Ból kości – jakie są przyczyny bólu w kościach?

Zmiany nowotworowe objawiają się w różny sposób zależnie od lokalizacji i ich wielkości. W przebiegu choroby nowotworowej pacjenci cierpią z powodu różnego rodzaju bólów, z których ból kostny jest jednym z najczęstszych. Nawet 2/3 pacjentów w zaawansowanym stadium choroby odczuwa dolegliwości związane z destrukcją kości.

Bóle kostne mogą być spowodowane rakiem kości, przerzutami do kości lub stanami towarzyszącymi, np. złamaniami i przeciążeniami. O bólu nowotworowym pisaliśmy również w innym artykule, tym razem skupimy się na bólach kostnych związanych z chorobą nowotworową.

Czy można je skutecznie kontrolować?

Nowotworowe bóle kości – przyczyny

Ból kości – jakie są przyczyny bólu w kościach?Pierwotne nowotwory kości (rak kości) obejmują tylko ok. 1,5% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a zdecydowaną większość stanowią przerzuty z innych tkanek. W około 90% przypadków rozpoznawane są przerzuty mnogie. Zmiany przerzutowe najczęściej zlokalizowane są w kręgosłupie i kościach miednicy, rzadziej w kościach długich i czaszce, a najrzadziej w żebrach, mostku i kości ramiennej. Rozsiew komórek nowotworowych następuje drogą krwiopochodną, przez naciek do okolicznych tkanek lub drogą układu chłonnego.

Ból kostny w nowotworze jest tak częsty, ponieważ kości są trzecim pod względem częstotliwości miejscem przerzutów nowotworowych. Wyżej plasują się tylko płuca i wątroba. Przerzuty do kości są charakterystyczne dla szpiczaka mnogiego, nowotworów piersi, płuca, prostaty, nerki, jajnika i tarczycy.

Ból kostny może być spowodowany uszkodzeniem kości w przebiegu innych, toczących się równolegle chorób; pojawia się też jako powikłanie po chemioterapii.

Rak kości – ból jako najbardziej charakterystyczny objaw

Proces rozwoju zmian nowotworowych w kościach (pierwotnych i wtórnych) jest skomplikowany i złożony, a wielu pacjentów przez długi czas nie zdaje sobie sprawy z choroby, dopóki rak lub naciek nowotworowy nie obejmie unerwionej okostnej lub nie dojdzie do zdarzenia szkieletowego (SRE), które zazwyczaj ma charakter patologicznych złamań lub ucisku rdzenia kręgowego. Dopiero wtedy pojawia się silny ból oraz objawy nowotworu kości.

Ból przeważnie jest samoistny, może mieć różne natężenie i ulega nasileniu podczas wykonywania ruchów oraz w nocy. Czasami towarzyszy mu gorączka lub stany podgorączkowe.

W badaniu stwierdza się bolesność uciskową w okolicy zmiany przerzutowej.

Gdy dochodzi już do znacznego osłabienia kości mogą powstawać patologiczne złamania i uszkodzenia struktur układu nerwowego, co jest jedną z przyczyn neuropatycznego bólu kostnego.

Leczenie bólu kostnego

Ból kości – jakie są przyczyny bólu w kościach?Diagnoza raka kości lub przerzutów nowotworowych do kości odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania uciskowego miejsca zmienionego przerzutowo i badania RTG kości. Jeżeli wymagane są precyzyjniejsze metody stosuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Równolegle z leczeniem nowotworu należy prowadzić specjalistyczne leczenie przeciwbólowe, najlepiej we współpracy ze specjalistami z zakresu onkologii, anestezjologii i fizjoterapii.

Leczenie bólu kostnego u chorych na nowotwory musi być wielokierunkowe i dopasowane indywidualnie do stanu pacjenta oraz jego reakcji na terapię. Anestezjolog ustala takie leczenie, by było ono możliwie najskuteczniejsze i prowadzone zgodnie z zasadami drabiny analgetycznej.

Obejmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy i koanalgetyki. Zalecane jest wsparcie takimi elementami jak: psychoterapia, fizjoterapia i niefarmakologiczne metody leczenia bólu.

Wysoką skutecznością odznaczają się techniki oddechowe i relaksacyjne zmniejszające poziom odczuwanego bólu, metody odwracania uwagi od bólu czy też zabiegi akupunktury.

Podjęcie efektywnych działań w tym zakresie jest niezwykle istotne, ponieważ cierpienie z powodu dolegliwości bólowych w nowotworach jest przyczyną wzmożonej śmiertelności. Poprawa komfortu życia pod względem terapeutycznym i psychicznym może przyczynić się do wydłużenia życia.

W centrum leczenia bólu AnalgoMed (Wrocław) zapewniamy fachową opiekę nad pacjentami cierpiącymi z powodu nowotworowych bólów kości. Dzięki wieloletniej praktyce anestezjologów stosujących zasady zintegrowanego modelu leczenia bólu, zapewniamy wysoką skuteczność terapii, a więc znaczącą poprawę komfortu życia pacjentów.

