Ból brzucha po stosunku i ból podbrzusza po stosunku

Każda ciąża jest inna. Tak jak nie ma dwóch takich samych dorosłych osób lub dzieci, tak historia dziewięciu miesięcy, w trakcie których spodziewamy się dziecka, jest każdorazowo pisana na nowo.

Dlatego symptomy ciąży mogą być różne w przypadku każdej kobiety, mało tego, mogą się różnić w każdej z kilku ciąż przechodzonych przez tą samą kobietą.

I choć najczęściej, gdy pierwsza ciąża dla kobiety jest łaskawa, kolejna też taka jest, to stres związany z drugą ciążą, osłabienie po pierwszej (krótki czas zajścia w drugą ciążę) mogą sprawić, że objawy ciąży będą różniły się w każdym wypadku.

Pierwsze objawy zaraz po zapłodnieniu, czyli strzeż się autosugestii

Jeśli sięgniemy do podręczników, to dowiemy się,  że zapłodnienie jest dla kobiety niezauważalne, że pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero w okolicy siódmego dnia po stosunku, kiedy zazwyczaj dochodzi do zagnieżdżenia zapłodnionego jaja.

Jednak intuicja oraz doświadczenie wielu przyszłych mam pokazują, że w praktyce jest czasami inaczej i że o tym, że jest się w ciąży wiele kobiet z niewiadomych przyczyn wie bardzo szybko: już w kilkanaście godzin po zapłodnieniu.

I choć trudno obiektywnie stwierdzić, że jest to w ogóle możliwe, to nie sposób też udowodnić, że możliwe nie jest…Ludzki organizm jest znany z tego, że niesie wiele więcej niespodzianek…

Ból brzucha po stosunku i ból podbrzusza po stosunku

Niektóre kobiety wiedzą, że właśnie ten a nie inny stosunek doprowadził do poczęcia dziecka.

Są też i takie, które dobrze znają swoje ciało, obserwują zmiany w nim następujące i każde nawet najmniejsze sygnały są w stanie celnie odebrać i ocenić ich znaczenie.

Zwłaszcza, gdy dotyczą one drugiej lub kolejnej ciąży, która ma tę przewagę nad pierwszą, że daje wiedzę dotyczącą przebiegu ciąży i reakcji organizmu.

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że każda ciąża jest inna i objawy towarzyszące pierwszej nie muszą być podobne jak te obserwowane przy drugiej, jednak kobiety otwarte na zapłodnienie, jednak nie aż tak bardzo pragnące dziecka, by poddać się autosugestii poprzez odczytywanie sygnałów, których tak naprawdę nie ma, są w stanie dowiedzieć się o ciąży bardzo szybko.

Trudno dyskutować o tym, czy kilka dni po stosunku można czuć, czy się jest w ciąży, skoro tysiące przypadków kobiet na całym świecie udowadniają, że jest to możliwe… Najczęściej dzieje się tak u kobiet, które nauczyły się obserwować swoje ciało i są cierpliwe w tym procesie oraz u takich, które mają bardzo wyczuloną intuicję w tym zakresie.

Pierwsze objawy ciąży to zazwyczaj:

 • podniesienie temperatury ciała (najłatwiejsze w rozpoznaniu u kobiet na bieżąco monitorujących temperaturę w cyklu),
 • delikatne plamienie i pieczenie,
 • mrowienie piersi – niekiedy nieprzyjemne, a nawet nieznośne,
 • pobolewanie jajników oraz ból w dole brzucha – nawracający o różnych porach dnia,
 • „szybsze” niż zazwyczaj powiększenie brzucha, które wiele kobiet obserwuje tuż przed miesiączką, kiedy brzuch zwiększa swoje rozmiary i staje się wzdęty,
 • brak miesiączki,
 • uczucie ciężkości,
 • rozdrażnienie,
 • ospałość.

Objawy ciąży na dwa tygodnie po zapłodnieniu

Na tym etapie objawy ciąży mogą być bardzo podobne do tych obserwowanych przed miesiączką. W czwartym tygodniu ciąży (liczonych od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) zapłodnione jajo zmienia się w embrion, na co reaguje cały organizm kobiety.

Najczęściej pierwszych objawów ciąży szuka się w zmienionych piersiach. Zmiany te są szczególnie mocno zauważane w przypadku pierwszej ciąży, w mniejszym stopniu w ciążach kolejnych.

Piesi są zazwyczaj obrzmiałe, większe, a sutki bardziej wrażliwe na dotyk. Niekiedy dyskomfort jest tak duży, że kobieta nie może spać w dotychczas preferowanej pozycji: niemożliwe staje się spanie na brzuchu a nawet na boku.

Niektóre przyszłe mamy w tym celu nawet zakładają biustonosz, by w ogóle móc zasnąć…

Na tym etapie, często w dniu spodziewanej miesiączki można zaobserwować niewielkie krwawienie. Jest ono związane z implantacją jaja, która następuje zazwyczaj od 6 do 11 dnia po zapłodnieniu.

