Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Ból kręgosłupa promieniujący do nóg może mieć wiele przyczyn.  Aby uwolnić się od dolegliwości należy najpierw znaleźć ich źródło i zastosować właściwą terapię.  Poniżej opisuję charakterystyczne objawy oraz leczenie najczęstszych przyczyn tego rodzaju bólu.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa często zaczyna się od bólu kręgosłupa, który następnie promieniuje do prawej lub lewej nogi lub w rzadkich przypadkach do obu nóg.

Schorzenie jest najczęściej wywołane przez przepuklinę jądra miażdżystego kręgosłupa, która drażni biegnące do nóg korzenie. Dlatego też  ból promieniuje do tylnej części uda, łydki i stopy. Może też pojawiać się drętwienie, palenie i osłabienie siły mięśni.

  Czasami występuje charakterystyczne wykrzywienie tułowia, gdyż przepuklina może powodować silny skurcz mięśni grzbietu.

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

U większości chorych dolegliwości mijają po kilku tygodniach leczenia tabletkami lub zastrzykami przeciwzapalnymi oraz przy zastosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych. Czasami jednak ten rwący i uciążliwy ból nogi może utrzymywać się przez miesiące lub lata.

W takich przypadkach szybką oraz znaczącą ulgę w cierpieniu można uzyskać wykonując zastrzyk nadtwardówkowy, czyli iniekcję epiduralną.  Silnie działający lek przeciwzapalny zostaje wtedy wstrzyknięty bezpośrednio w okolicę przepukliny.

Zabieg ten nie tylko uwalnia on od bólu, ale również przyczynia się do zmniejszenia zapalenia, obrzęku i ucisku korzeni rdzeniowych, co znacznie przyśpiesza ich regenerację i powrót do zdrowia.

W najcięższych przypadkach rwy konieczne może być leczenie operacyjne.

Rwa udowa

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Rwa udowa ma bardzo podobny przebieg, przyczyny i leczenie jak rwa kulszowa, z tą różnicą, że ból kręgosłupa promieniuje do przodu uda, kolana i wewnętrznej strony łydki.

Stenoza lędźwiowa

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Stenoza lędźwiowa jest wynikiem narastających z wiekiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które powodują zaciskanie światła kanału kręgowego i ucisk na korzeni rdzeniowych. Podczas stania i chodzenia pojawia się ból kręgosłupa promieniujący do nóg, który znika w pozycji siedzącej z pochyleniem tułowia do przodu. Leczenie stenozy polega na stosowaniu specjalnych ćwiczeń, podawaniu zastrzyków nadtwardówkowych, a w najcięższych przypadkach na operacyjnym poszerzeniu kanału kręgowego.

Staw krzyżowo biodrowy

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Trwający miesiące lub lata ból dolnego kręgosłupa promieniujący do tylnej części uda, pośladka, biodra lub pachwiny często pochodzi ze stawu krzyżowo biodrowego. Pacjenci mają duży problem z ubraniem spodni na stojąco lub zakładaniem skarpetek w tej pozycji gdyż znacznie nasila to dolegliwości. Ból zwiększa się także podczas siedzenia, stania i chodzenia.

Precyzyjnie wykonany zastrzyk do stawu krzyżowo biodrowego najczęściej przynosi całkowitą oraz długotrwałą ulgę. Jedynie w przypadku znacznej niestabilności stawu wykonuje się jego operacyjne zespolenie.

Stawy międzywyrostkowe

Stawy międzywyrostkowe znajdują się pomiędzy kręgami i są odpowiedzialne za ruchomość kręgosłupa. Ból, który się z nic wywodzi znajduje się blisko środka, obustronnie lub jednostronnie i może promieniować do boku, pachwiny oraz nogi. Dolegliwości nasilają się podczas stania, chodzenia, odchylania do tyłu i skrętach tułowia.

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Schorzenia stawów międzywyrostkowych często występują u ludzi, którzy znaczną część czasu spędzają siedząc, u szczególnie kierowców oraz u osób dźwigających duże ciężary.

Leczenie polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń mających na celu zmniejszenie ucisku na stawy. W ciężkich przypadkach stosuje się precyzyjne zastrzyki do każdego z bolących stawów. Takie leczenie najczęściej bardzo pomaga i połączone z ćwiczeniami wystarcza na wiele lat. Inną metodą terapii jest niszczenie nerwów przewodzących czucie z chorych stawów za pomocą termolezji lub kriolezji.

Kolka nerkowa

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Atak kolki nerkowej jest spowodowany przez kamień nerkowy schodzący przez drogi moczowe. Ten bardzo silny ból zaczyna się w okolicach nerki, następnie przemieszcza się do dolnej części brzucha, pachwiny, jądra oraz wewnętrznej strony uda. Bólowi towarzyszyć mogą nudności, wymioty oraz parcie na mocz. Pacjenci są bardzo pobudzeni ruchowo. Kolkę nerkową zwykle leczy się lekami rozkurczowymi oraz podawaniem znacznej ilości płynów. W cięższych przypadkach konieczne są zabiegi urologiczne.

Kręgozmyk

Kręgozmyk zwany też ześlizgiem polega na przesunięciu się jednego kręgu nad drugim.  Może wtedy dochodzić zarówno do ucisku korzeni nerwowych, jak i do wzmożonego nacisku na stawy międzykręgowe. Prowadzi to do pojawienia się bólu kręgosłupa promieniującego do nóg.

