Ból zatok – jakie ma przyczyny? Jakie są sposoby na ból u nasady nosa?

Ból zatok bez kataru może być objawem przewlekłego zapalenia zatok, ale nie tylko. Ból w okolicy zatok uznawany jest za typową dolegliwość przy zapaleniu zatok i zazwyczaj towarzyszy mu m.in. wydostawanie się z nosa dużych ilości wydzieliny.

Niektórzy jednak pacjenci twierdzą, że doświadczają bólu zatok bez kataru, co budzi zdziwienie nie tylko ich samych, ale i ich najbliższego otoczenia. Ból zatok bez kataru jest jak najbardziej możliwy, a do tego osoba, która odnotuje u siebie taki problem, zdecydowanie powinna udać się do lekarza.

Objawem jakich chorób może być ból zatok bez kataru? Jakie są jego przyczyny?

Ból zatok bez kataru jest dość rzadkim zjawiskiem. Na ogół infekcje zatok objawiają się poczuciem ogólnego rozbicia, bólem głowy przy jej pochylaniu czy zatkanym nosem.

Powszechne w przypadku tej choroby pojawia się również ból zatok i wydostawanie się z nosa w zwiększonej ilości gęstej wydzieliny. Jednak nie zawsze w przebiegu zapalenia zatok u pacjenta pojawiają się wszystkie możliwe dolegliwości.

Bywa, że zapalenie zatok może objawiać się bólem zatok i uczuciem zatkanego nosa bez obecności kataru. Ból zatok bez kataru może być także objawem innych chorób.

Spis treści

Ból zatok bez kataru – czy to możliwe?

Niektórzy pacjenci doświadczają objawów, które zasadniczo pojawiać się mogą w przebiegu zapalenia zatok. Nie dochodzi u nich jednak do wystąpienia kataru.

W takim przypadku zazwyczaj pojawiać się mogą wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście mogło u nich wystąpić właśnie zapalenie zatok.

Odpowiedź jest zasadniczo jedna: ból zatok bez kataru jest możliwy, jest to jednak sytuacja zdecydowanie rzadka.

Ból zatok bez kataru – przyczyny

Ból zatok bez kataru stanowić może jeden z przejawów przewlekłego zapalenia zatok. W takim przypadku pacjentom może zdarzać się nie obserwować wycieku gęstej wydzieliny z nosa.

Nie jest jednak tak, że jej w zatokach w ogóle nie ma. Istnieje możliwość, że zalegająca w zatokach treść będzie spływała po tylnej ścianie gardła i z tego względu może nie dochodzić do wystąpienia kataru.

Brak kataru przy bólu zatok może być także sytuacją przejściową. Czasami dzieje się tak, że obecna w zatokach wydzielina jest wyjątkowo gęsta i dopiero po kilku dniach choroby lub po włączeniu leczenia zaczyna się ona wydostawać z nosa.

Ból zatok bez kataru bywa objawem różnych schorzeń

Ból zatok bez kataru jest jak najbardziej możliwy. Ze względu jednak na to, że jest to tak naprawdę rzadka przypadłość, doświadczający jej pacjent powinien rozważyć konsultację ze specjalistą. Czasami dzieje się bowiem tak, że ból, który pacjent uznaje za ból zatok, niekoniecznie nim jest.

Ból zatok bez kataru różnicować należy chociażby z bólami głowy, szczególnie tymi, które pojawiają się u osób z nadciśnieniem tętniczym w okresach, kiedy ich wartość ciśnienia tętniczego krwi gwałtownie wzrasta.

Czasami podobne dolegliwości pojawiać się mogą w przypadku napięciowych bólów głowy. Oprócz tego objawy przypominające występujący w przebiegu zapalenia zatok ból mogą występować z powodu obecności w zatokach polipów.

Ból zatok – jakie ma przyczyny? Jakie są sposoby na ból u nasady nosa?

Okres jesienno-zimowy sprzyja zapaleniu zatok, które potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Powoduje nie tylko kłopoty z oddychaniem, ale także przewlekły ból głowy, a nawet bezsenność.

Nasodren® zawiera naturalny ekstrakt ze świeżych bulw fiołka alpejskiego, który łagodzi stan zapalny błony śluzowej oraz pomaga oczyścić zatoki i jamę nosową.

Produkt wspiera mechanizmy obronne górnych dróg oddechowych, które są osłabione podczas choroby.

Uwalnia wydzielinę śluzową zgromadzoną w nosie i zatokach przynosowych, co pomaga w ich oczyszczeniu – w rezultacie ból towarzyszący zapaleniu zatok przynosowych ustępuje.

Domowe sposoby na ból zatok

Ból zatok bez kataru – diagnostyka

Gdy do lekarza trafia pacjent skarżący się na ból zatok bez kataru, pierwszym etapem postępowania jest zebranie z nim wywiadu. W jego trakcie konieczne jest precyzyjne ustalenie charakteru dolegliwości (np. od kiedy występuje, czy jakieś czynniki zmniejszają lub nasilają ból).

 • Oprócz tego lekarz dopytuje pacjenta o to, czy przyjmuje on jakieś leki oraz czy stwierdzono u niego wcześniej jakieś choroby przewlekłe.
 • Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania przedmiotowego, czyli badania fizykalnego.
 • Zazwyczaj pierwszym specjalistą, do którego udaje się pacjent mający ból zatok bez kataru, jest lekarz rodzinny.
 • W zależności od podejrzewanej przyczyny problemu, może on skierować pacjenta do lekarzy innych specjalności (zazwyczaj są nimi laryngolodzy).

Czasami do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne staje się przeprowadzenie badań obrazowych. W razie wątpliwości co do tego, czy pacjent rzeczywiście choruje na zapalenie zatok, wykonywana zwykle bywa tomografia komputerowa zatok przynosowych.

Czytaj też:

Ból zatok – jakie ma przyczyny? Jakie są sposoby na ból u nasady nosa? lek. Tomasz Nęcki

Ból zatok – przyczyny, objawy, badania obrazowe • O badaniach obrazowych

Ból zatok – jakie ma przyczyny? Jakie są sposoby na ból u nasady nosa?

Przeczytaj, dlaczego zatoki bolą, jak diagnozuje się przyczyny tego problemu i jak można go rozwiązać na własną rękę (a kiedy lepiej zdać się na specjalistę).

Zatoki przynosowe, potocznie zwane po prostu zatokami, to znajdujące się w przodzie czaszki jamy wyścielone błoną śluzową i wypełniane powietrzem przy każdym oddechu.

Kiedy w ich obrębie pojawia się ból, trudno na czymkolwiek się skoncentrować. Chory, mimo iż niekoniecznie senny czy gorączkujący, często ma ochotę tylko położyć się z zamkniętymi oczami – to jednak wcale nie pomaga.