Niewielkie krwawienia na początku ciąży może również sygnalizować powiększenie poziomu progesteronu. Mimo że zmiany są najczęściej naturalne, warto o nich poinformować lekarza podczas pierwszej i kolejnych wizytach.

Na około dwa tygodni po zapłodnieniu pojawiają się też inne symptomy. Kobieta może czuć się zmęczona, rozkojarzona i tak, jakby przechodziła jakąś infekcję. Obserwować można wzmożone wydzielanie śliny oraz mieć wrażenie ciągle zapchanego nosa.

Z jednej strony trudno jej usiedzieć w miejscu, jednak z drugiej nie ma siły na nic bardziej konkretnego. Zmienia się też metabolizm.

Trawienie jest szybsze, co z jednej strony u niektórych kobiet zwiększa częstotliwość odwiedzania toalety, u drugiej łączy się z uczuciem ciągłego głodu.

Między drugim a ósmym tygodniem ciąży pojawiają się również mdłości. Te jednak wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie towarzyszą kobiecie tylko rankiem, ale mogą być z przyszłą mamą przez cały dzień, nasilając się wtedy, kiedy kobieta ma pusty żołądek lub jest zmęczona, niewyspana, o co w pierwszych tygodniach ciąży nie jest trudno.

Pierwsze tygodnie ciąży związane są z częstym oddawaniem moczu. Dzieje się tak na skutek hormonu HCG, czyli gonadotropiny kosmówki, która zwiększając przepływ krwi w miednicy, powoduje częstsze oddawanie moczu.

Oczywiście problemem zwłaszcza dla otoczenia przyszłej mamusi są nagłe zmiany nastrojów. W jednej chwili kobieta może czuć się rozdrażniona i mieć poczucie, że zaraz nie wytrzyma napięcia, by za chwilę się rozpłakać.

Zmianom nastroju mogą towarzyszyć również zawroty głowy.

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest również wrażliwość na zapachy. Naukowcy tłumaczą to tym, że w ten sposób natura zadbała o to, by kobietę chronić przed ryzykiem zjedzenia czegoś nieświeżego. Było to szczególnie ważne w czasach, kiedy nie istniały lodówki, a sposoby konserwacji żywności były jeszcze nieznane.

W dniu spodziewanej miesiączki można wykonać już test ciążowy. Trzeba jednak pamiętać, że na tym etapie poziom hormonu HCG może być zbyt niski, by test dał wynik pozytywny. Dlatego jeśli miesiączka po kilku dniach nie pojawi się, należy powtórzyć wykonanie testu.

Ponadto należy pamiętać również o tym, że nawet potwierdzenie ciąży w teście ciążowym, nie daje 100% pewności , że ciąża rzeczywiście się rozwija. Niekiedy fałszywy wynik pozytywny można obserwować chociażby w przypadku problemu z torbielą jajnika.

Dlatego tylko wizyta u lekarza oraz potwierdzenie czynności serduszka daje 100% pewność, że kobieta spodziewa się dziecka.

A Wy, kiedy poczułyście, że jesteście w ciąży? Napiszcie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Krwawienie po stosunku z pochwy: czego objawem jest ból brzucha i plamienie po stosunku?

Ból brzucha po stosunku i ból podbrzusza po stosunku

Getty Images

Krwawienie po stosunku z pochwy nie powinno niepokoić, jeżeli dotyczy kobiety, która uprawiała seks po raz pierwszy. W przypadku pań aktywnych seksualnie, krew po stosunku nie jest normalnym stanem, więc powinna wzbudzać niepokój. O czym świadczy krwawienie podczas stosunku i po zbliżeniu?

Krwawienie po stosunku, do którego dochodzi w wyniku pierwszego kontaktu seksualnego, jest stanem całkowicie normalnym. W takim przypadku, krew bierze się z przerwanej błony dziewiczej, która jest silnie unaczyniona.

Może się zdarzyć, że kobieta mająca za sobą pierwszą inicjację seksualną krwawi także po kilku kolejnych stosunkach. Najprawdopodobniej oznacza to, że błona dziewicza nie została do końca przerwana.

W każdym innym przypadku, krew z pochwy po stosunku powinna być traktowana jako sygnał alarmowy, skłaniający do wizyty u ginekologa.

Krwawienie podczas stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku i podczas stosunku nie zawsze świadczy o poważnych stanach chorobowych, nie warto zatem od razu wpadać w panikę. Otarcia mechaniczne, powstałe w trakcie penetracji, to jedna z najczęstszych przyczyn.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Zapalenia Nerek?

Jeżeli towarzyszy temu także ból w podbrzuszu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z krwawieniem kontaktowym, wywołanym zbyt głęboką penetracją. Plamienia mogą być też wywołane wahaniami hormonów, pojawiającymi się w trakcie cyklu menstruacyjnego.