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie lżejszych przypadków kręgozmyku polega na fizjoterapii, stosowaniu leków bólowych oraz zastrzykach nadtwardówkowych. W cięższych przypadkach konieczna jest operacja.

Punkty spustowe

Punkty spustowe to bolesne w dotyku zgrubienia w mięśniach. Najczęściej znajdują się z tyłu i boku pośladka, w mięśniu pośladkowym średnim. Są one źródłem bólu, który może promieniować od kręgosłupa aż do stopy, czasami imitując objawy rwy kulszowej.

Ból nóg od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Jeżeli przyczyna powstania punktów spustowych, z których najczęstszą jest dyskopatia, nie jest już aktywna, a pośladek boli nadal, należy przeprowadzić terapię punktów spustowych. Leczenie punktów spustowych należy zacząć od ich przyczyny, którą najczęściej jest dyskopatia.

Jeżeli jednak przyczyna ich powstania jest już wyleczona, należy zająć się samymi punktami spustowymi. Fizjoterapeuci doświadczeni w terapii mięśniowo powięzionej mogą pomóc. Jeśli punkty spustowe położone są głęboko, najlepszą formą leczenia są zastrzyki do punktów spustowych.

Jest to forma terapii, w której lekarz znajduje punkty spustowe, a następnie nastrzykuje każdy z nich, przez co neutralizuje miejscową kwasicę oraz wypłukuje substancje powodujące ból.

Bóle nóg od kręgosłupa – przyczyny, leczenie | TRU+

Ból kręgosłupa z promieniowaniem na nogę zazwyczaj spowodowany jest przeciążeniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i uciskaniem nerwów zlokalizowanych w tej części ciała. Jest to charakterystyczny objaw rwy kulszowej, ale mogą być też inne przyczyny. Sprawdź, co powoduje bóle nóg od kręgosłupa i jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny bólu nóg od kręgosłupa

Wiele jest czynników, które mogą powodować nagły lub chroniczny ból kręgosłupa promieniujący do nogi. Równie dobrze może to być objaw nadwyrężenia mięśni po intensywnym treningu, jak i symptom poważnej choroby. Dlatego konieczna jest dokładna diagnoza, zwłaszcza gdy dolegliwości bólowe towarzyszą nam od dłuższego czasu lub są bardzo nasilone.

Przyczyną bólu nóg może być na przykład przeciążenie kręgosłupa na skutek podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dźwiganie obciąża zwłaszcza dolną część pleców i może powodować ucisk nerwu kulszowego.

Wtedy właśnie może pojawić się nagły ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg. Wady postawy, takie jak lordoza czy kifoza również mogą wywołać ból w lędźwiach promieniujący do nóg.

Znaczna nadwaga i otyłość również stanowią obciążenie dla kręgosłupa.

Ból nóg od kręgosłupa często doskwiera kobietom w zaawansowanej ciąży. Przyczynia się do tego kilka czynników, m.in. powiększona macica, która może uciskać nerwy czy zmiana postawy ciała i środka ciężkości, co nadmiernie obciąża kręgosłup.

Choroby wywołujące rwący ból nóg od kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa i towarzyszących mu dolegliwości bólowych nóg jest dyskopatia lędźwiowa.

Objawy tej choroby to nagły ból pleców w dolnym odcinku, promieniujący wzdłuż biodra i pośladka, przechodzący przez kolana w dół. Dolegliwości bólowe spowodowane wypadnięciem dysku mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Do pojawienia się dyskopatii przyczynia się przede wszystkim siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna.

Chorobą wywołującą ból nóg od kręgosłupa, nierzadko będącą konsekwencją dyskopatii lędźwiowej, jest rwa kulszowa. To schorzenie spowodowane naciskiem na nerw kulszowy, który rozciąga się od odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przez pośladki, biodra i tylną część ud, aż po stopy.

Nerw kulszowy wspomaga ruchowo tylną część mięśni uda, a także całe podudzie i stopę. Początkowe objawy rwy kulszowej to ból w lędźwiach promieniujący do nóg. Rwa często występuje w obu kończynach jednocześnie. Najpierw pojawia się ból uda od kręgosłupa, który następnie schodzi do łydki i stopy.

Chory może odczuwać przy tym drętwienie nóg, pieczenie kręgosłupa i znaczne osłabienie siły mięśni.

Podobnym schorzeniem jest rwa udowa, która również objawia się bólem lędźwi i nóg. Dolegliwości początkowo pojawiają się nad pośladkami, a następnie promieniują na przednią stronę uda, schodzą na kolano i obejmują też wewnętrzną stronę łydki.

Przyczyną bólu nóg mogą być też zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, takie jak stenoza lędźwiowa, czyli zwężenie kanału kręgowego.

W przypadku tej choroby ból pojawia się w odcinku lędźwiowym i promieniuje do obu nóg. Przyczyną jest zmniejszenie się przestrzeni wewnątrz kręgosłupa lędźwiowego oraz ucisk znajdujących się tam korzeni nerwowych.

Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Zapalenia Cewki Moczowej?

