Ból żołądka – jak i dlaczego boli żołądek?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Ból żołądka – jak i dlaczego boli żołądek?
 • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
 • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
 • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

Leia também:  Nieżyt nosa – domowe sposoby – jak leczyć nieżyt nosa?

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też:  Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

O czym może świadczyć ból żołądka?

Żołądek może boleć z przejedzenia, po spożyciu ciężkostrawnych potraw albo na skutek stresu. Taki ból zwykle dość szybko mija. Dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, które się powtarzają, trzeba skonsultować z lekarzem. Mogą być objawem poważnych chorób. Choć kojarzą się pacjentom z żołądkiem, mogą być powodowane także chorobami innych narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Ból żołądka – jak i dlaczego boli żołądek? /Zdjęcie ilustracyjne /Pixabay

Rozmowa Anny Kropaczek z dr Janem Pruszowskim, gastroenterologiem, kierownikiem Oddziału Gastroenterologii i Onkologii Przewodu Pokarmowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary  w Sosnowcu.

Anna Kropaczek: Często mówimy, że boli nas żołądek. Co może powodować ten ból?

Dr Jan Pruszowski: Pacjenci rzeczywiście używają takiego określania: boli mnie żołądek. W jamie brzusznej jest jednak wiele narządów, których choroby mogą dawać podobne niecharakterystyczne objawy. Bez dokładnej diagnostyki, bez badań nie da się odpowiedzieć, z jakiego narządu pochodzą dolegliwości.

Zacznijmy jednak od żołądka…

Należałoby wspomnieć o kilku chorobach tego narządu. Zacznę od choroby wrzodowej żołądka. Daje ona często dolegliwości bólowe w okolicy nadbrzusza. Te bóle mogą być czasami po stronie lewej, a w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy bardziej w prawej części nadbrzusza.

Inne choroby to: stany zapalne żołądka, które spowodowane są np. używaniem przez pacjentów niesterydowych leków przeciwzapalnych. Rak żołądka również może powodować objawy niecharakterystyczne, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju.

Może dawać uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, pobolewania.

Jakie inne choroby, innych narządów w jamie brzusznej mogą dawać o sobie znać podobnymi dolegliwościami?

Podobne objawy mogą dawać choroby trzustki, np. ostre zapalenie trzustki. Oczywiście, jeśli choroba ma przebieg ciężki, to objawy są charakterystyczne i rozpoznanie można szybko ukierunkować. Nie raz jednak dolegliwości mają łagodny przebieg i pacjenci nie idą do lekarza, lekceważą je.

Rak trzustki może przebiegać z różnymi objawami, dolegliwości zależą od lokalizacji zmiany – czy zmiana jest w trzonie, czy w ogonie, czy w głowie trzustki. Jeśli jest zlokalizowana w głowie trzustki, to objawy są charakterystyczne, często jest to już zmiana zaawansowana, występuje żółtaczka bezbólowa, chudnięcie czy biegunki.

Jeśli jednak zmiana zlokalizowana jest w innej części trzustki, może dawać objawy niecharakterystyczne: uczucie dyskomfortu, pobolewania w nadbrzuszu. Czasami te objawy są lekceważone i pacjenci zgłaszają się, kiedy jest dosyć późno. Trzeba tu wymienić także inne choroby w jamie brzusznej, np. rak jelita grubego.

On często daje objawy charakterystyczne, ale może być zlokalizowany w takiej części jelita, gdzie początkowo objawy nie będą charakterystyczne: znów dyskomfort, ból w nadbrzuszu, w okolicy pępka. W przypadku zawału mięśnia sercowego również mogą pojawić się dolegliwości bólowe w nadbrzuszu. To jest tzw. brzuszna maska zawału mięśnia sercowego.

Zdarza się zwłaszcza w przypadku zawału ściany dolnej. Bóle promieniują czasami za mostek, ale w przypadku dolegliwości refluksowych bóle też  promieniują za mostek, więc trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć.