Stan ten może też wskazywać na menopauzę. 

Jeżeli krwawienie pojawia się częściej, możesz podejrzewać, że przyczyną jest stan chorobowy, toczący się w organizmie. Dolegliwości, na które wskazuje ten objaw, to:

 • nadżerka,
 • zrosty,
 • endometrioza,
 • polipy szyjki macicy,
 • zakażenie grzybicze,
 • infekcja bakteryjna,
 • cysty jajników,
 • rzeżączka,
 • choroby nowotworowe.

Krwawienie z pochwy po stosunku – przyczyny

Krwawienie podczas stosunku nie jest jedyną sytuacją, która powinna wzbudzać wzmożoną czujność. Także krew pojawiająca się po zbliżeniu powinna być traktowana jako stan niefizjologiczny, choć i w tym przypadku, przyczyny mogą być błahe.

Krew może pochodzić z otarć błony śluzowej pochwy, powstałych w wyniku intensywnej lub zbyt głębokiej penetracji. Otarcia mechaniczne mogą jednak wskazywać na niewystarczające nawilżenie (w takim przypadku zwykle wystarczy przedłużyć grę wstępną) lub na suchość pochwy.

Dolegliwość ta może być spowodowana zmianami hormonalnymi, pojawiającymi się po ciąży, w okresie menopauzy i u kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

Inne schorzenia, które mogą powodować krwawienie z pochwy po stosunku, to:

 • nadżerka,
 • choroby przenoszone drogą płciową (w tym chlamydioza, opryszczka warg sromowych, rzeżączka, kiła, kłykciny kończyste),
 • infekcja grzybicza lub bakteryjna,
 • stan zapalny szyjki macicy,
 • stan zapalny błony śluzowej macicy,
 • endometrioza,
 • zapalenie przydatków,
 • polipy szyjki macicy,
 • atrofia błony śluzowej pochwy.

W najpoważniejszych przypadkach, krwawienie z pochwy po stosunku może być objawem stanu przednowotworowego albo nowotworu złośliwego – raka szyjki macicy, sromu lub pochwy.

Krwawienie kilka dni po stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku nie musi pojawić się od razu po zbliżeniu. Zdarza się, że krew z pochwy jest widoczna dopiero po kilku dniach.

Także w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty u ginekologa, jednak lekarz najprawdopodobniej (choć nie jest to wykluczone) nie stwierdzi żadnego stanu chorobowego.

Krwawienie kilka dni po stosunku, jeżeli nie ma związku z miesiączką, z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza, że jesteś w ciąży. W takim przypadku, mówimy o krwawieniu implementacyjnym, do którego dochodzi w następstwie zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy. 

Krew po stosunku – czy to jest normalne?

Krwawienie po stosunku, u kobiet aktywnych seksualnie, nie jest stanem fizjologicznym, zatem nie należy traktować tego jako naturalnego zjawiska.

Jeżeli wraz z krwawieniem pojawiają się inne niepokojące objawy, w tym ból w podbrzuszu i w okolicach kręgosłupa, nadmierne wydzielanie śluzu, skrzepy krwi w moczu, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, ropne upławy i ból w trakcie zbliżenia, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

Brak dodatkowych symptomów nie znaczy jednak, że powinnaś zrezygnować z wizyty u lekarza. Wiele poważnych chorób, w tym rzeżączka i rak szyjki macicy, w początkowym stadium przebiega bezobjawowo lub daje tylko skąpe objawy, które łatwo zignorować.

Plamienie po stosunku w ciąży 

Krwawienie po stosunku może być wyjątkowo niepokojące, gdy jesteś w ciąży. Taka reakcja jest jak najbardziej prawidłowa, bowiem wszelkie nieprawidłowości w okresie ciąży wymagają szczególnej uwagi.

O ile krew po stosunku może wskazywać na patologię ciąży, to najprawdopodobniej okaże się, że jej obecność wynika ze zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. W trakcie penetracji, może dojść do podrażnienia błony śluzowej, czego efektem będzie właśnie niegroźne krwawienie.

Jeżeli jednak taki stan będzie występował po każdym zbliżeniu, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość. 

Krew z pochwy po stosunku

Krwawienie po stosunku nie zawsze jest następstwem poważnej choroby. Zdarza się, że przyczyny są błahe, a jednorazowy incydent nie powinien wzbudzać szczególnego niepokoju. Nie znaczy to jednak, że brak czujności będzie usprawiedliwiony.

Wiele poważnych chorób można tym skuteczniej leczyć, im wcześniej zostaną wykryte. Nawet jednorazowy przypadek krwawienia po stosunku wymaga konsultacji ginekologicznej, w trakcie trwania ciąży.

