rolę w czynnościach ruchowych. Ból utrudnia prawidłowe poruszanie się i sprawia, że przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała. Nie zawsze jego przyczyną muszą być poważne choroby. Dowiedz się, jak radzić sobie z bólem stawów i jak mu zapobiegać.

 • Najczęstsze przyczyny bólu stawów
 • Prawidłowe interpretowanie objawów
 • Możliwe sposoby leczenia
 • Czy powinno się unieruchamiać bolące stawy?

Ból stawów może mieć różne podłoże. Z jednej strony wywoływać go mogą różne schorzenia m.in. reumatyzm, borelioza czy zapalenie stawów. Z drugiej strony objawy te często towarzyszą chorobom, np. grypie lub odrze. Bóle stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego, wiążą się ze ścieraniem powierzchni chrząstki w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

W przeciwieństwie do chronicznego bólu towarzyszącego chorobom, krótkotrwały, lecz ostry ból zwykle powstaje w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Przyczyna jest w takim przypadku mechaniczna. Może być to stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie części ciała, związane na przykład z dużym wysiłkiem fizycznym lub wywołane nadwagą.

Bóle stawów można podzielić na trzy kategorie:

 • Ból ruchowy, który pojawia się, gdy wykonywany jest ruch.
 • Ból nocny i spoczynkowy, który występuje przy bezruchu, także podczas snu.
 • Ból naciskowy, z którym mamy do czynienia, kiedy staw podlega naciskowi.

W leczeniu bólu stawów bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy przyczynami mechanicznymi a chorobowymi.

Na przykład ostre zapalenie stawów lub kontuzje powstałe w trakcie uprawiania sportu powinny być skonsultowane z lekarzem.

Tabletki Aspirin® Pro złagodzą ból w większości przypadków, dzięki czemu poruszanie stanie się łatwiejsze i możliwe będzie zastosowanie ukierunkowanych metod leczenia.

Ból może pojawić się w wyniku nadwyrężenia lub urazu stawu. Jest to główna przyczyna dolegliwości stawowych u młodych osób. U seniorów ból stawów wywołany jest przede wszystkim chorobą zwyrodnieniową stawów.

Ból w okolicach stawów może być też odczuwany w przypadku zapalenia kaletki lub ścięgna. Opisane poniżej sposoby leczenia będą odpowiednie we wszystkich tych sytuacjach. Niektóre objawy wymagają jednak szczególnej uwagi.

Jeśli w tym samym czasie doskwiera nam ból stawów w różnych częściach ciała, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Zwróć się po pomoc do specjalisty, jeżeli:

 • Zauważysz silną opuchliznę lub zaczerwienienie w okolicy stawu lub gdy w okolicy stawu pojawi się uczucie gorąca
 • Masz wysoką gorączkę
 • W okolicy stawu skóra jest wrażliwa na dotyk, opuchnięta, popękana lub po prostu boli
 • Odczuwasz nagły, silny ból

W takich przypadkach lekarz ustali przyczynę i zaleci odpowiednią terapię.

to częsta przyczyna ostrego bólu

Zapalenie stawów

wywołuje ból u osób starszych

Ruch i ciepłe okłady

stanowią uzupełnienie leczenia

Jeszcze do niedawna zalecano, by odciążać bolące stawy. Nie jest to jednak skuteczna metoda – zamiast pomóc, może nawet zwiększyć ból. Pomimo odczuwanego dyskomfortu nie powinniśmy rezygnować z aktywności! Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na stawy. Gdy ćwiczymy, do chrząstki dostają się substancje odżywcze, a odprowadzane są metabolity.

Aktywność fizyczna ma jednak wiele obliczy. Wybierajmy takie, które nie przeciążają stawów, ale jednocześnie gwarantują dużą ilość ruchu. Mogą być to na przykład:

 • Pływanie
 • Jazda na rowerze
 • Spacer

Fizjoterapia również skutecznie wspiera mięśnie i stawy. Dzięki wzmacnianiu mięśni stawy stają się stabilniejsze, a pacjent nabiera dobrych nawyków ruchowych. Zapytaj lekarza, jaki rodzaj fizjoterapii będzie odpowiedni przy występujących u Ciebie objawach.

