Ból oczu – jakie są przyczyny bólu oka?

Data dodania: 09.01.2021 Ból oczu – jakie są przyczyny bólu oka?

Światłowstręt inaczej zwany fotofobią to nadwrażliwość oczu na światło. Powoduje on dyskomfort, a nawet ból oczu podczas kontaktu ze światłem – zarówno słonecznym, jak i sztucznym. Nie jest on samodzielnym schorzeniem, najczęściej towarzyszy bowiem innym chorobom. Jakie są przyczyny światłowstrętu?

Mrużnie oczu, pieczenie, ból, łzawienie, a także wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce to najczęstsze objawy światłowstrętu.

Tego typu dyskomfort powoduje, że chorzy zgłaszają się do poradni okulistycznej. I nie ma się temu co dziwić, ponieważ rzeczywiście dość często światłowstręt wywołany jest chorobami oczu.

Oprócz tego istnieją także inne dolegliwości, które mogą wywoływać podobne objawy.

Choroby oczu wywołujące światłowstręt

 • Schorzeniem, które najczęściej wiąże się ze światłowstrętem, jest zapalenie spojówek– zarówno infekcyjne, jak i alergiczne. Chory uskarża się na pieczenie i łzawienie oczu, które dodatkowo są zaczerwienione. Czasami również może dochodzić do pojawienia się wydzieliny ropnej, a także opuchlizny.
 • Jaskra to kolejna choroba mogąca wywoływać światłowstręt. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe, będące przyczyną jaskry, wiąże się niekiedy również z łzawieniem oczu, a także nadwrażliwością na światło, powodującą zaburzenia widzenia.
 • Fotofobia dość często ma także związek z chorobami rogówki. Jej zapalenie, owrzodzenia czy też urazy mechaniczne wywołują utratę ostrości widzenia, łzawienie i zaczerwienienia, które są efektem nadwrażliwości na światło.
 • Silny ból oka, który występuje samoistnie bądź też pod wpływem dotyku gałki ocznej, łzawienie, a także światłowstręt to niektóre z objawów zapalenia twardówki.
 • Nadwrażliwość na światło może być również związana z wadami wrodzonymi, do których należy m.in. zanik czopków siatkówki, wrodzona szczelina błony naczyniowej oka czy też brak tęczówki.

Inne choroby będące przyczyną fotofobii

Najczęstszymi przyczynami światłowstrętu są choroby oczu. Należy jednak wiedzieć, że może on towarzyszyć również innym schorzeniom. Pojawia się przy migrenowych bólach głowy, a także wiąże się z nieprawidłową pracą układu nerwowego.

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego czy też zapalenie opon mózgowych to tylko niektóre z jego przyczyn. Fotofobia może być dokuczliwa również dla osób chorych na bielactwo, a także towarzyszyć podawaniu niektórych leków, m.in.

atropiny lub używek.

Podsumowując, nadwrażliwość na światło powinna być zawsze sygnałem alarmowym, którego nie należy lekceważyć. Jeśli wystąpi, warto jak najszybciej udać się do lekarza, aby zdiagnozować jej przyczynę i rozpocząć leczenie.

Przyczyny bólu oka – 9 najczęstszych dolegliwości i ich leczenie

Ból oczu – jakie są przyczyny bólu oka?
fot. Adobe Stock

Ból oka zwykle jest opisywany jako tępy, pulsujący, ostry, czasami towarzyszy mu przekrwienie oczu, światłowstręt, łzawiące oczy.

Alarmujące objawy, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, to oprócz bólu oka: nudności i wymioty, widzenie tęczowej poświaty wokół źródeł światła, wytrzeszcz oka, pogorszenie ostrości widzenia oraz objawy ogólne takie jak dreszcze, gorączka, złe samopoczucie. 

Spis treści:

Ból oka a ciało obce

Ból oka jednostronny, zwykle podczas mrugania, często świadczy o obecności ciała obcego w oku. Można je spróbować usunąć samodzielnie. Na początku należy przepłukać oko letnią wodą lub solą fizjologiczną.

 Jeśli ciało obce jest widoczne w lusterku, a płukanie nie przynosi efektów, można wyprowadzić je z oka popychając np. rożkiem czystej chusteczki. Gdy przeszkoda jest niewidoczna, należy naciągnąć palcami górną powiekę na dolną i przytrzymać przez chwilę.

Jeżeli to nie pomoże – poszukać pomocy medycznej.

Przy bólu oka z powodu ciała obcego warto osłonić je czystym opatrunkiem i starać się nie poruszać gałką oczną, nie pocierać jej. Uwaga, nie należy usuwać przedmiotu, który utkwił w gałce ocznej (np. opiłka metalu).

Ból oka a ostry atak jaskry

Przyczyną bólu oka może być atak jaskry. Przednią komorę oka wypełnia ciecz wodnista. Stale wytwarza ją ciało rzęskowe, a odpływa ona przez tzw. kąt przesączania. Takie krążenie gwarantuje prawidłowe ciśnienie w gałce ocznej.

Gdy dojdzie do zamknięcia kąta – ciecz wodnista zostaje zablokowana, rośnie ciśnienie w gałce ocznej, co może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki.

Ból oka przy ostrym ataku jaskry jest silny,  towarzyszą mu bóle głowy, nudności, tęczowa poświata wokół źródeł światła i silne zaczerwienienie oka. Z problemem trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Ból oka a zapalenie brzegów powiek

Ból oka występuje w przebiegu zapalenia brzegów powiek. Przyczyną często jest zakażenie bakteriami, przenoszonymi w okolice oczu na brudnych rękach czy chusteczce. Chore powieki należy przemywać zaleconymi przez okulistę płynami. Gdy trzeba – lekarz przepisuje maści z antybiotykiem lub steroidami. Na czas leczenia należy zrezygnować z makijażu oczu.