Poprzedni Wpis Następny wpis

BÓL KOŚCI – przyczyny. Co może oznaczać ból kości?

Ból kości to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Mogą to być choroby, które dotyczą tylko kości lub jakiejś choroby ogólnoustrojowej. Sprawdź, co może oznaczać ból kości.

Spis treści

Bóle kości mogą być miejscowe (np. ból kości ogonowej, piszczelowej, udowej) lub uogólnione. Ból kości może być jedynym objawem lub występować wraz z innymi symptomami, najczęściej bólami mięśni i stawów.

Ból kości – przyczyny. Osteoporoza

W przypadku osteoporozy dolegliwości bólowe zwykle są spowodowane złamaniem kości. Osteoporoza to bowiem choroba, która długo nie daje o sobie znać, a jej pierwszym objawem jest zwykle złamanie kości. Czasami obserwuje się zmniejszenie wzrostu lub/i zaokrąglenia pleców, szybki spadek masy ciała.

Ból kości – przyczyny. Osteomalacja

Osteomalacja to metaboliczna choroba kości dorosłych wywołana niedoborem witaminy D i zaburzeniami w gospodarce wapniowej.

Prowadzi ona do osłabienie siły mięśniowej oraz bólu kości – zwłaszcza miednicy, kręgosłupa i klatki piersiowej.

Osoby z tą chorobą mają kończyny w kształcie litery O, charakterystyczny kołyszący chód oraz trudności we wstawaniu z krzesła. U dzieci odpowiednikiem tej choroby jest krzywica.

Ból kości – przyczyny. Hiperostoza

Hiperostoza to choroba kręgosłupa, która jest przyczyną przewlekłego, lecz niezbyt nasilonego bólu kręgosłupa. Może on promieniować do kończyn, umiejscawiać się w stawach i powodować drętwienie rąk lub nóg, a także ograniczać ruchomość stawów w całym ciele.

Ból kości – przyczyny. Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości, czyli martwica tkanki kostnej, to grupa chorób powstających w wyniku obumarcia tkanki kostnej oraz częściowo tkanki chrzęstnej bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych.

W jej przebiegu pojawiają się bóle kości, które powoli narastają i ustępują po wypoczynku. Jeśli choroba dotyczy kończyny dolnej, mogą się pojawić problemy z chodzeniem (utykanie).

Poza tym obserwuje się obrzęk i ograniczenie ruchów stawu dotkniętego chorobą.

Ból kości – przyczyny. Torbiel (cysta) kości

Cysta to zamknięta jama wypełniona płynem. Wyróżnia się torbiel samoistną kości, która najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Goi się ona samoistnie po zakończeniu wzrostu szkieletu. Istnieje też torbiel tętniakowatą kości. Jest to balonowate rozdęcie trzonu kości. Występuje przeważnie u ludzi młodych, najczęściej przed 30. rokiem życia.

Ból kości – przyczyny. Nowotwory kości

Nowotwory kości występują albo u dzieci i młodzieży, albo u dorosłych między 50. a 60. rokiem życia. U najmłodszych zwykle rozpoznaje się mięsaka Ewinga (rodzaj raka kości). Innym często diagnozowanym nowotworem kości, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest szpiczak mnogi.

Nowotwór kości najczęściej objawia się bólem kości, który pojawia się w miejscu, gdzie rozwija się guz (czasami może być wyczuwalny). Ponadto można obserwować inne objawy, takie jak zgrubienie powstałe na kości i opuchlizna.

Dla nowotworu kości charakterystyczne jest także osłabienie tkanki kostnej, czego konsekwencją są częste złamania.

Ból kości – przyczyny. Zapalenie szpiku kostnego

Zapalenie szpiku kostnego to stan zapalny tkanki krwiotwórczej, która wypełnia jamy szpikowe kości. W przebiegu tej choroby pojawiają się gorączka, ból, obrzęk, zaczerwienienie i ucieplenie tkanek znajdujących się bezpośrednio nad ogniskiem zapalnym w kości. Dolegliwości nasilają się podczas próby ruchu zajętej przez proces zapalny kończyny.

Ból kości – przyczyny. Choroby spichrzeniowe

Ból kości może się pojawić także w przebiegu chorób spichrzeniowych, czyli wrodzonych defektów metabolicznych, które wywołują odkładanie w kościach nadmiaru zbędnych substancji, np. choroby Gauchera.

W przebiegu tej tej rzadkiej choroby genetycznej (a konkretnie jej I typu) dochodzi do odkładania się w narządach wewnętrznych lipidów, czyli tłuszczów. Konsekwencją są nie tylko bóle kostne, deformacje i złamania kości, lecz także powiększenie wątroby i powiększenie śledziony.

Inną chorobą spichrzeniową, w przebiegu której mogą się pojawić bóle kości, jest choroba Fabry'ego.

Ból kości – jakie są przyczyny bólu w kościach? Monika Majewska

Bóle stawów – jakim chorobom towarzyszą? Dlaczego bolą stawy, co stosować na ból stawów?