 • Oprócz treningu wytrzymałościowego równie ważny dla stawów jest trening siłowy. Im mocniejsze są mięśnie otaczające stawy, tym lepiej radzą sobie one z obciążeniem zewnętrznym.
 • Unikaj wysiłku asymetrycznego. Chodzi o sytuacje takie jak noszenie ciężkich toreb lub kartonów.
 • Zrzuć zbędne kilogramy. Każdy nadmiarowy kilogram dodatkowo obciąża stawy, mimo że nie zawsze natychmiast to zauważamy. Na dłuższą metę jest to jednak wyraźne. Z tego względu redukcja masy może pomóc zwalczyć ostry ból.
 • Leki przeciwbólowe uśmierzają ból np. Aspirin® Pro. Przynoszą ulgę stawom, dzięki czemu ćwiczenia mogą być wykonywane bez przysparzania dodatkowych niedogodności.
 • Ciepłe i zimne okłady także mogą złagodzić ból i pomóc rozluźnić mięśnie.

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

Ból mięśni – jakie mogą być przyczyny i jak je wyleczyć? – Czytelnia apteki Cefarm24

Bóle mięśni, nazywane także mialgią, to częsta przypadłość, która przytrafić się może osobom w każdym wieku – zarówno tym zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami, jak i tym w pełni zdrowym.

Poprzez ten charakterystyczny objaw organizm daje nam znać, że dzieje się z nim coś niepokojącego, chociaż nie zawsze groźnego. Ze względu na fakt, że ból mięśni może towarzyszyć różnym chorobom, w tym m.in.

związanym z układem kostno-stawowym i nerwowym, uważa się go za objaw niespecyficzny i często trudny w jednoznacznym określeniu jego etiologii.Wśród najczęstszych przyczyn bólu mięśni i stawów zaliczyć należy:

 • przeciążenie mięśni – mówimy wówczas o bólu powysiłkowym, który pojawia się zazwyczaj w tych partiach mięśni, które były najbardziej zaangażowane w ćwiczenia. W mięśniach tworzą się zakwasy, które spowodowane są nagromadzeniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej. Bóle związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym zazwyczaj przechodzą samoistnie i wymagają czasowego odciążenia bolesnych partii mięśni. Jeżeli ból mięśni pojawi się po pewnym czasie od wysiłku, możemy mówić wówczas o tzw. zespole opóźnionego bólu mięśniowego (zespół DOMS), który dotyka głównie osoby aktywne fizycznie;
 • infekcje wirusowe – bóle mięśniowo-stawowe to charakterystyczny objaw, który pojawia się w przebiegu wielu chorób wirusowych, w tym m.in. grypy, przeziębienia, ospy wietrznej, różyczki oraz wirusowego zapalenia wątroby WZW typu A, B lub C. Jest to zazwyczaj uogólniony ból całego układu mięśniowego, który pojawia się podczas spoczynku. Bólowi towarzyszyć może gorączka, nadmierna potliwość, katar lub kaszel;
 • infekcje bakteryjne – ból mięśni może być efektem zakażenia powierzchniowego warstwy skóry oraz tkanki podskórnej brudnymi przedmiotami, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia powięzi mięśnia. Co ważne, w przypadku infekcji bakteryjnych ból mięśni ogranicza się zazwyczaj do jednej grupy mięśniowej i pojawia się w stanie spoczynku. Bólowi towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie okolicy mięśnia dotkniętego stanem zapalnym;
 • uraz mechaniczny – w wyniku urazu tkanki mięśniowej organizm aktywuje miejscową reakcję zapalną, której specyficznym symptomem jest ból mięśnia, jego obrzęk oraz zaczerwienienie;
 • schorzenia reumatyczne – osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zespoły bólowe kręgosłupowo-korzeniowe, czy też zapalenia stawów w okolicach kręgosłupa;
 • choroby pasożytnicze, w tym m.in. włośnica lub krętkowica;
 • borelioza – często daje objawy grypopodobne;
 • niedoczynność i nadczynność tarczycy, które wpływają na metabolizm kolagenu oraz zaburzenia w pracy układu mięśniowo-szkieletowego;
 • zespół przewlekłego zmęczenia, nerwica i nadmierny, długotrwały stres;
 • nieprawidłowa postawa ciała podczas pracy w pozycji siedzącej.
Leia também:  Trudności w przełykaniu i ból gardła przy przełykaniu

