Ból szyi i karku – dlaczego boli kark i szyja?

Bóle ramion i szyi są jednymi z najczęstszych przewlekłych dolegliwości bólowych występujących u osób pracujących w pozycji siedzącej.

Przeciążenie mięśni, ich naciągnięcie oraz zmiany zwyrodnieniowe to powszechne przyczyny bólu ramion i szyi.

Dyskomfort na początku zwykle jest niewielki, tylko lekko obniżający samopoczucie, lecz z upływem lat ulega nasileniu, a zmiany mogą prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Skąd się bierze ból ramion i szyi, jakie są jego przyczyny i jak leczyć?

Dlaczego boli szyja?

Ból szyi i karku – dlaczego boli kark i szyja?Najczęstszą przyczyną bólu szyi jest nieprawidłowa pozycja podczas długotrwałej, siedzącej pracy. Doskonale znają to pracownicy biurowi i osoby pracujące przed komputerem. Napięte mięśnie, ciągłe pochylenie głowy do przodu, uniesione barki, brak podparcia dla łokci – to wszystko sprawia, że mięśnie szyi nie mają czasu na wypoczynek. Nieustające napięcie prowadzi do bolesnych przykurczów, które w konsekwencji po wielu latach mogą zmienić się w zmiany zwyrodnieniowe.

Ból szyi może być związany z tzw. syndromem SMS-owej szyi, stosunkowo nowego zjawiska związanego bezpośrednio z upowszechnieniem się technologii mobilnych. Układ kostny i mięśniowy człowieka przystosowany jest do utrzymywania sylwetki wyprostowanej z głową w pozycji, która nie stanowi obciążenia dla kręgosłupa.

Wystarczy jednak lekkie pochylenie głowy do przodu, by siły zupełnie inaczej się rozkładały.

Przyjmując, że głowa przeciętnego człowieka waży około 5,5 kg, to przy pochyleniu jej o około 15 stopni, kręgosłup obciążany jest tak, jakby głowa ważyła 12 kilogramów, a przy pochyleniu głowy o 60 stopni, kręgosłup musi już znieść obciążenie aż 27 kilogramów. To musi skończyć się bólem z tyłu szyi.

Długotrwałe pochylanie się nad ekranem smartfona, tabletu, siedzenie w złej pozycji przed komputerem czy też praca biurowa w pozycji z pochyloną górną częścią tułowia początkowo objawia się bólem szyi i ramion, dyskomfortem i bólem pleców również w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Z czasem mogą pojawiać się bóle głowy, drętwienie rąk, sztywność mięśni, uczucie mrowienia w obrębie szyi, ramion i łopatek oraz ból przy ruchach szyją.

Bóle szyi i ramion spowodowane przeciążeniem mięśni z początku są niegroźne i można im skutecznie zapobiegać ćwiczeniami fizycznymi.

Z czasem jednak dolegliwości będą się nasilały, mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, trwałych przykurczów mięśni i ścięgien oraz zaburzeń neurologicznych.

Może pojawić się ból ramienia przy podnoszeniu ręki ograniczający zakres ruchów, ból pomiędzy łopatkami, a także silne przewlekle bóle głowy.

Inne przyczyny bólu ramion i szyi

Mimo iż zdecydowana większość przypadków ma podłoże w napięciu mięśni, złej postawie ciała, stresie i braku aktywności fizycznej, to jednak ból szyi i ramion może być objawem innych, poważniejszych chorób, wymagających specjalistycznego leczenia. Należą do nich m.in.:

 • urazy kręgosłupa,
 • mielopatia szyjna,
 • kręgozmyk,
 • kręcz szyi,
 • stenoza kanału kręgowego,
 • i inne zmiany chorobowe powodujące ucisk na struktury kręgosłupa.

Mogą one dawać nietypowe objawy, takie jak ból szyi z lewej strony albo tylko z prawej, zaburzenia neurologiczne, dolegliwości przy poruszaniu się i wiele innych.

Ból ramienia i szyi – jak zapobiegać?

Ból szyi i karku – dlaczego boli kark i szyja?Najprostszą formą zapobiegania dolegliwościom jest dbanie o zachowanie prawidłowej pozycji ciała podczas pracy przed komputerem, czy podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Pozycja ciała powinna być wyprostowana, a głowa zwrócona do przodu. Warto zainwestować w ergonomiczny fotel biurowy wspierający kręgosłup w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym, a od czasu do czasu robić przerwy od pracy. Polecamy również sen na specjalnych poduszkach i materacach wspierających odcinek szyjny kręgosłupa.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, jak zapobiegać bólom pleców, ramienia i szyi jest umiarkowana aktywność fizyczna.

Regularne ćwiczenia rozciągające, siłowe oraz sprawnościowe to recepta na lepsze samopoczucie i pozbycie się bólów związanych z przykurczami mięśni.

Warto też korzystać z technik relaksacyjnych i masaży – zabiegi te są skuteczne dla rozluźnienia spiętych mięśni.

Jak leczyć bóle szyi i ramion?