Ból oka a jęczmień

Jęczmień, czyli ostre zapalenie przyrzęskowego gruczołu łojowego, powoduje ból oka. Zmiana ma kształt ziarna zboża.

Stan zapalny trwa kilka dni (można w tym czasie robić ciepłe okłady na oko), po czym jęczmień pęka i wypływa z niego ropna wydzielina.

Trzeba ją ścierać, używając higienicznych gazików. Jeśli po 4 dniach nie pęknie – okulista może przepisać maść lub krople z antybiotykiem.

Ból oka a bakteryjne zapalenie spojówek

Ból oka i jego zaczerwienienie to objawy zapalenia spojówek. Spojówka to cienka błona wyściełająca wewnętrzną stronę powiek i zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej. Jej infekcję mogą wywołać m.in. bakterie.

Tego typu stan zapalny leczy się antybiotykiem w maści lub kroplach. Trzeba oszczędzać oczy (m.in.

ograniczyć pracę przy komputerze i czytanie, wysypiać się), nie należy robić makijażu i nosić soczewek kontaktowych.

Ból oka a podwinięcie powieki

Ból oka towarzyszy również podwinięciu powieki. Najczęściej dotyczy dolnej powieki, która podwija się w kierunku gałki ocznej i drażni ją rzęsami.

Gdy trwa to długo, prowadzi do stanu zapalnego spojówki lub rogówki. Grozi też wysuszeniem oka. Przypadłość częściej dotyczy osób starszych i jest skutkiem m.in. zwiotczenia tkanki włóknistej.

Prawidłowe ustawienie powieki zwykle wymaga zabiegu korekcyjnego.

Ból oka a syndrom „oka biurowego”

Ból oka to częsta dolegliwość osób pracujących przy komputerze. Sytuację może pogorszyć włączona klimatyzacja. By uporać się z problemem, należy przepłukiwać oczy solą fizjologiczną (najlepiej kupić ją w jednorazowych fiolkach), wkraplać do nich kilka razy dziennie tzw.

sztuczne łzy (dostępne w aptece bez recepty). Po pracy oczy muszą odpoczywać (trzeba ograniczyć czytanie, oglądanie telewizji itp.). Można też kłaść na bolące oko kompresy z naparu świetlika.

Oprócz bólu oka u pracowników biurowych występuje też wysuszenie oka, pieczenie, zaczerwienienie oka, może też pojawić się uczucie piasku pod powieką. 

Ból oka a zapalenie tęczówki

Stan zapalny tęczówki objawia się silnym bólem oka, a także światłowstrętem, zaczerwienieniem i łzawieniem. Może być konsekwencją np. urazu oka czy innych schorzeń (m.in. gruźlicy). W połowie przypadków trudno jest ustalić przyczynę tego schorzenia.

Zaniedbane bywa powodem nawet utraty wzroku, dlatego trzeba pilnie zgłosić się do okulisty. Lekarz dobierze odpowiednie leki. Na czas terapii należy oszczędzać oczy i chronić je przed jasnym światłem (zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, a także ograniczanie oświetlenia w domu).

Ból oka a reakcja alergiczna

Ból oka, a oprócz tego m.in. łzotok, zaczerwienienie i opuchnięcie powiek, swędzenie lub pieczenie oczu, pojawiają się po zetknięciu z substancją uczulającą (więcej: objawy alergii). Zwykle dzieje się to okresowo, np. podczas pylenia roślin.

Jeśli wiemy, co nas uczula, najlepiej jest unikać alergenu. Nie zawsze jest to wykonalne, więc wraz z alergologiem należy ustalić możliwość odczulenia. Doraźnie pomogą preparaty antyhistaminowe (niektóre można kupić bez recepty) i płukanie oczu solą fizjologiczną (nawet 10 razy dziennie po kilka kropel).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.09.2014Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego.

Więcej na temat oczu:Zespół suchego okaPrzekrwione oczy – przyczyny i leczenie czerwonych oczuUrazy oczu – co robić?Problemy ze wzrokiem – objawy 6 najczęstszych wad wzrokuZmęczone oczy – 5 porad

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Ból oka – jakie choroby może oznaczać? O czym świadczą m.in. kłucie w oku i ból gałki ocznej

Ból oka to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, która może wzbudzać niepokój. Często świadczy ona o niegroźnym przeciążeniu narządu wzroku.

Jednak pojawiający się ból oczu może wskazywać też na poważny stan chorobowy, zwłaszcza gdy uczuciu bólu towarzyszą także inne objawy. Ból oka często pojawia się przy bólach zatok oraz głowy lub przy migrenach.

Dowiedz się, czym może być spowodowane kłucie w oku, a jakie są przyczyny bólu gałki ocznej.

Ból oka może cechować się różnym charakterem i intensywnością. Czasami towarzyszy mu ból głowy. Pojawia się w różnych sytuacjach i często nie wydaje nam się groźnym zjawiskiem. Nie należy go jednak bagatelizować. Bolące oko może wysyłać nam informację o rozwijającym się schorzeniu, które w konsekwencji może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu oka?

Ból oka nie zawsze wskazuje na poważne schorzenie. Jego przyczyny są różne

Ból oka to dolegliwość dobrze znana wielu pracownikom biurowym. U osób pracujących w tych dość specyficznych i niekorzystnych dla oczu warunkach, często pojawia się też pieczenie, uczucie wysuszenia gałek ocznych, swędzenie, charakterystyczne uczucie piasku pod powiekami i zamglone widzenie. Wpływ na to ma kilka czynników: klimatyzacja, praca przed monitorem komputera oraz oświetlenie.

Leia também:  Pierwszy Tydzien Ciazy Jakie Objawy?