Diagnozowanie bólu mięśni – jakie znaczenie ma rodzaj bólu?

Jak widać, ból mięśni i stawów może informować nas o przebiegu różnych chorób oraz wynikającym z tego stanie zapalnym w organizmie. Chcąc postawić prawidłową diagnozę, lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia z pacjentem dokładnego wywiadu na temat kwestii, które mogą mieć kluczowy wpływ na dolegliwości bólowe.

Od takich czynników jak czas trwania bólu, związek z wysiłkiem fizycznym i przyjmowanymi lekami, rodzaj bólu (czy jest on tępy, czy też nagły i ostry) oraz objawy współtowarzyszące, zależeć będzie sposób leczenia bólu i zapobieganie jego dalszemu rozwojowi.

Ból mięśni klatki piersiowej

Ból pojawiający się w obrębie klatki piersiowej często wiążemy z chorobami serca lub układu oddechowego, jednak jak się okazuje, nie zawsze wynika on z patologii jakiegokolwiek z narządów wewnętrznych. Niekiedy może mieć on podłoże psychologiczne i objawiać się w postaci zespołu DaCosty, czyli inaczej nerwicy serca.

Wśród schorzeń, które mogą mieć związek z bólem mięśni klatki piersiowej, zaliczamy:

 • zawał mięśnia sercowego, który wynika z przedłużającego się niedokrwienia mięśnia sercowego;
 • dławica piersiowa, która może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresem lub kontaktem z zimnym powietrzem;
 • zapalenie opłucnej, któremu towarzyszy ból po stronie klatki piersiowej objętej procesem zapalnym;
 • refluks żołądkowo-przełykowy, który, pomimo że jest schorzeniem przewodu pokarmowego, może dawać dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej;
 • nerwoból, zlokalizowany zazwyczaj w obszarze unerwionym przez bolesny nerw.

Ból barku – przyczyny

Ból barku, często nazywany zespołem bolesnego barku, jest jednym z tych schorzeń, które mogą pojawić się zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i osób starszych, zazwyczaj w wieku od 45 do 55 lat. Ból zlokalizowany w okolicy obręczy barkowej pojawia się z reguły podczas spoczynku i nasila się, gdy unosimy rękę do góry. Przyczyn tej przypadłości może być wiele, jednak wśród najczęstszych wymienia się:

 • zespół ciasnoty podbarkowej, który stanowi około 50% przyczyn bólu barku;
 • zapalenie mięśnia barkowego;
 • zwyrodnienie mięśni, które stanowi następstwo zmian zachodzących w obrębie tkanki miękkiej.

Ból mięśni po treningu

Każdy, kto prowadzi aktywny tryb życia, wie, jak dotkliwy może być ból mięśni po treningu i jak bardzo może on utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Za dolegliwości bólowe odpowiadają wówczas zakwasy, które powstają na skutek niewystarczającej ilości tlenu w mięśniach w stosunku do zapotrzebowania mięśni pracujących podczas aktywności fizycznej.

Prowadzi to do uruchomienia procesu fermentacji mlekowej, której efektem jest gromadzenie się kwasu mlekowego we włóknach mięśniowych.