Ból szyi i karku – dlaczego boli kark i szyja?Jeżeli dolegliwości spowodowane są przeciążeniem mięśni, zalecane są masaże, okłady rozgrzewające, żele i maści o działaniu przeciwzapalnym oraz leki przeciwbólowe. Pomocne mogą być zabiegi akupunktury oraz rehabilitacje, które wykonujemy w Centrum Leczenia Bólu AnalgoMed we Wrocławiu. Zajmujemy się też diagnozą oraz leczeniem bólu przewlekłego mającego inne podłoże. Ból ramienia przy podnoszeniu ręki, ból szyi z prawej strony czy pojawiający się tylko w określonych warunkach, może oznaczać proces chorobowy bądź zwyrodnieniowy, którego nie wolno zignorować. Jeżeli odczuwasz przewlekły ból szyi, ramion lub pleców, koniecznie zgłoś się na konsultację.

Poprzedni Wpis Następny wpis

Pierwsza pomoc przy bólu karku. Dlaczego boli kark, szyja i głowa z tyłu?

Ból szyi i karku – dlaczego boli kark i szyja?
fot. Adobe Stock

Ból karku to przeważnie nerwoból w obrębie korzeni rdzeniowych szyjnych lub nerwoból splotu barkowego. Jest to dolegliwość powszechna. Powodują go zmiany będące konsekwencją urazu lub przeciążenia, napięcie w wyniku stresu, zwyrodnienia w odcinku szyjnym kręgosłupa lub dyskopatia (wypadnięcie dysku tarczy międzykręgowej).

Spis treści:

 1. Przyczyny bólu karku
 2. Objawy bólu karku
 3. Ból karku – pierwsza pomoc

Przyczyny bólu karku

Za ból karku mogą być odpowiedzialne:

 • napięcie mięśni w wyniku stresu,
 • nieprawidłowa pozycja ciała w czasie spania (brak podparcia szyi), podczas pracy przy komputerze lub używania telefonu, długotrwałe albo nadmierne skręcanie szyi,
 • zmiany po urazie lub przeciążeniu karku (w tym zmiany zapalne),
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • wypadnięcie dysku.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby osób skarżących się na dolegliwości bólowe karku i szyi. Jest to w dużej mierze spowodowane zmianą trybu życia: ograniczeniem aktywności fizycznej i przyjmowaniem nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, pracy przy biurku, przed monitorem komputera i telefonu, ale też napięciem mięśni w wyniku stresu.

Pochylona lub przesunięta w przód głowa, uniesione łopatki i zgarbione plecy osłabiają mięśnie szyi i głowy, powodują ich napięcie, nadmierne obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa, w rezultacie przeciążenie, a z czasem nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. W konsekwencji powtarzanej regularnie błędnej postawy, braku aktywności wzmacniającej i rozciągającej mięśnie szyi, karku i pleców, dochodzi do osłabienia karku i większej podatności na urazy, stany zapalne i dolegliwości bólowe.

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną bólu karku jest uraz, należy udać się do lekarza.

Objawy bólu karku

Ból karku może być odczuwalny jako ból, ucisk, napięcie mięśni, sztywność tej okolicy, dolegliwości mogą promieniować do jednego barku lub obydwu, do ramion, a także między łopatki.

Może występować ból głowy, szczególnie z tyłu (część potyliczna).

Bólowi karku niekiedy towarzyszy wrażenie drętwienia, mrowienia palców dłoni lub całych rąk oraz osłabienie ich siły, co świadczy o ucisku nerwów szyjnych.

Objawami towarzyszącymi bólom karku są również bóle twarzy, ograniczenie ruchomości szyi i sztywność tego odcinka, zawroty głowy oraz ból przy uciskaniu karku.

Jeżeli ból karku nasila się w nocy i nad ranem, jest odczuwany jako wędrujący na tył głowy, albo pojawia się lub jest silniejszy podczas leżenia, to wskazuje na długotrwałe nieprawidłowe położenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Chory często chwyta się za tył głowy i górną część karku, próbuje rozmasować to miejsce, co może dawać wrażenie ustąpienia lub złagodzenia dolegliwości.

Ból karku – pierwsza pomoc

Jeśli ból karku nie jest następstwem urazu czy wypadku, to aby złagodzić dolegliwości, należy wprowadzić w życie kilka zasad.

 • Należy rozpoznać, jakie czynniki powodują ból karku i starać się je wyeliminować. Jeśli powodem problemów jest nieprawidłowa pozycja spania, warto zaopatrzyć się w poduszkę korekcyjną podpierającą szyję. Jeżeli ciężki plecak, lepiej unikać jego noszenia.
 • Ulgę w bólu karku przyniesie korygowanie postawy ciała, np. podczas leżenia na boku włóżmy podpórkę pod szyję tak, by nie „wisiała” ona w powietrzu, unikajmy przesuwania głowy w przód i unoszenia ramion. Im bardziej wysuwamy głowę, tym większa siła jest konieczna do utrzymania takiej pozycji. Pamiętajmy, że głowa waży ok. 4-5 kg, to niemało.
 • Przydatne w takich sytuacjach jest wykonywanie tzw. retrakcji szyi, polegającej na cofaniu podbródka do siebie. Możemy sobie wyobrazić, że nasz podbródek leży na jakiejś płaszczyźnie i mamy go przesunąć w kierunku do siebie, możemy też stanąć przed lustrem i próbować zrobić „podwójny podbródek”. Przy retrakcji nie powinniśmy prostować szyi. Jest to ćwiczenie rozciągające mięśnie głębokie prostujące odcinek szyjny oraz wzmacniające głębokie zginacze szyi.
 • W bólu karku można stosować ciepłe okłady, nacieranie bolesnego miejsca spirytusem salicylowym lub kamforowym, albo środkami przeciwzapalnymi dostępnymi w aptece, które działają miejscowo (maści, żele).
 • Dolegliwości możemy łagodzić masując samodzielnie kark i mięśnie górnej części karku, zwłaszcza po dłuższym trzymaniu głowy w jednej pozycji.
 • Z pomocą może przyjść sprzęt ortopedyczny w postaci miękkiego gorsetu na szyję, który na pewien czas pozwoli odciążyć kark.