Klimatyzacja – w klimatyzowanych pomieszczeniach powietrze jest suche, podczas gdy najlepsze warunki dla oczu stwarza powietrze o wilgotności na poziomie 45–55 proc. Do nadmiernego wysuszenia powietrza przyczynia się też centralne ogrzewanie.

Praca przed monitorem komputera – człowiek mruga przynajmniej 12 razy na minutę. Jest to tyle istotne, że powierzchnia oka potrzebuje nawilżenia i oczyszczenia, zwłaszcza w tych specyficznych warunkach, które doprowadzają do szybszego odparowania filmu łzowego (ze względu na szerzej otwarte oczy).

Praca z komputerem sprawia, że wzrok skupiany jest na widocznym na monitorze tekście. Doprowadza to do sytuacji, w której mrugamy zbyt rzadko, a oko nie jest dostatecznie nawilżone. Skupiając wzrok na monitorze, czyli na jednym punkcie, utrzymujemy mięśnie oczu w stałym napięciu i w konsekwencji – doprowadzamy do ich szybszego zmęczenia.

Nie bez znaczenia dla naszych oczu jest też wytwarzane przez monitor promieniowanie i pole elektrostatyczne.

Niewłaściwe oświetlenie – często zdarza się, że źródło światła kierowane jest bezpośrednio na klawiaturę. Powoduje to tzw. efekt olśnienia, który jest niekorzystny dla oczu. Światło nie powinno odbijać się ani od klawiatury, ani od blatu biurka.

Ważne jest zatem, żeby przede wszystkim ten drugi element cechował się matowym wykończeniem. Natężenie światła w pomieszczeniu powinno być utrzymywane w granicach 500 luksów. Istotne jest ustawienie biurka. W słoneczny dzień, monitor ustawiony na tle okna staje się mało czytelny.

Niewłaściwe jest też ustawienie komputera ekranem w kierunku okna. 

Aby uniknąć przykrych objawów, warto regularnie wietrzyć pomieszczenie. Pracując przed komputerem, należy używać specjalnych okularów ochronnych. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniego oświetlenia.

Najkorzystniejsze warunki to takie, w których światło nie odbija się od ekranu, więc warto przemeblować pomieszczenie w taki sposób, żeby biurko było ustawione bokiem do okna, w odległości około jednego metra.

 

Ból oka odczuwany podczas mrugania może być spowodowany obecnością ciała obcego pod powieką.

Dolegliwości bólowe, pieczenie i kłucie w oku może wywołać nawet prawie niedostrzegalne zanieczyszczenie (choćby mikroskopijne ziarenko piasku). W takiej sytuacji, nie należy pocierać oka.

Ciało obce trzeba usunąć rogiem czystej chusteczki, następnie dokładnie przemyć oko, najlepiej solą fizjologiczną. Jeżeli ciało obce wbiło się w oko, należy niezwłocznie udać się do okulisty.

Ból oczu a zespół suchego oka

Ból oka może być wywołany zespołem suchego oka. W przebiegu dolegliwości dochodzi do niedostatecznego wydzielania łez lub do zaburzenia składu poszczególnych warstw, składających się na film łzowy. Do wystąpienia choroby może przyczynić się wiele czynników, w tym:

 • wiek – u osób po 40. roku życia można zaobserwować zmniejszone wydzielanie łez,
 • zmiany hormonalne pojawiające się u kobiet po klimakterium lub wywołane przyjmowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
 • mocno chlorowana woda,
 • soczewki kontaktowe,
 • zanieczyszczone powietrze,
 • klimatyzowane powietrze,
 • regularna wielogodzinna praca przy komputerze,
 • dym tytoniowy,
 • blizny spojówkowe powstałe w przebiegu stanów zapalnych lub oparzeń,
 • chorzenia ogólnoustrojowe, w tym choroby reumatyczne, choroby tarczycy, cukrzyca, trądzik różowaty, choroby nowotworowe.

Zespół suchego oka objawia się uczuciem zmęczenia, ciężkością powiek, podrażnieniem i bólem oczu. Pojawia się charakterystyczne uczucie, sugerujące obecność piasku pod powiekami. W niektórych przypadkach pojawia się zamglone widzenie. Rzadziej choroba światłowstręt i swędzenie oczu. Symptomy nasilają się w godzinach nocnych, kiedy organizm naturalnie ogranicza produkcję łez. 

Jeżeli przyczyną dolegliwości jest zatkanie gruczołów Meiboma, lekarz zaleci stosowanie kompresów z 3-procentowego roztworu kwasu bornego.

Kompres należy nasączyć substancją podgrzaną do temperatury 45 stopni Celsjusza i przyłożyć do oczu na 15 minut.

Po tym czasie należy wykonać delikatny masaż powieki, do momentu, aż wypłynie kropla lipidu (tłuszczu), który jest przyczyną niewłaściwej pracy gruczołu.

Inną metodą leczenia zespołu suchego oka jest zamknięcie punktów łzowych przy pomocy mikroskopijnych koreczków. Pozwala to ograniczyć odpływ łez, co skutkuje lepszym nawilżeniem oka. Najczęściej zamykany jest tylko kanał dolny. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby, okulista może zadecydować o zastosowaniu koreczków czasowych (ulegających rozpuszczeniu) lub stałych. 

Ból oka a zapalenie spojówek

Ból oka może być objawem zapalenia spojówek, wywołanego przez bakterie, wirusy lub grzyby. Choroba może też charakteryzować się podłożem alergicznym albo wystąpić jako konsekwencja zespołu suchego oka.

Charakterystycznym objawem choroby jest silne zaczerwienienie oczu, co jest spowodowane poszerzeniem naczyń krwionośnych spojówek. Bakteryjna odmiana choroby objawia się ropną lub surowiczo-ropną wydzieliną, pojawiającą się w worku spojówkowym i łzowym. Typowy jest też obrzęk spojówek lub całych powiek.