Ból mięśni i stawów, który pojawia się po intensywnej aktywności fizycznej, występuje zazwyczaj w postaci: bólu mięśni brzucha, bólu mięśni łydek, bólu mięśni ud oraz bólu mięśni ramion. Warto jednak podkreślić, że geneza bólu mięśni ud nie zawsze musi być powiązana z nadmierną aktywnością fizyczną. Zdarza się tak, że zmagamy się z bólem mięśni ud bez wysiłku, który może mieć swoje źródło w następujących schorzeniach:

 • zapalenie stawów kręgosłupa, które objawia się bólem mięśni uda z przodu;
 • przeciążenie przywodzicieli uda w wyniku urazu mechanicznego, które powoduje ból mięśni uda po wewnętrznej stronie;
 • uraz mięśni kulszowo-goleniowych, którego następstwem jest ból uda z tyłu;
 • meralgia z parestezjami, która prowadzi do bólu uda z boku;
 • niewydolność żylna lub zakrzepica żylna, której może towarzyszyć ból mięśni uda w nocy.

Ból mięśni a siedzący tryb życia

Osoby, które wykonują pracę w pozycji siedzącej, są znacznie bardziej narażone na bóle mięśniowe w różnych partiach ciała.

Jak wynika ze statystyk, nawet do 80% pracowników biurowych skarży się na ból mięśni pleców w dolnej części kręgosłupa, który wynika ze wzrostu napięcia mięśniowo-powięziowego.

Chociaż dolegliwości bólowe mają miejsce najczęściej w okolicach pleców, to coraz więcej pracowników biurowych zmaga się również z takimi przypadłościami jak:

 • ból mięśni szyi, który prowadzi do zespołu górnego skrzyżowania, związanego z nieprawidłowym lub nadmiernym używaniem mięśni w okolicy szyjno-piersiowej;
 • ból mięśni barku i karku, który w efekcie może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obręczy barkowej;
 • ból mięśni rąk, który w przypadku pracowników biurowych spowodowany jest najczęściej zaburzeniami na tle neurologicznym, np. zespołem cieśni nadgarstka.

Ból mięśni – leczenie

Leczenie bólu mięśni powinno być skupione przede wszystkim na ustaleniu źródła problemu – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie złagodzić dolegliwości bólowe, a niekiedy nawet wyeliminować je całkowicie. Znając przyczynę, która spowodowała ból mięśni i stawów, możemy zastosować jedną z kilku sprawdzonych metod, które w mniejszym lub większym stopniu są w stanie nam pomóc.

Popularnym sposobem leczenia bólu mięśni w przypadku urazu mechanicznego jest stosowanie chłodnych okładów lub cieplejszych kompresów, które mogą przynieść chwilową ulgę w bólu.

Dużą skuteczność w łagodzeniu bólu mięśni wykazują także leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które dostępne są w formie doustnej lub miejscowej (m.in. maści, żele oraz plastry).

Preparaty te mogą zawierać takie substancje jak ibuprofen, naproksen, diklofenak, czy też kwas acetylosalicylowy.

W sytuacji, gdy ból mięśni pojawia się bez przyczyny i trwa dłużej niż 7 dni, zaleca się kontakt z lekarzem, który na podstawie badania fizykalnego i wywiadu z pacjentem ustali źródło bólu.

Pamiętajmy, że stosując się do kilku ważnych zasad, w większości przypadku jesteśmy w stanie zapobiec nawracającym bólom mięśni. Kluczowym czynnikiem jest tu regularna aktywność fizyczna, która odciąża mięśnie pleców i stawy, czyli m.in. pływanie, spacery oraz jazda na rowerze.

Ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi niezbędne witaminy i minerały.

By cieszyć się dobrym zdrowiem, dbajmy także o stałe nawodnienie organizmu i unikanie sytuacji stresujących, które mogą wywołać reakcje bólowe różnych partii ciała.