Poznaj lepsze sposoby radzenia sobie z bólem zatok, czytając poniższy artykuł.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

 • po co człowiekowi zatoki,
 • dlaczego zatoki bolą,
 • jakie czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie zatok,
 • jak objawia się ból zatok,
 • jak diagnozuje się schorzenia zatok,
 • jakie badania obrazowe można wykonać w kontekście bólu zatok,
 • jak leczy się bóle zatokowe,
 • co można zrobić samemu, aby zatokowy ból głowy ustąpił – a kiedy lepiej iść do lekarza,
 • jakie mogą być następstwa nieleczonego bólu zatok.

Funkcje zatok przynosowych

Naukowcy nie są do końca zgodni, po co dokładnie nam są zatoki i dlaczego u ludzi występują w takim dokładnie kształcie, ale istnieje na ten temat co najmniej kilka uzupełniających się teorii. Jedna z nich głosi, że dzięki pustym przestrzeniom w czaszce ta ostatnia stanowi mniejsze obciążenie dla kręgosłupa. Inna – że zabezpieczają mózg przed urazami jak swoiste poduszki powietrzne.

Niektórzy badacze podkreślają też rolę zatok w mówieniu: z jednej strony pełniąc funkcję pudeł rezonansowych, zwiększają nośność naszego głosu i krzyku, a z drugiej sprawiają (poprzez niwelację drgań), że dźwięki te nie męczą ani nie ogłuszają osoby, która je wydaje. Istnieją również badacze przypisujący zatokom duże znaczenie w regulacji temperatury i ciśnienia w czaszce i gałkach ocznych.

Bodaj najważniejszym powodem, dla którego człowiek wyposażony jest w zatoki, zdaje się jednak ochrona aparatu oddechowego. Dzięki nim mianowicie wdychane przez nos powietrze, zanim trafi do płuc, jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane.

Wydzielany w zatokach śluz wychwytuje bowiem z niego kurz, rozmaite pyły i drobnoustroje, neutralizowane następnie przez kwasy w żołądku, dokąd wraz ze śluzem trafiają dzięki rzęskom, czyli falującym mikrowypustkom błony śluzowej.

Na co dzień nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, bo u zasadniczo zdrowego człowieka śluz ten jest przezroczysty i bardzo rzadki.

Przyczyny bólu zatok i czynniki ryzyka

Może jednak się zdarzyć, że zgęstnieje lub zrobi się go za dużo i zaczopuje połączenia zatok z nosem zwane ujściami.

O co wcale nietrudno, zważywszy na specyficzną budowę tych struktur – wynikającą zapewne z niektórych wymienionych wyżej zadań przypuszczalnie realizowanych przez zatoki u Homo sapiens (inne gatunki ssaków również mają zatoki przynosowe, ale podobne problemy prawie w ogóle ich nie dotyczą!). Nagromadzenie zaś wydzieliny i związane z nim zaburzenia cyrkulacji powietrza w zatokach wywołują wzrost ciśnienia, będący przyczyną dolegliwości bólowych.

Co gorsza, są to jednocześnie doskonałe warunki do namnażania się wirusów lub bakterii, którego skutkiem może być obrzęk błony śluzowej oraz dodatkowe zagęszczenie samego śluzu, a w efekcie… jeszcze większa niedrożność ujść zatok. Stan taki nazywany jest zapaleniem zatok, jego rozwojowi sprzyjają natomiast:

 • wady wrodzone – np. krzywa przegroda nosowa, przerost lub nieprawidłowa budowa małżowin nosowych (wewnętrznych struktur nosa), anatomiczne zwężenia ujść zatok;
 • choroby genetyczne, w których ruchomość rzęsek jest upośledzona – ujawniające się najczęściej w dzieciństwie;
 • nieżyt naczyniowo-ruchowy – kiedy to wyściełająca nos i zatoki błona śluzowa nie funkcjonuje prawidłowo;
 • nierozpoznana lub niewłaściwie leczona alergia wziewna – obrzęk błony śluzowej jest tu spowodowany przez kontakt osoby uczulonej z alergenami (takimi jak sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza, kurz, pleśnie czy związki chemiczne uwalniane z mebli lub farb);
 • ropnie, zgrubienia błony śluzowej, tworzące się na niej polipy lub torbiele;
 • guzy nowotworowe – aczkolwiek należy podkreślić, że rzadko atakują zatoki (w mniej niż 1 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka);
 • urazy mechaniczne – np. uderzenie w nos, które prowadzi do obrzęku, albo urazy twarzoczaszki skutkujące przemieszczeniem do zatok fragmentów tkanki chrzęstnej lub kostnej;
 • choroby zębów – np. próchnica, która może rozprzestrzenić się na sąsiadujące z nią zatoki;
 • ziarniniakowatość Wegenera – choroba reumatyczna, w przebiegu której zapaleniu ulegają naczynia krwionośne dróg oddechowych;
 • zanieczyszczenia powietrza podrażniające błonę śluzową – jak dym papierosowy;
 • obniżenie odporności – chociażby wskutek zmiany diety (np. zmniejszenia ilości świeżych owoców i warzyw w jesienno-zimowym jadłospisie) czy zmian hormonalnych;
 • chłodna pora roku – kiedy to częściej spotykamy osoby przeziębione i doświadczamy gwałtownych zmian temperatur (wchodząc z mrozu do ciepłego wnętrza albo odwrotnie), w powietrzu na zewnątrz jest więcej smogu, a to w ogrzewanych pomieszczeniach jest przesuszone (co sprawia, że błona śluzowa nosa i zatok też się przesusza, tym samym stając się bardziej podatną na przenikanie drobnoustrojów).

Zapalenie zatok to najczęstszy powód, dla którego w ich obrębie pojawia się ból. Trzeba jednak pamiętać, że do wystąpienia tego rodzaju dolegliwości czasem wystarczy samo zaburzenie ciśnienia w zatokach wskutek urazu, obecności jakiejś przeszkody mechanicznej zwężającej ich ujście (np. polipa) czy alergicznego obrzęku błony śluzowej – nawet jeśli nie towarzyszy im infekcja.

Objawy bólu zatok

Najpewniej właśnie brak świadomości tego faktu sprawia, że zatokowe bóle głowy bywają mylone z bólami migrenowymi czy ciśnieniowymi.

Niektórzy specjaliści szacują, że nawet 7 na 10 osób skarżących się na migreny w rzeczywistości doświadcza problemów z zatokami! Zdarza się też niekiedy – aczkolwiek dużo rzadziej – że ból zatok brany jest za… ból zęba.

Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że różne rodzaje zatok zlokalizowane są parami w różnych miejscach twarzoczaszki i nie zawsze bolą wszystkie naraz.

Ból w okolicy czoła i oczodołów świadczy zwykle o zajęciu zatok czołowych. Za ból opisywany jako ból twarzy, nosa lub oka odpowiadać mogą zatoki sitowe (położone u nasady nosa).