Objawy ustępują, kiedy chory przebywa w pozycji siedzącej i pochyla tułów do przodu.

Bóle nóg od kręgosłupa – objawy

Ból nóg od kręgosłupa w zależności od przyczyny może pojawiać się nagle i szybko mijać lub utrzymywać się przez wiele miesięcy. Może być ostry lub umiarkowany, występować samodzielnie lub w towarzystwie innych objawów.

Przykładowo atakowi ostrego bólu całego kręgosłupa w przebiegu rwy kulszowej może towarzyszyć znaczne przekrzywienie tułowia, ponieważ ucisk na nerw doprowadza do silnego skurczu mięśni grzbietu.

Dolegliwości bólowe mogą ograniczać poruszanie się, co w dużym stopniu utrudnia samodzielne funkcjonowanie.

Bóle nóg od kręgosłupa zaczynają się przeważnie w odcinku lędźwiowym i manifestują się na wiele sposobów. Zwykle trudno jest precyzyjnie je zdefiniować. Mogą być odczuwane jako rwanie w nogach bądź drętwienie nóg od kręgosłupa.

Zdarza się, że bolą całe nogi, łącznie z łydkami, stopami i piętami. Objawom tym często towarzyszy: drętwienie łydek, ból i pieczenie nóg, mrowienie, kłucie w nogach, osłabienie mięśni.

Objawem, który może towarzyszyć bólowi w nodze, jest parestezja, odczuwana jako wrażenie zmiany temperatury skóry lub uczucie „przebiegania prądu”.

W zależności od przyczyny bólu nóg od kręgosłupa mogą pojawić się inne objawy. Dla prawidłowego zdiagnozowania problemu lekarz musi wiedzieć, czy ból pojawia się od czasu do czasu, czy utrzymuje się stale, jaki ma charakter oraz w jakich sytuacjach się pojawia.

Leczenie bólu kręgosłupa i nóg

Leczenie bólu nóg od kręgosłupa w przebiegu rwy kulszowej czy rwy udowej obejmuje farmakoterapię oraz rehabilitację. Choremu podaje się środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym mięśnie. Ważną rolę odgrywa również rehabilitacja i fizjoterapia.

Rehabilitacja w leczeniu przewlekłego bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do nóg ma na celu zwiększenie ruchomości kręgosłupa. Stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne z użyciem prądów, pola magnetycznego, laseroterapii czy krioterapii (leczenie zimnem). Istotna jest też terapia manualna wykonywana przez terapeutę oraz samodzielne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Jak TRU+ może pomóc w terapii promieniującego bólu pleców?

TRU+ to podręczny elektrostymulator przeciwbólowy, który wykorzystuje sprawdzoną i używaną na co dzień przez fizjoterapeutów technologię TENS (ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórną stymulację nerwów.

Urządzenie stosuje się na bóle pleców o różnym podłożu, także ból kręgosłupa z promieniowaniem na nogę. TRU+ wspomaga leczenie takich schorzeń, jak rwa kulszowa, lumbago, ból związany z napięciem mięśniowym i stanem zapalnym. Urządzenie stosuje się jedynie na plecy.

Nie należy umieszczać go na nogach czy innych częściach ciała.

Urządzenie TRU+ umożliwia bezpieczne, niefarmakologiczne leczenie bólu kręgosłupa za pomocą dwóch rodzajów leczniczych impulsów. Jedne blokują sygnał bólowy u źródła i nie pozwalają mu dotrzeć do mózgu.

Drugie stymulują organizm do wytwarzania beta-endorfin, które działają jak naturalne substancje przeciwbólowe. Po 30-minutowej sesji można uzyskać efekt ulgi w bólu utrzymujący się przez wiele godzin.

TRU+ jest wyrobem medycznym, a jego wysoki profil bezpieczeństwa został potwierdzony stosownymi badaniami. Pamiętaj jednak, że zanim rozpoczniesz domową fizjoterapię, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który prawidłowo zdiagnozuje Twój problem, zwłaszcza jeśli dolegliwości bólowe towarzyszą Ci od dłuższego czasu.

Jak zapobiegać bólom nóg od kręgosłupa?

Aby bóle pleców i nóg nie stały się naszą codziennością, można im zapobiegać. Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość ruchu dostosowaną do indywidualnych możliwości.

Najlepiej jest wykonywać aktywność fizyczną, która angażuje różne partie mięśniowe, a nie obciąża stawów i kręgosłupa, np. pływanie. Wzmacniając mięśnie, jednocześnie zwiększamy podporę dla kręgosłupa.

W przypadku osób ze znaczną nadwagą i otyłością ważne jest uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Bóle nóg od kręgosłupa – przyczyny, leczenie

Bóle nóg od kręgosłupa mogą mieć różne podłoże. Są objawem przeciążenia, rwy kulszowej, zmian zwyrodnieniowych, wad postawy.

Choć ból nóg od kręgosłupa daje się dość łatwo wyciszyć z pomocą leków przeciwbólowych, nie warto na tym poprzestawać. Przy tego typu dolegliwościach konieczne jest poznanie ich źródła.

Tylko trafna diagnoza daje szansę na całkowite pokonanie bólu i toczącej się w organizmie choroby.

Co mogą oznaczać bóle nóg “od kręgosłupa”?