Kiedy w takim razie taki ból powinien nas już niepokoić? Kiedy pójść do lekarza?

Do lekarza należy się zgłosić wcześnie. Jeżeli są jakieś dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, trzeba wykonać badania powszechnie dostępne. Gastroskopia rozwieje nam wątpliwości, czy dolegliwości w nadbrzuszu związane są z chorobą żołądka, czy nie. Kolonoskopia wykluczy zmiany w obrębie jelita grubego.

Badanie USG jamy brzusznej oceni nam np. trzustkę. Do tego dochodzą badania laboratoryjne. Jeśli są objawy, nawet mało charakterystyczne, ale powtarzają się, należy zgłosić się do lekarza.

Lekarz powinien zbadać pacjenta, podjąć decyzję co do zakresu badań, bo wiele chorób, w tym także nowotworowych, rozpoznanych na wczesnym etapie jest uleczalnych.

W przypadku podejrzenia choroby żołądka gastroskopia jest podstawowym badaniem…

Dzięki gastroskopii jesteśmy w stanie ocenić, czy zmiany są istotne, czy nie. W trakcie gastroskopii można pobrać wycinki do badania mikroskopowego, czy też w kierunku infekcji helicobacter pylori.

Ta bakteria może powodować zapalenie błony śluzowej żołądka, sprzyja chorobie wrzodowej żołądka, jest również czynnikiem predysponującym do rozwoju raka żołądka.

Gastroskopia jest bardzo cennym badaniem diagnostycznym.

Choroba wrzodowa nie jest już jednak tak dużym i powszechnym problemem, jak kiedyś…

Tak, ponieważ w ciągu ostatnich 20-30 lat nastąpił bardzo duży postęp w leczeniu. Po pierwsze mamy bardzo dobre leki. Dawniej nie było inhibitorów pompy protonowej, które w tej chwili są powszechnie stosowane. Od ok. 30 lat znamy również jedną z przyczyn choroby wrzodowej żołądka, którą jest infekcja bakterią helicobacter pylori.

Jak leczy się tę infekcję?

Są zestawy 3-4 leków. Jest tam inhibitor pompy protonowej, dwa antybiotyki i preparat bizmutu. Podobno wiele osób jest nosicielami tej bakterii, a nie każdy choruje. Mówi się nawet o ok. ¾ społeczeństwa ma tę infekcję.

Czy każdy powinien być leczony?

Uważam, że tak. Dawniej te kryteria były łagodniejsze, ale w tej chwili są konkretne wytyczne, które mówią, kiedy należy leczyć. Jeśli jest wykryta infekcja, to dobrze byłoby przeprowadzić terapię eradykacyjną, u wszystkich z potwierdzonym zakażeniem. 

Czy rak żołądka jest częstym nowotworem?

Nie jest tak bardzo częsty, jak dawniej, ale problem nie zniknął, jest czwartym najczęstszym nowotworem. Udział raka żołądka w zachorowaniach na nowotwory w Polsce zmniejszył się w ciągu ostatnich 4 dekad niemal 3-krotnie. Pacjenci często lekceważą objawy i przychodzą z zaawansowaną chorobą nowotworową.

Objawy w początkowym okresie są niecharakterystyczne: dyskomfort w nadbrzuszu, pobolewania raz mniejsze, raz większe, uczucie pełności. Dopiero, kiedy zmiana jest bardziej zaawansowana, to mogą pojawić się objawy w postaci chudnięcia, braku apetytu, niedokrwistości. Problem nie zniknął, ale jest może trochę mniejszy niż kiedyś.

Prawdopodobnie dlatego, że infekcja helicobacter pylori jest czynnikiem predysponującym do rozwoju raka żołądka, a w tej chwili wiemy, jak sobie z tym radzić.

Czym objawia się zapalenie żołądka?