Ból stawów to dolegliwość występująca bardzo często. Ból stawów nie jest chorobą tylko objawem i może mieć bardzo wiele przyczyn. Jeśli ból stawów nie mija po kilku dniach lub towarzyszą mu obrzęk, gorączka czy sztywność trzeba odwiedzić lekarza.

Stawy to skomplikowane połączenia między kośćmi. Stawy są podatne na urazy. Najczęściej bóle kolana, ból łokcia czy ból kręgosłupa to efekt urazów czy nadmiernej aktywności fizycznej. Dochodzi wtedy do  przeciążenia otaczających staw ścięgien, wiązadeł, torebek stawowych.

Leia também:  Menopauza Objawy Jak Dlugo Trwa?

Ból stawów może być objawem stanu zapalnego w tkankach lub może być wywołany przez uraz (zwichnięcie, skręcenie). Na ból stawów często skarżą się seniorzy. Bóle stawowe towarzyszą też różnym chorobom.

Objawy bólu stawów

Ból stawu obejmuje nie tylko sam staw, ale także jego okolice. Może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie czy wyższa ciepłota okolic stawu. Jeśli dochodzą do tego takie symptomy jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka czy zesztywnienie stawu lub nocne bóle stawów, należy skontaktować się z lekarzem.

>>> Stawy, reumatyzm, osteoporoza – żele, tabletki, maści

Przyczyny bólu stawów

Ból stawów dotyka najczęściej kolan, nadgarstków, palców, barków i bioder. Jeśli boli konkretny staw, dochodzi do tego jeszcze opuchlizna czy zaczerwienienie, to przyczyna bólu jest najpewniej uraz. Jeśli ból jest przewlekły i obejmuje kilka stawów – bardzo prawdopodobne, że przyczyną bólu może być choroba.

Stawy bolą w wyniku przyjmowania niektórych leków, np. inhibitorów konwertazy, metyldopy lub cyklosporyny.

Na przeciążeniowe bóle stawów skarżą się często osoby otyłe i z nadwagą. Bóle stawów są też wynikiem ich nadmiernego przeciążenia w czasie aktywności fizycznej.

Ból kości – jakie są przyczyny bólu w kościach? Doppelherz system Kollagen 11.000 Plus to suplement diety, który zawiera 11 000 mg płynnego Kolagenu Peptan w postaci peptydów kolagenowych, ktrego działanie zostało poparte badaniami naukowymi. Bogata formuła produktu o smaku owoców leśnych w ampułkach, gotowych od razu do picia. ZAMÓW I ODBIERZ

Bóle stawów – na jakie choroby mogą wskazywać

Ból stawów pojawia się między innymi w przebiegu między innymi poniższych chorób:

 • infekcja wirusowa – ból stawów jest jednym z objawów grypy, dolegliwości bólowe ustępują po wyleczeniu choroby;
 • infekcja bakteryjna – rzeżączka, borelioza;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) – to choroba, której objawem jest ból stawów. Ból może dotyczyć jednego lub wielu stawów. Charakterystyczny dla tej choroby jest tzw. ból startowy – pojawiający się na początku wykonywania ruchu,
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – choroba autoimmunologiczna o charakterze zapalnym, bolą drobne stawy rąk i nadgarstków, a także ścięgna i pochewki ścięgien.
 • dna moczanowa – zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego, objawem jest ostry ból jednego lub kilku stawów. Najczęściej boli paluch stopy (podagra), jeden ze stawów ręki (chiragra), staw kolanowy (gonagra) albo brakowy (omagra).
 • łuszczycowe zapalenie stawów – ból stawów jest efektem chorowania na łuszczycę, ból może obejmować różne stawy, cechuje go niesymetryczność
 • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – dotyka osoby do 16. roku życia, najpierw dochodzi do zaburzeń chodzenia, potem stan zapalny atakuje kilka stawów, pojawia się ból i trwały obrzęk jednego ze stawów;
 • toczeń rumieniowaty układowy – toczeń atakuje m.in.: stawy nadgarstkowe, stawy palców rąk, kolanowe i stawy stóp. Występuje ból stawów, czasami stwierdza się ich obrzęk lub obecność wysięku. Toczeń rumieniowaty układowy to autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej. Ma wiele objawów i zróżnicowany przebieg;
 • nowotwór kości lub chrząstki;
 • choroby zapalne jelit.

>>>Suplementy na stawy

Diagnozowanie bólu stawów

Gdy z bólem stawów wybierzemy się do lekarza zostaniemy przez niego zapytani między innymi o to, od jak dawna dokuczają nam dolegliwości, czy mogły być spowodowane urazem, które konkretnie stawy bolą, czy oprócz bólu występują inne objawy, czy występują inne schorzenia.

Informacje te pomogą w dobraniu badań potrzebnych do zdiagnozowania dolegliwości. Lekarz może skierować pacjenta na badania laboratoryjne – morfologia krwi i OB. 