Jeżeli wprowadzone zmiany nie przynoszą poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Leia também:  Como calcular o intervalo de confiança: 6 passos

Więcej na temat zdrowia pleców:Jak nie przeciążać kręgosłupa?Ćwiczenia na kręgosłup pomogą ci w walce z bólemZwyrodnienie kręgosłupa – objawy i leczenieĆwiczenia na plecy: wzmacniające, rozciągające, do wykonania w domu5 niezawodnych sposobów na przewiane plecy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Ból karku – przyczyny, objawy, postępowanie przedlekarskie

Bóle karku występują prawie u wszystkich. Bardzo często narzekamy na drętwienie ramion i karku, a jakiekolwiek nim poruszanie sprawia ból.

Występowanie takich dolegliwości każdego dnia jest sytuacją niebezpieczną, która wymaga pilnej konsultacji z lekarzem w celu ustalenia jej przyczyny.

Ból karku może występować na skutek długotrwałego stresu, pracy w pozycji siedzącej lub spania w nieodpowiedniej pozycji.

Ból karku występuje zwykle jako konsekwencja napięcia mięśni oraz przeciążenia kręgów kręgosłupa.

Odkształceniom kręgosłupa szyjnego sprzyjają nie tylko wielogodzinne sesje przed komputerem i związane z nimi napięcia mięśni, ale także bierny sposób wypoczywania oraz spędzania wolnego czasu – często zamiast podpierać głowę i kręgi szyjne, podpieramy na oparciu samą głowę.

Winę może ponosić również wystawianie się na przeciąg, wówczas zimne powietrze podrażnia zakończenia nerwowe na skórze, tzw. korzonki. Do zawiania może dojść podczas jazdy samochodem czy z powodu odsuniętej szyby w pociągu podczas podróży. Nie należy zapominać zmianach zwyrodnieniowych, które pojawiać się mogą z wiekiem.

Ponadto brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie karku. Brak jakichkolwiek ćwiczeń tych okolic powoduje brak stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, co objawia się bólem. Również podejmowanie wysiłku fizycznego bez wcześniejszej rozgrzewki może spowodować przypadkowe naciągnięcie mięśni i ból karku.

Niewłaściwa pozycja głowy ma duży wpływ na powstawanie dolegliwości bólowych karku. Zdarza się, że podczas pracy nasza głowa jest zbyt wysoko uniesiona, skręcona lub opuszczona. W dużej mierze zależy to od wysokości na jakiej znajduję się monitor komputera.

Wówczas dochodzi do napięcia mięśni, które uwidacznia się szczególnie po kilkugodzinnej pracy.

Warto wspomnieć, że przyjmowanie niewłaściwej pozycji przed komputerem może w następstwie powodować przykurcz mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków, powodujące ból o przewlekłym charakterze.

Diagnostykę zmian zwyrodnieniowych warto rozpocząć od pakietu badań reumatologicznych, oferowanych przez firmę uPacjenta, która specjalizuje się w pobieraniu materiału do badań w domu pacjenta.

Nerwoból zaczyna się stopniowym nasileniem bólów karku i głowy w okolicy potylicznej. Chory zmaga się z bólem najczęściej tuż po przebudzeniu. Oprócz dolegliwości bólowych karku, pojawiać się może wrażenie drętwienia, mrowienia oraz ograniczenie ruchów.

Sprawdź czy powinieneś skonsultować się z lekarzem? Przejdź samodzielnie przez wstępny wywiad medyczny.

W przypadku, gdy ból karku dokucza nam od czasu do czasu, nie należy się zbytnio martwić. Wystarczy zastosować domowe metody.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy ból karku występuje przewlekle – wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Specjalista powinien w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę tego bólu, a w razie konieczności przeprowadzić potrzebne badania. Wśród badań pomocnych w rozpoznaniu wyróżnia się:

 1. badanie krwi,

 2. badanie tomograficzne,

 3. badanie radiologiczne kręgosłupa szyjnego,

 4. badanie ultrasonograficzne przepływów w tętnicach kręgowych oraz szyjnych.

Podstawowe badanie laboratoryjne, które pomoże w diagnostyce bólu w okolicy karku, oferuje centrum medyczne DrDiagnoza.com.