Bóle nóg od kręgosłupa to określenie dość nieprecyzyjne. Ból może bowiem manifestować się na wiele sposobów w zależności od rodzaju i stopnia deformacji, do jakich doszło.

Może pojawiać się nagle lub utrzymywać przez wiele miesięcy, może być ostry lub umiarkowany, dawać lekki dyskomfort lub w dużym stopniu utrudniać poruszanie się, może też występować samodzielnie lub wespół z innymi dolegliwościami.

Charakter bólu to bardzo ważna informacja, która pomaga w ustaleniu jego przyczyny. Jest to pierwsza rzecz, o którą lekarz pyta pacjenta na pierwszej wizycie. 

Ból i drętwienie nóg “od kręgosłupa” – przeciążenie

Przeciążeniowe bóle kręgosłupa to częsty problem.

Na ból pleców i napięcie w okolicy odcinka szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego skarży się wiele osób, głównie prowadzących siedzący tryb życia, pracujących przed monitorem, nie podejmujących aktywności fizycznej.

Na podobne objawy skarżą się kobiety w ciąży, osoby otyłe, z nadwagą, także z wadami postawy, oraz pracownicy fizyczni, stale dźwigający ciężkie przedmioty.

Objawy przeciążenia kręgosłupa zazwyczaj pojawiają się stopniowo. Najpierw odczuwa się napięcie i sztywność mięśni, następnie ból krzyża i ból i drętwienie nóg od kręgosłupa o charakterze promieniującym. Podobne dolegliwości mogą utrzymywać się krócej lub dłużej, a szczególnie doskwierają w pozycji siedzącej.

Dość łatwo udaje się jednak je pokonać. Najlepiej złagodzić objawy bólowe na wczesnym etapie ich występowania, poprzez zmianę stylu życia i nawyków ruchowych.

Bagatelizowanie przeciążeniowych bóli kręgosłupa może doprowadzić do poważnych zmian – zapalnych, zwyrodnieniowych, deformacji stawów międzykręgowych, neuropatii, dyskopatii, objawiających się w znacznie bardziej uciążliwy i chroniczny sposób. 

Silny, przewlekły ból nóg a chory kręgosłup – dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn bólu kręgosłupa. To konsekwencja  niedbania o siebie i prowadzenia tzw. niezdrowego stylu życia.

Często diagnozuje się ją u osób młodych, około 30. roku życia. Poza brakiem ruchu i niewłaściwą postawą ciała, czynnikiem wywołującym dyskopatię są kontuzje i urazy, a także zmiany zwyrodnieniowe.

Zresztą dyskopatia jest ich pierwszym etapem.

Objawy dyskopatii lędźwiowej to silny ból odcinka lędźwiowego, promieniujący wzdłuż biodra i pośladka do ud, kolan i stóp, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Właśnie przewlekłość jest tu cechą znaczącą.

Dyskopatia to nie tylko ból krzyża i ból nóg od kręgosłupa lędźwiowego, ale również zaburzenia czucia w postaci mrowienia i drętwienia kończyn, osłabienie odruchów ścięgnistych, zwiększone napięcie mięśni, a niekiedy także niedowład, a więc zanik siły mięśniowej.

Nagły, rwący ból w prawej nodze od kręgosłupa lędźwiowego – rwa kulszowa

Atak rwy kulszowej najczęściej przynosi objawy jednostronne. Objawy symetryczne po obu stronach ciała zdarzają się, ale niezwykle rzadko. Dlatego, gdy boli kręgosłup i lewa noga (bądź prawa), można podejrzewać atak korzonków nerwowych, czyli właśnie rwę kulszową.

Świadczy o niej przede wszystkim rwący ból nogi od kręgosłupa, który promieniuje od odcinka lędźwiowego do pośladka, tylnej części uda i łydki aż do stopy. Ból pojawia się nagle w wyniku ucisku korzeni nerwowych w obszarze krzyżowo-lędźwiowym.

A ponieważ trzony kręgosłupa są mocno unerwione, ich ucisk przyczynia się do bardzo przykrych dolegliwości, nasilających się z każdym ruchem, a więc niemal paraliżujących.

Jednym z charakterystycznych objawów, który nie pojawia się zawsze, jest wykrzywienie tułowia pod wpływem silnego skurczu mięśni grzbietowych. 

Inne dolegliwości rwy kulszowej poza ostrym bólem w prawej czy lewej nodze od odcinka lędźwiowego to, ból palców u nóg od kręgosłupa, drętwienie i pieczenie kończyn oraz wyraźne osłabienie siły mięśniowej. Chorzy często skarżą się na mrowiące, zimne stopy (rzadziej dłonie), które nie dają się ogrzać nawet po zastosowaniu ciepłych kompresów. 

Bardzo podobne objawy pojawiają się z powodu rwy udowej, z tą zasadniczą różnicą, że dolegliwości promieniują od odcinka lędźwiowego do przedniej strony uda, kolana i wewnętrznej stronę łydki. 

Leia também:  Jak Długo Mogą Utrzymywać Się Objawy Koronawirusa?

Bóle nóg od kręgosłupa lędźwiowego podczas chodzenia – stenoza lędźwiowa

Stenoza lędźwiowa wywołuje ból nóg od kręgosłupa lędźwiowego, który narasta w pozycji stojącej, a słabnie w pozycji siedzącej. To dolegliwość znamienna dla osób starszych, zmagających się ze zwyrodnieniem.