Inne badania w diagnostyce bólu stawów to:

 • badanie RTG,
 • USG stawów,
 • tomografię komputerową,
 • rezonans magnetyczny,
 • punkcję stawu.

Leczenie bólów stawów

Leczenie bólu stawów zależy od jego przyczyny i powinno być zalecone przez lekarza. Pilnie skontaktuj się z lekarzem, gdy ból stawów nie ustępuje, a wręcz się nasila!

W zależności od przyczyny bólu ulgę przy bolących stawach mogą przynieść:

 • preparaty przeciwbólowych oraz przeciwzapalne (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie tabletek lub maści czy plastrów),
 • zastrzyki dostawowe;
 • zimne okłady (z lodem lub specjalnie przeznaczonymi do tego żelami dostępnym w aptece),
 • odciążenie stawu i ograniczenie aktywności fizycznej,
 • fizykoterapia – zabiegi zmniejszające ból i stan zapalny: PENS, TENS, krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne,
 • hydroterapia,
 • po ustąpieniu silnych dolegliwości – ćwiczenia wzmacniające staw i poprawiające jego ruchomość.

Ból kości – poznaj najczęstsze przyczyny bólu w kościach

Ból kości najczęściej pojawia się w wyniku urazu, który powoduje jej silne stłuczenie lub złamanie. W takim przypadku mamy do czynienia z urazami mechanicznymi i ból jest wywołany jedynie przez czynniki zewnętrzne.

Zdarzają się jednak uszkodzenia kości o podłożu patologicznym, kiedy kość ulega złamaniu, mimo że sam uraz w normalnych okolicznościach byłby nieszkodliwy.

Patologiczne złamania są spowodowane tym, że kość już wcześniej została osłabiona czy uszkodzona w wyniku rozwijającej się w organizmie choroby.

Zdarza się to zwłaszcza u osób zmagających się z chorobami nowotworowymi, pierwotnymi guzami kości, osteoporozą, awitaminozą czy wrodzoną łamliwością kości. Ból w obrębie kości może być także efektem zapalenia kości, która w tym przypadku jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia chorób zakaźnych.

Chcesz wzmocnić układ kostno-stawowy, a tym samym zniwelować ból kości i stawów? Wypróbuj suplement diety z nowozelandzkim liofilizowanym zielonym małżem dostępny w dwupaku na Medonet Market.

Przyczyną bólu kości nierzadko są choroby nowotworowe kości, a w tym kostniak kostninowy czy kostniakomięsak. Pierwszy z nich jest nowotworem łagodny, drugi natomiast złośliwym. Kostniak kostninowy jest małym guzem zbudowanym z niedojrzałych komórek kości.

Nowotwór ten dotyka najczęściej młodzież lub młode osoby dorosłe. Ból kości nasila się przy wysiłku fizycznym i nie ustaje podczas odpoczynku. Jego uciążliwość doskwiera szczególnie w nocy, przez co powoduje zaburzenia snu, a także bezsenność.

Kostniakomięsak natomiast jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów kości. Największą liczbę zachorowań na ten typ nowotworu odnotowuje się u mężczyzn w wieku od 10 do 30 lat.

Bólowi kości towarzyszy ból promieniujący do stawów, a także zgrubienia i ocieplenia skóry w okolicy rozwijającego się nowotworu.

Jak się chronić przed wirusami? Sprawdzam!

Martwica jałowa kości jest chorobą, która rozwija się w wyniku niedokrwienia kości i w konsekwencji jej obumarcia, co jest skutkiem braku odpowiedniej ilości składników odżywczych.

W przypadku martwicy jałowej ból kości jest jednym z pierwszych objawów choroby, co jest istotne z punktu widzenia diagnostyki.

Martwica jałowa kości może być spowodowana wcześniejszymi urazami kości, chorobami autoimmunologicznymi, przewlekle przyjmowanymi glikortykosteroidami, a także nadużywaniem alkoholu.

Niedobór składników odżywczych warto uzupełniać zbilansowaną dietą i suplementami diety na mocne kości. Naturalne i wegańskie suplementy diety na kości możesz kupić na Medonet Market. Możesz też wybrać witaminy i minerały dla kobiet Female multiple, działające korzystnie na wiele układów.

Ból kości może być również oznaką innej znanej choroby – białaczki. Białaczka jest chorobą układu krwiotwórczego i polega na niekontrolowanym rozroście komórek w szpiku kostnym, który znajduje się w środku kości. W konsekwencji dochodzi do znacznego spadku komórek, które wchodzą w skład krwi.

Nadmierna liczba patologicznych komórek rozpiera kości, niszcząc je i wywołując bardzo silny ból kości. Ból ten ma charakter narastający. Na początku jest odczuwany jak ból kości, który przykładowo towarzyszy zmianom pogody.

Wraz z biegiem czasu, ból przybiera na sile i może być odczuwany tak jak w przypadku złamania kości.