Choroba najczęściej atakuje oboje oczu.

Infekcja wirusowa objawia się surowiczą wydzieliną, obrzękiem spojówek, swędzeniem i uczuciem sugerującym obecność ciała obcego w oku. Stan zapalny może objąć rogówkę. Pojawia się wówczas ból, światłowstręt i intensywne łzawienie. Choroba rozwija się w jednym oku, a po kilku dniach atakuje także drugie.

Grzybicze zapalenie spojówek objawia się białymi złogami w kanalikach łzowych, swędzeniem, łzawieniem oraz zaczerwienieniem spojówek. 

Choroba na tle alergicznym powoduje łzawienie i obrzęk powiek, a będąca następstwem zespołu suchego oka – podrażnienie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami i światłowstręt.

Okuliści rozróżniają też tzw. zakażenie proste, które może być wywołane zanieczyszczonym powietrzem, światłem lub nieskorygowaną wadą wzroku. Objawy to swędzenie, pieczenie, łzawienie oczu i światłowstręt.

Leczenie polega na przyjmowaniu leków właściwych do źródła infekcji.

Ból oka a jaskra (łac. glaucoma)

Ból oka o bardzo silnym natężeniu, promieniujący do kości twarzy lub nawet do tyłu głowy, jest charakterystycznym objawem ataku jaskry. Dokładne przyczyny powstawania jaskry wciąż nie zostały poznane.

Dolegliwość jest o tyle skomplikowana, że mówiąc o jaskrze, należy mieć na myśli nie jedno schorzenie, tylko całą grupę chorób, których konsekwencją jest zanik nerwów wzrokowych i nieodwracalna utrata wzroku.

 

Ponieważ na jaskrę składa się kilkanaście jednostek chorobowych, trudno jest wskazać jej konkretne objawy, tym bardziej, że w wielu przypadkach charakteryzuje ją całkowicie bezobjawowy przebieg.

Rozwój jaskry często poprzedza intensywne łzawienie oczu, światłowstręt, utrudnione widzenie w ciemności i mroczki lub tęczowe aureole pojawiające się w momencie spoglądania na źródło światła. W przebiegu jaskry, w pierwszej kolejności dochodzi do zaniku włókien warunkujących widzenie obwodowe.

Doprowadza to do sytuacji, w której chory przestaje widzieć wszystko to, co znajduje się na obrzeżach jego pola widzenia. 

 • Jaskra i jej leczenie – co warto wiedzieć?
 • Jak leczyć jęczmień na oku?

Nagły atak jaskry, wywołany niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej, powoduje zaburzenie widzenia, silny ból oka, ból głowy (nad łukiem brwiowym, promieniujący ku tyłowi), ból brzucha, nudności, wymioty i zaburzenie rytmu pracy serca. w takim przypadku, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Często zachodzi konieczność wykonania operacji. 

Nie istnieje metoda leczenia jaskry, która gwarantuje 100-procentową skuteczność. Można jedynie spowolnić rozwój choroby. Wybór terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby. Okulista może zalecić terapię farmakologiczną (kroplami) lub zadecydować o konieczności przeprowadzenia operacji.

Ból oka i głowy może wskazywać na zapalenie błony naczyniowej.

Choroba może doprowadzić do znacznego pogorszenia widzenia, a leczeniu nie sprzyja fakt, że ze względu na znaczne zróżnicowanie, przyczyna jej występowania często okazuje się niemożliwa do ustalenia.

Nawet pomimo podjęcia leczenia, choroba może nawrócić, a jej powikłania bywają poważne (jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, obrzęk plamki).

Poza bólem oczu i głowy, wśród objawów należy wymienić zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz pogorszenie widzenia. Czasami dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Występowanie oraz nasilenie symptomów jest uzależnione od umiejscowienia i charakteru choroby. 

Leczenie zapalenia błony naczyniowej to bardzo skomplikowany proces. Terapia ma na celu poprawę ostrości wzroku i zapobieganie powikłaniom. Jeżeli to możliwe, wdrażane jest leczenie przyczynowe. Zachowawcze leczenie dolegliwości polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych – miejscowych i ogólnych. Leczenie chirurgiczne ma na celu usunięcie występujących powikłań. 

Ból oka pojawia się w przebiegu współczulnego zapalenia oka. Dolegliwość ta ma charakter autoimmunologiczny i stanowi reakcję na proces zapalny, rozwijający się w drugim oku, który najczęściej jest rezultatem urazu. Wśród objawów dolegliwości należy wymienić utratę akomodacji oka, przekrwienie widoczne w okolicy rąbka rogówki i utratę ostrości widzenia. 

Choroba najczęściej wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Niepodjęcie leczenia bądź wdrożenie niewłaściwej terapii może skutkować utratą widzenia, zarówno w uszkodzonym oku, jak i w drugim, w którym rozwija się zmiana wtórna.

Ból oka a zapalenie nerwu wzrokowego

Ból oka przy poruszaniu gałką oczną to jeden z symptomów zapalenia nerwu wzrokowego.

Mowa tu o stanie zapalnym II nerwu czaszkowego, który jest odpowiedzialny za przesyłanie bodźców z oka do płatów potylicznych mózgu, a konkretnie – do kory wzrokowej.

Ze względu na lokalizację, można rozróżnić zapalenie wewnątrzgałkowe (umiejscowione w przednim odcinku nerwu wzrokowego) i zewnątrzgałkowe (umiejscowione w dalszym odcinku nerwu wzrokowego). 

Stan zapalny wewnątrzgałkowy najczęściej jest wynikiem działalności wirusów, doprowadzających do wystąpienia zapalenia oczodołów, przyzębia lub zatok.