Leia também:  Kamica przewodowa – przyczyny, objawy, leczenie

To także może być dyskomfort i pobolewania w nadbrzuszu. Czasami mogą być też objawy refluksu czy pieczenia w przełyku. Mogą być podobne, jak w chorobie wrzodowej. Dlatego trzeba zrobić gastroskopię. Wtedy widzimy, czy jest stan zapalny błony śluzowej, robimy test na helicobacter pylori, należy zebrać wywiad, czy pacjent zażywa leki, które mogą działać uszkadzająco na śluzówkę żołądka.

Czyli leki przeciwzapalne?

One są powszechnie stosowane, można je kupić bez recepty w każdym markecie. Są używane na bóle głowy, bóle reumatyczne. Jeśli taki lek jest stosowany rzadko, sporadycznie, to jest w miarę bezpieczny. Jeśli jednak ktoś ma dolegliwości reumatyczne, to często nadużywa tych leków i to może wywołać stan zapalny czy owrzodzenie w żołądku.

Czy żołądek może boleć z powodu stresu?

Może. Sytuacje stresowe dają bardzo różne dolegliwości, często niecharakterystyczne. Potocznie mówi się, że kogoś ściska w żołądku. Czasami z powodu stresu może dojść też do zaburzeń innych narządów przewodu pokarmowego.

Czy dietą możemy zaszkodzić żołądkowi?

Ważne są ogólne zasady dobrej diety. Więcej powinniśmy zjadać na śniadanie i na obiad niż na kolację, która powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita, około 2 godziny przed snem. Podejście racjonalne jest wskazane. Jeżeli ktoś ma chorobę wrzodową czy zapalenie żołądka, to na pewno pikantne, ciężkostrawne, tłuste potrawy będą sprzyjały nasileniu dolegliwości. 

Alkohol?

Również. Wszystko z umiarem.

Ból brzucha / ból żołądka – GASTROMED Toruńskie Centrum Gastrologii, gastroskopia kolonoskopia w znieczuleniu

Ból brzucha ma dużą liczbę przyczyn i powinien być zbadany przez lekarza specjalistę. Ból brzucha może mieć charakter ostry lub przewlekły i może być powiązany z żołądkiem, wyrostkiem robaczkowym, woreczkiem żółciowym, śledzioną, jelitami, wątrobą, trzustką oraz problemami ginekologicznymi.

Czasami ból odczuwany w brzuchu może być powiązany z organami, które są umiejscowione w jego pobliżu takimi jak płuca, nerki czy układ rozrodczy. Zatem żeby ustalić przyczynę bólu ważna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zbada objawy i ustali dalsze postępowanie.

Ból brzucha może być zarówno niegroźną niedogodnością, która może być zażegnana przy pomocy leków wydawanych bez przepisu lekarza jak i oznaką poważnej choroby, która wymaga natychmiastowego leczenia pod kierunkiem specjalisty gastroenterologa. Jak poznać która sytuacja nas dotyczy?

Przede wszystkim należy zachować spokój i odpowiedzieć sobie na te proste pytania:

 1. Czy ból jest łagodny czy ostry?
 2. Czy ból jest miejscowy czy raczej czujesz go w całym brzuchu?
 3. Czy masz problemy z przełykaniem?
 4. Czy bólowi towarzyszy biegunka, wymioty, skurcze, zaparcie, zatwardzenie lub gorączka?
 5. Czy w stolcu lub w wymiocinach (jeśli dotyczy) zauważyłeś krew?
 6. Czy stolec nie jest smołowaty (czarny), czy wymioty nie wyglądają jak fusy z kawy?
 7. Czy twój brzuch jest wzdęty lub wyjątkowo wrażliwy na dotyk?
 8. Czy ból jest na tyle dotkliwy, że czujesz, że potrzebujesz wizyty u lekarza specjalisty?