W przypadku nie tylko bólu kości, ale także stawów, bardzo ważna jest suplementacja witaminy D3, która na Medonet Market jest dostępna w trzech postaciach – kapsułek, pastylek do ssania oraz płynu. Wybór odpowiedniego suplementu powinien być zgodny przede wszystkim z preferencjami pacjenta.

Przykładem choroby, która bezpośrednio nie objawia się bólem kości, jest osteoporoza. Prowadzi ona do osłabienia struktur kości, a w rezultacie do przerwania ich ciągłości i częstych złamań.

Leia também:  Como aparar o bigode: 11 passos (com imagens)

Osteoporoza jest chorobą bardzo późno wykrywalną, ponieważ bardzo długo nie daje żadnych objawów zewnętrznych.

Właśnie złamania kości, które objawiają się silnym bólem, stanowią podstawę do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku tej choroby.

Aby kości były silne i mocne organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wapnia, którego wchłanianie poprawia witamina D3. Dr Jacob's oferuje wysokiej jakości suplement diety z witaminą D3 na wzmocnienie kości. Witaminę D3 + K2 MK7 Forte kupisz w dobrej cenie na medonetmarket.pl.

To może cię zainteresować:

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.

pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.

 • ból kości
 • ból
 • złamanie kości
 • martwica kości
 • białaczka
 • osteoporoza
 • Siedem najgorszych chorób kości i stawów Wraz z biegiem lat nasze kości i stawy podlegają zniszczeniu i osłabieniu. Zużycie nie jest jednak jedyną przyczyną możliwych chorób, często to wypadkowa wielu…
 • Była “martwa” przez kilka godzin. Jakim cudem udało się ją uratować? Prawie 41 lat temu w Stanach Zjednoczonych doszło do wydarzenia, które media określiły jako “cud”. Lekarze, bardziej skłonni do racjonalnych ocen, opisują to jako…
 • Jak dobrze znasz anatomię człowieka? Trudny quiz o kościach. Problemów nie będą mieli lekarze, a ty? Ile ważą wszystkie kości dorosłej osoby? Która jest najmniejsza, a która największa? Czyja szyja ma więcej kręgów – żyrafy czy człowieka? Ten quiz zrobisz…
 • “Cicha złodziejka kości”. Kto jest bardziej narażony na atak osteoporozy? Osteoporoza działa dyskretnie, ale skutecznie – dlatego nazywana jest “cichą złodziejką kości”. Już teraz zmaga się z nią 2 mln Polaków, a osiem jest nią…
 • Okupnik cierpi na zespół Ehlersa-Danlosa, rzadką i skomplikowaną chorobę. “Kości zaczęły pękać na potęgę” “Nie wiedziałam, że mam pękniętą kość łonową, udową, kręg lędźwiowy” – opowiadała Tatiana Okupnik w rozmowie z Dorotą Wellman. “Bolało jak cholera”, ale badania…
 • FOP sprawia, że mięsień zmienia się w kość. Ból jest nie do zniesienia [LIST DO REDAKCJI] FOP – ta choroba jednocześnie fascynuje i przeraża. Człowiek ma 30 tys. genów, za FOP odpowiada mutacja tylko w jednym, zamieniając zdrowy mięsień w twardą kość….
 • Kości – budowa, rodzaje, funkcje i choroby [WYJAŚNIAMY] Ciało człowieka jest doskonałym i skomplikowanym tworem, które najprawdopodobniej zawsze będzie kryło przed nami jakieś tajemnice. Jedną z części organizmu jest… Monika Wasilonek
 • Układ kostny człowieka Układ kostny człowieka to podstawowe “rusztowanie”, na którym osadzone są mięśnie i tkanki. Układem kostnym nazywa się wszystkie kości wchodzące w skład ciała…
 • “Cichy złodziej kości” – co zrobić aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy? Osteoporoza, często określana jako „cichy złodziej kości” dotyczy ponad 2 mln Polaków. Uważa się jednak, że zagrożonych tym schorzeniem jest kolejne 8 mln….
 • Jakie są przyczyny zwapnienia kości? Z jakiego powodu dochodzi do zwapnienia kości? Jakie są powody tej dolegliwości? Czy zwapnienie kości może mieć podłoże genetyczne? Dlaczego dochodzi do… Lek. Anna Mitschke

Ból kości – przyczyny, leczenie

Ból kości może być spowodowany różnymi przyczynami. Ból kości może sugerować schorzenie kości dla przykładu stan zapalny, ale może być także objawem choroby ogólnoustrojowej. Ból kości może wystąpić miejscowo np. ból kości udowej, ale może być również bólem uogólniony. Może to być symptom połączony z innymi przykładowo z bólem stawów. Zatem, jakie przyczyny może mieć ból kości?

1. Przyczyny bólu kości

Choroba, przy której pojawia się ból kości to osteoporoza. Najczęściej ból pojawia się, kiedy dochodzi do złamania, ponieważ sama jednostka chorobowa na samym początku nie daje żadnych objawów. W niektórych przypadkach chory oprócz częstych złamań może zaobserwować utratę masy ciała, zaokrąglenie pleców, a także u młodszych osób zahamowanie wzrostu.