Stenoza lędźwiowa pojawia się w wyniku zwężenia światła kanału kręgowego i uciskania korzeni nerwowych. Przynosi objawy podobne do objawów rwy kulszowej. Silny ból nóg od kręgosłupa, promieniujący do jednej lub obu kończyn obejmuje plecy, pośladki i uda.

Cechą różnicującą oba schorzenia jest okoliczność powstawania bólu – przy stenozie nie można mówić o ataku, a raczej przeciążeniu w wyniku chodzenia czy długotrwałego stania.

Ból nóg od kręgosłupa lędźwiowego stopniowo narasta, uniemożliwiając pokonanie określonego dystansu. Wystarczy jednak krótki odpoczynek w pozycji siedzącej, aby móc iść dalej już bez bólu.

Inne przyczyny wywołujące ból nóg od kręgosłupa

Bóle nóg od kręgosłupa przeważnie wynikają z przeciążenia, zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych, ale nie tylko. Takie dolegliwości mogą wskazywać na szereg różnych zaburzeń, pochodzących ze strony różnych układów.

Ból nóg promieniujący od kręgosłupa może pojawić się z powodu miesiączki bądź schorzeń ginekologicznych, w tym endometriozy. Czasem występuje w przebiegu cukrzycy. Może towarzyszyć dysfunkcjom układu pokarmowego – przewlekłym zaparciom.

Może pojawiać się wraz z zapaleniem pęcherza i dróg moczowych, z chorobami trzustki i wątroby. Może świadczyć też o nowotworach. 

Co robić, gdy doskwiera ból nóg od kręgosłupa?

Ból nóg od kręgosłupa można skutecznie złagodzić, stosując niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ).

Przy takich dolegliwościach w pierwszej kolejności wskazane są środki do aplikacji miejscowej, ze względu na krótszą drogę podania leku. Na przykład plastry lecznicze z diklofenakiem, który oddziałuje bezpośrednio w miejscu bólu.

Dzięki temu lek działa szybko i znacznie bezpieczniej niż tabletki przyjmowane doustnie. 

 W zwalczaniu bólu nóg od kręgosłupa pomocne okazują się także ciepłe okłady, rozluźniające napięte mięśnie. W łagodzeniu dolegliwości bólowych warto postarać się o odciążenie kręgosłupa – poprzez przyjęcie korzystnej postawy, odpoczynek, ćwiczenia rozciągające.

Chociaż objawy bólowe z reguły dają się dość łatwo wyciszyć, nie warto na tym poprzestawać.

Bóle nóg od kręgosłupa mogą mieć bardzo różne przyczyny, świadczyć o niebezpiecznie postępujących zmianach chorobowych, którym lepiej przeciwdziałać jak najwcześniej, konsultując objawy z lekarzem i wykonując potrzebne badania obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową).

Leczenie bólu nóg od kręgosłupa przeważnie ma charakter zachowawczy. Najpopularniejszymi metodami jest unieruchomienie (gorsetem, ortezą), działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające. Przy silnym, utrzymującym się bólu możliwe jest zastosowanie blokady sterydowej.

Farmakoterapia i pomoce ortopedyczne z reguły trzeba uzupełniać rehabilitacją (fizjo- i fizykoterapią). Dzięki właściwym ćwiczeniom i zabiegom można nie tylko wyeliminować ból, ale i jego przyczynę. Jeśli jednak mimo wszelkich starań się to nie udaje, a ponadto pojawiają się objawy neurologiczne, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji.

Sposób leczenia zależy od konkretnych objawów i konkretnej diagnozy, decyduje o nim lekarz.

Lek. Michał Dąbrowski

Ból kręgosłupa | diagnoza, leczenie

Wyróżniamy dwie przyczyny bólu kręgosłupa: mechaniczną i chemiczną. Ból kręgosłupa o podłożu mechanicznym jest główną przyczyną problemów z kręgosłupem. Aktualne badania naukowe donoszą że 97-98 % bólów kręgosłupa spowodowana jest czynnikami mechanicznymi.

Znaczna część tych dolegliwości (nawet do 90%) spowodowana jest uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Powodem takiego bólu może być wykonanie nagłego ruchu bądź dźwignięcie ciężkiego przedmiotu. W takim przypadku Pacjent może odczuwać ból kręgosłupa z możliwością promieniowania np. do kończyny.

Występuje również zespół dolegliwości który spowodowany jest przeciążeniem, a co za tym idzie utratą elastyczności oraz prawidłowej ruchomości tkanek przykręgosłupowych. Przyczyną takiego bólu może być wcześniejszy uraz, zabieg operacyjny, bądź przebyty epizod uszkodzenia krążka międzykręgowego, jak również siedzący tryb życia oraz jednostajna pozycja w ciągu dnia.

Ostatni zespół bólowy kręgosłupa to zespół posturalny, który dotyczy głównie ludzi młodych; spowodowany błędnym nawykiem postawy.

Ból kręgosłupa o podłożu chemicznym charakteryzuje się stałością objawów. Pacjent z takim bólem ma problem ze znalezieniem pozycji, w której odczuwa ulgę, a każdy ruch nasila dolegliwości. Dodatkowo mogą wystąpić objawy takie jak: obrzęk, zaczerwienienie oraz podwyższona temperatura bolesnej okolicy kręgosłupa.