Przyczyny bólu brzucha

Najczęściej ból brzucha nie sygnalizuje stanu zagrożenia życia. Lista potencjalnych przyczyn takiego bólu jest długa i znajdują się na niej między innymi:

 • zapalenie przewodów żółciowych
 • zapalenie pęcherza, nerek lub śledziony
 • rak okrężnicy
 • zatwardzenie/zaparcie
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • nadmierne gazy i wzdęcia
 • alergie pokarmowe
 • zatrucie pokarmowe lub zatrucie ołowiem
 • zapalenie woreczka żółciowego
 • kamienie żółciowe
 • choroba refluksowa przełyku
 • nietolerancja glutenu (celiakia)
 • przepuklina
 • niestrawność
 • zapalenie otrzewnej
 • zapalenie wyrostka robaczkowego
 • zapalenie trzustki
 • zapalenie dwunastnicy
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • niedrożność jelit
 • zespół jelita drażliwego
 • mocznica (uremia)
 • kamienie nerkowe
 • nietolerancja laktozy
 • zapalenie uchyłków jelita grubego
 • niedokrwienie jelit (niedokrwienie krezki)
 • zapalenie wątroby
 • chłoniaki nieziarnicze
 • rak żołądka
 • rak trzustki
 • zapalenie płuc
 • pęknięta śledziona
 • anemia sierpowata
 • zapalenie błony śluzowej żołądka (nieżyt żołądka)
 • grypa żołądkowa
 • nadwyrężone, naciągnięte lub uszkodzone mięśnie brzucha
 • powiększone węzły chłonne (zapalenie węzłów chłonnych krezki)
 • wrzody
 • zapalenie dróg moczowych

Kobiety muszą dodać dodatkowe potencjalne przyczyny do powyższej listy:

 • zapalenie jajowodów
 • obecność zapłodnionego jajeczka poza macicą (ciąża pozamaciczna)
 • zapalenie organów układu rozrodczego (zapalenie narządów miednicy mniejszej)
 • skurcze miesiączkowe
 • rak jajnika
 • cysty na jajniku
 • bóle owulacyjne
 • obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy (endometrioza)

Diagnozowanie bólu brzucha

Jeśli ból jest miejscowy to okolice jego występowania (wysoko lub nisko, po lewej lub po prawej stronie, z przodu lub z tyłu) mogą pomóc w zawężeniu listy przyczyn. Czas trwania oraz intensywność bólu również mogą wskazać lekarzowi specjaliście jego prawdopodobne źródło. Objawy towarzyszące, takie jak biegunka czy gorączka, także wskazują na konkretne schorzenia.

Podczas wizyty gastroenterolog zapyta o dotychczas przebyte choroby oraz zaobserwowane objawy oraz przeprowadzi dokładne badanie fizykalne. Jeśli będzie to konieczne, zleci również badania krwi, moczu i/lub stolca.

W niektórych przypadkach mogą być konieczne dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG, gastroskopia, kolonoskopia, endoskopia kapsułkowa i inne.

Określenie właściwych sposobów diagnostycznych oznacza właściwą opiekę medyczną. Każdy lekarz może leczyć objawy, ale doświadczony gastroenterolog wskaże przyczynę bólu i zaplanuje leczenie u jego źródła.

Leczenie bólu brzucha

Leczenie bólu brzucha opiera się na właściwej diagnozie postawionej przez lekarza specjalistę. Na przykład, ból żołądka może wymagać tylko leków zobojętniających. Z drugiej strony, nowotwór wymaga kompleksowego i inwazyjnego leczenia przez wiele miesięcy.

Zakres leczenia zwykle rozciąga się od unikania pewnych rodzajów żywności przez przyjmowanie leków antyzapalnych i antybiotyków do zabiegów chirurgicznych. Podczas wizyty gastroenterolog indywidualnie zdiagnozuje przypadek i po poznaniu przyczyny bólu omówi konkretne opcje jego leczenia.