Z kolei stan zapalny zewnątrzgałkowy przeważnie pojawia się w przebiegu stwardnienia rozsianego. Dolegliwość może też towarzyszyć miażdżycy, zapaleniu tętnic, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy i kile.

Może być też konsekwencją zatrucia lekami, ołowiem, nikotyną lub alkoholem metylowym. 

Leia também:  Jakie Sa Objawy Zapalenia Żołądka I Dwunastnicy?

Jednym z pierwszych objawów zapalenia nerwu wzrokowego jest nagłe pogorszenie widzenia w jednym oku. Może wystąpić ból pojawiający się przy poruszaniu okiem i zlokalizowany w oczodole. Często dochodzi też do wystąpienia mroczków (ruchomych lub nieruchomych), zlokalizowanych w centralnym polu widzenia. 

Leczenie polega na podaniu sterydów, celem opanowania stanu zapalnego. Następnie wdrażane jest leczenie przyczynowe, polegające na usunięciu przyczyny występowania dolegliwości. Bardzo istotne jest szybkie podjęcie terapii. Nieleczona choroba doprowadza do zaniku nerwu wzrokowego, co skutkuje trwałym osłabieniem widzenia lub całkowitą utratą wzroku.

Ból oka może pojawić się w przebiegu choroby nowotworowej tego obszaru.

Dolegliwości bólowe pojawiają się w sytuacji, gdy zmiana nowotworowa wywiera ucisk na gałkę oczną lub na jeden z nerwów. Tego typu choroby należą do rzadko diagnozowanych.

Zmiany nowotworowe, jeżeli się pojawią, mogą rozwijać się w każdej części oka – na powiece, w siatkówce, tęczówce, w nerwie wzrokowym i w gruczole łzowym.

W zależności od umiejscowienia raka oka, mogą pojawić się następujące objawy:

 • zmniejszenie ruchomości gałki ocznej,
 • zaburzenie widzenia,
 • osłabienie widzenia,
 • wytrzeszcz gałki ocznej,
 • zez,
 • leukokoria – pojawienie się w źrenicy białego odblasku, który zauważalny jest dla innych osób (objaw wielu chorób, m.in.: zaćmy, siatkówczaka, retinopatii wcześniaczej, chorób naczyniowych czy zakaźnych),
 • podwójne widzenie,
 • zaburzenie ostrości wzroku,
 • utrata rzęs,
 • owrzodzenie powieki,
 • zmiana zabarwienia powiek,
 • krwawienie towarzyszące łzawieniu.

Nieleczona choroba może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku lub nawet życia. Należy też zaznaczyć, że nowotwory oka mogą dawać przerzuty do innych organów.

Dobór metody leczenia zależy od umiejscowienia guza, zaawansowania choroby i od ogólnego stanu pacjenta. Często podejmowane jest leczenie operacyjne, przy czym usunięcie gałki ocznej niej w każdym przypadku okazuje się konieczne.

Inne metody leczenia przewidują wykorzystanie lasera. Lekarz może też zadecydować o wdrożeniu radio-, chemio- i krioterapii. 

Pozostałe przyczyny bólu oka

Ból oka może świadczyć również o alergii, m.in. na trawy bądź pyłki innych roślin. Reakcja alergiczna może być też wywołana używanymi kosmetykami. W takiej sytuacji często pojawia się też zaczerwienienie oka, łzawienie i uczucie swędzenia, czasami także obrzęk powiek. 

Ból oczu może być spowodowany urazem samej gałki ocznej bądź głowy. Nie należy tego bagatelizować. Uraz mechaniczny może doprowadzić do krwawienia lub uszkodzenia struktur gałki ocznej, co w konsekwencji może doprowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego lub odwarstwienia siatkówki

Ponadto ból gałki ocznej może być wywołany stanem chorobowym niezwiązanym z okiem. Taka dolegliwość często pojawia się w przebiegu zapalenia zatok czołowych i szczękowych (tzw. ból oczu od zatok), półpaśca twarzy i przy migrenowych bólach głowy.

Ból oka – co neurolog wiedzieć powinien

Katedra i Klinika Okulistyki, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław

Adres korespondencyjny: prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło, Katedra i Klinika Okulistyki, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław, e-mail: [email protected]

Neurologia po Dyplomie 2014; 9 (6): 53-59

Ból oka lub okolicy gałki ocznej to jeden z częstszych powodów zgłoszeń pacjentów na ostry dyżur okulistyczny. Przyczyną tych dolegliwości może być wiele chorób, zarówno pozornie błahych (np.

 nieskorygowana wada refrakcji), jak i potencjalnie zagrażających życiu pacjenta (np. guz oczodołu czy olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic).

Ból oka jest więc problemem nie tylko okulistycznym i nie powinien być nigdy lekceważony.

Pacjenci często nie potrafią zlokalizować, gdzie dokładnie odczuwają ból, dlatego warto najpierw zastanowić się nad podziałem bólu w zależności od lokalizacji jego przyczyn.

Przyczyny bólu oka lub gałki ocznej

Wśród przyczyn bólu oka lub okolicy gałki ocznej wyróżnić można:

 1. Choroby gałki ocznej:
  • ból łagodny do umiarkowanego: zapalenie brzegów powiek, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zapalenie twardówki, ciało obce rogówki lub spojówki, ból pooperacyjny oraz zespół niedokrwienny oka
  • ból ciężki: zaburzenia rogówki (erozja, owrzodzenie, oparzenie słoneczne), uraz, zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, zapalenie twardówki, zapalenie gałki ocznej oraz ostre zamknięcie kąta przesączania
 2. Przyczyny okołogałkowe: uraz, jęczmień, zapalenie przedprzegrodowe oczodołu, zapalenie woreczka łzowego, wyprysk kontaktowy, neuralgia nerwu trójdzielnego, czy ból rzutowany związany np. z problemem dentystycznym
 3. Przyczyny w obrębie oczodołu i pozaoczodołowe: zapalenia zatok, uraz, pseudoguz, guz oczodołu, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie zaprzegrodowe oczodołu, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, migrenia, klasterowe bóle głowy, cukrzycowe porażenie nerwów czaszkowych, nadciśnienie złośliwe
 4. Przyczyny związane z astenopią: nieskorygowane wady refrakcji, heteroforie oraz heterotropie, niedomoga konwergencji, skurcz akomodacyjny.1

Diagnostyka wstępna

W związku z różnorodnością przyczyn bólów gałki ocznej powinno się zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów: wywiad, badania dodatkowe oraz ewentualne konsultacje innych specjalistów.