Stan błogosławiony zawsze skłania do wzmożonej ostrożności, bowiem odpowiadasz nie tylko za siebie, ale i za dziecko. 

Bóle podbrzusza po stosunku – jakie mogą być przyczyny?

Ból brzucha po stosunku i ból podbrzusza po stosunku

Można powiedzieć śmiało, że seks to zdrowie, chyba że podczas niego, albo zaraz po da się odczuć ból. Lekceważenie go jest najgorszą decyzją, jaką można podjąć, ponieważ stanowić może on ważny i wysyłany przez organizm sygnał. Tym bardziej, jeżeli jest bardzo regularny.

Torbiele jajników, a ból po 

Wyraźny dyskomfort w okolicach dołu brzucha po stosunku może być wyraźnym sygnałem wysyłanym przez wypełnione płynem cysty na jajnikach, czyli torbiele. Ta dolegliwość nie jest czymś wysoce groźnym.

Kluczowym aspektem staję się jedynie kontrola wielkości torbieli. Im większa torbiel, tym mocniejszy sprawia ucisk na okolicznych tkankach, co bywa bardzo uciążliwe i powoduje kłucie, ból w okolicy krzyżowej oraz ciągnięcie w podbrzuszu.

Dochodzą do tego takie rzeczy jak otyłość, hirsutyzm czy nieregularne miesiączki.

Endometrioza

Endometrioza to jedna z najbardziej dokuczliwych i  chorób, które dotykają kobiet. Przez lata może wysyłać sygnały mniej lub bardziej charakterystyczne. Jednak tym najczęstszym jest właśnie ból brzucha zaraz po stosunku, który nasila się znacznie podczas miesiączki.

Przy okazji zdążyć się mogą plamienia , biegunki, stany lękowe, problemy z zajściem w ciążę, przemęczenie. Choroba najczęściej wykrywana jest już w zaawansowanym stadium, a jej dokuczliwość spada na niewłaściwe umiejscowienie błony śluzowej macicy, czyli endometrium.

Pierwszą czynnością, jaką warto podjąć, jest leczenie hormonalnie, a kiedy i to nie przynieście zadowalających rezultatów, należy rozważyć odpowiednią operację wycięcia dokuczliwych ognisk.

Mięśniaki i polipy

Mięśniaki macicy dopadają najczęściej kobiet powyżej 35 lat, a należą do najpopularniejszych nowotworów niezłośliwych narządów rodnych. Składają się z mięśni gładkich, a przybierają postać guzów, występujących pojedynczo, ale i w skupiskach.

Leczenie tego zjawiska polega na usunięciu zmian, czy też  tętnic macicznych. A to one blokują napływ krwi do guzów i sprzyjają ich obumieraniu oraz zmniejszeniu. Przyczyną irytującego bólu podbrzusza po stosunku mogą być też rozrośnięte polipy macicy.

Towarzyszy im zazwyczaj krwawienie występujące zaraz po stosunku.

Przeczytaj także:  Jak urozmaicić życie seksualne?

Zespół jelita drażliwego

Okazuje się, że kłopoty zdrowotne związane z jelitami mogą sprawiać ból po stosunku. Dzieje się tak, kiedy dana kobieta cierpi na zespół jelita drażliwego. Penetracja podrażniająca jelito może wywołać niezwykle bolesne skurcze. Nie jest to groźny stan dla zdrowia, chociaż powoduje wyraźny dyskomfort.

Ból po stosunku w dni 

Taki ból podbrzusza w dni płodne zazwyczaj związany jest z owulacją, która wówczas ma miejsce. A odbywa się ona w połowie cyklu miesiączkowego. Uwalniane wtedy przez jajniki komórki jajowe, stoją w towarzystwie do wydzielania niewielkiej ilości krwi i płynu. A ból ten jest raczej normalny i przechodzi w ciągu kilku kolejnych godzin.

Zbyt głęboka penetracja lub za ostry seks

Silny i dokuczliwy ból podbrzusza zaraz po stosunku może i często wynika z ostrego seksu, jak i za głębokiej penetracji. Są to konsekwencje przybierania nieodpowiednich pozycji podczas zbliżenia, czy urazów.

Szczególnie widoczne jest to w przypadku, gdy mężczyzna ma zaskakująco zbyt duży członek, a kobieta tyłozgięcie macicy. W związku z takim przypadkiem dochodzi do niedopasowania anatomicznego.

Należy wspomnieć, że urazy mechaniczne odpowiadające za uciążliwy ból zazwyczaj są związane z niewystarczalnym nawilżeniem pochwy.

Infekcje

Całkowicie inną, ale także częstą przyczyną bólu po stosunku są różnorakie infekcje, takie jak zakażenia rzęsistkiem pochwowym, , wirusem opryszczki, kiłą, rzeżączką lub G . A te nieleczone prowadzą do zapalenia przydatków. Konsekwencją tego może być niestety niepłodność. Dodatkowymi objawami jest pieczenie, swędzenie, wysypka, upławy, zaczerwienie i bolesność podczas oddawaniu moczu.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Zepsutego Czujnika Halla?