Ból karku – postępowanie przedlekarskie

Jeżeli bóle karku nie wynikają z urazu tej okolicy, to w celu zmniejszenia lub wyeliminowania dolegliwości należy:

 1. wkładać pracę w usprawnienie ruchowe tej okolicy kręgosłupa za pomocą ćwiczeń ruchowych lub delikatnych masaży rozluźniających układ mięśniowo-więzadłowy oraz utrzymujących sprawność ruchową w stawach międzykręgowych, masaż leczniczy kupisz na medonetmarket.pl,

 2. pamiętać o prawidłowym położeniu głowy w stosunku do kręgów szyjnych i właściwą ruchomość w tym zakresie,

 3. bolące miejsca nacierać spirytusem salicylowym lub maścią/żelem rozgrzewającym, aby wzmocnić w ten sposób mięśnie karku i spowodować ich okresowe rozluźnienie, żel rozgrzewający kupisz na Medonet Market,

 4. usunąć ewentualne współistniejące ogniska zakażenia, które prowadzą do podtrzymywania procesu zapalnego w stawach międzykręgowych i tkankach otaczających te stawy,

 5. pamiętać o przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas leżenia oraz – jeżeli to możliwe – leżenie na twardym podłożu,

 6. wziąć ciepłą kąpiel, aby się zrelaksować i tym samym rozluźnić napięte mięśnie, wypróbować plastry chłodzące Mentholka,

 7. wystawić się na promienie słoneczne.

Jeśli zlecone postępowanie nie przynosi ulgi, należy skonsultować się z lekarzem. Nie czekaj z wizytą i umów wizytę z lekarzem rodzinnym w ramach NFZ za pośrednictwem portalu halodoctor.pl.

WAŻNE: należy pamiętać, że nie istnieją skuteczne sposoby leczenia dolegliwości zwyrodnieniowych; możemy jedynie zmniejszyć towarzyszące jej objawy – w tym celu stosuje się preparaty przeciwbólowe w formie doustnej lub maści oraz środki przeciwzapalne i witaminy. Dobre działanie mają również plastry rozgrzewające, które działają rozkurczająco.

Przykładem preparatu rozgrzewającego do stosowania zewnętrznego przy bólu karku jest przeciwbólowy krem CBD z glukozaminą. Tego rodzaju środek łagodzi bóle mięśniowo-stawowe.

Migrena to nie wyrok. Co pomaga na ból, który ścina z nóg

Jak wiadomo brak ruchu ma negatywny wpływ na nasz kręgosłup, dlatego podczas długotrwałej pracy przed komputerem należy robić sobie co jakiś czas przerwy. Należy wykonywać kilka obrotów głową (raz w lewo, raz w prawo). Ponadto zalecane jest wykonywanie kilka razy w tygodniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie szyi oraz obręczy barkowej.

 • Przykładowe ćwiczenia:
 • – prawą rękę połóż na swojej prawej skroni, a następnie przechylaj głowę w prawo jednocześnie stawiając jej opór ręką; następnie staraj się napierać głową w lewo, do tyłu oraz do przodu, blokując za każdym razem ruch głowy ręką;
 • – lewą ręką należy objąć głowę od tyłu, a następnie ułożyć na niej prawą dłoń i naciskać nią przez chwilę, aby zmusić głowę do przechylenia się w lewo; potem zmień stronę i powtórz;
 • – przechylaj głowę raz do tyłu, raz do przodu, potem do prawego oraz lewego ramienia; następnie możesz ją do oporu skręcić w lewo i prawo.

Osoby z bólem napięciowym mogą uzyskać ulgę stosując ciepłe okłady. W tym celu należy na karku położyć zmoczony uprzednio w ciepłej wodzie ręcznik lub termofor. Z kolei przy urazach, którym towarzyszy ból szyi i ograniczony ruch głową – zastosowanie znajdują zimne okłady, np. mrożonka owinięta ścierką, zimne kompresy dostępne w aptece.

Oprócz tego zaleca się spanie na jednej, najlepiej płaskiej poduszce zmniejszającej napięcie karku i barków.

Lekarze polecają zainwestowanie w poduszkę ortopedyczną, która posiada specjalne zagłębienie na głowę oraz wybrzuszenie pod szyję. Jej zaletą jest fizjologiczne ułożenie odcinka szyjne kręgosłupa oraz rozkurczanie napiętych mięśni.

Możesz wypróbować, również elektryczną poduszkę rozgrzewającą, która poprzez wydzielane ciepło rozluźnia mięśnie i niweluje ból karku.

UWAGA! Jeśli cierpisz na bóle karku unikaj spania na brzuchu z głową przekrzywioną w bok.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Źródła

 • Domowy Poradnik Medyczny, PZWL
 • Zgubne skutki nadstawiania karku Najpierw pojawia się delikatne mrowienie, potem odrętwienie, a na koniec niemal sztywne mięśnie ograniczają swobodne ruchy głową. Na bóle karku uskarżają się nie…
  1. Przezierność karku płodu
  2. Na ile wiarygodny jest wynik przezierności karkowej płodu w 12 tygodniu ciąży?
  3. Lek. Ewa Zarudzka
 • Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku Bóle głowy w wyniku zmian w szyi i karku są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi (najczęściej), urazowymi lub są następstwem wypadnięcia jądra galaretowatego… Kazimierz Janicki
 • Sztywność karku Sztywność karku jest objawem, z którym prawdopodobnie spotkał się każdy z nas. Jest to odruchowa reakcja, którą można wywołać w sytuacji podrażnienia opon… Kazimierz Janicki
 • Kurczowy kręcz karku Kurczowy kręcz karku jest jedną z najczęściej spotykanych form dystonii. Przez pojęcie dystonii rozumie się niekontrolowane wzmożenie napięcia mięśni i ich… Andrzej Szczudlik
 • Koronawirus i izolacja. Co praca zdalna robi z ciałem i psychiką? Epidemia koronawirusa zmusiła do nauki lub pracy zdalnej znaczną część społeczeństwa. Praca z domu może negatywnie odbijać się na zdrowiu psychicznym i fizycznym,…
 • Stenoza kanału kręgowego Stenoza kanału kręgowego ma swoją przyczynę w zbyt wąskim kanale kręgowym, przez co uciskane są struktury rdzenia kręgowego. Znajduje się on w kanale kręgowym…
 • Torbiel Bakera Torbiel Bakera, zwana również cystą Bakera albo torbielą dołu podkolanowego, tworzy się pod kolanem i łatwo wyczuć ją w badaniu palpacyjnym. Nie stwarza…
 • Pierwsza taka operacja kręgosłupa Kolejny sukces lekarzy z Olsztyna. Tym razem eksperci ze Szpitala Dziecięcego wszczepili 7-letniemu chłopcu implant kręgosłupa wykorzystując tzw. technologię… PAP
 • Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie [WYJAŚNIAMY] Rwa kulszowa pojawia się zwykle w niespodziewanym momencie. Przeszywający, paraliżujący ból pleców i nóg, który nie pozwala wyjść z łóżka, zjawia się podczas byle… Adriana Siess
Leia também:  Czerwone plamy na skórze – jakie są przyczyny i jak leczyć czerwone plamy na ciele?