Najważniejszą rzeczą jest starannie zebrany wywiad.

Trzeba szczególnie zwrócić uwagę na dokładną lokalizację bólu, jego nasilenie, czynniki towarzyszące bólowi (jak utrata masy ciała, gorączka, nadwrażliwość owłosionej skóry głowy, czynniki wyzwalające, chromanie szczękowe) oraz w jakich porach dnia ból występuje. Należy ustalić, czy istnieją czynniki łagodzące ból, czy pacjent doznał urazu gałki ocznej, oczodołu lub głowy, czy przebył ostatnio zabieg operacyjny w obrębie gałki ocznej i jakie leki przyjmuje.

Ból oka – rodzaje i najczęstsze przyczyny bólu oczu

Ból oka może świadczyć o alergii czy niegroźnym zmęczeniu narządu wzroku, ale może także zwiastować poważną chorobę. Jeśli pojawi się u nas jednocześnie ból oka i głowy, jak również nagłe pogorszenie widzenia, konieczne trzeba zgłosić się do okulisty. Objawy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, która w Polsce dotyczyć może nawet około 800 tys. osób.

Źródło: 123RF

Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, jakim dysponuje ludzki organizm. Dzięki niemu człowiek odbiera całą masę informacji, które przy współpracy z mózgiem zapisuje niczym fotografie. Niewątpliwie ból oczu powinien być niepokojącym nas sygnałem do zadbania o wzrok, a jeśli wystąpi u nas ból głowy i oka, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.

Według statystyk prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, jaskra to druga – tuż po zaćmie – choroba prowadząca do całkowitej utraty wzroku, z tą różnicą, że jaskra uszkadza wzrok nieodwracalnie. Przypadłość ta może powodować ból oczu, ale nie u wszystkich i raczej nie w początkowej fazie jej rozwoju.

Jeśli nagle wystąpił u nas ból oka, ale także silny ból głowy, nudności oraz zaburzenia widzenia, a oko jest zaczerwienione, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Symptomy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, a ten z kolei może oznaczać, iż choroba jest dość mocno rozwinięta.

Szacuje się, że tylko w naszym kraju na jaskrę cierpi około 800 tysięcy pacjentów, ale wielu z nich nie ma świadomości o chorobie.

Czytaj też: Choroba Wilsona

Jaskra

Wielu pacjentów nie jest w stanie zaobserwować niepokojących objawów wskazujących na jaskrę, bo te po prostu nie występują. Powodem do konsultacji z lekarzem mogą być jednak: światłowstręt, łzawienie oczu czy problemy z dostosowaniem wzroku do ciemności.

U okulisty regularnie powinny stawiać się osoby, w których rodzinie ktoś chorował na jaskrę. Przypadłość ta jest bowiem chorobą dziedziczną. Ponadto większą dbałość o oczy powinny zachować osoby powyżej 35 roku życia, gdyż jaskra, choć uważana jest za chorobę osób starszych, dotyka coraz młodsze osoby.

Wirusy i związane z nim schorzenia, takiej jak zapalenie zatok, przyzębia czy oczodołu, mogą prowadzić do zapalenia nerwu wzrokowego. Jednym z objawów tej choroby jest ból gałki ocznej przy patrzeniu w bok. Przypadłość ta wymaga szybkiej reakcji medycznej. W innym przypadku może dojść nawet do utraty wzroku.

Sprawdź też: Wytrzeszcz oczu

Ból oka u dziecka

Dzieci mogą skarżyć się na dolegliwości związane ze wzrokiem gdy przechodzą infekcję, podczas której gorączkują. Wówczas może pojawić się ból oka przy patrzeniu w bok, czy ból przy dotyku. Aby ulżyć maluszkowi, nie włączajmy mocnego światła, ograniczmy też dopływ słońca do pomieszczenia, w którym przebywa. Można też przykładać dziecku na zamknięte powieki chłodne okłady.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Jeśli jednak ból oka u dziecka nie wystąpił podczas infekcji, lecz pojawił się nagle, może to oznaczać uraz lub dostanie się do oka ciała obcego. Wówczas należy natychmiast udać się z maluchem do lekarza.

Zobacz też: Ból kości ogonowej – (przy siedzeniu, po upadku) przyczyny i leczenie

Ból oczu – zespół suchego oka

Zespół suchego oka dużo mniej poważna przypadłość, ale ona również wiąże się z bólem lewego lub prawego oka, czy też obu tych narządów. Dodatkowo oczy są zaczerwienione i pieką.

Przyczyną ZSO jest niewystarczająca ilość łez. Aby ukoić ból i nawilżyć oczy stosuje się krople, które dostać można w aptece bez recepty.

Inne przyczyny bólu oka to zapalenie spojówek, które może wywołać zarówno alergia, jak i bakterie, ale także zapalenie rogówki, wywoływane przez drobnoustroje. Trudniejsze w leczeniu jest zapalenie błony naczyniowej, które niestety często nawraca, a jego konsekwencją mogą być inne choroby oczu, jak na przykład wymieniona powyżej jaskra. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Leia também:  Jakie Są Objawy Niskiego Poziomu Oleju W Skrzyni Biegów?