Jeśli chodzi o ból skroni lub w tyle głowy, promieniujący nieraz do policzka i ucha, to jego przyczyn szukać warto w jednej lub obu zatokach klinowych.

Leia também:  Como apagar cabeçalhos e rodapés no word: 7 passos

Wspomniany „ból zęba”, ale też policzków tudzież kości policzkowych, wywoływany bywa z kolei przez schorzenia zatok szczękowych.

Pacjenci cierpiący na bóle zatokowe, mówiąc o swoich dolegliwościach, używają określeń takich jak: przeszywające/świdrujące, pulsujące/tętniące, rozpierające, tępe.

Bóle zatok mogą promieniować do innych części głowy (a nawet do szyi) i nasilać się pod wpływem dotyku, podczas kaszlu, dmuchania nosa czy wysiłku fizycznego, przy nagłej zmianie temperatury lub pozycji ciała, a także w godzinach porannych, wskutek zagęszczenia śluzu i gromadzenia się go w jednym miejscu po długim leżeniu.

Jeśli oprócz bolących zatok pojawiają się symptomy takie jak:

 • podwyższona temperatura ciała;
 • katar;
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej stronie gardła;
 • kaszel (wywołany tymże spływaniem), zwłaszcza w nocy lub po wypoczynku w ciągu dnia;
 • uczucie ogólnego rozbicia;
 • zatkany nos;
 • zaburzenia węchu;
 • przykry zapach z ust;
 • wrażenie zatkania lub rozpierania w uszach,

najpewniej doszło do zapalenia zatok. Nawet jeśli zaś bóle głowy takie jak przedstawione wyżej występują bez towarzyszenia wymienionych objawów, to wciąż bardzo dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy z zatokami aby wszystko na pewno w porządku.

Diagnostyka bólu zatok

Specjalistą, do którego należy się w tym celu wybrać – i do którego kieruje podejrzewający problemy z zatokami lekarz pierwszego kontaktu – jest laryngolog.

Podczas wizyty przeprowadza on wywiad z pacjentem oraz badanie palpacyjne twarzy i szyi służące sprawdzeniu, czy i gdzie ewentualnie znajdują się miejsca nasilenia bólu pod wpływem dotyku.

Oprócz tego wykonana zostanie rynoskopia, czyli ogląd wnętrza nosa i zatok przy użyciu odpowiedniego wziernika i lampy czołowej. W ten sposób wykryć da się choćby polipy lub ślady stanu zapalnego na błonie śluzowej, a także ocenić zalegającą wydzielinę.

Lekarz może ponadto pobrać próbkę tej ostatniej i przekazać ją do analizy w laboratorium, by uzyskać odpowiedź na pytanie, czy stan zapalny wywołały wirusy, bakterie, czy grzyby. Może też zlecić testy alergologiczne.

Warto wiedziećGrzybicze zapalenie zatok bywa skutkiem ubocznym chemio-, radio- lub antybiotykoterapii, a także niewłaściwie przeprowadzonego leczenia korzeni zębowych. Pojawia się też niekiedy w przebiegu cukrzycy oraz u osób z upośledzoną odpornością (np. chorych na AIDS albo po przeszczepach).

Ból zatok – badania obrazowe

Wstępną diagnostykę bólu zatok często uzupełnia się badaniami obrazowymi. Należą do nich przede wszystkim:

 • RTG zatok – procedura szybka, prosta i tania, więc wciąż jeszcze przez wielu lekarzy zlecana jako pierwsza, co w wielu przypadkach zresztą w zupełności wystarcza do wykrycia m.in. zgrubień błony śluzowej, polipów, ropni, torbieli, ciał obcych, ognisk nowotworowych czy płynu w zatokach;
 • tomografia komputerowa zatok – znacznie bardziej precyzyjna niż rentgen, kiedyś wykonywana więc głównie po to, by rozwiać wątpliwości, z którymi sobie nie poradził, ale obecnie coraz częściej go wręcz zastępująca, zwłaszcza od czasu wynalezienia tzw. tomografii stożkowej (ang. cone beam computer tomography, CBCT), która to technologia pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy przy użyciu niewielkich, porównywalnych ze zwykłym RTG dawek promieniowania;
 • rezonans magnetyczny zatok – co najmniej równie dokładny jak tomografia, ale że nie używa się w nim szkodliwego promieniowania jonizującego, w przeciwieństwie do niej może być wykonywany nawet u kobiet w ciąży, i to bez skierowania (w prywatnych placówkach). Przeciwwskazaniem jest za to obecność w ciele metalowych obiektów i urządzeń, takich jak implant ślimakowy czy rozrusznik serca.

Popularne badanie obrazowe, jakim jest USG, nie znajduje zastosowania w kontekście bólu zatok, ponieważ wykorzystywane w nim fale ultradźwiękowe nie przenikają przez kości, w których przecież zatoki się znajdują.

Trzy wymienione techniki obrazowania – czyli RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny – to na szczęście nawet więcej niż trzeba, aby poprawnie diagnozować schorzenia zatok.

Co więcej, badania te nie tylko służą ustalaniu źródeł problemu, ale też pozwalają lepiej przygotować się do przeprowadzenia ewentualnej operacji, jak również monitorować postępy leczenia owych schorzeń.

Leczenie bólu zatok

Skuteczność terapii zależy przede wszystkim od tego, czy postawiono właściwe rozpoznanie. Jeśli przyczyną bólu zatok jest ich wirusowe zapalenie, chorobę leczy się objawowo, stosując leki przeciwzapalne, rozrzedzające wydzielinę (tzw.

mukolityczne) i obkurczające śluzówkę – przyjmowane doustnie lub w formie kropli bądź spreju do nosa. Zakażenie bakteryjne wymaga podania antybiotyków. Kuracja w tym przypadku trwa zwykle 10-14 dni i należy ją doprowadzić do końca, nawet jeśli dolegliwości ustąpią wcześniej.

Gdyby zaś poprawa w ogóle nie nastąpiła, po tygodniu zwykle zmienia się antybiotyk na inny.

Jeśli zatoki bolą w związku z alergią, pacjent powinien przyjmować z kolei leki przeciwhistaminowe lub donosowe glikokortykosteroidy. Te ostatnie stosuje się również w przewlekłym, tj. trwającym dłużej niż 12 tygodni zapaleniu zatok. Jeśli lekarz stwierdzi infekcję grzybiczą, oprócz odpowiednich preparatów zaleci też prawdopodobnie leczenie operacyjne.

Bywa ono konieczne ponadto przy przewlekłych, opornych na leki lub często nawracających zapaleniach, które wymagają zazwyczaj chirurgicznego udrożnienia ujść zatok. Zabiegi obecnie przeprowadza się głównie endoskopowo, wprowadzając przez nos specjalny wziernik wyposażony w miniaturowe narzędzia, źródło światła i kamerę przekazującą w czasie rzeczywistym obraz z wnętrza ciała na ekran.