Autor artykułu:mgr farm. Mariusz Kamiński

Ból stawów

Bólem stawów nazywamy ból zlokalizowany w obrębie stawów, wynikający z patologii samego stawu, otaczających go struktur (takich jak więzadła, ścięgna czy kaletki maziowe), a czasami z innych przyczyn, niezwiązanych bezpośrednio ze stawem. Jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości.

Jeśli mija samoistnie w ciągu kilku dni, najczęściej nie oznacza poważnej choroby. Należy jednak pamiętać, że może być objawem różnych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy. Dlatego jeśli ból stawów nie mija w ciągu kilku dni lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy (np.

obrzęk stawu, gorączka, sztywność poranna stawów i in.), nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Jakie mogą być przyczyny bólu stawu?

Istnieje bardzo wiele przyczyn bólu stawów – można je z grubsza podzielić na niezapalne (wywołane np. uszkodzeniem mechanicznym) i zapalne (związane ze stanem zapalnym w tkankach stawu i okołostawowych).

Najczęściej ból stawu związany jest z przeciążeniem otaczających go struktur (ścięgien, więzadeł i torebek stawowych) np. po intensywnej pracy fizycznej lub ćwiczeniach.

U osób starszych częstą przyczyną bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Trzeba jednak pamiętać, że także w tej grupie wiekowej zdarzają się choroby zapalne, takie polimialgia reumatyczna czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból stawów u osób młodszych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, zawsze powinien nasuwać podejrzenie zapalnej choroby stawów i wymaga dalszej diagnostyki.

Ustalając rozpoznanie, lekarz poprosi o określenie:

 • czasu trwania dolegliwości
 • czy była konkretna przyczyna wywołująca ból stawu, np. uraz, przeciążenie, powtarzalne mikrourazy (praca zawodowa, rekreacyjne uprawianie sportu), inna choroba
 • ile i które stawy bolą, czy ból jest symetryczny (występuje w tych samych lokalizacjach po obu stronach ciała)
 • jaki jest charakter bólu:
  „mechaniczny” – wywoływany przez ruch stawu, najbardziej nasilony podczas rozpoczynania jakiejś czynności (np. ból biodra przy wstawaniu z krzesła); dolegliwości nie występują w spoczynku
  „zapalny” – typowo dolegliwości są największe nad ranem, mogą wybudzać chorego ze snu; ból stopniowo mija po rozruszaniu się
 • czy towarzyszą mu: obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości stawu albo inne niepokojące objawy (nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała, gorączka, zmęczenie, wzmożone pocenie w nocy)
 • czy występują inne choroby (np. choroby tarczycy, wątroby, zaburzenia jelitowe, zapalenie błony naczyniowej oka, łuszczyca)
 • czy w rodzinie występowały choroby stawów.
Leia também:  Wole zamostkowe – nietypowo położone wole tarczycy

Na co należy zwrócić uwagę?

Pilny kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli:

 • bólowi stawów towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie lub ocieplenie stawu oraz ograniczenie jego ruchomości
 • rano masz problem z rozruszaniem się przez ponad godzinę
 • występują tzw. objawy ogólne, takie jak zmęczenie, gorączka, ból mięśni, utrata apetytu czy zmniejszenie masy ciała
 • ból stawów nasila się w nocy i wybudza Cię ze snu
 • wystąpią inne niepokojące Cię objawy.

Jak postępować?

Leczenie bólu stawów zależy od jego przyczyny. Poniższe metody pomogą zmniejszyć ból stawów.

Odciążanie stawu. W przypadku ostrego bólu stawu należy ograniczyć jego nadmierną aktywność, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń. Po ustąpieniu silnych dolegliwości należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające staw i poprawiające jego ruchomość (najlepiej pod okiem rehabilitanta).

Okłady z lodu (można kupić w aptece specjalne żele wielorazowe) zmniejszają objawy zapalenia stawu. Wykonuje się je 2–3 razy dziennie po 15 minut.