Kolejna jednostka chorobowa, którą cechuje ból kości to osteomalacja. Jest to choroba, która występuje u dorosłych z niedoborem witaminy D. Przy tej chorobie dochodzi także do zaburzeń gospodarki wapniowej. To powoduje nie tylko ból kości, ale także osłabienie mięśni. U dzieci ta jednostka chorobowa to krzywica.

Chorzy mają kończyny w kształcie litery O zmienia się ich chód.

Ból kości może być następstwem intensywnego treningu

Hiperostoza jest schorzeniem kręgosłupa, przy którym pojawia się niewielki ból kości, ale jest to ból przewlekły. Ból może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ nie tylko promieniuje do kończyn, ale może również umiejscawiać się w stawach. Chory może odczuwać nie tylko ból kości, ale także drętwienie rąk i nóg.

Inną przyczyną, z powodu, której pojawia się ból kości jest nowotwór kości. U dzieci jest to mięsak Ewinga. Ból kości to również objaw szpiczaka mnogiego. Ból pojawia się w miejscu, w którym umiejscowił się guz. Do tych objawów mogą dołączyć także opuchlizna i zgrubienie na kości.

Przy każdym rodzaju nowotworu kości dochodzi do osłabienia tkanki kostnej, co skutkuje ciągłymi złamaniami.

Ból kości pojawia się również przy stanach zapalnych szpiku kostnego. Przy tym schorzeniu są także inne objawy dla przykładu wysoka gorączka, zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu gdzie umiejscowiony jest stan zapalny. Ból kości i inne objawy mogą się nasilać przy wysiłku fizycznym.

Ból kości może także być symptomem wrodzonego defektu metabolicznego, który jest spowodowany odkładaniem się w kościach innych, niepotrzebnych substancji.

Jest to rzadka choroba genetyczna, której skutkiem jest nie tylko powodujący dyskomfort ból kości, ale także deformacje, złamania kości, ale również powiększenie wątroby.

2. Leczenie bólu kości

Ból kości nie jest najczęściej dolegliwością samodzielną, ponieważ jest skutkiem chorób. Dlatego leczenie polega na tym, aby przede wszystkim skupić się na leczeniu głównej jednostki chorobowej.

W zależności od choroby może być zastosowany antybiotyk, leki przeciwbólowe, które złagodzą ból kości. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ból kości – piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny

Kiedyś ból kości i stawów dokuczał głównie osobom starszym. Jednak w ostatnich latach na takie dolegliwości uskarżają się osoby już w drugiej i trzeciej dekadzie życia.

Coraz częściej zdarzają się 25-, 30-latkowie, którzy odczuwają ból podczas wykonywania najprostszych czynności.

Jesteśmy świadkami plagi schorzeń, będących wynikiem połączenia wad postawy, nadwagi i zwyczajnego lenistwa. Jak ich uniknąć?

źrodło:123RF

Ból kości to dolegliwość, która może mieć zróżnicowane podłoże. Z jednej strony objawy bólowe mogą wywoływać schorzenia bezpośrednio związane z układem kostnym, z drugiej zaś, przyczyna może tkwić w chorobach ogólnoustrojowych.

Bóle kości mogą być miejscowe i dotyczyć poszczególnych części kośćca (kości piszczelowejudowej, biodrowej, miednicy, ogonowej, czy śródstopia) lub bardziej rozległe, uogólnione.

Bólowi kości mogą towarzyszyć inne symptomy, w tym bóle stawów i mięśni.

Do głównych przyczyn bólu kości zaliczamy:

 • Złamania kości, do których dochodzi przede wszystkim w skutek urazów mechanicznych. Jeśli do złamania lub pęknięcie kości powstaje w wyniku niewielkiego urazu, może to oznaczać, że kość została uprzednio uszkodzona bądź osłabiona w wyniku innej choroby. Mówimy wówczas o tzw. złamaniu patologicznym, którego przyczyna może tkwić we wrodzonej łamliwości kości, awitaminozie, osteomalacji i osteoporozie, nowotworze kości, czy przerzutach nowotworowych.
 • Zapalenie kości – choroba zakaźna, która charakteryzuje się postępującą degradacją kości. W większości przypadków zmiany chorobowe dotyczą kości długich, a ból pojawia się najczęściej w kości udowej, piszczelowej bądź ramiennej.
 • Nowotwory kości i stawów.
 • Jałowa martwica kości, do której dochodzi w wyniku nieprawidłowego ukrwienia tkanki kostnej.
 • Hiperostoza – choroba kręgosłupa, która może przyczyniać się do przewlekłych dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Ból może promieniować do innych kości oraz stawów.
 • Torbiel kości – w postaci samoistnej bądź tętniakowatej.
 • Choroby spichrzeniowe oznaczające genetyczne choroby metaboliczne, prowadzące do nieprawidłowego magazynowania glikogenu w wątrobie, nerkach i mięśniach.
 • Zapalenie szpiku kostnego.  
Leia também:  Zapalenie błony śluzowej macicy

Ból kości piszczelowej

Ból kości piszczelowej, zwanej inaczej piszczelem, może mieć wiele przyczyn. Najczęściej pojawia się po intensywnym treningu (wynik przetrenowania) oraz w wyniku urazu. Kość piszczelowa wraz z kości strzałkową tworzą kość goleni, tzw. podudzie.