Zespół bólowy kręgosłupa – podział

  • Jeśli ból kręgosłupa, potocznie określany przez pacjentów jako ból pleców, pojawił się nagle lub od pierwszych symptomów do rozwinięcia się dużego bólu minęło niewiele czasu to mamy do czynienia z bólem ostrym.
  • Jeśli dolegliwości rozwijały się w czasie, początkowo występowały co jakiś czas, następnie z rosnącym nasileniem zaczęły występować codziennie to mamy do czynienia z bólem przewlekłym.

Ból kręgosłupa – odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem przyczyn mechanicznych.

Są wśród nich statyczne przeciążenia kręgosłupa wynikające z pracy w pozycjach niekorzystnych lub nagłe przeciążenia dynamiczne.

Ból odcinka lędźwiowego jest fizjologiczną reakcją organizmu na przekroczenie dopuszczalnego zakresu ruchu lub wykonywania pracy ze zbyt dużym obciążeniem, zapobiegając przed jego uszkodzeniem.

Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Bóle kręgosłupa lędźwiowego w 60-80% związane są z dyskopatią i najczęściej występują u osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Jest to rodzaj przepukliny krążka międzykręgowego (dysku) polegającej na rozerwaniu zewnętrznej warstwy krążka i jego uwypukleniu się na zewnątrz powodując ucisk nerwów, mięśni i naczyń krwionośnych.

Bezpośrednią przyczyną dyskopatii może być gwałtowny ruch zgięciowy lub zgięciowy z dodatkową rotacją, co przemieszcza jądro miażdżyste ku tyłowi, wywołując pęknięcie.

Dyskopatia najczęściej ma jednak przebieg długotrwały z okresami zaostrzenia dolegliwości, co wpływa na leczenie kręgosłupa. Wspomniany ucisk korzenia nerwowego wywołuje tzw. rwę kulszową. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie ostrego bólu przeszywającego nogę. Ból jest tak silny, że ciężko jest się pacjentowi wyprostować, dodatkowo pacjent często ma uczucie drętwienia nogi.

Zmiany zwyrodnieniowe a ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej pojawiają się z wiekiem, szczyt choroby przypada na 50-60 rok życia. Przyczyną może być zmniejszenie aktywności fizycznej i idące za tym osłabienie mięśni stabilizujące kręgosłup.

Dochodzi wówczas do przeciążenia kręgów i tkanek kręgosłupa, które nie są przyzwyczajone do forsownych przeciążeń statystycznych (siedzący tryb życia).

Dolegliwości bólowe mają charakter stały lub przerywany i nasilają się podczas ruchu lub przy długotrwałym staniu.

Jeśli zmiany zwyrodnieniowe nie są znacznie nasilone, możliwe jest ich leczenie w sposób zachowawczy. Opiera się głównie na rehabilitacji ruchowej oraz edukacji odnośnie koniecznych zmian w codziennym funkcjonowaniu i dbaniu o zdrowy kręgosłup. Również tutaj możliwe jest wspomaganie procesu rehabilitacji przez wykonanie terapeutycznego ostrzyknięcia.

Bóle kręgosłupa a zmiany przeciążeniowe kręgosłupa

Jest to jedna z częstszych przyczyn wpływających na przewlekłe bóle kręgosłupa. Jest połączeniem przeciążeń mięśni, więzadeł i krążków międzykręgowych w wyniku ciężkiej pracy fizycznej, uprawiania sportu lub przybierania niewłaściwych pozycji.

Dolegliwości bólowe czasem ujawniają się nie w obrębie kręgosłupa, a w odległych częściach ciała. W zależności od czynników i nasilenia mogą być bardzo zróżnicowane. Jednak zawsze powinny być sygnałem ostrzegawczym.

Leczenie kręgosłupa zawsze wymaga konsultacji u specjalisty.

Kręgoszczelina i kręgozmyk

Kręgoszczelina to przerwanie ciągłości kręgu. Występuje najczęściej u osób młodych, aktywnych sportowo. Dolegliwości bólowe są miejscowe, z reguły nasilone bardziej po jednej stronie. W przypadku kiedy dojdzie do przesunięcia kręgu leżącego powyżej do przodu w stosunku do kręgu leżącego poniżej, mamy do czynienia z kręgozmykiem.

Jego powstanie może mieć miejsce na podstawie wcześniejszej kręgoszczeliny lub ze względu na znaczną niestabilność w przebiegu zmian zwyrodnieniowych. Typowym objawem jest ból kręgosłupa lędźwiowego, często określany przez pacjentów jako ból krzyża. Zarówno w jednym, jak i drugim schorzeniu istnieje możliwość leczenia rehabilitacyjnego.

Szczególnie w przypadku kręgoszczeliny liczy się postawienie jak najszybszego rozpoznania, kiedy to defekt kostny ma możliwość spontanicznego wygojenia się.

W przypadku kiedy leczenie kręgosłupa w formie zachowawczej nie przynosi efektu, możemy wykonać operacyjne zespolenie cieśni kręgu (miejsce powstawania kręgoszczeliny) lub stabilizację kręgosłupa objętego kręgozmykiem.