Leki przeciwbólowe (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie lub miejscowo) – można je stosować samodzielnie przez kilka dni, nie przekraczając zalecanych dawek. Jeśli pomimo ich stosowania ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Należy pamiętać, że ból stawów może być objawem różnych chorób stawów wymagających szybkiego rozpoznania i leczenia. Nie wolno więc zwlekać z udaniem się do lekarza, jeśli ból stawów nie ustępuje w ciągu kilku dni lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy (patrz punkt: Na co zwrócić uwagę?).

Jakie badania należy wykonać w celu ustalenia przyczyn bólu stawów?

O tym, jakie badania należy wykonać, powinien zadecydować lekarz (na podstawie zebranych od pacjenta informacji i objawów stwierdzanych przy badaniu stawów).

W diagnostyce chorób reumatologicznych wykorzystuje się różne badania laboratoryjne (najczęściej OB i morfologię, zobacz: Badania laboratoryjne wykorzystywane w reumatologii) oraz obrazowe (najczęściej na początku zleca się RTG lub USG chorego stawu).

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie innych badań, np. punkcji stawu (w celu pobrania do analizy płynu stawowego), tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Jak się leczy ból stawów?

Aby prawidłowo leczyć ból stawów, trzeba ustalić jego przyczynę. Leczenie poszczególnych chorób reumatologicznych omówiono w opisach tych jednostek chorobowych.

Ból mięśni i stawów – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Konsultacja merytoryczna: Lek. Agnieszka Widera

Bóle mięśni i stawów mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są one niegroźne. Zdarza się jednak, że są objawem poważnej choroby. Dlatego, gdy utrzymują się długo lub są bardzo nasilone, należy udać się do lekarza w celu pogłębionej diagnostyki.

Ból mięśni i stawów może dotyczyć tylko jednego z nich, określonych części ciała lub całego układu ruchu. Dolegliwości mają różny stopień nasilenia – od lekkiego do bardzo silnego, który utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Ponadto utrzymują się przez cały czas lub pojawiają się tylko w określonych sytuacjach (np. przy wykonywaniu ruchu lub przyjęciu określonej pozycji).

Ból mięśni i stawów może być jedynym objawem lub występować w towarzystwie innych dolegliwości1.

Ból mięśni i stawów bardzo często pojawia się na skutek przeciążenia lub nadmiernego ich rozciągnięcia podczas aktywności fizycznej. Jest on efektem krótkotrwałego niedotlenienia tkanek związanego z wysiłkiem. Przyczyną dolegliwości może być również kontuzja lub uraz1.

Inne możliwe przyczyny bólu mięśni i stawów to:

 • reumatoidalne zapalenie stawów1,
 • zespół bólu mięśniowo-powięziowego1,
 • zespół fibromialgii (choroba o charakterze przewlekłym, w której przebiegu odczuwany jest rozległy ból w układzie ruchu)1,
 • nerwoból1,
 • zespół przewlekłego zmęczenia (nazywany inaczej zespołem chronicznego zmęczenia, w którym występuje przewlekłe zmęczenie powiązane z objawami dodatkowymi, które wpływają na zdolność do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych)1,
 • choroby mięśni pochodzenia zapalnego1,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów3,
 • choroby tkanki łącznej3,
 • niedoczynność tarczycy4,
 • polimialgia reumatyczna3.

Ból mięśni i stawów jest też jednym z objawów, który towarzyszy grypie. Taką przyczynę można podejrzewać, gdy obecne są inne dolegliwości związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Są to: gorączka, kaszel, katar, ból gardła, złe samopoczucie i osłabienie2.

Pojawienie się bólu mięśni i stawów jest wskazaniem do przyjęcia leku przeciwbólowego. Może to być środek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)1, który zawiera ketoprofen.

Substancja ta dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o lekkim i umiarkowanym stopniu nasilenia. Można ją przyjmować doraźnie, maksymalnie przez 5 dni5.

Konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących jej stosowania, które są zawarte w ulotce dołączonej do opakowania.