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

Ucisk w żołądku | Przyczyny i łagodzenie

Generalnie ucisk w jamie brzusznej nie jest łatwym do zdefiniowania objawem żołądkowo-jelitowym. Żołądek nie tylko boli, ale też sprawia wrażenie, jakby znajdował się pod wielką presją wewnętrzną. W zależności od tego, jak wrażliwe są nerwy żołądkowe chorej osoby, może odczuwać niezwykle silne uczucie sytości, bólu, a nawet może wydawać się jej, że brzuch zaraz „pęknie”. Jednak czasami to uczucie może być bezbolesne. Ponieważ umiejscowienie odczuwania ucisku może być trudne dla osoby dotkniętej tym schorzeniem, dolegliwości nie dotyczące bezpośrednio żołądka są również często opisywane terminem „ucisk brzucha”.

Ucisk w żołądku może ograniczać osoby na niego cierpiące w życiu codziennym, nie tylko z powodu czasami towarzyszącego silnego bólu brzucha, ale także innych, często występujących objawów towarzyszących. Obejmują one między innymi 165:   

 • nudności 
 • (kwaśne) odbijanie 
 • zgagę 
 • wzdęcia  
 • skurcze 

Powyższe objawy i towarzyszące im konsekwencje mogą uniemożliwić osobie dotkniętej chorobą wykonywanie codziennych zadań i obowiązków – ciągły ucisk żołądka jest zatem w stanie w decydujący sposób przyczynić się do ograniczenia jakości życia. Co więc zrobić, jeśli ucisk w żołądku staje się stałym kompanem? 

Ucisk w żołądku nie jest chorobą, ani nawet powszechnie wymienianym objawem czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ale jest to uciążliwe uczucie dla dotkniętych nim osób. Czasami może to wskazywać na chorobę lub zaburzenie, na przykład dyspepsję czynnościową 165. Aby zmniejszyć ucisk w żołądku lub nawet całkowicie go wyeliminować, należy przyjrzeć się jego możliwym przyczynom.  

Jak wspomniano wcześniej, często dolegliwości mogą być związane z wrażliwością nerwów żołądkowych danej osoby.  

W wielu przypadkach dieta może wywoływać to nieprzyjemne uczucie. Ci, którzy jedzą ciężkie, pośpieszne posiłki zdecydowanie podwyższają ryzyko dyskomfortu w brzuchu. Tłusta żywność może zalegać w żołądku dłużej 2, a pośpieszny sposób spożywania posiłków powoduje połykanie zbyt dużych ilości powietrza 96 i przyczynia się do podwyższenia ilości gazów w brzuchu. 

Delikatne uczucie pełności może szybko rozwinąć się w ucisk brzucha.   

Leia também:  Alergeny w domu – jak z nimi walczyć?

Poczucie ucisku w żołądku może mieć także inne przyczyny takie jak:.  

 • Dyspepsja czynnościowa z: 
  • problemami z motoryką, a w tym przypadku przede wszystkim zaburzoną pracą mięśni żołądka 54, 96, 169, 
  • nadwrażliwością nerwów w żołądku 41, 50, 54, 90. 
 • Zwieracz między przełykiem a żołądkiem nie rozluźnia się wystarczająco (powietrze nie może uciec w górę). 
 • Zespół jelita drażliwego. 
 • Alergie lub nietolerancje pokarmowe. 

Istnieje wiele innych przyczyn ucisku w żołądku, które mogą być związane z dietą, zaburzeniami czynnościowymi lub poważną chorobą fizyczną.   

Typowe przyczyny lub czynniki które mogą powodować ucisk żołądka to:   

 • niestrawność 
 • zaparcie 
 • przejadanie się 
 • zaburzenia odżywiania     
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego 
 • ciąża 

Przyczyny czynnościowe: 

Niektóre przyczyny nie wynikają z choroby organicznej. Nazywa się je zatem „czynnościowymi”. Wśród nich są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak:  

 • zespół jelita drażliwego  
 • dyspepsja czynnościowa 
 • refluks żołądkowy 

Poza przyczynami czynnościowymi mogą istnieć również organiczne powody uczucia ucisku w żołądku, bólu brzucha lub jego górnej części. Czasami objawy te mogą być spowodowane przez narządy znajdujące się poza przewodem pokarmowym, na przykład w przypadku zawału serca (patrz poniżej). Jeśli podejrzewasz chorobę, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie poważne stany. 