Przeczytaj także:  Brak ochoty na seks u partnera – co pradzić?

Przyczyna bólu może zostać znaleziona tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykonane badanie ginekologiczne, które połączone jest z  USG. Przyczyn oczywiście może być mnóstwo. 

Co może być przyczyną bólu podbrzusza? Przyczyny oraz metody leczenia

Ból podbrzusza może być odczuwany przez pacjentkę jako kłucie lub rozpieranie. Może dotyczyć zarówno prawej, jak i lewej strony, a także promieniować do innych obszarów, np. pleców.

Nieraz ma przeszywającą formę, co na szczęście nie zawsze wiąże się z poważnymi schorzeniami.

O czym mogą więc świadczyć bóle podbrzusza, jak sobie z nimi radzić i kiedy bezwzględnie udać się do lekarza?

Ból brzucha po stosunku i ból podbrzusza po stosunku

Ból podbrzusza – co warto wiedzieć? 

Ból podbrzusza może wiązać się z wieloma różnymi dolegliwościami i dotyczyć zarówno układu rozrodczego, moczowego, jak i pokarmowego. Jego przyczyną mogą być np. choroby jelit, które niewątpliwie należy leczyć pod okiem gastrologa. 

Skupiając się zaś na obszarze narządów płciowych kobiety, często ból podbrzusza interpretowany jest jako problem związany z jajnikami. To właśnie w nich co miesiąc dojrzewa pęcherzyk Graafa, który zawiera w sobie komórkę jajową i umożliwia kobiecie zostanie matką.

Co więcej, jajniki są odpowiedzialne za produkcję takich hormonów płciowych, jak estrogeny, progesteron, androgeny czy też relaksyny. Obie te funkcje wiążą się z dynamicznym i zmiennym cyklem menstruacyjnym i nie zawsze muszą budzić niepokój.

Zdarza się jednak, że tego typu bolesność jest objawem poważnych chorób – warto więc wiedzieć, na co szczególnie zwrócić w tym kontekście uwagę. 

Ból podbrzusza – normalna reakcja fizjologiczna

 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – ból podbrzusza jest jednym z kluczowych elementów występujących podczas PMS. Podobnie jak zwiększone poczucie zmęczenia, a także huśtawka nastrojów. Dane wskazują, że większe ryzyko wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego pojawia się w momencie, gdy cykl jest owulacyjny.
 • Owulacja – niektóre kobiety odczuwają owulację, czyli moment pęknięcia pęcherzyka Graafa, który wiąże się z uwolnieniem komórki jajowej. Nieprzyjemny ból zazwyczaj nie jest bardzo nasilony. Ważne jest w tym wypadku obserwowanie swojego ciała. Jeżeli kobieta zauważa, że to ból powtarzalny cyklicznie, może z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jest naturalną reakcją jej organizmu.
 • Ból po pierwszym stosunku – dziewczęta i kobiety, które wcześniej nigdy nie współżyły, mogą po pierwszym w życiu stosunku odczuwać ból podbrzusza. W tym przypadku może wynikać z przerwania błony dziewiczej podczas nacisku członka partnera.
 • Ciąża – ból podbrzusza odczuwany przez kobiety po zbliżeniu może być sygnałem wczesnej ciąży. Co jednak ważne, nie zawsze to reakcja fizjologiczna – dolegliwości bólowe u ciężarnych pacjentek mogą sygnalizować kłopoty i być niebezpieczne zarówno dla niej, jak i płodu, dlatego nie wolno ich bagatelizować i pomimo wszystko zalecana jest konsultacja lekarska. 
 • Pozycja seksualna – nieodpowiednio dobrane pozycje mogą uciskać kobiece narządy, co powoduje dyskomfort, a także bolesność podczas współżycia. Warto poobserwować, jak ciało reaguje na zmianę pozycji i poszukać tej, która jest najbardziej komfortowa dla budowy anatomicznej danej kobiety. Dyspareunia jest jednak wskazaniem do pogłębienia diagnostyki ginekologicznej.
 • Podłoże emocjonalne – ból podbrzusza może wiązać się z odczuwaniem lęku, który zupełnie nie wiąże się z obszarem seksualności (praca, codzienne obowiązki, dzieci etc.). Z drugiej strony może pojawić się także lęk przed stosunkiem (ewentualną ciążą, bliskością z partnerem, w związku z wcześniejszymi doświadczeniami etc.). Pracę nad znalezieniem przyczyn owych trudnych emocji, a następnie nad konstruktywnymi sposobami radzenia sobie z nimi najlepiej wykonać pod okiem psychoterapeuty lub seksuologa.