Dlaczego bolą mnie oczy?

Ból oka – czy i kiedy wymaga wizyty u okulisty.

Ból oka bądź oczu to objaw wywołujący w Nas słuszny niepokój. Najczęściej obawiamy się, że może stać się on przyczyną uszkodzenia wzroku lub w najgorszym przypadku nawet jego utraty. Czy każdy ból oka wymaga wizyty u okulisty? W jakich przypadkach należy się do niego udać? Na te pytania znajdziesz podstawowe informacje w poniższym artykule.

Nagły ból oka? Nawracające uczucie bólu, łzawienia, czy przesuszenia oczu?

Przede wszystkim nie panikuj – najczęstszą przyczyną bólu oczu są bowiem dolegliwości spowodowane niegroźnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: kurz, pył, suche powietrze, słona woda morska, nadmierna eksploatacja wzroku w czasie czytania, jazdy samochodem czy korzystania z komputera.

Każdorazowo odczuwając dolegliwości ze strony oczu typu: ból, pieczenie, swędzenie, nadmierne łzawienie, nieostre widzenie, przesuszenie oczu, czy uczucie piasku pod powiekami, warto zadać sobie pytanie, co mogło być bezpośrednią przyczyną pojawienia się objawów. Być może bowiem:

 • Korzystasz regularnie z komputera powyżej kilku godzin dziennie?
 • Twoje oczy narażone są na zgubny wielogodzinny wpływ klimatyzacji, biurowych pomieszczeń z unoszącymi się drobinkami kurzu i papieru, sztucznym oświetleniem?
 • Uwielbiasz, czytać wieczorami książki lub chętnie korzystasz z basenu?
 • A może nosisz soczewki kontaktowe?

Jeżeli Twoja odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest twierdząca, najprawdopodobniej przyczyną dolegliwości bólowych Twoich oczu jest ich nadmierne przesuszenie.

Po pierwsze zadbaj o wzrok unikając nadmiernej ekspozycji oczu na wszelkie niekorzystne czynniki, po drugie koniecznie uzupełnij film łzowy oka „sztucznymi łzami”, które natychmiastowo i skutecznie nawilżą Twoje oczy przywracając ich naturalną homeostazę.

W takich sytuacjach warto zastosować krople z skuteczną substancją nawilżającą np. krople z hialuronianem sodu.

Kropli nawilżających zawierających hialuronian sodu jest na rynku bardzo wiele i występują one w różnych stężeniach od 0,1% do 0,4%. Im wyższe stężenie hialuronianu sodu, tym wyższy stopień nawilżania i regeneracji rogówki.

Przykładem kropli o stężeniu 0,2% może być Zuma Noka 0,2, lub Zuma Noka 0,4 dla stężenia 0,4% hialuronianu sodu.

Inną często występującą dolegliwością wywołującą ból oczu, której najczęściej towarzyszy łzawienie, swędzenie, opuchlizna i zaczerwienienie to alergia. Najczęściej występujące alergie mają charakter sezonowy, na przykład alergia na pyłki roślin.

Zdarzają się również alergie kontaktowe, w których ból oka jest wywołany użyciem konkretnego kosmetyku, kremu, czy tuszu do rzęs. Aby uniknąć bólu oka na tle alergicznym, należy zwyczajnie unikać kontaktu z produktami, które wywołują objawy uczulenia.

Oczywiście można również zapytać farmaceutę o krople do oczu z wykazujące przeciwalergiczne właściwości.

Jeżeli wykluczasz alergie, sztuczne łzy nie pomagają, a ból oczu nie ustaje, należy rozważyć inne przyczyny bólu oczu, jak chociażby nadciśnienie tętnicze, choroby zatok, jaskrę, migrenę, czy w skrajnych nawet przypadkach chorobę nowotworową. Wówczas każdorazowo należy skonsultować dolegliwości z lekarzem okulistą. Z lekarzem okulistą należy również skonsultować się w przypadku:

– bólu oka związanego z obecnością ciała obcego w oku, w przypadku gdy jego łatwe usunięcie za pomocą gazika lub czystej chusteczki nie jest możliwe.

– bólu oka związanego ze stanem zapalnym spojówek bądź brzegów powiek, kiedy to najczęściej koniecznym staje się zastosowanie kropli do oczu z antybiotykiem, wydawanym jedynie z przepisu lekarza.

– bólu oka związanego z zapaleniem nerwu wzrokowego. Ból oka w tym przypadku pojawia się przy poruszaniu gałką oczną i jest wynikiem obrzęku osłonek nerwu wzrokowego.

– bólu oka i towarzyszącemu mu wytrzeszczu oraz zaburzenia widzenia, który może być objawem nowotworu gałki ocznej.

Ból oka – co może oznaczać? Nie bagatelizuj go i zadbaj o swój wzrok

Oczy to narządy o bardzo skomplikowanej, a zarazem delikatnej budowie. Nawet najmniejsze naruszenie struktury oka może wywołać charakterystyczny ból, obrzęk oka, pieczenie lub łzawienie.

Jeżeli ból oczu spowodowany jest dostaniem się na powierzchnię gałki ocznej ciała obcego, urazem mechanicznym lub oparzeniem, źródło dolegliwości bólowych jest dla nas oczywiste.

W większości przypadków ból oka lub oczu pojawia się jednak samoistnie i stanowi dodatkowy objaw towarzyszący innym schorzeniom.