Ból karku i szyi – przyczyny. Co pomoże na ból karku?

Ból karku powoduje siedzenie przy biurku, przeciąg, stres, albo spanie w nieodpowiedniej pozycji. Uczucie sztywności i ból szyi ograniczają swobodne poruszanie głową. Zamiast trzymać ją w jednej pozycji, aby uniknąć cierpienia, wykorzystaj proste sposoby, które złagodzą dolegliwości i rozluźnią mięśnie karku.

Najczęstszą przyczyną bólów karku jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa. Prowadzi do nich np.

praca z komputerem, spanie na stercie poduszek czy długo utrzymujący się stres (powoduje mimowolne napinanie mięśni szyi i głowy). Winne może być też siedzenie w przeciągu.

Strumień chłodnego powietrza podrażnia zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, zwane korzonkami. To uruchamia reakcje łańcuchową prowadzącą do bolesnego przykurczu mięśni.

Ból karku a niewłaściwa pozycja

Gdy głowa jest zbyt uniesiona (monitor za wysoko), skręcona (monitor stoi z boku biurka), opuszczona (laptop na kolanach), mięśnie karku nadmiernie się napinają i następuje przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Nie dziw się zatem, że po kilkugodzinnej pracy masz bóle karku, a czasem barków i głowy.

Następstwem niewłaściwej pozycji przed komputerem bywają przykurcze mięśni (zlikwidować je może tylko fachowa rehabilitacja) oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków, które powodują ucisk na korzenie nerwowe i wywołują przewlekły ból.

Przeczytaj także: Garbisz się? Te ćwiczenia wyprostują każde plecy!

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi

Bezruch szkodzi kręgosłupowi. Dlatego podczas pracy z komputerem co jakiś czas zrób kilka obrotów głową – raz w prawo, raz w lewo. 2-3 razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie szyi i obręczy barkowej, powtarzając każde po kilka razy. Poniżej zamieszczamy niektóre z nich.

 • Przechyl głowę do tyłu, do przodu, do prawego i lewego ramienia, następnie maksymalnie skręć ją w lewo i w prawo.
 • Obejmij lewą ręką głowę od tyłu, połóż na niej prawą dłoń i naciskaj nią przez chwilę, zmuszając głowę do skłonu w lewo; powtórz, zmieniając stronę.
 • Połóż prawą rękę na prawej skroni, przechylaj głowę w prawo, stawiając jej opór ręką. Potem napieraj głową w lewo, do przodu, do tyłu, blokując jej ruch ręką.

Przeczytaj także: Zestaw ćwiczeń rozciągających na ból karku

Poduszka ortopedyczna na ból karku i szyi

Sterta poduszek pod głową nie daje wytchnienia karkowi podczas snu, zwiększa bowiem napięcie mięśni karku i barków. Dlatego śpij na jednej, dość płaskiej poduszce.

Najlepiej sprawić sobie ortopedyczną, która ma zagłębienie na głowę i wybrzuszenie pod szyję. Zapewnia fizjologiczne ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa i sprzyja rozkurczeniu napiętych mięśni.

Unikaj spania na brzuchu, z głową przekrzywioną na bok. Pozycja taka przeciąża kręgi i zwiększa napięcie mięśni.

Masuj barki

Masaż daje najlepsze efekty, gdy wykona go profesjonalista, ale jeśli dolegliwości nie są nasilone, sama też możesz rozluźnić napięte mięśnie karku i pleców. Ugniataj je palcami tak jak przy wyrabianiu ciasta. By efekt był lepszy, do masażu użyj olejków rozmarynowego i majerankowego (dodaj 2 krople do łyżeczki oleju jadalnego).

Uwaga: nie masuje się kręgosłupa, tylko otaczające go mięśnie!

Przy bólu napięciowym mięśni ulgę przynoszą ciepłe okłady. Możesz np. położyć na karku ręcznik zmoczony w gorącej wodzie lub termofor albo polewać kark ciepłym prysznicem. Zimne okłady natomiast są pożądane przy urazach, np.

gdy ból szyi i ograniczone ruchy głową pojawiły się po gwałtownym hamowaniu samochodu. Wtedy natychmiast w obolałym miejscu połóż np.

mrożonkę owiniętą w ściereczkę lub specjalny zimny kompres (kupisz go w aptece) i zgłoś się do ortopedy.