W leczeniu bólu mięśni i stawów kręgosłupa dużą rolę odgrywa rehabilitacja. Pacjentom poleca się ćwiczenia terapeutyczne oraz inne zabiegi (np. masaże)1. Powinny być one dopasowane indywidualnie do każdej osoby.

Aby zapobiegać bólowi mięśni i stawów, należy dbać o układ ruchu. Można to zrobić poprzez regularną aktywność fizyczną. Ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości organizmu6.

W przeciwnym razie efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Dobrze sprawdza się gimnastyka, która powoduje rozciąganie poszczególnych grup mięśni. Szczególnie polecany jest stretching i joga.

Oba rodzaje treningów można wykonywać samodzielnie w domu.

Profilaktyka bólu mięśni i stawów obejmuje również znajomość zasad dotyczących tego, jak podnosić ciężkie przedmioty oraz wykonywać codzienne czynności. Postawa ciała ma ogromne znaczenie dla kondycji układu ruchu. Należy zadbać o odpowiedni materac, meble wypoczynkowe oraz stanowisko pracy6.

Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej masy ciała. Dzięki temu stawy nie są nadmiernie obciążone, a tym samym narażone na szybszą degradację7.

Zapobieganie nadwadze i otyłości powinno odbywać się poprzez odpowiednią dawkę ruchu w ciągu tygodnia oraz dobrze zbilansowaną dietę.

Należy pamiętać, że posiłek musi dostarczyć nie tylko ilość kalorii dopasowaną do potrzeb organizmu, ale także witaminy i minerały, niezbędne dla układu ruchu.

Warto podkreślić, że powyższe działania nie chronią całkowicie przed bólem mięśni i stawów. Pozwalają jednak zmniejszyć ryzyko lub opóźnić wystąpienie. Trzeba pamiętać, że nie mamy wpływu na pojawienie się niektórych chorób przewlekłych (np. reumatoidalnego zapalenia stawów, które jest związane z zaburzeniami układu immunologicznego i czynnikami genetycznymi8).

Do lekarza należy udać się, gdy ból mięśni i stawów:

 • utrzymuje się przez długi czas,
 • często nawraca,
 • utrudnia codzienne funkcjonowanie,
 • jest bardzo silny,
 • nie zmniejsza się po zastosowaniu leków przeciwbólowych,
 • przebiega razem z innymi objawami,
 • pojawia się bez istotnej przyczyny (np. nie jest poprzedzony urazem lub wysiłkiem fizycznym).

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Zleci on badania, a w razie potrzeby skieruje na konsultację specjalistyczną (m.in. neurologiczną). Dzięki temu możliwe będzie poznanie przyczyny bólu mięśni i stawów, a tym samym wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań.

KETO/047/05-2021

Bibliografia:

 1. K. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2007, t. 3, nr 4, s. 237–248.
 2. M. Makowiec-Dyrda, T. Tomasik, A. Windak i in., Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce 2019, „Medycyna Praktyczna”, Kraków 2019.
 3. P. Królik, Polimialgia reumatyczna – diagnostyka i lecznicze, „Geriatria”, 2017, nr 11, s. 75–81.
 4. Z. Czuszyńska, Dolegliwości mięśniowo-stawowe jako pierwszy objaw kliniczny niedoczynności tarczycy, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2007, t. 1, nr 1, s. 69–71.
 5. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx?type=3329-u, (dostęp 16.03.2021).
 6. A. Dobrzeniecka, A. Pogorzała, Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Horyzonty współczesnej fizjoterapii, Wydawnictwo WSEiT, Poznań 2016.
 7. A. Jasik, M. Tałałaj, Otyłość a choroba zwyrodnieniowa stawów, „Postępy Nauk Medycznych”, 2013, t. 26, nr 5B, s. 14–18.
 8. A. Marcol-Majewska, G. Majewski, P. Kotyla, Reumatoidalne zapalenie stawów – propozycje postępowania diagnostycznego, „Forum Reumatologiczne”, 2017, t. 3 nr 2, s. 88–92.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*