Możliwe przyczyny organiczne to:

 • zapalna choroba jelit  
 • zapalenie trzustki  
 • przepuklina 
 • zatrucie pokarmowe 
 • wrzody żołądka  
 • infekcje żołądkowo-jelitowe  
 • rak żołądka  
 • wrzody dwunastnicy  
 • zawał serca  

Nawet dzieci często doświadczają ucisku w żołądku z dodatkowymi objawami, takimi jak zgaga, zaparcia lub wzdęcia. U dzieci może występować szeroki zakres przyczyn ucisku żołądka.   

Jeśli ucisk odczuwany jest po spożyciu posiłku, może to wynikać z przejedzenia. W tym przypadku jest on spowodowany nadmiernym rozszerzaniem się ścianki żołądka z powodu dużej ilości przyjętego pokarmu.

Nawet jeśli uczucie pełności jest nieprzyjemnym wrażeniem dla dziecka, które je odczuwa, rodzice nie muszą się martwić. Ucisk w jamie brzusznej zaniknie po pewnym czasie, gdy pokarm zostanie strawiony.

 

Jeśli na obiad była fasolka, soczewica lub kapusta włoska, zwiększony rozwój gazu w jelicie jest zwykle przyczyną wzdęć, odczuwanych jako uczucie ucisku w żołądku. Rośliny strączkowe i kapusta także należą do żywności, która wytwarza więcej gazów podczas procesu trawienia.

Podobnie połykanie powietrza, picie napojów gazowanych lub po prostu pośpieszne spożywanie pokarmów może powodować gromadzenie się gazu w żołądku dziecka.

Uczucie ucisku w żołądku wzrasta, ponieważ nadmiar powietrza wzbogaconego dwutlenkiem węgla, metanem i wodorem, gromadzi się w jelicie 96.  

Nietolerancje pokarmowe mogą również często powodować uczucie ucisku w żołądku, najczęściej wraz z nimi występuje ból brzucha.

Jeśli u dzieci występują problemy żołądkowe, zwłaszcza po zjedzeniu nabiału lub produktów zbożowych, należy wziąć pod uwagę możliwość, że nie są one tolerowane 117.

Jeśli podejrzewasz nietolerancję u swojego dziecka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby poddać je badaniu.  

Nie można całkowicie wykluczyć, że poczucie ucisku u dzieci jest spowodowane poważną chorobą. Alarmujące sygnały to odczuwanie przez nie ucisku w żołądku jako kłującego bólu oraz następujących objawów:  

 • lekka lub wysoka gorączka 
 • wymioty 
 • biegunka 
 • ból kończyn 

Zakażenie żołądkowo-jelitowe może stanowić potencjalną przyczynę takich dolegliwości. Choroba zwykle rozprzestrzenia się drogą powietrzną (infekcja kropelkowa) lub za pośrednictwem skażonych przedmiotów (infekcja rozmazowa).

Rodzice powinni skonsultować wyżej wymienione objawy z lekarzem, aby potwierdzić podejrzenia i przeciwdziałać im za pomocą odpowiednich leków, szczególnie jeśli gorączka jest szczególnie wysoka lub długotrwała (dłużej niż trzy dni).

 

Jeśli z uciskiem żołądka wiążą się skurcze, może to świadczyć o zapaleniu żołądka. Ale przyczyna ucisku w żołądku nie musi być organiczna 160. Mogą nią być również czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak dyspepsja czynnościowa lub zespół jelita drażliwego 145. W tym przypadku żaden narząd nie jest chory, jednak objawy mogą być bardzo niepokojące.  

W większości przypadków ucisk w żołądku u dzieci nie stanowi powodu do niepokoju, a objaw samoistnie znika po pewnym czasie.   