Ból podbrzusza – objaw zmian chorobowych

 • Torbiele jajnika – powiększająca się torbiel jajnika może powodować ucisk znajdujących się obok tkanek, co wywołuje m.in. właśnie ból. Pojawiać mogą się również zaburzenia cyklu, krwawienia międzymiesiączkowe czy trudności podczas oddawania moczu.

Co istotne, torbiele mogą być zmianami łagodnymi, lecz także takimi, które zagrażają zdrowiu – szczególnie jeśli istnieje znaczne ryzyko ich pęknięcia. Odpowiedni sposób postępowania w przypadku wystąpienia torbieli jajnika należy skonsultować z lekarzem.

Mocno nasilony ból jajnika może wiązać się również ze skrętem torbieli lub jej pęknięciem, co wymaga pilnej reakcji chirurgicznej.

 • Endometrioza – to choroba, która dotyka nawet 5-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Wiąże się z występowaniem endometrium (błona wyściełająca jamę macicy) poza jamą macicy. Charakteryzuje się m.in. dużym nasileniem bólu, szczególnie w czasie menstruacji. Występowanie endometriozy nieraz również wiąże się z powstaniem torbieli, które są nazywane endometrialnymi. W procesie ich leczenia wykorzystuje się przede wszystkim metodę laparoskopową, włącznie z pobraniem materiału do dalszych badań, które pomogą postawić finalną diagnozę. Ból redukuje w tym wypadku głównie usunięcie zmian endometrialnych. Jeżeli jednak jest to I lub II stopień endometriozy, można starać się zastosować leczenie farmakologiczne.
 • Ciąża pozamaciczna – dochodzi do niej w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa nie zagnieżdża się w macicy, a zamiast tego w jajowodzie (w większości przypadków) czy np. w jajniku. Jej objawem może być ból, który rozprzestrzenia się także na inne obszary, ale również krwawienia, mdłości i inne.
 • Zapalenie przydatków – przydatki to jajniki oraz jajowody. Gdy dochodzi w nich po powstania stanu zapalnego (wywołanego bakteriami), pojawia się promieniujący do pachwin i ud ból podbrzusza. Mogą towarzyszyć temu również takie objawy, jak wymioty, gorączka, ogólne osłabienie i biegunka. Zapalenie przydatków jest stanem mogącym nieść poważne konsekwencje, stąd tak istotne jest jego leczenie, które polega na dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii.
 • Polipy i mięśniaki macicy – również mogą być przyczyną bólu podbrzusza. Wyróżnia się polipy endometrialne oraz polipy szyjki macicy – gdy rozmiary tych zmian rozrostowych są znaczne, powodują często ból, a także krwawienie i wzmożoną produkcję wydzieliny pochwowej (brązowa wydzielina z pochwy może być symptomem różnych stanów chorobowych).

Mięśniaki macicy (zwłaszcza duże i mnogie guzy) niejednokrotnie powodują dyskomfort oraz ból podbrzusza nie tylko po zbliżeniu, lecz także w trakcie. Dają też wiele innych objawów, takich jak obfite, długie i bolesne miesiączki czy uczucie parcia w okolicy brzucha.

Co ważne, znaczne rozmiary i ciągły rozrost polipów oraz mięśniaków macicy jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego.

 • Nowotwór jajnika – to choroba, która przez długi czas nie daje objawów. Ból pojawia się dopiero w momencie, gdy nowotwór rozrasta się już poza obszar jajnika. Dochodzi wtedy do silnych dolegliwości, które oprócz bólu wiążą się m.in. z wodobrzuszem, wzdęciami, niestrawnością, wymiotami czy uciskiem na pęcherz. Co ważne, ból podbrzusza może wiązać się także z innymi chorobami nowotworowymi: chłoniakiem, nowotworem jelita grubego, odbytu, narządów rodnych, pęcherza moczowego etc.
 • Infekcje intymne – uporczywe bóle podbrzusza mogą wynikać z infekcji intymnych, takich jak:
 • kiła,
 • chlamydioza,
 • rzeżączka,
 • wirus opryszczki,
 • zapalenie sromu,
 • zapalenie pochwy.

Zakażenia powodujące ból podbrzusza mogą dotyczyć także układu moczowego, w tym np. zapalenia pęcherza. 

Aby zminimalizować ryzyko infekcji intymnej najważniejsza jest odpowiednia higiena intymna.

Zabiegiem, który może złagodzić uciążliwe objawy infekcji intymnych, jest irygacja pochwy lub przemywanie zewnętrznych narządów rodnych roztworem chlorowodorku benzydaminy.

Co jednak ważne, w razie podejrzenia infekcji intymnej należy przede wszystkim udać się do ginekologa i wdrożyć zalecone leczenie. Konieczna może być także terapia partnera seksualnego.