Leia também:  Udar Słoneczny Kiedy Pierwsze Objawy?

Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego jest na drugim miejscu pod względem liczby występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa. Coraz częściej skarżą się na nie osoby prowadzące siedzący tryb życia, a przede wszystkim pracujące w pozycji siedzącej.

Schorzenie to dotyczy najczęściej szwaczek, pracowników laboratoryjnych pracujących przy mikroskopach, a także osób obsługujących stanowiska komputerowe. Ma to związek z długotrwałym przebywaniem w pozycji statycznej, brakiem aktywności fizycznej, gdzie kręgosłup jest w nieprawidłowej pozycji w czasie wykonywania codziennych czynności.

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na prawidłową pozycję głowy i utrzymywanie właściwej postawy ciała.

Długotrwałe obciążenia mogą prowadzić do dyskopatii odcinka szyjnego, co stanowi prawie połowę wszystkich przyczyn bólowych tej części kręgosłupa. Zespół bólowy odcinka szyjnego może występować pod różną postacią: ból, tkliwość, zwiększone napięcie mięśni, sztywność, a nawet unieruchomienie.

Czasem odczuwalne są dolegliwości towarzyszące: ból pleców, ból okolicy szyi, ból między łopatkami, migrena, ból szczęki i okolicy uszu, zaburzenia wzroku.

Schorzenie okolicy szyi określane jest jako interdyscyplinarne, gdyż leczeniem mogą zajmować się ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy, czy fizjoterapeuci.

Kręgosłup w odcinku szyjnym podatny jest na zmiany degeneracyjne, a to za sprawą jego dużej ruchomości i podatności na obciążenia. Bóle mogą mieć postać ostrą, związaną ze stanem zapalnym bądź uszkodzeniem, a także postać przewlekłą, związaną ze zmianami zwyrodnieniowymi tzw. zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego.

Zespół bólowy kręgosłupa odcinka szyjnego może być również związany ze złym stanem emocjonalnym. Sytuacje stresowe powodują nadmierne napięcie okolicy karku i barków powodując ich ból. Osoby z depresją lub problemami psychicznymi mogą uskarżać się na stany przewlekłe, trudne do leczenia.

  • Spondyloza szyjna W wyniku starzenia się tkanek dochodzi do spondylozy szyjnej, czyli zmian zwyrodnieniowych kręgów, krążków międzykręgowych, chrząstek stawowych oraz stawów międzywyrostkowych. Jest to proces przewlekły, trwający wiele lat, na który składa się suma wszystkich urazów i przeciążeń.
  • Radikulopatia szyjnaJest to zespół dolegliwości bólowych związany z uciskiem na korzeń nerwowy. Radikulopatia wywołuje uczucie drętwienia i osłabienia z możliwym niedowładem kończyny górnej. Charakterystyczne dla rwy ramiennej jest ból kręgosłupa szyjnego promieniujący do kończyny górnej. W początkowej fazie ból może nasilać się przy kichaniu lub kaszlu, w kolejnym stadium nasila się, z wyraźnym promieniowaniem do barku. Ból odczuwalny jest podczas ruchów głową promieniując do łopatki, klatki piersiowej, nawet aż do palców dłoni. Najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe, na jakie narażony jest kręgosłup, związane ze starzeniem się organizmu i trybem życia. Ciężka praca fizyczna, jak również częste powtarzanie tych samych czynności w niewłaściwej pozycji prowadzą do wypuklin powodujących ucisk na korzenie. Inną przyczyną rwy ramiennej mogą być mikrourazy oraz choroby zapalne lub nowotworowe.
  • Zespół szyjny górny Inną nazwą zespołu szyjnego górnego jest zespół Barrego-Lieou. Ból występuje głównie w górnej części karku i potylicy, czasem promieniując do skroni i czoła. Główną przyczyną występowania zespołu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w części szyjnej prowadzące do ucisku na tętnice kręgowe i struktury unerwienia.
  • Migrena szyjna Bóle głowy pochodzenia szyjnego związane są z dysfunkcją w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego odcinka szyjnego kręgosłupa i stanowią ok. 15% wszystkich przyczyn bólów głowy. Główną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe powodujące podrażnienie splotu współczulnego okołotętniczego lub ucisk tętnicy kręgowej. Z badań wynika, że migrena częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, zmuszeniu trzymać głowę w jednej pozycji np. przed monitorem. Długotrwały ból może być również wywołany nieprawidłową pozycją w czasie snu.
  • Urazy odcinka szyjnegoBól kręgosłupa szyjnego bardzo często może być następstwem urazu, a wśród nich są dość niebezpieczne wypadki drogowe (mechanizm uszkodzenia zgięciowego i wyprostnego) lub upadki z wysokości (złamanie kompresyjne lub zmiażdżeniowe). Zgięciowy mechanizm urazu kręgosłupa jest wynikiem działania olbrzymiej siły powodującej nagłe zgięcie kręgosłupa ku przodowi ze znacznie przekroczonym zakresem jego ruchomości. W następstwie dochodzi do przesunięcia trzonów kręgowych, powodując uciążliwe bóle kręgosłupa. Do wyprostnego mechanizmu urazu kręgosłupa dochodzi w momencie gdy mamy do czynienia z siłami działającymi na głowę od przodu, co doprowadza do nagłego przeprostu z uszkodzeniem krążka kręgowego i rozerwania więzadła.
  • Znacznie niebezpieczniejsze są urazy kręgosłupa szyjnego typu Whiplash (smagnięcie biczem). Test to typowy uraz w wypadkach samochodowych (przy uderzeniu w tył pojazdu). Wynikiem działającej siły jest gwałtowne odgięcie karku z przeniesieniem głowy za barki, po czym siła bezwładności przenosi głowę do przodu. Objawami są bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, ból głowy trwający wiele miesięcy, a także ból kręgosłupa piersiowego. Towarzyszyć temu mogą również zawroty głowy, zaburzenia widzenia i równowagi. Czasem spotyka się również wahania emocjonalne, zaburzenia snu lub omdlenia. W takich wypadkach konieczne jest unieruchomienie odcinka szyjnego przy użyciu kołnierza ortopedycznego przez 2-4 tygodnie.