Należy jednak skontaktować się z lekarzem, jeżeli:   

 • ucisk pojawia się klika razy w tygodniu, 
 • stolec staje się czarny lub w ogóle nie jest wydalany  
 • pojawią się objawy, takie jak wysoka gorączka i wymioty  

Leczenie różni się w zależności od objawu i tego, czy dziecko ma mniej niż trzy lata. Może to obejmować zmianę diety i stylu życia, środki domowe lub leki ziołowe, takie jak Iberogast® do leczenia dyspepsji czynnościowej i jelita drażliwego 45 u dzieci od 6 roku życia. To wyjątkowo dobry sposób na złagodzenie uczucia ucisku w żołądku.  

W przypadku uczucia ucisku w żołądku wywołanego przez dietę i stres, domowe sposoby mogą pomóc i złagodzić towarzyszące objawy, takie jak np. nudności.

Ostre dolegliwości, które mają związek z kwasem żołądkowym i którym towarzyszy kwaśne odbijanie, można złagodzić przy pomocy niektórych pokarmów neutralizujących kwas żołądkowy. Wypróbuj produkty takie, jak: 

 • dojrzałe banany
 • chleb pszenny
 • migdały
 • ziemniaki
 • siemię lniane
 • miód

W przypadku bólu żołądka wywołanego odżywianiem warto zmienić dietę. Unikaj jedzenia, które według Ciebie pogarsza objawy, takiego, jak słodycze 16, tłuste, obfite potrawy 2, mięso i produkty zwierzęce.  

Włącz w dietę zdrową żywność, owoce i warzywa oraz pij wodę niegazowaną zamiast gazowanej.

  Istnieją również różne zioła i rośliny, które uspokajają żołądek i wspomagają trawienie:  

 • kminek 
 • melisa 
 • rumianek 
 • kolendra 
 • liście bazylii 
 • koper włoski 
 • imbir 
 • anyż 

Szukaj zdrowej, zróżnicowanej diety z dużą ilością owoców i warzyw, dokładnie przeżuwaj i jedz powoli, uprawiaj wystarczająco dużo aktywności fizycznej i staraj się unikać stresu oraz innych czynników drażniących, jeśli jest to możliwe. Oprócz odżywiania, oto kilka innych wskazówek dotyczących stylu życia, które można zastosować w przypadku uczucia ucisku żołądka:  

 • ciepło (np. przyłożenie termoforu)  
 • ćwiczenia relaksacyjne  
 • unikanie stresu  
 • leżenie w wygodnej pozycji  
 • wygodna odzież  
 • równomierny oddech 

W celu złagodzenia irytującego uczucia ucisku w żołądku, szczególnie jeśli łączy się ono z innymi objawami, zaleca się stosowanie preparatów, które nie tylko dbają o równowagę ruchów żołądka 5, 130, 163 , ale także łagodzą podrażnione nerwy w przewodzie pokarmowym 110, 163, 130, 132, 162.

Dzięki połączeniu dziewięciu sprawdzonych medycznie ziół leczniczych 5, 45, 98, 105 , Iberogast® może zapewnić kompleksowe wsparcie w leczeniu czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

W wyniku działania licznych składników ziołowych objawy 23, 28, 114, 115, 149, 187, 45 ulegają złagodzeniu 143, a nieprzyjemne uczucie ucisku w żołądku zostaje zredukowane.  

Jeśli objawy utrzymują się lub są coraz bardziej niezależne od diety, wskazana jest wizyta u lekarza – w celu sprawdzenia, czy za ucisk w żołądku nie jest odpowiedzialna poważna choroba wewnętrzna. 

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie.

Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami 5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami 23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Wszystko o Iberogast®

Ziołowe krople Iberogast działają na różne odcinki układu pokarmowego23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149 łagodzą objawy problemów trawiennych i są dobrze tolerowane 23, 28, 114, 115, 139, 149, 187.

Dowiedz się więcej

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Iberogast®.

Dowiedz się więcej

Połączenie 9 ziół leczniczych5, 45, 98, 105 użytych w leku Iberogast® zostało przebadane i opracowane w późnych latach 50 XX wieku.

Dowiedz się więcej

Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*