Biorąc pod uwagę fakt, że ból podbrzusza może być objawem bardzo wielu dolegliwości, jeśli jest szczególnie silny, przedłużający się lub regularnie się powtarza, należy skonsultować problem z lekarzem ginekologiem oraz lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Leia também:  Como aliviar a dor do cisto de ovário: 13 passos

Bolesny stosunek – przed okresem, po porodzie, przyczyny, leczenie

Bolesny stosunek, czyli dyspareunia, to nazwa określająca przypadłość podczas stosunku seksualnego. Czasem ból może pojawić się na krótko przed i po nim.

Uczucie to jest na tyle silne, że uniemożliwia odczuwania przyjemności. Problem dotyczy głównie kobiet, ale niekiedy dotyka też mężczyzn.

W przypadku tej dolegliwości należy udać się na konsultację do lekarza ginekologa, a w niektórych przypadkach seksuologa. Najważniejsze, aby poznać przyczynę problemu.

Bolesny stosunek – częste przyczyny

Suchość pochwy – spowodowana brakiem odpowiedniego podniecenia, niedostateczną grą wstępną, zmęczeniem lub stresem.

Inne przyczyny suchości pochwy to okołomenopauzalny wiek kobiety, zaburzenia hormonalne, stałe przyjmowanie leków, chemioterapia czy nadmierny wysiłek fizyczny.Alergia – powoduje ból i pieczenie podczas stosunku.

Może być wywołana przez proszek do prania, mydło, płyn do higieny intymnej czy też lateks, z którego zrobione są prezerwatywy.

Bolesny stosunek – przyczyny grzybicze, bakteryjne i wirusowe

Opryszczka narządów płciowych – powoduje pojawienie się swędzących pęcherzyków na narządach płciowych.Drożdżyca – powoduje gęste, serowate, bezzapachowe upławy, świąd oraz przekrwienie pochwy.

Rzęsistkowica – powoduje szare, żółto-zielone upławy, nieprzyjemny zapach, świąd i ból podczas oddawania moczu.

Chlamydioza – zakażenie bakteryjne wywołujące swędzenie, gęste upławy, bóle brzucha i krwawienie międzymiesiączkowe.

Bolesny stosunek – kolejne przyczyny

Endometrioza – rozprzestrzeniające się endometrium może wywołać ból u kobiety podczas penetracji, który nasila się w zależności od konkretnych pozycji seksualnych.

Zapalenie łechtaczki – może być spowodowane zbyt silnym pobudzeniem lub odkładaniem się woskowej wydzieliny w fałdzie skóry.

Zapalenie przedsionka pochwy – jego oznakami są brodawki powstałe w okolicy wejścia do pochwy.

Bolesny stosunek – inne przyczyny

Pochwica – ma podłoże psychiczne, przez co mięśnie wokół pochwy kurczą się tak mocno, że mężczyzna nie jest w stanie wprowadzić do niej penisa.

Schorzenie to dotyczy głównie kobiet, które doświadczyły niechcianych zachowań seksualnych (gwałt czy molestowanie) lub gdy wpojono im, że seks jest złą praktyką. Możliwe jest całkowite wyleczenie pochwicy, ale wymaga to psychoterapii oraz treningu głębokiego rozluźniania mięśni.

Ból przy głębokiej penetracji – jego przyczyną może być zapalenie przydatków. U kobiet z tyłozgięciem macicy przyczyną bólu bywa wtedy zatwardzenie.

Bolesny stosunek po porodzie – pierwsze stosunki seksualne po porodzie mogą wiązać się z bólem z powodu słabego nawilżenia pochwy lub drętwienia okolicy rany na kroczu. Zdarza się, że po porodzie krocze zostało niewłaściwie zszyte, co powoduje, że pochwa staje się dość ciasna. Wtedy należy poddać się zabiegowi.

Polecane zabiegi w leczeniu bolesnego stosunku:

Nici Vaginal NarroverWypełnianie warg sromowychRewitalizacja warg sromowych i łechtaczkiPowiększanie punktu GKwas hialuronowy

Ból w podbrzuszu po stosunku i w jego trakcie zwykle jest oznaką choroby

Ból w podbrzuszu po stosunku to objaw endometriozy, mięśniaków lub polipów macicy, torbieli na jajnikach czy chorób jelita grubego. Niektóre z nich mogą wywoływać też ból podbrzusza podczas seksu.

Ból w podbrzuszu po stosunku to objaw endometriozy, mięśniaków lub polipów macicy, torbieli na jajnikach czy chorób jelita grubego. Niektóre z nich mogą wywoływać też ból podbrzusza podczas seksu.

Endometrioza wywołuje ból w podbrzuszu po stosunku i w jego trakcie

Gdy błona śluzowa macicy rośnie poza tym organem, powoduje dolegliwości bólowe podczas miesiączki oraz w trakcie seksu i po nim. Endometrioza, bo o niej mowa, sprawia, że śluzówka macicy pokrywa inne obszary, np. wnętrze jamy otrzewnej czy pochwę.