Bol kości piszczelowej w wyniku urazu może pojawić się po wyraźnym uszkodzeniu mechanicznym kości bądź na skutek zmęczeniowego złamania kości piszczelowej. W drugim przypadku, do złamania kości dochodzi samoistnie, po ówczesnych powtarzających się mikropęknięciach, powstających w wyniku przemęczenia i przetrenowania.

Ból kości piszczelowej może występować również na skutek zespołu przeciążeniowego, do którego dochodzi poprzez nieprawidłowo wykonywany trening, źle dobrane obuwie, płaskostopie, czy bieganie na śliskiej powierzchni.

Do przyczyn bólu kości piszczelowej możemy zaliczyć:

 • nieumiejętne treningi biegowe, przetrenowanie;
 • źle dobrane obuwie;
 • przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała;
 • przeciążenia spowodowane pracą wymagająca długotrwałego chodzenia bądź stania;
 • niewyleczony uraz;
 • siedzący tryb życia, który może prowadzić do schorzeń w obrębie naczyń krwionośnych;
 • przykurcze mięśni;
 • inne choroby.

Jeśli ból kości piszczelowej nie mija i utrudnia poruszanie się, należy skonsultować się z lekarzem.

Kość udowa jest najdłuższą i najmocniejszą kością w całym szkielecie ludzkim. Wspiera ona w działaniu miękkie tkanki uda. Ból kości udowej może pojawić się przede wszystkim w wyniku urazu mechanicznego, czyli złamania bądź pęknięcia.

Ale ból kości udowej może również oznaczać zapalenie kości, czyli niezwykle trudną do wyleczenia chorobę zakaźną, która prowadzi do degradacji tkanki kostnej. Najczęściej zmiany chorobowe dotyczą kości długich, w tym kości udowej.

Ból kości udowej może być również objawem jałowej martwicy kości, któremu towarzyszy proces chorobowy polegający na obumieraniu tkanki kostnej i także częściowo chrzęstnej, w wyniku niedokrwienia w ograniczonym obszarze kości.

Może dojść również do martwicy jałowej głowy kości udowej (inaczej choroby Perthesa), która jest najczęściej występującą chorobą wśród martwic dzieci i młodzieży. Dotyczy ona głównie chłopców w wieku 5-10 lat.

Z reguły schorzenie dotyka jednego stawu, ale zdarzają się przypadki obustronnego występowania.

Ból kości udowej może się również pojawić w przypadku zapalenia szpiku kostnego i innych chorób układu kostnego, w tym w schorzeniach nowotworowych.

Ból kości śródstopia

Ból kości śródstopia może być spowodowany zarówno chodzeniem w nieodpowiednim obuwiu, jak i urazem, czy poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Ból śródstopia jest bardzo uciążliwą dolegliwością, ponieważ powoduje problemy w codziennym poruszaniu się.

Ból kości śródstopia może być spowodowany:

 • zbyt dużym obciążeniem środkowej części stopy spowodowanym otyłością i nadwagą, okresem ciąży, przetrenowaniem, stojącym czy chodzącym trybem pracy;
 • noszeniem nieodpowiedniego obuwia (zbyt małe bądź wąskie obuwie, buty na obcasie);
 • nieumiejętnemu uprawianiu sportu, np. bieganiem w źle dobranych butach;
 • chorobami stawów, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS);
 • dną moczanową;
 • neuralgią;
 • rwą kulszową;
 • urazami mechanicznymi złamaniami, skręceniami, zwichnięciami;
 • deformacją stopy na skutek halluksów, kontuzji, płaskostopia, zmian w obrębie palców stopy (koślawy paluch).

Ból kości biodrowej jest jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości. Ból, w wyniku problemów lokalizujących się w samym stawie biodrowym, umiejscawia się zazwyczaj na wewnętrznej powierzchni uda i w pachwinach.

Przyczyn bólu kości biodrowej może być wiele, od urazu mechanicznego, poprzez infekcję, aż po przewlekłą chorobę. W diagnostyce dolegliwości bólowych w obrębie biodra, oprócz samego występowania bólu, istotna jest jego lokalizacja oraz objawy towarzyszące (np.

ogólnoustrojowe – gorączka, osłabienie, utrata masy ciała).