Na przewlekły ból karku leki rozgrzewające i przeciwbólowe

Gdy boli cię kark wskutek napięcia mięśni, sięgnij po plastry i maści rozgrzewające. Ciepło działa rozkurczająco.

Jeśli powodem twojego cierpienia są zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa, ulgę przyniosą ci doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty lub żele i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warto najpierw sięgnąć po preparaty do smarowania, ponieważ działają tylko w miejscu bólu.

miesięcznik “Zdrowie”

Czy artykuł był przydatny?

Więcej z działu Kręgosłup, kości, stawy

Wissenswertes über Nackenschmerzen

Przyczyny bólu szyi

Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie oddziaływać na szyję i plecy. Najczęstsze z nich to:

 • Napięcie mięśni
 • Kontuzje
 • Stany zapalne lub choroby reumatyczne
 • Zablokowanie kręgów
 • Wypadnięcie dysku
 • Osteoporoza (ubytek masy kostnej)

Przyczyny bólu szyi nie zawsze występują nagle. Ból może trwać niezauważenie przez pewien czas. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch lub zimny przeciąg, aby ból nagle się zaostrzył.

Istnieje także wiele innych przyczyn, które mogą powodować wystąpienie objawów:

 • Nieprawidłowy sposób podnoszenia ciężarów
 • Nieodpowiedni ruch, np. podczas uprawiania sportu
 • Naciągnięcia, napięcia lub niewłaściwa pozycja podczas snu

Powyższe przyczyny zwykle sprawiają, że ból staje się zauważalny z powodu dużego natężenia.

Współczesny styl życia jako przyczyna bólu szyi

Wiele osób cierpi obecnie na bóle szyi i pleców. Przyczynia się do tego bezpośrednio nasz współczesny styl życia. Patrząc wstecz, zauważymy, że współczesny człowiek porusza się w bardzo ograniczonym stopniu.

Z powodu braku odpowiedniej ilości ruchu nasze mięśnie są słabiej rozwinięte. Nie są one w stanie odpowiednio podtrzymywać i odciążać kręgosłupa, co prowadzi do pojawienia się bólu pleców.

Początkowo odczuwamy napięcie w szyi, które może jednak przekształcić się w silny ból. To sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować.

Brak ruchu to nie jedyny problem. Spora część osób cierpi z powodu jednostronnego obciążenia czy złej postawy. Spędzanie w pracy wielu godzin w pozycji siedzącej, wykonywanie nieergonomicznej pracy przy ekranie czy wpatrywanie się w telefon komórkowy (tzw. „szyja smartfonowa”) również może powodować pojawienie się napięcia w szyi czy wystąpienie innych objawów.

Długotrwałe utrzymywanie niewłaściwej pozycji ciała lub jego jednostronne obciążenie może prowadzić do ucisku nerwów w okolicy szyi, barków lub pleców. Często objawia się to silnym bólem pleców, napięciem mięśni lub drętwieniem.

Rada: ból szyi często powoduje, że przyjmujemy przynoszącą ulgę postawę, co w konsekwencji jedynie zwiększa ból. Leki marki Aspirin® np. Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy też Aspirin® Effect pomagają złagodzić ból i zapobiegają przyjmowaniu wygodnej, lecz niepoprawnej postawy.

Ból szyi jako czynnik wyzwalający ból głowy

Napięte mięśnie szyi często powodują ból promieniujący na szyję lub ramiona. Może to doprowadzić do tego, że każdy ruch głowy i szyi będzie sprawiał nam ból. Takie napięcie mięśni szyi może skutkować dalszymi problemami. Bóle głowy spowodowane napięciem mięsni i bólem szyi należą do tzw. napięciowych bólów głowy.

Ból szyi może być również objawem towarzyszącym migrenom. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z krążeniem, a także może pojawić się ból rąk i dłoni. Czasami ból szyi jest tak silny, że towarzyszą mu nudności lub wymioty.

Napięte mięśnie to nie jedyna przyczyna bólu szyi i pleców. Ból szyi może być także objawem chorób reumatycznych czy infekcji w okolicy głowy i szyi. W takiej sytuacji poza dotkliwymi dolegliwościami często występują także gorączka, sztywność i ograniczenie zakresu ruchów głowy.

Osteoporoza (zanik kostny) lub zapalenie krążków międzykręgowych i kręgów również mogą powodować ból szyi stanowiący objaw towarzyszący. Jednak również w tym przypadku ból szyi jest tylko jednym z objawów. Gorączka, ból głowy czy zmęczenie równie często towarzyszą zapaleniu kręgów.

Jedna z głównych przyczyn napięcia mięśni

Ciepło

W połączeniu z masażami pozwala rozluźnić napięte mięśnie

Leki przeciwbólowe

Łagodzą ból i zapobiegają przyjmowaniu nieprawidłowej postawy

Zapobieganie

Należy zwracać uwagę na postawę przyjmowaną podczas siedzenia

Stres psychiczny często jest ignorowany jako potencjalna przyczyna bólu szyi. Zła atmosfera w pracy, lęki odczuwane w związku z pracą lub codzienny stres mogą prowadzić do problemów z plecami. Nasze ciała pod wpływem stresu uwalniają adrenalinę.