Ból zatok – jakie ma przyczyny? Jakie są sposoby na ból u nasady nosa?

Punkcja zatokKiedy w zatokach zgromadzi się ropna wydzielina, czasem jedynym sposobem jej usunięcia jest tzw. punkcja, czyli zabieg polegający na przepłukaniu zatoki roztworem soli fizjologicznej bądź odpowiedniego leku lub na odessaniu ropy przy użyciu specjalnej kaniuli.

Domowe sposoby na ból zatok

Zapalenie i ból zatok można spróbować początkowo leczyć także na własną rękę. Działania, jakie dobrze jest wówczas podjąć, obejmują m.in.:

 • stosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwzapalnych i obkurczających błonę śluzową – trzeba jednak pamiętać, aby zwłaszcza tych donosowych nie używać dłużej niż przez 5-7 dni, bo śluzówka może uzależnić się od ich działania, co spowoduje nawrót obrzęku po ustaniu kuracji;
 • inhalacje – do nawilżenia śluzówki, udrożnienia zatok i rozrzedzenia zalegającej w nich wydzieliny wystarczy gorąca woda, choć można do niej dodać sól lub olejki eteryczne o antyseptycznych właściwościach (np. eukaliptusowy, lawendowy czy z drzewka herbacianego). Jeśli ktoś nie chce siedzieć nad parującą miską z ręcznikiem na głowie, może zaopatrzyć się w aptece w specjalny inhalator maskowy;
 • nawilżanie błony śluzowej nosa – np. roztworem soli fizjologicznej – oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach (zwłaszcza w sezonie grzewczym);
 • płukanie zatok – roztworem wody morskiej, soli fizjologicznej lub wody destylowanej, przy użyciu dostępnej w aptece gruszki do nosa lub dedykowanego urządzenia do oczyszczania zatok w domu. Niewskazane przy zapaleniu ucha czy krzywej przegrodzie nosowej;
 • ciepłe okłady w bolących miejscach – wystarczy zwilżony gorącą wodą ręcznik;
 • przyjmowanie dużych ilości płynów – również wspomaga rozrzedzanie śluzu (o ile owe płyny nie mają właściwości odwadniających, jak alkohol czy kawa).

Jeśli to nie pomaga i po 7-10 dniach dolegliwości nie ustąpiły albo wręcz się nasiliły, koniecznie należy udać się do lekarza, bo być może potrzebny jest antybiotyk. Do specjalisty warto zgłosić się także wtedy, gdy ostre zapalenie często (nawet kilka razy w roku) nawraca oraz oczywiście w celu zbadania przyczyny uciążliwych, regularnie występujących zatokowych bólów głowy.

Problemy z zatokami – możliwe powikłania

Nie wolno zapomnieć, że nieleczone lub leczone niewłaściwie tzw.

ostre, czyli trwające do kilku tygodni zapalenie zatok może przejść w znacznie trudniejsze do wyleczenia zapalenie przewlekłe. Co ciekawe, w jego przebiegu ból zatok potrafi w ogóle nie wystąpić.

Jeżeli jednak schorzenie to zostanie zlekceważone bądź nieodpowiednio potraktowane, grozi to jeszcze poważniejszymi powikłaniami, takimi jak:

 • trwałe zniszczenie błony śluzowej nosa i zatok;
 • torbiele zatok;
 • zapalenie ucha środkowego – wskutek szerzenia się infekcji;
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu – jw.;
 • zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropień oczodołu, obrzęk zapalny powiek;
 • zapalenie szpiku kości czołowej;
 • zakrzepica zatoki jamistej – gdy w związku z rozprzestrzenianiem się stanu zapalnego w żyłach odprowadzających krew z mózgu pojawiają się skrzepy, co prowadzi do obrzęku tego narządu.

Przeczytaj również: Ból głowy – przyczyny, objawy, badania obrazowe

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.

Zapalenie zatok przynosowych – objawy, leczenie

Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań: m.in. zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia gałki ocznej. Dlatego tak ważna jest właściwa i wczesna diagnostyka, która pozwoli na zastosowanie prawidłowego leczenia w odpowiednim momencie.

Przyczynami zapalenia zatok mogą być infekcje górnych dróg oddechowych, nieprawidłowo leczony alergiczny nieżyt nosa, zanieczyszczenie powietrza oraz wady anatomiczne. Przy infekcjach i alergiach następuje obrzęk błony śluzowej wyścielającej wnętrze nosa i zatok. Spuchnięta błona zatyka ujścia zatok, gdzie często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych.

Nieprawidłowości lub zmiany w budowie anatomicznej zatok też mogą powodować zwężanie ich ujścia, co przyczynia się do nawracających zakażeń.

Niewielkie skrzywienie przegrody nosa, które mogło powstać w wyniku urazu, nie spowoduje co prawda niedrożności, ale gdy dodatkowo wystąpi infekcja lub alergia, to może dojść do obrzęku błony śluzowej nosa i zablokowania ujścia zatok.

Rozpoznanie zapalenia zatok przynosowych stawiane jest na podstawie wywiadu lekarskiego i badania jam nosa. Nie trzeba robić zdjęć RTG.

Zapalenie to charakteryzuje się niedrożnością przewodów nosowych, czyli uczuciem zatkanego nosa, wyciekiem z nosa – przednim lub tylnym – określanym czasem jako spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, upośledzeniem lub utratą węchu oraz bólem lub uczuciem rozpierania w obrębie twarzy.

Inne objawy towarzyszące to m.in. zmęczenie, osłabienie, gorączka, ból zębów i szczęki, czasem nieprzyjemny zapach z ust i nosa. Zapalenie każdej z zatok daje nieco inne dolegliwości.

Gdy odczuwamy dolegliwości bólowe zatok koniecznie należy to skonsultować z lekarzem rodzinnym. Nie czekaj i umów konsultację online w ramach NFZ za pośrednictwem portalu halodoctor.pl.

Przy zapaleniu znajdujących się między oczami zatok sitowych chory odczuwa dyskomfort i ból lub ucisku przy wewnętrznym kąciku oka. Nasila się on przy kaszlu oraz kiedy leży na plecach. Może się zmniejszać po uniesieniu głowy.

Zapalenie usytuowanych pod policzkami zatok szczękowych charakteryzuje ból kości policzka jedno- lub dwustronny, zależnie od tego, czy proces zapalny obejmuje jedną czy obie zatoki, a także górnych zębów oraz głowy w okolicy skroni. Bolesność i zatkane zatoki mogą być też odczuwane wokół oczu.

Nasila się przy uniesieniu głowy oraz przy pochylaniu się, a zmniejsza się w pozycji leżącej na plecach. W przypadku zapalenia umiejscowionych nad oczami zatok czołowych ból pojawia się w okolicy czoła, odczuwa się też go w trakcie jego opukiwania.