Ponadto jest o wiele grubsza i bardziej wrażliwa niż prawidłowe endometrium w macicy. Z tych powodów jest mocno podrażniana podczas penetracji i wywołuje ból podbrzusza podczas stosunku, który utrzymuje się także po jego zakończeniu.

Torbiele na jajnikach skutkują bólem w podbrzuszu po stosunku

Ból w podbrzuszu po stosunku to tylko jeden z symptomów torbieli na jajnikach, występuje też u osób cierpiących na wielotorbielowatość, czyli zespół policystycznych jajników. Choroba ta podobnie jak endometrioza powoduje też ból podbrzusza podczas stosunku. Bardzo silny ból po seksie może oznaczać skręcenie torbieli.

Natomiast gdy ból jest bardzo mocny i towarzyszy mu krwawienie, konieczne jest wezwanie pomocy lekarskiej, ponieważ może to być oznaka pęknięcia torbieli, co stanowi zagrożenie dla życia.

W zespole policystycznych jajników zauważalne są objawy takie jak nieregularne miesiączki lub brak okresu, problemy z zajściem w ciążę, hirsutyzm, czyli występowanie cech męskich, otyłość i trądzik, a także bóle podbrzusza i pleców w strefie krzyża.

Ból w podbrzuszu po stosunku a tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy może być przyczyną bólu podbrzusza podczas stosunku i po nim. Gdy trzon macicy znajduje się pod nieodpowiednim kątem do pochwy, wywołuje objawy, a tym ból w podbrzuszu po stosunku i ból dolnej części pleców w trakcie okresu.

Ból w podbrzuszu po stosunku a mięśniaki i polipy macicy

Pojedyncze mięśniaki czy polipy nie powinny powodować dolegliwości, ale zdarza się, że ich umiejscowienie skutkuje bólem w podbrzuszu po stosunku.

Polipy mogą pojawiać się także na ściankach pochwy, powodując nie tylko ból po zbliżeniu, ale i dyskomfort podczas seksu. Mięśniaki macicy wymagają, jak wszystkie inne nieprawidłowości w narządach rodnych, nadzoru ginekologa.

Polipy i mięśniaki usuwa się operacyjnie, jeśli zwiększają swoje rozmiary lub powodują dolegliwości, w tym ból.

Zespół jelita drażliwego też może wywołać ból w podbrzuszu po stosunku

Ból w podbrzuszu po stosunku w przypadku zespołu jelita drażliwego występuje na skutek pobudzenia jelit do ruchu lub choćby wywołania drżenia w ich pobliżu.

Ruchy podczas penetracji i skurcze mięśni pochwy mogą podrażniać jelita i sprawiać ból. Także inne choroby jelita grubego objawiają się bólem podbrzusza po współżyciu, m.in.

te zaliczane do nieswoistego zapalenia jelit, jak również choroby odbytu.

Ból w podbrzuszu po stosunku podczas choroby nowotworowej

Należy podkreślić, że sam ból w podbrzuszu po stosunku nie może świadczyć o chorobie nowotworowej.

Jest on zaledwie jednym z wielu objawów widocznych w badaniach krwi, usg, tomograficznych, histopatologicznych i innych służących do diagnozy raka.

Ból w podbrzuszu podczas seksu odczuwają kobiety cierpiące na nowotwór narządów rodnych, jelita grubego, odbytnicy lub odbytu oraz pęcherza moczowego.

Ból w podbrzuszu po stosunku w ciąży

Jeśli ból w podbrzuszu po stosunku pojawia się u ciężarnej, należy znaleźć inną pozycję, która będzie bardziej komfortowa. Natomiast gdy oprócz bólu podbrzusza w takcie stosunku lub po nim w ciąży wystąpi krwawienie, konieczna jest wizyta u lekarza. Ból w dole brzucha po seksie może zwiastować poród, ale tylko jeśli jest już po terminie lub ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka.

Dni płodne a ból w podbrzuszu po stosunku

W dni płodne ból w podbrzuszu po stosunku nie jest związany z samą penetracją, a wywołują go jajniki. Odczuwalny po jednej stronie silny ból czasem pojawia się wtedy, gdy pęka pęcherzyk Graafa, uwalniając gotowe do zapłodnienia jajeczko. Inne możliwe przyczyny to wspomniane już choroby, w tym torbiele, mięśniaki i polipy oraz endometrioza.

Ból po stosunku u mężczyzn

Również mężczyźni mogą odczuwać ból po stosunku, zwykle ból jąder lub członka. Ból w podbrzuszu może być oznaką kłopotów z prostatą lub pęcherzem. Przyczyny tych dolegliwości to często infekcje lub nieprawidłowości w budowie prącia, np. stulejka. Bolesny wytrysk może oznaczać zapalenie prostaty lub cewki moczowej, a także problemy neurologiczne.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*