Ból kręgosłupa – uszkodzenia kręgosłupa

  • Nagły uraz – uszkodzenie tkanek pierścienia włóknistego krążka pod wpływem gwałtownego i silnego urazu.
  • Przeciążenia przewlekłe – powstające latami, powodujące uszkodzenia kręgów i krążków międzykręgowych.

Leczenie bólu kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa polega głównie na zwalczaniu przyczyny, a nie tylko objawów. U Pacjenta z dolegliwościami bólowymi stosuje się ruch działający leczniczo, który dobierany jest na podstawie wyników badania czynnościowego kręgosłupa.

Według statystyk, dziewięciu na dziesięciu Pacjentów, którzy przeszli ból krzyża, dozna kolejnego w przeciągu najbliższego roku, a u jednej trzeciej osób objawy będą bardziej nasilone.

Z uwagi na tak pesymistyczne statystyki, najważniejszym elementem leczenia jest zapobieganie nawrotom.

Głównym narzędziem w leczeniu jest edukacja Pacjenta, który musi nauczyć się innego niż dotąd wykonywania codziennych czynności.

Siedzenie, zakładanie butów, wstawanie z łóżka czy podnoszenie przedmiotów z podłogi może wywoływać ból pleców.

Takie postępowanie lecznicze sprawia, że Pacjent jest niezależny w procesie leczenia, zna procedury ratunkowe jak również profilaktyczne, które pomagają zapobiegać występowaniu nawrotów.

W zdecydowanej większości przypadków leczenie kręgosłupa ma charakter rehabilitacyjny. Dla każdego pacjenta dobierany jest odpowiedni protokół rehabilitacyjny. Zakłada on jak najszybsze zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych, aby możliwe było wykonywanie czynności dnia codziennego.

W kolejnym etapie skupiamy się na ugruntowaniu osiągniętych efektów oraz zapobieganiu nawrotom. W szczególnych przypadkach, kiedy postępy rehabilitacji według lekarzy są niesatysfakcjonujące, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu terapeutycznego ostrzyknięcia.

Po zabiegu pacjent powinien powrócić do rehabilitacji.

W przypadku znacznych objawów neurologicznych (znaczny ból w obrębie kończyny, zaburzenia czucia i siły mięśniowej w obrębie kończyny), które nie ustępują lub wręcz mają tendencję do nasilania się, proponujemy pacjentowi pilne odbarczenie struktur nerwowych. Można to uzyskać poprzez wykonanie operacji dyscektomii. Po operacji konieczna jest rehabilitacja, której zadaniem jest zapobieganie podobnym zdarzeniom w przyszłości.

W wyjątkowych sytuacjach, szczególnie u ludzi starszych, po niewielkich urazach lub nagłych przeciążeniach, może dojść do powstania złamania kompresyjnego w obrębie kręgu.

Chory skarży się na silny ból kręgosłupa nasilający się w ruchu lub podczas zmian pozycji. Samo złamanie przypomina zgniatanie pudełka.

Konieczne jest wykonanie badań obrazowych, które pozwalają stwierdzić, który z kręgów uległ złamaniu i jak duże jest zniekształcenie. W leczeniu tego typu złamań wykorzystujemy technikę wertebroplastyki.

W przypadkach zmian bardzo zaawansowanych, kiedy degeneracja kręgosłupa jest znaczna lub nasilenie objawów neurologicznych jest duże, może się okazać, że konieczna jest operacja.

Jej zakres i dokładna technika jest ustalana dla każdego pacjenta oddzielnie. Wszystkie operacje polegają na stabilizacji kręgosłupa z różnego rozmiaru odbarczeniem struktur nerwowych.

Po leczeniu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja, która pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania oraz wyuczenia odpowiednich zachowań.

Ból kręgosłupa – profilaktyka pierwotna!

Należy sobie wyrobić nawyk ochrony kręgosłupa, by codzienne czynności wykonywane automatycznie, często w sposób nieprawidłowy, nie powodowały nakładających się na siebie mikrourazów i przeciążeń działających na kręgosłup.

Bibliografia:

Piotr Józefowski, Anna Kołcz-Trzęsicka, Anna Żurowska, “Zdrowy kręgosłup”, Warszawa, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., 2015, ISBN 978-83-7845-875-3

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*