Nasila się w pozycji leżącej na plecach oraz przy pochylaniu się, a zmniejsza po uniesieniu głowy. Zapaleniu znajdującej się w środku czaszki zatoki klinowej towarzyszy ból w okolicy potylicznej, czołowej, skroniowej, oczodołowej, czasem promieniujący do szczytu czaszki.

Nasila się w pozycji leżącej na plecach oraz przy pochylaniu do przodu. Zmniejsza się po uniesieniu głowy. Trzeba jednak wiedzieć, że ból nie jest objawem koniecznym do rozpoznania zapalenia zatok przynosowych. Jego obecność świadczy zwykle o niedrożności ujść zatok i przewodów nosowych lub o obecności powikłań.

Leia também:  Leczenie alergii na jad owadów

Jeśli zatkane zatoki, niedrożność nosa i towarzyszący mu ból głowy trwają nie dłużej niż 10 dni, chorego można leczyć preparatami zawierających połączenie ibuprofenu z pseudoefedryną. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, dzięki czemu usuwa ból towarzyszący zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, udrażniając nos i ujścia zatok. Eliminuje w ten sposób czynniki sprzyjające procesowi zapalnemu w zatokach przynosowych. Poza tym likwiduje przyczynę bólu – zatkane zatoki.

Stąd tak ważne jest stosowanie objawowo działających preparatów zawierających nie tylko środki przeciwbólowe, ale również składniki które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i udrażniają ujścia zatok.

Jeśli masz problemy z zatokami, możesz wypróbować inhalator. To lekkie i proste w obsłudze urządzenie, które będzie idealnym wyborem przy infekcji górnych dróg oddechowych. Szeroką ofertę inhalatorów znajdziesz na Medonet Market.

Jeśli objawy zapalenia zatok nie mijają, a wręcz nasilają się, trzeba skorzystać z pomocy laryngologa. Dziś diagnostyka zapalenia zatok nie wymaga już wykonywanie zdjęć RTG.

Dobrze wyposażone gabinety laryngologiczne posiadają endoskopy umożliwiające zajrzenie do wnętrza nosa, aby sprawdzić, czy wydzielina jest śluzowo-ropna, czy błona śluzowa jest obrzęknięta i czy nie ma innych zmian.

Endoskopia jam nosa polega na wprowadzeniu wąskiego przewodu zakończonego soczewkami, dzięki którym możemy oglądać wnętrze poprzez okular lub tor wizyjny na ekranie monitora.

Badanie pozwala na dokładną ocenę zmian anatomicznych w obrębie jam nosa, stanu przegrody nosa, bocznej ściany jamy nosa, wielkości małżowin nosowych, drożności naturalnych ujść zatok przynosowych. Taka diagnostyka umożliwia podjęcie decyzji, co do dalszego leczenia.

Lekarz może włączyć sterydy, aby zlikwidować stan zapalny i antybiotyki, które zwalczą chorobotwórcze bakterie. Przy nawracających stanach zapalnych u pacjentów leczonych antybiotykami niekiedy robi się wymaz z nosa i posiewy, aby sprawdzić, jakie bakterie czy grzyby są przyczyną choroby i jakie leki będą skuteczne w walce z nimi. Umów wizytę u otolaryngologa w prywatnych placówkach POLMED.

Jak wyleczyć chore zatoki? Cztery skuteczne metody

Jeśli laryngolog stwierdzi znaczne zmiany patologiczne w świetle zatok, takie jak polipy nosa czy przerośnięta błona śluzowa zatok lub zmiany anatomiczne zwężające lub zamykające światło ujścia zatok przynosowych, konieczna może okazać się operacja.

Najbardziej precyzyjną metodą wykrywającą zmiany anatomiczne w obrębie nosa i zatok przynosowych, a szczególnie zmiany w ich naturalnych ujściach i strukturach kostnych jest tomografia komputerowa zatok przynosowych. Pozwala ona także ocenić, w jakim stopniu zmiany zapalne rozszerzają się na rejony sąsiadujące z zatokami kości czaszki, jamę czaszki, oczodół.

Taka diagnostyka obrazowa jest niezbędna jedynie w przypadku podejrzenia powikłań lub przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Tekst: Halina Pilonis

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Domowe sposoby na zatkane zatoki Chroniczne zapalenie zatok to problem, który dotyka wiele osób. Rozpychający ból u nasady nosa bardzo często promieniuje na czoło, pojawia się podczas pochylania…
 • Kiedy operacja zatok to konieczność? Wskazania, przebieg, cena zabiegu Nawracające infekcje zatok, ból i uczucie ucisku u nasady nosa, chroniczny katar – tego rodzaju symptomy powinny skłonić nas do wizyty u laryngologa. Kiedy… Olga Szymkowiak
 • Zakrzepica zatok żył mózgowych – co to jest? [WYJAŚNIAMY] Zakrzepica zatok żył mózgowych nie jest powszechną chorobą. Zakrzepy blokujące przepływ krwi zwykle występują w innych miejscach. Po szczepionkach na COVID-19…
 • Katar, ból gardła, zatkane zatoki. Jakie olejki eteryczne pomogą? Jesień i zima już nierozerwalnie kojarzą się z ciągle nawracającymi infekcjami. Zamiast jednak od razu sięgać po leki, warto spróbować bardziej naturalnych…
 • Ból zatok. O czym świadczy i jak go leczyć? Pojawia się nagle i promieniuje na całą twarz – ból zatok to trudny przeciwnik, który atakuje niezależnie od wieku. Jego pojawienie się może mieć różne przyczyny…. Anna Tylec
 • Zapalenie zatok czy COVID-19? Lekarz mówi, jak odróżnić – Często słyszę: “Panie doktorze, chyba zapalenie zatok mnie dopadło. Ale jakieś dziwne: strasznie boli mnie głowa, choć nie byłem przeziębiony. Kataru nie miałem…
 • Czy lampy na zatoki są skuteczne? Jaka jest skuteczność lamp na problemy z zatokami? Czy ich stosowanie może faktycznie przyśpieszyć leczenie i powrót do zdrowia? Czy leczenie może być szybsze… Lek. Katarzyna Darecka
 • Czy można mieć zapalenie zatok bez kataru? Czy zapalenie zatok może przebiegać bez wydzieliny z nosa? W jaki sposób można sprawdzić, czy nie rozwija się zapalenie zatok? Jakie mogą być inne przyczyny bólu… Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
 • Czy Amol pomoże na zatoki? Czy Amol może być skuteczny w problemach z zatokami? Czym jest ten preparat? Co można znaleźć w składzie Amolu? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania… Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
 • Zatoka Douglasa – opis, schorzenia, diagnostyka i leczenie Zatoka Douglasa położona jest w tylnej części miednicy mniejszej kobiety i nazywa się ją zagłębieniem odbytniczo-macicznym. U zdrowej kobiety w zatoce Douglasa… Monika Wasilonek | Onet.