Wśród chorób, które mogą wywołać ból oka, zalicza się m.in.:

 • jaskrę – według statystyk WHO jaskra jest drugim (tuż po zaćmie) schorzeniem, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Pierwszymi niepokojącymi objawami jaskry są: światłowstręt, łzawienie oczu, a także nagły ból głowy i oka. Ból oka często przechodzi na kości twarzy, a nawet tył głowy;
 • zapalenie zatok – w przypadku problemów z zatokami najczęściej mamy do czynienia z bólem oczodołów. Charakterystycznym objawem jest ból oka w rogu, ból nad lub za okiem, a także tępy ból po jednej stronie głowy, któremu towarzyszy katar oraz gorączka;
 • jęczmień – jest to ostre, miejscowe zakażenie powiek, które najczęściej wywołane jest przez bakterie z rodziny gronkowców. Jęczmień poznamy po obecności bolesnej grudki na powiece po stronie zewnętrznej lub wewnętrznej. Chorobie towarzyszy ból oka przy mruganiu, zaczerwienienie oka oraz ból głowy;
 • zapalenie spojówek – w przypadku stanu zapalnego spojówek ból oka występuje wraz z mocnym przekrwieniem i łzawieniem oka, a czasami także z ropnym wyciekiem. Zapalenie spojówek może być spowodowane reakcją alergiczną związaną z uczuleniem na pyłki roślin, środki czystości lub kosmetyki;
 • zapalenie nerwu wzrokowego – choroba ta objawia się głównie bólem oka przy poruszaniu gałką oczną, co związane jest z obrzękiem w okolicach osłonek nerwu wzrokowego. Schorzeniu często towarzyszy również osłabienie ostrości widzenia oraz trudności w rozpoznawaniu kolorów. Pamiętajmy, że zapalenie nerwu wzrokowego może być także jednym z pierwszych symptomów rozwijającego się stwardnienia rozsianego.

Ból oka – zespół suchego oka

Mówiąc o zespole suchego oka, mamy na myśli grupę schorzeń, które związane są z nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka przez tzw. film łzowy.

Zespół suchego oka najczęściej objawia się takimi dolegliwościami jak pieczenie oczu, uczucie dyskomfortu, wrażenie ciała obcego w oku (zazwyczaj określane jako „uczucie piasku pod powiekami”), a także nasilone łzawienie.

Warto zauważyć, że tego typu objawy pojawiają się głównie u osób, które przebywają w pomieszczeniach zapylonych lub klimatyzowanych, a także u osób wykonujących prace biurowe.

Ból oka u dziecka

Ból oka u dziecka towarzyszy zazwyczaj stanom zapalnym i objawia się m.in. łzawieniem, zaczerwienieniem lub pieczeniem oka. Jeżeli dziecko zmaga się z infekcją wirusową, np. nieżytem górnych dróg oddechowych, może skarżyć się na ból oka przy poruszaniu gałką, bólem oka przy patrzeniu w bok lub podczas dotyku.

Jeżeli natomiast bolące oko u dziecka nie jest wynikiem infekcji, lecz pojawia się nagle, może być to oznaka urazu mechanicznego lub przedostania się ciała obcego do oka. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u okulisty, który oceni stan narządu wzroku dziecka.

Ból głowy i oka jednostronny

Jednostronny ból głowy, któremu towarzyszy ból oka z tej samej strony jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Związany jest zazwyczaj ze schorzeniami okulistycznymi lub neurologicznymi.

Jeżeli zmagamy się z nagłym bólem głowy i oka po prawej stronie, możemy mieć do czynienia z migreną oczną z aurą lub napięciowym bólem głowy, który często objawia się także światłowstrętem i wymiotami.

Zdarza się, że przyczyną bólu głowy i oka po prawej stronie jest również klasterowy ból głowy (zespół Hortona) lub atak jaskry.

Warto zauważyć, że podobne objawy daje ból głowy i oka po lewej stronie, który również może mieć związek z nadmiernym napięciem gałki ocznej, a także wyrzynającymi się ósemkami, zapaleniem ucha lub zapaleniem nerwu trójdzielnego, czyli inaczej rwą twarzową.

Ból oczu a COVID-19

W ostatnim czasie dużo mówi się na temat bólu oka w kontekście zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak potwierdzają lekarze, jednym z pierwszych objawów COVID-19 może być tzw.

„pink eye” (różowe oko), czyli nieswędzące zapalenie spojówek.

Charakterystyczną dolegliwością dla przebiegu COVID-19 jest również ból gałki ocznej, któremu towarzyszy światłowstręt, uczucie dyskomfortu oraz zmęczenie oczu, które utrzymuje się przez dłuższy okres.

Ból oka – diagnostyka i leczenie

Jeżeli przyczyna bólu oka nie jest nam znana, pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest wizyta u okulisty.

Lekarz przeprowadza z pacjentem wnikliwy wywiad i zadaje pytania na temat lokalizacji bólu oraz nasilenia dolegliwości bólowych. Warto pamiętać, by podczas wizyty podać również wszystkie objawy, które towarzyszą bólowi oka.

Następnym krokiem będzie badanie narządu wzroku, które pozwoli na ocenę ostrości widzenia, stan tęczówki, źrenic, a także dna oka.

Leczenie bólu oka uzależnione jest od źródła problemu.

Jeżeli zmagamy się z ostrym i długo utrzymującym się bólu oczu, ważne jest, by nie bagatelizować tego problemu i natychmiast skontaktować się z okulistą.

Jeśli doszło do kontaktu ciała obcego z gałką oczną, wówczas konieczne jest usunięcie go z powierzchni oka. W przypadku zapalenia spojówek stosuje się natomiast krople do oczu i leki przeciwbólowe.

Pamiętajmy, by każdego dnia dbać o nasze oczy, zwłaszcza jeśli jesteśmy narażeni na kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie ważna jest tu odpowiednia higiena oczu i doraźne stosowanie kropli nawilżających.

Autor artykułu: mgr farm. Ewa Gac-Wardecka

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*