Mechanizm ten przygotowuje mięśnie organizmu do walki lub ucieczki. Wysiłek fizyczny, w który zaangażowane są mięśnie, w naturalny sposób ponownie obniżyłby poziom adrenaliny. W obecnych czasach stresowi najczęściej nie towarzyszy już praca mięśni co powoduje, że nadmiar adrenaliny pozostaje w organizmie.

Wywołuje to napięcie mięśniowe oraz szereg innych objawów.

Leia também:  Kamica przewodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kręgosłup szyjny ma trudne zadanie – wraz z otaczającymi mięśniami dźwiga ciężar naszej głowy, która waży od pięciu do sześciu kilogramów.

Sposoby na ból szyi

Przed rozpoczęciem leczenia lub terapii należy ustalić przyczynę bólu szyi. Dyskopatii na przykład nie można leczyć ciepłem ani środkami przeciwbólowymi. W tym przypadku należy zgłosić się do lekarza, konieczna może się nawet okazać interwencja chirurgiczna.

Ból szyi najczęściej jednak nie jest spowodowany chorobą lub urazem. W większości przypadków na zwiększenie lub zmniejszenie intensywności bólu wpływa styl życia. W tej sytuacji należy podjąć środki mające na celu opanowanie objawów.

 • Częściej ćwicz. O ruchu zapominają w szczególności osoby spędzające w pracy dużo czasu w pozycji siedzącej. Sport to coś więcej niż tylko rozrywka. Ma on długotrwały pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
 • Zadbaj o ergonomiczną postawę. To również dotyczy głównie osób pracujących w pozycji siedzącej. Inną grupę ryzyka stanowią osoby, które dużo wolnego czasu spędzają przy komputerze.
 • Ból szyi może być spowodowany także postawą przyjmowaną podczas snu. Może być to wina zbyt twardej poduszki lub zbyt miękkiego materaca. Kręgosłup szyjny nie powinien w nocy pozostawać w niewygodnej pozycji. Zasięgnij porady na ten temat np. w specjalistycznych sklepach z materacami.
 • Naucz się relaksować. Ogranicz stres, który jest głównym czynnikiem powodującym ból szyi i napięciowe bóle głowy. Wymaga to odpowiedniej modyfikacji stylu życia. Sprawdź, jak zmiany w Twojej codziennej rutynie mogą poprawić jakość odpoczynku.
 • Ostry ból szyi najlepiej leczyć ciepłem. Dobrze sprawdzi się kąpiel lub strumień ciepłej wody z głowicy prysznicowej.
 • Masowanie ramion aż po samą szyję usuwa blokady i rozluźnia napięte mięśnie.
 • Można także przyjąć środki przeciwbólowe, takie jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy też Aspirin® Effect z kwasem acetylosalicylowym jako substancją czynną. Jeśli nie odczuwamy bólu, nie musimy przyjmować wygodniejszej postawy, łatwiej jest nam także zastosować różne środki zaradcze, gdyż nie powoduje to u nas dyskomfortu.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Ciągły ból karku? Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny!

Coraz więcej osób cierpi dziś na ból szyi i karku. Według GUS wśród dolegliwości przewlekłych jest on w Polsce na trzecim miejscu pod względem częstotliwości występowania. Jak walczyć z bólem szyi i kiedy należy się nim niepokoić?

Ból karku a nowe technologie

Co może mieć wspólnego ból szyi ze smartfonem? Okazuje się, że bardzo dużo. Lekarze i trenerzy personalni mówią już wręcz o „szyi smartfonowej”. Gdy do powszechnego użytku wchodziły pierwsze smartfony, nikt nie słyszał o tym problemie. Według statystyk zebranych na podstawie zachowań 11 tys.

użytkowników aplikacji monitorującej RescueTime przeciętny Amerykanin (Polaków z pewnością również to dotyczy) patrzy w ekran telefonu ponad 3 godziny dziennie. Większość tego czasu spędza w nienaturalnych pozycjach – schylając głowę do ekranu i garbiąc się. Trudno się dziwić, że z czasem ból mięśni szyi staje się codziennością.

Na podobny problem skarżą się użytkownicy laptopów. Urządzenia te zaprojektowane zostały do szybkiej pracy w dowolnym miejscu lub tradycyjnie przy biurku z ergonomicznym fotelem. Jednak wiele osób pracuje przez cały dzień na niewygodnym krześle, kanapie czy leżąc w łóżku, a po pracy, nie zmieniając pozycji, ogląda seriale czy gra w gry video.

Trudno się zatem dziwić, że ludzie odczuwają ciągły ból szyi i pleców.

Jeśli ból mięśni karku wynika z używania elektroniki, warto wprowadzić te zmiany:

 • Korekcja postawy – warto kontrolować postawę w ciągu dnia i prostować się. Można też oprzeć się o ścianę i sprawdzić, czy szyja jest prosta, czy jednak wysunięta do przodu. 
 • Przerwy – 5 minut przerwy po każdych 25 minutach pracy przed laptopem i przerywanie aktywności na telefonie po kilku minutach. Można zainstalować aplikacje, które mierzą czas.
 • Ergonomia – do pracy warto mieć odpowiedni fotel i biurko. Na ważne wiadomości w telefonie lepiej nie odpisywać w biegu, lecz w wygodnej pozycji.

Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o dzieci. Spędzanie kilku godzin dziennie z szyją wyciągniętą do przodu to niemal gwarancja bólu szyi i wad postawy w przyszłości. Dobrze, by dzieci, które spędzają sporo czasu ze smartfonem czy tabletem, chodziły też na zajęcia korekcyjne, które korygują problemy w obrębie kręgosłupa.

Ból szyi z lewej/prawej strony?

Wielu zdrowym osobom zdarza się obudzić nagle z niewyjaśnionym bólem szyi z lewej lub prawej strony. Najczęściej przyczyną jest tzw. przewianie, czyli wyziębienie jednej strony karku przez brak szalika czy przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Inna przyczyna to przyjęcie nietypowej pozycji podczas snu – wtedy ból szyi po prawej lub lewej stronie oznacza, że ta część karku została nadwyrężona.

Ból szyi z lewej strony lub ból po prawej stronie karku zazwyczaj przechodzi samoistnie po kilku dniach. Pomóc mogą ciepłe okłady szyi, plastry przeciwzapalne i łagodne masaże. Istnieją również specjalne, ergonomiczne poduszki masujące do stosowania np.

w samolocie czy podczas oglądania telewizji. Pomagają one uniknąć bólu szyi wywołanego przebywaniem długo w jednej, niewygodnej pozycji.

Ból karku po spaniu

Jeśli ból szyi pojawia się rano, to winne może być łóżko lub materac. Spanie w niewygodnej pozycji przez dłuższy czas może uszkadzać i trwale deformować kręgosłup. Winna może być też poduszka.

Zdarza się, że w czasie przeprowadzki czy w innej awaryjnej sytuacji nie ma  wyboru i trzeba spędzić kilka miesięcy na niewygodnej kanapie.

Wówczas pozostają ćwiczenia na kark i masaże, które pomogą przetrwać ten okres. 

Niewygodne łóżko nie powinno być jednak stałym miejscem odpoczynku.

Można dokupić przynajmniej nakładkę lub grubą kołdrę i umieścić ją na takim kiepskim materacu, zmienić poduszkę, a najlepiej – jak najszybciej wymienić łóżko na nowe.

Osoby skarżące się na bóle karku po spaniu często szukają ratunku w dużych, jak najwygodniejszych poduszkach i materacach. Tymczasem to właśnie spanie na płaskim, twardym podłożu może być ratunkiem przy ciągłych bólach w karku.

Zdarza się też, że ból karku i głowy wiąże się ze stresem i przeciążeniem pracą. Taka osoba może mieć wygodne łóżko, ale w nim się nie wysypia, tylko spędza kilka bezsennych godzin każdej nocy.

Jeśli w dzień jest do tego za kółkiem lub przed komputerem, to nietrudno o ciągły ból karku. Wówczas trzeba pomyśleć o technikach relaksacyjnych – jak medytacja, spacery czy aktywne hobby.

Najlepiej, by było to coś, co pomaga jednocześnie rozgrzać i rozruszać mięśnie karku, jak np. pływanie.

Jakie ćwiczenia na kark?

Poniżej lista prostych ćwiczeń polecanych na kark i bóle szyi:

 • 1 min: podnoszenie i opuszczanie ramion – warto je wykonywać jak najczęściej. Nie trzeba do tego nawet wstawać zza biurka.
 • 5 min: kręcenie kółek ramionami, pajacyki, rozciąganie się na łóżku lub macie i napinanie, a następnie rozluźnianie mięśni karku.
 • 30 min: pływanie to sprawdzony sposób na rozluźnienie i uelastycznienie karku bez jego obciążania.
 • 45 min: lekcje jogi i pilatesu są dobre na cały kręgosłup, w tym na ból w karku.
 • 60 min: masaż – głęboki masaż leczniczy wykonany przez profesjonalistę może przynieść całkowitą ulgę już po jednej sesji. Jeśli nie ma do niego dostępu, zastąpi go chociaż uciskanie mięśni karku przez kilka minut.
 • Na szyję i kark można też położyć ciepły lub zimny okład, a także plaster przeciwbólowy i przeciwzapalny, który szybko dociera w miejsce bólu i natychmiast go eliminuje.

Jeśli wszystkie te metody po kilku tygodniach przynoszą niewielki lub bardzo mały efekt, przyczyna bólu karku może być poważniejsza.

Gdy poza karkiem boli też głowa

Ból głowy i karku może być objawem stresu. Poza tym wyróżnia się też szyjnopochodny ból głowy, który jest efektem stanów zapalnych lub zwyrodnieniowych kręgosłupa i szyi. Ból karku może promieniować na żuchwę czy gałki oczne. Leczeniem takich objawów zajmuje się neurolog.

Kiedy ból karku to coś poważniejszego?

Jeśli nie wiadomo, z czego wynika dziwny ból głowy i szyi, może też chodzić o nowotwory i inne poważne zmiany. Bólem w tych okolicach często objawia się nowotwór głowy, ucha lub szyi.

W Polsce choruje na nie ok. 6000 osób rocznie. Nie warto martwić się na zapas, bo ryzyko takiej choroby jest niewielkie.

Jeśli jednak szyja boli z lewej czy prawej strony i nie da się określić przyczyny, warto szybko wykluczyć takie schorzenia u lekarza.

Lek. Michał Dąbrowski

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*