Co na ból zatok – jakie tabletki, domowe sposoby?

Bolące zatoki potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać zapalenie zatok? Czy wiesz, jak odróżnić objawy chorych zatok od kataru? Podpowiadamy, jakie są sposoby na ból zatok. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tą dolegliwością.

Zapalenie i ból zatok – objawy

Zapalenie zatok często zaczyna się niewinnie. Po przebytym przeziębieniu lub innej chorobie dróg oddechowych zostaje tylko katar. Tylko że katar nie mija, co więcej – pojawiają się też inne objawy, z których najbardziej charakterystyczny jest ból głowy od zatok, szczególnie w okolicy nasady nosa i czoła.

Ból głowy przy zatokach nasila się przy pochylaniu, przy zmianach ciśnienia, przy nacisku w okolicach zatok oraz po przebudzeniu w godzinach porannych. Dodatkowo może pojawić się gorączka (około 38⁰C). Chore tkanki wyściełające zatoki wytwarzają ropną zielonkawą wydzielinę, która zatyka nos oraz spływa po tylnej ścianie gardła.

Skutkuje to przymusem oddychania przez usta, niemożnością wyczyszczenia nosa, a wydzielina w gardle wywołuje kaszel i przykry zapach z ust. 

Zapalenie zatok – przyczyny

Stan zapalny w zatokach najczęściej rozwija się wskutek infekcji wirusowych, rzadziej bakteryjnych lub grzybiczych. Częstymi przyczynami są niedoleczone infekcje dróg oddechowych i próchnica zębów.

Także alergicy i osoby chore na astmę mają większą skłonność do rozwoju stanów zapalnych w zatokach.

Wśród czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia zatok wymienia się: skrzywienie przegrody nosowej, małżowinę puszkową, przerost migdałków (gardłowego lub podniebiennych).

Skąd się bierze silny ból zatok? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw nieco sięgnąć do wiedzy anatomicznej. Zatoki przynosowe to niewielkie jamy wypełnione powietrzem zlokalizowane w okolicy nosa, połączone z nim ujściem wyścielonym błoną śluzową.

Są swoistą barierą ochronną przed wnikającymi drobnoustrojami, oprócz tego amortyzują delikatne struktury mózgu przez urazami, nawilżają, ogrzewają i oczyszczają wdychane przez nos powietrze, a także biorą udział w modulacji głosu. Gdy dojdzie do rozwoju stanu zapalnego w obrębie zatok, wówczas powstaje wydzielina zatykająca ich ujścia.

Powietrze uwięzione wewnątrz nie może swobodnie przemieszczać się i naciska na ściany zatok, co wywołuje ból głowy i okolic twarzy. 

Zapalenie zatok często przechodzi w stan przewlekły, a pozbycie się tej choroby jest trudne i zwykle długotrwałe, dlatego już przy pierwszych objawach warto rozpocząć leczenie bólu zatok. Jeśli płukanie zatok i stosowanie leków na zatoki dostępnych bez recepty nie przynosi poprawy, wówczas należy zgłosić się do lekarza laryngologa.

Leczenie bólu zatok

Leczenie zapalenia zatok w pierwszym etapie odbywa się głównie zachowawczo i ma za zadanie zwalczyć infekcję, zredukować obrzęk i dolegliwości bólowe oraz udrożnić nos i ujścia zatok. W tym celu warto sięgnąć po leki na ból zatok dostępne bez recepty oraz zestawy do płukania nosa i zatok. 

Tabletki na ból zatok dostępne w aptece są głównie oparte na ekstraktach roślinnych, które mają rozrzedzić wydzielinę, wspomóc udrożnienie zatok i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Wśród składników tych preparatów można znaleźć ekstrakty z takich roślin leczniczych, jak: bez czarny, dziewanna drobnokwiatowa, werbena pospolita, goryczka żółta, czosnek, tymianek, Angiographis paniculata (np.

 Renopuren zatoki, Sinupret lub Sinumax).

Przy bakteryjnym zakażeniu zatok włącza się dodatkowo leczenie antybiotykami. Przy przewlekłych i trudnych do wyleczenia przypadkach zapalenia zatok stosuje się leczenie operacyjne.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Kiedy pojawią się już pierwsze objawy bólu zatok, warto jak najszybciej wdrożyć leczenie. Zastanawiając się co na ból zatok zastosować, warto zacząć od prostych metod domowych. 

Najlepszy domowy sposób na bolące zatoki to stosowanie zestawów do irygacji do płukania zatok (np. FixSin, Irigasin, Sinus Rinse  czy specjalne dedykowane zestawy do płukania zatok dla dzieci np. Sinus Rinse Pediatric Kit). Płukanie zatok (irygacja) oczyści nos i zatoki, upłynni zalegającą wydzielinę i ułatwi jej ewakuację, wspomoże regenerację błony śluzowej. 

Oprócz płukania zatok, warto stosować także inhalacje – w formie „parówek” lub z wykorzystaniem inhalatora do nebulizacji. Wystarczą inhalacje z soli fizjologicznej, można dodać także zioła, np.rumianek lub kilka kropli olejku kamforowego, by udrożnić i nawilżyć drogi oddechowe i zatoki. 

Zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie zatok to problem, który może pojawić się u każdego – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Niegroźna infekcja czy przeziębienie może spowodować niedrożność zatok, skutkującą dużym dyskomfortem i wystąpieniem charakterystycznego bólu.

Najczęściej przyczyną stanów zapalnych zatok są wirusy, bakterie i grzyby, próchnica oraz nieleczone przeziębienie. Zapalenie zatok nierzadko związane jest z nietrafioną diagnozą i niewłaściwym leczeniem, co może skutkować przewlekłym problemem, któremu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości.

Jakie są zatem objawy zapalenia zatok, jak je rozpoznać? Jak i czym leczyć chore zatoki? Ile trwa zapalenie zatok?

Budowa zatok

Zatoki to przestrzenie znajdujące się w obrębie głowy – nosa i oczu, wypełnione powietrzem, które łączą się z jamą nosa. Zatoki oboczne nosa, zwane potocznie przynosowymi, stanowią cztery parzyste zatoki: zatoki czołowe, zatoki szczękowe, które są największe spośród wszystkich zatok, komórki sitowe oraz zatoki klinowe, umiejscowione w okolicy ucha.

Leia também:  Como aprender as fraquezas de cada tipo de pokemon

Wnętrze zatok wysłane jest błoną śluzową, która jest przedłużeniem błony śluzowej jamy nosa. W warunkach fizjologicznych we wnętrzu zatok nie powinno być bakterii, są one jałowe.

Prawidłowe funkcjonowanie nabłonka rzęskowego zatok umożliwia systematyczne przesuwanie powstającej wydzieliny w kierunku jamy nosowej, dzięki czemu zabezpiecza zatoki przed drobnoustrojami z gardła czy nosa.