Główne przyczyny bólu biodra to:

 • zapalenia stawów (np. choroba zwyrodnieniowa stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, infekcyjne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów);
 • zapalenia kaletek maziowych (w tej lokalizacji zazwyczaj bez widocznego obrzęku i odczuwalnego ocieplenia, ze względu na głębokość położenia kaletki);
 • przeciążenia/zapalenia mięśni lub ścięgien – charakterystyczne jest dla nich to, że ulegają zaostrzeniu kiedy porusza się kończyną dolną w jednym określonym kierunku (zależnie od przeciążonej grupy mięśniowej);
 • urazy mechaniczne (złamanie kości udowej, złamanie miednicy);
 • ucisk/uszkodzenie/zapalenie nerwu (np. rwa kulszowa, wypadnięcie dysku międzykręgowego, meralgia parestetyczna);
 • przepuklina pachwinowa;
 • choroby nowotworowe;
 • fibromialgia;
 • choroby kości, w tym choroba Pageta;
 • osteoporoza;
 • martwica jałowa kości.

Co na ból kości i stawów?

Glukozamina. To organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w organizmie ludzkim i stanowiący budulec tkanki łącznej. Wspomaga odbudowę i zachowanie dobrego stanu chrząstki stawowej.

Może w sposób istotny zmniejszyć odczuwanie bólu, złagodzić stany zapalne przy zwyrodnieniach i urazach stawów, korzystnie wpływa na ich ruchomość, powstrzymuje degenerację chrząstki.

Złagodzenie bólu na skutek jej działania może być odczuwalne dopiero po pewnym czasie, dlatego nie należy się zniechęcać, jeśli rezultaty nie będą natychmiastowe.

Warto też sięgnąć po preparat, w którym obok glukozaminy pojawia się chondroityna – jeden z głównych składników chrząstki stawowej. Działa przeciwbólowo, zwiększa ruchomość stawów oraz ich wytrzymałość, a w połączeniu z glukozaminą poprawia odporność na mikrouszkodzenia.

Cennymi składnikami suplementów polecanych osobom z dysfunkcjami stawów są także witamina D – niezbędna do absorpcji wapnia i fosforu przez organizm oraz witamina C, która zapobiega patologicznym zmianom w kościach. Wpływa ona na wytwarzanie i zachowywanie kolagenu, najważniejszego składnika tkanki łącznej.

Sprawdzając skład preparatów, warto w nich poszukać niezdenaturowanego kolagenu typu II występującego wyłącznie w chrząstce stawowej. Tworzone przez niego włókna charakteryzują się dużą sprężystością i wysoką odpornością na obciążenia.

Jednak właśnie ten typ kolagenu niszczony jest w wyniku zjawiska autoagresji, kiedy to nasz układ odpornościowy zaczyna walczyć z komórkami własnego organizmu.

Rezultatem autoagresji są choroby tkanki łącznej, a co za tym idzie – osłabienie ruchomości i elastyczności stawów. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że doustne podawanie kolagenu sprawia, iż system odpornościowy człowieka przestaje atakować stawy.

Ważne jest przy tym, aby był to typ najbardziej naturalny, czyli niezdenaturowany. Zwróćmy na to szczególną uwagę, wybierając suplement dla siebie!

W przypadku dolegliwości stawowych, ulgę przynieść może również masaż żelem rozgrzewającym zawierającym kilka składników, które pomagają przy takich dolegliwościach. Warto przede wszystkim poszukać preparatu z L-argininą, aminokwasem poprawiającym krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, a więc zapewniającym rozgrzanie bolącego miejsca.

Zapamiętajmy główne zasady, które pozwolą nam skutecznie zadbać o nasze stawy: profilaktyka (ćwiczenia), dieta i stanowiąca idealne dopełnienie suplementacja, która dostarczy organizmowi składników potrzebnych do utrzymania ich w dobrym stanie. A kiedy klękając, usłyszymy charakterystyczne strzykanie w kościach, udajmy się do apteki i wyposażeni w odpowiednią wiedzę, wybierzmy dla siebie najlepszy preparat.

Ból kości i stawów – profilaktyka

 • Po pierwsze – dieta. I nie mówimy tu o żadnej kapuścianej, kopenhaskiej czy innej odmianie torturowania organizmu. Chodzi o zwykły umiar, rozsądek, pilnowanie ilości spożywanych węglowodanów i tłuszczów.
 • Po drugie – ćwiczenia. Jeśli mamy wady wrodzone, fizjoterapeuta zaproponuje nam serię ćwiczeń, które pomogą skorygować wadę postawy, zmniejszyć ból. Jednak warto zadbać o siebie, jeszcze zanim trafimy pod opiekę fizjoterapeuty (basen, ćwiczenia rozciągające). Profilaktyka jest jak najbardziej wskazana, mamy wtedy szansę opóźnienia walki z bólem.
 • Po trzecie – suplementacja, czyli dostarczanie organizmowi składników, których nie jest on w stanie pozyskać w odpowiednich ilościach nawet przy najbardziej zrównoważonej diecie. Wskazana i pożyteczna, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Na rynku znajduje się już sporo preparatów pomagających w zachowaniu zdrowych stawów oraz łagodzących dolegliwości.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*