Klasyfikacja zapalenia zatok 

 • Zapalenie zatok to choroba błony śluzowej, wyściełającej zatoki przynosowe i nos, obejmujące jedną bądź kilka zatok przynosowych. W zależności od czasu trwania i zmian w błonie śluzowej, można wyróżnić rodzaje zapalenia zatok:
 • • ostre zapalenie zatok, które po wyleczeniu nie pozostawia zmian w błonie śluzowej, rozpoczyna się nagle, objawy utrzymują się zwykle nie dłużej niż 4 tygodnie,
 • • nawracające ostre zapalenie zatok, stanowią powracające, co najmniej 4 epizody ostrego zapalenia w ciągu roku, trwają średnio 7 dni, prawidłowo leczone nie skutkują trwałymi zmianami, zwykle stanowi etap przejściowy, który prowadzi do przewlekłego zapalenia zatok,
 • • podostre zapalenie zatok, infekcja w tym przypadku trwa od 4 do 12 tygodni, zaś po ustąpieniu nie przechodzi w proces przewlekły,
 • • przewlekłe zapalenie zatok, w tym przypadku stanu zapalnego nie można wyeliminować leczeniem zachowawczym, zazwyczaj jest wynikiem niewłaściwego leczenia bądź jego braku w okresie ostrym zapalenia, zaś czas trwania zapalenia jest dłuższy niż 12 tygodni.

Przyczyny zapalenia zatok

Do zakażenia dochodzi najcześciej bezpośrednio przez błonę śluzową jamy nosowej, jednak możliwa jest również droga krwiopochodna lub zębopochodna.

Zapalenie zatok, które objawia się nieżytem i przewlekle cieknącym nosem oraz zatkanymi zatokami, może pojawić się w wyniku zwykłego przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych, grypy lub sezonowej alergii. Dodatkowo przyczynami zapalenia zatok mogą być suche, zanieczyszczone powietrze, polipy oraz wady anatomiczne (np.

skrzywienie przegrody nosowej, zmiany pourazowe nosa i zatok przynosowych).

Podstawowym mechanizmem, który prowadzi do zapalenia zatok jest upośledzenie usuwania wydzieliny z zatok, które może być wynikiem uszkodzenia nabłonka rzęskowego, obecności przeszkody w ujściu zatok do jamy nosowej bądź skutkiem palenia papierosów (w tym przypadku dochodzi do toksycznego upośledzenia nabłonka rzęskowego).

Sytuacja ta, skutkuje zaleganiem śluzu, co sprzyja rozmnażaniu się bakterii i nadkażeniom bakteryjnym. Zapalenie zatok może być również wynikiem przejścia procesu zapalnego z sąsiedztwa, najczęściej dotyczy to zatoki szczękowej. Ostre zapalenia zatok najczęściej powodują pneumokoki i pałeczki Haemophilus influenzae, zaś przewlekłe zapalenie spowodowane jest przeważnie przez gronkowce złociste, pneumokoki oraz bakterie beztlenowe z jamy ustnej.

Objawy zapalenia zatok

Objawem chorych zatok przynosowych jest pogorszenie stanu zdrowia, które następuje po kilku dniach trwania ostrego nieżytu nosa. Charakterystycznym objawem jest katar oraz pojawienie się żółtej lub zielonkawej wydzieliny z nosa lub spływającej po tylnej ścianie gardła.

Wydzielina z nosa staje się coraz gęstsza, co wiąże się z uczuciem zatkanego nosa, powodując trudności w oddychaniu i koniecznością oddychania przez usta. Typowym objawem jest również gorączka (około 38ºC), ból głowy nasilający się przy pochylaniu, zmianach ciśnienia bądź nacisku na okolice zatok.

Występują także inne dolegliwości w postaci bólu głowy, odczucia wzrostu ciśnienia bądź ucisku, a także bólu, tkliwości i obrzęku policzków, czoła i nosa przy dotyku lub nawet przy oddychaniu. Zatkane zatoki wpływają na zmniejszenie poczucia węchu i smaku.

Co ważne, objawy te nasilają się w porze zwiększonej aktywności, zaś zmniejszają się bądź ustępują samoistnie późnym popołudniem. Należy podkreślić, że objawy zapalenia zatok są zróżnicowane w zależności od tego, które zatoki (lub zatoka) zostały zajęte przez proces zapalny:

 1. • zapalenie zatok szczękowych, wiąże się z odczuwaniem ucisku bądź rozpierania w miejscu zatoki, które może promieniować do zębów, uszu bądź okolicy czołowej, dodatkowo może pojawić się obrzęk policzka, ból górnej szczęki, ból zęba oraz ropna wydzielina z nosa,
 2. • zapalenie zatok sitowych, związane jest z bólem, który umiejscowiony jest u nasady nosa bądź za okiem,
 3. • zapalenie zatok czołowych, skutkuje bólem w okolicy czoła,
 4. • zapalenie zatok klinowych, wiąże się z bólem, który promieniuje ku tułowi głowy.

Z zapaleniem zatok często związany jest przykry zapach z ust (tzw. halitosis), kaszel, zmęczenie, a także mowa „przez nos”. Objawy chorych zatok mogą utrzymywać się od tygodnia, w przypadku wirusowego zapalenia zatok, nawet do powyżej dwunastu tygodni, w sytuacji przewlekłego zapalenia zatok, wywołanego zazwyczaj reakcją alergiczną.

Powikłania zapalenia zatok

Do powikłań zapalenia zatok, według statystyk, dochodzi raz na pięćdziesiąt zachorowań. Zazwyczaj występują w konsekwencji przewlekłego zapalenia zatok, jednak mogą pojawić się również po ostrym zapaleniu zatok. Wśród powikłań wymienia się: 

 • • obrzęk powiek,
 • • zaostrzenie astmy oskrzelowej,
 • • zapalenie ucha,
 • • zapalenie kości czaszki,
 • • powikłania wewnątrzczaszkowe, które mogą skutkować m.in zapaleniem mózgu, ropni mózgu, opon mózgowych,

• powikłania oczodołowe, które wywołują choroby oczu m.in. ropnia oczodołu i zaburzenia widzenia,

• zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.

Rozpoznanie zapalenia zatok

Diagnoza zapalenia zatok stawiana jest na podstawie prawidłowo przeprowadzonego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego jam nosa przez lekarza. Zazwyczaj przeprowadzane są również badania laboratoryjne, w morfologii krwi obwodowej pojawia się leukocytoza oraz można oznaczyć OB, które przy zapaleniu osiąga wyższą wartość.

Stan zatok najlepiej obrazują tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które uwidaczniają zmiany w postaci utraty napowietrzenia zatok, płynu w zatoce, polipy błony śluzowej oraz ewentualne powikłania. W przypadku ostrego zapalenia zatok przydatne mogą być również zdjęcia rentgenowskie (RTG).

Niekiedy, celem dokładnego określenia patogenu, ewakuacji ropy bądź podania leku do zatoki wykonuje się nakłucie zatoki. Podczas zabiegu pobierany jest płyn na badanie mikrobiologiczne, dodatkowo możliwa jest ocena pojemności zatoki. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok czasami wykonywana jest endoskopia nosa.

Niekiedy wykonywane są także testy alergiczne w celu poszukiwania alergenu, który jest odpowiedzialny za zapalenie.

W przypadku zapalenia zatok leczenie pierwszego rzutu polega na podaniu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych (np. ibuprofen), przeciwbólowych (np. paracetamolu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych) oraz płukaniu nosa fizjologicznym roztworem soli lub roztworem wody morskiej.

Rozpoczęcie farmakologicznego leczenia przewlekłego zapalenia zatok wiąże się z wizytą u laryngologa, który wystawiając trafną diagnozę, przepisuje odpowiedni antybiotyk. Antybiotykoterapia trwa zazwyczaj nie krócej niż 3 tygodnie. Istotne jest to, aby przy leczeniu antybiotykami nie zapominać o lekach osłonowych.

Suplementacja probiotykami, prebiotykami bądź synbiotykami uchroni przed wyjałowieniem dobroczynnej flory bakteryjnej organizmu oraz wzmocni układ odpornościowy. Dodatkowo, prowadzone jest także leczenie objawowe, którego celem jest eliminacja nieprzyjemnych dolegliwości, zwalczenie stanu zapalnego i obrzęku śluzówki zatok.

W leczenie włączone są również kroki, które umożliwiają usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny. Nierzadko stosowane są także krople do nosa, aerozole i irygatory celem rozrzedzenia wydzieliny i oczyszczenia zatok.

W sytuacji, kiedy stwierdzona zostanie infekcja o podłożu alergicznym do leczenia włączane są także leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.

Domowe sposoby na ból i zatkane zatoki

Zapaleniu zatok towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, które mogą być łagodzone domowymi sposobami. Często stosowanymi zabiegami, które można przeprowadzić w warunkach domowych są płukanki i irygacje, warto skorzystać ze specjalnych zestawów, które dostępne są w aptekach.

Za pomocą urządzenia, wyglądem przypominającego konewkę, do nosa wtłaczana jest sól fizjologiczna, która oczyszcza nos i zatoki z zalegających wydzielin. Istotnym elementem domowej kuracji jest także przeprowadzanie inhalacji z wykorzystaniem izotonicznego roztworu słonej wody z dodatkiem np.

kropli eukaliptusowych lub miętowych, które złagodzą ból i zniwelują potrzebę zażywania środków przeciwbólowych. Warto stosować ciepłe okłady na twarz, gdyż redukują uczucie bólu. Ważne jest picie dużej ilości wody, gdyż utrzymanie dobrze nawilżonej błony śluzowej zatok ułatwia rozrzedzenie i pozbycie się śluzu.

Należy unikać napojów, które zawierają kofeinę lub alkohol, gdyż przyczyniają się do odwodnienia. Co więcej, z pozoru prozaiczne czynności mogą przynieść ulgę, żucie gumy czy wdychanie olejków eterycznych (miętowego, eukaliptusowego czy z drzewa herbacianego) przyczyniają się do udrożnienia nosa.

Chore zatoki bez kataru, czy to możliwe?

Wiele osób, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, uskarża się na ból zatok bez kataru. Sytuacja ta, może być spowodowana nagłą zmianą temperatury między tą, panującą w pomieszczeniach, a na zewnątrz. Należy również wskazać, że niektóre osoby, ze względu na wady anatomiczne w budowie, są z natury skłonni do chorób zatok.

Katar uznawany jest za nieodłączny element zapalenia zatok, jednak poza wydzieliną z nosa, zapaleniu towarzyszą również inne objawy wskazujące na problem. Dlatego też konieczne jest wykonanie badań, których celem jest określenie ogólnego stanu zdrowia, gdyż ból zatok może wynikać nie z zapalenia zatok lecz np.

z występowania narośli bądź polipów w zatokach.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Rozpoznanie przewlekłego zapalenia zatok jest możliwe, kiedy proces zapalny, pomimo prawidłowego leczenia, utrzymuje się przez 8-12 tygodni. Schorzenie to może pojawić się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zazwyczaj chroniczne zapalenie zatok dotyczy zatoki szczękowej oraz komórek sitowych, rzadziej zaś zatoki czołowej.

Schorzenie to może mieć różne przyczyny, najczęściej jednak wynika ze stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych, które są długotrwałe (trwają dłużej niż dwanaście tygodni). Schorzenie objawia się występującą z nosa wydzieliną: śluzową, ropną, mieszaną bądź wodnistą, która stanowi przeszkodę w swobodnym oddychaniu.

Charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia zatok są naprzemiennie pojawiające się okresy zaostrzenia i remisji choroby. Ponadto, schorzeniu mogą towarzyszyć również inne dolegliwości w postaci alergii, zapalenia oskrzeli bądź nieżytu krtani.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok polega na przyjmowaniu antybiotyków (antybiotykoterapia nie powinna trwać krócej niż 3 tygodnie). Co więcej, konieczne jest leczenie objawowe, które polega na zwalczaniu obrzęku śluzówki i usuwaniu zalegającej w zatokach wydzieliny.

W rozrzedzeniu wydzieliny pomocne jest stosowanie kropli do nosa, aerozoli lub płukanek. Należy podkreślić, że przewlekłe zapalenie zatok jest chorobą, która może skutkować pojawieniem się trwałych zmian w śluzówce zatok. Leki i antybiotykoterapia w przypadku przewlekłego zapalenia zatok, mogą okazać się nieskuteczne.

W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego, które poprzedzone jest diagnostyką obrazową (tomografią komputerową), celem analizy przebiegu i umiejscowienia zatok oraz ustalenia zakresu zabiegu.

Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu zaatakowanych i zmienionych chorobowo tkanek, a także wytworzenie drożnego połączenia zatok z jamą nosową. 

Podsumowując w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok niezwykle istotna jest trafna diagnoza, gdyż zwykłe zapalenie zatok, które jest niewłaściwie leczone lub nieleczone wcale, może skutkować pojawieniem się przewlekłego zaplenia zatok. Dlatego też, w przypadku pojawienia się charakterystycznych objawów, należy udać się do lekarza bądź farmaceuty celem uzyskania informacji, jaki lek będzie najlepszy w przypadku występujących dolegliwości.

Bibliografia:

Krzeski A., Janczewski G., Choroby nosa i zatok przynosowych, Wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2003

Krzeski A., Gromek I., Zapalenie zatok przynosowych, Wyd. Via Medica, Gdańsk 2008

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*